PDA

View Full Version : Tι συμβαινει με τα exclusives της Sony?



Valkyre
24-02-2015, 16:30
Το θρεντ παρολο που ξεκιναει με "βαρυ" ποστ, δεν ειναι ουτε θρεντ καταστροφολογιας , ουτε θρεντ που χρησιμοποιει το metacritic σαν κατευθηντηρια οδο του τι ειναι "καλο game" και τι οχι.

Παρολαυτα δεν ξερω εαν ειμαι ο μονος, αλλα ειμαι σχεδον ΠΛΗΡΩΣ απογοητευμενος απο τα exclusives της SONY. Κατι που δεν το περιμενα με τιποτα σε αυτην την γενια. Μπορει να περιμενα πολλα πραγματα, αυτο ομως οχι.

Με εξαιρεση το Infamous SS (που και αυτο δεν ειναι κανα αριστουργημα) τα μεχρι τωρα exclusives ειναι στο συνολο τους, θα ελεγα... απο μετρια εως... αθλια/ντροπιαστικα. Ναι ειναι ισχυρη λεξη, ισως υπερβολικη για πολλους, αλλα για εμενα ετσι ειναι.

Και δεν ειναι μονο τα μεχρι τωρα exclusives που εχουν κυκλοφορησει, αλλα -και αυτο ειναι το πιο ανησυχητικο- τα exclusives που ερχονται που μοιαζουν αδιαφορα και εξισου χαλια.

Απο που να ξεκινησω? Απο το Knack? Ολοκληρος Cerny εβαλε το ονομα του πισω απο αυτο το πραγμα??! Seriously? Και μας το ανακοινωνε με τοση περιφανεια?

Απο το milking του Killzone (οκ ηταν ενα απλα "καλο" game) ή του Little big planet 3 (που πραγματικα δεν νιωθω οτι εχει λογο υπαρξης με τις ελαχιστες αλλαγες που εχει)?

Απο το τραγελαφικο release και την κριση ταυτοτητας τoυ Driveclub?

Ή να μιλησω για το προσφατο The Order που ειλικρινα δεν ξερω ποιος απο αυτους που το εφτιαχναν νομιζαν οτι φτιχνουν κατι "next gen" , και δεν θελω να ανοιξω το στομα μου για το συγκεκριμενο γιατι θα βλαστημσω ασχημα...

Γενικα τι μαυρο χαλι ειναι αυτο? Τι τσαπατσουλια ειναι τουτη?

Και να μιλησουμε λιγο για το μελλον? Οκ για να δουμε τι μας περιμενει:

Η Santa Monica ειναι σε φαση που προσπαθει να μαζεψει τα ασυμμαζευτα μετα τις μαζικες απολυσεις και αποφασισε -ω τι εκπληξη- να κανει αυτο που ξερει καλα: GOW milking... YAY.... :/

O David Cage μετα το Beyond 2 Souls ειναι αγνωστο το τι θα προσφερει... πολυ δραμα, πολυ κλαμα.

Το Until Dawn ειναι με διαφορα οτι πιο κιτς και αθλιο εγω προσωπικα εχω δει. Ειλικρινα ενιωθα ντροπη οταν το παρουσιαζαν αυτο το πραγμα μπροστα σε κοσμο. Ισως να το βλεπω τελειως λαθος. Μακαρι βασικα. Αλλα τα ιδια ελεγα και για το The Order... και δεν εκανα λαθος.

Ο Καζουνορης ειναι αλλο ανεκδοτο.... εχει ενα απαρχαιωμενο μοντελο παιχνιδιου και μετα το εξοργιστικο milking με το GT6 , μαλλον δειχνει ανικανος να εκσυγχρονιστει και να προσφερει κατι next gen...

H Guerilla σχεδιαζει κατι νεο. Ομολογουμενως ειμαι excited για το συγκεκριμενο, αλλα εναι η πρωτη φορα που φτιαχνουν RPG και με το στορυ δεν τα πανε και ιδιαιτερα καλα βαση της ιστοριας τους. Ειναι αγνωστο εντελως τι θα παρουμε.

Το μονο safe bet ειναι το Bloodborne το οποιο ομως ειναι game που εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει, αλλα αυτο δεν εχει να λεει κατι. Ειναι πραγματι το μοναδικο exclusive που φαινεται solid.

Και φυσικα το Uncharted 4 το οποιο και μονο που ειναι Naughty Dog ειναι safe.

Αυτα.

Ενα bloodborne και ενα Unharted δεν σωνουν την παρτιδα για εμενα. Με το PS3 θυμαμαι πανtα να ειμα excited για τα exclusives γιατι ηταν εγγυημενη ποιοτητα. Τωρα πια, με ολες αυτες τις αηδιες και το milking που εχει κυκλοφορησει, ειλικρινα δεν ειμαι καθολου μα καθολου excited.

Ομως αυτη ειναι η δικη μου σκοπια, θα ηθελα να ακουσω και πως τα βλεπετε εσεις τα πραγματα.

PDS
24-02-2015, 16:46
Tα exclusives της πρωτης χρονιας του ps3 ηταν πιθανον αρκετα χειροτερα, ειδικα αν λαβουμε υπ'οψη μας οτι ηρθε στα χερια μας με μεγαλη καθυστερηση η κονσολα(Τον επομενο μηνα κυκλοφορουσε Ευρωπη.)

nikosarg
24-02-2015, 16:50
Δεν θα ασχοληθω με αλλα exclusives γιατι εκτος απο FPS δεν παιζω κατι αλλο. Θα ασχοληθω μονο με το killzone.
Το shadow fall και τη σειρα killzone γενικοτερα. Ενω το SF ειναι πολυ καλο παιχνιδι (εξαιρετικο τεχνικα), εχει τα εξης θεματα:

1. Το multi του ενω ειναι εξαιρετικα καλοσχεδιασμενο, (καμμια σχεση με το χαλι του 3, σχεδον εφαμιλλο με το 2)
δεν ειναι pick up and play. Οι developers και η ιδια η Sony νοιωθουν καπως αμηχανα στο πως να προωθησουν το παιχνιδι με συνεπεια να προσπαθουν να το "στριψουν λιγο"
επικοινωνιακα μπας και πιασουν το cod κοινο. στην πραγματικοτητα πρεπει να κανουν το εντελως αντιθετο, τονιζοντας τις ιδιαιτεροτητες του παιχνιδιου και πλασσαροντας το τελειως διαφορετικα με πολυ εμφαση στις ιδιαιτεροτητες του.

2. Το campaign, ενω εχει σαν background ενα εξαιρετικο storyline, παλι το "φοβουνται" και βαζουν καποιες ευπεπτες ιστοριουλες, που δεν αφηνουν κατι. Επισης, μετα το 2 το εκαναν χαρακτηριστικα πιο ευκολο. Οποιος εχει παιξει το 2 στο veteran καταλαβαινει τι εννοω.

Με αλλα λογια:
Αφηστε το παιχνιδι να "απλωσει", μην το κανετε "restricted" και ριξτε αφθονο marketing (λεφτα στους ελεινους youtubers για να σαλιαριζουν για το παιχνιδι μηνες πριν, dedicated teasers και events).
Αυτα

king2009
24-02-2015, 16:58
Μεχρι στιγμης τα καλα παιχνιδια που υπαρχουν στο ps4 ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.Και απο αυτα τα 3 ειναι remastered(TR/GTA/LOU).Βαλε και το dying light/infamous SS.Για τα 2 χρονια κυκλοφοριας ειναι πολυ λιγα παιχνιδια.Σιγουρα θα τα παει καλυτερα στο μελλον αλλα για την ωρα το milking παει συννεφο.

Προσωπικα εχω τοσα πολλα και καλα παιχνιδια στο ps3 που δεν εχω παιξει ακομα που με βλεπω να πηγαινω κατευθειαν για ps5 το οποιο δεν θα αργησει καθολου αν κρινω απο τις απαιτησεις που εχουν οι gamers.Ειδη το ps4 απο αποψη γραφικων ειναι πολυ πιο πισω απο τα pc ενω το ps3 οταν ειχε βγει και για κανα 2-3 χρονια ειναι πολυ ανωτερο του pc με τον εξαιρετικο cell.Αν ειχαν ολοι τις γνωσεις της naughty dog/quantic dream/santa monica πανω στον cell θα βλεπαμε και αλλα παιχνιδια με εξαιρετικα γραφικα στο ps3.Στο ps4 αυτο δεν συμβαινει.Ειδη ζοριζετε να βγαλει 1080p 60fps σε πολλα παιχνιδια.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
24-02-2015, 16:59
Tα exclusives της πρωτης χρονιας του ps3 ηταν πιθανον αρκετα χειροτερα, ειδικα αν λαβουμε υπ'οψη μας οτι ηρθε στα χερια μας με μεγαλη καθυστερηση η κονσολα(Τον επομενο μηνα κυκλοφορουσε Ευρωπη.)
Διαφωνω.

Πρωτα απο ολα εχουμε μπει στην δευτερη χρονια του PS4. Και σε αυτην την φαση αναλογικα το PS3 ειχε ηδη μια καλα εδραιωμενη λιστα απο ποιοτικα exclusives: Resistance, Motorstorm, Warhawk, Ratchet and Clank, Uncharted, Valkyria chronicles και μολις λιγους μηνες μετα MGS4/Pacific Rim/ Little Big Planet/ Resistance 2. Ειχαμε ηδη πολλα killer apps για το PS3 στην ιδια πανω κατω παροδο του χρονου.

Το ανησυχητικο ειναι οτι αυτοι που εφτιαχναν παραδοσιακα πολυ καλα games, μοιαζουν "εκτος φορμας" για να το πω ευγενικα...

Kapa
24-02-2015, 17:03
Θα σου πω πως τα βλεπω τα πραγματα. Παιζω για 5η φορα το TLOU...

Δε νομιζω οτι τα exclusive που εχουν βγει δεν ειναι καλα.

Ισως να μην καλυπτουν τις προσωπικες σου/μας προτιμησεις. Βεβαια δεν λεω οτι αυτη θα επρεπε να ειναι η γενικη εικονα απο τα Exclusive της Sony.

Εξαλλου οπως εχουμε ξαναπει αυτη η γενια ηρθε πριν την ωρα της. Ολα τα παιχνιδια σχεδον εχουν φαει ή εφαγαν παλιοτερα αναβολη κυκλοφοριας.

Περισσοτερο θελω απο τα επομενα Exclusives που θα βγουνε να δωσουν κατι καινοτομο στο Gameplay. Κανενα απο τα Exclusive που εχουν βγει δεν καινοτομει σε αυτο το τομεα.

Το μονο που βλεπω(οτι εχουμε δει) να καινοτομει σε αυτο το τομεα αλλα ειναι Console Exclusive ειναι το No Man's Sky.

hakoo
24-02-2015, 17:04
Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με την γενικη ιδεα του post, οτι δλδ τα exclusives της Sony μεχρι στιγμης ειναι μετρια. Να θεσω καποια πραγματα για να βοηθησω λιγακι τη συζητηση.

Πρωτον. Να δουμε λιγακι τι εγινε την αντιστοιχη περιοδο του ps3?
Mεσα στους πρωτους 15 μηνες ειχαμε:
Resistance Fall of man (αξιοπρεπεστατο)
Lair (τραγικη μουφα)
Uncharted (εξαιρετικο)
Ηeavenly Sword (αξιοπρεπεστατο)
Warhawk (αξιοπρεπεστατο)
Motorstorm (αξιοπρεπεστατο)
Rachet and Clank (εξαιρετικο)

Παιζει να ξεχναω και κατι αλλα νομιζω αυτα ηταν τα βασικα exclusives. Θεωρω οτι η συγκριση ειναι σαφως υπερ του ps3 στην αντιστοιχη περιοδο.

Δευτερον. Το ps4 ποιοτικα μπορει να υστερει, ποσοτικα ομως οχι μιας και εχει πολλα περισσοτερα exclusives, ειδικα digital απο οτι στην αντιστοιχη περιοδο του ps3.

Τριτον. Πως εξηγειται η πτωση της ποιοτητας τουλαχιστον μεχρι στιγμης? Κατα τη γνωμη μου ειναι καθαρα θεμα επενδυσης της Sony στους third party developers, αλλωστε το ειχαν πει και πολυ πριν την κυκλοφορια του ps4 οτι τα AAA exclusives θα ειναι λιγοτερα σε αυτη τη γενια. Αυτο που δεν ειπαν αλλα θεωρω πολυ πιθανο ειναι να εχουν ριξει σημαντικα και το budget των internally developed παιχνιδιων μιας και τα περισσοτερα ηταν χασουρα γι αυτους στην προηγουμενη γενια, αυτο δλδ το εκτος φορμας που λες μπορει να εχει την εξηγηση του στο οικονομικο.

Τεταρτον. Ειμαι πιο αισιοδοξος για το μελλον μιας και κακα τα ψεματα, τα πολυ καλα exclusives τα πηρε η Sony στο ps3 απο τα βαρια χαρτια, και αυτες οι εταρειες ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει game στο ps4. Για να εχουμε και λιγακι στο μυαλο μας τι μπορουμε να περιμενουμε, υπαρχει ενα ωραιοτατο thread στο neogaf με το τι κανουν τα studios στην Sony αναλυτικα το οποιο παραθετω προς συζητηση.
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=979325

Leon_DiZ
24-02-2015, 17:09
Στην αρχή νόμιζα ότι κάποιος σχολίαζε αυτό το άρθρο..

http://vgrhq.com/what-has-happened-to-sonys-first-party-exclusives/

Valkyre
24-02-2015, 17:09
Θα σου πω πως τα βλεπω τα πραγματα. Παιζω για 5η φορα το TLOU...

Δε νομιζω οτι τα exclusive που εχουν βγει δεν ειναι καλα.

Ισως να μην καλυπτουν τις προσωπικες σου/μας προτιμησεις. Βεβαια δεν λεω οτι αυτη θα επρεπε να ειναι η γενικη εικονα απο τα Exclusive της Sony.

Εξαλλου οπως εχουμε ξαναπει αυτη η γενια ηρθε πριν την ωρα της. Ολα τα παιχνιδια σχεδον εχουν φαει ή εφαγαν παλιοτερα αναβολη κυκλοφοριας.

Περισσοτερο θελω απο τα επομενα Exclusives που θα βγουνε να δωσουν κατι καινοτομο στο Gameplay. Κανενα απο τα Exclusive που εχουν βγει δεν καινοτομει σε αυτο το τομεα.

Το μονο που βλεπω(οτι εχουμε δει) να καινοτομει σε αυτο το τομεα αλλα ειναι Console Exclusive ειναι το No Man's Sky.

Eχω παιξει συνολικα πανω απο 15 φορες το TLOU σε PS3 και PS4. Ομως ειναι exclusive καθαρα του PS3. Δεν νοειται καν να παρει δαφνες το PS4 για ενα remastered αριστουργημα του PS3.


Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με την γενικη ιδεα του post, τι δλδ τα exclusives της Sony μεχρι στιγμης ειναι μετρια. Να θεσω καποια πραγματα για να βοηθησω λιγακι τη συζητηση.

Πρωτον. Να δουμε λιγακι τι εγινε την αντιστοιχη περιοδο του ps3?
Mεσα στους πρωτους 15 μηνες ειχαμε:
Resistance Fall of man (αξιοπρεπεστατο)
Lair (τραγικη μουφα)
Uncharted (εξαιρετικο)
Ηeavenly Sword (αξιοπρεπεστατο)
Warhawk (αξιοπρεπεστατο)
Motorstorm (αξιοπρεπεστατο)
Rachet and Clank (εξαιρετικο)

Παιζει να ξεχναω και κατι αλλα νομιζω αυτα ηταν τα βασικα exclusives. Θεωρω οτι η συγκριση ειναι σαφως υπερ του ps3 στην αντιστοιχη περιοδο.

Δευτερον. Το ps4 ποιοτικα μπορει να υστερει, ποσοτικα ομως οχι μιας και εχει πολλα περισσοτερα exclusives, ειδικα digital απο οτι στην αντιστοιχη περιοδο του ps3.

Τριτον. Πως εξηγειται η πτωση της ποιοτητας τουλαχιστον μεχρι στιγμης? Κατα τη γνωμη μου ειναι καθαρα θεμα επενδυσης της Sony στους third party developers, αλλωστε το ειχαν πει και πολυ πριν την κυκλοφορια του ps4 οτι τα AAA exclusives θα ειναι λιγοτερα σε αυτη τη γενια. Αυτο που δεν ειπαν αλλα θεωρω πολυ πιθανο ειναι να εχουν ριξει σημαντικα και το budget των internally developed παιχνιδιων μιας και τα περισσοτερα ηταν χασουρα γι αυτους στην προηγουμενη γενια, αυτο δλδ το εκτος φορμας που λες μπορει να εχει την εξηγηση του στο οικονομικο.

Τεταρτον. Ειμαι πιο αισιοδοξος για το μελλον μιας και κακα τα ψεματα, τα πολυ καλα exclusives τα πηρε η Sony στο ps3 απο τα βαρια χαρτια, και αυτες οι εταρειες ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει game στο ps4. Για να εχουμε και λιγακι στο μυαλο μας τι μπορουμε να περιμενουμε, υπαρχει ενα ωραιοτατο thread στο neogaf με το τι κανουν τα studios στην Sony αναλυτικα το οποιο παραθετω προς συζητηση.
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=979325




Συμφωνω σχεδον σε ολα, με την διαφορα οτι ειμαι απαισιοδοξος για το μελλον. Και αυτο γιατι βλεπω στουντιο που παραδοσιακα εβγαζαν διαμαντια να μοιαζει σαν να εχουν καβαλησει το καλαμι και να milk-αρουν ανελεητα. Επισης καποιοι αλλοι δειχνουν να εχουν κολλησει την βελονα στο παρελθον και να εστιαζουν σε πραγματα δευτερευοντα αντι για την ουσια. Να ειμαι excited Για ενα GOW5? Ε οχι δεν ειμαι. Για ενα νεο LBP? Οχι. Για ενα GT7? Αν κρινω απο τον μηδενικο εκσυγχρονισμο μεταξυ GT3-GT6, οχι δεν ειμαι... Ο Καζουνορης μαλλον σχεδιαζει ακομα τους ηλιοκαθαριστηρες σε ενα απο τα 52 διαφορετικα Nissan GTR Nismo που εχει το παιχνιδι....

Αλλα πες μου κατι, γιατι αυτο το εχασα, ειχαν στα αληθεια δηλωσει επισημα "μην περιμενετε πολλα exclusives για το PS4"? Το εχεις καπου προχειρο?

Kapa
24-02-2015, 17:13
Αυτο που ειπα για το TLOU, δεν το ειπα για να εκθειασω το PS4. Ακριβως το αντιθετο... :)

PDS
24-02-2015, 17:15
Διαφωνω.

Πρωτα απο ολα εχουμε μπει στην δευτερη χρονια του PS4. Και σε αυτην την φαση αναλογικα το PS3 ειχε ηδη μια καλα εδραιωμενη λιστα απο ποιοτικα exclusives: Resistance, Motorstorm, Warhawk, Ratchet and Clank, Uncharted, Valkyria chronicles και μολις λιγους μηνες μετα MGS4/Pacific Rim/ Little Big Planet/ Resistance 2. Ειχαμε ηδη πολλα killer apps για το PS3 στην ιδια πανω κατω παροδο του χρονου.

Το ανησυχητικο ειναι οτι αυτοι που εφτιαχναν παραδοσιακα πολυ καλα games, μοιαζουν "εκτος φορμας" για να το πω ευγενικα...

Μα σαν σημερα δεν ειχε κυκλοφορησει καθολου το ps3 ,γιατι ειχε φαει τρελη καθυστερηση. Ας πουμε οτι δεν την λαβουμε υποψη μας και παλι στην χειροτερη τα παιχνιδια μου φαινονται ιδιου επιπεδου πανω κατω.
Μην ξεχναμε οτι το ps3 ,στον πρωτο εναμιση χρονο εχανε και πολλα multiplatform ,που τωρα βγαινουν στο ps4 day one.

βεβαια το thread μιλαει για exclusives.

Valkyre
24-02-2015, 17:19
Αυτο που ειπα για το TLOU, δεν το ειπα για να εκθειασω το PS4. Ακριβως το αντιθετο... :)

Μα εξου και η ανησυχια. Οτι επειδη ειχαμε μαθει σε μια Α ποιοτητα οταν ειμασταν επι εποχης PS3, τωρα βλεπω αυτην την ποιοτητα να εχει πεσει δραματικα. Δεν ξερω εαν ειναι επαναπαυση μιας και το PS4 μοσχοπουλαει πλεον ή κατι αλλο. Η αληθεια ειναι οτι οσο το PS3 προσπαθουσε να φτασει το ΧΒΟΧ360 σε πωλησεις, η Σονυ πιεζε για πολυ δυνατους αποκλειστικους τιτλους. Και τωρα δεν ξερω εαν εχει λασκαρει λογω των πωλησεων, ή της κρισης ή κατι αλλο.

Ισως απλα ετυχε, δεν λεω. Και μακαρι βασικα. Απλα δεν πιστευω σε συνομωσιες και ειμαι της αποψης οτι οπου λαλουν πολλοι κοκοροι αργει να ξημερωσει....

- - - Updated - - -


Μα σαν σημερα δεν ειχε κυκλοφορησει καθολου το ps3 ,γιατι ειχε φαει τρελη καθυστερηση. Ας πουμε οτι δεν την λαβουμε υποψη μας και παλι στην χειροτερη τα παιχνιδια μου φαινονται ιδιου επιπεδου πανω κατω.
Μην ξεχναμε οτι το ps3 ,στον πρωτο εναμιση χρονο εχανε και πολλα multiplatform ,που τωρα βγαινουν στο ps4 day one.

βεβαια το thread μιλαει για exclusives.

Βρε συ... ειναι δυνατον να παρουμε την συγκριση υπο αυτην την οπτικη γωνια? Φυσικα και δεν θα λαβουμε υποψην αυτο το πραγμα. Νομιζω η λιστα που παρεθεσα ειναι με μεγαλη διαφορα καλυτερη απο αυτην του PS4. Βασικα δεν υπαρχει καν contest κατα την ταπεινη μου αποψη.

hakoo
24-02-2015, 17:21
Αλλα πες μου κατι, γιατι αυτο το εχασα, ειχαν στα αληθεια δηλωσει επισημα "μην περιμενετε πολλα exclusives για το PS4"? Το εχεις καπου προχειρο?

Θα προσπαθησω να το βρω, ηταν καποιο μεγαλοστελεχος (Yoshida? Tretton? House?) και συγκεκριμενα ειχε πει οτι θα "απλωσουμε τις exclusive κυκλοφοριες μας", με εναν πιο κομψο τροπο δλδ ειπε οτι θα εχουμε λιγοτερα ΑΑΑ exclusives. Εχουν περασει και κατι χρονια βεβαια, θα προσπαθησω να το βρω.

PDS
24-02-2015, 17:22
Βρε συ... ειναι δυνατον να παρουμε την συγκριση υπο αυτην την οπτικη γωνια? Φυσικα και δεν θα λαβουμε υποψην αυτο το πραγμα. Νομιζω η λιστα που παρεθεσα ειναι με μεγαλη διαφορα καλυτερη απο αυτην του PS4. Βασικα δεν υπαρχει καν contest κατα την ταπεινη μου αποψη.

Παιζει ομως σημαντικο ρολο αυτο το γεγονος, γιατι σκεψου οτι αν δεν ειχε καθυστερηση 1.5 χρονο το ps3, η συγκριση θα ηταν πολυ διαφορετικη σημερα.

Τωρα για τα exclusives γενικα, ποτε δεν περιμενω τον πρωτο χρονο σπουδαια πραγματα.Η δευτερη χρονια φαινεται πολυ καλη.

Valkyre
24-02-2015, 17:25
Παιζει ομως σημαντικο ρολο αυτο το γεγονος, γιατι σκεψου οτι αν δεν ειχε καθυστερηση 1.5 χρονο το ps3, η συγκριση θα ηταν πολυ διαφορετικη σημερα.

Τωρα για τα exclusives γενικα, ποτε δεν περιμενω τον πρωτο χρονο σπουδαια πραγματα.Η δευτερη χρονια φαινεται πολυ καλη.

Απο ποια αποψη? Τι περιμενεις με καημο το 2015 που ειναι exclusive? Εγω περα απο το Uncharted δεν περιμενω τιποτα αλλο. Δεχομαι φυσικα και την αναφορα στο Bloodborne παρολο που εμενα δεν με αγγιζει. Αλλα οκ. Τι αλλο περα απο αυτα?

PDS
24-02-2015, 17:33
Αυτα ειναι με ενα προχειρο search.Tην θεωρω πολυ καλη χρονια.

Let It Die
Until Dawn
Deep Down
Ratchet & Clank
The Order: 1886
Tearaway Unfolded
No Man's Sky
Everybody's Gone to the Rapture
The Tomorrow Children
Persona 5
Rime
Uncharted 4: A Thief's End
Bloodborne

αυτα ειναι που εχουν ανακοινωσει προς το παρον λογικα.

hakoo
24-02-2015, 17:36
Απο ποια αποψη? Τι περιμενεις με καημο το 2015 που ειναι exclusive? Εγω περα απο το Uncharted δεν περιμενω τιποτα αλλο. Δεχομαι φυσικα και την αναφορα στο Bloodborne παρολο που εμενα δεν με αγγιζει. Αλλα οκ. Τι αλλο περα απο αυτα?

Sure, απλα για φετος ειναι και θεμα στρατηγικης. Εχεις 3 (που μπορει να ειναι και 5 αν συμπεριλαβουμε και Ratchet and Clank-Until Dawn) exclusives εκ των οποιων τα 2 αναμενεται να ειναι killers δλδ, το Bloodborne και το Uncharted με το τελευταιο να σου καλυπτει και τις γιορτες. Χρειαζεται η κονσολα καποιο exclusive boost περα απο αυτα σε συνδιασμο με τα Batman, Witcher, No man's Sky, Persona 5, MGSV και τοσα αλλα που ξεχναω?
Εμενα η μετα 2015 περιοδος με απασχολει βασικα, μεχρι το τελος αυτης της χρονιας ειμαι καλυμμενος απο τα exclusives. Aν υποθετικα ειχαμε περισσοτερα, θα προλαβαιναμε να τα παιξουμε?

Valkyre
24-02-2015, 17:39
@PDS

Καποια απο αυτα δεν ειναι exclusives ομως και καποια αλλα ειναι κατα πολυ αμφιβολο οτι θα κυκλοφορησουν μεσα στην χρονια, ενω καποια αλλα οχι στην Ευρωπη (Personna 5).

Και καποια αλλα δεν ξερω καν γιατι καποιος να ειναι excited γι αυτα, που ηταν αυτο που ρωτησα βασικα. Ας πουμε το Ratchet n Clank ειναι κατι σε φαση remastered/revisioned απο το πρωτο game, τo The Order, no comment, οπως και το Until Dawn και καποια ακομα που ειναι μεταφορες απο PS Vita...

Ξαναλεω οτι για εμενα, δεν συγκρινονται καν με αυτα που προσφερε τις πρωτες 2 χρονιες το PS3.

PDS
24-02-2015, 17:49
Δεν εχουν βγει τα υπολοιπα για να μπορουμε να κρινουμε Δημητρη.

αλλα ξαναλεω, τα πρωτα 2 χρονια ,αναλογικα ειχαμε μολις ενα εξαμηνο το ps3 στα χερια μας και φυσικα με χειροτερα παιχνιδια.
Οταν υπηρχε το 360 που βγηκε στην ωρα του, αρχικα επαιρνε κατι cross gen need for speed και γενικα τετοιου τυπου παιχνιδια.
Οταν πηραμε το ps3 στα χερια μας ειχε ωριμασει η γενια περισσοτερο απο οσο εχει ωριμασει η παρουσα, σημερα. Οποτε πηραμε και μαζεμενα καποια παιχνιδια, ενω αποφυγαμε τα cross gen παιζοντας ..ps2.
Σιγουρα αυτο παιζει τον ρολο του.

Προσωπικα δεν βλεπω κατι ασχημο, αλλα αναμενομενη πορεια μεχρι στιγμης.
Απo κει και περα παιζουν ρολο και τα γουστα.

Valkyre
24-02-2015, 17:58
Δεν θεωρω σωστο να βαζεις μεσα στην συγκριση ποτε κυκλοφορησε ευρωπη το ενα συστημα και ποσο καιρο ειχε κυκλοφορησει ο ανταγωνιστης του. Νομιζω ειναι εντελως λαθος και ειδικα το θεμα του ΧΒΟΧ ακυρο. Δεν σχολιαστηκε ποτε συγκριση μεταξυ exclusives PS3/360 ή PS4/ONE για να εχει βαση κατι τετοιο. Το αλλο που λες για τα μαζεμενα παιχνιδια θα επαιζε ρολο εαν σου ελεγα οτι το PS4 εχει λιγα exclusives... δεν εχει λιγα exclusives, εχει μετρια και κακα exclusives. Αυτο ειναι το προβλημα του.

Η συγκριση ειναι τι κυκλοφορουσε στον πρωτο χρονο και 4 μηνες ζωης της μιας κονσολας (PS3) σε σχεση με την αλλη (PS4). Και η λιστα του πρωτου ηδη με το καλημερα εχει πολυ πιο ποιοτικους τιτλους.

Δεχομαι οτι ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει καποια Games οπως το Until Dawn. Ξεχνα τα αυτα. Δες μονο τι εχει κυκλοφορησει. Δεν μπορω ομως να μην βλεπω κατι και να καταλαβαινω οτι μαλλον παει για φουντο... παντα ευχομαι να κανω λαθος, αλλα οπως το The Order μυριζε απο χιλιομετρα οτι ειναι μουφιτσα, καπως ετσι (και χειροτερα) δειχνει να ειναι με καποια αλλα games.

Το θεμα ειναι οτι εγω τετοια περιοδο οταν ειχα PS3 ημουν excited για MGS4 για Uncharted , για Resistance 2 κλπ ενω ειχα ηδη παιξει Resistance 1, Motorstorm, Valkyria Chronicles, Ratchet n Clank κλπ. Και τωρα εχω αυτες τις βλακειες exclusives και ενα Uncharted να ειμαι excited και απο εκει και περα το αγνωστο.

Η διαφορα μεταξυ των 2 εποχων ειναι για εμενα περα για περα εμφανης. Η ποιοτητα εχει πεσει και οι προσδοκιες μου αφησαν απογοητευση περισσοτερες απο μια φορες.

PDS
24-02-2015, 18:11
Aνεφερα το 360 οχι για να κανω console wars, αλλα για να σου πω οτι εκεινη την περιοδο του 360 δεν την ζησαμε, γιατι δεν υπηρχε το ps3.
Για μενα μετραει παρα πολυ οτι δεν ειχε βγει το ps3 στην αγορα. Δημιουργει μια πολυ διαφορετικη εικονα απο αυτη που θα ειχε η κονσολα αν ειχε βγει οταν επρεπε να βγει.

Τωρα για την ποιοτητα των παιχνιδιων θα συμφωνησω ή θα διαφωνησω μαζι σου οταν κυκλοφορησουν και τα υπολοιπα.

Τεσπα ας ακουσουμε κι αλλες αποψεις:)

Viper
24-02-2015, 18:11
Αλλα πες μου κατι, γιατι αυτο το εχασα, ειχαν στα αληθεια δηλωσει επισημα "μην περιμενετε πολλα exclusives για το PS4"? Το εχεις καπου προχειρο?

Yoshida: PS4 will have less AAA games (http://www.gamespot.com/forums/system-wars-314159282/yoshida-ps4-will-have-less-aaa-games-31370776/)


We’ve been saying that the number of AAAs might be getting smaller because the cost of development for AAAs is getting higher,” he said. “But there are so many indie games and great games coming out almost every week or every other week. We’re seeing it on PS4. I hope you’re seeing it as well.”

Zeichef
24-02-2015, 20:39
Πόσα είναι τα 1st party studios της Sony που δεν ξέρουμε πάνω σε τι δουλεύουν?

hakoo
24-02-2015, 21:10
Πόσα είναι τα 1st party studios της Sony που δεν ξέρουμε πάνω σε τι δουλεύουν?

Ετσι προχειρα, η sony bend (golden abyss) που απο οτι λενε οι insiders δουλευει πανω σε open world horror game, η quantic dreams που δεν εχουμε ιδεα τι project ετοιμαζει, η sony japan που φημολογειται οτι δουλευει πανω σε διαφορα projects (the last guardian, gravity rash 2, jrpg), η guerilla που δουλευει το horizon, η guerilla cambridge που δουλευει πανω σε unannounced ps4 project (killzone 3?), η sucker punch που δουλευει πανω σε κατι αλλο μετα το infamous (αγνωστο αν θα ειναι το infamous 3), η media molecule που δεν εχουμε ιδεα πιο θα ειναι το επομενο, η sony "αγγλιας" lol που μαλλον δουλευει πανω στο morpheus καθως και η sony san diego που μαλλον και αυτη κατι αναλογο κανει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
24-02-2015, 21:14
Παλαιότερα είχα θίξει το θέμα ότι εν γένει η βιομηχανία με platform exclusives και δη η Sony έχει αυξανόμενο πρόβλημα με τα in-house στούντιό της.

Οι λόγοι για εμένα είναι πολλοί, διαφορετικοί και αλληλένδετοι.

Δεν θα μπω σε ιδιαίτερη ανάλυση γιατί θα γράψω σεντόνι και ξέρω ότι τέτοια ποστ προσπερνιούνται + κουράζουν.

Εν ολίγοις:

Από την μέση της γενιάς του PS2, έχοντας μιλήσει με γραφίστες και προγραμματιστές (τότε), όλοι είχαν εκφράσει τις ανησυχίες τους αλλά και τα συλλυπητήριά τους για τους dev της επόμενης γενιάς, δηλαδή του PS3 (αναφέρομαι αποκλειστικά για την πλατφόρμα του PS, δεν θα αναφερθώ καθόλου, γιατί θα εκτροχιαστεί το θέμα, σε άλλες κονσόλες).

Ο λόγος είναι ότι από την εμφάνιση του PSX (PS1) ανακάλυψαν (οι publisher) ότι τα παιχνίδια έχουν όριο χρέωσης για να γίνουν αποδεκτά (δεν αναφέρομαι στις special edition). Αυτό το όριο ήταν γύρω στις 18.000 δρχ έως 22.000 δρχ. Κάτι που μεταφράστηκε σε ευρώ 60-70 ευρώ αρχική τιμή και ταβάνι παράλληλα.

Για ένα μικρό project παιχνιδιού στο PS1, το κόστος ήταν 250.000 δολάρια έως 400.000 δολάρια και οι πωλήσεις, ανάλογα την ποιότητα (διαφορετικότητα, gameplay, ιδιομορφία), κυμαίνονταν σε επαρκή νούμερα ώστε να υπάρχει τελικό κέρδος ή ανεκτή χασουρίτσα. Με τίποτα όμως, τρελή χασούρα.
Για ένα μέτριο project τα νούμερα πήγαιναν από 400.000 έως 750.000 δολάρια και σαφώς τα νούμερα πωλήσεων ήταν επαρκώς μεγαλύτερα, για ένα καλύτερο περιθώριο κέρδους ή μέτρια χασούρα αντίστοιχα.
Για ένα μεγάλο project τα νούμερα ξεκίναγαν στις 750.000 και μπορούσαν να φτάσουν στα 2 εκ. δολάρια. Σπάνια ένα τέτοιο project δεν έφερνε καλές πωλήσεις, συνεπώς το κέρδος ήταν αρκετά μεγάλο. Στην σπάνια περίπτωση που οι πωλήσεις ήταν μέτριες, το χάσιμο ήταν ή μηδαμινό (ίσα ίσα απόσβεση κόστους) ή πολύ μικρό. Όμως επειδή ο εκδότης (publisher) έβγαζε πολλαπλά παιχνίδια, στην γενικότερη οικονομική σούμα του έτους, η ίσα ίσα απόσβεση / μικρή χασούρα από το μεγάλο project λίγων πωλήσεων, καλυπτόταν πλήρως.

Fast forward, στην εποχή του PS2. Εκεί άρχισαν οι μεγάλες αλλαγές στο κόστος, όλων των επιπέδων (μικρό, μέτριο, μεγάλο project), για τρεις λόγους:

α) Ο κόσμος των κονσολών, άρχισε να έχει πιο αυστηρά κριτήρια, να είναι πιο επιλεκτικός και σαφέστατα πιο απαιτητικός. Παράλληλα, το "the next big thing" που ήταν οι κονσόλες το 1989-1990 με απόγειο το 1996 (PSX, Nintendo 64), πλέον δεν υφίστατο: οι νέες κονσόλες (DreamCast που λίγο μετά πέθανε, PS2, Xbox, GameCube) θεωρούνταν "δεδομένο αγαθό" και όχι high tech επίτευγμα.

β) (εστιάζοντας όπως είπα στην πλατφόρμα της Sony) Το PS2 είχε x100 (κυριολεκτικά) την δύναμη του PS1, σχεδόν σε όλους τους τομείς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι καταναλωτές να έχουν (και λογικό) την "απαίτηση" να δουν αυτές τις νέες δυνατότητες να αντικατοπτρίζονται στους τίτλους του PS2. Έτσι το κόστος για ένα μικρό project εκτοξεύθηκε στα 500.000 - 1 εκ. δολάρια, για το μέτριο στα 1 με 3 εκατομμύρια δολάρια και για ένα μεγάλο, επικό project το κόστος ήταν μεταξύ 5 εκ - 10 εκ. δολαρίων και ξεπερνούσε σε περιπτώσεις ακόμα και τα 15-20 εκ. δολάρια.

γ) Η τιμή όμως πώλησης, από διάφορα case studies στα 90s, είχε μελετηθεί ότι έχει το ίδιο "όριο"/ταβάνι των 60-70 ευρώ. ΟΣΟ τέλειο, σούπερ, άψογο και αν είναι ένα παιχνίδι, ο τελικός καταναλωτής δεν πρόκειται να πληρώσει παραπάνω. ΠΡΟΣΟΧΗ: μιλάω για τις μάζες της εποχής και όχι για κάποιους, ολιγάριθμους καταναλωτές / εραστές του gaming που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν το κάτι παραπάνω για κάποιον υπερ-τέλειο τίτλο, οπότε παρακαλώ να μην αντιπαρατεθούμε στα θέματα του ταβανιού τιμής. Για τις μάζες μιλάω. Με τις μάζες ασχολούνται και τα οικονομικά τμήματα των publisher.

Λίγο πριν φτάσουμε στην εποχή του PS3 και όντας προς τα τέλη του PS2, (2004-2006) διάβαζα από διάφορους (ανώνυμα βέβαια) devs αλλά και από industry insider, ότι "στην επόμενη γενιά, ακριβώς λόγω κόστους, δεν θα υπάρχει χώρος για μέτρια project, διότι το κόστος θα είναι μεγάλο, για ένα μικρό εν τέλει ROI. Ο publisher ή που θα δίνει πράσινο φως για μικρή παραγωγή, οπότε θα αντέξει την χασούρα ή που θα δίνει το ΟΚ, για μια σίγουρη μεγάλη παραγωγή, που θα έχει εξασφαλισμένο μίνιμουμ ROI."

Δυστυχώς, όλα αυτά επαληθεύτηκαν. Πολλοί μέτριου μεγέθους dev και publisher έγιναν "folded" οικονομικώς, με αποτέλεσμα ή να κλείσουν εντελώς ή να εξαγορασθούν από άλλους μεγάλους publisher. Είχαμε μεν μέτρια project αλλά εν τέλει, ο καταναλωτής, που πλέον είχε αλλάξει γούστα και είχε τρελές απαιτήσεις από τη δύναμη και δυνατότητες του PS3, τα τιμώρησε όταν ήταν να βάλει το χέρι στην τσέπη. Έτσι, είχαμε σε σχέση με τη γενιά του PS2, ακόμα λιγότερα "μικρά" project στον πρώτο χρόνο ζωής του PS3 και τα οποία τελικά βρήκαν πεδίο δράσης στο PS Store που εμφανίστηκε στον δεύτερο χρόνο ζωής του PS3.

Έτσι στην γενιά του PS3, είχαμε λίγους, σε σχέση με PS2 εποχή πάντα, publisher, που μας προσέφεραν μεγάλα project και πάρα πολύ μεγάλα project. Αλλά με μια διαφορά: 1 στα 5, μην πω 1 στα 10 αποτολμούσε το κάτι "νέο" και "διαφορετικό", διότι ο publisher ήθελε το "safe bet" = ζήτω το sequel, ω sequel και παρόμοιοι τίτλοι σε στυλ gameplay. Σαφώς και είχαμε λαμπρά, ξεχωριστά αστέρια τίτλων, αλλά αυτά ήταν ακριβώς αυτό: διάττοντες αστέρες, ξεχωριστοί ανάμεσα στην θάλασσα τίτλων παρόμοιων, sequel στο sequel, FPS στο FPS και φυσικά, τα στανταράκια που λέγονται αθλητικά παιχνίδια. Τα δε ραλάκια περιορίστηκαν στα σκέτο "μεγάλα" project που μέσες άκρες τιμωρήθηκαν, πλην του GT5 που λόγω σοβαρότατης ξηρασίας, πούλησε τα κέρατά του. Τα δε platform απλώς ξεχάστηκαν, με λίγες εξαιρέσεις τα Ratchet και τα LEGO-κάτι.

Την περίοδο του PS1, οι τράπεζες έδιναν φειδωλά μεν, αλλά έδιναν δε, δάνεια στους publisher / dev. Όσο αυξανόταν ο πληθυσμός των gamer (από διάφορα metrics φαίνονταν αυτό), τόσο λιγότερο "δύσκολα" έδιναν χρήματα οι τράπεζες, αφού κιόλας έβλεπαν πολύ καλές πωλήσεις προϊόντων (games) στην ξανανιωμένη αυτή αγορά (μετά το industry crash του 1983, λίγο ξύπνησε η αγορά το 1989, σηκώθηκε από το νεκροκρέβατο το 1992, αναστήθηκε το 1996, άρχισε να περπατά καλά το 1997, μέχρι που έτρεχε σερί από το 1998 έως το 2004-5 περίπου).

Στην περίοδο όμως του PS3, τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Είναι πολύ όμως νωρίς ακόμα για να αναλυθούν οι τάσεις και οι λόγοι 100% αυτών των αλλαγών στους καταναλωτές.

Εντούτοις, κάποια στοιχεία μπορούν να αποσαφηνιστούν, όπως: οι gamer εποχής PS1/PS2 μεγάλωσαν ηλικιακά, το "the new fad" πέρασε ανεπιστρεπτί, οπότε πολλοί σταμάτησαν το gaming.

Παράλληλα, οι τίτλοι άρχισαν να γίνονται way too much σοβαροί, με αποτέλεσμα τα εκατομμύρια των casual gamer, να δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις (οι casual ήταν ο βασικός οικονομικός πώρος στην εποχή PS1/PS2, γιατί αυτοί διάβαζαν τα review, μπορούσαν να "κατευθυνθούν" από αυτά, έβαζαν πιο εύκολα το χέρι στην τσέπη, έκριναν επιεικέστερα έναν μέτριο ή κακό τίτλο). Ταυτόχρονα, οι gamer που παρέμειναν έγιναν ΑΚΟΜΑ πιο απαιτητικοί, ενώ όσοι νέοι gamer εισήλθαν στο PS3, ήταν από έναν τελείως διαφορετικό κόσμο, με τρελές απαιτήσεις στο online. Ο συνδυασμός λοιπόν, παρήγαγε ένα δημογραφικό πάρα πολύ απαιτητικό και δύσκολο να ικανοποιηθεί. Όχι όμως ακατόρθωτα.

Έτσι οι publisher, έβαλαν τρελά γκάζια. Έκαναν τρελές προσλήψεις στελεχών. Έστηναν τρελό media coverage (και λάδωμα). Διοργάνωναν πολύ μεγάλες παρουσίες ή/και ξεχωριστά event. Έχωναν πολλά λεφτά στα μεγάλα project: εκκίνηση στα 20 εκ. δολάρια, συχνά 40-60 εκ. και σε περιπτώσεις ξεπέρναγαν τα 100 εκ. δολάρια (Hollywood territory).

Την ίδια όμως στιγμή, το πλήθος των gamer είχε μειωθεί, ΠΑΝΤΑ σε σχέση με το peak που είχε φτάσει τόσο στο PS1, όσο και στο PS2 (αναφερόμενος όπως είπα εξ αρχής στην Sony πλατφόρμα). Από τα 80-100-120 εκατομμύρια gamer / καταναλωτές, το PS3 στον 3ο-4ο χρόνο κυκλοφορίας του, με το ζόρι μέτραγε 30-40 εκατομμύρια πωλήσεις, συμπεριλαμβανομένων των διπλών και τριπλών PS3 ανά κάτοχο (κατά περιπτώσεις βέβαια) λόγω YLOD. Συγχωρέστε με αν τα νούμερα είναι λίγο off, όμως πάνω-κάτω αυτά ήταν.

Έτσι οι τράπεζες ξαναέγιναν φειδωλές και μάλιστα μέχρι αηδίας.
Ταυτόχρονα ήρθε το "the next big thing / the new fad",που ρούφαγε χρήματα από την τσέπη του καταναλωτή: touch phones (2007), tablets (iPad - 2010).
Τα social media φούντωσαν κι αποζητούσαν ολοένα και περισσότερο από τον ελεύθερο χρόνο του καταναλωτή.

Άρχισε η μεγάλη αλλαγή.
Άρχισε το μαλακο-παιχνίδισμα (κατά τα γούστα των παραδοσιακών, σαν κι εμάς, gamer) σε ταμπλέτες, τηλέφωνα και FaceBook.

Οι τράπεζες άρχισαν να λένε "όχι". Τα κλεισίματα μεγάλων εταιρειών, όπως και στούντιο (Midway, Crytek, κλπ) ήταν πλέον γεγονός.

Κι ερχόμαστε στο PS4 και την εποχή του.

Ποια εποχή του; ΛΟΛ.

Η βιομηχανία, αν κάνεις zoom-out και την δεις, ΟΧΙ ως gamer, αλλά ως επενδυτής και αναλυτής αγορών, βρίσκεται εδώ και αρκετά χρόνια σε απόλυτο stagnation.
Το ότι ένα GTA V πετυχαίνει 45 εκ. πωλήσεις, δεν σημαίνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ για τις τράπεζες, απέναντι στους publisher / devs. Απεναντίας σημαίνει εμπιστοσύνη αποκλειστικά στην Rockstar, διότι αυτή, και μόνο με το GTA, πετυχαίνει μεγάλο ROI. Και μέχρι εκεί.

Γιατί νομίζετε, άρχισαν πριν έλθει το PS4 να προετοιμάζουν τον κόσμο λέγοντας "θα έχουμε λιγότερα ΑΑΑ games"; Γιατί ήταν προφήτες; Όχι. Γιατί ήξεραν ότι η βιομηχανία και το πλήθος καταναλωτών έχει την παραπάνω κατάσταση που περιέγραψα, συν το συνεχές stagnation / βάλτος στην μεγέθυνση πλήθους πελατών.

Οπότε; Enter πολύ φθηνά (και συχνά του κώλου) παιχνίδια indie (αχ Spectrum, Commodore 64, Amstrad 6128 εποχές dev), πολύ λίγα ΑΑΑ project. Και κάπου εκεί, βλέποντας την έλλειψη οικονομικών πώρων, εφευρέθηκε το "επόμενο ημι-safe bet": το λεγόμενο remaster. Μόνο που........αφής στιγμής βγήκαν ένα, δύο, τρία και κάααααπως καλούλικα τα πήγαν, "γλυκάθηκαν" οι publisher και του γάμησαν την μάνα. Παράλληλα, οι τράπεζες σε γράφουν στα @@ τους αν τους πεις ως publisher, "έχω ένα killer game υπό σχεδίαση, χρειάζομαι περί τα 50 εκ. δολάρια, επιπλέον των 50 εκ. που βάζω εγώ, για την ολοκλήρωσή του".

Βάλτε υπόψη σας κιόλας, την "εξυπνάδα" (καλά κάνουν αφού γίνεται, δεν το κρίνω αρνητικά) των digital game / διαιρεμένων δια δύο καταναλωτών = μισά λεφτά στον publisher. Βάλτε υπόψη σας, ότι ποτέ όσο άλλοτε (PS1, PS2 era) τα παιχνίδια σε πολύ σύντομο χρόνο διατίθενται σε μειωμένη τιμή.
Βάλτε πάλι υπόψη σας, ώστε να καταλάβετε σε πόσο κατάσταση "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" είναι οι dev/publisher, την παπαρο-κατάσταση με broken παιχνίδια, με day 1 / week 1 patch.

Hell, εδώ ακόμα είδαμε και το υπέρ-κουλό, να υποσχόμαστε κάτι (DriveClub PS+ Edition) και πόσους μήνες μετά ένα @δι και ένα μύδι. Κάτι που περασμένες γενιές δεν θα είχε περάσει ΚΑΝ από το μυαλό ενός publisher (δηλαδή να τάξει κάτι, μετά να κάνει σκατά, και εν τέλει να μην το κάνει. Ένα και μοναδικό το παράδειγμα του Duke Nukem - άλλο τέτοιο δεν υπήρξε). Τώρα όμως έχουμε το χάλι του Ass. Creed, το χάλι του Halo (σόρρυ που παρέκκλινα και αναφέρθηκα στο Xbone), το χάλι του DriveClub, τα πολλαπλά -πλην λίγων- indie του κώλου...........

Το λοιπόν, βρισκόμαστε σε δεινή, δεινότατη κατάσταση τόσο στους dev, όσο και στους λιγοστούς μεγάλους publisher πλέον, από οικονομικής πλευράς.

Η Sony, εκτός από platform holder είναι και publisher. Για πείτε μου, πόσα στούντιο είχε στο PS1 (δύο; τρία; Psygnosis που ήταν το 1ο, λίγο μετά μπήκε η Polyphony Digital και....δεν θυμάμαι άλλο) ;;;;; Μετά πόσα απέκτησε στο PS2; Τον πάτο της. Πόσα είχε αρχικά στο PS3; Τον υπερ-πάτο της. Πόσα είχε προς το τέλος του PS3; Πολύ λιγότερα. Μα, πάρα πολύ λιγότερα. Και αυτά που της έχουν απομείνει τρέχουν και δεν φτάνουν από τις αναδιοργανώσεις, την μείωση προσωπικού και την μείωση οικονομικών πώρων.

Πάλι καλά που βγαίνει και ένα Uncharted. Αν και προσωπικά, θα ήθελα την Naughty Dog, όσο κι αν αγαπώ το Uncharted series (όπως και άλλοι αγαπούν το TLOU), να δοκίμαζε τα "δόντια" σε ένα νέο IP.

Η Santa Monica είναι πλέον μια σκέτη απογοήτευση. Η Media Molecule μας έχει πρήξει τα @@ με το LBP. Ωραίο το πρώτο, δεν αντιλέγω, άντε να πούμε δεχόμαστε με το ζόρι και το 2ο, παρόλο που σαν παιχνίδι ήταν ουσιαστικά το 1ο με περισσότερες πίστες - καθώς αυτό το "παραπάνω" που είχε ήταν τα περισσότερο σχεδιαστικά εργαλεία..........ε, το 3ο στο PS4 τι σκατά ρόλο βαράει; Μια από τα ίδια, με περισσότερη ελευθερία στην δημιουργία υλικού. Ε, στα @@ μας, ανταποκρίθηκε η μάζα των καταναλωτών. Ας προσπαθούσε η ΜΜ σε ένα νέο IP. Αλλά μήπως δεν έχει τα χρήματα από τη Sony πλέον; Μήπως δεν έχει καλή, "πιασάρικη" ιδέα; Μήπως ΚΑΙ τα δύο;

Για να μην μιλήσω για τα ιαπωνικά στούντιο. Αυτά κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, παρέα με τους προγραμματιστές των PS4 firmware και του PSN. Ότι έβγαλαν τα τελευταία χρόνια, ήταν για πολύ περιορισμένο καταναλωτικό κοινό = έτσι τους "αντάμειψαν" και καταναλωτές (δλδ, λίγες έως μέτριες πωλήσεις).

Ευτυχώς που δεν ήθελα πάντως να γράψω σεντόνι. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ όμως, γιατί έπρεπε να γράψω ένα εισαγωγικό στόρυ για το πως έχω στο μυαλό μου την Ιστορία, πως εξελίχθηκαν οι καταστάσεις της βιομηχανίας και πως, κατά την δική μου κρίση, έχουμε φτάσει στην σημερινή κατάσταση.

Thanks for reading (όποιος άντεξε βέβαια) :P


ΥΓ: Επειδή όλα αυτά τα έγραψα στο πόδι και πολύ βιαστικά, ενδέχεται να υπάρχουν κάποια λάθη, ορθογραφικά, συντακτικά, όσο και λάθη λογικού ειρμού. Σορρυ για αυτό.

Tilemaxx
24-02-2015, 23:28
Εδώ κάνουν remaster το DMC4, παιχνίδι που βγήκε το 2008. (Σαν τεράστιος φαν της σειράς πέταξα όταν το έμαθα, αλλά αντικειμενικά σαν κίνηση δείχνει το προς τα που πάει η βιομηχανία).

Δηλαδή αν εξαιρέσουμε το Uncharted 4 που θα είναι εγγύηση, το GT7 (με κάμποσα ερωτηματικά όοοοταν βγεί), το επόμενο God of War (που σαν σειρά θέλει γερή ανανέωση) άντε και το Persona 5 (που δεν θεωρείται ΑΑΑ game), δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο απο πλευράς exclusive που θα κάνει τη διαφορά τους επόμενους 12-18 μήνες. Είναι ξεκάθαρο οτι πλέον δεν δίνονται τα λεφτά του παρελθόντος σε 1st party studios, απο τη Sony τουλάχιστον γιατί η MS πλάκα-πλάκα έχει αρκετά μεγαλύτερη ποικιλία σε exclusives (ανεξάρτητα αν είναι του γούστου μας ή όχι).

Προσωπικά πάντως με Uncharted 4-GT7-GOW4 θα είμαι ικανοποιημένος για τον επόμενο 1-1.5 χρόνο, με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια για τα δύο τελευταία...

Valkyre
25-02-2015, 11:59
Η κατασταση αλλαξε πολυ αποτομα. Το 2013 ηταν ισως η καλυτερη χρονια του PS3 οσον αφορα στα exclusives. Απο εκει και περα εχουν αρχισει και σκανε ατομικες βομβες σε καθε στουντιο. Ο περισσοτερος κοσμος οταν λαμβαναν χωρα αυτες οι ατομικες βομβες, καθοταν και ελεγε οτι αυτα τα πραγματα ειναι φυσιολογικα και συμβαινουν συνεχως ανακαταταξεις κλπ κλπ.

Κι εγω ως κλασσικα απαισιοδοξος, τυπου παντα κραταω μικρο καλαθι, εβλεπα οτι μαζευονταν πολλα "ανακατωματα" για να ειναι "φυσιολογικο". Η Σονυ εν τω μεταξυ με τα οικονομικα της τα παει σκατα. Εφαγε και την φολα με την Santa Monica η οποια καταφερε να πεταξει στα σκουπιδια ενα project 100 εκατομυρριων και να τα τα Driveclub και τα The Order και τα Knack και και...

Δεν ξερω εμενα το θεμα των exclusives μου μοιαζει να βρισκεται σε πολυ ασχημη κατασταση. Οπως ειπα, πρακτικα εχω χασει σχεδον καθε ενθουσιασμο για τις αποκλειστικοτητες και πλεον νιωθω οτι παιζω στο "360" της γενιας μας. Multiplatform gaming.

Arikoc
25-02-2015, 12:42
Εγώ πιστεύω πως κάποιο ρόλο παίζει και ο τρόπος που ξεκίνησε η νέα γενιά από άποψη hardware. Στη προσπάθεια της η SONY (και η microsoft) να κρατήσει τη τιμή της νέας κονσόλας χαμηλά, το μόνο που κατάφερε είναι να φτιάξει ένα σχεδόν medium budget gaming pc, το οποίο ήδη οι devs προσπαθούν να ξεζουμίσουν για να βγάλουν γραφικά the order, ενώ θα έπρεπε αυτή η ποιότητα γραφικών να υποστιρίζεται για "πλάκα" από τη νέα γενιά. Οπότε οι devs πρέπει να εφαρμόσουν έναν "όριμο" προγραμματισμό εξ'αρχής, και δεν έχουν το χρόνο να ασχολιθούν ή πειραματατιστούν με κάτι άλλο πιο "next gen". Γενικά αυτή η γενιά μου μοιάζει με έναν αγώνα δρόμου, όπου οι devs προσπαθούν να καλύψουν το κενό που άφησε το μέτριο hardware ώστε να προλάβουν την εποχή τους σε επίπεδα γραφικών. Νομίζω αυτό φαίνετε στα τελευταία games, τα οποία πέτυχαν μεν πολύ όμορφα γραφικά, αλλά το καθένα υστερεί σε κάποιον άλλο τομέα (βλέπε driveclub, order, αλλά και multiplatform όπως unity), ακριβώς γιατί οι devs αναλώθηκαν τόσο για να πετύχουν τα γραφικά που θέλουμε από αυτή τη γενιά, που όλα τα άλλα έμειναν πίσω.

james9
25-02-2015, 12:42
@Valkyre . Εχω τους ιδιους προβληματισμους με σενα και εκατσα και το φιλοσοφησα λιγο . Πρωτο που εθυνεται κατ'εμε ειναι οτι το τεχνολογικο αλμα ps3->ps4 ειναι μικροτερο απο το ps2->ps3 . Eνα αλλο ειναι οτι μεγαλωσαμε και οι απαιτησεις μας εχουν φτασει πολυ ψηλα. Τελος το πιο σημαντικο . Η βιομηχανια αλλαξε και δυστυχως δεν υπαρχει γυρισμος. Θυμησου τα campaign των cod στο ps2 πχ και τα τωρινα . Η μερα με τη νυχτα. Το χρημα ειναι στα βλαμμενα 15χρονα που θα παρουν καθε χρονο cod , fifa, ακομα και destiny. Τι λεφτα θα βγαλει το Order( που εχει θεματα αλλα εχει και potential) και τι λεφτα θα βγαλει το ετησιο Χ multiplayer?

Ακομη και εδω βλεπω που λενε "μα δεν εχει multiplayer". Γιατι να εχει γαμω το φελεκι μου? Για να δικαιολογησουμε τα 60€? Ποιος θα κατσει να βγαλει Ico τωρα πια ? Να δουλεψει 3-4 χρονια σε ενα νεo IP και να δει να του γυρναει την πλατη o gamer? Εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα επιβεβαιωνουν τον κανονα.

corsaopc3071r
25-02-2015, 12:44
Μη ξεγελιεσαι απο τα γραφικα του the order!!!

Ειναι πολυ σφιχτα τα πραγματα στη σχεδιαση του παιχνιδιου ωστε να κρατησουν πορους και να δωσουν εμφαση στα πολυ κοντινα πραγματα που βλεπει το ματι.

Giannis1979
25-02-2015, 13:11
Εχω πει εδω και καιρό ότι η τωρινή γενιά δεν εχει καμμία σχέση με την προηγούμενη για τη Sony.


Συνοπτικά:


Επι PS3 η επένδυση απο μέρους της σε first party studios για εξαιρετικά αποκλειστικά παιχνιδι ήταν γ αυτή ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ,αφου τα multiplat τα είχε χάσει απο τη...Δεκελείας...και η κονσολα Δεν πουλούσε.

Τωρα επι ps4 και έχοντας φτιάξει ένα εξαιρετικό hardware κάθεται στον καναπέ και απολαμβάνει το 1080p εμείς 900 εσείς η 900 εμείς και 720εσείς.

Το πλέον ανησυχητικό όμως δεν ειναι η δική της εντελώς λανθασμένη νοοτροπία αλλα ότι σε συντριπτικά ποσοστά την εχει περάσει στους gamers που χρησιμοποιούν την κονσολα της.

εξαιρετικο το ps4 και ακομα και τα παιχνίδια που έχουν "parity" ειναι πιο όμορφα σ αυτο (σαν κάτοχος και των 2 το επιβεβαιώνω) αλλα dammit it's not all about graphics!

Και όσο δεν το καταλαβαίνει αυτο το core κοινό της κονσόλας και μένει κολλημένο μετρώντας ένα ένα τη διαφορά στα pixel σε σχέση με το one δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.


Σε αυτή τη γενια τουλάχιστον.

Απο την άλλη η ms μπορει να μην εχει η κονσολα της τις ίδιες επιδόσεις με αυτή της Sony αλλα δεν σταματάνε λεπτό να την δουλεύουν να την βελτιώνουν και να την εξελίσσουν.

Και αυτο θα εχει πολλά οφέλη γ αυτήν στο μέλλον αναπόφευκτα.

Εξάλλου κάποιο απ τα 2 θα ήταν δυνατότερο απ το αλλο.

Ποτέ στην ιστορία των συστημάτων οικιακής ψυχαγωγία δεν υπήρχε parity στις επιδόσεις συστημάτων απο ps1 και μετα.

Και η τεχνικές επιδόσεις δεν καθόρισαν σχεδόν ποτέ τον τελικό νικητή.

Τα παιχνίδια το έκαναν!

Leon_DiZ
25-02-2015, 14:05
Ακομη και εδω βλεπω που λενε "μα δεν εχει multiplayer". Γιατι να εχει γαμω το φελεκι μου? Για να δικαιολογησουμε τα 60€? Ποιος θα κατσει να βγαλει Ico τωρα πια ? Να δουλεψει 3-4 χρονια σε ενα νεo IP και να δει να του γυρναει την πλατη o gamer? Εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Το να θέλει να δικαιολογήσει κάποιος τα 60€ δεν είναι "κακό", ειδικά όταν το παιχνίδι για τον χ,ψ λόγο δεν τα δικαιολογεί σε αυτόν που το έχει αγοράσει.

Τώρα για το ποιος θα κάτσει να βγάλει Ico

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6d/Rain_Cover_Art.pnghttp://ie.playstation.com/media/GP4IVE7h/Game-Record-Rime_Logo_vf1.png

και λίγο χιούμορ

http://images.pushsquare.com/news/2014/03/is_overdue_team_ico_title_the_last_guardian_coming _to_ps4/large.jpg

θα έβαζα και το Journey μέσα αλλά αυτά είναι πολύ πιο τρανταχτά παραδείγματα. Δεν πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι δύσκολο να φτιαχτούν (για να φτιάχνει indie το Rime δλδ καταλαβαίνεις) ούτε είναι θέμα ότι "δεν θα κάτσει κάποιος να τα βγάλει", απλά είναι καταδικασμένα να είναι πάντα στο περιθώριο λόγω της φύσης τους.

Valkyre
25-02-2015, 14:18
Παντως εγω θα προτιμουσα εαν ειναι για το γενικο καλο, καποια στουντιο να τα ξεφορτωθει απο πανω της η Σονυ.

Καλυτερα να εχει 5-6 στουντιο στα οποια θα επενδυσει χοντρα και θα εχουν την ποιοτητα ψηλα, παρα να επενδυει σε 14 και να μην μπορει να τα κουμανταρει ετσι οπως ειναι η κατασταση στην βιομηχανια και την οικονομια τωρα γενικοτερα.

Ημουν παντα υπερ του να εχει καποιος μια μεγαλη οικογενεια απο στουντιο που θα ανεβαζουν τον πηχη στην ποιοτητα, αλλα εαν η Σονυ δεν ειναι σε θεση να το διαχειριστει πλεον αυτο, ισως ειναι καλυτερα να διωξει καποια.

Slay
25-02-2015, 14:34
Δεν θα μπω σε ιδιαίτερη ανάλυση γιατί θα γράψω σεντόνι και ξέρω ότι τέτοια ποστ προσπερνιούνται + κουράζουν.

Εν ολίγοις:

....ειπες, και εγραψες μετα αλλες 2500 λεξεις. LOL

Και αφου τελειωσα, με το πειραγμα στον Λευτερη να πω και εγω δυο λογια για το θεμα. Νομιζω το μεγαλυτερο "λαθος" της sony ηταν το εξαιρετικο 2013, στο Ps3. Ετσι η συγκριση ειναι κοντινη, και ειναι σαφεστατα κατα του ps4. Μετα εχουμε να κανουμε και με το μικροτερο οπτικο αλμα, και μην το υποτιματε καθολου αυτο. Και τριτον εχει να κανει και με το κοστος παραγωγης, οπου βλεπουμε να εχει πεσει ενα μεγαλο βαρος σε Indy παιχνιδια, που με μικρο κοστος μπορουν να φερουν μεγαλυτερο κερδος.

Μετα θα βαλω και ενα ακομα θεμα το οποιο πιστευω οτι δεν θιχτηκε καθολου. Εγω δεν εχω καμια αντιρηση σε αυτα που λεει περι ποιοτητας των exclusives για το ps4 o Δημητρης, αλλα προσωπικα την ιδια χαμηλη ποιοτητα βλεπω γενικα σε ολα τα παιχνιδια. Για μενα δηλαδη καμια απο τις μεγαλες κυκλοφοριες των Multiplaform το 2014 δεν με συνταραξε, αντιθετως θεωρω αυτη την στιγμη καλυτερα παιχνιδια του ps4 τα Re-master των GTAV και TLOU.

Viper
25-02-2015, 15:31
Εγω θεωρω οτι ειναι περισσοτερο (οχι μονο βεβαια) θεμα χρηματων. Η Sony ξερουμε, οτι εκτος απο το PS4 που παει καλα, σε ολα τα υπολοιπα εχει προβληματα.

Συνεχεια διαβαζουμε για χαμηλες πωλησεις, για ολο και λιγοτερα κερδη και περισσοτερες ζημιες, σε ολα τα division (εκτος του gaming). Και οταν το TLOU, η παιχνιδαρα που σαρωσε τα βραβεια, πουλησε στο PS3 μολις 5,5 εκατ. κομματια (http://www.vgchartz.com/game/70350/the-last-of-us/) (πειτε 6, πειτε 7 εκατ.) και αλλα 2,7 εκατ. στο PS4 (http://www.vgchartz.com/game/80977/the-last-of-us/), καταλαβαινω πως τα κουκια δεν βγαινουν.

Δεν ξερω αν τα νουμερα του vgcharrtz ειναι σωστα (γνωριζω οτι δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο), αλλα στα 80 εκατ. PS3 που εχουν πουληθει, οι πωλησεις του TLOU ειναι τραγικα μικρες. Και δεν ψαχνω καν τις πωλησεις των υπολοιπων exclusive.

Τα νεα IP, θελουν νεες ιδεες, θελουν (ισως) αλλαγες στον τεχνικο τομεα (μηχανη γραφικων). Ολα αυτα θελουν χρονο και ξερουμε οτι χρονος=χρημα. Οποτε πιστευω οτι οι οδηγιες της Sony ηταν, πηγαιντε στα σιγουρα και δωστε γραφικα στο λαο (inFamous/Killzone) για να εχει ετοιμα παιχνιδια στο launch. Το Driveclub και το The Order δεν τα εχω παιξει αλλα τα εχετε πει ηδη. Φιασκο με την Plus εκδοση του Driveclub και το super duper οπτικα αλλα μολις 5-6 ωρες, The order.

Θελω να πιστευω οτι θα καλυτερεψουν τα πραγματα, ξεκινωντας με το UN4 αλλα δεν ξερω ποσο καλυτερα θα γινουν.


αλλα προσωπικα την ιδια χαμηλη ποιοτητα βλεπω γενικα σε ολα τα παιχνιδια. Για μενα δηλαδη καμια απο τις μεγαλες κυκλοφοριες των Multiplaform το 2014 δεν με συνταραξε, αντιθετως θεωρω αυτη την στιγμη καλυτερα παιχνιδια του ps4 τα Re-master των GTAV και TLOU.

Ευτυχως ειχαμε και καποιες εξαιρεσεις, οπως το Far Cry 4, Shadow of Mordor, Alien Isolation που εσωσαν καπως την παρτιδα. Αλλα ναι, απο τα βαρια χαρτια, χαλι μαυρο.

Δεν λεει να βγει και αυτο το ρημαδι το Red Dead next gen, μπας και λιωσουμε λιγο...

Slay
25-02-2015, 15:45
Ευτυχως ειχαμε και καποιες εξαιρεσεις, οπως το Far Cry 4, Shadow of Mordor, Alien Isolation που εσωσαν καπως την παρτιδα.
Εγω επιμενω οτι δεν βλεπω κατι συγκλονιστικο ουτε σε αυτα, ουτε σε αλλα μεγαλα χαρτια (watch dogs, Unity, Dragon Age)

Viper
25-02-2015, 15:51
Συγκλονιστικα οχι, αλλα τιμια και αγαπηθηκαν απο πολλους gamers. Προσωπικα παντως, το Watch Dogs (αν εξαιρεσω το θεμα του downgrade), μου αρεσε σαν νεο IP αλλα περιμενω (ή απαιτω να το πω καλυτερα) το 2ο μερος να ειναι πολυ καλυτερο.

james9
25-02-2015, 16:01
Το να θέλει να δικαιολογήσει κάποιος τα 60€ δεν είναι "κακό", ειδικά όταν το παιχνίδι για τον χ,ψ λόγο δεν τα δικαιολογεί σε αυτόν που το έχει αγοράσει.

Τώρα για το ποιος θα κάτσει να βγάλει Ico

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6d/Rain_Cover_Art.pnghttp://ie.playstation.com/media/GP4IVE7h/Game-Record-Rime_Logo_vf1.png

και λίγο χιούμορ

http://images.pushsquare.com/news/2014/03/is_overdue_team_ico_title_the_last_guardian_coming _to_ps4/large.jpg

θα έβαζα και το Journey μέσα αλλά αυτά είναι πολύ πιο τρανταχτά παραδείγματα. Δεν πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι δύσκολο να φτιαχτούν (για να φτιάχνει indie το Rime δλδ καταλαβαίνεις) ούτε είναι θέμα ότι "δεν θα κάτσει κάποιος να τα βγάλει", απλά είναι καταδικασμένα να είναι πάντα στο περιθώριο λόγω της φύσης τους.

Το ίδιο λεμε. Αυτες ειναι οι εξαιρεσεις και μπορει σαν καλλιτεχνικη διευθυνση να ειναι αψογα αλλα χωρις μεγαλο στουντιο απο πισω ποτε δεν θα γινουν ΑΑΑ παιχνιδια. Αν δεις την τροπαιολιστα μου τα ψαχνω με μανια τετοια παιχνιδια και δεν περιμενω καν να τα δωσουν δωρεαν . Rain , Never Alone, Flower, Brothers, I am Alive και αλλα που μου διαφευγουν .

Valkyre
25-02-2015, 16:11
Μετα θα βαλω και ενα ακομα θεμα το οποιο πιστευω οτι δεν θιχτηκε καθολου. Εγω δεν εχω καμια αντιρηση σε αυτα που λεει περι ποιοτητας των exclusives για το ps4 o Δημητρης, αλλα προσωπικα την ιδια χαμηλη ποιοτητα βλεπω γενικα σε ολα τα παιχνιδια. Για μενα δηλαδη καμια απο τις μεγαλες κυκλοφοριες των Multiplaform το 2014 δεν με συνταραξε, αντιθετως θεωρω αυτη την στιγμη καλυτερα παιχνιδια του ps4 τα Re-master των GTAV και TLOU.

Το σιγουρο ειναι οτι τα multiplatform ηταν καλυτερα απο τα exclusives. Και αυτο ηταν κατι ανηκουστο μεχρι πρωτινως.

Δεν λεω οτι τα multi ηταν αριστουργηματα, αλλα οπως σωστα ειπε ο Viper ηταν τιμια και προσφεραν διασκεδαση και σε κρατουσαν. Τα Far Cry, Shadow of Mordro, Alien, Dragon Age δεν θα πεις οτι ειναι παιχνιδια σταθμοι, αλλα ηταν πολυ καλα παιχνιδια σε αυτο που εκαναν.

Εγω να πω την αμαρτια μου νιωθω το αντιθετο... οτι η ποιοτητα των multiplatform μεχρι τωρα ειναι σε καλυτερη μοιρα απο οτι ηταν στην προηγουμενη γενια, και σιγουρα σε καλυτερη μοιρα απο τα αποκλειστικα παιχνιδια.

Δεν ειναι τυχαιο νομιζω που για πρωτη φορα στις τελευταιες 2 γενιες, ειμαι πιο πολυ excited για τα επερχομενα multiplatform games (Mass Effect, Witcher 3, MGSV, Batman) απο οτι για αποκλειστικα... (με εξαιρεση φυσικα το Uncharted 4). Δηλαδη σκεφτομαι 2015 και το 90% της σκεψης μου ειναι για multiplatform games...

muku
25-02-2015, 16:57
Εγώ πάλι δεν βλέπω και καμία ουσιώδη διαφορά στα exclusives. Στην προηγούμενη γενιά τι είχαμε? Uncharted, Gran Turismo, God of War, LBP, Last of Us, Infamous, Resistance, Killzone άντε και το Heavy Rain/Beyond two souls. Από αυτά τι δεν θα πάρουμε? Το Resistance. Εντάξει υπάρχουν και κάποια πιο low profile όπως Motorstorm, Heavenly Sword, Wipe Out, Ratchet και ακόμα περισσότερα αν βάλουμε και τα indie.

Τα μεγάλα ονόματα ακόμα τα έχουμε. Από τα μικρότερα, ορισμένα στούντιο δεν υπάρχουν πια πχ Sony Liverpool άλλα δεν έχουν first party συμφωνίες Insomniac και άλλα συνεχίζουν. Εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά. Συνεχίζουμε να περιμένουμε τίτλους από τη Sony και μερικά exclusive indie games επίσης. Στην προηγούμενη γενιά είχαμε μερικά καλά όπως το Journey σε αυτή τη γενιά είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε επίσης διαμάντια πχ No Man's Sky που φαίνεται να είναι τουλάχιστον time exclusive.

To θέμα είναι ότι αντί να δούμε ένα νέο God of War, ένα νέο Killzone ή ειδικά ένα νέο LBP που έχει κουράσει αφάνταστα, να δούμε κανά νέο IP. Και νομίζω το βλέπουμε και αυτό ήδη πήραμε το The Order, η Guerilla βγάζει RPG και σίγουρα στο μέλλον θα δούμε περισσότερα. Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε τα exclusives.

Valkyre
25-02-2015, 17:12
Εγώ πάλι δεν βλέπω και καμία ουσιώδη διαφορά στα exclusives. Στην προηγούμενη γενιά τι είχαμε? Uncharted, Gran Turismo, God of War, LBP, Last of Us, Infamous, Resistance, Killzone άντε και το Heavy Rain/Beyond two souls. Από αυτά τι δεν θα πάρουμε? Το Resistance. Εντάξει υπάρχουν και κάποια πιο low profile όπως Motorstorm, Heavenly Sword, Wipe Out, Ratchet και ακόμα περισσότερα αν βάλουμε και τα indie.

Τα μεγάλα ονόματα ακόμα τα έχουμε. Από τα μικρότερα, ορισμένα στούντιο δεν υπάρχουν πια πχ Sony Liverpool άλλα δεν έχουν first party συμφωνίες Insomniac και άλλα συνεχίζουν. Εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά. Συνεχίζουμε να περιμένουμε τίτλους από τη Sony και μερικά exclusive indie games επίσης. Στην προηγούμενη γενιά είχαμε μερικά καλά όπως το Journey σε αυτή τη γενιά είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε επίσης διαμάντια πχ No Man's Sky που φαίνεται να είναι τουλάχιστον time exclusive.

To θέμα είναι ότι αντί να δούμε ένα νέο God of War, ένα νέο Killzone ή ειδικά ένα νέο LBP που έχει κουράσει αφάνταστα, να δούμε κανά νέο IP. Και νομίζω το βλέπουμε και αυτό ήδη πήραμε το The Order, η Guerilla βγάζει RPG και σίγουρα στο μέλλον θα δούμε περισσότερα. Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε τα exclusives.

To θεμα Vlad ειναι οτι αυτα τα παιχνιδια ηταν καλα και ηταν καλοδουλεμενα και ποιοτικα. Ενω αυτα που εχουμε παρει τωρα ειναι μην πω τι. Συγκρινε ας πουμε το Knack με το Ratchet n Clank Tools of Destruction. Το GT εχει παρει τον κατηφορο, το GOW και το Killzone αρχιζουν και κινουνται επικινδυνα σε milking territory. Και τα μεχρι τωρα νεα ΙΡ? Για κλαματα.

Η ποιοτητα ειναι που εχει πεσει. Οχι η ποσοτητα.

muku
25-02-2015, 17:45
To θεμα Vlad ειναι οτι αυτα τα παιχνιδια ηταν καλα και ηταν καλοδουλεμενα και ποιοτικα. Ενω αυτα που εχουμε παρει τωρα ειναι μην πω τι. Συγκρινε ας πουμε το Knack με το Ratchet n Clank Tools of Destruction. Το GT εχει παρει τον κατηφορο, το GOW και το Killzone αρχιζουν και κινουνται επικινδυνα σε milking territory. Και τα μεχρι τωρα νεα ΙΡ? Για κλαματα.

Η ποιοτητα ειναι που εχει πεσει. Οχι η ποσοτητα.

Δυστυχώς δεν έχω παίξει το Knack. Το GT ναι σίγουρα έχει απογοητεύσει, περισσότερο επειδή έχει μείνει στάσιμο παρά επειδή έχει πάρει τον κατήφορο. Αλλά ας δούμε τι θα δούμε όταν το βγάλει ο Καζουνόρης.

Από την άλλη το Infamous απ'όσο είδα είναι αρκετά καλό, το Killzone OK για launch title, το Driveclub μετά το φιάσκο πρέπει να έχει βελτιωθεί με τα πατσαρίσματα και το The Order άσχετα από το θάψιμο του τύπου φαίνεται αρκετά καλό με μόνο μείον τη διάρκεια. Στην ουσία δεν έχουμε άλλα exclusive αυτή τη στιγμή. Το θέμα είναι τι θα βγει στο μέλλον για να κρίνουμε αν έχει πέσει η ποιότητα ή όχι.

mihalis13
25-02-2015, 18:47
Εγώ δεν το βλέπω καθόλου έτσι. Αντίθετα είμαι ευχαριστημένος από τα παιχνίδια που παίζω.Ίσως φταίει που δεν είμαι και πάρα πολύ απαιτητικός.
Επαιξα το Killzone SS και παρόλο που δεν πάω τα fps, στο συγκεκριμένο ευχαριστήθηκα πάρα πολύ το campaign του.(online δεν άγγιξα καν)
Τα infamous δεν μου άρεσαν οπότε δεν ασχολήθηκα καν το συγκεκριμένο(αλλά διαβαζα καλά σχόλια)
Το DriveClub ήταν ότι περιμένα (arcade) και το απόλαυσα πάρα πολύ. Δεν περιμένα να είναι GT, δεν μου αρέσουν κιολας τα GT. [επίσης αν θυμάμαι είχε πέσει στην αρχή ένα μικρό κράξιμο για το GT5 (να μην υπάρχει damage, κακός ήχος στις συγκρούσεις, αμάξια χωρίς σκιές) δεν είχα δώσει σημασία μιας και δεν είμαι φαν]
Το LBP3 δεν ασχολήθηκα μιας και με θεωρώ χορτασμένο από τα προηγούμενα 2.
Αγόρασα το The Order που λέω να το παίξω μεσα στο ΣΚ και από αυτά που βλέπω πιστεύω θα μου αρέσει. (τώρα η διαρκεια δεν με απασχολεί, ούτε η ελλειψη mp)
Εχω αγοράσει και το Knack και λογικά κάποια στιγμή θα ασχοληθώ μαζί του(εδώ το LBP το είχα 1 χρόνο στη ζελατινα) αλλα δεν περιμένω πολλά πράγματα.

Περιμένουμε το BloodBorne το οποίο δεν θα το παίξω αλλά φαίνεται παιχνιδάρα.
Το Until Dawn εμένα προσωπικά με ψήνει να χαζοασχοληθώ μαζί του όταν το βρω σε μια καλή τιμή. (Χρειάζονται και "αμυαλα" παιχνίδια)
Περιμένουμε το Uncharted που λογικά θα είναι ένα πάρα πολύ καλό game.

Αυτά μου ήρθαν λίγο με την πρώτη.
Γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ προσωπικά τα θεωρώ υπεραρκετά και τα περισσότερα είναι (φαινονται) του γούστου μου.
Οπότε με θεωρώ καλλυμένο.

muku
25-02-2015, 19:55
Καλά πέρα από τα γούστα του καθενός που εννοείται κάποιοι θα είναι υπερκαλυμμένοι γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε για ποιότητα αυτή τη στιγμή. Το PS3 όταν είχε πρωτοβγεί πέρα από το Resistance είχε το Genji αν θυμάμαι καλά (παραδόξως το είχα νοικιάσει και το τερμάτισα με ευχαρίστηση!). Τον δεύτερο χρόνο βγήκαν τα πρώτα καλά exclusives. Οπότε σε βάθος χρόνου θα δούμε τι θα κάνουν τα first party studios αφού τώρα διανύουμε το δεύτερο χρόνο. Εμένα αυτή τη στιγμή το μόνο που με ενδιαφέρει να παίξω είναι το The Order άντε και το Resogun και στο μέλλον το Uncharted και το GT7. Γι αυτό δεν έχω την κονσόλα ακόμα άλλωστε :P Αλλά πέρα από τα γνωστά IPs, υπάρχουν και console ή time exclusives όπως το Hellblade ή το No Man's Sky που ειδικά το δεύτερο είναι πολύ δυνατό χαρτί. Γενικά νομίζω ότι το ps4 είναι στα ίδια επίπεδα με το ps3 από άποψη exclusives. Aπλά μάλλον ο κόσμος έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια IPs οπότε μένει να δούμε αν τα studios μετά τις next gen versions των σειρών τους θα πάνε σε κάτι καινούριο ή θα αναλωθούμε σε μια από τα ίδια.

spyros arianara
20-04-2015, 16:49
Exo pei ta idia me sena me alla logia val , i ftinia troei ton para to kserete to rito ?Skones pianei to ps4 ,kai as einai kala kai ta remaster. Me 399 i sony allakse kai target group pou apeuthinete , exo gkriniaksei gia ayta edo kai kairo.Ayto apotiponete kai sta paixnidia ligo ligo.De simainei oti de tha bgoun kai merika kala paixnidia ayto bebaia.H poiotita einai arketa kato kai i proxeirodouleia dinei kai pernei.To kako einai oti ayto den to antilambanontai oloi.

stratisd
20-04-2015, 17:26
Εδω μερικοι χαιρονται που τους δινουν παιχνιδια στο psn που παιζαμε στο PC με MS-dos ... αστα καταντια.

spyros arianara
20-04-2015, 17:35
Εδω μερικοι χαιρονται που τους δινουν παιχνιδια στο psn που παιζαμε στο PC με MS-dos ... αστα καταντια.
Edo den exei kala paixnidia epi pliromi ,tzampa sto psn tha ta dosoun?Pantos eythini den exei mono i sony , i sony epiase to palmo tis agoras.

stratisd
20-04-2015, 17:43
Edo den exei kala paixnidia epi pliromi ,tzampa sto psn tha ta dosoun?Pantos eythini den exei mono i sony , i sony epiase to palmo tis agoras.
Ποιος μιλησε για τζαμπα;;;;;
Επι πληρωμη ειναι φιλαρακι, μην μπερδευεσαι, κατι tetris κ.α. παρομοιες μπαρουφες.

spyros arianara
20-04-2015, 17:53
Ποιος μιλησε για τζαμπα;;;;;
Επι πληρωμη ειναι φιλαρακι, μην μπερδευεσαι, κατι tetris κ.α. παρομοιες μπαρουφες.
Pliromi ennoeis ta 50 eyro to xrono?Anyway analitika exei grapsri poly oraia o leyteris tora to eida . Ara epanalambano oti i ftinia troei ton para.To gaming itan kateksoxin akribo xompi kai apeythinotan s aytous pou to agapan pragmatika kai oxi sony kai kala plousious.

muku
20-04-2015, 19:18
Δες λίγο τη λιστα με τα first party και σύγκρινε τα πρώτα χρόνια του ps3 με τα πρώτα χρόνια του ps4. Eγώ δεν βλέπω καμία ουσιώδη διαφορά.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_published_by_Sony_Computer_Ent ertainment#PlayStation_3

Η τιμή δεν παίζει ρόλο. Ίσα ίσα, αν ήταν ακριβότερο λόγω κάποιας custom αρχιτεκτονικής τα πράγματα θα δυσκόλευαν περισσότερο για τους developers. Το πρόβλημα είναι ευρύτερο και όχι της Sony αποκλειστικά. Το κόστος έχει εκτοξευθεί και οι εταιρείες λόγω της γενικότερης οικονομικής καταστάσης δεν παίρνουν ρίσκα με νέες ιδέες ούτε μεγαλώνουν τις ομάδες για να επιταχύνουν, όσο είναι εφικτό, το χρόνο ανάπτυξης. Γι αυτό έχει ξεκινήσει κουτσαίνοντας αυτή η γενιά.

Slay
20-04-2015, 19:29
Κατι σχετικο με το θεμα, πριν λιγες ημερες ο tidux εγραψε στο twitter οτι ειναι υπο αναπτυξη το ni no kuni 2. Ειπε οτι θα ειναι αποκλειστικο, απλα δεν διευκρινησε εαν θα ειναι για ps4 η για ps3/ps4. Φυσικα το παραπανω με λιγο αλατακι, γιατι δεν εχει και το καλυτερο track record ο συγκεκριμενος.

spyros arianara
20-04-2015, 21:55
Δες λίγο τη λιστα με τα first party και σύγκρινε τα πρώτα χρόνια του ps3 με τα πρώτα χρόνια του ps4. Eγώ δεν βλέπω καμία ουσιώδη διαφορά.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_published_by_Sony_Computer_Ent ertainment#PlayStation_3

Η τιμή δεν παίζει ρόλο. Ίσα ίσα, αν ήταν ακριβότερο λόγω κάποιας custom αρχιτεκτονικής τα πράγματα θα δυσκόλευαν περισσότερο για τους developers. Το πρόβλημα είναι ευρύτερο και όχι της Sony αποκλειστικά. Το κόστος έχει εκτοξευθεί και οι εταιρείες λόγω της γενικότερης οικονομικής καταστάσης δεν παίρνουν ρίσκα με νέες ιδέες ούτε μεγαλώνουν τις ομάδες για να επιταχύνουν, όσο είναι εφικτό, το χρόνο ανάπτυξης. Γι αυτό έχει ξεκινήσει κουτσαίνοντας αυτή η γενιά.
Λογικο ειναι να εχει εκτοξευθει το κοστος , καθε παιχνιδι εχει υπερπολλαπλασια δουλεια για να γινει, τοσα γκιγκα πια , παρολα αυτα ολοι γκρινιαζουν για φτηνια συνεχεια , κατι που στην τελικη μας βγαινει πιο ακριβα.Καντε ρε παλικαρια παιχνιδια και ας κοστιζουν 100 ευρω αλλα να ειναι σωστα να μην ειμαστε beta testers , θα μας βγει πιο φτηνα θα ασχολουμαστε μηνες . Το εχω ξαναπει αν καποιος που σκαμπαζει παρατηρησει το killzone 2 και ειναι σε θεση να αντιληφθει τι δουλεια επεσε εκει (και λεφτα) για ενα τοσο hardcore παιχνιδι, θα ελεγε τρελη ειναι η σονυ αν την εκρινε με τα σημερινα δεδομενα.Αυτο λεει πολλα ...εγω παραμιλαω εδω και καιρο και εχω πει μακαρι να βγω ψευτης αλλα τα golden years ειναι πισω!

Valkyre
21-04-2015, 11:25
Δες λίγο τη λιστα με τα first party και σύγκρινε τα πρώτα χρόνια του ps3 με τα πρώτα χρόνια του ps4. Eγώ δεν βλέπω καμία ουσιώδη διαφορά.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_published_by_Sony_Computer_Ent ertainment#PlayStation_3

Η τιμή δεν παίζει ρόλο. Ίσα ίσα, αν ήταν ακριβότερο λόγω κάποιας custom αρχιτεκτονικής τα πράγματα θα δυσκόλευαν περισσότερο για τους developers. Το πρόβλημα είναι ευρύτερο και όχι της Sony αποκλειστικά. Το κόστος έχει εκτοξευθεί και οι εταιρείες λόγω της γενικότερης οικονομικής καταστάσης δεν παίρνουν ρίσκα με νέες ιδέες ούτε μεγαλώνουν τις ομάδες για να επιταχύνουν, όσο είναι εφικτό, το χρόνο ανάπτυξης. Γι αυτό έχει ξεκινήσει κουτσαίνοντας αυτή η γενιά.

Οπως εχω πει και στο παρελθον, τα παιχνιδια του PS3 (exclusives) στην ιδια χρονικη περιοδο με το PS4 , ειναι -κατα γενικη ομολογια- καλυτερα σε ποιοτητα απο αυτα του μεγαλου αδελφου. Δεν ξερω γιατι ακομα το συζηταμε αυτο, ειτε παρουμε τους κριτικους ειτε παρουμε το κοινο, τα παιχνιδια του PS3 βαθμολογηθηκαν πιο καλα και απο τους 2. Στο PS4 μεχρι στιγμης περα απο το Bloodborne και το infamous 2 ολα τα υπολοιπα παιχνιδια εχουν παρει τον κατηφορο. Συν τοις αλλοις το γεγονος οτι αναβληθηκε το Uncharted 4 για φετος, κανει την κατασταση ακομα πιο ξεκαθαρη. Μην ξεχναμε ετσι... τον νοεμβρη το PS4 γινεται 2 χρονων... και το PS3 θα εχει παρει (αναλογικα) και MGS4, ratchet and clank 2 και Uncharted 2(!) μεχρι να δουμε εμεις ενα Uncharted 4. (για να μην πω οτι μπορει και να "προλαβει" να κυκλοφορησει και infamous και killzone 2 το PS3...)

To lineup του PS3 ηταν -και θα ειναι- καλυτερο για 1-2 χρονια ακομα. Ισως μεσα σε 2-3 χρονια να αλλαξει το σκηνικο -και μακαρι δηλαδη- αν και εγω δεν καιγομαι να ξεπερασει το PS4 το PS3 , απλα θα γουσταρα πολυ αν κατεφερνε να ανεβασει τον πηχη οπως αυτο. Που με καθε exclusive σου ετρεχαν τα σαλια.

Για την τιμη συμφωνω κι εγω, οπως και διαφωνω με τα προηγουμενα παιδια οσον αφορα το θεμα indies.

mihalis13
21-04-2015, 11:56
Uncharted 2 πήρε 3 χρόνια μετά (2006-2009)
Εγώ έχω πει τη γνώμη μου και σε προηγούμενο post.
Πρώτη φορά υπήρξα day one αγοραστής και γενικά είμαι ευχαριστημένος από ότι έχω παίξει έως τώρα στο ps4.
Αντίθετα δεν προλαβαίνω να παίξω και όλα τα παιχνίδια που θέλω.
Ότι παιχνίδι έχω παίξει το έχω ευχαριστηθεί.
Πχ εμένα το The Order μου άρεσε πάρα πολύ ενω πχ το BloodBorne παρόλο που θεωρείται το καλύτερο exclusive δεν έχω σκοπό να το αγγίξω μιας και δεν είναι του γούστου μου.
Και το Killzone που έπαιξα εμένα με άφησε ικανοποιημένο.
Το DriveClub για το γούστο μου είναι παιχνιδάρα (δεν μπορώ τα full sim) και το απόλαυσα πάρα πολύ.

Αντίθετα οτι είχε βγει στο ps3 μέχρι το 2008 μόνο το LBP και το Uncharted μου άρεσαν.

Lefteris_X
21-04-2015, 12:15
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι Μιχάλη, πως ότι είπες είναι αποκλειστικά βασισμένο στο γούστο σου = καθόλου αντικειμενική απεικόνιση της κατάστασης στην βιομηχανία τίτλων του PS4.

Συνεπώς, ΟΚ σεβαστή, σεβαστότατη η θέση σου καθώς αφορά 100% το δικό σου γούστο, εντούτοις δεν αντικατοπτρίζει τα αδιαμφισβήτητα γεγονότα. Τα οποία γεγονότα, απαρτίζουν το σημερινό τοπίο gaming για το PS4. Ακολούθως, αυτό το τοπίο έχει απωθήσει - ίσως και εκνευρίσει κατά περιπτώσεις - αρκετούς καταναλωτές/gamer που ακολουθούν το PS brand εδώ και πολλά χρόνια.

Η κατάσταση, δεν θα έφτανα στο άκρο του χαρακτηρισμού "οικτρή", σίγουρα όμως προκαλεί ανησυχία σε συνδυασμό με σχετική απογοήτευση. Μακράν η πιο "χλιαρή" πορεία του πρώτου 1,5 χρόνου μιας κονσόλας τα τελευταία 25 χρόνια (με εξαίρεση το Atari Jaguar).

Nikoladim
21-04-2015, 12:24
και του CD-i φανταζομαι ^^ :a010:

Lefteris_X
21-04-2015, 12:27
και του CD-i φανταζομαι ^^ :a010:

To CD-i της Phillips και το CDTV της Commodore δεν προσμετρώνται ως κονσόλες! Ειδάλλως θα έπρεπε να βάλουμε στο καλάθι και το FM-Towns της Fujitsu......και θα τα κάνουμε κουλουβάχατα.

Nikoladim
21-04-2015, 12:28
Γιατι???

Lefteris_X
21-04-2015, 12:34
Διότι πολύ απλά, δεν καταχωρούν οι χρήστες ένα μηχάνημα ως "κονσόλα" επειδή έτσι τους αρέσει, παρά μόνο αν η μαμά εταιρεία την βαπτίσει ως τέτοια συσκευή.

Το CD-i ήταν interactive player, το CDTV ήταν.......ένα μηχάνημα-δική-του-κατηγορία (ανάθεμα την C= ούτε η ίδια δεν ήξερε τι ήταν) και το FM-Towns ήταν ένας δυνατός PC με CD-ROM, απλώς πολύ πριν γίνουν μαζικά γνωστοί και διαδεδομένοι.

mihalis13
21-04-2015, 12:51
Εννοείται πως πρόκειται για καθαρά προσωπική μου άποψη αλλά από την άλλη βλέπω υπερβολικά κακά σχόλια για μια κονσόλα που έχει 1,5 χρόνο ζωής.
Απλά προσπαθώ να δω πόσες τρελές διαφορές σε ποικιλία και ποιότητα τίτλων είχε το PS3 τα 2 πρώτα χρόνια που κυκλοφόρησε.
Και η αλήθεια είναι πως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Επίσης θεωρώ οτι στο ps3 φτάσαμε σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο γραφικών και "κακομάθαμε"
Πλέον βλέπουμε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά όχι κάτι που να μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό..
Για να μην παρεξηγηθώ.. Αλλιώς όταν έβλεπες το Uncharted 2 εκείνη την εποχή αλλιώς το Infamous SS. (Ε νομίζω παρόλο που το 2ο έχει γραφικάρες δεν μαζεύαμε και τα σαγόνια μας οι περισσότεροι)

επίσης έχουμε τρελή πληροφορία πλέον σε σχέση με το 2006 (ποιος έφυγε από την τάδε εταιρεία, ποιος έκλασε κλπ)
Και το χειρότερο όλως κατα την άποψη μου είναι το μαρκετινγκ.
Δημιουργούν απίστευτες προσδοκίες οι εταιρείες με trailer και δηλώσεις και όταν βγαίνει ένα παιχνίδι τα κράζουμε γιατι περιμέναμε πολύ περισσότερα πράγματα. (Πχ WatchDogs που ήταν καλό παιχνίδι αλλά η εταιρεία πούλησε τρελό παπά οπότε μετά ήρθε και το κράξιμο από τον κόσμο)

Lefteris_X
21-04-2015, 13:10
Sorry, έχω κάπως διαφορετική άποψη για κάποια από αυτά που λες, ίσως γιατί ασχολούμαι ενδελεχώς από πιο παλιά, παρατηρώντας τις τάσεις.

Η ενασχόληση με τα γραφικά και τις λεπτομέρειές τους, ξεκίνησε λίγο μετά την έλευση του PS2 (που είχε επί 100 δύναμη του PSX) και της GeForce 256 στους PC. Περίπου δηλαδή στο 2002. Από τότε και μετά άρχισαν αρκετοί (και ολοένα αυξανόμενοι) να ψειρίζουν τα γραφικά/εφφέ/πλοκή/μουσική/gameplay. Ιδιαίτερη έμφαση στα γραφικά βεβαίως βεβαίως.

Ενασχόληση υψίστου βαθμού, ψειρίαση και τρελές απαιτήσεις, είναι ουσιαστικά το ίδιο και το αυτό. Απλώς, μπήκαμε κι εμείς οι console-gamer στο ίδιο παιχνίδι, από την έλευση του PS3.

Και ξέρεις κάτι; Δεν φταίμε "εμείς" γι αυτό, αλλά κάποιοι ηλίθιοι συνάδελφοί μου, που μη έχοντας επαρκές προσωπικό επαγγελματικό υπόβαθρο για να γράψουν ορθά reviews / απόψεις / κριτικές, άρχισαν να ψειρίζουν το κάθε τι (αρχές PS3), ώστε να γεμίσουν με γραμμές τα κείμενά τους. Έτσι, οι κάποιοι υφιστάμενοι gamer άρχισαν να επηρεάζονται (κάποιοι - όχι όλοι) και να κρίνουν τοιουτοτρόπως, όμως δυστυχώς, η επόμενη γενιά των gamer (πχ. αυτός που ήταν 13 ετών το 2006 είναι σήμερα 22-23 ετών) έτσι "γαλουχήθηκε" και πραγματικά δεν ευχαριστιέται με τίποτα ή σχεδόν τίποτα (η πλειοψηφία τουλάχιστο αυτών των ηλικιών).

Θα συμφωνήσω, ότι το marketing έχει γίνει συναφές πλέον με το ψέμα. Το πέρα για πέρα ψέμα κατά περιπτώσεις και σε πολύ σπάνια παραδείγματα είναι αλήθεια με μικρή δόση ψέματος. Πριν προλάβει κάποιος να πεταχτεί και να πει "έτσι είναι το μάρκετινγκ", όχι διαφωνώ δεν είναι έτσι ντε και καλά. Όταν έχεις προϊόν με γερά @@, δεν χρειάζεσαι μάρκετινγκ πηγμένο στο ψέμα. Όταν όμως έχεις προϊόν που δεν είναι και τόσο καλό-άρτιο "αναγκαστικά" φλομώνεις τον κόσμο στην παπάτζα, μπας και λαμογιέψεις μερικά κορόιδα καταναλωτές.

Όσο αφορά τέλος την πληροφόρηση, δεν επηρεάζει την κακή ποιότητα τίτλων, ή ακόμα καλύτερα, δεν επηρεάζει την απουσία ποικιλίας τίτλων και πόσο μάλλον δε, την απουσία καλών ΑΑΑ τίτλων. Είτε διαβάσει κάποιος για την αποχώρηση του τάδε μέλους από έναν dev, είτε διαβάσει για την σμίκρυνση μιας ομάδας, είτε τέλος διαβάσει για την αφαίρεση του ονόματος Κοτζίμα από το Metal Gear, όταν εν τέλει παίξει ένα παιχνίδι και το κρίνει πάρα πολύ καλό, χέστηκε πατόκορφα για όλα αυτά που διάβασε χάριν υπερπληροφόρησης.

Τέλος πάντων, για να μην ξεφύγουμε από το τόπικ, πιστεύω ότι η άποψη που περιέγραψα στην προηγούμενη σελίδα, σκιαγραφεί την κατάσταση που βιώνουμε.

muku
21-04-2015, 13:10
Οπως εχω πει και στο παρελθον, τα παιχνιδια του PS3 (exclusives) στην ιδια χρονικη περιοδο με το PS4 , ειναι -κατα γενικη ομολογια- καλυτερα σε ποιοτητα απο αυτα του μεγαλου αδελφου. Δεν ξερω γιατι ακομα το συζηταμε αυτο, ειτε παρουμε τους κριτικους ειτε παρουμε το κοινο, τα παιχνιδια του PS3 βαθμολογηθηκαν πιο καλα και απο τους 2. Στο PS4 μεχρι στιγμης περα απο το Bloodborne και το infamous 2 ολα τα υπολοιπα παιχνιδια εχουν παρει τον κατηφορο. Συν τοις αλλοις το γεγονος οτι αναβληθηκε το Uncharted 4 για φετος, κανει την κατασταση ακομα πιο ξεκαθαρη. Μην ξεχναμε ετσι... τον νοεμβρη το PS4 γινεται 2 χρονων... και το PS3 θα εχει παρει (αναλογικα) και MGS4, ratchet and clank 2 και Uncharted 2(!) μεχρι να δουμε εμεις ενα Uncharted 4. (για να μην πω οτι μπορει και να "προλαβει" να κυκλοφορησει και infamous και killzone 2 το PS3...)

To lineup του PS3 ηταν -και θα ειναι- καλυτερο για 1-2 χρονια ακομα. Ισως μεσα σε 2-3 χρονια να αλλαξει το σκηνικο -και μακαρι δηλαδη- αν και εγω δεν καιγομαι να ξεπερασει το PS4 το PS3 , απλα θα γουσταρα πολυ αν κατεφερνε να ανεβασει τον πηχη οπως αυτο. Που με καθε exclusive σου ετρεχαν τα σαλια.

Για την τιμη συμφωνω κι εγω, οπως και διαφωνω με τα προηγουμενα παιδια οσον αφορα το θεμα indies.

Όπως λες κατά γενική ομολογία ήταν καλύτερα. Αλλά δεν είναι η μέρα με τη νύχτα. Μερικά ήταν καλύτερα, μερικά ήταν χειρότερα. Oι διαφορές είναι μικρές υπέρ του ps3 και ο τίτλος του thread μεγαλοποιεί λίγο το γεγονός. Δεν έχει γίνει κάτι καταστροφικό με τα exclusives. Ο χρόνος για development έχει αυξηθεί, με συνέπεια να καθυστερούν λίγο να κυκλοφορήσουν τα παιχνίδια ή να κυκλοφορούν κουλά ελέω πιέσεων και να φτιάχνονται στη συνέχεια, βλέπε driveclub. Σε βάθος χρόνου ευελπιστώ να αλλάξει η κατάσταση. Αν και δεν περιμένω να βγαίνουν με το τσουβάλι τα παιχνίδια, τουλάχιστον να βγουν παιχνίδια καλοδουλεμένα και όχι προχειροδουλειές για να γεμίσουν την βιβλιοθήκη. Ratchet and Clank θα βγει από όσο θυμάμαι αλλά η Insomniac έκανε το partnership με την MS και βγήκε εκεί το πρώτο τους παιχνίδι. Όπως και το MGS V, βγαίνει φέτος αλλά μη exclusive. Γενικά έχει μικρύνει λίγο ο αριθμός των first parties και των third party exclusives οπότε παίζει και αυτό φυσικά ρόλο.

btw αν συγκρίνουμε το lineup ps3, ps4 με το lineup του psx τότε θα έπρεπε να βάλουμε τα κλάμματα. Βέβαια άλλες εποχές τότε και η Sony έπαιζε χωρίς ανταγωνιστή...

Valkyre
21-04-2015, 13:58
Όπως λες κατά γενική ομολογία ήταν καλύτερα. Αλλά δεν είναι η μέρα με τη νύχτα. Μερικά ήταν καλύτερα, μερικά ήταν χειρότερα. Oι διαφορές είναι μικρές υπέρ του ps3 και ο τίτλος του thread μεγαλοποιεί λίγο το γεγονός. Δεν έχει γίνει κάτι καταστροφικό με τα exclusives. Ο χρόνος για development έχει αυξηθεί, με συνέπεια να καθυστερούν λίγο να κυκλοφορήσουν τα παιχνίδια ή να κυκλοφορούν κουλά ελέω πιέσεων και να φτιάχνονται στη συνέχεια, βλέπε driveclub. Σε βάθος χρόνου ευελπιστώ να αλλάξει η κατάσταση. Αν και δεν περιμένω να βγαίνουν με το τσουβάλι τα παιχνίδια, τουλάχιστον να βγουν παιχνίδια καλοδουλεμένα και όχι προχειροδουλειές για να γεμίσουν την βιβλιοθήκη. Ratchet and Clank θα βγει από όσο θυμάμαι αλλά η Insomniac έκανε το partnership με την MS και βγήκε εκεί το πρώτο τους παιχνίδι. Όπως και το MGS V, βγαίνει φέτος αλλά μη exclusive. Γενικά έχει μικρύνει λίγο ο αριθμός των first parties και των third party exclusives οπότε παίζει και αυτό φυσικά ρόλο.

btw αν συγκρίνουμε το lineup ps3, ps4 με το lineup του psx τότε θα έπρεπε να βάλουμε τα κλάμματα. Βέβαια άλλες εποχές τότε και η Sony έπαιζε χωρίς ανταγωνιστή...

Συμφωνοι, αλλα ο τιτλος δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικος (στην εποχη που γραφτηκε εννοειται). Δεν ειναι 1 ή 2 exclusive παιχνιδια που απογοητευσαν ειναι πολλα. Και κατι αναλογο δεν εγινε με το PS3 σε αυτον τον βαθμο. Το Driveclub μπορει να βελτιωθηκε αρκετα, ομως δεν μπορω να του δωσω συγχωροχαρτι με αυτο γιατι οταν βγηκε και για 1-2 μηνες ηταν ενα χαλι μαυρο. Και την προηγουμενη γενια πολλα exclusives του PS3 χαθηκαν και εγιναν μουλτι (Devil May Cry, Resident Evil, Final Fantasy κλπ) αλλα τα exclusives διατηρουσαν μια Α ποιοτητα.

Το Ratchet and Clank που θα βγει για το PS4 ειναι "remaster" "reboot" κατι τετοιο τελωσπαντων. Δεν ειναι new game per se. Τα the Order, Killzone, Knack κλπ ηταν απο μετρια εως πραγματικα κακα games... Δεν υπηρχε αυτο το πραγμα σε αυτον τον βαθμο στο PS3.

Ξαναλεω... το PS4 κλεινει 2 χρονια σε μερικους μηνες. Δεν ειναι πια τοσο "νεο" οσο θελουμε να λεμε οτι ειναι. Και συν τοις αλλοις ο οριζοντας δεν εχει κατι ιδιαιτερο περα απο ενα Uncharted 4 να λεει κατι και αυτο το Uncharted 4 θα ερθει την επομενη ανοιξη... σε ενα χρονο απο τωρα... οταν θα φτασουμε σε εκεινη την περιοδο, το PS3 θα ριχνει αναλογικα σκονη στο PS4 οσον αφορα τους αποκλειστικους τιτλους...

mihalis13
21-04-2015, 14:17
Εχεις δίκιο Λευτέρη για τα γραφικά και για τη γενιά gamers που τη νοιάζει (σχεδόν) αποκλειστικά μόνο αυτο.
Και εννοείται φταινε όπως είπες κάποιοι δημοσιογράφοι.

Και το πως κατάντησε το "marketing" στην εποχή μας..

Slay
21-04-2015, 15:00
Το Ratchet and Clank που θα βγει για το PS4 ειναι "remaster" "reboot" κατι τετοιο τελωσπαντων. Δεν ειναι new game per se.
κατσε να το δουμε πρωτα και μετα το κρινουμε, δεν εχουμε δει καν ουτε ενα screenshot.

Valkyre
21-04-2015, 15:16
^^ Να το δουμε, δεν λεω οχι, και αν τα σπαει να το παρω κιολας, αλλα δεν αναιρει οτι ειναι κατι πανω σε αυτα που ειπα: Remaster/reboot κλπ. Μπορει να εχει τα απιστευτα γραφικα και να μας πεσουν τα σαγονια κατω, παρολαυτα νεο/οriginal παιχνιδι δεν το λες.

Slay
21-04-2015, 15:22
Με την ιδια λογικη και το Tomb Raider του 2013 δεν ηταν νεο παιχνιδι.

Valkyre
21-04-2015, 15:33
Αν ειναι τοσο μεγαλη η αλλαγη (νεο στορυ, εντελως νεες τοποθεσιες κλπ) σαφως και θα το θεωρησω νεο παιχνιδι, ομως σε τετοια τεραστια ολοκληρωτικη αλλαγη δεν ταιριαζει το "updated gameplay" και θα περιμενες η ιδια η εταιρεια να το διαφημιζε περισσοτερο σαν κατι νεο, παρα σαν κατι ανανεωμενο. Mακαρι ομως.

Και ετσι να ειναι παντως δεν ειναι το Racthet που περιμενουμε για να εξισορροπησει την κατασταση με το PS3... θα βοηθησει μεν, αλλα ο τιτλος του θρεντ still stands.

obione
21-04-2015, 15:45
Εγω νομιζω οτι παιζει και οτι εχουν δει πολλα τα ματια μας!Χωρις να διαφωνω εν μερη ο παλμος τον 18-25 ηλικιακα ειναι πολυ ευχαριστημενος απο το Πσ4 και τα παιχνιδια του!

Valkyre
21-04-2015, 15:52
^^ Μα αυτο ισχυει για ολους. Γι αυτο και αναγκαστικα παμε με μια γενικη εικονα για να ειμαστε οσο πιο αντικειμενικοι γινεται. Εξου και οι κριτικες/κοινο. Να σημειωσω ομως οτι κι εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τα παιχνιδια, δεν λεω οτι δεν ευχαριστιεμαι το PS4. Απλα οι απαιτησεις οντως εκτοξευθηκαν λογω της τρομερης ποιοτητας αποκλειστικων τιτλων που μας ειχε συνηθισει το PS3. Σε 2 χρονια μπορει να μιλαμγε γι αυτο εδω το θρεντ και να γελαμε. Μακαρι. Αλλα επι του παροντος, ποιοτικα υστερει.

hakoo
21-04-2015, 16:15
Η κατασταση με το Bloodborne βελτιωθηκε αρκετα, βεβαια θεωρω οτι και σε βαθος χρονου δεν προκειται ποτε το ps4 να αποκτησει ιδιας ποιοτητας exclusives με αυτα του ps3.
Κι αυτο οχι επειδη δεν υπαρχει ταλεντο η επειδη εχασαν τις...δυναμεις τους τα studios της Sony, αλλα γιατι εχει αλλαξει η στρατηγικη της εταιρειας και δεν πεφτουν πια τα ιδια χρηματα. Το ps3 δεν ειχε αλλο τροπο να γινει ελκυστικο στον μεσο καταναλωτη για αρκετα χρονια, υπηρχε το 360 που ειχε πιο πολλα παιχνιδια, τα περισσοτερα εκ των οποιων ετρεχαν καλυτερα και ηταν πιο φθηνο.
Οποτε εριξε παααααααρα πολλα λεφτα για να καλυψει αυτο το handicap μεσω των exclusives. Να θυμισω παντως οτι οι exclusive φολες του ps3 δεν ηταν λιγες ειδικα στην αρχη, δεν υπηρχε μονο το Resistance, το Ratchet και τo MGS4, αλλα και κατι Haze, κατι Lair, κατι Genji 2 κτλ.
Στα exclusives στην αντιστοιχη περιοδο το ps3 ναι ειχε καλυτερα, γενικα παντως σαν βιβλιοθηκη νομιζω οτι το ps4 ειναι κλασεις ανωτερο (για την αντιστοιχη περιοδο παντα) με ποιοτικα παιχνιδια απο third parties και ποιοτικα indies, το ps3 ειχε καποια καλα exclusives και πολυ λιγοτερα third party games τα οποια ετρεχαν και χαλια τα περισσοτερα.

Valkyre
21-04-2015, 16:22
^^Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα το επενδυτικο κομματι τοτε και τωρα. Πολυ σωστο επιχειρημα.

Συνολικα η βιβλιοθηκη του PS4 ειναι μια χαρα, αλλα σε αυτο οπως σωστα ειπες παιζει ρολο κυριως το multiplatform σκηνικο. Μανι μανι τωρα που τελειωσε και το Bloodborne ποια ειναι τα παιχνιδια που περιμενει ο περισσοτερος κοσμος? Witcher 3, Batman, MGSV¨: ολα μουλτι.

GRZEUS
21-04-2015, 16:50
Πάνω κάτω είναι όπως τα λέτε. Τίτλοι υπάρχουν. Καλές αποκλειστικότητες δεν υπάρχουν.. Εγώ μια αίσθηση πως αφού άφησαν έναν cell2 ,πάνε στον εύκολο δρόμο.. Μας καλοεμαθαν με τα αποκλειστικά και τώρα το γύρισαν στους μουλτι τίτλους..... Ίσως είναι κακό αυτό που θα πω αλλά εχώ την εντύπωση πως το PS4 Οκ είναι υπέροχο μηχάνημα αλλά τόσο αυτό όσο και η νέα γενιά βρωμάνε PC .... Παιχνίδια χωρίς αίσθημα χωρίς ύφος χωρίς νόημα χωρίς μαγεία.... Αυτός ήταν ο λόγος που είχα αφήσει οριστικά το gaming PC αρχές του PS3

enstikto
21-04-2015, 17:04
^^Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα το επενδυτικο κομματι τοτε και τωρα. Πολυ σωστο επιχειρημα.

Συνολικα η βιβλιοθηκη του PS4 ειναι μια χαρα, αλλα σε αυτο οπως σωστα ειπες παιζει ρολο κυριως το multiplatform σκηνικο. Μανι μανι τωρα που τελειωσε και το Bloodborne ποια ειναι τα παιχνιδια που περιμενει ο περισσοτερος κοσμος? Witcher 3, Batman, MGSV¨: ολα μουλτι.

Μην ξεχνάς το until dawn! Πως και πως το περιμένω!!!! :D :D :D

Slay
21-04-2015, 17:11
Μανι μανι τωρα που τελειωσε και το Bloodborne ποια ειναι τα παιχνιδια που περιμενει ο περισσοτερος κοσμος? Witcher 3, Batman, MGSV¨: ολα μουλτι.
Το No Man's Sky γιατι το ξεχνας? για το 2015 τουλαχιστον θα ειναι αποκλειστικα στο Ps4. Επισης δεν ειμαστε καν στα μεσα της χρονιας, μπορει στην Ε3 η sony να μας εχει εκπληξεις, οπως π.χ. την κυκλοφορια του Ratchet, η καποιο απο τα μην ανακοινωμενα παιχνιδια που ξερουμε οτι δουλευουν τα studio της.

Valkyre
21-04-2015, 17:25
Το No Man's Sky γιατι το ξεχνας? για το 2015 τουλαχιστον θα ειναι αποκλειστικα στο Ps4. Επισης δεν ειμαστε καν στα μεσα της χρονιας, μπορει στην Ε3 η sony να μας εχει εκπληξεις, οπως π.χ. την κυκλοφορια του Ratchet, η καποιο απο τα μην ανακοινωμενα παιχνιδια που ξερουμε οτι δουλευουν τα studio της.

Ω ναι το ξεχασα, φυσικα και αυτο! Αλλα και αυτο δεν μπορουμε να το βαλουμε στην κατηγορια exclusive. Ειναι timed. Το θρεντ ειναι καθαρα για exclusives αν και στο τελευταιο μου ποστ κακως το ξεχασα. Οσο για εκπληξεις, ε σιγουρα θα εχουμε ανακοινωσεις. Αυτο ελειπε, να μην ανακοινωθει τιποτα νεο. Ομως to ποτε θα κυκλοφορησουν ειναι αλλη υποθεση.

ΥΓ: Η Σονυ πρεπει να δειξει οπωσδηποτε τουλαχιστον αυτο που ετοιμαζει η Guerilla.

spyros arianara
21-04-2015, 17:28
Akribos einai thema stratigikis ,pou simainei entyposiasmos, grafika ,aplo mainstream gameplay gia na goitepsoun kainourious xristes , oi palioi ton ipiane.Kai den eixa apaitisi gia ekseliksi alla edo to prama gyrnaei piso.Bebaia apo ti stigmi pou i sony exei to megalytero user base tha mporouse na riksei liga xrimata parapano na kanei kati kalitero.Theoro oti aneta mporei na xasei apo ton antagonismo se ayti ti genia an den synelthei.As thimithei pios ksekinise me fora tin proigoumeni genia kai ti egine sto telos. Kano ligo akoma ypomoni mpas kai mas diapseusei.Bebaia ego milao genikotera kai oxi mono gia exclusives alla kai gia ayta isxioun ta idia.

Lefteris_X
21-04-2015, 17:31
Και μια σπόντα: ΕΝΑ GRAN TURISMO 7 ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ακούτε εκεί στη Sony / Polyphony Digital;

Το έχετε χέσει πια το θέμα με το GT και το PS4. ΧΕΣΕΙ.