PDA

View Full Version : Τελικα τι συμβαινει με το ανεμιστηρακι;



flearay
03-01-2015, 19:37
Καλη χρονια σε ολους!Εχω απορια σχετικα με το ανεμιστηρακι του ps4 Καποιοι λενε οτι ειναι τελειως αθορυβο καποιοι οτι ειναι φυσιολογικο να γκαζωνει..Προσωπικα σε fifa και nhl ειναι τελειως αθορυβο και στο nba 2k ξεκιναει να περνει μπροστα.δεν ενοχλει απλα ακουγεται.Πως πρεπει να λειτουργει τελικα;Να το κοιταξω η απλα να το αποδεκτω;;

memix
03-01-2015, 20:48
Δεν έχει πρόβλημα που και που ρίχνει τα γκάζια του :), είναι φυσιολογικό.

Starlord
04-01-2015, 14:08
Εμένα μου έχει αρχίσει το εξής κουλό, το οποίο μάλλον σχετίζεται με το rest mode αλλά δεν το έχω σιγουρέψει. Στη μέση της νύχτας αρχίζει τα τριπλά μπιπ κάθε τρεις και λίγο και όταν το ανοίγω αρχίζει το γνωστό random disc eject. Προς το παρόν με σβήσιμο, αποσύνδεση από το ρεύμα και πλήρη εκφόρτιση αντιμετωπίζεται αλλά προβληματίζομαι επειδή λήγει η εγγύηση μήπως να το στείλω μια βόλτα cometron.

flearay
04-01-2015, 14:17
Cometron ειναι το επισημο service στην Ελλαδα;Το πας κατευθειαν εκει η πρωτα στο καταστημα που αγορασες τη συσκευη;

GedoGt
04-01-2015, 14:18
Να το στείλεις, αλλά 99% η απάντηση που θα πάρεις είναι: το ελέγξαμε και δεν βρήκαμε κάτι....

flearay
04-01-2015, 18:00
Ποσο αμεσα τσεκαρουν τη κονσολα;Σε ενημερωνουν την επομενη μερα η παιζει να περασει καμια βδομαδα;

GedoGt
04-01-2015, 20:49
Την επόμενη μέρα όχι, υπολόγιζε 4-5 εργάσιμες, καλύτερα όμως να τους καλέσεις για πληροφορίες

flearay
04-01-2015, 21:01
Να απευθυνθω κατευθειαν εκει η να παω πρωτα με την εγγυηση στο καταστημα που το αγορασα;

Starlord
04-01-2015, 23:36
Να το στείλεις, αλλά 99% η απάντηση που θα πάρεις είναι: το ελέγξαμε και δεν βρήκαμε κάτι....
Ναι αυτό φοβάμαι κι εγώ και δεν θα λένε και ψέμματα γιατί και εμένα δεν το κάνει συνέχεια και θα μείνω χωρις για καμια εβδομάδα.

flearay
05-01-2015, 16:52
Περασα απο την αλυσιδα καταστηματων που πηρα τη κονσολα κ μου ειπαν καλυτερα να απευθυνθω απευθειας στη sony για πιο γρηγορα και δεν μου ανεφεραν κατι για cometron που γραφετε εδω.τι ακριβως ειναι η cometron;

BillyFlo81
05-01-2015, 17:15
τι ακριβως ειναι η cometron;

Εξουσιοδοτημενο service της Sony το οποιο βρισκεται στο Χαλανδρι.

http://cometron.gr/

Στη cometron θα σε παραπεμψει η sony για το Ps4.

flearay
05-01-2015, 23:50
Οποτε αν καταλαβα καλα να τηλεφωνησω απευθειας cometron

flearay
06-01-2015, 21:08
Παντως η αληθεια ειναι οτι δεν ενοχλει τοσο και δε ξερω αν αξιζει το κοπο να ψαχνομαι.Ισως δωσω λιγο χρονο ακομα να δω πως συμπεριφερεται

flearay
17-02-2015, 22:56
Γκαζωνει πολυ στο nba 2κ15..Οχι συνεχομενα αλλα χθες για πρωτη φορα στο peak του ακουστηκε σημαντικα..λετε το νεο software update να σωσει τιποτα;αν και θεμα hardware φανταζομαι ειναι

Lefteris_X
17-02-2015, 23:02
Να ανησυχείς αν το νέο firm. update μειώνει τα γκάζια του ανεμιστήρα = μεγαλύτερη θερμοκρασία!

Για να γκαζώνει = η θερμοκρασία έχει ανέβει, δεν γκαζώνει γιατί σουζάρει! :D

Μήπως λόγω κρύου, παίζει καλοριφέρ στο δωμάτιο; Ψιλο-λογικές τότε οι γκαζιές. βρουμ-βρουμ.

flearay
17-02-2015, 23:43
Εχει καλοριφερ αλλα τοσο πολυ πια;Μου το κανει μονο στο nba 2k15 τοσο εντονα!στα αλλα δυο games που εχω ειναι φυσιολογικα σχετικα τα πραγματα

Lefteris_X
18-02-2015, 00:25
Τα NBA2K ανέκαθεν σήκωναν θερμοκρασίες, μην σε ανησυχεί. Πάντως καλοριφέρ δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια, όχι να ξεπαγιάσεις κιόλας!

Κάνε αυτό που κάνω κι εγώ αν θες : PS2/PS3/PS4 έχω 2 στρογγυλά από CD/DVD (οι λεγόμενες τούρτες) και έχω το ένα και το άλλο διαγώνια στημένα πάνω στο τραπέζι/γραφείο και βάζω πάνω του την κονσόλα.

Έτσι, είναι σταθερότατη, έχει περί τα 7-8 εκατοστά ύψος από την επιφάνεια και είναι ανοιχτή για αέρα από παντού. Με αυτό τον τρόπο, ξέρω ότι αν ακούω ανεμιστήρες, είναι καθαρά θέμα παιχνιδιού και όχι επειδή ζορίζεται η κονσόλα, λόγω "σφιξίματος" αέρα από την θέση που την έχω. Σε όποιον το έχω προτείνει / δείξει, έχει σωθεί, πολλά χρόνια τώρα!

Daytime Dreamer
18-02-2015, 02:43
Τα NBA2K ανέκαθεν σήκωναν θερμοκρασίες, μην σε ανησυχεί. Πάντως καλοριφέρ δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια, όχι να ξεπαγιάσεις κιόλας!

Κάνε αυτό που κάνω κι εγώ αν θες : PS2/PS3/PS4 έχω 2 στρογγυλά από CD/DVD (οι λεγόμενες τούρτες) και έχω το ένα και το άλλο διαγώνια στημένα πάνω στο τραπέζι/γραφείο και βάζω πάνω του την κονσόλα.

Έτσι, είναι σταθερότατη, έχει περί τα 7-8 εκατοστά ύψος από την επιφάνεια και είναι ανοιχτή για αέρα από παντού. Με αυτό τον τρόπο, ξέρω ότι αν ακούω ανεμιστήρες, είναι καθαρά θέμα παιχνιδιού και όχι επειδή ζορίζεται η κονσόλα, λόγω "σφιξίματος" αέρα από την θέση που την έχω. Σε όποιον το έχω προτείνει / δείξει, έχει σωθεί, πολλά χρόνια τώρα!

Αυτό ακριβώς. Πιο κομψή λύση είναι τα ποδαράκια (washers) τα οποία πάλι υψώνουν την κονσόλα λίγο πιο όμορφα! :D

ΠΧ

http://www.ebay.co.uk/itm/Rubber-Instrument-Case-Feet-19-x-8mm-20-Pack-HW501a-/160807793625?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2570e433d9

http://www.ebay.co.uk/itm/4x-Round-Cabinet-Instrument-Box-Case-Foot-Circular-Rubber-Feet-Bumpers-Protector-/390958774692?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5b06f579a4

http://www.ebay.co.uk/itm/Round-Rubber-Feet-12mm-x-6mm-Black-Self-Adhesive-MANY-QTYS-AVAILABLE-/271600034164?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item3f3c9fa174

http://www.ebay.co.uk/itm/Square-Rubber-Feet-13mm-x-8mm-x-6mm-Black-Self-Adhesive-MANY-QTYS-AVAILABLE-/271600022334?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item3f3c9f733e

http://www.ebay.co.uk/itm/Rubber-Instrument-Case-Feet-16-x-10mm-10-Pack-HW500-/150603504980?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2310ab1d54

flearay
18-02-2015, 10:57
Καλη λυση ακουγεται αυτη.Γενικα τι συνισταται για τη θεση της κονσολας;ξαπλα η ορθια;

Lefteris_X
18-02-2015, 11:40
Ξάπλα σου συστήνω. Η βαρύτητα δεν είναι ότι καλύτερο για τον μηχανικό δίσκο και την περιστροφή του BD-ROM.

flearay
18-02-2015, 22:19
Εβαλα αυτα τα μπιλακια που προτεινε ο daytime.Σηκωθηκε αρκετα η κονσολα αλλα δε παρατηρησα σημαντικη αλλαγη.στα ιδια σημεια δηλαδη γκαζωσε στο 2k με σχεδον ιδια ενταςη.Οποτε μαλλον ειναι θεμα game?

Lefteris_X
18-02-2015, 22:59
Ε, ναι, οπότε μην σε ανησυχεί.

alan sirer
18-02-2015, 23:29
και που να επαιζες και την beta του planetside,ανα τακτα διαστηματα και για ενα 2λεπτο περιπου βαζει την τουρμπινα στο φουλ,αλλα γενικα ειναι αθορυβη η κονσολα.

DionushsPatra
31-05-2015, 13:38
και μενα δουλευη ασταμάτητα εχω στέγνωση βρεγμένη μπλούζα με το πλέι 4 πολυμηχανημα

Nek_Food
31-05-2015, 13:50
Σαν μετάφραση από google translate είναι το post σου. :ice:

DionushsPatra
31-05-2015, 13:59
:hysterical:

NIKOS HONDROGIANNIS-octy
14-07-2015, 18:52
τωρα με την ζεστη εχει παρει φωτια το μηχανημα αλλα θα κανω το τρικ με τα μπιλακια...

NickMrg
13-08-2015, 21:15
Καλο θα ηταν η κονσολα να ειναι σε καθετη θεση ετσι ωστε να μπορει να αποβάλει την θερμοτητα πιο ευκολα

Sent from my Note 3 N9005

WolfRathmA
17-08-2015, 15:38
How Hot Does The PS4 Get? (http://www.ps3hax.net/2013/11/how-hot-does-the-ps4-get/)

zhmia
06-09-2015, 12:42
Εγώ πάντως με το metal gear solid έχω τρομάξει με τουςς ήχους που κάνει το ανεμιστηράκι... Και απ ότι έχω ακούσει, τα έξξτρα fans που πωλούνται για το ps4 δεν κάνουν και πολύ δουλειά..

odytsak
06-09-2015, 12:51
Tελικά μάθαμε τι συμβαίνει με το ανεμιστηράκι? :P

flearay
16-09-2015, 00:09
Μια ωρα κ κατι παιχνιδι σημερα επιασα τη κονσολα απο πανω κ εκαιγε..Φυσιολογικο για μια κ κατι ωρα;nba 2k 15 το παιχνιδι

christos-sonyboy
16-09-2015, 11:43
Εγω παντως δεν παιζω χωρις air condition η εναν ανεμιστηρα να σκαει πανω στην κονσολα.

three_brothers1
16-09-2015, 11:47
Μια ωρα κ κατι παιχνιδι σημερα επιασα τη κονσολα απο πανω κ εκαιγε..Φυσιολογικο για μια κ κατι ωρα;nba 2k 15 το παιχνιδι
φιλε το 2Κ υπερθερμαινει αρκετα την κονσολα σε σχεση με αλλα παιχνιδια..

gRim
16-09-2015, 11:52
Μια ωρα κ κατι παιχνιδι σημερα επιασα τη κονσολα απο πανω κ εκαιγε..Φυσιολογικο για μια κ κατι ωρα;nba 2k 15 το παιχνιδι

Όταν λες έκαιγε μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Κάτι σε καίει εάν είναι πάνω από 60C. Μετρήσεις έχουν δείξει ότι η θερμοκρασία του PS4 κυμαίνεται 44-47C. Εάν για κάποιο λόγο το PS4 δεν μπορούσε να αεριστεί θα άκουγες τον ανεμιστήρα να λειτουργεί στο full και εάν και πάλι δεν μπορούσε να διατηρήσει χαμηλή θερμοκρασία θα πετούσε προειδοποίηση και θα έκλεινε.

flearay
16-09-2015, 12:34
Ok ισως οχι εκαιγε αλλα πολυ ζεστο για μια ωρα και λειτουργιας.Βαζοντας δηλαδη το χερι σου πανω η αισθηση ηταν ενοχλητικα ζεστη αν το αφηνες επανω για αρκετη ωρα

gRim
16-09-2015, 12:39
Γενικά πάντως η κονσόλα είναι ζεστή όταν λειτουργεί (και τα νέα μοντέλα CUH-1200 που κυκλοφορούν είναι ακόμα πιο ζεστά) οπότε δεν θα ανησυχούσα εκτός εάν άρχιζε να μου πετάει μηνύματα υπερθέρμανσης. Ο ανεμιστήρας κάνει υπερβολικό θόρυβο;

flearay
16-09-2015, 13:01
Απ οτι καταλαβα απο προηγουμενες απαντησεις φιλων ειναι στα ιδια επιπεδα των περισσοτερων.ειναι πιο θορυβωδες γενικα απο το ps3 που ειχα.επισης αυξομειωνεται.εχω παρατηρησει οτι σε χρονο gameplay ειναι σε νορμαλ επιπεδα αλλα οταν δειχνει cutscenes η videos τοτε γκαζωνει.και ξαναπεφτει παλι στο gameplay

flearay
17-09-2015, 23:44
Pro 2016 φουλ το αμεμιστηρακι χωρις σταματημο!τοσο βαρυ του επεσε;

gtakis
30-11-2015, 18:47
Εγώ παιδιά με το unity έχω δεί γκαζώματα αλλά μετά από 2-3 ώρες παιχνίδι και όχι πάνω από 3-5 λεπτά....

karlat89
30-11-2015, 20:33
The witcher 3,το ίδιο ειδικα σε μαχες,το ιδιο κ στο the order

george2411
11-06-2016, 14:04
Καλησπερα σας και απο μενα. Νεος κατοχος CUH-1216B 1TB και παλιος κατοχος cuh 1100 σειρα. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας που εχει αυτο το μοντελο εχει θεματα με θερμοκρασιες αλλα κυριως αν του δουλευουν οι ανεμιστηρες. Εχει παρατηρησει καποιος απο εσας να ανεβαζουν στροφες? Διπλα διπλα σε συγκριση με το προηγουμενο μοντελο ειναι η μερα με τη νυχτα. Εντελως αθορυβο το νεο μοντελο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να μην ανεβαζουν στροφες. Μετρημενα και τα 2 με θερμομετρο υπερυθρων στην πισω εξοδο αερα, το παλιο με το νεο εχουν 2-3 βαθμους διαφορα πιο ζεστο το καινουργιο αλλα αισθητη διαφορα στον θορυβο.

- - - Updated - - -

Ξεχασα να αναφερω θερμοκρασιες απο 60-65 βαθμους περιπου σε uncharted 4 - driveclub και rocket league.

cocous
12-06-2016, 17:31
Εμένα παντως το δικο αν και καινουριο καποιες φορες ετοιμαζεται για απογειωση. Εχει να κανει και με το παιχνιδι. Σε καποια ζεσταίνεται πιο πολύ και σε κάποια παλι λιγοτερο. Το αποκορύφωμα ειναι οταν παιζεις και βγαινεις στο κεντρικό μενού χωρις να κλεισεις το game. Γενικα ειναι πολύ δυσκολο να διωξεις ολη αυτη την θερμοκρασία σε τοσο μικρο χωρο. Δεν ξερω με αλλαγη καποιας θερμοαγωγιμης καλυτερης ποιοτητας υπαρχει διαφορα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andapo
12-06-2016, 17:46
Καλησπερα σας και απο μενα. Νεος κατοχος CUH-1216B 1TB και παλιος κατοχος cuh 1100 σειρα. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας που εχει αυτο το μοντελο εχει θεματα με θερμοκρασιες αλλα κυριως αν του δουλευουν οι ανεμιστηρες. Εχει παρατηρησει καποιος απο εσας να ανεβαζουν στροφες? Διπλα διπλα σε συγκριση με το προηγουμενο μοντελο ειναι η μερα με τη νυχτα. Εντελως αθορυβο το νεο μοντελο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να μην ανεβαζουν στροφες. Μετρημενα και τα 2 με θερμομετρο υπερυθρων στην πισω εξοδο αερα, το παλιο με το νεο εχουν 2-3 βαθμους διαφορα πιο ζεστο το καινουργιο αλλα αισθητη διαφορα στον θορυβο.

- - - Updated - - -

Ξεχασα να αναφερω θερμοκρασιες απο 60-65 βαθμους περιπου σε uncharted 4 - driveclub και rocket league.

Λογικά είναι αυτά που παρατηρείς. Δες και το παρακάτω link.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-playstation-4-cuh-1200-c-chassis-review

Snk
28-10-2016, 01:22
Αυτη ειναι λυση για να σταματησει να κανει σαν αεροπλανο


https://www.youtube.com/watch?v=QVnicN9-IBY

alan sirer
14-11-2018, 12:58
και που να επαιζες και την beta του planetside,ανα τακτα διαστηματα και για ενα 2λεπτο περιπου βαζει την τουρμπινα στο φουλ,αλλα γενικα ειναι αθορυβη η κονσολα.

μετα απο 3+ χρονια,να γραψω στο εαυτο μου την νεα μου εμπειρια,αλλαζοντας σκληρο δισκο εχθες μιας και αυτο μου προτεινε ο τεχνικος αναφεροντας του το προβλημα που ειχα,αυτα τα 3+ χρονια το ανεμιστηρακι δεν ακουγοταν,ηταν σαν να μην λειτουργουσε,απο σημερα εχει μπει σε λειτουργια ελικοπτερου,οχι ομως παντου,παιζοντας το gems of war δεν ακουγεται τιποτα,αν πατησω να μπω στο μενου αρχιζει να ανεβαζει στροφες,οχι κατι το τρελο,ξαναμπαινοντας στο παιχνιδι ολα σταματανε,ειπα σημερα να ξανακατεβασω το gauntlet,ελικοπτερο γινεται ενω πριν την αλλαγη του δισκου δεν ακουγοταν τιποτα,το ιδιο και με το uncharted,πριν την αλλαγη κανενας θορυβος με την αλλαγη τουρμπινα,τι γινεται ρε παιδια ?

Lefteris_X
14-11-2018, 14:49
Στα πόσα RPM είναι ο νέος σκληρός; Μήπως είναι στα 7.200;

alan sirer
14-11-2018, 14:56
αυτον πηρα https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/hdd-skliros-diskos/WD-HDD-Blue-500GB-2-5-WD5000LPCX.htm ειναι στα 5400

Lefteris_X
14-11-2018, 15:03
Η αλήθεια είναι ότι πριν 1,5 περίπου χρόνο (δεν θυμάμαι επακριβώς) μετά από κάποιο firmware, όταν παίζεις ένα παιχνίδι και βγεις στο OS (χωρίς να έχεις κάνει close application), το PS4/PS4 Pro ανεβάζει στροφές. Δεν χρειάζεται να αναλύσω (παραθέσω υπόθεση) γιατί συμβαίνει αυτό - το γεγονός όμως είναι ότι όντως συμβαίνει.

Στο λέω για να μη νομίζεις ότι συμβαίνει σε εσένα.
Και σε εμένα συμβαίνει, ενώ πριν χρόνια δεν συνέβαινε.

Also: που και που καλό είναι να ανοίγουμε τη κονσόλα και να την καθαρίζουμε. Παίζει μεγάλο ρόλο.

alan sirer
14-11-2018, 15:07
η κονσολα ειναι πεντακαθαρη,ανα 2-3 μηνες την ανοιγω,το εκανα και σημερα αυτο,η σκονη ηταν ελαχιστη,γενικα το firmware 6.02 μου εχει βγαλει προβληματα.
το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να παιξω καποια παιχνιδια η εστω φοβαμαι μιας και μπαινει η τουρμπινα μπροστα και κανει τρελη φασαρια.

Lefteris_X
14-11-2018, 15:28
Ω, ρε γμτ. Σπάω το κεφάλι μου τι συμβαίνει.

Αλλά αυτό με την φασαρία είναι κοινό για όλους, δυστυχώς.

alan sirer
14-11-2018, 16:18
οσο σπαγαμε το κεφαλι μας,βγηκε το πραγματικο προβλημα

red light of death

ntsmrtz
14-11-2018, 16:36
,ανα 2-3 μηνες την ανοιγω

Τι λες τώρα...
Εχω το απλό, από τέλη ΄14, δεν το έχω ανοίξει ποτέ. Δεν πολυκάνει θόρυβο πάντως. Οκ κάποιες φορές τα παίρνει και απογειώνεται αλλά γενικά είναι ήσυχο.. Ιδίως τον χειμώνα
Εκείνο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν του πολυαρέσει να είναι σε κλειστό χώρο με δυσκολία ανανέωσης του αέρα.

Lefteris_X
14-11-2018, 17:39
Φτου ρε φούστη μου.

Συλλυπητήρια ρε συ. Γαμώτι, δεν είναι και ότι καλύτερο μέσα στις οικονομικές δυσκολίες που τραβάμε όλοι μας.

modecris
05-04-2020, 17:00
Συμφορουμητες εχω μια απορία.

Σε ps4 pro εχω πιασει πλεον το μεγιστο απο αποψη ταχύτητας του ανεμιστήρα σε φαση να ειναι πολυ ενοχλητικός. Ξερω πως η λυση ειναι λύσιμο-καθαρισμα-αλλαγη παστας αλλα λογο καραντινας μου λείπουν πρωτες ηλες αλλα (το βασικότερο) φοβάμαι μην παει κατι στραβα και δεν ειναι η καλύτερη περίοδος για αυτο...

Εκανα λοιπον μια πρωτη κίνηση: ανοιξα το πανω καπακι που ειναι κουμπωτο και χωρις βιδες καθαριζοντας ( χωρις να εχει ιδιαίτερη σκονη) τον ανεμιστήρα και τις γρίλιες εσωτερικα.

Αποτελεσμα? Ασφαλώς μηδεν αφου το προβλημα γνωριζα πως βρίσκεται 15-20 βιδες πιό βαθειά στην κονσολα μου. Παρατήρησα ομως κατι: χωρις το πανω καπάκι (που παρεμπιπτόντως βγαινει μονο στο pro) ο ανεμιστήρας ρίχνει στροφες σε πολυ μεγαλο ποσοστο, μπορει κατα 50% ή και παραπάνω. Εαν βαλω παλι πισω το καπακι σε πολύ λιγο χρονο ξαναγκαζωνει...

Για να σας προλαβω, οι γριλιες ειναι πεντακαθαρες οσο εχω οπτικη επαφη. Λετε να εχω αλλαξει κατι στην "αεροδυναμική" του ολου συστηματος ωστε να υπαρχει κίνδυνος κακης ψυξης? Προσωπικα δεν το νομιζω γιατι τοποθετοντας το καπακι απο τις γριλιες περναει ο αερας και κατευθύνεται στον ανεμιστήρα και οχι στο εσωτερικό του σασι ωστε να βοηθάει στην σωστη ροη του αερα.

Καποια αλλη άποψη?

cocous
15-05-2020, 15:10
Μήπως ειναι σε συγκεκριμένα παιχνίδια?
Διότι και εμένα γκαζώνει πολύ ενοχλητικά στο NBA 2k20. Και ειναι καθαρισμένο εσωτερικά με αλλαγμένη θερμαγώγιμη πολύ καλής ποιότητας και μόντα για καλύτερη ψύξη βάση αυτού που ανέφερες παραπάνω. Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι γενικό φορμάτ που πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά. Δές το παρακάτω. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200515/40b44f1550e7351a568480cbf57f27c2.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
15-05-2020, 15:26
Συμφορουμητες εχω μια απορία.

Σε ps4 pro εχω πιασει πλεον το μεγιστο απο αποψη ταχύτητας του ανεμιστήρα σε φαση να ειναι πολυ ενοχλητικός. Ξερω πως η λυση ειναι λύσιμο-καθαρισμα-αλλαγη παστας αλλα λογο καραντινας μου λείπουν πρωτες ηλες αλλα (το βασικότερο) φοβάμαι μην παει κατι στραβα και δεν ειναι η καλύτερη περίοδος για αυτο...

Εκανα λοιπον μια πρωτη κίνηση: ανοιξα το πανω καπακι που ειναι κουμπωτο και χωρις βιδες καθαριζοντας ( χωρις να εχει ιδιαίτερη σκονη) τον ανεμιστήρα και τις γρίλιες εσωτερικα.

Αποτελεσμα? Ασφαλώς μηδεν αφου το προβλημα γνωριζα πως βρίσκεται 15-20 βιδες πιό βαθειά στην κονσολα μου. Παρατήρησα ομως κατι: χωρις το πανω καπάκι (που παρεμπιπτόντως βγαινει μονο στο pro) ο ανεμιστήρας ρίχνει στροφες σε πολυ μεγαλο ποσοστο, μπορει κατα 50% ή και παραπάνω. Εαν βαλω παλι πισω το καπακι σε πολύ λιγο χρονο ξαναγκαζωνει...

Για να σας προλαβω, οι γριλιες ειναι πεντακαθαρες οσο εχω οπτικη επαφη. Λετε να εχω αλλαξει κατι στην "αεροδυναμική" του ολου συστηματος ωστε να υπαρχει κίνδυνος κακης ψυξης? Προσωπικα δεν το νομιζω γιατι τοποθετοντας το καπακι απο τις γριλιες περναει ο αερας και κατευθύνεται στον ανεμιστήρα και οχι στο εσωτερικό του σασι ωστε να βοηθάει στην σωστη ροη του αερα.

Καποια αλλη άποψη?

Εισαι σιγουρος οτι δεν ακουγεται περισσοτερο με το καπακι επειδη απλα ο ηχος εγκλωβιζεται μεσα σε ενα κουτι στην ουσια, ενω χωρις το καπακι ελευθερωνεται στον περιβαλλοντα χωρο?

Lefteris_X
15-05-2020, 15:27
Το γενικότερο φορμάτ δεν επηρεάζει τίποτα στο PS4.

Δεν ξέρω πως σου έρχονται αυτές οι σκέψεις, απ' όσο καταλαβαίνω έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου το πως λειτουργούν τα Windows με το PS4 OS (τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους).

Κάποια παιχνίδια, ναι, λόγω του (κακού) προγραμματισμού τους προκαλούν τις μέγιστες στροφές στον ανεμιστήρα επί μεγάλη διάρκεια ώρας. Δεν μπορείς (ο χρήστης) να κάνεις τίποτα για αυτό.

Προσωπικά από την εποχή του PS1 έως και σήμερα δεν έχω καμία PS κονσόλα να πατάει κανονικά όπως προβλέπεται στο γραφείο/τραπέζι (ή τέλος πάντων σε οποιαδήποτε επιφάνεια το έχετε). Αντιθέτως, το έχω υπερυψωμένο κατά 10 πόντους περίπου χρησιμοποιώντας ως "πατάκια" 2 CD-θήκες (τούρτες οι λεγόμενες των 50 CD) σε διαγώνια διάταξη. Από την 1η μέρα.
Επίσης ΠΟΤΕ δεν έχω τα μηχανήματα κοντά στην TV ή από πίσω της ή κοντά σε άλλα μηχανήματα (γιατί εκεί έχει μεγαλύτερη περιβαλλοντική θερμοκρασία + αιωρείται περισσότερη σκόνη).
Τέλος, έχουμε τις κονσόλες σε σημείο που αερίζεται άψογα.

Τα παραπάνω δεν είναι πατέντες, είναι το σωστό και γνωστό στήσιμο μιας κονσόλας εδώ και δεκαετίες ρε παιδιά!

ΟΚ κι εμένα ανεβάζει στροφές που και που (και για πολύ μικρό χρονικό διάστημα) το PS4 Pro, αλλά αυτά που περιγράφετε δεν τα έχω συναντήσει ποτέ.
Ξαναλέω: μερικά παιχνίδια λόγω (κακού) προγραμματισμού τερματίζουν τους ανεμιστήρες και ο χρήστης δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό.

modecris
15-05-2020, 15:49
Εισαι σιγουρος οτι δεν ακουγεται περισσοτερο με το καπακι επειδη απλα ο ηχος εγκλωβιζεται μεσα σε ενα κουτι στην ουσια, ενω χωρις το καπακι ελευθερωνεται στον περιβαλλοντα χωρο?
Χωρις το καπακι ακούγεται λιγο περισσότερο μια και χανουμε την οποια ηχομόνωση δημιουργείται απι αυτο αλλα απο την αλλη ριχνει λιγο τις στροφες. Μαλιστα μολις το ξανακουμπωνο η αλλαγη ειναι παρα πολυ εμφανης και γρήγορη..

Με την πρωτη ευκαιρια θα πρεπει να το καθαρισω εσωτερικα οσο ειναι καιρος...

cocous
15-05-2020, 17:30
Το γενικότερο φορμάτ δεν επηρεάζει τίποτα στο PS4.

Δεν ξέρω πως σου έρχονται αυτές οι σκέψεις, απ' όσο καταλαβαίνω έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου το πως λειτουργούν τα Windows με το PS4 OS (τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους).

Κάποια παιχνίδια, ναι, λόγω του (κακού) προγραμματισμού τους προκαλούν τις μέγιστες στροφές στον ανεμιστήρα επί μεγάλη διάρκεια ώρας. Δεν μπορείς (ο χρήστης) να κάνεις τίποτα για αυτό.

Προσωπικά από την εποχή του PS1 έως και σήμερα δεν έχω καμία PS κονσόλα να πατάει κανονικά όπως προβλέπεται στο γραφείο/τραπέζι (ή τέλος πάντων σε οποιαδήποτε επιφάνεια το έχετε). Αντιθέτως, το έχω υπερυψωμένο κατά 10 πόντους περίπου χρησιμοποιώντας ως "πατάκια" 2 CD-θήκες (τούρτες οι λεγόμενες των 50 CD) σε διαγώνια διάταξη. Από την 1η μέρα.
Επίσης ΠΟΤΕ δεν έχω τα μηχανήματα κοντά στην TV ή από πίσω της ή κοντά σε άλλα μηχανήματα (γιατί εκεί έχει μεγαλύτερη περιβαλλοντική θερμοκρασία + αιωρείται περισσότερη σκόνη).
Τέλος, έχουμε τις κονσόλες σε σημείο που αερίζεται άψογα.

Τα παραπάνω δεν είναι πατέντες, είναι το σωστό και γνωστό στήσιμο μιας κονσόλας εδώ και δεκαετίες ρε παιδιά!

ΟΚ κι εμένα ανεβάζει στροφές που και που (και για πολύ μικρό χρονικό διάστημα) το PS4 Pro, αλλά αυτά που περιγράφετε δεν τα έχω συναντήσει ποτέ.
Ξαναλέω: μερικά παιχνίδια λόγω (κακού) προγραμματισμού τερματίζουν τους ανεμιστήρες και ο χρήστης δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό.Λευτέρη εγώ δεν είχα ιδιαίτερα θέματα αλλά λίγο στο Modern Warfare και τώρα με το NBA δεν παλεύεται. Στα υπόλοιπα όλα καλά.
Και αν είδες την φωτογραφία στην πατεντούλα αυτή δουλεύει και καλύτερα και κάνει και την φιγούρα του.

Christos33
15-05-2020, 17:51
Λοιπόν κ εγώ είχα το ίδιο θέμα το έχω αναφέρει κ παλιότερα, αν βάλω συγκεκριμένα παιχνίδια είναι σαν να σηκώνεται super puma, αλλά εγώ παίζω με ακουστικά κ δεν το καταλαβαίνω κ τόσο οι αλλοι που παίζουμε η γυναίκα σπίτι μου λέει τι κάνει έτσι.
Λοιπόν σε κάποια φάση πήρα παστα το άνοιξα εντελώς το καθάρισα κ έβαλα καινούργια για λίγους μήνες δεν εκανε θόρυβο, τώρα έχει αρχίσει παλι να ακούγεται, βέβαια δεν γίνεται να κάθομαι να αλλάζω παστα κ να το κάνω κομμάτια καθε 5-6 μήνες οπότε το έχω αφήσει έτσι.
Βέβαια το περίεργο είναι αυτό που γίνεται με τα παιχνίδια, ας πούμε εμένα στο Division 2 ζορίζεται κ τα κάνει σε έναν φίλο μου στο Division 2 δεν ακούγεται κ του κάνει σε άλλο που σε μένα δεν κάνει τίποτα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
15-05-2020, 18:23
Λοιπόν κ εγώ είχα το ίδιο θέμα το έχω αναφέρει κ παλιότερα, αν βάλω συγκεκριμένα παιχνίδια είναι σαν να σηκώνεται super puma, αλλά εγώ παίζω με ακουστικά κ δεν το καταλαβαίνω κ τόσο οι αλλοι που παίζουμε η γυναίκα σπίτι μου λέει τι κάνει έτσι.
Λοιπόν σε κάποια φάση πήρα παστα το άνοιξα εντελώς το καθάρισα κ έβαλα καινούργια για λίγους μήνες δεν εκανε θόρυβο, τώρα έχει αρχίσει παλι να ακούγεται, βέβαια δεν γίνεται να κάθομαι να αλλάζω παστα κ να το κάνω κομμάτια καθε 5-6 μήνες οπότε το έχω αφήσει έτσι.
Βέβαια το περίεργο είναι αυτό που γίνεται με τα παιχνίδια, ας πούμε εμένα στο Division 2 ζορίζεται κ τα κάνει σε έναν φίλο μου στο Division 2 δεν ακούγεται κ του κάνει σε άλλο που σε μένα δεν κάνει τίποτα.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΚοίτα σίγουρα θα κάνει κάποια φασαρία. Αλλά απορώ αν πραγματικά ζεσταίνεται τόσο η απλά κακός προγραμματισμός παιχνιδιών όπως λέει και ο Λευτέρης. Διότι αν το πιάσω δεν ειναι ιδιαίτερα ζεστό και απο πίσω του έχω και κάθετο ανεμιστήρα όπως βάζουν στα laptop. Βασικά την επόμενη φορά που θα το ανοίξω θα αλλάξω και τα thermal pads. Πριν κανένα 4μηνο το είχα ανοίξει αλλά δεν είχα να βάλω.

christos-sonyboy
15-05-2020, 18:56
μην το ψαχνεται παιδια,ετσι ειναι το ps4pro οπως ηταν και το ps4. μετα απο καποια ωρα gaming η κονσολα κανει σαν πιστολακι για τα μαλλια. ευτυχως δεν το κανει συνεχομενα και σε καποιες φασεις σταματαει αυτη η φασαρια. το καλο που τους θελω στο ps5 να μην υπαρχουν τετοια θεματα και να κοιταξουν να το κανουν τελειως αθορυβο.

cocous
15-05-2020, 20:03
Ποια μία ώρα. Το NBA ξεκινάει με το που ανάψεις την κονσόλα και μπείς στο παιχνίδι. Και μόνο αυτό κάνει έτσι. Τόσο πολύ και συνέχεια. :)

Christos33
15-05-2020, 21:04
Ποια μία ώρα. Το NBA ξεκινάει με το που ανάψεις την κονσόλα και μπείς στο παιχνίδι. Και μόνο αυτό κάνει έτσι. Τόσο πολύ και συνέχεια. :)Το ίδιο κ το Division 2 γαμησετα, βέβαια δεν ξέρω αν έχεις κ θέμα με το μενού γιατί εγώ εκτός από αυτό όταν μπει το Division 2, δεν μπορείς να μπεις μενού να διαβάσεις μήνυμά η να βρεις ένα πάρτυ, κανεί πάρα πολύ ώρα να φορτώσει τα μήνυμα ή να μπεις σε πάρτυ φίλων

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

djpar
15-05-2020, 21:34
Και εμένα ακούγεται ειδικά τώρα που άρχισαν οι ζεστες αλλά από Day 1 το ps4 είναι σε τραπεζάκι δίπλα στην tv σε ανοιχτό χώρο με 4 καπάκια μπουκαλιού (φάση Λευτέρη)

cocous
15-05-2020, 23:10
Και εμένα στον χώρο που το εχω παίρνει αέρα αρκετό. Συν οτι το εχω στην πλάτη λόγω κάθετης στήριξης ανεμιστήρα για laptop. Έχω και μονταρισμενο το καπάκι ώστε το fan να μεταφέρει ευκολότερα τον αέρα στην ψύκτρα και αλλαγμένη θερμοαγώγιμη. Τώρα ισχύει οτι κάποιες φορές στα μενού καθυστερεί και απο τι ξέρω ολα το κάνουν αυτό. Επίσης ρώτησα για format μιας και δεν το έχω κάνει ποτέ και μου απάντησε ο Λευτέρης οτι λειτουργεί διαφορετικά απο τα PC και δεν επηρεάζει όπως εκεί. Απλά παρατήρησα οτι σε 4K μόνιτορ γενικά έχει γίνει πιο θορυβώδης αλλά μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Ας πούμε στο Death Stranding δεν με ενόχλησε. Ούτε στο Odyssey που έγραψα 230 ώρες. Με είχε ενοχλήσει παλιότερα στο God of War και τώρα στο μενού του Modern Warfare και το αποκορύφωμα το NBA που φοβάμαι μην τυχόν αρχίζει και πετάει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lefteris_X
15-05-2020, 23:21
Σε γενικές γραμμές το PS4 Pro συνδεδεμένο με 4KTV έχει υψηλότερες στροφές στον ανεμιστήρα.

Πάντως να ξέρετε ότι έχει μεγάλη αντοχή το μηχάνημα.

Έχω 2 γνωστούς μου που το έχουν σε σύνθετο έπιπλο κάτω από την TV (PS4 Pro + 4KTV).....................μέσα σε συρτάρι ΜΟΝΙΜΑ! (η απόλυτη διάλυση για κάθε μηχάνημα)
Χειμώνας με φουλ καλοριφέρ και καλοκαίρι με 40ρια και το μηχάνημα μέσα σε συρτάρι (αν έχουν το θεό τους)!!!

Μάλιστα, για κερασάκι στην τούρτα, πολλές φορές επί μέρες ξεχνούν αναμμένο το μηχάνημα με ένα παιχνίδι να παίζει συνέχεια (παρατημένο στην τύχη του).
Μιλάμε για το υπέρτατο τεστ αντοχής.

Και δεν έχει χαλάσει κανένα από τα δύο PS4 Pro. (να σημειώσω: μανιώδεις καπνιστές και οι δύο)

christos-sonyboy
16-05-2020, 00:07
επαιζα days gone σημερα και νομιζα οτι θα εκραγει.

cocous
17-05-2020, 20:15
Λοιπόν παιδιά θα αλλάξω απο βδομάδα τα thermal pads μιας και οταν ειχα αλλάξει θερμοαγώγιμη δεν είχα να τα αντικαταστήσω και ηταν σε άθλια κατάσταση. Έχω τώρα κάποια που είχα παραγγείλει από AliExpress οταν είδα οτι αυτά στην κονσόλα ήταν χάλια αλλά παρόλο που εχουν καλές κριτικές δεν τα εμπιστεύομαι. Οπότε σήμερα παράγγειλα από Ελληνικό eshop κάποια τα οποία είναι δοκιμασμένα σε ps4 pro και λένε τα καλύτερα. Οπότε μες την βδομάδα που έρχεται θα σας πω αν αλλάξει κάτι στον θόρυβο της κονσόλας.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
18-05-2020, 12:48
UPDATE. Δεν άντεξα τελικά και έβαλα αυτά που είχα παραγγείλει απο AliExpress.Τα αλλα που παράγγειλα από Ελλάδα σκέφτηκα οταν έρθουν και αν αυτά που θα αλλάξω δεν έκαναν θα τα άλλαζα ξανά. Έβαλα εννοείται παλι καινούρια θερμοαγώγιμη Arctic Silver 5 και πριν λιγάκι το άναψα. Περιττό να πω οτι πλέον δεν ακούγεται καθόλου. Έβαλα το μπάσκετ που βογγούσε και με το ζόρι που το ακούω. Σε κάποια φάση δεν καταλάβαινα οτι δούλευε ο ανεμιστήρας. Οπότε να ξέρετε οτι παίζουν τεράστιο ρόλο και τα thermal pads.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Christos33
18-05-2020, 13:04
UPDATE. Δεν άντεξα τελικά και έβαλα αυτά που είχα παραγγείλει απο AliExpress.Τα αλλα που παράγγειλα από Ελλάδα σκέφτηκα οταν έρθουν και αν αυτά που θα αλλάξω δεν έκαναν θα τα άλλαζα ξανά. Έβαλα εννοείται παλι καινούρια θερμοαγώγιμη Arctic Silver 5 και πριν λιγάκι το άναψα. Περιττό να πω οτι πλέον δεν ακούγεται καθόλου. Έβαλα το μπάσκετ που βογγούσε και με το ζόρι που το ακούω. Σε κάποια φάση δεν καταλάβαινα οτι δούλευε ο ανεμιστήρας. Οπότε να ξέρετε οτι παίζουν τεράστιο ρόλο και τα thermal pads.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας TapatalkΤο κακό είναι ότι δεν κρατάνε, σε καιρό πάλι τα ίδια κάνει, εμένα άντεξε 6μηνες

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
18-05-2020, 14:40
Ξανά πάλι μετά με τα Grizzlies που τα προτείνουν. Τα έχω παραγγείλει. Αυτά που έβαλα ειναι no name αλλά ειναι ακριβώς ίδια με τα arctic και ίδιες ανοχές. Εννοείται 1mm για να είναι κομπλέ.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
18-05-2020, 14:43
Απο μαμά το μηχάνημα εχει ξεφτίλα ποιότητα. Ασε που είναι μικρότερα κομμένα απο οτι οι μνήμες. Πραγματικά τσαπατσουλιά ρε παιδάκι μου. Μακάρι στο ps5 να μην μιλάμε για τέτοια θέματα.

Πάντως δεν το περίμενα. Πραγματικά
Μέρα με νύχτα. Ηταν το μοναδικό που δεν είχα δοκιμάσει και με έτρωγε.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

modecris
13-09-2020, 16:46
Βρήκα σημερα την ορεξη και καθαρισα τις 2 κονσολες μου, ένα απλό και ενα pro. Οι παρακατω φωτογραφιες ειναι απο το απλο, για launch μοντελο και για τις ωρες λειτουργίας που εχει ( "εξυπηρετεί" 3 παιδιά + κουνιαδο) μια χαρα ειναι.

Το pro πχ ειχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σκονη στην ψυκτρα παχους ενος δαχτυλου που έμοιαζε με.... σφουγγάρι και την έφραζε στο 90% περίπου !

muku
15-09-2020, 04:37
^^ Τραγικό. Με ψήνεις άσχημα να ανοίξω το pro μου για καθάρισμα που κάνει σαν αεροπλάνο.

modecris
15-09-2020, 16:08
^^ Τραγικό. Με ψήνεις άσχημα να ανοίξω το pro μου για καθάρισμα που κάνει σαν αεροπλάνο.
Πραγματικα δεν φαντάζεσαι τί θα βρεις μεσα, αναλόγως βεβαια και την χρήση που του εχεις κανει.

Εν το μεταξύ τόσο λιγο θορυβο δεν ειχε η κονσόλα μου ΟΥΤΕ καινούργια, με το ζόρι και με ησυχια μπορεις να την ακουσεις πια.

Edit:
Αυτο το πράγμα ηταν στην ψυκτρα του pro μου που σας ελεγα...

Brazhlias
15-09-2020, 17:25
:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Τι λες τωρα; Δηλαδη εγω ενα ps3 που εχω απο το 2008 και δεν το εχω καθαρισει ποτε τι παιζει να βρω μεσα;

Lefteris_X
15-09-2020, 17:27
Εσύ μάλλον θα βρεις ετοιμοπαράδοτο πάπλωμα και 2 μαξιλάρια (και τις θήκες τους).

Leon_DiZ
18-11-2020, 17:56
Τέτοια ώρα τέτοια λόγια αλλά σκεφτόμουν από περιέργεια τώρα που είδα τις μετρήσεις θορύβου στο PS5 πόσο θορυβώδες να είναι άραγε το PS4 Pro μου.

Έλεγα "άρα να υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή να μετράει τον ήχο" κτλ; Μην τα πολυλογώ, ξωφαλτσα έφαγα φλασιά και θυμήθηκα ότι το Apple Watch μου έχει Noise app.

Λέω ας κάνω μια μέτρηση όταν παίζω Genshin Impact.

65db παρακαλώ. 65 δίπλα στον εξαερισμό και 55 εκεί που είμαι περίπου στο γραφείο όταν παίζω.

Μπορεί να βάλω και καμιά φωτό αν το κάνω πάλι το test.

Να έρθει το PS5 να μην το ξανακούσω το Pro!

Playstationoulis
01-06-2022, 13:56
Καθαρισε το καλα και αν δεν λειτουργούν αλλαξε ανεμιστήρα