PDA

View Full Version : PC ή PS3 για Call of Duty 4 ?



kapellakis
08-01-2008, 16:34
Γειά σας παιδιά. Θέλω σίγουρα να πάρω το καινούριο COD 4 αλλά είμαι μεταξύ του Pc και PS3. Θα σας δείξω στη συνέχεια τις δυνατότητες του pc μου και θα ήθελα απο εσάς να μου προτείνεται σε ποιό απτα δυο να τα πάρω( σε pc ή σε ps3???), σε ποιό με συμφέρει καλύτερα? βάλτε τα μέσα όλα: και τιμή, και full γραφικά, και καλό τρέξιμο στο gaming...τα πάντα..

Να για το pc μου( Windows XP):

AMD Athlon(tm) 64X2 Dual Core Processor 3800+(ATI κάρτα γραφικών)
2.01 GHz, 1.00 GB RAM



PS3: 60 gb version, όλα απ'τη μάνα του( μανίσιο)






Λοιπόν με βάση τα παραπάνω που είδατε, τί μου προτείνετε??

PC or PS3 ???

pvinis
08-01-2008, 16:36
αν δεν εχεις προβλημα με mouse η joystick, παρτο για ps3. πιστευω οτι pc και να εχεις, παντα θα κολλαει που και που κλπ. αν σε βολευει mouse, τοτε pc.

PDS
08-01-2008, 16:44
Σε PS3 γιατι...

1)οπως βλεπεις γινεται χαμος εδω στο φορουμ απο συμμετοχη στο παιχνιδι.

2)Αφου εισαι φαν του resistance και το επαιζες ευκολα με χειριστηριο(παρολο που ειναι arcade fps),τοτε το COD θα το καταευχαριστηθεις.
Ειναι ισως το καταλληλοτερο fps για χειρισμο με το sixaxis.

3)Aντι να ρισκαρεις,διοτι δεν γνωριζεις αν θα παιζει καλα στο pc σου,το αγοραζεις σε Ps3 οπου παιζει σιγουρα αψογα.Ειναι απο τα λιγα αν οχι το μοναδικο multiplatform παιχνιδι που δεν ειχε κανενα προβλημα στην PS3 εκδοση και κατ'εμε το μοναδικο που μπορει να σταθει διπλα στα exclusives του ps3 οσον αφορα τα γραφικα.

kapellakis
08-01-2008, 16:47
χμ... μέχρις στιγμής το ps3 διακρίνεται.....:1appl:

EDIT: παιδιά να κάνετε poll σε αυτό το θέμα όπως ο PDS13

Giannis
08-01-2008, 16:53
τι καρτα γραφικον εχεις? ποια ειναι ακριβως?

kapellakis
08-01-2008, 17:01
τι καρτα γραφικον εχεις? ποια ειναι ακριβως?

έχω την ATI 3800+ ( διάβασα οτι παίζει και με 2800+, άρα καλώς)

Πάντως απο όποια πλευρά και να το δείς το pc μου τα έχει όλα τα requirements εκτός απο τον CPU ο οποίος είναι 2.01 και θέλει 2.40 για το μέγιστο....εμένα πάντως αυτό με απασχολεί λιγάκι απο πλευράς pc, ο CPU ΜΟΥ

kapellakis
08-01-2008, 17:05
γιάννη, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου κιόλας... εσύ τι θα μου πρότεινες??

Giannis
08-01-2008, 17:15
μπορεις να μου δοσεις καποιο ink απο την καρτα να δω ποια ακριβως ειναι? επεξεργαστη κιολας εχουμε το ιδιο....αν μπορεις προσπαθησε να μαθεις τι καρτα εχεις και θα σου πω τι σου προτεινω


ευχαριστω πολυ :)

Chill
08-01-2008, 17:16
Αν και δεν έχω ιδέα σχετικά με τις κάρτες τις ATI μιας και ανοίκω στο στρατόπεδο της nvidia εδώ και χρόνια για fps ψηφίζω pc δαγκωτό.

Στο pc που το έχω, έχω πάθει πλάκα πάντως δεν νομίζω να τίθεται καν θέμα σύγκρισης της έκδοσης για pc με οποιαδήποτε άλλη.

Ίσως το καλύτερο για σένα θα ήταν να βρεις ένα torrent με το cod4 να το κατεβάσεις να το testάρεις στο pc σου και μετά να πράξεις αναλόγως. Αν το pc σου το τρέχει στο max δεν χρειάζεται καν σκέψη :P.

kapellakis
08-01-2008, 17:19
περίμενε λιγάκι γιατί έχω μπερδευτεί....
στις ιδιοτητεσ του υπολογιστή μου δε λέει τίποτα για την κάρτα γραφικών?

Giannis
08-01-2008, 17:21
loipon tha patiseis stin epifania ergasias deksi click idiotites kai meta rithmisis kai meta gia proxorimenous kai meta prosarmogeas kai lei ekei

Chill
08-01-2008, 17:22
Πήγαινε στο device manager και πες μας τι σου λέει στο display adapters.

mootsChios
08-01-2008, 17:22
Αν θες να παιζεις με ολους εμας, παρτο για ps3. Αν θες να παιζεις με ασχετους παρτο για pc.

kapellakis
08-01-2008, 17:24
μπορεις να μου δοσεις καποιο ink απο την καρτα να δω ποια ακριβως ειναι? επεξεργαστη κιολας εχουμε το ιδιο....αν μπορεις προσπαθησε να μαθεις τι καρτα εχεις και θα σου πω τι σου προτεινω


ευχαριστω πολυ :)

μπα, δε θα μπορέσω γιατί δε θυμάμαι καν την κάρτα γραφικών μου, πέρασε αρκετός καιρός απο τότε που άνοιξα το pc και την είδα...πάντως θα σου πώ πια είναι, θα κοιτάξω τα χαρτιά των λεπτομερειών του συστήματος....:)

Giannis
08-01-2008, 17:26
to pc sou an einai vero tote parto gia to ps3 min to skeftesai

TopGunZ
08-01-2008, 17:27
Χαχαχαχα, ξέρω ότι το άσχετους πήγαινε στο άγνωστους, αλλά ακούστηκε κάπως.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το FPS + χειριστήριο, σίγουρα PS3. Ένα βασικό όμως πλεονέκτημα του PC είναι πως με λιγότερα λεφτά αγοράζεις την αρκετά ενδιαφέρουσα collector's edition. Από κει και πέρα η άποψή μου είναι παντού η ίδια, αν δεν έχει προοπτικές για μόντινγκ ένα παιχνίδι, κονσολάτο δαγκωτό.

kapellakis
08-01-2008, 17:29
loipon tha patiseis stin epifania ergasias deksi click idiotites kai meta rithmisis kai meta gia proxorimenous kai meta prosarmogeas kai lei ekei

χα χα χα!!!!!! καλό!!! το βρήκα! ...

Τελικά φίλε μου έχω την GeForce 6600 GT

Τύπος DAC: Integrated RAMDAC

Μέγεθος μνήμης: 128 MB

Συμβολοσειρά προσαρμογέα: GeForce GT


........και που νόμιζα οτι έχω ATI.. ΈΕΕ ρε lol kapel.. e re lol:fryingpan::fryingpan::fryingpan::):):)

Giannis
08-01-2008, 17:31
astooooooo xalara gia to ps3 min to skeftesai katholou

Chill
08-01-2008, 17:32
6600gt? Ε τότε ps3 δαγκωτό :P, αφαιρέστε την ψήφο μου από το pc.

kapellakis
08-01-2008, 17:34
ευχαριστώ παίδες.. τελικά με κατατοπίσατε και με βοηθήσατε αρκετά...

Ps3 δαγκωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!

mootsChios
08-01-2008, 17:35
Ναι σορυ, εννοουσα αγνωστους. Βεβαια τα μονα καλα που μπορω να φανταστω στην εκδοση για pc ειναι οτι εχει ομαδες μεχρι 24 ή 32 δεν θυμαμαι καλα (στο ps3 ειναι μεχρι 18) και επισης το πιθανοτερο ειναι οτι θα διαλεγεις σε ποιο server θα θες να μπεις,αλά παλιοτερα CoD και οχι το χαλι που επικρατει στο ps3

greekteo
09-01-2008, 16:20
Καλα απο την αρχη θα σου ελεγα να το παρεις στο ps3 γιατι ολη η τρελοπαρεα εκει ειναι του φορουμ :p . Απο κει και περα η καρτα γραφικων που εχεις δεν το τραβαει σε καμμια περιπτωση. Πολυ lag!!

urquattros
09-01-2008, 16:25
το εχω παιξει και σε pc-(αριστη καρτα γραφικων)
& σε ps3 καλυτερο πιστευο ειναι στο ps3 ! ! ! !

klepidas
09-01-2008, 19:00
me auto ton ipologisti den pas pouthena gia auto kalitera se ps3 alla ama exeis ena teleio pc sigoutra kalitero ekei

kapellakis
10-01-2008, 00:02
me auto ton ipologisti den pas pouthena gia auto kalitera se ps3 alla ama exeis ena teleio pc sigoutra kalitero ekei

εντάξει ρε παιδιά!!! ήμαρτον! πλακωθήκατε όλοι να κατηγορήσετε τον ΑMD Athlon μου επειδή μονο και μονο δεν έχει την καλύτερη κάρτα γραφικών! Μια ATI να βάλω φίλε..και άντε κυνήγαμε μετά!!!
Το pc μου είναι μια χαρά...και με 500 ευρώ παραπάνω γίνεται πύραυλος!!! απλά δεν έχω ασχοληθεί με το customise του>>>όλα πάνω του είναι μανίσια..:):):)