PDA

View Full Version : Paypal Donations



Slay
15-12-2014, 00:14
Αν και προσπαθησα πολυ να το αποφυγω, δυστηχως τα οικονομικα εχουν παρει την κατω βολτα, και ετσι επαναφερω τις δωρεες μεσω paypal για την συντηρηση του Site. Ελπιζω να υπαρξει ανταποκριση απο οσους εχουν περισευμα. Υπαρχουν καποιες επιλογες για ποσο στην λιστα, την οποια την βρισκετε εαν πατησετε το πρασινο link Donate (http://www.ps4forums.gr/vb/misc.php?do=donate) στο πανω μερος της σελιδας, βεβαια υπαρχει και η επιλογη custom, για να επιλεξετε εσεις οτι ποσο θελετε.

Ευχαριστω.

Desmond
15-12-2014, 01:52
Μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα για το ποσό που πρέπει να μαζευτεί?

Axilleas_GR
15-12-2014, 02:51
Υποθετικά μιλώντας δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να καλυφτεί αν πολλά από τα μέλη προσφέρουν 5 με 10 ευρώ το πολύ. Ένας καφές και δύο πακέτα τσιγάρα είναι αν δεν μπορούμε να τα προσφέρουμε σε ένα ιστότοπο από τον οποίο επωφελείται το χόμπυ μας και η διασκέδαση μας τι να πω. Δύο πράγματα θα ήθελα πάντως να ρωτήσω. Το πρώτο είναι αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του PayPal γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το δεύτερο δεν είναι ακριβώς ερώτηση, αλλά σκεφτείτε ένα τρόπο σαν Δ. ομάδα να επιβραβεύεται όποιο μέλος κάνει donate. Δεν μιλάμε για τίποτα φοβερό πχ ακόμη και ένα απλό donator (detonator πήγε να γράψει το χαζοτηλεφωνο μου έλεος) κάτω από το avatar αρκεί. Από την άλλη βέβαια πλευρά καλό θα ήταν να μην φαινόμαστε σαν συνδρομητικό forum γιατί μπορεί να αποτρέπει την εγγραφή νέων χρηστών. Τέλος πάντων, το πρώτο ερώτημα με καίει περισσότερο παρά το υπόλοιπο κομμάτι του post.

Desmond
15-12-2014, 09:36
Καλημέρα.Δεν αναφέρθηκα αν είναι άξιο λόγου το όποιο ποσό και αν αξίζει το forum να δώσουμε λεφτά.Ούτε καν.
Στις συλλογικότητες που συμμετέχω η διαδικασία που ακολουθούμε για την οικονομική ενίσχυση υλικοτεχνικών υποδομών, έκδοση εντύπων ή άλλων αναγκών είναι η εξής: Επικοινωνούμε οτι χρειαζόμαστε το Χ ποσό για τον Ψ λόγο και κατόπιν ενημερώνουμε τον κόσμο πως μπορεί να βοηθήσει.Στο τέλος της όποιας ενέργειας έπειτα από την απολογιστική συνέλευση ενημερώνουμε για το ποσό που συγκεντρώθηκε, ώστε τα άτομα που βοήθησαν να έχουν πλήρη εικόνα.

Axilleas_GR
15-12-2014, 11:26
Καλημέρα επισης. Αναφέρθηκα γενικά στο αν είναι άξιο λόγου ή όχι και δεν ήταν στοχευμένο σχόλιο για εσένα, συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο δεν είχα αυτό στο μυαλό μου όταν το έγραφα. αΗ παρατήρηση μου είναι στο ότι αν μαζευτούμε αρκετοί με μικρό πόσο θα βοηθήσουμε αρκετά. Το να γνωρίζουμε τι χρηματικό πόσο απαιτείται για να έχουμε μια εικόνα προσωπικά με εξυπηρετεί μόνο ως πληροφορία αν και σαν γενική ιδέα δεν διαφωνώ.

Slay
15-12-2014, 11:59
Καλημερα, ποσο δεν εβαλα και ουτε θα βαλω. Ο λογος ειναι οτι δεν θελω να ξαναμπω σε μια ψυχοφθορα διαδικασια, για να μαζευω ενα ποσο καθε μηνα. Το donation μπηκε για να βοηθησει οικονομικα εμενα , που ειμαι σε πολυ low σημειο αυτον τον καιρο, με τα εξοδα του server. Δεν πιστευω οτι θα δουλεψει για να ειμαι ειλικρινης, ισως να υπαρξει μια αρχικη συμμετοχη, αλλα δεν προκειται να συνεχισει. Μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν το βλεπω, καθως υπαρχει και η εμπειρια απο περυσι με την αναβαθμιση του Software.

AriStos13
15-12-2014, 12:13
Θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα για το αν υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος για εμάς που δεν χρησιμοποιήσουμε PayPal!!

james9
15-12-2014, 12:21
Θα συμφωνησω οτι δεν θα δουλεψει. Μπορει στην αρχη να μαζεψεις καποια χρηματα, μετα ομως θα ξεχαστει οσο και να το επαναλαμβανεις. Εκτος αν κανεις πιο συγκεκριμενο πχ θελω απο καθε καθημερινα ενεργο μελος να βαζει 0,50€ το μηνα , ή καπως ετσι. Οποτε ξερει ο αλλος οτι σου βαζει 12€ κ εκανε το χρεος του για το ετος κ αν εχει παραπανω βαζει. Εντελως τυχαια τα νουμερα.

Θα ελεγα να κοιταξεις να βαλεις κανενα μπανερακι διαφημιστικο αλλα θα το εχεις σκεφτει ηδη. Ή αν εχει καποιος απο εμας μαγαζι θα μπορουσε να βαλει ενα μπανερ κ να πληρωνει καποια χρηματα . Καλη ωρα ο maxplay (και το λεω πολυ σοβαρα κ οχι επειδη εχει προηγηθει ολη η γνωστη ιστορια) , αν βαλει ενα πληρωμενο μπανερ στο φορουμ θα ανεβασει τις πωλησεις του και μετα δεν θα μπορει να του πει κ κανεις τιποτα απο τη στιγμη που πληρωνει.

Σκορπιες σκεψεις ολα αυτα μην πιαστειτε απο καπου.

litanies
15-12-2014, 13:07
να μην ξεχάσουμε, ότι έχουμε και το banner με αγορές μέσω του amazon.co.uk που και απο εκεί μπορούμε να βοηθησουμε...λιγακι πιο έμεσα και όχι τόσο άμεσα όπως με το donate button.

Slay
15-12-2014, 14:46
Αλλη πικρη ιστορια, εχουμε τοσες χιλιαδες μελη, 500+ ενεργους, και κανεις δεν ψωνιζει απο amazon.co.uk. Και υποψιν οτι οι συγκεκριμενες αγορες δεν εχουν καμια απολυτως επιβαρυνση για τον αγοραστη, αλλα δυστηχως ανταποκριση σχεδον μηδενικη.

Viper
15-12-2014, 14:58
Σχετικα με το Amazon.uk, πλεον με τα μεταφορικα που χρεωνει, δεν συμφερει σε πολλα πραγματα. Προσφατο παραδειγμα, ενα αυτοκινητο του μικρου (δεν το εβρισκα Ελλαδα) αξιας 12 ευρω, μου χρεωνε 8,80 ευρω μεταφορικα. Φυσικα και δεν το πηρα και το εψαξα απο αλλου.

FotisGRC
15-12-2014, 15:04
Το βλεπω και απο μενα. Παλια ψωνιζα 4-5 φορες το μηνα απο Amazon. Πλεον με τοσα μεταφορικα το εχω κοψει..

Προσωπικα πολυ ευχαριστως θα βοηθησω, γιατι εχω βοηθηθει τρομερα απο την κοινοτητα αυτη.

Εχουμε γλυτωσει και τοσα χρηματα αλλωστε με τις προσφορες που ποσταρουν τα παιδια..

mihalis13
15-12-2014, 15:09
Το θέμα με το amazon είναι που πλέον χρεώνει μεταφορικά. Μέχρι πριν 2 χρόνια μόνο απο το amazon αγόραζα, πλέον όμως μόνο από 2-3 μαγαζιά στην Αθήνα και μου έρχονται και φθηνότερα.
Νομίζω η λύση με μπανερ που λέει ο James είναι η καλύτερη.

litanies
15-12-2014, 15:27
πέραν από το amazon καθ' αυτό το ίδιο υπάρχουν και οι τρίτοι πωλητές που μπορούμε να ψωνίσουμε από αυτούς.
και αυτοί έχουν "λογικά" μεταφορικά. γιατί όταν ο άλλος σε χρεώνει 1-2 λίρες για τα μεταφορικά από Αγγλία, δεν νομίζω να θεωρεί κάποιος παράλογο το ποσό.

πριν ένα μήνα αυτό έκανα και γλίτωσα αρκετά χρήματα σε σχέση με τα εδώ καταστήματα και τις τιμές που έχουν.

ένα παράδειγμα Hitman Deluxe edition 100 ευρώ εδώ...
από τρίτο πωλητή στο amazon 40-50 euro αν θυμάμαι καλά

hakoo
15-12-2014, 15:36
Το κοστος συντηρησης δεν ειναι τοσο μικρο οσο μπορει να νομιζουν καποιοι, σιγουρα χρειαζεται υποστηριξη απο τους χρηστες το φορουμ.
Σε πρωτη φαση το donate ειναι επιβεβλημενο κατα τη γνωμη μου, μπορουμε να μαζεψουμε ενα ποσο που θα βγαλει τα λεφτα που χρειαζονται για εναν χρονο και μετα βλεπουμε πως μπορει να υποστηριχθει εκ νεου.

Slay
15-12-2014, 16:05
Μπορει να φταιω και εγω και να μην προβαλω τοσο το donation οσο και το θεμα του amazon οσο θα επρεπε. Σκεφτομαι να φτιαξω και δυο banners που θα κανουν promote αυτα τα δυο.

Axilleas_GR
26-12-2014, 22:51
Τελικα μηπως σκεφτηκες κανενα τροπο να υποστηριξουμε το φορουμ χωρις paypal??? Δεν το χρησιμοποιω και η αληθεια είναι ότι δεν εχω ιδεα κιολας.

Slay
27-12-2014, 00:48
Μονο με τραπεζικη καταθεση οπως ειχαμε κανει πριν εναν χρονο, ισως να ξαναβαλω το IBAN για οποιον τυχον θελησει κατι τετοιο, αλλα ειδικα αυτες τις ημερες το κοβω αδυνατο να παει καποιος να στηθει με τις ωρες για μια μικροκαταθεση.

Axilleas_GR
27-12-2014, 01:04
Κανόνισε το εσύ και θα βρεθεί και ο χρόνος don't worry. Υπάρχει χρονικός περιορισμός που θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο? Με λίγα λόγια έχεις κάποια ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να καταβληθούν τα έξοδα του φόρουμ ώστε έπειτα από τη συγκεκριμένη ημερομηνία οποιαδήποτε κατάθεση να είναι άχρηστη?? Συγγνώμη αν γίνομαι φορτικος με τις ερωτήσεις.

Slay
27-12-2014, 20:45
Κανόνισε το εσύ και θα βρεθεί και ο χρόνος don't worry. Υπάρχει χρονικός περιορισμός που θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο? Με λίγα λόγια έχεις κάποια ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να καταβληθούν τα έξοδα του φόρουμ ώστε έπειτα από τη συγκεκριμένη ημερομηνία οποιαδήποτε κατάθεση να είναι άχρηστη?? Συγγνώμη αν γίνομαι φορτικος με τις ερωτήσεις.

καθε μηνα γινεται η πληρωμη, οποτε οχι δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος.

klark71
12-01-2015, 19:20
Πως πάνε οι δωρεές; Το διαδίδω στους φίλους μου, να το κάνουμε όλοι. Ψιλό-τυχαία διάβασα για το πρόβλημα. Δεν έχω ιδέα για το αντικείμενο, δε γνώριζα για τα προβλήματα που υπάρχουν...

Slay
13-01-2015, 00:23
Έχουν βγει τα έξοδα περίπου γιά δύο μήνες

Στάλθηκε απο το E-star Crystal

obione
13-01-2015, 03:41
καλημερα .να μπει ΙΒΑΝ αν ειναι ευκολο.Νομιζω θα βοηθησει

Slay
13-01-2015, 09:29
Οριστε και IBAN για οποιον το θελει.

GR620 2600 150000 7201 0280 6168

Terastios
13-01-2015, 09:33
Οριστε και IBAN για οποιον το θελει.

GR620 2600 150000 7201 0280 6168

Για ποια τράπεζα είναι Πειραιώς?

Slay
13-01-2015, 11:18
Για ποια τράπεζα είναι Πειραιώς?

Eurobank, αλλα απο την στιγμη που εχεις IBAN μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιαδηποτε τραπεζα θελεις.

AriStos13
13-01-2015, 11:46
Eurobank, αλλα απο την στιγμη που εχεις IBAN μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιαδηποτε τραπεζα θελεις.
σε ποια τραπεζα ειναι?

Terastios
13-01-2015, 12:04
Eurobank, αλλα απο την στιγμη που εχεις IBAN μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιαδηποτε τραπεζα θελεις.

Μπορείς μέσα απο την εφαρμογή τις τράπεζας Πειραιώς να το κάνεις? Ρωτάω γιατί δεν εχω ξανακάνει κάτι τέτοιο μην κανω καμία πατάτα και αν ξέρεις σε χρεώνει για την μεταφορά?

litanies
13-01-2015, 13:04
μπορεί να σε χρεώσει γιατί είναι διαφορετικές τράπεζες, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος

Slay
13-01-2015, 22:38
ειχα κανει ενα λαθος στο αριθμο και δεν δουλευε, πλεον διορθωθηκε

TdR
22-04-2016, 15:38
Καλησπέρα,

Ενημερωτικά να ξέρεις ότι μέσω paypal δεν επιτρέπεται να σου γίνει κατάθεση, λόγω Capital Control... Αυτό, όπως μου εξηγήσανε, δεν έχει να κάνει με το paypal αλλά με τον τελικό παραλήπτη... Το αναφέρω, καθώς, τις αγορές μου από το Playstation Store τις κάνω μια χαρά μέσω paypal... Κάτι όμως που δεν με αφήνει να ολοκληρώσω ακολουθώντας την διαδικασία που έχεις βάλει μέσω "donate"... απορρίπτεται από την κάρτα (δηλ. την τράπεζα)... Οπότε, αυτό που απομένει είναι η κατάθεση σε λογαριασμό ή από λογαριασμό σε λογαριασμό μέσω e-banking -κάτι που το προτιμώ...

Έχεις αναρτήσει έναν λογαριασμό πιο πάνω... Σε παρακαλώ πολύ γράψε αν ισχύει... Εάν έχεις άλλον λογαριασμό στην Αlpha Bank, σε παρακαλώ να τον γράψεις ή να μου τον στείλεις σε μύνημα μαζί με τα αρχικά του δικαιούχου για να σιγουρευτώ ότι δεν στέλνω τα χρήματα αλλού...

Ευχαριστώ...


Υγ. είναι πιθανό να μπορείς ξεμπλοκάρεις τα περιοριστικά μέτρα για κάποιον λογαριασμό σου (ίσως να πρέπει να αποδείξεις ότι χρησιμοποιείται για εμπορικούς λόγους)... μόλις είδα την ανακοίνωση που έχει αναρτήσει το max-play στην κεντρική του σελίδα... πως πλέον δέχεται συναλλαγές μέσω paypal... δεν γνωρίζω τη διαδικασία αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις...

Slay
22-04-2016, 19:54
OK Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Λογαριασμο στην alpha δεν εχω, ο παραπανω ειναι στην eurobank.

ntsmrtz
20-07-2016, 22:05
Οριστε και IBAN για οποιον το θελει.

GR620 2600 150000 7201 0280 6168

Ισχύει ακόμα? και πρόκειται για Eurobank? Δικαιούχος? (σε pm)