PDA

View Full Version : Cross-Gen Ride



odytsak
21-09-2014, 20:27
Aπό τους δημιουργούς των MotoGP την Ανοιξη του 2015.

RIDE is a brand new IP from renowned racing developer Milestone.
Ride over 100 bikes, in 4 classes - Superbike, Supersport, Naked and Historic bikes on City, Country and Historic circuits.


https://www.youtube.com/watch?v=jT0oITiRyn8

BillyFlo81
26-01-2015, 14:35
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&x-yt-ts=1421914688&v=fdUSqOH4lhQ&x-yt-cl=84503534

nikon
27-01-2015, 09:47
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&v=sE7Zn8KpD1Q&x-yt-cl=84503534

Μια και δεν περιμένουμε κανένα ΤΤ από τον Καζομούρι ήρθε η ώρα να παίξουμε κάτι με μηχανές εκτός Motogp.

Error Flynn
28-01-2015, 19:28
/\ /\ Ακριβώς...η milestone είναι φιλότιμη ομάδα αλλά δυστυχώς δεν έχει τους οικονομικούς πόρους που σε άλλες περιπτώσεις θα της επέτρεπε να παραδώσει έναν άρτιο τίτλο.
Το περιμένω πάντως το παιχνίδι για να είμαι ειλικρινής. Μακάρι να βγεί καλό γιατί το concept μου αρέσει...

Peteoklis
12-02-2015, 12:20
Καλημέρα και πάλι.

Σε μία αναζήτηση που έκανα στο forum δεν το βρήκα και είπα να το ποστάρω για τους ενδιαφερόμενους.
Έρχεται επίσης και το νέο moto game της Milestone με την ονομασία "RIDE" στις 20 Μαρτίου (συμπίπτει με αυτήν του project cars).
Προέρχεται από την ομάδα ανάπτυξης του moto gp αλλά με έναν αέρα πιο καθημερινής βόλτας περιλαμβάνοντας περισσότερες από 100 μηχανές σε 4 διαφορετικές κατηγορίες.
Ένα gameplay video (από την μέση και μετά είναι το gameplay).


https://www.youtube.com/watch?v=rQfUK8bWHss

odytsak
06-03-2015, 13:22
Πόσο καλά μπορεί να πάει εμπορικά ένα παιχνίδι μόνο με μηχανές? έχει ταβάνι όπως και να το κάνουμε.
Οι μηχανές θα έπρεπε να αποτελούν κομμάτι ενός γενικότερου racing τίτλου.

http://blog.eu.playstation.com/2015/03/05/bike-racer-ride-comes-ps4/


https://www.youtube.com/watch?v=Xf6XblEjJtU

nikon
11-03-2015, 09:55
RIDE suffers one-week delay (http://www.videogamer.com/ps4/ride/news/ride_suffers_one-week_delay.html)


Milestone's new motorcycle racer RIDE has suffered a one-week delay, PQube has confirmed.The game will now release on PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360 and PC on March 27, having previously been due one week earlier on March 20.

While a reason for the delay has yet to be confirmed, PQube says that Milestone's game sees the developer back "doing what they do best", developing a new IP that sees players racing a range of superbikes across a variety of city, country and historic circuits.

Milestone has previously developed games in the SBK and MotoGP series, including last year's PS4 racer MotoGP 14. Sebastien Loeb Rally Evo, a new rally racer, is also in development at the studio for release later this year.

Snk
17-03-2015, 22:52
Αντε να πάρουμε μια ιδέα τι λέει


DEMO ANNOUNCED

The Demo will be available starting from Tomorrow
Download the Demo from the Official Digital Store: PlayStation Network – PS4™ and Steam

The contents of the demo include:


Quick Race game mode
- Country Track (Sierra Nevada)
- Naked Heavyweight bike
- Superbike
- Supersport bike


Plus, some of the customizable elements will be available for the players. Start to discover the infinite potential of RIDE Customization.

nikon
18-03-2015, 09:16
^^
Για να δούμε τι θα δούμε γιατί η αγορά του θα εξαρτηθεί πολύ από αυτό το demo.

EDIT: Στο us έχει ανέβει το demo του Motorcycle club, μούφα φαίνεται αλλά για όσους θέλουν ντε και καλά να οδηγήσουν μηχανή πριν το Ride.:P

https://store.playstation.com/#!/en-us/games/motorcycle-club/cid=UP4008-CUSA01151_00-MOTORCYCLECLUB00?smcid=psblog:motorcycle-club:up4008-cusa01151_00-motorcycleclub00:ps-blog-2015-03-17-playstation-store-update-385

odytsak
18-03-2015, 13:07
Αντε να πάρουμε μια ιδέα τι λέει


DEMO ANNOUNCED

The Demo will be available starting from Tomorrow
Download the Demo from the Official Digital Store: PlayStation Network – PS4™ and Steam

The contents of the demo include:


Quick Race game mode
- Country Track (Sierra Nevada)
- Naked Heavyweight bike
- Superbike
- Supersport bike


Plus, some of the customizable elements will be available for the players. Start to discover the infinite potential of RIDE Customization.
Ανεβηκε, 4.72GB ειναι, για να δουμε αν λεει τιποτα.

Kapa
18-03-2015, 15:09
Μαπα το καρπουζι...last gen γραφικα, 30fps, arcade play με καλο βαρος στη μηχανη(το μονο καλο), τα physics ειναι σε εμετικο επιπεδο.

nikon
18-03-2015, 15:11
Για πε χειρότερο από το motogp στον χειρισμό;;;....δεν περνάει και η ώρα γ@μωτο.

odytsak
18-03-2015, 16:49
Σε σχέση με motoGP έχει βελτιωμένα γραφικά αλλά παρόμοιο, ίδιο θα έλεγα, χειρισμό.

Τσίτα τα γκάζια, με σούζες ο κάγκουρας. :P

https://pbs.twimg.com/media/CAYj1hrWQAAb4Nv.jpg:orig

nikon
19-03-2015, 07:56
Εμένα πάλι μου άρεσε αρκετά αυτό που είδα, ωραία γραφικά, ΑΙ ζόρικη ακόμα και στο easy και ο χειρισμός με όλα στο off πολύ πιο προσιτός από το motogp (λογικό βέβαια γιατί εκεί τρέχεις με θηρία) με έψησε αρκετά το demo και αν δεν ερχόταν το Project cars δεν θα το σκεφτόμουν καν για αγορά.

Error Flynn
19-03-2015, 08:52
Θα συμφωνήσω με τον φίλο nikon...
Μου άρεσε επίσης...
Γραφικά αρκετά συμπαθητικά (είπαμε ένα σχετικά μικρό στούντιο είναι) σίγουρα ανεβασμένα αρκετά από το τελευταίο motogp,
η δουλειά που έχει γίνει στις μοτοσυκλέτες είναι απλά εκπληκτική (κάπου πήρε το μάτι μου πως θα έχει γύρω στις 100),
ο χειρισμός πάντα με τη ποιότητα που έχουν οι τίτλοι μοτοσυκλέτας της milestone...
Αγορά σίγουρα από μένα...

nikon
19-03-2015, 11:17
100+ μηχανές με πολλά αξεσουάρ για να αλλάζεις, 15 πίστες, αξεσουάρ αναβάτη κλπ κλπ υπάρχει αρκετή ποικιλία στο παιχνίδι, επίσης αυτό με τους εκτός πίστας αγώνες μ'αρέσει πολύ περισσότερο σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι στο δρόμο και κάνεις κόντρα με άλλους, μάλλον για αγορά πάω και εγώ αφού για motogp δεν με ξαναβλέπω.

Άσχετο αλλά σχετικό με το είδος έπαιξα και το demo του Motorcycle club, εντάξει δεν έχω δει χειρότερο παιχνίδι, στη 1η στροφή κατάλαβα ότι με το που στρίβεις είναι σα να στρίβουν και να κινούνται τα πάντα γύρω σου και πριν βγάλω ότι είχα φάει σταμάτησα, έσπασε κάθε ρεκόρ σε quit και delete.

Kapa
19-03-2015, 11:46
Μαλλον μονο σε μενα δεν αρεσε το παιχνιδι...ισως επειδη δεν το κατεχω με τις μηχανες.

nikon
19-03-2015, 11:50
Σίγουρα το να έχεις μια επαφή με τα 2τροχα σε κάνει να βλέπεις διαφορετικά τα παιχνίδια του είδους.

Kapa
19-03-2015, 11:57
Απλα προσπαθω να δω κι εγω αυτο που βλεπετε κι εσεις αλλα δεν το βλεπω... :P

Οποτε σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Θα ηθελα ομως 60fps. Αλλη αισθηση και θα εδινε κατι παραπανω στο τιτλο.

Error Flynn
19-03-2015, 12:45
Απλα προσπαθω να δω κι εγω αυτο που βλεπετε κι εσεις αλλα δεν το βλεπω... :P

Οποτε σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Θα ηθελα ομως 60fps. Αλλη αισθηση και θα εδινε κατι παραπανω στο τιτλο.

Καλά όλοι μας θα θέλαμε νομίζω να έτρεχε σε 60 καρέ ...
Και ακόμη καλύτερα γραφικά θα θέλαμε κλπ κλπ.
Η κριτική που κάνουμε είναι για ένα ντέμο που προσωπικά μου δείχνει πως
δουλεύουν τίμια και δε πάνε για ξεπέτα... απλά το budget τους έχει ένα όριο.

nikon, δεν ήξερα αυτά περί αξεσουάρ κλπ...
Αν το κάνουν και έχει επίπτωση και στο οπτικό κομμάτι πέρα από το οδηγικό θα δίνει ακόμη περισσότερο...

nikon
19-03-2015, 12:54
Στο οπτικό έχει σίγουρα το θέμα είναι να έχει και στο οδηγικό.


https://www.youtube.com/watch?v=HsQXyOq-vT0

Error Flynn
19-03-2015, 14:49
Ναι σήμερα το πήρα χαμπάρι (με μεγάλη μου χαρά) το κομμάτι με ζάντες βαψίματα καθρέφτες κλπ... :a055:
Φαντάζομαι αντίστοιχα οι αλλαγές που κανεις στη μηχανή σχετικά με αναρτήσεις και τα σχετικά
θα έχουν την ανάλογη οδηγική συμπεριφορά...

Lefteris_X
19-03-2015, 16:21
Καθότι οπαδός των μηχανών και παλαιός "ινδιάνος" του δρόμου με "άγριο" μηχανάκι (Honda NSR SE/SP 250R Prospec Quarter β' 1993), δοκίμασα το demo.

Επίσης, όπως έχω δηλώσει πάμπολλες φορές είμαι φανατικός των 60fps, εντούτοις σε αυτό το ντεμο δεν "αισθάνθηκα" τρομερή την έλλειψή τους = τα 30 καρέ / δευτερόλεπτο έκαναν άψογα την δουλειά τους, ακόμα και στα απότομα γυρίσματα πλαγιασμένος τέρμα ("φέτες" που λέμε) από μεριά σε μεριά.

Ακολουθεί review του demo.

Χρησιμοποίησα για 1-2 λαπ την CBR 600άρα, αλλά μου φάνηκε πολύ αδύναμη, ώστε να τεστάρω αυτά που ήθελα. Οπότε επέλεξα το 1000άρακι ZXR για να δω τι "λέει" ο τίτλος. Εννοείται το naked μηχανάκι το αγνόησα, απεχθάνομαι τέτοιες μηχανές γενικότερα.

Έπαιξα με ρυθμίσεις, εντελώς Pro physics, χωρίς καθόλου TCS ("κόψιμο" δύναμης για αποφυγή έλλειψης πρόσφυσης) και Anti Wheelie (αντι-σούζα), με ξεχωριστά φρένα μπρος-πίσω, αυτόματου σκυψίματος και ημι-αυτόματες ταχύτητες (ώστε να επικεντρωθώ στον χειρισμό).

Τα physics είναι κάτι μεταξύ arcade και simulator, σε ένα ποσοστό 70% - 30%. Να εξηγήσω. Το ότι σηκώνει σούζα με τέρμα γκάζι στην 1η, 2η σχέση δεν σημαίνει "sim physics" αλλά απλώς "arcade fun". Παράλληλα, ψιλο-σέβεται κάποιους μηχανο-κανόνες, όπως αν είσαι με χαμηλές σχέσεις + τέρμα πλαγιασμένος και ανοίξεις γκάζι, ενδέχεται να υποστείς high-siding με αποτέλεσμα το tank-slaping και μια ωραία τούμπα. Πάλι με χαμηλές σχέσεις και λίγη σχετικά ταχύτητα, όταν είσαι πλαγιασμένος τέρμα μέσα σε μια στροφή και προς την έξοδό της ανοίξεις τέρμα γκάζι + ταυτόχρονα ισιώνεις την θέση σου = ενδέχεται να σηκώσεις σούζα (ίσως και με λίγο παντηλίκι), κάτι που είναι ακριβές με την πραγματικότητα.

Συνεχίζοντας, τα φρένα είναι ημι-ρεαλιστικά, δηλαδή στα πλαίσια του 70% arcade - 30% sim όπως προανέφερα. Αναλυτικότερα, όταν πατήσεις σκληρά το μπροστινό φρένο θα κάνεις "έντο" (σήκωμα πίσω τροχού) ή πατώντας σκληρά το πίσω φρένο θα "κλειδώσεις" τον τροχό (και ίσως "μετρήσεις οικόπεδο"). Επιτρέπει όμως να πατάς σχεδόν σκληρά τα φρένα ελαφρώς πλαγιασμένος και να μην γλιστράς, κάτι που φυσικά δεν ισχύει στην πραγματικότητα. Στην πραγματικότητα, όντας πλαγιασμένος απλώς "χαϊδεύεις" τα φρένα, ενώ επίσης, σπανίως χρησιμοποιείς το πίσω. Κάτι που επίσης είναι εντελώς arcade, είναι ότι σου συγχωρεί ΠΑΡΑ πολύ την έξοδο από την άσφαλτο: όταν πατάς σε χώμα, κανονικά σε χρόνο DT θα πρέπει να χάσεις πρόσφυση και να φάς τουμπέτο, ενώ στο παιχνίδι αν προσέξεις (λίγο) = δεν τρέχει τίποτα. Δεν με "χάλασε" όμως, γιατί έτσι διατηρείται η διασκέδαση: όπως είπα είναι περισσότερο arcade παρά sim.

Ακολούθως, όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να μπω σε στροφή ελαφρώς ντριφτάροντας τον πίσω τροχό, όπως γίνεται στην πραγματικότητα: ήπιο πάτημα μπροστινού φρένου + σκληρό πάτημα πίσω, λίγο πριν την στροφή και με σχετικό πλάγιασμα = "φεύγει" ελεγχόμενα ο πίσω τροχός και εκείνη τη στιγμή ανοίγεις γκάζια = διατηρείς το drift + μπαίνεις στην στροφή, πλαγιασμένος και με την "γωνία" που θες. Κατόπιν, ελαττώνεις πολύ λίγο το γκάζι = αποκτάς ελεγχόμενα πρόσφυση και διαγράφεις την γραμμή που επέλεξες στην στροφή. Αυτό όσο κι αν προσπάθησα δεν το κατάφερα. Βέβαια, η εμπειρία που είχα με τον τίτλο ήταν σύντομη και με μια μόνο μηχανή, στις default ρυθμίσεις και χωρίς καμία βελτίωση. Ίσως μετά από βελτιώσεις και κατάλληλες ρυθμίσεις, το ντριφτάρισμα για είσοδο σε στροφή να είναι εφικτό. Για ένα παιχνίδι όμως 70% arcade - 30% sim, η πιθανή έλλειψη ντριφτ είναι αμελητέα.

Οι κάμερες που μπορείς να οδηγήσεις είναι α) 1st person full view, β) 1st person cockpit view, γ) 1st person through helmet + cockpit view, δ) 3rd person κοντινό πλάνο, ε) 3rd person μεσαίας απόστασης πλάνο (ελπίζω να μην ξέχασα κάποια κάμερα). Στην "α" κάμερα η αίσθηση είναι σχεδόν σαν να οδηγείς μηχανή, με ότι αυτό συνεπάγεται στην αντίληψη του δρόμου. Το αν είναι πιο δύσκολο ή όχι το gameplay, είναι της απολύτου υποκειμενικής κρίσης. Προσωπικά δεν με εξυπηρέτησε, ίσως όμως με πείσμα και σε βάθος χρόνου να κατάφερνα καλύτερα αποτελέσματα. Ελαφρώς πιο καλά τα πήγα με την "β" κάμερα. Δυστυχώς, χείριστα αποτελέσματα είχα με την "γ" κάμερα, δεν μπορούσα να συντονιστώ με τίποτα, όσες προσπάθειες κι αν έκανα. Ομολογουμένως, τα απείρως καλύτερα αποτελέσματα είχα με την "δ" κάμερα (όχι με την "ε" όμως - ένιωθα κάπως απομακρυσμένο το μηχανάκι). Αλλά να επαναλάβω: η επιλογή κάμερας είναι αποκλειστικά υποκειμενικών κριτηρίων, συνεπώς έκαστος gamer θα πρέπει να πειραματιστεί με τις διαθέσιμες κάμερες, ώστε να κατασταλάξει σε αυτή που τον εξυπηρετεί περισσότερο. Ο στόχος άλλωστε, είναι να ευχαριστηθούμε τον χειρισμό και κυριότερα, να διασκεδάσουμε με ένα παιχνίδι, φέρνοντάς το στα "μέτρα" μας - πάντα στα πλαίσια επιτρέπουν τα εργαλεία, εν προκειμένω οι διαθέσιμες κάμερες, του παιχνιδιού.

Ολοκληρώνοντας όσο αφορά το gameplay, οι επαφές με άλλους αναβάτες συγκλίνουν αρκετά προς την arcade μεριά: δηλαδή, δεν έχεις επαφή = άμεση τούμπα όπως θα ήταν σε ένα sim, αντιθέτως αλλοιώνεται ελαφρώς η πορεία σου. Βέβαια, δεν βίωσα ιδιαίτερες "επαφές" γιατί πρόσεχα να οδηγώ όσο το δυνατότερο "σωστά". Προς μεγάλη μου όμως έκπληξη, οι επαφές με βράχους ακόμα και σε ευθεία στάση + μεγάλη ταχύτητα = τούμπα μεγαλοπρεπέστατη! Το ίδιο, ίσως ελαφρώς λιγότερο, ισχύει και με τις επαφές σε προστατευτικές μπαριέρες σε μεγάλη ταχύτητα. Με πιο απλά λόγια, όπως ανέφερα πολλάκις, ο τίτλος είναι σα να παίζεις SEGA / Namco coin-op, με αναλογία 70% arcade - 30% sim (ίσως για κάποιους η αναλογία να τείνει προς το 80% - 20%), στοιχείο εξαιρετικά ελκυστικό τόσο για τον αρχάριο στην οδήγηση μηχανών, όσο και για τον βετεράνο που θέλει να περάσει ευχάριστα την ώρα του, χωρίς όμως να βαρεθεί λόγω απλοϊκού χειρισμού και πτωχών physics.

Σε γενικές γραμμές, τα γραφικά τα βρήκα μεταξύ "κάνουν μια χαρά την δουλειά τους" έως "λίαν καλά". Και αυτό γιατί, σε τίτλους οδήγησης μηχανών κοιτάζεις ΠΟΛΥ περισσότερο (μην πω μόνο) τον δρόμο, σε σχέση με ραλλάκια αυτοκινήτων. Χωρίς να υπερβάλλω, ο δρόμος, η μηχανή σου, οι αντίπαλες μηχανές, όπως και το animation των αναβατών είναι τέλεια. Παρατηρείται ένα σχετικό aliasing (ιδιαίτερα στις πινακίδες), παρά ταύτα δεν είναι καθόλου ενοχλητικό (στο replay το παρατήρησα, εντός αγώνα δεν πήρα χαμπάρι).

Ο ήχος είναι πειστικότατος, διότι αυτό που μετράει είναι να καταλαβαίνεις τυφλά (χωρίς να κοιτάς τα όργανα δηλαδή) τις στροφές του κινητήρα και να ξέρεις σε ποια σχέση κιβωτίου είσαι. Η μουσική για τα γούστα μου ήταν αδιάφορη έως ενοχλητική, οπότε την έκλεισα εντελώς. Με τη δυνατότητα να ακούμε την μουσική της επιλογής μας, μέσω USB Stick στο PS4, δεν τίθεται "θέμα" με την μουσική υπόκρουση του τίτλου.

Τα replay έχουν 3 κάμερες (TV, 3rd person, 1st person), όπου κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Ούτε κάτι το Χολυγουντιανό, ούτε όμως κάτι το βαρετό. Μια χαρά αρέσκεσαι να βλέπεις το replay σου μετά το πέρας ενός αγώνα, ενώ μάλιστα, μπορείς να μελετήσεις λεπτομερώς τις γραμμές που πήρες και τα όποια λάθη έκανες, χάρη στο χαρακτηριστικό ελέγχου ταχύτητας forward / rewind playback (από 0.1x έως 2.0x ταχύτητα).

Στις βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στη μηχανή, παρατήρησα σχετική ποικιλία, όπως μοτέρ, αναρτήσεις, ηλεκτρικά, εξάτμιση, ελαστικά, φρένα, ζάντες αλλά και αισθητικές με ποικιλία για χρώματα σε διάφορα σημεία της μηχανής (ευχάριστο το γεγονός ότι μπορείς να αφαιρέσεις πινακίδες και λαμπάκια φλας). Βέβαια δεν είναι επιπέδου Gran Turismo, αλλά οι βελτιώσεις επαρκούν με το παραπάνω, όπως και οι ρυθμίσεις στην μηχανή (πχ. σχέσεις, αναρτήσεις). Το παιχνίδι άλλωστε δεν φιλοδοξεί να αποτελέσει άτυπο spin-off του Gran Turismo (για την ακρίβεια: του πάλαι ποτέ για Turist Trophy PS2), παρά ένα τίμιο παιχνίδι - κατά την δική μου εκτίμηση - με 70% arcade 30% sim εύπεπτου και διασκεδαστικού gameplay.

Όταν παλιά έγραφα review σε παιχνίδια, πριν βαθμολογήσω έλεγα το βασικό κριτήριο που είχα στο μυαλό μου και βάσει αυτού έκρινα. Το κριτήριο λοιπόν, είναι ότι ο τίτλος είναι pure fan, με ισορροπία 70% arcade - 30% simulator (μερικοί ίσως κρίνουν την αναλογία στο 80% - 20%). Ουσιαστικά κινείται στα πλαίσια ενός SEGA / Namco coin-op.

Έτσι, στο gameplay αποδίδω βαθμό 90% (με άριστα το 100), διότι προσφέρει άμεση διασκέδαση και για όποιον το επιθυμεί (μέσω ρυθμίσεων για περισσότερο ρεαλιστικά physics) το "βάθος" στον χειρισμό επεκτείνεται / δυσκολεύει. Γραφικά: 85%, Ήχος: 82% (ο αριθμός αφορά μόνο τα ηχητικά εφφέ και όχι την μουσική, καθώς μπορείς να ακούς ότι επιθυμείς μέσω USB Stick).

Για lastability (ή αλλιώς "αντοχή στο χρόνο") δεν μπορώ να βαθμολογήσω ένα demo, χρειάζομαι τον πλήρη και τελικό τίτλο όπως καταλαβαίνετε! Για να κρίνω την αντοχή στο χρόνο θα πρέπει να δω ποια είναι τα διαθέσιμα mode παιχνιδιού, να αξιολογήσω καταρχάς το αν υπάρχει ή όχι multiplayer και ακολούθως τις επιλογές που προσφέρει, όπως και την ποιότητά του.

Και κάτι τελευταίο: όπως όλα τα παιχνίδια με μηχανές, ο τίτλος δεν συνίσταται καθόλου σε gamer που δεν "κατέχουν" το άθλημα με μηχανάκια (όχι σκουτεράκια κλπ) στην κανονική ζωή, γιατί πολύ απλά θα τον αδικήσουν με την κριτική τους. Λογικό να διατυπώσουν αρνητική κριτική βέβαια, αφού δεν θα έχουν μέτρο σύγκρισης.

Έχω τραβήξει βίντεο σε ένα σημείο που μου βγήκε ο πάτος για να το "σώσω" να μην φάω τούμπα (αλλά έχω δυσκολία να το ανεβάσω από τον Μακ σε ανάλυση 720p παρά μόνο μέχρι 480p, ίσως γιατί η κωδικοποίηση είναι από το PS4, ενώ με άλλα βίντεο που έχω δημιουργήσει εξ αρχής με τον υπολογιστή έχω ανεβάσει μέχρι και 1080p. Δυστυχώς έχω σβήσει το βίντεο από το PS4, ειδάλλως θα το είχα κόψει-ράψει και ανεβάσει μέσω της ενσωματωμένης εφαρμογής. EDIT: η τελευταία προσπάθεια ίσως να βγήκε επιτυχής στα 720p!!!)


Thanks for reading!


https://www.youtube.com/watch?v=M84tsCcgovo

Peteoklis
28-03-2015, 02:17
Σήμερα έπαιξα το demo. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και είμαι σύμφωνος με τον Λευτέρη από πάνω. Σίγουρα από εμένα λαμβάνει ένα 8,5 με 9 ( μάλλον προς το 9) και γι αυτό θα το αγοράσω εντός της εβδομάδας. Θεωρώ ότι ισορροπεί ιδανικά ανάμεσα στο sim και το arcade ώστε να είναι παράλληλα και αρκετά ευχάριστο. Προσθέτει πόντους το διπλό (split screen) καθώς και το online.

Όντως θυμίζει πολλά, έως πάρα πολλά από οδήγηση μηχανής στο δρόμο!
Προην κάτοχος cbr 600 f.

Snk
28-03-2015, 23:11
Ανέβασα ένα video με το τι περιλαμβάνει το world tour απο μηχανές, αγώνες και customization



https://www.youtube.com/watch?v=7HOC7MFHmpM

nikon
29-03-2015, 09:30
Πωωωωω πολύ πράμα έχει, πήρε ήδη σειρά μετά το gt6 το οποίο θυμήθηκα λίγο αργά.

Error Flynn
31-03-2015, 09:07
Το παιχνίδι το αγόρασα από τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.
Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς είναι αυτό που φαντάστηκα πως θα ήταν
με κάποια επιπλέον στοιχεία που το κάνουν ακόμη πιο ενδιαφέρον όπως πχ αγώνες drag race.
Όχι ότι προσθέτουν κάτι ουσιαστικό αλλά είναι μικρολεπτομέρειες που σε ευχαριστούν βλέποντας
πως η ομάδα προσπάθησε να παραδώσει έναν πιο ολοκληρωμένο τίτλο στους χρήστες.
Ακόμη και η παραμεπτροποίηση για το πως θέλεις να είναι ο οδηγός πάνω στη μηχανή κατά την ώρα
της οδήγησης (δε μιλάω απλά για τα στυλ που έχει προκαθορισμένα - μπορείς να αλλάξεις κλίσεις σε αγκώνες, κεφάλι, κορμό, καρπούς κλπ κατά βούληση) είναι
ακόμη μια λεπτομέρεια που δείχνει την αγάπη της ομάδας για τις μοτοσυσκλέτες...
Οι μοτοσυκλέτες... Οι ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ... τι να πω;
Η δουλειά που έχουν κάνει είναι εκπληκτική. Μεγάλος αριθμός από μοντέλα που πραγματικά η ψηφιακή τους απόδοση δε κάνει να χαζεύεις...
Γνωστές μάρκες κάνουν την εμφάνισή τους παρέα με άλλες λιγότερο "εμπορικές" όπως Bimota, MV Agusta κλπ.
Από κει και πέρα τα υπόλοιπα γραφικά είναι απλά διεκπαιρεωτικά. Δεν είναι άσχημα αλλά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο.
Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους όμως και με τίποτα δε μπορώ να πω πως με χάλασαν.

Ο ήχος επίσης βελτιωμένος. Τρέξτε με ένα Street Triple της Triumph και στο καπάκι κάντε μια βόλτα με μια BMW S 1000 για να δείτε τη διαφορά.
Βάλτε ντε και μια άλλη εξάτμιση και τα ξαναλέμε... Μπράβο τους που κάθε μηχανή έχει διαφορετική αίσθηση και οδηγική αλλά και ηχητική.

Δε ξέρω αν είναι κάτι το καταπληκτικό από άποψη ήχου αλλά νομίζω πως είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα...
Η γενικότερη λογική του παιχνιδιού ακουμπά πάνω στα Gran Tourismo/Tourist Trophy για το πως προχωράς.

Κάνεις αγώνες, παίρνεις χρήματα και φήμη (η φήμη ξεκλιδώνει μια άλλη σειρά δοκιμασιών που σε ανταμείβει με μοτοσυκλέτες)
αναβαθμίζεις και πάει λέγοντας λαμβάνοντας μέρος σε διάφορες υποκατηγορίες μοτοσυκλετών και τους αγώνες τους.

Είχα σκοπό να γράψω αρκετά περισσότερα αλλά ένα τρομερό bug του παιχνιδιού με ξενέρωσε απίστευτα εχτές το απόγευμα.
Μόλις είχα τελειώσει όλη τη πρώτη κατηγορία (naked μέχρι 600 κυβικά) και είχα πάρει σε όλα το χρυσό.
Επίσης είχα κάνει όλες τους Elite αγώνες (αγώνες που ξεκλιδώνουν ανάλογα με τη εικονική παγκόσμια θέση του αναβάτη μας / είχα φτάσει στο νούμερο 1)
επίσης τερματίζοντας έχοντας πάρει χρυσά παντού και καθώς βάζω το παιχνίδι και πάω να συνεχίσω μου πετάει πως το save είναι
corrupted!!! Τα χρήματα που είχα κερδίσει, τις μοτοσυκλέτες και τις αναβαθμίσεις τα είχε κρατήσει. Η καριέρα όμως πάει περίπατο.

Λέω δε μπορεί... κάτι θα μπορεί να γίνει... Με ένα γρήγορο ψάξιμο διάβασα πως αρκετοί (μη πω όλοι σχεδόν) έχουν το ίδιο
πρόβλημα. Στα καλά του καθουμένου τους χαλάει το save...

Δε ξέρω, αλλά με χάλασε πολύ... Είχα παίξει καμιά 10ριά ωρίτσες σίγουρα...
Θα μπορούσα να ξεκινήσω από την επόμενη κατηγορία μιας και τις μηχανές τις έχει κρατήσει
αλλά από τη μια με χαλάει που δε θα έχω ολοκληρωμένη της πρώτη κατηγορία και από την άλλη
και ποιός μου λέει πως μετά από κάποιες μέρες δε θα έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα...;

Καταλήγωντας... ΜΗΝ αγοράσετε το παιχνίδι ακόμη. Πρός το παρόν οι Ιταλοί
δεν έχουν κάνει ανακοίνωση...!!! Θεωρώ πως θα βγάλουν patch και θα το διορθώσουν.
Να διορθώσουν βέβαια και τα χαμένα save το βρίσκω δύσκολο...
Τουλάχιστον μπας και διορθώσουν το απίστευτο bug τους για όποιον το ξεκινά από την αρχή.

Αυτά πάνω κάτω παιδιά για το παιχνίδι. Για μένα που είμαι φαν των μοτοσυκλετών
είναι ένας τίτλος ο οποίος αν έτρεχε σωστά θα με άφηνε ικανοποιημένο με τα όποια λάθη
και περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν...

Πρός το παρόν όμως δε το ακουμπάω και βράζω στο ζουμί μου...

Ορίστε και μερικές εικόνες...

6857
6858
6859
6860
6861
6862
6863
6864
6865
6866

chrisfox
31-03-2015, 10:28
Ένα game breking bug είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει... Πάντως μέχρι να βγάλουν κάποιο patch, μπορείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα να κρατάς backup του save σου σε USB...

Error Flynn
31-03-2015, 10:33
Μωρέ και στο cloud μπορώ να κρατώ τα save μου το θέμα είναι όμως πως πλέον το κακό έγινε...

chrisfox
31-03-2015, 10:40
Μωρέ και στο cloud μπορώ να κρατώ τα save μου το θέμα είναι όμως πως πλέον το κακό έγινε...

Ναι απλά είναι κρίμα να μην παίζεις μέχρι να βγάλουν patch... Εγώ δεν θα το άντεχα :)

odytsak
31-03-2015, 13:23
Mιας και αναφέρθηκε το Touring Trophy είναι απορίας άξιο πως δεν προσθέσανε τόσα χρόνια ένα mode-DLC με μηχανές
αφού οι πίστες είναι έτοιμες από το βασικό παιχνίδι και η τεχνογνωσία σε μηχανές και στη φυσική τους επίσης υπάρχει,
μια μικρή αναβάθμιση σε HD και θα είμασταν όλοι ευχαριστημένοι και η PD με αρκετά μύρια στην τσέπη.

Sorry για το offtopic αλλά θεωρώ πως τα παιχνίδια με μηχανές θα πρέπει να είναι υποπαιχνίδι σε γενικότερο racing τίτλο
και όχι αυτόνομα παιχνίδια, κυρίως γιατί δεν έχουν την δυναμική να το στηρίξουν.

Snk
03-04-2015, 10:01
Μόλις το έπαθα κι εγώ αυτό με το save. Το εκνευριστικό είναι ότι είχα βγάλει το automatic upload και είχα κάνει backup τα saves χειροκίνητα στο cloud από χθες πριν παίξω το παιχνίδι, ώστε αν γινόταν τίποτα να έχανα ότι progress είχα κάνει το απόγευμα, άντε κάνα 2ωρο δηλαδή, αλλά και το backup μου το βγάζει corrupted

Δεν μου είχε μείνει και πολύ για το platinum και τώρα οοοοταν και αν το φτιάξουν, άντε πάλι από την αρχή :thumbsdown:


--

Μόλις είδα αυτό

Dear Players,


We would like to inform our community that we are aware of the feedback reported by the users who had the chance to play RIDE Videogame, first.
A patch is already work-in-progress and will be released ASAP
Our Team will inform you on this channel as soon as the update will be available for download.

http://www.teamvvv.com/en/news/comments/Ride-glitch-causes-save-game-corruption-patch-will-be-released-asap

Snk
05-04-2015, 14:28
IMPORTANT NEWS

We want to inform you that the causes of the save game corruption and crashes are the following:
- Inviting friends in your motoclub
- Partecipating to Championship in the World Tour

We are putting all our efforts in working on the patch that will solve these issues and other minor ones following your feedbacks and suggestions.
PC/Steam patch is yet online. Console patch will be released shortly after following the approval process of the platform holders.

We apologize for the inconvenience and we assure you support in the future. Please help us to improve your game experience by reporting issues or suggestions to:
- Customer Support: http://milestone.it/contacts/support/?lang=en
- Steam BUG Thread: http://steamcommunity.com/app/345660/discussions/0/618457398964899602/

Thank you for your understanding.

Peteoklis
24-04-2015, 00:42
Παιδιά φτιάχτηκε το τεχνικό θέμα με τα saves.
http://n4g.com/news/1712408/ride-ps4-patch-update-finally-fixes-save-game-corruption

Πάω για αγορά. Το νοίκιασα και είναι καλύτερο από το demo (μαλλον είναι και λογικό).