PDA

View Full Version : PSN Grim Fandango Remastered



Nek_Food
08-12-2014, 11:19
Έρχεται από τον Tim Schafer και την Double Fine το Grim Fandango Remastered στις κονσόλες της Sony PS4/PS Vita. Ανακοινωθήσα ημερομηνία κυκλοφορίας είναι η 27η Ιανουαρίου 2015 οπότε κάποιοι από εσάς ετοιμαστείτε να θυμηθείτε τα παλιά και οι υπόλοιποι να γνωρίσετε ένα ξεχωριστό adventure παιχνίδι από εποχής 1998.


https://www.youtube.com/watch?v=mi_uHSTbL6g


Tim Schafer on Why You Need to Check Out Grim Fandango on PS4 & PS Vita + Posted by Dan Hsu (http://blog.us.playstation.com/author/dahsu/) on Dec 06, 2014 // SCEA




Tim Schafer is never “off.” The funnyman game designer and founder of studio house Double Fine Productions is constantly cracking jokes, even when he’s trying to be serious. So when we had a chance to interview him about his upcoming adventure game, Grim Fandango Remastered, we didn’t even try to play it straight (for the most part).
The original Grim Fandango originally came out over 16 years ago and became a cult classic. Now it’s getting a full, fresh HD makeover for the PlayStation 4 and PlayStation Vita, due out January 2015. But who should care? Schafer explains:


Q: I’m a 15-year-old gamer, and the original Grim Fandango came out before I was even born. Why should I play your old-man game?
Tim Schafer: When my older brother went away to college, I raided his record collection and randomly pulled out Led Zeppelin III. I had never heard Led Zeppelin before, so when the opening notes of Immigrant Song burrowed into my brain, I was not prepared. My head exploded and my life was forever changed. What if I had said, “Nah, I won’t check this out. It came out before I was born?” That would have been sad. So, in summary, Grim Fandango is as good as Led Zeppelin. That’s why.


Q: I’m a 35-year-old gamer, and I loved loved loved the original Grim Fandango! But I’m a busy adult now with children, a career, and bedtime of 9:30 p.m. Why should I take the time to play your game again?

Tim Schafer: Because we took out the tank controls.


Q: I’m too busy killing punks in Call of Duty. Who cares about Grim Fandango Remastered?
Tim Schafer: Does Call of Duty have Flaming Bone Beavers? Beat poetry? An octopus who can drive a submarine? (Please tell me if it does–I haven’t played the new one yet.)


Q: The gaming landscape has altered dramatically over the last couple of decades. Connected, more powerful consoles. Games as a mainstream form of media (yet with the discussion of whether they are “art” or not still somewhat unsettled). Divided and embattled demographics. The rise of independent development, crowdsourcing, critical analysis, etc. What are your thoughts on where the industry is today versus 15-20 years ago?
Tim Schafer: A lot has changed, but in the end, one thing is the same: People want great games. And barring a couple of technical problems (that have all been heroically fixed in the remaster), I believe Grim Fandango really stands the test of time. It’s a story about life and death and loyalty and mystery, and I think those themes transcend any trends in platforms, funding, or technology.


Q: Fine! If I buy your game, will you finally re-release Day of the Tentacle?
Tim Schafer: Yes, if you buy five copies of Grim.
No wait, seven. Ten copies would really seal the deal.



Πηγή: blog.us.playstation.com (http://blog.us.playstation.com/2014/12/06/tim-schafer-on-why-you-need-to-check-out-grim-fandango-on-ps4-ps-vita/)

Viper
08-12-2014, 11:59
http://i.picpar.com/dljb.png

http://i.picpar.com/gljb.png

zhmia
20-12-2014, 19:19
το αρτιότερο adventure που έχω παίξει ποτέ μου. ΑΝυπομονώ να το παίξω και στο ps4 γιατί έχουν περάσει τα χρόνια και το έχω ξεχάσει

Leon_DiZ
25-01-2015, 23:16
Grim Fandango Remastered Trophies are up. (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=979160)


http://www.exophase.com/game/grim-fa...-psn/trophies/ (http://www.exophase.com/game/grim-fandango-remastered-psn/trophies/)

I guess there might be some spoilers in the link but it has a platinum and also this

http://i.imgur.com/QFbV7Zd.png

Its a gold as well.

WolfRathmA
26-01-2015, 09:50
Tank controls; Που θα το βρουμε; Το παλιο χειριστηριο δεν εννοει;

Leon_DiZ
26-01-2015, 10:12
Tank controls; Που θα το βρουμε; Το παλιο χειριστηριο δεν εννοει;

Νομίζω ότι τα tank controls είναι όταν πρέπει να στρίψεις τον χαρακτήρα σου αριστερά/δεξιά και μετά να πατήσεις το πάνω/κάτω βελάκι για να προχωρήσεις - σε αντίθεση με την κίνηση που έχουμε συνηθίσει απλά χρησιμοποιώντας τον αναλογικό μοχλό.

Nek_Food
29-01-2015, 23:27
Λοιπόν επειδή παίζω το παιχνίδι σήμερα, να σας προειδοποιήσω ότι έχει μερικά ηλίθια bugs και μάλιστα ήδη μία φορά κράσαρε με αποτέλεσμα να χάσω αρκετή από την πρόοδο που είχα κάνει, οπότε θα πρέπει ανά σχετικά συχνά διαστήματα να κάνετε save, κάτι βαρετό και μονότονο μιας και δεν έχει ουσιαστικά autosave. Δυστυχώς για μένα δεν ήταν αυτό το χειρότερο, μιας και φτάνοντας στο τέλος του δεύτερου έτους (υπολογίζω δηλαδή στην μέση της συνολικής διάρκειας του), διαπιστώνω ότι το παιχνίδι έχει glitchάρει και δεν μπορώ να προχωρήσω παραπέρα, άρα είμαι υποχρεωμένος να το αρχίσω όλο πάλι από την αρχή. Οπότε σας προειδοποιώ για ένα πρόβλημα που προκύπτει στην αρχή του δεύτερου έτους.

ΜΗΝ πατήσετε τα κουμπιά της ρουλέτας στο γραφείο σας στην αρχή του έτους. Περιμένετε να φτάσετε στο τέλος του έτους, μία καλή ένδειξη θα είναι ότι έχετε ελευθερώσει τον αρχηγό των Sea Bees

Να κρατάτε ένα καθαρό save στην αρχή του κάθε έτους επίσης είναι μία καλή πρόταση. Εγώ δυστυχώς στην πορεία το χάλασα παρότι έχω μόνο δύο saves, λόγω των προβλημάτων με τα bugs που είχα και έκανα εναλλαγή των δύο saves αυτών.

Nek_Food
01-02-2015, 13:03
Τελικά κατάφερα να το τελειώσω στο PS4 με κάποια μικροπροβληματάκια αλλά τελικά ξεπερνώντας προσωπικά τον σκόπελο του δεύτερου έτους μετά όλα κύλισαν ως όφειλαν.

Είπα να του ρίξω μία ματιά και στο PS Vita, να το παίξω με το tank controls για να πάρω το ένα τελευταίο τρόπαιο που μου λείπει και την πλατίνα. Οι εντυπώσεις μου ξεκίνησαν με τον χειρότερο τρόπο καθώς στο πρώτο φόρτωμα με ενημέρωσε ότι έχω cloud save (cross-save από το PS4*) και αν θέλω να το κατεβάσω στην κονσόλα. Απάντησα ναι... big mistake. Το παιχνίδι μετά την διαδικασία που εκτέλεσε ξεκίνησε με crash (blue screen σφάλματος) και με πέταξε στην αρχική οθόνη του Vita. Όσες φορές και να το προσπάθησα (σβήσε κονσόλα, κλπ) το ίδιο πρόβλημα. Καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να σβήσω μόνο το save, υποχρεώθηκα να σβήσω το παιχνίδι τελείως και να το κατεβάσω ξανά. Στο νέο ξεκίνημα, δεν δέχτηκα να κατεβάσει το cross-save και μάλιστα αποσύνδεσα την κονσόλα από το διαδίκτυο για να μην έχω νέα επεισόδια κάτι που δούλεψε και στρώθηκα στο παιχνίδι.


Το επαναλαμβανόμενο σφάλμα στο PS Vita:
6519


Η κατάρα του δεύτερου έτους όμως με χτύπησε ξανά και παρότι πρόσεχα τι και πως, στο δεύτερο έτος ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις ένα can opener από ένα συγκεκριμένο σημείο για μια συγκεκριμένη δουλειά. Το παιχνίδι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που πάω να πάρω το αντικείμενο κολλάει (απλωμένο χέρι στο αντικείμενο) και αδυνατεί να συνεχίσει. Έκανα όλα τα υπόλοιπα, δοκίμασα άλλες ρυθμίσεις (εικόνας/ήχου), άλλο save slot, τίποτα. Το παιχνίδι για μένα είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί στο PS Vita και τελειώνει στο δεύτερο έτος στο συγκεκριμένο σημείο. Ή μήπως όχι; Είπα να δοκιμάσω να μεταφέρω την πρόοδο μου μέσω του cross-save και του cloud στο PS4 να "ξεπεράσω" από εκεί το συγκεκριμένο σημείο και μετά να επιστρέψω στην φορητή για τα περαιτέρω. Η διαδικασία του cloud saving είναι απλή, οπότε βρίσκομαι στο PS4 να ερωτούμαι αν θέλω να κατεβάσω το νεότερο cross-game από το cloud, απαντάω θετικά και έπειτα από λίγο βρίσκομαι στο προβληματικό σημείο. Ω, τι χαρά... θα μπορέσω να το συνεχίσω. Αμ, δε μετά από δευτερόλεπτα crashάρει το PS4 σε blue screen και με ρωτάει αν θέλω να στείλω αναφορά στην Sony. Όσες φορές κι αν έτρεξα το παιχνίδι έπειτα, αυτομάτως φόρτωνε το cloud save και κράσαρε δευτερόλεπτα αφότου ξεκινούσε χωρίς καν να ακουμπάω το χειριστήριο. Στο PS4 ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα να σβήσεις το save, οπότε μετά μπορούσα να παίξω ξανά. Δοκίμασα πολλές φορές και στο Vita και στο PS4 μπας και ξεπεράσω το σημείο αυτό ή το πρόβλημα με το cross-save αλλά μάταια. Η έκδοση του Vita για μένα είναι εντελώς broken και δεν μπορεί να τερματιστεί. Όπως και να έχει το δεύτερο έτος (το πιο απολαυστικό γενικά) είναι προβληματικό τόσο στο PS4 όσο και στο Vita για μένα.

Αναρωτιέμαι αν αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος από εσάς παρόμοια προβλήματα. Πάντως στο φόρουμ της Double Fine υπάρχει αναφορά για το πρόβλημα του cross-save μεταξύ των κονσολών της Sony και μάλιστα συγκεκριμένα για το δεύτερο έτος.
http://www.doublefine.com/forums/viewthread/16386/

Η τελευταία εικόνα που βλέπω μόνιμα και επανειλημμένα στο PS Vita:

6518


* να αναφέρω τώρα που το θυμήθηκα ότι το cross-save αυτό ήταν 100% από το δεύτερο έτος (στο γνωστό σημείο που είχα κολλήσει με την ρουλέτα).

Nek_Food
01-02-2015, 18:04
Ο ψυχάκιας δεν άντεξα. Το ξεκίνησα ξανά και φτάνοντας στο δεύτερο έτος, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω να πάρω το συγκεκριμένο αντικείμενο, απλά για να δω τι θα γίνει. Τελικά μου το έδωσε χωρίς προβλήματα ή νέα απρόοπτα για την ώρα τουλάχιστον. Έχω κρατήσει και saves σε αρχή και τέλος κάθε έτους για να δοκιμάσω ξανά κάποια στιγμή το cross-save με το PS4.

WolfRathmA
03-02-2015, 20:50
XAXA! Τα θελει ο κωλος σου! :P

zhmia
22-04-2015, 11:41
μπορώ να πω ότι ψιλοαπογοητεύτηκα με το παιχνίδι. Ήταν το αγαπημένο μου όταν πρωτοβγήκε για pc, είχα φάει ώρες ατελείωτες γιατί ήταν και δύσκολο αρκετά, οπότε το ξαναγόρασα για να το θυμηθώ.
Τα γραφικά είναι σχεδόν ίδια, είχε αρκετά προβληματάκια με glitches, γενικά δε φάνηκε να δώσαν πολύ χρόνο οι παραγωγοί. Πιο πολύ προς ξεπέτα μου φάνηκε. Κρίμα..

enstikto
11-05-2015, 12:27
Μέσα στο σουκου αγόρασα και πλατίναρα το Grim Fandango.
Ήμουν πολύ μεγάλος φαν του παιχνιδιού όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει (είχα γράψει και walkthrough που εκδόθηκε στο περιοδικό pc master).
Η συγκεκριμένη έκδοση για μένα ήταν δίκοπο μαχαίρι:
1. Απο την μία χάρηκα πολύ που κυκλοφόρησε και έχω την δυνατότητα να ξαναπαίξω το αγαπημένο μου παιχνίδι, αλλά και άλλοι gamers που δεν ήξεραν πόσο καλό είναι τώρα μπορούν να το μάθουν.
2. Απο την άλλη αυτό το remaster μου φαίνετε αρπαχτή. Στην ουσία είναι ελάχιστα τα πράγματα που έχουν γίνει remaster. Πέρα απο τα character models και τα αντικείμενα δεν έχουν αλλάξει κάτι. Τα backgrounds και οι τοποθεσίες είναι ατόφια όπως ήταν παλιά. I was expecting more than than tbh... Δεν θα έπρεπε να λέγετε remastered κατα τη γνώμη μου. Ας το λέγαν Grim Fandango PS4 or whatever...

Nikoladim
11-05-2015, 14:27
Δυστυχως ο Σαφερ εχει κανει διαφορα καραγκιοζιλικια σε αυτη τη γεννια, τα οποια οχι μονο δεν το τιμανε αλλα εχουν σπηλωσει και την μυθικη εικονα που ειχε στα 90ς... Δες Δημητρη μονο τι εγινε με το προτζεκτ του το broken age...

enstikto
11-05-2015, 15:32
Δεν το έχω ψάξει πολύ το Broken Age αλλά είχα ακούσει οτι είναι καλό σε γενικές γραμμές. Τι ακριβώς έγινε; Εννοείς επειδή έγινε 2 μέρη ή κάτι άλλο;

chrisfox
11-05-2015, 15:50
Ήμουν πολύ μεγάλος φαν του παιχνιδιού όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει (είχα γράψει και walkthrough που εκδόθηκε στο περιοδικό pc master).


Το είχα αυτό το τεύχος! Βασικά ακόμα πρέπει να το έχω κάπου χωμένο χαχαχα

chronohill
18-01-2016, 22:45
guys ξεκινησα και γω αυτο το διαμαντακι που εχασα στο παρελθον και τελειωσα το πρωτο ετος!
πολυ ωραιο το παιχνιδι!
επειδη αντιμετωπισα κατι ομως στο πρωτο ετος και με αγχωσε ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αλλα τετοια σημεια...
εξηγω εκει περα που πρεπει να ριξεις τα μπαλονια να πανε στο υπογειο και να μπλοκαρουν το tube που στελνει τα ονοματα πρεπει πριν μπεις μεσα σε αυτον που το φτιαχνει να ανοιξεις την κλειδαρια ετσι ωστε οταν την κλεισει αυτος πισω του να μεινει ανοιχτη...την πρωτη φορα δεν το εκανα και αν δεν ειχα κανει διαφορετικα saves θα επρεπε να το ξεκινησω απο την αρχη...υπαρχουν τπτ αλλα τετοια σημεια να προσεξω?αποτι καταλαβα πρεπει να κραταω γενικα διαφορετικα saves γιατι το παιχνιδι εχει και μερικα bugs ετσι?

Nek_Food
19-01-2016, 01:59
Σε εμένα έτυχαν πολλά και διάφορα και η συμβουλή μου είναι να κρατάς οπωσδήποτε ένα "καθαρό" save με το που ξεκινάς τον κάθε χρόνο και ενδιάμεσα κράτα μετά από ώρα παιχνιδιού κάποιο άλλο φυσικά σε διαφορετικό save slot. Δεν θυμάμαι πόσα slots είχα διαθέσιμα αλλά καλό θα ήταν να τα εξαντλείς όλα ει δυνατόν για την δική σου καλή ψυχική υγεία. Έχω να αναφερθώ πολύ αρνητικά στην εταιρεία για τα γεμάτα bugs παιχνίδια που βγάζει στις κονσόλες μας και μάλιστα σε παιχνίδια που έχουν δοκιμαστεί σε άλλες πλατφόρμες (pc) είναι απαράδεκτο να περνάνε σφάλματα γνωστά στο τελικό προϊόν τους και επιπλέον μετα από μήνες παραπόνων να μην έχουν ακόμη βγάλει patch για το παιχνίδι. Εμένα η κατάρα με χτύπησε και στο Broken Age ένα βήμα πριν τον τερματισμό αν εκτιμώ σωστά και δεν μπορώ να το τελειώσω. Η επικοινωνία μου με το τμήμα τους ήταν του στυλ τι πρόβλημα; Δοκίμασες αυτό; Α, ναι το ξέρουμε, κρίμα, υπομονή ετοιμάζουμε update (πριν 3 μήνες αυτό).

chronohill
19-01-2016, 10:02
Σε εμένα έτυχαν πολλά και διάφορα και η συμβουλή μου είναι να κρατάς οπωσδήποτε ένα "καθαρό" save με το που ξεκινάς τον κάθε χρόνο και ενδιάμεσα κράτα μετά από ώρα παιχνιδιού κάποιο άλλο φυσικά σε διαφορετικό save slot. Δεν θυμάμαι πόσα slots είχα διαθέσιμα αλλά καλό θα ήταν να τα εξαντλείς όλα ει δυνατόν για την δική σου καλή ψυχική υγεία. Έχω να αναφερθώ πολύ αρνητικά στην εταιρεία για τα γεμάτα bugs παιχνίδια που βγάζει στις κονσόλες μας και μάλιστα σε παιχνίδια που έχουν δοκιμαστεί σε άλλες πλατφόρμες (pc) είναι απαράδεκτο να περνάνε σφάλματα γνωστά στο τελικό προϊόν τους και επιπλέον μετα από μήνες παραπόνων να μην έχουν ακόμη βγάλει patch για το παιχνίδι. Εμένα η κατάρα με χτύπησε και στο Broken Age ένα βήμα πριν τον τερματισμό αν εκτιμώ σωστά και δεν μπορώ να το τελειώσω. Η επικοινωνία μου με το τμήμα τους ήταν του στυλ τι πρόβλημα; Δοκίμασες αυτό; Α, ναι το ξέρουμε, κρίμα, υπομονή ετοιμάζουμε update (πριν 3 μήνες αυτό).

thanx nek ευτυχως βγηκε ο δευτερος χρονος χωρις προβλημα!Ναι δεν ειναι συμπεριφορα αυτη κριμα να εχουν τετοια αντιμετωπιση...
Ειχα παρα πολυ καιρο να παιξω ενα κλασσικο adventure...Eιδικα στον δευτερο χρονο οι γριφοι ηταν πολυ ιδιαιτεροι και εξυπνοι...Το σεναριο και το setting φανταστικο!

chronohill
20-01-2016, 22:20
τερματισα το παιχνιδι και γω. καταλαβαινω πλεον τους φανατικους και το γιατι εκανε τοσο μεγαλο ντορο τοτε π κυκλοφορησε...γιατι απο πωλησεις αποτι διαβασα δεν τα πηγε και τοσο καλα και ειναι κριμα...
Καιρο ειχα να παιξω ενα κλασσικο παλιο adventure και εννοειται τα βρηκα σκουρα με τους γριφους..Δεν νομιζω πολλοι απτην "νεα γενια" οτι θα το προχωρησουν και θα το εκτιμησουν οσο του αξιζει...
Φοβεροι χαρακτηρες, υπεροχο σεναριο, καλοι γριφοι τι αλλο να ζητησει κανεις?
Για remaster καλουτσικη δουλεια εχει γινει θα ελεγα και εχει πολυ ενδιαφερον ο σχολιασμος σε διαφορα σημεια του παιχνιδιου απο τους δημιουργους...

Leon_DiZ
06-04-2016, 19:30
Όποιος δεν το έχει, μπήκε σε προσφορά σήμερα για 5€ (3,49 για plus χρήστες).

https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/grim-fandango-remastered/cid=EP2154-CUSA01858_00-GRIMFANDANGOBUND