PDA

View Full Version : eBay: accounts, games, προτάσεις, απορίες



Pages : [1] 2

Stergios
22-10-2014, 14:39
Εχω μια απορία και επειδη θελω να παρω το συγκεκριμένο παιχνίδι ας την πω εδω..
Μετα απο εξερεύνηση του eBay βρήκα πολλα games σε μορφή digital στα 12,90 ευρώ να πωλούνται..πρόσεξα οτι σχεδόν ολοι όσοι τα πουλάνε ειναι Ισπανοί..μου τρωγοτανε να σας πω την αλήθεια να το δοκιμάσω και την εκανα την αγορά..μου εστειλε μυνημα αμέσως η πωλήτρια οτι το game βγαίνει 4 του μηνός και οτι θα μου στείλει με email 3 του μηνός το account για να μπω το κατεβάσω..βέβαια πριν προβώ σε αγορά είδα τα μυνηματα που άφηναν όσοι είχαν αγορές σε αυτον τον πωλητή και ολες ηταν θετικές και με καλα λόγια και ειχε 100% positive feedback σαν πωλητής...εχει κανει κάποιος καμια αγορά παρόμοια;;



************************************************** ************************************************** ***

Διευκρινήσεις σχετικά με το πως δουλεύει η αγορά account από eBay (και όχι μόνο).


To προφιλ Α μπορει να εχει προφιλ A Primary(σε μια μοναδικη κονσολα, αλλαζει οποτε θες βεβαια) και το προφιλ Α μπορει να μπει σε μια-δυο-τρεις κονσολες και να ειναι secondary. Δεν γινεται το προφιλ Α Primary να ειναι ταυτοχρονα Online με ενα προφιλ Α Secondary.

Το προφιλ Α μπορει να μπει Online ως Secondary σε μια κονσολα. Αν προσπαθησει αλλο Secondary προφιλ Α να μπει Online, θα πεταξει εκτος psn το προηγουμενο secondary προφιλ Α.

Το ζουμι: Ενα Primary προφιλ Α μπορει να εχει απειρα secondary. Online ομως μπορει να ειναι ειτε το primary ειτε το secondary. Ποτε και τα δυο μαζι, ποτε Online μαζι παραπανω απο ενα secondary.

Οι πωλητες στο ebay δεν πουλανε ενα προφιλ secondary σε αλλα ατομα, αλλιως θα γινοταν αυτο που λες.

Φτιαχνουν ενα προφιλ, αγοραζουν ενα game, πουλανε αυτο το προφιλ ως primary σε καποιον (αλλα μετα την αγορα του αλλαζουν κωδικους ετσι ωστε να μην μπορει να ξαναμπει με αυτο το primary και να μπαινει με το κυριο account του) και το secondary το πουλανε σε καποιον αλλο ο οποιος μπορει να παιζει μονο με αυτο και να το κατεβασει οσες φορες θελει σε οσες κονσολες θελει.

Για το λογο αυτο αλλαζουν τους κωδικους σε αυτον που αγοραζει primary, για να μην μπορει να μπει και πεταξει εξω τον secondary. Και για αυτο το λογο λενε οτι αν αγορασεις primary δεν γινεται να ξανακατεβασεις το παιχνιδι. Επειδη σου αλλαζουν τους κωδικους αφου εσυ κατεβασεις το παιχνιδι.

gkontos10
22-10-2014, 16:29
Εχω μια απορία και επειδη θελω να παρω το συγκεκριμένο παιχνίδι ας την πω εδω..
Μετα απο εξερεύνηση του eBay βρήκα πολλα games σε μορφή digital στα 12,90 ευρώ να πωλούνται..πρόσεξα οτι σχεδόν ολοι όσοι τα πουλάνε ειναι Ισπανοί..μου τρωγοτανε να σας πω την αλήθεια να το δοκιμάσω και την εκανα την αγορά..μου εστειλε μυνημα αμέσως η πωλήτρια οτι το game βγαίνει 4 του μηνός και οτι θα μου στείλει με email 3 του μηνός το account για να μπω το κατεβάσω..βέβαια πριν προβώ σε αγορά είδα τα μυνηματα που άφηναν όσοι είχαν αγορές σε αυτον τον πωλητή και ολες ηταν θετικές και με καλα λόγια και ειχε 100% positive feedback σαν πωλητής...εχει κανει κάποιος καμια αγορά παρόμοια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε αν ισχύει κάτι τέτοιο... Ρίξε λινκ

Stergios
22-10-2014, 17:12
αυτο ειναι το link : http://www.ebay.com/itm/Call-of-duty-advanced-warfare-ps4-digital-primaria-espanol-ingles-3-11-14-/141443076075?pt=ES_Videojuegos&hash=item20eeaa0feb

12,95 + 8,50 και καλα μεταφορικα (για να ανεβασουν την τιμη) συνολο πληρωσα 21,45 euro
Τωρα αν ειναι απατη παιδια δεν ξερω 10 τεμαχια ειχε 4 του εμειναν... στειλτε του μηνυμα απανταει κατευθειαν

le_71
22-10-2014, 17:30
Ωραίος φίλε. Εψαχνα στο .co.uk. Μου κάνει εντύπωση πάντως να το έχει στο .com να είναι από Ευρώπη και να μην γράφει λέξη Αγγλικά. Ευχαριστώ για το ink. Τον ρωτησα αν είναι ΟΚ ο κωδικός για το EU store και περιμένω απάνηση.

Ενας Ιταλός παρακάτω (http://www.ebay.com/itm/Ps4-CALL-OF-DUTY-ADVANCED-WARFARE-Digital-Pre-order-Primary-DLC-04-11-/201197619131?pt=Altro_per_la_Casa&hash=item2ed85007bb) που το πουλάει 1 € + 27 € μεταφορικά :a010bg: γράφει:

INSTRUCTIONS OF INSTALLATION
a. Create a new user
b. Enter the account I have provided you
c. To the question Do you want activating like primary account? Yes
d. Go to the library and put to download the game
e. When you start the download back to your user
f. Play :)


CONTACT
It is better that when you buy the game, you send me your whatsapp's number for do the installation easy and fastest.
Take advantage and buy it before anyone else will run out of it and take advantage of Preorder



https://www.youtube.com/watch?v=XCShm4umaGk

Stergios
22-10-2014, 18:19
Λευτερη ειναι κολπακι για να πεφτει το ματι στην τιμη...παντω ολοι τα δινουν κοντα στο 20αρικο και πανω...τωρα αν εχασα 20 ευρω πες οτι τα εκανα αλκοολ :)
Αυτη ειναι η απαντηση του : Hello!!! Thanks for buying the game !!!! the game comes out on the 4th for sale, I'll deliver them the day 3 account so you can download and play as possible, that okay? the preorder DLC's downloaded it with the game, many thanks !!!
Greetings

le_71
22-10-2014, 18:34
Ευχομαι να είναι όλα εντάξει φίλε μου, ειλικρινά..... Απλά, αυτά που γράφει, έτσι όπως τα γράφει.....τί να πώ..... Για παράδειγμα:
"play as possible, that OK?" που σημαίνει "να παίξεις όσο είναι δυνατό" δηλαδή. "είναι ΟΚ?" ....:scratch:
Οχι ρε φίλε, δεν είναι ΟΚ. Δε θέλω να παίζω as possible, θέλω να παίζω no matter what. :a018:

Τέσπα για game share μου ακούγεται. Ζήτα refund αν μπορείς. Αν δε γίνεται, άστο και βλέπουμε...

Stergios
22-10-2014, 18:44
εχω την εντυπωση οτι δεν ξερει ντιπ αγγλικα....και ολα ειναι μεσω google δες την απαντηση του στο πρωτο μου ερωτημα :hello! you can play wich your main account, and don't have any problems, the game is multilenguaje you can have up to 16 primary accountsin your PS4



και εγω απο google δουλευω τα αγγλικα μου :a036:

tonybsg
22-10-2014, 19:26
Παιδιά, αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, και στο insomnia υπάρχουν αγγελίες με τέτοιες τιμές (από Έλληνες φυσικά), όπου τα ίδια λένε, σου δίνουν ένα account και κατεβάζεις από κει το παιχνίδι και παίζεις.

Stergios
22-10-2014, 19:29
ναι αλλα με το ebay αν τον καρφωσεις για απατη σου επιστρεφουν τα χρηματα σου ;)

tonybsg
22-10-2014, 19:39
Βέβαια, απλά εγώ το σημείωσα για να τονίσω ότι είναι διαδεδομένο (μάλιστα απ' ότι είδα και τώρα υπάρχει μία αντίστοιχη).

gkontos10
23-10-2014, 00:25
Ρε παιδιά, τελικά να το πάρω και εγώ αυτό το digital ή το βλέπετε για μαμακια??

Εγώ τον ρώτησα αν είναι το παιχνίδι ή dlc και μου έγραψε αυτό

Hello!!! if the full game, which is carrying a preorder and DLC, but which will not be, because what I have seen and bought and not another file to download along with the game

Dragonpaul
23-10-2014, 07:02
Αυτο που σου έγραψε ειναι σα γρίφος.

gkontos10
23-10-2014, 08:17
Χαχαχα
Μετα τον ρώτησα : επειδή δεν έχω ξανα κατεβάσει digital game, τι γίνεται αν χρειαστεί να σβήσω το παιχνίδι απο το ps4..??

hello!!! Wing will not have any problems when playing online with your account, I bought the game does not come ye seen that DLC, and read that the preorder is to get to play the day before, able to play on day 3, but not sure, and if you delete the game or delete the account I give you, if you lose it, if not you will have forever.
the game will deliver them on day 3, to download and to start playing,
It is very simple to download, I send you the instructions next to the account, but I'll explain more or less, you'll have to create you a new user and put the account that I for once inside you will have to go to the library and there you will have the game for download, and you could play with anyone you have on the ps4, and the only requirement not delete that user, not delete the game, if the ps4 breaks lose, the advantage that the reader will not overheat which are main problems of the consoles, and loading hard drive overheats less.

any further questions I'll gladly explain !!

gkontos10
23-10-2014, 10:46
Εν τω μεταξύ στο κατάστημα του έχει και το fifa 15..

Ρε μπας και δουλεύει???

Και κάτι άλλο, πώς δουλεύουν τα digital Games?? Εννοώ ατε και το κατέβασα, αν χρειαστεί να το σβήσω από το ps4, ή θέλω να το παίξω με άλλο account τι γίνεται?

Arikoc
23-10-2014, 11:01
Για να παίξεις οποιοδήποτε game σε όποιο account του ps4 σου θες, δεν έχεις παρά να κάνεις primary το account που έχεις αγορασμένο το game. Αν σβήσεις κάποια στιγμή το παιχνίδι, μπορείς να πας στη library του account με το οποίο το έχεις αγοράσει και να το ξανακατεβάσεις. Τώρα το αν δουλεύει θα το μάθουμε σύντομα και πιθανώς με το δύσκολο τρόπο :P

Stergios
23-10-2014, 14:04
Κάντε υπομονη μεχρι 3 του μηνός που θα μου το στείλει...θα σας πω αμέσως αν προκειτε για απάτη η οχι :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

gkontos10
23-10-2014, 14:16
Θα μπορούμε να αγοράσουμε και μετά τις 3 του μήνα σε αυτή την τιμή.
Η είναι τιμή μόνο για preorder

Stergios
23-10-2014, 15:28
Δεν ξερω υποθετο οτι θα ειναι έτσι πάντα...γιατι ο συγκεκριμένος πουλάει πολλα παιχνίδια και ολα έχουν ακριβώς την ίδια τιμή..


Sent from my iPhone using Tapatalk

gkontos10
23-10-2014, 22:26
Θα περιμένω νέα σου φίλε

gkontos10
28-10-2014, 21:07
Δεν ξερω υποθετο οτι θα ειναι έτσι πάντα...γιατι ο συγκεκριμένος πουλάει πολλα παιχνίδια και ολα έχουν ακριβώς την ίδια τιμή..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου πάντως κάτι πάει χ με αυτόν...
Του έστειλα 3 μήνυματα την τελευταία εβδομάδα αλλά δεν μου απαντάει

Stergios
28-10-2014, 21:10
Γιάννη θα δείξει 3 του μηνός που λεει θα μου στείλει το account μην προβείς σε αγορά ακομα..αν χάσουμε λεφτα ας χάσω μονο εγω ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kapa
28-10-2014, 21:24
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτους. Το παιχνιδι ειναι κανονικο. Στην ουσια Gamesharing σου κανει.

Απλα οταν εσυ θα μπεις και θα κατεβασεις το παιχνιδι, εκεινος θα μπει και θα αλλαξει κωδικους.

Το account θα παραμεινει primary για να μπορεις να παιξεις με δικο σου account, αλλα δεν θα μπορεις να μπεις σε αυτο το account γιατι θα αλλαξει τους κωδικους.

Οποτε αν σβησεις το account που σου δινει ή σβησεις το παιχνιδι τοτε χαιρετας και το παιχνιδι.

Στην ουσια αυτος εχει ενα κερδος της ταξης των 3-4 ευρο στο παιχνιδι. το μισο-μισο παιχνιδι σε digital βγαινει 44 ευρο απο αμερικανικο account οποτε 22 ευρο στο ατομο. Οποτε εσενα στο πουλαει 25 και βγαζει ενα 3ευρο.

Stergios
28-10-2014, 22:40
20,35 πλήρωσα για την
Ακρίβεια...μολις μου δώσει το account να μην αλλάξω εγω τους κωδικούς;;;η δεν θα προλάβω καν χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

gkontos10
29-10-2014, 09:50
Οκ φίλε μου θα περιμένω να μου πεις...

Πάντως δεν κατάλαβα τι εννοείς game sharing... Ποιους κωδικούς υα αλλάξει??

Δλδ αν πάρω αυτό το παιχνίδι εχω 2 ερωτήσεις, πρώτο θα μπορώ να παιζω multiplayer και δεύτερο θα μπορώ να αγοράσω τα dlc και να δουλεύουν??

Και τέλος ως γνωστόν το ps4 έχει μόνο 400GB free χώρο για παιχνίδια, και εγώ μέσα έχω ήδη 4 δλδ χοντρικά μου μένουν ακόμα 200, αν δω ότι το παιχνίδι σαν digital μου παίρνει πολύ χώρο ή κάποτε θέλω να το διαγράψω προσωρινά για να κερδίσω χώρο, τι γίνεται??

le_71
31-10-2014, 21:20
Κάντε υπομονη μεχρι 3 του μηνός που θα μου το στείλει...θα σας πω αμέσως αν προκειτε για απάτη η οχι :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

είχες κάνα νέο; οι preorders κατεβάζουν ήδη.

Stergios
31-10-2014, 22:06
Οχι ακομα..αυτος στο μηνυμα μου ειχε πει οτι 3 του μηνός θα με στείλει ...θα δω αυριο καλού κακού τον λογαριασμο του eBay μηπως το εστειλε με μυνημα εκει


Sent from my iPhone using Tapatalk

eternalife
02-11-2014, 11:04
Παιδια εχω παρει 2 παιχνιδια μεσω ebay, το destiny και το shadow of mordor και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα, παιζουν τελεια! Αλλα τα πηρα απο πωλητη με πολλες πωλησεις και ψηλο Feedback. Αν αγορασεις Primary, βαζεις ενα νεο χρηστη στο συστημα σου με τα στοιχεια που θα σου στειλει, τον κανεις primary, κατεβαζεις το παιχνιδι και μετα παιζεις με οποιο αλλο account θες. Αν σβησεις το παιχνιδι η το λογαριασμο το χανεις για παντα... Το συν δηλαδη ειναι οτι στο online παιζεις με το δικο σου account γιαυτο κ ειναι πιο ακριβο απο το να αγορασεις το ιδιο παιχνιδι ως secondary. Εκει τωρα κανεις την ιδια διαδικασια ΑΛΛΑ παιζεις μονο με το account που θα λαβεις και με κανενα αλλο, αρα δε χρησιμοποιεις το δικο σου στο online. ΟΜΩΣ, αν σβησεις το account η το παιχνιδι ΔΕ ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ. Που σημαινει το παιζεις, τελειωνεις (πονηρα ακουγεται αυτο...) και μετα το σβηνεις κ το δινεις σε ενα φιλο. Εγω πχ πηρα το destiny primary για να παιζω online με το λογαριασμο μου, και το shadow of mordor secondary γιατι δεν θα παιζω online αρα δε με πειραζει να μην παιζω με το λγαριασμο κου και θα το δωσω και σε φιλο μετα η να τα πουλησω κιολας αν θελω.... Ελπιζω να βοηθησα.

οσο για το νεο COD, ειναι πρωτη φορα μετα απο χρονια που δε θα ασχοληθω. Εχουν κανει μια μιξη απο ολα κ προτιμω battlefield hardline με σεναριο αστυνομια ληστες κ οχι boost jump, invisible και αλλα τετοια. Αν θελω τετοια παιζω destiny....

gkontos10
03-11-2014, 00:09
Παιδια εχω παρει 2 παιχνιδια μεσω ebay, το destiny και το shadow of mordor και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα, παιζουν τελεια! Αλλα τα πηρα απο πωλητη με πολλες πωλησεις και ψηλο Feedback.

Φίλε έχεις κάποιο λινκ του συγκεκριμένου

gkontos10
03-11-2014, 08:45
Οχι ακομα..αυτος στο μηνυμα μου ειχε πει οτι 3 του μηνός θα με στείλει ...θα δω αυριο καλού κακού τον λογαριασμο του eBay μηπως το εστειλε με μυνημα εκει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στεργιε έχουμε κανα νέο??

Stergios
03-11-2014, 08:52
Οχι φιλε ακομα μολις ολοκληρωθεί το deal θα σε ενημερώσω πιστεύω εντός της ημέρας..


Sent from my iPhone using Tapatalk

gkontos10
03-11-2014, 09:18
Οχι φιλε ακομα μολις ολοκληρωθεί το deal θα σε ενημερώσω πιστεύω εντός της ημέρας..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ok φίλε μου, θα περιμένω νέα σου

eternalife
03-11-2014, 10:56
Φίλε έχεις κάποιο λινκ του συγκεκριμένου

link δεν εχω γιατι δεν ξερω αν εχουν το νεο COD αλλα ο ενας ηταν με το ονομα annepsn (destiny, primary) και ο αλλος λεγοταν playstationdigital (shadow of mordor, secondary)

Stergios
03-11-2014, 15:44
5965 τελικα ειναι οκ απο το eBay για όποιον ενδιαφέρει 20,35 σύνολο μου βγήκε ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

ezio_auditore
03-11-2014, 21:49
παιδια μπορει κανενας να μου δωσει λινκ για να το αγορασω απο ebay με share? Aυτος που το πουλουσε 21 ευρω δεν εχει αλλα κομματια.

Kapa
03-11-2014, 21:57
Μη βλεπετε μονο τη τιμη που αναγραφει στο buy now. Αν γραφει shipping costs τοτε χρεωνεστε και αυτα. Σχεδον ολοι βαζουν shipping costs ωστε να φαινεται πιο μικρη η τιμη του buy now.

Δεν υπαρχει κανεις που να πουλαει με 20 ευρο σχεδον κανενα παιχνιδι. Οι τιμες κυμαινονται απο 24-27 ευρο για παιχνιδια που κοστιζουν 60$ digital.

Απλα οσο περναει ο καιρος τοσο ριχνουν την τιμη σε παλια παιχνιδια.

Τις νεες κυκλοφοριες ομως ειναι αδυνατο να τις βρεις με 20 ευρο.

Το παλικαρι που το πηρε με 20, αν οντως ηταν 20 και δεν ειχε Shipping costs τοτε εκανε καλο Deal.

mihalis13
03-11-2014, 22:08
Το παιδί το είχε πάρει 20 σύνολο αν θυμάμαι καλά το ποστ του. 12 ευρώ το game και 8 ευρώ μεταφορικά

ezio_auditore
03-11-2014, 22:08
το τσεκαρα γι αυτο,οντως 20 πουλουσε 12.5 κ 8.5 shipping,21 βασικα,του εχει μεινει 1 evil within,μπορεις να μου δωσεις λινκ για cod οτι τιμη κ αν ειναι?

Kapa
03-11-2014, 22:14
Το παιδί το είχε πάρει 20 σύνολο αν θυμάμαι καλά το ποστ του. 12 ευρώ το game και 8 ευρώ μεταφορικά


το τσεκαρα γι αυτο,οντως 20 πουλουσε 12.5 κ 8.5 shipping,21 βασικα,του εχει μεινει 1 evil within,μπορεις να μου δωσεις λινκ για cod οτι τιμη κ αν ειναι?

Thanks. Δεν ειχα δει το link οποτε εκανε σουπερ deal.

Αυτη τη στιγμη το φθηνοτερο ειναι στα 26 ευρο.

http://www.ebay.com/itm/Ps4-CALL-OF-DUTY-ADVANCED-WARFARE-Digital-Pre-order-Primary-DLC-04-11-/201208840091?pt=Altro_per_la_Casa&hash=item2ed8fb3f9b

phoenix7
03-11-2014, 22:39
το μόνο αρνητικό με τα primary είναι ότι δεν μπορείς να τα πουλήσεις μετά αν θες , και αν τα διαγράψεις τα παιχνίδια, δεν μπορείς να τα επαναφέρεις, χίλιες φορές secondary ας παίζεις με άλλο profile

stavros88
03-11-2014, 22:48
Thanks. Δεν ειχα δει το link οποτε εκανε σουπερ deal.

Αυτη τη στιγμη το φθηνοτερο ειναι στα 26 ευρο.

http://www.ebay.com/itm/Ps4-CALL-OF-DUTY-ADVANCED-WARFARE-Digital-Pre-order-Primary-DLC-04-11-/201208840091?pt=Altro_per_la_Casa&hash=item2ed8fb3f9b

Αυτος πουλαει primary account απο US region.Μηπως θα υπαρξει προβλημα(πχ με καποιο DLC) αν θελει καποιος να παιξει με το δικο του ευρωπαικο account?

Kapa
03-11-2014, 22:53
Δεν υπαρχει προβλημα στα account. Αν θελεις DLC τοτε πρεπει να το αγορασεις απο το αμερικανικο store.

Απλα φτιαχνεις ενα αλλο προφιλ αμερικανικο και το κανεις primary στη κονσολα σου.

gkontos10
04-11-2014, 00:23
παιδια πήρα τώρα από εδώ

http://www.ebay.es/itm/CALL-OF-DUTY-WARFARE-DAY-ZERO-PS4-DIGITAL-PRIMARY-ACCOUNT-CUENTA-PRINCIPAL-/281486273607?ssPageName=ADME:X:RTQ:ES:1123

σε 10 λεπτακια μου το εστειλε

gkontos10
04-11-2014, 01:06
Και κάτι ακόμα
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ακριβώς πια η διαφορά primary με secondary account games??

FotisGRC
04-11-2014, 01:19
Nομίζω οτι τα Primary μπορείς να τα παίξεις στον λογαριασμό σου. Τα Secondary μόνο στον λογαριασμό που θα σου δώσει ο άλλος..

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά.

Stergios
04-11-2014, 02:29
Χαίρομαι πολυ που βοήθησα να παρουν όσα παιδια πήρανε και θα παρουν απο eBay με 20+ ευρώ και οχι 60/70 ευρώ... Στα του παιχνιδιού τωρα μετα απο 4 ωρες παιχνιδιού online..προσωπικα δεν μου άρεσε,θα το ξαναδώ και αυριο αλλα με βλέπω να το παρατάω...δυστιχως επιβεβαιώθηκα αυτο που με ανησηχουσε με τα double jamp,τα περκ,και γενικα ολα αυτα που θα αντέγραφαν απο το black ops 2...απο γραφικά δεν το σηζητω πολυ όμορφα και τρέχει πολυ ωραία.
Αυτα απο εμενα και παλι ευχαριστω τα παιδια για τα ρεπ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

phoenix7
05-11-2014, 21:30
Το εχει πάρει κανείς με secondary account απο ebay; παίζει κανονικά στο ίντερνετ Ετσι; αρκεί να έχεις PS+ στον main λογαριασμό σου;

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Snk
06-11-2014, 11:00
Έκανα κι εγώ 2 πειραματικές αγορές να δω τι παίζει, πήρα NBA 2K15 και COD

Το Call of Duty Advanced Warfare (http://www.ebay.com/itm/121477686613) μου το έστειλε ο άλλος μέσα σε δευτερόλεπτα, έχει μέσα και κάτι dlc και μάλιστα μου έστειλε μήνυμα μετά να με ρωτήσει αν όλα πήγαν καλά και να με ευχαριστήσει. Τώρα για το NBA 2K15 (http://www.ebay.com/itm/281483738595) ακόμα είμαι στο περίμενε

Nikos326_GR
06-11-2014, 12:22
Λοιπόν για να τα ξεκαθαρισουμε

Secondary profile:μπορειτε να παιξετε ΜΟΝΟ με το account που σας παρεχει αυτος και με κανενα άλλο και πρεπει να ειστε παντα online....ομως

μπορειτε να σβησετε το παιχνιδι και να το ξανακατεβασετε
μπορειτε να δωσετε αυτο το account σε ενα φιλο να παιξει το παιχνιδι και αυτος, αρκει να μην μπειτε και οι 2 ταυτοχρονα
μπορειτε να παιξετε online αν το δικο σας primary account εχει ps+



Primary profile:Μπορειτε να παιξετε το παιχνιδι με το ΔΙΚΟ σας account

αν σβησετε το παιχνιδι ή το account ξεχαστε οριστικά το παιχνιδι
μπορειτε να εχετε μεχρι 16 primary accounts σε ενα ps4

odytsak
06-11-2014, 12:29
Aυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί αν διαγράψεις το account (όταν είναι primary στο PS4) δεν μπορείς να το ξανακατεβάσεις.

Αν έχεις user (email) και pass για ποιο λόγο να μην μπορείς να το ξανακατεβάσεις,
αλλάζει τον κωδικό ο πωλητής και το ξαναπουλάει?
αλλά αν το ξαναπουλάει μπορεί μόνο ως secondary.

Nikos326_GR
06-11-2014, 12:38
αλλάζει τον κωδικό ο πωλητής και το ξαναπουλάει?


Ακριβώς,το ανεφερε και ο Καπα λιγο πιο πίσω,ενα account μπορει να γίνει primary το πολύ σε 2 ps4

odytsak
06-11-2014, 12:49
Πως θα γίνει primary αφού θα είναι ήδη primary σε άλλο PS4?

Εχω δύο PS4, αυτό είναι το μήνυμα που λαμβάνεις αν πας να κάνεις και το δεύτερο primary.

http://s6.postimg.org/rqf7ni2bl/20140902105302.jpg (http://postimg.org/image/hgcso9cfx/full/)
uploaded by odytsak (http://postimage.org/)

phoenix7
06-11-2014, 13:35
απαντάω και στην ερώτησή μου, δουλεύει κανονικά και το Online και στο secondary account, αρκεί να έχεις PS+ στον main

Nikos326_GR
06-11-2014, 13:50
odytsak συγνωμη λάθος! δεν εννoουσα αυτο!(δεν μπορω να κανω εντιτ γμτ) primary γινεται μονο σε μια κονσόλα,Αυτοι στο ebay αγοράζουν το παιχνιδι φτιαχνοντας ένα νεο account και το πουλάνε 2 φορες μια ως primary και μια ως secondary,αυτος που εχει το secondary παιρνει το account με αλλαγμένους κωδικους

odytsak
06-11-2014, 14:05
Αρα καταλήγουμε στα...

Αυτός με το primary το παντρεύεται.

Αυτός που έχει το secondary αν θέλει το πουλάει μετά, π.χ. αν το τερμάτισε και το βαρέθηκε.
Μειονέκτημα βέβαια ότι δεν μπορείς να το παίξεις με το account σου για να γράψεις και τα trophies.

le_71
06-11-2014, 14:17
ή δίνεις 20 € παραπάνω, το παίρνεις hard copy και ησυχάζει το κεφάλι σου. Αν το βαρεθείς και το πουλήσεις, είναι πολύ πιθανό να πάρεις πίσω και το 20ρικο.

Kapa
06-11-2014, 14:36
odytsak συγνωμη λάθος! δεν εννoουσα αυτο!(δεν μπορω να κανω εντιτ γμτ) primary γινεται μονο σε μια κονσόλα,Αυτοι στο ebay αγοράζουν το παιχνιδι φτιαχνοντας ένα νεο account και το πουλάνε 2 φορες μια ως primary και μια ως secondary,αυτος που εχει το secondary παιρνει το account με αλλαγμένους κωδικους

Α γεια σου...

Βγαζει 3-4 ευρο απο τον καθενα. Οποτε στη πωληση ενος παιχνιδιου στα δυο μερη μπορει να βγαλει 8 ευρο ακοπα.

Christos33
06-11-2014, 14:54
8 ευρω αν το αγορασει με δικα του λεφτα και δεν το αγορασει με κλεμμενη καρτα ;)
Νομίζω primary της της έχουν λίγο παραπάνω από secondary.
τελοσπαντων η ουσια ειναι αγοραζεις παιζεις και μετα το πετας.

stavros88
06-11-2014, 23:01
Εγω θα περιμενα λιγο και μετα θα εκανα καταγγελια(ή οτι μπορεις να κανεις μεσω ebay/paypal).

Τον προηγουμενο μηνα πηρα το shadow of mordor και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.Γενικα ειναι καλη επιλογη για τετοια παιχνιδια που δεν καιγομαι να τα παιξω και σιγουρα δεν θα εδινα το 60αρι(πχ το AC Unity)

Οσοι εχετε σκοπο να αγορασετε πολλα παιχνιδια ετσι σκεφτειτε οτι ο σκληρος δισκος ειναι "μολις" 500GB(πολυ λιγοτερα στην πραγματικοτητα) οποτε μπορει να χρειαστει να σβησετε καποιο και αν το σβησετε το χασατε οριστικα.Επισης παντα ο σκληρος δισκος θα πρεπει να εχει καποια GB ελευθερα ακομα και για παιχνιδια που εχετε κανονικα το δισκακι + τα DLC,updates,patches κτλ.



Μεχρι ποσα primary και secondary(?) accounts μπορει να εχει ενα ps4?

phoenix7
06-11-2014, 23:07
Εγω θα περιμενα λιγο και μετα θα εκανα καταγγελια(ή οτι μπορεις να κανεις μεσω ebay/paypal).

Τον προηγουμενο μηνα πηρα το shadow of mordor και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.Γενικα ειναι καλη επιλογη για τετοια παιχνιδια που δεν καιγομαι να τα παιξω και σιγουρα δεν θα εδινα το 60αρι(πχ το AC Unity)

Οσοι εχετε σκοπο να αγορασετε πολλα παιχνιδια ετσι σκεφτειτε οτι ο σκληρος δισκος ειναι "μολις" 500GB(πολυ λιγοτερα στην πραγματικοτητα) οποτε μπορει να χρειαστει να σβησετε καποιο και αν το σβησετε το χασατε οριστικα.Επισης παντα ο σκληρος δισκος θα πρεπει να εχει καποια GB ελευθερα ακομα και για παιχνιδια που εχετε κανονικα το δισκακι + τα DLC,updates,patches κτλ.



Μεχρι ποσα primary και secondary(?) accounts μπορει να εχει ενα ps4?

το θέμα είναι ότι αγοράζω secondary accounts εγώ, τα παίζω, και όταν τα βαρεθώ τα πουλάω, τα primary account είναι διαφορετικά. από τον ίδιο έχω πάρει πολλά παιχνίδια, χωρίς πρόβλημα. απλά το θέμα είναι ότι αν αυτός πει ψέματα ότι άλλαξα εγώ τον κωδικό του secondary account, άντε να αποδείξω ότι δεν το έκανα, εκτός σαν αρχικός δημιουργός του λογαριασμού αυτός, να μπορεί να το επανακτήσει και μου δώσει τα σωστά στοιχεία. αναμένω προς το παρών, γιατί πρέπει να περάσουν έτσι και αλλιώς 3 μέρες το λιγότερο.

Πλέον δεν θα μπορώ να πάρω και από τον ίδιο, γιατί και πίσω να μου τα δώσει ή μου δώσει τα σωστά στοιχεία, αν αγοράσω εγώ πάλι και γίνει το ίδιο (να μου δώσει αυτή την φορά επίτηδες λάθος κωδικούς), θα μπορεί τότε να το πει και να βγει και κερδισμένος από το τίποτα. Ο πωλητής έχει πάρα πολλές πωλήσεις, μόνο από το CoD έχει 110+ primary accounts

phoenix7
07-11-2014, 00:38
μόλις επικοινώνησε τελικά και μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι αν θέλω να μου δώσει άλλο account ή τα λεφτά πίσω αλλά μόνο αφού αφήσω feedback πρώτα, αν το κάνω, δεν χάνω τον κύριο λόγο για refund από το paypal/ebay;

FotisGRC
07-11-2014, 00:40
Μην του δώσεις θετικό feedback αν δεν γίνει η συναλλαγή.. Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό?

phoenix7
07-11-2014, 00:45
Μην του δώσεις θετικό feedback αν δεν γίνει η συναλλαγή.. Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό?

ακριβώς αυτό, που με βάζει σε σκέψεις για το αν το ήξερε από την αρχή, του απάντησα ευγενικά, ότι έχω κάνει τόσες αγορές από αυτόν, καθώς τον έχω διαφημίσει κιόλας σε άλλους, ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αν θέλει να μου δώσει νέο account, και θα του αφήσω θετικό feedback, μιας και αυτό που μου έδωσε είναι λάθος

FotisGRC
07-11-2014, 00:50
Σωστός.. Πρώτα θα λυθεί το πρόβλημα και μετά το θετικό feedback. Γιατι αν μετά γινει κάτι μπορεί να μην σε καλύπτει και το ebay. Δεν ξερω σιγουρα, λέω μήπως..

phoenix7
07-11-2014, 00:57
Σωστός.. Πρώτα θα λυθεί το πρόβλημα και μετά το θετικό feedback. Γιατι αν μετά γινει κάτι μπορεί να μην σε καλύπτει και το ebay. Δεν ξερω σιγουρα, λέω μήπως..

αναμένω τι θα πει, ελπίζω να το τσεκάρει και αυτός, ελπίζω τουλάχιστον να δώσει άλλο λογαριασμό, αλλιώς θα ανοίξω case να ζητήσω τα λεφτά πίσω, αν και το ότι ζήτησε θετικό feedback με τέτοιο τρόπο, θα έχει ένα - από το eBay πιστεύω

jk_blue_tiger
07-11-2014, 01:47
μόλις επικοινώνησε τελικά και μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι αν θέλω να μου δώσει άλλο account ή τα λεφτά πίσω αλλά μόνο αφού αφήσω feedback πρώτα, αν το κάνω, δεν χάνω τον κύριο λόγο για refund από το paypal/ebay;

Ποτε δεν δινουμε ΘΕΤΙΚΟ feedback σε αγορες στο ebay, παρα ΜΟΝΟ αφοτου παραλαβουμε το προιον
και βεβαιωθουμε οτι ειναι αυτο που πληρωσαμε (π.χ. δεν ειναι "μαιμου").
Καλυτερα να καθυστερησουμε να το δωσουμε, ωστε να το τσεκαρουμε μερικες ημερες παραπανω
και να βεβαιωθουμε 100% οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα.
Εαν ειναι αντικειμενο π.χ. οτι δεν εχει σπασιματα, εαν ειναι ηλεκτρονικο εξαρτημα οτι δουλευει, κοκ.
Εαν δωσουμε θετικο feedback και ανοιξουμε υποθεση μετα, το πιο πιθανο ειναι οτι θα τη χασουμε.

Στη δικη σου περιπτωση καταρχην μην χρονοτριβεις και παρελθη η ημ/νια ανοιγματος υποθεσης,
ανταλλασοντας κουβεντουλες και διαβαζοντας υποσχεσεις,
ανοιγεις υποθεση (case-εφοσον σου επιτρεπεται) οπου θα γραψεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι συνεβη
και απλα περιμενεις να σε δικαιωσει το ebay (μπορει να παρει εβδομαδες-υπομονη).
Υποψιν οτι τωρα πια μπορεις να ανεβασεις και φωτο ως attachment το οποιο βοηθαει πολυ,
καθοτι αποδεικνυει τους ισχυρισμους σου.
Το ebay μετα θα τον αναγκασει να σου επιστρεψει τα χρηματα (refund).
Του δινεις μετα και ενα ξεγυρισμενο ΑΡΝΗΤΙΚΟ feedback και τον στελνεις για βρουβες.

Υ.Γ. Μην ακουτε υποσχεσεις, ουτε να φοβαστε να κανετε κατι με δηθεν απειλες του πωλητη.
Ο αγοραστης ΣΧΕΔΟΝ παντα εχει δικιο.

Snk
07-11-2014, 09:36
Τελικά ο άλλος που πήρα το NBA ούτε το έστειλε και ούτε έχει απαντήσει στα μηνύματα που του έχω στείλει. Θα περιμένω αν είναι και σήμερα και μετά θα του κάνω report

phoenix7
07-11-2014, 11:04
Δεν υπάρχει πιο ενοχλητικό από πωλητή να μην απαντάει στα μηνύματα, ενώ στάνταρ τα βλέπει και κάνει τον κινέζο

nikon
07-11-2014, 11:14
Γιατί δεν του βάζεις - να πάρεις τα λεφτά πίσω και να αγοράσεις από άλλον;;;.....δεν έχω αγοράσει ποτέ αλλά έτσι δεν γίνεται;;;

tonybsg
07-11-2014, 11:42
Παίδες, τυπικά δεν απαγορεύεται από το ebay όλο αυτό; Αναφέρομαι στην πώληση και αποστολή κωδικών γενικότερα.

Τι θέλω να πω, όταν πριν από κάποια χρόνια είχα πουλήσει κάτι DLC και το είχα ψάξει λίγο, είχα καταλήξει στο ότι για να είμαι τυπικός με το ebay, θα έπρεπε να στείλω σε φυσική μορφή αυτό που πουλάω, πχ το χαρτάκι του DLC. Εγώ για να είμαι καλυμμένος, το έστελνα κανονικά (μαζί με email για πιο γρήγορα), και μάλιστα, εξαιτίας αυτού είχα κερδίσει και case που κάποιος είχε πει ότι ήταν χρησιμοποιημένος ο κωδικός.

Παρ' όλα αυτά, αυτός έπρεπε να περιμένει κανονικά τις 40 ημέρες για να ανοίξει case, δεν μπορούσε άμεσα (του είχα στείλει τον κωδικό και φωτογραφία, και τότε είπε ότι δεν δουλεύει).

Αναφέρω την περίπτωση, μήπως, δυστυχώς, και σεις πρέπει να περιμένετε μέχρι να ανοίξετε case.

nikon
07-11-2014, 11:52
Έλα ντε άλλο και αυτό, αν εγώ πάρω τους κωδικούς δουλέψουν κανονικά και πω ότι δεν δουλεύουν πάρε - και τα λεφτά μου πίσω πως είναι καλυμμένος ο πωλητής;;;

tonybsg
07-11-2014, 12:02
Γι' αυτό, δεν είναι τόσο απλό το αρνητικό feedback και η διαδικασία του refund.

Γενικά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος δυσαρεστημένος αγοραστής, είναι να επικοινωνήσει με τον πωλητή, γιατί ο τελευταίος θέλει οπωσδήποτε να αποφύγει τυχόν αρνητικό feedback. Πχ αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα και σου κάνει αμέσως refund, πρακτικά δεν υπάρχει και λόγος για αρνητικό feedback.

Εν τέλει βέβαια, αν είσαι εσύ ο αγοραστής, στις περισσότερες περιπτώσεις θα σε δικαιώσει το ebay (πχ αν δεν έρθει το αντικείμενο και ο πωλητής δεν έχει tracking number), σε άλλες περιπτώσεις θα ικανοποιήσει και τους δύο κ.λπ.. Τώρα με τους κωδικούς, δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα για να είναι καλυμμένοι. Εγώ ως πωλητής, για να είμαι σίγουρος, έστελνα και τα χαρτάκια - και έχω την εντύπωση ότι ακόμη κι αν δεν δούλευε ο κωδικός, το ebay θα με δικαίωνε!

nikon
07-11-2014, 12:11
Αυτό πάει να κάνει και ο phoenix7 αλλά ο άλλος τον γράφει και λίγο που χάζευα το θέμα των αρνητικών και άλλοι έγραφαν ότι προσπαθούν να επικοινωνήσουν αλλά δεν τους απαντάει ο πωλητής.

Από την άλλη βέβαια κάποιος μπορεί να έχει 5-10 αρνητικά και 800 θετικά και εκεί μπερδεύει το πράγμα.

phoenix7
07-11-2014, 12:45
Εμένα μου έστειλε κωδικούς που δεν μπορείς να κάνεις login στο PSN , είναι λάθος, δεν ξέρω τι διαδικασία κάνει ο τύπος (http://www.ebay.com/usr/crackps4?_trksid=p2060778.m2749.l2754), αλλά πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό με τον συγκεκριμένο, και έχω πάρει 5-6 φορές παιχνίδια από τον ίδιο, και αν κρίνω ότι με γράφει κανονικά το βλέπω να τραβιέμαι κάνα 40ημερο μέχρι να δικαιωθώ, και αν δικαιωθώ στο τέλος. τυπικά κρατάω εννοείται όλες τις συνομιλίες, ακόμα και ότι ζήτησε πρώτα feedback θετικό, και μετά είτε να μου κάνει refund είτε νέο account, πράγμα πολύ περίεργο, ο τύπος ή το γνώριζε από την αρχή ή δεν ξέρω τι παίζει

τον τελευταίο μήνα έχει 6 αρνητικά feedback και 2 neutral, ενώ πριν στους 12 μήνες είχε μόνο 9 αρνητικές αξιολογήσεις και 4 neutral. Να χάλασε και αυτός τελικά; και ψάχνει τσάμπα κέρδος;

StarRider
07-11-2014, 13:58
ωραιο τοπικ αλλα γιατι καθόμαστε κι ασχολούμαστε με το ebay; θα μπορούσαμε να συννενοουμαστε μεταξυ μας να δημιουργούμε account και να παιρνει ο ενας το primary κι ο άλλος το secondary
κι αν το βαρεθούμε να το πουλαμε μετα σε χαμηλοτερη τιμη δεν ξερω ομως αν απαγορεύονται στο φορουμ τέτοιες αγγελιες

nikon
07-11-2014, 14:42
Δεν είναι κακή ιδέα υπήρχε και thread για κάτι τέτοιο αλλά νομίζω δεν έπιασε και πολύ.

odytsak
07-11-2014, 16:37
Παιδιά το COD Advance Warfare είναι Cross buy,
μπορούμε μ'ένα account να παίξουμε 4 άτομα,
τα 2 άτομα στο PS3 δεν υπάρχει πρόβλημα, θα βάλουν να κατεβάζει και θα το γυρίσουνε στο βασικό τους account και για να κατέβει το παιχνίδι και για να παίζουνε,
δεν χρειάζεται ποτέ να ξαναμπούνε σ'αυτό το account, απλά θα υπάρχει στην κονσόλα για να τρέχει το παιχνίδι.

Τα άλλα 2 άτομα στο PS4 ο ένας θα πάρει το primary (και θα μπορεί να παίζει με το account του)
κι ο άλλος το secondary που θα παίζει αναγκαστικά και μόνο μ'αυτό το account.

Από maxplay βγαίνει στα 47 ευρώ τα 60 δολλάρια οπότε υπολογίστε ούτε 12 ευρώ το άτομο,
αν υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται αλλά να είναι έμπιστα του φόρουμ που γνωρίζω με αρκετά posts να το προχωρήσουμε
και λέω έμπιστα μην έχουμε τίποτα βλακείες και αλλάζει ο άλλος τον κωδικό και πρέπει μετά να το κάνω reset για να τον επαναφέρω,
(το reset για όποιον δεν γνωρίζει γίνεται με την ημερομηνία γέννησης που γνωρίζει μόνο αυτός που δημιουργεί το account).

nikon
07-11-2014, 17:00
^^
Εγώ είμαι μέσα και αν δουλέψει (γιατί να μην δουλέψει δηλαδή) προχωράμε και για άλλα παιχνίδια.

Christos33
07-11-2014, 18:08
καλα τα λες odytsak αλλα ποιος θα παρει Secondary :D.
ήθελα να το πω εδώ και μέρες αφού παίρνετε από ebay γιατί δεν συνεργάζεστε μερική που θέλετε Primary με αυτούς που θέλουν Secondary ;).
*edit*
Εγω παντος ψηνομαι αν καποιος θελει Secondary και ξερει την διαδικασια (βαριεμαι να ψαχνω) για το Grand Theft Auto V: Remastered.....Αν και ειμαι ετοιμος να το παρω απο το US με 47 ευρω.

phoenix7
07-11-2014, 19:47
Εγώ μόνο secondary παίρνω πάντως.

Όσο αναφορά το θέμα τον πωλητή, σήμερα επικοινώνησε μαζί μου, αφού του ζήτησα πολλές φορές να το ελέγξει πρώτα ότι τα στοιχεία που μου έδωσε είναι λάθος, μου έστειλε μήνυμα ότι μου είχε δώσει λάθος κωδικό πρόσβασης τελικά... το θέμα είναι αγοράζεις ξανά τώρα από τον ίδιο; εγώ δεν το βλέπω πάντως

nikon
07-11-2014, 19:55
Oύτε εγώ έχω πρόβλημα αν θα είναι secondary καθώς δεν με νοιάζουν τα τρόπαια.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να φτιάχναμε ένα ξεχωριστό thread γι'αυτή τη φάση και να γράφουμε ποιοι θέλουμε να συμμετέχουμε και τι παιχνίδι ενδιαφέρει τον καθένα.

AriStos13
07-11-2014, 20:00
Και εμένα θα με ενδιέφερε για primary!!

Viper
07-11-2014, 20:09
Ακουγεται ενδιαφερον οντως.

stavros88
07-11-2014, 20:11
Και γω μεσα ειμαι ειτε για Primary ειτε για secondary

nikon
07-11-2014, 20:22
Εγώ μόνο secondary παίρνω πάντως.Toν secondary πόσοι μπορούν να τον πάρουν;;;

phoenix7
07-11-2014, 20:31
Toν secondary πόσοι μπορούν να τον πάρουν;;;

έχω την εντύπωση ένας μπορεί να παίζει κάθε φορά από secondary account, το θέμα είναι ένα primary πόσα secondary account δημιουργεί.

odytsak
07-11-2014, 21:53
O secondary παίζει μόνο online και ταυτόχρονα δεν γίνεται το συγκεκριμένο account να κάνει sign in σε άλλο PS4,
(ο ένας πετάει έξω τον άλλον αν συμβεί, για PS4 μιλάμε πάντα)

o primary δεν κάνει sign in με αυτό, μπαίνει με το κανονικό του account να γράφει και τρόπαια,
παίζουν δηλαδή ταυτόχρονα multi χωρίς κανένα πρόβλημα.

Christos33
07-11-2014, 23:14
Καλα τοσο καψα να το παρεις ειχες :P.
*edit*
Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως δινουν 23 ευρω το GTA V PS4 | GRAND THEFT AUTO 5 DIGITAL | PRIMARIA
http://www.ebay.com/itm/GTA-V-PS4-GRAND-THEFT-AUTO-5-DIGITAL-PRIMARIA-18-11-2014-/251708666527?pt=ES_Videojuegos&hash=item3a9b01729f
Βαζουν περισσοτερο το ενα λιγοτερο το αλλο γιατι αν δινουν και τα δυο 23 ευρω δλδ 46 ευρω να το αγοραζουν.
http://www.ebay.com/itm/GTA-V-PS4-GRAND-THEFT-AUTO-5-DIGITAL-SECUNDARIA-18-11-2014-/321575470649?pt=ES_Videojuegos&hash=item4adf644639
EUR 13.99 GTA V PS4 | GRAND THEFT AUTO 5 DIGITAL | SECUNDARIA
Κατι λαθος θα βλεπω.....

phoenix7
07-11-2014, 23:38
Καλα τοσο καψα να το παρεις ειχες :P.
*edit*
Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως δινουν 23 ευρω το GTA V PS4 | GRAND THEFT AUTO 5 DIGITAL | PRIMARIA
http://www.ebay.com/itm/GTA-V-PS4-GRAND-THEFT-AUTO-5-DIGITAL-PRIMARIA-18-11-2014-/251708666527?pt=ES_Videojuegos&hash=item3a9b01729f
Βαζουν περισσοτερο το ενα λιγοτερο το αλλο γιατι αν δινουν και τα δυο 23 ευρω δλδ 46 ευρω να το αγοραζουν.
http://www.ebay.com/itm/GTA-V-PS4-GRAND-THEFT-AUTO-5-DIGITAL-SECUNDARIA-18-11-2014-/321575470649?pt=ES_Videojuegos&hash=item4adf644639
EUR 13.99 GTA V PS4 | GRAND THEFT AUTO 5 DIGITAL | SECUNDARIA
Κατι λαθος θα βλεπω.....

Κάθε Primary βγάζει παραπάνω από ένα Secondary νομίζω

Kapa
07-11-2014, 23:49
Άπειρα secondary....Το θέμα είναι ότι μόνο ένα secondary μπορεί να παίζει. Οποιο άλλο μπει, θα πετάξει το προηγούμενο.

Christos33
08-11-2014, 00:02
κατσε γιατι δεν το επιασα σου πουλανε secondary που το δινουν και σε αλλους......η πουλανε ενα Primary και ενα secondary.
Εγω παλια ειχα παρει ενα secondary (λιγο επαιξα το παρατησα γιατι ηθελα το προφιλ μου) και το πουλησε λογικα μονο σε μενα γιατι δεν ειχα προβλημα οταν επαιζα τοτε.

nikon
08-11-2014, 07:41
’ρα στην ουσία μιλάμε για ένα primary και ένα secondary για να δουλέψει σωστά οπότε δύσκολα θα μπορέσουμε να ρίξουμε την τιμή, μόνο έτσι όπως είπε ο Οδυσσέας μια τετράδα με 2 ps3 και 2 ps4.

Snk
08-11-2014, 14:05
Τέλος καλό όλα καλά. Μου έστειλε σήμερα μήνυμα ο seller μαζί με τους κωδικούς και συγνώμη ότι με ξέχασε

Crazy_vision
08-11-2014, 21:12
Βρε παιδια επειδη ολοι λιγο πολυ ενδιαφερομαστε πιστευω δωστε και διεθυνσεις των seller που αγοραζετε ( με τη προυποθεση πως ειναι σωστοι απεναντι σας ) :)

odytsak
08-11-2014, 21:19
Βρε παιδια επειδη ολοι λιγο πολυ ενδιαφερομαστε πιστευω δωστε και διεθυνσεις των seller που αγοραζετε ( με τη προυποθεση πως ειναι σωστοι απεναντι σας ) :)

Aυτός είναι και ο βασικότερος λόγος ύπαρξης αυτού του thread.

Crazy_vision
09-11-2014, 10:05
Σωστα, αν εξαιρεσεις 1-2 παιδια ομως που το εχουν κανει ( εχουν δωσει δλδ λινκ ) ειδα ερωτησεις απο καποιους σε προηγουμενες σελιδες που δεν απαντηθηκαν αν δεν κανω λαθος ... Οποτε προτεινω λοιπον να γινει ισως ενα edit στο 1ο ποστ με 4-5 διευθυνσεις που ψωνιζουν καιρο καποια παιδια και ειναι εμπιστοι ... Αν καποιος εχει το χρονο και μπορει να το δουλεψει λιγακι απο εμενα εχει +Rep !

Kapa
09-11-2014, 14:39
Δεν ξερω αν υπαρχει καλυτερος απο αυτον...σε τιμες τουλαχιστον γιατι απο feedback ειναι τουμπανο.

http://www.ebay.com/sch/wiwibanani/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

antoniss
10-11-2014, 11:48
ασχολείται κανείς με ebay ? σήμερα πήγα να δω στο myebay και είναι όλα empty !

Το Purchase history κυρίως για να δώ κάτι που αγόρασα αλλά και γενικά τα πάντα είναι άδεια !

Το έχει πάθει κάποιος ?

odytsak
10-11-2014, 12:54
Mια χαρά δουλεύουν όλα, άλλαξε τα φίλτρα.

AriStos13
10-11-2014, 13:04
Ενδιαφέρετε κανένα παιδί για το pro 2015?
Θέλω το primary! Αν κάποιος θέλει το secondary ας μου πει!!

antoniss
10-11-2014, 13:10
Mια χαρά δουλεύουν όλα, άλλαξε τα φίλτρα.

τώρα μόλις έφιαξε , χωρίς να κάνω τπτ , τα φίλτρα εννοείται τα είχα δει , και το ίδιο είχε και ένας άλλος εδώ στη δουλειά που μπήκε με το δικό του account,
μάλλον κάποιο update έκαναν πριν τι να πω

De-lee_GR
10-11-2014, 19:16
Ενδιαφέρετε κανένα παιδί για το pro 2015?
Θέλω το primary! Αν κάποιος θέλει το secondary ας μου πει!!

Τσεκαρε inbox ;)

AriStos13
10-11-2014, 19:25
Μηπως θα μπορουσε καποιος να εξηγησει πως ακριβως γινετε αυτο?
Εγω με τον φιλο De-Lee_GR θελουμε να παρουμε το pro2015. εγω το primary και αυτος το secondary..
Πως θα γινει να του δωσω να το κατεβασει αφου το αγορασω εγω και το κατεβασω σαν primary?

phoenix7
10-11-2014, 19:30
Χωρίς να είμαι σίγουρος... αυτός που το θέλει primary θα το αγοράσει από το store, θα το πάρει θα το κάνει activate as primary στην κονσόλα του και θα μπορεί πλέον να το παίζει με το κανονικό του προφίλ , αφού γίνει αυτό θα έρθει ο άλλος που το θέλει σαν secondary , θα βάλει τα στοιχεία αυτά στην κονσόλα του, θα συνδεθεί και θα κατεβάσει το παιχνίδι, αλλά θα μπορεί να το παίζει μόνο από το secondary account

AriStos13
10-11-2014, 19:40
θελω ομως να το αγορασω απο το ebay για να βγει ποιο φτηνα.. γιατι στο store θα εχει κανενα 70αρι..

phoenix7
10-11-2014, 19:47
θελω ομως να το αγορασω απο το ebay για να βγει ποιο φτηνα.. γιατι στο store θα εχει κανενα 70αρι..

Δεν γίνεται. Αλλά γιατί να το πάρεις με 70 από το Ευρωπαϊκό Store; από Αμερικάνικο PSN κάνει 48,28

Όμως γιατί να μην το πάρει ο ένας 25 ευρώ Primary Account από eBay και ο άλλος 20 ευρώ Secondary Account από eBay, το ίδιο ακριβώς είναι.

De-lee_GR
10-11-2014, 19:51
Δεν γίνεται. Αλλά γιατί να το πάρεις με 70 από το Ευρωπαϊκό Store; από Αμερικάνικο PSN κάνει 48,28

Όμως γιατί να μην το πάρει ο ένας 25 ευρώ Primary Account από eBay και ο άλλος 20 ευρώ Secondary Account από eBay, το ίδιο ακριβώς είναι.

Αλλο ρωτάει ... Αν το αγοράσει απο eBay 20 € πχ απο τους τύπους που το πουλάνε με primary account ,θα μπορεί μετά ο αγοραστής να πουλήσει το secondary σε κάποιον που ενδιαφέρεται ;;;

AriStos13
10-11-2014, 19:52
Μαλιστα δηλαδη ειναι μια αλλη με λιγα λογια..

phoenix7
10-11-2014, 19:53
Αλλο ρωτάει ... Αν το αγοράσει απο eBay 20 € πχ απο τους τύπους που το πουλάνε με primary account ,θα μπορεί μετά ο αγοραστής να πουλήσει το secondary σε κάποιον πιυ ενδιαφέρεται ;;;

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, αλλιώς τι κέρδος θα είχαν αυτοί που τα πουλάνε μετά;

De-lee_GR
10-11-2014, 19:54
Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, αλλιώς τι κέρδος θα είχαν αυτοί που τα πουλάνε μετά;

Και εμένα μου φαίνεται παράξενο για αυτό ρωτάω .. ;)

phoenix7
10-11-2014, 19:57
Και εμένα μου φαίνεται παράξενο για αυτό ρωτάω .. ;)

εντάξει πες ότι γινόταν, έπαιρνες τον λογαριασμό και του άλλαζες κωδικό, θεωρητικά χωρίς να είμαι σίγουρος, αυτός δεν έχει το email δημιουργίας του PSN λογαριασμού; θα μπορεί να κάνει επαναφορά των κωδικών. Αλλά το ξαναλέω χωρίς να ξέρω σίγουρα, αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα μας λέει

AriStos13
10-11-2014, 19:59
εχεις δικιο γιατι αμα δεις στην περιγραφη λεει οτι αμα το σβησεις δεν μπορεις να το ξανακατεβασεις.. αρα δεν γινετε..!

AriStos13
10-11-2014, 20:07
με ψηνει πολυ και 25€ ειναι τιμη χωμα οταν στο skroutz.gr εχει 45 το φθηνοτερο..
το μονο - ειναι οτι δεν μπορεις να το πουλησεις..!

phoenix7
10-11-2014, 20:10
με ψηνει πολυ και 25€ ειναι τιμη χωμα οταν στο skroutz.gr εχει 45 το φθηνοτερο..
το μονο - ειναι οτι δεν μπορεις να το πουλησεις..!

Αν δεν σε ενδιαφέρει το Online ή τα τρόπαια ή να παίζεις με το profile σου αγοράζεις secondary, και αν δεις ότι το βαριέσαι το πουλάς, αυτό συμβαίνει τώρα με έμενα με το CoD advanced warfare, είχα χρόνια να παίξω, και σε κονσόλα ειδικά και δεν μπορώ να το συνηθίσω, με βλέπω να το πουλάω και αυτό στην τιμή που το πήρα

De-lee_GR
10-11-2014, 20:11
Εγω πάλι την έχασα την μπάλα ... Αν στο πουλήσει αυτός και το κατεβασεις έχεις το παιχνίδι στην κονσόλα σου , αν αλλάξει κωδικούς μετά δεν μπορεί να το πουλήσει και σε άλλον ;

phoenix7
10-11-2014, 20:13
Εγω πάλι την έχασα την μπάλα ... Αν στο πουλήσει αυτός και το κατεβασεις έχεις το παιχνίδι στην κονσόλα σου , αν αλλάξει κωδικούς μετά δεν μπορεί να το πουλήσει και σε άλλον ;

Δεν γνωρίζω την διαδικασία που ακολουθούν, και να τους ρωτήσεις δεν νομίζω να σου πουν, το θέμα είναι τι κέρδος έχουν πραγματικά από όλα αυτά τα account

AriStos13
10-11-2014, 20:14
σαν primary οχι αλλα σαν secondary μπορει ο ιδιος γιατι εχει τους κωδικους και το e-mail.!
αρα το πουλαει σε μενα primary μετα αλλαζει κωδικους και το πουλαει σε εσενα secondary. ετσι δουλευει αν εχω καταλαβει σωστα!

De-lee_GR
10-11-2014, 20:14
Αν δεν σε ενδιαφέρει το Online ή τα τρόπαια ή να παίζεις με το profile σου αγοράζεις secondary, και αν δεις ότι το βαριέσαι το πουλάς, αυτό συμβαίνει τώρα με έμενα με το CoD advanced warfare, είχα χρόνια να παίξω, και σε κονσόλα ειδικά και δεν μπορώ να το συνηθίσω, με βλέπω να το πουλάω και αυτό στην τιμή που το πήρα

Οκ για τα τροποια το καταλαβαίνω , γιατι να μην μπορείς να παίξεις online αφού υπάρχει plus σε άλλο account της κονσολας σου ;

phoenix7
10-11-2014, 20:15
Οκ για τα τροποια το καταλαβαίνω , γιατι να μην μπορείς να παίξεις online αφού υπάρχει plus σε άλλο account της κονσολας σου ;

Εγώ δεν το έγραψα σωστά, αν δεν σε ενδιαφέρει να παίξεις online με το κανονικό σου προφίλ εννοούσα. Και τα Primary και τα Secondary παίζουν κανονικά στο ίντερνετ, αρκεί να έχεις PS+ στον Main λογαριασμό σου


σαν primary οχι αλλα σαν secondary μπορει ο ιδιος γιατι εχει τους κωδικους και το e-mail.!
αρα το πουλαει σε μενα primary μετα αλλαζει κωδικους και το πουλαει σε εσενα secondary. ετσι δουλευει αν εχω καταλαβει σωστα!

Κάπως έτσι θα το κάνουν λογικά

De-lee_GR
10-11-2014, 20:18
σαν primary οχι αλλα σαν secondary μπορει ο ιδιος γιατι εχει τους κωδικους και το e-mail.!
αρα το πουλαει σε μενα primary μετα αλλαζει κωδικους και το πουλαει σε εσενα secondary. ετσι δουλευει αν εχω καταλαβει σωστα!

Για να στο πουλήσει λογικα σου δίνει email -password για να το κατεβασεις απο τον λογαριασμό του , αν αλλάξεις εσυ το password ?

dspug7
10-11-2014, 20:19
υπαρχουν και σε γνωστο ελληνικο φορουμ/σαιτ πωλητες που δινουν παιχνιδια με αυτο τον τροπο. εχω αρχισει και ψηνομαι κι εγω....

phoenix7
10-11-2014, 20:21
Για να στο πουλήσει λογικα σου δίνει email -password για να το κατεβασεις απο τον λογαριασμό του , αν αλλάξεις εσυ το password ?

θα μπορέσει να το κάνει recovery μέσα από το email που έχει δηλωμένο στο λογαριασμό που σου έδωσε

AriStos13
10-11-2014, 20:22
Για να στο πουλήσει λογικα σου δίνει email -password για να το κατεβασεις απο τον λογαριασμό του , αν αλλάξεις εσυ το password ?
και πως θα το αλλαξεις αφου το e-mail ειναι του πωλητη και αυτος εχεις τους κωδικους για να μπει στο e-mail που σου εδωσε..

υπαρχουν και σε γνωστο ελληνικο φορουμ/σαιτ πωλητες που δινουν παιχνιδια με αυτο τον τροπο. εχω αρχισει και ψηνομαι κι εγω....
ποιο site λες? για δωσε μας τα φωτα σου!!

AriStos13
10-11-2014, 20:26
δινει μονο secondary ομως.. :(

De-lee_GR
10-11-2014, 20:26
Ρε παιδιά και γαμώ τις πατεντες ειναι ... Απορώ πως και δεν την σκέφτηκε έλληνας πρώτα ... :p

AriStos13
10-11-2014, 20:38
αν αγορασω θα ειναι απο ebay γιατι το θελω primary..!

Kapa
10-11-2014, 20:41
Εγω απορω που αγοραζετε απο ebay. Πραγματικα δεν εχετε ουτε ενα "φιλο" που να τον εμπιστευεστε στο PS4?

Θα κανετε την ιδια δουλεια, με τα ιδια λεφτα, θα παιζετε και οι δυο με τα προφιλ σας(αν το κυριο προφιλ σας ειναι αμερικανικο) και οχι με τυχαια προφιλ και θα διαγραφετε/κατεβαζετε το παιχνιδι οσες φορες γουσταρετε.

Αν δεν εχετε πραγματικα κανεναν τοτε καλα κανετε και αγοραζετε απο Ebay. Τουλαχιστον δεν δινετε 60αρια.

efthimisv
10-11-2014, 21:06
Προσωπικά εγώ δεν έχω, είμαι ο μόνος από την παρέα που πήρα το 4. Οι πιο πολλοί μου φίλοι είναι pcάκιδες. Έχω ψηθεί για αγορά, μιας και έμπειρος και παλαιός αγοραστής μέσω ebay. Τα 60ρια, εκτός του ότι είναι μεγάλη κοροϊδία για' μένα, δεν είμαι διαθετημένος να τα δώσω, προτιμώ να τα φάω τα μαρούλια μου αλλού. Στην τελική δίνεις 20, το τερματίζεις και μετά από καιρό και στραβή να γίνει...στα μπίπια σου!!!

AriStos13
10-11-2014, 22:24
Γιώργο ούτε εγώ έχω κάποιον εμπιστο με Ps4!! Άρα στο ebay καταφέρω από αγκαστικα!!!

gkontos10
11-11-2014, 13:00
Ρε παιδιά μια ερώτηση..
Εγώ έχω πάρει primary το cod AW
Λογικά αυτός το πήρε από αμερικάνικο psn γιατί μου είπε αν θέλω dlc να κάνω αμερικάνικο λογαριασμό και να τον κάνω primary...

Η ερώτηση μου τώρα...

Αν κάνω αμερικάνικο και απο εκεί αγοράσω την επόμενη psn κάρτα ή παιχνίδια, dlc, addons κτλ

Θα μπορώ να γα παίζω στον κύριο λογαριασμό μου που είναι αγγλικός??

Με άλλα λόγια μπορώ να κάνω αγορές από αμερικάνικο psn και να παίζω σε αγγλικό??

Kapa
11-11-2014, 13:32
Ρε παιδιά μια ερώτηση..
Εγώ έχω πάρει primary το cod AW
Λογικά αυτός το πήρε από αμερικάνικο psn γιατί μου είπε αν θέλω dlc να κάνω αμερικάνικο λογαριασμό και να τον κάνω primary...

Η ερώτηση μου τώρα...

Αν κάνω αμερικάνικο και απο εκεί αγοράσω την επόμενη psn κάρτα ή παιχνίδια, dlc, addons κτλ

Θα μπορώ να γα παίζω στον κύριο λογαριασμό μου που είναι αγγλικός??

Με άλλα λόγια μπορώ να κάνω αγορές από αμερικάνικο psn και να παίζω σε αγγλικό??

Ναι θα κανεις τον αμερικανικο primary και αυτον και θα παιζεις κανονικα με τον αγγλικο.

Εχουμε πει οτι το DLC πρεπει να ταιριαζει με το Region του παιχνιδιου.

gkontos10
11-11-2014, 13:46
Αρα ο μόνος περιορισμός είναι πως το dlc αλλά και το παιχνίδι πρέπει να είναι αμερικανικά...

Υπάρχει κάποιο αντίκτυπο στο lag ή το ping??

Kapa
11-11-2014, 13:58
Αρα ο μόνος περιορισμός είναι πως το dlc αλλά και το παιχνίδι πρέπει να είναι αμερικανικά...

Υπάρχει κάποιο αντίκτυπο στο lag ή το ping??

Οχι δεν υπαρχει θεμα με Lag κτλ. Αν μας εβαζε σε αμερικανικους Server δεν υπηρχε περιπτωση να ξαναγοραζαμε απο αμερικανικο Store.

gkontos10
11-11-2014, 16:17
Άρα φίλε μου, μου προτείνεις καρφοτο αμερικάνικο store??

Kapa
11-11-2014, 16:25
Άρα φίλε μου, μου προτείνεις καρφοτο αμερικάνικο store??

Το βασικο προφιλ μου ειναι Αμερικανικο. Σου απαντω ετσι... :)

De-lee_GR
11-11-2014, 16:38
Αλλη μια ερώτηση ... Ποσα secondary μπορεί να πουλήσει ο πωλητής απο το eBay , με την λογική για το online που ο ένας που εχει secondary (αν ειναι 2 πχ) πετάει τον άλλον αν μπει ;;;; ή απλά το secondary απευθύνεται σε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει το online ??
Συνεχίζω να ψάχνω την μπάλα που έχω χάσει ....

Kapa
11-11-2014, 16:46
Αλλη μια ερώτηση ... Ποσα secondary μπορεί να πουλήσει ο πωλητής απο το eBay , με την λογική για το online που ο ένας που εχει secondary (αν ειναι 2 πχ) πετάει τον άλλον αν μπει ;;;; ή απλά το secondary απευθύνεται σε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει το online ??
Συνεχίζω να ψάχνω την μπάλα που έχω χάσει ....

To προφιλ Α μπορει να εχει προφιλ A Primary(σε μια μοναδικη κονσολα, αλλαζει οποτε θες βεβαια) και το προφιλ Α μπορει να μπει σε μια-δυο-τρεις κονσολες και να ειναι secondary. Δεν γινεται το προφιλ Α Primary να ειναι ταυτοχρονα Online με ενα προφιλ Α Secondary.

Το προφιλ Α μπορει να μπει Online ως Secondary σε μια κονσολα. Αν προσπαθησει αλλο Secondary προφιλ Α να μπει Online, θα πεταξει εκτος psn το προηγουμενο secondary προφιλ Α.

Το ζουμι: Ενα Primary προφιλ Α μπορει να εχει απειρα secondary. Online ομως μπορει να ειναι ειτε το primary ειτε το secondary. Ποτε και τα δυο μαζι, ποτε Online μαζι παραπανω απο ενα secondary.

De-lee_GR
11-11-2014, 17:33
To προφιλ Α μπορει να εχει προφιλ A Primary(σε μια μοναδικη κονσολα, αλλαζει οποτε θες βεβαια) και το προφιλ Α μπορει να μπει σε μια-δυο-τρεις κονσολες και να ειναι secondary. Δεν γινεται το προφιλ Α Primary να ειναι ταυτοχρονα Online με ενα προφιλ Α Secondary.

Το προφιλ Α μπορει να μπει Online ως Secondary σε μια κονσολα. Αν προσπαθησει αλλο Secondary προφιλ Α να μπει Online, θα πεταξει εκτος psn το προηγουμενο secondary προφιλ Α.

Το ζουμι: Ενα Primary προφιλ Α μπορει να εχει απειρα secondary. Online ομως μπορει να ειναι ειτε το primary ειτε το secondary. Ποτε και τα δυο μαζι, ποτε Online μαζι παραπανω απο ενα secondary.

Πολυ κατατοπιστικός !!! Αρα το θέμα ειναι οτι αγοράζεις primary για να παίξεις το παιχνίδι που αγορασες απο το main account σου ! Αν θες να παίξεις απο το account που αγορασες , πετάς έξω τον secondary ή οποιος μπει δεύτερος πετάει τον πρώτο ;;

Snk
11-11-2014, 17:40
Πήρα το Assassins Creed Rogue στα 15 ευρώ από αυτόν (http://www.ebay.com/itm/Assassins-Creed-Rogue-DIGITAL-ESPANOL-PS3-RESERVALO-11-11-/161477389438). Όλα πήγαν μια χαρά, μου έστειλε και πολύ γρήγορα του κωδικούς.

Αν και στον τίτλο λέει ισπανικά το παιχνίδι έχει κανονικά όλες τις γλώσσες μεσα

Leon_DiZ
11-11-2014, 17:43
Πήρα το Assassins Creed Rogue στα 15 ευρώ από αυτόν (http://www.ebay.com/itm/Assassins-Creed-Rogue-DIGITAL-ESPANOL-PS3-RESERVALO-11-11-/161477389438). Όλα πήγαν μια χαρά, μου έστειλε και πολύ γρήγορα του κωδικούς.

Αν και στον τίτλο λέει ισπανικά το παιχνίδι έχει κανονικά όλες τις γλώσσες μεσα

Πρέπει να έχεις Ισπανικό account για να κάνεις redeem?

nikon
11-11-2014, 18:17
Όχι email και password σου δίνουν για να μπεις στον λογαριασμό και να κατεβάσεις το παιχνίδι.

Leon_DiZ
11-11-2014, 18:21
Όχι email και password σου δίνουν για να μπεις στον λογαριασμό και να κατεβάσεις το παιχνίδι.

A, not for me then :P

Kapa
11-11-2014, 19:27
Πολυ κατατοπιστικός !!! Αρα το θέμα ειναι οτι αγοράζεις primary για να παίξεις το παιχνίδι που αγορασες απο το main account σου ! Αν θες να παίξεις απο το account που αγορασες , πετάς έξω τον secondary ή οποιος μπει δεύτερος πετάει τον πρώτο ;;

Δεν θα πεταξεις κανεναν εξω. Οι πωλητες στο ebay δεν πουλανε ενα προφιλ secondary σε αλλα ατομα, αλλιως θα γινοταν αυτο που λες.

Φτιαχνουν ενα προφιλ, αγοραζουν ενα game, πουλανε αυτο το προφιλ ως primary σε καποιον (αλλα μετα την αγορα του αλλαζουν κωδικους ετσι ωστε να μην μπορει να ξαναμπει με αυτο το primary και να μπαινει με το κυριο account του) και το secondary το πουλανε σε καποιον αλλο ο οποιος μπορει να παιζει μονο με αυτο και να το κατεβασει οσες φορες θελει σε οσες κονσολες θελει.

Για το λογο αυτο αλλαζουν τους κωδικους σε αυτον που αγοραζει primary, για να μην μπορει να μπει και πεταξει εξω τον secondary. Και για αυτο το λογο λενε οτι αν αγορασεις primary δεν γινεται να ξανακατεβασεις το παιχνιδι. Επειδη σου αλλαζουν τους κωδικους αφου εσυ κατεβασεις το παιχνιδι.

Ας κανει καποιος sticky αυτα που γραφω γιατι δεν τα ξαναγραφω... :P :P

phoenix7
11-11-2014, 19:34
Δεν θα πεταξεις κανεναν εξω. Οι πωλητες στο ebay δεν πουλανε ενα προφιλ secondary σε αλλα ατομα, αλλιως θα γινοταν αυτο που λες.

Φτιαχνουν ενα προφιλ, αγοραζουν ενα game, πουλανε αυτο το προφιλ ως primary σε καποιον (αλλα μετα την αγορα του αλλαζουν κωδικους ετσι ωστε να μην μπορει να ξαναμπει με αυτο το primary και να μπαινει με το κυριο account του) και το secondary το πουλανε σε καποιον αλλο ο οποιος μπορει να παιζει μονο με αυτο και να το κατεβασει οσες φορες θελει σε οσες κονσολες θελει.

Για το λογο αυτο αλλαζουν τους κωδικους σε αυτον που αγοραζει primary, για να μην μπορει να μπει και πεταξει εξω τον secondary. Και για αυτο το λογο λενε οτι αν αγορασεις primary δεν γινεται να ξανακατεβασεις το παιχνιδι. Επειδη σου αλλαζουν τους κωδικους αφου εσυ κατεβασεις το παιχνιδι.

Ας κανει καποιος sticky αυτα που γραφω γιατι δεν τα ξαναγραφω... :P :P

αυτό ακριβώς, βάλτε το στην πρώτη σελίδα του θέματος για να μην μπερδευόμαστε. Γιώργο όμως πέρα από αυτό, τι κέρδος βγάζουν τελικά; γιατί 45 ευρώ αγοράζουν το παιχνίδι το πουλάνε σε primary από 25 και σε secondary από 18-20, και μόνο θεωρητικά δεν βγαίνει κέρδος. μήπως να παίζει τίποτα άλλο από πίσω;

efthimisv
11-11-2014, 19:37
Αυτό το μήνυμά σου ήταν όλο το ζουμί, με 3 κύβους Knorr και ζωμό από πάπια, χήνα και φραγκόκοτα...Στα εξηγώ ωραία;;;Μάθε μπαλίτσα αγόρι μου, τα πάντα όλα λέμε τώρα!!!(Που θα' λεγε και ο Αλέφας)
Και λειψός να είσαι στο μυαλό, καταλαβαίνεις τι παίζει...Εύγε λεβέντη μου...!!!


Δεν θα πεταξεις κανεναν εξω. Οι πωλητες στο ebay δεν πουλανε ενα προφιλ secondary σε αλλα ατομα, αλλιως θα γινοταν αυτο που λες.

Φτιαχνουν ενα προφιλ, αγοραζουν ενα game, πουλανε αυτο το προφιλ ως primary σε καποιον (αλλα μετα την αγορα του αλλαζουν κωδικους ετσι ωστε να μην μπορει να ξαναμπει με αυτο το primary και να μπαινει με το κυριο account του) και το secondary το πουλανε σε καποιον αλλο ο οποιος μπορει να παιζει μονο με αυτο και να το κατεβασει οσες φορες θελει σε οσες κονσολες θελει.

Για το λογο αυτο αλλαζουν τους κωδικους σε αυτον που αγοραζει primary, για να μην μπορει να μπει και πεταξει εξω τον secondary. Και για αυτο το λογο λενε οτι αν αγορασεις primary δεν γινεται να ξανακατεβασεις το παιχνιδι. Επειδη σου αλλαζουν τους κωδικους αφου εσυ κατεβασεις το παιχνιδι.

Ας κανει καποιος sticky αυτα που γραφω γιατι δεν τα ξαναγραφω... :P :P

Kapa
11-11-2014, 19:50
αυτό ακριβώς, βάλτε το στην πρώτη σελίδα του θέματος για να μην μπερδευόμαστε. Γιώργο όμως πέρα από αυτό, τι κέρδος βγάζουν τελικά; γιατί 45 ευρώ αγοράζουν το παιχνίδι το πουλάνε σε primary από 25 και σε secondary από 18-20, και μόνο θεωρητικά δεν βγαίνει κέρδος. μήπως να παίζει τίποτα άλλο από πίσω;

Παντα πρεπει να κοιτας αν ειναι απο τον ιδιο πωλητη η πωληση σε primary/secondary στο ιδιο παιχνιδι. Ειναι σπανιο να δεις τον πωλητη να μην βγαζει κερδος απο την πωληση. Μπορει να το βαλει μονο για κραχτη. Ωστε να τραβηξει Feedback για να χτυπησει λιγο ψηλοτερα μετα τις τιμες.

Στη συνολικη πωληση και των δυο μερων δεν πρεπει να βγαζει πανω απο 2-4 ευρο.

Στην ουσια αυτος προσφερει αερα και βγαζει ενα χ ποσο. Μικρο μεγαλο δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι οτι οι 5 ολοκληρωμενες πωλησεις θα του δωσουν ενα παιχνιδακι για Gamesharing με καποιον φιλο του.

Christos33
12-11-2014, 01:25
5 μονο εκεί μέσα(ebay) δεν είναι ερασιτέχνες πουλάνε εκατοντάδες παιχνίδια μιλάμε για αρκετό χρήμα ειδικά τα δημοφιλή.

odytsak
12-11-2014, 10:54
Ας κανει καποιος sticky αυτα που γραφω γιατι δεν τα ξαναγραφω... :P :P

Γιώργο τσέκαρε το πρώτο post κι αν θέλεις κάτι να αλλάξουμε μου λες.

Crazy_vision
12-11-2014, 14:48
Παιδια μια ερωτηση να κανω για κατι που δεν εχω καταλαβει . Το προφιλ που φτιαχνεις ουσιαστικα πρεπει να παραμεινει ενεργο μεχρι να κατεβασεις το παιχνιδι . Απαξ και το κατεβασεις λοιπον ο πωλητης αλλαζει τους κωδικους και δεν εχεις πλεον προσβαση . Αρα αν το σβησεις, μετα το παιχνιδι παραμενει στο primary account σου για να παιξεις και ονλαιν;

Η πρέπει το προφιλ να παραμεινει μεσα στο PS4 ακομη κι αν δεν εχεις προσβαση;

nikon
12-11-2014, 15:10
Παιδια μια ερωτηση να κανω για κατι που δεν εχω καταλαβει . Το προφιλ που φτιαχνεις ουσιαστικα πρεπει να παραμεινει ενεργο μεχρι να κατεβασεις το παιχνιδι . Απαξ και το κατεβασεις λοιπον ο πωλητης αλλαζει τους κωδικους και δεν εχεις πλεον προσβαση . Αρα αν το σβησεις, μετα το παιχνιδι παραμενει στο primary account σου για να παιξεις και ονλαιν;

Η πρέπει το προφιλ να παραμεινει μεσα στο PS4 ακομη κι αν δεν εχεις προσβαση;
......

Απλα οταν εσυ θα μπεις και θα κατεβασεις το παιχνιδι, εκεινος θα μπει και θα αλλαξει κωδικους.

Το account θα παραμεινει primary για να μπορεις να παιξεις με δικο σου account, αλλα δεν θα μπορεις να μπεις σε αυτο το account γιατι θα αλλαξει τους κωδικους.

Οποτε αν σβησεις το account που σου δινει ή σβησεις το παιχνιδι τοτε χαιρετας και το παιχνιδι.

Crazy_vision
12-11-2014, 15:22
Μαλλον δεν μπορω να το εξηγησω σωστα, αυτο το εχω καταλαβει ηδη . Η ερωτηση μου αφορα ουσιαστικα τους 16 primary account που εχουμε περιθωριο να χρησιμοποιουμε ...

Με λιγα λογια αν βρουμε τρόπο να τα χωρεσουμε τα παιχνιδια που μπορουμε να παρουμε ειναι περιορισμενα . Εγω πχ που εχω ενα ευρωπαικο, ενα αμερικανικο και ενα του hong kong εχω περιθωριο για ακομη 13 που σημαινει 13 παιχνιδια απο το ebay ...

Ουσιαστικα αυτο το λεω ετσι ωστε να κανουμε σωστες επιλογες παιχνιδιων και να μην ενθουσιαζομαστε απο τη χαμηλη τιμη του ebay ... Και το λεω εγω που μανι μανι ψηνομαι ηδη για τα PES 2015 / Far Cry 4 & GTA V :)

nikon
12-11-2014, 15:26
Εννοείς ότι κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να αγοράσεις άλλους primary γιατί θα είσαι γεμάτος σωστά;;;....ε γι'αυτό υπάρχει και η λύση του secondary.

Kapa
12-11-2014, 15:35
Μπορεις να εχεις μεχρι 16 λογαριασμους ταυτοχρονα στη κονσολα. Μπορεις να φτιαξεις απειρους στη κονσολα ομως μπορουν να παραμεινουν μονο 16.


The PlayStation 4 allows up to 16 user profiles to be registered to one system. You can manage multiple user profiles as well as sharing game licenses and certain PlayStation Plus features between all accounts on your console.

Please remember that when you delete a user profile from your PS4, the following will occur:


-All game save data and screenshots generated by that user will be erased from the hard drive.

-Any game licenses or applications that were purchased by that profile and were shared will no longer be available, unless a different profile on your PS4 also owns the license and/or has your PS4 registered as their primary console.

-Any parental control restrictions set by the deleted profile will remain on your PS4, until they are changed via another Master (i.e. non-sub) account.
https://support.us.playstation.com/app/answers/detail/a_id/5214/~/user-profiles-on-ps4

katalanos_7
12-11-2014, 18:10
Πως οι πωλητές σιγουρεύουν ότι ο αγοραστής δεν θα αλλάξει τον κωδικό του account πριν από αυτούς;

Kapa
12-11-2014, 18:13
Πως οι πωλητές σιγουρεύουν ότι ο αγοραστής δεν θα αλλάξει τον κωδικό του account πριν από αυτούς;

Και να τον αλλαξει, ο κατοχος του email μπορει να αλλαξει τους κωδικους με την ημερομηνια γεννησης την οποια γνωριζει μονο αυτος.

katalanos_7
12-11-2014, 19:10
Και να τον αλλαξει, ο κατοχος του email μπορει να αλλαξει τους κωδικους με την ημερομηνια γεννησης την οποια γνωριζει μονο αυτος.
Μάλιστα.Δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους αγορές αλλά είχα περιέργεια πως εξασφαλίζουν ότι δεν θα χάσουν το account.

Kapa
12-11-2014, 19:11
Μάλιστα.Δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους αγορές αλλά είχα περιέργεια πως εξασφαλίζουν ότι δεν θα χάσουν το account.

Ολα υπολογισμενα ειναι... :)

De-lee_GR
12-11-2014, 19:36
Δεν κρατήθηκα χθες και πήρα το pes 2015 απο έναν Ισπανό με καλο feedback .
Σε μισή ώρα είχε απαντήσει και όλα άψογα προς το παρών (για primary account )
Παίζει να ήταν ισπανοφωνος γιατι στα μενού του παιχνιδιού στις γλώσσες είχε εκτος απο αγγλικά γαλλικά ιταλικά είχε και 3 ισπανοφωνες .
Μάλλον απο Μεξικό μου κάνει οτι αγοράζουν που θα βγαίνει φθηνότερα :p

odytsak
12-11-2014, 19:39
Bάλε εδώ
http://psnprofiles.com/
το psn id που σου έδωσε και δες τι χώρα είναι.

De-lee_GR
12-11-2014, 20:45
Bάλε εδώ
http://psnprofiles.com/
το psn id που σου έδωσε και δες τι χώρα είναι.

Το mail του έδωσε και τελειώνει σε .es

Malawi
14-11-2014, 10:44
Ερωτηση :

αν εγω με secondary account παιζω pro ή last of us αλλα οχι online αλλα τοπικα στην κονσολα μου, τοτε θα τους πεταει παλι εκτος αν εχουν συνδεθει 2-3 διαφορετικοι χρηστες σε secondary accounts;;;;

djpar
14-11-2014, 11:07
Που στο καλό βρίσκεται secondary,θέλω να δω το dragon age αλλά όλα είναι primaria,primera κτλ.πρέπει να περιμένω να βγει πρώτα να δωθουν αυτά και μετά να ψαχτω?

odytsak
14-11-2014, 11:10
Το mail του έδωσε και τελειώνει σε .es

Δεν γινόταν να σου δώσει κάτι άλλο, το mail (με το pass) αντιστοιχεί σε psn id όταν το βάλεις στην κονσόλα σου.

Malawi
14-11-2014, 11:26
Που στο καλό βρίσκεται secondary,θέλω να δω το dragon age αλλά όλα είναι primaria,primera κτλ.πρέπει να περιμένω να βγει πρώτα να δωθουν αυτά και μετά να ψαχτω?
Συνηθως πρεπει να εχουν κυκλοφορησει πρωτα για να βγουν τα secondary

phoenix7
14-11-2014, 12:37
Ερωτηση :

αν εγω με secondary account παιζω pro ή last of us αλλα οχι online αλλα τοπικα στην κονσολα μου, τοτε θα τους πεταει παλι εκτος αν εχουν συνδεθει 2-3 διαφορετικοι χρηστες σε secondary accounts;;;;

1 secondary θα έχει μονο 1 χρήστη,δεν τον εχουν παραπάνω άτομα το λογαριασμό

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Nikos326_GR
14-11-2014, 13:38
Ερωτηση :

αν εγω με secondary account παιζω pro ή last of us αλλα οχι online αλλα τοπικα στην κονσολα μου, τοτε θα τους πεταει παλι εκτος αν εχουν συνδεθει 2-3 διαφορετικοι χρηστες σε secondary accounts;;;;

ΔΕΝ μπορεις να παίξεις με secondary offline

Malawi
14-11-2014, 14:12
καποιοι πωλητες διαθετουν προς πωληση ακομα κ 8 secondary κοπιες απο το ιδιο παιχνιδι και στην ιδια καταχωρηση.

πως το κανουν τοτε αυτο;;;

De-lee_GR
14-11-2014, 14:26
καποιοι πωλητες διαθετουν προς πωληση ακομα κ 8 secondary κοπιες απο το ιδιο παιχνιδι και στην ιδια καταχωρηση.

πως το κανουν τοτε αυτο;;;

Λογικα έχουν αγοράσει 8 φορές το παιχνίδι και το πωλούν άλλες τόσες

Kapa
14-11-2014, 14:27
Ερωτηση :

αν εγω με secondary account παιζω pro ή last of us αλλα οχι online αλλα τοπικα στην κονσολα μου, τοτε θα τους πεταει παλι εκτος αν εχουν συνδεθει 2-3 διαφορετικοι χρηστες σε secondary accounts;;;;

Με το Secondary παιζεις ΜΟΝΟ Online και ο λογος ειναι οτι πρεπει να τσεκαρει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το License που "τραβαει" απο το Primary.


1 secondary θα έχει μονο 1 χρήστη,δεν τον εχουν παραπάνω άτομα το λογαριασμό

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Το Secondary μπορουν να το εχουν 1000 ατομα ταυτοχρονα(τυχαιος αριθμος) αλλα μονο ενας μπορει να μπει και να παιξει Online.Οποιος αλλος μπει με Secondary πεταει τον προηγουμενο που ειχε μπει με το ιδιο Secondary. Λογικο...

Δεν αναφερομαι για το πως πουλανε στο ebay αλλα με γενικους ορους.

- - - Updated - - -


καποιοι πωλητες διαθετουν προς πωληση ακομα κ 8 secondary κοπιες απο το ιδιο παιχνιδι και στην ιδια καταχωρηση.

πως το κανουν τοτε αυτο;;;

Εχουν 8 διαφορετικα accounts με το παιχνιδι.

Malawi
14-11-2014, 14:51
ακουγεται καλο να παρω σε secondary το assassin's creed unity για ps4 στα 16€;;;;

phoenix7
14-11-2014, 14:59
ακουγεται καλο να παρω σε secondary το assassin's creed unity για ps4 στα 16€;;;;

Για μένα αξίζει, και στην τελική, αν δεν σου αρέσει ή το βαρεθείς το πουλάς σε άλλον. Η μπορείς να κάνεις αυτό που είπε και ο Γιώργος, αν έχεις φίλο μπορείτε να το αγοράσετε μόνοι σας και να πάρει ο ένας το Primary και ο άλλος το Secondary

Malawi
14-11-2014, 15:11
οντως... δεν εχω φιλο αλλα τα λεφτα δεν ειναι κ πολλα... μαλλον θα το χτυπησω

nikon
14-11-2014, 19:30
Το Secondary μπορουν να το εχουν 1000 ατομα ταυτοχρονα(τυχαιος αριθμος) αλλα μονο ενας μπορει να μπει και να παιξει Online.Οποιος αλλος μπει με Secondary πεταει τον προηγουμενο που ειχε μπει με το ιδιο Secondary. Λογικο....Αν κατάλαβα καλά δηλαδή κάποιος που πουλάει 5 secondary με το CoD πχ από αυτούς τους 5 που θα το αγοράσουν μπορεί ο ένας μόνο να παίζει online;;;

phoenix7
14-11-2014, 19:47
Για αυτό όταν παίρνεις το λογαριασμό αλλάζεις το passwrod με την μια, θεωρητικά μπορεί να πάρει πίσω τους κωδικούς ο αρχικός δημιουργός, αλλά θα το μάθεις όταν το κάνει, γιατί θα το πάρει να αλλάξει κωδικούς να το ξαναπουλήσει και δεν θα μπορείς να συνδεθείς γενικά στο account

Για αυτό αγοράστε μόνο από τους "γνωστούς" πωλητές στο eBay

nikon
14-11-2014, 19:51
E υποτίθεται όλοι αυτό δεν κάνουν πως θα κάτσει να πάνε να μπουν 5-6 online από τον ίδιο λογαριασμό;;;

phoenix7
14-11-2014, 20:05
Οι "γνωστοί πωλητές στο eBay πουλάνε, ένα primary στα 25-30 ευρώ, αφού πουληθεί θα το μετατρέψουν σε secondary και θα το πουλήσουν άλλα 18-20 ευρώ(έτσι ξέρω τουλάχιστον)

Τώρα αν πάτε και αγοράσετε από πωλητή με κακό feedback και λίγες πωλήσεις τι να πω

Και τα 2 όμως δεν σας εγγυάται κανείς ότι αν θέλει ο αρχικός δημιουργός να τα πάρει πίσω, δεν θα κάνει ένα reset password, για αυτό είναι ρίσκο γενικά η αγορά από το eBay, χίλιες φορές όπως είπε και ο Γιώργος,μεταξύ μας

Christos33
14-11-2014, 20:39
Καλα πως θα τα παρει πισω αφου αλλαζεις εμαιλ εγω ετσι εκανα σε ενα που ειχα παρει παλια (βεβαια και αυτος αυτο μου ειχε πει να αλλαξω εμαιλ).

odytsak
14-11-2014, 21:10
Καλα πως θα τα παρει πισω αφου αλλαζεις εμαιλ εγω ετσι εκανα σε ενα που ειχα παρει παλια (βεβαια και αυτος αυτο μου ειχε πει να αλλαξω εμαιλ).

Eπειδή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ν'αλλάξω email, είναι κάτι που δεν χρειάζεται επιβεβαίωση από το παλιό email?
βάζεις απλά το καινούριο μέσα από την κονσόλα και όλα ΟΚ?

Το λέω γιατί αν όντως αλλάζει έτσι απλά μου πέρασε μια σκέψη πως θα μετατρέψουμε τα secondary σε primary.

Kapa
14-11-2014, 22:06
Αν κατάλαβα καλά δηλαδή κάποιος που πουλάει 5 secondary με το CoD πχ από αυτούς τους 5 που θα το αγοράσουν μπορεί ο ένας μόνο να παίζει online;;;

Ο πωλητης που πουλαει 5 secondary cod, εχει φτιαξει 5 account και εχει αγορασει 5 φορες το παιχνιδι.

- - - Updated - - -


Eπειδή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ν'αλλάξω email, είναι κάτι που δεν χρειάζεται επιβεβαίωση από το παλιό email?
βάζεις απλά το καινούριο μέσα από την κονσόλα και όλα ΟΚ?

Το λέω γιατί αν όντως αλλάζει έτσι απλά μου πέρασε μια σκέψη πως θα μετατρέψουμε τα secondary σε primary.

Για να αλλαξεις στοιχεια στο account χρειαζεται email και password απο την εγγραφη ή προηγουμενη αλλαγη.

Παιδια ακομα και να αλλαξετε στοιχεια, σας τα αλλαζει παλι αυτος σε χρονο dt. Δεν ειναι τιποτα.

phoenix7
14-11-2014, 22:27
Ο φίλος memix μπορεί και παίζει απο το κανονικό του προφιλ cod , ενω εχει secondary account :D

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Christos33
14-11-2014, 23:30
@odytsak η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι μου έδωσε τα στοιχεια και εγώ απλά το άλλαξα, αλλα έχει δίκιο ο Kapa αν θέλει μπορεί να τα ξανά αλλάξει αλλα ποιος θα ασχοληθεί πρέπει να πέσεις σε εντελώς μάπα πωλητή.

nikon
15-11-2014, 07:21
Ο φίλος memix μπορεί και παίζει απο το κανονικό του προφιλ cod , ενω εχει secondary account :D

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2Αυτό το έκανα και εγώ με το switch user και μάλιστα μου έδωσε και τα τρόπαια στο κανονικό προφίλ μου.

odytsak
15-11-2014, 09:18
...έμαθες και το switch user. :P

nikon
15-11-2014, 09:43
Δεν παίζομαι σε λέω πιο πολύ κάνω switch user παρά που παίζω παιχνίδια, ήταν να μη το μάθω τώρα δεν σταματάω.

phoenix7
18-11-2014, 16:52
στο eBay έχει πολύ λίγα secondary account και λίγα έως αρκετά primary, αυτή την στιγμή, τις άλλες μέρες γινόταν χαμός και έναν πωλητή που τον ρώτησα για 2 παιχνίδια είπε δεν θα τα βάλει... ή πούλησαν και βαρέθηκαν ή τους έβαλαν χέρι σιγά σιγά ή θα βάλουν τις επόμενες μέρες

Kane
19-11-2014, 08:52
Αυτό το έκανα και εγώ με το switch user και μάλιστα μου έδωσε και τα τρόπαια στο κανονικό προφίλ μου.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς μπας και αρχίσω να κοιτάω και εγώ τα secondary accounts.

nikon
19-11-2014, 09:33
Με το που ανοίγεις το ps4 σε βγάζει στον primary σωστά;;;.....πατάς ps button επιλέγεις switch user και μπαίνεις στον secondary που είναι το παιχνίδι που αγόρασες πατάς Χ να μπεις στο παιχνίδι και την ώρα που θα αρχίσει να φορτώνει κάνεις την ίδια κίνηση ps button, switch user και μπαίνεις στο παιχνίδι και παίζεις από το δικό σου προφίλ ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα τα παιχνίδια.

Υ.Γ.: ΟΔΥΣΣΕΑΑΑΑΑΑΑ πως με βλέπεις;;;....όλο και καλύτερος ε;;;

Viper
19-11-2014, 09:41
Μπραβο nikon. Σου βαζω τγια:silly:


πατάς Χ να μπεις στο παιχνίδι και την ώρα που θα αρχίσει να φορτώνει κάνεις την ίδια κίνηση ps button, switch user

Αυτο οντως χρειαζεται? Γιατι εγω δεν το κανω ετσι. Απλα οταν κατεβει το παιχνιδι στον secondary, κανω switch (χωρις να ξεκινησω το παιχνιδι) στον κανονικο λογαριασμο και το ξεκιναω απο εκει.

nikon
19-11-2014, 09:43
Μα δεν έχει λουκέτο πως το ξεκινάς;;;;.....βάλε κάτι παραπάνω βρε τσιφούτη.:P

Viper
19-11-2014, 09:48
Μηπως γιατι τον secondary τον εχω κανει primary? Δεν ξερω. Φoβαμαι οτι εχω μεινει πισω στα μαθηματα και δεν θα με περασει ο Οδυσσεας. Κανα σκονακι παιζει?

nikon
19-11-2014, 09:53
Ναι μάλλον αυτό θα είναι, άστα τα σκονάκια γιατί είναι αυστηρά τα πράγματα.....που είναι και αυτός ο Οδυσσέας όταν τον θες εξαφανίζεται gαμ0τ0 μου.

stratisd
19-11-2014, 10:06
Διαβαζω 4-5 σελιδες απο χτες και προσπαθω να βγαλω ακρη.
Με απλα λογια αν παρω ενα secondary accound στο PES2015 θα μπορω να παιξω online με το κανονικο μου account? και αν ναι πως;

odytsak
19-11-2014, 12:21
Παίδες επειδή το έξαψα αρκετά αυτές τις μέρες θέλετε να κάνω ένα account να αγοράσετε COD Advanced Warfare σε τιμή λιώμα?

Aν υπάρχουν άτομα που τους ενδιαφέρει να ανοίξω ένα καινούριο θέμα ή μια αγγελία,
οι εκδόσεις για PS4 primary στα 16 ευρώ και οι εκδόσεις για PS3 primary στα 8 ευρώ.

Το τονίζω το primary, θα παίζετε με το δικό σας account, με την δική σας friendlist και με τα δικά σας trophy.

gkontos10
19-11-2014, 12:24
Το cod το έχω, αλλά αν θα το κάνεις και για άλλα παιχνίδια με ενδιαφέρει

phoenix7
19-11-2014, 12:32
Παίδες επειδή το έξαψα αρκετά αυτές τις μέρες θέλετε να κάνω ένα account να αγοράσετε COD Advanced Warfare σε τιμή λιώμα?

Aν υπάρχουν άτομα που τους ενδιαφέρει να ανοίξω ένα καινούριο θέμα ή μια αγγελία,
οι εκδόσεις για PS4 primary στα 16 ευρώ και οι εκδόσεις για PS3 primary στα 8 ευρώ.

Το τονίζω το primary, θα παίζετε με το δικό σας account, με την δική σας friendlist και με τα δικά σας trophy.

Εγώ θα ήθελα το dragon age να κάνεις ;)

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

odytsak
19-11-2014, 12:32
Δεν έχω σκοπό να το κάνω για άλλα παιχνίδια ούτε και για να βγάλω χρήματα,
το κάνω καθαρά για επιμορφωτικούς λόγους.

dlevel
19-11-2014, 12:34
θες να μας πεις τον πιο cost efficient τρόπο? thanx.

phoenix7
19-11-2014, 12:52
Αν ειναι μόνο για cod πάω πασο :p

Αν βρηκες κάποιο κόλπο όμως Πες μας :)

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dlevel
19-11-2014, 13:13
αν μας το πει και θες Phoenix, επιδεί είδα προτιμάς τα secondary και εγώ τα primary, το κάνουμε μαζί με κανα Dragonage κλπ.

phoenix7
19-11-2014, 13:38
ρωτάω γιατί αν είναι να βρεις primary στα 16 ευρώ, είναι πολύ καλή τιμή

Christos33
19-11-2014, 14:27
Αν ειναι μονο 16 και εγω μεσα δεν γαμι*** ας το δοκιμασουμε οχι πως τρελαίνομαι να το παίξω (μπορεί ούτε να το ακουμπήσω) ;)

odytsak
19-11-2014, 15:13
Για αρχή θέλω ένα άτομο για PS4 (ο Φώτης αφού δήλωσε πρώτος ενδιαφέρον) και δύο άτομα για PS3,
Χριστόφορε θα μπορείς μετά τον Φώτη να είσαι εσύ αν ενδιαφέρεσαι για PS4, κανένα 24ωρο όμως αργότερα να είμαστε σίγουροι ότι όλα δουλεύουν ΟΚ στον Φώτη.

FotisGRC
19-11-2014, 15:18
Οdy αν θέλει κάποιος άλλος δεν έχω θέμα, εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος!

Viper
19-11-2014, 15:21
Δηλωνω και εγω αν δεν προχωρησει του Φωτη ή του Χριστοφορου.

Επισης Οδυσσεα, δεν ξερω τι και πως αλλα παιζει να γινει κατι παρομοιο για το GTA?

ΥΓ: Πες ναι πες ναι πες ναι:P

FotisGRC
19-11-2014, 15:29
Τσιμπησα το Shadow Of Mordor τελικά, γιατι το COD δεν θα παίξω καθόλου Multi, ας το πάρει κάποιο παιδι που ενδιαφέρεται περισσότερο..

Για τα παιδιά που έχουν αγοράσει απο Ebay. Μου έστειλε κανονικά τους κωδικούς και τώρα το κατεβάζω. Ειναι Primary. Μου είπε να μην διαγράψω το user που έφτιαξα, σωστά? Επίσης έκανα την κονσόλα μου Primary στο συγκεκριμένο account.

Δεν έχω κάνει κανένα λάθος ε?

Kapa
19-11-2014, 15:31
Ολα σωστα Φωτη...

odytsak
19-11-2014, 15:33
Ναι αν διαγράψεις τον user χάνεις το παιχνίδι, δεν μπορεί να ξανακατέβει,
υπάρχει βέβαια πάντα το ρίσκο να χαλάσει ο σκληρός ή η κονσόλα σου οπότε κι έτσι θα χαθεί το παιχνίδι.

Christos33
19-11-2014, 15:38
To GTA V τι εγινε ρε παιδια δεν γινεται να γινει; Δεν καταλαβα :D.
Εγω το πηρα απο US τα μπονους στο στορυ μοιραζονται αλλα online δεν εχω καταλαβει μονο 150000 μου βγαζει το us προφιλ που ειναι τα αλλα 500000 οεο.....στο GR τιποτα στο online.

odytsak
19-11-2014, 15:43
Δηλωνω και εγω αν δεν προχωρησει του Φωτη ή του Χριστοφορου.

Επισης Οδυσσεα, δεν ξερω τι και πως αλλα παιζει να γινει κατι παρομοιο για το GTA?

ΥΓ: Πες ναι πες ναι πες ναι:P

OK, βλέπω ενδιαφέρον αρκετό για PS4, θέλω όμως και δύο άτομα για PS3 για να το προχωρήσω,
8 ευρώ είναι για PS3 και θα το έχετε για πάντα, αρκεί να μην διαγράψετε το account ή το παιχνίδι από το PS3.

Το κάνω συγκεκριμένα στο COD γιατί είναι Cross buy και μπορώ να κάνω απόσβεση από τις PS3 εκδόσεις,
αν κάτι δεν πάει καλά και δεν είναι όπως τα υπολογίζω, έτσι θα μπω λίγο μέσα αλλά δεν με πειράζει για 5-10 ευρώ, θα μου μείνει η γνώση,
με διαφορετικό παιχνίδι με 16 ευρώ primary θα μπω πολύ μέσα.

phoenix7
19-11-2014, 15:44
Τσιμπησα το Shadow Of Mordor τελικά, γιατι το COD δεν θα παίξω καθόλου Multi, ας το πάρει κάποιο παιδι που ενδιαφέρεται περισσότερο..

Για τα παιδιά που έχουν αγοράσει απο Ebay. Μου έστειλε κανονικά τους κωδικούς και τώρα το κατεβάζω. Ειναι Primary. Μου είπε να μην διαγράψω το user που έφτιαξα, σωστά? Επίσης έκανα την κονσόλα μου Primary στο συγκεκριμένο account.

Δεν έχω κάνει κανένα λάθος ε?

αν και υπάρχουν αρκετοί που πουλάνε primary βάλε ένα link του πωλητή

FotisGRC
19-11-2014, 15:54
Ολα σωστα Φωτη...


Ναι αν διαγράψεις τον user χάνεις το παιχνίδι, δεν μπορεί να ξανακατέβει,
υπάρχει βέβαια πάντα το ρίσκο να χαλάσει ο σκληρός ή η κονσόλα σου οπότε κι έτσι θα χαθεί το παιχνίδι.

Ευχαριστώ παίδες. Ναι πάντα υπάρχει το ρίσκο να χαθεί το παιχνίδι.. Γενικά προτιμώ σε τέτοια παιχνίδια να στηρίζω και τους devs, αλλα λόγω τρελής οικονομική στενότητας τελευταία, ειναι κρίμα να έχω το PS4 να κάθεται χωρίς παιχνίδια.

- - - Updated - - -


αν και υπάρχουν αρκετοί που πουλάνε primary βάλε ένα link του πωλητή

Aπο εδώ το πήρα. 22 ευρώ Primary. http://www.ebay.com/sch/annepsn/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

Σε 5 λεπτά ειχα αρχίσει το download.

odytsak
19-11-2014, 16:05
Aυτη την παπαριά με τα μεταφορικα να μην κάνανε, άλλη τιμή βλέπεις κι άλλη τιμή είναι η τελική.

FotisGRC
19-11-2014, 16:09
Οντως, στο Link που έστειλα (οταν βλεπεις τι πουλάει ο καθένας) δεν φαίνονται τα μεταφορικά.

FotisGRC
19-11-2014, 17:22
Νομίζω είχα δει κάποιον να το ξαναρωτάει αυτό, αλλα δεν είμαι σίγουρος.. Αφού μου έχει δώσει τα στοιχεία του λογαριασμού δεν μπορώ να μπω και να αλλάξω το password?

AriStos13
19-11-2014, 17:29
Νομιζω μπορεις Φωτη αλλα ο εκαστοτε πωλητης μπορει να το ξαναλλαξει εχοντας την ημερομηνια γεννησης..!

Christos33
19-11-2014, 17:52
Primary δεν πηρες .....δεν μπορεις να ξαναμπείς γιατί λογικά άλλαξε τα στοιχεια για να το πουλήσει για δευτερεύων, εσύ μονο με το δικό σου λογαριασμό μπορείς να το παίξεις και αν διαγράψεις το παιχνίδι η τον άλλο λογαριασμό το έχασες.

FotisGRC
19-11-2014, 17:56
Primary δεν πηρες .....δεν μπορεις να ξαναμπείς γιατί λογικά άλλαξε τα στοιχεια για να το πουλήσει για δευτερεύων, εσύ μονο με το δικό σου λογαριασμό μπορείς να το παίξεις και αν διαγράψεις το παιχνίδι η τον άλλο λογαριασμό το έχασες.

Primary δεν είναι όταν μπορείς να παίξεις με τον λογαριασμό σου και να πάρεις κανονικά trophy κτλ? Και Secondary όταν παίζεις μόνο με τον λογαριασμό που σου έδωσε αυτός.

nikon
19-11-2014, 18:59
Aυτη την παπαριά με τα μεταφορικα να μην κάνανε, άλλη τιμή βλέπεις κι άλλη τιμή είναι η τελική.


Οντως, στο Link που έστειλα (οταν βλεπεις τι πουλάει ο καθένας) δεν φαίνονται τα μεταφορικά.Δεξιά που λέει view έχει customize που μπορείς να βάλεις να εμφανίζει και το shipping cost.

FotisGRC
19-11-2014, 19:09
Σωραίος!

phoenix7
19-11-2014, 19:31
Δεξιά που λέει view έχει customize που μπορείς να βάλεις να εμφανίζει και το shipping cost.

μερικοί βέβαια δεν βάζουν για όλες τις χώρες και πρέπει να επικοινωνείς μαζί τους

nikon
19-11-2014, 19:42
Ναι αλλά βλέπεις το shipping not specified οπότε δεν χρειάζεται να μπεις στη καρτέλα του παιχνιδιού για να δεις τελική τιμή.

Viper
19-11-2014, 19:48
Του secondary το καγκελο γινεται:D

Εχω φτιαξει 2ο US λογαριασμο και πηρα το Fifa. Τον εκανα primary τον US για να μπορω να παιζω στο Ελληνικο account. Ωραια μεχρι εδω.

Αν παρω λογιαρασμο απο το ebay και τον κανω primary (για να παιζω στον ελληνικο), να υποθεσω οτι δεν θα μπορω να παιζω FIFA στον ελληνικο γιατι πλεον ο US δεν θα ειναι primary. Και οποτε θελω να παιζω fifa πρεπει να κανω primary τον US και τουμπαλιν. Σωστα?

Kapa
19-11-2014, 19:52
Λαθος...

Ολα τα προφιλ μπορουν να γινουν primary σε μια κονσολα.

Απο τη στιγμη που θα αγορασεις ενα primary και το βαλεις στη κονσολα σου, θα μπορεις να παιζεις με το ελληνικο αυτο το παιχνιδι.

Αν εχεις κανει primary και αλλο ενα αμερικανικο για ενα αλλο παιχνιδι, παλι θα μπορεις να παιξεις με το ελληνικο. Και παει λεγοντας.

phoenix7
19-11-2014, 19:54
Του secondary το καγκελο γινεται:D

Εχω φτιαξει 2ο US λογαριασμο και πηρα το Fifa. Τον εκανα primary τον US για να μπορω να παιζω στο Ελληνικο account. Ωραια μεχρι εδω.

Αν παρω λογιαρασμο απο το ebay και τον κανω primary (για να παιζω στον ελληνικο), να υποθεσω οτι δεν θα μπορω να παιζω FIFA στον ελληνικο γιατι πλεον ο US δεν θα ειναι primary. Και οποτε θελω να παιζω fifa πρεπει να κανω primary τον US και τουμπαλιν. Σωστα?

μπορείς να έχεις ταυτόχρονα 16 primary λογαριασμούς και στον καθένα έχεις από 1 παιχνίδι αγορασμένο και να παίζεις με όλα τα προφίλ

Viper
19-11-2014, 19:58
Α μαλιστα. Καπως ξεκαθαριζει το τοπιο. Ευχαριστω πολυ.

Viper
20-11-2014, 08:36
Ευχαριστώ παίδες. Ναι πάντα υπάρχει το ρίσκο να χαθεί το παιχνίδι.. Γενικά προτιμώ σε τέτοια παιχνίδια να στηρίζω και τους devs, αλλα λόγω τρελής οικονομική στενότητας τελευταία, ειναι κρίμα να έχω το PS4 να κάθεται χωρίς παιχνίδια.

- - - Updated - - -



Aπο εδώ το πήρα. 22 ευρώ Primary. http://www.ebay.com/sch/annepsn/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

Σε 5 λεπτά ειχα αρχίσει το download.

Ευχαριστουμε Φωτη! Τσιμπησα το GTAV. Ολα καλα, κατεβηκε και το απογευμα θα το δοκιμασω.

FotisGRC
20-11-2014, 12:53
Να εισαι καλα αγορινα.. Πιστευω οτι υπαρχει γενικα ενα μικρο ρισκο αλλα αν εχει καλο feedback δεν εχεις προβλημα.

phoenix7
20-11-2014, 23:31
θεωρητικά μπορείς να κάνεις έναν λογαριασμό deactivate από primary σε μια κονσόλα μέσω account.sonyentertainmentnetwork.com ;

Snk
21-11-2014, 07:13
Με βάση αυτά που λέει ο padpoet στο fb, δεν το βλέπω να συνεχίζεται και πολύ ακόμα αυτό με τα accounts

nikon
21-11-2014, 08:08
^^
Τι θα γίνει θα απαγορεύσει η Sony το share;;;....χλωμό.

θεωρητικά μπορείς να κάνεις έναν λογαριασμό deactivate από primary σε μια κονσόλα μέσω account.sonyentertainmentnetwork.com ;Όχι το δοκίμασε ο Οδυσσέας και δεν τον άφησε.

Malawi
21-11-2014, 08:57
Με βάση αυτά που λέει ο padpoet στο fb, δεν το βλέπω να συνεχίζεται και πολύ ακόμα αυτό με τα accounts
Δηλαδη;;;;; Για δωσε ενα ζουμι

Viper
21-11-2014, 09:03
Μαλλον για αυτο λεει:


Ακούστε μια: Το να αγοράζετε παιχνίδια μέσω secondary account είναι
a) Παράνομο - Κυρίως για τον πωλητή
b) Θα τα χάσετε τα παιχνίδια μιας και τα account αυτά θα κλείσουν και δεν θα ξανανοίξουν ΠΟΤΕ!
Edit γιατί μερικοί δεν καταλάβανε: Παραπάνω μιλάω για αγορά digital παιχνιδιών μέσω άλλου secondary account. Σας πουλάνε δηλαδή ένα account με παιχνίδι μέσα.

Και προσθετει:


Ναι έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το φαινόμενο. Anyway, ελάχιστες οι ώρες ζωής αυτών των account

nikon
21-11-2014, 09:11
Η πώληση των primary δηλαδή είναι νόμιμη;;

Malawi
21-11-2014, 13:26
Για οποιον ενδιαφερεται εχω βαλει αγγελια στο φορουμ για καποια παιχνιδια σε secondary

Viper
21-11-2014, 13:56
Φιλε Malawi, χωρις να εχω σκοπο να σε προσβαλω ή να "σου την πω", θεωρω οτι η αγγελια που εβαλες δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και να εξηγησω. Διαβαζεις ενα σχολιο απο υπευθυνο της Sony/Playstation, οτι τα secondary accounts θα κλειδωθουν και οτι χανονται ολα τα παιχνιδια που εχουν συνδεθει με αυτους.

Και μετα απο λιγο, βαζεις αγγελια στο forum που πουλας τετοιους λογαριασμους. Και να πω οτι ημασταν Ebay ή καποιο site αποκλειστικα με αγγελιες, δεν θα υπηρχε προβλημα. Αγνωστοι μεταξυ αγνωστων και καλα θα εκανες.

Αλλα σε ενα forum, ειναι κριμα, καποιος που δεν ασχολητε / ενημερωνετε καθημερινα, να αγορασει καποιο λογαριασμο/παιχνιδι και μετα απο 1-2-10 μερες να κλειδωθει ο λογαριασμος. Μια παρεα ειμαστε, με αυτον μπορει να εχεις παιξει κανα διπλο FIFA ή να εχετε ανταλλαξει και 5-6 κουβεντες.

Τουλαχιστον, ας εβαζες μια σημειωση, οτι υπαρχουν φημες για αυτο και αυτο, η αγορα γινεται με δικια σας ευθυνη.

Και παλι λεω, δεν εχω σκοπο να σε προσβαλω. Ηθελα πολυ ωρα να το γραψω αλλα φοβομουν πως θα το παρεις. Το εγραψα τελικα:P

Sorry για το offtopic.

Slay
21-11-2014, 14:01
Περιμενω απαντηση απο τον Padpoet για το ζητημα, και αναλογως την απαντηση μπορει να εχουμε τροποιηση των κανονων για τις αγγελιες, και φυσικα σβησιμο αγγελιων εαν αυτο χρειαστει.

Kapa
21-11-2014, 14:23
Αναγραφεται στα Terms of Use της ψηφιακης αγορας οτι απαγορευεται η πωληση σε secondary account?

Επισης ποια η διαφορα του να αγορασεις ενα παιχνιδι Retail και να περασει απο 10 χερια, απο το να αγορασεις ενα Digital και να περασει απο 10 χρηστες. Το τελικο ποσο που θα λαβει η Sony θα ειναι ακριβως το ιδιο.

Anyway μεγαλη κουβεντα ανοιγουμε...

Daytime Dreamer
21-11-2014, 14:25
Μαλλον για αυτο λεει:



Και προσθετει:

Who is dat Poet guy? LOL!

Είναι απλό ... στα legal T&C τα λέει όλα

"You may not sell, buy, trade, or otherwise transfer your Online ID, SEN Account or any personal access to SEN through any means or method, including by use of web sites"

http://www.sonyentertainmentnetwork.com/terms-of-service/

Και για όποιον θέλει να διαβάσει και άλλο:

http://www.sonyentertainmentnetwork.com/en-gb/terms-of-service/

http://legaldoc.dl.playstation.net/ps3-eula/psn/e/e_privacy_en.html

http://legaldoc.dl.playstation.net/ps3-eula/psn/e/e_tosua_en.html

Account πουλάνε ... και μέσω των account έχεις access στο voucher code - game

Άρα απαγορεύεται ... τόσο απλά.

Slay
21-11-2014, 14:27
Επισης ποια η διαφορα του να αγορασεις ενα παιχνιδι Retail και να περασει απο 10 χερια, απο το να αγορασεις ενα Digital και να περασει απο 10 χρηστες. Το τελικο ποσο που θα λαβει η Sony θα ειναι ακριβως το ιδιο.


μπορεις να πουλησεις ενα psysical παιχνιδι 3 φορες ?

Θα υπαρξουν αλλαγες στους κανονες σημερα, και οι εν λογω αγγελιες θα διαγραφουν.

Edit: και το πιθανο ειναι οτι και το παρον θεμα θα κλειδωθει.

Kapa
21-11-2014, 14:32
Είναι απλό ... στα legal T&C τα λέει όλα

"You may not sell, buy, trade, or otherwise transfer your Online ID, SEN Account or any personal access to SEN through any means or method, including by use of web sites"



Οξυμορο...

Ναι μεν επιτρεπεις το Gamesharing επισημα(Βρισκεται στο επισημο FAQ) αλλα ταυτοχρονα δεν επιτρεπεις το account να μεταφερθει αλλου?

Πως γενεν αυτο?

Malawi
21-11-2014, 14:32
Φιλε Malawi, χωρις να εχω σκοπο να σε προσβαλω ή να "σου την πω", θεωρω οτι η αγγελια που εβαλες δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και να εξηγησω. Διαβαζεις ενα σχολιο απο υπευθυνο της Sony/Playstation, οτι τα secondary accounts θα κλειδωθουν και οτι χανονται ολα τα παιχνιδια που εχουν συνδεθει με αυτους.

Και μετα απο λιγο, βαζεις αγγελια στο forum που πουλας τετοιους λογαριασμους. Και να πω οτι ημασταν Ebay ή καποιο site αποκλειστικα με αγγελιες, δεν θα υπηρχε προβλημα. Αγνωστοι μεταξυ αγνωστων και καλα θα εκανες.

Αλλα σε ενα forum, ειναι κριμα, καποιος που δεν ασχολητε / ενημερωνετε καθημερινα, να αγορασει καποιο λογαριασμο/παιχνιδι και μετα απο 1-2-10 μερες να κλειδωθει ο λογαριασμος. Μια παρεα ειμαστε, με αυτον μπορει να εχεις παιξει κανα διπλο FIFA ή να εχετε ανταλλαξει και 5-6 κουβεντες.

Τουλαχιστον, ας εβαζες μια σημειωση, οτι υπαρχουν φημες για αυτο και αυτο, η αγορα γινεται με δικια σας ευθυνη.

Και παλι λεω, δεν εχω σκοπο να σε προσβαλω. Ηθελα πολυ ωρα να το γραψω αλλα φοβομουν πως θα το παρεις. Το εγραψα τελικα:P

Sorry για το offtopic.

Κωστα εν μερει εχεις δικιο.

ΑΛΛΑ , δεν κρυφτηκα οτι δε γνωριζω γι αυτο κ εγραψα κ εδω μεσα πως εβαλα την αγγελια. Τοσες μερες το συζηταμε εδω.

κυριως με σκοπο αν θελει καποιος να παιξει οικονομικα ενα καλο παιχνιδι (μεχρι και οποτε και εαν κλειδωσει) και να γλυτωσω κ εγω απο ενδεχομενο κλειδωμα των παιχνιδιων που απλα "μαζεψα" για να υπαρχουν χωρις να εχω σκοπο να παιξω αμεσα.

Και ξαναλεω , απο τη μερια σου εχεις δικιο να το βλεπεις ετσι. Αλλα εξηγηθηκα κ εγω, ειλικρινα.

Kapa
21-11-2014, 14:38
μπορεις να πουλησεις ενα psysical παιχνιδι 3 φορες ?

Θα υπαρξουν αλλαγες στους κανονες σημερα, και οι εν λογω αγγελιες θα διαγραφουν.

Edit: και το πιθανο ειναι οτι και το παρον θεμα θα κλειδωθει.

Ναι αν το αγορασεις 3 φορες το ιδιο παιχνιδι μπορεις. Οι πωλητες στο ebay δεν αγοραζουν ενα παιχνιδι και το πουλανε σε 40 ατομα.

Αγοραζουν ενα παιχνιδι και το πουλανε σε ενα primary και ενα secondary. Thats it. Μετα φτιαχνουν ενα αλλο account και αγοραζουν το ιδιο παιχνιδι. Και αυτο γινεται γιατι η Sony επιτρεπει ΕΠΙΣΗΜΑ το Gamesharing.

Ειναι παραθυρο.

Εγω απλα θελω να δω πως θα γινει η επιλογη των "παρανομων", γιατι εγω που κανω Gamesharing με ενα account, αν μου κλειδωσουν το Account θα φυγει καταγγελια χτες...

Slay
21-11-2014, 14:43
Οξυμορο...

Ναι μεν επιτρεπεις το Gamesharing επισημα(Βρισκεται στο επισημο FAQ) αλλα ταυτοχρονα δεν επιτρεπεις το account να μεταφερθει αλλου?

Πως γενεν αυτο?

Γιωργο ειναι abuse της υπηρεσιας, κομπινα πως να στο πω αλλιως. Εκμεταλευονται καποιοι το συστημα της sony που ειναι για να εξυπηρετει τους χρηστες, για να βγαλουν λεφτα. Αγοραζουν κατι 50 ευρω και μετα το πουλαν σε 3 διαφορετικους ανθρωπους για 25 (η και παραπανω) και βγαζουν απο το τιποτα 25 ευρω κερδος.

- - - Updated - - -



Εγω απλα θελω να δω πως θα γινει η επιλογη των "παρανομων", γιατι εγω που κανω Gamesharing με ενα account, αν μου κλειδωσουν το Account θα φυγει καταγγελια χτες...

σε αυτο εχεις δικιο, και εγω θα ηθελα να ξερω περισσοτερα για το συγκεκριμενο.

nikon
21-11-2014, 14:46
Tίποτα δεν θα γίνει όσοι τσιμπήσουν τσίμπησαν, αν εγώ δηλαδή μοιραστώ με έναν φίλο ένα παιχνίδι είμαι παράνομος και πάω να βγάλω λεφτά;;;


Φαντάζομαι ότι εξετάζει και αυτές τις περιπτώσεις η καλή μας η Sony ε;;;


(i) You are at least 18 years old
If you are under 18 years old, your parent or guardian must create a SEN account and then set up a Sub Account for you to use. If you are a parent or guardian, your responsibilities for your Sub Accounts are explained below.

Kapa
21-11-2014, 14:46
Γιωργο ειναι abuse της υπηρεσιας, κομπινα πως να στο πω αλλιως. Εκμεταλευονται καποιοι το συστημα της sony που ειναι για να εξυπηρετει τους χρηστες, για να βγαλουν λεφτα. Αγοραζουν κατι 50 ευρω και μετα το πουλαν σε 3 διαφορετικους ανθρωπους για 25 (η και παραπανω) και βγαζουν απο το τιποτα 25 ευρω κερδος.

Βλεποντας τα Terms of use ειναι παρανομο. By the way δεν το πουλανε σε 3. Το πουλανε σε 2. Και βγαζουν ελαχιστο κερδος, το οποιο δεν ειναι το δικο μας θεμα τωρα.

Εγω κανοντας Gamesharing ειναι σαν να παραβιαζω τα παραπανω Terms of use. Σωστα?

Πως γινεται να συνυπαρχουν τα παραπανω Terms of Use και το επισημο FAQ που επιτρεπει το gamesharing?

Αυτη ειναι η απορια μου.

odytsak
21-11-2014, 14:54
By the way δεν το πουλανε σε 3. Το πουλανε σε 2. Και βγαζουν ελαχιστο κερδος, το οποιο δεν ειναι το δικο μας θεμα τωρα.

Γιώργο 3 φορές το πουλάνε, το ότι δεν έχω ποστάρει την διαδικασία είναι γιατί δεν μ' αρέσει να διδάσκω επίδοξους απατεώνες πως να βγάζουν χρήματα.

dlevel
21-11-2014, 16:22
τελικά, επειδή έχω χάσει λίγο το θέμα, με primary είμαστε safe οτι θα κρατήσουμε το game ( έστω με ρίσκο μη καεί ο σκληρός και πάπαλα ) ?

Christos33
21-11-2014, 19:26
Καλά τώρα ανακαλύψατε την αμερική φυσικά και είναι παράνομο ποιος είπε ότι είναι νόμιμο να πουλάς ένα παιχνίδι 2-3 φορες (το ιδιο) και μάλιστα με κέρδος (όσο και να είναι),ούτε χρειάζεται να διαβάσεις κανόνες απλή λογική είναι........ και λογικά να μοιράζεσαι παιχνίδια με άλλους δεν επιτρέπεται, το ότι το επιτρέπει είναι γιατί χρειάζεται για καποιους.
Δεν κρίνω ούτε λέω κάτι γι'αυτους που το κάνουν και δεν με νοιάζει, ας κατεβάσουν λίγο τις τιμές να αγοράζει νόμιμα ο κόσμος.
*edit*
Για το psn store λεω που δεν πεφτουν η τιμες καθολου μα ειναι δυνατον να πουλανε games που στα μαγαζια κανουν 30 ευρω στο psn store κανουν 50.

Kapa
21-11-2014, 20:00
Το θεμα δεν ειναι απλο και μια αποφαση της Sony μπορει να τους παρει μπαλα ολους.

Δεν εχω νουμερα στα χερια μου αλλα θεωρω οτι Gamesharing κανουν χιλιαδες ατομα.

Σε περιπτωση που τους παρει μπαλα ολους, βλεπω αρκετο κοσμο να πηδαει το καραβι και να πηγαινει στην απεναντι μερια. Ευκολα....πολυ ευκολα.

Αν θελουν να στειλουν κοσμο απεναντι τοτε μπορουν να δοκιμασουν. Μετα απο τη πατατα της ms με το DRM, θα ειναι η σειρα της Sony με το gamesharing.

Πραγματικα εχει μεγαλο ενδιαφερον το παραπανω. Εχω 80 ατομα στη λιστα μου και οι 60 κανουν Gamesharing. Για να δουμε...

katalanos_7
21-11-2014, 22:33
Πιστεύω πως είναι πολύ πιο απλό από ότι φανταζόμαστε για τη Sony να ανακαλύψει ποιοί λογαριασμοί είναι "αληθινοί" και κάνουν gamesharing και ποιοί είναι δημιουργημένοι μόνο για πώληση digital παιχνιδιών...

Malawi
22-11-2014, 17:23
Θα χρειαστει ενας καλος ντετεκτιβ!!!!