PDA

View Full Version : Παράξενος ήχος στο folding και πτώση frame rate



Giannis
07-01-2008, 12:24
Καλημέρα και ευχάριστο για την βοήθεια περί activation.

Είχα πάρει το ps3 πριν το καλοκαίρι και πριν 1-2 μήνες μου εμφάνισε το έξεις πρόβλημα όταν κάνω folding μου κάνει έναν περίεργο ήχο σαν να θέλει να σκάσει το ps3 έναν ήχο σαν να έχει διαρροή ένα λεπτό μεταλλικό φύσημα που όταν βγω από το folding σταματάει αυτός ο ήχος και επίσης από τότε που το πήρα όταν έκανα zoom στις πρωτεΐνες και τις κινούσα μου κόλλαγε έβγαζε λίγα fps.


Να ανησυχήσω?κύριος με πείραξε αυτός ο ήχος

DracuLa-
07-01-2008, 14:32
Δεν ξέρω ρε φίλε αν αυτός ο ήχος που λες είναι του ps3 η του folding. Επειδή σαν backround κάνει ενα ήχο το πρόγραμμα αλλά εγω δεν μπορώ να το ταυτίσω όπως λες εσυ. Δοκίμασε να κάνεις mute τον ήχο για να καταλάβεις απο που ακούγεται αυτός ο ήχος.

Πάντως λίγο παράξενο μου φάνηκε αυτό που λες, εμένα το ps3 δουλεύει κανονικά όταν κάνει folding, και ο μόνος ήχος που ακούγεται είναι το ανεμιστηράκι στο ps3 που δουλεύει. Όσο για τα χαμηλά fps στην πρωτείνη δεν είναι ανάγκη να ανησυχείς, έτσι γίνεται σε όλους μας αμα κάνουμε πολύ zoom. ;)

Giannis
07-01-2008, 14:36
δεν είναι ο ήχος του folding αυτό τον ήχο δεν τον καταλαβαίνεις από μακριά πρέπει να είσαι το πολύ μισό metro απο την κονσολα για να το καταλάβεις είναι παράξενος ο ήχος κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει αυτό μου το άρχισε όπως είπα εδώ και 1-2 μήνες

Katana
07-01-2008, 15:12
Ο ηχος αυτος ξεκιναει αμεσως με το folding?Μηπως εχει πιασει σκονη το ανεμιστηρακι?

Giannis
07-01-2008, 15:34
ναι αμεσως οταν ξεκιναει....απο σκονη δεν εχει τιποτα το καθαριζω

urquattros
07-01-2008, 15:37
δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις φιλε γιαννη
ειναι μεχρι να στρωσει το καρμπυρατερ και να μπει σε
λειτουργια

Giannis
07-01-2008, 15:42
μα το εχω τοσους μηνες τωρα και μου το εμφανησε αφτο τωρα. και το κανει οσο ειναι μεσα στο folding

muku
07-01-2008, 16:10
Δεν γίνεται να το κάνει μόνο στο folding. Θα πρέπει να στο κάνει και όταν παίζεις παιχνίδια και να μην το ακούς. Μάλλον θα δουλεύει ο ανεμιστήρας με περισσότερες στροφές κι αυτό θα σε τρομάζει. Και μένα στο folding το cooler στροφάρει τρελά. Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα.

Giannis
07-01-2008, 16:27
den einai o anemistiras kai sta games den mou to kanei mono sto folding nkai afto einai pou me apasxolei

muku
07-01-2008, 17:09
Αν δεν είναι ο ανεμιστήρας είναι ο σκληρός. Αλλά δεν θυμάμαι αν δουλεύει ο σκληρός συνέχεια στο folding. Αν καταγράφει συνέχεια τους υπολογισμούς που κάνει για την κάθε πρωτεϊνη στον σκληρό τότε ακούς την κεφαλή του σκληρού να εργάζεται πυρετωδώς. ΑΝ δεν χρησιμοποιεί το folding τον σκληρό (δεν θυμάμαι πως λειτουργεί ακριβώς)
ΤΟΤΕ δεν εξηγείται αυτό που λες και πήγαινε σε ωτορινολαρυγγολόγο (αν γράφεται έτσι) :frog::frog: Πραγματικά αν δεν είναι ο σκληρός και δεν είναι και ο ανεμιστήρας θα ανησυχούσα περισσότερο για τα αφτιά μου παρά για το ps3... :giggle:Χωρίς πλάκα μην σκας, δεν έχει τίποτα η κονσόλα σου. Αν δεν σου παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά κατά το gaming είναι σχεδόν απίθανο να έχει κάποιο πρόβλημα.

Giannis
07-01-2008, 18:28
oxi den einai o skliros to exo dokimasei kai me xoris skliro kai mou to synexize afto....alla ti na einai aftos to thoribos apo ton cpu pantos proerxetai...

muku
07-01-2008, 18:47
πως καταλαβαίνεις ότι προέρχεται από τον επεξεργαστή?

NonBorn
07-01-2008, 18:50
Για κάνε mute τον ήχο από το folding... Γιατί κανονικά έχει ήχο σαν φύσημα σαν αυτό που περιγράφεις... Ίσως είναι αυτό!

Giannis
07-01-2008, 19:30
den eimai kai toso xazos (xoris pareksigisi)ksero ton hxo apo to folding kai otan leo oti prepei na eisai poli konta sto ps3 gia na takalabeis ton hxo lete na leo tou folding?

NonBorn
07-01-2008, 19:32
den eimai kai toso xazos (xoris pareksigisi)ksero ton hxo apo to folding kai otan leo oti prepei na eisai poli konta sto ps3 gia na takalabeis ton hxo lete na leo tou folding?

Sorry :blush:. Πάρε τη Sony τότε....

blizard
07-01-2008, 20:00
oxi den einai o skliros to exo dokimasei kai me xoris skliro kai mou to synexize afto....alla ti na einai aftos to thoribos apo ton cpu pantos proerxetai...
Τι εννοείς χωρίς σκληρό ? δεν είναι 360 για να βγαίνει ... και το cpu δεν κάνει θόρυβο, έχουμε τον κεντρικό ανεμιστήρα - σκληρό ή BD που μπορούν να κάνουν θόρυβο.

Giannis
07-01-2008, 20:35
bgainei o skliros kai ton antikatastis me allon eixa balei enan allon kai mou ekane palei afton ton thoribo kai o cpu opos einai orizontia to ps3 apo deksia bgenei i thernotita tou cell kai apo piso bgenei i thermotita ths gpu kai ston cpu akougetai pio entona.to bd driver den eiani stadar logo to oti ebaza ebgaza to diskaki kai den stamatage o hxos epomenos ti menei? gpu h cpu.alla yparxei kai mia periptosi na fteei kai to psu (trofodotiko) alla den akougetai apo ekei tipota:banghead::banghead::banghead::banghead::ban ghead:

blizard
07-01-2008, 20:53
Cpu-Gpu δεν μπορoύν να κάνουν θόρυβο (τσιπάκι χωρίς μηχανικά μέρη) οπότε μένουν μόνο ανεμιστήρας - σκληρός.

Αφού ακούγεται όμως μόνο στο μισό μέτρο, ότι και να είναι μην ανησυχείς...

Giannis
07-01-2008, 21:00
se kanenasas den akougete kati? san ena lepto mettaliko hxo?san fisima? kati prepei na exei problima den yparxei periptosi..na to yperthermano mia na do mpas kai stamatisei na to kanei? y den kanei na to yperthermano? einai efkolo na bgalo tin kati prosopsi tou ps3 mono opou kai fenetai o anemistiras tou ps3 na do ti pezei?

PS3άκιας
07-01-2008, 21:10
file gianni tha sou proteina na kaneis ipomoni kai an sou fenete toso ipopto to thema i an sou parousiasei kapio allo problima na anafertheis stin sony.

Giannis
07-01-2008, 21:12
mallon tah paro tin sony kana tilefonaki den paei allo....alla prin ligo kero 1 bdomada mallon eixe pari enas filos mou to 40gb kai ta eixame dipla dipla kai balae folding kai tou filoumou den ekane etsi kai meta tin alli mera ebala kai ena 60ari idio me to diko mou enos allou filou kai pali ta idia mono to diko mou ekane etsi

Katana
07-01-2008, 21:46
μηπως ειναι κοντα στην επιλυση και...σφυριζει αδιαφορα?:angry:

Περα απο την πλακα, μια επισκεψη στη Σονυ θα σε καθησυχασει.

Giannis
07-01-2008, 21:51
mporei na rikso ena tilefonaki abrio an bro xrono Thanks pantos olousas gia ton xronosas..:)

tasioskis
08-01-2008, 08:14
αληθεια σκεφτηκες ποτε στην ομαδα που κανεις folding ? μπορει να φταιει και αυτη χαχαχαχαχαχα, περιμενουμε νεα σου για την επιλυση του προβληματος σου.

kapellakis
08-01-2008, 16:52
Γιάννη δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου για αυτο το θόρυβο γιατί μπορεί να προέρχεται απ'το ανεμιστηράκι ίσως επειδή έχει μαζέψει σκόνες, διάφορα σωματίδια κ.ά, αν πάλι δεν είναι αυτό τότε αφού στο κάνει μόνο στο folding και όχι γενικώς (πάντα) τότε αυτό γίνεται για το λόγο τον οποίον το folding χρησιμοποιεί όλους τους πόρους του συστήματος και καταπάσα πιθανότητα και το cpu και γιαυτό αυτός ο θόρυβος που λές...αλλά απόπου κιαν προέρχεται τελικά, δεν υπάρχει λόγως ανυσηχίας αναξιοπιστίας..εδώ παιδιά και παιδιά το έχουν αφήσει αρκετές βδομάδες ανοιχτό....και σκέψου και οτι είσαι και σε εγγύηση..αν δε σου χαλάσει τώρα(χτύπα ξύλο)δε θα σου χαλάσει ποτέ... ο ήχος ας σφυρίζει το ps3 θα ζεί και θα βασιλεύει..:)

Giannis
09-01-2008, 15:10
an mou poun na to steilo epidi tha paro abrio tilefono ama xriastei na mou to antikatastisoun me allo tha mou feroun pali akribos to idio? deladei to 60ari i to 40ari?

NonBorn
09-01-2008, 15:13
an mou poun na to steilo epidi tha paro abrio tilefono ama xriastei na mou to antikatastisoun me allo tha mou feroun pali akribos to idio? deladei to 60ari i to 40ari?

Ακριβώς το μοντέλο που πλήρωσες θα σου αντικαταστήσουν... Δε θα σου δώσουν 40άρη αντί για 60άρη και το αντίθετο.

Giannis
09-01-2008, 15:19
Thanks epidei stin agora kai genikotera exo akousi den exoyn 60aria

muku
09-01-2008, 21:16
βασικά δεν παίζει να στο αλλάξουν οπότε μην το σκέφτεσαι. το πολύ πολύ να στο ξεσκονίσουν εσωτερικά!

Giannis
09-01-2008, 21:24
to 8ema einai oti de exei skoni mesa sxedon katholou epidei to katharizo kala.....alla xthes o thoribos egine poli pio entonos pleon ton akou apo 1.50 metro kai o thoribos einai kapos allios tora kai ton kanei pleon se poli mikrotero bathmo omos kai sto menu tou ps3 sto xbm alla gia na to akouseis prepei na eisai poli konta kai sto menu den to kanei deladei synexomena to kanei spasta kai grigora....ti na po exo trelathei:banghead: ama einai na pathi kati nato pathi grigora omos....kai skeftomai na paro tilefono abrio giati fobame etsi kai tous sto steilo tha mou argisei na mou feroun allo se periptosi pou antikatastathi....:mad:

muku
09-01-2008, 21:46
Κάποιο fan είναι 100%. Δεν μπορεί κάποιο άλλο μέρος να παράγει τέτοιο θόρυβο μέσα στην κονσόλα. Υποθέτω ή θα έχει λασκάρει κάποια βίδα ή κάτι θα βρίσκει στο πτερύγιο του (δύσκολο). Οπότε το ποιο πιθανό θα είναι να σου αλλάξουν το fan μέσα στην κονσόλα. Ή απλά να το βιδώσουν...

Giannis
09-01-2008, 21:54
1 fan exei mono kai den fteei to fan den exei tetoio thoribo afto einai standar pou leo kati prepei na exei problima o skliros
den nomizo na kanei tetio thoribo giati den ton diabazei synexia simfona me to led pou exei gia tin endiksei an diabazete h oxi apo to ps3....stin fteroti tou fan den exei tipota epidei einai adinaton na mpei kai den tha ekane tetio thoribo...kai perisotero akougetai tora mprosta apo ekei pou roufai aera kai poli pithanon na ton bgazei afton ton hxo to cpu

panelix
09-01-2008, 21:58
to cpu pos na bgazei ixo re si? exeis dei kana cpu na bgazei ixo?

Giannis
09-01-2008, 22:18
nai re si thano kapies fores apo tin ksero bgazoun hxo an einia problimatiko

muku
09-01-2008, 22:36
Μα πως μπορεί να παράγει ήχο ο επεξεργαστής? Μόνο ηλεκτρικά σήματα παράγει και θερμότητα. Πως κάτι από αυτά τα 2 μπορούν να μετατραπούν σε ήχο τέτοιας συχνότητας ώστε να τον ακούσει το αυτί του ανθρώπου? Αυτό δεν μπορώ να κατάλαβω. Στο πτερύγιο του fan μπορεί να βρίσκει κάποια καλωδιοταινία για παράδειγμα λόγω τυχαίου κατασκευαστικού σφάλματος στην γραμμή παραγωγής. Παράδειγμα λέω, μην το δένεις σκοινί κορδόνι....

Giannis
10-01-2008, 14:22
den ginetai na akoumpai kati afto einai sigouro giati 8a mou to ekane synexia tha akougotan etsi o hxos alla akougetai mono sto folding agougetai poli kai poli siga sto xbm pou den to katalabeneis

muku
11-01-2008, 12:47
Επειδή στο folding δουλεύει τέρμα το fan και στο xmb δουλεύει με λιγότερες rpm. Γι αυτό ο θόρυβος είναι περισσότερος στο folding και λιγότερος στο xmb όπως λες. Πίστεψε το σε παρακαλώ ότι είναι κάτι στο fan... Κουράστηκα επιτέλους, θα νιώσεις και εσύ καλύτερα όταν σταματήσεις να ανησυχείς ότι μπορεί να έχει κάτι σοβαρό η κονσόλα σου :D :D Μένεις και Λαμία ρε γμτ να συναντιόμασταν να βάζαμε δίπλα δίπλα τα ps3 μας να συγκρίναμε ήχο.

Giannis
11-01-2008, 13:52
to fan den einai pantos kai eimai sigouros gia afto 100% alla as kanei 8oribo afou mesa stin eggiush einai an pathi kati piso gia service

kapellakis
12-01-2008, 21:31
μήπως παίζεται τίποτα με την τάση του ρεύματος? γιατί αυτος ο ήχος έτσι όπως τον περιγράφεις μάλλον προέρχεται απο το psu...
αρκετές ηλεκτρικές συσκευές τον κάνουν αυτο τον ήχο, άλλες σε μικρότερο & άλλες σε μεγαλύτερο βαθμό...εγώ πάντως πιστεύω είναι θέμα της ηλεκτρικής τάσης που διαρέει στο κύκλωμα> και το γεγονός οτι το ακούς πιο έντονα στο folding και παρα πολυ λίγο στο menu είναι γιατί στο folding το σύστημα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, άρα και περισσότερο ρεύμα και για αυτό ακούγεται εκεί πιο έντονα.Έχω ένα φίλο που είναι τεχνικός Η/Υ και πιστεύω θα ξέρει τι μπορεί να φταίει τελικά ,θα του μιλήσω πάντως για αυτόν τον ήχο που λες και θα σου πώ τι φταίει,απο που προέρχεται, να ανησυχείς-να μην ανησυχείς, τα πάντα που μπορώ να μάθω...
σύντομα θα δώσουμε λύση στο μυστήριο...;)

Giannis
12-01-2008, 21:52
to seftika kai ego afto me to psu kai mporei na einai kai afto asxoloume kai ego edo kai 4 xronia me pc.....prin arxisei kai mou kanei afton ton 8oribo to ps3 eixa ena ups to opoio mou kaike kai meta apo ligo opou eixa syndedemena pano to pc monitor tou pc ps3 kai alla an oxi amesos meta afou to syndesa xoris ups to ps3 arxise na mou kanei afton to hxo ara mporei na einai kai afto bebea 8a to symperano afto abrio pou tha balo ena polimprizo asfalias giati exo pano se mai mpirza 8 polimpriza pano kai einai olla full kai den einai kai adynaton i tasi na kseskizetai ligo kai na mou dikmiourgei problima.......idomen abrio

kapellakis
12-01-2008, 22:53
to seftika kai ego afto me to psu kai mporei na einai kai afto asxoloume kai ego edo kai 4 xronia me pc.....prin arxisei kai mou kanei afton ton 8oribo to ps3 eixa ena ups to opoio mou kaike kai meta apo ligo opou eixa syndedemena pano to pc monitor tou pc ps3 kai alla an oxi amesos meta afou to syndesa xoris ups to ps3 arxise na mou kanei afton to hxo ara mporei na einai kai afto bebea 8a to symperano afto abrio pou tha balo ena polimprizo asfalias giati exo pano se mai mpirza 8 polimpriza pano kai einai olla full kai den einai kai adynaton i tasi na kseskizetai ligo kai na mou dikmiourgei problima.......idomen abrio

ναι ναι σίγουρα βάλε ενα πολύμπριζο ασφαλείας, το σκέφτηκα κιαυτό αμα τα συνδέεις όλα σε μια παροχή με 8 πολύμπριζα σίγουρα η τάση ξεφεύγει απο το κανονικό-κάντο αυτό μπορεί αυτό να είναι τελικά-αν δεν είναι αυτό τηλ. αύριο το Σάκη για να μας πει τι τρέχει..!

Giannis
12-01-2008, 23:18
ok 8a to dokimaso kai 8a enimeroso

Giannis
14-01-2008, 13:34
sorry για την καθυστέρηση το δοκίμασα και τα αποτελέσματα είναι αρνητικά πάλι τον ίδιο θόρυβο κάνει...κρίμα

kapellakis
14-01-2008, 13:36
ok φίλε μου Γιάννη θα προσπαθήσω να δω τι φταίει και θα σου πώ...
παρεπιμπτόντως αναφέρθηκες στη Sony για αυτο το θέμα?

Giannis
14-01-2008, 13:41
δεν έχω πάρει ακόμη τηλέφωνο όταν μπορέσω θα πάρω


Thanks πάντως για το ενδιαφέρον

kapellakis
14-01-2008, 13:54
σορρυ που έφυγα...omg η σύνδεσή μου τα χει παίξει τελείως> τι περιμένεις απο ασύμετρες? τέτοια κάνουν, λοιπόν επικοινώνησε με τη Sony και ρώτα αν πρώτα απ'όλα αυτό είναι επιβλαβές για το ps3 ή αν είναι απλώς θόρυβος που δε κάνει τίποτα παρα μόνο θόρυβο.
α, στείλε το e-mail του support της sony και σε μένα για να τους ρωτήσω και εγώ κατι που θέλω για την εγγύηση αν μπορείς γιατί δε το ξέρω, ξέρω μονο του online support της sony όχι...
thanks πάντως..

kapellakis
14-01-2008, 14:37
πάντως τώρα που το πρόσεξα αμα ακουμπήσω το αφτί μου στις γρίλιες του ps3 απ'τη δεξιά μεριά ακούγεται κατι σαν αυτο το θόρυβο που λες...αλλά αυτο το κάνει γενικά, και στο xmb και στο folding και ακούγεται πολύ σιγά όμως, πρέπει να χεις κολλημένο το αυτι σου και πάλι ισα ισα το ακούς...δε ξέρω ίσως να ναι πρόβλημα αυτο αλλά μιας και που το ακούω και εγώ, έστω και λιγο θα το αναφέρω στη sony, μάλλον τροφοδοτικό είναι. για καλο και για κακο μπορεί να αλλάξω και τροφοδοτικό αμα κάνει αυτο το θόρυβο...
πάντως δε ξέρω, στο κάνει εσένα το κανει εμένα αλλά πολύ σιγά δεν εχει σημασία όμως...κατι θα φταίει!!! μονο σε εμάς το κάνει-δε το κανει και στους άλλους..παιδιά εσείς δεν ακούτε τίποτα- έστω και ελάχιστα εναν θόρυβο σα τριζόνι τζζζζζ... εκτός απο το ανεμιστηράκι??? δε μπορεί αμα δεν ακούτε τίποτα τότε πιθανον να έχουμε πρόβλημα Γιάννη, και εγώ τώρα το παρατήρησα!!
omg στο xmb πρέπει να υπάρχει απόλυτη σιγή και κολλημένο το αυτί στις γρίλιες για να το ακούσεις, ούτε στα 2 εκατοστά δεν ακούγεται αλλά στο folding ακούγεται πιο δυνατά ο ίδιος θόρυβος..
τι να ναι αυτό ρε παιδιά, δε ξέρω μπορεί να εχει πρόβλημα κατι, αμα ξέρετε τίποτα εσείς πείτε μας να δούμε τι φταίει...μπορεί απ'το μηδεν να χαλάσει ολόκληρη κονσόλα, έλεος δε θα θελα να το πάθω αυτό!!!

oddin
14-01-2008, 14:43
Tο καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι απλά να πάρεις ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις,θα σου λυθούν πιστεύω οτι απορίες έχεις.

kapellakis
14-01-2008, 15:06
ναι αυτο θα κάνω γιατι δε ξέρω ίσως εξελιχθεί προς το άσχημο η κατάσταση

oddin
14-01-2008, 15:10
ναι αυτο θα κάνω γιατι δε ξέρω ίσως εξελιχθεί προς το άσχημο η κατάσταση
Βασικά για τον Giannis πήγαινε το post,αλλα δεν νομίζω οτι ούτε εσύ ούτε και ο Giannis έχετε κάποιο πρόβλημα,αλλα για να μην αναρωτιέστε δεν έχετε παρα να κάνετε ενα τηλ..

kapellakis
14-01-2008, 15:12
σε εσένα κάνει εναν ήχο ενω είσαι στο folding έστω και πολύ σιγά δε ξέρω αμα δε το κάνει σε εσάς και το κάνει σε εμενα και τον Γιαννη ίσως κατι φταίει...

urquattros
14-01-2008, 15:16
παιδια σε εμενα δεν κανει τιποτα ουτε σε ζουμ αν κανω !
το μονο που κανει ειναι ο ανεμυστηρας,

kapellakis
14-01-2008, 15:20
αρα βγάλαμε συμπέρασμα οτι αυτο αργα ή γρήγορα πρέπει να διορθωθεί και τώρα το μόνο που μας μένει να βρούμε είναι τι στο καλό προκαλεί αυτο το φυσηματάκι πριν γίνει τυφώνας και μας καταπιεί!!!:rofl:

oddin
14-01-2008, 15:21
μηχάνημα είναι και σίγουρα θα κάνει ενα μικρό θόρυβο αφου δουλεύει...και σίγουρα εμείς απο εδώ,δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν ο δικός σας θόρυβος είναι κάτι...

Giannis
14-01-2008, 16:41
Kapellakis afton akribos ton thoribo kanei apla se emena to kanei poli pio dynata sto folding kai sto xbm to kanei poli siga opos esena

edo lei e-mail kai tilefono ap'oti dixnei http://gr.eu.playstation.com/about/contact-us.html

kapellakis
14-01-2008, 20:23
χίλια ευχαριστώ Γιάννη για την ενημέρωση.:wave:

kapellakis
19-01-2008, 08:35
τι λεει γιάννη τους πηρες τηλέφωνο? εγώ σήμερα θα τους πάρω ελπίζω να καταφέρω κατι....

pinakas
19-01-2008, 08:47
Τελικά μήπως είμαστε λίγο υποχόνδριοι ? (Βάζω και τον ευατό μου μέσα).

Προφανώς είναι ο ανεμιστήρας αφού είναι το μόνο μηχανικό μέρος που δουλεύει εκείνη την ώρα. Και το δικό μου κάνει ένα υπόκωφο ζζζζζ αλλά δεν τίποτα το σοβαρό, λογικό είναι να έχει έναν ελάχιστο θόρυβο και στο folding να ανεβάζει λίγο στροφές.

Giannis
19-01-2008, 08:47
den pira akomi eixa diagonizmata den efkeresa mallon kai ego simera tha paro alla arga to apogeuma an mporeso alla an paris esei noritera pes ti sou ipan an thes

kapellakis
19-01-2008, 10:16
θα πάρω τηλέφωνο τωρα πρωί να δω τι θα μου πουν, το απόγευμα δε νομίζω να είναι ανοιχτά σήμερα..τεσπα θα δω τι παίζει και θα σας ενημερώσω!!! don't worry!:angry:

kapellakis
19-01-2008, 10:37
τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν τη Δευτέρα να τους ξαναπάρω για να μιλήσω στο άτομο που ειδικεύεται στα τεχνικά μέρη του ps3..ίδωμεν λοιπόν απο βδομάδα!:rofl:

urquattros
19-01-2008, 10:42
παιδια αυτα μπορειτε να τα πειτε και σε πριβε μηνυματα
σας παρακαλω μην κανετε ποστ αυτα τα πραγματα
αν τους παρω τηλεφωνο η αν δεν τους πηρα..
ποστ κανουμε και γραφουμε κατι ουσιωδες για να μπει ο ξενος η καποιος που δεν γνωριζει,, να διαβασει και να καταλαβει!!!

kapellakis
19-01-2008, 12:06
παιδια αυτα μπορειτε να τα πειτε και σε πριβε μηνυματα
σας παρακαλω μην κανετε ποστ αυτα τα πραγματα
αν τους παρω τηλεφωνο η αν δεν τους πηρα..
ποστ κανουμε και γραφουμε κατι ουσιωδες για να μπει ο ξενος η καποιος που δεν γνωριζει,, να διαβασει και να καταλαβει!!!
:offtopic:????????????????????????? :offtopic:
με όλο τον σεβασμό..
σας παρακαλώ οχι άλλα offtopic plz!!!:fryingpan: αν έχετε κάτι να προσθέσετε σχετικά με το παρον thread κάντε το! εσείς γιατί ποστάρετε άσκοπα για να μου πείτε να μην γράφω μη ουσιώδης πράγματα? μπορούσατε να μου στείλτε pm! ευχαριστώ πολύ και φιλικά.

modecris
19-01-2008, 19:12
Ακούστε πρώτα ένα 360 σε full load και μετά ξαναπείτε για θόρυβο...;)
ακούς εκεί...7 σελίδες topic για ένα "ζζζζζζζζζ" :p

kapellakis
19-01-2008, 20:54
Ακούστε πρώτα ένα 360 σε full load και μετά ξαναπείτε για θόρυβο...;)
ακούς εκεί...7 σελίδες topic για ένα "ζζζζζζζζζ" :p

τι να κάνουμε ρε σι, αυτο τον ήχο κανονικά δε πρέπει να τον κάνει,μου την εχει δώσει άγρια αυτο το θέμα!:rant: Πάντως όπως και να χει αυτο το ζζζζζζζζ πρέπει να σταματήσει!!:fryingpan:

NonBorn
19-01-2008, 21:01
Όλες οι συσκευές κάνουν θόρυβο! Αυτό το zzzz σε όλους το κάνει είναι ο "θόρυβος" της κονσόλας όταν λειτουργεί και ακούγεται μόνο αν βάλεις το αυτί σου πάνω στο ps3! Δηλαδη έλεος με τι κάθεστε και ασχολείστε έχει δίκιο ο modecris!

Έχετε ακούσει πως κάνει ένα pc με 10 ανεμιστηράκια όταν πατάς το on?? :confused::confused::confused::confused:

tasioskis
19-01-2008, 21:31
Όλες οι συσκευές κάνουν θόρυβο! Αυτό το zzzz σε όλους το κάνει είναι ο "θόρυβος" της κονσόλας όταν λειτουργεί και ακούγεται μόνο αν βάλεις το αυτί σου πάνω στο ps3! Δηλαδη έλεος με τι κάθεστε και ασχολείστε έχει δίκιο ο modecris!

Έχετε ακούσει πως κάνει ένα pc με 10 ανεμιστηράκια όταν πατάς το on?? :confused::confused::confused::confused:


αν ειναι quiz απαντω εγω... σαν καταψυκτης κρεατων...αν ειμαι offtopic deletαρετο...:angry:

kyrtzo
01-04-2008, 22:52
Ψαχνωντας λιγο στο site ειδα αυτο το θεμα και μου εκανε εντυπωση που σχεδον ολοι εδω μεσα λενε οτι δεν κανει θορυβο το PS3 οταν κάνει folding.
Εχω ενα PS3 40GB και απο την πρωτη ημερα που το πήρα εδω και 6 μηνες κανει αυτον τον περιεργο θορυβο οταν κανει Folding.
O θορυβος προερχεται απο τον ανεμηστηρα και ακουγετε πολυ δυνατα και μεχρι τωρα νομιζα οτι αυτο ηταν φυσιολογικο!!!
Ο θορυβος αυτος ακουγετε σαν ενα πολυ δυνατο φυσιμα μονο οταν κανω Folding χωρις να σταματαει καθολου, επισης οταν βλεπω ταινιες DVD το κανει ανα 20λεπτο και σταματαει μετα απο 10 λεπτα.
Οταν παιζω παιχνιδια και οταν βλεπω Blue Ray δεν το κανει καθολου ειναι εντελως αθορυβο.
Ο θορυβος ειναι τοσο δυνατος που καλυπτει τον ηχο της τηλεορασης σε Normal συνθηκες.
Παντως δεν ακουγετε σαν να ειναι κατι χαλασμενο απλα φυσαει παρα πολυ δυνατα σαν να γυρναει ο ανεμηστηρας σε τρελες ταχυτητες.

Valsam75
02-04-2008, 00:41
Εγω το ειχα αφησει 3 εικοσιτεράωρα ξερή να κανει folding μερα νυχτα και ηταν
εντελώς αθόρυβο..ουτε κανενα ανεμιστηρακι προσεξα ούτε τίποτα...

Υ.Γ : Μπορει ομως απλα να μην το προσεξα επειδη είχα συνηθισει τις τουρμπίνες του
πυραύλοκίνητου drive του 360 μου, του οποιου εχω την αίσθηση οτι τους
τελευταίους μήνες δυνάμωσαν ακόμα περισσοτερο ...Λετε να θελει καποιο είδους
service ή καθαρισμα ? Ακομα και το wii αθόρυβο ειναι.. Πως καταφερανε και
εκαναν ολες τις κονσολες αθόρυβες εκτός απο το 360, αυτό δεν το καταλαβαινω.

kapellakis
02-04-2008, 19:40
Ψαχνωντας λιγο στο site ειδα αυτο το θεμα και μου εκανε εντυπωση που σχεδον ολοι εδω μεσα λενε οτι δεν κανει θορυβο το PS3 οταν κάνει folding.
Εχω ενα PS3 40GB και απο την πρωτη ημερα που το πήρα εδω και 6 μηνες κανει αυτον τον περιεργο θορυβο οταν κανει Folding.
O θορυβος προερχεται απο τον ανεμηστηρα και ακουγετε πολυ δυνατα και μεχρι τωρα νομιζα οτι αυτο ηταν φυσιολογικο!!!
Ο θορυβος αυτος ακουγετε σαν ενα πολυ δυνατο φυσιμα μονο οταν κανω Folding χωρις να σταματαει καθολου, επισης οταν βλεπω ταινιες DVD το κανει ανα 20λεπτο και σταματαει μετα απο 10 λεπτα.
Οταν παιζω παιχνιδια και οταν βλεπω Blue Ray δεν το κανει καθολου ειναι εντελως αθορυβο.
Ο θορυβος ειναι τοσο δυνατος που καλυπτει τον ηχο της τηλεορασης σε Normal συνθηκες.
Παντως δεν ακουγετε σαν να ειναι κατι χαλασμενο απλα φυσαει παρα πολυ δυνατα σαν να γυρναει ο ανεμηστηρας σε τρελες ταχυτητες.
ασε φιλε μου..εδω πρεπει να σπασεις το κεφαλι σου για να δεις τι προκαλει αυτο το λεπτο θορυβο! παντως εγω ενα απλο τεστ που ειχα κανει..παρατηρησα οτι ο θορυβος σταματαει ακαριαια για περιπου 1 δευτερολεπτο ακριβως μολις αναψει η λυχνια ενδειξης του σκληρου δισκου που βρισκεται στο μπροστινο μερος του ps3..
δεν ειναι σιγουρα ο ανεμιστηρας..δεν ειμαι και κανας ειδικος στα τεχνικα μερη του ps3 αλλα μπορω να πω οτι το fan δεν ειναι 100%
το γεγονος οτι το κανει στο folding: +καταναλωση ρευματος:+ισχυς: +συχνοτητα ταλαντωσης αρα για αυτο ακουγεται και αυτος ο θορυβος
παρομοιο θορυβο ακουσα...στα ηχεια του υπολογιστη μου ενω ημουν στην επιφανεια εργασιας χωρις να ακουω μουσικη ενω αυτα ηταν στη κανονικα συνδεδεμενα..στους ηλεκτρικους λαμπτηρες απο μικρη αποσταση..στο πισω μερος του ψυγειου...δλδ σε ολα τα ηλεκτρικα σωματα..αρα εχει σχεση με τροφοδοτικο κατα την ταπεινη μου αποψη:angry:

kyrtzo
02-04-2008, 19:54
Εδω δεν μιλαμε για λεπτο θορυβο οπως κανουν ολες οι ηλεκτρικες συσκευες το δικο μου κανει περισσοτερο θορυβο απο τα πρωτα PS2 για οσους γνωριζουν.
Ο θορυβος ειναι ακριβως οπως κανει ενα πιστολακι για τα μαλλια σε Full ταχυτητα!
Θα το κοιταξω γιατι απο οτι βλεπω μονο το δικο μου κανει ετσι.

NonBorn
02-04-2008, 20:22
Εδω δεν μιλαμε για λεπτο θορυβο οπως κανουν ολες οι ηλεκτρικες συσκευες το δικο μου κανει περισσοτερο θορυβο απο τα πρωτα PS2 για οσους γνωριζουν.
Ο θορυβος ειναι ακριβως οπως κανει ενα πιστολακι για τα μαλλια σε Full ταχυτητα!
Θα το κοιταξω γιατι απο οτι βλεπω μονο το δικο μου κανει ετσι.

Όταν έχεις πολλές ώρες αναμένο το ps3 τότε μπαίνει στο full o ανεμιστήρας και για λίγο ή πολύ εξαρτάται τη χρήση και τη θερμοκρασία που βρίσκεται το μηχάνημα δουλεύει τόσο γρήγορα και ακούγεται τόσο πολύ... Και για να καταλάβεις γιατί κάνει τόσο θόρυβο δες πως είναι ο ανεμιστήρας: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=112

jper75
04-04-2008, 10:10
re paidia mia xara einai to mixanima. Etsi kanoun ola ta ps3 otan zestenontai ligo
.

MBALLACK
29-05-2008, 21:00
Χτες το βραδυ έβαλα να δω μια ταινία (WAR)κ το ps3 μετά από 30λ άρχισε να βουήζει
δείτε το σήμειο που το έχω κ πείτε αν υπάρχει καποιο πρόβλημα
Thanks προκαταβολικά


http://users.otenet.gr/%7Exatziba/Photo0152.jpg

Giannis
29-05-2008, 21:04
to ps3 mia xara einai...to laptop den to blepw kala....:D

gia na kanei tetion hxo tha zestathike kai tha xreiastike na anebasi o anemistrias strofes.....don't worry

three_brothers1
29-05-2008, 21:06
mn fovase file m....t sony eine san t LADA....a8anata

three_brothers1
29-05-2008, 21:08
k esu t vazeis tainies sto ps3?
exe t ws pexnidomixani..opws egw

Giannis
29-05-2008, 21:09
kai pou na dei tenia re......sto dvd pou fenete mapa ?????? an ekane mono gia games tote ti sto kalo ebalan na pezi dvd kai blu-ray??

MBALLACK
29-05-2008, 21:14
ΠΕΣΤΑ ΠΕΣΤΑ

three_brothers1
29-05-2008, 21:16
file t ps3 eine pexnidomixani....alla blueray n vazei..oxi tpt allo...

greekteo
29-05-2008, 21:17
Μην ανησυχειτε, και ειδικα τωρα που αρχιζουν οι ζεστες το ps3 θα ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες και ο ανεμιστηρας θα ανεβαζει στροφες, αρα ειναι αναμενομενο να κανει περισσοτερο θορυβο ;)

WolfRathmA
29-05-2008, 21:19
Εγιναν moved ολα τα ποστ εδω...

three_brothers1
29-05-2008, 21:20
re parte intercooler...egw 8a parw...i valte ena air condition

three_brothers1
29-05-2008, 21:23
watch?v=QN7UVYFe_p4

Valkyre
29-05-2008, 21:35
ευτυχως το aircondition μου ειναι ακριβως πανω απο το PS3 μου :D

Giannis
29-05-2008, 22:12
pantos afton to thoribo pou kanei emena sto folding einai telika apo trofodotiko......:(

xar
29-05-2008, 22:25
kai emena to kanei auto eidika xthes pou eixe poly zesth kai epaiza wra alla meta apo ligo kruwnei to ps3 ama balete to xeri sas apo pisw kai stamataei. ;)

Valkyre
29-05-2008, 22:43
Παιδια , παντως επειδη εχω παρατηρησει οτι πολλοι αμελουν το θεμα "σωστη τοποθετηση" της κονσολας , ειναι πολυ σημαντικο η κονσολα να αναπνεει σωστα.Αξιοπιστο - αξιοπιστο το PS3 μας , αλλα αν ακουτε συχνα το φανακι να ανεβαζει στροφες , σημαινει οτι το μηχανημα εχει αναπτυξει μεγαλη θερμοκρασια.Ναι ξερω οτι αυτο καθεαυτο , δεν σημαινει απαραιτητα προβλημα , ομως γιατι να ζοριζεται , ενα μπορειτε να το αποφυγετε?Καλο θα ειναι η κονσολα να μην ειναι στριμωγμενη σε καποιο επιπλο , και κυριως κοντα σε αλλα μηχανηματα τα οποια και αυτα παραγουν ζεστη (ενισχυτες κλπ κλπ).

Αφηστε χωρο απο ολες τις πλευρες (με μετρο , ειπαμε) , και φροντιστε να ειναι καθαρο απο σκονες κλπ.

Οταν εχεις 8 επεξεργαστες στα 3.2ghz o καθενας + GPU + BRD+ τροφοδοτικο , ε οσο ναναι η ζεστη+σκονη δεν ειναι και οι καλυτεροι φιλοι μας! ;)