PDA

View Full Version : Divinity: Original Sin



AgentPrinny007
09-07-2014, 01:37
https://s3.amazonaws.com/ksr/projects/474642/photo-main.jpg?1397811896



To νεο crpg απο το Larian studio που καταφερνει να μεινει πιστο στη παραδοση παιχνιδιων οπως το baldurs gate.




http://www.youtube.com/watch?v=Mea7Pa3rhJU




Λεω να κανω μια mini παρουσιαση.

To παιχνιδι αρχιζει με τη δημιουργια 2 χαρακτηρων, που στελνονται στη Cyseal -παραθαλασσιο χωριο- για τη διερευνηση μιας δολοφονιας και την επιλογη αναμεσα σε 10 classes, το οποιο ομως δεν ειναι δεσμευτικο γιατι κατα τη πορεια μπορεις να βαζεις skill points και εκτος της κυριας class που εχεις διαλεξει, αρκει βεβαια να μη το παρακανεις και γινει ενας αχταρμας.... Στη πορεια επισης, αν το επιθυμεις, θα μπορεις να προσθεσεις και αλλους 2 στην ομαδα σου, που ειναι καλο να το κανεις οσο πιο νωρις γιατι το παιχνιδι δεν ειναι ευκολο.

Δεν ειναι λιγα αυτα που μπορεις να κανεις στον χαρακτηρα σου, γιατι οχι μονο καθε φορα που ανεβαινεις επιπεδο μπορεις να προσθετεις ποντους στα διαφορα stats, οπως γινεται σε ολα σχεδον τα rpg

5104


αλλα αναλογα με τις αποφασεις που παιρνεις η και τις συζητησεις που κανεις αναμεσα στους δυο πρωταγωνιστες, μπορουν και να διαφωνουν, αποκτα ο καθενας τους γνωρισματα προσωπικοτητας, αν θα μπορουσα να το πω. Ετσι ο καθε ενας μπορει να κινειται απο
Altruistic or Egoistical
Independent or Obedient
Compassionate or Heartless
Pragmatic or Romantic
Blunt or Considerate

και πολλα αλλα , τα οποια δεν ειναι καθολου διακοσμητικα γιατι σου δινουν μπονους στα skills σου. Ετσι στο πρωτο, το Altruistic σου δινει +2 reputation, ενω το egoiastical +1 στο bartering κτλ. Αρα με τον εναν χαρακτηρα μπορεις να μιλας στους npc και με τον αλλο να πουλας και να αγοραζεις πραγματα σε καλυτερες τιμες.

Οι μαχες ειναι turn based με action points που τα ξοδευεις για να κινηθεις μεσα στο πεδιο της μαχης αλλα και για να επιτεθεις, ειτε με οπλα ειτε με skills/spells.

http://static.squarespace.com/static/50da5c1ee4b0395512926df6/t/533e3852e4b0a3ebd0e4cd97/1396586579902/


Συμμαχος σου ειναι το περιβαλλον γιατι αν υπαρχει νερο μπορεις να το παγωσεις και να γλιστρησουν οι αντιπαλοι, η να ριξεις electric spells και να παθουν ηλεκτροπληξια, αν εχει βαρελια με λαδι μπορεις να τα σπασεις και να τους βαλεις φωτια, μπορεις να προκαλεσεις βροχη για να βραχουνε και μετα να ειναι ευκολοτερο να παγωσουν με το αντιστοιχο spell και πολλα αλλα τετοια που πολλες φορες φτανουν στο επιπεδο του puzzle. Περιττο να πω οτι μπορεις να παθεις τα ιδια....

Ο χαρτης ειναι ανοικτος, open world, μεχρι τωρα δεν εχω δει loading, η καμερα ειναι ψηλα, icometric, τα side quest ειναι πολλα και εξυπνα, οσο προχωρας μπορει να καταλαβεις οτι συνδεονται μεταξυ τους και δεν ειναι ασχετα με την ιστορια. Πολλες φορες υπαρχουν διαφοροι τροποι να επιλυσεις θεματα. Μπορεις να κλεψεις τα παντα, βασικα οτι δεν ειναι καρφωμενο στο δαπεδο λολ, αρκει να μη σε δουν. Αν και υπαρχει τεραστια ελευθερια στο ποτε κανεις τι , το επιπεδο των εχθρων ειναι καθορισμενο και αν δεν μπορεις να τα βγαλεις περα σε μια περιοχη κανεις κατι αλλο για να γινεις πιο δυνατος και να επανελθεις αργοτερα.

Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο αν και ειμαι ακομα στην αρχη, μαλιστα το παιχνιδι ανετα μπορει να ξεπερασει τις 80 με 90 ωρες απ οτι διαβαζω και θελει αφοσιωση οταν παιζεις γιατι οι διαλογοι ειναι αρκετοι αν και καλογραμενοι ενω οι μαχες απο ενα σημειο και μετα γινονται δυσκολες.

AgentPrinny007
09-07-2014, 11:29
Μερικα πραγματα ακομα για το παιχνιδι.

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--fj8F7Z2W--/w7rb7n7ol27dotdrxczk.jpg


Οταν υπαρχει διαφωνια για τον τροπο επιλυσης μιας αποστολης αναμεσα στους δυο πρωταγωνιστες, η θελεις να πεισεις εναν npc να κανει αυτο που θελεις μπορεις να το λυσεις με παιζοντας πετρα, ψαλιδι, χαρτι:p.
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--oq_Xx0gp--/ctxj5gbzjmspynxekbvn.jpg
Καθε φορα που κερδιζεις εναν γυρο μπορεις να γεμιζεις παραπανω απο εναν κυκλο τη φορα, αναλογα το με charm η το reason που εχεις σαν χαρακτηρας. Οταν χανεις, το αποτελεσμα ειναι μη αναστρεψιμο...

Καθε rpg που σεβεται τον εαυτο του εχει crafting:P

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--sTUgHT-9--/fvpc2ius640rjsznjhgm.jpg


Oι πινακες αξιζουν πολλα λεφτα που τα εχεις μεγαλη αναγκη για να αγορασεις spells/skills και υπαρχουν διαφοροι τροποι να ερθουν στη κατοχη σου.

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--rz8Ovp-Q--/hqvpa2swqzh0pgeoukyr.gif


Εκατονταδες διαφορετικα items.

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--2qFvVZWv--/rhscvnplpx8badcrgpqe.gif

AgentPrinny007
18-07-2014, 18:24
Ενα απο τα πραγματα που με εχει εντυπωσιασει περισσοτερο στο συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι ο τροπος που ξετυλίγονται αλλα και συνδεονται τα quest μεσα στην ιστορια.


*Ο Archibald, ενα troll, που στεκεται φυλακας μαζι με τον γιο του σε μια γεφυρα σημαντικη για να περασεις στην επομενη φαση του παιχνιδιου, σου ζητα διοδια.

http://i548.photobucket.com/albums/ii344/mpimpiki/rsz_troll_archibald.png

*Ο Frederick τραυματισμενος απο τον σκλαβο του, ενα imp, στη προσπαθεια να δραπετευσει, σου ζητα να τον βρεις και να τον φερεις πισω για να τον τιμωρησει.

http://i548.photobucket.com/albums/ii344/mpimpiki/rsz_divinity-original-sin-quetes-secondaires-la-pierre-de-sang-de-frederick-002.jpg

*Η σπηλια του βασιλια των troll, ερμητικα κλειστη σε οποιον δεν ξερει τον τροπο, κρυβει θησαυρους αλλα και κινδυνους...


http://i548.photobucket.com/albums/ii344/mpimpiki/rsz_troll_king.png


Τρια sidequest, φαινομενικα ασυνδετα με τη πρωτη ματια, βρησκονται στην ιδια γενικοτερη περιοχη και μπορεις να πεσεις πανω τους η οχι, με οποιαδηποτε σειρα.


Ετσι στο πρωτο εχεις 3 επιλογες. Η μια ειναι να δωσεις τα λεφτα που σου ζητα το troll διδασκοντας στον γιο του πως να κανει την ιδια δουλεια οταν μεγαλωσει και πως να ειναι ευγενικος με τους “πελατες”. Η αλλη επιλογη ειναι να αρνηθεις να δωσεις τα χρηματα και να αναγκαστεις να τους σκοτωσεις για να περασεις. Αν εισαι στο σωστο level δεν ειναι καθολου δυσκολο και δεν θα ειχει καμια επιπτωση σε καποιο morality system αφου δεν υπαρχει κατι τετοιο στο παιχνιδι. Υπαρχει ομως και μια αλλη επιλογη. Ο Archibald σου λεει οτι τα λεφτα πανε στον βασιλια των troll αφου δουλευει γι αυτον... Aν αποφασισεις να τους δωσεις μια ευκαιρια χωρις να πληρωσεις η να τους σκοτωσεις, προσπαθεις να βρεις που ειναι αυτη η σπηλια, αν δεν την εχεις βρει ηδη ,αλλωστε κατι καλο και γι εσενα θα υπαρχει εκει. Φτανοντας ομως καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να περασεις στον εσωτερικο χωρο αφου σε εμποδιζει ενα πετρομενο troll.




Ο Frederick σου λεει που ηταν οταν τον εσπρωξε ο υπηρετης του και καλο θα ηταν να αρχισεις απο εκεινο το σημειο την ερευνα. Εκει λοιπον, αναμεσα σε κατι θαμνους, βρισκεις μια καταπακτη οπου κατεβαινοντας ανακαλυπτεις ενα ερειπωμενο κρησφυγετο ενος μαγου. Μεσα, μετα απο αρκετη περιπλανηση, βρισκεις το imp τρομαγμενο και σου εξηγει οτι εχει κρυφτει εδω για να γλιτωσει απο την οργη του αφεντικου του αφου δεν διαθετει το κουραγιο να τον αντιμετωπισει. Αν αποφασισεις να τον παραδοσεις τοτε ολα καλα , διαφορετικα λες να το ψαξεις λιγο ακομα μηπως και τονωσεις λιγο το θαρος του ωστε να τον βοηθησεις. Στο κρησφυγετο του μαγου ανακαλυπτεις διαφορες συνταγες για φιλτρα οπου μια απο αυτες ειναι και για τη τονωση θαρους. Αψογα! μπορεις να φυγεις λοιπον αλλα αν ψαξεις λίγο ακομα θα βρεις πως να ανοιξεις μια κρυφη εισοδο στο γραφειο του πεθαμενου εδω και χρονια μαγου. Εκει θα βρεις ενα ξορκι για να μπορεσεις να μπεις στη σπηλια του βασιλια των troll.




Oι επιλογες που εχεις ειναι οσα και τα quest τα ιδια. Μπορει να μην κανεις τιποτα απο ολα αυτα και να περασεις απο το troll που σου ζητα διοδια και να φυγεις. Θα μπορουσες να βρεις πρωτα το κρησφυγετο του μαγου χωρις να εχεις συναντησει καν τον Frederick, να βρεις η οχι το imp και να κανεις το απαραιτητο looting και να φυγεις. Η αυτο που εκανα εγω. Μη γνωριζοντας οτι το troll δουλευε για τον βασιλια , του πληρωσα τα διοδια και πριν φυγω για την επομενη περιοχη λεω δεν τελειωνω με οτι εχω αφησει σε αυτη? Ετσι οταν καταφερα να μπω στη σπηλια και να σκοτωσω τον βασιλια των troll λιγο πριν φυγω λεω στον Archibald το κατορθωμα μου και τα παραταει ολα και παει εκει για να γινει ο βασιλιας. Θα μπορουσα να μην ειχα πληρωσει απο την αρχη και μετα απο αυτα να ειχα γλιτωσει λεφτα.


Με λιγα λογια το παιχνιδι σου εχει αφησει το ελευθερο να κανεις οτι θελεις με οποια σειρα θελεις και απο τη στιγμη που ειναι open world δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο. Δεν υπαρχουν συμβολα πανω απο τα κεφαλια των npc για να καταλαβεις ποιος θα σου δωσει quest, δεν υπαρχει καν καποιο βελος η κατι αλλο για να σου δειξει που θα πρεπει να πας. Θελει ψαξιμο, διαβασμα στα βιβλια που βρισκεις απο εδω και απο εκει και προσοχη στο τι σου λεει ο καθε χαρακτηρας.


Πανω κατω το ιδιο ισχυει και για το main story. Μαλιστα ειναι τοσο ελεφθερα τα πραγματα που καποιες φορες μπορει να γινουν λιγο χαοτικα και να πελαγωσεις γιατι μπορει να προσπερασεις εντελως μια ιστορια και μετα οταν απο τυχη ανακαλυψεις οτι υπαρχει και να επιστρεψεις. Βεβαια η δυσκολια στις μαχες θα ειναι μικρη και τα λαφυρα φτωχα σε σχεση με αυτα που εχεις, αφου δεν υπαρχει level scaling.


Εστω και με αυτες τις αδυναμιες μου αρεσει παρα πολυ.

BigBOSS
21-07-2014, 11:10
εξαιρετικος:a014:, επισης βλέπω το παιζει πολύς κοσμος, σιγουρα θα το αγοράσω.

AgentPrinny007
22-07-2014, 11:43
^^

Φανταζομαι οτι εχεις καταλαβει τι rpg ειναι αυτο. Δεν ειναι diablo με action μαχες, αλλα turn based με ιδιαιτερη εμφαση στον συνδυασμο elements οπως λαδι με φωτια, βροχη με κεραυνους κτλ για να ελεγχεις οσο το δυνατο καλυτερα το πεδιο της μαχης αφου τις περισσοτερες φορες οι αντιπαλοι θα ειναι πολλαπλασιοι σε αριθμο απο την ομαδα σου.
Επισεις εχει αρκετο ψαξιμο. Δεν ξερω αν εχεις παιξει καποιο απο τα tomb raider του ps1 αλλα πολλες φορες θα χρειαστει να ανοιξεις μια πορτα και δεν θα μπορεις γιατι θα εχεις ξεχασει καποιο κλειδι η βιβλιο με το spell σε αλλο δωματιο η δεν θα εχεις παρατηρησει καπου καποιο μοχλο εκει κοντα. Το τελευταιο ειναι εκνευριστικο αφου οι μοχλοι ειναι μικροι και με δυσκολια μπορεις να τους δεις...

litanies
18-05-2015, 12:15
https://www.youtube.com/watch?v=JQOWhiUyOiI

Snk
19-06-2015, 08:13
https://www.youtube.com/watch?v=yOwhsLS1sAg

panos74gr
30-10-2016, 13:22
Παιδιά το έχει παίξει κανείς στο PS4; το έχει προσφορά 15€ στο ps store και με ψήνει.

djpar
30-10-2016, 22:42
για μενα βγαινει μονο με walkthrough. Αν εχεις παιξει παλια baldurs gate (σε pc) τοτε θα δεις οτι ειναι το ιδιο απλα το quest log δεν σε βοηθαει και πολυ.

panos74gr
31-10-2016, 02:01
για μενα βγαινει μονο με walkthrough. Αν εχεις παιξει παλια baldurs gate (σε pc) τοτε θα δεις οτι ειναι το ιδιο απλα το quest log δεν σε βοηθαει και πολυ.

Ναι τα εχω παίξει, το σκέφτομαι μιας και δεν ξέρω πως θα μου φανεί να παίξω ένα old school rpg μετα από τόσα χρόνια που παίζω τα πιο εξελιγμένα και πιο cinematic rpgs της Bioware.

Αν ειναι να θέλει walkthrough δεν με ψήνει.

james9
31-10-2016, 11:55
Δε θα ελεγα οτι θελει walkthrough αλλα θελει χαρτι μολυβι και πολυ αφοσιωση.

Εγω το εφτασα λιγο μετα το σκηνικο με το troll που περιεγραψε καποιος πιο πανω. To παιχνιδι ειναι φανταστικο σε ολα του , αλλα πρεπει να εισαι εκει , αφοσιωμενος και συγκεντρωμενος αλλιως θα ψαχνεις τις συνομιλιες να δεις τι εχασες .

chronohill
22-10-2017, 16:18
Μεγαλε μανθο δεν το ειχα παρατηρήσει οτι ειχες κανει μια τοσο καλη παρουσιαση για το παιχνιδι...μπραβο και ευχαριστουμε..
Με εχει εντυπωσιάσει αλλα με αγχώνει ρε γαμωτο...ειχα παιξει baldurs k icewind tale αλλα δεν τα ειχα τα ειχα τερματισει...θα το μοιραστώ και θα μου βγει στα 6ε αλλα αν θελει υπερβολικη αφοσιωση δεν ξερω...πφφφφ...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

james9
22-10-2017, 21:29
Μεγαλε μανθο δεν το ειχα παρατηρήσει οτι ειχες κανει μια τοσο καλη παρουσιαση για το παιχνιδι...μπραβο και ευχαριστουμε..
Με εχει εντυπωσιάσει αλλα με αγχώνει ρε γαμωτο...ειχα παιξει baldurs k icewind tale αλλα δεν τα ειχα τα ειχα τερματισει...θα το μοιραστώ και θα μου βγει στα 6ε αλλα αν θελει υπερβολικη αφοσιωση δεν ξερω...πφφφφ...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΓια την ακρίβεια δεν θέλει απλά υπερβολική αφοσίωση. Θέλει υπερβολικά υπερβολική αφοσίωση. Εγώ έπαιζα με χαρτί και μολύβι και γενικά θέλει πάρα πολύ χρόνο.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AgentPrinny007
22-10-2017, 21:51
Μεγαλε μανθο δεν το ειχα παρατηρήσει οτι ειχες κανει μια τοσο καλη παρουσιαση για το παιχνιδι...μπραβο και ευχαριστουμε..
Με εχει εντυπωσιάσει αλλα με αγχώνει ρε γαμωτο...ειχα παιξει baldurs k icewind tale αλλα δεν τα ειχα τα ειχα τερματισει...θα το μοιραστώ και θα μου βγει στα 6ε αλλα αν θελει υπερβολικη αφοσιωση δεν ξερω...πφφφφ...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο james εχει δικιο, ειναι μπελαλιδικο παιχνιδι. Ειναι ομως αρκετα καλο. Αν ειχα Plus θα μπορουσαμε να παιξουμε μαζι που τα κανει ακομα καλυτερο ετσι.

chronohill
22-10-2017, 22:20
θες να σου βαλω plus ρε μπαγασα?αν ειναι να εχω την πολυτιμη βοηθεια σου προτιθεμαι να σου βαλω ενα μηνακι(ψευτοκουβαρντας!)!
Δεν ξερω ρε guys ενω ψηνομαι πολυ, καταλαβαινω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι δεν ξερω αν θα ανταποκριθω στις προσδοκιες του!Απ την αλλη αν με απορροφησει ισως να μην ξεκολλαω αλλα δεν ειμαι για πολλα "ζορια" ειμαι και σε μια κρισιμη ηλικια (34 σε μια βδομαδα!)!

AgentPrinny007
22-10-2017, 22:35
θες να σου βαλω plus ρε μπαγασα?αν ειναι να εχω την πολυτιμη βοηθεια σου προτιθεμαι να σου βαλω ενα μηνακι(ψευτοκουβαρντας!)!

χαχα οχι ευχαριστω, εχω ενα σωρο παιχνιδια που περιμενουν σειρα.

Δεν ξερω ρε guys ενω ψηνομαι πολυ, καταλαβαινω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι δεν ξερω αν θα ανταποκριθω στις προσδοκιες του!Απ την αλλη αν με απορροφησει ισως να μην ξεκολλαω
Δεν ειναι παιχνιδι χαρακτηρων ουτε εχει καμια ιστορια της προκοπης, απλα βασιζετε σε καλα sidequest και ισως στις καλυτερες turn based μαχες που εχω συναντησει σε παιχνιδι. Επισης ειναι μεγαλο. 80 ωρες πανω κατω.

αλλα δεν ειμαι για πολλα "ζορια" ειμαι και σε μια κρισιμη ηλικια (34 σε μια βδομαδα!)!
τι να πω εγω:'(:'(

Snk
22-10-2017, 22:49
chronohill εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις και να κοιτάξεις προς pillars of eternity μεριά

chronohill
23-10-2017, 13:53
χαχα οχι ευχαριστω, εχω ενα σωρο παιχνιδια που περιμενουν σειρα.

Δεν ειναι παιχνιδι χαρακτηρων ουτε εχει καμια ιστορια της προκοπης, απλα βασιζετε σε καλα sidequest και ισως στις καλυτερες turn based μαχες που εχω συναντησει σε παιχνιδι. Επισης ειναι μεγαλο. 80 ωρες πανω κατω.

τι να πω εγω:'(:'(
Χυλο?καλα δεν σου δινω Plus!χαχαχχα
Ελα μωρε γεροντα παρε τα πανω σου ασε την μαγκουρα απτο αριστερο και παμε για κανενα coop!

chronohill εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις και να κοιτάξεις προς pillars of eternity μεριά

Ναι και αυτο το εχω ακουστα...πιο βατο ετσι?σε ενδεχομενο deal θα τιμηθει!