PDA

View Full Version : PS4 Unexpected Disc Eject



odytsak
11-09-2014, 11:37
This video shows steps you can take if your PS4 system unexpectedly ejects discs.
This information may help a PS4 system that beeps repeatedly, as if the eject button were held down.


https://www.youtube.com/watch?v=yU2Z6alUAcI

pgp69
18-09-2014, 14:59
Το συγκεκριμένο πρόβλημα μου το έκανε χτες το βράδυ, έκλεισα το ps4 και την έπεσα για ύπνο και μετά από περίπου 30-45' το μηχάνημα άνοιξε μονό του πέταξε το δισκάκι έχω και έκανε συνεχόμενα eject ( το μηχάνημα ήτανε Turn Off). Έκανα αυτό που δείχνει το video και έστρωσε άλλα δεν το έχω καταλάβει πως το έπαθε εφόσον ήτανε κλειστό, έκατσε κανένα κουνούπι πάνω στο κουμπί του eject.

Nerven
18-09-2014, 17:24
Κάποια πατάτα έχουν κάνει με το touch button σίγουρα, είναι κάπως υπερευαίσθητο στο άγγιγμα, μένει στατικός ηλεκτρισμός και ας είναι off το μηχάνημα και κάνει σαν βραχυκύκλωμα που το καταλαβαίνει σαν touch. Εγώ της προάλλες ήταν να βγάλω το σκληρό δίσκο, αποσύνδεσα την κονσόλα από το ρεύμα και όπως πήγα να την σηκώσω ακούμπησα τα touch buttons, ακουγόταν κανονικά το μπιπ, και το πατούσα συνεχόμενα να δω πότε θα σταματήσει, τελικά έκανε 3-4μπιπς, επαναλαμβάνω χωρίς να είναι καν στο ρεύμα η κονσόλα.
Το βλέπω στην slim εκδοχή να έχουμε mechanical buttons, όπως είχαμε απο το PS3 FAT σε slim.

AlexandrosQV
18-09-2014, 22:49
Εχω και εγω αυτο το πρόβλημα. Πετάει σε ανύποπτες στιγμές το δισκάκι έξω και μετά συνεχίζει η λειτουργία eject. Την πρώτη φορα σήκωσα απλα το μπροστινό μέρος του PS και σταμάτησε. Μετα απο λίγες μερες μου το ξανα έκανε. Το εβαλα να κάθεται πανω σε δυο λεπτές θήκες απο CD για να μην ακουμπαει στο έπιπλο το λάστιχο που εχει στη σχισμή. Απ οτι είδα σε κάποια βίντεο ίσως το λάστιχο με λίγη πίεση βρίσκει στο eject με κάποιο τροπο. Από την άλλη όμως μπορεί και να ειναι καθαρά εσωτερικό το θέμα. Θα δούμε.

pgp69
19-09-2014, 04:00
Το ps4 είναι σε όρθια θέση με την βάση του, δεν νομίζω να είναι ότι ακουμπάει κάπου το κουμπάκι.

AlexandrosQV
02-10-2014, 21:39
Το πρόβλημα επανήλθε αρκετές φορές, έκανα πολλαπλά reset αλλά τίποτα. Καποιες ώρες τη μέρα που θα ανοίξω το PS θα μου πεταξει το δισκάκι μια φορα στα σιγουρα.

FotisGRC
19-11-2014, 15:06
Μου το έκανε κι εμένα σήμερα. Χθες όταν το έκλεισα έκανε τα 3 μπιπ αρκετές φορές. Σήμερα χωρίς να έχω CD μέσα έκανε έναν περίεργο θόρυβο και κατάλαβα οτι προσπαθούσε να βγάλει το cd. Δοκιμάζω αυτή τη λύση και βλέπουμε!

AlexandrosQV
19-11-2014, 18:59
Αν σου κανει πλέον αρκετές φορές τα μπιπ σε κάποια φάση θα σου κρατήσει μεσα το σιντι και δεν θα το βγάζει. Αυτό τουλάχιστον έπαθε και το δικό μου όταν το πήγα για αλλαγή και το δοκίμασαν...

FotisGRC
19-11-2014, 19:06
Προς το παρόν διορθώθηκε..Αν το ξανακάνει βλέπουμε!

Nikoladim
19-11-2014, 21:02
Μου το έκανε κι εμένα σήμερα. Χθες όταν το έκλεισα έκανε τα 3 μπιπ αρκετές φορές. Σήμερα χωρίς να έχω CD μέσα έκανε έναν περίεργο θόρυβο και κατάλαβα οτι προσπαθούσε να βγάλει το cd. Δοκιμάζω αυτή τη λύση και βλέπουμε!

Cd ??? μήπως εννοείς κΑσετα ; :-p ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

FotisGRC
19-11-2014, 21:26
είχαμε γλέντι και ήθελα να βάλω ένα CD και εκεί βρήκα το πρόβλημα! ;)

http://www.funnybook.gr/public/images/content/1370007069-julia-klarino-cd-mia-kyria-sta-klarina.jpg

Nek_Food
20-11-2014, 02:08
Εμ, εκεί είναι το πρόβλημα... Το PS4 δεν διαβάζει CDs από όσο ξέρω, καλύτερα βάλε τα "κλαρίνα" σε live DVD να το χαρείς καλύτερα. :ice:

Kane
10-12-2014, 11:20
Μου το έκανε και εμένα χθες κανένα δεκάλεπτο αφού το είχα κλείσει (turn off). Το φάντασμα στη μηχανή λέω, ο Ιπτάμενος Ολλανδός (παίζω AC: Black Flag). Για να δούμε αν θα υπάρξει συνέχεια.

EDIT: Χθες με το που άνοιξα την κονσόλα, έκανε τον ήχο που BD όταν γυρνάει. Μόνο που δεν υπήρχε δισκάκι μέσα. Έλα μ@#νί στον τόπο σου σκέφτηκα. Προσπάθησα να βάλω, μαλακά χωρίς ζόρι, το δισκάκι αλλά δεν το έπαιρνε. Το έβγαλα από την πρίζα, όπως λέει και το βιντεάκι στο πρώτο post, και έστρωσε.

Nerven
07-01-2015, 12:22
Permanent fix

Για όσους συνεχίζουν τα προβλήματα με το eject.


http://youtu.be/nUDx9TOT8VU

Starlord
07-01-2015, 16:57
Βασικά απ'όταν σταμάτησα να το αφήνω σε rest δεν το ξανάκανε αλλά την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω και θα σας πω!

Nerven
07-01-2015, 17:11
Εμένα μου το κάνει καμία φορά όταν το έχω off ούτε καν standby σήμερα το πρωί βρήκα το δισκάκι έξω. Θα δοκιμάσω την ένα λόγο μέθοδο σήμερα.

Starlord
08-01-2015, 00:45
Εγω το αφησα σημερα rest να δω τι θα κανει.

modecris
08-01-2015, 10:32
Το δικό μου έχει άλλο βίτσιο: θέλει να το σηκώνω σε όρθια στάση και στρώνει άμεσα. Άβυσσος...

Nerven
08-01-2015, 20:27
Το πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στην κατασκευή του touch sensitive eject button που στην ουσία είναι εφάπτεται με το λαστιχένιο ποδαράκι της κονσόλας που βρίσκεται στο κάτω μέρος και με κάποιο τρόπο (μεταβολή θερμοκρασία συστολή/διαστολή??) παίρνει εντολή να κάνει eject στα ξαφνικά, το αναφέρει και ο τύπος στο βίδεο που ανέβασα.
Θα πάρω cometron αύριο.

Nerven
08-01-2015, 20:49
Αν σου κανει πλέον αρκετές φορές τα μπιπ σε κάποια φάση θα σου κρατήσει μεσα το σιντι και δεν θα το βγάζει. Αυτό τουλάχιστον έπαθε και το δικό μου όταν το πήγα για αλλαγή και το δοκίμασαν...

Αλέξανδρε εσύ τελικά τι έκανες πήγες για αλλαγή στη κομετρον; Εγώ αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί συνεχίζει και μου το κάνει.
Δεν μου έχει πετάξει ποτέ δισκάκι (ακόμα τουλάχιστον) την ώρα που παίζω αλλά βρίσκω το δισκάκι έξω το πρωί που σηκώνομαι και την κονσόλα σε standby.... ενώ κάνω κανονικό stutdown.

Nerven
09-01-2015, 14:38
Μίλησα με κομετρον σήμερα και μου λέει να τους το στείλω για να γίνει αντικατάσταση. Τον ρωτάω αν θα μου στείλουν καινούρια κονσόλα ή ανακατασκευασμένη και μου λέει ανακατασκευασμένη, του εξηγώ ότι εφόσον έχει πρόβλημα θα ήθελα να έχω καινούρια κονσόλα και όχι ανακατασκευασμένη, μου λέει δεν γίνεται αυτό, επίσης του είπα ότι έχω την λευκή και μου λέει θα γίνει αντικατάσταση με μαύρη, του λέω την πλήρωσα έξτρα παραπάνω για να έχω την άσπρη και θέλω άσπρη, μου απαντάει ότι δεν έχουν λευκές για αντικατάσταση και ότι θα πρέπει να κάνουν αίτηση για να τους στείλουν λευκή (πράγμα που θα αργήσει από ότι κατάλαβα) για να μου την αντικαταστήσουν.
Κλαφτα χαράλαμπε. Δεν στέλνω τίποτα ακόμα μπας και βρω κάποιο άλλο fix.

Starlord
09-01-2015, 18:06
Ωχ ωχ ωχ... άρχισαν τα "όμορφα", ας ελπίσουμε ότι θα ξεμπερδέψεις με το κόλπο με το κατσαβίδι.

Nerven
10-01-2015, 17:30
H μέθοδος με το κατσαβίδι δεν βοήθησε καθόλου, και δεν νομίζω να βοηθάει γιατί όταν στριφογυρνάς (δεξιόστροφα) την βίδα δεν βιδώνει καθόλου σαν να περιστρέφεται στον αέρα, το μόνο που κάνει είναι αν κολλήσει το δισκάκι μέσα για κάποιο λόγο, την περιστρέπεις αριστερόστροφα για να κάνεις manual eject.
Ανασηκώνοντας το μπροστά μέρος της κονσόλας και ζουλώντας το λαστιχένιο ποδαράκι προς τα μέσα μου κάνει eject οπότε 99,9% στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον το eject το προκαλεί το ποδαράκι.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ, βρήκα έναν τύπο, ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα και αφαίρεσε το ποδαράκι και έλυσε το πρόβλημα, το ίδιο είπα να δοκιμάσω και εγώ, με αποτέλεσμα να έχω κλείσει μια μέρα χωρίς να μου κάνει καθόλου eject την ώρα που παίζω, ούτε και κατά την διάρκεια το βράδυ.

Οπότε παρακάτω φωτογραφίζω τον επέτειο υπαίτιο του μυστηρίου!
Ίσως ψαλιδίσω μερικά χιλιοστά από το μπροστά μέρος του για να μην έρχεται σε επαφή με το ΥΠΕΡ ευαίσθητο eject.

6404

Lefteris_X
10-01-2015, 19:02
τον επέτειο;

άντε και του χρόνου να γιορτάσετε την επέτειο ανταλλάσσοντας δωράκια!! :P

(μάλλον τον υπαίτιο θες να πεις!)

(έτσι για να αστειευτούμε λίγο, αφού εν τέλει τέλος καλό - όλα καλά= γλύτωσες την απαράδεκτη κόμετρον. Πάντως, άλλο επέτειος άλλο υπαίτιος!)

Nerven
03-02-2015, 15:33
http://youtu.be/gAT4MPBqZlA

Όταν λέω εγω είναι υπερευαίσθητο το eject button...

WolfRathmA
03-02-2015, 15:54
ΧΑΧΑΧΑ! Το ειδα σημερα το πρωι... ανεξηγητω!

Nerven
03-02-2015, 16:02
Πάντως μετά το ψαλίδισμα απο το ποδαράκι ώστε να μην έρχεται σε επαφή με το button δεν ξανά έκανε eject.

AlexandrosQV
03-02-2015, 16:13
Αλέξανδρε εσύ τελικά τι έκανες πήγες για αλλαγή στη κομετρον; Εγώ αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί συνεχίζει και μου το κάνει.
Δεν μου έχει πετάξει ποτέ δισκάκι (ακόμα τουλάχιστον) την ώρα που παίζω αλλά βρίσκω το δισκάκι έξω το πρωί που σηκώνομαι και την κονσόλα σε standby.... ενώ κάνω κανονικό stutdown.

Ναι ακριβως. Το πηγα απο κει, ειδαν οτι υπαρχει το προβλημα και μου εδωσαν αλλο. Καινουριο φυσικα ετσι. Ανοιξαν μπροστα μου ενα Bundle που ειχαν με το Destiny (το ιδιο που ειχα και εγω), μου εδωσαν την κονσολα και εφυγα. Τωρα δεν ξερω μηπως εχει αλλαξει η πολιτικη (απο το πολυ κακο που εγινε) και δινουν ανακατασκευασμενα.

WolfRathmA
03-02-2015, 16:17
Εμενα συμβαινει μερικες φορες το ακριβως αντιθετο. Ενω παταω το eject δε βγαινει το δισκακι. χαχαχα

Nerven
03-02-2015, 20:22
στο σλιμ ελπίζω να βάλουν μηχανικά κουμπιά για eject/power.

asdys
20-02-2015, 13:48
Πάντως μετά το ψαλίδισμα απο το ποδαράκι ώστε να μην έρχεται σε επαφή με το button δεν ξανά έκανε eject.

Πως το έβγαλες το ποδαράκι; Απλά το τράβηξες ή έπαιξε κανά ξεβίδωμα κ.λπ.;

Δεν μου έχει κάνει τίποτα το δικό μου (άλλωστε ούτε 2 εβδομάδες δεν το έχω) και το έχω και όρθιο γενικά. Αλλά να ξέρω σε περίπτωση που χρειαστεί.

chrisfox
20-02-2015, 13:59
Εγώ είχα το εξής πρόβλημα: δεν μου έκανε eject τα δισκάκια και έπρεπε να ανοίξω το case της κονσόλας για να το βγάλω! Το έστειλα cometron και μου την αντικατέστησαν με καινούρια... Προφανώς οι πρώτες παρτίδες είχαν αυτό το πρόβλημα γιατί υπάρχουν πάρα πολλές σχετικές αναφορές.

Nerven
20-02-2015, 15:35
Πως το έβγαλες το ποδαράκι; Απλά το τράβηξες ή έπαιξε κανά ξεβίδωμα κ.λπ.;

Δεν μου έχει κάνει τίποτα το δικό μου (άλλωστε ούτε 2 εβδομάδες δεν το έχω) και το έχω και όρθιο γενικά. Αλλά να ξέρω σε περίπτωση που χρειαστεί.

απλα το τραβάς προς τα κάτω και βγαίνει δες και την φωτο που είχα ανεβάσει πιο παλιά, θα δεις τα δοντάκια που έχει.

giannislazy
08-03-2015, 13:31
Καλημέρα στην κοινότητα.

Κι εγώ πριν κανά 2μηνο μου έκανε πέταξε το δισκάκι και μετά συνέχιζε να κάνει τονγνωστό ήχο στην προσπάθεια να βγάλει το CD που πλέον δεν ήταν στην κονσόλα. Να σημειώσω ότι δεν έπαιζα το παιχνίδι του CD αλλά άλλο που είχα σε ψηφιακή μορφή. Έκανα αυτό που λέει το 1ο βιντεάκι και για λίγο καιρό είχε ηρεμήσει η κονσόλα μου χωρίς να κάνει ήχους (εννοείται και χωρίς κάποιο δισκάκι μέσα). Τώρα 2 μήνες μετά το πρώτο συμβάν μου ξανακάνει τον ήχο στον προσπάθεια να βγάλει το υποτιθέμενο CD συνέχεια σχεδόν.
Να προσθέσω ότι από την πρώτη βδομάδα που το πήρα (αρχές Σεπτεμβρίου το λευκό) μέχρι και σήμερα το έχω σε όρθια θέση.

Υπάρχει λύση ή να το πάω κι εγώ στην Commetron?

Vicarious
08-03-2015, 14:30
Εφόσον είσαι εντός εγγύησης πήγαινέ το πίσω φίλε, και ζήτα αντικατάσταση με καινούργιο.
Δεν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω.

Nikoladim
08-03-2015, 14:38
Συμφωνω με τον Βικ, μην ασχοληθεις αλλοο αν εχεις εγγυηση,

DJTaurus
05-07-2015, 10:43
Εμένα δεν μου κάνει πολλές φορές eject το δισκάκι και ειδικά όταν έχω κάνει delete το παιχνίδι από το menu. Και αναγκάζομαι να κάνω shut down μπας κ νιώσει. Το θέμα ειναι ότι δεν το κάνει συνεχεια.... αν το στείλω commetron θα μπορέσουν να το τσεκάρουν ;

AlexandrosQV
05-07-2015, 10:45
Αν δουν οτι συμβαίνει αυτο θα στο αλλάξουν επι τόπου. Σε εμένα ετσι έκαναν τουλάχιστον.

DJTaurus
05-07-2015, 10:47
Επειδή έχω 4 χρόνια εγγύηση λέω να το καθυστερήσω ακόμα.

AlexandrosQV
05-07-2015, 10:55
Αν ειναι ετσι, καλα θα κανεις να περιμένεις για να σου δώσουν το νέο μοντέλο με τα μηχανικά κουμπιά όπου (μάλλον) δεν θα υπάρχει πια αυτο το πρόβλημα! ;)

alan sirer
06-10-2015, 16:30
εχθες το πρωι το ps4 δεν ηθελε με τιποτα να δεχτει το δισκακι λες και κατι μπλοκαρε την εισοδο,ακολουθησα τα βιντεακια,οπου εβγαλα για 5 λεπτα την κονσολα απο το ρευμα,εφαγε και 2-3 ελαφριες σφαλιαριτσες απο κατω και εστρωσε .

Spiros20
24-10-2015, 02:36
Το εκανε και εμενα χθες για πρώτη φορα. Την κονσόλα την εχω απο τον Ιανουάριο του 14. Εχει δυο χρόνια εγγύηση; Αν ειναι να την παω Cometron. Μένω Κρήτη βέβαια και δεν ξερω αν εχει εδω αντιπροσωπεία

ary4022
24-10-2015, 16:53
Το εκανε και εμενα χθες για πρώτη φορα. Την κονσόλα την εχω απο τον Ιανουάριο του 14. Εχει δυο χρόνια εγγύηση; Αν ειναι να την παω Cometron. Μένω Κρήτη βέβαια και δεν ξερω αν εχει εδω αντιπροσωπεία
φιλε μου καλησπερα
1 χρονο νομιζω εχει και οχι 2. εκτος εαν εχεις βαλει εξτρα εγγυηση

Spiros20
24-10-2015, 16:55
φιλε μου καλησπερα
1 χρονο νομιζω εχει και οχι 2. εκτος εαν εχεις βαλει εξτρα εγγυηση

Οχι δυστυχώς δεν ειχα βάλει. Όταν βγήκε το PS3 το πήραμε και μετα απο κάποια χρόνια έπαθε το YLOD. Λέμε άντε χ@@@υ Sony δεν παίρνουμε το PS4 day one. Βγήκε το PS4 το πήραμε day one επειδη είπαμε το έφτιαξε το YLOD με το σλιμ μοντέλο δεν θα πάθει κατι. Τώρα συμβαίνει σε πολλούς αυτο με το eject disc. Θα βγει το PS5 και σαν καταναλωτικοί άνθρωποι που είμαστε θα το παρουμε πάλι day one γιατι θα πούμε πάλι οτι διορθώθηκε και αυτο το προβλημα και 100% θα προκύψει αλλο. Πφφφ τουλαχιστον ξέρω τώρα να είμαστε καλα το επόμενο μοντέλο να το παρω απο Κωτσόβολο με 4 έτη εγγύηση να εχω το κεφαλι μου ήσυχο

palavas
04-01-2016, 02:02
Ρε παιδια αν ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα τι φταίει. Έγω εχω το ps4 εδώ και δύο χρόνια. Τον πρώτο ενάμιση χρόνο όλα καλά. Τώρα και μερικούς μήνες και εμένα τα ίδια. Το κόλπο με την μπριζα δεν πιάνει. Έβγαλα και το λάστιχο κάτω από το eject τελείως και πάλι το κάνει. Έχει δοκιμάσει κανεις
τον τρόπο με το κατσαβίδι με αποτέλεσμα; Είμαι εκτός εγγύησης. Το έχει στείλει κάποιος για Service εκτός εγγύησης να δούμε πιο είναι το κόστος επισκευης;

Nerven
04-01-2016, 02:15
Το κατσαβίδι δυστυχώς εμένα οπως είχα αναφέρει κιόλας δεν με βοήθησε. Το μόνο που βοήθησε ήταν να υψώσω την κονσόλα λίγα εκατοστά πιο πάνω με βασουλες και έχω αφαιρέσει και το λαστιχάκι. Απο τότε δεν μου το ξεναεκανε. Αλλα αν περάσω το δάκτυλο μου απο κάτω εκεί που ήταν το λαστιχάκι μπορεί να κάνει eject χωρίς να ακουμπήσω κατι μέσα. Το παραμικρό ηλεκτροστατικά φορτίο μπορεί να κάνει eject, ειναι υπερεβεστιτος ο sensoras εκεί αποδίδω το πρόβλημα.

Starlord
04-01-2016, 10:47
Χθες μου το ξανακανε και μενα μετά από μήνες ελαφρύ σήκωμα, φύσημα και ένα restart, το θεράπευσαν προς το παρόν.

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

palavas
04-01-2016, 12:49
Δεν πάνε καλά εκεί στην Sony. Πήρα σήμερα και μου είπαν ότι η πολιτική της Sony για αυτά που είναι εκτός εγγυησης είναι να σου δωσουν νέα κονσόλα ίδιου μοντέλου ανακατασκευασμενη με 203 ευρώ. Και κρατάνε και την δική σου τάχα μου για ανακύκλωση. Αν τις ανακυκλώνουν πως βρίσκουν ανακατασκευασμενες; Και δεν περνώ το νέο μοντέλο με 299; Κρατάω και το παλιό και έχω και άλλο ένα χειριστήριο;

Lefteris_X
04-01-2016, 12:57
Ανακύκλωση κατά τη Sony: στέλνουν την χαλασμένη κονσόλα στο εξωτερικό, όπου μπαίνει στην γραμμή επισκευής και.....βουαλά: έχει μετατραπεί σε ένα νέο ανακατασκευασμένο PS4 για τον επόμενο φουκαρά.

Είδες η Sony "μαγκιά"; Και 203 ευρώ στην τσέπη και ένα PS4 δικό της.

Καλό deal ε; (όχι)

palavas
04-01-2016, 13:11
Ψάχνουν για χαζούς....

Nerven
04-01-2016, 13:36
Έχω cooling pad και απο κάτω έχω βάλει λαστιχένια ποδαράκια απο ebay. Συνέχιζε και έκανε eject όταν το είχα στο coolingpad, αλλά όταν ανασηκόθηκε με τα ποδαράκια δεν ξανα έκανε eject ποτέ και το έχω έτσι πάνω απο 6 μήνες.



82278228

palavas
04-01-2016, 14:23
Θα το δοκιμάσω και αυτό.

palavas
05-01-2016, 14:01
Ξέρει κανείς τι παίζει με το θέμα της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας για ελάχιστη εγγύηση 2 ετών σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές εντός ΕΕ που έρχεται αντίθετη με τον έναν χρόνο της Sony; Βάζω και link.http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees/index_el.htm

Nek_Food
05-01-2016, 14:40
Πρακτικά υπερισχύει η νομοθεσία αλλά εταιρείες σαν την Sony/Apple κλπ την παίζουν τουμπεκί και δίνουν ένα χρόνο, αοφύ ουσιαστικά η νομοθεσία για τις εγγυήσεις δεν σχετίζεται με την εταιρεία παραγωγής αλλά το κατάστημα που το αγόρασες, οπότε πρακτικά από εκεί πρέπει να πας να γκρινιάξεις και να τα κάνεις μαντάρα σε σχέση με την διετή εγγύηση και να τα βρουν αυτοί μετά με την εταιρεία. Αλλά... από την άλλη οι απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα και τις νομοθεσίες διαφέρουν, θα δεις αντίστοιχη συζήτηση και απάντηση με την διαφορετική αυτή άποψη. Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι σοβαρό, δες και τα προστασία καταναλωτή
ισχύει το link που έβαλες: http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees/index_el.htm
και οι εγχώριοι νόμοι
Ν. 2251/1994 ΦΕΚ Α' 191/16.11.1994
Ν. 3043/2002 ΦΕΚ Α' 192/21.08.2002 (προσαρμογή στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία της εγχώριας)
Π.Δ. 301/2002 ΦΕΚ Α' 267/4.11.2002 (προσθήκες περί αγωγών σχετικές με τις εγγυήσεις)

dolmas
05-01-2016, 15:07
Πρακτικά υπερισχύει η νομοθεσία αλλά εταιρείες σαν την Sony/Apple κλπ την παίζουν τουμπεκί και δίνουν ένα χρόνο, αοφύ ουσιαστικά η νομοθεσία για τις εγγυήσεις δεν σχετίζεται με την εταιρεία παραγωγής αλλά το κατάστημα που το αγόρασες, οπότε πρακτικά από εκεί πρέπει να πας να γκρινιάξεις και να τα κάνεις μαντάρα σε σχέση με την διετή εγγύηση και να τα βρουν αυτοί μετά με την εταιρεία. Αλλά... από την άλλη οι απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα και τις νομοθεσίες διαφέρουν, θα δεις αντίστοιχη συζήτηση και απάντηση με την διαφορετική αυτή άποψη. Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι σοβαρό, δες και τα προστασία καταναλωτή
ισχύει το link που έβαλες: http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees/index_el.htm
και οι εγχώριοι νόμοι
Ν. 2251/1994 ΦΕΚ Α' 191/16.11.1994
Ν. 3043/2002 ΦΕΚ Α' 192/21.08.2002 (προσαρμογή στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία της εγχώριας)
Π.Δ. 301/2002 ΦΕΚ Α' 267/4.11.2002 (προσθήκες περί αγωγών σχετικές με τις εγγυήσεις)
Η εγγύηση στην Ευρωπαικη ενωση είναι 2 χρόνια. Τέλος. Δεν εχει μα και μου. Ο δευτερος χρόνος παρέχεται απο το κατάστημα με την απόδειξη αγορας. Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν υπάρχει καμια μα καμια απολύτως δικαιολογία να δεχόμαστε μονο 1 χρονο. Οποιος δεν μπορεί να διεκδικήσει τον 2ο χρονο και πέφτει θυμα του κάθε καταστήματος είναι άξιος της μοίρας του.
Φυσικά και τα προιόντα της Apple έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Τον πρώτο απο την ίδια την Apple και τον 2 απο το κατάστημα (Νομοθεσία περί καταναλωτών της ΕΕ). 2 φορές εχω αλλάξει iphone στους 15 και 16 μήνες.
8240

teras1
20-01-2016, 02:20
Εγώ πάντως που είχα μιλήσει με κάποιον εκπρόσωπο από το ΙΝΚΑ για το θέμα των δύο χρόνων εγγύησης, μου είχε πεί ότι αυτό που υπάρχει από την ΕΕ είναι οδηγία και όχι νόμος και για αυτό είναι στο χέρι του κατασκευαστή το αν θα δεχτεί να αντικαταστήσει το προϊόν ή όχι μετά τον χρόνο που δίνει ως εγγύηση.

Μπορεί να είναι μπαρούφα αλλά αυτό μου είπαν.

mihalis13
20-01-2016, 10:29
Και εγώ πριν 1 χρόνο είχα απευθυνθεί στο συνήγορο του πολίτη για το DS4 που μου είχε θέμα με το R2 (εντέλει το έφτιαξα μόνος μου). Το ίδιο πράγμα μου είχαν απαντήσει και γραπτώς...

Επι του θέματος. Έχω παρατηρήσει οτι όταν βάζω σε όρθια θέση το PS4 μου πετάει το δισκάκι, αλλά αυτό το κάνει συνήθως όταν είναι κλειστή η κονσόλα. Την Κυριακή μου το έκανε καθώς έπαιζα.
Νομίζω οτι φταίνε τα touch buttons. Κάποιο παιδί που έχει ps4 χωρίς touch buttons μπορεί να μας πει αν του πετάει ή όχι το δισκάκι;;

Axilleas_GR
20-01-2016, 12:45
Αυτό που πήρα είναι χωρίς touch buttons αλλά προς το παρόν επειδή το έχω χρησιμοποιησει πολύ λίγο δε μπορώ να έχω γνώμη. ¶σε που το αποσυνδεω απο το ρεύμα και το βάζω στο κουτί αφού παίξω. Αν παρατηρήσω κάτι τέτοιο θα το αναφέρω πάντως.

Giannis1979
20-01-2016, 13:53
Το προβλημα με το disc eject αφορα κονσόλες με πλήκτρα αφής οχι τις νέες με τα κλικ κουμπιά.

Ειναι πολυ ευαίσθητος ο sensor και οσο θερμαίνεται η κονσολα. Παίζοντας ενεργοποιείται κ πετάει εξω το δισκάκι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

teras1
20-01-2016, 18:02
Αυτό που λέει ο Γιάννης ισχύει.
Την προηγούμενη εβδομάδα ξέχασα να κλείσω την κονσόλα το βράδυ και κατέβαζε κάποιο patch.
Έκλεισα και τη βιτρίνα του επίπλου που έχω την κονσόλα με αποτέλεσμα να υπερθερμανθεί το PS4 και να ξυπνήσω μια ώρα μετά από το θόρυβο που έκανε το bluray βρίσκοντας πάνω στο τζάμι της βιτρίνας στην προσπάθεια να βγεί από το PS4.

Η θερμότητα σίγουρα επηρεάζει τον αισθητήρα.

Giannis1979
20-01-2016, 21:20
Αυτό που λέει ο Γιάννης ισχύει.
Την προηγούμενη εβδομάδα ξέχασα να κλείσω την κονσόλα το βράδυ και κατέβαζε κάποιο patch.
Έκλεισα και τη βιτρίνα του επίπλου που έχω την κονσόλα με αποτέλεσμα να υπερθερμανθεί το PS4 και να ξυπνήσω μια ώρα μετά από το θόρυβο που έκανε το bluray βρίσκοντας πάνω στο τζάμι της βιτρίνας στην προσπάθεια να βγεί από το PS4.

Η θερμότητα σίγουρα επηρεάζει τον αισθητήρα.

Κακή φαση ρε γαμωτο.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Starlord
21-01-2016, 08:42
Εγώ πάντως που είχα μιλήσει με κάποιον εκπρόσωπο από το ΙΝΚΑ για το θέμα των δύο χρόνων εγγύησης, μου είχε πεί ότι αυτό που υπάρχει από την ΕΕ είναι οδηγία και όχι νόμος και για αυτό είναι στο χέρι του κατασκευαστή το αν θα δεχτεί να αντικαταστήσει το προϊόν ή όχι μετά τον χρόνο που δίνει ως εγγύηση.

Μπορεί να είναι μπαρούφα αλλά αυτό μου είπαν.
Απλά για την ιστορία, μια οδηγία της ΕΕ για να έχει ισχύ σε μια χώρα πρέπει να έχει ενσωματωθεί στη νομοθεσία της χώρας (σε αντίθεση με τους κανονισμούς που ισχύουν αυτομάτως). Αν η εν λόγω οδηγία έχει ενσωματωθεί στην ελληνική νομοθεσία,σαφώς και δεν είναι στην κρίση της κάθε εταιρείας/καταστήματος αν θα την εφαρμόσει ή όχι.

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
21-01-2016, 14:09
Έχει ενσωματωθεί όμως;

Starlord
23-01-2016, 10:21
Δεν το γνωρίζω καθώς είμαι από τους τυχερούς που δεν μου έχει χρειαστεί αλλα φαντάζομαι κάποιος από εμάς που ασχολείται θα μπορέσει να μας διαφωτίσει.

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos-sonyboy
23-01-2016, 11:18
καλημερα,για να μην ανοιγω νεο θεμα. ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει σε αλλους αυτο.οταν βαζω στο ps4 δισκακι, μου το τραβαει μεσα αψυχα,σε σημειο να πρεπει να το σπρωξω λιγακι για να το παρει μεσα. συμβαινει σε αλλους αυτο?
οταν παλι το βγαζω,βγαινει μια χαρα ''ζωηρα''.

modecris
23-01-2016, 16:31
καλημερα,για να μην ανοιγω νεο θεμα. ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει σε αλλους αυτο.οταν βαζω στο ps4 δισκακι, μου το τραβαει μεσα αψυχα,σε σημειο να πρεπει να το σπρωξω λιγακι για να το παρει μεσα. συμβαινει σε αλλους αυτο?
οταν παλι το βγαζω,βγαινει μια χαρα ''ζωηρα''.
Μου το κάνει και εμένα αυτό εδω και κάποιους μήνες, εχω μάλιστα την εντύπωση πως σιγά σιγά το πρόβλημα γίνεται εντονότερο.

christos-sonyboy
23-01-2016, 16:40
οχι εμενα ειναι στασιμο αλλα λες να τρεχουμε για service?

modecris
23-01-2016, 16:55
Όσο δουλευει δεν το πειραζω, αν τα παίξει τελείως τότε βλέπουμε.

christos-sonyboy
23-01-2016, 17:36
κανας αλλος παιδια που εχει το ιδιο θεμα ή μονο οι δυο μας ειμαστε???

Spiros20
02-04-2016, 11:16
Όπως είχα γράψει και πριν κάποιους μήνες εδώ είχα θέμα και εγώ με το eject disk. Αυτό που έκανα εν τέλη είναι να βγάλω από κάτω το λαστιχάκι και να βγάλω την τροφοδοσία ρεύματος από πίσω. Αφού την έβγαλα πατούσα το power button (χωρίς να είναι η κονσόλα στην πρίζα) και έκανε μπιπ ότι ανοίγει και το πάτησα γενικά άλλες 2,3 φορές μέχρι που σταμάτησε να κάνει μπιπ. Μετά σύνδεσα ξανά την τροφοδοσία και δεν μου το έκανε για περίπου 4 μήνες όπου άρχιζε να μου το ξανά βγάζει και δεν δεχόταν τίποτα μέσα. Ξανά έκανα το κόλπο με την τροφοδοσία και να το ανοίξω χωρίς να είναι στο ρεύμα και σταμάτησε πάλι. Να πω πως απλά βγάζοντας το λαστιχάκι (χωρίς να βγάλω την τροφοδοσία) δεν βοήθησε πουθενά και συνέχιζε να βγάζει το cd και να μην δεχόταν τίποτα μέσα.


κανας αλλος παιδια που εχει το ιδιο θεμα ή μονο οι δυο μας ειμαστε???

Για κάνε αυτό που έγραψα. Βγάλε το ρεύμα κι προσπάθησε να την ανοίξεις την κονσόλα χωρίς ρεύμα μέχρι να σταματήσει να κάνει μπιπ και ξανά σύνδεσε την κονσόλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Starlord
02-04-2016, 14:00
Και εμένα μου το κάνει περιστασιακά και η "θεραπεία" περιλαμβάνει οπωσδήποτε αποσύνδεση από το ρεύμα (εννοείται κάνουμε πρώτα shutdown).

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Spiros20
27-04-2016, 20:56
Λοιπόν έλυσα το πρόβλημα ολοκληρωτικά. Άνοιξα το PS4 και έβαλα ένα κομμάτι μονοτική ταινία στο χρυσό πραγματάκι. Έβγαλα τις 4 βίδες από πίσω. Άνοιξα το καπάκι το κάτω. Έβαλα την μονοτική ταινία στο χρυσό πραγματάκι. Έκλεισα το καπάκι. Έβαλα πίσω τις βίδες και επιτέλους όχι πια unexpected disk eject. Εννοείται πως αυτή η μέθοδος κάνει disable το eject button και ο μόνος τρόπος να βγάλεις το cd είναι από το χειριστήριο. No big deal σχεδόν πάντα από εκει το έκανα


Sent from my iPhone using Tapatalk

modecris
28-04-2016, 02:56
Λοιπόν έλυσα το πρόβλημα ολοκληρωτικά. Άνοιξα το PS4 και έβαλα ένα κομμάτι μονοτική ταινία στο χρυσό πραγματάκι. Έβγαλα τις 4 βίδες από πίσω. Άνοιξα το καπάκι το κάτω. Έβαλα την μονοτική ταινία στο χρυσό πραγματάκι. Έκλεισα το καπάκι. Έβαλα πίσω τις βίδες και επιτέλους όχι πια unexpected disk eject. Εννοείται πως αυτή η μέθοδος κάνει disable το eject button και ο μόνος τρόπος να βγάλεις το cd είναι από το χειριστήριο. No big deal σχεδόν πάντα από εκει το έκανα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σολομώντεια η λύση σου αλλά αφού βολεύτηκες ok.

DJTaurus
16-06-2016, 09:36
Έχει καιρό να μου πετάξει cd απλώς χτες όταν έκανα manual eject έκανε τον κλασικό ήχο που ειναι σα να τρώγεται κάτι και ψιλό κόλλησε λίγο μέχρι να βγει. Το έχω ακόμα με επέκταση εγγύησης 2 έτη. Επειδή από παλαιότερα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από cometron αν τους το στείλω θα βγάλω άκρη η θα μου πουλάνε παραμύθια ότι ειναι μια χαρά η κονσόλα μιας και δεν το παρουσιάζει σπάνια ; Όταν έχουμε επέκταση από ένα κατάστημα και συγκεκριμένα public δεν αναλαμβάνουν αυτή την διαδικασία ; Γενικότερα πάντως σκεφτόμουν οτιδήποτε και αν κάνω να γίνει στα 4 χρόνια προς το τέλος της εγγύησης.

DJTaurus
14-07-2016, 18:18
To μηχάνημα πήγε στην cometron μέσω public όπου και διαπιστώθηκε το προβληματικό BR player. Ειδοποίησαν το public ότι είναι εκτός του 1ος έτους εγγύησης που δίνει η Sony και ότι το κόστος αντικατάστασης με ανακατασκευασμένη κονσόλα είναι 205 ευρώ. Το Public αποφάσισε ότι το συμφέρει να μου δώσει καινούργια σφραγισμένη κονσόλα. [emoji12] Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στην cometron είχα στείλει μόνο την κονσόλα όποτε μου μένουν και έξτρα τα περιφερειακά. Παιδιά όταν αγοράσετε πάλι κονσόλα πραγματικά αξίζουν τα 29 ευρώ που είχα δώσει τότε στο public για επέκταση εγγύησης. Μιας και καλοκαίρι σκέφτομαι να πουλήσω την κονσόλα όπως είναι σφραγισμένη εν αναμονή του Neo....εχω FM6 και Horizon 2 να περνάει η ώρα μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.

PDS
14-07-2016, 19:07
Ωπ καλη φαση.

Τυχερος και σιγουρα αξιζει τα 30 ευρω η επεκταση απο οτι φαινεται.

Kapa
14-07-2016, 23:10
By the way, τα χρόνια με την επέκταση της εγγύησης είναι 3 συνολικά και όχι 4.

Το ότι σου έδωσε καινούρια στο κουτί της αναγράφεται στους όρους της επέκτασης, όπου αν η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να καλύψει την βλάβη τότε σου δίνεται καινούρια κονσόλα στο κουτί της.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

PDS
15-07-2016, 00:02
Συνολο γινεται απο 1 ετος, 3 συνολικα?
Σου δινει αλλα 2 δηλαδη?

Kapa
15-07-2016, 00:44
Ναι ειναι 3 συνολο, με τις επιπλεον παροχες να ισχυουν απο την πρωτη μερα και οχι μετα τον πρωτο χρονο.

Nerven
03-01-2017, 17:18
Μετά από πολλαπλές αποτυχημένες προσπάθειες με διάφορες πατέντες συνέχιζε και μια στο τόσο έκανε eject ακόμα και σε stand by mode.
Την οριστική λύση την έδωσε το παρακάτω βίδεο του φίλου, το έκανα και πρόβλημα τέλος.
Όλο και όλο είναι 3 βίδες Security Torx No.9



https://youtu.be/BB1RHi8HojY




Και κάποιες δικές μου που τράβηξα.


9600960196029603


Και τέλος το κλείσιμο ούτε γάτα ούτε ζημιά και να σημειώσω το ανοίγω για δεύτερη φορά συνολικά (μια αλλαγή πάστας και μια τώρα για το fix).

9604

SPETOLAS
15-09-2017, 00:14
καλησπερα παιδια εχω ενα θεματακι και θελω τη βοηθεια σας το ps4 μου εχει αυτο το προβλημα το γνωστο που πεταει τους δισκους εξω μονο του.το εχω παρει απο κοτσοβολο και εχω την επιπλεον εγγυηση 2 χρονια απο το καταστημα το προβλημα ειναι οτι θελουν να μου το αντικαταστισουν με ανακατασκευασμενο ps4 και οχι με καινουριο τι κανω πως πρεπει να κινηθω?ευχαριστω πολυ

Nek_Food
15-09-2017, 00:57
Έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν νομίζω στο θέμα και θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα τις προτάσεις να το διορθώσεις μόνος σου, ξεκινώντας από το κλασικό αποσυνδέω τα πάντα από το ρεύμα και ρίχνω ένα καλό καθάρισμα στην κονσόλα και ιδιαίτερα στο κουμπί του eject, γιατί όχι με οινόπνευμα και μπατονέτα να φύγει όλη η σκόνη και η σαβούρα και όλα τα καλά. Αν δεν αποδώσει αυτό, κάνε ένα google search για ps4 disc eject problem και θα βρεις κάποιους οδηγούς για το πως μπορείς να ξεπεράσει στο πρόβλημα αυτό με δυο τρεις λύσεις. Αν δεν βγάλεις άκρη ή δεν καταφέρεις κάτι, τότε το service της Sony μάλλον είναι η τελική σου λύση αλλά πρόσεχε αν είναι να φτάσεις εκεί τελικά μην έχεις βγάλει τίποτα αυτοκόλλητα που ορίζουν τις εγγυήσεις, κλπ. Ξεκίνα πάντως με το καθάρισμα,με κάποιες περιπτώσεις είναι αρκετό. Η αλλαγή με refubrished δεν νομίζω ότι είναι ευθύνη του Κωτσόβολους αλλά της αντιπροσωπείας και του service. Διάβασε και τι λέει η επιπλέον εγγύηση που συμφώνησες με τον Κωτσόβολο αλλά νομίζω έτσι πάει το θέμα συνήθως, επισκευή, αντικατάσταση με ίδιο μοντέλο (ή καλύτερο-νεότερο π.χ. τηλεόραση) ή τέλος αν τα προηγούμενα δεν είναι εφικτά τότε σου κόβουν πιστωτικό για αγορά νέου προϊόντος.

Gazof
15-09-2017, 21:02
Επίσης δοκίμασε (όχι ότι είναι λύση, αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις) να βάλεις την κονσόλα σε vertical θέση αντί για οριζόντια, με ένα vertical stand καλύτερα όμως.

teza
16-09-2017, 18:46
Επίσης δοκίμασε (όχι ότι είναι λύση, αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις) να βάλεις την κονσόλα σε vertical θέση αντί για οριζόντια, με ένα vertical stand καλύτερα όμως.

Για δοκίμασε έτσι γιατι φίλος που είχε αρκετά συχνα αυτό το πρόβλημα,έβαλε όρθιο το μηχανιμα και απο εκεινη την ημέρα δεν είχε πρόβλημα.Ps 4 1tb εκδοση.

orck
17-09-2017, 08:28
καλησπερα παιδια εχω ενα θεματακι και θελω τη βοηθεια σας το ps4 μου εχει αυτο το προβλημα το γνωστο που πεταει τους δισκους εξω μονο του.το εχω παρει απο κοτσοβολο και εχω την επιπλεον εγγυηση 2 χρονια απο το καταστημα το προβλημα ειναι οτι θελουν να μου το αντικαταστισουν με ανακατασκευασμενο ps4 και οχι με καινουριο τι κανω πως πρεπει να κινηθω?ευχαριστω πολυ

Τεχνικα το μηχανημα σου δεν ειναι καινουργιο, αρα το καταστημα δεν εχει υποχρεωση να σου δωσει ενα ολοκαινουργιο. Τα ανακατασκευασμενα (γενικα μιλαω, δεν ξερω απο ps4) ειναι συνηθως παρα πολυ προσεγμενα, δεν ξερω ισως βαζουν ολοκαινουργια πλαστικα εξωτερικα. Ειχα δει ανακατασκευασμενες οθονες, pc και φορητα και ηταν σαν καινουργια.
Τωρα για το εαν θα σου δωσουν την καλη μητρικη η την ετοιμη να χαλασει αυτο ποτε δεν το ξερεις, οπως δεν το ηξερες οταν πρωτοανοιξες το κουτι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι για τα επομενα 2 χρονια θα εχεις ps4.
Εγω θα δεχομουν την αλλαγη και θα ελεγα ευτηχως που υπαρχει η επεκταση εγγυησης

Axilleas_GR
17-09-2017, 08:49
Τεχνικα το μηχανημα σου δεν ειναι καινουργιο, αρα το καταστημα δεν εχει υποχρεωση να σου δωσει ενα ολοκαινουργιο. Τα ανακατασκευασμενα (γενικα μιλαω, δεν ξερω απο ps4) ειναι συνηθως παρα πολυ προσεγμενα, δεν ξερω ισως βαζουν ολοκαινουργια πλαστικα εξωτερικα. Ειχα δει ανακατασκευασμενες οθονες, pc και φορητα και ηταν σαν καινουργια.
Τωρα για το εαν θα σου δωσουν την καλη μητρικη η την ετοιμη να χαλασει αυτο ποτε δεν το ξερεις, οπως δεν το ηξερες οταν πρωτοανοιξες το κουτι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι για τα επομενα 2 χρονια θα εχεις ps4.
Εγω θα δεχομουν την αλλαγη και θα ελεγα ευτηχως που υπαρχει η επεκταση εγγυησης

Διαβάστε και εδώ τι ισχύει νομικά σχετικά με την εγγύηση και την επέκταση της εγγύησης που δίνουν τα καταστήματα γενικότερα.
http://www.georgasnet.gr/dikaiomata-katanaloti.html

christos-sonyboy
01-12-2017, 03:35
να μην ανοιγω νεο θεμα. ανοιξα το pro μπας κ ηθελε κανα update κ ετσι για να παρει λιγο μπρος διοτι το ειχα παρατησει λογω του x. με το που ανοιγει μου κανει τον ηχο οτι πεταει δισκο εξω,χωρις να εχει δισκο η κονσολα. παταω το eject κ αντι να κανει τα χαρακτηριστικα μπιπ,κανει παλι τον ηχο οτι πεταει δισκο. παω να βαλω παιχνιδι μεσα,τιποτα νεκρο.σαν να εχει ηδη παιχνιδι μεσα. τωρα τη γ@#$σαμε λεω!!!
αυριο θα επικονωνησω με cometron μιας κ ειναι εντος εγγυησης,να δω τι θα κανω.ελπιζω να ερχονται να την παρουν διοτι απο αιγαλεω χαλανδρι χωρις μεταφορικο,καληνυχτα!
αντε να δουμε τι θα δουμε...

christos-sonyboy
01-12-2017, 23:51
εφυγε cometron τελικα με acs κ δικη τους χρεωση. μου ειπαν οτι μεσα σε μια εβδομαδα το πολυ θα μου εχουν στειλει σφραγισμενο μεν αλλα refurbished. ειναι σφραγισμενο λεει απο τη sony ομως εχει διαφορετικο κουτι κ ειναι ανακατασκευασμενη. τι παιζει με αυτες τις κονσολες,ξερει κανεις? αμα δω καμια γρατζουνια η κατι τετοιο πανω,εχει φυγει πισω!