PDA

View Full Version : Προσφορές - Καταστήματα για αγορές από εξωτερικό

Pages : 1 2 [3]

Christos33
25-01-2021, 15:21
Ένα δέμα από Base έφτασε σήμερα, 2 μήνες μετά, με αξία σε λίρες και PostNL. Το άλλο αγνοείται ακόμα.

Στράβωσαν κιόλας που είχα ζητήσει refund (τα είχα ξεγράψει), αν και ελέω Brexit θα κοπούν μαχαίρι όλα.

Μιλάω για παραγγελίες τέλη Νοέμβρη πάνω στο Black Friday, πριν θεσπιστεί το ινοβέησο του click away στην Ελλάδα (κλειστά μαγαζιά και αγόραζες μόνο από PS store -> αντιστέκομαι ακόμα όσο μπορώ :P).Σε συμφέρει μετά από τόσο καιρό η αξία του θα έχει πέσει, ίσως το έβρισκες αρκετά ποιο φτηνά [emoji16][emoji16][emoji16]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psx3
25-01-2021, 16:26
Σε συμφέρει μετά από τόσο καιρό η αξία του θα έχει πέσει, ίσως το έβρισκες αρκετά ποιο φτηνά
Δεν έχει πέσει, στο BF αγοράζω κυρίως παλιότερα παιχνίδια που πέφτει η τιμή τους εκείνη την περίοδο.

Αν και μετά από 2 μήνες αναμονή μου ψιλοέφυγε η όρεξη να το παίξω...

jk_blue_tiger
25-01-2021, 23:00
Ένα δέμα από Base έφτασε σήμερα, 2 μήνες μετά, με αξία σε λίρες και PostNL. Το άλλο αγνοείται ακόμα.

Στράβωσαν κιόλας που είχα ζητήσει refund (τα είχα ξεγράψει), αν και ελέω Brexit θα κοπούν μαχαίρι όλα.

Μιλάω για παραγγελίες τέλη Νοέμβρη πάνω στο Black Friday, πριν θεσπιστεί το ινοβέησο του click away στην Ελλάδα (κλειστά μαγαζιά και αγόραζες μόνο από PS store -> αντιστέκομαι ακόμα όσο μπορώ :P).

Τα υπολοιπα (3) δικα μου ηρθαν κανονικα παντως, απλα αργησαν κανα-δυο εβδομαδες παραπανω.

psx3
02-02-2021, 13:22
Γνωρίζει κανείς αν όντως θα καταργηθεί το όριο των ¤22 στο τελωνείο από Ιούλιο;

Δεν νομίζω να ξαναπαραγγείλει κανείς τίποτα εκτός ΕΕ... μάλλον ξαναγυρνάμε σε εποχές προστατευτισμού σιγά-σιγά.

tsakali GR
04-02-2021, 23:58
Εγώ είχα από Amazon UK 1 παραγγελία πριν τις γιορτές (23/12/20, 7 παιχνίδια, αξία 120λίρες), την οποία έσπασαν σε 3 δέματα (τρομάρα τους).
Ένα πρόλαβε να φύγει πριν την πρωτοχρονιά με το NFS Hot Pursuit και το Doom και τα άλλα 2 έφυγαν 2/1.

Το 1ο που έφυγε 24/12 με DHL πάραυτα το σταμάτησαν για τελωνειακό έλεγχο και μου ζητούσαν 53 ευρώ για εκτελωνισμό (τα 2 παιχνίδια εντωμεταξύ έκαναν με το ζόρι 24 λίρες). Αφού βρίστηκα με την DHL και το Amazon γιατί είχε φύγει πριν την Πρωτοχρονιά και δεν έπρεπε να μπλοκαριστεί, άκρη δεν έβγαλα. Το Amazon έλεγε στείλε τα πίσω και η DHL δε δεχόταν να μην πληρώσω τα 5 ευρώ ΦΠΑ+48 του υπαλλήλου για τον εκτελωνισμό.
Τα έστειλα στην ευχή του θεού (αγόρασα το NFS από Ελλάδα) και να πάνε όλοι τους να μην πω...

Τα άλλα 2 δέματα αγνοούνται ακόμα στη μαύρη τρύπα του Brexit και των φοβερών μεταφορικών εταιρειών.
Ζήτησα refund από Amazon και προσωπικά τις αγορές από Αγγλία τις ξεχνάω (μιλάμε παίζει τα τελευταία 10 χρόνια να αγόραζα 80% των games από UK, ειδικά κάτι Day 1).

Sorry για το off topic, απλά παιδιά μην μπλέξετε με την Αγγλία, δεν αξίζει τη φθορά σε χρόνο και κόστη πλέον.

jk_blue_tiger
05-02-2021, 04:02
Απο την αλλη, παραγγελια μου στο Amazon uk την BF εφτασε τελος Δεκεμβριου (μεγαλης αξιας πακετο χωρισμενο σε 2 αποστολες).
Δεν πληρωσα τιποτα σε εξοδα εκτελωνισμου, παρελαβα με απλο Ελτα το φθηνο πακετο κ με ταχυμεταφορες Ελτα το ακριβο.
Βλεπω τωρα παντως οτι ζητανε import fees deposit, οποτε μαλλον επειδη τα προιοντα περναν/παιζει να περασουν τελωνειο,
σε προχρεωνουν κ εαν το ποσο ειναι μεγαλυτερο δεν πληρωνουμε κατι, εαν ειναι μικροτερο σου επιστρεφουν την διαφορα.
Εαν η παραγγελια περιεχει τετοια χρεωση ειμαστε καλυμμενοι σε περιπτωση ελεγχου/χρεωσης τουλαχιστον απο amazon.

Πριν μερικα χρονια σε παραγγελια amazon.ca ειχα προπληρωσει import fees, η dhl εδω ζητουσε υπερογκο/εξτρα ποσο για εκτελωνισμο,
εστειλα στο amazon την χρεωση της Dhl κ το amazon ζητησε να πληρωσω εγω το εξτρα αυτο ποσο, τους εστειλα την καταθεση/πληρωμη
κ μετα μου επεστρεψαν την εξτρα χρεωση στον λογ/σμο μου.
Δεν ξερω απο τοτε εαν εχουν αλλαξει οι κατ/σεις, αλλα εγω το amazon το θεωρω εγγυηση.
Σπανιες ειναι οι φορες που δεν εξυπηρετηθηκα σωστα απο αυτο, σε αντιθεση με παραγγελιες προς 3ους sellers.

tonybsg
05-02-2021, 09:07
^^Ε ναι και γω τα ίδια...

Όντως βέβαια κατά την διάρκεια του BF και μέχρι και σήμερα και τα άμαζον είχαν τρελές καθυστερήσεις, και με δικιά τους υπαιτιότητα, όχι μόνο λόγω των μεταφορικών - όμως ξέρεις ότι θα βγάλεις άκρη στο σαπορτ φουλ και αμέσως, χωρίς να ταλαιπωρηθείς ή να ανησυχείς για τα λεφτά σου

Γιώργο όπως είπε και ο Γιάννης, πλέον θα πληρώνουμε τα import fees deposit όπως κάναμε και από το Αμερικάνικο, και δεν θα μπλέκουμε καθόλου εδώ με τελωνεία κλπ. ¶ντε ίσως να πρέπει να κάνουμε εξουσιοδότηση ηλεκτρονικά στην DHL πχ για να κάνει τον εκτελωνισμό (θυμάμαι χρειάστηκε να το κάνω στο παρελθόν)

tsakali GR
06-02-2021, 17:04
Απο την αλλη, παραγγελια μου στο Amazon uk την BF εφτασε τελος Δεκεμβριου (μεγαλης αξιας πακετο χωρισμενο σε 2 αποστολες).
Δεν πληρωσα τιποτα σε εξοδα εκτελωνισμου, παρελαβα με απλο Ελτα το φθηνο πακετο κ με ταχυμεταφορες Ελτα το ακριβο.
Βλεπω τωρα παντως οτι ζητανε import fees deposit, οποτε μαλλον επειδη τα προιοντα περναν/παιζει να περασουν τελωνειο,
σε προχρεωνουν κ εαν το ποσο ειναι μεγαλυτερο δεν πληρωνουμε κατι, εαν ειναι μικροτερο σου επιστρεφουν την διαφορα.
Εαν η παραγγελια περιεχει τετοια χρεωση ειμαστε καλυμμενοι σε περιπτωση ελεγχου/χρεωσης τουλαχιστον απο amazon.

Γιάννη φυσικά και δεν πλήρωσες πιο πριν τίποτα, από 1/1/2021 τέθηκε σε ισχύ πάλι ο περιορισμός του τελωνείο από UK λόγω Brexit.

^^Ε ναι και γω τα ίδια...

Όντως βέβαια κατά την διάρκεια του BF και μέχρι και σήμερα και τα άμαζον είχαν τρελές καθυστερήσεις, και με δικιά τους υπαιτιότητα, όχι μόνο λόγω των μεταφορικών - όμως ξέρεις ότι θα βγάλεις άκρη στο σαπορτ φουλ και αμέσως, χωρίς να ταλαιπωρηθείς ή να ανησυχείς για τα λεφτά σου

Γιώργο όπως είπε και ο Γιάννης, πλέον θα πληρώνουμε τα import fees deposit όπως κάναμε και από το Αμερικάνικο, και δεν θα μπλέκουμε καθόλου εδώ με τελωνεία κλπ. ¶ντε ίσως να πρέπει να κάνουμε εξουσιοδότηση ηλεκτρονικά στην DHL πχ για να κάνει τον εκτελωνισμό (θυμάμαι χρειάστηκε να το κάνω στο παρελθόν)

Θυμάμαι παλαιότερα από Amazon.com το είχα κάνει έτσι για έναν οδηγό Final Fantasy (Guidebook), είχα πληρώσει 25 δολάρια + τα custom deposit fees και όταν ήρθε Ελλάδα με DHL ζητούσαν πάλι κάτι τυπου 70 ευρώ και το έστειλα πίσω. Τεσπά, για να μην σκίζω το θέμα εδώ, αν κάποιος πάρει από Amazon UK ή UK γενικά από εδώ και στο εξής, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει για την εμπειρία του.

psx3
07-02-2021, 00:08
Δεν νομίζω ότι είμαστε offtopic, το νήμα όπως πάει η δουλειά θα ερημώσει μετά το καλοκαίρι (too much hassle/risk).

tonybsg
08-02-2021, 09:25
Γιάννη φυσικά και δεν πλήρωσες πιο πριν τίποτα, από 1/1/2021 τέθηκε σε ισχύ πάλι ο περιορισμός του τελωνείο από UK λόγω Brexit.

Θυμάμαι παλαιότερα από Amazon.com το είχα κάνει έτσι για έναν οδηγό Final Fantasy (Guidebook), είχα πληρώσει 25 δολάρια + τα custom deposit fees και όταν ήρθε Ελλάδα με DHL ζητούσαν πάλι κάτι τυπου 70 ευρώ και το έστειλα πίσω. Τεσπά, για να μην σκίζω το θέμα εδώ, αν κάποιος πάρει από Amazon UK ή UK γενικά από εδώ και στο εξής, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει για την εμπειρία του.

Πολύ περίεργο ρε Γιώργο! To έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το .com με το import fees deposit χωρίς κανένα πρόβλημα.

shadowfax7
08-02-2021, 10:54
Έχει κανείς δοκιμάσει να του το στείλει φίλος/γνωστός από UK?

Δλδ καλύτερα ακόμα και να το έχει ανοίξει φάση ο φίλος/οικογένεια γνωστός που λέει.

Υπάρχει τελωνείο από ιδιώτη;

Sent from my GM1913 using Tapatalk

jk_blue_tiger
16-04-2021, 00:05
Δεν νομίζω ότι είμαστε offtopic, το νήμα όπως πάει η δουλειά θα ερημώσει μετά το καλοκαίρι (too much hassle/risk).

Προφητικα λογια, δες παρακατω...

... αν κάποιος πάρει από Amazon UK ή UK γενικά από εδώ και στο εξής, θα είχε ενδιαφέρον να μας πει για την εμπειρία του.

Παραγγελια απο amazon.uk, 12/3, 4 προιοντα (1 vg ps4, 1 vg x1, 2 br movies.
Περιεργως στην παραγγελια δεν υπηρχαν import fees, επιλογη αποστολης standard delivery με γυρω στις 4-5 λιρες κοστος.
Λογω brexit οι τιμες των προιοντων ηταν μικροτερες στο checkout, αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν πληρωνουμε αγγλικο φπα,
αλλα εαν βγει φορος/κουστουμι στο Ελληνικο τελωνειο ειναι δικος μας, γκουχ-γκουχ...
To 1o προιον εφτασε σε μια εβδομαδα, τα αλλα 3 ενω ηταν in stock απο το amazon, ειτε απο seller συνεργαζομενο με το amazon, δεν εφευγαν με τπτ.
Σε chat μαζι τους, μετα απο καυγα γιατι δεν φευγουν, η απαντηση που πηρα ηταν θα τα στειλουν οποτε "βολεψει" τους ιδιους, με κατι ημερομηνιες του στυλ "παραλαβη μεταξυ Μαη-Ιουνη"
κ εαν δεν ημουν ικανοποιημενος με την απαντηση να ακυρωσω την παραγγελια μου.
Ακυρωσα το 2ο γιατι ηταν δωρο κ επρεπε να βρω αλλο τροπο να το δωσω (τα εγραψα παλαιοτερα εδω (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10018-Xbox-One?p=696441&viewfull=1#post696441)) κ αφησα τα αλλα 2 μπας κ φυγουν.

Φτανουμε τωρα στο χτες κ μετα απο εναν μηνα που τα παρηγγειλα δεν εχουν κουνηθει απο την θεση τους, ακομα in stock ομως, οποτε λεω μπορει να εχουν κολλησει για καποιο περιεργο λογο,
οποτε θα τα ακυρωσω, θα βαλω μια νεα παραγγελια με καποια αλλα που θελω μαζι με αυτα κ πιστευω αυτη την φορα να προχωρησει η παραγγελια κ να σταλει...
Αμ δε..
Κανω την ακυρωση, ετοιμαζω τη νεα παραγγελια κ τι βλεπω, import fees (ειτε εβαζα 1 προιον μονο του, ειτε π.χ. 8 διαφορετικα) κ ο ΜΟΝΟΣ τροπος που δεχοταν την παραγγελια το amazon
ηταν με expedited delivery κ κοστος τριπλασιο απο το standard (15 λιρες αντι για 5 που ηταν το standard).
Ta import fees επαιζαν αναλογα με το κοστος της παραγγελιας, σε παραγγελια 98 λιρων ηταν γυρω στις 15 με 20 λιρες.
Στις τιμες των προιοντων ειχαν παλι βγαλει τον φπα, αλλα με τα παραπανω κοστη κ με εναν προχειρο υπολογισμο, εκει που παλιοτερα θα πληρωνα
για τα ιδια προιοντα 88 λιρες, τωρα το κοστος ηταν στις 98, δεν της λες κ μικρη διαφορα, οποτε προς το παρον δεν την συνεχισα μεχρι να σκεφθω τι θα κανω.

Μεχρι στιγμης game, gamecollection εχουν βγει off απο τον covid, το αγγλικο amazon εχει μεγαλυτερες χρεωσεις μετα το brexit (ΕΑΝ τα στειλει κ ποτε θα ερθουν),
εχoυν μεινει μονο το zavvi για ταινιες (με καθυστερησεις ή συχνα σπασμενα προιοντα), το base για παιχνιδια, κ τα 2 ομως εχουν πολλες ελλειψεις
& αμα ψοφησουν κ αυτα βλεπω να μας μενουν μονο τα Ευρωπαικα amazon, ebay & τα εγχωρια shops.

Εαν εχει βρει κανεις καποιο αλλα τροπο να ψωνιζουμε ας τον καταθεσει, οπως ειχε πει παλαιοτερα ο psx3, ετσι οι παραγγελιες στο UK ολο & θα λιγοστευουν...
Στο τελος θα αγοραζουμε μονο ψηφιακα απο το store, γιατι retail δεν θα συμφερει πια...

psx3
16-04-2021, 00:28
@jk

Έχε υπόψιν και το www.shopto.net (http://www.shopto.net) (καλούτσικες τιμές, λίγο τσιμπημένα μεταφορικά -> ¤6,25 με tracking).

Μια παραγγελία που έκανα φέτος έκανε 1+ μήνα να φτάσει, όμως δεν με χρέωσαν τίποτα εξτρά (κρυφά έξοδα τελώνηδων).

Είχε το γνωστό πράσινο αυτοκολλητάκι:
https://i.imgur.com/iAzTBWY.jpg
Η αλήθεια είναι ότι το ρίσκαρα και περίμενα τελωνειακό χαράτσι, αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός (?).

Προ Brexit το σύνηθες για UK ήταν 7-10 μέρες max. Τώρα είναι 30 φεύγα, άρα δεν νομίζω να το ξανακάνω, χώρια το ρίσκο τελωνείου.

Είναι μια καλή εναλλακτική εν μέσω lockdown (κλειστά τα μαγαζιά) και προσωπικά αρνούμαι να υποκύψω στο digital (μόνο μέσω PS+ ή sales σε τιμή-χώμα).

jk_blue_tiger
16-04-2021, 01:08
@jk

Έχε υπόψιν και το www.shopto.net (http://www.shopto.net) (καλούτσικες τιμές, λίγο τσιμπημένα μεταφορικά -> ¤6,25 με tracking).

Μια παραγγελία που έκανα φέτος έκανε 1+ μήνα να φτάσει, όμως δεν με χρέωσαν τίποτα εξτρά (κρυφά έξοδα τελώνηδων).

Είχε το γνωστό πράσινο αυτοκολλητάκι:
https://i.imgur.com/iAzTBWY.jpg
Η αλήθεια είναι ότι το ρίσκαρα και περίμενα τελωνειακό χαράτσι, αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός (?).

Προ Brexit το σύνηθες για UK ήταν 7-10 μέρες max. Τώρα είναι 30 φεύγα, άρα δεν νομίζω να το ξανακάνω, χώρια το ρίσκο τελωνείου.

Είναι μια καλή εναλλακτική εν μέσω lockdown (κλειστά τα μαγαζιά) και προσωπικά αρνούμαι να υποκύψω στο digital (μόνο μέσω PS+ ή sales σε τιμή-χώμα).

Το μαγαζι αυτο το ξερω, εχω αγορασει παλαιοτερα κ θυμαμαι το ειχαμε κουβεντιασει προσφατα, το προτεινα κ σε αλλον λιγο καιρο πριν,
αλλα μου επαιξε μεγαλη ταπα (το γιατι το εχω γραψει εδω (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/7146-PlayStation-Plus-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7?p =689377&viewfull=1#post689377)) κ εχει σβησει πια για εμενα.
Ενημερωτικα για ενα προιον μικρης αξιας τα μεταφορικα που ανεφερες παλευονται, εαν ομως η αξια της παραγγελιας περασει ενα (μικρο) οριο,
νομιζω γυρω στα 50€, τοτε το κοστος των μεταφορικων εκτινασσεται στα 24€!
Δεν εχω δοκιμασει να δω τι κοστος μεταφορικων εχουν για 100€ παραγγελια κ νομιζω πως δεν θελω καν να δω...
Οποτε κ αφερεγγυο ειναι κ υψηλο κοστος μεταφορικων εχει, οποτε προσωπικα το εχω διαγραψει.

psx3
26-06-2021, 00:19
Ήγγικεν η ώρα:

Όλες οι αλλαγές στις αγορές από Κίνα, Amazon, eBay που ισχύουν από την 1η Ιουλίου

https://www.sofokleousin.gr/oles-oi-allages-stis-agores-apo-kina-amazon-ebay-apo-tin-1i-iouli

ΥΓ: Γιατί έχω μια μικρούλα υποψία ότι αυτό θα σπρώξει περισσότερο κόσμο σε ψηφιακές αγορές; Ούτε συνεννοημένοι να ήταν...

odytsak
26-06-2021, 02:41
Εγώ ότι παίρνω από banggood, geekbuying κλπ πάντα επιλέγω από ευρωπαϊκές αποθήκες για να έρχονται γρήγορα, τώρα ειδικά με το χαράτσι, μονόδρομος.

jk_blue_tiger
26-06-2021, 06:39
ΥΓ: Γιατί έχω μια μικρούλα υποψία ότι αυτό θα σπρώξει περισσότερο κόσμο σε ψηφιακές αγορές; Ούτε συνεννοημένοι να ήταν...

Προσωπικα εδω κ μηνες το εχω γυρισει στo digital για διαφορους λογους (χαμηλοτερες τιμες, μηδενικος χρονος παραλαβης, πολλα κατ/τα δεν στελνουν πια Ελλαδα λογω brexit).
Μετα απο πολυ καιρο εβαλα παραγγελια στο αγγλικο amazon, πληρωσα import fees κ αναμενω να δω εαν θα ζητηθουν εξτρα χρηματα κατα την παραλαβη.

Leon_DiZ
26-06-2021, 13:36
Ήγγικεν η ώρα:

Όλες οι αλλαγές στις αγορές από Κίνα, Amazon, eBay που ισχύουν από την 1η Ιουλίου

https://www.sofokleousin.gr/oles-oi-allages-stis-agores-apo-kina-amazon-ebay-apo-tin-1i-iouli

Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο αντί να βελτιώνεται. Δεν θα είχα θέμα να πληρώνω την διαφορά στο ΦΠΑ αλλά αυτό το νταβατζιλικι για το τελωνείο αυτομάτως σημαίνει ότι δεν θα αγοράζω από το εξωτερικό (ήδη είχε μειωθεί πάρα πολύ λόγω αυξημένων μεταφορικών).

Ειδικά σε ταινίες που πολλές κυκλοφορίες δεν έρχονται στην Ελλάδα απλά σε ωθουν στην πειρατεία

psx3
26-06-2021, 17:52
Εποχές Zavvi λέμε και κλαίμε! :P (άντε να θυμούνται 2-3 άτομα τι εννοώ...)

obione
16-07-2021, 20:22
Παιδιά ; Υπάρχει τρόπος να κανείς αγορά από Αμερική η Ασία και να έρθει Ελλάδα μέσω πχ χώρας ευρωπαϊκής που έχει διαφορετική φορολογιακη πολιτική ώστε να γλιτώσεις φόρους κτλ;

Gokussjin
20-07-2021, 10:19
Το γράφω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο παιχνίδι χωρίς να είναι προσφορά.
Είχα προ-παραγγείλει τον προηγούμενο μήνα το Curved Space ( PS5 ) από μαγαζί της Αθήνας, από όπου με πήραν για να με ενημερώσουν 2-3 μέρες μετά την ημερομηνία κυκλοφορίας του παιχνιδιού πως η εταιρία δε θα το βγάλει στην Ελλάδα. Μετά από λίγο ψάξιμο, αρκετές παραγγελίες αλλά και ακυρώσεις από όσα καταστήματα το έδειχναν διαθέσιμο ( για τον ίδιο ακριβώς λόγο ), κατάφερα να το βρω από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, το οποίο δεχόταν πληρωμή μόνο με κάρτα για αποστολή εκτός. Το παιχνίδι το βρήκα από το μαγαζί μέσω του bestprice.gr . Αυτά, καλημέρα!