PDA

View Full Version : Eσείς πιο καταστήματα προτιμάτε?



klepidas
04-01-2008, 13:53
Εσεις ποιο διαλέγεται?

badboyfriend
04-01-2008, 13:55
Game. Αλλά δεν έβαλες το amazon.

jimbrav
04-01-2008, 13:56
ελληνικα καταστηματα με ξενα ?

desperate_gamer
04-01-2008, 13:57
Το Game έχει πολύ καλές τιμές και πολύ γρήγορη παράδοση, αλλά το Play (σαν μαγαζί) έχει απ' όλα μέσα και όχι μόνο παιχνίδια.

Ψήφισα Play σα μαγαζί, αλλά για παιχνίδια, προτιμώ το Game. Και το Amazon είναι εκπληκτικό σε εξυπηρέτηση και customer service, αλλά έχουν ακριβά μεταφορικά σε σχέση με το Game.

TopGunZ
04-01-2008, 17:37
Εγώ πάντως είδα χειρότερες τιμές στο Game, δεν ξέρω, αναλόγως τα γούστα του καθενός. Ψήφισα play, αλλά κοντραρίζονταν στα ίσα με τον Δημήτρη, στον οποίον γενικά αξίζει εύφημος μνεία (τέλειο το DS3).

acerocks
04-01-2008, 23:05
Play ψήφισα και εγώ.
Όσες φορές πήρα κάτι απο εκεί(και είναι πολλές) ποτέ δεν έγινε το παραμικρό.
Όλα έφταναν το πολύ σε 5 μέρες "ατσαλάκωτα" που λένε. :D

thang
05-01-2008, 01:49
εγω ψηφισα το play.com.αγοραζω 3 χρονια απο κει και ειμαι ευχαριστημενος πληρως.

ps4
05-01-2008, 12:50
ξεχασες την επιλογη ''αλλο''

εχω εδω διπλα μου ενα μαγαζι που τα φερνει πολυ γρηγορα.

klepidas
05-01-2008, 13:45
tha mas to peis ???poio magazi?

Stavtag
06-01-2008, 12:28
Εγώ play.com και ξερό ψωμί! Ποτέ δν με έχει απογοητεύσει, ποτέ δεν έχει αργήσει παραγγελία, ποτέ δεν μου δημιούργησε άγχος για το πού είναι η παραγγελία μου και αν με χρέωσαν περισσότερα απ'όσο νόμιζα.

Το game.co.uk είναι πολύ καλό αλλά μερικές φορές οι τιμές του είναι λιγάκι τσιμπημένες.

Το amazon.co.uk τον τελευταίο καιρό είναι σκέτη απογοήτευση! Για να κάνει dispatch μια παραγγελία έπρεπε να τους στείλω e-mail!Και δν μιλάω για μια και δύο παραγγελίες! Για παράδειγμα, το 7οβιβλίο του Harry Potter έκανε να κάνει dispatch μια βδομάδα!

nikon
06-01-2008, 12:55
Εγώ όλα εκτός του Πλαισίου (από εδώ και πέρα).Κύριοι στο Πλαίσιο σελίδα (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=12&category=69977146)(σοβαρού καταστήματος) με κονσόλες χωρίς ps3 δεν γίνεται.Μάλλον σας "στρατολόγησαν" και εσάς στον πόλεμο των πωλήσεων.

antreasM77
06-01-2008, 13:13
Re filaraki afou den exei na sto poulisei giati na to valei stin selida?san tous ipoloipous pou to vlepieis pas tous les thelo tin tade prosfora kai sou lene a den exoume...eleos pia vre ellinares

SalazarTheGreek
06-01-2008, 13:16
λογικα Νικο θα το βαλουν το ps3.Το λεω επειδη τις τελευταιες ημερες αλλαζουν καποια πραγματα στο site τους.Εγω παλι εχω 2 καταστηματα εδω στην Χαλκιδα που φερνουν παιχνιδια και απο την Αμερικη 2-3 ημερες αφοτου εχουν επισημα βγει:yay:.Εχω αγορασει και απο το Πλαισιο μερικες φορες βεβαια..(με αντικαταβολη).Δεν λεω σε μερικα σου πιανουν τον πισινο:rant::mad::banghead: ..Δυστυχως δεν εχω κανει καμια ηλεκρονικη αγορα μεσω πιστωτικης ή prepaid καρτων:hide: , αλλα που θα μου παει θα κανω:bgrin2:

nikon
06-01-2008, 13:41
Re filaraki afou den exei na sto poulisei giati na to valei stin selida?san tous ipoloipous pou to vlepieis pas tous les thelo tin tade prosfora kai sou lene a den exoume...eleos pia vre ellinares

Κατ'αρχήν δεν μίλησε κανείς για προσφορά δεν έχει καν την κονσόλα σκέτη.Αν νομίζεις εσύ ότι ολόκληρο Πλαίσιο με 22 καταστήματα δεν μπορεί να βρει ps3 να πουλήσει μάλλον υποτιμάς την νοημοσύνη σου.Σταμάτησε η παραγωγή του και δεν το καταλάβαμε;
Τέλος αν και δεν ξέρω που κολλάει πες μας από που είσαι γιατί εμείς όντως είμαστε ellinares και το γουστάρουμε.

konstantinos
06-01-2008, 14:54
Κ εγω play

geodlord7
06-01-2008, 15:11
Eγω game.co.uk γιατι εχει καλυτερες τιμες στα games...για bly-ray και αφισες απο play.com

Melnibonian
06-01-2008, 16:18
Κι εγω συμφωνω σε οτι υποθηκε και αφορα το play.Το σημαντικο πλεον της τιμης που σε παρα πολλους τιτλους πεφτει κατω απο το φραγμα των 30 e,ειναι και η δυνατοτητα αγορας τιτλων μεσω του playtrade (και πωλησης).

Proevofan
06-01-2008, 16:27
fernei afises to play...?? prin kana xrono pou eixa valei kati afisoules sto kalathi mou egrafe oti de stelnei ektos agglias...

geodlord7
06-01-2008, 19:19
Α ναι?Δεν το ξερα.Παντως τα παιχνιδια ps3 στο game.co.uk κανουν 58 ευρω ενω στο play 62.Οποτε σιγουρα συμφερει το game.co.uk για games.

TopGunZ
06-01-2008, 19:36
εεεε, ναι... αν ήταν για 58 και 62 ευρώ καλύτερα να πάρω με 65 και 70 ευρώ από την ελλάδα που θα έρθει και στο δικό μου μαγαζί αυτός από όπου θα τα αγοράσω (έστω ο υπάλληλος της μεγάλης αλυσίδας). 4 ευρώ είναι αστεία διαφορά άλλωστε. μιλάμε για παιχνίδια στα 51.50 το πολύ, χώρια ένα σωρό γύρω στα 45 και στα 28 ευρώ. αλλιώς, είπαμε κάνω και τη βόλτα μου, καλό το να στο φέρνουν έτοιμο στη δουλειά (ή στο σπίτι στους περισσότερους), αλλά άλλο να το παίρνεις από το ράφι και να το δίνεις στον ταμία!

geodlord7
06-01-2008, 20:00
για καινουργια παιχνιδια που στην ελλαδα κανουν 70 ευρω και εξω στανταρ τιμη τους 58 αξιζει.και μετα ολες οι προσφορες μετα απο καποιο καιρο απο την κυκλοφορια ενος παιχνιδιου που μπορει να πεσει στα 45 και στην ελλαδα παραμενει 70, πες μου οτι θα δωσεις 25 ευρω παραπανω επειδη ειναι ολοι απατεωνες εδω.

TopGunZ
06-01-2008, 20:38
μα νομίζω ότι σου απάντησα. για παιχνίδια των 50 και κάτω ευρώ ναι, αλλά για 10 ευρώ δεν πετάω το ωραίο συναλλαγματάκι μας, γιατί δε νομίζω από την τρ'απεζ'α μου να παίρνουν ευρώ.

geodlord7
07-01-2008, 01:07
γιατί δε νομίζω από την τρ'απεζ'α μου να παίρνουν ευρώ.
Tι εννοεις με αυτο??

Melnibonian
07-01-2008, 02:53
Κανεις δεν μιλαει για 58 ευρω!Αν ομως ριξεις μια ματια,υπαρχουν (παντα για ps3 μιλαμε) πολλοι τιτλοι στα 27 και στα 38 ευρω την στιγμη που ελλαδα ειναι ακατεβατα 70!!!!
Να μου λειπει η απολαυση του "ταμειου",εκτος αν εχεις υποψη καμια καλη "ταμια" και το λες!!!!Και να εισαι βεβαιος πως αν κι εσυ στο μαγαζι σου εχεις τετοιες τιμες κι αυτος αλλου θα παει!Τα μπακαλιστικα της γειτονιας πεθαναν!

X-NEC
07-01-2008, 02:59
Και εγώ Play παιδιά! Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος έχω γλιτώσει 70E από 3 games και φυσικά έχω βρει την υγεία μου με την θυρίδα! Τα βγάζει τα λεφτά της!:p

TopGunZ
07-01-2008, 03:01
Ρε παιδιά....το τι γράφω το διαβάζετε καθόλου? Είναι η τρίτη φορά που λέω ότι ψάχνω όλα τα σάιτ πριν αποφασίσω να πάρω ένα παιχνίδι. Για 10 όμως ευρώ δύσκολα θα πάρω από έξω. Για πιο λόγο να μην τα δώσω τα λεφτά μου στον Έλληνα και να τα δώσω στον κάθε μαλάκα ευρωπαίο. Στο ελληνικό μαγαζί δουλεύουν έλληνες που πληρώνουν φόρους για να έχω εγώ δρόμους και νοσοκομεία, όχι στο αγγλικό Και αν είναι να μην μπορώ να δώσω 70 αντί για 60 ευρώ για ένα παιχνίδι, άστο, καλύτερα να ξεκινήσω το ψάρεμα... Αλλά εννοείται πως σε μαγαζιά με ταρίφα 70 ευρώ (βλέπε Public) δεν πατάω. Σε μαγαζιά όμως που κάθε τρεις και λίγο βγάζουν καλές προσφορές (βλέπε Πλαίσιο) πάω συχνά, και αφού μου κάνουν την προσφορά, γιατί να μην τους τιμήσω και με ένα 60άρι παιχνίδι? Απλά, οι Έλληνες έχουμε μια πολύ κουτοπόνηρη καταναλωτική φιλοσοφία, δεν αγοράζουμε υπηρεσίες και εξυπηρέτηση σχεδόν ποτέ, δεν υποστηρίζουμε τις τοπικές αγορές και γενικά έχουμε διάφορες περίεργες συνήθειες, απόρροια του όλου δυμοσιουπαλληλικού ιδεώδους...

Το θέμα της τράπεζας που ανέφερα έχει να κάνει με το όλο ισοζύγιο συναλλαγών. Διώχνουμε συνάλλαγμα που αγοράζουμε χωρίς να μας δίνουν κάτι σε αντάλαγμα...

mg1980
07-01-2008, 07:24
πολυ ενδιαφερον θεμα...εγω ψηφισα games-asia και i-play...το καθε απο τα δυο καταστηματα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.το games-asia με οπλο τις τιμες του και τη κακιστη εξυπηρετιση του και το i-play για τις καλες τιμες και ποικιλια παιχνιδιων και οχι μονο αλλα και την αψογη εξυπηρετιση του..το play απο οτι ειδα,στο site του,μου φαινεται ,πολυ καλο και μαλλον θα αγορασω απο εκει...για να πω την αληθεια δεν εχω αγορασει ποτε απο το play...

urquattros
07-01-2008, 11:10
:1appl: Συμφωνω με τον TopGunZ ! ! ! ! ! !

Chill
07-01-2008, 11:40
Ρε παιδιά....το τι γράφω το διαβάζετε καθόλου? Είναι η τρίτη φορά που λέω ότι ψάχνω όλα τα σάιτ πριν αποφασίσω να πάρω ένα παιχνίδι. Για 10 όμως ευρώ δύσκολα θα πάρω από έξω. Για πιο λόγο να μην τα δώσω τα λεφτά μου στον Έλληνα και να τα δώσω στον κάθε μαλάκα ευρωπαίο. Στο ελληνικό μαγαζί δουλεύουν έλληνες που πληρώνουν φόρους για να έχω εγώ δρόμους και νοσοκομεία, όχι στο αγγλικό Και αν είναι να μην μπορώ να δώσω 70 αντί για 60 ευρώ για ένα παιχνίδι, άστο, καλύτερα να ξεκινήσω το ψάρεμα... Αλλά εννοείται πως σε μαγαζιά με ταρίφα 70 ευρώ (βλέπε Public) δεν πατάω. Σε μαγαζιά όμως που κάθε τρεις και λίγο βγάζουν καλές προσφορές (βλέπε Πλαίσιο) πάω συχνά, και αφού μου κάνουν την προσφορά, γιατί να μην τους τιμήσω και με ένα 60άρι παιχνίδι? Απλά, οι Έλληνες έχουμε μια πολύ κουτοπόνηρη καταναλωτική φιλοσοφία, δεν αγοράζουμε υπηρεσίες και εξυπηρέτηση σχεδόν ποτέ, δεν υποστηρίζουμε τις τοπικές αγορές και γενικά έχουμε διάφορες περίεργες συνήθειες, απόρροια του όλου δυμοσιουπαλληλικού ιδεώδους...

Το θέμα της τράπεζας που ανέφερα έχει να κάνει με το όλο ισοζύγιο συναλλαγών. Διώχνουμε συνάλλαγμα που αγοράζουμε χωρίς να μας δίνουν κάτι σε αντάλαγμα...

Δεδομένου ότι είσαι gamer και τα ακουμπάς χοντρά κάθε μήνα, αναλογίσου απλά καθ όλη τη διάρκεια ζωής της κονσόλας σου πόσο πόσα χρήματα θα μπορούσες να κερδίσεις κάνοντας σωστές αγορές. Σε ελεύθερη αγορά ζούμε, αν δεν μπορούν τα ελληνικά καταστήματα να ακολουθήσουν αυτά του εξωτερικού σε τιμές καλά θα κάνουν να κλείσουν. Και φυσικά δέκα ευρώ δεν είναι ένα τυχαίο ποσό έτσι? Εργάζεσαι κάποιες ώρες για να τα αποκτήσεις, θεωρώ αδύνατο λοιπόν να τα σκορπίσω για ένα προϊόν που μπορώ να το βρω φτηνότερα κάπου άλλου. Προσωπικά και μισό cent να κέρδιζα από δικτυακές αγορές πάλι θα τις προτιμούσα. Έτσι τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι εγώ τον σεβασμό προς τον κόπο της εργασίας μου. Θα μου πεις εσύ βλέπεις την big picture μέσα από την αγορά σου.....και εγώ την βλέπω, αντί όμως για θέσεις εργασίας και κοινωνικά έργα εγώ βλέπω τον εισαγωγέα/έμπορο να χασκογελάει εις βάρος μου και την εκάστοτε κυβέρνηση να διορίζει στο δημόσιο τα δικά της παιδιά.

TopGunZ
07-01-2008, 11:57
Ας πούμε είμαι σαν τη διαφήμιση ενάντια στο πάγιο του ΟΤΕ. "Μου αρέσει να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ, σε κάνει να αισθάνεσαι ότι μπορείς να πληρώνεις και τον αέρα που αναπνέεις".

Πέρα από την πλάκα, λίγο οφτόπικ, για τα θέματα περί διορισμών και εκμεταλλεύσεων και λοιπά, δεν είμαι της φιλοσοφίας "Αφού οι άλλοι, γιατί όχι κι εγώ" αλλά "Παρ' όλο που οι άλλοι, εγώ όχι".

Αν πάρω 100 παιχνίδια σε 2 χρόνια (25 παιχνίδια σε 6 μήνες ήδη) και πω ότι μπορούσα να κερδίσω 10 ευρώ (που ούτως ή άλλως ούτε το 1/4 αυτών που έχω πάρει είναι πάνω από 60) μιλάμε για 1000 ευρώ σε δύο χρόνια. Για εμένα δεν είναι και το πιο τρελό ποσό. Για άλλους είναι. Αν μπορώ να κερδίσω πολλά θα το εκμεταλλευτώ (από το play έχω αγοράσει μέσα σε λίγους μήνες κοντά 50 κομμάτια), αλλά αν μπορώ προτιμώ το ελληνικό μαγαζί.

desperate_gamer
07-01-2008, 14:35
Βασικά δεν φταίει ακριβώς και ο μαγαζάτορας. Οπότε κατα κάποιο τρόπο έχει δίκιο ο TopGunZ που δεν ρίχνει το βάρος στους καταστηματάρχες και τους στηρίζει. Αλλά έτσι στηρίζει και το τρισάθλιο και απαράδεκτο καπέλο των 10 ευρώ για κάθε παιχνίδι της Sony Hellas. Όπως και με τις κονσόλες, έτσι είναι και τα παιχνίδια, με μικρότερο καπέλο. Οι τιμές είναι standar από τη Sony Hellas.

Και να πεις ότι μας το βάζουν γιατί "δουλεύουν" για κάποιο είδος "localisation" λες πάει στο καλό. Αν είμαστε τυχεροί, γράφουν μια απαίσια περίληψη στο κουτάκι χρησιμοποιώντας το Google Translator και έξω από τη πόρτα. Τώρα να το στηρίξω αυτό με 10 ευρώ, εγώ διαφωνώ.

TopGunZ
07-01-2008, 14:38
καλά δεν το συζητώ οι μεταφράσεις είναι το λιγότερο οικτρές. αλλά δυστυχώς στην ελλάδα για να στηρίξεις έναν που το έχει ανάγκη, αναγκάζεσαι να στηρίξεις και δέκα άχρηστους (βλέπε δημόσιοι υπάλληλοι π.χ.).

desperate_gamer
07-01-2008, 14:44
Έτσι είναι και τι άλλο να κάνεις... Όσο για μένα, το πότε ένα παιχνίδι θα το πάρω 70 ή 60 ευρώ και πότε τίποτα 40 από ebay, είναι θέμα παιχνιδιού κυρίως και κατά δεύτερον ποιο κατάστημα εκτιμώ πιο πολύ (αν και σταθερά προτιμώ μαγαζιά από το ίντερνετ, μιας κι εγώ δικό μου μαγαζί για να μου έρχονται οι υπάλληλοι δεν έχω :P).

X-NEC
07-01-2008, 15:59
Παιδιά εντάξει να υποστηρίζουμε τα ελληνικά μαγαζιά όπου η διαφορα δεν είναι αρκετή, αλλα όταν υπάρχει διαφορα 20-30 Euro δεν μπορείς να πεις όχι. Αλλα στο ότι δεν φταίνε και τα ελληνικά καταστήματα δεν συμφωνώ desperate_gamer. Όλες οι μεγάλες αλυσίδες έχουν τα games 69.99 και μερικά απαράδεκτα τα έχουν 70! Δεν είναι το ένα λεπτό αλλα το γεγονός ότι θέλουν να βγάλουν το μέγιστο από κάθε παιχνίδι. Είναι σα να σου λένε με το 70αρι <<σε κλέβω κανονικότατα και εσύ ο βλάκας το παίρνεις κιόλας!>> Από που να αρχίσω Κωτσόβολος, Expert, Παπασωτηρίου, Πλαίσιο, Public. Επιτρέπεται το Public ένα νέο κατάστημα να μην έχει έστω κάποια διαφορα από τους ανταγωνιστές του? Τα μονα καταστήματα που προσπαθούν να έχουν καλύτερες τιμές είναι τα Media Markt. Διότι φέρνουν καινούρια games μέχρι 10E φθηνότερα (τουλάχιστον στην πρώτη παρτίδα.) Και μετά βεβαια είναι το gamemania και το e-shop από online. Δηλαδή αυτοί πως έχουν καλύτερες τιμές? Απλά οι άλλοι δεν θέλουν!

TopGunZ
07-01-2008, 17:31
Καλά το Public είναι για τα ανάθεμα, ενώ είναι νόμος: δεν ψωνίζεις βιντεοπαιχνίδια μαζί με ψυγείο (εκτός ίσως των Media που είναι αρκετά μεγάλα ώστε να έχουν σοβαρό section με παιχνίδια). Όταν η διαφορά είναι πάνω από 15 ευρώ εννοείται πως δεν θέλει και πολύ σκέψη. Το πλαίσιο, πάντως, βγάζει που και που καλές τιμές.

desperate_gamer
07-01-2008, 18:03
Καλά το Media Markt δεν είναι και τέλειο μαγαζί. Εδώ το Heavenly Sword το είχαν ... 90 ευρώ!!! Στην αρχή. Μετά το ρίξανε στο 70άρι κλασικά.

Οι τιμές όμως παιδιά είναι δοσμένες από τη Sony Hellas. Όπως και οι τιμές των κονσολών και μετά το κατάστημα κάνει τις δικές του προσφορές. Τώρα αν κάποιοι τίμιοι προσπαθούν να έχουν πιο λογικές τιμές, υπάρχουν μάλλον μόνο στην Αθήνα. :P

litanies
08-01-2008, 14:22
και εγώ από το Play αγοράζω τους τελευταίους 8-9 μήνες.
πάντως όταν βρίσκω προσφορές σε έλληνικά καταστήματα δεν λέω όχι.

πήρα το Godfather για pc με 10€

redismagik
29-06-2008, 09:18
videogameplus.apo ayto ekana ti moni agora mou ,pige kala...........den exo allo metro sigkrisis!