PDA

View Full Version : Cross-Gen MLB 15: The Show



Nek_Food
10-12-2014, 10:43
Για τους λάτρεις του baseball η παρακάτω είδηση. Κατά την διάρκεια του PlayStation Experience 2014 η Sony San Diego ανακοίνωση την επίσημη κυκλοφορία του MLB 15: The Show για όλες τις κονσόλες της (PS4/PS3/PS Vita) με ημερομηνία άφιξης του στα καταστήματα τις 31 Μαρτίου 2015.


https://www.youtube.com/watch?v=cNjWxW67NGM

manny calavera
21-12-2016, 02:12
Μετά από το MLB 13 στο ps3, ήρθε η ώρα για τη μετάβαση στο ps4 και το MLB 16. Παίζοντας ήδη δύο εβδομάδες, οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Το παιχνίδι μπορεί να μην έχει κάνει αλμάτα αυτά τα τρία χρόνια (άλλωστε ήδη το mlb 13 ήταν άψογο), αλλά έχει βελτιωθεί αρκετά, ώστε το immersion να είναι αρκετά μεγαλύτερο από ότι στο last gen.

Ξεκίνησα, παραδοσιακά, franchise με τη Βοστώνη. Τα trades εξακολουθούν να έχουν τις αδυναμίες που εμφανίζονταν και στο 13 (και υποψιάζομαι και στις υπόλοιπες εκδόσεις). Αν και δεν μπορούν να χαρακτηριστούν παράλογα, εν τούτοις σου δίνουν τη δυνατότητα μέσα από μια σειρά από trades να δυναμώσεις σταδιακά την ομάδα (μαζεύοντας αρκετά Α prospects μέχρι ενός σημείου) και παράλληλα να χαμηλώσεις το μπάτζετ. Αυτό απέχει αρκετά από την πραγματικότητα. Προσωπικά εκμεταλλεύομαι το trading difficulty, όμως μέχρι ενός βαθμού.

Trades:
1) Ξεκινάμε από το πιο χαρμόσυνο, αλλά και το πιο unrealistic trade που έχω κάνει ποτέ. Ξεφορτωθήκαμε τον third baseman, Pablo Sandoval. Έναν παίκτη που για τα επόμενα τρία χρόνια θα έπρεπε να τον πληρώνουμε 18m/year για να παίζει αναπληρωματικός στην τρίτη ομάδα. Στη θέση του πήραμε 2 άσχετους με συνολικό συμβόλαιο 6m/year. Έτσι απλά, κάναμε χώρο 12 εκατομμύρια στο budget μας. In real life, η Βοστώνη ακόμα παλεύει να τον ξεφορτωθεί. Μάλιστα φημολογείται ότι τριγυρνά προσφέροντάς τον πακέτο με ένα Α prospect, επί ματαίω. Ευτυχώς στο The Show ξεφορτώνεσαι τα παλτά πιο εύκολα. Μάλιστα μία από τις ομάδες που προσφέρθηκε για trade με τον Sandoval είναι και το γνωστό νεκροταφείο ακριβοπληρωμένων παλαιμάχων, οι Yankees. Για να παίζεις στην πρώτη ομάδα των Γιάνκηδων τα minimum requirements είναι να είσαι άνω των 38 και να αμοίβεσαι τουλάχιστον με 20 εκατομμύρια το χρόνο. Τίποτα δε θα ήταν πιο ευχάριστο από το να φορτώσουμε τον Πάμπλο στη Νέα Υόρκη, το μόνο θέμα με το trade που πρότειναν, ήταν ότι ως αντάλλαγμα μου δίναν τον Alex Rodriguez, 40 ετών, 21mil/year, γνωστή αντιπαθητική φιγούρα.

2) Δύο πολύ δυνατές προσθήκες στους starting pitchers.
Ο παικταράς Jakob deGrom από τους New York Mets (26 ετών, μόλις ένα χρόνο υπηρεσίας στο mlb. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για ακόμα 2 σεζόν θα παίρνει ψίχουλα)
Και ο παικταράς Chris Archer από την Tampa Bay.
Ως αντάλλαγμα δόθηκε ολόκληρη η φάρμα.


Πλέον με Price, deGrom, Archer και άλλους 2, η pitching πεντάδα μου είναι με διαφορά η κορυφαία στη λίγκα.
Πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό; Μέχρι πριν από έναν μήνα θα έλεγα "όχι ιδιαίτερα". Τώρα αναθεωρώ διότι irl η Βοστώνη έδωσε 3 παίκτες από τη φάρμα της για τον Chris Sale, ο οποίος αντικειμενικά είναι καλύτερος και από τα δύο αποκτήματά μου. Στο The Show, κάθε απόπειρα να αποκτήσω τον Sale απέτυχε.

Στις υπόλοιπες 2 pitching θέσεις, έχουμε τον Rick Porcello και τον Steven Wright. Είναι πιθανό ο πρώτος να γίνει trade και στη θέση του να αποκτηθεί κάποιος pitcher που θα προσφέρει τα ίδια με τον Porcello, αλλά χωρίς να παίρνει 16 εκατομμύρια το χρόνο.

Στο bullpen δεν κάναμε καμία αλλαγή. Στις υπόλοιπες θέσεις αποκτήθηκαν τρεις αξιοπρεπείς επιθετικές λύσεις: ο Νοτιοκορεάτης third baseman Jung-o Kang από τους Pirates, ο Δομινικανός catcher Wellington Castillo από την Αριζόνα και ο outfielder Joc Pederson από τους Dodgers.


Αυτά για τις μεταγγραφές. Στο αγωνιστικό κομμάτι, έπαιξα 3-4 παιχνίδια στη spring training (φιλικά προετοιμασίας) ούτως ώστε να πειραματιστώ λίγο με τα sliders. Τελικά άφησα τα προεπιλεγμένα sliders και καταστάλαξα, ως επίπεδο δυσκολίας, στο Veteran. Στοχεύω να το ανεβάσω σταδιακά στο all star, αλλά προς το παρόν δεν έχω τις ικανότητες. Το The Show παραδοσιακά είναι ένα παιχνίδι το οποίο απαιτεί καλή προετοιμασία πριν από κάθε αγώνα και σωστό διάβασμα του αντίπαλου starting pitcher. Είναι σχεδόν υποχρεωτικό να κρατάς σημειώσεις μετά από κάθε ματς, ώστε να θυμάσαι πώς συμπεριφέρεται ο κάθε αντίπαλος. Ακόμη και μέτριοι πίτσερς μπορεί να σε δυσκολεύσουν, πχ. επειδή έχουν εντελώς ασυνήθιστο release point. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν την προετοιμασία πριν το ματς αναγκαία όχι μόνο για να νικήσεις, αλλά και για να μπορέσεις να καταλάβεις καλύτερα και να απολαύσεις το παιχνίδι.

Ξεκίνημα της κανονικής σεζόν με 4 game series μέσα στο Cleveland και δυνατό pitching match up μεταξύ David Price και Corey Kluber στο πρώτο εκ των τεσσάρων. Στην πραγματική ζωή, 2 μήνες πριν, το Cleveland σκούπισε τη Βοστώνη εύκολα στον ημιτελικό της περιφέρειας με τον Kluber να βγάζει μάτια. Τόσο στο ματς με τη Βοστώνη, όσο και με το Τορόντο που ακολούθησε, ήταν εντελώς untouchable με ένα slider άρρωστο, που ερχόταν σαν fastball και κατέβαινε την τελευταία στιγμή:


http://i.giphy.com/3o7TKTDACk16bMSzLy.gif


Υποψιαζόμασταν πολύ καλά λοιπόν τι μας περίμενε στο πρώτο ματς της σεζόν... και δυστυχώς δεν κάναμε τίποτα για να το σταματήσουμε. 9 inning shutout από Kluber που μας περιόρισε σε λιγοστά hits και ποτέ περισσότερους από έναν runners στις βάσεις. Ολική πανωλεθρία στην επίθεση δηλαδή. Περιμέναμε ένα slider στο 50% των περιπτώσεων, αλλά στην πράξη πρέπει να μας το έριχνε πολύ πιο συχνά (γύρω στο 60%), μάλλον επειδή ήταν μονίμως μπροστά στο μέτρημα και είχε την πολυτέλεια να κωλοβαράει με το slider εκτός ζώνης. Το ματς έληξε 5-0 για τους Ινδιάνους. Ο Price παρά την πεντάρα που μάζεψε δεν απογοήτευσε. Τα 2 από τα 5 runs ήταν καθαρή δικιά μου απροσεξία, ενώ τα υπόλοιπα τρία προϊόν τιλταρίσματος.

Μόνη παραφωνία στο παιχνίδι, με το σκορ 2-0 έχω το πρώτο μου base hit με 2 outs και τον Pedroia στο bat, o runner μου παγώνει και κοιτάζει τον αντίπαλο πίτσερ σαν αποβλακωμένος. Ο πίτσερ πετά στην πρώτη βάση για να τον βγάλει έξω και ο παίκτης μου συνεχίζει να τον κοιτά σαν άγαλμα. Καμία αντίδραση. Βγήκε έξω με συνοπτικές διαδικασίες, αφού πρώτα περπάτησε μέσα από το σώμα του αντιπάλου... Μετά από αυτό το glitch το τιλτάρισμα ήταν μονόδρομος.


https://www.youtube.com/watch?v=EwYPwvAqT70


Δεύτερο ματς στο Κλίβελαντ και το ματσάπ τώρα είναι deGrom - Salazar. Ο Σάλαζαρ δεν είναι Κλούμπερ και δεν έχει άρρωστο slider στο οπλοστάσιό του. Έχει μία fastball που χτυπάμε εύκολα και ένα slider που φαίνεται ότι πάει έξω. Ο δε deGrom είναι παικταράς. Βάση προγνωστικών περιμένουμε εύκολο απόγευμα.
Το ματς: Μεγάλη εμφάνιση deGrom, κρατά στο μηδέν τους Ινδιάνους για 6 innings. Φτάνουμε στο 9ο και τελευταίο inning με το σκορ να είναι 3-0 υπέρ μας με ισάριθμα home runs. Χρέη πίτσερ αναλαμβάνει ο φοβερός και τρομερός closer μας, το πυρηνικό όπλο, ο Craig Kimbrel. Αναμένουμε εύκολο κλείσιμο και χαλαρή νίκη με 3-0. Σωστά; Λάθος! 3-3 και το ματς πάει στην παράταση. Ο Kimbrel έδωσε 3 run homer στον Santana και ο Σαντάνα δε χαρίστηκε. (Για ακόμη μια φορά νιώθω ότι χρυσοπληρώνω closer για το τίποτα).
Το απόγευμα πλέον έχει γίνει βράδυ, οι προβολείς ανάβουνε και το ματς φτάνει στο 11ο inning όταν και με 2 outs ο Bogaerts έχει hit με την μπάλα να κυλά ακριβώς πάνω στη γραμμή της τρίτης βάσης ενώ η άμυνα ΔΕΝ παίζει no doubles (λάθος εκ του αποτελέσματος, αλλά νομίζω και ως στρατηγική). Στο καπάκι ο Ortiz τη στέλνει στην εξέδρα. Τελικό αποτέλεσμα: επική νίκη με 3-5 μέσα στο Κλίβελαντ, αλλά και έντονος προβληματισμός για τη διαχείριση με τον closer. Η μάχη για την είσοδο στα playoff θα είναι δύσκολη.


https://www.youtube.com/watch?v=y9xQ6AcVsVA