PDA

View Full Version : Mass Effect



georgios
07-01-2008, 03:32
exo pathi plaka me to pexnidi. eukola to kalitero next gen pexnidi. ke me diarkia. bioware ekanes to thauma su

ektos apo ta ekpliktika grafika ke oti niothis oti ise se enan star wars kosmo pio poli apo pote, to rpg komati ke to story ine telia balanced. oso poliploka ke oso psagmena xriazete akrivos

28091

SPOWN
07-01-2008, 08:28
Το παιχνιδι ειναι απλα αντε γεια, παιχνιδαρα με τα ολα του. Για μενα αυτο με το bioshock τα καλυτερα της χρονιας ανετα.

jimbrav
07-01-2008, 09:26
απο frame πως παει ?
γιατι την τελευταια φορα που το ειδα το drop ηταν ενοχλητικο.

Katana
07-01-2008, 10:38
Πωπω, αν εχει καλο framerate θα ειναι σουπερ.

gepe13
07-01-2008, 11:02
καλα δεν ειναι το επομενο βημα στα rpg και ειναι και τεχνικα προβληματικο το επαιξα σε φιλο επειδη δεν ηξερε αγγλικα και το παιχνιδι εχει αρκετα προβληματα (ελεω hardware xbox360) στο frame rate ,σε textures που κανουν 10 δευτερολεπτα να φορτωσουν και ενα συστημα μαχης που μοιαζει προχειρο και κατανταει σπαστικο
διαρκεια παιχνιδιου γυρω στις 20 ωρες χωρις τα side quest
οσοι ψαχνουν next gen rpg καλυτερα να ψαξουν αλλου ή μαλλον να περιμένουν ....

georgios
07-01-2008, 12:01
ipervoles. kapia textures arxizun na fortonun me to pu ksekinai to pexnidi ke fortonun ola mazi amesos. kamia sxesi me to uncharted pu perimeni arketa deuterolepta

to frame rate pros to paron ine mia xara. elaxista frame drop pu den enoxlun. kamia sxesi me to drama tu pro evolution soccer

to pexnidi ine oti kalitero exo peksi apo rpg ke gaming genikotera. an den theoris auto next gen tote isos na min vris pote next gen. ine sigura poli kalitero apo ta aniparkta rpg tu ps3 ke na dume an tha to perasun ta over hyped ke 1000 ipomena final fantasy


καλα δεν ειναι το επομενο βημα στα rpg και ειναι και τεχνικα προβληματικο το επαιξα σε φιλο επειδη δεν ηξερε αγγλικα και το παιχνιδι εχει αρκετα προβληματα (ελεω hardware xbox360) στο frame rate ,σε textures που κανουν 10 δευτερολεπτα να φορτωσουν και ενα συστημα μαχης που μοιαζει προχειρο και κατανταει σπαστικο
διαρκεια παιχνιδιου γυρω στις 20 ωρες χωρις τα side quest
οσοι ψαχνουν next gen rpg καλυτερα να ψαξουν αλλου ή μαλλον να περιμένουν ....

seaman13
07-01-2008, 12:47
ola kala alla oxi kai oti sto drake perimeneis na fortosoun ta grafika perissotero opa to mass!!!!!!!!

georgios
07-01-2008, 12:56
100% se auto ime apolitos. apla sto mass efect ine pio pola ta textures pu den fortonun apo prin. sto drake ine liga ke kamia fora den ta prosexis. ala argun para para poli osa den fortonun amesos

gepe13
07-01-2008, 15:12
georgios γουστα ειναι αυτα αν θεωρεις εσυ σοβαρο rpg το mass effect τοτε παω πασο .....

georgios
07-01-2008, 15:21
to ti ine sovaro rpg xorai poli sizitisi. kapioi tha pun oti mono to pen & paper dnd aksizi. sta videogames otan to story se travai ke to custoization tu xaraktira ine kalo ise k.

to customization tis fatsas tu oplismu ke ton skills ine arketa kalo ke oso poliploko prepi. poli prosegmeni dulia apo mia eteria me vathies gnoseis sta rpg. isos tin kaliteri sto idos

NonBorn
07-01-2008, 18:59
georgios νομίζω πρέπει να εξετάσεις ξανά το θέμα με το texture streaming... Μας τα χώνεις στο uncharted ... Που το κάνει 2 φορές σε όλο το παιχνίδι κ αυτό αν έχεις κάνει skip video κλπ κλπ κλπ και δε ξέρω κ εγώ τι άλλο, και το mass effect μας λες ότι έχει καλύτερο streaming? :rofl::rofl:

georgios
07-01-2008, 21:21
den xriazete na kanis kanena video skip gia na dis to provlima sto streaming sto uncharted mia fora epeksa to pexnidi ke to ida amesos. idika stin proti pista sti zugla kani bam stus vraxus

ti sigrinume tora. to uncharted ine pexnidi tu savatokiriaku. to mass effect ine epos.

tha sas po analitikes entiposis otan to telioso. pantos pisteuo oti oi rpgades prepi na to peksun 100%

se vazi se mia foveri atmosfera diastimatos ke ksefeugis telios. ke na fantastite oti den mu aresun ta futuristika

NonBorn
08-01-2008, 00:38
Γιώργο δε θα το συνεχίσω γιατί δε θέλω να χαλάσουμε το thread!


ΥΓ: Για το streaming για την ιστορία και μόνο έχεις 1000% άδικο! Έλα να το παίξεις στο ps3 μου γιατί εγώ το χω τερματήσει 2 φορές και μόνο 1 φορά το παρατήρησα. Και δε νομίζω να είμαι τόσο στραβός... Τώρα γιατί εσύ το είδες τόσο προφανώς και δε ξέρω...!!

georgios
08-01-2008, 09:47
pantos auto me to streaming, an thimase kala to diapistosan poloi sto forum. oxi mono ego

georgios
09-01-2008, 00:29
proxorisa ligo to game ke boro na episkeuto galaxies ke planites me to skafos mu. ligo apo star treck atmosfera me random events. gia na dume...

hakoo
09-01-2008, 05:39
Georgios κι εγω ειμαι rpgας kαι δen μου αρεσουν τα φουτουριστικα αλλα επειδη ειμαι σιγουρος για την bioware την θαυμαζω εκ προοιμιου για το mass effect, χωρις καν να το εχω παιξει. Ειναι το μοναδικο παιχνιδι που με χαλαει που χανω, ελπιζω μετα τις εξελιξεις με την πωληση της εταιριας να δουμε καποια στιγμη στο μελλον τον τιτλο στο ps3.
Mε ολη την καλη διαθεση φιλε Nonborn, δεν μπορει να συγκριθει με το uncharted σε καμια περιπτωση. Ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.

SPOWN
09-01-2008, 07:50
Το mass effect παιδια ειναι ΕΠΟΣ. Ετσι απλα!

xrest_eagle
09-01-2008, 21:38
oντως το mass πραγματικα ειναι φοβερο παιχνιδι.Σκηνοθετικα θελετε?Σαν gameplay θελετε?φοβερα.Βεβαιως παραβλεπουμε το pop up στα τextures και το slowdown.Oi dedicated ps3 users μακαρι να το ευχαριστηθουν αν τελικως μεταφερθει στο ps3

vasses
09-01-2008, 21:58
To perimenoune sto pc pou tha einai kalitero kai apo tis 2 konsoles me kaliteri poiotita grafikon kai fisika xeirismou logo mouse

PDS
09-01-2008, 22:16
To perimenoune sto pc pou tha einai kalitero kai apo tis 2 konsoles me kaliteri poiotita grafikon kai fisika xeirismou logo mouse


Γιατι θα βγει σε pc?

xrest_eagle
09-01-2008, 22:37
τπτ ανακοινωθεν ακομα.Αλλα λογω bioware και ms ισως καποια στιγμη κυκλοφορισει.Μια ιστορια οπως και με το gears

georgios
21-01-2008, 01:57
exo proxorisi para poli sto pexnidi. exi epikes stigmes.

georgios
28-01-2008, 09:18
to teliosa se 23 ores me ligo psaksimo. epiko story pu parusiazete kalitera ke apo tenia. se sindiasmo me ena euxaristo rpg engine to kanun ena apo ta kalitera rpg pu exo peksi

Donacgreece
03-02-2008, 17:12
den nomizo na vgei se PC toulaxiston oxi sintoma! Ma kala tora sgrinoume ton xirismo tou xiristiriou me to mouse kai to plikrologio? idika se 3rd person game? mi trelathoume kiolas! klasis anotero to xiristirio! Oso gia ta grafika an vgei se PC telika nai tha einai anotera alla den einai mono afta ena game!

tsakali GR
03-02-2008, 21:38
Το παιχνίδι απλά είναι κορυφή!

Έχω παίξει και έχω παίξει RPG, αλλά τόσο βάθος και τέτοια κινηματογραφική αίσθηση δεν μου έχει ξαναδώσει τίτλος. Το σενάριο είναι εκπληκτικό, οι ανατροπές τεράστιες, οι χαρακτήρες άψογοι και ο τρόπος με τον οποίο παίρνεις αποφάσεις και επηρεάζεις την εξέλιξη του παιχνιδιού, είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί να λειτουργεί τόσο καλά.

Παίζω ήδη 22 ώρες -προσπαθώντας να τελειώσω κάθε υπο-αποστολή- κι έχω μείνει άναυδος. Σε βάζει στο πετσί του ήρωα και νιώθεις κάθε στιγμή πως δεν ξέρεις τι θα γίνει το επόμενο δευτερόλεπτο. Η μουσική αν έχετε καλό σύστημα σε ταξιδεύει. Το gameplay είναι πολύ καλό και δεν δυσκολεύει καθόλου, αν και με χαλάει λίγο που οι μάχες καμία φορά κρίνονται τελείως από random στοιχεία. Πάντως σε γενικές γραμμές υπάρχει καλή ισορροπία μεταξύ action και μπλα μπλα. Το μόνο αρνητικό του στοιχείο είναι το drop του fram rate, αλλά αν αρχίσεις να παίζεις μετά από λίγο απορροφιέσαι τόσο πολύ που δεν το προσέχεις.

Αυτά είχα να πω, αν έχεις 360 και δεν έχεις το Mass Effect, είναι ιεροσυλία!

Donacgreece
04-02-2008, 12:35
ierosilia e? tote na to paro na do kai go apo konta ti einai to Mass Effect! Idomen!

msnes7
01-06-2008, 15:02
Το παιχνίδι ροκάρει στο pc.....................Το είδα χτες και έπαθα πλάκα,προσπαθώ να βρω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.Ειδικά τα cinematics είναι υπέροχα και οι χαρακτήρες φοβερά σχεδιασμένοι

Chill
01-06-2008, 15:04
Να περιμένεις όμως και για μια real proper αν θες να το χαρείς μιας και όταν φτάνεις στον galaxy map.......los poulos game over man :P.

NonBorn
01-06-2008, 15:22
Καλά το βγάλανε στο 360 και μετά το πέρασαν στο pc.. Μία υποστήριξη για το wireless χειριστήριο της MS δε μπορούσαν να βάλουν που στο κάτω κάτω είναι ίδιο με αυτό του 360??? Δηλαδή πόσο ηλίθιο μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό? Ξενέρωσα τη ζωή μου που δεν έχει υποστήριξη για χειριστήριο. Δε μπορώ να παίζω από το κρεβάτι με keyboard και mouse...:pppbbbttt::pppbbbttt:

Chill
01-06-2008, 15:34
H έκδοση του pc είναι διαφορετική με αρκετές - μικρές - αλλαγές .

Όσο γιατί δεν τρέχει το 360 gamepad

"Mass Effect for the PC does NOT support or work with controllers period.

Mass Effect for PC was designed to interface with a keyboard and mouse combination, so much so the team spent a lot of time creating the tactical HUD to take advantage of the keyboard and mouse. As such, it no longer works with controllers."

http://masseffect.bioware.com/forums/viewtopic.html?topic=630454&forum=125

Blows if u ask me :/ αλλά δεν έχω δει ακόμη το παιχνίδι για να κρίνω τα controls.

NonBorn
01-06-2008, 15:36
H έκδοση του pc είναι διαφορετική με αρκετές - μικρές - αλλαγές .

Όσο γιατί δεν τρέχει το 360 gamepad

"Mass Effect for the PC does NOT support or work with controllers period.

Mass Effect for PC was designed to interface with a keyboard and mouse combination, so much so the team spent a lot of time creating the tactical HUD to take advantage of the keyboard and mouse. As such, it no longer works with controllers."

http://masseffect.bioware.com/forums/viewtopic.html?topic=630454&forum=125

Blows if u ask me :/ αλλά δεν έχω δει ακόμη το παιχνίδι για να κρίνω τα controls.

To είδα και εγώ αυτό αλλά είναι τόσο @(*&%)!@(&)%@(&... Απλά δε θα το παίξω... Δε κάθομαι σε καρέκλα να παίζω rpg με τις ώρες... Εκείνοι θα χάσουν!!

Chill
01-06-2008, 15:50
Μάλλον εσύ θα χάσεις non, που δεν θα παίξεις έναν από τους καλύτερους αν όχι τον καλύτερο τίτλο των next gen κονσολών (μέχρι στιγμής πάντα :P). Εγώ πάντως είτε με mouse+keyboard είτε με το 360 gamepad όλα τα games από την καρέκλα τα παίζω στο pc :D.

Αν δε υποψιαστώ ότι θα παίξεις το fallout με gamepad ε θα ποθάνω :P!!!!!!!!!

Valkyre
01-06-2008, 16:03
Ας γελασω Chill. :D

Δεν λεω οτι ειναι ασχημο παιχνιδι , αλλα να λες οτι ειναι ο καλυτερος next gen τιτλος ειναι υπερβολικοτατο.Πρωτα πρωτα προκειται για ενα RPG που το τελειωνεις σε 20 ωρες....

Δευτερον , ολοι μας ελεγαν ποσο τεραστιο ειναι το παιχνιδι με εκατονταδες πλανητες , οι οποιοι στην ουσια ειναι ξεροι βραχοι με διαφορετικα χρωματα και κανεις συνεχεια τα ιδια πραγματα.

Τριτον , ολοι ελεγαν ποσο πρωτοτυπο ειναι οι επιλογες που σου δινονται στους διαλογους , μα τω θεω δεν ξερω τι ναρκωτικα επερναν , ειναι το ιδιο ακριβως με το bOblivion , απλα με αλλο interface.

Τεταρτον πολλα προβληματα στα γραφικα , τα οποια οπως διαβαζω μεταφερθηκαν και στο PC.

Πεμπτον ελεος με τα RPG που παιζουν σαν FPS (ναι ξερω οτι το ME εχει πολλα διαφορετικα στοιχεια που δεν το κανουν shooter, αλλα ενα τεραστιο μερος του παιχνιδιου , το παιζεις σαν shooter,εστω και ψευτο3rd person.

Στο τελος θα κανουμε ολα τα παιχνιδια first person...και το pro first person θα το κανουν..

Προσεξτε , ξαναλεω , ειναι καταπλικτικο παιχνιδι , ομως το να του δινεται ο τιτλος "καλυτερο next gen game" κατα τη γνωμη μου παντα , ειναι υπερβολικοτατο.Το oblivion ειναι καλυτερο σε ΟΛΑ , εκτος ισως απο τα cinematics και το story (πολυ σημαντικο εννοειται κομματι ενος rpg).Αλλα σε μεγεθος και ουσια , το Oblivion >>>> Mass Effect.

:)

Chill
01-06-2008, 16:18
Και ποιον θα χαρακτήριζες εσύ ως καλύτερο next gen τίτλο μέχρι ώρας δηλαδή?

Valkyre
01-06-2008, 16:30
Αν θελω να ειμαι ειλικρινεις , καλυτερος τιτλος θα επρεπε να βρισκεται αναμεσα στα εξης παιχνιδια :πρωτο Bioshock (και αυτο εχει rpg στοιχεια , αλλα ξερει καλυτερα που βρισκεται και σαν ατμοσφαιρα βρισκεται πολυ μπροστα) ,δευτερο GTAIV (σιγουρα δεν αξιζει 10αρι ,οπως κανενα παιχνιδι αλλωστε, αλλα παραμενει κορυφαια διασκεδαση)
και λιγοτερο απο ολα τα παραπανω και ισως λιγο "προσωπικη αποψη" Uncharted (μικρο αλλα πολυ ομορφα γραμμενο και με μοναδικη ατμοσφαιρα - απολαυστικοτατο.)

Για εμενα next gen δεν σημαινει καλος τεχνικος τομεας.Εχω δηλωσει και στο παρελθον οτι κατα την αποψη μου next gen = immerssion.Αν το παιχνιδι καταφερνει με την ατμοσφαιρα του να σε κανει να νιωθεις οτι βρισκεσαι εκει τοτε = WIN.

Δεν μπορω να βρω ενα παιχνιδι που να φτανει σε ατμοσφαιρα το Bioshock.Δεν ενιωσα ποτε οτι ΕΙΜΑΙ ο Ιντιανα Τζοουνς σε αλλα παιχνιδια στο στυλ του Uncharted.

Δεν ενιωσα τι σημαινει μποτιλιαρισμα , μεγαλουπολη και Νεα Υορκη , σε αλλο παιχνιδι στο βαθμο που το ενιωσα στο GTAIV.

Σιγουρα υπαρχουν παρα πολλα καλα παιχνιδια επισης , οπως αλλωστε ειναι και το Mass Effect (δεν το συζηταμε).Αλλα δεν ειναι απαραιτητο ενα παιχνιδι να εχει 100 ωρες gameplay για να θεωρηθει next gen εμπειρια.Ειναι αν η ατμοσφαιρα του σε κερδιζει.Ειναι και λιγο προσωπικο ζητημα φυσικα. ;)

Chill
01-06-2008, 16:46
Ειναι και λιγο προσωπικο ζητημα φυσικα. ;)

Συνεπώς καταλαβαίνεις για ποιον λόγο θεωρώ το mass effect, best next game so far :P, έστω και αν είναι light rpg για τα δικά μου γούστα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα το ξεκοκαλίσω :p.

Και εξάλλου ακόμα και στην προηγούμενη γενιά κονσολών το game που θεωρούσα ως το καλύτερο ήταν η σειρά Kotor. Λατρεύω την bio και τις δουλειές της.

Ωστόσο προσδωκώ πολλά στην συνέχεια από τις κονσόλες και γι'αυτό τόνιζα το "μέχρι ώρας".

badboyfriend
01-06-2008, 16:50
δεν έχω δει ακόμη το παιχνίδι για να κρίνω τα controls.


έναν από τους καλύτερους αν όχι τον καλύτερο τίτλο των next gen κονσολών (μέχρι στιγμής πάντα :P).

Αφού δεν το έχεις παίξει πώς λες ότι είναι ο καλύτερος next-gen τίτλος?

Valkyre
01-06-2008, 16:51
Συνεπώς καταλαβαίνεις για ποιον λόγο θεωρώ το mass effect, best next game so far :P, έστω και αν είναι light rpg για τα δικά μου γούστα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα το ξεκοκαλίσω :p.

Και εξάλλου ακόμα και στην προηγούμενη γενιά κονσολών το game που θεωρούσα ως το καλύτερο ήταν η σειρά Kotor. Λατρεύω την bio και τις δουλειές της.

Ωστόσο προσδωκώ πολλά στην συνέχεια από τις κονσόλες και γι'αυτό τόνιζα το "μέχρι ώρας".

Ναι καταλαβαινω τωρα , γιατι ετσι οπως το ειπες πριν δεν ακουστηκε ετσι. :D

Σιγουρα εχουμε να δουμε πολλα στο μελλον, ακομα δεν εχει ξεκινησει καλα καλα το next gen.Οσο για το KOTOR , δυστυχως δεν εχω παιξει ποτε , παρολο που ακουω συνεχεια πολλα...μαλλον θα επρεπε καποια στιγμη να το τσεκαρω. :jiggy:

PDS
01-06-2008, 16:57
Eιναι αναλογα του τι χαρακτηριζουμε ως next-gen.
Eγω θεωρω next-gen game ενα παιχνιδι το οποιο εκμεταλευομενο τις νεες δυνατοτητες που υπαρχουν,δινει κατι διαφορετικο.(Οχι μονο σε γραφικα).

Για παραδειγμα next gen τιτλο θεωρω το πρωτο GTA για ps2(για την εποχη).Το GTA4 για το ps3 ειναι μια απολυτα επιτυχημενα προσαρμοσμενη εκδοση στην νεα γενια.Αλλα οχι next gen κατ'εμε.

Ως next gen τιτλο λοιπον θα χαρακτηριζα το motorstorm,GeoW,εν μερη και το uncharted.

Απο κει και περα,αν το mass effect ''συμφωνει'' με τα παραπανω ,βαλτε το και αυτο μεσα.:p
(Το εχω δει αλλα δεν το εχω παιξει για να γνωριζω).

Chill
01-06-2008, 17:08
Αφού δεν το έχεις παίξει πώς λες ότι είναι ο καλύτερος next-gen τίτλος?

Δεν έχω δει το παιχνίδι στα PC για να κρίνω τον χειρισμό του........Το παιχνίδι ως παιχνίδι μια χαρά το έχω δει και το έχω παίξει στο 360.

kyrtzo
01-06-2008, 18:29
Το παιχνιδι ειναι πολυ καλο συμφωνω απολυτα με καποιον που ειπε οτι ειναι light RPG το προτεινω σε ολους, δυστηχως βγηκε τωρα που περιμενουμε το MGS4 θα το αγορασω καποια στιγμη μετα το καλοκαιρι λατρευω την Bioware.
Βεβαια δεν πλησιασε τα κορυφαια ΚΟΤΟR 1&2 βαζει ομως την βαση για ενα καλυτερο Mass Effect 2.

Υ.Γ Η βιασυνη της Microsoft στις κυκλοφοριες των τιτλων δυστηχως επηρεαζουν παρα πολλα παιχνιδια ετσι και το Mass Effect δειχνει ενα παιχνιδι που ακομα ηθελε δουλεια θα μπορουσε να ηταν καλυτερο και με λιγοτερα προβληματα.

Valkyre
01-06-2008, 20:38
To κακο για την bioware και σε συνεχεια το Μ.Ε. ειναι οτι πλεον αποτελει ιδιοκτησια της Ε.Α....

personGR
01-06-2008, 21:17
To κακο για την bioware και σε συνεχεια το Μ.Ε. ειναι οτι πλεον αποτελει ιδιοκτησια της Ε.Α....

Για την BioWare όχι και τόσο πολύ, για τις άλλες μικρότερες "περιοχές" τις ΕΑ (EA Black, Ea Big κλπ), ναι είναι πραγματικά κακό μίας και από εκεί θα εξοικονομεί χρήματα και χρόνο για να στηρίζεται σε μεγαλύτερα και περισσότερο καλωπουλημένα franchises :blush::blush::blush:

SQP_GR
01-06-2008, 21:21
makari na to dume sto moxanima mas

mg1980
08-06-2008, 08:21
παιδια,το αγορασα στο pc απο το ea store μεσω direct download.το παιχνιδι ειναι το κατι αλλο..πραγματικα,εχω κολλησει.με εχει σαγινεψει το σεναριο του,η πλοκη του,καλα τα γραφικα και ο ηχος του ειναι οτι καλυτερο..πραγματικα,ειμαι ενθουσιασμενος με την αγορα του,συγκεκριμενου παιχνιδιου..το προτεινω ανεπιφυλακτα!

desperate_gamer
04-08-2008, 21:32
Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα κι εγώ με τον τίτλο στο PC και πράγματι το παιχνίδι δίνει τρομερό ενδιαφέρον.

Ακολουθεί λίγο τη συνταγή Final Fantasy με μια αμερικάνικη αισθητική, αλλά όχι πρόκειται για κάτι πολύ φρέσκο σαν gameplay καθώς συνδυάζει τα shooters με το RPG. Ένας τίτλος που θα ήθελα να δω στο PS3. Ελπίζω στο Mass Effect 2, η φιλοχρήματη EA σαν distributor, να μην απογοητεύσει :frog::frog:

Skywalker333
19-09-2008, 16:21
αψογο παιχνιδακι! το ευχαριστηθηκα οσο λιγα την τελευταια χρονια!

SQP_GR
19-09-2008, 16:23
an den vgi ps3 xalara agora gia pc pu tha einai kai kalitero

geodlord7
19-09-2008, 16:37
To παιξα και εγω προσφατα στο xbox, πολυ μα πολυ μετριο.

Στην αρχη σε εντυπωσιαζει με τους διαλογους και με το πως μιλας στους αλλους αλλα γινεται τρομερα κουραστικο μετα απο λιγο:mad:

SQP_GR
19-09-2008, 16:59
kai egw to dokimasa kai itan mufa stin arxi mias apostolis alla exei wraia atmosfera .to 2 pisteyw na veltiothi

personGR
19-09-2008, 17:54
Παιδιά χτυπήστε κάνα κεφάλι στον τοίχο, φάτε κάνα γλυκό, γενικά κάντε κάτι να κινηθεί το μυαλό σας.
Αν το Mass Effect είναι μέτριο τότε πρέπει να αρχίσουμε και κλαίμε για το μέλλον των crpgs...
:P

desperate_gamer
19-09-2008, 18:22
Κι εγώ συμφωνώ ότι το Mass Effect είναι από τους πολύ καλούς τίτλους, κακά τα ψέμματα. ¶ψογα γραφικά, ενδιαφέρουσα ιστορία και πάρα πολλά (και ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ πάνω απ' όλα) sidequests, τα οποία δεν σε υποχρεώνει να παίξεις, αλλά το παιχνίδι γίνεται πολύ καλύτερο αν ασχοληθείς.

Είναι ένας τίτλος που, κακά τα ψέμματα, ζήλεψα στο 360 και ελπίζω το 2ο να βγει και στο PS3 μέσω της EA. Είναι πολύ ευχάριστο και μια αλλαγή στα mindless shooters (αν και αυτό shooter είναι για κάποιους, αλλά σου δίνει και μια εναλλακτική).

modecris
19-09-2008, 18:25
Παιδιά χτυπήστε κάνα κεφάλι στον τοίχο, φάτε κάνα γλυκό, γενικά κάντε κάτι να κινηθεί το μυαλό σας.
Αν το Mass Effect είναι μέτριο τότε πρέπει να αρχίσουμε και κλαίμε για το μέλλον των crpgs...
:P
+1
Είπαμε πως υπάρχει και το προσωπικό γούστο αλλά κάποια πράγματα είναι στάνταρ.

geodlord7
19-09-2008, 18:26
Παιδιά χτυπήστε κάνα κεφάλι στον τοίχο, φάτε κάνα γλυκό, γενικά κάντε κάτι να κινηθεί το μυαλό σας.
Αν το Mass Effect είναι μέτριο τότε πρέπει να αρχίσουμε και κλαίμε για το μέλλον των crpgs...
:P

Mπα δηλαδη σε σενα επιτρεπεται να θαβεις ολα τα παιχνιδια και σε μας οχι?:confused:

:fryingpan:

PDS
19-09-2008, 18:36
Mπα δηλαδη σε σενα επιτρεπεται να θαβεις ολα τα παιχνιδια και σε μας οχι?:confused:

:fryingpan:

E μα δεν γινεται να ειναι μαπα ενα παιχνιδι που ειναι κοινως αποδεκτο οτι ειναι το λιγοτερο... πολυ καλο.

Το ιδιο σου ελεγα και για το MGS:angry:
Aλλο δεν μου αρεσει και αλλο τι ισχυει.

geodlord7
19-09-2008, 18:38
Συμφωνω αλλα με πειραξε που ο person μας προσβαλε εμμεσα, ενω εντωμεταξυ το εχει κανει αυτο σε πανω απο 10 παιχνιδια και κανεις δεν του απαντησε ετσι!!!!

Και η παραπανω ειναι η αποψη μου για το παιχνιδι.

desperate_gamer
19-09-2008, 18:39
Όλοι έχουμε τις απόψεις μας για το τι είναι διασκεδαστικό ή όχι. Καλό ή κακό παιχνίδι. Μην γινόμαστε προσβλητικοί όταν τις εκφράζουμε. Αυτά :p

marzel19
19-09-2008, 20:26
Εγώ έπαιξα την έκδοση για PC και μου άρεσε πάρα πολύ. Είχα πωρωθεί για 3 μέρες μέχρι να το τερματίσω. Μπορεί να μην ήταν κάτι το επαναστατικό και όλοι να περίμεναν κάτι παραπάνω αλλά εγώ το ευχαριστήθηκα. Ελπίζω το 2 να ικανοποιήσει τους πάντες (και να βγει και σε PS3 αν και χλωμό).

personGR
19-09-2008, 21:59
Συμφωνω αλλα με πειραξε που ο person μας προσβαλε εμμεσα, ενω εντωμεταξυ το εχει κανει αυτο σε πανω απο 10 παιχνιδια και κανεις δεν του απαντησε ετσι!!!!

Και η παραπανω ειναι η αποψη μου για το παιχνιδι.


Ναι γιατί είχα μεγάλο κόλλημα να σε προσβάλλω άμεσα. :frog: :frog: :frog:
Όπως και να'χει δεν παραξενεύομαι από αυτή τη συμπεριφορά δεν είναι πρώτη φορά άλλωστε που ότι δεν είναι ps3 exclusive=μαπέ...

desperate_gamer
19-09-2008, 23:10
Δεν έχει άμεση σχέση με το παιχνίδι, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί...



Movie man buys Mass Effect rights

News by Ellie Gibson (http://www.eurogamer.net/archive.php?author=100)
Today 09:01

A top Hollywood producer has snapped up the rights to turn Mass Effect into a movie.
His name is Avi Arad and he's quite a big deal actually, having previously produced films such as Spider-Man, Iron Man, Blade, X-Men and Fantastic Four.

Now, according to Variety (http://weblogs.variety.com/the_cut_scene/2008/09/mass-effect-mov.html), Arad has turned his attentions to BioWare's sci-fi RPG.

It's very early days so there's no word whatsoever on a release date or any possible casting options. Who would you like to see playing Commander Shephard, readers? We vote for Bruce Boxleitner or Claudia Christian, obviously.

http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=241648

Θα έκανε καλή ταινία. Μόνο τα βιντεάκια του παιχνιδιού να βάλουν, καθάρισαν :giggle:

personGR
19-09-2008, 23:34
Δεν έχει άμεση σχέση με το παιχνίδι, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί...



http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=241648

Θα έκανε καλή ταινία. Μόνο τα βιντεάκια του παιχνιδιού να βάλουν, καθάρισαν :giggle:

Lol όντως.
Για την ακρίβεια και μόνο στις νουβέλες να βασιζόταν θα έσπαζε ταμία σας το λέει καμμένος αναγνώστης φαντασίας :angry:

SQP_GR
20-01-2009, 13:11
DEN EXEI ANAKINOTHI TIPOTA GIA MASS

Valkyre
20-01-2009, 13:14
Οτι λεει ο SQP δεν εχει ανακοινωθει τιποτα ακομα για Mass Effect 2.Και αν αληθευουν οι φημες για multiplatform , η Ε.Α. δεν κανει συμφωνιες exclusivity , ουτε καν timed exclusivity.Στανταρ. ;)

pictorino
20-01-2009, 13:17
Οτι λεει ο SQP δεν εχει ανακοινωθει τιποτα ακομα για Mass Effect 2.Και αν αληθευουν οι φημες για multiplatform , η Ε.Α. δεν κανει συμφωνιες exclusivity , ουτε καν timed exclusivity.Στανταρ. ;)

μην ξεχνάμε ότι η ΕΑ πούλησε περισσότερο software στο ps3 παρόλο που έχει λιγότερους χρήστες

georgios
20-01-2009, 13:24
DEN EXEI ANAKINOTHI TIPOTA GIA MASS


Οτι λεει ο SQP δεν εχει ανακοινωθει τιποτα ακομα για Mass Effect 2.Και αν αληθευουν οι φημες για multiplatform , η Ε.Α. δεν κανει συμφωνιες exclusivity , ουτε καν timed exclusivity.Στανταρ. ;)

ign ke gamefaqs lene TBA 2009. wikipedia lei 31 dekemvriou.

gia pola pexnidia tu 2009 den exun pi kati episimo. ta perimenume omos. opos perimename to home... ke perimenume ke to gt5

Valkyre
20-01-2009, 13:31
ign ke gamefaqs lene TBA 2009. wikipedia lei 31 dekemvriou.

gia pola pexnidia tu 2009 den exun pi kati episimo. ta perimenume omos. opos perimename to home... ke perimenume ke to gt5

Γιωργο , μα ακριβως για αυτο που λες στο τελος, μην δινεις σημασια σε τετοιες λιστες.Ειναι κυριολεκτικα παντελως λαθος.Ποσα παιχνιδια εχω δει να λενε TBA 2007 TBA 2008 στο παρελθον και ουτε κατα διανοια δεν κυκλοφορησαν.Δια στοματος Bioware δεν εχει υπωθει απολυτως τιποτα μεχρι στιγμης.Αν προσεξες στο ποστ μου , σε οσα αμφιβαλλω εχω βαλει παρενθεση με σχολιο.Αν και εχουμε κατι πιο επισημο οσον αφορα το GT5 απο οτι το Mass Effect 2.

Μολις χθες στις 19 ιανουαριου ειχαμε την πρωτη επισημη επιβεβαιωση οτι το Mass Effect 2 ειναι υπο αναπτυξη.Τιποτα αλλο.Βασικα μακαρι να ερθει , εγω δεν λεω οχι , οσο περισσοτερα παιχνιδια τοσο καλυτερα.

georgios
20-01-2009, 13:42
Γιωργο , μα ακριβως για αυτο που λες στο τελος, μην δινεις σημασια σε τετοιες λιστες.Ειναι κυριολεκτικα παντελως λαθος.Ποσα παιχνιδια εχω δει να λενε TBA 2007 TBA 2008 στο παρελθον και ουτε κατα διανοια δεν κυκλοφορησαν.Δια στοματος Bioware δεν εχει υπωθει απολυτως τιποτα μεχρι στιγμης.Αν προσεξες στο ποστ μου , σε οσα αμφιβαλλω εχω βαλει παρενθεση με σχολιο.Αν και εχουμε κατι πιο επισημο οσον αφορα το GT5 απο οτι το Mass Effect 2.

Μολις χθες στις 19 ιανουαριου ειχαμε την πρωτη επισημη επιβεβαιωση οτι το Mass Effect 2 ειναι υπο αναπτυξη.Τιποτα αλλο.Βασικα μακαρι να ερθει , εγω δεν λεω οχι , οσο περισσοτερα παιχνιδια τοσο καλυτερα.
me auti ti logiki dimitri pane ta exlcusives tu ps3. heavy rain, infamus, uncharted, gt5. ola ine TBA 2009. ke to god of war in q4 tou 2009

Valkyre
20-01-2009, 13:46
me auti ti logiki dimitri pane ta exlcusives tu ps3. heavy rain, infamus, uncharted, gt5. ola ine TBA 2009. ke to god of war in q4 tou 2009

Oχι ρε Γιωργο , διοτι αυτα βασιζονται σε επισημες ανακοινωσεις απο τις ομαδες παραγωγης.Ενω για το Mass Effect , ο μονος που εχει αποψη για το ποτε θα κυκλοφορησει ειναι το IGN και το Wikipedia... δεν νομιζεις οτι οταν ενας dev εχει ανακοινωσει κατι , αν μη τι αλλο , αυτο εχει περισσοτερη βαση απο αυτα που λεει ενας τριτος ασχετος εντελως με την παραγωγη του παιχνιδιου?

georgios
20-01-2009, 13:50
pliroforia apo tin omada paragogis vazun ke autoi. ap to mialo tus to vazun? stin tixi?

Valkyre
20-01-2009, 14:07
Τωρα ειναι σαν να μου λες οτι θα πρεπει να πιστευω και ολες τις φημες που βγαζουν διοτι και αυτα προερχονται απο καποια "πηγη"...

Οταν αποκτουν επισημη επιβεβαιωση απο την ιδια την ομαδα παραγωγης κανουν κανονικο αρθρο.
Οπως εκαναν αρθρο οταν ανακοινωθηκε επισημα χθες η αναπτυξη του τιτλου.

georgios
20-01-2009, 14:13
esi diladi kseris oti auta pu grafi to ign vasizonte se fimes asxeton? mipos exis kapion mesa sto ign?

Valkyre
20-01-2009, 14:20
Οχι φυσικα ,οπως και εσυ δεν εχεις καποιον στο IGN να σου επιβεβαιωσει οτι δεν βασιζονται σε φημες ασχετων.Γι αυτο ακριβως εμπιστευομαι πιο πολυ αυτα που ανακοινωνουν οι developers επισημα, διοτι εκει δεν υπαρχει καμμια αμφιβολλια οτι η πηγη ειναι αυτοι οι ιδιοι.Αλλιως θα ειχε βγει το MGS4 στο 360 , το Gears στο PS3 συμφωνα παντα με τις φημες που κυκλοφορουν συνεχεια ακομα και στο IGN.Και γενικα επειδη σε αυτο το gen η δημοσιογραφια παει περιπατο , επετρεψε μου να εμπιστευομαι περισσοτερο τους devs.

Γι αυτο ακριβως και δεν εμπιστευομαι καμμια "εγκυρη" πηγη στην ΕΑ που λεει οτι το Mass effect 2 θα ερθει στο PS3.Μεχρι να το ακουσω απο τους ιδιους.

georgios
20-01-2009, 14:37
telos panton. sigura ine pio episimes autes i anakinosis ala den exis ke sigekrimena stixia na akironis to ign. ine i megaliteri domimeni database pliroforion sto xoro

isos apla den ine panta enimeromenes kapies imerominies

genika pantos san programatistis su leo oti oso pio makria ginete i provlepsi apo tin teliki imerominia toso pio poli auksani i pithanotita gia lathos

prota mathimata stin sxediasi programaton su mathenun oti an to proto xronodigrama pesi 70%(kapu toso nomizo) eskso, les "pali kala"

SQP_GR
20-01-2009, 15:50
pantws georigie makari na vgi to mass sto ps3 ,thane kati san to bioshock otan vgike kai ayto

georgios
20-01-2009, 15:55
ine berdemeno pantos an den vgalun sintoma to 1. kateuthian sto 2?

Valkyre
20-01-2009, 18:03
Απο οτι λεει η "πηγη" της ΕΑ , θα κυκλοφορησουν σε port το πρωτο μεσα στο τρεχον ετος.Βοηθεια μας , βεβαια διοτι μαλλον θα ειναι ενα κακιστο και πολυ βιαστικο port.Βεβαια μπορει κατευθειαν να πανε και στο 2.Το xbox ποτε δεν ειχε devil may cry , και πηγε κατευθειαν στο 4.Ουτε star ocean ειχε και παει στο 4! :)

Δεν παιζει τοσο τρελο ρολο, αλλα σιγουρα θα ειναι μεγαλη ελειψη.

SQP_GR
20-01-2009, 18:18
fetre kati ,oti nane alla ferte to

AgentPrinny007
20-01-2009, 18:29
Θα ηταν τελειο αν το εκαναν οπως η Nintendo οταν κυκλοφορησε το Wind waker με δωρο
το ocarina of time στο Gamecube,δηλαδη το ME 2 με δωρο το 1...Τωρα που το ξανασκεφτομαι πιο ευκολα θα γινω πλανηταρχης παρα να κανει κατι τετοιο η EA:frog:

chronohill
09-09-2010, 20:11
To παρηγγειλα για pc μιας και εχουμε τον ερχομο του 2 στο ps3 μας, και αφου το τρεχει τελικα γιατι ειχα πολλες αμφιβολιες(μετρια πραγματα ομως στα γραφικα γμτ) εχω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει.Πρεπει να ειναι τρελο επος το παιχνιδι.Φαινεται.Σε καταβαλλει ολο αυτο που εχουν δημιουργησει..Ειμαι στην αρχη και ομως με εχει κατακτησει...Μακαρι να χουμε κιαλλα τετοια παιχνιδια στο ps3!!το mass Effect 2 παει για προπαραγγελια κιαυτο...

Chill
09-09-2010, 23:19
Μην παραλείψεις να κατεβάσεις το bring down the sky για το ME1. Είναι ένα δωρεάν dlc.

Αυτό με τα γραφικά δεν το κατάλαβα. Εννοείς τα γραφικά του ME2 στο ps3 ή αυτά του ME1 στο pc?

Valkyre
10-09-2010, 10:15
Προφανως ειχε αμφιβολλια αν το PC του μορουσε να τρεξει καλα το ME1 . Τελικα διαπιστωσε οτι τρεχει, αλλα με μετρια αποδοση στα γραφικα. Ισως χρειαστηκε δηλαδη να κατεβασει τις ρυθμισεις στα γραφικα. Ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον! :)

chronohill
10-09-2010, 14:32
^^ α ρε Val πως με πιανεις!!!!Ναι επειδη δεν ειναι δυνατο το pc μου το παιζω με μετρια αναλυση...αλλα δεν εχω παραπονο αφου το παιζω παλι καλα!Βασικα μια καλη καρτα γραφικων μου λειπει αλλα δεν τα σκαω τωρα για 1-2 παιχνιδια που μπορει να παιξω τον χρονο στο pc.Εχω το ps3.
Chill ναι το ειδα αυτο το dlc θα το κατεβασω.Απλα ειμαι ασχετος σε θεματα παιχνιδιων στο pc και δοκιμασα να το κατεβασω αλλα με εβγαλε σε ενα αλλο site αποτι καταλαβα του ME.παντως το πηρα φθηνα.8 ευρω απο zavvi.εχει και δευτερο disc αλλα δεν μ το εχει ζητησει ακομα...ειναι για παρακατω προφανως ε?

Chill
10-09-2010, 19:11
Τα έχει κάνει λίγο μπορντέλο η bio με τις online κοινότητες. Αλλού κανείς register το ME1 αλλό του ME2 και το DAO.........

Εδώ πρέπει να πας http://www.masseffect.com/me1/galacticcodex/bringdownthesky_pc.html κάνε account, βάλε το key σου και ακολούθα οδηγίες. Ξεκίνα με το bring down the sky εγκατεστημένο μιας και φέρνει το mass effect στην τελευταία έκδοση.

To 2o δισκάκι αν δεν κάνω λάθος είναι άχρηστο. Δεν θυμάμαι να το χρησιμοποίησα......νομίζω απλά περιέχει άλλες γλώσσες (localisation) κλπ

desperate_gamer
10-09-2010, 19:28
Πολύ χαίρομαι που πήρε και άλλος να αρχίσει το 1o παιχνίδι για PC. Θυμάμαι που το έβαλα να το παίξω για να περνάει η ώρα και νόμιζα ότι θα ήταν μπουρδίτσα, αλλά με κέρδισε απίστευτα, σε σημείο να κάνω και όλα τα sidequests με το οχηματάκι πάνω στους πλανήτες.

Εκπληκτικό παιχνίδι και ανυπομονώ για το 2ο!!

chronohill
10-09-2010, 23:19
Τα έχει κάνει λίγο μπορντέλο η bio με τις online κοινότητες. Αλλού κανείς register το ME1 αλλό του ME2 και το DAO.........

Εδώ πρέπει να πας http://www.masseffect.com/me1/galacticcodex/bringdownthesky_pc.html κάνε account, βάλε το key σου και ακολούθα οδηγίες. Ξεκίνα με το bring down the sky εγκατεστημένο μιας και φέρνει το mass effect στην τελευταία έκδοση.

To 2o δισκάκι αν δεν κάνω λάθος είναι άχρηστο. Δεν θυμάμαι να το χρησιμοποίησα......νομίζω απλά περιέχει άλλες γλώσσες (localisation) κλπ
ναι πολυ μπερδεμα .thanx chill!θα το κατεβασω στην πρωτη ευκαιρια..

Πολύ χαίρομαι που πήρε και άλλος να αρχίσει το 1o παιχνίδι για PC. Θυμάμαι που το έβαλα να το παίξω για να περνάει η ώρα και νόμιζα ότι θα ήταν μπουρδίτσα, αλλά με κέρδισε απίστευτα, σε σημείο να κάνω και όλα τα sidequests με το οχηματάκι πάνω στους πλανήτες.

Εκπληκτικό παιχνίδι και ανυπομονώ για το 2ο!!

Kαι γω εχω κολλησει!και να δεις πως το παιζω!τα φωτα δεν φαινονται στα ταβανια πχ.Ειναι ολο πιξελ!το χαλι το μαυρο!!!!!!:a018:

chronohill
13-09-2010, 00:14
Nα ρωτησω κατι τους αγαπημενους συνφουρμιτες?
Τα group members τα βρισκουμε ολα μεσα στην capital ετσι?Γιατι τωρα βγηκα στην πρωτη αποστολη και μ λειπει η μια η κεντρικη η μπλε απτο γκρουπ.Πιστευω ειναι πισω και λεω να γυρισω να την βρω...
Και επισης ποιο ειναι το καλυτερο group πιστευτετε?Ναι βλεπω οτι ο καθενας εχει παραπανω σε κατι που δεν εχει ο αλλος.Εχω κρατησει τον αλλον τον human με τα biotics κτλ και τον αλλον τον geth(?) που εχει κιαυτος στα tech και bio αν θυμαμαι καλα...
Ευχαριστω προκαταβολικα...

AgentPrinny007
13-09-2010, 10:05
chrono μπορω να πω οτι μπερδευτικα. Ποια ειναι η μπλε? και ποιος ειναι geth?
Mπλε λες την Ταλi την quarian η την asari ?

http://i200.photobucket.com/albums/aa315/Computerplayer1/pic_mass_effect_races.jpg

geth δεν εχει, μαλλον θα λες τον turian.

Oλους αυτους( οχι οσους εχει η εικονα) θα τους αποκτησεις οσο πρωχορας την ιστορια και θα τους επιλεγεις για τις αποστολες λιγο πριν βγεις απο το Normandy.

Τωρα ποιο ειναι το καλυτερο group... Γενικος κανονας ειναι να μην επιλεγεις μελη που εχουν τις ιδιες δυναμεις, ετσι ωστε αν βρεθεις σε μια δυσκολη κατασταση να μπορεσει καποιος να σε ξελασπωσει. Αρα ολα εξαρτωνται απο το τι εχεις επιλεξει να ειναι ο Shepard.

chronohill
13-09-2010, 13:49
AAaaaaaaaaaaa πολυ καλο αυτο που τους εχει ολους μαζεμενους!!!!+ rep!!!
Λοιπον λεω την ασαρι!!!ξερω σε μπερδεψα αλλα δεν τους εχω μαθει ακομα!Τελικα την πηρα ηταν η Liara!
Μωρε λεω να βαλω την λιαρα που εχει φουλ biotic και την αλλη την Quarian που εχει φουλ tech...θα δειξει στην πορεια!!!Εκανα την πρωτη μ αποστολη και ηταν απιστευτο!τα σπαει!!!

AgentPrinny007
13-09-2010, 16:51
Εχεις παρει την Liara απο την αρχη?? Εγω θυμαμαι οτι την βρηκα απο την μεση και μετα της ιστοριας. Ειναι αλλιως στο pc απο το 360?

chronohill
14-09-2010, 16:57
Εχεις παρει την Liara απο την αρχη?? Εγω θυμαμαι οτι την βρηκα απο την μεση και μετα της ιστοριας. Ειναι αλλιως στο pc απο το 360?

XA!Την ειχε παρει το ματι μου οτι ειναι μια απτους πρωταγωνιστες και πηγα εκανα την αποστολη που ειναι να την σωσω πρωτη απτις 3 αρχικες!!!:triniti:1!!!Εκανα και κατι σωστο!!!!
Τεςλικα εχω την Λιαρα που εχει full biotics και τον turian που εχει μισο combat και μισο tech τον shepard τον εχω αφησει soldier ....πιστευω ειναι καλη ομαδα!Η λιαρα με τα bio τα σπαει!!!:a010bg:

AgentPrinny007
16-09-2010, 12:27
^^Εχεις δικιο, την ειχε απο την αρχη αυτη την αποστολη, αλλα για καποιο αγνωστο λογο οσες φορες εχω παιξει το παιχνιδι παντα στο τελος την εκανα:p

chronohill
19-09-2010, 13:31
^^Εχεις δικιο, την ειχε απο την αρχη αυτη την αποστολη, αλλα για καποιο αγνωστο λογο οσες φορες εχω παιξει το παιχνιδι παντα στο τελος την εκανα:p

^^ :a020:
Παντως το παιχνιδι ειναι μαγευτικο.Χαζευω τους πλανητες κιας εχω χαλια γραφικα στο Pc.Το 2 θα ειναι καταπληκτικο και αφου θα προχωραει η ιστορια που ειναι ενδιαφερουσα...:a040:

nikolaszax
19-09-2010, 17:18
Παντως το παιχνιδι ειναι μαγευτικο.Χαζευω τους πλανητες κιας εχω χαλια γραφικα στο Pc.Το 2 θα ειναι καταπληκτικο

Το 2ο δεν εχει ομως πλεον εξερευνηση πλανητων με το οχημα.Αντ'αυτου εχει αντικατασταθει με ενα "καταπληκτικο" mining mini game ,ιδανικο για να σου σπασει τα νευρα ή να σε κοιμησει.Απλα βλεπεις τον πλανητη οπως ειναι στο γαλαξια και ψαχνεις για ωρα στην επιφανεια του μαζευοντας υλικα.....πιστεψε με ειναι οσο δεν παει βαρετο μετα απο λιγο.Και ειναι και απαραιτητο αν θες να επιζησουν ολοι οι party members σου στο τελος.
Ελαχιστες ειναι οι φορες που θα κατεβεις και αυτες σε περιορισμενα περιβαλλοντα(και παλι αυτοματα,αφου το οχημα ειναι διακοσμιτικο)

God bless pc που εχει cheat και δεν χρειαζεται να ψαχνεις για ωρες τα υλικα XD.

Παλι καλα που σου αρεσε στο 1ο να λες.Γιατι εγω οταν πηγα στο 6 πλανητη και καταλαβα οτι ουσιαστικα ειναι ολοι το ιδιο με διαφορετικο texture/καιρο και elevation (ακομα και οι αποστολες ειναι ιδιες στην συντιπτικη πλειοψηφια τους) εγινε μια boring ρουτινα.Καλο για wow τις πρωτες φορες,βαρετο οσο δεν παει απο εκει και μετα.....βεβαια το προτιμω απο το minigame που μας δωσαν.



και αφου θα προχωραει η ιστορια που ειναι ενδιαφερουσα...


Yeah....το "προχωραει την ιστορια" παιζεται :P.Δες το περισσοτερο σαν το halo 2 απο αποψη γεγονοτων γιατι αν πας με πολλη hype....μαλλον θα απογοητευτεις :P.Δες τον Prinny (και εμενα...αν και εγω δεν ημουν φαν του 1ου) που περιμενε πολλα περισσοτερα.Γενικα νιωθεις οτι τελειωνεις απο εκει οπου ξεκινησες και σε κανει να απορεις αν τελικα αξιζε ολο αυτο το story του 2ου οταν θα μπορουσαν να το βαλουν ανετα πχ στο 3ο καθως δεν συμβαινει τιποτα το σπουδαιο (περα απο το φιναλε ισως λογω μιας αποκαλυψης).

Ps.Αν σου αρεσει το skill system του 1ου τοτε φαντασου το 2ο οτι ειναι ....χωρις αυτο.Πολυ περιορισμενο...θα δεις.Για παραδειγμα παρε τις 2 παρακατω εικονες για να δεις οχι μονο τον αριθμο των skill που εμειναν αλλα και ποσα lvl εχει το καθενα.Πολλα μαλιστα απο τα skills ηταν στο προωτο παιχνιδι σαν ammo customization(πχ να βγαζει παγο το οπλο σου)...απλα λολ δηλαδη οτι τα καναν skill.
Ακομα,no more item management,no armor(περα απο 3-4 για τον shepard μονο και εκει παλι 1 αξιζει για stats και περα απο εκει ειναι καθαρα οπτικο θεμα ) και no customization οπλων(ειπαμε τα ammo κτλ γιναν skill)....Α και ξεχνα τελειως το να ανεβαζεις τον χαρακτηρα σου σε health,combat κτλ.Τα εχουν βαλει σε ενα ολα....και παλι αναλογα με το class...και φυσικα ξεχνα το lvling στην διαρκεια αποστολης καθως μπορεις να παρεις xp και να αναβαθμισεις skills μονο μετα το τελος της(facepalm)

http://images3.wikia.nocookie.net/masseffect/images/b/b5/Ss-014.jpg

http://lcc.gatech.edu/~bmedler3/wp-content/uploads/2009/06/masseffectleveling.jpg (http://lcc.gatech.edu/%7Ebmedler3/wp-content/uploads/2009/06/masseffectleveling.jpg)

AgentPrinny007
20-09-2010, 00:30
^^ :a020:
Παντως το παιχνιδι ειναι μαγευτικο.Χαζευω τους πλανητες κιας εχω χαλια γραφικα στο Pc.Το 2 θα ειναι καταπληκτικο και αφου θα προχωραει η ιστορια που ειναι ενδιαφερουσα...:a040:

Δεν ηθελα να στα πω για να μην σε απογοητευσω αλλα ο Νικολας εχει δικιο. Στο 2 δεν εχει χαζεμα στους πλανητες και το βασικοτερο, η ιστορια δεν προχωραει καθολου.

chronohill
20-09-2010, 18:14
Μπραβο AgentPrinny007 κ Νικολα!Με ξενερωσατε!!!!!:d050:ειδα το skill system του και σοκαριστηκα..Μα γιατι??
Καλα τοσες περικοπες στο 2?Και πως πηρε τοσο διθυραμβικες κριτικες?Ειλικρινα πιστευα οτι θα γινει η υπερβαση στο 2ο.Κριμας.
Τωρα ειμαι εκει που τελειωσα τις αποστολες και με γυρναει αναγκαστικα στην citadel και δεν εχω και το normadry..εχω πολυ?Πρεπει να τελειωνει αν δεν κανω λαθος...
Παντως αληθεια τωρα.τοσο ξενερωμα το 2????

Valkyre
20-09-2010, 18:22
Τα ξανακουω, τα ματαξανακουω, ξενερωνω, ξαναξενερωνω... ναναι καλα τα παιδια που μας τα λενε και τους εχω και τους 2 σε μεγαλη εκτιμηση και γι αυτο ξενερωνω ακομα πιο πολυ... αλλα ρε σεις...ακομα αδυνατω να καταλαβω πως γινεται να παρουσιαζεται (σωστη ορθογραφια εδω) το ΜΕ2 σαν ενα τρελο και απιστευτο overhyped game, οταν στα περισσοτερα reviews που διαβαζω λενε οτι ειναι βελτιωμενο σε ολους τους τομεις, σε αναλογο βαθμο οπως ηταν ας πουμε το Uncharted 2 σε σχεση με το Uncharted 1.

Αδυνατω να συλλαβω πως γινεται να πηρε 72 αριστα reviews και τελικα να ειναι τοσο χλιαρο και ξενερωτο σε σχεση με το πρωτο, που -κακα τα ψεμματα- παρολο που ηταν ενα φοβερο παιχνιδι ειχε μερικα σοβαρα προβληματα (τα οποια και συναντησα μιας και το εχω παιξει στο PC).

Η Bioware εκτιμα πως ειναι η καλυτερη τους δουλεια οσον αφορα και το storytelling και το gameplay. Ειλικρινα ή το παρουσιαζετε πααααρα πολυ υπερβολικα ή οντως μιλαμε για το πιο overrated παιχνιδι του 2010 και με κανετε να πιστευω πως αν παρει πολλα βραβεια δεν θα το αξιζει!

Κοινως μας εχετε μπερδεψει πολυ! :D :D :P

kyrtzo
20-09-2010, 19:14
Συμφωνω και εγω σε πολλα απο οσα γραφει ο Nikolas αν και τα βλεπει ολα απο μια πιο αρνητικη πλευρα.
Πραγματικα ειναι παρα πολυ κουραστικο και βαρετο να σκαναρεις πλανητες σε σημειο που πολλες φορες θα κοιμηθεις με το χειρηστηριο στα χερια.
Διαφωνω ομως στους πλανητες που μπορεις να επισκευτεις και να κανεις side mision, στο ΜΕ2 ειναι σχεδον διπλασιοι και καθε ενας σχεδον ξεχωριστος ποτε δεν θα δεις και δεν θα κανεις κατι ιδιο αντιθετα με το ME1 που ολoι ειναι ιδιοι απλα αλλαζουν τα χρωματα. Πιστευω οτι εκαναν πολυ δουλεια σε αυτο και πραγματικα μερικα side mision ειναι πιο εντυπωσιακα απο την βασικη ιστορια.
Η ιστορια θα συμφωνισω δεν προχωραει καθολου απλα μπαινουν μεσα και αλλοι χαρακτηρες που περιπλεκουν λιγο τα πραγματα ειναι σαν να εγινε μια προετοιμασια για το 3 παιχνιδι, εχω την εντυπωση οτι προσπαθησαν να μεγαλωσουν λιγο το σεναριο μαλλον για να μην τελειωσουμε στο ME3 και να συνεχισουμε στο ME4 ή ακομα και στο ΜΕ5.
Τελος θελω να αναφερω οτι η μεγαλη παγιδα ειναι οτι το παιχνιδι μας το παρουσιαζουν για RPG. Ολα τα αρνητικα περι skills που λεει ο Νικολας ισχυουν αν θελουμε να πιστεψουμε οτι αγορασαμε ενα RPG αν ομως μας ελεγαν οτι απλα ειναι ενα action shooter τοτε σιγουρα δεν θα αναφεραμε τα skills.
Η αληθεια ειναι οτι το mass effect 2 εχει τοση σχεση με RPG οσο και το Uncharted αλλα αυτο δεν το κανει κακο παιχνιδι, πραγματικα μπορει να μην εχει τοσο ωραιο σεναριο οσο το 1 και να μην εχει ανατροπες αλλα εχει παρα πολυ καλο gameplay, επικες μαχες, και καταπληκτικους χαρακτηρες.
Για μενα αξιζει και με το παραπανω σαν παιχνιδι και σαν ιστορια, κανεις δεν πρεπει να χασει αυτην την εμπειρια.

Valkyre
20-09-2010, 19:22
^^ Mα με ολα αυτα που λετε πραγματικα απορρω... ποια ειναι αυτη η εμπειρια που δεν πρεπει να χασω?

Το παιχνιδι εχει βγαλει τον μεγαλυτερο βαθμο στο Metacritic (οσο και το Uncharted 2) και πραγματικα ολοι μιλανε για φοβερη εμπειρια, αλλα με αυτα που διαβαζω ειλικρινα δεν κατασλαβαινω τι αξιζει πια!

- Στορυ? Απο οτι λετε ειναι στατικο, δεν συμβαινει τιποτα επουσιωδες και στην ουσια μοιαζει περισσοτερο με προλογο του τριτου μερους παρα με ξεχωριστο δικο του χαρακτηρα.

- RPG? Παει στον πατο, εχει καταντησει σχεδον shooter με ελαχιστες επιρροες και δειγματα RPG.

Πειτε μου ενα λογο οχι για να "χασω" αυτο το παιχνιδι, γιατι μου εχετε δωσει μπολικους (και δεν σας αμφισβητω καθολου) , πειτε μου ενα λογο για να "μην χασω" αυτο το παιχνιδι!!!

Γιατι ετσι οπως μου το παρουσιαζετε, ενικοιαση στην καλυτερη των περιπτωσεων το κοβω, πραγμα που με προβληματιζει ιδιαιτερα αν αναλογιστω τι λεει η κοινη γνωμη για το εν λογω παιχνιδι!

Valkyre is effin' confused!! :D

kyrtzo
20-09-2010, 19:40
Αν εχεις παιξει το πρωτο και σου αρεσε η ιστορια ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει και το δευτερο.
Μην ξεχναμε οτι ειναι bioware και ξερει πολυ καλα πως να σου προσφερει μια ιστορια.
Μπορει η βασικη ιστορια να μην προχωραει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
30+ ωρες καταπληκτικου gameplay, πολυ ενδιαφερουσα ιστορια που σε κραταει σε αγωνια μεχρι το τελος, εντυπωσιακοι χαρακτηρες και παρα πολυ καλα side quests, και ολα αυτα απο την bioware, ε τι αλλο θελεις απο ενα παιχνιδι?

nikolaszax
21-09-2010, 11:25
Κατ'αρχας να ξεκινησω λεγοντας στον φιλο kyrtzo οτι με περιορισμενα περιβαλλοντα εννουσα οτι δεν ειναι τοσο ανοικτα οσο του mass effect 1,δεν μπορεις να εξερευνησεις με το τζιπ κτλ.Περιμενα οτι θα παιρναν το 1ο μερος και θα βελτιωναν αλλα ακολουθησαν την τεχνικη του κοψιματος.
Υπηρχαν καποια ομορφα μερη αλλα ως εκει,τιποτα περισσοτερο.Και παλι τα μερη αυτα ειχαν χρηση για ενα ακομα firefight.Θα ηθελα περισσοτερα ανοικτα μερη και αποστολες σαν αυτη της εξερευνησης εγκαταλελειμενων διαστημοπλιων.
Ακομα και η citadel ενιωθες οτι ηταν μια σκια του εαυτου της απο το πρωτο.Παρα πολυ μικρη και δεν μου εδωσε το awe οταν μπηκα πρωτη φορα στο 1ο στην citadel.
Και συμφωνω σε αυτο που λες περι του τι μας το παρουσιασαν,το λεω και πιο κατω στο ποστ αυτο.

@Val
Βασικα οσα ειπες ειναι αληθεια imo.Long post σε σποιλερ.

Το στορυ δεν ηταν απλα στατικο αλλα για εμενα ηταν μετριο .Ολο το παιχνιδι ειναι ενα recruitment session ρε παιδια,απο recruit σε recruit(για το main story) με μονο 3 περιπου αποστολες να ειναι αποστολες story forward.Και παλι μονο στο τελος επιτελους γινεται κατι σημαντικο και εκει ειναι lol worthy(ZOMG μαζευουνε ανθρωπους για να φτιαξουμε terminator Reaper που εχει και ανθρωπινη μορφη και τελικα δεν μαθαινεις καν για τα motives των κακων(μεχρι και η ιδια η edi το λεει οτι τα motives τους ειναι μυστηριο ενω η τελευταια φραση του "main villain" ειναι οσο πιο tease δεν παει)-.-...Και τελικα σε κανει να ρωτας αν αξιζε ολο αυτο οταν ξερεις απο το τελος του mass effect 1 τι ερχεται ολοκληρη ομαδα απο τους καλυτερους του διαστηματος καταφερε με το ζορι να εξοντοσει ενα ρημαδο διαστημοπλιο...να δω πως θα τα βαλουν με οσα ερχονται .
Μονο η τελευταια αποστολη ηταν αυτη που με εκανε να νιωσω υπερενταση και να πω OMG awesome.Η μουσικη ειδικα που επαιζε στο σημειο εκεινο συνεβαλε τελεια στην ατμοσφαιρα.Και αν και ειναι πολυ ευκολο να μην αφησεις κανεναν να πεθανει στο τελος(οι αποφασεις ειναι πανευκολες,του στυλ ποιος θα ειναι αρχηγος στην αμυνα μας οπου διαλεγεις εναν με εμπειρια σε διοικηση ...πολυ δυσκολο :P) ειναι προτιμοτερο να αφησεις καποιους να παιθανουν καθως αφηνει καλυερη εντυπωση στην κινηματογραφικοτητα του.

Το μονο σημειο κατ'εμε που αξιζε απο την ιστορια ηταν η του legion η loyalty mission για ευνοητους λογους οσοι το εχουν παιξει.Δεν λεω παραπανω λογω spoiler αλλα ηταν εκπληξη(αν και εχουν χρησιμοποιησει προσφατα την ιδια ακριβως τεχνικη στο dragon age awakening).
Το παιχνιδι ειναι περισσοτερο ενα συνολο ιστοριων και development των party member και σε αυτο πετυχαν αριστα δεν αντιλεγω.Οι χαρακτηρες ειναι στην πλειοψηφια εξαιρετικοι(minus stuff like Grunt που ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος δωσε μου να σκοτωσω και 0 development) και πετυχαν ακομα και του me1 καποιοι που επιστρεφουν να γινουν ποιο αγαπητοι.Απο την αλλη καταφεραν να δειξουν ποσο αδιαφοροι χαρακτηρες ηταν στο me1 πλην ελαχιστων εξαιρεσεων (hey wrex:P).
Δεν μπορω παρα να βλεπω οτι καπου το εχασαν ομως με το πολυ character development στο main story.

Οσο για το Rpg.....well αν και ο καθενας εχει διαφορετικο ορισμο για το τι ειναι rpg(για αλλους ειναι το stats/items/lvling κτλ gameplay,για αλλους οι αποφασεις που αλλαζουν την ιστορια κτλ) θα στο πω ετσι.
Βγαλε απο το me2 τα dialogue trees(καθως ειναι το μονο καθαρο rpg κομματι που εχει μεινει) και τι μενει?Shooting mechanics ενος 3rd person shooter με τα στατιστικα κτλ να μην πιαζουν κανενα ρολο σε αυτο(πχ για στοχευση,ποσο damage θα κανεις,criticals κτλ),σχεδον 0 customization,basic skill system που ακομα και αν δεν αχοληθεις μαζι του μπορεις να βγαλεις το παιχνιδι(το πολυ πολυ δινεις ποντο στο 1 και μοναδικο passive stat)κτλ.Αυτα δεν κανουν ενα παιχνιδι rpg για εμενα,γιατι αν το καναν τοτε παιχνιδια οπως το infamous ειναι και αυτα rpg.Και εκει δεν εχει lvl up?Και εκει δεν εχει ενα βασικο skill system?Και εκει δεν εχει shooting mechanics?Δεν ειναι ομως rpg,ειναι action game με rpg elements.
Αυτο ειναι το Me2.Ενα action/3rdperson shooter με rpg elements.Ενα dialogue system δεν κανει rpg για εμενα.Αν μου εκανε τοτε θα ηταν προσβολη στα παιχνιδια οπως oblivion ή στα jrpg's που ουδεποτε ειχαν dialogue system με επιλογες ,και δεν θα επρεπε να ειναι RPG αφου δεν εχουν αυτο :P .

Συνοψιζεται καλυτερα σε μια φραση πιστευω...Το ME ή ειναι ενα μετριο RPG αν το δεις απο αυτην την πλευρα ή ενα πολυ καλο 3rd person shooter με rpg elements αν το δεις απο την αλλη πλευρα.Choose and pick :P.Εξαρταται σε μεγαλο βαθμο πως το βλεπει καποιος και ισως τελικα καθοριζει την τελικη αποψη(στο τομεα του gameplay παντα,ε).
Και σιγουρα imo ειναι overhyped απο τους reviewers που το βλεπουν σαν το επομενο λογικο βημα για τα WRPG's ή το καλυτερο rpg της γενιας.



Φυσικα αυτα ειναι τα λογια ενος ακομα rpg gamer ο οποιος μπορει να λεει μπαρουφες για καποιον αλλο :P.Εσυ θα βγαλεις την δικια σου αποψη για το παιχνιδι οταν ερθει και θα ειμαστε εδω να ακουσουμε.

Επειδη πολυ σε εριξα ομως να και καποια θετικα:Οι χαρακτηρες ειναι απλα εξαιρετικοι(με εξαιρεσεις οπως ειπα που υπαρχουν σε ολα τα παιχνιδια),οι καλυτεροι της bioware για χρονια και νιαστηκα για αυτους τοσο ωστε να μην θελω να αφησω κανεναν να πεθανει στο τελος.Ο οπτικος τομεας ειναι τελειος(το καλυτερο οπτικα RPG της γενιας αν το δει καποιος απο αυτην την αποψη,αν δεν ξεχναω καποιο-το witcher 2 ελπιζω να το κερδισει *evil laugh*-)?Το shooting gameplay λειτουργει οσο καλα λειτουργει στα αλλα shooters,ειναι satisfying κτλ και το party management στην μαχη λειτουργει παρα πολυ καλυτερα,οπως ηθελαν να ειναι το πρωτο.Τα production values ειναι στα υψη και το voice acting εξαιρετικο και πειθει.

Θα ειναι ενδιαφερον παντως να δω τις αποψεις ατομων που δεν επαιξαν το πρωτο και θα πηδηξουν κατευθειαν στο 2ο με την ελευση της ps3 version.Αναμονη λοιπον :p.

Valkyre
21-09-2010, 11:33
Nικολα εχεις ρεπ μολις με ξαναφησει. Σε ευχαριστω πολυ αν και αρκετα κομματια μεσα στο σποιλερ δεν τα διαβασα γιατι ειδα οτι αναφερεσαι σε συγκεκριμενα σημεια του στορυ και φοβηθηκα για τυχον σποιλερς!

Ξερω τι θα κανω, θα μπω στο παιχνιδι και θα το αντιμετωπισω ως ενα 3rd person shooter με rpg elements. Βγαζω απο το μυαλο μου το RPG στοιχειο.

Μια τελευταια ερωτηση ομως.... Το παιχνιδι να το αγορασω ή να το νοικιασω? :P

nikolaszax
21-09-2010, 11:41
Μια τελευταια ερωτηση ομως.... Το παιχνιδι να το αγορασω ή να το νοικιασω? :P

Ειναι διασκεδαστικο παιχνιδι,ερχεται μαζι με ολα τα dlc και αν ειναι και καλο πορτ τοτε δεν βλεπω γιατι οχι.Στην χειροτερη περιπτωση,αν δεν βγαινει και κατι το καλυτερο εκεινη την περιοδο .....:P
Πραγματικα ομως δεν μπορω να το κρινω αυτο .Δεν μαρεσει γενικα να λεω σε καποιον αγορασε το σιγουρα γιατι υπαρχει παντα η πιθανοτητα να μην του αρεσει,αλλα ουτε μαρεσει να λεω νοικιασε το και δες(αν και το λεω συχνα αυτο) γιατι εχω βρει τον εαυτο μου να δυσκολευεται να αγορασει κατι αμα το νοικιασει και τελικα του αρεσει καθως δεν σταματαω να παιζω και τελικα καταληγω να το τελειωνω ή να το προχωρω πολυ μακρια και να λεω "Αστο τελικα,φοβερο παιχνιδι αλλα να δωσω full price ενω το εχω σχεδον τελειωσει?Θα το παρω οταν παισει η τιμη ".

double edged sword δηλαδη XD.

hakoo
22-09-2010, 02:13
Ευχαριστουμε ολα τα παιδια για τις εντυπωσεις, seriously, thank you για τον χρονο που αφιερωνετε να μας λετε 2 πραγματα :a020:
Απ' οτι εχω καταλαβει το παιχνιδι αποκλινει απο αυτο που θα χαρακτηριζε κανεις true RPG αλλα αυτο δεν επηρεαζει αμεσα την ποιοτητα του. Τα ποιοτικα κριτηρια δεν περιοριζονται στο πως εκτελει και παρουσιαζει τα RPG elements κατα την αποψη μου, ειδικα σε ενα παιχνιδι οπως το Mass Effect. Οι προσδοκιες απο την Bioware ειναι συγκεκριμενες αναφορικα με την παρουσιαση,το storytelling και τους χαρακτηρες (top notch). Aπο κει και περα το πως εχει επιλεξει να το εκτελεσει θα το κρινω με το αν δουλευει πραγματικα και οχι με το τι θα περιμενα να εχει ως RPG. Το shooting ειναι λιγο τζιζ για ολους μας (κακα τα ψεμματα) αλλα τα παντα εχουν να κανουν με την εκτελεση ( και το uncharted ειναι ενα shooter κατα βαση αλλα αυτο δεν το εμποδισε απο το να ειναι ενα απο τα διαμαντια της γενιας).
Τωρα εμενα με ελκυει γενικα και σαν πακετο το ME2, η εκδοση του ps3 θα εχει τεραστιο content. Top of my list ;)

chronohill
29-09-2010, 22:12
Το τερματισα!!!πολυ καλο ηταν.Ειναι ενα παρα πολυ ολοκληρωμενο παιχνιδι που δεν του λειπει τπτ.Και πιστευω με τελεια γραφικα(ειπαμε εχω μαπα καρτα γραφικων) θα ηταν ακομα πιο σουπερ!οποτε αναμενουμε το 2ο μερος κιας εχει καποια αρνητικα..
ερωτηση.Εχει πολλα εναλακτικα φιναλε?Δηλαδη θα μπορουσα να ....
spoiler alertttttttttttttttttttttttt
.......να σωσω τους λαλακες του κοινοβουλιου?και τι δειχνει στα εναλλακτικα?αλλαζει πολυ?
Παντως για την εκδοση ps3 του δευτερου μερους διαβασα οτι θα εχει ενα εκτενες βιντεο που θα εξηγει την ιστορια του 1...οποτε θα κανουμε και ενα refresh!!!

konpat
30-09-2010, 15:03
Πριν κάποιες μέρες τερμάτισα κι εγώ το ΜΕ1 στο χβοχ(μου πήρε γύρω στις 30 ώρες) και χθές πήγα να ξεκινησώ το 2 αλλά δυστυχώς μου φαίνεται ότι έχει πολύ ρηχό gameplay σε σχεση με το 1 και δεν έχει τόσο ενδιαφέρον η ιστορία όπως στο πρώτο.Ελπίζω παρακάτω να γίνεται καλύτερο.Τα γραφικά είναι καλύτερα αλλά και στο ένα καλά ήταν αν εξαιρέσεις αρκετά σήμεία όπου το framerate έπεφτε αισθητά.Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσες περίπου ώρες παιχνιδιού είναι;Το 1 πάντως είναι κορυφή.Δεν παίζω συχνά ,και είναι από τα ΄λίγα παιχνίδια που με έκανε να κάτσω να το τελειώσω μέσα σε λίγες μέρες .Μόνο με τα resident evil ΄και heavy rain τέτοια πόρωση.Επίσης οι στολές ,τα όπλα και οι αναβαθμίσεις τους τα skills η εξερεύνηση στους πλανήτες με το όχημα(αν και μετά από κάποιο διάστημα καταντουσε βαρετό ειδικά αν έψαχνες όλη την περιοχή και η κάμερα μερικές φορές σου έσπαγε τα νεύρα).Ερώτηση σε αυτους που έχουν τελειώσει το 1, ποια είναι η καλύτερη στολή και όπλα(τελευταία στολή που πήρα ήταν μια με μαύρο-κοκκινο χρώμα που βρήκα στη μάχη με ένα κακό προς το τέλος και από όπλα ,της spectra) που έχετε πάρει;To ρωτάω γιατι με βλέπω να το ξαναρχίζω με το σωσμένο χαρακτήρα lev42 που έχω μιας και δεν έχω ολοκληρώσει όλα τα sidequests (βιαζόμουν να δω το τέλος της ιστορίας).

nikolaszax
04-10-2010, 16:18
Το τερματισα!!!πολυ καλο ηταν.Ειναι ενα παρα πολυ ολοκληρωμενο παιχνιδι που δεν του λειπει τπτ.Και πιστευω με τελεια γραφικα(ειπαμε εχω μαπα καρτα γραφικων) θα ηταν ακομα πιο σουπερ!οποτε αναμενουμε το 2ο μερος κιας εχει καποια αρνητικα..
ερωτηση.Εχει πολλα εναλακτικα φιναλε?Δηλαδη θα μπορουσα να ....
spoiler alertttttttttttttttttttttttt
.......να σωσω τους λαλακες του κοινοβουλιου?και τι δειχνει στα εναλλακτικα?αλλαζει πολυ?
Παντως για την εκδοση ps3 του δευτερου μερους διαβασα οτι θα εχει ενα εκτενες βιντεο που θα εξηγει την ιστορια του 1...οποτε θα κανουμε και ενα refresh!!!

Πολυ αργη απαντηση μου,ηταν να το κανω νωριτερα αλλα το ξεχασα λολ.


Οχι δεν εχει πολλα εναλλακτικα φιναλε.....2 ειναι βασικα XD.Αντε και μια παραλλαγη μεσα σε αυτα.Ειτε θα σωσεις το

Κοινοβουλιο,ειτε θα τους αφησεις στην μοιρα τους.Η παραλλαγη ειναι στο ποιος θα γινει προεδρος/αντιπροσωπος η οτι ειναι τεσπα .Ο undina ή ο αλλος.Οσο για την τελικη εικονα με τον shepard και τον πλανητη πισω ειναι καθαρα θεμα αν εισαι paragon/renegade και δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο αυτο παρα μονο οπτικα.
Μην περιμενεις δηλαδη τιποτα δραστικες αλλαγες με καθε playthrough καθως οι αποφασεις εχουν περισσοτερο διακοσμητικο ρολο :P.

Υποτιθεται πως παιζουν σημαντικο ρολο στο 2ο αλλα θα δεις συντομα οτι παλι διακοσμητικες ειναι(περισσοτερο να σου δωσουν την ψευδαισθηση οτι παιζουν ρολο οι αποφασεις σου προσπαθουν να πετυχουν).Το ιδιο cutscene θα παιζει καθε φορα και απλα τα προσωπα θα αλλαζουν.Δεν πα να ειναι πλεον human council (δηλαδη αφησες τους αλλους στην μοιρα τους),παλι δεν θα σε βοηθανε και θα λενε "Εισαι ψευτης,θελουμε στοιχεια",ενω αν ειναι το παλιο council θα λενε παλι τα ιδια,απλα ξερεις οτι ειναι σπαστικοι απο πριν λολ(δεν πα να τους το βουλωσες το στοματακι στο 1ο....αυτοι μυαλλο δεν βαζουν). Κοκ για τους ashley/kaidan και wrex.Μεγαλη απογοητευση μετα απο το τοσο hype για τις αποφασεις σου.Πιστευω οτι στο ME3 θα παιξουν πολυ σημαντικοτερο ρολο αλλα αυτην την στιγμη δεν εμπιστευομαι την bioware και τους βλεπω να μην το πετυχαινουν :P.

Το μονο που θα χασεις απο την ps3 εκδοση ειναι τα διαφορα email απο secondary αποστολες του 1ου παιχνιδιου,απο ατομα που ουτε καν θα θυμασαι ποια ηταν(ειδικα αν περασει καιρος τοτε ειναι που σου ειναι παντελως αγνωστοι) και ετσι θα τα περνουσες στο ντουκου ουτως η αλλως οποτε μικρο το κακο.Και το βιντεο θα το χρειαστεις ουτως η αλλως γιατι θα σε βαζει να κανεις τις αποφασεις απο το 1ο καθως πας στην ps3 version χωρις me1 save(αφου δεν υπαρχει me στο ps3)

@konpat
Εχει 1+ χρονο απο τον τερματισμο μου στο me1 αλλα αν δεν κανω λαθος οι καλυτερες πανοπλιες/οπλα που θυμαμαι να εχω ειναι τα spectre weapons/armor.Τωρα αν ειχε κανα οπλο/πανοπλια προς το τελος δεν το θυμαμαι καθως με τα specter ημουνα σχεδον σε ολο το παιχνιδι οταν εγιναν δαιθεσιμες για αγορα :P.
Οσο για το ποσες ωρες ειναι το 2.....Νομιζω μου πηρε 35-40 ωρες να το τελειωσω ολο(ολα τα sidequests κτλ),φυσικα χωρις τα dlc.Το "main story" ειναι μεγαλυτερο νομιζω του 1ου λογω της υποχρεωσης να μαζεψεις ολους τους νεους συμμαχους(κατι που στο πρωτο δεν ηταν και που μπορουσες να ακολουθησεις απλα τις main mission με τον saren και σε κανα 10ωρο να το εχεις τελειωσει χωρις τα side mission).

konpat
04-10-2010, 17:34
Ok ευχαριστώ!

Venigre
14-03-2013, 21:12
Να κάνω μια noob ερώτηση.. είμαι κοντά στις 10 ώρες παιχνιδιού και δεν έχω καταφέρει ακόμα να ανοίξω ούτε μια κολοκλειδαριά έχει κανα ιδιαίτερο κόλπα για να ανοιξουν manual?

nikolaszax
14-03-2013, 22:17
Να κάνω μια noob ερώτηση.. είμαι κοντά στις 10 ώρες παιχνιδιού και δεν έχω καταφέρει ακόμα να ανοίξω ούτε μια κολοκλειδαριά έχει κανα ιδιαίτερο κόλπα για να ανοιξουν manual?

???
Δεν θυμαμαι να ειχα κανενα θεμα με τις κλειδαριες...
Κατ'αρχας πρεπει να μου πεις 2 πραγματα:
1) ο shepard που εχεις,εχει το decryption(αυτο νομιζω ηταν για τις κλειδαριες) skill ?Αν ναι τοτε πρεπει να το ανεβασεις για να μπορεις να ανοιγεις κλειδαριες(οσο πιο ψηλα τοτε θα μπορεις να ανοιγεις πιο δυσκολες κελιδαριες). Αν οχι,τοτε παμε στο 2
2)εχεις μαζι σου καποιο party member που να μπορει να ανοιγει κλειδαριες?Αν ναι,ομοιως πρεπει να του το ανεβασεις.Αν οχι(πχ τα ατομα που εχεις μαζι σου δεν εχει κανενα τους το skill ,ουτε και εσυ) τοτε δεν μπορεις απλα να ανοιξεις κλειδαριες και μονο με χρηση omnigel νομιζω μπορεις :P

Ομοιως τα ιδια ισχυουν για υπολογιστες κτλ οπου εχουν τα αντιστοιχα skills(hacking κτλ) που πρεπει να ανεβασεις.

Venigre
15-03-2013, 01:58
Έχω πάρτυ member με decrytpion στο οποίο έχω δώσει πόντους αλλά μιλάμε δεν εχω ανοίξει ούτε την πρώτη κλειδαριά του game, στο 2ο κουμπι που πρέπει να πατήσω σχεδόν πάντα έχω fail αν όχι στο πρώτο.

Valkyre
15-03-2013, 10:36
^^ Το decryption στο ΜΕ1 ηταν σκατα. Μην σε ανησυχει ομως, δεν χανεις τιποτα σπουδαιο. Πιο μετα που θα εχεις μπολικο medi gel απλα θα τα ανοιγεις ετσι. Μην σε απασχολει.

nikolaszax
15-03-2013, 11:11
Έχω πάρτυ member με decrytpion στο οποίο έχω δώσει πόντους αλλά μιλάμε δεν εχω ανοίξει ούτε την πρώτη κλειδαριά του game, στο 2ο κουμπι που πρέπει να πατήσω σχεδόν πάντα έχω fail αν όχι στο πρώτο.

Παραξενο να μην μπορεις να ανοιξεις ουτε τις βασικες κλειδαριες,απο την στιγμη που κουβαλας εναν party member μαζι σου...Τις μεγαλυτερες να το δεχτω γιατι θελει 5 points βλεπω στο decryption για τις average και 9 για τις hard.
Κανονικα θα επρεπε να σε βγαλει begin decryption οταν πατας και μετα να σε πεταξει στο minigame.Υποθετω λοιπον πως μαλλον στο minigame εχεις καποιο προβλημα,αν και στο pc ηταν πολυ απλο απλα πηγαινες ενα βελακι μεσα απο εναν κυκλο χωρις να χτυπησεις τα εμποδια με αφθονο χρονο.Τωρα ειδα ενα videaki οτι στο 360 ηταν αλλιωτικο και οτι βασιζεται σε fast reflexes (πατα το ταδε button που αναβει) οποτε αμα ισχυει αυτο μαλλον εκει ειναι το προβλημα σου.

Στο pc βασικα ειναι κατι σαν frogger
http://www.youtube.com/watch?v=xdLG1ILgkZ0
Ενω στο 360 βλεπω αυτο....
http://www.youtube.com/watch?v=Amkh1B5tWsI

Τωρα αμα δεν μιλας για 360 εκδοση αλλα για ps3....διαβαζω πως κατι αλλαξαν στην trilogy edition και το κανει παλουκι στο χρονο.
http://www.escapistmagazine.com/forums/read/538.395780-PS3-Mass-Effect-Decryption-Minigame
Δεν ξερω αμα ισχυει βεβαια αλλα αμα κρινω απο την δυσκολια που αντιμετωπιζεις μαλλον ισχυει αμα εισαι σε ps3...

Your best bet τωρα ειναι το quick save ,quickload πριν απο καθε κλειδαρια,αμα μαλιστα εμφανιζονται σε καθε ιδιου ειδους κλειδαρα τα ιδια κουμπια τοτε ισως μπορεις να τα απομνημονευσεις....
Σπαστικο μεν σε κονσολα αλλα αμα θελεις να παρεις οπωσδηποτε τα περιεχομενα δεν εχεις αλλη λυση....

PDS
15-03-2013, 13:34
Πειραζει να μπω με me2 στην σειρα?:P(να μην παιξω το 1)

Valkyre
15-03-2013, 13:42
^^ Δικιο εχεις Βαγγελη το μετεφερα εγω.

Θα ελεγα οτι εξαρταται...

Αν σου αρεσει πολυ το ειδος και το ολο setting, αξιζει να παιξεις το ΜΕ1. Στο ΜΕ2 (αν δεν το εχεις μεταχειρα) θα σου δειξει ενα Ιnterractive comic oπου θα σου επιτρεψει να κανεις 6 σημαντικες επιλογες. Ομως η αληθεια ειναι οτι λειπουν μικροσκηνικα που πραγματικα ακομα και στο ME3 σε κανουν να λες "ε οχι δεν το περιμενα" (βλεπε Conrad verner)

Απο την αλλη ο βασικος λογος να το παιξεις ειναι το στορυ. Ειναι ωραιο να γνωρισεις αυτους τους χαρακτηρες απο την αρχη, αντι να τους δεις στο 2 και να λες, χμμ οκ τι παιζει.

Ο βασικος λογος να μην το παιξεις ειναι η στοχευση, το gameplay γενικοτερα, το αθλιο inventory και τα καπως παρωχημενα γραφικα. Οχι οτι δεν το ευχαριστιεσαι, το αντιθετο, μολις τουμπανιασεις λιγο ειναι απολαυστικο (παιξε καλυτερα soldier στο ΜΕ1 αλλα οχι soldier στα ΜΕ2 ΜΕ3 )

Γνωμη μου ειναι ΝΑΙ να παιξεις απο το πρωτο. Ειναι αμαρτια τωρα που βγηκε στο PS3 δεν υπαρχει δικαιολογια να μην εχεις ολοκληρωμενη εικονα ενος απο τα πιο καλα franchises της γενιας αυτης.

PDS
15-03-2013, 13:47
Κοιτα εχω το me2 αλλα δεν το εχω αρχισει και εχω πλεον και το 3 μεσω plus.
Επειδη εχω γεμισει παιχνιδια με το ''καταραμενο'' το Plus προσπαθω να αφηνω στην ακρη καποια απο αυτα.Η σειρα ME σκεφτομουν οτι ισως γινεται να αρχισει απο το 2 λογο του comic που αναφερεις.
Πιστευεις ομως οτι τελικα θα χασω πολλα απο την σειρα αν αρχισω με το 2 ή στο τελος θα μου μεινει ή ιδια γευση οπως και να χει?

Valkyre
15-03-2013, 13:56
^^ Δεν ειναι το ιδιο Βαγγελη οπως και να το κανουμε.

Ειναι σαν να σου πω δες το Empire Strikes Back αφου πρωτα δεις ενα "previously on Star Wars" κλιπακι 5 λεπτων.

Οπως και να το δεις, ναι χανεις πολλα. Την ουσια ισως οχι, αλλα το ολο feeling του ανακαλυπτω ενα νεο συμπαν? Ναι. Την χανεις.

PDS
15-03-2013, 13:58
Mαλιστα.Θα δω τι θα κανω τοτε.Θα τα ζυγισω και θα αποφασισω.Προς το παρον μαλλον ξεκιναω Ni no.

hakoo
15-03-2013, 16:02
Sorry που επεμβαινω, Βαγγελη αν θες την αποψη μου κατεβασε το ME (το πρωτο) και βαλτα στο προγραμμα να τα παιξεις στην σειρα καποια στιγμη. Καλοκαιρακι για παραδειγμα, ειναι τελειο timing. Το καλο με τη σειρα αυτη ειναι οτι δεν ειναι τοσο daunting task να την αρχισεις οπως αλλες, δεν ειναι δηλαδη τα παιχνιδια των 100 ωρων που λες απο που να αρχισω και που να τελειωσω. Το main story του καθε παιχνιδιου ειναι περιπου 20 ωρες, μαζι με τα sides και τα γυρω γυρω πηγαινει γυρω στο διπλασιο (μπορει καποιος να ασχοληθει ακομα περισσοτερο φυσικα). Θελω να πω οτι ειναι παιχνιδια που δεν απαιτουν να μην εχεις ζωη οπως το Skyrim ξερω γω για να τα παιξεις. Ουτε εχουν βγει τα 300 σικουελς και τα 500 σπινοφς ξερω γω να εχεις χαωθει. 3 παιχνιδια ειναι με ωραιοτατη διαρκεια.
Ολοι εχουμε τις λεγομενες σειρες της ντροπης (που ολοι εχουν παιξει εκτος απο μας) αλλα αυτη ειναι too good για να την χασεις :a036:

karlat89
18-03-2013, 16:41
Το παιχνίδι υπαρχει για PS3?

Venigre
18-03-2013, 19:48
Το παιχνίδι υπαρχει για PS3?

Ναι μόνο του νομιζω υπάρχει μόνο σε digital μορφή στο psn και σε κανονική μορφή στην τριλογία που έχει και τα 3 mass effect μαζι

karlat89
18-03-2013, 20:17
Μόνο την τριλογία βρήκα, θα ξανακοιτάξω στο psn

tsakali GR
16-09-2013, 11:13
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση γιατί πολύ σπάστηκα χθες.

Τελείωσα το 2ο playthrough στο παιχνίδι στο επίπεδο hardcore και ενώ τερμάτισα κανονικά, μόλις έβγαλα τον Saren και έπαιξαν τα credits, ξεκλείδωσε το Long Service Medal Trophy αλλά όχι το αντίστοιχο για το Hardcore difficulty.

Να διευκρινίσω πως στο 2ο playthrough και αφού είχα τελειώσει το normal, άλλαξα τη δυσκολία πριν ξεκινήσω το game από τα options για να είμαι σίγουρος. Εννοείται επίσης πως δεν πείραξα καθόλου το difficulty ενώ έπαιζα.

Ξέρω ότι ζητάω πολλά μετά από τόσο καιρό που έχει βγει, αλλά μήπως έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κανένα glitch ή τι έχω κάνει λάθος; Το έψαξα λίγο και στο Google και δεν βρήκα κάτι σχετικά με το hardcore trophy. Έχω ξενερώσει απίστευτα γιατί πήγαινα να insanity playthrough και τώρα δεν μπορώ να το παίξω.

enstikto
16-09-2013, 14:51
Στο 2 υπήρχε ένα θεμα όπου αν εκανες load save απο αλλο difficulty το παιχνίδι glitchαρε κ θεωρούσε ΟΤΙ αλλάξες το DC σε ΟΛΑ τα playthroughs...
Μήπως συμβαίνει Κατι παρόμοιο;

SevenAm
16-09-2013, 15:44
George, πολύ άκυρο το σκηνικό... μήπως και αναφέρεται κάτι στο roadmap του ps3trophies.org? Συνήθως αναφέρεται είτε στο guide ή στο forum σε όποια Glitches παρουσιάζονται. Δοκίμασες να κάνεις delete τo game data & re-install?

tsakali GR
16-09-2013, 16:14
Στο 2 υπήρχε ένα θεμα όπου αν εκανες load save απο αλλο difficulty το παιχνίδι glitchαρε κ θεωρούσε ΟΤΙ αλλάξες το DC σε ΟΛΑ τα playthroughs...
Μήπως συμβαίνει Κατι παρόμοιο;

Η αλήθεια είναι ότι το 2ο playthrough στο hardcore το έκανα με import του χαρακτήρα από το normal. Έχει γούστο...


George, πολύ άκυρο το σκηνικό... μήπως και αναφέρεται κάτι στο roadmap του ps3trophies.org? Συνήθως αναφέρεται είτε στο guide ή στο forum σε όποια Glitches παρουσιάζονται. Δοκίμασες να κάνεις delete τo game data & re-install?

Από όσο κοίταξα στο google, τουλάχιστον για την έκδοση στο PS3, δεν είδα να γράφουν για glitches στα trophies. Τι να πω, να δοκιμάσω και delete game data και re-install μπας και, έχω και το save πριν τον Saren στο τέλος να το τελειώσω πάλι εάν είναι.

Thanks guys!

Kane
06-04-2014, 20:05
Το ξεκίνησα και εγώ σήμερα. Μια ερώτηση για τα classes. Όταν φτιάχνω τον χαρακτήρα μου δεν επιτρέπει να επιλέξω class. Μου βγάζει default τον soldier. Θα έχω αργότερα επιλογή να αλλάξω;

Edit: Έπρεπε να επιλέξω manual registration όταν ξεκινούσε το παιχνίδι. Όλα καλά :)

Kane
28-04-2014, 13:48
Πάλι εγώ. Ξέρει κανείς τι κρατάω, αν κρατάω, όταν αρχίσω New Game+ ; Το level το ξέρω. Credits, weapons κλπ;

tsakali GR
28-04-2014, 17:49
^^πάει καιρός που το τελείωσα αλλά νομίζω κρατάς armor και όπλα (όχι από την αρχή αλλά μετά το Eden Prime) και το level σου με τα experience points (τα οποία νομίζω ξαναπερνάς από την αρχή).
Σου δίνει και κάποια credits, αλλά λίγα κάπου στα 30.000 αν θυμάμαι, γιατί γενικώς στο Mass μάζευες για πλάκα τα μύρια ):

Kane
29-04-2014, 09:00
Ευχαριστώ τσάκαλε! Αυτό ήθελα να ακούσω. Να εξοπλίσω την ομάδα από τώρα με τα καλύτερα όπλα / πανοπλίες για τα επόμενα πιο δύσκολα playthroughs.
Όντως τα credits μαζεύονται πάρα πολύ εύκολα. Είμαι lvl 35 και κοντεύω τα 4 μύρια

Alastor
29-04-2014, 14:44
υπαρχει καποια αλλη εκδοση της τριλογιαςγια το ps3 εκτος απο αυτην?

https://i1.ytimg.com/vi/jH9u-LzX4mM/hqdefault.jpg


σαν του xbox δηλαδη

http://venturebeat.files.wordpress.com/2012/10/mass-effect-trilogy-box-set1.jpg

tsakali GR
30-04-2014, 14:58
Η Αμερικάνικη του trilogy για PS3 είναι όπως στη 2η εικόνα, δηλαδή με slipcase και όλα τα δισκάκια μαζί. Η ευρωπαϊκή είχε 3 διαφορετικά κουτάκια retail και ολα μαζί μέσα σε ένα χαρτονένιο case.

Kane
05-05-2014, 12:26
To τελείωσα στις 53 ώρες. Καταπληκτικό όσο δεν πάει. Η ιστορία δοσμένη πολύ όμορφα, οι διάλογοι άριστοι και το gameplay θα έλεγα αρτιότατο αν δεν είχα παίξει πρώτα το ΜΕ2. Λίγο η εξερεύνηση με το ΜΑΚΟ με κούρασε γιατί όλοι οι πλανήτες, μα όλοι οι πλανήτες, είχαν τις Άνδεις που έπρεπε να ανεβοκατέβεις.
Ξεκίνησα στο καπάκι Hardcore δυσκολία. Τελικά μαζί με όλα που είπε ο Γιώργος, κρατάω και τα credits. Ξεκίνησα lvl 50, με Χ όπλα και πανοπλίες και 9 μύρια. Φαίνεται όμως ότι όλοι έχουν immunity σε αυτή τη δυσκολία. Τέλος πάντων, δεν θα μείνει ρουθούνι.
Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι στο import χαρακτήρα για το νέο playthrough δε σε αφήνει να αλλάξεις class, όπως στο ΜΕ2. Ήθελα να παίξω και κάτι άλλο (είμαι engineer).
Αυτά.

lebron15
14-05-2014, 02:54
Δεν μου αρέσουν τα rpg, έχω το Skyrim στην κονσόλα, προσπάθησα δύο φορές να το παίξω αλλά και τις δύο τζίφος, δεν φταίει το παιχνίδι, απλά εμένα δε μου αρέσουν τα rpg, με κουράζουν. Το Mass effect είναι περισσότερο action και λιγότερο rpg;

Nikoladim
14-05-2014, 14:16
Ναι ειναι περισσοτερο action

Kane
15-05-2014, 09:41
Τέλος και το hardcore. Εδώ έχασα καμιά δεκαριά φορές. Πολύ σπαστικοί οι krogan, πολύ σπαστικοί. Τι neural shock, radioactive rounds, shredder ammo, sledgehammer, scram rail x 2, damping στα εξωγήινα π@π@ρια τους με γράφουν. Επίσης κόλλησε μετά το τελευταίο boss fight και με έβαλε να το ξαναπαίξω. Χρησιμοποίησα Ashley και Kaiden εκτός από τους τελευταίους δύο πλανήτες όπου οι Garrus και Wrex έκαναν τη διαφορά. Είπα να κάνω ένα διάλειμμα να βάλω και κάτι άλλο, είμαι στις 85 ώρες, αλλά την επόμενη μέρα ξεκίνησα insanity. Έχω πρόβλημα γιατρέ μου;

tsakali GR
15-05-2014, 14:04
^^το "πρόβλημα" το'χουμε όλοι όσοι έχουμε πιάσει στα χέρια μας το game και με το που ακούς το theme ή βλέπεις κάποιο graphic σε wallpaper, γίνεται η τρίχα κάγκελο :)

stavros88
17-09-2014, 00:02
Μια ερωτηση για τους ειδικους του παιχνιδιου.Παιζω την τριλογια για 2η φορα και ενω ειχα σκοπο να παιξω σαν renegade τελικα παλι για paragon με βλεπω.Θελω ομως μετα τον τερματισμο να παιξω και ως renegade.Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανω καποια βαρετα side-mission ή τις ατελειωτες βολτες με το ΜΑΚΟ για να βρω ολα τα mineral κτλ κτλ.Επισης στο 2,αν θυμαμαι καλα, υπαρχει ενα mini-game ας το πουμε οπου στελνεις καποια drones για να βρουν μεταλα και με αυτα αναβαθμιζεις το Normandy κτ κτλ.

Για να μην πολυλογω υπαρχει καποιος τροπος(πχ ng+) για να παιξω ξανα την τριλογια ως renegade αλλα να μην ξανακανω ολα αυτα τα ψιλοανουσια πραγματακια?Αν δεν τα κανω θα καταληξω underleveled η κατι τετοιο?

Kane
17-09-2014, 08:50
Κάνεις new game και επιλέγεις import character. Κρατάς τα πάντα (credits, όπλα κλπ) και παίζεις όπως θέλεις.

stavros88
17-09-2014, 13:11
Μια χαρα δηλαδη.Ευχαριστω!

james9
25-06-2015, 11:22
Εχω παιξει την τριλογια 2-3 φορες στο xbox και προσφατα την πηρα στο Ps3 αφου τη βρηκα 4,99 στο us store.

Πραγματικα προκειται για αθλιο πορτ εκτος αν εχουν περασει τοσα χρονια και δεν θυμαμαι οτι ετσι ηταν και στο xbox. Θυμαμαι πχ το συνεχες loading αλλα το χαλι των framedrops οχι.

Παρολαυτα , προκειται περι παιχνιδαρας και ηδη εχω φαει 25 ωρες οσα θεματα και αν εχει.

phaerun
26-06-2015, 15:46
αν σας πω οτι εγω γελουσα σαν λακαμας γιατι εμαθα οτι στο x1 θα μπορώ να ξαναπαιξω mass effect θα με πιστεψετε ;

πως και πως το περιμένω...

Stefanos
26-06-2015, 15:52
Θα σε πιστεψουμε γιατι αν θυμαμαι καλα ειχες (απο παλια) μια μεγαλη αγαπη για το/τα Μass Εffect :'D

Slay
26-06-2015, 22:16
αν σας πω οτι εγω γελουσα σαν λακαμας γιατι εμαθα οτι στο x1 θα μπορώ να ξαναπαιξω mass effect θα με πιστεψετε ;

πως και πως το περιμένω...
μακαρι να μπορεσεις να το παιξεις οπως θελεις, παντως προς το παρον το παιχνιδι ειναι απλα unplayable στο one.

mihalis13
04-05-2017, 09:44
Ξεθάβω το παρόν thread μιας και τελικά αποφάσισα να ασχοληθώ με τα ME.
Παίζω στο Xbox One μιας και το έχει το EA Access και το βρήκα καλή ευκαιρία να το δοκιμάσω. Έχω παίξει 8 ώρες προς το παρόν, από πλευρά ιστορίας νομίζω είμαι στην πολύ αρχή ακόμα. Αλλά έχω κάνει αρκετά side quests και νομίζω πως το πλήρωμα μου είναι full.
Γενικά το παιχνίδι μου αρέσει πολύ και στέκεται πολύ καλά ακόμα και σήμερα 10 χρόνια την κυκλοφορία του.
Ακόμα μαθαίνω το gameplay του η αλήθεια είναι. Εντολές προς του παίκτες στην ομάδα μου σπάνια θα δώσω μιας και δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα..
Επίσης ανακάλυψα πως έχουμε και "δυνάμεις" πατώντας το RB του Xbox controller.
Το story έως τώρα φαίνεται ωραίο, αλλά ξαναλέω είμαι στην πολύ αρχή ακόμα. Ελπίζω να γίνει ακόμα καλύτερο στη συνέχεια.

Kane
04-05-2017, 11:12
Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του Mass Effect!
Οι δυνάμεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες και οι δικές σου και της ομάδας σου. Ιδανικά θα πρέπει να συμπληρώνει ο ένας τις ελλείψεις του άλλου. Τι class έχεις πάρει; Σε τι δυσκολία το παίζεις; Μου φαίνεται περίεργο ότι δίνεις σπάνια εντολές. Φυσικά μπορεί να είναι και διαφορετική προσέγγιση παιξίματος
Ελπίζω να σου αρέσει μέχρι το τέλος. Μπορεί να γίνει χαοτικό με το κακοσχεδιασμένο inventory αλλά αν σε κρατήσει αυτό το παιχνίδι θα πάθεις κοκομπλόκο με τα άλλα δύο.

mihalis13
04-05-2017, 11:19
Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του Mass Effect!
Οι δυνάμεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες και οι δικές σου και της ομάδας σου. Ιδανικά θα πρέπει να συμπληρώνει ο ένας τις ελλείψεις του άλλου. Τι class έχεις πάρει; Σε τι δυσκολία το παίζεις; Μου φαίνεται περίεργο ότι δίνεις σπάνια εντολές. Φυσικά μπορεί να είναι και διαφορετική προσέγγιση παιξίματος
Ελπίζω να σου αρέσει μέχρι το τέλος. Μπορεί να γίνει χαοτικό με το κακοσχεδιασμένο inventory αλλά αν σε κρατήσει αυτό το παιχνίδι θα πάθεις κοκομπλόκο με τα άλλα δύο.

Αυτο με το invetory ισχύει. Όντως γίνεται ένα μπάχαλο..
Όπως και ο χάρτης για του πρέπει να πας δεν είναι καλός, αλλά σιγά σιγά μαθαίνω τις περιοχές.
Σε δυσκολία παίζω στο Normal και κλάση είμαι Soldier.

mihalis13
16-05-2017, 00:21
Μετά από 24 ώρες είδα τους τίτλους τέλους.
Πραγματικά το παιχνίδι ήταν φανταστικό σαν story και το έπαιζα πολύ ευχάριστα.
Μου άρεσε που έπρεπε να πάρω αρκετές δύσκολες αποφάσεις και παρόλα τα (μικρά) προβλήματα του (χαοτικό inventory, μέτριο cover system, απουσία checpoint) δεν με κούρασε καθόλου και το απόλαυσα πραγματικά!
Τώρα λέω να κάνω ένα διάλειμμα και να μην τα πάω σερί, αλλά μέσα στο καλοκαίρι σίγουρα θα ασχοληθώ και με τα επόμενα παιχνίδια της σειράς.

tsakali GR
17-05-2017, 23:32
Το Mass Effect 2 όταν κυκλοφόρησε ήταν αρκετές σκάλες καλύτερο και πιο διασκεδαστικό από το πρώτο, καθώς διορθώθηκαν πολλοί μηχανισμοί gameplay και προβλήματα. Για εμένα προσωπικά, επίσης, το 2ο μέρος είναι το πιο δεμένο και ολοκληρωμένο της τριλογίας, τόσο από άποψη στόρι και ανατροπών όσο και ως προς το lore. Θα σου πρότεινα να μην περιμένεις πολύ καιρό για να το παίξεις, θα σε βοηθήσει πολύ να έχεις φρέσκα τα γεγονότα του 1ου. ¶σε που θα κάνεις και import τον χαρακτήρα σου και έτσι θα ληφθούν υπόψη τα decisions που έχεις πάρει.

mihalis13
18-05-2017, 00:36
Το αφήνω μόνο και μόνο για να μην το αδικήσω. Όταν παίζω ένα sequel από μια σειρά στα καπάκια συνήθως το βαριέμαι και το αφήνω. Για αυτό πλέον τα τελευταία χρόνια φροντίζω πάντα σε σειρές παιχνιδιών να παίζω τουλάχιστον ένα παιχνίδι ανάμεσα.
Και έτσι μένει πάντα ζεστό το ενδιαφέρον για το κάθε game.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kane
18-05-2017, 08:55
Το μόνο που έχω να πω είναι, αφού φαντάζομαι θα παίξεις από μια φορά το κάθε παιχνίδι, να δοκιμάσεις και άλλα classes γιατί ο soldier πιστεύω ότι προσφέρει το λιγότερο στην Mass Effect εμπειρία. Επίσης στα επόμενα μπορείς να αλλάξεις τη δυσκολία όποτε θέλεις, οπότε δοκίμασε λίγο παραπάνω να σφίξουν λίγο οι κώλοι :P

mihalis13
18-05-2017, 09:40
Το μόνο που έχω να πω είναι, αφού φαντάζομαι θα παίξεις από μια φορά το κάθε παιχνίδι, να δοκιμάσεις και άλλα classes γιατί ο soldier πιστεύω ότι προσφέρει το λιγότερο στην Mass Effect εμπειρία. Επίσης στα επόμενα μπορείς να αλλάξεις τη δυσκολία όποτε θέλεις, οπότε δοκίμασε λίγο παραπάνω να σφίξουν λίγο οι κώλοι :P

Θα το δοκιμάσω στα επόμενα Σπύρο. Απλά δεν ξέρω γιατί στο 1 δεν με άφησε να επιλέξω class και με πήγε αυτόματα Soldier. Το μόνο που με άφησε ήταν να πειράξω το μικρό όνομα..

Kane
18-05-2017, 09:43
Περίεργο... Εγώ το είχα παίξει με engineer

tsakali GR
18-05-2017, 17:42
Το μόνο που έχω να πω είναι, αφού φαντάζομαι θα παίξεις από μια φορά το κάθε παιχνίδι, να δοκιμάσεις και άλλα classes γιατί ο soldier πιστεύω ότι προσφέρει το λιγότερο στην Mass Effect εμπειρία. Επίσης στα επόμενα μπορείς να αλλάξεις τη δυσκολία όποτε θέλεις, οπότε δοκίμασε λίγο παραπάνω να σφίξουν λίγο οι κώλοι :P


Θα το δοκιμάσω στα επόμενα Σπύρο. Απλά δεν ξέρω γιατί στο 1 δεν με άφησε να επιλέξω class και με πήγε αυτόματα Soldier. Το μόνο που με άφησε ήταν να πειράξω το μικρό όνομα..

Συμφωνώ με τον Σπύρο τόσο για τη δοκιμή του class όσο και για τη δυσκολία.
Αν θυμάμαι καλά κατά τη διάρκεια του import από το 1ο στο 2ο σε αφήνει να αλλάξεις το Class, μιας και το 1ο μέρος στο PS είχε κυκλοφορήσει πολύυυυυυυυυ καιρό μετά, κι έτσι δεν περιορίζεσαι. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος γιατί έχουν περάσει χρόνια, αλλά έχω την αίσθηση ότι κι εγώ είχα παίζει με Soldier (ο Vanguard δεν υπήρχε στο 1ο) και μετά το είχα γυρίσει σε άλλο.
Προτείνω τον Vanguard που συνδυάζει Biotics με Combat Skills και όταν ανέβεις λίγα level είσαι πολύ bad ass και δευτερευόντος τον Infiltrator αν σου αρέσει να παίζεις με Cloaking και Sniper weapon.