PDA

View Full Version : Lag. O ανικητος εχθρος του gamer



le_71
14-03-2015, 14:34
"The Speed of Light Sucks"
John D. Carmack


Με πολύ απλά λόγια, η μέγιστη θεωριτική ταχύητητα που διέπει το σύμπαν, δεν αρκεί για τον μέσο gamer.

Σε αυτό το νήμα θα ασχοληθούμε με το εάν και κατά πόσο, μπορούμε να κάνουμε αυτό το handicap, λιγο πιο υποφερτό.

- - - Updated - - -

Τί είναι το LAG?

LAG είναι η καθυστέρηση που παρατηρείται στο διαδίκτυο και ωφείλεται:

α) Στην τοπική συμφόρηση
β) Στην απόσταση
γ) Στην ευρύτερη συμφόρηση
δ) Στις λανθασμένες τοπικές ρυθμίσεις των συσκευών μας.

LAG επίσης είναι η καλύτερη δικαιολογία αν "we suck" σαν παίχτες.

le_71
14-03-2015, 14:48
Προσωπικά εχω ξοδέψει πολύ χρήμα και χρόνο, προσπαθώντας να το καταπολεμήσω. Θα προσπαθήσω να παραθέσω όλα όσα έπαθα και όλα όσα έμαθα.

- Lag free game δεν πρόκειται να δούμε αν δεν καταρίψουμε το αξίωμα του Carmack στο πρώτο post.
- Αυτό που μας απομένει είναι να το ελαχιστοποιήσουμε όσο μπορούμε.
- Διαλέξετε ακριβούς providers και ακριβό εξοπλισμό
- Θα είμαστε ΠΑΝΤΑ δύο βήματα πίσω από την Βόρεια και Κεντρική Ευρώπη και ΠΑΝΤΑ δύο βήματα μπροστά από την Αφρική no matter what.

Nikoladim
14-03-2015, 14:56
Net Cale/Lan δικτυο?Εγω προσωπικα μονο εκει ειχα βρει την ηρεμια μου.

le_71
14-03-2015, 15:03
Net Cale/Lan δικτυο?Εγω προσωπικα μονο εκει ειχα βρει την ηρεμια μου.

Πάντα ενσύρματα, εαν αυτό εννοείς. Θυμάμαι όταν αγόρασα το σπίτι "στα μπετά" που λένε. Οταν με πήρε τηλ. ο μηχανικός και μου είπε οτι είναι έτοιμος να ρίξει την τσιμεντοκονία (η τελευταία στρώση πριν τα πλακάκια), έτρεχα από τη δουλειά με λανοκαλώδιο cat5e να προλάβω να το περάσω κάτω από τα πατώματα.

Τέσπα. ενσύρματο ασυζητητί.

- - - Updated - - -

Επιλέγουμε Fast Path από τον provider, όπωσδήποτε.

- - - Updated - - -

Ελέγχουμε αν κάποιος άλλος "κατεβάζει" όσο εμείς παίζουμε.

spyros arianara
06-06-2015, 16:20
Oraio thread (den arese se pollous apo oti blepo omos).I apopsi mou einai apli kai eykola antilipti.DEN yparxei tropos gia tin ora na antimetopistei, opote prepei ta mechanics enos online paixnidiou na einai etsi ftiagmena oste to lag na paizei ligotero rolo sto gameplay ,ginete? kai bebaia ginete palia kolpa ton developers , ta afisan omos sto parelthon gia na min kerdizei panta o kalyteros kai feygoun oi noobades pros cod meria ,pou itan to proto "competitive" fps pou skeftike etsi marketinistika o developer tou.

klark71
06-06-2015, 16:42
Επίσης ενεργοποιούμε το DMZ στο router ή κάνουμε το NAT 1.

le_71
06-06-2015, 16:53
Λυπάμαι που το λέω αλλά η χώρα μας βρίσκεται μακριά από την καρδιά των gamers της Ευρώπης.
Θα το πω απλά. Μιλάω με πάααρα πολους βορειοευρωπαίους για ένα συγκεκριμένο ρούτερ που έχω αγοράσει.
Τα ping μας, είναι μέρα με τη νύχτα.
Κάντε μέσα από το cmd ένα ping 8.8.8.8
θα δείτε πάνω από 50 ms.
Στην κεντρική Ευρώπη δεν παίρνεις πάνω από 30.
Εδώ τα δικά μου:

7223

Μην μιλήσω για US καλύτερα.

spyros arianara
06-06-2015, 18:31
Αρα....;μηπως ειναι λιγο ουτοπια το lagless online? Πιστευω , μετα απο πολυ σκεψη και προβληματισμο παρομοιο με τον δικο σου, οτι η παραπανω λυση που προτεινω ειναι η μονη ρεαλιστικη που ειναι υλοποιησιμη αμεσα.

Kapa
06-06-2015, 19:05
Αν δεν υπηρχε lag τοτε δεν θα υπηρχε και η λεξη "lag".

Οπως και να το κανεις, οπου και αν εισαι, οτι κι αν χρησιμοποιεις θα εχεις lag. Περισσοτερο λιγοτερο δεν εχει σημασια.

Ειναι κατι φυσιολογικο και δεκτο.

Πιο πανω ο Τασος ισως εννοει να παιζεις σε Lan δικτυο μαζι με αλλες κονσολες. Στο ιδιο τοπικο δικτυο. Εκει ναι, μηδενιζεις το Lag.

Επειδη το ανεφερες παραπανω, δες και το δικο μου. Χωρις fast path.

7224

Viper
06-06-2015, 19:10
31ms με vdsl.

AriStos13
06-06-2015, 19:15
7225


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

spyros arianara
06-06-2015, 19:15
Σε καθε περιπτωση δημιουργει πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα οποτε εγω προσωπικα το εχω αποδεχτει σε ορισμενα ,λιγα, παιχνιδια που το διαχειριζονται καλυτερα απο αλλα.Ακομα και παιχνιδια οπως το cod (δυσκολευομαι να το πω αλλα πρεπει) θα ηταν ανταγωνιστικα σε περιβαλλον lan και δεν θα ειχαν σχεση με αυτο που ειναι τωρα.

le_71
06-06-2015, 19:29
7225


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

οχι στον κοντινότερο που βρίσκει το ookla Αρίστο. Εκεί κι εγώ έχω 4 ms. Συγκεκριμένα στον DNS server του google τον 8.8.8.8, με τον τρόπο που περιέγραψα.

- - - Updated - - -


31ms με vdsl.

Στον 8.8.8.8.? με ποιόν παάροχο?

AriStos13
06-06-2015, 19:29
Α δεν ηξερα οτι ειναι διαφορετικο! Μολις παω σπιτι θα το κανω!!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

le_71
06-06-2015, 19:30
Αν δεν υπηρχε lag τοτε δεν θα υπηρχε και η λεξη "lag".

Οπως και να το κανεις, οπου και αν εισαι, οτι κι αν χρησιμοποιεις θα εχεις lag. Περισσοτερο λιγοτερο δεν εχει σημασια.

Ειναι κατι φυσιολογικο και δεκτο.



Πιο πανω ο Τασος ισως εννοει να παιζεις σε Lan δικτυο μαζι με αλλες κονσολες. Στο ιδιο τοπικο δικτυο. Εκει ναι, μηδενιζεις το Lag.

Επειδη το ανεφερες παραπανω, δες και το δικο μου. Χωρις fast path.

7224

Ποιόν πάροχο?

Viper
06-06-2015, 19:34
Στον 8.8.8.8.? με ποιόν παάροχο?

Ναι στο 8.8.8.8, με HOL vdsl.

Kapa
06-06-2015, 19:36
Κι εγω με VDSL CYTA ειμαι, αλλα δεν εχω βαλει fast path. δεν το χρειαζομαι.

le_71
06-06-2015, 19:42
Για πες μου σε παρακαλώ kappa, τι απόσταση σου δείνει από το DSLAM εδώ (http://www.cyta.gr/misc/availability)

Kapa
06-06-2015, 19:53
Στα 900 μετρα ειμαι. Το θυμαμαι απ'εξω...

spyros arianara
06-06-2015, 20:15
Για να εχουν ολοι λιγο πολυ το ιδιο λαγκ οποτε να ειναι δικαιο δηλαδη πρεπει να ειναι ολοι στην ιδια πολυκατοικια και να εχουν τον ιδιο παροχο.Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να πεισω τον κυρ Θωμα απο κατω να βαλει cyta, οχι την εξυπνη, και να παρει ps4.
Με ολο το θαρρος νομιζω οτι με λαθος τροπους, που μπορει και να μην υπαρχουν ψαχνουμε για λυση, βαζοντας vdsl π.χ. σε ενα προβλημα που θα υπαρχει ουτος η αλλος τουλαχιστον μεχρι να ελαχιστοποιηθει τοσο το λαγκ ωστε να μην εχει σημασια.Το προβλημα αντιμετωπιζετε εν μερη τουλαχιστον με τον σωστο σχεδιασμο ενος παιχνιδιου.Αυτα εαν το ζητουμενο ειναι βεβαια ενα δικαιο ονλαιν παιχνιδι και οχι να κερδισω με την καλυτερη μου γραμμη.

Slay
06-06-2015, 20:37
38 msec εγω, με forthnet Και αποσταστη 880 μετρα.

spyros arianara
06-06-2015, 21:16
Apo to ps4 ginete ayto pou kanete na do kai go tin poiotita tis grammis mou?

Kapa
06-06-2015, 23:20
Όχι γίνεται από τον υπολογιστή μέσω command prompt.

djpar
07-06-2015, 00:31
ρε παιδια που κολλαει ποσα ms εχουμε με grnet και με google, το θεμα ειναι ποσα ms εχουμε με gameserver στην αγγλια, στην γερμανια κτλ.
Απλη μετρηση χωρις πολλα πολλα παμε pingtest.net πηγαινουμε και τσεκαρουμε 1 server που εχει αγγλια πχ και βλεπουμε.
το να δουμε ποσα ms εχουμε με google δεν μας δειχνει απολυτος τιποτα.

πχ απο μετρηση με προγραμματακι απο αλλο site εχω τα εξης




eutche Telecom Germany
74 ms
0 %
0 ms
B
UP
4,37


Global Crossing Germany
83 ms
0 %
0 ms
C
UP
4,36


Cogent Germany
70 ms
0 %
0 ms
B
UP
4,37


Telia Germany
73.25 ms
0 %
-5 ms
B
UP
4,37


Level 3 Germany
75.5 ms
0 %
0 ms
C
UP
4,36


Tata Communications Germany
64.75 ms
0 %
0 ms
B
UP
4,37


Savvis Germany
219.25 ms
0 %
2 ms
E
UP
4,09


Cable&Wireless Germany
83.5 ms
0 %
1 ms
C
UP
4,36


PCCW Germany
279 ms
0 %
-1 ms
F
UP
3,89




δειτε τι διαφορα υπαρχει μεταξυ διαφορετικων server στην γερμανια

και δειτε εδω gameserver μονο




Fastweb Italy
76.5 ms
0 %
0 ms
C
UP
4,36


NGZ-Server Germany
63.5 ms
0 %
-1 ms
B
UP
4,37


K-Play Germany
62.25 ms
0 %
1 ms
B
UP
4,37




KillerCreation UK
73.25 ms
0 %
0 ms
B
UP
4,37




EA US
62.5 ms
0 %
-1 ms
B
UP
4,37




Gameservers US
143.5 ms
0 %
-1 ms
D
UP
4,32




btw οτε adsl 12 προφιλ, interleaved depth 32, 8delay

Nek_Food
07-06-2015, 20:00
Δεν ξέρω τι σημασία έχει να κοιτάμε τα pings αλλά μου φαίνονται υπρβολικά τα νούμερα των 50+ που αναφέρονται. Πάντα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ακόμη και την πρώτη περίοδο που έβαλα DSL (πολύ νωρίς εδώ και πολλά χρόνια) θυμάμαι να παίζω γύρω στο 30+

Σήμερα με forthnet triple play (24άρι και καλά όχι VDSL καθώς δεν έχει η εταιρεία ακόμη δικιά της υποδομή στην περιοχή μου) με το δικό της ρούτερ (σκάρτο κάπως στο wifi) και το τεστ από φορητό με ασύρματη σύνδεση (το PS4 είναι με καλώδιο) βλέπω 21ms με απόσταση από το πλησιέστερο DSLAM αν θυμάμαι καλά περί τα 1700 μέτρα. Συγχρονίζω 1168 / 16164 και αν θυμάμαι καλά είχα ζητήσει κάποια στιγμή να μου το αλλάξουν σε fast path.

7228

Έκανα και στο pingtest και πήρα 45ms για Γερμανία και 75ms για Ηνωμένο Βασίλειο. Αν είχαμε και τις IPs κάποιων game servers να βλέπαμε συγκεκριμένα τι παίζει, αν και δεν παίζω τόσο ανταγωνιστικό multi όσο συνεργατικό συνήθως και η δικαιολογία του φταίει το lag άλλων σε εμένα συνήθως πάει συνήθως ότι είμαι μέτριος παίκτης και περισσότερο κινούμενος μεν εύκολος στόχος δε.

Vicarious
07-06-2015, 20:06
εγώ με hol adsl χωρίς fastpath με ασύρματο μέσω λάπτοπ και το router σε απόσταση 12 μέτρα παίρνω:

7229

klark71
07-06-2015, 21:50
53 ms VDSL OTE

efthimisv
07-06-2015, 22:05
hol adsl χωρίς fast path, 32 ms

spyros arianara
08-06-2015, 16:44
Yparxoun polloi astathmitoi paragontes kai tha yparxoun gia kapoia xronia akoma , to na baloume oloi vdsl den einai i lisi, kata tin gnomi mou to lag den einai o anikitos exthros tou gamer alla o kakos sxediasmos enos paixnidiou ,ta exo ksanapei ayta exo kanei kai antistixo thread pou den eixe antapokrisi, opote den yparxei logos na ksana analyo kai pithanotata na kouraso kapoious thabontas ta agapimena tous paixnidia.Oute bebaia na kano hijack to thread tou filou thelo.

le_71
08-06-2015, 22:05
Αγόρασα ένα ρούτερ (ίσως κάποιοι να γνωρίζετε) που μπορείς να κλειδώσεις τα regions στα οποία θες να παίξεις. Αυτή τη στιγμή το site των παιδιών από τα οποία αγόρασα είναι DDOSed.
Δεν το πιστεύω. To competitive gaming σε άλλο level.

Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο καμμένος πρέπει να 'σαι για να κάνεις κάτι τέτοιο.

spyros arianara
08-06-2015, 23:02
Outos i allos den dialegeis region sto bf?Makari na deis beltiosi mpas kai paro kai go thelei pou thelei allagi to router.

djpar
09-06-2015, 09:03
Δεν λέω καλό το net duma αλλά κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα αποφύγει πχ εχτές στο φίφα όλα πήγαιναν ρολόι μέχρι που έβαλα γκολ και ξαφνικά να σου το lag.
Το netduma τι θα έκανε, εφόσον του έχεις ορίσει να βρει παίχτη μέχρι τάδε ms και τον έχει βρει, θα έκλεινε το παιχνίδι... Άρα θα έχανα.

indikos001
09-06-2015, 11:56
http://i61.tinypic.com/m7flhu.jpg


pacman παιζω ανετα παντος!

Viper
09-06-2015, 12:58
31ms με vdsl.


Ναι στο 8.8.8.8, με HOL vdsl.

Επανερχομαι με αποτελεσματα απο OTE VDSL: 77ms

le_71
10-06-2015, 00:05
Δεν λέω καλό το net duma αλλά κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα αποφύγει πχ εχτές στο φίφα όλα πήγαιναν ρολόι μέχρι που έβαλα γκολ και ξαφνικά να σου το lag.
Το netduma τι θα έκανε, εφόσον του έχεις ορίσει να βρει παίχτη μέχρι τάδε ms και τον έχει βρει, θα έκλεινε το παιχνίδι... Άρα θα έχανα.


https://www.youtube.com/watch?v=3cZGdhNUQZY&app=desktop

djpar
10-06-2015, 19:55
δεν καταλαβες τι λεω ομως, εστω οτι παιρνω net duma και του βαζω να βρει παιχτες κοντα μου πχ για μας και η Γερμανια ειναι τελεια εφοσον περναμε για να παμε ευρωπη σε αλλες χωρες μεσα απο Γερμανια. Μπαινω μεσα στο φιφα και ριχνω το 1ο γκολ και ξαφνικα (οχι ξαφνικα ξερουμε ακριβως τι κανει ο αλλος) αρχιζει και lagαρει τοτε τι κανει το net duma?
Τιποτα γιατι σου εχει ηδη βρει παιχτη σε αποσταση και ms που θες

le_71
10-06-2015, 23:02
Τι σημαίνει "και ξαφνικά (οχι ξαφνικά ξέρουμε ακριβώς τι κάνει ο άλλος)" . Τί κάνει ο άλλος;

jk_blue_tiger
10-06-2015, 23:13
What Is a Lag Switch? (http://compnetworking.about.com/od/consumerelectronicsnetworks/f/lag_switches.htm)



https://www.youtube.com/watch?v=iXUmhGruPRo

le_71
10-06-2015, 23:21
Ακόμη και στην περίπτωση που θα πέσεις στον παραπάνω μπετόστοκο, τον βάζεις στην Deny list και τον τελείωσες.

και με το ονοματάκι του, για να τον θυμασαι. :d030:

7266

jk_blue_tiger
10-06-2015, 23:48
Οτι θα πεσω, θα πεσω. Το θεμα ειναι ποσες φορες θα πεσω και εαν θα μου στοιχισει (π.χ. σημαντικος αγωνας καταταξης).

djpar
11-06-2015, 18:35
απαντησε σε ολα ο κυριος απο πανω. Στα 30000 ατομα που παιζουν διαφορετικα καθε μερα fifa δεν μπορεις να κανεις λιστα και σιγουρα δεν θα ξαναπετυχεις τον ιδιο αλλη μερα γιατι ειναι αρκετα απιθανο.

le_71
11-06-2015, 18:53
Σου έδειξα ένα τρόπο να μπλοκάρεις κακές συνδέσεις και κακόβουλους παίχτες. Πέραν αυτού και ίσως κάποιου είδους report δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η βλακεία και το lag είνα ανίκητα.
FYI η λίστα εκτός από black είναι και white. Μπορείς να παίξεις σε ένα μικρό region (Ελλάδα) με παίχτες ΕΞΩ από αυτό το region αρκεί να είναι στην white list.
Βρίσκεις λοιπόν 50-60 ανθρώπους με τους οποίους παίζεις καλά και περνάς καλά και ασχολείσαι με αυτούς. Ας είναι και από την Αυστραλία.
Λίστα για 30000 άτομα δεν χρειάζεσαι. Ασε που για να βάλεις κάποιον στη λίστα το μόνο που απαιτείται είναι δύο κλικ. Πες μου πόσα gadgetάκια γνωρίζεις που κάνουν κάτι τέτοιο;

djpar
11-06-2015, 21:53
Προς θεού το router είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει και εύχομαι να είναι η αρχή για να βγουν και άλλα router παρόμοια αλλά κάποια πράγματα δυστυχώς δεν μπορεί να τα φτιάξει

le_71
13-06-2015, 12:47
2 tips:

- Κάντε disable το SRA μέσα από το DSL settings του router σας. Θα κερδίσετε 2-3 ms.

- Βρέστε το σωστό MTU σας, ώς εξής:

Ανοίξτε το cmd και γράψτε:

ping 8.8.8.8 -f -l 1472

αν το πακέτο είναι πολύ μεγάλο για να σταλεί χωρίς να τεμαχιστεί σε δύο μικρότερα, θα πάρετε το μήνυμα:

Packet needs to be fragmented but DF set.

Κατεβάστε το 1472 της προηγούμενης εντολής κατα 10-12 μονάδες, δηλαδή:

ping 8.8.8.8 -f -l 1460

αν το πακέτο περάσει ολόκληρο , θα δείτε το γνωστό reply που μας δίνει η εντολή

reply from 8.8.8.8 κ.λ.π

ανεβάστε ανα 1 τις μονάδες στην εντολή μέχρι το πακέτο να ΜΗΝ περάσει ολόκληρο.

Στο μέγιστο πακέτο που πέρασε ολόκληρο προσθέστε 28. Αυτό είναι το καταλληλότερο MTU σας.

Παράδειγμα: άν το τελευταίο πακέτο που πέρασε ολόκληρο ήταν το 1464, τότε 1464+28=1492

le_71
05-09-2015, 17:33
Και μην ξεχνατε. Περιμενω ν' ακουσω τον πόνο σας εδώ: http://forum.netduma.com/topic/7700-netduma-greece/

Και για να προλάβω μερικά ούγκανα, δεν έχω το παραμικρό κέρδος. Το κάνω από χόμπυ.

le_71
24-11-2015, 14:09
Για οσους ασχολειστε με το competitive multiplayer και τα up/down speeds ερχονται σε δευτερη μοιρα, καντε ενα τεστ της συνδεσης σας εδώ http://www.dslreports.com/speedtest (DSL)

Σημασια εχει το BufferBload να ειναι οσο πιο κοντα στο Α+ γινεται

8061

Αν θελετε, ανεβαστε τα αποτελεσματα σας και Περιοχη / Παροχο / Πακετο. Θα ανεβασω τα δικα μου το βραδυ.

iou21
01-12-2015, 15:56
Καλημέρα κ καλο μηνα σε όλους ,θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά εδω κ ιδιαίτερα το Λευτέρη αν βλέπει διαφορά με το netduma γιατί με ενδιαφέρει κ μενα για αγορα απλά επειδη τα χρήματα ειναι αρκετά για ρουτερ τουλάχιστον να τα αξίζει .εχω τεράστιο θέμα με το lag να πω οτι κατα 90%το θελω για φιφα εχω μπει στο portforwd εχω βάλει στατικές ip ports κ.τ.λ δεν είδα διαφορά μια απο τα ίδια ,είδα κατι βιντεάκια στο YouTube για το netduma κ μου κίνησε το ενδιαφέρον γι αυτο ρωτάω οποία παιδιά το χουν αξίζει η οχι;επίσης υπάρχει για αγορα κάπου εδω;

iou21
02-12-2015, 17:58
παρη τα εχω κανει όλα αυτά και στατικες ip αλλα τιποτα γι αυτό ρωτησα τον φιλο μη δωσω τσαμπα 200 για ρουτερ.ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως

djpar
02-12-2015, 20:59
δεν σου απαντησα...τπ fastpath εχεις βαλει, η γραμμη σου αντεχει fastpath?

iou21
03-12-2015, 12:15
Exo fastpath nai kai taxutia 15 hmoun se vdsl alla tous eipa allagh se adsl .Me allaxan alla mou eipan oti h grammh mou paremeine se vdsl mou steilan k to speedport2 gia router.En pash petiptosh aurio tha mou erthei to netduma r1 giati apo oti katalava mono etsi tha mporo na paizo .Mallon tha vriskei pio duskola paixtes me tis ruthmiseis pou kaneis alla kalutera etsi apo to na xo lag.Apanthsa se sena giati mou rthe ena munima na valo ethernet k upnp avalaible ta opoia exo kanei ,apla nomiza to steiles esy .An mporei edo o leuterhs pou mallon exei to netduma as kanei ena post .Thanks

klark71
03-12-2015, 19:46
Ο Λευτέρης έχει φάει ban Γιωργάρα...

klark71
03-12-2015, 19:52
Δεν δικαιολογείται πάντως με ΟΤΕ και fast path να έχεις lag. Και με DMZ και με NAT 1 τα ίδια; Η δεκαπεντάρα που πιάνεις είναι μια χαρά. ΄Ελεγχο της γραμμής σου ζήτησες να σου κάνουν; Μήπως δεν έχει κουμπώσει η γραμμή σου σε καλό ζευγάρι;

djpar
03-12-2015, 21:19
αν ειναι οπως περσι τοτε το φιφα εχει θεμα με το matchmaking, με πετυχαινε συνεχεια με ισραηλ και αλλους τετοιους παιχτες.
Δεν φταιει η γραμμη απλα με netduma θα μπορεις να βαλεις εσυ ποσα ms θες και ετσι θα τους αποφευγεις αυτους. Αν παιζεις seasons παρε ομαδες με 4,5 ή 4 αστερια γιατι με 5 αστερια μονο αραβες θα πετυχαινεις

klark71
04-12-2015, 11:56
΄Οσα χρόνια παίζουμε Fifa, ποτέ δεν είχες lag. Μήπως δεν ευθύνεται η δική σου γραμμή; Και οι υπόλοιποι έχουν άφθονο lag;

djpar
04-12-2015, 16:48
Δεν φταίει η γραμμή, φταίει το matchmaking καθαρά, δεν γίνεται με fifa 15 να είχα θέμα σοβαρό και στο προ φέτος (που λένε ότι έχει θέματα) να τρέχω το 90% αστέρι

iou21
04-12-2015, 23:49
Παντως με νdsl 3 χρονια στα 100 ματς αντε να χα στα 2 λαγκ απο τοτε που γυρισα σε ταχυτητα 15 αν και με αφησαν σε vdsl οπως ειπαν 5 στα 10 χαλια τι να πω ρε παιδια τωρα μου ρθε μολις το netduma θα δοκιμασω κ αυτην την λυση κ οτι γινει εχω διαβασει κ εχω δει τα καλυτερα γι αυτο το ρουτερ ελπιζω μην πανε τζαμπα τα 200.θα γραψω αφου παιξω καμια 20 αρια ματς να δω τι γινεται .εμεις κωστα πως να χουμε λαγκ 3 χιλιομετρα αποσταση ειναι τιποτα ,αλλα κ απο την αλλη ολοι να χουν lag switch αδυνατον κατι φταει τι να πω

pankal6
21-09-2016, 11:42
Παντως με νdsl 3 χρονια στα 100 ματς αντε να χα στα 2 λαγκ απο τοτε που γυρισα σε ταχυτητα 15 αν και με αφησαν σε vdsl οπως ειπαν 5 στα 10 χαλια τι να πω ρε παιδια τωρα μου ρθε μολις το netduma θα δοκιμασω κ αυτην την λυση κ οτι γινει εχω διαβασει κ εχω δει τα καλυτερα γι αυτο το ρουτερ ελπιζω μην πανε τζαμπα τα 200.θα γραψω αφου παιξω καμια 20 αρια ματς να δω τι γινεται .εμεις κωστα πως να χουμε λαγκ 3 χιλιομετρα αποσταση ειναι τιποτα ,αλλα κ απο την αλλη ολοι να χουν lag switch αδυνατον κατι φταει τι να πω
Γιωργο τελικά άξιζει η αγορά του router? Ειδες βελτίωση η τσαμπα τα 200€?

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

Sgt-Greco
15-11-2016, 23:59
Ολα τα τελευταια FPSs οσο πανε λαγκαρουν και λιγοτερο. TF2/BF1/MWR/IW. Τα παραπονα για το lag ειναι πολυ λιγοτερα απο καθε αλλη φορα.
Πανισχυροι servers εχουν αναλαβει να στηνουν τα games.
Μην πετατε τα λεφτα σας σε πανακριβα ρουτερς, γρηγορες συνδεσεις κλπ. Οσα και να επενδυσετε σε εξοπλισμο, αλλοι παραγοντες αποφασιζουν αν θα το διασκεδασετε ή οχι.

Sgt-Greco
18-11-2016, 16:40
Αντικειμενικα, το BF1 εχει το λιγοτερο lag απο ολους τους βασικους του αντιπαλους

9497

* οι μετρησεις αφορουν τη beta του BF1

πηγη το παρακατω εξαιρετικο βιντεο. Δειτε το.


https://www.youtube.com/watch?v=oKE_eaTb1TU

Sgt_Greco
01-05-2017, 13:34
Ενα απλο ρουτερακι συμβατο με καποιο απο τα γνωστα custom firmwares (κατα προτιμηση DDWRT ή LEDE) φαινεται πως λυνει αρκετα προβληματα.
Μετα απο αρκετους μηνες δοκιμων νομιζω οτι εχω ενα πολυ καλο setup. Αν και εχω ξοδεψει αρκετα χρηματα μεχρι στιγμης, εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι με καταλληλο εξοπλισμο και οχι απαραιτητα ακριβο, κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου.

Sgt_Greco
01-05-2017, 13:52
Battlefield, Titanfall, Call of Duty, Call of Duty Remastered ολα παιζουν σε dedicated servers. Στα δυο πρωτα μαλιστα επιλεγεις και συγκεκριμενο server αν θες.
Αφου λοιπον οι servers της ΕΑ και της Activision ειναι προκαθορισμενοι και κατα τη γνωμη μου κανουν παρα πολυ καλα τη δουλεια τους, πρεπει να δουμε τι μπορουμε να κανουμε απο τη δικη μας πλευρα (Οur Εnd).
Στοχος μας ειναι να εχουμε οσο το δυνατο μικροτερη συμφορηση (congestion) στο LAN και στο WAN (δεν εξαρταται απο εμας) και τα πακετα μας πριν φυγουν να δρομολογουνται γρηγορα και να παιρνουν προτεραιοτητα σε σειρα. Αυτο επιτυγχανεται με Smart Queue Management (Εξυπνη Διαχειρηση Στοιχησης) κατι που βεβαια δεν μπορει να γινει με τα ΖΤΕ του ΟΤΕ και της NOVA. Ευτυχως οι επιλογες μας ειναι πολλες και αρκετα οικονομικες.

Sgt_Greco
01-05-2017, 14:20
το καλυτερο Online εργαλειο ελεγχου ειναι το DSL reports (http://www.dslreports.com/speedtest)
Εκει δοκιμαζουμε ποσο καλα ανταποκρινεται η γραμμη οταν δρομολογουνται δεδομενα κατα το download και το upload.
Σκοπος μας το Α+ στο bufferbloat

http://i891.photobucket.com/albums/ac116/le_71/1_2.png

Αν και πληρωνω 30/2,5 εχω στραγκαλησει το bandwidth μου (throttle) μονο και μονο γι αυτο τον σκοπο. Στην εικονα φαινεται οτι ειμαι περ. 10% κατω απο τις ονομαστικες τιμες του παροχου μου. Αξιζει τον κοπο να χανεις λιγη ταχυτητα για καλυτερη gaming εμπειρια. Ετσι κι αλλιως τα παιχνιδια που προανεφερα δεν εχουν ιδιατερες απαιτησεις bandwidth.
H ρυθμιση του bandwidth γινεται απο στο αντιστοιχο μενου του ρουτερ, αρκει να το υποστηριζει.

Στη δευτερη σελιδα, φαινεται η δικυμανση (jitter), η κοκκινη μπαρα που δειχνει το min και max ping . Στοχος κι εδω οσο το δυνατον μικροτερη διασπορα.

http://i891.photobucket.com/albums/ac116/le_71/2_2.png

Sgt_Greco
02-09-2017, 15:38
Αν ασχολειστε με fast paced shooters και ειδικα με το τελευταιο COD (WWII), εχω ενα tip που ισως βοηθησει αρκετα.
Το μονο που χρειαζεστε ειναι ενα παροπλισμενο ρουτερ/μοντεμ (ή μονο ρουτερ) απο την συμβατη λιστα με LEDE εδω (https://lede-project.org/toh/views/toh_available_864) και λιγο απο τον πολυτιμο χρονο σας.

- Εγκαταστηστε το σωστο firmware για τη συσκευη σας.
- Βαλτε σε bridge mode το υφισταμενο μοντεμ σας και αφηστε ολο το routing στη LEDE (πλεον) συσκευη σας.
- Κατεβαστε τον sqm manager απο τα software αφου κανετε πρωτα update τη λιστα.
- Δωστε download και upload τιμες μειωμενες κατα 30% απο την ονομαστικη στο sqm, ετσi ωστε να πετυχετε Α,Α,Α στο dslreports (πανω).

Παραδειγμα για ονομαστικες 50 down, 5 up

10091

- Επιλεξτε cake, piece of cake για Queue Discipline

10092

- Στο τριτο tab του sqm, επιλεγω 8 για VDSL και 44 για aDSL

10093

- Τελος , μην ξεχασετε port forward UDP 3074 για COD και Open Nat Type.

Το Cake σαν διαχειρηση πακετων δουλευει απιθανα με την beta του COD WWII. Κατα 99% το ιδιο θα ισχυει με την τελικη εκδοση (κρινοντας απο παλαιοτερα COD)

σ.σ. Ολα τα παρπανω δουλευουν απροβληματιστα με TP-LINK 1043ND v4. Εγκατασταση γινεται με δικη σας ευθυνη.

Sgt_Greco
04-01-2018, 09:45
Δυο απο τα μεγαλυτερα ονοματα του ανοιχτου λογισμικου, OpenWrt και LEDE γινονται ενα.

10459

Sgt_Greco
23-06-2018, 22:37
Δυο απο τα μεγαλυτερα ονοματα του ανοιχτου λογισμικου, OpenWrt και LEDE γινονται ενα.

10459

Επιτελους το πρωτο firmware OpenWRT/LEDE ανεβηκε (18.06 rc1) . Δεν ειναι stable εκδοση αλλα ειχα πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα:
triple A+ ευκολα στο DSLreports και 3-5 ms jitter. Αξιζει να το δοκιμασετε.

10947

Sgt_Greco
19-08-2018, 10:59
Καλημερες.

Μιας και βρηκα λιγο χρονο και με το BO4 προ των πυλων, ηθελα να παρουσιασω εναν πληρη οδηγο για το (κατα τη γνωμη μου) ιδανικο setup για multiplayer.
Ειναι ενας σχετικα μακροσκελης οδηγος γι αυτο θα τον χωρισω σε επιμερους μερη. Θα προτεινα δε, να ακολουθηθει βημα-βημα. Αν καπου, καποιος "κολλησει" σε καποιο απο τα παρακατω βηματα, καλο θα ηταν να σταματησει πριν το επομενο και να ανεβασει την ερωτηση του. Θα βοηθησω οπως και οσο μπορω.
Disclaimer: At your own risk

Στο τελος της διαδικασιας, το setup μας θα εχει ως εξης:

wall --> bridged modem --> OpenWRT router --> Devices wired or wireless (Playstation, phones, PCs, Laptops, printers etc....)

Τι θα χρειαστουμε:

- Ενα modem ή modem router σαν bridge (εστω και αυτο που μας παρειχε ο ISP μας)
- Ενα συμβατο με OpenWRT ρουτερ απο την τεραστια λιστα εδω (https://openwrt.org/toh/views/toh_available_864). Κατα προτιμηση TP-LINK γιατι ευκολα γινεται unbrick σε περιπτωση που κατι παει σταβα και συσκευη με μνημη 8Mb τουλαχιστον γιατι με τον καιρο συσκευες με 4Mb μνημη θα παψουν να υποστηριζονται. Υπαρχει πληθος επιλογων ειτε στην αγορα, ειτε μεταχειρισμενων.
- Την τελευταια εκδοση OpenWRT 18.06.x για το router που επιλεξαμε απο εδω (https://openwrt.org/toh/views/toh_fwdownload).
Σημ. Η στηλη FIRMWARE ειναι για να φλασαρουμε πανω απο το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ firmware, η στηλη SYSUPGRADE για να φλασαρουμε πανω απο προηγουμενη OpenWRT εκδοση.
- Τα εξης software:
putty απο εδω (https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html)
WinSCP απο εδω (https://winscp.net/eng/download.php)

Απο εδω και στο εξης το ρουτερ που προκειται να χρησιμοποιησουμε με OpenWRT θα αναφερεται ως OpenWRT.

ΒΗΜΑΤΑ:

1. Συνδεουμε το OpenWRT ρουτερ στο δικτυο και αν δεν τη γνωριζουμε, ψαχνουμε την IP του.
Του δινουμε μεσα απο την LAN settings σελιδα του, IP στο ιδιο range με το υπολοιπο δικτυο . Πχ αν το δικτυο μας βρισκεται στην 192.168.1.x δινουμε στο ρουτερ μας παρομοια ΙΡ (πχ. 192.168.1.100)
Αν το ρουτερ εχει απο τον κατασκευαστη άλλη IP (πχ. 192.168.0.x), ειτε το μετατρεπουμε, ειτε αλλαζουμε το subnet mask του δικτυου μας απο 255.255.255.0 σε 255.255.0.0 (δεν προτεινεται)

2. Επιβεβαιωνουμε και κατεβαζουμε τη σωστη εκδοση OpenWRT απο το παραπανω link. Ειτε προκειται για FACTORY, ειτε προκειται για SYSUPGRADE.

2α. Αν προκειται για FACTORY παμε system tools-->firmware upgrade (αναλογως με τη συσκευη) επιλεγουμε το αρχειο παταμε upgrade και περιμενουμε.

2α. Αν προκειται για SYSUPGRADE, επιλεγουμε το αρχειο, παταμε flash image και για μεγαλυτερη ασφαλεια, επιβεβαιωνομε το checksum.

1105311054

Παταμε proceed και περιμενουμε.

3. Μετα απο λιγο ανανεωνουμε (refresh) τη σελίδα από SYSUPGRADE ή την ψαχνουμε με 192.168.1.1 απο FACTORY.

Θα πρεπει να μας ανοιξει η παρακατω σελιδα.

11055

Αναθετω user name και password στο OpenWRT ρουτερ μου (δεν το ξεχναω) και ειμαστε ετοιμοι για το 2ο μερος

-συνεχιζεται-

Sgt_Greco
19-08-2018, 13:31
4. Απο το Network-->Interfaces --> LAN edit, δυνουμε στατικη IP στο OpenWRT διαφορετικη απο οποιαδηποτε αλλη στο δικτυο μας.

11060


Απο το Physical settings tab οριζουμε το ευρος (απο-εως) των IP που θα δινει στις συσκευες μας ο DHCP server.

11059


5. Μετατρεπουμε σε bridge το modem του ISP μας και συνδεουμε την WAN του OpenWRT σε μια LAN θυρα του.


6. Πηγαινουμε Network-->Interfaces-->WAN-->edit και επιλεγουμε PPoE πρωτοκολο. Βαζουμε U/N και pass συμφωνα με τα στοιχεια που μας εστειλε ο ISP μας.
παταμε Save & Apply.
Ελεγχουμε απο τα physical settings σε ποιο VLAN swich εφαρμοζεται το WAN (θα μας χρειαστει στη συνεχεια).


11058

7. Απο το NETWORK-->Wireless ενεργοποιουμε και το ασυρματο δικτυο με τα WPA passwords μας κλπ.
Restart/Reboot και στα δυο ρουτερ.

Προσοχη. Το GUI του OpenWRT (luci) θα φαινεται πλεον στην σελιδα με IP address που δωσαμε στο βημα 4.

Πρεπει πλεον να εχουμε συνδεση στο internet και Ασυρματο Δικτυο.

-συνεχιζεται-

WolfRathmA
19-08-2018, 13:45
Τι διαφορά έχεις στο ping με όλα αυτά όμως;

Είναι μεγάλη η διαφορά; Η είναι 5ms ας πούμε; Γιατί αν είναι τόσο δεν αξίζει πιστεύω τον κόπο.

Πες μας για παράδειγμα πόσο πιάνεις με ένα "μαμά" ρούτερ και μετά με την παραμετροποίηση που κάνεις αν γίνεται.

Sgt_Greco
19-08-2018, 14:02
Τι διαφορά έχεις στο ping με όλα αυτά όμως;

Είναι μεγάλη η διαφορά; Η είναι 5ms ας πούμε; Γιατί αν είναι τόσο δεν αξίζει πιστεύω τον κόπο.

Πες μας για παράδειγμα πόσο πιάνεις με ένα "μαμά" ρούτερ και μετά με την παραμετροποίηση που κάνεις αν γίνεται.

Κατω απο 60 ms δεν θα πιασω ποτε στους μεγαλους σερβερς της Ευρωπης. Αυτο ειναι δεδομενο. Αυτο που μπορω να κανω ομως ειναι να ελαχιστοποιησω το jitter (τη διακυμανση του) με τη βοηθεια του SQM (Smart Queue Management) που θα δουμε στη συνεχεια.

Τρεις ειναι οι λογοι που καθοριζουν την ποιοτητα της συνδεσης το ping δλδ για οσους ασχολουνται με competitive gaming.

1. Η αποσταση με τον host.
2. Η συμφορηση (congestion) στο ευρυ δικτυο (WAN)
3. H συμφορηση (congestion) στο τοπικο δικτυο (LAN)

Για τα δυο πρωτα δεν μπορω να κανω και πολλα παρα μονο να επιλεξω τον host που θα συνδεθω (αν μου το επιτρεπει το game ή οι συσκευες μου), με ποιον παροχο και ποια ώρα της ημερας.
Για το τριτο μπορω να κανω σχεδον τα παντα.

Sgt_Greco
19-08-2018, 17:05
Για οσους εφτασαν ως εδω, θα εχετε παρατηρησει οτι ευκολα μπορειτε να μπειτε πλεον στο GUI του OpenWRT (luci) χτυπωντας στον browser την ΙΡ που δωσαμε στο βημα 4.

Τι γινεται όμως με το modem ΠΙΣΩ απο το OpenWRT ρουτερ που δεν μπορουμε να δούμε πλεον;
Η λυση, χωρις βγαλε-βαλε καλωδια ειναι η παρακατω, που θα την συμεριλαβω στα βηματα εγκαταστασης γιατι ειναι σημαντικο να ριχνουμε που και που μια ματια στο τι κανει το modem μας.

8. Για να μπορεσετε να δειτε το modem σας που βρισκεται πισω απο το ρουτερ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΡ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΠΟΔΙΚΤΥΟ (subnet).
Εστω λοιπον οτι το OpenWRT βρισκεται στην 192.168.1.2 Θα πρεπει να θεσω στο ρουτερ ΙΡ σε αλλο υποδικτυο για παραδειγμα 192.168.0.2 . Προσοχη να αλλαζει το προτελευταιο ψηφιο.
Συνδεομαι για τελευταια φορα με καλωδιο στο modem μου πλεον και του οριζω σαν ΙΡ την παραπανω (192.168.0.2)

9. Επιστρεφω στο OpenWRT ρουτερ μου, παω Interface και δημιουργω ενα νεο Interface

11061

Μια καινουρια σελιδα ανοιγει και εκει δινω το ονομα του (modem λ.χ) και προσεχω εκει που λεει cover following interface να επιλεξω το switch πανω στο οποιο εφαρμοζεται το WAN (eth0.2 στην εικονα)

11062

πατωντας submit, μεταφερομαι στην επομενη σελιδα οπου στο General Tab οριζω: την ΙΡ adress. ΕΔΩ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΙΡ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΟΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΜΟDEM οχι ομως την ιδια (για παραδειγμα 192.168.0.1)

11063

Τελος στο tab , Firewall settings αναθετω στο WAN την firewall zone, οπως η πιο κατω εικονα

11064

Παταω Save & Apply.

Πλεον πρεπει να μπορειτε να δειτε και το modem σας απο τον browser σας στην διευθυνση 192.168.0.2 (συμφωνα με το παραδειγμα) χωρις να χρειαζεται να βγαζετε-βαζετε LAN καλωδια.

Στο επομενο μερος, αρχιζουν ολα τα σπουδαια.

-συνεχιζεται-

Knomax
01-11-2018, 23:00
@Sgt_Greco Όπως πολύ σωστά λέει...το ping δηλαδή ο χρόνος που χρειάζεται ένα πακέτο να πάει στον σέρβερ και να γυρίσει πίσω είναι "στάνταρ"..παράδειγμα..
Έστω ότι έχεις σε fast path την γραμμή και έχεις ping 10ms....ο host που συνδέεσαι είναι πχ. Γερμανία...10ms ping+25ms λόγο απόστασης ..παίζεις με 35ms ping στον συγκεκριμένο host....αν συνδεθείς με κανένα host απο Ρωσσία καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει...
Το "πρόβλημα" είναι αλλού...είναι στο φαινόμενο bufferbloat...καλώς η κακώς το ρούτερ κρατάει τα δεδομένα παραπάνω από όσο πρέπει δημιουργείται συμφόρηση...δεν μοιράζει σωστά τα δεδομένα με αποτέλεσμα όταν έχετε συνδεδεμένες πολλές συσκευές που χρησιμοποιούν ιντερνετ να επικρατεί ένα χάος...άλλες συσκευές να "τραβάνε" στιγμιαία μεγάλη ταχύτητα και άλλες λιγότερο...δημιουργούνται lag spikes,jitter κτλ...

Τα λέω όσο πιο απλά μπορώ...

Εάν έχετε το Edgerouter X γίνεται εγκατάσταση του CAKE και παράλληλα κάποια scripts που κάνουν το εξής:
Ανα μια ώρα κάνει speedtest ....
Παίρνει τις τιμές από την πραγματική ταχύτητα που έχετε και ρυθμίζει το CAKE...
Δεν χάνεται την σύνδεση με το ίντερνετ την ώρα που παίζεται (δεν σας κάνει sign-out)
Καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας έχετε bufferbloat Α+...
Όταν κάνετε στο ρούτερ επανεκκίνηση απλά περιμένετε περίπου 3 λεπτά για να δουλέψουν τα scripts και να πάρει τις αρχικές ταχύτητες..από εκεί και μετά δεν χρειάζεται να το ξανα πειράξετε .
Λόγο έλλειψης 50 πόστ δεν μπορώ να ανεβάσω "κομπλέ" οδηγό...οπότε θα περιμένετε...:a068:

Sir_Teraflop
19-11-2018, 00:04
Σχετικό - άσχετο αλλά μου προκάλεσε το ενδιαφέρον:

https://mp1st.com/wp-content/uploads/2018/11/sony-lag-switch-patent.png


https://mp1st.com/news/ps4-lag-switch-anti-cheat-patented-by-sony

Κανονίστε να φτιάξετε το lag σας πριν πέσουν τα ban hammers :ice:


Greco τι λες για αυτό μιας και δείχνεις γνώστης του θέματος?

Nerven
01-01-2019, 01:32
11480

Sgt_Greco
29-11-2020, 14:18
Στην 3076 πηγαινοερχονται τα πακετα (COLD WAR) με μεγεθος μολις 380/760 bytes
Φτιαξτε μια κλαση στο ρουτερ σας να κανει prioritize . Αυτα τα πακετα.
Ας ανεβοκατεβαζουν ολοι οι αλλοι μεσα στο σπιτι οτι θελουν.
12622

Knomax
09-12-2020, 13:32
Και το tomato σαν firmware ειναι "δυναμη".

psx3
15-10-2021, 00:21
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18084-Xbox-Series-S-X?p=703068&viewfull=1#post703068

Sgt_Greco
15-10-2021, 20:34
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/18084-Xbox-Series-S-X?p=703068&viewfull=1#post703068

This is huge αδελφε, ευχαριστω....

Sgt_Greco
17-03-2023, 22:33
Ping is not king anymore. You may scrap the thread.