PDA

View Full Version : PSN Inside



tsakali GR
09-06-2014, 21:59
Νομίζω άκουσα πως θα'ναι timed exclusive της MS, άρα το βάζω κι ανάλογα βλέπουμε.


http://www.youtube.com/watch?v=pTK1QtmHACg

Kapa
09-06-2014, 22:39
Insιde=Limbo 2

I'm sold!

odytsak
09-06-2014, 23:01
Kαλά το Limbo ήταν παιχνιδάρα, το τίμησα και στο PS3 και στο Vita και αυτό φαίνεται ακόμα καλύτερο,
ας ελπίσουμε μόνο να είναι time exclusive.

Alastor
09-06-2014, 23:07
φαινεται εξαιρετικο,απλα ελπιζω να μην ειναι τοσο μικρο οσο το limbo

Leon_DiZ
10-06-2014, 04:59
Inside E3 trailer (60fps) - Gamersyde (http://www.gamersyde.com/download_inside_e3_trailer-32271_en.html)

mihalis13
03-08-2016, 18:04
23 Αυγούστου τελικά

https://www.youtube.com/watch?v=V9sf_s4vyCY

Error Flynn
28-08-2016, 14:35
Το έπαιξε κανείς παιδιά...

Το τελείωσα και έχω απλά σοκαριστεί.
Θα ήθελα να το κουβεντιάσω αλλά δε θέλω να δώσω πληροφορίες.

Το LIMBO είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.
To INSIDE μπαίνει και αυτό στη λίστα. Δεν είναι καλύτερο ή λιγότερο καλό από το LIMBO.
Είναι ισάξιό του με το δικό του τρόπο.

Σαν παρατήρηση μόνο έχω να κάνω πως είναι πιο εύκολο σε σχέση με το LIMBO.
Δε το λέω σαν αρνητικό... Δε με ενόχλησε καθόλου. Απλά θυμάμαι πως στο LIMBO
είχα κολλήσει σε μερικά σημεία περισσότερο...

Δε ξέρω τι άλλο να πω...

Μπράβο στη Playdead !

Μακάρι να βγει και σε retail.

Μακάρι να έβγαζαν και καμιά συλλεκτική διαφορετικά
με βλέπω να κάθομαι και να κάνω φιγούρα και από το INSIDE.

Παίξτε το ! Είναι εμπειρία !

Citizen3rased
28-08-2016, 17:57
Παιχνιδάρα, εμένα μου άρεσε πιο πολύ απ' το Limbo, το βρήκα αρκετά πιο βαθύ. Έχει κάποια βιντεάκια στο tube στα οποία αναλύουν και την υπόθεση.

mihalis13
29-08-2016, 15:35
Υπάρχει ήδη thread, οπότε ένας mod να τα φτιάξει.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15217-Inside

Leon_DiZ
29-08-2016, 15:53
Υπάρχει ήδη thread, οπότε ένας mod να τα φτιάξει.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15217-Inside

Thanks, το είχα δει αλλά δεν θυμόμουν ότι είχαμε κι άλλο.

euromaster
30-08-2016, 00:54
Δεν εχω λογια για αυτο το παιχνιδι, εκπληξη, Εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο το Limbo και με κρατησε πολυ περισσοτερο σαν αγωνια.
Μπραβο τους, που εφτιαξαν αλλο ενα παιχνιδι χωρις λογια, αλλα με πολλα και βαθια νοηματα. Και μπραβο σε οσους τιμουν και παιζουν τετοιου ειδους παιχνιδια και οχι παιχνιδια της σειρας, μην τα αναφερω καν..

Error Flynn
30-08-2016, 11:09
Παιχνιδάρα, εμένα μου άρεσε πιο πολύ απ' το Limbo, το βρήκα αρκετά πιο βαθύ. Έχει κάποια βιντεάκια στο tube στα οποία αναλύουν και την υπόθεση.

Να σου πω την αλήθεια ποτέ δε συμπάθησα αυτού του είδους τα βίντεο με τις δήθεν εξηγήσεις, αναλύσεις κλπ.
Δε χρειάζεται ΟΛΑ μα ΟΛΑ πια να τα εξηγούμε και να τα τακτοποιούμε. Είναι σαφές πως πρόθεση της Playdead
είναι μια συναισθηματική ιστορία με πολλές εκδοχές και προεκτάσεις χωρίς να είναι ακριβώς καθαρό το τι συμβαίνει.

Για μένα είναι και λάθος να προσπαθείς να αναλύσεις τα πάντα. Ας αφήνουμε μερικές φορές τα πράγματα όπως
μας τα δίνουν και ας εστιάσουμε μόνο στην εμπειρία και όχι στη λογική.

Όπως και να έχει πρόκειται για αριστούργημα...

Ανεβάζω και λίγες εικόνες από τις πολλές που τράβηξα σε σχετικά συμπαθητική ανάλυση για όποιον
θέλει να τις χρησιμοποιήσει ως wallpaper. Είναι από το πολύ αρχικό κομμάτι του παιχνιδιού για
να μη θεωρηθεί και ως spoiler. Δε δείχνουν και τίποτα το αποκαλυπτικό δηλαδή όπως και να έχει.

9277

9278

9279

- - - Updated - - -


Δεν εχω λογια για αυτο το παιχνιδι, εκπληξη, Εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο το Limbo και με κρατησε πολυ περισσοτερο σαν αγωνια.
Μπραβο τους, που εφτιαξαν αλλο ενα παιχνιδι χωρις λογια, αλλα με πολλα και βαθια νοηματα. Και μπραβο σε οσους τιμουν και παιζουν τετοιου ειδους παιχνιδια και οχι παιχνιδια της σειρας, μην τα αναφερω καν..

Συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός από το έκπληξη... ήταν άκρως αναμενόμενο από μένα
και σαν τίτλος αλλά και σαν ποιότητα... Μου μένει να παίξω το ABZU τώρα... Εντάξει άλλης
φιλοσοφίας αλλά θέλω να πιστεύω εξίσου υψηλής ποιότητας...

james9
30-08-2016, 11:23
Χαιρομαι που το τιμησατε και αλλοι. Εγω το ειχα παρει day 1 στο One και το τελειωσα σε μια μερα. Σιγουρα πιο ευκολο απο το Limbo αλλα και πιο συναισθηματικο. Συμφωνω οτι δε χρειαζονται βιντεο , επεξηγησεις κλπ . Γιαυτο ειναι ετσι δομημενο και σχεδιασμενο το παιχνιδι για να μας βαζει να σκεφτομαστε .

panos74gr
30-08-2016, 18:55
Ηθελα να το πάρω day one στο PS4 αλλά 20€ μου φάνηκαν πολλά.

Error Flynn
30-08-2016, 19:45
Ηθελα να το πάρω day one στο PS4 αλλά 20€ μου φάνηκαν πολλά.

Είναι ένα σωστό ποσόν εκτός και αν κοιτάς και κρίνεις με βάση τιμή/διάρκεια.
20 ευρώ για παιχνίδι αυτής της ποιότητας δεν είναι καθόλου πολλά...
Από την άλλη δε μπορώ να είμαι και ιδιαίτερα αντικειμενικός απέναντι στη Playdead.

Citizen3rased
30-08-2016, 19:55
Εδώ άλλοι έδωσαν 60ε για το No Man's Sky :a025dfg: [/flame]

panos74gr
01-09-2016, 13:29
Είναι ένα σωστό ποσόν εκτός και αν κοιτάς και κρίνεις με βάση τιμή/διάρκεια.
20 ευρώ για παιχνίδι αυτής της ποιότητας δεν είναι καθόλου πολλά...
Από την άλλη δε μπορώ να είμαι και ιδιαίτερα αντικειμενικός απέναντι στη Playdead.

Δεν κρίνω με διάρκεια αλλά πάλι δεν ξερω τι κάνει το ποσο "σωστό" όπως λες. Απλά πριν κάποια χρόνια το "σωστό ποσο" ήταν 13€, βλέπε Journey, unfinished swan κλπ

Τωρα βλέπω μια τάση να πάνε τέτοιου τύπου παιχνίδια στα 20€ και δεν μου αρέσει αυτό.

Error Flynn
01-09-2016, 14:47
Αυτό που λες με την τιμολόγηση έχεις δίκιο και συμφωνώ.
Πρόσφατο παράδειγμα το τελευταίο παιχνίδι της Telltale το οποίο το χρεώνουν
30 ευρώ για τα 5 επεισόδιο ενώ μέχρι πρότινος η τιμή ήταν στα 25 ευρώ για τον ίδιο αριθμό επεισοδίων.

Από την άλλη το σωστό ποσόν το κρίνω σε σχέση με το πόσο με έχει "γεμίσει" το παιχνίδι στους τίτλους τέλους
και το συγκεκριμένο το άξιζε μέχρι τελευταίου λεπτού.

BillyFlo81
29-11-2016, 14:50
Ανοιγω ενα νημα γι αυτη την παιχνιδαρα απο την Playdead που δικαιως εχει δημιουργηθει τετοιος ντορος. Προσωπικα εχω ηδη εντυπωσιαστει με οσα εχω δει μεχρι στιγμης με αποτελεσμα να μην μπορουσα να σταματησω να παιζω χθες τα μεσανυχτα που το ξεκινησα. Η ιστορια του διαδραματιζεται σε ένα μουντο περιβαλλον και ο μυστήριος σκοτεινος κοσμος του παιχνιδιου μαζί με τους γρίφους του θα σας καθηλωσουν. Εχει υπεροχα γραφικα και ηχο που προβαλουν με τον πιο ιδανικο τροπο τον κοσμο του παιχνιδιου. Το concept γενικοτερα θυμιζει αρκετα το Limbo, αλλα το Inside εχει καλη ροη που κραταει αμειωτο το ενδιαφερον, ενώ παραλληλα τα puzzles δεν κουραζουν καθολου καθως δεν είναι ουτε δυσκολα, αλλα ουτε κ βαρετα. Με λιγα λογια έιναι ένα εκπληκτικο puzzle platformer, οποτε καντε μια χαρη στον εαυτό σας και ριξτε μια ματια στο demo (https://store.playstation.com/#%21/en-gr/games/inside/cid=EP2054-CUSA02754_00-INSIDE0000000000) του και πιστευω οτι θα δυσκολευτειτε να μη πατησετε purchase στα 9 ευρω για να το συνεχισετε (ειναι σε προσφορα μεχρι και τις 2/12). Επισης ο τιτλος ταιριαζει γαντι με τις καιρικες συνθηκες που επικρατουν αυτές τις μερες, ανυπομονω να επιστρεψω σπιτι μου για να το συνεχισω..


https://youtu.be/y0uDLEG8Xao

Στo metacritic (http://www.metacritic.com/game/playstation-4/inside) εχει συγκεντρωσει υψηλές βαθμολογιες.

mihalis13
29-11-2016, 15:13
Υπάρχει ήδη thread Βασίλη

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15217-Inside

BillyFlo81
29-11-2016, 15:23
Thx Μιχαλη!! Θυμομουν και γω οτι υπερχε αλλα δεν το βρηκα και μου φαινοταν αδιανοητο να μην ειχε ανοιξει καποιος απο εδω μεσα ενα thread για αυτο το διαμαντι.

Viper
30-11-2016, 10:37
Το εβαλα χθες με σκοπο να παιξω κανα 10λεπτο να δω περι τινος προκειται. Απο το 10λεπτο εφτασα να παιζω σχεδον 2 ωρες. Σε αυτο βοηθησε βεβαια το οτι δεν εχει καθολου cut scenes ουτε loading οποτε δεν σου κοβει τον ρυθμο και το μονο που ηθελα ηταν να δω τι εχει παρακατω. Σταματησα μονο και μονο επειδη η ωρα ειχε φτασει 1:30.

Ειμαι εντυπωσιασμενος απο το Inside. Γενικως δεν παιζω τετοια παιχνιδια. Το τελευταιο παρομοιο ηταν το εξαιρετικο Valiant Hearts αλλα τωρα θελω να ψαξω να βρω και αλλα του ειδους, με πρωτο το Limbo που διαβαζω και για αυτο πολυ καλες κριτικες.

james9
30-11-2016, 11:38
Το εβαλα χθες με σκοπο να παιξω κανα 10λεπτο να δω περι τινος προκειται. Απο το 10λεπτο εφτασα να παιζω σχεδον 2 ωρες. Σε αυτο βοηθησε βεβαια το οτι δεν εχει καθολου cut scenes ουτε loading οποτε δεν σου κοβει τον ρυθμο και το μονο που ηθελα ηταν να δω τι εχει παρακατω. Σταματησα μονο και μονο επειδη η ωρα ειχε φτασει 1:30.

Ειμαι εντυπωσιασμενος απο το Inside. Γενικως δεν παιζω τετοια παιχνιδια. Το τελευταιο παρομοιο ηταν το εξαιρετικο Valiant Hearts αλλα τωρα θελω να ψαξω να βρω και αλλα του ειδους, με πρωτο το Limbo που διαβαζω και για αυτο πολυ καλες κριτικες.

Deadlight και Never Alone σου προτεινω χωρις δευτερη σκεψη, μοιαζουν πολυ με το Inside.

Error Flynn
30-11-2016, 12:34
Το εβαλα χθες με σκοπο να παιξω κανα 10λεπτο να δω περι τινος προκειται. Απο το 10λεπτο εφτασα να παιζω σχεδον 2 ωρες. Σε αυτο βοηθησε βεβαια το οτι δεν εχει καθολου cut scenes ουτε loading οποτε δεν σου κοβει τον ρυθμο και το μονο που ηθελα ηταν να δω τι εχει παρακατω. Σταματησα μονο και μονο επειδη η ωρα ειχε φτασει 1:30.

Ειμαι εντυπωσιασμενος απο το Inside. Γενικως δεν παιζω τετοια παιχνιδια. Το τελευταιο παρομοιο ηταν το εξαιρετικο Valiant Hearts αλλα τωρα θελω να ψαξω να βρω και αλλα του ειδους, με πρωτο το Limbo που διαβαζω και για αυτο πολυ καλες κριτικες.

Δεν υπάρχει φίλε μου παιχνίδι άλλο πέραν του LIMBO που να πλησιάζει σε αυτή την αίσθηση. Τα παιχνίδια που προτείνει ο james9 είναι πολύ καλά και τα δυο αλλά κατά την άποψή μου σε καμία περίπτωση δε πλησιάζουν ούτε LIMBO αλλά ούτε και INSIDE.

panos74gr
05-12-2016, 17:18
Έπαιξα εχτές το μισό περίπου.

Πολύ ωραία ατμόσφαιρα έχει το παιχνίδι. Πολύ ζοφερή και βαριά, το έκλεισα και μου πήρε αρκετά να συνέλθω. Χρησιμοποιεί παρά πολύ ωραία τα λιγοστά μέσα που έχει για να σε κάνει να νιώσεις πράγματα.

Από πλευράς ιστορίας και κόσμου, είχε πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια και θέλω να το τελειώσω για να δω τι γίνεται στο τέλος, που το πάει, πως έχει προκύψει αυτός ο κόσμος κλπ

Για να δούμε...

Viper
05-12-2016, 18:03
Εγω παντως που το τελειωσα, δεν καταλαβα τιποτα:P

Καπως μικρο μου φανηκε σε διαρκεια αλλα το απολαυσα. Πραγματικα πολυ ωραιο παιχνιδι.

Snk
07-12-2016, 11:26
Το τελειωσα χτες αλλα με απογοήτευσε πάρα πολύ. Περιμενα να ειναι ισαξιο με το Limbo αλλα μου φανηκε σε ολα κατα πολυ χειρότερο

Οι γρίφοι λίγοι και πολύ μέτριοι, η ιστορια απο αυτα που καταλαβα δηλαδη δεν μου αρεσε, ειδικά προς το τελος. Μονο την ατμόσφαιρα βρήκα μια χαρά

euromaster
23-12-2016, 13:03
Deadlight και Never Alone σου προτεινω χωρις δευτερη σκεψη, μοιαζουν πολυ με το Inside.

Καλα και τα 2 ειναι απιστευτα παιχνιδια, αν ξερετε και αλλα τετοιου ειδους, περιμενουμε προτασεις...
Ειδικα το Deadlight δεν το περιμενα τοσο καλο..
Ευγε...

Ray Liotta
19-01-2017, 11:59
Αυτο το παιχνίδι είναι ένα αριστούργημα. Τόσο απλό αλλά και τόσο τέλειο... Το τελειώνω αυτές τις μέρες και δεν έχω λόγια να εκφράσω αυτό που ζω!
Ορίστε πως μπορεί κανείς να φτιάξει ένα απίστευτο παιχνίδι χωρίς τρελά γραφικά και εφέ. Μπράβο στην Playdead!

BillyFlo81
20-01-2017, 18:24
Ποσταρω έδω την ειδηση που εχει να κάνει με τον επόμενο τίτλο που ετοιμαζει η Playdead η οποια ανέβασε και ενα screenshot για το νεο της παιχνιδι στο twitter.

822455316277239809

panos74gr
29-01-2017, 22:38
Μόλις τελείωσα το INSIDE και WTF παίδες;;;

Τι παιχνιδάρα ήταν αυτή; δεν σταματά να σε εκπλήσσει το παιχνιδι με τις ιδέες του. Έχουν κάνει φοβερή δουλειά σε κάθε τι, κάθε σκηνή ειναι τρομερα καλοφτιαγμένη, με προσοχή στην κάθε λεπτομέρεια. Γραφικά, art design, ήχος και gameplay δένουν άψογα για να σε βάλουν στον κοσμο του παιχνιδιού.

Άπειρες φορές έμεινα με το στόμα ανοιχτό και ειδικά τα τελευταία 30 λεπτά ειναι ασύλληπτα!

Μπράβο στην playdead.

chronohill
26-07-2017, 11:44
Το τιμησα και γω στα sales που το εχει τωρα και ενω ειχα ενδιασμους επειδη το Limbo μαρεσε αλλα μου ειχε αφησει και ενα συναισθημα περιεργο στο τελος το INSIDE ηταν καθηλωτικο...Τα εχετε πει ολα για την ατμοσφαιρα και για τα εξυπνα mechanics αλλα το τελευταιο μισαωρο...μεχρι να καταλαβω τι γινεται το σαγονι δεν σηκωνοταν απτο πατωμα...φοβερη συλληψη ιδεων...

Διαβασα και μια θεωρια ενος που μου σηκωσε την τριχα καγκελο οτι το παιχνιδι εχει να κανει με τον καρκινο...και πως εξελλισεται σε κακοηθη ογκο μεσα στον ανθρωπινο οργανισμο...Εχει καποια κενα αλλα εχει και καποια πολυ ευστοχα σημεια!και μενα το blob στο τελος μου θυμισε κατι σαν μικροοργανισμο

DJTaurus
26-09-2017, 00:04
Το παιχνίδι παίρνει δικαιωματικά μια θέση στα 3 μέχρι τώρα αγαπημένα μου indie (Limbo,Braid,Momument Valley) και χωρίς ίχνος υπερβολής έχει ένα από τα καλύτερα ending chapters που έχω παιξει ποτέ μου. Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια τροπή.....από την μια είχα κατουρηθει από την χαρά μου με "αυτό που ελεγχα" και από την άλλη προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει. Μια από τις πολλές εξηγήσεις με την οποία ταυτίζομαι μιας και μου γέννησε παρόμοιες σκέψεις:


For those confused about the general meaning of this game, it's a message about freedom of thought. Or rather a symbolic take on what the loss of that freedom could look like. We currently live in a world where people are trying to push their beliefs, ideologies, and political views on to the masses. Telling people what they can and can't think(mind control). The theme of this game is about control and a symbolic representation of people having their freedom of thought and being oppressed by indoctrination(Ideology, political views, beliefs, Social standards, etc.) rendering them from being able to think for themselves, thus becoming a hive mind(crowds of people being controlled) and ultimately an amalgamation of people bound together against their will(the human blob) those who break away from the crowd are left helpless in a society built on that indoctrination(People and limbs falling out of the blob, weakly crawling away and dying) The protagonist represents those who think/live/express freely outside of the beliefs, ideologies, political views, etc of society. He is being hunted down, so that he can be forced to conform to the views of a majority. He tries to free the masses from their indoctrination(attempting to free the blob) but end up getting forced to conform by the Major instead(being absorbed by the blob) The blob struggling to escape alive, while being lured back into a trap by the scientists, represents that the masses who have been so used to being told what to think, how to live, what they can and can't say or express, end up lost and confused once they gain freedom. They've been controlled for so long they don't know how to operate on their own anymore, especially in an oppressive society, hince the blob lost all its limbs as it tumbled down the hill. The pig falls in the same category as the others being controlled, representing those who are indoctrinated. The alternate ending which shows that this whole time, the boy was being controlled from a computer underneath the corn field, which he unplugs and loses consciousness, represents that even though one seeks freedom, they are still being manipulated by something.

chronohill
26-09-2017, 11:08
Nai ειναι οντως ενα συνταρακτικο παιχνιδι και εμενα με κερδισε περισσοτερο απτο Limbo να πω την αληθεια...
Πολυ ωραια η αιτιολογια- ερμηνεια που δινουν...ειχα διαβασει και γω πολλες θεωριες αλλα αυτη φαινεται πιο ολοκληρωμενη...
Το monument valley που λες ποιο ειναι?πως και μου εχει ξεφυγει?

DJTaurus
26-09-2017, 11:24
Το monument valley που λες ποιο ειναι?πως και μου εχει ξεφυγει?

Sorry δεν διευκρίνισα. Είναι για iOS/Android. :)

PDS
27-04-2019, 16:19
Το τελειωσα χθες, ενω παιζει να το ειχα αγορασει κανα χρονο πριν.

Μου αρεσε πολυ.

Πολυ ομορφο, χωρις να αποφυγει βεβαια στιγμες trial and error που ειδαμε και στο Limbo. Ηταν καλυτερα τα πραγματα εδω ομως. Ειδικα προς το τελος το gameplay εγινε ανελπιστα καλο. Οτι σκεφτομουν ειχε λογικη και αργα η γρηγορα εβγαινε χωρις να χρειαζεται να πεθανει ο ''χαρακτηρας'' για να μαθω την λυση.


Διαβασα τα spoilers παραπανω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο τρομερο κρυφο νοημα πισω απο ολα αυτα. Περισσοτερο θα συμφωνησω με αυτο που ποσταρε ο DJTaurus. Εχει να κανει με την ελευθερια. Δεν επρεπε να μαθει κανεις οτι υπαρχει το mainipulation, το ''θηριο'' ομως εγινε ''ενα'', ξεσπασε καπως αγαρμπα στις αντιδρασεις του αλλα ηταν εν τελη αποτελεσματικο και τρομακτικο.