PDA

View Full Version : Πρόβλημα σύνδεσης ίντερνετ



cac
15-12-2014, 21:43
Παιδιά εδώ και λίγες μέρες δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ με το ps4, μου βγάζει error nw31280-4. Έχω δοκιμάσει τα πάντα που βρήκα στο ίντερνετ και σε ξένα φόρουμ αλλά τίποτα. Η κονσόλα Συνδέεται με ethernet! όλες οι άλλες συσκευές παίζουν κανονικά,

phoenix7
15-12-2014, 22:00
Δεν μπορείς ούτε με wifi; δεν ξέρω τι δοκίμασες οπότε

δοκίμασε

1) reset το router
2) rebuild database στην κονσόλα
3) δοκίμασες να δώσεις χειροκίνητα IP στην κονσόλα;

όταν δεν συνδεόταν στους περισσότερους εδώ με την μία , δοκιμάζαμε από τις ρυθμίσεις, το test connection μέχρι να συνδεθεί, συνήθως έτσι έπιανε

cac
15-12-2014, 22:09
Δυστυχώς έκανα τα πάντα εκτός από rebuild Διαβάζω ότι είναι σύνηθες πρόβλημα το οποίο δεν έχει μια συγκεκριμένη λύση... Θα

cac
17-12-2014, 13:36
Φίλε μετά από reset και rebuild λύθηκε!!! Ευχαριστω πολυ

ProEvo
27-12-2014, 19:49
Μου δίνει συνέχεια ένα error CE-34861-2 και δε μπορώ να συνδεθώ online με τίποτα. Από που γίνεται αυτό το rebuilt database μήπως είναι και εμένα αυτό το θέμα μου. Το Ps3 Που έχω συνδέεται κανονικότατα

TdR
19-02-2016, 15:11
Χαιρετώ άπαντες, παλαιούς και νέους,

Επιτέλους ελέησε η κατάσταση και απέκτησα το PS4 :a036:!!!

Μεταξύ άλλων, αποφάσισα να αλλάξω την σύνδεση μου στον ΟΤΕ, από 24άρη adsl σε 30άρη vdsl...
για ευνόητους λόγους (μεγάλα πακέτα downloading & ικανό uploading για Share Game).

Η σύνδεση έχει ολοκληρωθεί από εχθές. Όλα δουλεύουν ικανοποιητικά (υπολογιστές κλπ) εκτός από το PS4...

Κάνοντας έναν έλεγχο, από το speedtest.net, σε δύο pc που βρίσκονται έναν όροφο επάνω (μεζονέτα) και συνδέονται με το router μέσω wi-fi
τα αποτελέσματα είναι από 19-25Mbps Downloadind & 1.9-2.4 Mbps Uploading. Όλα καλά.

Το PS4, που βρίσκεται στο ίδιο χώρο με το router, στα 4 μέτρα, μέσω wi-fi και με 100% στο σήμα,
το test connection δείχνει απογοητευτικά νόυμερα, ειδικά στο Uploading, κάνοντας το Share Game απαγορευτικό...

To Downloading κυμαίνεται από 13-19 Mbps, ενώ, το Uploading από 300-500 Kbps...
Τα ίδια και όταν το συνέδεσα μέσω LAN...

8541

8542

σήμερα το πρωί μονάχα έδειξε κάποια στιγμή το Uploading στο 1.5 Mbps

8543

πηγαίνοντας όμως να δω αν θα δουλέψει το share game έβγαλε πως η σύνδεση δεν επαρκεί, πως είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα

8544

επιστρέφοντας αμέσως στο test connection έδειξε πάλι πως το Uploading κυμαίνονταν στα 500+ Kbps...

Στο test connection βγάζει ένα μήνυμα, ακριβώς από κάτω, που λέει πως:
"ενδέχεται το router να μην υποστηρίζει IP Pack Fragmetation (διαμερισμό πακέτων δεδομένων υποθέτω)...

Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ και μου απάντησαν πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το router,
πως είναι πρόβλημα του PS4 και να ψάξω λύση στα forums ή από την Sony... :priest:


Σας παρακαλώ πολύ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή αν γνωρίζει οτιδήποτε που μπορεί να βοηθήσει :idea: θα ήμουν υπόχρεως!!!


Ευχαριστώ προκαταβολικά... :a055:

TdR
19-02-2016, 15:26
Δεν μπορείς ούτε με wifi; δεν ξέρω τι δοκίμασες οπότε

δοκίμασε

1) reset το router
2) rebuild database στην κονσόλα
3) δοκίμασες να δώσεις χειροκίνητα IP στην κονσόλα;

όταν δεν συνδεόταν στους περισσότερους εδώ με την μία , δοκιμάζαμε από τις ρυθμίσεις, το test connection μέχρι να συνδεθεί, συνήθως έτσι έπιανε



H διαδικασία αυτή όπως την αναφέρει ο φίλος phoenix7 πιο πάνω μπορεί να βοηθήσει σε κάτι;
Είναι κάποια πάγια διαδικασία που αφορά την σύνδεση του PS4 με το router;

TdR
20-02-2016, 02:57
Λοιπόν,

Από το επίσημο ελληνικό φόρουμ, μου υπεδείχθει το παρακάτω link:
http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-General/NEW-Share-Play-Required-Speed-Confirmed/td-p/45120103

(http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-General/NEW-Share-Play-Required-Speed-Confirmed/td-p/45120103)Ρίχνοντας μια ματιά καταλαβαίνει κανείς δύο πράγματα...

Πρώτον, το όριο των 2Mbps uploading που αναφέρει η Sony ως ικανοποιητικό για το ShareGame δεν είναι και τόσο ακριβές...
και, δεύτερον, ότι το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στους servers του PSN...

Ενδεικτικά μεταφέρω το παρακάτω μήνυμα:


supremestarhawk wrote:
I have 5Mbps up, but even with a wired connection, if you run a speed test in the Network settings, it sometimes shows less than that. Each time I test for Share Play, Im in the yellow.

like said most people dont get 100% of there actual bandwidth most are lucky to get 50% of the bandwidth there psn servers. I get about 35% of my 120mbit threw psn servers which is about 45mbit max and only psn servers xbox servers work fine downloading off the net works fine. and pull 100mbit+ 99% of the time.

I remeber have 3mbit dsl and back then psn server barely pulled 1.5mbit while rest of network got the 3mbit perfectly fine.

Isp are throttling/shaping PSN traffic or Sony is or psn servers are just that bad. and it rather insulting at this point cause now sony charges to play games online so they better use that extra money they getting to get ther server on par with rest of the world

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Άρα, ό,τι και να κάνω, ακόμη και την αγορά άλλου router από αυτό που μου έχει δώσει ο ΟΤΕ σκεφτόμουν, ShareGame δεν πρόκειται να δω... όπως κανείς άλλος φαντάζομαι, ενώ, για να ελεήσει το uploading να φτάσει -στην καλύτερη- στο 1.5Mbps, θα πρέπει να αναβαθμίσω την σύνδεσή μου από τα 30Mbps στα 50Mbps.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι μονάχα δικό μου... Δεν είναι καν "ελληνικό"... αλλά, διεθνές...
Απλώς σε εμάς γίνεται περισσότερο αισθητό λόγω των χαμηλών ταχυτήτων που προσφέρουν οι πάροχοι.
Εμείς εδώ θεωρούμε τα 50Mbps "τρελή ταχύτητα", όταν στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο παίζουν με 100άρες και άνω... :whistle:

Η Sony έχει προβάλει ιδιαίτερα τις δυνατότητες του PSN ως ένα από τα ατού του PS4... Δεν φαίνεται όμως να είναι συνεπής με όσα υπόσχεται...

Κρίμα...


(http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-General/NEW-Share-Play-Required-Speed-Confirmed/td-p/45120103)

Lefteris_X
20-02-2016, 10:02
Όντως κάτι μυστήριο παίζει. Δεν είναι μια και συγκεκριμένη η απάντηση, πχ. "δεν έχει γρήγορους σέρβερ η Sony" και τελείωσε, βρήκαμε το συμπέρασμα. Σίγουρα εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες. Δεν έχω ανακαλύψει αν αυτά τα "ευτράπελα" συμβαίνουν random ή μόνο υπό συνθήκες, καθώς δεν έχω εντοπίσει κάποιες κοινές "σταθερές" στον εξοπλισμό των "παθόντων".

Για παράδειγμα, έχω 24αρα, όπου λόγω κακής καλωδίωσης γειτονιάς / σπιτιού, στο modem φτάνουν 1.45 - 1.50 MByte/s για download (δηλαδή γύρω στα 11.5 - 12Mbit) και περί τα 923KB/s (0.83 -0.88Mbit) για upload. Όπως είναι λογικό, οι σερβερ της Sony δεν είναι στην Ελλάδα αλλά είναι στην Αγγλία = θέλουμε δεν θέλουμε, θα χάνουμε κάτι από την ταχύτητά μας "μ το καλημέρα". Έτσι, το Test Connection μου δίνει (τιμές κυμαινόμενες, αλλά μικρή απόκλισης) : γύρω στα 9.5 - 10 Mbit download (ψέμα γιατί πολλές φορές κατεβάζω με 11.5 Mbit) και περί τα 770-820KB upload.

Και μένω σε άθλια περιοχή από πλευράς ποιότητας καλωδίωσης.

Εντωμεταξύ, με αρχαίο modem και καραπιπερίμ από πλευράς τεχνολογίας (Wi-Fi g / 100Mbps Ethernet), έχω συνδεδεμένα επάνω του Mac/PC, PS3, PS4 όλα με Ethernet, έχω μόνιμα ανοιχτό το Wi-Fi για το iPhone (ενίοτε και τον Mac).........και δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ το μήνυμα περί IP Fragmentation!!!!

Go figure?

Γι' αυτό λέω, ότι μάλλον εμπλέκονται πολλοί -και άγνωστοι, προς το παρόν- παράγοντες.

tzimis
20-02-2016, 16:05
Για το game share παντως μη σε απασχολει που δειχνει οτι η συνδεση δεν επαρκει γτ και σε φιλο απο εξωτερικο με 100αρα ακριβως το ιδιο δειχνει και μπορει να κανει οπως και εγω που εχω 50αρα vdsl και ανετα κανω (στο test ειναι γυρω στα 3-3,5 upload συνηθως)
Α οσο για το ΙP Pack Fragmetation μου χε τυχη και μενα, πρεπει να κανεις port forward η δες αν εχει καποια επιλογη το router DMZ ωστε να βαλεις κατευθειαν την ip της κονσολας ;)

djpar
20-02-2016, 17:49
ποτε wifi γιατι με wifi ακομα και σε bgn η κατασταση ειναι τραγικη.
Εγω με router δικο μου παλι εχω αυτο το μηνυμα του fragmetation αλλα δεν εχω καποιο θεμα.
Εχω 50/5 και για να κανω shareplay πρεπει να κανω συνεχεια test again στο ειδικο τεστ για shareplay για να δουλεψει και παλι οταν μπει τα 5mbps δεν φτανουν για ολα τα παιχνιδια (πχ nba 2k κολλαει ενω pro παιζει σφαιρα)
με 2.5mbps(max) δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις σωστο shareplay.
Στο test της sony upload βγαζω καλα πραγματα, download παει απο 25-45 και δεν το εμπιστευομαι αρκετα.

κανε με add αν θες να δουμε πως παει το shareplay μεταξυ οτε 50 και οτε 30 και να δουμε αν εχεις θεμα γενικοτερα.

TdR
22-02-2016, 18:28
Λευτέρη Καλησπέρα,

Νομίζω ότι στο thread που ανοίγει το link που έχω βάλει συμμετέχουν χρήστες από τις ΗΠΑ, όπου, η Sony διαθέτει δικούς της severs. Επιπλέον, φαντάζομαι, ότι το δίκτυο που χρησιμοποιούν, για να έχουν 100άρες και 120άρες ταχύτητες, θα είναι ανώτερο από το δικό μας. Κι όμως παραπονιούνται ότι υπάρχουν αποκλήσεις την σύνδεσή τους όταν μπαίνουν στο PSN με τις υπόλοιπες συνδέσεις τους. Το ίδιο βλέπω κι εγώ καθημερινά, τσεκάροντάς το κάθε τόσο. Τα αποτελέσματα που βγάζουν τα δύο PC μέσω Speedtest, με τις ενδείξεις του Test Connection από το PS4 έχουν μεγάλες διαφορές, ιδιαίτερα στο Uploading.

Βέβαια, αν εξαιρέσεις το ShareGame στο υπόλοιπο online δεν έχω κανέναν τρελό πρόβλημα, μια χαρά παίζω... και, OK, αν χρειαστεί να κατεβάσω κανένα μεγάλο αρχείο απο το PS Store θα μου πάρει κάτι παραπάνω, δεν τρέχει και τίποτα.

Πιστεύω όμως ότι θα μπορούσανε εκεί στη Sony να το είχαν αντιμετωπίσει πιο σοβαρά το όλο θέμα... ιδιαίτερα από την στιγμή που το πάνε όλο και περισσότερο στο online gaming... Αν θυμηθούμε και τις επιθέσεις που έχει δεχτεί το PSN τα τελευταία χρόνια, ίσως το συμπέρασμα πως δεν τα φροντίζουν όπως θα έπρεπε τα πράγματα να μην είναι και τόσο αυθαίρετο.

TdR
22-02-2016, 18:35
Τζίμη,

Για το IP Fragmetation λέει πως "ίσως να συμβαίνει" όχι ότι συμβαίνει... Μάλλον όμως εννοούμε το ίδιο μήνυμα...
Αν σου δείχνει με την 50άρα σύνδεση 3-3.5 upload και δουλεύει με αυτή την ταχύτητα το ShareGame είναι ενθαρυντικό καθώς ζήτησα ήδη να την αναβαθμίσουν.

Ευχαριστώ και για τις οδηγίες! :fans:

TdR
22-02-2016, 18:43
Πάρη χαίρομαι που τα ξαναλέμε!

Αρχικά κι εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το wi-fi και συνέδεσα το PS4 με το router με LAN μέσω Powerplug... Μου έβγαζε τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Δεν ξέρω βέβαια αν θα βοηθούσε η αλλαγή router με ένα, στα χαρτιά τουλάχιστον, πιο δυνατό μηχάνημα από αυτό που δίνει ο ΟΤΕ.

Όπως έγραψα και στον Τζίμη, ήδη έχω ζητήσει να αναβαθμίσουν την σύνδεση από 30 σε 50Mbps... Λογικά δεν πρέπει να τους πάρει χρόνο.

Θα σου στείλω πρόσκληση σήμερα! :a055: