PDA

View Full Version : Πρόταση δημιουργίας υποκατηγορίας promos στις αγγελίες



teras1
14-12-2014, 00:47
Θα ήθελα να προτείνω τη δημιουργία υποκατηγορίας σχετικά με την αγοραπωλησία/ανταλλαγή παιχνιδιών promo στις Αγγελίες. Επειδή δεν είμαι πολύ καιρό ενεργός χρήστης εδώ, συγχωρέστε με αν το θέμα αυτό έχει συζητηθεί ή εξαντληθεί στο παρελθόν. Δεν μπορώ να το ξέρω.

Γνωρίζω ότι γενικά απαγορεύονται τα promos, αλλα δεν γνωρίζω γιατί. Αν είναι θέμα παρεξηγήσεων επειδή κάποιοι δεν γνωρίζουν τι είναι, ίσως αυτό να λύνεται αν έχουν τη δική τους κατηγορία.
Προσωπικά δεν είμαι αποδέκτης promos αλλά ενδιαφέρομαι σαν αγοραστής καθώς έτσι μπορεί κάποιος να βρίσκει παιχνίδια σε πολύ χαμηλότερες τιμές από τα retail. :)

Kapa
14-12-2014, 00:55
Σε καποιον μπορει να αρεσει να αγοραζει κοπιες dvd και cd αλλα αυτο ειναι παρανομο.

Αλλο τοσο παρανομο ειναι οταν βγαζεις κερδος απο κατι που δεν εχει πληρωσει καποιος. Οπως ειναι τα promo.

teras1
14-12-2014, 01:02
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι πραγματικά. Αν και θα έλεγα ότι το promo δεν είναι κλοπή όπως είναι η κόπια.
Αλλά αν είναι αυτός ο λόγος εντάξει. Τότε άκυρο!

Kapa
14-12-2014, 01:10
Δεν ειναι κλοπη αλλα ειναι κατι το οποιο παρεχεται δωρεαν απο τις εταιριες και δεν ειναι για πωληση.

Αν ηταν για πωληση θα βρισκοταν στα ραφια των καταστηματων.

Η "γραμμη" του site ειναι να μην υπαρχουν αγγελιες(και οχι μονο) για παρανομο υλικο. Λεγε με promo, custom firmware κονσολες, xbox360 xkey κτλ.

antoniss
14-12-2014, 01:38
^^ συμφωνώ εν μέρη (αν και οι εταιρείες δεν πιστεύω να τους αρέσει η πώληση μεταχειρισμένων αφού χάνουνε ) αλλά επίσης οι εταιρείες απαγορεύουνε να πουλήσει κάποιος ξεχωριστά και ένα game π.χ. από ένα bundle , το γράφει άλλωστε και στο cover "Not to be sold Separately" αλλά κατά καιρούς έχω δει αρκετές αγγελίες ,

για το πρόμο εμένα η γνώμη μου είναι να επιτρέπονται για ανταλλαγή με άλλο πρόμο ,

Kapa
14-12-2014, 01:47
(αν και οι εταιρείες δεν πιστεύω να τους αρέσει η πώληση μεταχειρισμένων αφού χάνουνε )

Απο τη στιγμη που εχεις πληρωσει για κατι, ειναι δικαιωμα σου να το πουλησεις, να το χαρισεις, να το κανεις χιλια κομματια. Απο τη στιγμη που πληρωσες την εταιρια, δεν την απασχολει. Το οτι απο πισω απο τα μεταχειρισμενα βρισκεται μια δευτερη βιομηχανια ειναι αλλη κουβεντα που δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε.

antoniss
14-12-2014, 02:00
Απο τη στιγμη που εχεις πληρωσει για κατι, ειναι δικαιωμα σου να το πουλησεις, να το χαρισεις, να το κανεις χιλια κομματια. Απο τη στιγμη που πληρωσες την εταιρια, δεν την απασχολει. Το οτι απο πισω απο τα μεταχειρισμενα βρισκεται μια δευτερη βιομηχανια ειναι αλλη κουβεντα που δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε.


αυτά που λες είναι αυτονόητα και έτσι πρέπει να είναι αφού το έχεις πληρώσει , αλλά δεν συμφωνώ πως την εταιρεία δεν την απασχολεί όπως είπες ,(γιατί βγάλανε τα online pass ? γιατί σκεφτόντουσαν να εφαρμόσουνε να είσαι online και να κατοχηρώνεις το game και να μην μπορείς να το πουλήσεις και πολλά άλλα που έχουνε γραφτεί είτε γίνανε είτε όχι) επειδή είναι άλλη συζήτηση (και μεγάλη) δεν είπα κάτι παραπάνω ,

στα επόμενα όμως που είπα δεν σχολίασες κάτι

Kapa
14-12-2014, 02:18
αυτά που λες είναι αυτονόητα και έτσι πρέπει να είναι αφού το έχεις πληρώσει , αλλά δεν συμφωνώ πως την εταιρεία δεν την απασχολεί όπως είπες ,(γιατί βγάλανε τα online pass ? γιατί σκεφτόντουσαν να εφαρμόσουνε να είσαι online και να κατοχηρώνεις το game και να μην μπορείς να το πουλήσεις και πολλά άλλα που έχουνε γραφτεί είτε γίνανε είτε όχι) επειδή είναι άλλη συζήτηση (και μεγάλη) δεν είπα κάτι παραπάνω ,

στα επόμενα όμως που είπα δεν σχολίασες κάτι

Γιατι το αφαιρεσαν το Online Pass απο οποιοδηποτε παιχνιδι αμεσα? Γιατι η χασουρα ηταν μεγαλυτερη.

Τα υπολοιπα δεν τα σχολιασα γιατι δεν ειμαι αρμοδιος για να τα σχολιασω. Δεν ειμαι moderator δεν ειμαι admin.