PDA

View Full Version : 3 μηνες αποτυχιας ΟΤΕ



Noobios
10-10-2014, 10:34
Καλησπερα,

παιδια δεν ξερω τι να πω. Ειλικρινα, αυτο που εχουμε περασει δεν το εχω ξαναδιαβασει ουτε σε φορουμ ουτε το εχω ακουσει.

Εχουμε εταιρικα σταθερα 5 νουμερα. Ειμασταν στην Βονταφον και αποφασισαμε για διαφορους λογους (πχ καλυτερη τεχνικη υποστηριξη) να μεταφερθουμε στον ΟΤΕ. Αφου λοιπον κλεισαμε ραντεβου με μια πωλητρια και μετα απο μια σειρα ραντεβου καταληξαμε οτι θα μας εξυπηρετουσε να βαλουμε 3 γραμμες isdn, να βαλουμε τις 2 απο τις 3 σε συνοπτικη και μια 3η κατω απο την οποια θα βαζαμε τα δυο εναπομειναντα νουμερα ως ΜΣΝ.

Καταθετει η πωλητρια τις αιτησεις και για καποιο λογο (που ακομα δεν εχω μαθει, λαθος καταχωρησης το ειπαν) μου βαζουν μια isdn με εναν κεφαλικο και απο κατω 4 ΜΣΝ. Αυτο εγινε μεσα Ιουλιου. Φυσικα το τηλεφωνικο μας κεντρο σταματησε να λειτουργει αναγκαστηκαμε να φερουμε τον τεχνικο μας και να κανει διαφορα τεχνασματα για να εχουμε μια υποτυπωδη λειτουργια με αυτη την μια γραμμη.

Για να μην σας τα πολυλογω εχουμε 10/10/2014 σημερα και ακομα δεν εχουν καταφερει να βαλουν τις 3 γραμμες με τα 2 ΜΣΝ. Ειλικρινα, δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανουμε. Αναγκαστηκαμε και βρηκαμε βυσμα στον ΟΤΕ και ακομα να βρουμε λυση. Δεν εχουμε τηλεφωνα φαξ 3 μηνες. Εχω πελατες που καλουν σε νουμερα που δεν χτυπανε πουθενα. Τωρα ειμαστε σε φαση που βαλανε τις 3 isdn υστερα απο 50 τηλεφωνηματα αλλες 5-6 επισκεψεις τεχνικων και φυσικα περασανε τα ΜΣΝ σε λαθος γραμμη. Περιμενω 2 εβδομαδες τωρα να αλλαξουν τα ΜΣΝ.

Αν θεωρειται αυτη σοβαρη εταιρεια και σοβαρο τμημα εταιρικων πελατων δεν ξερω τι να πω. Παρολα αυτα ειχαν το θρασος να στειλουν λογαριασμο. Επομενο βημα ειναι να γινει καταγγελια στην ΕΕΤΤ και μηνυση για διαφυγοντα κερδη. Γνωριζεις κανεις αλλος τι ενεργειες μπορουμε να κανουμε; Δεν ειναι δυνατον να παρει σε εναν παροχο 3 μηνες και ακομα να μην μπορει να καταχωρησει σωστα 3 τηλεφωνα και 2 ΜΣΝ.

Lefteris_X
10-10-2014, 11:14
μου έχει τύχει παρόμοιο θέμα, όχι επ' ακριβώς βέβαια, και η λύση δόθηκε.........από εμένα.

Επειδή τα συνεργεία τεχνικών πλέον ΔΕΝ είναι του ΟΤΕ, παρά εξωτερικοί εργολάβοι, συμβαίνει το εξής.......α) οι πωλητές μπορεί να προτείνουν για πώληση ότι γουστάρουν άσχετα από το αν είναι εφικτή η τεχνική υλοποιήση, β) σε περίπτωση που είναι εφικτή, σε ένα μεγάλο ποσοστό γίνεται λανθασμένη καταχώρηση προς τους εξωτερικούς τεχνικούς ως προς το τι έχει ζητήσει ο πελάτης (ασχετοσύνη του πωλητή ή κακή συνενόηση με τον πελάτη, κυρίως επειδή ο τελευταίας "νόμιζε" ότι συνεννοείται με σχετικό, γ) ο / οι εξωτερικοί τεχνικοί είναι "ζαριά", ήτοι μπορεί να σου κάτσει άσχετος μπορεί και σχετικός (και μάλιστα πολύ καλός).

έλα μου ντε όμως, που επειδή είναι εξωτερικοί εργολάβοι τα συνεργεία, ο ΟΤΕ δεν μπορεί πλέον να δώσει τηλέφωνα των τεχνικών! Και εκεί είναι το "κλειδί". Πρέπει με κάποιο τρόπο, να επιστρατεύσεις ελληνική "δεινότητα", δηλαδή με δικούς σου τρόπους (το τι παραμύθια έχω πει δεν περιγράφεται) για να μιλήσεις με τον τεχνικό. Επίσης, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να κρατάς ονόματα, με όποιον μιλάς, πχ το όνομα του πωλητή / πωλήτρια, το όνομα του τεχνικού. Κι έτσι τους βάζεις μεταξύ να συνεννοηθούν, όντας παράλληλα στην "πρίζα" ελέγχοντάς τους, αν όντως συνεννοήθηκαν σωστά.

Ειδάλλως, άκρη δεν βγάζεις.

Και προσοχή: δεν μπαίνω στην συζήτηση του "αν αυτό όλο που είπα είναι σωστή επαγγελματική αντιμετώπιση", γιατί δεν εξυπηρετεί πουθενά, από πρακτικής απόψεως (να κάνουμε εν τέλει την δουλειά μας). Σαφώς και ναι, είναι απολύτως απαράδεκτη συμπεριφορά / διαχείριση πελάτου αυτή του ΟΤΕ. Δυστυχώς όμως, όπως σε αρκετές ελληνικές περιπτώσεις, πρέπει να αναλάβεις τον διπλό ρόλο ντετέκτιβ / δερβέναγα, για να καταφέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Noobios
10-10-2014, 11:31
Ρε Λευτερη δεν μπορω να δεχτω οτι απο Ιουλιο μεχρι Οκτωβριο δεν μπορουν να μετατρεψουν τρεις γαμ*** γραμμες. Δεν μπορω να το δεχτω.

muku
10-10-2014, 11:52
Είναι πραγματικά τραγικό αυτό που περιγράφεις. Τίποτα δεν λειτουργεί σε αυτή τη χώρα, ειλικρινά. Σου εύχομαι να δικαιωθείς όταν κινηθείς νομικά. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για να σε βοηθήσω όμως είμαι σίγουρος ότι θα δικαιωθείς. Δεν ειναι δυνατόν να σου αφήνουν χωρίς τηλέφωνο την επιχείρηση 3 μήνες. Για να πάρεις τα σπασμένα θα περάσουν χρόνια αλλά τουλάχιστον θα τα πάρεις.

Lefteris_X
10-10-2014, 11:53
μωρέ ούτε κι εγώ το δέχομαι, αλλά σου είπα να μην το ρίξουμε στην φιλοσοφία του τι εστί "σωστό", "εφικτό" και "επαγγελματικά ορθό", γιατί χέσε μέσα. Την δουλειά σου θέλεις να κάνεις, όπως κι εγώ την δουλειά μου ήθελα να κάνω. Συνεπώς, πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, αλλάζοντας ρόλους συμπεριφοράς μεταξύ τεχνικού συμβούλου και "κάφρου ταξιτζή" (λολ, δεν έχω πρόβλημα με τους ταξιτζήδες, για χάρη λόγου το είπα), όταν μίλαγα στο τηλέφωνο.

Εν τέλει, την δουλειά μου την έκανα, ΜΟΝΟ όπως σου περιέγραψα, με αποτέλεσμα να έρθει ο τεχνικός (εξωτερικός) του ΟΤΕ και να κάνουμε την δουλειά μαζί. Όχι τεχνικός του πελάτη μου και φυσικά όχι εγώ να κάνω την δουλειά του τεχνικού εξ ολοκλήρου μόνος μου. Τηλεφωνέησον, όνομα/επίθετα, κράξιμο, ξανά τηλ, ταξιτζής συμπεριφορά, ζητάς ΠΑΝΤΑ τον ανώτερο στην ιεραρχία εντός ΟΤΕ (αφού έχεις πάρει όνομα/επίθετο του συνομιλητή σου), κόντρα κράξιμο, εύρεση του τηλ του τεχνικού, συνεννόηση κλπκλπ, μην τα ξαναλέω.

Δεν βρίσκω άλλη λύση. Διότι αν είχα βρει, τόσα χρόνια τώρα θα την είχα κάνει και θα γλίτωνα όσα έχω τραβήξει, για να κάνω τελικά την δουλειά μου.

Noobios
10-10-2014, 14:26
Προχωρησα σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και απο εβδομαδα θα δουμε τι ενεργειες θα κανει ο δικηγορος της εταιρειας μας. Επισης, περιμενω απαντηση για αποχρεωση και θα κινθουμε αναλογα. Πιθανοτατα θα προσβαλουμε και την συμβαση και θα φυγουμε απο τον ΟΤΕ καθαρα για λογους αρχης.