PDA

View Full Version : PS4 90 εύρο + προστασία καταναλωτή online αγορά



Giorgos78
29-10-2014, 03:09
Αγόρασα ένα ΚΑΤΑΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ps4 με driveclub ακουστικά και 3 μηνη κάρτα 90 εύρο απο μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων στην Ελλάδα . Έχω το email με την παραγγελία. Υπάρχει περίπτωση να μου το αρνηθούν;
Να τηλεφωνήσω στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ; (τηλ 1520)

Τι με συμβουλεύετε ;

http://www.skroutz.gr/blog/posts/264-symvoules-online-agoron-poia-einai-ta-dikaiomata-mou-otan-agorazo-online

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs_ecc/law/gr/N2251-1994-enc2007-el.pdf

christos-sonyboy
29-10-2014, 08:29
λαθος ηταν σιγουρα κ δε το βλεπω να στο δινουν με τιποτα ομως.

Giorgos78
29-10-2014, 09:42
Θεωρείτε παραπλάνηση και το δικαιούμεθα βάση νομού

FotisGRC
29-10-2014, 09:43
Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα διαβαζεις ορους-προυποθεσεις.

Με καθε αγορα που κανεις συμφωνεις με τους συγκεκριμενους ορους. Οπως εγραψαν τα παιδια αναφερει ρητα η "μεγαλη αλυσιδα" που αναφερεις οτι για οποιοδηποτε λαθος δεν ευθυνεται και οι τιμες δεν ειναι δεσμευτικες.

Οποτε αν θελουν να ακυρωσουν την παρσγγελια σου την ακυρωνουν. Η απλα σε παιρνουν τηλ. και σου λενε οτι εξαντληθηκαν τα κομματια. Και δεν μπορεις να πεις και τιποτα.

Αν σου πουν οτι εξαντληθηκε τι θα κανεις? Θα πας στην αποθηκη να δεις αν λενε αληθεια?

mihalis13
29-10-2014, 09:48
Καλύπτεται η εταιρεία σε τυχόν λάθος, βέβαια δεν ηταν ανάγκη να ανοίξει thread για αυτο το λογο μιας και αυτές οι συζητήσεις γίνονται και στο thread των προσφορών.

alexadrinos
29-10-2014, 10:55
Το ότι δεν θα πάρεις ps4 το θεωρώ σχεδόν βέβαιο.Ενημέρωσε μας όμως, έχει ενδιαφέρον αφού είδαμε το τυράκι να δούμε και πως λειτουργεί η φάκα.

katalanos_7
29-10-2014, 11:28
Όλοι το έχουμε παραγγείλει και κανείς δεν θα το πάρει. Το ωραίο της υπόθεσης είναι πως και τώρα ακόμα έχουν ανεβασμένα στο site και αυτό το πακέτο και το άλλο με το NBA 2K 15 στην τιμή των 89,99€.

phoenix7
29-10-2014, 13:16
Ηξερες απο την αρχή ότι είναι λάθος, και απο τους όρους του site είναι καλυμενοι. Το να ζητάς τα ρεστα τώρα είναι λάθος, δεν ηταν 50 ευρώ κάτω εδώ μιλάνε για 300 ευρώ σχεδόν. Απλά έκανες παραγγελία μπας και τους πιασεις κοροιδα και μετα το πουλησεις και βγαλεις και κέρδος, οπως θα καναμε όλοι μας

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

rookie
29-10-2014, 14:21
Ηξερες απο την αρχή ότι είναι λάθος, και απο τους όρους του site είναι καλυμενοι. Το να ζητάς τα ρεστα τώρα είναι λάθος, δεν ηταν 50 ευρώ κάτω εδώ μιλάνε για 300 ευρώ σχεδόν. Απλά έκανες παραγγελία μπας και τους πιασεις κοροιδα και μετα το πουλησεις και βγαλεις και κέρδος, οπως θα καναμε όλοι μας

Στάλθηκε από το LG-P500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Θα το δεχτω αυτο που λες, αν μου γυρισουν τα χρηματα πισω και δεν μου λενε "μα μου" να μεινουν στο λογαριασμο μου στο καταστημα κλπ κλπ.
Διοτι αφου ειναι λαθος ΤΟΥΣ, δεν μπορει απο το λαθος ΤΟΥΣ να βγουν και κερδισμενοι!
Εγω ειμαι καταναλωτης και δεν μου απαγορευει κανεις να προσπαθησω να αποκτησω κατι που πουλανε, το ποσο το πουλανε ειναι δικο τους καπελο, θα μπορουσε να ειναι προωθητικη ενεργεια και να αφορα 10 μηχανηματα μονο.......ξερω γω?

WolfRathmA
29-10-2014, 15:11
Η προσφορα ηταν για ακουστικα (τα gold;) driveclub και τριμηνη PS+ χωρις το PS4 κανονικα; Γιατι ακομα και ετσι, ειναι μια χαρα προσφορα.

james9
29-10-2014, 15:16
Παρακολουθω το θεμα απο την πρωτη στιγμη και τελικα δεν ξαφνιαζομαι καθολου που θα εχουμε μνημονιο για αλλα 100 χρονια. Κλασικη νεοελληνικη , πονηροβλαχια, οχι μονο να παρουμε κατι σε χαμηλη τιμη εκμεταλλευομενοι το λαθος καποιου ταλαιπωρου υπαλληλου, αλλα να παρουμε και δευτερο τεμαχιο ωστε να το πουλησουμε να βγαλουμε κερδος. Νομιμο ? Ναι. Ηθικο? Το αντιθετο .

Κραξιμο mode on, ελευθερα, οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.

rookie
29-10-2014, 15:21
Παρακολουθω το θεμα απο την πρωτη στιγμη και τελικα δεν ξαφνιαζομαι καθολου που θα εχουμε μνημονιο για αλλα 100 χρονια. Κλασικη νεοελληνικη , πονηροβλαχια, οχι μονο να παρουμε κατι σε χαμηλη τιμη εκμεταλλευομενοι το λαθος καποιου ταλαιπωρου υπαλληλου, αλλα να παρουμε και δευτερο τεμαχιο ωστε να το πουλησουμε να βγαλουμε κερδος. Νομιμο ? Ναι. Ηθικο? Το αντιθετο .

Κραξιμο mode on, ελευθερα, οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.

Προσπαθω να καταλαβω τι σχεση εχει ολο αυτο με το μνημονιο.....αλλα το χανω.....

AriStos13
29-10-2014, 15:26
Ο Παπανδρέου φτάει που έφερε την Τρόικα!!!! :p :p :p

Στάλθηκε από το HTC One mini μου

Giorgos78
29-10-2014, 17:35
Πως μπορώ να θωρακιστω νομικά ;

Viper
29-10-2014, 17:47
Κατα την εγγραφη σου, συμφωνησες σε αυτα:


Κάθε χρήστης που εισέρχεται και κάνει χρήση των υπηρεσιών του ηλεκτρονικού καταστήματος θεωρείται ότι συναινεί και αποδέχεται ανεπιφύλακτα τους όρους που εδώ διατυπώνονται, χωρίς καμία εξαίρεση. Εάν κάποιος χρήστης δεν συμφωνεί με αυτούς του όρους οφείλει να απέχει από τη χρήση του ηλεκτρονικού καταστήματος και από κάθε συναλλαγή με αυτό.
Αποστολή της παραγγελίας σας συνεπάγεται αποδοχή της παρούσας Σύμβασης και όλων των όρων αυτής.

Η Public προσπαθεί να σας παρέχει καθημερινά υπηρεσίες υψηλής ποιότητας. Η Public στα πλαίσια καλής πίστης, δεν ευθύνεται και δεν δεσμεύεται για τυχόν σφάλματα σε χαρακτηριστικά, φωτογραφίες και τιμές προϊόντων που αναγράφονται στον ιστοτόπο www.public.gr και δεν μπορεί να εξασφαλίσει ότι δεν θα υπάρχουν σφάλματα από οποιαδήποτε αιτία κατά την εισαγωγή ή/και ενημέρωση των χαρακτηριστικών ή/και της τιμής ενός προϊόντος.

Στα πλαίσια της καλής πίστεως και για την δική σας προστασία σας παρακαλούμε εφόσον διαπιστώσετε ότι κάποιο προϊόν προσφέρεται σε ασυνήθιστα χαμηλή ή υψηλή τιμή σε σχέση με την αγοραία αξία του, πριν προχωρήσετε στην παραγγελία του να επικοινωνείτε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 801-11-40000 από σταθερό και 210 8181333 από κινητό ή με αποστολή e-mail στο info@public.gr.

Νομικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

indikos001
29-10-2014, 18:08
Πως μπορώ να θωρακιστω νομικά ;

Πας καρφι Αρειο Παγο και καπακι στα Ευρωπαικα

Giorgos78
29-10-2014, 18:10
Μομιζω τα πράγματα ειναι πολύ ποιο απλα γιατί ο νόμος ειναι ξεκάθαρος..... Θα δούμε

Vicarious
29-10-2014, 18:16
παιδιά ας μην το τραβάμε άλλο, από την στιγμή που όπως φαίνεται θα δώσουν 10% έκπτωση για μελλοντική αγορά, ως compensation.
Που σημαίνει ότι όποιος ήθελε να πάρει ps4 έτσι κι αλλιώς θα το πάρει με την εκπτωση + το driveclub 360 ευρώ.
Αν πουλήσει και το παιχνίδι θα του βγει κάνα 330άρι... δεν είναι άσχημα, μην είμαστε και αχάριστοι..

Christos33
29-10-2014, 18:17
Γι'αυτο και ξύπνησαν και ενώ ήταν έτοιμη να στείλουν τις παραγγελιες χωρίς το ps4 τώρα της ακύρωσαν ολες.

corsaopc3071r
29-10-2014, 20:50
Πως μπορώ να θωρακιστω νομικά ;

Βασικα... φραγκα... εχεις για να θωρακιστεις νομικα?

Desmond
29-10-2014, 21:04
Κατα την εγγραφη σου, συμφωνησες σε αυτα:



Νομικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Σχετικο.Το θεμα με τα συμβολαια, την αποδοχη ορων χρησης κλπ ειναι να συμβαδιζουν με την εκαστοτε νομοθεσια.Χοντρο παραδειγμα: Αν υπογραψω ενα συμβολαιο η αποδεχτω εναν ορο που θα αναφερουν οτι καθε μεσημερι θα μου πηδανε την μανα, δεν ισχυουν και ας εχουν την αποδοχη η την υπογραφη μου.
Για την συγκεκριμενη περιπτωση υποθετω οτι το πιο πιθανο ειναι να επιβληθει καποιο προστιμο το οποιο ειτε δεν θα εισπραχθει ποτε, ειτε θα εισπραχθει μειωμενο στο ελαχιστο.

Giorgos78
29-10-2014, 22:52
Βασικά έχω αλους 10 που θα κινηθούμε νομικά πλέον ειναι προφανές οτι πρόκειται για παραπλάνηση

james9
29-10-2014, 23:09
Βασικά έχω αλους 10 που θα κινηθούμε νομικά πλέον ειναι προφανές οτι πρόκειται για παραπλάνηση

Αν κερδισετε τιποτα θα σου δωσω το ps4 μου τσαμπα να το πουλησεις. Δεν ειναι παραπλανηση ειναι λαθος υπαλληλου που ενας δικηγορος που εβγαλε χτες την σχολη θα αποδειξει σε 1'. Μην πατε να το παιξετε πονηροι.Εγινε ενα λαθος πηγατε να το εκμεταλευτειτε, δεν τα καταφερατε παμε παρακατω.

Giorgos78
29-10-2014, 23:13
Λολ εδω μας κοροϊδεύουν μέσα στη μάπα "παρε ps4 90 εύρο ....... (Τσιμπάω) ουπς Σορρυ (αφού σε καβατζωσα ) παρε 10% έκπτωση

Κοινώς μας περνάνε και για μακακες

Kapa
29-10-2014, 23:13
Τα πραγματα ειναι απλα.

Δεν προκειται να παρεις PS4 με 90 ευρο και δεν προκειται να ασχοληθει "σοβαρος" δικηγορος με τη παραπανω περιπτωση.

Giorgos78
29-10-2014, 23:16
Τη καταγγελία θα τη φάνε πάντως και με την βοήθεια της προστασίας καταναλωτή

katalanos_7
29-10-2014, 23:18
Εγώ θα σου έλεγα να βάλετε με τους άλλους 10 τα λεφτά σας και να πάρετε 5-6 ps4 γιατί και λεφτά θα χαλάσετε σε δικηγόρους και φράγκο δεν θα βγάλετε...Θα αποδείξουν άνετα ότι ήταν λάθος υπαλλήλου.Απλά και μόνο από τη φωτογραφία του προϊόντος που δεν περιελάμβανε το ps4. Για να κάνουμε και λίγο πλάκα καλύτερο θα ειναι να κινηθείς νομικά εναντίον αυτού που τους έγραψε το post στο facebook και εξάλειψε κάθε πιθανότητα να στείλουν καταλάβουν έστω και σε έναν ένα τεμάχιο.

tonybsg
29-10-2014, 23:36
Γενικά όποιος έχει την διάθεση καλά θα κάνει και μπράβο του να απευθυνθεί σε αρμόδιους φορείς, και ό,τι γίνει. Θεωρητικά πρόστιμα στο παρελθόν έχουν δοθεί για τέτοιες πρακτικές. Δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητα θέμα πονηριάς αν κάποιος κινηθεί έτσι (εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα καν με το θέμα).

Πάντως, όχι βέβαια σε τέτοιου μεγέθους λάθη, παραγγελίες έχουν εκπληρωθεί (στον Γερμανό που αναφέρθηκε, όποιος πρόλαβε να σηκώσει κάποιο κατάστημα, τα έπαιρνε στις τιμές που έδειχνε το site, το ίδιο και στον Παπασωτηρίου, το ίδιο και στο Πλαίσιο στο παρελθόν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις).

Vicarious
29-10-2014, 23:39
εντάξει σε περίπτωση που σε καμιά δεκαριά χρόνια αποδοθεί δικαιοσύνη, μετά από αναβολές κτλ γνωστά,
το ps4 μάλλον θα κοστίζει κάτω από 90 ευρώ!

Tilemaxx
30-10-2014, 00:22
Δηλαδή θα κινηθεί νομικά για ένα προϊόν που λανθασμένα τιμολογήθηκε στα 90€, όταν όλα μαζί τα έξοδα για δικηγόρους κτλ μπορεί να φτάσουν ίσα βάρκα - ίσα πανιά με την αρχική τιμή;

Ο τζάμπας έχει πεθάνει προ πολλού...

indikos001
30-10-2014, 00:26
Εγώ θα σου έλεγα να βάλετε με τους άλλους 10 τα λεφτά σας και να πάρετε 5-6 ps4 γιατί και λεφτά θα χαλάσετε σε δικηγόρους και φράγκο δεν θα βγάλετε...Θα αποδείξουν άνετα ότι ήταν λάθος υπαλλήλου.Απλά και μόνο από τη φωτογραφία του προϊόντος που δεν περιελάμβανε το ps4. Για να κάνουμε και λίγο πλάκα καλύτερο θα ειναι να κινηθείς νομικά εναντίον αυτού που τους έγραψε το post στο facebook και εξάλειψε κάθε πιθανότητα να στείλουν καταλάβουν έστω και σε έναν ένα τεμάχιο.

μην εισαι σιγουρος γιαυτο...



http://i61.tinypic.com/345yemr.jpg

katalanos_7
30-10-2014, 16:23
Έχεις δίκιο indikos001.Μπερδεύτηκα με τη φωτογραφία που ειχαν βάλει όταν έλεγαν προσωρινά εξαντλημένο.τέλος πάντων, οποίος εχει όρεξη ας το κυνηγήσει αλλά το θεωρώ κατά 99,99% χάσιμο χρόνου.

odytsak
30-10-2014, 16:29
Το κέρδος σε όλη την ιστορία είναι ότι κάποιος που δεν είχε αγοράσει το PS4
έχει την ευκαιρία τώρα με το -10% να την πάρει στα 360 ευρώ με παιχνίδι και μάλιστα retail,
το πουλάει αν δεν του αρέσει και του βγαίνει η κονσόλα 320 ευρώ, τιμή σούπερ που όμοιά της δεν θα βρει ούτε σε έξι μήνες.

AriStos13
30-10-2014, 16:30
Το κέρδος σε όλη την ιστορία είναι ότι κάποιος που δεν είχε αγοράσει το PS4
έχει την ευκαιρία τώρα με το -10% να την πάρει στα 360 ευρώ με παιχνίδι και μάλιστα retail,
το πουλάει αν δεν του αρέσει και του βγαίνει η κονσόλα 320 ευρώ, τιμή σούπερ που όμοιά της δεν θα βρει ούτε σε έξι μήνες.
Για μένα λέει.... Χαχαχα χαχαχα χαχαχα

Στάλθηκε από το HTC One mini μου

odytsak
30-10-2014, 16:37
Eσύ Αρη είσαι ο πρώτος, είμαι σίγουρος ότι θα σε ακολουθήσει πολύς κόσμος μιας και η προσφορά του -10% στα PUBLIC λήγει στις 31/12.

rookie
30-10-2014, 16:42
Eσύ Αρη είσαι ο πρώτος, είμαι σίγουρος ότι θα σε ακολουθήσει πολύς κόσμος μιας και η προσφορά του -10% στα PUBLIC λήγει στις 31/12.

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι Χριστουγεννιατικα θα βγαλει καποιο πολυ δυνατο bundle η Σονυ στα 400 ευρω....συνηθως η αναμονη αμειβεται

spyros arianara
30-10-2014, 17:03
Παρακολουθω το θεμα απο την πρωτη στιγμη και τελικα δεν ξαφνιαζομαι καθολου που θα εχουμε μνημονιο για αλλα 100 χρονια. Κλασικη νεοελληνικη , πονηροβλαχια, οχι μονο να παρουμε κατι σε χαμηλη τιμη εκμεταλλευομενοι το λαθος καποιου ταλαιπωρου υπαλληλου, αλλα να παρουμε και δευτερο τεμαχιο ωστε να το πουλησουμε να βγαλουμε κερδος. Νομιμο ? Ναι. Ηθικο? Το αντιθετο .

Κραξιμο mode on, ελευθερα, οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.
οχι ρε φιλε για ολα φταιν οι πολιτικοι ετσι λεν οι ειδησεις(οχι οτι δεν φταιν κυριως αυτοι),δυστυχως λυση δεν υπαρχει για τον νεοελλην, εχω τρια χρονια μαγαζι και τετοια πουστια-πονηρια ουτε την φανταζομουν, δεν αξιζει αυτη τη στιγμη καμια επιχειρηση να εχεις στο Ελλαδα ακομα και αν ειναι και αρκετα κερδοφορα, θελει τεραστια υπομονη.

Giorgos78
31-10-2014, 14:58
Απο όσο ρώτησα ο σωστός τρόπος ειναι να κάνουμε καταγγελία εδω

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Αριστερά πανω που λέει "χειρισμός καταγγελιών"

Τηλ 210 6460862

corsaopc3071r
31-10-2014, 16:27
Άντε κάνε να δουμε τι θα γίνει.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

muku
31-10-2014, 17:01
Είμαι περίεργος τι καταγγελία θα κάνεις. Θα καταγγείλεις ότι δεν σου έδωσαν ps4 με 90Ε? Μήπως περίμενες και καμιά ξανθιά στο πακέτο μαζί με τα ακουστικά και το ΝΒΑ?

tonybsg
31-10-2014, 17:17
^^Υπερβολές.

Δεν είναι αν θα πάρει κάποιος το PS4 (που είναι προφανές ότι δεν θα πάρει), αλλά οι τακτικές των καταστημάτων που ανεβάζουν τέτοια λάθη, τα αφήνουν ώρες, ενώ παράλληλα γίνεται buzz για το εκάστοτε μαγαζί (και τα e-mails για διαφημιστικούς λόγους που παίρνουν δεν τους χαλάνε).

Το αν είναι ειλικρινές λάθος στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αλλάζει κάτι. Αν είναι έτσι, ας κάνουν τα καταστήματα ό,τι θέλουν με τις τιμές, ας τις αλλάζουν απροειδοποίητα, και ας ακυρώνουν τις παραγγελίες μετά συνέχεια, μέχρι να βρούνε μία τιμή που τους βολεύει.

muku
31-10-2014, 18:01
^^Υπερβολές.

Δεν είναι αν θα πάρει κάποιος το PS4 (που είναι προφανές ότι δεν θα πάρει), αλλά οι τακτικές των καταστημάτων που ανεβάζουν τέτοια λάθη, τα αφήνουν ώρες, ενώ παράλληλα γίνεται buzz για το εκάστοτε μαγαζί (και τα e-mails για διαφημιστικούς λόγους που παίρνουν δεν τους χαλάνε).

Το αν είναι ειλικρινές λάθος στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αλλάζει κάτι. Αν είναι έτσι, ας κάνουν τα καταστήματα ό,τι θέλουν με τις τιμές, ας τις αλλάζουν απροειδοποίητα, και ας ακυρώνουν τις παραγγελίες μετά συνέχεια, μέχρι να βρούνε μία τιμή που τους βολεύει.

Ξέρεις πόση ώρα μπορεί να χρειαστεί από τη στιγμή που θα το πάρουν χαμπάρι, μέχρι να ειδοποιηθεί το κατάλληλο άτομο, μέχρι να ενημερωθεί ο διαχειριστής της σελίδας τους για να αλλάξει το λάθος και τελικά να πάει live στο internet? Εγώ όχι, οπότε όταν λες ότι το άφησαν ώρες σκέψου ότι είναι διαδικασία για να γίνει η αλλαγή στο site. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ελληνική επιχείρηση.

Κατά τα άλλα από τη στιγμή που είναι λάθος το οποίο μάλιστα είναι η πρώτη φορά που γίνεται, δεν καταλαβαίνω γιατί λες ας κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές τους. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Εκτός αν για σένα όποιος κάνει ένα λάθος πρέπει να τον λιθοβολήσουμε. Από την άλλη μιας και δεν παρακολουθώ τακτικά το τι συμβαίνει, αν είναι κάτι το οποίο έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν, τότε ναι αξίζει κατακραυγή και καταγγελία. Αλλιώς, το μόνο που βγάζει κάποιος καταγγέλοντας είναι κουτοπονηριά και όποιος τους κράζει για ένα λάθος απλά την κλασσική γκρίνια του όλα μου φταίνε.

tonybsg
31-10-2014, 18:23
Ξέρεις πόση ώρα μπορεί να χρειαστεί από τη στιγμή που θα το πάρουν χαμπάρι, μέχρι να ειδοποιηθεί το κατάλληλο άτομο, μέχρι να ενημερωθεί ο διαχειριστής της σελίδας τους για να αλλάξει το λάθος και τελικά να πάει live στο internet? Εγώ όχι, οπότε όταν λες ότι το άφησαν ώρες σκέψου ότι είναι διαδικασία για να γίνει η αλλαγή στο site. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ελληνική επιχείρηση.

Κατά τα άλλα από τη στιγμή που είναι λάθος το οποίο μάλιστα είναι η πρώτη φορά που γίνεται, δεν καταλαβαίνω γιατί λες ας κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές τους. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Εκτός αν για σένα όποιος κάνει ένα λάθος πρέπει να τον λιθοβολήσουμε. Από την άλλη μιας και δεν παρακολουθώ τακτικά το τι συμβαίνει, αν είναι κάτι το οποίο έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν, τότε ναι αξίζει κατακραυγή και καταγγελία. Αλλιώς, το μόνο που βγάζει κάποιος καταγγέλοντας είναι κουτοπονηριά και όποιος τους κράζει για ένα λάθος απλά την κλασσική γκρίνια του όλα μου φταίνε.

muku, προσφορές κράχτες (που δεν πρόκειται κατά 99% να εκπληρωθούν) γίνονται συχνά πυκνά από ελληνικά e-shops. Όταν, δε, γίνεται ο αντίστοιχος σαματάς, πρόστιμα δίνονται στις εταιρείες. Είναι δεκάδες οι περιπτώσεις που έχουν κάνει καταστήματα κάτι αντίστοιχο, οπότε φυσικά και λέω ότι δεν πρέπει να κάνουν ό,τι θέλουν με τις τιμές τους. Εξυπακούεται αυτό νομίζω, δεν πρέπει να τους έχουμε στο απυρόβλητο, αν είναι δυνατόν. Διαφωνείς με αυτό δηλαδή;

Αντίστοιχα, τις λίγες φορές που εκπληρώνονται τέτοιες παραγγελίες, εκτιμούνται δεόντως.

Ατυχέστατο το σχόλιο περί λιθοβολισμού.

indikos001
31-10-2014, 18:28
θα συμφωνησω με τον tonybsg.
όπως ειπα δεν είναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτή η ιστορια με τους συγγεκριμενους
το εχουν κανει κιαλλες φορες στο παρελθον
δειτε 3 παραγγελες που εχω ..
και οι 3 ακυρωμένες!!
η πρωτη είναι το ps4

http://i58.tinypic.com/2m0o06.jpg

ας ανοιξουμε την δευτερη ακυρωμενη παραγγελια


http://i62.tinypic.com/vete1s.jpg

βλεπετε μια καρτα ηχου που την βγαλανε 20 ευρο προσφορα!!τοτε ειχε κοντα στα 100 ευρο σε όλα τα μαγαζια
στο PUBLIC μονο 20!ευρο..
ικα και ποτε δεν παρελλαβα τις 2 καρτες που εβαλα στην παραγγελια μου γιατι με την ακυρωσαν.
https://www.skroutz.gr/s/402099/Creative-Sound-Blaster-Recon3D.html


και η τριτη μια από τα ιδια....

- - - Updated - - -

θα συμφωνησω με τον tonybsg.
όπως ειπα δεν είναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτή η ιστορια με τους συγγεκριμενους
το εχουν κανει κιαλλες φορες στο παρελθον
δειτε 3 παραγγελες που εχω ..
και οι 3 ακυρωμένες!!
η πρωτη είναι το ps4

http://i58.tinypic.com/2m0o06.jpg

ας ανοιξουμε την δευτερη ακυρωμενη παραγγελια


http://i62.tinypic.com/vete1s.jpg

βλεπετε μια καρτα ηχου που την βγαλανε 20 ευρο προσφορα!!τοτε ειχε κοντα στα 100 ευρο σε όλα τα μαγαζια
στο PUBLIC μονο 20!ευρο..
ικα και ποτε δεν παρελλαβα τις 2 καρτες που εβαλα στην παραγγελια μου γιατι με την ακυρωσαν.
https://www.skroutz.gr/s/402099/Creative-Sound-Blaster-Recon3D.html


και η τριτη μια από τα ιδια....

muku
31-10-2014, 18:35
muku, προσφορές κράχτες (που δεν πρόκειται κατά 99% να εκπληρωθούν) γίνονται συχνά πυκνά από ελληνικά e-shops. Όταν δε γίνεται ο αντίστοιχος σαματάς, πρόστιμα δίνονται στις εταιρείες. Είναι δεκάδες οι περιπτώσεις που έχουν κάνει καταστήματα κάτι αντίστοιχο, οπότε φυσικά και λέω ότι δεν πρέπει να κάνουν ό,τι θέλουν με τις τιμές τους. Εξυπακούεται αυτό νομίζω, δεν πρέπει να τους έχουμε στο απυρόβλητο, αν είναι δυνατόν. Διαφωνείς με αυτό δηλαδή;

Αντίστοιχα, τις λίγες φορές που εκπληρώνονται τέτοιες παραγγελίες, εκτιμούνται δεόντως.

Ατυχέστατο το σχόλιο περί λιθοβολισμού.

Διαφωνώ με το ότι κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές τους. Για μένα ήταν απλά ένα λάθος. Δεν νομίζω ότι το public έχει κάτι να κερδίσει με αυτό. Είναι από τα πιο γνωστά καταστήματα, αυτό δεν είναι διαφήμιση για να ακουστεί το όνομα του. Αυτό είναι δυσφήμιση. Γι αυτό είπα ότι δεν πρέπει να τους φάμε ζωντανούς.

Από την άλλη όπως λες, συμβαίνει συχνά, οπότε πάω πάσο για την αναμενόμενη δυσφορία. Έχει ξαναγίνει με το public? Ή συμβαίνει με μικρότερα σκρουτζομάγαζα πχ? Εκεί θα μπορούσε να θεωρηθεί διαφήμιση. Γενικά πάντως δεν έχει ξαναπάρει το μάτι μου προϊόν τέτοιας αξίας να το δίνουν 75% κάτω. Θα έπρεπε να είχε γίνει ξανά σαματάς. Το μόνο που θυμάμαι είναι κάτι εκπτώσεις του Γερμανού σε παιχνίδια που δεν έμεινε τίποτα από στοκ αλλά αυτό ήταν πραγματική προσφορά και όχι λάθος.

Edit : Μόλις είδα το μήνυμα του Indikos. Φάτε τους!

Valkyre
31-10-2014, 18:40
Παρακολουθω το θεμα απο την πρωτη στιγμη και τελικα δεν ξαφνιαζομαι καθολου που θα εχουμε μνημονιο για αλλα 100 χρονια. Κλασικη νεοελληνικη , πονηροβλαχια, οχι μονο να παρουμε κατι σε χαμηλη τιμη εκμεταλλευομενοι το λαθος καποιου ταλαιπωρου υπαλληλου, αλλα να παρουμε και δευτερο τεμαχιο ωστε να το πουλησουμε να βγαλουμε κερδος. Νομιμο ? Ναι. Ηθικο? Το αντιθετο .

Κραξιμο mode on, ελευθερα, οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.

Γαμηστερο ποστ, ευγε.

ρησπεκτ

Disclaimer: δεν ξερω τι ακριβως τακτικες εχει το public και ποια η συνηθης πολιτικη του, αλλα γενικοτερα νομιζω οτι οταν βλεπεις κατι τετοιο, ε δεν σπαταλας τον χρονο σου με αυτο... δεν παιζει δηλαδη να αξιζει να ασχοληθεις εαν δεις καποιον να σου λεει "σουδινω PS4 με 50 ευρω", ειναι τουλαχιστον αφελες να πιστευεις οτι υπαρχει εστω και 1 περιπτωση στο εκατομυρριο να ειναι αληθεια.

Desmond
31-10-2014, 18:49
Διαφωνώ με το ότι κάνουν ότι θέλουν με τις τιμές τους. Για μένα ήταν απλά ένα λάθος. Δεν νομίζω ότι το public έχει κάτι να κερδίσει με αυτό. Είναι από τα πιο γνωστά καταστήματα, αυτό δεν είναι διαφήμιση για να ακουστεί το όνομα του. Αυτό είναι δυσφήμιση. Γι αυτό είπα ότι δεν πρέπει να τους φάμε ζωντανούς.

Από την άλλη όπως λες, συμβαίνει συχνά, οπότε πάω πάσο για την αναμενόμενη δυσφορία. Έχει ξαναγίνει με το public? Ή συμβαίνει με μικρότερα σκρουτζομάγαζα πχ? Εκεί θα μπορούσε να θεωρηθεί διαφήμιση. Γενικά πάντως δεν έχει ξαναπάρει το μάτι μου προϊόν τέτοιας αξίας να το δίνουν 75% κάτω. Θα έπρεπε να είχε γίνει ξανά σαματάς. Το μόνο που θυμάμαι είναι κάτι εκπτώσεις του Γερμανού σε παιχνίδια που δεν έμεινε τίποτα από στοκ αλλά αυτό ήταν πραγματική προσφορά και όχι λάθος.

Edit : Μόλις είδα το μήνυμα του Indikos. Φάτε τους!
Απο το φορουμ μονο, τουλαχιστον 10 ατομα θα παρουν προιοντα τεχνολογιας απο το παμπλικ λογω της εκπτωσης.
Στο καταστημα που δουλευα εφοσον ενα προιον ειχε λαθος τιμη στο ραφι, ηματσαν υποχρεωμενοι να το δωσουμε στην λαθος τιμη.Τοσο απλα.

muku
31-10-2014, 19:25
Απο το φορουμ μονο, τουλαχιστον 10 ατομα θα παρουν προιοντα τεχνολογιας απο το παμπλικ λογω της εκπτωσης.
Στο καταστημα που δουλευα εφοσον ενα προιον ειχε λαθος τιμη στο ραφι, ηματσαν υποχρεωμενοι να το δωσουμε στην λαθος τιμη.Τοσο απλα.

Για ποια έκπτωση λες?

Δεν ξέρω σε τι κατάστημα δούλευες αλλά λέμε τώρα έστω ότι πούλαγες τυρόπιτες και σε ένα ταμπελάκι αντί για 2Ε έγραφε 0.01Ε, θα την έδινες στον πελάτη για 1 cent? Εγώ σαν πελάτης θα ντρεπόμουν να τη ζητήσω και να κάνω φασαρία για κάτι που κάνει κρα από χιλιόμετρα ότι είναι λάθος. Αυτό που θα έκανα θα ήταν να σου πω ξέρεις κάτι, έχεις κάνει λάθος εδώ στην τιμή, πάρε τα 2Ε και άλλαξε και το ταμπελάκι σου.

Desmond
31-10-2014, 20:01
Για ποια έκπτωση λες?

Δεν ξέρω σε τι κατάστημα δούλευες αλλά λέμε τώρα έστω ότι πούλαγες τυρόπιτες και σε ένα ταμπελάκι αντί για 2Ε έγραφε 0.01Ε, θα την έδινες στον πελάτη για 1 cent? Εγώ σαν πελάτης θα ντρεπόμουν να τη ζητήσω και να κάνω φασαρία για κάτι που κάνει κρα από χιλιόμετρα ότι είναι λάθος. Αυτό που θα έκανα θα ήταν να σου πω ξέρεις κάτι, έχεις κάνει λάθος εδώ στην τιμή, πάρε τα 2Ε και άλλαξε και το ταμπελάκι σου.
-10% στην επομενη παραγγελια τους.
Σε καταστημα που πουλαει απο τυροπιτες μεχρι τηλεορασεις.100αδες χιλιαδες κωδικοι-ευκολο το λαθος με τις μειωσεις προσωπικου, τον φορτο εργασιας αλλα και το λαθος συστημα κατ'εμε στις αυξομειωσεις τιμων (τις εβαζαν τα κεντρικα, και εβγαιναν αυτοματα καθε πρωι απο τον εκτυπωτη, lexmark το φελεκι μου, για ολο το καταστημα.Κατοπιν επρεπε να εκτυπωσω το μαιλ με τις αλλαγες και να τσεκαρω οτι εχουν μπει ολες κανονικα στο ραφι πριν ανοιξει το καταστημα).
Στο θεμα μας.Σε μικρο ποσο το προιον δινοταν δωρεαν ενω σε μεγαλυτερο, στην λαθος τιμη, εστω και αν επροκειτο για διαφορα της ταξης των 500 ευρω για παραδειγμα.Αρκετοι πελατες δεν δεχονταν το δωρεαν προιον (μαγκια τους) και εκαναν καταγγελιες με αποτελεσμα οι τοτε νομαρχιες να επιβαλλουν προστιμα.
Ασχετως προθεσεων, προκειται για παραπλανηση.

muku
31-10-2014, 20:42
-10% στην επομενη παραγγελια τους.
Σε καταστημα που πουλαει απο τυροπιτες μεχρι τηλεορασεις.100αδες χιλιαδες κωδικοι-ευκολο το λαθος με τις μειωσεις προσωπικου, τον φορτο εργασιας αλλα και το λαθος συστημα κατ'εμε στις αυξομειωσεις τιμων (τις εβαζαν τα κεντρικα, και εβγαιναν αυτοματα καθε πρωι απο τον εκτυπωτη, lexmark το φελεκι μου, για ολο το καταστημα.Κατοπιν επρεπε να εκτυπωσω το μαιλ με τις αλλαγες και να τσεκαρω οτι εχουν μπει ολες κανονικα στο ραφι πριν ανοιξει το καταστημα).
Στο θεμα μας.Σε μικρο ποσο το προιον δινοταν δωρεαν ενω σε μεγαλυτερο, στην λαθος τιμη, εστω και αν επροκειτο για διαφορα της ταξης των 500 ευρω για παραδειγμα.Αρκετοι πελατες δεν δεχονταν το δωρεαν προιον (μαγκια τους) και εκαναν καταγγελιες με αποτελεσμα οι τοτε νομαρχιες να επιβαλλουν προστιμα.
Ασχετως προθεσεων, προκειται για παραπλανηση.

Οπότε κερδισμένοι από το 10% βγήκαν όσοι "παραπλανήθηκαν". Όπως περιγράφεις και εσύ, λάθη γίνονται εύκολα. Καμιά φορά ο αδαής και μη γνώστης πελάτης μπορεί όντως να παραπλανηθεί από μια τέτοια τιμή. Οποιοσδήποτε από αυτό το φόρουμ πάει και παραγγείλει ps4 με 90E μόνο περί παραπλάνησης δεν μπορούμε να μιλάμε. Ναι τυπικά, με τον νόμο, όπως είπε και ο james9 θα μπορούσε να θεωρηθεί παραπλανημένος. Αλλά στην ουσία θα καπηλευόταν τον νόμο για προσωπικό όφελος. Από τη στιγμή βέβαια που υπάρχουν όροι χρήσης, τίποτα από όλα αυτά δεν πρόκειται να συμβεί. Απλά 10% στην επόμενη αγορά. Κρίμα όμως, δεν φτάνει αυτή η έκπτωση για κέρδος αν μπει το ps4 σε αγγελία.

jk_blue_tiger
31-10-2014, 20:46
Το σωστο & ηθικο ειναι αυτο:

το προιον να δινοταν στην λαθος τιμη, εστω και αν επροκειτο για διαφορα της ταξης των 500 ευρω

Απο κει και περα το Public εχει καλυφθει απο τους ορους χρησης που ειναι ανηρτημενοι στη σελιδα του και αποφασιζει κατα το δοκουν.
Δηλαδη αυτο που το συμφερει, να μην δωσει τις κονσολες στην λαθος τιμη.
Το -10% εκπτωση σε επομενη αγορα ειναι λαθος κινηση, καθως δεν ειναι και σημαντικη εκπτωση
και μοιαζει με ελεημοσυνη.
Την ιδια εκπτωση π.χ στελνει με email το zavvi συστηματικα.
Εαν δουλευα εκει και επρεπε να προτεινω τι πρεπει να γινει δικη μου αποψη θα ηταν
οτι θα επρεπε να δωσουμε ενα προιον του πακετου εντελως δωρεαν (παιχνιδι, συνδρομη, ακουστικα) ,
μαζι με μια εκπτωση 20%-30% σε επομενη αγορα.

Απο την αλλη εαν η κινηση αυτη εγινε για διαφημιση ή μαζεμα emails τοτε αλλαζει το θεμα
και επειδη ηδη το εχουν ξανακανει στο παρελθον θα επρεπει να γινει μαζικη καταγγελια,
να φανε κανα γερο προστιμο μπας και στρωσουν χαρακτηρα.

Τελος δεν εχει σημασια εαν εμεις γνωριζουμε την σωστη τιμη πωλησης και ξερουμε οτι ποτε δεν προκειται να το παρουμε σε τετοια τιμη.
Σημασια εχει αυτο:

προκειται για παραπλανηση
Σε αυτη τη χωρα ομως οταν δεν υπαρχουν ή δεν αφαρμοζονται οι νομοι και κανονες ο καθενας κανει οτι θελει.

Desmond
31-10-2014, 20:49
@muku.Κερδισμενο βγηκε και το public ομως.;)
Εκπτωσεις ξεκινανε απο αυριο.

katalanos_7
01-11-2014, 00:20
Τέτοιου είδους μαγαζιά δεν έχουν εκπτώσεις. Βέβαια το public βγαίνει κερδισμένο γιατί πολλά άτομα θα σκεφτοϋν ότι αφού έχω 10% έκπτωση γιατί να μην πάρω από εκεί αυτό που θέλω.

indikos001
01-11-2014, 00:23
Οπότε κερδισμένοι από το 10% βγήκαν όσοι "παραπλανήθηκαν".

ακριβως το αντιθετο.
παρε οποιο προιον θελεις ,θα δεις ότι είναι ποιο ακριβο από την χαμηλοτερη τιμη πωλησης στην αγορα
και ισως και πανω από την δηθεν εκπτωση που προσφεραν απλοχερα(αυτή τη φορα)
ακομα και αυτά που λενε Web offers
τυχαια παραδείγματα...
1.

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografikes-mixanes/mirrorless-cameras/sony-a5100-kit-16-50mm-mayro/prod6902017pp/
http://www.vnp.gr/eikona-and-hxos/fotografikes-mixanes/sony-3/sony-alpha-5100-kit-black--sel-p-16-50.html

2.
http://kaizer.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&task=item&id=492
http://www.public.gr/product/apple/iphone/syskeyes/smartphone-apple-iphone-5s-16gb-hryso/prod5110096pp/

Christos33
01-11-2014, 00:25
Καλα η αληθεια ειναι οτι το 10% δεν ειναι τιποτα.....απλα θα εχουν λιγοτερο κερδος, αλλα σιγουρα θα κερδισουν πελατες που δεν θα αγοραζαν απο εκει ;).
Χασουρα παντος δεν θα εχουν σιγουρα.

corsaopc3071r
01-11-2014, 19:10
Ηρεμία παίδες. Περιμένετε να δουμε τι θα πετύχει ο άλλος με την καταγγελία και μετα ορματε όλοι μαζί [emoji16] [emoji16] [emoji16] [emoji16] [emoji16]

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mafariel123
07-11-2014, 13:34
1. Δεν χρειαζεται και ολοκληρο 8ωρο να αλλαξει μια τιμη
2. Δυστυχως επειδη μιλαμε για αλυσιδα(οικονομικη δυναμη) οτι και να κανετε δεν θα κερδισετε και τπτ γιατι τα δικαστικα ειναι αβασταχτα για εμας
3. Στο μαγαζι μου εαν δωσεις τιμη 10 ο πελατης το παιρνει 10 και φευγει δεν κανεις κωλοτουμπες μετα(δυσφημιση, σαματας κτλ)

Τα λαθη εμεις τα πληρωνουμε,,,,,,, ΕΚΕΙΝΟΙ????????????????
Λαθος ειναι για μια φορα
Μετα ειναι παραπλανηση

- - - Updated - - -

Καλο ειναι να μας ενημερωσετε τι εγινε τελικα απο απορια και μονο!!!!!!!!

- - - Updated - - -

Καλο ειναι να μας ενημερωσετε τι εγινε τελικα απο απορια και μονο!!!!!!!!

Vicarious
07-11-2014, 16:03
1) Η τιμή στο ράφι δεν έχει σχέση με την τιμή στο internet.
μετά τα μακελειά που είχαν γίνει με τις τιμές στα σουπερ μάρκετ υπάρχει σχετική οδηγία.
οπότε είναι εντελώς ανόμοια πράγματα, πόσο μάλλον όταν αναφέρονται οι όροι χρήσης στο site και τους αποδέχεσαι με την εγγραφή.

Αν πας από κατάστημα και υπάρχει ταμπελάκι με όνομα προϊόντος με τιμή λάθος και το προϊόν είναι στο ράφι, πρέπει να στο δώσουν σε αυτή την τιμή.-