PDA

View Full Version : Μία ιδέα για τα Platinum



Arikoc
29-12-2014, 12:20
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Με αφορμή την παρά ένα trophy πρώτη μου πλατίνα σκεφτόμουν πως θα ήταν ωραίο να υπάρχει κάποια προαιρετική extra επιβράβευση για τα platinim trophies! Πιο συγκεκριμένα, μετά την ολοκλήρωση τις πλατίνας να σου δίνεται η δυνατότητα να παραγγείλεις μέσω store ή μέσω των retailers που πουλάνε και παιχνίδια, κάποια φιγούρα του παιχνιδιού (σε στυλ συλλεκτικής, αλλά κάτι πιο budget) με το psn id μας πάνω και πιθανώς την σειρά στην οποία πήραμε τη συγκεκριμένη πλατίνα παγκοσμίως. Νομίζω υπάρχει αρκετός κόσμος που θα ήθελε μια real life τροπαιοθήκη. Τί λέτε?

Vicarious
29-12-2014, 13:33
έχει συζητηθεί εδώ: http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12735-ps3-trophies-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B5%C F%85%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85

το να δώσει φιγούρα δωρεάν αδύνατο. επι πληρωμή το συζητάμε.
είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα καθώς ίδια id's τα μοιράζονται πολλά άτομα, οπότε δεν θα είναι δίκαιο.

το πιο εύκολο και λογικό είναι να δώσει κάποιο avatar, theme, skin, ή χάρτη αναλόγως το παιχνίδι.

Arikoc
29-12-2014, 14:08
Ευχαριστώ για το thread, δε το είχα δει μιας και είμαι κατά πολύ νεότερος στο φόρουμ, αλλά και στη παρέα του playstation γενικότερα, και δε τα πάω και πολύ καλά με το search :P Προφανώς και επί πληρωμή, γι'αυτό λέω να παραγγείλουμε. Σε εκείνη τη συζήτηση μιλάνε για δώρα, τα οποία θα μετατρέψουν τη πλατίνα σε farming session του κάθε παιχνιδιού. Ενώ με μια φιγούρα ή κάτι αντίστοιχο σε μια λογική τιμή (πχ 15-30 ευρώ, ανάλογα με τη ποιότητα της), και εγώ σαν παίκτης θα έχω τις πλατίνες των τοπ 5/10 αγαπημένων μου παιχνιδιών (ανάλογα και πόσο σηκώνει η τσέπη μου) στο ράφι, δίπλα στη collectors, και οι εταιρίες θα μας αρμέξουν λίιιιιιιγο ακόμα, βασιζόμενες στην αγάπη μας στο gaming! Οπότε θα είμαστε όλοι χαρούμενοι!

Τώρα για τα shared accounts, είναι δικό τους θέμα. Αν θέλουν ας κόψουν τη φιγούρα σε 3-4-5 κομμάτια να τη μοιραστούν. Ή πιο απλά ας μη την αγοράσουν καθόλου.

Vicarious
29-12-2014, 14:42
κατάλαβα τι εννοείς.
π.χ. το εικονίδιο της πλατίνας να το έχεις σε φυσική μορφή στη βιβλιοθήκη σου, με μορφή φιγούρας, με κάποιο αντίτιμο.
απλά το θέμα είναι ότι η σόνυ όπως συζητήθηκε στο άλλο θέμα, δεν δίνει τόση βαρύτητα στα τρόπαια και την αξία τους σε σχέση με την microsoft.
οπότε το θέμα πάει στις εταιρίες.

θα βγάλει λοιπόν η εταιρία και 1000 φιγούρες-κονκάρδες όπως θες πες το, για να μοιράσει στους 1000 πρώτους που θα πάρουν την πλατίνα,
για κονσόλες-pc.

Κι εδώ έρχεται και κολλάει το shared account.
Δεν είναι άδικο ένα account που το μοιράζονται 5 ατομα (και άρα 5 άτομα προσπαθουν για πλατίνα) να έχει το ίδιο δικαίωμα για φιγούρα με το account,
που το έχει ένα άτομο?

δεν είναι άδικο αυτός που θα αγοράσει το παιχνίδι όταν πέσει η τιμή του να μην προλάβει να πάρει φιγούρα π.χ.?

δεν είναι άδικο να κάνεις κόπο για να πάρεις μία πλατίνα, και μετά να πληρώσεις κιόλας για να πάρεις την φιγούρα? το θέμα είναι να σε επιβραβεύσει δινοντάς σου κάτι δωρεάν, ή κάνοντας σου μία έκπτωση, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

είναι σαν να λες, ότι θα κερδίσει ένας αθλητής στους ολυμπιακούς αγώνες την πρώτη θέση, αλλά θα πρέπει να πληρώσει για να πάρει το ολυμπιακό μετάλλιο..
κάτι δεν μου κολλάει..

Arikoc
29-12-2014, 15:17
Ναι είναι ένα θέμα η αδιαφορία, ή καλύτερα η απαξίωση των trophies, αλλά πιστεύω αν ζητηθεί από αρκετό κόσμο μπορεί κάτι να γίνει. Δε ξέρω να κάνω quote ένα ένα τα κομμάτια του post γιαυτό απαντάω με τη σειρά που τα γράφεις.

Δεν είχα στο μυαλό μου κάτι του στυλ "οι πρώτοι 1000-5000-50 παίρνουν φιγούρα", αλλά όσοι πάρουν πλατίνα για παιχνίδια που πωλούνται ακόμα στο store πχ, να μπορούν να παραγγείλουν μια.

Και από τη τελευταία λέξη ξεκινάει η άποψη μου για τα shared accounts. Μια φιγούρα για κάθε psn id. Τώρα αν τα 5 άτομα είναι ικανοποιημένα με τη μια φιγούρα, δικό τους θέμα! Ο ένας έχει κοπιάσει περισσότερο από τους 5, οπότε έχει μια ΔΙΚΙΑ του φιγούρα! Ή μπορεί να μη μπεί και ποτέ στη διαδικασία να αγοράσει μια.

Το τρίτο απαντήθηκε παραπάνω.

Δεν νομίζω να είναι άδικο. Έτσι κι αλλιώς μέχρι σήμερα το μόνο που παίρνεις είναι ένα εικονίδιο στη κονσόλα σου. Και με τη δικιά μου πρόταση ένα εικονίδιο θα παίρνεις. Αλλά αν θες να το πάρεις και σπίτι σου, θα πληρώσεις το κάτι παραπάνω!!! Στην ουσία η επιβράβευση θα είναι η δυνατότητα να αποκτήσεις κάτι συλλεκτικό σχετικό με το "κατόρθωμά" σου, και όχι ένα γενικό δώρο που θα λήξει σε 5 μέρες, ένα μήνα ή θα το τερματίσεις και θα το ξεχάσεις. Θα είναι κάτι που θα σου μείνει και θα σου θυμίζει τις αμέτρητες πέτρες που πέταξες στο farcry 4 για να ξεκλειδώσεις το "misdirection"! Τώρα αν δεν έχεις τέτοιους συναισθηματικούς δεσμούς με το παιχνίδι που πλατίναρες, απλά μένεις στο digital trophy. όπως και με τις συλλεκτικές εκδόσεις! Υπάρχει η απλή, υπάρχει και η συλλεκτική και διαλέγεις! Απλά στη προκειμένη περίπτωση, πρώτα θα ευχαριστιέσαι το παιχνίδι και μετά θα αποφασίζεις!

και όχι δε βλέπω κάτι κοινό στους ολυμπιακούς και τα trophies :P θεσμός-επάγγελμα το ένα, χόμπυ το άλλο! Βέβαια θα μπορούσαν στον πρώτο που θα πάρει πλατίνα να του δώσουν δώρο τη φιγούρα του, έτσι για το γαμώτο!

ps το εικονίδιο του trophy με μια πλακέτα που γράφει το παιχνίδι και τα στοιχεία σου είναι επίσης καλή και οικονομική ιδέα!

Vicarious
29-12-2014, 16:34
κοίτα κατανοητό αυτό που λες, αλλά ψιλό-αδύνατο.
π.χ. να κάτσει κάποια εταιρεία να φτιάξει χιλιάδες πραγματάκια με στοιχεία του καθενός (μεταβλητά δεδομένα) και μάλιστα σε διαφορετικούς χρόνους, είναι ουτοπικό.
κι εγώ σαν τύπος που ασχολείται με τρόπαια, δεν θα ήθελα με την πλατίνα να αποκτώ απλά ένα δικαίωμα για να αγοράσω κάτι.

Θα ήθελα μία ανταμοιβή. Έστω ότι την φιγούρα θα την έστελναν δωρεάν. τότε ναι. αλλά ποιος μου λέει ότι τότε δεν θα βγάζανε
υπερ-δύσκολα πλάτινουμς? π.χ. τρόπαια που απαιτούν να παίξεις το παιχνίδι για 400 ώρες? κτλ κτλ εύκολα υλοποιήσιμο.