PDA

View Full Version : Review Far Cry 4



Slay
13-12-2014, 22:11
Το να ξεχωρισεις στον γεματο απο παιχνιδια μηνα Νοεμβριο δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο, παρόλα αυτα το FarCry4 εχοντας ενα πολυ καλο παρελθον πισω του το επιχειρει. Αυτη την φορα θα μας ταξιδεψει στο ορεινο Νεπαλ (Kyrat στο παιχνιδι) αρκετα μακρυα απο τα τροπικα νησια των προηγουμενων παιχνιδιων.


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/13103_634027313374554_8210573476882263662_n.jpg?oh =1678916a6c6e5b8b77854507fe00dda2&oe=55435793&__gda__=1430181008_9e2497daa81bb433fe1389db0bfef2c 6


Developer: Ubisoft Montreal
Publisher: Ubisoft
Διαθεση: CD MEDIA


Αρχιζοντας να πουμε οτι οι ομοιοτητες με το προηγουμενο παιχνιδι της σειρας ειναι κατι παραπανω απο εμφανεις. Δεν ειναι λιγες οι φορες που θα νομισετε οτι παιζετε καποιο expansion του Far Cry 3. Ομοιοτητες επισης υπαρχουν σε αρκετα σημεια και με το αλλο μεγαλο open world παιχνιδι της Ubisoft το Assassin's Creed, επισης ηταν αρκετες οι φορες που νομιζαμε οτι παιζαμε AC σε First person mode.

Αυτη την φορα παιρνετε τον ρολο του Ajay Ghale, ενος Kyrat-ιανου (εαν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτη την εκφραση) ο οποιος ομως εχει μεγαλωσει μαζι με την μητερα του στην Αμερικη. Οταν η μητερα του πεθαινει ο Ajay επιστεφει στο Kyrat για να σκορπισει τις σταχτες της. Λογω ομως του γεγονοτος οτι ο πατερας του ηταν υπευθυνος για την δημιουργια μιας ανταρτικης οργανωσης με το ονομα Golden Path, ο Αjay συλλαμβανεται και οδηγειται μπροστα στον τοπικο δικτατορα τον Pagan Min.

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/10861073_633987273378558_7414700145499759544_o.jpg

Παροτι ο Pagan Min ειναι αρχικα φιλικος με τον Ajay, ο δευτερος αρπαζει την ευκαιρια και αποδρα απο τα βασιλικα ανακτορα, ετσι θα γνωρισει τους Sabal και Amita (οχι motion) τους υποψηφιους ηγετες της οργανωσης Golden Path, και θα ξεκινησει η ιστορια με στοχο την ανατροπη του δικτατορα. Ο Pagan Min αν και εμφανισιακά μοιαζει αρκετα με γνωστο Ελληνα σχεδιαστη μοδας, σαν ηγετης του Kyrat εχει ενα προφιλ παρομοιο με αυτο των Pol Pot και Kim Yong il.

Η ιστορια δυστηχως ειναι βαρετη, και στην ουσια προκειται για αποστολες, πηγαινε εκει και κανε το ταδε, με ελαχιστη ερμηνεια τις περισσοτερες φορες γιατι αυτο ειναι αναγκαιο. Οι χαρακτηρες ειναι χαρτινοι με σχεδον ανυπαρκτη εξελιξη και προσαρμογη στα γεγονοτα του παιχνιδιου. Παροτι το παιχνιδι σας δινει καποιες φορες την δυνατοτητα να επιλεξετε ποιον απο τους Sabal η Αmita θα υποστηριξετε (κανοντας την αναλογη αποστολη) κατι τετοιο δεν εχει την παραμικρη διαφοροποιηση στην αφηγηση. Οχι μονο αυτο αλλα επισης το γεγονος οτι ο εκαστοτε "προδομενος" απο εσας χαρακτηρας, σας αντιμετωπιζει με τον ιδιο τροπο, λες και δεν εγινε τιποτα.

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/1500773_633987993378486_2416675318045285466_o.jpg

Μακραν ο ποιο ενδιαφερον χαρακτηρας ειναι ο Pagan Min, στον οποιον δανειζει την φωνη του, ο γνωστος μας πλεον Troy Baker. Δυστηχως ομως η παρουσια του στο παιχνιδι ειναι ελαχιστη, σε βαθμο που θα ευχοσασταν να μην ειχατε αποδρασει απο το καστρο στην αρχη του παιχνιδιου, αλλα να περιμενατε οπως σας ειχε πει.

Σαν παιχνιδι ακολουθει βασικα την συνταγη του far cry 3 , ενος τεραστιου ανοικτου κοσμου με πολλες δραστηριοτητες για να κανετε. Οπως και στα AC , ο χαρτης αν και προσβασιμος απο την αρχη, ειναι καλυμενος με ομιχλη, την οποια διαλυετε οταν θα φτασετε στην κορυφη καποιων πυργων που υπαρχουν διασπαρτοι στην περιοχη. Το παιχνιδι τις περισσοτερες φορες δεν σας επιβαλει με τι τροπο θα παιξετε, ετσι μπορειτε αρκετα συντομα να επιλεξετε αντι να σκαρφαλωνετε στους πυργους , οι οποιοι εχουν διαφορετικο τροπο για να τους ανεβει καποιος, και καποιες φορες και φρουρα, να ανεβειτε σε ενα buzzer (ατομικο ελικοπτερο) και να παρετε με την σειρα τους πυργους, κανοντας μια προσεκτικη προσγειωση στην κορυφη τους.

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/10848913_633988273378458_3514854300933306591_o.jpg

Καθε φορα που θα ξεκλειδωνετε εναν απο τους 17 πυργους του Kyrat, θα σας αποκαλυπτει και νεες δραστηριοτητες για να κανετε, οι οποιες ειναι πολλες, παρα πολλες, μα παρα παρα πολλες, αρκετες για να σας κρατησουν απασχολημενο (εαν το επιλεξετε) για δεκαδες ωρες. Δυστυχως ομως στην πλειοψηφια τους ειναι ειτε στο στυλ μαζεψε το ταδε αντικειμενο, ειτε απλα επαναλαμβανομενες αποστολες, οπως π.χ. η απελευθερωση ενος outpost. Υπαρχουν και εξαιρεσεις, οπως οι αποστολες στην Shangri-La , αλλα δυστηχως ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t31.0-8/10750326_633987643378521_8908129359461046149_o.jpg

Στις κυριες αποστολες συνανταμε και την μεγαλυτερη ποικιλια, αν και παλι δεν ειναι στον βαθμο που θα θελαμε. Ξεχωριζουν κυριως οι stealth αποστολες, οπως και αυτες που θα σας οδηγησουν στις κορυφες των Ιμαλαϊων. Η δυσκολια αν και βατη στο μεγαλυτερο μερος , εχει και ενοχλητικα σημεια οπως το σε ανακαλυπτουν αμεσως σε stealth αποστολη, ή να χανεις απο ριψη ολμου. Αυτο συμβαινει κυριως γιατι το παιχνιδι εχει σχεδιαστει με το co-op σαν κυριο στοιχειο του, παροτι σας δινεται η δυνατοτητα να το παιξετε εντελως σαν single player παιχνιδι. Βεβαια σαν αντισταθμισμα της ελλειψης συνεργατη, το παιχνιδι σας δινει την δυνατοτητα να καλεσετε εναν AI βοηθο (guns for hire) οταν η αποστολη την οποια παιζετε το επιτρεπει.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t31.0-8/10474828_633987626711856_6005209191034794328_o.jpg

Το Kyrat αν και ειναι σιγουρα ενα ομορφα σχεδιασμενο πεδιο δρασης, με εντονη βλαστηση, ποταμια, λιμνες, βουνα, χωρια κ.α., συντομα θα αρχισετε να βλεπετε τα ιδια πραγματα να επαναλαμβανονται. Λειπει δυστηχως μια εναλαγη στο τοπιο που θα το εκανε αρκετα διαφορετικο και ελκυστικο. Μονο προς το τελος, στον βορρα βλεπουμε λιγο διαφορετικο σκηνικο, ενω και τα βουνα που περιτριγυριζουν το Kyrat, δρουν σαν φραχτης του κοσμου, και οχι σαν περιοχες για εξερευνηση.

Τεχνικα το παιχνιδι ειναι αρκετα ομορφο, με σχεδον τελειο ΑΑ, και αναλυση 1080p. Σημαντικοτατο ειναι επισης να αναφερουμε οτι δεν διαπιστωσαμε πτωσεις στο frame rate, ενω και τα φαινομενα pop-in που ειναι κοινα σε παιχνιδια ανοικτου κοσμου, ειναι ορατα μονο οταν πετατε πανω απο το Kyrat. Tα μοντελα των χαρακτηρων κυμαινονται απο εκπληκτικα εως απλα καλα. Τοσο ο φωτισμος οσο και η ποιοτητα των textures ειναι σε αριστα επιπεδα, γενικα θα λεγαμε οτι αν και αρτιστικα υστερει σε σχεση με παρομοια παιχνιδια, σε τεχνικο επιπεδο ειναι κορυφαιο παιχνιδι.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t31.0-8/1796006_633988236711795_795380002672900824_o.jpg

Στον ηχο αυτο που ξεχωριζει σιγουρα ειναι η ερμηνια του Troy Baker, δινει ζωη με τον καλυτερο τροπο στον καλυτερο χαρακτηρα του παιχνιδιου. Τα ηχητικα εφφε επισης ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο με χορταστικη λεπτομερεια. Η μουσικη απο την αλλη μερια , αν και ξεκινα με το Should I Stay, or should i go στην εισαγωγη του παιχνιδιου, στην συνεχεια γυριζει σε καθαρα τοπικα χαρακτηριστικα. Ετσι θα ακουτε κυριως ινδικη μουσικη απο τον πειρατικο ραδιοφωνικο σταθμο του Kyrat, με τον τρελο εκφωνητη του. Μαλιστα η μουσικη αυτη ακουγεται λες και ειστε μεσα σε ινδικο σαραβαλακι, με ραδιοφωνο της δεκαετιας του 50. Σιγουρα δεν ειναι ο περισσοτερος κοσμος συνηθισμενος σε κατι τετοιο, αλλα προσδιδει αρκετα και στην αυθεντικοτητα οσο και γενικοτερα στο immersion.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/t31.0-8/10479943_633988180045134_4050364979433302089_o.jpg

Αν και το Far Cry 4 μας παρουσιαζει καποια νεα στοιχεια, δυστηχως η κυρια formula του, ακολουθει μια συγκεκριμενη δομη που ειναι πλεον εμφανης σε ολα τα sandbox παιχνιδια της Ubisoft. Ετσι σε συνδυασμο με τις μεγαλες ομοιοτητες που εχει με το προηγουμενο παιχνιδι της σειρας, δινει στον παικτη μια αισθηση οτι κανει πραγματα που εχει ξανακανει σε αλλα παιχνιδια ξανα, και ξανα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 7/10

arisks13
14-12-2014, 02:28
δεν εχω παιξει ξανα καποιο far cry και γενικως δεν μου αρεσουν πολυ τα first person παιχνιδια αλλα ελεγα να το τιμησω το συγκεκριμενο..το review ομως μαλλον θα με κρατησει μακρια κυριως γιατι μου αρεσουν παιχνιδια με δυνατο στορυ και σ'αυτον τον τομεα απ'οτι διαβαζω δεν...

Zeichef
14-12-2014, 07:57
δεν εχω παιξει ξανα καποιο far cry και γενικως δεν μου αρεσουν πολυ τα first person παιχνιδια αλλα ελεγα να το τιμησω το συγκεκριμενο..το review ομως μαλλον θα με κρατησει μακρια κυριως γιατι μου αρεσουν παιχνιδια με δυνατο στορυ και σ'αυτον τον τομεα απ'οτι διαβαζω δεν...
Φίλε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και μερικά ακόμα reviews γιατί το συγκεκριμένο είναι λίγο 'review στο γόνατο' (no offence Slay) και διαφωνεί με την πλειοψηφία θα έλεγα των reviews, παραλείπει πολλά σημαντικά στοιχεία και αλλού είναι με απλά λόγια λάθος.
Παράδειγμα: για τη μουσική του παιχνιδιού μας αναφέρει ο Slay το τραγούδι του intro και μετά πάει στην 'καρναβαλίστικη' ινδική μουσική που παίζει στο ράδιο. Μουσική η οποία παίζει κάθε φορά για 10 sec με το που μπεις σε αμάξι και λειτουργεί ως εισαγωγή για έναν από τους θεότρελους μονολόγους του DJ του σταθμού. Το ραδιόφωνο υπάρχει στο παιχνίδι για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για τον DJ, είναι αστείος και αργότερα είναι και μέρος της ιστορίας. Δεν είναι GTA, να έχεις κάτι να ακούς όσο οδηγάς και δεν θα έπρεπε κιόλας γιατί σπάνια θα βρεθείς να οδηγάς για πάνω από 1-2 λεπτά σε αυτό το παιχνίδι. Η πραγματική μουσική του παιχνιδιού είναι όταν εξερευνάς/πολεμάς. Έχει κανονικό soundtrack το παιχνίδι φίλε Slay... original score. Και τι score, θυμίζει elder scrolls στην εξερεύνηση, assassin's creed στις μάχες, metal gear στο stealth. Πραγματικά πλούσιο soundtrack και θεωρώ ότι είναι υπερβολικά memorable για να μην αξίζει ούτε μια παρένθεση στο review σου.

Μιας και πήρα λίγη φόρα, έχω και άλλα θέματα με το review, σχεδόν σε όλα διαφωνώ βασικά. Ας πούμε μιλάει για φτωχό στόρυ ενώ μιλάμε για open-world FPS, δεν ξέρω τι περιμένουν οι υπόλοιποι gamers από τέτοιο τίτλο αλλά εγώ προσωπικά δεν περιμένω ιστορία TLoU. Μην ξεχνάμε κιόλας το παιχνίδι έχει δυναμικό campaign επιλογές του παίκτη που οδηγούν σε εντελώς διαφορετικές αποστολές (δεν θέλω να κάνω spoil αλλά όσοι το παίξατε θυμάστε πόσο αντίθετα άκρα είναι οι προσεγγίσεις των αρχηγών του Golden Path σε διάφορα προβλήματα που προκύπτουν). Περαιτέρω, σαν 'story' εγώ βλέπω όλο το lore του παιχνιδιού και όχι μόνο τις 32 campaign missions και τα cutscenes. Βρίσκεις παντού στοιχεία για το παρελθόν του Kyrat, πρόσφατο αλλά και αρχαίο. Κάθε collectible στο παιχνίδι συνοδεύεται από κάποιο έγγραφο και οπτικά clues που σου δίνουν backstory για το πως κατέληξε εκεί. Σε ένα open world παιχνίδι εγώ ξέρω ότι κοιτάμε και την ιστορία που φτιάχνει ο παίκτης, unscripted events, side quests και τα λοιπά. Για ένα τόσο πλούσιο σε περιεχόμενο παιχνίδι το θεωρώ τραγικό ρε Slay να πετάξεις ένα 'είναι βαρετό και πήγαινε εκεί-φέρε αυτό' και να μην επεκταθείς ούτε τόσο δα σε ένα review.

Συγνώμη αν είμαι καυστικός, εννοείται ούτε εγώ ούτε εσύ είμαστε δημοσιογράφοι αλλά εγώ σαν gamer παρατηρώ ότι το συγκεκριμένο δεν 'κάνει' για review παιχνιδιού, δεν μου δίνει τις πληροφορίες που θέλω από ένα review. Δεν έχω δει τυχόν άλλα review σου αλλά θεωρώ ότι προσεγγίζεις το παιχνίδι με λάθος τρόπο αν από την αρχή το ξεκινάς με σκοπό να γράψεις review. Αν όχι και απλά το παίζεις χωρίς να προσπαθείς να συγκρατήσεις τα βασικά συστατικά και απλά απλά γράφεις το review με βάση την 'αίσθηση' που σου άφησε όταν το τελείωσες τότε ίσως να το ποστάρεις απλά ως 'γενική σου γνώμη' για το game στο αντίστοιχο thread ή να αναθεωρήσεις τα standards σου για το τι άρθρα θες να εμφανίζονται στην κεντρική σελίδα του site σου με το label 'Review'.

Slay
14-12-2014, 10:23
Να τα ξαναπω αλλη μια φορα, αν και ειχε γινει μεγαλη συζητηση στο θεμα του Driveclub. Το καθε review αντικατοπτριζει την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη αυτου που το κανει review. Δεν υπαρχουν καποια αντικειμενικα κριτηρια βαση των οποιων βαθμολογειται ενα παιχνιδι, ειναι ολα υποκειμενικα. Μπορει να παιξουμε το ιδιο παιχνιδι (καλη ωρα) και για εμενα να ειναι για 7 ενω για εσενα για 10, δεν σημαινει αυτο οτι η μια αποψη ειναι ποιο σωστη απο την αλλη, ειναι απλα διαφορετικες.

Στα επιμερους τωρα, αν διαβασεις και αλλα (ξενα) reviews θα δεις οτι αρκετα απο αυτα που επισημαινω , οπως για παραδειγμα την βαρετη ιστορια, τα λενε και αλλοι και οχι μονο εγω. Δεν αποτελει δικαιολογια για εμενα το να παιζω 32 campaign αποστολες και να μην μου αφηνει τιποτα η ιστορια, επειδη ειναι open world. Και το AC2 ειναι open και ειχε εκπληκτικη ιστορια, το GTAV ειναι το καλυτερο open world που εχω παιξει, και ειχε επισης πολυ καλυτερη ιστορια απο το FC4. Δεν φταιω εγω που τα τελευταια χρονια ολα τα open παιχνιδια της Ubisoft, απλα γεμιζουν τον χαρτη με 800 πραγματα να κανεις, και απο ιστορια τιποτα.

Τελος για την μουσικη χαιρομαι που σου αρεσε , αλλα σε εμενα περασε απαρατηρητη (OST που λες οτι ειναι επικο) . Θυμαμαι την μουσικη απο τα Mass Effect, God Of War, LoU, Shadow of Colossus, Destiny κ.α. , για να μην μου εμεινε αυτη του far cry 4 που την ειχα και ποιο προσφατη, μαλλον δεν ειχε κατι το αξιολογο για να μου μεινει. Αντιθετως μου εμεινε το Radio Kyrat, και οπως εγραψα εμενα μου αρεσε και το concept και ο τροπος που ακουγοταν η μουσικη.

Edit: Μερικα quotes απο αλλα reviews σχετικα με την ιστορια...


The story does have one redeeming quality - it’s soon forgotten, as you scale and hijack radio masts to expose the locations and side missions immediately around them, and roll over Pagan Min’s bases to unlock fast travel points and trading posts.
http://www.gamesradar.com/far-cry-4-review/


Its most notable misfire is the hollow, ambivalent protagonist. Ajay Ghale, the American son of Kyrati freedom fighters, returns to his Himalayan birthplace to scatter his mother’s ashes, and becomes embroiled in his parents’ revolution. It’s a smart, human premise that justifies Ajay’s rampant warpath throughout Kyrat, but Ajay isn’t remotely as interesting as the things he does.
http://www.ign.com/articles/2014/11/14/far-cry-4-review



It's impossible to be invested in these characters, however, not after a pseudo-serious speech is followed by a confrontation with two embarrassing stoners who blow smoke in your face while embodying every possible drug-culture caricature. The story's best asset, its villain, disappears for most of the story, leaving more dialogue to a local radio personality who fantasizes about becoming a serial killer who smears feces on his victims as a calling card. Far Cry 4 does not improve upon Far Cry 3 (http://www.gamespot.com/far-cry-3/)'s narrative issues, but amplifies them until the story collapses into a pile of yee-haw hillbilly language, cliched tribalism, and weak political posturing.
http://www.gamespot.com/reviews/far-cry-4-review/1900-6415960/

Zeichef
14-12-2014, 11:58
Δεν ήξερα ότι είχε ξαναγίνει θέμα με τα review, πρόσφατα άρχισα να ξαναμπαίνω στο forum. Παρ' όλα αυτά όμως, φυσικά είναι εμφανές ότι αυτό το review είναι υποκειμενικό και για αυτό το λόγο η 'κριτική' μου ήταν προσωπική, σου 'πα, δεν έχω δει άλλα review σου ή γενικά από άλλα παιδιά από το φόρουμ, απλούστατα με βάση χιλιάδες άλλα review που έχω διαβάσει, θεωρώ ότι αυτό ήταν πρόχειρο, βεβιασμένο και επιφανειακό.

Για τα ξένα reviews: τυχαίνει να τα έχω διαβάσει και τα 3 τα οποία κάνεις quote αλλά αυτά είναι σωστά reviews που στέκονται στα σημεία και δικαιολογούν κάθε αρνητικό σχόλιο για το παιχνίδι. Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι θεωρώ την ιστορία του FC4 την σούπερ ενδιαφέρουσα περιπέτεια ή οτιδήποτε... συμφωνώ ότι σαν ιστορία καθ' αυτή, δεν στέκεται καλά. Το ίδιο πίστευα και για το FC3 και για το 2 και για πολλά άλλα open-world FPS. Το 'FPS' το τόνισα και στο προηγούμενο ποστ αλλά και πάλι ένιωσες την ανάγκη να φέρεις το GTA και το AC (τα οποία είναι open-world action-adventure games και φυσικά ο κάθε gamer έχει την προσδοκία για ένα γαμάτο στορυ) στη συζήτηση. Στο θέμα μας, ναι, δεν στέκεται καλά σαν ιστορία και για αυτό λέω ότι αυτού του είδους τα παιχνίδια πρέπει να τους cut them some slack και να μην επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στο storytelling όσο σε άλλα games. Το ίδιο θα έλεγα και στον Mitch Dyer του ign αν είχα την ευκαιρία αλλά αυτός δεν στάθηκε τόσο σε αυτό και αυτό φαίνεται γιατί ενώ δεν ήταν το μόνο παράπονο του, έκοψε μόνο 1.5 βαθμό από το τέλειο 10άρι.


Για την μουσική: δεν κατάλαβα ακριβώς τι μου λες... παραδέχεσαι ότι μέσα σε όλες τις ώρες που έπαιξες δεν παρατήρησες ούτε μια φορά το ost του παιχνιδιού. Πράγμα που, αλήθεια, μου φαίνεται εξωφρενικό, θα ήθελα να μάθω πόσο ασχολήθηκες με side quests και πόσο έπαιξες γενικά το παιχνίδι. Δηλαδή την ώρα που έγραφες το review και ή ήρθε η ώρα να γράψεις για τον ήχο... τι? Πχ σκέφτεσαι τις τρελές μάχες στο παιχνίδι... στα μουγκά γινόταν? Αν το σκέφτηκες, δεν σου φάνηκε περίεργο? Δεν θυμάμαι παιχνίδι τα τελευταία χρόνια να μην έχει μουσική σε έντονες στιγμές. Δηλαδή σου ήρθε στο μυαλό το intro και το ράδιο και το υπόλοιπο game μουγκό? Αλλά άστο αυτό, σου το λέω πάνω ξεκάθαρα ότι άφησες ολόκληρο κομμάτι έξω από το review σου και μου λες απλά "μαλλον δεν ειχε κατι το αξιολογο για να μου μεινει". Έτσι γίνονται τα review? Σε ένα παιχνίδι με τόση έμφαση στην εξερεύνηση, να μην σκεφτείς 'ρε γαμώτο... τόση ώρα που περιπλανιόμουν στα βουνά και τα δάση... τι άκουγα?'. Αλλά άαντε πες δεν σου καιγόταν καρφί γιατί δεν σου άρεσε το game και έγραψες εκεί ότι σου κατέβει να βγει γρήγορα το review... δεν θα έπρεπε από τη στιγμή που σου λέω κάτι που παρέλειψες τελείως, να πας να το κοιτάξεις/ψάξεις? Αντ' αυτού δικαιολογείσαι σαν να μην είναι διόλου απαράδεκτο να λείπει το OST τελείως από review, αφού ο reviewer δεν το πρόσεξε!

Kapa
14-12-2014, 13:42
Η λογικη του Slay στα Reviews ειναι να μην κουραζει τον αναγνωστη. Θα μπορουσε να γραψει 5 σελιδες αλλα δεν θα το διαβαζε κανεις. Βγαζει το ζουμι και σε 3 παραγραφους το παρουσιαζει. Με βρισκει απολυτα συμφωνο ο τροπος του.

Επισης ειναι απολυτα λογικο καποιος να διαφωνει με ενα Review. Δεν βλεπουμε τα ιδια πραγματα ουτε εχουμε τα ιδια γουστα.

Zeichef
14-12-2014, 14:33
Η λογικη του Slay στα Reviews ειναι να μην κουραζει τον αναγνωστη. Θα μπορουσε να γραψει 5 σελιδες αλλα δεν θα το διαβαζε κανεις. Βγαζει το ζουμι και σε 3 παραγραφους το παρουσιαζει. Με βρισκει απολυτα συμφωνο ο τροπος του.

Επισης ειναι απολυτα λογικο καποιος να διαφωνει με ενα Review. Δεν βλεπουμε τα ιδια πραγματα ουτε εχουμε τα ιδια γουστα.
Για το πρώτο δεν μπορώ να πω κάτι καινούριο, μόνο ότι αυτό το πράγμα περνάει πιο εύκολα για ποστάκι με την άποψή του παρά για review. Σε εσένα (και φαντάζομαι και σε άλλους) μπορεί να αρέσει αυτό το 'μπακάλικο' να το πω έτσι στυλ ή/και να ξέρεις και να εμπιστεύεσαι τον Slay και την κρίση του χωρίς να θες να σου την τεκμηριώσει καθωσπρέπει. Το 'δεν θα το διαβάσει κανείς αν είναι μεγάλο' μόνο ενισχύει την άποψη μου ότι είναι review έτσι για να υπάρχει review. Αν το review δεν επεκταθεί πάνω στα γραφόμενα του, δεν είναι review γιατί είναι σαν να δέχεσαι τον συγγραφέα ως 'αυθεντία'. Δεν το κάνουν γνωστοί αρθρογράφοι σε site όπως το ign και το gamespot, γιατί να το κάνουμε εμείς?


Για το δεύτερο που λες φαντάζομαι εννοείς για όλα αυτά που είπα για το story γιατί για το άλλο με το OST δεν νομίζω να χωράει αμφιβολία ότι δεν είναι απλά δική μου αντίρρηση αλλά ξεκάθαρο αμέλημα/αδιαφορία. Για το story λοιπόν ξαναλέω δεν διαφωνώ τελείως αλλά θα ήθελα να μου εξηγεί κάτι παραπάνω και να αναφερθεί και στο story/lore που υπάρχει εκτός του campaign, το οποίο υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια και δεν θα πρέπει να παραλείπεται, π.χ. θυμάμαι στο TLoU πόσο ξετρελάθηκα με την ιστοριούλα που ξετυλίγεις μέσω σημειώσεων που βρίσκεις στους υπονόμους για κάποιους επιζώντες που είχαν βρει καταφύγιο εκεί μέσα. Ε έτσι είναι και στο FC4, σε κάθε σπηλιά που βρίσκεις και έχει μέσα κάποιο πτώμα ή θυσαυρό/collectible υπάρχει και ένα σημείωμα για να μάθεις το backstory και είναι πάντα καλογραμμένα.

Kapa
14-12-2014, 14:48
Για το πρώτο δεν μπορώ να πω κάτι καινούριο, μόνο ότι αυτό το πράγμα περνάει πιο εύκολα για ποστάκι με την άποψή του παρά για review. Σε εσένα (και φαντάζομαι και σε άλλους) μπορεί να αρέσει αυτό το 'μπακάλικο' να το πω έτσι στυλ ή/και να ξέρεις και να εμπιστεύεσαι τον Slay και την κρίση του χωρίς να θες να σου την τεκμηριώσει καθωσπρέπει. Το 'δεν θα το διαβάσει κανείς αν είναι μεγάλο' μόνο ενισχύει την άποψη μου ότι είναι review έτσι για να υπάρχει review. Αν το review δεν επεκταθεί πάνω στα γραφόμενα του, δεν είναι review γιατί είναι σαν να δέχεσαι τον συγγραφέα ως 'αυθεντία'. Δεν το κάνουν γνωστοί αρθρογράφοι σε site όπως το ign και το gamespot, γιατί να το κάνουμε εμείς?


Δεν ειναι μπακαλικος τροπος. Βοηθας τον αναγνωστη να μην βαρεθει και να μην κανει scroll down στη βαθμολογια.

Ειπε κανεις οτι θελουμε να γινουμε Gamespot ή IGN?

Zeichef
14-12-2014, 16:14
Ειπε κανεις οτι θελουμε να γινουμε Gamespot ή IGN?
Όχι, το ίδιο θα μπορούσα να σε ρωτήσω και εγώ?

Δεν ξέρω ρε φίλε σαν κυκλική συζήτηση μου φαίνεται η φάση, όλο τα ίδια λέμε και θα λέμε χωρίς να συνεννοούμαστε. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε λοιπόν και ας το αφήσουμε

arisks13
14-12-2014, 17:13
θα παρακολουθησω καποια gameplay στο youtube και θα αποφασισω..η αληθεια ειναι οτι το last of us με εχει κανει να θελω στορυ που σε τρελαινει αλλα οταν μιλαμε για παιχνιδι open world δεν γινεται να βρεις τετοιο βαθος με τιποτα..ισως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να το νοικιασω

Zeichef
14-12-2014, 17:23
θα παρακολουθησω καποια gameplay στο youtube και θα αποφασισω..η αληθεια ειναι οτι το last of us με εχει κανει να θελω στορυ που σε τρελαινει αλλα οταν μιλαμε για παιχνιδι open world δεν γινεται να βρεις τετοιο βαθος με τιποτα..ισως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να το νοικιασω
Σωστός, και εγώ το νοίκιασα και τώρα θέλω να το αγοράσω :)

criter
14-12-2014, 18:36
Πολυ ωραιο review, μετα απο καποιες ωρες στο παιχνιδι συμφωνω με τα περισσοτερα και με το 7 αν και 8 να του εβαζες θα το αξιζε. Το στορυ εμενα μου αρεσει και το οτι πρεπει να διαλεξεις τι θα κανεις σε ορισμενες περιπτωσεις το κανει ακομα καλυτερο, η μουσικη ομως δεν μου αρεσει καθολου, δηλαδη αυτα τα εμβατηρια που βαζει καθε φορα που παιρνεις οχημα και τα ινδικα και η ραδιομουρμουρα ελεος. Εχει και καποια καλη μουσικη γενικα δε λεω, αλλα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο. Τα γραφικα πολυ καλα, τεραστιος χαρτης για εξερευνηση πας οπου θες, μοιαζει παρα πολυ με το farcry3, ειναι πολυ πιο βελτιωμενο σε ολα και ειδικα στο gameplay και στο stealth οπου αν παιζεις ετσι σε επιβραβευει αναλογα. Το οτι μπορεις να παιζεις το story και online και να παιξεις και coop ανα πασα στιγμη, ειναι πολυ καλο, ειδικα σε μερικα σημεια που ειναι δυσκολα και πρεπει να εχεις καποια βοηθεια οπως τα fortress.

Slay
14-12-2014, 20:07
Το στορυ εμενα μου αρεσει και το οτι πρεπει να διαλεξεις τι θα κανεις σε ορισμενες περιπτωσεις το κανει ακομα καλυτερο,
δυστυχως οι επιλογες δεν εχουν καμια απολυτως επιπτωση στην ιστορια, εκτος απο την τελευταια.



θυμάμαι στο TLoU πόσο ξετρελάθηκα με την ιστοριούλα που ξετυλίγεις μέσω σημειώσεων που βρίσκεις στους υπονόμους για κάποιους επιζώντες που είχαν βρει καταφύγιο εκεί μέσα. Ε έτσι είναι και στο FC4, σε κάθε σπηλιά που βρίσκεις και έχει μέσα κάποιο πτώμα ή θυσαυρό/collectible υπάρχει και ένα σημείωμα για να μάθεις το backstory και είναι πάντα καλογραμμένα.
Με την διαφορα οτι το LoU σου εφτιαχνε πρωτα εναν κοσμο για τον οποιο μετα ηθελες να μαθεις παραπανω πραγματα, δεν σου πεταγε ραβασακια σε καθε βουνο και ραχουλα , για να τα βρεις και να βγαλεις μονος σου ακρη απο την ανυπαρκτη ιστορια του.

Στο θέμα μας, ναι, δεν στέκεται καλά σαν ιστορία και για αυτό λέω ότι αυτού του είδους τα παιχνίδια πρέπει να τους cut them some slack και να μην επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στο storytelling όσο σε άλλα games.

Δεν καταλαβα ακομα ποια ειναι η ενσταση σου, το οτι εγραψα οτι ειναι βαρετη η ιστορια? η οτι πηρα το συγκριμενο στοιχειο περισσοτερο υποψιν απ'οτι θα ηθελες?


Το ίδιο θα έλεγα και στον Mitch Dyer του ign αν είχα την ευκαιρία αλλά αυτός δεν στάθηκε τόσο σε αυτό και αυτό φαίνεται γιατί ενώ δεν ήταν το μόνο παράπονο του, έκοψε μόνο 1.5 βαθμό από το τέλειο 10άρι.
και το gamespot του εδωσε 7 οπως και εγω, so what? διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικες αποψεις, διαφορετικες βαθμολογιες.


Αλλά άαντε πες δεν σου καιγόταν καρφί γιατί δεν σου άρεσε το game και έγραψες εκεί ότι σου κατέβει να βγει γρήγορα το review... δεν θα έπρεπε από τη στιγμή που σου λέω κάτι που παρέλειψες τελείως, να πας να το κοιτάξεις/ψάξεις? Αντ' αυτού δικαιολογείσαι σαν να μην είναι διόλου απαράδεκτο να λείπει το OST τελείως από review, αφού ο reviewer δεν το πρόσεξε!
To OST που λες ναι , για μενα ηταν σαν να μην υπηρχε, δεν μου προξενησε κανενα απολυτως ενδιαφερον. Μαλλον ειμαι κακος reviewer, που δεν το αναφερω καν οπως λες, και το ιδιο φανταζομαι ισχυει και για τους τρεις που εκαναν το review στα IGN, Gamespot, Gamesradar (και πιθανα και σε πολλα αλλα sites) μιας και ουτε αυτοι αναφερουν τιποτε για αυτο το φοβερο OST.


Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε λοιπόν και ας το αφήσουμε
Συμφωνω απολυτως.