PDA

View Full Version : PS4 Media Player



helocabalus
27-01-2014, 13:13
Καλησπέρα παιδιά,

μπορεί κάποιος (κάτοχος) να μας πεί αν το PS4 παίζει mkv files ή χρειάζεται πάλι το ps3mediaserver να τρέχει σε PC για να κάνει την μετατροπή?
Αν ναί, το κάνει από external usb drive ή πρέπει να μεταφερθεί η ταινία στον εσωτερικό του δίσκο?

Ευχαριστώ


Update 16/06/2015



Media Player Coming to PS4 (http://blog.us.playstation.com/2015/06/15/media-player-coming-to-ps4/)

Hello PlayStation Nation! Every time we announce new features for PS4 (https://www.playstation.com/en-us/explore/ps4/) here on PlayStation.Blog, I love going into the comments to answer your questions and see feedback on which features people really like and which ones people still want to see. One of those questions I have been able to count on has been, “Where is our PS4 media player?”

If you were watching our E3 press conference pre-show, you probably heard the good news – Media Player for the PS4 will be available to download from PlayStation Store this evening. A Media Player icon will appear in the PS4 content area, simply select the icon and you will be taken to the PS Store where you can begin the download.


https://c2.staticflickr.com/6/5580/18658057410_c0a5e69aef_z.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18658057410)

The Media Player works with both your home server and when plugging a USB stick with media into one of the available ports on the PS4. Your home server will appear as a media option in the player automatically and finding your media is simple and quick. You may also simply enjoy music as background music on your PS4!

Of course, we know what you really want to see: look below to see supported video and audio file formats and codec details.


https://c2.staticflickr.com/6/5469/18225121133_82e02d10d2_m.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18225121133)https://c2.staticflickr.com/6/5498/18223163704_167ba4459d_m.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18223163704)

File Formats and Codecs

Video

MKV


Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)


AVI


Visual: MPEG4 ASP, H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)

MP4



Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: AAC LC, AC-3(Dolby Digital)


MPEG-2 TS


Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2, MPEG2 Visual
Audio: MP2(MPEG2 Audio Layer 2), AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
AVCHD: (.m2ts, .mts)


Photo


JPEG (based on DCF 2.0/Exif 2.21)
BMP
PNG


Music


MP3
AAC (M4A)





https://c2.staticflickr.com/6/5478/18658007808_0b771a7f5f_z.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18658007808)

We know the Media Player has been a highly-requested feature for PS4 and we want to thank you for passionate feedback. I know the Media Player will be a favorite new feature for PS4 owners who love to use their PS4 as the entertainment center of their living room. What other features would you like to see come to PS4? Let us know in the comments!

Nek_Food
27-01-2014, 13:33
Το PS4 σήμερα είναι ΑΥΣΤΗΡΑ κονσόλα παιχνιδιών, οπότε για την ώρα ξεχνάς οποιαδήποτε δυνατότητα αναπαραγωγής multimedia αρχείων. Αυτό περιλαμβάνει εικόνες κάθε μορφής, μουσική και βίντεο κάθε είδους αρχείου και επίσης ξεχνάς την σύνδεση με άλλες πηγές μέσω DLNA ή USB περιφερειακών για αναπαραγωγή όπως γινόταν στο PS3. Επί του παρόντος η μόνη multimedia δυνατότητα σαν μηχάνημα που έχει είναι η αναπαραγωγή οπτικών δίσκων DVD ή Blu Ray και στο τελευταίο ούτε καν 3D. Επίσης ΔΕΝ παίζει δίσκους CD. Όλα αυτά είναι υπό εξέταση να επανέλθουν (με την έννοια ότι υπήρχαν στον προκάτοχο και θα ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν και στο PS4) στην κονσόλα με κάποιο επερχόμενο - μελλοντικό firmware. Τίποτα σίγουρο - τίποτα επίσημο - τίποτα ανακοινωμένο μέχρι σήμερα, μόνο υπόσχεση ότι θα το εξετάσουν. Από USB υπάρχει μόνο η δυνατότητα αντιγραφής (ΑΠΟ και ΠΡΟΣ) των save files των παιχνιδιών σου. Επιπλέον δυνατότητες εκτός gaming είναι σε Ελληνικό account η δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο (browser) και ανέβασμα εικόνων/βίντεο από το gameplay σου σε facebook/twitter. Ακόμη η δυνατότητα να είσαι θεατής όταν παίζει άλλος ή να προβάλεις εσύ gameplay υλικό την ώρα που παίζεις. Σε ξένα accounts υπάρχουν κάποιες λίγες παραπάνω επιλογές ως προς τα παρακάτω: music/video unlimited, gametrailers app, κλπ εφαρμογές ανάλογα την περιοχή/χώρα.

Slay
27-01-2014, 13:41
Οι media player δυνατοτητες του PS4 αυτη την στιγμη (εχουν υποσχεθει οτι θα αλλαξει αυτο) ειναι οι εξης:

Παιζει DVD
Παιζει blu-ray (οχι 3D)

αυτα....
ουτε video ουτε φωτογραφιες, ουτε καν mp3 .

Kapa
27-01-2014, 15:22
Βαλτε και κανενα ερωτηματικο στο τιτλο βρε...

Ψαρωσα και νομιζα οτι βγηκε καμια πλαγια λυση.

Αμαν πια.....αντε αυτο το update με το DNLA.

Δεν θα μπορουσαν μαζι με τη κονσολα να κανουν δωρο ενα Chromecast? τς τς τς

Nek_Food
27-01-2014, 20:09
Έλα βρε ψάρι αμέσως και εσύ. :)
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι άμεσα, άλλωστε παιχνιδοκονσόλα αγόρασες όχι το Xbox One. :p

^^^
Σόρυ ξέχασα... Και το υπερμηχάνημα τα ίδια media features έχει λίγο πολύ σήμερα και αυτό το update περιμένουν. Δεν είμαι σίγουρος αν παίζει cd ήχου βέβαια που δεν παίζει το PS4 για να βάλω τα κλάματα.

minaras_tio
27-01-2014, 20:27
Απαραδεκτοι και ηλιθιοι εκει στη sony πραγματικα.
Ημουν ετοιμος για αγορα ps4 και μολις διαβασα τα παραπανω νεα...αντε γεια.
Ps3 μεχρι να παρει φωτια!

odytsak
27-01-2014, 21:31
Καλύτερα που δεν το πήρες, είναι λίγα τα τεμάχια και δεν φτάνουν για όλους, άσε να το πάρει κανένας άλλος να ευχαριστηθεί games.

Desmond
27-01-2014, 22:35
Καλύτερα που δεν το πήρες, είναι λίγα τα τεμάχια και δεν φτάνουν για όλους, άσε να το πάρει κανένας άλλος να ευχαριστηθεί games.

Μεταξύ μας, δεν υπάρχει και κανά τρελό ή πολυποίκιλο library μέχρι στιγμής.

Nek_Food
28-01-2014, 09:46
Έχει Resogun :p

Viper
28-01-2014, 10:31
Οποιος θελει να δοκιμασει, μπορει να δει και το Plex (https://plex.tv/), οπου παιζει μεσω του web browser του PS4.

Το θεμα ειναι οτι δεν λειτουργει παντα. Εγω που το δοκιμασα, τις μισες φορες επαιξε και τις μισες δεν.

Slay
28-01-2014, 11:00
Μου το ειχε πει φιλος μου παλια , το χρησιμοποιει με ενα NAS για να βλεπει στην TV του, το προβλημα ομως με το plex (γιαυτο δεν σου δουλευει καλα φανταζομαι) ηταν οτι δεν κανει (εκανε?) transcode με αποτελεσμα τα mkv για παραδειγμα να μην παιζουν καν.
Θα κανω μια δοκιμη το απογευμα μαλλον, αν και δεν περιμενω να δουλεψει σωστα.

Viper
28-01-2014, 11:10
Το transcode το εχω βαλει στο αυτοματο. Και εφοσον το PS4 δεν υποστηριζει τιποτα απο αρχεια, λογικα το PC εκανε transcode για να δωσει το αρχειο στο PS4.

Το θεμα ειναι οτι καποιες φορες επαιζε και καποιες οχι (το ιδιο αρχειο). Δεν το εψαξα πολυ (χρησιμοποιω το Plex app για την Samsung TV) αλλα επειδη διαβασα σχετικα στο forum του Plex για το PS4, ειπα να δοκιμασω.

Καποιοι μαλιστα ζητησαν και native app για το PS4 αλλα φαγανε ενα μεγαλο ακυρο:a050:

psx3
28-01-2014, 15:33
Η πλάκα είναι ότι πρόσφατα έβαλα USB HDD με NTFS filesystem σε Samsung Smart TV και έπαιζε κανονικά τις ματρόσκες, με ελληνικούς υπότιτλους παρακαλώ (απλά θέλει το *.srt αρχείο να έχει το ίδιο όνομα με το *.mkv)... πραγματικά έπαθα την πλάκα μου που ήταν τόσο plug'n'play φάση, γιατί θυμόμουν ότι έπαιζαν νομικά κωλύματα με τις πατέντες της MS.

Απορώ γιατί η Sony δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στα PS3/PS4... ξέρει κανείς αν στις Bravia ισχύει κάτι διαφορετικό;

corsaopc3071r
28-01-2014, 15:36
Η πλάκα είναι ότι πρόσφατα έβαλα USB HDD με NTFS filesystem σε Samsung Smart TV και έπαιζε κανονικά τις ματρόσκες, με ελληνικούς υπότιτλους παρακαλώ (απλά θέλει το *.srt αρχείο να έχει το ίδιο όνομα με το *.mkv)... πραγματικά έπαθα την πλάκα μου που ήταν τόσο plug'n'play φάση, γιατί θυμόμουν ότι έπαιζαν νομικά κωλύματα με τις πατέντες της MS.

Απορώ γιατί η Sony δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στα PS3/PS4... ξέρει κανείς αν στις Bravia ισχύει κάτι διαφορετικό;
Eχω την Samsung 5500 46'' βλεπω ταινιες 2 χρονια τωρα με αυτο το τροπο. Οπως ειπες ακριβως με ιδια ονομασια μεταξυ των 2.

hakoo
28-01-2014, 15:37
Κανονικα ο τιτλος του thread θα επρεπε να ειναι

PS4 as a Media Center http://simpsonscity.com/images/smilies/xth_trollface.png.pagespeed.ic.13Rl54tG__.png


Δυστυχως δεν υποστηριζουν εικονες οι τιτλοι αλλιως θα το εβαζα.

Slay
28-01-2014, 17:10
Λοιπον μπορειτε να αρχισετε να ριχνετε τονους thanx και +rep στον Viper, το δοκιμασα πριν απο λιγο και παιζει μια χαρα και στο ps4, και στο κινητο, δοκιμασα mkv με εξωτερικους υποτιτλους, θα κανω και δοκιμες με ποιο βαρια αρχεια 1080p αλλα η μεχρι στιγμης εντυπωσεις ειναι θετικες. Εδω θα δειτε πως θα το κανετε


http://www.youtube.com/watch?v=ECZpYdJEShk

ισως καποια στιγμη να γραψω και εναν οδηγο, αν και το παιδι το δειχνει μια χαρα στο video.

Επισης εχει και κορυφαιο Interface, κατεβαζει εξωφυλα , περιγραφες και ειναι σαν να βλεπεις interface απο καποια συνδρομητικη δυκτιακη υπηρεσια.

Dikakom
28-01-2014, 17:15
Η πλάκα είναι ότι πρόσφατα έβαλα USB HDD με NTFS filesystem σε Samsung Smart TV και έπαιζε κανονικά τις ματρόσκες, με ελληνικούς υπότιτλους παρακαλώ (απλά θέλει το *.srt αρχείο να έχει το ίδιο όνομα με το *.mkv)... πραγματικά έπαθα την πλάκα μου που ήταν τόσο plug'n'play φάση, γιατί θυμόμουν ότι έπαιζαν νομικά κωλύματα με τις πατέντες της MS.

Απορώ γιατί η Sony δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στα PS3/PS4... ξέρει κανείς αν στις Bravia ισχύει κάτι διαφορετικό;

Σε lg του 2009-2010 42LH3000 και LF2500 κανω ακριβώς το ιδιο πραγμα απο τότε, στην καινουρια δε 42LA620S smart tv streamάρει και ασύρματα μέσω wi-fi direct. Δεν ξερω γιατι η Sony δεν το "ανοίγει" το θεμα θα ηταν εξαιρετική ευκολία.

Ωραίος slay και viper για το απο πάνω post.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikosspeed
28-01-2014, 18:36
Λοιπον μπορειτε να αρχισετε να ριχνετε τονους thanx και +rep στον Viper, το δοκιμασα πριν απο λιγο και παιζει μια χαρα και στο ps4, και στο κινητο, δοκιμασα mkv με εξωτερικους υποτιτλους, θα κανω και δοκιμες με ποιο βαρια αρχεια 1080p αλλα η μεχρι στιγμης εντυπωσεις ειναι θετικες. Εδω θα δειτε πως θα το κανετε


http://www.youtube.com/watch?v=ECZpYdJEShk

ισως καποια στιγμη να γραψω και εναν οδηγο, αν και το παιδι το δειχνει μια χαρα στο video.

Επισης εχει και κορυφαιο Interface, κατεβαζει εξωφυλα , περιγραφες και ειναι σαν να βλεπεις interface απο καποια συνδρομητικη δυκτιακη υπηρεσια.
και
στο πσ4 οταν παω να μπω στο my.plexapp.com με πεταει εδω https://plex.tv/ και οταν κανω login παω στους servers και μου ξαναζηταει να κανω παλι login . Ξερετε τι παιζει . Προσπαθω μιση ωρα να κανω να κανω login στο ps4

tonybsg
28-01-2014, 19:23
Η πλάκα είναι ότι πρόσφατα έβαλα USB HDD με NTFS filesystem σε Samsung Smart TV και έπαιζε κανονικά τις ματρόσκες, με ελληνικούς υπότιτλους παρακαλώ (απλά θέλει το *.srt αρχείο να έχει το ίδιο όνομα με το *.mkv)... πραγματικά έπαθα την πλάκα μου που ήταν τόσο plug'n'play φάση, γιατί θυμόμουν ότι έπαιζαν νομικά κωλύματα με τις πατέντες της MS.

Απορώ γιατί η Sony δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στα PS3/PS4... ξέρει κανείς αν στις Bravia ισχύει κάτι διαφορετικό;


Eχω την Samsung 5500 46'' βλεπω ταινιες 2 χρονια τωρα με αυτο το τροπο. Οπως ειπες ακριβως με ιδια ονομασια μεταξυ των 2.


Σε lg του 2009-2010 42LH3000 και LF2500 κανω ακριβώς το ιδιο πραγμα απο τότε, στην καινουρια δε 42LA620S smart tv streamάρει και ασύρματα μέσω wi-fi direct. Δεν ξερω γιατι η Sony δεν το "ανοίγει" το θεμα θα ηταν εξαιρετική ευκολία.

Ωραίος slay και viper για το απο πάνω post.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και γω το ίδιο κάνω με την Samsung μου (βέβαια έχω και media player).

H Sony ίσως να μην το έκανε στο PS3 και λόγω του BD Drive (εμένα ήταν λόγος επιλογής του PS3 η ύπαρξη του BD drive - μεταξύ άλλων).

Κατά τ' άλλα να πω για άλλη μια φορά πόσο τραγική που δεν υποστηρίζει 3DBD στο PS4 :a122:

Lefteris_X
28-01-2014, 19:43
κατάφερα να στρημάρω επιτυχώς με το plex στο PS4, ίσως όμως λιγοστής δύναμης του MacBook Pro mid 2009 (Core 2 Duo 2.8, 4GB RAM, GeForce 9600GT 512MB), να μην απέδωσε ιδιαίτερη ποιότητα, όπως αυτή που έχω με τον συνδυασμό PMS + PS3. Μιλάμε έτσι, στο παλιό καλό PS3, η ποιότητα είναι άριστη (αρκεί να εξαιρέσουμε την παπαριά με το cinavia).

Viper
28-01-2014, 20:24
Οντως αμα κανει transcoding θελει δυνατο PC. Εξαρταται βεβαια και απο το αρχειο, το bitrate κτλ. Παιξε λιγο και με το streaming quality (βρισκεται στο Plex/Web/Player).

Dikakom
28-01-2014, 22:48
Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος, μονο σε μενα δεν αρεσει το streaming και το χω σαν εσχατη λυση; αφου δεν εχει ευελιξια οπως fast forward, rewind κ.λ.π.

Στάλθηκε από το S8Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
28-01-2014, 22:53
Εμένα μου φαίνεται σπατάλη ενέργειας το re-encoding/streaming.

Slay
28-01-2014, 23:38
Εκανα λιγες περισσοτερες δοκιμες αποψε, το ιδανικο θα ηταν να εχουμε το transcode engine του pms με την παρουσιαση του plex, καθως το plex υστερει κατα πολυ και σαν ποιοτητα και σαν επιλογες, θα δοκιμασω και μεγαλυτερα bitrate αυριο μεσω ethernet γιατι προς το παρον (λογω μη υποστηριξης DNLA) ειχα το καλωδιο στο ps3.

Viper
29-01-2014, 09:31
Εγω παντως χθες που ξανα εκανα δοκιμη, δεν φορτωνε η σελιδα του server απο τον browser του PS4. Ενα error εβγαζε συνεχεια και μαλιστα κολλουσε και ο browser (δεν εβγαινε με το back, μονο με το PS button). Καθαρα προβλημα του browser δηλαδη.

Για προσωρινη λυση καλο ειναι, μεχρι να υποστηριξει DLNA το PS4 και να μπουν και αλλες λυσεις στο παιχνιδι (serviio-Media browser κτλ).

Για το θεμα του transcode engine, ο νεος transcoder που εχουν βαλει ειναι σχετικα νεος (ουτε χρονο δεν εχει κλεισει) οποτε σιγουρα θα βελτιωθει.

djpar
29-01-2014, 10:17
γιατι? ΓΙΑΤΙ?

οι περισσοτερες τηλεορασεις απο 2012 και μετα παιζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο απλα avi-mp4 μεχρι mkv3d γιατι να θελω να πηγαινω μεσω λαμιας και να μην κουμπωνω πανω στην tv τον εξωτερικο σκληρο και να τα παιζω απο tv.
Τωρα θα μου πειτε δεν εχω τηλεοραση 2012 κτλ, ε τοτε σιγουρα εχεις mpeg4 αποκωδικοποιητη που ειναι και media player εκτος εαν εδωσες αντι για 40 ευρω 20 και τελικα δεν παιζει mkv και αλλα πιο "δυνατα" αρχεια.

Viper
29-01-2014, 10:32
Οι λυσεις τυπου Plex-XBMC κτλ ειναι (κυριως) για αυτους που εχουν NAS με 5-6 δισκους αρκετων TB ή εχουν HTPC συνδεδεμενο στην TV. Επισης, οταν δεις το UI που εχουν (λειτουργικο και πανεμορφο) και τις ευκολιες να κατεβαζουν αυτοματα εξωφυλλα, υποτιτλους και πολλα αλλα, καταλαβαινεις το γιατι.

Μην βλεπεις εδω με το PS4 που πρεπει να πας μεσω Λαμιας. Οταν υπαρχει native app (για PC-NAS-Android-iOS-Smart TV) η ολη διαδικασια ειναι 1 κλικ. Ουτε βγαζε-βαζε δισκους, ουτε τιποτα.

Και εγω για τις Bluray ταινιες, ξεχωριστο media player εχω. Αλλα για τις σειρες (720p) και μουσικη, το Plex μεσω τις Smart TV, ειναι ονειρο.

Slay
29-01-2014, 10:34
Γιατι οπως ειπες ΔΕΝ εχουμε ολοι τηλεορασεις που παιζουν αρχεια, η δικια μου για παραδειγμα ειναι μοντελο το 2006 και δεν εχει καν USB για να καταλαβεις. Ο digitalworld παιζει μεν αρχεια (δεν ξερω τι προβληματα μπορει να εχει) αλλα και παλι πρεπει να μπαινοβγαζεις δισκους καθε φορα που θελεις να δεις κατι νεο.

Στο Ps3 με το PMS δεν χρειαζεται να κανω τιποτε απο τα παραπανω, παιζει σχεδον τα παντα, η ποιοτητα ειναι πολυ καλη στο transcoding , και το PC ειναι ενα c2q 9400 4-5 χρονων μηχανημα δηλαδη. Επισης απο το ιδιο Pc με την ιδια ευκολια κανω stream και στο e-great (τελικα το εφτιαξα) που εχω στην κρεββατοκαμαρα, και τωρα που εβαλα και το Plex μπορω να κανω stream στο κινητο μου, σε vita (εαν ειχα) η σε tablet (επισης εαν ειχα).

Nek_Food
29-01-2014, 10:53
Βασικά στο θέμα της Sony, πρέπει να υπολογίσουμε ότι έχει μία τεράστια βιομηχανία μουσικής, κινηματογράφου και τηλεόρασης (ταινίες, σειρές, documentaries, κλπ) οπότε προφανώς προσπαθεί με κάποιους "ανόητους" τρόπους να διαφυλάξει τα κέρδη της, κάτι που έως ένα βαθμό δεν απασχολεί τις άλλες εταιρείες (LG/Samsung/Philips/etc). Προσπαθεί παράλληλα να σπρώξει μέσω διαφόρων πλάγιων οδών και τις υπηρεσίες ενοικίασης/πώλησης αυτού του υλικού (βλ. music & video unlimited), για μεγιστοποίηση των εσόδων της. Τώρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τί ισχύει με τις τηλεοράσεις/DVDs/etc της Sony, γιατί αν στο PS4 κόβει κάτι που στις Bravia υπάρχει τότε είναι δυο φορές ανόητη και σπαστική απέναντι στους πελάτης της του χώρου του gaming.

psx3
29-01-2014, 13:21
Αν ήταν όντως έτσι, τότε γιατί υποστηρίζει avi/mp3 (στο PS3); Και αυτά πειρατικά δεν είναι;

Όπως και να' χει πάντως, εμένα ΔΕΝ θα με πείσει να δώσω €30 για μια Blu-Ray ταινία 2 ωρών, ούτε να πληρώνω συνδρομές για Music Unlimited (άσε που δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα).

memix
07-02-2014, 09:26
Μπορεί ακόμη να μην έχει δυνατότητες για media player το PS4 αλλά αν θέλουμε μπορούμε να δούμε ταινίες-σειρές μέσω streaming internet sites.
Ενα από αυτά είναι το los movies (http://losmovies.com/) , έχει σχεδόν όλες τις τελευταίες ξένες σειρές και ταινίες .
Θα πρέπει να διαλέξετε link που είναι φιλικά για ipad λόγω html5 όπως το ishare.
Αυτά παίζουν κανονικά με μόνη μ@@@@@ οτι ο web browser του PS4 ενώ υπάρχει επιλογή για full screen στο player δεν δουλεύει .
Ευτυχώς με την βοήθεια του Λευτέρη ( Lefteris_x ) , βρήκε τρόπο να γίνει full screen .
Διαλέγουμε το link του ishared και όταν ξεκινήσει το stream στην πάνω δεξιά γωνία του video έχει το σήμα iS .
Πατώντας το μας ανοίγει καινούργια σελίδα στο browser , που είναι το stream από το site του iShared.
Εκεί στον player το full screen δουλεύει κανονικά :) .

djpar
07-02-2014, 13:32
τελικα μπηκες στο site los-mov-ies-/*()!@#$!@%!@&^%$@#%@.gr/htm-net.com?

χαχαχα trolllloooolllloo

memix
07-02-2014, 13:43
τελικα μπηκες στο site los-mov-ies-/*()!@#$!@%!@&^%$@#%@.gr/htm-net.com?

χαχαχα trolllloooolllloo

Ctrl+C και μετα Ctrl+V :)

dlevel
07-02-2014, 13:45
γιατι? ΓΙΑΤΙ?

οι περισσοτερες τηλεορασεις απο 2012 και μετα παιζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο απλα avi-mp4 μεχρι mkv3d γιατι να θελω να πηγαινω μεσω λαμιας και να μην κουμπωνω πανω στην tv τον εξωτερικο σκληρο και να τα παιζω απο tv.
Τωρα θα μου πειτε δεν εχω τηλεοραση 2012 κτλ, ε τοτε σιγουρα εχεις mpeg4 αποκωδικοποιητη που ειναι και media player εκτος εαν εδωσες αντι για 40 ευρω 20 και τελικα δεν παιζει mkv και αλλα πιο "δυνατα" αρχεια.

εμένα το setup είναι ένα PC μόνιμα ανοιχτό, που μπαίνω remote απο δουλειά και κατεβάζω ότι θέλω, και όταν πάω σπίτι ανοίγω TV και έχω τα πάντα εκεί μέσω DLNA (της TV) -Serviio οπότε με βολεύει παραπάνω απο το να βάζω-βγάζω δίσκο.

επίσης παρ όλο που έχω την 55UE8000 και είναι ακριβό μοντέλο 2012, δεν υποστηρίζει τα πάντα μέσω USB ( δε θυμάμαι που είχα πρόβλημα νομίζω σε κάποιο encoding ήχου σε mkv... AC3 ήταν? δε θυμάμαι )

le_71
23-05-2014, 20:23
Για κάποιο λόγο μετά το 1.70 το plex σταμάτησε να παίζει. Ενεργοποιόντας το Prefer ACC Αudio από το settings-->advanced-->Player, το πρόβλημα λύνεται.:)

Slay
14-07-2014, 21:41
Για κάποιο λόγο μετά το 1.70 το plex σταμάτησε να παίζει. Ενεργοποιόντας το Prefer ACC Αudio από το settings-->advanced-->Player, το πρόβλημα λύνεται.:)

να συμπληρωσω οτι οχι μονο αυτο αλλα πλεον κολληματα που εκανε σταματησαν. Αυτο που εχω κανει ειναι αρχικα να δωσω μια στατικη intranet IP στο PC μου, μετα απο τον browser παω στο http://192.168.1.200:32400/web/index.html (το http:// το χρειαζεται) και το βλεπω οπως θα το εβλεπα απο το PC. Αρχεια μου παιζει οτι εχω βαλει , με εξαιρεση καποια avi που για καποιο λογο απλα δειχνει να φορτωνει και δεν τα παιζει.

Θα δοκιμασω παλι με ethernet και full bitrate να δω πως θα τα παει γιατι σε μια ταινια 1080 απο wifi μου εκανε σπασιματα, αλλα μπορει να φταιει απλα το bitrate. Επισης θα κανω δοκιμες και για ηχο απο την οπτικη, και επισης και με αρχειο cinavia να δω τι ακριβως θα κανει, εχω την ελπιδα οτι βαση του τροπου που δουλευει το plex πιθανα δεν θα υπαρχει προβλημα με το cinavia.

Το μοναδικο προβλημα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι πολλες φορες δεν σβηνει το DS4 με αποτελεσμα να χαλαω τσαμπα μπαταρια, αλλες φορες παλι σβηνει κανονικα, δεν εχω βρει για ποιο λογο το κανει αυτο.

odytsak
14-07-2014, 23:38
Το προβλημα με τη μπαταρια ειναι γενικο,
απο καποιο update και μετα δεν δουλευει σωστα το power save settings,
το εχω στα 10 λεπτα το χειριστηριο και τις περισσοτερες φορες επιστρεφω και το βρισκω αναμμενο ακομα.

Slay
15-07-2014, 01:13
Λοιπον οπως υποπτευομουν η προστασια με cinavia δεν ενεργοποιειται μεσω του plex, εκτος και εαν φταιει το γεγονος οτι ακομα επισημα η κονσολα δεν παιζει κανενα αρχειο video περα απο τα captures. Με ethernet το εβαλα στα 20mbit και δεν κανει κολληματα ουτε σε 1080, βασικα δουλευει παρα πολυ καλα, απλα επειδη εχω χαλασμενα τα πισω ηχεια δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι περναει 5.1 ηχο απο την οπτικη, καποιος ας το δοκιμασει και ας μας πει. Επισης στους ελληνικους υποτιτλους με εμφανιζει το κεφαλαιο τονισμενο Ά

Slay
04-08-2014, 10:32
Λοιπον μετα απο μερικες εβδομαδες αποκλειστικης χρησης του Plex ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Αρχικα οπως ειπα παιζει σχεδον τα παντα, Cinavia δεν ενεργοποιειται, υποτιτλοι δουλευουν αλλα δεν εμφανιζει το τονισμενο Α και το κεφαλαιο Λ για καποιο λογο, επισης ειδα οτι δουλευει και με vobsub υποτιτλους (.idx + .sub). Καποια προβληματα υπαρχουν, οπως εαν κανεις seek απο την μπαρα καποιες φορες (αρκετες) δεν δουλευει, δηλαδη ακους τον ηχο αλλα η εικονα μενει κολημενη. Επισης καποια προβληματα υπαρχουν με 1080 αρχεια, αλλα πιθανολογω οτι ισως να μην φτανει η CPU του PC για decode/re-encode. Ακομα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει εσωτερικα το Plex για να κανω σωστο trouble shooting.

Σαν interface ειναι σαφως ανωτερο απο το PMS, μιας και βλεπεις κανονικα εξωφυλα, τιτλο επισοδειου , και περιγραφη, και αυτο χωρις να χρειαστει να κανεις καποιο rename στο αρχειο. Δηλαδη μπορεις να εχεις ονομα π.χ. utopia2x03.x264.tla.mkv , αλλα στο interface του θα σου το εμφανισει κανονικα με τον τιτλο του, και με την επισημανση οτι δεν το εχεις δει. Επισης οσα αρχεια και να ανοιξεις (ισως να υπαρχει οριο αλλα δεν το εχω βρει) και καποια στιγμη τα σταματησεις, μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη resume απο το σημειο που σταματησες, ακομα και εαν εχει κανει reboot το PC.

Γενικα αυτη την στιγμη δεν μου λειπουν καθολου οι λειτουργιες media player που δεν εχει το ps4 καθως το Plex με εχει βολεψει μια χαρα, επισης δουλευει σχετικα πολυ καλα και με παρομοιο τροπο με την εφαρμογη του PS3, και το youtube, εαν πας στην διευθυνση youtube.com/tv . To μονο σημαντικο προβλημα που εχω ειναι οτι το DS4 παραμενει αναμενο οσο βλεπω κατι απο plex εκτος απο καποιες σπανιες περιπτωσεις που κανει αυτο που θα επρεπε να κανει και κλεινει.

dlevel
04-08-2014, 11:44
πάντως επειδή έχω δουλέψει τα πάντα, δοκίμασε και το Serviio, για μένα καλύτερο και του plex. To χρησιμοποιώ κατευθείαν με το DLNA της TV

Viper
04-08-2014, 11:53
Το τονισμενο Α δεν εμφανιζεται ουτε στο app της Samsung.


Επισης οσα αρχεια και να ανοιξεις (ισως να υπαρχει οριο αλλα δεν το εχω βρει) και καποια στιγμη τα σταματησεις, μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη resume απο το σημειο που σταματησες, ακομα και εαν εχει κανει reboot το PC.

Νομιζω πως δεν υπαρχει οριο. ή αν υπαρχει, ειναι πολυ μεγαλο καθως εχω μετρησει τουλαχιστον 20+ αρχεια που εχω αφησει στη μεση.

Επισης, με το νεο update του Plex Media Server, εχουμε και Cinema trailers (https://blog.plex.tv/) οπως και extras των ταινιων. Καποια απαιτουν ομως συνδρομη.


πάντως επειδή έχω δουλέψει τα πάντα, δοκίμασε και το Serviio, για μένα καλύτερο και του plex. To χρησιμοποιώ κατευθείαν με το DLNA της TV

Αν θυμαμαι καλα, ο Slay δεν εχει smart TV με DLNA.

Slay
04-08-2014, 12:34
πάντως επειδή έχω δουλέψει τα πάντα, δοκίμασε και το Serviio, για μένα καλύτερο και του plex. To χρησιμοποιώ κατευθείαν με το DLNA της TV

Ο μονος λογος που δουλευει το Plex με το ps4 ειναι επειδη μπορεις να εχεις προσβαση σε αυτο μεσω του web browser, καθως δεν υπαρχει υποστηριξη για DNLA ακομα στο ps4.

Viper
26-08-2014, 09:24
Stream videos and other media to your PS4 and Xbox One using PLEX (http://gearnuke.com/stream-videos-ps4-using-plex/)

Ενας (απλος) οδηγος για να "δειτε" μεσω δικτυου το Plex μεσω PS4. Βεβαια δεν φτανει μονο αυτο, πρεπει να φτιαξετε την Library σας και να φτιαξετε και λογαριασμο στο Plex.

Εχει ποσταρει και βιντεο ο Slay κατι σελιδες πριν με την ολη διαδικασια.

Για το XBOX ONE, ετοιμαζουν και native εφαρμογη Plex. Οχι επισημη αλλα απο καποιον χρηστη (οπως και το Plex for Samsung).

Slay
26-08-2014, 09:38
Δεν χρειάζεται λογαριασμός, απλά στατική IP στο pc, το έχω γράψει αναλυτικά σε προηγούμενο post

Στάλθηκε από το Xperia SP

Viper
26-08-2014, 10:01
Α δεν πας πλεον μεσω Plex Web δηλαδη. Οκ, διορθωσα και το μηνυμα μου.

Viper
30-08-2014, 22:10
Νεα εκδοση του transcoder, προς το παρον μονο για οσους εχουν Plex Pass (συνδρομη) ωστε να την δοκιμασουν για bugs:



A non-exhaustive list of changes made in this release:


Improved reliability in media analysis and transcoding
Improved quality in video transcoding
Improved speed in video transcoding, especially when starting new sessions and when seeking
Support for transcoding a number of new formats, including H.265/HEVC
Much-improved support for styled Advanced SubStation subtitles (primarily used in anime)
Improved support for SRT subtitles, especially those including bidirectional text and Unicode characters
Support for 64-bit UnRAID systems


A couple notes:


Additional changes under the hood mean that we're no longer able to support Windows XP or Windows Server 2003. Please note that this is a change in support that will continue as we move forward.
The legacy transcoder, which is available as an option in some Plex clients, will be removed soon. Please be sure to report specific cases where you still see better results when using it.

Viper
23-09-2014, 10:17
Το βαζω μηπως ενδιαφερει καποιον: Απο 29 του μηνος, αυξανονται (https://blog.plex.tv/2014/09/22/upcoming-price-increase-new-plex-pass-subscriptions/) οι τιμες της συνδρομης στο Plex.

Devil_7
08-10-2014, 21:22
Προσπαθώ να το καταφέρω αλλά δεν μπορώ να κάνω port-forward με τίποτα. Έχω οτε και rooter ZTE ZXHN H108NS.
Υπάρχει άλλος εδώ με ίδιο rooter να του έχει δουλέψει μήπως μπορεί να βοηθήσει?

Slay
08-10-2014, 22:18
Προσπαθώ να το καταφέρω αλλά δεν μπορώ να κάνω port-forward με τίποτα. Έχω οτε και rooter ZTE ZXHN H108NS.
Υπάρχει άλλος εδώ με ίδιο rooter να του έχει δουλέψει μήπως μπορεί να βοηθήσει?

γιατι θελεις port forward? δεν εχω κανει τιποτε και δουλευει μια χαρα.

Devil_7
08-10-2014, 22:25
γιατι θελεις port forward? δεν εχω κανει τιποτε και δουλευει μια χαρα.
Με το ίδιο ρουτερ;

Slay
08-10-2014, 22:45
Με το ίδιο ρουτερ;

οχι με ενα παναρχαιο speedtouch, τι ακριβως πας να κανεις? και που κολας?

Devil_7
08-10-2014, 22:52
Στις ρυθμίσεις διακομιστή του plex εκεί που πας να συνδεθείς μου βγάζει αυτό:

Έχετε συνδέσει επιτυχώς το διακομιστή σας στο Plex, αλλά δεν είμασταν σε θέση να συνδεθούμε εκτός του δικτύου σας.
Αν επιθυμείτε να το ενεργοποιήσετε τώρα, θα χρειαστεί να παραμετροποιήσετε το router σας ή το firewall για να επιτραπεί στο Plex να επικοινωνεί με το διακομιστή σας. Παρακαλώ βρείτε σχετικές οδηγίες στο σχετικό άρθρο μας Συνδέοντας έναν διακομιστή (http://support.plex.tv/hc/en-us/articles/200484543-Connecting-a-Server) .


Και μετά όταν πάω να συνδεθώ από το ps4 πατάω πάνω στον server αλλά δεν τον ανοίγει και στο port mapping που έπρεπε να λέει τη θύρα λέει "0".

Slay
08-10-2014, 23:18
στο ps4 στον browser τι ακριβως γραφεις για να μπεις στο plex? δες και αυτο http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14678-PS4-as-a-Media-Center?p=531275&viewfull=1#post531275

Devil_7
09-10-2014, 00:16
Στο ps4 μπαίνω στη σελίδα του plex κάνω login πατάω servers, μου εμφανίζει τον δικό μου αλλά άμα πατήσω πάνω του μου λέει ότι δεν μπόρεσε να συνδεθεί.

Άμα το κάνω όπως λες στο post με την δικιά μου ip δεν κανει τπτ και μετά από λίγο βγάζει ένα error.

Παίζει να έχω το πρόβλημα επειδή το ps4 είναι πάνω σε hub?

Από το laptop που δοκίμασα συνδέεται αλλά εκεί ήταν μέσω wifi.

Slay
09-10-2014, 00:23
μπορεις να βαλεις και το PC πανω στο ιδιο switch με το ps4?

Devil_7
09-10-2014, 12:32
μπορεις να βαλεις και το PC πανω στο ιδιο switch με το ps4?
Στο ίδιο είναι.

Slay
09-10-2014, 12:58
απο την στιγμη που εχεις σταθερη ip στο PC, και δεν συνδεεσαι στο ps4 μεσω του router, αλλα με switch βλεπω μονο δυο πιθανα ενδεχομενα. Το πρωτο ειναι να εχεις σηκωμενο καποιο firewall που να εμποδιζει ακομα και τοπικες συνδεσεις , η μια ακομη περιπτωση ειναι να εχει κολησει το switch σου. Δεν γινεται συχνα, αλλα εχω δει παρομοια προβληματα συνδεσιμοτητας με κολημενα switch, που με ενα reboot εξαφανιστηκαν.

botzos
30-10-2014, 15:39
Παιδια υπαρχει καμμια προοπτικη στο μελλον το ps4 να υποστηριζει media server functions οπως και το ps3 η το ξεχναμε?

Slay
30-10-2014, 18:31
Ετσι εχουν πει, το ποτε ομως δεν το ξερουμε.

Viper
15-12-2014, 08:56
Which is the better media player? PlayStation 4 and Xbox One revisited (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-which-is-the-better-media-player-ps4-xbox-one-revisited)


Digital Foundry re-assesses multimedia functionality and performance.


Ten months ago, we tested the media playback functions of the Xbox One and PlayStation 4 extensively, using the feature-set and the quality of the veteran PS3 as the standard. Our verdict? PlayStation 4 passed muster, albeit with a few serious issues on specific applications, while Xbox One was close to an abject failure owing to fundamental deficiencies across the whole media offering. But in truth, neither of the new consoles could supplant the PlayStation 3 as the media centre of choice. Ten months on, has anything changed?


Flawed in places, but enormously improved with some really cute functionality, Xbox One is now a completely viable media proposition as a result of the vast improvements made over the last ten months. Our major issue now concerns the quality of DVD upscaling, which remains very, very poor. Bearing in mind that the major advantages of the consoles over streaming boxes is the support for disc media, this remains a surprising oversight. For its part, PlayStation 4 hasn't changed too much but there have been some improvements to functionality. It does what it needs to with the minimum of fuss and a workman-like competence - PS4 makes no pretence about being a media powerhouse. Its core focus is, after all, "#4ThePlayers".

Slay
17-12-2014, 16:32
Επιτελους PLEX app για το PS4, κυκλοφορησε σημερα, μπορειτε να την κατεβασετε απο το store στο ακολουθο link
https://store.sonyentertainmentnetwo...BMAF000000PLEX (https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#%21/nl-be/apps/plex/cid=EP4544-CUSA01703_00-WEBMAF000000PLEX)

δειτε και μερικες εικονες.

http://i.imgur.com/3FTUc6Z.jpg

http://i.imgur.com/slu2tAy.jpg

http://i.imgur.com/mWaqeXU.jpg

http://i.imgur.com/5necW0p.jpg

Viper
17-12-2014, 16:45
Αυτα ειναι!!!! Ουτε καν το εχουν αναφερει στο blog. Φανταζομαι ειναι θεμα ωρων η επισημη ανακοινωση.

minaras_tio
17-12-2014, 18:34
^^Παιδια τι ακριβως ειναι αυτο το Plex app??

Slay
17-12-2014, 18:35
τσαμπα η χαρα, θελει Plex pass συνδρομη για να δουλεψει.

Viper
17-12-2014, 18:37
Θα βγει και για PS3 (https://blog.plex.tv/2014/12/17/plex-now-sega-genesis-just-kidding-ps3-ps4/).


Content matching the following can usually be Direct Played:


Container: MP4
Video Encoding: H.264
Audio Encoding: AAC
Bitrate: 20Mbps or lower


DTS audio is not currently supported directly. Content with DTS audio will have the audio automatically transcoded to either AAC (default) or AC3 (if the Dolby Digital (AC3) receiver capability preference is enabled) by the Plex Media Server in order to preserve the surround sound audio channels.

The Plex for Playstation app does not currently support Direct Playing of MKV container videos. If the audio and video streams in the file are otherwise compatible, it will be Direct Streamed.

Δοκιμασα το εξης αρχειο και επαιξε μια χαρα:


Video Resolution 1080p
Duration 2:15:54
Bitrate 33531 kbps
Width 1920
Height 1080
Aspect Ratio 1.78
Container MKV
Video Frame Rate 24p
Codec H264

Slay
17-12-2014, 19:17
Δοκιμασα το εξης αρχειο και επαιξε μια χαρα:


Video Resolution 1080p
Duration 2:15:54
Bitrate 33531 kbps
Width 1920
Height 1080
Aspect Ratio 1.78
Container MKV
Video Frame Rate 24p
Codec H264


Να φανταστω οτι εχεις plex pass, ετσι?

Viper
17-12-2014, 19:32
Ναι, εχω παρει lifetime εδω και πολυ καιρο:)

FotisGRC
17-12-2014, 19:45
Ποσο κοστιζει το lifetime?

Viper
17-12-2014, 19:56
https://plex.tv/features κατω κατω

4.99 δολαρια το μηνα
39,99 δολαρια το χρονο
149,99 δολαρια lifetime

Εγω πηρα lifetime με 75 δολαρια τοτε.


Θα το δωσουν ομως και επι πληρωμη καποια στιγμη:


All the same limitations apply with this first release: Plex Pass only, video only, library only. Support for music, photos and channels will follow, as will the ability for non-Plex Pass users to purchase the app.

Godweeder
18-12-2014, 15:05
Για να καταλαβω ρε παιδια , με το plex app , αν εχεις αγορασει συνδρομη , μπορεις να δεις οτι ταινια ,σειρα κτλπ και οτι αλλο θες σε καλη αναλυση? και με υποτιτλους ?
Τι παιζει ακριβως .

phoenix7
18-12-2014, 15:13
Για να καταλαβω ρε παιδια , με το plex app , αν εχεις αγορασει συνδρομη , μπορεις να δεις οτι ταινια ,σειρα κτλπ και οτι αλλο θες σε καλη αναλυση? και με υποτιτλους ?
Τι παιζει ακριβως .

Το Plex είναι μία υπηρεσία με την οποία μπορούμε να στήσουμε έναν προσωπικό server με τα πολυμέσα μας και να τα έχουμε άμεσα διαθέσιμα από οποιαδήποτε συσκευή, όπου και αν βρισκόμαστε. Η λογική του δεν έχει καμία διαφορά με τους κοινούς server, απλώς μας προσφέρει ένα φιλικότερο περιβάλλον όσον αφορά τα βίντεο. Για παράδειγμα το Plex κατηγοριοποιεί τις τανίες που έχουμε στο σκληρό μας και προσθέτει σε αυτές πλούσιο περιεχόμενο, όπως την περιγραφή, τα poster και άλλα metadata τα οποία μας παρουσιάζει σε ένα όμορφο γραφικό περβάλλον. Το ίδιο κάνει επίσης στις σειρές τηλεόρασης τις οποίες οργανώνει ανά σεζόν, κάνοντάς εύκολη την προβολή τους.
http://www.doctorandroid.gr/2014/10/plex-media-server.html

Viper
18-12-2014, 15:16
Οχι οχι.

Το Plex ειναι ενας media server / streamer. Οργανωνει τα ΔΙΚΑ σου αρχεια απο ταινιες/σειρες/μουσικη κτλ, προσθετει εξωφυλλα και υποτιτλους (θελει λιγο ψαξιμο αυτο βεβαια, δεν το εχω καταφερει μεχρι στιγμης) και μπορεις να τα δεις σε Smart TV/Android/iOS και αλλα διαφορα.

Τον server πρεπει να τον εγκαταστησεις σε PC/mac/NAS και να τρεχει εκει συνεχεια. Του δινεις τον φακελο/δισκο που εχεις τα αρχεια σου και αυτο αναλαμβανει τα υπολοιπα.

Παραδειγμα: Εγω εχω βαλει το Plex app για Smart TV Samsung και απο εκει βλεπω ολα τα αρχεια μου. Αυτο μπορεις να το κανεις ΔΩΡΕΑΝ. Την συδρομη την χρειαζεσαι αν εχεις αναγκη εξτρα λειτουργιες (https://plex.tv/features), αν θες να εχεις πρωτος ΟΛΕΣ της preview εκδοσεις του Plex server (οπου μετα απο λιγο καιρο γινονται διαθεσιμες και στους μη συνδρομητες) και εχεις δωρεαν τις εφαρμογες για Android/ios (αλλιως την αγοραζεις μεσω των Play/app stores) και στην περιπτωση μας, την εφαρμογη για PS4 (οπου μετα θα γινει διαθεσιμη για ολους επι πληρωμη).

Viper
19-12-2014, 09:32
Το UI στο PS3 ειναι στα 720p (δεν αναμενεται να παει 1080p λογω hardware limitations οπως γραφουν) καθως και το video output ειναι στα 720p (ουτε και αυτο αναμενεται να παει σε 1080p).

Στο PS4, το UI ειναι στα 720p (θα παει 1080p σε μελλοντικο update) και το το video output ειναι 1080p.

panos74gr
19-12-2014, 11:30
με ελληνικούς υποτίτλους ενσωματωμένους στο αρχείο και ξεχωριστά σε άλλο αρχειο παίζει;

επίσης τα mkv τα παίζει χωρίς transcoding; (Εχω αρκετά παλιό mac laptop και δεν το αντέχει το 1080p mkv transcoding)

Viper
19-12-2014, 12:05
Ελληνικους υποτιτλους εξωτερικους (πρεπει το αρχειο να εχει το ιδιο ονομα με το αρχειο βιντεο, δηλαδη Avatar.mkv / Avatar.srt) παιζει μια χαρα. Το μονο προβλημα που παρατηρησα χθες, ειναι οτι εχει ενα μικρο θεματακι (μαλλον κωδικοποιησης) και εμφανιζει ενα Ο στην αρχη και στο τελος της προτασης, αλλα οχι παντα. Δεν μπορεσα να καταλαβω που οφειλεται.

Θεωρω ομως οτι θα το φτιαξουν σε μελλοντικο update. Ειναι καθαρα θεμα του PS4 app καθως στο αντιστοιχο app για Samsung, δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Ενσωματωμενους υποτιτλους δεν εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα. Απο το support αναφερουν:


Supported Subtitle Formats

The following formats are fully supported either as embedded tracks or external subtitle files. Full support means they are compatible with all Plex Apps, including clients that require transcoded media.


SRT
SMI
SSA (or ASS)


Other formats such as VOBSUB, PGS, etc. may work on some Plex Apps but not all. If you use the Universal Transcoder, both VOBSUBS and PGS subtitles will be "burned in" during the transcoding process and shown.

Σχετικα με το transcoding, γραφει εδω (https://support.plex.tv/hc/en-us/articles/204377253-What-media-formats-are-supported-) τι formats υποστηριζει για Direct Play. Οτιδηποτε αλλο, θα πρεπει να γινει transcode ή direct steam.

Viper
29-12-2014, 08:44
Για καποιο λογο, το Plex για να λειτουργησει θελει συνδεση στο PSN. 2 μερες που ηταν down το PSN, δεν λειτουργουσε και το Plex.

Το εχουν αναφερει στο forum και αλλοι χρηστες, αλλα δεν εχει δωθει επισημη απαντηση ακομα.

Slay
29-12-2014, 10:19
Για καποιο λογο, το Plex για να λειτουργησει θελει συνδεση στο PSN. 2 μερες που ηταν down το PSN, δεν λειτουργουσε και το Plex.

Το εχουν αναφερει στο forum και αλλοι χρηστες, αλλα δεν εχει δωθει επισημη απαντηση ακομα.

ακομα και το youtube ηθελε συνδεση με το PSN, γενικα βλεπω οτι οι εφαρμογες απαιτουν συνδεση για να δουλεψουν, κατι που δεν γινοταν στο ps3.

Viper
16-01-2015, 08:52
Plex for PS3+PS4 update January 15, 2014: v2.3.10

Changes:

Faster startup for users with access to shared / remote servers.
Application version displayed in bottom right of startup splash screen.


Fixes:

Startup no longer fails for users with a grand amount of shared or remote servers.
The Quality settings presented during playback correctly recommend 4Mbps instead of 8Mbps.


Known (in-progress) issues:

Anamorphic videos which are transcoded or direct streamed will not display the correct aspect ratio. We've opened an issue with Sony for their investigation. A fix will likely require an update of the app in the PlayStation Store. We'll share more information as available.
As a workaround the anamorphic videos can be re-encoded to a format which will direct play. The videos must be MP4 with AAC audio and have an average bitrate below 8Mbps.
PS3 will switch to 720p video mode when Plex is launched from app downloaded from SCEE stores.


Edit: Δεν εμφανιζεται σαν update στο PSN:


You will not get a update via PSN, just close and open the app. It loads the latest version off our servers when starting.

Leon_DiZ
16-06-2015, 06:02
Media Player Coming to PS4 (http://blog.us.playstation.com/2015/06/15/media-player-coming-to-ps4/)

Hello PlayStation Nation! Every time we announce new features for PS4 (https://www.playstation.com/en-us/explore/ps4/) here on PlayStation.Blog, I love going into the comments to answer your questions and see feedback on which features people really like and which ones people still want to see. One of those questions I have been able to count on has been, “Where is our PS4 media player?”

If you were watching our E3 press conference pre-show, you probably heard the good news – Media Player for the PS4 will be available to download from PlayStation Store this evening. A Media Player icon will appear in the PS4 content area, simply select the icon and you will be taken to the PS Store where you can begin the download.


https://c2.staticflickr.com/6/5580/18658057410_c0a5e69aef_z.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18658057410)

The Media Player works with both your home server and when plugging a USB stick with media into one of the available ports on the PS4. Your home server will appear as a media option in the player automatically and finding your media is simple and quick. You may also simply enjoy music as background music on your PS4!

Of course, we know what you really want to see: look below to see supported video and audio file formats and codec details.


https://c2.staticflickr.com/6/5469/18225121133_82e02d10d2_m.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18225121133)https://c2.staticflickr.com/6/5498/18223163704_167ba4459d_m.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18223163704)

File Formats and Codecs

Video

MKV


Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)


AVI


Visual: MPEG4 ASP, H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)

MP4



Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Audio: AAC LC, AC-3(Dolby Digital)


MPEG-2 TS


Visual: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2, MPEG2 Visual
Audio: MP2(MPEG2 Audio Layer 2), AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
AVCHD: (.m2ts, .mts)


Photo


JPEG (based on DCF 2.0/Exif 2.21)
BMP
PNG


Music


MP3
AAC (M4A)





https://c2.staticflickr.com/6/5478/18658007808_0b771a7f5f_z.jpg (https://www.flickr.com/photos/playstationblog/18658007808)

We know the Media Player has been a highly-requested feature for PS4 and we want to thank you for passionate feedback. I know the Media Player will be a favorite new feature for PS4 owners who love to use their PS4 as the entertainment center of their living room. What other features would you like to see come to PS4? Let us know in the comments!

odytsak
16-06-2015, 06:28
Δωρο αδωρο χωρις NTFS.

panos74gr
16-06-2015, 07:57
ExFAT δεν θα υποστηρίζει; Το extended fat παίρνει αρχεία πάνω από 4GB

dream21
16-06-2015, 08:07
Παντος την δουλεια του την κανει μεσω NAS και στριμάρει μια χαρα τα παντα απο το γνωστό ελληνικό μαγαζι :)

Viper
16-06-2015, 10:02
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread αλλά....



Media Player Coming to PS4 (http://blog.us.playstation.com/2015/06/15/media-player-coming-to-ps4/)



Ειναι ηδη διαθεσιμο. Απο neogaf:


It's up. Just restart your PS4.

Lefteris_X
16-06-2015, 11:34
Ήδη έχω μπει στην διαδικασία τσεκαρίσματος.

Από 4GB USB Stick (FAT32), είδα εικόνες jpeg/png, άκουσα mp3, είδα βίντεο mp4 - mkv. Επίσης, έχει υπότιτλους, αλλά αγγλικούς - ελληνικά όχι (δεν αντιλαμβάνεται το codepage). Επίσης, οι υπότιτλοι έχουν μαύρο φόντο, εξαιρετικά σπαστικό για τα γούστα μου. Ταινίες με Cinavia εν γένει αποφεύγω οπότε έχω μόνο μια, αλλά δεν την τσέκαρα γιατί είναι σε έναν καταχωνιασμένο (κάπου, που όμως; ) σκληρό δίσκο, θα τσεκάρω αργότερα.

Περνώντας στα media server θέματα, να πω ότι χρησιμοποιώ τον παλιό, αλλά άριστο PS3 Media Server 1.90.1 στον Mac.
Να σημειώσω, πως Mac/PS3 Media Server <-> PlayStation 3, συνεργάζονται εδώ και χρόνια ΑΨΟΓΑ. Υπότιτλοι (ελληνικά / αγγλικά χωρίς φόντο και με antialias μάλιστα), τέλειο playback, άψογος ήχος. Ότι έχω "πει" στο PS3 να παίξει μέσω DLNA/Mac, το έχει παίξει μια χαρά: είτε λέγεται εικόνες διαφόρων format, είτε βίντεο (ακόμα και flv), είτε μουσική.

Στο PS4 όμως, είχα τεράστια προβλήματα με το εν λόγω media server. Τα περισσότερα αρχεία δεν τα έκανε playback. Ναι μεν PS4 - Mac επικοινωνούσαν επιτυχώς (handshaking), αλλά το playback δεν ξεκίναγε. Φαινόταν στην μεριά του Mac ότι είχε ξεκινήσει το transcoding αλλά στο τοπικό δίκτυο δεν μεταφέρονταν καθόλου data. Δοκιμές έκανα με mp4, avi, mkv, flv τόσο με υπότιτλους (αγγλικούς) όσο και χωρίς. Απεναντίας mp3 έπαιξαν μια χαρά.

Επίσης, το control set του PS4 media player είναι εξαιρετικά φτωχό, δεν πιάνει "μια" μπροστά σε αυτό του PS3. Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για φίλτρα, για κανάλια left-right, γενικότερα πέρα από playback/pause/rewind/forward/continuous play/add favourite/closed captions δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Λες και βλέπεις media player των 90s.

Δεν έχω δοκιμάσει DLNA με κάποιο άλλο media server στον Mac, γιατί στο παρελθόν έχοντας δοκιμάσει Plex και Universal Media Player, μου έτρωγαν απίστευτους πώρους (resource hogs) και τους απέφευγα. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει στο Διαδίκτυο, μπας και βρω την άκρη με τον PS3 media server πρόγραμμα και λυθεί το πρόβλημα στο στρημινγκ, ειδάλλως δεν με βλέπω να το παλεύω άλλο.

Μέσες άκρες λοιπόν, πτωχότατος ο media player του PS4, απουσία υποστήριξης ελληνικών υποτίτλων (υποστηρίζει όμως αγγλικούς), περίεργο DLNA. Ξέχασα να πω ότι ακόμα και μέσω DLNA, που κατάφερα να παίξω ένα ελαφρύ mp4 (480p) με ελληνικούς υπότιτλους (The Big Bang Theory)......δεν αντιλαμβανόταν το PS4 την κωδικοσελίδα των ελληνικών (codepage) με αποτέλεσμα να μην φαίνονται στην τηλεόραση.

Έτσι, το PS3 + Mac + PS3 Media Server 1.90.1 παραμένει ο καλύτερος συνδυασμός - τουλάχιστο για το παρόν.

ΥΓ: Οι υπότιτλοι που έκανα τα τεστ, ήταν σε μορφή .srt.

jk_blue_tiger
16-06-2015, 11:50
Τετοια παπατζα μονο η Sony θα μπορουσε να κανει:
Εν ετη 2015 ο media player να μην υποστηριζει ntfs.
Καλυτερα να μην τον εβγαζαν καθολου παρα αυτο το χαλι.

Διαβαζω οτι εχει και αλλα προβληματα.
Ηθελα να ξερα με ποιο σκεπτικο κυκλοφορουν μισοτελειωμενα apps.
Πραγματικα με ξεπερναει...

three_brothers1
16-06-2015, 12:19
δοκιμασα το media server με serviio.Ενω στην αρχη εβλεπε τις ταινιες (οχι τους υποτιτλους) μετα για καποιον λογο σταματησε εντελως να τις βλεπει..εβαλα και το universal media server που ειναι ακριβως ιδιο με το ps3 media server που ειπε ο Lefteris_X αλλα επισης δεν ξεκινουσε καν την ταινια ενω στο προγραμμα εδειχνε οτι στελνει data..
ενα αρχειο ταινιας που δοκιμασα με fat32 usb δεν το ειδε καν..

Slay
16-06-2015, 13:14
To δοκιμασα μολις με plex, δεν ειχε υποτιτλους (ελληνικους σε SRT, ουτε αγγλικους ενσωματωμενους) οποτε για μενα αχρηστο προς το παρον.

lak100
16-06-2015, 15:37
εχει προβλημα σε μενα δεν επαιξε σχεδον πραγματα που ο player του one τα παιζει ελπιζω να το φτιαξουν προς το παρον ειναι broken

Lefteris_X
16-06-2015, 15:44
Διαβάζεις κανά προηγούμενο ποστ ρε συ;; Δεν έχει μόνο σε εσένα πρόβλημα, σε όλους έχει.


ΥΓ: Κλασικά, όσοι δοκιμάζετε βίντεο μέσω USB Stick θα πρέπει να είναι μέσα σε φάκελο FOLDER. Πάντως εμένα μου τα έπαιζε κανονικά και εκτός φακέλου. Οπωσδήποτε πρέπει να είναι σε FAT32 ή exFAT (οι δοκιμές μου έγιναν με FAT32).

tomic20
19-06-2015, 06:37
για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)

στις ρυθμισεις του closed captions μπορεις να απενεργοποιησεις το μαυρο background, αλλα αμα το κανεις μετα δεν δειχνει τους ελληνικους υποτιτλους για καποιο λογο...δοκιμασα 4-5 απο τις γραμματοσειρες που ειχε διαθεσιμες

αμα καποιος μπορεσει να βγαλει το μαυρο background απο τους ελληνικους υποτιτλους για μενα ειναι μια χαρα player, οτι ταινια του εριξα, mkv, avi τα επαιζε κανονικα

δεν παιζει ενσωματωμενους υποτιτλους σε mkv οποτε fansubbed anime δεν εμφανιζουν υποτιτλους...μλκια

ακουω οτι εχει θεμα με οσα αρχεια εχουν dts

μου αρεσει οτι το playback ειναι πολυ γρηγορο, φορτωμα, μπροστα πισω κτλ

ξερει κανεις αν υποστηριζει exfat?αν ναι τοτε δεν χρειαζεται το ntfs

Slay
19-06-2015, 09:22
για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)

τα εκανα τα παραπανω, και σε μια δοκιμη που εκανα παλι δεν επαιξε. anyway οταν το φτιαξουν θα ασχοληθω μαζι του ξανα, γιατι ουτε re-encode τον ηχο προκειται να κανω, ουτε βεβαια να κανω save as καθε υποτιτλο, προς το παρον μια χαρα με εχει βολεψει το plex μεσα απο τον browser του ps4.

three_brothers1
19-06-2015, 11:10
για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)

στις ρυθμισεις του closed captions μπορεις να απενεργοποιησεις το μαυρο background, αλλα αμα το κανεις μετα δεν δειχνει τους ελληνικους υποτιτλους για καποιο λογο...δοκιμασα 4-5 απο τις γραμματοσειρες που ειχε διαθεσιμες

αμα καποιος μπορεσει να βγαλει το μαυρο background απο τους ελληνικους υποτιτλους για μενα ειναι μια χαρα player, οτι ταινια του εριξα, mkv, avi τα επαιζε κανονικα

δεν παιζει ενσωματωμενους υποτιτλους σε mkv οποτε fansubbed anime δεν εμφανιζουν υποτιτλους...μλκια

ακουω οτι εχει θεμα με οσα αρχεια εχουν dts

μου αρεσει οτι το playback ειναι πολυ γρηγορο, φορτωμα, μπροστα πισω κτλ

ξερει κανεις αν υποστηριζει exfat?αν ναι τοτε δεν χρειαζεται το ntfs

σιγα μην κανουμε ολη αυτην την διαδικασια για να δουμε μια ταινια..και δεν ενσωματωνουμε τους υποτιτλους με ενα προγραμμα και τελος;
το θεμα ειναι οτι σαν το media server του ps3 δεν ειναι..πολυ απλα θα μπορουσαν να το κανουν port για το ps4 και ολα καλα..σκοπιμα γινονται ολα αυτα...δεν μπορεις ετσι απλα να βγαζεις στην κυκλοφορια μια broken εφαρμογη.

Lefteris_X
19-06-2015, 14:14
Από τον PS3 Media Player 1.90.1 (Mac) ότι και να έκανα στις ρυθμίσεις του, δεν κατάφερα να κάνω streaming ουδένα format ταινίας. Πάπαλα, μας τελείωσε αυτό. Έχω κάποιες υποψίες για το τι φταίει, αλλά δεν είναι του παρόντος.

Περνάμε σε περαιτέρω τέστινγκ μέσω USB Stick 4GB FAT32, φάκελος VIDEO και εντός αυτού διάφορες ταινίες.

Επιβεβαιώνω πως οι ελληνικοί υπότιτλοι είναι σε UTF-8, τότε φαίνονται μια χαρά στο PS4 media player.

Εντούτοις, δεν βρήκα πουθενά ρυθμίσεις, όσο κι αν έψαξα, στον PS4 media player για το πως μπορώ να αφαιρέσω το φόντο. Να πεις κιόλας ότι έχει πολλαπλές ρυθμίσεις, hell, πατάς το κουμπί Options και σου βγάζει ένα μικρό παραθυράκι με playback controls, προσθαφαίρεση favourite και closed captions. Ε, στο τελευταίο, δεν μπόρεσα να βρω ρυθμίσεις.

Και ειλικρινά........να βλέπω υπότιτλους με μαύρο φόντο, με πηγαίνουν σε υποτιτλισμό εποχής ΥΕΝΝΕΔ. Έλεος.

Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει, θα του ήμουν υπόχρεος.

Επαναλαμβάνω, ώστε να μην με διαφωτίσει κάποιος περί μαύρου φόντου/υποτίτλων μέσω DLNA: δεν stream-άρεται ταινία με την καμία Παναγία από τον Μακ μου, οπότε όποιος έχει πρόταση περί φόντου, ας τοποθετηθεί για playback μέσω USB Stick FAT32.

tomic20
19-06-2015, 21:49
Από τον PS3 Media Player 1.90.1 (Mac) ότι και να έκανα στις ρυθμίσεις του, δεν κατάφερα να κάνω streaming ουδένα format ταινίας. Πάπαλα, μας τελείωσε αυτό. Έχω κάποιες υποψίες για το τι φταίει, αλλά δεν είναι του παρόντος.

Περνάμε σε περαιτέρω τέστινγκ μέσω USB Stick 4GB FAT32, φάκελος VIDEO και εντός αυτού διάφορες ταινίες.

Επιβεβαιώνω πως οι ελληνικοί υπότιτλοι είναι σε UTF-8, τότε φαίνονται μια χαρά στο PS4 media player.

Εντούτοις, δεν βρήκα πουθενά ρυθμίσεις, όσο κι αν έψαξα, στον PS4 media player για το πως μπορώ να αφαιρέσω το φόντο. Να πεις κιόλας ότι έχει πολλαπλές ρυθμίσεις, hell, πατάς το κουμπί Options και σου βγάζει ένα μικρό παραθυράκι με playback controls, προσθαφαίρεση favourite και closed captions. Ε, στο τελευταίο, δεν μπόρεσα να βρω ρυθμίσεις.

Και ειλικρινά........να βλέπω υπότιτλους με μαύρο φόντο, με πηγαίνουν σε υποτιτλισμό εποχής ΥΕΝΝΕΔ. Έλεος.

Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει, θα του ήμουν υπόχρεος.

Επαναλαμβάνω, ώστε να μην με διαφωτίσει κάποιος περί μαύρου φόντου/υποτίτλων μέσω DLNA: δεν stream-άρεται ταινία με την καμία Παναγία από τον Μακ μου, οπότε όποιος έχει πρόταση περί φόντου, ας τοποθετηθεί για playback μέσω USB Stick FAT32.


settings/accesibility/closed captions/closed caption settings ξετσεκαρεις το display closed captions as specified by content

αν βαλεις 0% στο captions/background opacity το μαυρο background φευγει, αλλα μετα δεν εμφανιζει τους ελληνικους υποτιτλους, με αγγλικους δουλευει κανονικα, κατι παιζει με το coding των fonts

tomic20
20-06-2015, 08:16
το plex απο το browser μπορει να παιξει υποτιτλους κατεβασμενους απο το opensubtitles κτλ. οταν επιλεγω τους υποτιτλους δεν φορτωνει το βιντεο

Slay
20-06-2015, 12:11
Ναι εμένα μια χαρά τους δείχνει, εκτός από το τονισμενο Α

rookie
20-06-2015, 13:56
Ναι εμένα μια χαρά τους δείχνει, εκτός από το τονισμενο Α

Ti einai to plex?
(Mh me baresete oloi mazi e?)

Nerven
21-06-2015, 16:13
Στην λίστα δεν μου εμφανίζει τον MAC ενώ το PC laptop της γυναίκας το βλέπει κανονικά. Έχει να κάνει με firewall ρυθμίσεις;

criter
21-06-2015, 19:45
Για stream απο Mac σε PS3, χρησιμοποιουσα το PS3 Media Server (http://www.ps3mediaserver.org) αυτο χρησιμοποιω ακομα και στο PS4. Αυτο για το app του PS4 Media Player, οχι για το plex.



Ti einai to plex?
(Mh me baresete oloi mazi e?)

To plex ειναι συνδρομητικο και κανει το ιδιο πραγμα, δημιουργει εναν sever απο οπου μπορεις να στελνεις εικονα και ηχο σε αλλες συσκευες, tablets και PS4. Δες στην προηγουμενη σελιδα για περισσοτερες λεπτομερειες.

Το Media Player το δοκιμασα, πολυ καλο ειναι, πολυ γρηγορο δεν κολλαει, τις ταινιες ομως δεν τις παιζει ολες ουτε υποτιτλους δειχνει.

Slay
21-06-2015, 20:52
να πω μονο οτι ΔΕΝ χρειαζεσαι το συνδρομητικο app του Ps4, μπορεις να τρεχεις τον server δωρεαν στο Pc, και να τα βλεπεις απο τον browser του Ps4.

pankal6
25-06-2015, 22:22
Παίδες ξέρει κανείς πως αλλαζω την επιλογή ήχου σε mkv αρχειο από τον player? Στο pc επιλέγω αγγλικά και στο PS4 ακούω κινέζικα... Help!

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Lefteris_X
26-06-2015, 11:37
Ο απαράδεκτος PS4 player δεν προσφέρει αλλαγή καναλιού ήχου..............(ούτε και επιλογή μεταξύ πολλαπλών υποτίτλων. Ένα κανάλι ήχου, έναν υπότιτλο, π.χ αγγλικό ήχο, αγγλικό υπότιτλο / αγγλικό ήχο, ελληνικό υπότιτλο / κινέζικο ήχο, ελληνικό υπότιτλο κ.ο.κ.).

Καλό ε;

Ezio
26-06-2015, 11:57
Απαράδεκτη η Sony. Τόσο δύσκολο είναι να προσλάβει μια ομάδα προγραμματιστών να φτιάξουν ένα γαμάτο media player; Αυτό το feature έπρεπε να υπήρχε από day one.

Leon_DiZ
26-06-2015, 13:29
Απαράδεκτη η Sony. Τόσο δύσκολο είναι να προσλάβει μια ομάδα προγραμματιστών να φτιάξουν ένα γαμάτο media player; Αυτό το feature έπρεπε να υπήρχε από day one.

Είναι πραγματικά να απορεί κανείς.. όχι μόνο για τον player, γενικά να προσλάβει ένα group ατόμων με εμπειρία για να φτιάξει όλο το μπάχαλο που ακολουθεί τις PS συσκευές και υπηρεσίες της.

Lefteris_X
26-06-2015, 13:51
Ούτε ένα port του PS3 media player που ήταν άψογος, με έξτρα δυνατότητα για mkv/FLAC δεν μπόρεσαν να κάνουν.

Εμφανώς, όπως έχω ξαναπεί, πολλά άτομα έφυγαν από τη Sony, κυρίως γιατί κακοπληρώνει (πλην των high executive στελεχών, που όλο σε meeting και ταξιδάκια είναι και παράλληλα, απειροελάχιστη πραγματική εργασία) και επίσης, λόγω απίστευτης έλλειψης οργάνωσης.

Btw, παραμένει η κάκιστη, αθλιότατη για τις εποχές μας, νοοτροπία "όλα αποφασίζονται και για όλο το πλανήτη, από ένα λίγων ατόμων γκρουπ στην Ιαπωνία". Και όλοι ξέρουμε πλέον, πόσο έχουν χάσει την επαφή τους με τον υπόλοιπο κόσμο οι Ιάπωνες σχεδόν σε όλα τα επίπεδα (επιτραπέζιες κονσόλες, τάμπλετ και έξυπνα κινητά τηλέφωνα). Μακράν, η Ιαπωνία αποτελεί μια αμυδρή, θολή και εν τέλει, αδιάφορη "σκιά" του παλιού καλού εαυτού της (circa mid-70s - mid 90s).

TechnoV
27-07-2015, 15:53
Κι εγώ προσπάθησα να ενσωματώσω υπότιτλους UTF-8 κτλ αλλά τίποτα.Μόνο τελείες και κόμματα βλέπω. Χτικιό κανονικό. Επίσης πήγα να φτιάξω κοινό δίκτυο να βλέπει το ps4 το pc(mp3 κτλ), σαλάτα όλα. Δεν βγάζω άκρη.

Υπάρχει κάποια λύση, κάποιος οδηγός ρε παιδιά;

Slay
27-07-2015, 19:48
Plex στο PC, στο παρον θεμα θα βρεις οτι χρειαζασαι.

TechnoV
27-07-2015, 21:41
Plex στο PC, στο παρον θεμα θα βρεις οτι χρειαζασαι.

δωρεάν είναι;

TechnoV
27-07-2015, 22:36
Βασικά ταλαιπωρούμαστε...

JerryMoore
28-07-2015, 02:48
Για μεσω δικτύου μπορεις να δοκιμασεις το universal media server. Ειναι δωρεαν και σχετικα ευκολο στις ρυθμισεις του. Πρόσφατα εκανε αναβαθμιση που προσθεσε προφιλ για ps4 με αποτελεσμα να παιζει τα περισσοτερα αρχεια και εξωτερικους υποτιτλους.

Slay
28-07-2015, 04:31
δωρεάν είναι;

στο PC ναι, υπαρχει ομως και εφαρμογη στο ps4 που ειναι μεν η ιδια δωρεαν αλλα απαιτει συνδρομη. Απλα το βαζεις στο pc και το βλεπεις απο τον browser της κονσολας, σε προηγουμενες σελιδες θα βρεις τι ακριβως πρεπει να κανεις.

lak100
02-10-2015, 16:45
ευχαριστα νεα o media palyer παιζει πλεον τα παντα δοκιμασα με mkv με εξωτερικους υποτιτλους τους επαιξε μια χαρα πλεον δεν ειναι broken παιζουν μια χαρα ολα αν και δεν ανεφεραν τιποτα το βελτιωσαν

Devil_7
02-10-2015, 17:06
ευχαριστα νεα o media palyer παιζει πλεον τα παντα δοκιμασα με mkv με εξωτερικους υποτιτλους τους επαιξε μια χαρα πλεον δεν ειναι broken παιζουν μια χαρα ολα αν και δεν ανεφεραν τιποτα το βελτιωσαν
Από στικάκι ή μέσω δικτύου;

lak100
02-10-2015, 17:10
Από στικάκι ή μέσω δικτύου; μεσω δικτυου

Devil_7
02-10-2015, 20:24
μεσω δικτυου
Εμένα δεν μου παίζουν οι υπότιτλοι. Θέλει κάποια ρύθμιση;

Slay
02-10-2015, 21:32
Μια απο τα ιδια, τουλαχιστον μεσω plex, θα δοκιμασω και το παλιο καλο PMS μηπως αλλαξει κατι, αν και αυτο κανει transcode οποτε θα πρεπει να δουλεψει.

Devil_7
02-10-2015, 21:48
Μια απο τα ιδια, τουλαχιστον μεσω plex, θα δοκιμασω και το παλιο καλο PMS μηπως αλλαξει κατι, αν και αυτο κανει transcode οποτε θα πρεπει να δουλεψει.
Μέσω plex δουλεύουν μια χαρά οι υπότιτλοι όπως και πριν.

Slay
02-10-2015, 23:45
Ποτε δεν μου δουλεψαν, ειτε εσωτερικοι ειτε εξωτερικοι. Οποτε ακομα βλεπω μεσω του ps4 browser και ειμαι μια χαρα.

Christos33
02-10-2015, 23:53
Βασικα δεν εχω βαλει ποτε απο ps να δω ταινια,αλλα με τρωει η περιεργεια να δω τι εικονα βγαζει.
Εγω για ταινιες και σειρες ειχα παρει πριν κατι χρονια το wd tv live hub media center με 1ΤΒ ,το γεμιζω και παω σε οποια TV θελω.

Leon_DiZ
27-10-2015, 19:00
Έρευνα: Sony email survey points to future PS4 Media Player improvements (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1130402)

http://i.imgur.com/6JXfTf6.png

https://pbs.twimg.com/media/CSVjjYIUAAEfgDm.pnghttps://pbs.twimg.com/media/CSVjjXSUcAAyyZx.pnghttps://pbs.twimg.com/media/CSVjjXSUcAAyyZx.pnghttps://pbs.twimg.com/media/CSVjjXkVAAA8Eaw.pnghttps://pbs.twimg.com/media/CSVjjYVUAAAt_ks.png

Nek_Food
26-11-2015, 12:23
Νέο update v1.5 εγκαταστάθηκε σήμερα με τις παρακάτω προσθήκες/βελτιώσεις:


Version 1.50

- Arabic is now supported.
- The closed captioning feature for videos has been improved.
- [Display Mode] has been added to [Videos].
- The location of media in [Recently Played] and [Favourites] can now be displayed.
- Stability during use of some features has been improved.

Viper
17-12-2015, 08:48
Απο σημερα το Plex app (https://plex.tv/playstation/) για PS3+PS4 ειναι δωρεαν για ολους.


December 16, 2.4.40
NEW:

Remove Plex Pass subscription requirement for PlayStation 3 and PlayStation 4. The PlayStation applications are free for all.
Entire shows and individual seasons can be marked as watched or unwatched.
Network Logging support. Enabling "Network Logging" in the application's settings sends debugging messages to the selected Plex Media Server. Helpful for monitoring some of the nitty gritty details.
List pagination using << and >> on the PS3 BD remote or L1 and R1 on the PS3 and PS4 controllers.
PS3 BD remote skip forward (>|) and skip back (|<) can be used to change from any preplay or detail screen to its sibling. Handy for changing navigating horizontally between shows, seasons, episodes, movies, channels, etc.


FIXES:

Casting videos from a local PMS via Plex Companion correctly uses Local playback quality setting.
PS3: Updated key mapping for Sony PS3 BD remote.
PS3: Start button on PS3 controller is mapped to Play.
Pressing a Play button from to top bar, say after changing to the next episode, now works.
Application settings are cleared on sign out.
Unsupported or channels with errors present an error message inline.

Slay
17-12-2015, 10:14
Θα το δοκιμασω το απογευμα και θα σας γραψω εντυπωσεις.

Devil_7
17-12-2015, 10:21
Καλή φάση γιατί Από προχτές που πήγαινα να δω ταινία μέσω του plex από τον browser μου κρασαρε συνέχεια λόγο μη επαρκής ελεύθερης μνήμης.

tonybsg
22-12-2015, 23:22
Παίδες, έβαλα και γω το Plex στο PS4 και γενικά δουλεύει κομπλέ, δύο πραγματάκια μόνο (το 2ο πιο σημαντικό):

1. Τους υπότιτλους (εξωτερικούς, σε .srt) δεν τους αναγνωρίζει by default και πρέπει σε κάθε επεισόδιο να τους επιλέξω χειροκίνητα από το PC (δεν γίνεται από την εφαρμογή του PS4). Αναφέρομαι σε αυτό:

8190

Στο "Κανένα", υπάρχει από κάτω επιλογή για τον external subtitle που έχω.

2. Απ' ό,τι φαίνεται, δεν αναγνωρίζει τα αποσιωπητικά ( … ) και το "Ά" (άλφα κεφαλαίο με τόνο). Τα πρώτα τα βγάζει ως ένα περίεργο σύμβολο (κεφαλαίο Ο με τελίτσες από πάνω) ενώ στο δεύτερο εμφανίζει μόνο τον τόνο (πχ 'λαν).

Είναι γνωστά θεματάκια αυτά, γνωρίζει κανείς τίποτα;

Viper
23-12-2015, 00:35
1. Αν και στον Plex Server δεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι, δηλαδη ειναι σε ολα "κανενα" και πρεπει εσυ να επιλεξεις, τοτε δεν φταιει το app στο PS4. Φταιει ο Server. Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα για πολυ καιρο αλλα μετα απο ενα Update του Plex server εφτιαξε μονο του.

Δοκιμασε για αρχη να κανεις ενα force update στην playlist που εχεις τις σειρες, ωστε να τραβηξει παλι τους υποτιτολους μπας και φτιαξει.

2. Απο την πρωτη εκδοση υπαρχει αυτο το θεμα με το Ά. Για τα αποσιωπητικά δεν το εχω παρατηρησει αλλα δεν δουλευω και πολυ το app για PS4. Αλλα ουτε στο Samsung app εμφανιζεται το Ά οποτε νομιζω οτι ειναι θεμα του server και οχι των διαφορων apps για την αντιστοιχη συσκευη.

tonybsg
23-12-2015, 01:30
1. Αν και στον Plex Server δεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι, δηλαδη ειναι σε ολα "κανενα" και πρεπει εσυ να επιλεξεις, τοτε δεν φταιει το app στο PS4. Φταιει ο Server. Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα για πολυ καιρο αλλα μετα απο ενα Update του Plex server εφτιαξε μονο του.

Δοκιμασε για αρχη να κανεις ενα force update στην playlist που εχεις τις σειρες, ωστε να τραβηξει παλι τους υποτιτολους μπας και φτιαξει.

2. Απο την πρωτη εκδοση υπαρχει αυτο το θεμα με το Ά. Για τα αποσιωπητικά δεν το εχω παρατηρησει αλλα δεν δουλευω και πολυ το app για PS4. Αλλα ουτε στο Samsung app εμφανιζεται το Ά οποτε νομιζω οτι ειναι θεμα του server και οχι των διαφορων apps για την αντιστοιχη συσκευη.

1. Ναι ναι, δεν εννοούσα ότι φταίει το app στο PS4. Έκανα updates γενικά τους φακέλους, δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση σχετική... θα το ξαναψάξω αυτές τις μέρες. Υποθέτω πως από άποψη ονόματος αρχείων, το video και το .srt, απλά πρέπει να έχουν το ίδιο, σωστά;

2. Κρίμα ρε γμτ :(

Τον Universal Media Player, ή όπως στο καλό λεγόταν, θυμάμαι δεν είχα καταφέρει να τον κάνω να δουλέψει (στο PS4 είχα δοκιμάσει).

Viper
23-12-2015, 08:34
Ναι video και srt πρεπει να εχουν ιδια ονομασια. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Δεν θυμαμαι αν υπαρχει καποια ρυθμιση (δεν ειμαι και μπροστα στον server να δω) αλλα για δες και εδω μπας και σε βοηθησει.

https://support.plex.tv/hc/en-us/articles/200471133-Adding-Local-Subtitles-to-Your-Media
https://support.plex.tv/hc/en-us/articles/200471113-Configuring-Subtitle-Support

andapo
12-01-2016, 21:45
Σύνδεσα ένα FAT usb και δεν το αναγνώριζε. Θέλει κάποιο συγκεκριμένο format?

Leon_DiZ
01-06-2016, 14:20
PS4 Media Player 2.0 update (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1226465)


Accessibility features have been added.
It now supports more formats. (MPEG2-PS, MPEG4)

Viper
27-03-2017, 16:19
Media Player update adds support for 4K video on PS4 Pro (https://blog.eu.playstation.com/2017/03/27/media-player-update-adds-support-for-4k-video-on-ps4-pro/)


Starting tomorrow, the Media Player app is getting an update to support 4K video playback on PS4 Pro. Following this update, 4K videos in mp4 format saved on a USB stick or home server can be played on the Media Player app (remember, you’ll also need a 4K compatible TV to watch the videos in 4K).


For those of you that own a PlayStation VR system in addition to PS4 Pro, Media Player will also update to support playback of 4K VR video content. PS VR’s display resolution is 1920 x RGB x 1080, therefore 4K VR videos will be displayed in a higher image quality compared to HD VR videos. Capture stunning 360 degree 4K footage, and then immerse yourself in that footage in VR at home – just as if you’re right back in the scene you shot.

Desmond
09-08-2017, 18:44
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν αλλά είχα φλασάκι με το covenant στο ps4 και έδειχνε κανονικά τους εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους.

Lefteris_X
09-08-2017, 19:09
Ναι, πλέον δείχνει τα ελληνικά μια χαρά!

Βρήκες κι εσύ ταινιάρα πανάθεμά σε να δεις στο PS4. Προσοχή μην μπουν τίποτα μικροσκοπικοί σπόροι στο PS4 και μεταλλαχτεί σε Samsung smart ψυγείο χο χο χο...

Axilleas_GR
09-08-2017, 21:34
Ναι, πλέον δείχνει τα ελληνικά μια χαρά!

Βρήκες κι εσύ ταινιάρα πανάθεμά σε να δεις στο PS4. Προσοχή μην μπουν τίποτα μικροσκοπικοί σπόροι στο PS4 και μεταλλαχτεί σε Samsung smart ψυγείο χο χο χο...Το κράξιμο στο Covenant βλέπω έγινε...... δια - νηματικο. Looool!!!!!

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tonybsg
10-01-2019, 13:49
Ξεθάβω καθώς μετά από χρόνια ξανασχολήθηκα

Πλέον με 50άρα σύνδεση είπα να δω αν μπορώ να στριμάρω μέσω Plex από το PC χωρίς προβλήματα. Και τα δύο είναι συνεδεδεμένα με ethernet μέσω powerlines

Δοκίμασα μερικά αρχεία χθες τυπικά (720p mkv με AC3 audio, 1080p με DTS κ.λπ.). Ενώ το streaming της εικόνας φαίνεται να μην έχει κανένα πρόβλημα (ούτε buffer ούτε τίποτα), το audio είναι ελάχιστα out of sync. Ελάχιστα, αλλά δυστυχώς είναι.

Δεν έχω πειράξει τίποτα σε ρυθμίσεις κλπ, any ideas?

Στο google βρήκα κάτι αναφορές διετίας+ που φαίνονται παρόμοιες, κάπου είπαν ότι το είχαν πατσάρει και έφτιαξε, αλλά μετά συνεχίστηκαν οι αναφορές

Lefteris_X
10-01-2019, 14:39
Προτίμησε τον αρχαίο PS3 Media Player ή την μεταγενέστερη εξέλιξή του (νομίζω Universal Media Player; δεν θυμάμαι επακριβώς).

Δεν έχει τα bells 'n' whistles του Plex (εικονίδια, σούρου-μούρου), αλλά την δουλειά του την κάνει άψογα χωρίς να χρειάζεται Ιντερνετ καν.

Το Plex όσο κι αν του έδωσα ευκαιρίες, δεν φτάνει με τίποτα την ποιότητα στρημαρίσματος (ιδιαίτερα μέσω Ethernet) του PMS.

(λειτουργεί άψογα σε PS3 και σε PS4, μέχρι σήμερα αυτόν χρησιμοποιώ.......και μάλιστα το transcoding γίνεται από Mac του 2009 = άθλια τα σπεκς του για τα σημερινά δεδομένα)

Αν θες όμως διάφορα καλούδια (thumbnails + κατηγοριοποίησης) τότε αναγκαστικά πας σε Plex, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Viper
10-01-2019, 14:44
Υπαρχει beta για την νεα εκδοση V2 του Playstation app. Δεν ριχνεις μια ματια μηπως το εχουν φτιαξει?

Plex for PlayStation 4 v2 beta (https://forums.plex.tv/t/plex-for-playstation-4-v2-beta/312836)

Slay
11-01-2019, 08:19
Υπαρχει beta για την νεα εκδοση V2 του Playstation app. Δεν ριχνεις μια ματια μηπως το εχουν φτιαξει?

Plex for PlayStation 4 v2 beta (https://forums.plex.tv/t/plex-for-playstation-4-v2-beta/312836)

η αληθεια είναι οτι η "νεα" εκδοση που εβγαλαν πριν απο καιρο του plex για το ps4 , ειναι για τα μπαζα (δεν λεω για αυτη την beta). Αρχικά κρασαρει για ψυλλου πηδημα, ενω εγω ειχα και αλλο προβλημα με δικα μου αρχεια των 60mbit τα οποια ενω πριν επαιζαν νερακι, τωρα συνεχεια κανει buffering. Επισης κομματακι ενοχλητικο ειναι οτι (στο ps4) κανει transcode πολυ συχνα, κυριως λογω των υποτιτλων αλλα οχι μονο. Βεβαια σε αυτο φταιει κυριως το ps4 και σε δευτερη φαση το plex. Τελος αν εχεις ενα καλο PC εστω και 10-ετιας μπορεις να κανεις transcode 720 100% και στις περισσοτερες περιπτωσεις και 1080. Με ενα συγχρονο υπολογιστη δεν εχεις θεμα, ενω σε NAS που χρησιμοποιω πλεον, αν και η συσκευη προσφερει hardware transcode, το Plex απαιτει να πληρωνεις συνδρομη για το χρησιμοποιει, οποτε στο δικο μου βασικα μπορω 720 και ισως και καποια 1080. Βεβαια με την νεα τηλεοραση και τον δικο της client, δεν γινεται transcode τιποτε, οποτε παιζω χαλαρα 2160 ΗDR HEVC . Ενας απο τους λογους που προτιμησα Samsung αντι για Sony στο θεμα τηλεορασης ηταν (περα απο την διαφορα τιμης) και το θεμα με την υποστηριξη αρχειων video, οπου η Sony εσκεμενα και στο ps3 και στο ps4 ειχε πολυ μικρη υποστηριξη.

tonybsg
11-01-2019, 10:53
Θενξ παίδες, γενικά θα συνεχίσω δοκιμές κλπ


η αληθεια είναι οτι η "νεα" εκδοση που εβγαλαν πριν απο καιρο του plex για το ps4 , ειναι για τα μπαζα (δεν λεω για αυτη την beta). Αρχικά κρασαρει για ψυλλου πηδημα, ενω εγω ειχα και αλλο προβλημα με δικα μου αρχεια των 60mbit τα οποια ενω πριν επαιζαν νερακι, τωρα συνεχεια κανει buffering. Επισης κομματακι ενοχλητικο ειναι οτι (στο ps4) κανει transcode πολυ συχνα, κυριως λογω των υποτιτλων αλλα οχι μονο. Βεβαια σε αυτο φταιει κυριως το ps4 και σε δευτερη φαση το plex. Τελος αν εχεις ενα καλο PC εστω και 10-ετιας μπορεις να κανεις transcode 720 100% και στις περισσοτερες περιπτωσεις και 1080. Με ενα συγχρονο υπολογιστη δεν εχεις θεμα, ενω σε NAS που χρησιμοποιω πλεον, αν και η συσκευη προσφερει hardware transcode, το Plex απαιτει να πληρωνεις συνδρομη για το χρησιμοποιει, οποτε στο δικο μου βασικα μπορω 720 και ισως και καποια 1080. Βεβαια με την νεα τηλεοραση και τον δικο της client, δεν γινεται transcode τιποτε, οποτε παιζω χαλαρα 2160 ΗDR HEVC . Ενας απο τους λογους που προτιμησα Samsung αντι για Sony στο θεμα τηλεορασης ηταν (περα απο την διαφορα τιμης) και το θεμα με την υποστηριξη αρχειων video, οπου η Sony εσκεμενα και στο ps3 και στο ps4 ειχε πολυ μικρη υποστηριξη.

Άσχετο μάλλον, αλλά στις καινούριες Samsung όντως ο media player τους δεν παίζει αρχεία με DTS ήχο;

Slay
11-01-2019, 15:03
Άσχετο μάλλον, αλλά στις καινούριες Samsung όντως ο media player τους δεν παίζει αρχεία με DTS ήχο;
απο plex παιζει κανονικα dts χωρις transcoding, λογικα και απο καποιο stick την ιδια συμπεριφορα θα έχει. Παντως και εδω λενε οτι το υποστηριζει https://www.samsung.com/us/support/answer/ANS00062218/

tonybsg
11-01-2019, 15:12
Αυτό είχε πάρει το μάτι μου εμένα, δεν θυμάμαι αν το είχαμε ποστάρει εδώ

https://eu.community.samsung.com/t5/TV-Audio-Video/No-DTS-support-on-the-2018-Q9fn/td-p/689888

Lefteris_X
11-01-2019, 15:28
Εμ πως θα πουλήσουμε ηχομπάρες ή/και ηχοσυστήματα (audio-video);;;;

Κόβουμε το DTS από τις τηλεοράσεις (μετάφραση: κόβουμε κόστος της εταιρείας επειδή δεν πληρώνουμε royalties για το DTS) και ουσιαστικά λέμε στον καταναλωτή: "έλα μωρέ, πως κάνεις έτσι; βάλε το χεράκι στην τσέπη και πάρε μια ηχομπάρα/audio-video ενισχυτή + 7.1 ηχεία και θα είσαι μια χαρά".

Έτσι. ΈΤΣΙ!

Πιασοκωλέν από παντού. Χώστε αβέρτα.

Slay
11-01-2019, 17:23
Λοιπον δοκιμασα την ιδια ταινια που μεσω plex παιζει ηχο και ειναι DTS, απο στικακι και οντως μου εβγαλε μυνημα οτι δεν υποστηριζεται ο ηχος.

Y.Γ. Επισης να πω οτι ηχο εχω μεσω οπτικής σε ΗΤ, αρα εαν ισχυει αυτο που λενε με ηχομπαρες θα θελει μεσω hdmi .

Sir_Teraflop
11-01-2019, 18:36
DTS passthrough is NOT supported on the HDMI Audio Return Channel or through optical.

https://eu.community.samsung.com/t5/TV-Audio-Video/No-DTS-support-on-the-2018-Q9fn/td-p/689888/page/5