PDA

View Full Version : Share Play



odytsak
14-08-2014, 22:55
Από το δελτίο τύπου της Sony...

Share Play was announced as a key feature in the System Software Update 2.0,
a truly groundbreaking addition that allows gamers to invite their friends to join them in a shared gameplay experience even if they donʼt own the game thatʼs currently being played.

Whether itʼs asking a friend to take over and help them overcome a particularly tricky section of gameplay
or having them join in a game of intense multiplayer,
Share Play is a completely new way of sharing these interactive experiences with friends.

Nα συμπληρώσω πως ο κάτοχος του εκάστοτε παιχνιδιού που στέλνει invite πρέπει να είναι συνδρομητής plus,
o άλλος μπορεί να παίξει ακόμη κι αν δεν είναι.

Eπίσης δεν υπάρχει κάποιο όριο στα invites υπάρχει όμως όριο στην κάθε σύνδεση που είναι τα 60 λεπτά.

Share Play can only be used in 60-minute chunks, though there is no limit on the number of times you can use it.
http://www.gamespot.com/articles/ps4s-upcoming-game-sharing-feature-limits-you-to-6/1100-6421730/


https://www.youtube.com/watch?v=TllGG4Ocuig

Leon_DiZ
15-08-2014, 00:43
Του game-sharing το κάγκελο θα γίνει βσκ :P

Slay
15-08-2014, 01:02
Λεωνιδα με τις ταχυτητες upload που εχουμε εδω, δεν ξερω ποσο καλα θα μπορεσει να δουλεψει αυτο. Φαντασου να παιζεις παιχνιδι και να εχεις εικονα απο κακο twitch stream.

Starlord
17-08-2014, 17:58
Τη δημοκρατία μου όλη για μια Google fiber...

Nerven
26-10-2014, 13:40
http://youtu.be/ocJeVjGIFfY

Nek_Food
26-10-2014, 13:48
Το να παίζεις διπλό εξ αποστάσεως με κάποιον φίλο σε παιχνίδι που δεν έχεις, είναι μια ενδιαφέρουσα δυνατότητα, όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά. Θα δοκιμαστεί πορφανώς και να υποθέσω ότι θα αποφανθούν για το αν δουλεύει ή όχι τελικά οι ειδικοι: οι ίδιοι οι παίκτες.

Lefteris_X
27-10-2014, 12:11
Το να παίζεις διπλό εξ αποστάσεως με κάποιον φίλο σε παιχνίδι που δεν έχεις, είναι μια ενδιαφέρουσα δυνατότητα, όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά. Θα δοκιμαστεί πορφανώς και να υποθέσω ότι θα αποφανθούν για το αν δουλεύει ή όχι τελικά οι ειδικοι: οι ίδιοι οι παίκτες - εκτός Ελλάδος.

Νομίζω ότι έτσι είναι πιο ρεαλιστικό, μακάρι όμως να διαψευστώ. :P

Εδώ με τις άθλιες γραμμές upload που έχουμε σε aDSL (ακόμη και σε μερικές vDSL γνωστών μου), ακόμα και το broadcast σε πολύ καλή / υψηλή ποιότητα δεν είναι εφικτό (για να είμαι πιο ακριβής: εφικτό είναι, αλλά η χάλια ποιότητα πάει σύννεφο). Κάποιους Αμερικάνους όμως που βλέπω, που και που, να κάνουν broadcast, ειλικρινά η ποιότητα είναι κρύσταλλο.

Viper
27-10-2014, 17:41
NeoGAF: Official Share Play thread (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=919858)

Share Screen


Activated as soon you invite someone in your Share Play session.
Share your screen with a friend, allowing them to spectate you gameplay in real-time, without the lag that is present with other broadcast services such as Twitch. This is ideal for PS4 owners that want to watch their friends play a game and provide helpful tips.
PlayStation Plus is not required to use this.


Hand over my controller

http://a.pomf.se/lpfvjw.gif


Activated as soon you virtually give your controller to your friend to play remotely.
Pass your controller to a friend, virtually, and watch them play. Your friend does not need to own, or even download the game, in order to use this feature. This is perfect for introducing your friends to new games.
Friend will play with your account earning trophies for you, and will have access only to the active game broadcast [no OS access].
The host will need to be a PlayStation Plus member, but the guest does not.


Hand over the second player controller

http://a.pomf.se/opgxop.gif


Activated as soon you give virtual second remote controller to your friend.
If a game supports local multiplayer, you can have your friend join as player two. Again, the visitor does not need to own, or download the game in order to use this feature.
Friend will play coop game logged in only as a guest.
Both players will need PlayStation Plus to use this feature.

odytsak
28-10-2014, 13:02
Παίζει ο Κρητικός τώρα Destiny με δυο συμφορουμίτες και τον βλέπω με share play το οποίο παίζει άψογα,
δεν κολλάει πουθενά και η εικόνα πεντακάθαρη έστω και στα 720p, (έχει VDSL)
δεν μου δίνει βέβαια το controller να παίξω κι εγώ αλλά είναι σαν να παίζω. :P

corsaopc3071r
28-10-2014, 13:06
Πολύ καλό feature αν δουλεύει σωστα. Ειδικά για coop καταστάσεις.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
28-10-2014, 13:29
Λοιπόν, μόλις πήρα το controller για να το δοκιμάσω,
έχει lag αλλά είναι περίπου στα 50 με 80 χιλιοστά του δευτερολέπτου και δεν είναι τόσο πρόβλημα να παίξεις,
δεν γινόταν βέβαια να μην έχει καθόλου αφού μιλάμε για οnline gaming.

Ασχετο...
Kαλά που δεν έγινε πιλότος ο Κώστας ο Κρητικός, θα σκότωνε πολύ κόσμο,
με τον άξονα ψ στο normal παίζει ο άσχετος και δεν μπορούσα όχι να σημαδέψω, ούτε να περπατήσω. :P

odytsak
28-10-2014, 14:04
Όταν παίξεις κάποιο παιχνίδι που δεν έχεις μέσω share play, καθαρά για λόγους marketing σου ανοίγει και καρτέλα με το παιχνίδι
(εννοείται με λουκέτο) όπου είναι μερικά kb ίσα-ίσα για την φωτογραφία, πόσοι φίλοι το έχουν παίξει, πληροφορίες, DLC κλπ κλπ

https://pbs.twimg.com/media/B1CE-Y4IIAAbnBD.jpg:orig

teras1
28-10-2014, 15:13
Το share play δουλεύει αρκεί να έχεις upload speed.
Το δοκίμασα με τον Error Flynn σαν host που έχει VDSL. Μπόρεσα να δω και να παίξω το Evil Within που έτρεχε στο δικό του PS4 χωρίς προβλήματα. Η ποιότητα της εικόνας ήταν ικανοποιητική και το lag σχετικά μικρό.
Με 1024Kbps upload στην κλασική 24άρα ADSL μου δεν κατάφερα να host-άρω δυστυχώς καμία φορά.
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το εικονίδιο του Evil Within που μου άφησε το session στην δική μου home screen, σαν να έχω το παιχνίδι. Μιλάμε για πανέξυπνο κόλπο marketing! Το share play θα πουλήσει παιχνίδια σίγουρα. :)
Πάντως τα κατάφεραν. Ακόμα και το να συνδεθείς σε κάποιον και να κουβεντιάζετε την ώρα που παίζει ένα παιχνίδι είναι στην ουσία σαν να είστε στον ίδιο χώρο και να παίζετε μαζί!

Να προσθέσω αν και αναμενόμενο ότι κάποια παιχνίδια και demos δεν επιτρέπουν το share play. Δεν μπόρεσα να δω το Walking Dead λόγω content restriction. Επίσης το demo του FIFA δεν έπαιζε για να δοκιμάσουμε co-op.

Kapa
28-10-2014, 15:30
Οι ίδιοι ήταν που έλεγαν ότι δεν χρειάζεται τούμπανο γραμμή για να παίξει ικανοποιητικά. Δηλαδή για αυτούς το τούμπανο είναι Google fiber και η vdsl normal?

Τα άτομα που έχουν πιο κάτω είναι για πέταμα;

Τραγικοί...

odytsak
28-10-2014, 15:48
Σε λάθος ανθρώπους γρινιάζεις, δεν είναι μάγοι να σου μεταφέρουν ένα παιχνίδι από τη μία άκρη του κόσμου στην άλλη με 700-800kbps.

odytsak
28-10-2014, 19:09
FAQ:

Q: Is Share Play free?
A: Yes, although PS+ subscription is needed for some usage scenarios. ^See above.

Q: Are all PS4 games compatible and can be shared?
A: Yes, except those who require camera. You can share all games to your online friends who are now on your “virtual couch”. You can either pass them your own controller so they can control the gameplay or give them another controller for coop play.

Q: Do I need to own games that my friend wants to share with me?
A: No.

Q: Do I need to have PS+ to stream playable game stream?
A: If you want to pass your controller to friend or play in coop, yes.

Q: Do I need to have PS+ to receive playable streams?
A: Only for coop play.

Q: Does this means that I can play games that support only local coop with my online friends [Knack, Towerfall]?
A: Up to 2 players, yes! Your online friends are now on your “virtual couch”, you can hand them another controller and they can play with Guest account.

Q: Does Share Play have any connections with PSNow game streaming service? PSNow is not even launched in my territory!
A: No, this is P2P service between PS4 users. One PS4 is host, one PS4 is client and PSNow servers are not needed. Share Play is usable worldwide from day one.

Q: What’s internet infrastructure is needed for Share Play?
A: For now unknown, although Remote Play experience tells us that host needs to have at least 1mbit of upload for lowest quality stream, and around 5-6 mbit for best quality [more is better].

Q: What is the quality of the Share Play stream?
A:720p at 30 fps, same quality as Remote Play that is sent to VitaTV/Playstation TV [and presumably Xperia devices].

Q: What’s the player limit for Share Play?
A: One host and one guest.

Q: Are there any time limitations?
A: Each Share Play session lasts 60 minutes, but hosts can start new session whenever he likes.

Q: Can I accidentally burn though my monthly Internet bandwidth cap if I forget to stop active Share Play session?
A: No. Share Play sessions will automatically stop after 60 minute time limit. This time limit can't be overridden.

Q: Can my friends hold my gamepad as hostage [not be willing to give controls back to me]?
A: No. Host can yank gameplay permission from his friends.

Q: Can my friends be warned or punished by Sony for bad behavior?
A: Yes, they can earn infractions but HOST will be held responsible.

Q: Who earns trophies during Share Play?
A: Only Host earns trophies during Share Play sessions.

Q: My friend who wants to play with me as guest can’t earn trophies for himself?
A: No. He will either play with “your gamepad and your account” earning trophies to you, or will play as Guest account holder in coop mode.

Q: Can Share Play be used in online games that host more than 2 players? For example, Diablo 3 where 3 players are playing together online and one of them is providing Share Play stream to player who does not own the game?
A: Unknown. Most probably yes if the game supports asymmetric coop gameplay [2 players on couch coop and others via internet].

Q: Does Share Play has same amount of lag as Remote Play game streams?
A: Yes, although if both PS4 consoles are connected to the internet via LAN cable, lag should be smaller than with Vita who is relying on more unreliable WiFi.

Q: PS>Vita Remote Play via Internet was plagued by technical problems caused by home router settings. Will Share Play have same issues?
A: Users with NAT Type 3 will have problems being host. You can check your NAT type by performing Connectivity Test in PS4 Settings. Issues can be removed by activating UPnP on your router or forwarding few ports [more details will be posted soon].

Q: Can I send Share Play stream to my friend who has Vita, Playstation TV, or Xperia Z3 device?
A: For now, only PS4>PS4 sharing is supported.

Q: Can I use Share Play for games before their release date, or for alpha/beta tests?
A: Sony & devs have ability to limit game broadcasting.

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=919858

polakis
28-10-2014, 20:19
Γελαει ο κοσμος με το share play. Αν δεν εχεις vdsl σου βγαζει speed too slow και δεν συνδεεται. Το δοκιμασα με 3 φιλους με 10αρες γραμμες περιπου. Απαραδεκτο...

Slay
28-10-2014, 21:20
Γελαει ο κοσμος με το share play. Αν δεν εχεις vdsl σου βγαζει speed too slow και δεν συνδεεται. Το δοκιμασα με 3 φιλους με 10αρες γραμμες περιπου. Απαραδεκτο...

φταιει το share play που αρνειται να δουλεψει στις κακες ADSL γραμμες της Ελλαδας?

Kapa
28-10-2014, 21:35
Θα μπορουσε το share play να βγαζει αναλογη εικονα με αυτη που stream-αρω στο Twitch.

Αν παρω και σαν δεδομενο το παραπανω FAQ, το feature μπορει να λειτουργησει στη χαμηλοτερη αποδοση με 1mbps upload.

Slay
28-10-2014, 22:26
το feature μπορει να λειτουργησει στη χαμηλοτερη αποδοση με 1mbps upload.
που οι 24-αρες στην ελλαδα το εχουν μονο στα χαρτια.

teras1
28-10-2014, 23:46
Είναι καθαρά θέμα upload!!! Όποιος έχει πάνω από 2Mbps upload είναι κύριος.

Θεϊκό post στο neogaf:

I live in Australia, therefor Shareplay doesn't work because my internet access is achieved by putting real packets on the back of a messenger kangaroo.

Nek_Food
29-10-2014, 00:25
Οι "βρωμιές" που διαβάζω ότι αφήνει πίσω του (εικόνα από το παιχνίδι για πιθανή μελλοντική αγορά κλπ) να υποθέσω με ένα options->delete διορθώνεται έτσι;

Kapa
29-10-2014, 00:31
^Yeap

Valkyre
29-10-2014, 10:22
Xθες προσπαθησα κι εγω να δοκιμασω το share play και μπηκα σε ενα room που ειχαν φτιαξει τα παιδια. Σορρυ στους φιλους που δεν μιλαγα, δεν ειχα την δυνατοτητα γιατι ειχα ανθρωπο να κοιμαται διπλα και απλα ηθελα 5 λεπτα να το δοκιμασω μονο. Εστειλα μηνυμα μεσω του τσατ, δεν ξερω εαν το ειδατε.

Το θεμα ειναι οτι δεν δουλεψε, εγω εχω VDSL δεν ξερω ομως τα παιδια που εκαναν host τι συνδεση ειχαν. Παντως φαινεται feature το οποιο ακομα ειναι σε πρωιμο σταδιο.

katalanos_7
29-10-2014, 10:36
Είναι καθαρά θέμα upload!!! Όποιος έχει πάνω από 2Mbps upload είναι κύριος

Εδώ υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα που ψάχνουν να βρουν 2Mbps download και κάνουμε συζήτηση για 2Mbps upload;;;!!!

odytsak
29-10-2014, 10:47
Xθες προσπαθησα κι εγω να δοκιμασω το share play και μπηκα σε ενα room που ειχαν φτιαξει τα παιδια. Σορρυ στους φιλους που δεν μιλαγα, δεν ειχα την δυνατοτητα γιατι ειχα ανθρωπο να κοιμαται διπλα και απλα ηθελα 5 λεπτα να το δοκιμασω μονο. Εστειλα μηνυμα μεσω του τσατ, δεν ξερω εαν το ειδατε.

Το θεμα ειναι οτι δεν δουλεψε, εγω εχω VDSL δεν ξερω ομως τα παιδια που εκαναν host τι συνδεση ειχαν. Παντως φαινεται feature το οποιο ακομα ειναι σε πρωιμο σταδιο.

Bρες κανέναν με VDSL γιατί ο host πρέπει να έχει καλό upload, δεν έχει σημασία εσύ αν έχεις VDSL, εσύ θα κατεβάζεις εξάλλου,
το δοκίμασα χθες με τον Κρητικό που έχει 10Μbps upload με CYTA VDSL και έπαιζε άψογα και στην υψηλή ποιότητα μάλιστα,
ήταν λες και έπαιζα κανονικά στην κονσόλα μου το παιχνίδι, αν εξαιρέσεις βέβαια το φυσιολογικό lag κάποιων δεκάδων χιλιοστών του δευτερολέπτου.

alan sirer
29-10-2014, 11:38
θα το πω και εδω μιας και μιλουσαμε με τα παιδια πριν λιγο,εχθες και σημερα μου ηρθαν 2 προσκλητηρια για share play τα οποια οπως μου ειπες οδυσσεα δεν μου τα εστειλες ποτε.
επισεις αφου ειδα το destiny και ευχαριστω για αυτο τα παιδια,μου εβγαλε το εικονιδιο στο μενου και επισεις αρχισε να κανει μονο του download ενα update σε παιχνιδι που δεν εχω.

http://i.imgur.com/f9frXJX.jpg

odytsak
29-10-2014, 11:50
Διέγραψέ το, είναι επειδή μέσω share play έπαιξες ή παρακολούθησες το συγκεκριμένο παιχνίδι,
αν δεις και στην προηγούμενη σελίδα λέμε ότι αφήνει και εικονίδιο του παιχνιδιού με λουκετάκι, διέγραψέ το κι αυτό.

odytsak
29-10-2014, 12:00
https://www.youtube.com/watch?v=8ojNbMT3yxQ

teras1
29-10-2014, 17:23
Xθες προσπαθησα κι εγω να δοκιμασω το share play και μπηκα σε ενα room που ειχαν φτιαξει τα παιδια. Σορρυ στους φιλους που δεν μιλαγα, δεν ειχα την δυνατοτητα γιατι ειχα ανθρωπο να κοιμαται διπλα και απλα ηθελα 5 λεπτα να το δοκιμασω μονο. Εστειλα μηνυμα μεσω του τσατ, δεν ξερω εαν το ειδατε.

Το θεμα ειναι οτι δεν δουλεψε, εγω εχω VDSL δεν ξερω ομως τα παιδια που εκαναν host τι συνδεση ειχαν. Παντως φαινεται feature το οποιο ακομα ειναι σε πρωιμο σταδιο.

Εσύ σαν host θα μπορείς να κάνεις το stream μια χαρά επειδή έχεις VDSL με upload λογικά στα 5Mbps. Τα παιδιά μάλλον είχαν κλασική ADSL και δεν μπορούσαν να σου στείλουν τα data. Βασικά μια χαρά δουλεύει το feature με την προϋπόθεση ο host να έχει VDSL και πάνω. Όσοι έχουμε ADSL με 1Mbps upload μπορούμε μόνο να "ζητιανέψουμε" share play από άλλους :p

Ep71Power
29-10-2014, 18:17
Ενταξει παιδια προφανως δεν ειναι μια υπηρεσια για ολους,ειδικα εδω περα στο Ελλαδισταν,αλλα οι δυνατοτητες και η χρησιμοτητα σαν εξτρα feature ειναι πολλες!Παλια καναμε αμην και πως να παμε στο σπιτι ενος φιλου να δουμε και να παιξουμε κατι καινουργιο η κατι που δεν ειχαμε δει.Τωρα εχουμε (οχι ολοι εδω ακομη)την ευκαιρια να το κανουμε στην ανεση του σπιτιου μας!Μια χαρα το βλεπω, απλα εδω δε βρικσει απηχη λογω τεχνικων προδιαγραφων.Σε 5 χρονια μπορει κανεις μας να μην εχει θεμα ομως(λεμε τωρα..), ε τοτε δε θα το ευχαριστηθουμε?

StarRider
29-10-2014, 22:13
στην ελλαδα με τις χαλια υποδομες και την μηδενικη αναπτυξη μη περιμενεις να αλλαξουν πολλα τα επομενα χρονια
το share play δοκιμασμενο σε φιλο μου κανει host και με μολις 3mbps upload σε στανταρ αναλυση
εγω με hol μετα βιας ανεβαζω με 900kbps

alan sirer
29-10-2014, 22:23
αν μαςδιαβαζουν οι εταιριες, τους βρηκαμε εναν λογο να αυξησουν τα τιμολογια με νεα πακετα που θα αφορουν μεγαλυτερο upload.:a036:

Kapa
29-10-2014, 22:27
Google Fiber coming soon to Kamena Bourla...

:c026:

Valkyre
30-10-2014, 10:53
Εχθες το δοκιμασα με ενστικτο

Εγω εχω vdsl αυτος adsl

Οταν εκανα εγω host , το συστημα μας αφηνε και ο Ενστικτο μπορουσε να παιξει (συγκεκριμενα δοκιμασαμε LOU) αν και η ποιοτητα δεν ηταν καλη και ειχε lag.

Οταν εκανε εκεινος host, το συστημα δεν με αφηνε να μπω εγω.

Τωρα θελω να δοκιμασω με καποιον που εχει vdsl να δω πως παιζει.

odytsak
30-10-2014, 11:08
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, :P
το όριο για VDSL είναι ένα χιλιόμετρο και στον έλεγχο διαθεσιμότητας μου βγάζει το παρακάτω.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1071 μέτρα. :a122::a050:

Lefteris_X
30-10-2014, 12:56
σε κέρδισα: είμαι στα 500 μέτρα - ίσως και λιγότερα - αλλά στην περιοχή μου δεν διατίθεται vdsl καν...

(το λουκούμι μου που είναι; )

odytsak
30-10-2014, 13:00
Μας βλεπω για πολλα χρονια ακομη με adsl και το τρομερο upload των 700-800 kbps. :P

katalanos_7
30-10-2014, 15:31
Odytsak κάνε αίτηση στον ΟΤΕ για μεταφορά του καφάο λόγω του ότι ενοχλεί στο σημείο που είναι. Πες τους μόνο να το φέρουν προς το σπίτι σου μην το πανε στην άλλη μεριά και μεγαλώσει κι άλλο η απόσταση...Αν δεν το μεταφέρουν κάνε σαμποτάζ!

odytsak
30-10-2014, 15:34
Eίπαμε η Sony και το share play φταίνε για τον ιντερνετικό μεσαίωνα στην Ελλάδα. :P

Slay
31-10-2014, 11:38
To FAQ στα ελληνικα
http://community.eu.playstation.com/t5/PS4-SHARE/Share-Play-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-FAQ/td-p/22540059

odytsak
31-10-2014, 14:13
To FAQ στα ελληνικα
http://community.eu.playstation.com/t5/PS4-SHARE/Share-Play-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-FAQ/td-p/22540059
Kαλή προσπάθεια από τον Σωτήρη αλλά με τις υποδομές που υπάρχουν στην Ελλάδα με τα 700-800 kbps upload
αυτό που αντικρίζεις είναι μια μπλε οθόνη με το παρακάτω μήνυμα. :P

https://pbs.twimg.com/media/B1Rjs9UCAAA3n_p.jpg:orig

lak100
03-11-2014, 01:43
εγω το δοκιμασα με τον αδερφο μου και δουλεψε πολυ καλα δοκιμασαμε τα παντα μαλλον δουλεψε καλα επειδη ειμαστε στο ιδιο σπιτι και ειχαμε χαμηλο Ping βεβαια με 1mbps upload

odytsak
03-11-2014, 01:47
Aλλο η ταχύτητα του router κι άλλο η ταχύτητα της γραμμής.

lak100
03-11-2014, 01:58
δεν μιλησα για το lan δικτυο...

odytsak
03-11-2014, 10:46
Συγνώμη αλλά δεν γίνεται να σου εξηγήσω τα αυτονόητα.

lak100
03-11-2014, 11:39
ποια αυτονοητα? ειπα οτι ισως επειδη ειμαστε στο ιδιο σπιτι να εχουμε χαμηλο ping μπορει να ειναι και λαθος εχουμε 2 διαφορετικες adsl

Slay
03-11-2014, 12:57
εχουμε 2 διαφορετικες adsl
εμμμμ δεν λες τα ποιο σημαντικα, αλλα και παλι ειστε στο ιδιο dslam λογικα και στην ιδια ακριβως καρτα, οποτε παιζει ρολο.

odytsak
07-11-2014, 17:40
https://www.youtube.com/watch?v=Yw5AMNbRT4Q

odytsak
07-11-2014, 17:49
Which PS4 games block Share Play?
http://www.eurogamer.net/articles/2014-11-06-not-all-games-are-on-board-with-ps4-share-play

MPEKAS
13-11-2014, 18:17
αν θελει καποιο παιδι που εχει vdsl να δοκιμασουμε καποιο απο τα παιχνιδια του ας μου στειλει psn: zimpilias74 (γιατι λεω να βαλω και εγω vdsl), ευχαριστω

phoenix7
14-11-2014, 14:45
http://static4.gamespot.com/uploads/screen_kubrick/1535/15354745/2704127-share+play.jpg



FIFA 15 Blocks PS4 Share Play


Electronic Arts has blocked FIFA 15 from working with the PlayStation 4's Share Play service, GameSpot can confirm.

Share Play is a flagship PS4 feature that allows friends to connect their consoles and play the same game together online. But because only one person needs a copy of a game to do this, publishers appear to be cautious about committing to it.
At least 14 games already, including Advanced Warfare, have blocked Share Play functionality since it went live in late October. Now internal tests at GameSpot show that FIFA 15 is the latest to lock out the service.

Once a Share Play session has been established on the soccer title, footage of the game cannot be viewed outside the host console. A message appearing on the guest console reads: "Viewing the game screen that the host is currently playing is not allowed due to content restrictions in your country or region."
It marks the first time EA has decided to prohibit Sony's Share Play functionality on one of its games. In late October, when Sony demonstrated Share Play for the first time, the company even used a copy of FIFA 15 to explain how the feature works.

Back when Sony first discussed Share Play, it assured that no games would block the system-wide feature. Yet one week later, the corporation changed its stance, explaining that "the option is available to developers to disable the feature according to what they feel will best benefit the consumer experience".
EA's decision to remove FIFA 15 support could pave the way for further blocks across its other games. GameSpot has contacted the publisher to clarify its position.

The 14 games known to block PS4 Share Play are listed below.



Another World
Call of Duty: Advanced Warfare
Call of Duty: Ghosts
Child of Light
Hotline Miami
Metro Redux
Minecraft
PixelJunk Shooter Ultimate
Rayman Legends
SteamWorld Dig
Thief
Tomb Raider
Wolfenstein: The New Order

http://www.gamespot.com/articles/fifa-15-blocks-ps4-share-play/1100-6423586/

Viper
14-11-2014, 14:50
Τρελο fail αν λαβουμε υπ'οψη αυτο:


In late October, when Sony demonstrated Share Play for the first time, the company even used a copy of FIFA 15 to explain how the feature works.

Kapa
14-11-2014, 14:58
Καλα ειναι τραγικοι μωρε...λες και δεν κανει μια τεραστια μεριδα ατομων Gamesharing και το γνωριζουν ολοι κιολας. Το Share Play τους πειραξε...

Πρεπει να πιεσει παντως η Sony γιατι αλλιως θα ειναι ενα Feature φαντασμα.

odytsak
14-11-2014, 15:09
Eλα ντε, το share play τους πείραξε.

Nek_Food
14-11-2014, 21:08
Πάντως μέχρι πρόσφατα όλα τα παιχνίδια της ΕΑ υποστήριζαν το feature και το Fifa15, έκανε κάποιο update στο παιχνίδι και το έκοψε ή έγινε με κάποιο hotfix πως το λένε απευθείας στους σέρβερς;

Να πω ότι ήταν αναμενόμενο να συμβεί; Να μην το πω... :ice:

odytsak
14-11-2014, 21:24
Η Sony φταίει που τους κάνει και διαφήμιση τους μαλάκες, δείτε στο 2:05 που λέει πως παίζεις διπλό στο fifa,
ας μιλήσει με την κονάμι κι αν δεν έχει σκοπό να κόψει το share play να φτιάξει ένα καινούριο βιντεάκι που να δείχνει και να διαφημίζει το Pro.

Aν δούνε πτώση στις πωλήσεις εκεί στην ΕΑ θα τους κοπεί η μαγκιά.


https://www.youtube.com/watch?v=QJKfc-Caku0

fits79
16-11-2014, 10:13
Τελικα ισχυει οτι αν δεν εχεις vdsl με πανω απο 2mb upload δεν μπορεις να το χρησιμοποιήσεις?

corsaopc3071r
16-11-2014, 10:19
Που το διαβασες αυτο????

fits79
16-11-2014, 11:42
Νομιζω το αναφερει και στο βιντεο(0:35) ποιο πανω οτι θελει τουλαχιστον 2mb upload οποτε δουλευει μονο με vdsl αφου δεν υπαρχει καμια adsl 2+ που να εχει 2mb upload.

mihalis13
16-11-2014, 11:54
Αφού το λέει το βίντεο γιατί ρωτάς;;;

FotisGRC
16-11-2014, 12:00
Το εχουν αναφερει πολλα παιδια κιολας οτι με Adsl δεν εχει γινει δουλεια..

corsaopc3071r
16-11-2014, 12:28
Αρα τελικα ισχυει!

odytsak
16-11-2014, 12:31
Kαλά ρε Γιώργο ποστάρω το βιντεάκι που το αναφέρει και δεν μπήκες καν στον κόπο να το δεις?
για τιμωρία ban για τα επόμενα τέσσερα δευτερόλεπτα. :P

fits79
16-11-2014, 13:17
Αφού το λέει το βίντεο γιατί ρωτάς;;;
Για να δω αν οντως ισχυει και αν μπορεις να κανεις κατι με απλη adsl 2+ και 1mb upload αντι για 2mb upload που θελει.
Ειναι αδυνατον να δουλευε και με 1mb upload αλλα με καποια κολληματακια δηλαδη....

corsaopc3071r
16-11-2014, 13:21
πφφφφφφφφφφ!!!!! Πραγματικα πρεπει να ειμαχτε χαζοι ολοι οι αλλοι εδω μεσα... Δε γινεται fits. Το εχουνε γραψει 7,325.654 ατομα εδω στα προηγουμενα ποστ τα οποια 100% εχεις διαβασει.

mihalis13
16-11-2014, 13:27
Όταν βλέπεις να το λέει σε ένα επίσημο βίντεο της Sony θες και άλλη γνώμη για να πειστείς ότι ισχύει;;
Χωριά τα τόσα post που έχουν γράψει διάφορα παιδιά σε αυτό το thread.

Leon_DiZ
24-03-2015, 02:14
PS4 Share Play from Japan to Florida: Sony’s Most Innovative Feature Tested 11,600 Km and an Ocean Away (http://www.dualshockers.com/2015/03/23/ps4-share-play-from-japan-to-florida-sonys-most-innovative-feature-tested-11600-km-and-an-ocean-away/)


https://www.youtube.com/watch?v=lJ-b2KgHY6w