PDA

View Full Version : Spore



greekteo
02-01-2008, 19:16
http://www.imageshack.gr/files/mjoq962tj69dbblxgvn1.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=mjoq962tj69dbblxgvn1.png)

To Spore είναι ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι σχεδιασμένο από τον Γουίλ Ράιτ, γνωστός για την σειρά Sims, το οποίο δίνει την δυνατότητα στον παίχτη να "ελέγξει" την εξέλιξη ενός οργανισμού από το μονοκυτταρικό του στάδιο μέχρι την στιγμή που γίνεται γαλαξιακός θεός.

Γενικά
Το Spore στην ουσία είναι ένα παιχνίδι ελεγχόμενης εξέλιξης όπου ο παίχτης παίζει κυρίως τον ρόλο των μεταλλάξεων, και δευτερευόντως σε μορφή metagames την ελεύθερη βούληση του οργανισμού που ελέγχει. Ο οργανισμός του παίχτη ξεκινά σε μονοκυτταρική μορφή και εξελίσσεται όπως θέλει ο παίχτης, αρχικά σε μονοκυτταρικό επίπεδο και έπειτα σε πολυκυτταρικό. Σε πολυκυτταρικό επίπεδο ο οργανισμός αποκτά νοημοσύνη, αρχίζει να γίνεται κοινωνικός και εξερευνά τον κόσμο όλο και περισσότερο σε λογαριθμική κλίμακα δηλαδή από κει που ήταν μονοκυτταρικός και η αντίληψη του κόσμου του έφτανε σε επίπεδα της τάξης του 10-5, σιγά-σιγά φτάνει μέχρι και σε κλίμακα 1022, γεγονός που δίνει πολύ έντονα την εντύπωση "ανοιχτού τέλους" όπου δεν υπάρχουν αφύσικα όρια να περιορίζουν τον παίχτη όπως πχ. γίνεται σε άλλα ηλεκτρονικά παιχνίδια όπου ο παίχτης συναντά αόρατους τοίχους που δείχνουν το τέλους του κόσμου.

Η αντίληψη του κόσμου σε δυνάμεις του 10 σε συνδιασμό με τον επαναστατικά αναδυτικό χαρακτήρα του παιχνιδιού κάνουν το Spore ένα παιχνίδι-σταθμό στην ιστορία των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.


Επεξεργαστές οντοτήτων
Σχεδόν όλα τα αντικείμενα στο παιχνίδι είναι παραμετροποιήσιμα. Από τον οργανισμό του παίχτη, μέχρι την καλύβα του πρώτου κοινωνικού επιπέδου, και από την πόλη του τελευταίου κοινωνικού επιπέδου μέχρι έναν ολόκληρο πλανήτη στο τελευταίο επίπεδο. Συγκεκριμένα:
Επεξεργαστής πλασμάτων
Ο επεξεργαστής πλασμάτων είναι ο πρώτος επεξεργαστής που χρησιμοποιεί ο παίχτης. Ο παίχτης στην ουσία αρχικά "πλάθει" σα πηλό το σώμα του πλάσματος όπως θέλει αυτός και έπειτα τοποθετεί πάνω στο σώμα του μάτια, στόματα, χέρια, πόδια κτλ. Επίσης τοποθετεί και διάφορα "αξεσουάρ" όπως ουρές, κέρατα κα. Ύστερα περνά στο να χρωματίσει το πλάσμα, είτε να του δώσει μια υφή σε κάθε σημείο του σώματός του. Το σύστημα μπορεί επίσης να υπολογίζει, με βάση τη μορφολογία του πλάσματος, που είναι η κοιλιά του και που η πλάτη του, αν όντως θέλει ο παίχτης να έχει κάτι τέτοιο. Στη συνέχεια σε ένα κλειστό περιβάλλον το οποίο υπάρχει μόνο για λόγους ελέγχου, ο παίχτης μπορεί να δει πως το πλάσμα που δημιούργησε περπατάει, μιλάει κτλ.
Επεξεργαστής κτιρίων
Ο επεξεργαστής κτιρίων χρησιμοποιείται πάνω-κάτω όπως ο επεξεργαστής πλασμάτων αλλά για τα κτίρια που φτιάχνει ο πολιτισμός του παίχτη σε ανώτερα επίπεδα. Μπορεί ο παίχτης να σχεδιάσει και να χρωματίσει ένα κτίριο όπως ακριβώς θέλει. Ο επεξεργαστής κτιρίων γίνεται διαθέσιμος στον παίχτη όταν ο οργανισμός του αποκτήσει ανώτερη ευφυΐα.
Επεξεργαστής καλύβας
Ο επεξεργαστής καλύβας είναι αυτός που χρησιμοποιεί ο παίχτης όταν βρίσκεται στο πρώτο κοινωνικό επίπεδο. "Εξελλίσοντας" την καλύβα της φυλής που ελέγχει βοηθά την φυλή του να αναπτύξει τον πολιτισμό της.
Επεξεργαστής χλωρίδας
Ο επεξεργαστής χλωρίδας είναι ο βασικός επεξεργαστής για την δημιουργία φυτών στον κόσμο του Spore.
Επεξεργαστής οχημάτων
Ο επεξεργαστής οχημάτων είναι το εργαλείο του παίχτη για να δημιουργεί οχήματα ξηράς, θάλασσας και αέρος. Πέραν του σχήματος που μπορεί να διαμορφώσει ο παίχτης, υπάρχουν και αντικείμενα που χρησιμοποιούνται ώστε να δώσουν στο όχημα γνωρίσματα ώθησης, επιθετικών και αμυντικών ικανοτήτων κτλ.
Επεξεργαστής UFO
Ο επεξεργαστής UFO είναι το εργαλείο που χρησιμοποιεί ο παίχτης για να διαμορφώσει το τελικό του όχημα, το UFO. O Γουίλ Ράιτ χαρακτηρίζει το UFO σαν το ελβετικό σουγιά του παίχτη μέσα στο παιχνίδι. Το χρησιμοποιεί σχεδόν για τα πάντα. Ομοίως με τον επεξεργαστή οχημάτων, ο παίχτης μπορεί να δώσει στο UFO του διάφορα χαρακτηριστικά, για άμυνα, επίθεση κτλ αλλά επίσης μπορεί να το εξοπλίσει με διάφορα εργαλεία, πχ στο τελευταίο στάδιο ο παίχτης μπορεί να δώσει στο UFO του εργαλεία γεωποίησης.


Κυκλοφορία
Το Spore είναι υπό κατασκευή από την εταιρία en:Maxis και θα διανεμηθεί από την εταιρία en:Electronic Arts για PC σε Windows πλατφόρμες, PSP, Nintendo DS, XBOX 360, Nintendo Wii και Sony Playstation 3. Δεν υπάρχει επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας. Περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στους εξωτερικούς σύνδεσμους.

Βιντεο
mSDAl4hrgZ8
1gxK1e5MSYg
Gameplay Video
IiaXyNrUChI
Εικονες
http://www.imageshack.gr/files/oatswr1u3tt45ft9nh3p.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=oatswr1u3tt45ft9nh3p.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/9g868uo5fvumr9gbmpec.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=9g868uo5fvumr9gbmpec.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/0q1cyabzmgar1gen0o5e.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=0q1cyabzmgar1gen0o5e.jpg)


Gameplay
Καθώς ο οργανισμός του παίχτη εξελίσσεται και η αντίληψή του αυξάνεται, το στυλ του παιχνιδιού αλλάζει. Ο Γουίλ Ράιτ αναφέρει ότι με αυτό τον τρόπο δείχνει το σεβασμό του σε διάφορα κλασσικά παιχνίδια που αγάπησε. Συγκεκριμένα, στην παρουσίαση του GDC το 2005 αναφέρει:

Το αρχικό μικροσκοπικό/μονοκυτταρικό επίπεδο μοιάζει με το Πάκμαν
Το αρχικό πολυκυτταρικό επίπεδο με το Ντιάμπλο (παιχνίδι) (en:Diablo (computer game))
To αρχικό κοινωνικό επίπεδο με το Πόπιουλους (παιχνίδι) (en:Populous)
Το μεσαίο κοινωνικό επίπεδο με το Σιμ Σίτι (en:SimCity)
Το ανώτερο κοινωνικό επίπεδο με το Ρισκ και το Σιβιλαϊζέησον (en:Risk (game), en:Civilization (computer game))
To επίπεδο που ο πολιτισμός του παίχτη εξερευνά το διάστημα παίρνει στοιχεία από το παιχνίδι Destroy All Humans!
Και το τελικό επίπεδο που ο πολιτισμός του παίχτη μπορεί και μετακινείται σε όλο το γαλαξία είναι ένα τεράστιο Αμμοδοχείο (παιχνίδια
source: wikipaideia

klepidas
02-01-2008, 19:29
den mou leei kati to toso tromero

Katana
02-01-2008, 19:44
Aν εχει online, θα ειναι τρομερα ενδιαφερον.Σαν SP δεν ξερω, ειναι θεμα γουστου.

TopGunZ
02-01-2008, 19:51
Πολύ ενδιαφέρον, σίγουρα περισσότερο από την μέγιστη π@π@ρι@ το Σιμς (που από τις πωλήσεις δείχνει κατά πόσο πρέπει να εμπιστευόμαστε τις πωλήσεις για το πόσο καλό είναι ένα προιόν). Είναι παλιά η ιδέα, αλλά ποτέ δεν είχε εξερευνηθεί σε τέτοιο βάθος. Είδωμεν...

Άσχετο, νόμιζα ότι θα είναι αποκλειστικά στο Wii, οπότε ευχάριστα νέα...

pvinis
02-01-2008, 20:05
αυτο το παιχνιδι το ειχα δει πριν 2 χρονια περιπου... και ακομα περιμενω... ελεγαν τελος 2005, μετα το πηγαν 2006, 2007 δεν ειπαν τιποτα, και τωρα απλα δεν λενε:p

για να δουμε... με τοσα χρονια που το φτιαχνουν, θα πρεπει να βγει τελειο...

PDS
02-01-2008, 20:08
Παιδια ειμαστε σιγουροι οτι θα βγει για ps3?Eγω ηξερα οτι ειναι για pc και για wii.Mπορει να κανω λαθος..

greekteo
02-01-2008, 23:03
Παιδια ειμαστε σιγουροι οτι θα βγει για ps3?Eγω ηξερα οτι ειναι για pc και για wii.Mπορει να κανω λαθος..

Κανεις δεν ξερει, αλλου λεει θα βγει για pc & DS, αλλου αυτο που λες, αλλου ολα τα συστηματα. Επελεξα το πιο αντικειμενικο :p

Update: Αυτο που ισχυει σιγουρα ειναι αυτο. Σιγουρα θα κυκλοφορησει για pc, nintendo ds & mobile phones. Για τα υπολοιπα συστηματα δεν εχουν βγει ακριβεις πληροφοριες. Ωστοσο, μονο η εκδοση του pc θα ναι το ολοκληρωμενο παιχνιδι. Η mobile kai ds εκδοση θα ναι μονο μια φαση ξεχωριστα. (Λογικο γιατι γινεται πολυ μεγαλο το παιχνιδι)

greekteo
02-01-2008, 23:04
Aν εχει online, θα ειναι τρομερα ενδιαφερον.Σαν SP δεν ξερω, ειναι θεμα γουστου.

Online θα εχει, ετσι λεγεται

desperate_gamer
03-01-2008, 01:35
Φαίνεται εξαιρετικό. Και διαφωνώ με τον TopGunZ που αποκάλεσε μέγα παπαριά το Sims. Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους και σίγουρα δεν έχει το βάθος άλλων παιχνιδιών, αλλά είναι άκρως εθιστικό και διασκεδαστικό. Τι να μου κάνει ο Φώσκολος όταν οι δικές μου γειτονιές στο Sims 2 παντρεύονται, χωρίζουν στο άψε σβήσε, ξεπουλάνε έρωτες για τα λεφτά και μπλέκουν τα μπούτια τους γενικά. LOL!

Το μόνο ανησυχιτικό με αυτό το παιχνίδι είναι μήπως πάσχει από micro-management όπως και το αγαπημένο μου The Movies. Δηλαδή έχει τόσες πολλές παραμέτρους να ελέγξεις και να ρυθμίσεις που το παιχνίδι καταντά μια ατέλειωτη αγγαρεία και πολύ δύσκολη μάλιστα.

TopGunZ
03-01-2008, 01:48
Κοίτα...πάντα έλεγα δεν μπορεί να βγάλουν μεγαλύτερη μπαρούφα, πιο βαρετή ηλιθιότητα, πιο άχρηστο κατασκεύασμα από τα σπορτς games (ποδοσφαιράκια, μπασκετάκια, σκατουλάκια κλπ κλπ) και Ω....βγάζουνε το Sims...

Σοβαρά τώρα, όταν ήμουν 10 χρονών έβλεπα με τις αδερφές μου καμιά φορά το Beverly Hills, αλλά μετά πήγαινα και έπαιζα με τα GI Joe μου, όχι με καμιά Barbie. Αυτή τη φράση "Τι να μου κάνει ο Φώσκολος όταν οι δικές μου γειτονιές στο Sims 2 παντρεύονται, χωρίζουν στο άψε σβήσε, ξεπουλάνε έρωτες για τα λεφτά και μπλέκουν τα μπούτια τους γενικά." αν την άκουγα από το γιο μου πρώτα θα τον έδερνα και μετά θα τον πήγαινα στις π**τ@ν$ς... Και μετά θα τον έβαζα να παίξει Duke Nukem... :D

Πραγματικά, πέρα από την πλάκα, προσπάθησα να το παίξω μερικές φορές, αλλά το πρώτο μισάωρο ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Αντιλαμβάνομαι το εθιστικό στοιχείο του παιχνιδιού, απλά δεν ήταν ποτέ του γούστου μου. Ο μόνος τρόπος να ασχοληθώ με κάτι που έχει να κάνει με την πραγματικότητα είναι να έχει α)Αυτοκίνητα, β)Όπλα, γ)Logistics (Sim City, Theme Hospital κλπ)...Οπότε αποκλείουμε Σιμς και ποδοσφαιράκια...

Εnough ranting...

Νομίζω ότι ο σπασίκλας που το φτιάχνει είχε βρίσει το PS3...το έχουμε σε ένα σημείο στο φόρουμ...

PDS
03-01-2008, 01:53
Κοίτα...πάντα έλεγα δεν μπορεί να βγάλουν μεγαλύτερη μπαρούφα, πιο βαρετή ηλιθιότητα, πιο άχρηστο κατασκεύασμα από τα σπορτς games (ποδοσφαιράκια, μπασκετάκια, σκατουλάκια κλπ κλπ) και Ω....βγάζουνε το Sims...

ΤοpgunZ στο εχω ξαναπει.Δεν μπορεις να λες μπαρουφα και ηλιθιοτητα τα ποδοσφαιρακια και τα μπασκετακια κτλ επειδη δεν σου αρεσουν και στην πραγματικη ζωη...
Εχουν βγει κατα καιρους και αθλια ποδοσφαιρακια αλλα και φοβερα,αλλα εσυ το γενικευεις.Αρα ειμαστε και εμεις ηλιθιοι που τα παιζουμε δηλαδη...
Αν ειχες ασχοληθει σε βαθος με το ποδοσφαιρο πχ θα καταλαβανες οτι μονο 22 παιχτες που κλοτσανε την μπαλα δεν ειναι.Υπαρχει τακτικη και θελει μυαλο για να ''διαβασεις'' ενα παιχνιδι.

Για τα sims δεν ξερω,ποτε δεν ημουν fan αν και εχω παιξει κανα 2.:)

TopGunZ
03-01-2008, 01:54
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=907
Will Wright (Sims Creator): Wii the only next-gen console

http://image.guim.co.uk/sys-images/Technology/Pix/pictures/2007/10/26/willwright-ea-1.jpg

Με τέτοια φάτσα και όταν λέει τέτοιες μαλακίες, πως να πάρεις μετά στα σοβαρά τα παιχνίδια του. Αυτός πρέπει να νομίζει ότι το σεξ είναι κάποια πρωτόγονη φυλή της Αμερικής που παίζει σε Ατάρι 2600...


Σε ότι αφορά τα ποδοσφαιράκια δεν χαρακτήρισα κανέναν. Τα παιχνίδια χαρακτήρισα. Δλδ ρε παιδιά γιατί αρπάζεστε? Τα απεχθάνομαι, εύχομαι να σταματήσουν να τα βγάζουνε και να βγάζουνε κυρίως RPG και Racing. Είπα κανέναν ηλίθιο? Δλδ αν βγει άυριο κάποιος και πει τα rpg ηλίθια θα παρεξηγηθώ? Χαλαρώστε...

desperate_gamer
03-01-2008, 01:58
Ναι το ξέρω για τον Will Right. Δεν έβρισε ακριβώς το PS3, αλλά είπε ότι είναι βαρετό (τόσο αυτό όσο και το 360) σε σχέση με το υπέρτατο Wii. LOL! :P Εγώ δεν συμφωνώ αλλά απόψεις είναι αυτές, ο καθένας έχει τις δικές του. Λες και το HOME (ειδικά σε αυτόν) δεν θα αρέσει.

Χαχα, πάντως το "Φωσκολικό" του Sims έχει να κάνει με το "αν έκανες κάποιους ανθρώπους ό,τι ήθελες, τι θα τους έκανες". Και δεν είναι καν άνθρωποι αυτοί κιόλας, οπότε είναι ένας ωραίος τρόπος να ασκήσεις τη δημιουργικότητά σου όπως θες. Συμφωνώ δεν είναι για όλους, αλλά είναι το κάτι διαφορετικό όπως και να το κάνεις. Ο καθένας με τα χούγια του (κι αν κρίνουμε από τις πωλήσεις του Sims πολλοί το έχουν το χούι της Φωσκολειάδας :P).


Με τέτοια φάτσα και όταν λέει τέτοιες μαλακίες, πως να πάρεις μετά στα σοβαρά τα παιχνίδια του. Αυτός πρέπει να νομίζει ότι το σεξ είναι κάποια πρωτόγονη φυλή της Αμερικής που παίζει σε Ατάρι 2600...

Μπορεί φτιάχνοντας το Spore να το έμαθε :rofl::rofl::rofl:

badboyfriend
03-01-2008, 02:00
αν την άκουγα από το γιο μου πρώτα θα τον έδερνα και μετά θα τον πήγαινα στις π**τ@ν... Και μετά θα τον έβαζα να παίξει Duke Nukem... :D

Και μετά θα πλήρωνες τα κερατά σου στους ψυχαναλυτές του γιου σου :Ρ

Το παιχνίδι πάντως από τα βιντεάκια φαίνεται πολυ ωραίο. Ο τύπος ξέρει να φτιάχνει - αν μη τι άλλο - εθιστικά παιχνίδια.
Εγώ νόμιζα μόνο για το pc θα έβγαινε.

Απ'ό,τι θυμάμαι καπου είχα διαβάσει ότι απλά θα προσθέτεις τους πολιτισμούς των άλλων παικτών και θα εμφανίζονται στο σύμπαν του παιχνιδιού σου. Δε θα έχει κανονικό online δηλαδή. Τουλάχιστον έτσι λέγαν πριν 2 χρόνια..

TopGunZ
03-01-2008, 02:03
Ναι ρε το είπα, το καταλαβαίνω γιατί έχει πέραση αυτό το παιχνίδι, απλά εμένα προσωπικά θεωρώ ότι η ζωή μου υπερκαλύπτει το παιχνίδι (βασικός λόγος για να ασχοληθώ με κάποιο παιχνίδι)... όπως από τη στιγμή που άρχισα να οδηγάω πιο σοβαρά αμάξια, έχασα το ενδιαφέρον για τα σιμς ραλάκια γιατί καταλάβαινα πόσο τελικά μάταια είναι (παρ' όλα αυτά το GT5 Prologue το τσίμπησα, οι μεγάλες αγάπες δύσκολα ξεχνιούνται)... Και για το ποδοσφαιράκι καταλαβαίνω από που πηγάζει ο ενθουσιασμός, απλά δεν θεώρησα ποτέ κάποιο ποδοσφαιράκι διασκεδαστικό, βάσει τον προτιμήσεών μου, συν του ότι με το ποδοόσφαιρο θα αρχίσω να ασχολούμαι σοβαρά μόνο όταν αρχίσουν οι ποδοσφαιριστές να αμοίβονται σωστά, δλδ χαμηλότερα από γιατρούς, δασκάλους, μηχανικούς κλπ...


Και μετά θα πλήρωνες τα κερατά σου στους ψυχαναλυτές του γιου σου :Ρ

Δώξα τω Θεώ, και ξύλο τρώγαμε, και βίαια βιντεοπαιχνίδια από τα 10 παίζαμε, και από τα 5 μας οι πατεράδες μας για β****, κ**** και μ***** μας λέγανε και ούτε ναρκομανείς γίναμε, ούτε να αυτοκτονήσουμε πήγαμε, ούτε καμιά γιαγιά να σκοτώσουμε (αν και μερικές ρουφιάνες στο δρόμο σε προκαλούνε) ούτε Emo γίναμε ούτε τραβέλια στη Συγγρού. Τα σημερινά παιδάκια να δω τι χάλια μαύρα θα βγούνε που τα έχουνε μη μου άπτου.

Πίσω στο θέμα. Ελπίζω το θέμα της εξέλιξης του οργανισμού σου να παίζει κυρίαρχο ρόλο και μετέπειτα και να μην γυρνάει σε Simcity ή Civilization ripoff από ένα σημείο και μετά...

PDS
03-01-2008, 02:10
[SIZE=3]
Σε ότι αφορά τα ποδοσφαιράκια δεν χαρακτήρισα κανέναν. Τα παιχνίδια χαρακτήρισα. Δλδ ρε παιδιά γιατί αρπάζεστε? Τα απεχθάνομαι, εύχομαι να σταματήσουν να τα βγάζουνε και να βγάζουνε κυρίως RPG και Racing. Είπα κανέναν ηλίθιο?

Οχι δεν αρπαχτηκα,αλλα το εχεις πει 3-4 φορες και διαφωνω.Δεν ειπες οτι δεν σου αρεσουν,αλλα οτι τα χαρακτηριζεις ηλιθια.Ε,δεν ειναι ηλιθια παιχνιδια,αυτο θελω να σου πω.
Εσυ δεν ασχολησε και δεν γνωριζεις αλλα χαρακτηριζεις ομως.Ακουγεται καπως λοιπον σε καποιον που ασχολειτε σε βαθος με το ποδοσφαιρο αλλα και με τα ποδοσφαιρακια,γιατι πολυ απλα δεν ισχυει οτι ειναι ηλιθια.
Δεν εχω αρπαχτει,το ξαναλεω:p
Συζητηση κανουμε.:)

TopGunZ
03-01-2008, 02:15
Όταν λέω ηλίθιο ένα παιχνίδι, εννοώ ότι το θεωρώ ΕΓΩ ηλίθιο. ΟΚ? Και προσπάθησα να ασχοληθώ, έκανα φιλότιμες προσπάθειες με τα ντέμο και του Φίφα και του Προ, αλλά δεν τα μπορώ, αισθάνομαι ότι είναι πολύ αργά και δεν ανταποκρίνονται στο βαθμό που θέλω στον χειρισμό. Όχι ποιοτικά, από άποψη φιλοσοφίας gameplay. Και γενικά, όπως δεν προσπαθώ σε κανέναν να επιβάλω τη γνώμη μου, έτσι κι εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τη γνώμη μου για το ποδόσφαιρο, η οποία είναι τόσο αρνητική που αν την αναλύσω σε βάθος το μισό φόρουμ θα πέσει να με πλακώσει :P

NonBorn
03-01-2008, 02:16
Μήπως ξεφύγαμε??? :rant:

:please2:

TopGunZ
03-01-2008, 02:17
Τελείως...μην τα σβήσεις ρε συ...τόση διανόηση έχει πέσει...:P... θα γράφουμε από δω και πέρα για το spore :D:D:D

PDS
03-01-2008, 02:20
Μα λογικο ειναι ρε συ να μην σου αρεσουν εφοσον δεν βλεπεις ποδοσφαιρο.
Απλα το να πεις οτι ειναι ηλιθιοτητα να βλεπεις ποδοσφαιρο ή να παιζεις ποδοσφαιρακια ειναι το ιδιο λαθος με το να σου πει καποιος οτι οποιος δεν βλεπει μπαλα δεν ειναι αντρας(γιατι σιγουρα θα το εχεις ακουσει και αυτο:p)

Edit:Oυπς ναι sorry non:blush:
(απλα μεσα απο την αναλυση για τα ποδοσφαιρακια και τα sims,θα καταλαβουμε αν το spore ειναι καλο game:p)

TopGunZ
03-01-2008, 02:33
διόρθωση...δεν είπα το να βλέπεις ή το να παίζεις ότι το θεωρώ ηλιθιότητα. από τη στιγμή που σου αρέσει το ποδόσφαιρο είναι λογικό ....εεεεεε.......να παίζεις Spore!!! (το έσωσα?)

pvinis
03-01-2008, 04:17
[offtopic_on]
Theme Hospital!
WOW!! απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει!!
[offtopic_off]

σιγα μην βγαλουν το spore για κινητα.... εδω δεν μπορουν να βγαλουν ενα καλο mario! εγω πιστευω θα βγει για pc και μονο... ισως μετα απο κανα χρονο να βγει για ps3 και 360

greekteo
03-01-2008, 21:41
Ρε παιδια που κολλαει το ποδοσφαιρο και το Sims που λετε :p . Εγω ενα εχω να πω. Το καθε παιχνιδι ειναι θεμα γουστου για αυτο και υπαρχουν τοσα ηδη. Το αν θα παρει καποιος ποδοσφαιρο ή sims ή οτιδηποτε ειναι προσωπικη υποθεση. Ας κλεισει εδω το :offtopic: παρακαλω πολυ..

greekteo
12-01-2008, 15:45
Νεa Βιντεο που μπορειτε να δειτε σε γενικες γραμμες τι μπορειτε να κανετε
407ykCgLhOU&feature=related

Ημερομηνια κυκλοφοριας για το pc ανακοινωθηκε στις 3/3/2008.. Για το Nintendo DS ακομα αναμενεται...

greekteo
04-02-2008, 22:37
Η Electronic Arts έκανε, εν μέρει, γνωστά τα σχέδια της που αφορούν την κυκλοφορία του πολυαναμενόμενου Spore και κατά πάσα πιθανότητα η ημερομηνία φαίνεται πως θα βρίσκεται κάπου κοντά στην εορταστική περίοδο του τρέχοντος έτους. Συνεχίζοντας την παράδοσή της να μην δημοσιεύει συγκεκριμένες ημερομηνίες και με την τάση της να καταφεύγει συνεχώς σε αναβολές, η δήλωση του CEO John Riccitiello -πως το Spore είναι μια δημιουργία που χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση και χρόνο- θα πρέπει να θεωρείται αρκετή για την ώρα. Βέβαια, ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί κάτι για την αγορά της Ευρώπης, ενώ η ΕΑ δεν έχει ακόμα επισημοποιήσει τις έντονες φήμες που θέλουν το νέο δημιούργημα του Will Wright να προορίζεται και για το Wii.

source : gaomeover.gr

Dikakom
04-02-2008, 23:03
Ψιλοχαζομάρα μου φαίνεται το παιχνιδάκι...χωρίς σκοπό ένα πράγμα...καμία σχέση βέβαια με next gen...το μόνο θετικό η πρωτότυπη ιδέα...:badpc:

greekteo
14-03-2008, 19:42
30499

desperate_gamer
14-03-2008, 22:22
Χμμμ... Σεπτέμβριος 2008;; Κάποιος θέλει να κοντραριστεί με το Little Big Planet!!

Πολύ δημιουργικό φθινόπωρο θα έχουμε. Χεχε!
Thanx!!

PDS
14-03-2008, 22:24
Παιδια εγω απ'οσο ξερω δεν θα βγει για Ps3,υπαρχει καποια ανακοινωση?

greekteo
30-04-2008, 17:40
http://www.imageshack.gr/files/nsipbb38c0ofaixp71bz.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=nsipbb38c0ofaixp71bz.jpg)

Επισημη ανακοινωση απο την Electonic Arts λεει οτι στις 17 Ιουνιου θα διατεθει μια μικρη εκδοση του παιχνιδου με το ονομα "Spore Creature Creator". Εκει σας δινεται η δυνατοτητα να φτιαξετε το δικο σας πλασμα και να τεσταρετε τις κινησεις που θα μπορει να κανει. Ετσι, η EA σας δινει την δυνατοτητα να φτιαξετε δικα σας fully custimised πλασματα πριν την επισημη κυκλοφορια της full εκδοσης.
Μαλιστα, τα πλασματα που θα δημιουργειτε μπορειτε να τα ανεβαζετε στην επισημη ιστοσελιδα και να τα προσθεσετε στην "εγκυκλοπαιδεια". Αυτη η εκδοση θα διατεθει στο κοινο στην τιμη των 9.95$

http://www.imageshack.gr/files/ww17is6my6netg5fi11w.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ww17is6my6netg5fi11w.jpg)

Τελος, στην επισημη ιστοσελιδα θα μπορειτε να κατεβασετε συντομα το free demo του "Spore Creature Creator" αλλα θα εχετε την δυνατοτητα να χρησιμοποιησετε μονο το 25% των διαθεσιμων parts για την δημιουργια πλασματων.

Επισημα εχει ανακοινωθει πως η full version του παιχνιδιου θα κυκλοφορησει για PC windows και MAC.. Επισης, και για το Nintendo Wii αλλα ακομα ειναι σε φαση αναπτυξης. Για τις αλλες consoles δεν εχει γινει τιποτα γνωστο ακομα.

greekteo
11-06-2008, 14:53
Γνωστές έγιναν οι απαιτήσεις υπολογιστή του Spore που όπως όλα δείχνουν έχει μπει στην τελική του ευθεία. Έτσι η αρκετά ενδιαφέρουσα της Maxis είναι προφανές πως κινείται σε λογικά πλαίσια, αν και ο τεχνικός τομέας δεν είναι ένας παράγοντας υψίστης σημασίας για τον συγκεκριμένο τίτλο. Οι ελάχιστες απαιτήσεις παρατίθενται παρακάτω, χωριστά για τους χρήστες των Windows XP και Vista.



Windows XP
2.0 GHz P4 processor
512 MB RAM
128 MB Video Card, με υποστήριξη Pixel Shader 2.0
6 GB διαθέσιμο χώρο στον σκληρό δίσκο

Windows Vista
2.0 GHz P4 processor
768 MB RAM
128 MB Video Card, με υποστήριξη Pixel Shader 2.0
6 GB διαθέσιμο χώρο στον σκληρό δίσκο

Πηγαίνοντας ακόμα ένα βήμα παραπέρα, η Maxis έκανε γνωστή τη λίστα με τους χαρακτήρες που μπορεί να δημιουργήσει κάποιος στο Spore, ενσωματώνοντάς τους σε μια εικονική συλλογή με το όνομα "Sporepedia". Εδώ οι παίκτες θα μπορούν να κάνουν upload τις εκάστοτε δημιουργίες τους, με τον Will Wright να αποσκοπεί στη δημιουργία μιας ολοκαίνουριας online κοινότητας, ενώ όπως παραδέχθηκε το Creature Creator είναι το mode που αναμφίβολα αποτελεί την ψυχή του Spore.

Πηγη : Gameover (http://www.gameover.gr/default.php?pid=6&cat_id=11&cat=PC&art_id=5225)




Μπραβο η Maxis που ενα βαρυ παιχνιδι εχει μικρες απαιτησεις. Μενει να το δουμε στην πραξη αυτο, μιας και φαινεται να'ναι πολυ φιλικο παιχνιδι προς ενα μεσο pc..

desperate_gamer
11-06-2008, 18:45
Τέλεια!! Και το laptop μου θα το τρέξει άνετα αυτό!! Μπράβο Maxis!

greekteo
19-06-2008, 15:48
Το demo του spore βγηκε. Ειναι διαθεσιμο να το κατεβασετε απο το επισημο site της ιστοσελιδας. Σας παραθετω το λινκ. Επισης προτεινω οποιος θελει, να ανεβασει την φωτογραφια του ζωου που εφτιαξε :p

Κατεβαστε απο εδώ (http://eu.spore.com/whatisspore/creaturecreator.cfm)


Οριστε η δικη μου δημιουργια :D
http://www.imageshack.gr/files/6k4b5ztsbx3dpg0hrg1t.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6k4b5ztsbx3dpg0hrg1t.jpg)

greekteo
25-06-2008, 22:17
34264

34451

34671

35245

msnes7
25-06-2008, 22:28
Το demo του spore βγηκε. Ειναι διαθεσιμο να το κατεβασετε απο το επισημο site της ιστοσελιδας. Σας παραθετω το λινκ. Επισης προτεινω οποιος θελει, να ανεβασει την φωτογραφια του ζωου που εφτιαξε :p

Κατεβαστε απο εδώ (http://eu.spore.com/whatisspore/creaturecreator.cfm)


Οριστε η δικη μου δημιουργια :D
http://www.imageshack.gr/files/6k4b5ztsbx3dpg0hrg1t.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6k4b5ztsbx3dpg0hrg1t.jpg)
και εδώ βαζελοοικογένεια έφτιαξες??????? :rofl::rofl::rofl::rofl:

desperate_gamer
17-07-2008, 15:57
Επιτέλους ασχολήθηκα λίγο με το Spore Creature Creator και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο εύκολο και φιλικό είναι, αλλά ταυτόχρονα σου δίνει τόσες επιλογές για πλήρες customization στα ζωάκια σου.

Εδώ είναι η πρώτη μου noob απόπειρα, αλλά όσο μαθαίνω το σύστημα καλύτερα θα μπορώ να φτιάχνα καλύτερα ζωάκια. :bgrin2:

http://www.filehive.com/files/080717/1CRE_Alexophaelenus-Macedoniensis-06a93aae_ful.png
http://www.filehive.com/files/080717/CRE_Alexophaelenus-Macedoniensis-06a93aaf_ful.png

SeLanmere
11-09-2008, 18:18
Spore is an "attack on Christian values"

Anti-Spore site "can not allow the gaming industry to poison the minds of our children"

http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=196847

Oi thriskopwromenoi xazoamerikanoi ksanaxtypoun!!

jimspy
11-09-2008, 20:29
το κατεβασα για να δω τι παιζει...εξυπνο σαν ιδεα ....αλλα μαλλον βαρετο....

personGR
11-09-2008, 23:23
το κατεβασα για να δω τι παιζει...εξυπνο σαν ιδεα ....αλλα μαλλον βαρετο....

Εγώ πάλι νομίζω πως τα σπάει...
Καιρό είχα να εθιστώ τόσο πολύ :bgrin2: :bgrin2: :bgrin2: :bgrin2:

desperate_gamer
13-09-2008, 01:04
Συμφωνώ ότι είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία. Είναι πολύ καλό και με απίθανη σημασία στις λεπτομέρειες. Ένας οργανισμός δεν μπορεί ποτέ να είναι ίδιος! Εξαιρετική δουλειά.

Προσωπικά βέβαια απλά προτιμώ το Sims (μιας και το έφτιαξε ο ίδιος άνθρωπος κι αυτό). Αλλά το παιχνίδι είναι από τα καλύτερα games που έχετε δει. Δοκιμάστε το, είναι κάτι πολύ διαφορετικό και φρέσκο! Πιστεύω πάει το gaming ένα βήμα μπροστά και καλό θα ήταν να βγει σύντομα και σε κονσόλες (με κάποια άλλη μορφή ίσως).

greekteo
13-09-2008, 21:57
Οντως ειναι απιθανο παιχνιδι και μπορει και συνδιαζει πολλα ηδη παιχνιδιων σε ενα. Απιστευτο το μοντελο δημιουργιας οργανισμων που μπορεις να το κανεις πραγματικα οπως θες. Φοβερη δουλεια κανανε και να το παιξετε. Εχει την φαση του και αυτο.;)