PDA

View Full Version : NBA Live 15



BillyFlo81
25-06-2014, 12:53
NBA Live 15 PS4 Xbox One: New Visual Improvements Described In Latest Developers Blog For Upcoming Title


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y5I-S2bnSyw

http://cdn.idigitaltimes.com/data/images/full/2014/06/24/19601.jpg

http://cdn.idigitaltimes.com/data/images/full/2014/06/24/19603.jpg

http://cdn.idigitaltimes.com/data/images/full/2014/06/24/19604.jpg

source: http://www.idigitaltimes.com/articles/23586/20140624/nba-live-15-ps4-xbox-one-visual-improvements.htm

FotisGRC
25-06-2014, 14:49
Κατι μου λεει οτι θα μας φυγει το μυαλο οταν κυκλοφορησει..

vadergr
25-06-2014, 17:10
Να επαναφερουν το ψιλο arcade gameplay του nba live 95 και ας κανουν οτι θελουν με τα γραφικα...

Nikoladim
25-06-2014, 18:44
Του 97 εννοεις;

Sent from my Nexus 5

vadergr
25-06-2014, 23:07
Βασικά του 95 εννοούσα.
Σε single player το A.I. ήταν για τα παζάρια, αλλά το διπλό, ο ήταν απολαυστικό. Πιο arcade.
Και τα επόμενα ήταν πολύ καλά.
Μακάρι να στρώσει. Οι ρόλοι πάντως έχουν αλλάξει. Παλιά το 2Κ ήταν το πιο arcade και τώρα έχει καταντήσει να θέλει 30 κουμπιά και 50 συνδοιασμους.
Εμένα προσωπικά μου έχει λείψει κάτι πιο εύπεπτο.

dlevel
26-06-2014, 02:23
ίσως αυτο που λέει ο φίλος να ήταν και η τρόπος να πουλήσει πάλι κάτι το nba live, να διαφοροποιηθεί απο το nba 2k εφόσον δεν μπορεί να το φτάσει οπως φενεται τώρα πια

lebron15
26-06-2014, 16:47
Ρε παιδιά αν κάποιος θέλει μία ανάμεικτη εμπειρία αλλάζει τα sliders και γίνεται άλλο παιχνίδι. Το Live δε στοχεύει εκεί και το βρίσκω σωστό, να υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των παιχνιδιών, ωστόσο στα χρόνια απραξίας δεν φάνηκε να γίνεται τρομερή δουλειά, η διαφορά των δύο είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι είναι των FIFA - PES.

Nikoladim
28-06-2014, 11:33
Βασικά του 95 εννοούσα.
Σε single player το A.I. ήταν για τα παζάρια, αλλά το διπλό, ο ήταν απολαυστικό. Πιο arcade.
Και τα επόμενα ήταν πολύ καλά.
Μακάρι να στρώσει. Οι ρόλοι πάντως έχουν αλλάξει. Παλιά το 2Κ ήταν το πιο arcade και τώρα έχει καταντήσει να θέλει 30 κουμπιά και 50 συνδοιασμους.
Εμένα προσωπικά μου έχει λείψει κάτι πιο εύπεπτο.

Tι μου θυμισες τωρα. Παρε την τραγουδαρα απο το 97 !
https://www.youtube.com/watch?v=EEKuzSjZt9E
Eπισης θεωρω πως ειχε το καλυτερο main menu ever...
Το 95 το ειχα παιξει σε mega drive, οκ καλουτσικο οχι κατι το ιδιαιτερο ομως.

Lefteris_X
28-06-2014, 13:06
τότε εγκαινίασα (χρόνια πριν τους Locomondo) "πίνω ΜΠΙΜ και παίζω NBA Live 97".

ΤΟ ΛΙΩΣΙΜΟ. Φίλοι - παρέες μαζευόμαστε (τεκές, λολ) σε κάποιο σπίτι, μετά τις κόντρες, clubing κλπ και πεθαίναμε στο 97.

αν και προσωπικά, όλα τα μπασκετάκια τα έλιωνα, από την εποχή του Atari VCS (Atari Basketball), εν συνεχεία με το Two-on-Two στον C64, το Basket Master στον Amstrad, το Bird VS Magic και Jordan VS Bird σε Amiga......και βέβαια το εξαιρετικό TV Sports Basketball (πάνω στο οποίο "πάτησαν" τα NBA Live και NBA2K). Στα δε coin-op, έπαιζα αρκετά ένα μπασκετάκι της Konami (που είχε απίστευτες mega-σκηνές γραφικών για την εποχή στα καρφώματα), μετά τα Run and Gun (1 και 2) πάλι νομίζω της Konami, φυσικά το πρώτο NBA JAM (τα μετέπειτα με κούρασαν) και το SEGA Virtua NBA (που δεν λεγόταν έτσι, αλλά δεν θυμάμαι πως το έλεγε). Ξέχασα να αναφέρω ότι στο Megadrive είχα πάρει ένα μπασκετάκι της SEGA του 1989 (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ sprite που έδειχναν την "άνεση" του Megadrive), μετά τα γνωστά Lakers VS Celtics, Bulls VS Lakers (με την προγραμματιστική ομάδα του TV Sports από Amiga)......τα οποία μετεξελίχθηκαν στο γνωστό NBA Live (που ήταν ακόμα 2D και arcade) του 1994-1995. Από το 1996 το NBA Live έγινε 3D (άθλιο του 1996), στον PC αν θυμάμαι καλά (οι εκδόσεις για MD / SNES παρέμειναν βέβαια 2D).....ενώ το ΜΕΓΑΛΟ "ΜΠΑΜ" έγινε με το NBA Live 97 στο PSX.

Και φτάνουμε στο σήμερα, που για να παίξεις ΝΒΑ2κ14 και να έχεις καλή απόδοση ( = διασκέδαση) πρέπει να γίνεις επιστήμονας (όπως είναι πλέον και στα ποδοσφαιράκια), πεθαίνοντας στις ώρες αυτο-εκπαίδευσης, ώστε να μάθεις στο έπακρο τον χειρισμό (όχι πατάμε τούρμπο ή κλέψιμο ή άλμα για τάπα και ότι γίνει)............κάτι που βέβαια, λίγοι από τους παλιούς gamer έχουν την υπομονή να κάνουν. Προσωπικά, όσο κι αν παίζω (καλά; μέτρια; δεν ξέρω) το NBA2k14 που έχω δωρεάν λόγω PS+ στο PS3, δεν έχω καταφέρει να μάθω 100% τον χειρισμό, ώστε να έχω πλήρη γνώση ότι αυτή η κίνηση στο joypad σημαίνει ότι αυτή τη κίνηση θα κάνει ο παίκτης. Ότι παίζω και καταφέρνω, είναι καθαρά και μόνο επειδή κατέχω από real μπάσκετ, όχι από gaming μπάσκετ. Και αυτό σημαίνει ότι τα σύγχρονα μπασκετάκια (από το 2000 κι έπειτα, γεωμετρικά αυξανόμενης απαίτησης) είναι ΠΑΛΟΥΚΙΑ στην εκμάθηση.

Τέλος πάντων, just my 2 cents.

Nikoladim
28-06-2014, 20:09
Και εμενα μου φαινεται πλεον πως ολες οι κινησεις, ειδικα στο μπασκετ, ειναι συνδιασμοι fatality στο Mortal Kombat. Για αυτο προσπαθω ακομη και τωρα (εκτος απο το NBA Jam που ελιωσα), να βρω ενα arcade καλο ποδοσφαρακι ή μπασκετ αλλά ματαια...

katalanos_7
28-06-2014, 21:08
Να προσθέσω στα μπασκετάκια της εποχής του '90 που ανέφερε ο Lefteris_Χ και το πολϋ καλό David Robinson στο Sega Mega Drive (1993 αν δεν απατώμαι).

Lefteris_X
28-06-2014, 23:02
πω ρε φίλε! David Robinson! Ο μλκς κιόλας το είχα σε Megadrive (και δεν το θυμήθηκα)!!!! Απίστευτο στυλ σουταρίσματος (πάνω από το κεφάλι σε στυλ Λάρρυ Μπέρντ), αρκετά εφφετζίδικα (σε animation) καρφώματα, ενώ το ηχητικό όταν έπεφτε τάπα ήταν άθλιο αλλά και συνάμα πωρωτικό!!!! Καλό παιχνιδάκι ήταν.

geogoku
29-06-2014, 07:15
εγω απο μπασκετακια θα μου μεινει το NBA in the zone λεγοταν αν θυμαμαι καλα της ΚΟΝΑΜΙ.ειχε βγαλει δυο σειρες στο ps1 και αυτο που θα μου μεινει ειναι το ποσο ευκολα εριχνες ταπες σε σχεση με αλλα μπασκετακια αλλα κ η μεγαλη γκαμα καρφωματων που ειχε!απο το καρφωμα του koby που τοτε ειχε γινει χαμος μεχρι του Pippen αλλα και σπασιμο μεσης κατω απο το καλαθι και αλλες πολλες κινησεις οι οποιες για την εποχη ηταν μπροστα.

θυμαμαι τοτε λογω και της ΚΟΝΑΜΙ ελεγα στους φιλους μου "ειναι το PRO του Μπασκετ" μιας και οταν ειχε βγει το NBA In The Zone 2 αν θυμαμαι καλα ειχε βγει και το pro 98' που ειχε γινει χαμος!ΛΟΛ

ειχε θυμαμαι κ διαγωνισμο καρφωματων που αναλογα με το τι δυσκολια επελεγες να κανεις το καρφωμα σου εβγαζε κατι σαν σε QTE να πατησεις τα κουμπια σε ενα συγκεκριμενο χρονικο οριο ωστε να πετυχει το καρφωμα.

Lefteris_X
29-06-2014, 11:18
μήπως για λες για ένα μπασκετάκι, το οποίο ΟΝΤΩΣ φαινόταν πολλά υποσχόμενο...........αλλά οι παίκτες ήταν σχεδιασμένοι......κάπως ευτραφείς;

δεν εννοώ με κοιλιές και προγούλια (λολ, αυτό θα ήταν για πολλά γέλια), αλλά το design των 3D μοντέλων των παικτών ήταν........κάπως ακαλαίσθητο, γιατί έμοιαζαν από την γωνία που είχε η κάμερα σαν "τετράγωνοι", από πλευράς αναλογίας ύψους-πλάτους. Σε γενικές γραμμές καλούλι ήταν, για τα γούστα μου όμως, το NBA Live ήταν όσο arcade/simulation άντεχα. (καλά το NBA2k που έπαιξα σε DreamCast μου είχε φανεί ιδιαιτέρως άθλιο στον χειρισμό, καθώς απαιτούσε μνημονικό για Street Fighter 2 Ultra Championship Edition TURBO)

geogoku
07-07-2014, 10:04
μήπως για λες για ένα μπασκετάκι, το οποίο ΟΝΤΩΣ φαινόταν πολλά υποσχόμενο...........αλλά οι παίκτες ήταν σχεδιασμένοι......κάπως ευτραφείς;

δεν εννοώ με κοιλιές και προγούλια (λολ, αυτό θα ήταν για πολλά γέλια), αλλά το design των 3D μοντέλων των παικτών ήταν........κάπως ακαλαίσθητο, γιατί έμοιαζαν από την γωνία που είχε η κάμερα σαν "τετράγωνοι", από πλευράς αναλογίας ύψους-πλάτους. Σε γενικές γραμμές καλούλι ήταν, για τα γούστα μου όμως, το NBA Live ήταν όσο arcade/simulation άντεχα. (καλά το NBA2k που έπαιξα σε DreamCast μου είχε φανεί ιδιαιτέρως άθλιο στον χειρισμό, καθώς απαιτούσε μνημονικό για Street Fighter 2 Ultra Championship Edition TURBO)
sorry αλλα τωρα ειδα το post!αν θυμαμαι καλα καποιοι παιχτες ηταν ντουκια αλλα οχι ολοι πχ Shaq. επειδη ειμαι δουλεια οταν παω σπιτι θα βρω κανα βιντεακι να ποσταρω...

MajereMP44
08-07-2014, 01:45
Μιας που λετε για μπασκετακια θυμηθηκα το run and gun στα ηλεκτρονικαδικα

http://www.youtube.com/watch?v=5gqyuFBNkWY

εσπερνε!

jden
08-07-2014, 09:00
Ασε είχα ρίξει άπειρα φράγκα σε αυτό. Τρομερό παιχνίδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
08-07-2014, 10:31
λίγα ποστ πιο πάνω, αναφέρω ότι είχα λιώσει run and Gun 1 και 2 στα coin-op. Τρομερές εντυπώσεις. Πολύ πενηντάρικο είχα "φάει" (τα εικοσάρικα ήταν μέχρι το 1989-90, τα δεκάρικα / τάληρα ήταν μέχρι το 1985-86 και τάληρα ήταν τα πρώτα coin-op με τετράχρωμη ζελατίνα στην οθόνη....για αποχρώσεις). Πολύ μετά ήρθε το κατοστάρικο/παιχνίδι.

geogoku
08-07-2014, 12:40
και μιλαμε για τα παλια εικοσαρικα τα ασημενια με τον Περικλη...

Lefteris_X
08-07-2014, 12:51
ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ ΑχαχαχααΧΑΧΑχαχαχαχ

με πέθανες! Ναι ναι, τότε που 10 εικοσάρικα πρόσθεταν 2 κιλά βάρους στην τσέπη!!!! (γιατί λίγο μετά που ήρθε το πρώτο 50αρικο κέρμα; Που ήταν ΓΑΙΔΟΥΡΙ κανονικό; Α, ρε δραχμούλα.)

alan sirer
26-10-2014, 14:17
PS4 (http://www.gamespot.com/ps4/) owners will get a more traditional demo on October 28. You'll be limited to a head-to-head matchup between Oklahoma City and Cleveland with five-minute quarters and an NBA Finals-style atmosphere, which is pretty standard fare for a sports game demo. There will also be a tutorial (the "Adidas Learn Live Tutorial," specifically) featuring cover star Damian Lillard

http://www.gamespot.com/articles/upcoming-nba-live-15-demo-will-let-you-compare-it-/1100-6423096/

mj23
30-10-2014, 10:05
Παιδιά, εαν ξέρει κάποιος πού είχε το περσινό, επειδή με ενδιαφέρει που έπαιξα το ντεμο.ηθελα να ξέρω εαν μπορείς κατά την διάρκεια του παιχνιδιού να κάνεις save.μπορει κάποιος να πει?