PDA

View Full Version : Προβλημα με trophy sync στο ps4



hakoo
20-10-2014, 14:35
To ποσταρω εδω, λοιπον εχω το εξης προβλημα. Το ps4 μου αδυνατει να συγχρονισει τα τροπαια, απλα κολλαει στο 31% (παντα σε αυτο το ποσοστο). Κοιταξα και στα ιντερνετς οπου apparently εχουν και αλλοι το ιδιο θεμα αλλα δεν βρηκα προσωπικα καποια ξεκαθαρη απαντηση.
Δεν ειναι θεμα συνδεσης μιας και ακομα και ενσυρματα προσπαθησα μηπως ηταν θεμα του wifi η μηπως ειχες διακοπες η συνδεση ξερω γω, τζιφος.
Ειναι πολυ περιεργο γιατι μου συμβαινει μονο στο ps4, τα ps3 και vita που τσεκαρα τα συγχρονιζουν μια χαρα απο την ιδια πηγη συνδεσης.
Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια, οχι οτι με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα τροπαια αλλα it bugs me.

Nek_Food
20-10-2014, 14:43
So I had just binged on second son and 100 percented the good story line when I noticed that my trophies weren't showing up in the trophy list. I tried to sync and I got the aforementioned error. Repeated trying did no good, so I went online. I discovered that the error is quite common and several solutions were offered up, such as initializing the ps4 (extreme), rebuilding the database among others.

Initialising the ps4 was out if the question as id lose the trophies since the error. Rebuilding the database did not work. But one tip did in fact work:
When the trophies stop syncing, play the game that you were playing and get one more trophy. As soon as you get the notification, hit the ps button and go to notifications and select the trophy notification. This will sync the trophies and remove the error.

I basically had to start a second evil play through and when I got one of the first evil trophies I tried this method and it worked. If you don't have any more trophies in the game, you may be out of luck, and will have to initialise. However you can try getting a trophy in another game to see if that works.

Sony should seriously look into this bug as it's pretty significant for the user experience. The problem is old enough that the last update should have included a fix.




http://www.reddit.com/r/PS4/comments/2189a4/a_word_of_advice_on_error_np321578_when_syncing/

hakoo
20-10-2014, 14:57
Thanks man αλλα απ'τι καταλαβα προυποθετει να ξερεις ποτε σου συνεβη, εννοω ακριβως ποιο παιχνιδι επαιζες εκεινη τη στιγμη για να το φορτωσεις. Αυτο ειναι ψιλοαδυνατο να το κανω εγω δυστυχως μιας και αφενος εχω σβησει αρκετα πραγματα απο τοτε που συνεβη (βασικα δεν ξερω ποτε συνεβη μιας και κανω sync μια φορα στο τοσο, δεν μπαινω καν online most of the time) αφετερου ακομα κι αν παρω τα παιχνιδια ενα ενα και προσπαθω μου εχει ληξει η ps plus συνδρομη και δεν εχω προσβαση σε ολα τα παιχνιδια.
Fuck, θα προσπαθησω με αυτα που εχω και βλεπουμε!

enstikto
20-10-2014, 15:02
Απο ps3 Kάνεις κανονικά sync?

WolfRathmA
20-10-2014, 15:09
Διαγραφη user και ξανα παλι! Δυστηχως...

hakoo
20-10-2014, 15:09
Απο ps3 Kάνεις κανονικά sync?

yep, και απο vita


Διαγραφη user και ξανα παλι! Δυστηχως...

?????!!!!
Υou have to be kidding me...

enstikto
20-10-2014, 15:44
Δοκίμασε και το rebuild the database που λέει ο τύπος. Σε αυτόν δεν έπιασε αλλά για να το προτείνουν γενικά πάει να πει οτι σε κάποιους έπιασε οπότε υπάρχει πιθανότητα. Δεν χάνεις τίποτα ούτως ή άλλως...

- - - Updated - - -

Πάντος στο psnprofiles (http://psnprofiles.com/hakoo_)δείχνει οτι έχεις sync μέχρι πρίν μιά μέρα σε παιχνίδια του PS4 (shadow of mordor)

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να πάρεις και ενα τρόπαιο στο shadow of mordor και να ξανακάνεις sync μήπως φτιάξει!

hakoo
20-10-2014, 15:55
Eκανα rebuild, τζιφος...
Ναι το ειδα κι εγω οτι μου εκανε sync to shadow of mordor, απλα δεν παει στο 100% για καποιο λογο, εχει glitchaρει. Eιναι πολυ περιεργο προβλημα.
Θα δοκιμασω αυτο που λες (να παρω δλδ αλλο ενα στο SOM), θα δοκιμασω το ιδιο και με το second son (μου εχουν μεινει αρκετα) και αν συνεχισει βλεπω τι θα κανω.
Στο επισημο user support λεει τα παρακατω για το συγκεκριμενο error code



-32091-5
NP-34937-6
Trophy data is corrupted.

Step 1: Back up the save data using USB device or PS+ online storage. Then, go to [Settings] > [Users] and delete the user.
Step 2: Re-create the user and sign in. Transfer the saved data back to PS4 and retry the Trophy sync.
Step 3: If the error still occurs, go to [Settings] > [Initialization] > [Initialize PS4] > [Quick] and try the PS4 initialization.

WolfRathmA
20-10-2014, 16:18
Το ειχα παθει και εγω αυτο, η μονη σωτηρια ειναι delete user οπως σου ειπα :(

odytsak
20-10-2014, 16:28
Aποστόλη πρόσφατα είχαμε κάνει αυτή την συζήτηση με τον Λευτέρη,
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14584-PlayStation-4-Error-Codes-and-Solution?p=538372&viewfull=1#post538372
το πρόβλημα δημιουργείται όταν κατά την πρώτη εκκίνηση του παιχνιδιού κάνουμε close app αμέσως,
την ώρα δηλαδή που περνάει την τροπαιολίστα.

hakoo
20-10-2014, 19:17
Ευχαριστω πολυ παιδια, οποτε περναω τα saves σε usb και παω για delete user. (Δυστυχως μου εχει ληξει το psplus και δεν μπορω να τα ανεβασω..). Τι χανω ακριβως?


Sent from my iPhone using Tapatalk

enstikto
20-10-2014, 19:23
Ο απο πάνω είπε οτι πήρε τρόπαιο και έφτιαξε γιατί δεν το δοκιμάζεις πριν αρχίσεις τα delete?

odytsak
20-10-2014, 20:17
Ο από πάνω :pound:

hakoo
20-10-2014, 20:19
Δημητρη εννοειται ρε οτι θα το κανω, απλα ειμαι βεβαιος οτι θα αποτυχει και σκεφτομαι ηδη το επομενο βημα :P

enstikto
20-10-2014, 20:46
Ο από πάνω :pound:

Lol τον reddit εννοώ :P

hakoo
21-10-2014, 01:34
Δοκιμασα με trophy στο Second son, τζιφος οποτε εκανα delete user και καπακια create new user με τα στοιχεια μου αφου ειχα σωσει τα saves και ολα μια χαρα.
2-3 λεπτα υποθεση ειναι βασικα, ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις :)

WolfRathmA
22-10-2014, 17:07
Ε,ναι. Ολα τα saves πανε στο cloud και τα κατεβαζεις παλι απο εκει. Δε χρειαζεται τιποτε αλλο να κανεις.

Nek_Food
19-06-2017, 11:47
Αφού υπάρχει παρόμοιο θέμα, είπα να μην ανοίγω νέο.

Γενικά δεν ασχολούμαι με τα τρόπαια αλλά είμαι περίεργος να δω γιατί έχω ένα "πρόβλημα".

Τελευταία είπα να παίξω και να σβήσω κάποια από τα πάμπολλα παιχνίδια του plus που έχω στοκάρει. Οπότε είπα να παίξω κάτι εύκολο και για αυτό έβαλα μπροστά τα δύο παιχνίδια της telltale που είχα το Walking Dead Season 2 και το Tales from Borderlands. Τα έπαιξα και τα τερμάτισα την προηγούμενη εβδομάδα, πήρα και την πλατίνα στο δεύτερο η πρώτη μετά από πολύ καιρό.

Μπαίνω τυχαία σήμερα στο psnprofiles και βλέπω ότι κανένα από τα τρόπαια και από τα δύο παιχνίδια δεν έχει καταχωρηθεί ενώ και ο αριθμός των platinum έχει μείνει στα 18 αντί των 19 που θα έπρεπε να έχω. Σίγουρα έχει κάνει synch με τον server και ενδιάμεσα (δεν τα πήρα όλα την ίδια μέρα φυσικά) αλλά και εσκκεμένα πριν τα διαγράψω, επιπλέον είδα ότι στην καρτέλα του παιχνιδιού που δείχνει τα τρόπαια και ποιο είναι το πιο σπάνιο ήταν ενημερωμένη, πριν τα σβήσω από την κονσόλα.

Επιπλέον σήμερα που άνοιξα την κονσόλα και έκανε update στο Gems of War με το που έτρεξα το παιχνίδι έβγαλε ένα νεό τρόπαιο το οποίο το δείχνει στο psnprofiles χωρίς να χρειαστεί να κάνω synch, άρα τα τρόπαια από το profile μου θεωρητικά είναι ενήμερα πλήρως.

Χμ... μάλλον φταίνε τα παιχνίδια της telltale από ότι φαίνεται, βλέπω διάφορα προβλήματα σχετικά με αυτά. Θα ενημερώσω αν έχω νεότερα.

Nek_Food
20-06-2017, 12:01
Τελικά φαίνεται να είναι κάποιο πρόβλημα με τα sites... Χθες ήδη το exophase άρχισε να δείχνει τα τρόπαια, ενώ το psntrophyleaders μετά από ένα update που έκανα στις ρυθμίσεις του PS4 (βγάζοντας όλα τα παλιά hidden games και για κάποιον λόγο έβγαζε hidden και όλα τα νέα που έπαιζα χωρίς να ξέρω γιατί το κάνει αυτό) και κάνοντας του update στο site σήμερα, μόλις τώρα ανανέωσε τα δεδομένα του. Το psnprofiles ακόμη αρνείται πεισματικά.

jk_blue_tiger
24-04-2020, 20:44
Για να μην ανοιγω νεο νημα, εδω κ καποιο καιρο μου βγαζει το σφαλμα NP-32091-5.
Οταν ανοιγω την κονσολα δεν βγαζει καθολου τυχον νεα notifications, τρεχω ενα παιχνιδι,
φορτωνει λιγο, μετα με κανει log out, με πεταει εξω απο το παιχνιδι
και οταν κανω στο καπακι νεο log in, μου δειχνει τα notifications και οταν τρεξω το ιδιο παιχνιδι φορτωνει/παιζω κανονικα.
Παρατηρησα επεισης οτι δεν μου δινει τα trophies σωστα, αλλα συγχρονιζει οτι πηρα σε νεο log in.
Απο οτι διαβασα εδω (https://support.playstation.com/s/article/NP-32091-5?language=en_US), εδω (https://www.playstationtrophies.org/forum/sound-shapes/217484-ps4-sync-error-np-32157-8-a.html), εδω (https://forum.psnprofiles.com/topic/60607-error-code-np-32091-5/), εδω (https://www.playstationlifestyle.net/2017/10/19/psls-help-desk-ps4-error-code-np-32091-5-fixes/), εδω, (https://www.psu.com/news/ps4-error-np-32091-5-and-how-to-fix-it/) κ εδω, (https://www.neogaf.com/threads/ps4-cant-sync-trophies-to-psn-np-32091-5.765992/) προτεινονται διαφορες λυσεις,
πριν αρχισω τις δοκιμες και σπασουν τα νευρα μου εχει καποιος συναντησει το ιδο προβλημα και πως το ελυσε;
Ευχαριστω προκαταβολικα.

axilleas
24-04-2020, 22:22
Το είχα πάθει και εγώ. Σε κάθε συγχρονισμό μου πέταγε αυτό τον κωδικό. Εγω το έλυσα με διαγραφή του προφίλ. Κράτησα ολα τα saves σε ενα στικάκι, ξαναέβαλα το λογαριασμό μου, έκανα συγχρονισμό, και έφτιαξε. Και ξαναπέρασα τα saves.

Nek_Food
27-04-2020, 00:55
Όποτε έχετε ένα επαναλαμβανόμενο τυχαίο σφάλμα, καλό θα ήταν πριν προχωρήσετε σε πιο ακραίες λύσεις που περιλαμβάνουν διαγραφές δεδομένων κλπ να κάνετε πρώτα ένα rebuilt database μπορεί να είστε τυχεροί. Εμένα με έχει σώσει δύο τρεις φορές από συγκεκριμένα σφάλματα του συστήματος και του λογαριασμού. Όχι από το συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος μεν αλλά από πιο σοβαρό. Μια απλή διαδικασία είναι.

axilleas
27-04-2020, 03:17
Όποτε έχετε ένα επαναλαμβανόμενο τυχαίο σφάλμα, καλό θα ήταν πριν προχωρήσετε σε πιο ακραίες λύσεις που περιλαμβάνουν διαγραφές δεδομένων κλπ να κάνετε πρώτα ένα rebuilt database μπορεί να είστε τυχεροί. Εμένα με έχει σώσει δύο τρεις φορές από συγκεκριμένα σφάλματα του συστήματος και του λογαριασμού. Όχι από το συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος μεν αλλά από πιο σοβαρό. Μια απλή διαδικασία είναι.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν φτιάχνεται πάντως με rebuilt database. Το είχα κάνει και δεν έφτιαξε, γιαυτό προχώρησα στην διαγραφή προφίλ.

jk_blue_tiger
27-04-2020, 04:34
Στην περιπτωση μου τα trophies περνουν στο προφιλ μου, αλλα οχι την ιδια στιγμη που τα κερδιζω.
Παντως ειναι τσεκαρισμενο με φιλο μου οτι ανεβαινουν/περνουν στο προφιλ μου και δεν καθονται τοπικα στην κονσολα μου.
Συνηθως μου τα δινει την επομενη φορα που θα ανοιξω την κοσολα, ή θα τρεξω το παιχνιδι που τα κερδισα.
Αυτη τη στιγμη δεν θελω να διακινδυνεσω να γινει κατι με τα saves μου και θα το αφησω προς το παρον οπως ειναι.
Αργοτερα πρωτα θα δοκιμασω να παρω ενα trophy στο game που πιστευω οτι γκλιτσαρε η τροπαιολιστα μου,
εαν δεν πιασει θα παω για σβησιμο/ξαναπερασμα προφιλ κ ο θεος βοηθος.
Τα rebuild database/restore licenses ηταν απο τα πρωτα γιατροσοφια που δοκιμασα μονος μου, δεν επιασαν.

Lefteris_X
27-04-2020, 12:43
Μπορείς να αντιγράψεις τα saves σε ένα USB stick και να σβήσεις το προφίλ σου άφοβα!

jk_blue_tiger
17-12-2020, 22:09
Σημερα κοιτουσα τα trophies μου στο ps4 κ παρατηρησα οτι δεν βλεπω την τροπαιολιστα κ τα trophies που εχω παρει απο το ps5 AC Valhalla.
Στο ps5 μου, εμφανιζονται κανονικα.
Ειμαι ο μονος ή ειναι γενικο το προβλημα;
Μαλλον το 2ο απο οτι βλεπω (https://www.pushsquare.com/news/2020/11/ps4_players_cant_compare_some_trophy_lists_with_ps 5_profiles), αλλας ας το επιβεβαιωσει καποιος.

Dimitris_
18-12-2020, 15:07
Εγώ παρατηρώ ότι από το ps4 δεν βλέπω καθόλου τα τρόπαια φίλων σε παιχνίδια του ps5. Βλέπω μόνο τα παιχνίδια του 4 που τα τρέχουν στο 5.

psx3
18-12-2020, 15:15
Λογικά δεν είναι συμβατή η παλιά κονσόλα με next-gen trophies.

Στο PS3 φαινόντουσαν του PS4; Γιατί κι εκεί θυμάμαι του PS3 έβλεπα. Είχε κι ένα online mode, αλλά ήταν και είναι πάναργο.

drifterx
18-12-2020, 15:35
Λογικά δεν είναι συμβατή η παλιά κονσόλα με next-gen trophies.

Στο PS3 φαινόντουσαν του PS4; Γιατί κι εκεί θυμάμαι του PS3 έβλεπα. Είχε κι ένα online mode, αλλά ήταν και είναι πάναργο.

Ναι στο ps3 τα έβλεπες κανονικά, και αν δεν κάνω μεγάλο λαθος, τα έβλεπες από την πρώτη μέρα του ps4.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι συμβατά του ps5 με τα παλιότερα ps4 και ps3. Ίσως τα νέα trophies (εκτός από τον άθλιο ήχο!) να έχουν εμπλουτισμένα στοιχεία..

psx3
18-12-2020, 15:50
Ναι στο ps3 τα έβλεπες κανονικά, και αν δεν κάνω μεγάλο λαθος, τα έβλεπες από την πρώτη μέρα του ps4.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι συμβατά του ps5 με τα παλιότερα ps4 και ps3. Ίσως τα νέα trophies (εκτός από τον άθλιο ήχο!) να έχουν εμπλουτισμένα στοιχεία..
Κάτι είχαν πει για trophy progress bar θυμάμαι, οπότε ίσως να έσπασε η συμβατότητα λόγω αυτού.

jk_blue_tiger
18-12-2020, 20:23
Λοιπον σημερα τσεκαρα τα trophies με διαφορους τροπους:

1) Παιχνιδια ps5 (ac valhalla, astrobots, bugsnax) που εχω παιξει, δεν τα βλεπω στην τροπαιολιστα μου απο το ps4,

λογικα δεν τα βλεπουν κ οι φιλοι μου


2) Παιχνιδια ps5 που εχουν παιξει οι φιλοι μου, δεν τα βλεπω απο το ps4 μου


3) Παιχνιδια ps4 (control , grid) που επαιξα πρωτη φορα στο ps5 μου, τα βλεπω κανονικα στην τροπαιολιστα μου απο το ps4


4) Παιχνιδια ps4 που εχουν παιξει πρωτα οι φιλοι μου στο ps5 τους δεν εμφανιζονται στην τροπαιολιστα τους,

τα βλεπω μονο στα activities αλλα με κενα κ μολις πατησω για να τα δω με πεταει στην τροπαιολιστα τους.

Λογικα το ιδιο θα ισχυει για τους φιλους μου, οσον αφορα τα δικα μου ps4 παιχνιδια που παιχτηκαν πρωτη φορα στο ps5 μου.

Για την 4η περιπτωση δεν ειμαι εντελως σιγουρος, εαν θελει το ψαχνει κ καποιος αλλος.


5) Πρεπει να υπαρχει θεμα επισης με παιχνιδια του Vita, στο να τα δω απο το ps5, δεν εχω vita να το επιβεβαιωσω αλλα αυτη ειναι η εντυπωση μου.



Γενικα αλλος ενας αχταρμας αυτη την φορα οσον αφορα τα trophies απο Sony, στο h/w νομιζω παμε σχετικα καλα τα τελευταια χρονια

(εκτος καποιων ελλειψεων π.χ. ps4 pro ultrahd drive, ή καποιων παραλειψεων (θορυβος ανεμιστηρα ps4 & ps4 pro),

αλλα στο software χωλαινουμε αρκετα απο εποχης ps3 (chat) κ δυστυχως συνεχιζουμε να μην το πηγαινουμε καλα.

Κατακρινουμε αυτη την εποχη το launch του cp2077 απο την cpr αλλα κ η sony εκανε launch τα ps4 & ps5 με ημιτελες λειτουργικα & με προβληματικα apps,

τωρα θα μου πειτε καποιοι αγοραζουν το Ps5 στα 800€-1000€ λογω ελλειψης στοκ & καραντινας, αυτο θα τους πειραξει:P;