PDA

View Full Version : Δημοψηφισμα 5ης Ιουλιου



Slay
03-07-2015, 01:15
Αφου το ζητησαν αρκετοι, οριστε λοιπον ενα δικο μας Poll για το τι θα ψηφισετε την επομενη Κυριακη. Ψηφιστε λοιπον, και εαν θελετε αιτιολογηστε κιολας.

Lefteris_X
03-07-2015, 01:26
Μεταξύ αράπη και αγγουριού, προτιμώ το δεύτερο. Γούστα είναι αυτά βέβαια...άλλος το τρώει και ζορίζεται, άλλος δροσίζεται. :D

jk_blue_tiger
03-07-2015, 01:44
OXI, γιατι καποιος πρεπει επιτελους να αντισταθει στην καταστροφη/αφαιμαξη της χωρας ΜΑΣ.
Αρκετα πια με τα μνημονια που εξαθλιωνουν το λαο και τον οδηγουν σε αργο θανατο.
Απο αυτους που περασαν ειδαμε τα κατορθωματα τους, η προκοπη μας δεν ηταν ενα απο αυτα.
Ας δωσουμε την υποστηριξη/ελπιδα μας σε καποιον που αν και κανει λαθη, τουλαχιστον προσπαθει/παλευει για κατι καλυτερο.

Zeichef
03-07-2015, 02:14
Τι θα κανετε στο δημοψηφισμα την κυριακη

ΝΑΙ



εαν θελετε αιτιολογηστε κιολας


Για να υπάρχει ποικιλία στο φόρουμ

jk_blue_tiger
03-07-2015, 02:30
ΝΑΙ





Για να υπάρχει ποικιλία στο φόρουμ

Χαχαχαχα!!! Ειδες που τρολαρεις και εσυ καλα οταν θες;

ps4 gamer
03-07-2015, 03:24
οχι στους γερμανοτσολιαδες ελληνες και ευρωπαιους.οχι στην σκλαβια.οχι στο 4ο ραιχ.οχι στην διαλυση του εθνους.οχι στον συριζα,οχι στο πασοκ οχι στην ν.δ,οχι στο ποταμι,οχι στο κκε,οχι στην χ.α,οχι στους α.ε.κομματοσκυλα χωρις ιδεολογια μας φαγαν το αιμα μαζι με τους δημοσιογραφους,τα λαμογια της κοινωνιας{εκλαιγε χθες η π...... η τατιανα}ΕΛΛΑΔΑΡΑ για παντα

arisks13
03-07-2015, 05:03
Τις συνεπειες του ΝΑΙ τις ξερουμε τις εχουμε ζησει..ΟΧΙ με την ελπιδα για κατι καλυτερο..επισης ΟΧΙ γιατι προσπαθουν οι παντες πλεον να μου επιβαλλουν με προκλητικο και χυδαιο τροπο το ΝΑΙ..ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ στον καθε στημενο που παιζει με τον πονο και την αγωνια του κοσμου

nikon
03-07-2015, 08:14
ΝΑΙ δαγκωτό, μετά και τη χτεσινή ατάκα του Αλεξάκη ότι με το ΟΧΙ σε 48 ώρες θα έχουμε συμφωνία είμαι 1000% σίγουρος για το πόσο ανεύθυνοι, ψεύτες και επικίνδυνοι (βλέπε δηλώσεις Ψεκασμένου για στρατό) μας κυβερνούν.

mihalis13
03-07-2015, 08:21
Δεν μπορω να πω πως συμφωνώ με το συγκεκριμένο δημοψήφισμα. Γιατι θα ψηφίσω σε μια πρόταση που δεν υπάρχει και σε περίπτωση που βγει το ΟΧΙ δεν ξέρουμε τι θα κανει η Κυβέρνηση (αυτά για συμφωνία σε 48 ώρες δεν τα πιστευω μιας και τόσους μήνες σε συμφωνία φτάνουνε)
Για την ψήφο της Κυριακής τώρα.
Όπως λέει και ο φίλος απο πανω.
Τις συνέπειες του ΝΑΙ τις γνωρίζουμε και ξέρουμε τι αποτέλεσμα εχουν τόσα χρόνια.
Το ΟΧΙ ειναι δύσκολο ειδικά τον πρώτο καιρο θα ειναι αρκετά δύσκολα, αλλα σου δίνει μια μικρή ελπίδα.
Επίσης βλεπω αυτούς που θέλουν να ψηφίσω ΝΑΙ, ειναι αυτοί που χρέωσαν την χώρα, αυτοί που έπρεπε να ειναι φυλακή, αυτοί που φέρανε τη χώρα στο σημείο που είναι.
Βλεπω τους "φίλους" μας τους Ευρωπαίους σε σύγχυση. Την μια "απειλές" για να ψηφίσουμε ΝΑΙ την επόμενη μας λένε είχαμε και καλύτερη συμφωνία. Γιατι τόσο καιρο μόνο πιέζανε την Κυβέρνηση;;
Επίσης η αηδιαστική προπαγάνδα των καναλιών με πρωταρχηγο το Mega με εχει βοηθήσει πολυ ώστε να πάρω την τελική μου απόφαση.
Το ΝΑΙ εδω και μια βδομαδα δεν μου εχει περάσει απο το μυαλό.
Ημουν μεταξύ αποχής και ΟΧΙ. Αλλα εδω και 2 μέρες εχω αποφασίσει πως θα ρίξω ενα μεγάλο ΟΧΙ με χέρια και με πόδια.

Γράφω απο το κινητό όποτε τυχόν λάθη συγχωρήστε τα.

Nikos326_GR
03-07-2015, 08:57
εχοντας διαβασει τις προτασεις των θεσμών http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/thesmoi-protasi.pdf το μετρο που θεωρω αδιανόητο ειναι:


λήψη μέτρων για την αύξηση του φόρου εισοδήματος επιχειρήσεων το 2015 και απαίτηση 100% προκαταβολής φόρου για το εταιρικό εισόδημα, καθώς και για το ατομικό εισόδημα ελευθέρων επαγγελματιών

άντε την αύξηση εισφορων υγειας απο συνταξιούχους(μειωση συντάξεων δηλαδή),την καταργηση κοινωνικών επιδομάτων,την μειωση στρατιωτικών δαπανών, την αύξηση της εισφοράς αλληλεγγύης,τις ιδιωτικοποιησεις κτλ να τα καταπιω ομως το παραπάνω μετρο εχει ως στοχο να αφανίσει ολες τις μικρες και μεσαιες επιχειρήσεις,ειναι δυνατον ενω τους θα τους αναλογει φόρος 28+% επι των καθαρών, να πλήρώσουν επιπλέον και 100% προκαταβολή φόρου για το επομενο ετος;;;;;δηλαδη οι ανθρωποι πρεπει να αποδωσουν στην εφορία το 56% των καθαρών κερδών απο το πρώτο ευρώ.


πειτε μου ποιο μαγαζι θα μεινει ανοιχτό;ποσο θα αυξηθει η ανεργια;

συγνωμη αγαπήτε Πυρρο (http://www.newsit.gr/politikh/sigklonizei-pirros-dimas-dakrise-skai-kosioni/414400 ) αλλα εγω πιστευω αν δεχτουμε τα μετρα οι περισσότεροι θα τρεφόμαστε σαν και εσενα οταν ησουν μικρός απο συσσιτια

stratisd
03-07-2015, 09:36
ΟΧΙ
Οχι γιατι εμπιστευομαι τον Τσιπρα και το παρεακι του, αλλα επειδη φαινεται ξεκαθαρα ποιος μας προτρεπει για το ΝΑΙ (Γερμανοι, Μητσοτακης, Εβραιο μασωνοι, Σημιτης, ΓΑΠ, Μπουμπουκος, κλπ) και παιζω το κεφαλι μου οτι αυτοι ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ!!!
ΟΧΙ ευχαριστω δεν θα παρω αλλα μετρα σωτηριας λαμογια.

StarRider
03-07-2015, 10:09
οχι στο φοβο και τον εκφοβισμο

gtakis
03-07-2015, 10:39
ΟΧΙ γιατί δεν υπάρχει αύριο για εμάς αν πούμε ναι....ΟΧΙ στην τρομοκρατία και στην υποδούλωση....

spyros arianara
03-07-2015, 10:45
Οχι στους Μασονους ,μας υποδουλωνουν σιγα σιγα.Μονο ελπιζω να εχει βρει εναλλακτικο νταβατζη, πιο λογικο ο Αλεξης

Terastios
03-07-2015, 10:53
Όχι!!! ΟΧΙ

karlat89
03-07-2015, 14:12
δεν θα φορτωθω στις πλατες μου αυτα που καποιος αλλος ΦΟΒΗΘΗΚΕ να κανει,ενω το ειχε συμφώνησει με τους "θεσμους"και με ΝΑΙ και ΜΕ οχι συμφωνία και τροικα θα εχουμε,

ΑΚΥΡΟ απο μενα,

the master
03-07-2015, 17:55
ερωτηση
αν βγει οχι θα χρεωκοπησουμε ναι ή οχι

αν ναι
οι συνεπειες δεν ειναι πολυ χειροτερες ?

Melnibonian
04-07-2015, 00:15
https://youtu.be/_RcVzevWX4U

FotisGRC
04-07-2015, 00:15
δεν θα φορτωθω στις πλατες μου αυτα που καποιος αλλος ΦΟΒΗΘΗΚΕ να κανει,ενω το ειχε συμφώνησει με τους "θεσμους"και με ΝΑΙ και ΜΕ οχι συμφωνία και τροικα θα εχουμε,

ΑΚΥΡΟ απο μενα,

Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Μάλλον για λευκό πάω..

nikon
04-07-2015, 07:56
ερωτηση
αν βγει οχι θα χρεωκοπησουμε ναι ή οχι

αν ναι
οι συνεπειες δεν ειναι πολυ χειροτερες ?Έχουμε ήδη χρεοκοπήσει από τις 30/6 αλλά λόγω δημοψηφίσματος μας έχουν βάλει στην εντατική με σωληνάκια, μετά το δημοψήφισμα θα αποφασίσουν αν θα μας τα τραβήξουν και απ'αυτά που λένε οι ίδιοι με το ΟΧΙ έχουμε περισσότερες πιθανότητες να το κάνουν και τότε ναι οι συνέπειες θα είναι πολύ χειρότερες.

jimspy
04-07-2015, 10:21
Oxi γιατι θελω να δω ποια απο τις δυο εναλλακτικες του Αδωνι θα ακολουθησει η Ευγενια ........

le_71
14-07-2015, 09:16
Ψήφισα ΟΧΙ στα τοκογλυφικά επιτόκια της πιστωτικής μου (τα οποία είχα υπογράψει). Τους γ@μησα. :first: