PDA

View Full Version : Πρόβλημα με ps4



gkontos10
10-11-2014, 01:31
Καλησπέρα φίλοι μου..

Εδώ και 3 μέρες το ps4 μου κάνει συνεχώς έναν ήχο μπιπ μπιπ (σαν αυτόν όταν δεν έχεις μέσα cd) το θέμα ότι όντως δεν έχω cd μέσα γιατί παίζω digital το cod..

Αλλά ακόμα και οταν το ps4 γίνει shut down εξακολουθεί να κάνει αυτόν τον ήχο...

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει??

katalanos_7
10-11-2014, 02:12
Εννοείς ότι όσο είναι στο ρεύμα (24 ώρες το 24ώρο) κάνει τον ήχο;

gkontos10
10-11-2014, 09:15
Στο ρεύμα ειναι συνέχεια
είτε κλειστό είτε ανοικτό είτε standby...

Το πρωί δεν ξέρω αν το κάνει γιατί δεν είμαι σπίτι, αλλά το απόγευμα το κάνει σίγουρα

Slay
10-11-2014, 10:18
Δεν το εχω ξανακουσει, καλο θα ηταν να το πας απο Cometron μην ληξει η εγγυση σου.

alexadrinos
10-11-2014, 10:55
Καταρχήν νομίζω εκείνο που έχεις να κάνεις είναι να το αποσυνδέσεις για λίγο από το ρεύμα μήπως έχει "κολλήσει" κάποια εντολή.Αν το πρόβλημα σου δεν λυθεί και εφόσον είσαι εγγύηση το πας να το δούνε.

odytsak
10-11-2014, 11:41
Καλησπέρα φίλοι μου..

Εδώ και 3 μέρες το ps4 μου κάνει συνεχώς έναν ήχο μπιπ μπιπ (σαν αυτόν όταν δεν έχεις μέσα cd) το θέμα ότι όντως δεν έχω cd μέσα γιατί παίζω digital το cod..

Αλλά ακόμα και οταν το ps4 γίνει shut down εξακολουθεί να κάνει αυτόν τον ήχο...

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει??

Eίναι γνωστό πρόβλημα που λύνεται εύκολα, δες εδώ
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15477-PS4-Unexpected-Disc-Eject

gkontos10
10-11-2014, 12:57
Eίναι γνωστό πρόβλημα που λύνεται εύκολα, δες εδώ
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15477-PS4-Unexpected-Disc-Eject

Θα το δοκιμάσω πρώτα αυτό και αν δεν λυθεί θα το στείλω για σέρβις

odytsak
10-11-2014, 14:13
To πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να το πας για service, οι οδηγίες και το βιντεάκι είναι επίσημα από την ίδια την Sony.

LF21
17-11-2014, 05:12
Ένας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα πριν λίγες ημέρες, το link του odytsak βοήθησε να λυθεί :)

gkontos10
17-11-2014, 09:49
Παιδιά όλα καλά τώρα.. Απλά το έβγαλα απο την πρίζα λίγη ώρα, και καθάρισα το touch button

Peteoklis
19-02-2015, 11:20
Καλημέρα παιδιά,

Είπα να μην ανοίξω νέο thread και να μοιραστώ με εσάς την εμπειρία μου εδώ.
Εχτές το βράδυ εκεί που έπαιζα κανα 5άωρο .... παγώνει η εικόνα του παιχνιδιού ,,, πατάω το Ps button, και παγώνει και ο ήχος με ένα συνεχόμενο γκγκρρρ γκρρρρ γκρρρ. Ξαναπατάω ps button, options τίποτα !
Κόλησε όλη η κονσόλα. Ο ήχος συνέχιζε αλλά ήταν απο την τηλεόραση και την Mutαρα.
Την έκλεισα με 3-4 προσπάθειες με πατημένο το power.

Το μόνο που πρόσεξα είναι οτι απο πίσω το έπιπλο ήταν αρκετά καυτό απο τον αέρα που έβγαινε απο το μηχάνημα.
Πιστεύετε οτι είναι κάτι "φυσιολογικό" ή ότι χρειάζεται αλλαγή τώρα που είναι και στην εγγύηση.

chrisfox
19-02-2015, 13:26
Αν έπαιζες Assasins Creed Unity, είναι απολύτως φυσιολογικό, όσο και αν ακούγεται παράδοξο. Το εν λόγω game ανέβαζε την θερμοκρασία την κονσόλας και σε εμένα. Γιαυτό κάνε και κανένα διάλειμμα που και που! Και για σένα και για την καημένη την κονσόλα! :)

Peteoklis
19-02-2015, 13:34
¶ααα μάλιστα κατάλαβα, μάλλον είναι λίγο βαρύ ! Θα το παίζω σε δόσεις των 2 - 3 αποστολών τότε! Μακάρι να είναι αυτό και να μην είναι ελαττωματική η δική μου η κονσόλα.

Ευχαριστώ.
Αλλά τέτοιο κόλλημα περίεργο μου φαίνεται ρε γμτ.

Nek_Food
19-02-2015, 13:42
Φυσιολογικό κατά την γνώμη μου δεν είναι... το παιχνίδι κόλλησε και μετά κρέμασε και την κονσόλα η οποία νομίζω ότι δεν φταίει για το τι έγινε. ¶ρα δεν είναι φυσιολογική λειτουργία. Προφανώς λες αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την κονσόλα σου ή όχι, κάτι που νομίζω ήδη σου απάντησα αρνητικά. Συνήθως τα παιχνίδια απλά κολλάνε ή σε κρεμάνε (blue screen) τα ίδια και το λειτουργικό δουλεύει κανονικότατα αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να σου κρεμάσει όλο το σύστημα. Η θερμότητα μεν είναι ένα θέμα ίσως και πιθανή ένδειξη προβλήματος, αλλά υποτίθεται ότι έχει μηχανισμό προειδοποίησης υπερθέρμανσης η κονσόλα και θα έπαιρνε τα ηνία αυτό δεν θα έφτανε σε αυτά τα άκρα, οπότε δεν νομίζω ότι φταίει αυτό τελικά. Είναι φυσιολογική η αύξηση της θερμοκρασίας λόγω πολύωρου παιχνιδιού αλλά δεν κρεμάει η κονσόλα έτσι με το παραμικρό.

Επιπλέον λες ότι ήταν ζεστά πίσω το έπιπλο (όχι απαραίτητα η κονσόλα, έχει διαφορά), λογικό μεν αν τρώει όλη την απαγωγή της θερμότητας της κονσόλας αλλά είναι και Χειμώνας τώρα, σκέψου το καλοκαίρι τι θα γίνεται εκεί πίσω; Καλό θα ήταν όμως γενικά να της δώσεις αέρα από πίσω όσο μπορείς (τράβα την εμπρός όσο περιθώριο έχεις στο ράφι). Επίσης, θα πρότεινα να την έχεις σε ανοιχτό έπιπλο για καλύτερο αερισμό και έτσι θα έχει και περιθώριο το ίδιο το έπιπλο από πίσω να "απλώνει" των αέρα από το να τον εγκλωβίζει πίσω από την κονσόλα σου. Θα μου πεις πορεύομαι με το έπιπλο που έχω και δυστυχώς αυτός είναι ένας περιορισμός για όλους, αλλά σε σχεδιασμό μελλοντικών αλλαγών θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις αν έχεις τέτοιο θέμα. Προτείνω/προτιμώ γενικότερα μεταλλικά έπιπλα με γυάλινα ράφια (όλα ψυχρά υλικά) και φυσικά ανοιχτά από παντού.

Ενδεικτικά βάζω το παρακάτω:
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/accessories/epipla/White-Box-TV-7056BB-TV-Furniture.htm

Εμένα είναι από το Practiker @ 80¤ αν θυμάμαι καλά εδώ και χρόνια, μοιάζει πολύ με το παρακάτω:
http://www.praktiker.gr/p/epiplo-tileorasis-nivo-mayro-33285

Peteoklis
19-02-2015, 13:56
ΟΚ ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Θα το έχω υπο αυστηρή επιτήρηση και θα της αλλάξω σημείο να έχει ακόμα περισσότερο αέρα (αν και νομίζω είναι καλά ακριβώς δίπλα απο την τηλεόραση).

Nerven
19-02-2015, 19:35
Παναγιώτη αν θες βγάλε αν θες μια φώτο απο το έπιπλο σου που έχεις το ps4. Καλό είναι να έχει καλό εξαερισμό το σημείο που είναι η κονσόλα, όχι μόνο μπροστά αριστερά και δεξιά (όπως την κοιτάμε) αλλά και από την πίσω μεριά. Σε καμία περιπτώσει επειδή κρέμασε το παιχνίδι δεν φταίει η κονσόλα εκτός και αν στο κάνει και σε άλλα παιχνίδια τότε να αρχίζεις να ανησυχείς.
Όσο για το χρόνο που θα παίζεις σερί 5-6 δεν είναι τίποτα πίστεψε με.

Peteoklis
20-02-2015, 13:05
Καλησπέρα Γιάννη, επισυνάπτω την φωτό. Θεωρητικά όπως φαίνεται έχει χώρο ... εκτός και αυτό που θέλει πραγματικά το μηχάνημα είναι χώρο απο πίσω στην απαγωγή θερμότητας.
6586