PDA

View Full Version : Mouse & keyboard PS3



alexps3
25-12-2007, 20:27
υπαρχει??


εχω παρει το μεταλ οφ χονορ και μου εχει σπασει τα νευρα ο χειρισμος!!

cocous
25-12-2007, 20:30
τι εννοεις; οτι θελεις να το παιξεις με πληκτρολογιο και ποντικι στο ps3;

alexps3
25-12-2007, 20:32
ναι αυτο θελω

desperate_gamer
25-12-2007, 20:35
Για το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ξέρω αν το υποστηρίζει, αλλά το πιο πιθανό είναι να μην το υποστηρίζει.

Το μόνο με αυτή τη δυνατότητα προς το παρόν είναι το Unreal Tournanment (αν δεν κάνω λάθος).
Είναι εκνευριστικά τα μοχλάκια για shooters είναι η αλήθεια. Κι εγώ με το ζόρι τα χρησιμοποιώ. Σε αντίθεση με άλλους εδώ μέσα, τα βρίσκω χάλια.

cocous
25-12-2007, 20:46
αναλογα πως εχεις μαθει. εγω ας πουμε δεν βολευομαι με ποντικι και πληκτρολογιο. προσπαθησε το λιγο και θα του παρεις τον αερα. να σαι σιγουρος γι αυτο.

Slay
26-12-2007, 13:37
Δεν ξερω καποιο αλλο περαν του UT3 που να υποστηριζει για controlls M/K

Katana
26-12-2007, 14:07
δυστυχως οχι, μεχρι στιγμης μονο το Ut το υποστηριζει.βεβαια, θεμα συνηθειας ειναι.

MaRkUs_
26-12-2007, 17:16
yeap μόνο το ut....απο εκεί και πέρα αν θες κάτι σε mouse τότε κάνει μόνο το fragfx

kapellakis
02-01-2008, 15:02
εγώ βρήκα και το Rfom>>δείτε την διαδικασία>
ρίξτε μια ματιά-δεν είναι και τόσο δύσκολο:)...

YouTube - PS3, keyboard and mouse on Resistance:FoM

και λειτουργεί γενικώς-δε χρειάζεται να συμβιβαστείς στο fragfx>παίξε με κανονικό mouse και keyboard!!!:fooddance7:

Slay
03-01-2008, 11:17
Eπειδη το ειχα το joyfrag στο ps2 να σας πω οτι με τιποτα δεν ειναι σαν να εχεις κανονικο mouse keyboard, απλα κανει map τα controls εκει, δηλαδη η ταχυτητα στην κινηση της σκοπευσης δεν αλλαζει, το μονο που μπορεις να πεις οτι αλλαζει ειναι η ακριβεια στην στοχευση, δεν συγκρινεται με τιποτα με το native m/k support toy UT3 (με το mouse smoothing off).

kapellakis
03-01-2008, 23:43
δηλ. το joyfrag δεν αξίζει- ας συμβιβαστούμε στο SIXAXIS λοιπόν παίδες και μη κλέτε :)

Katana
03-01-2008, 23:49
Eξαρταται.αν δλδ το βρεις μεταχειρισμενο, εχε καλως.αλλιως, οχι.

georgios
30-01-2008, 13:03
arketa pio kali lisi apo to fragfx. 100 dolariakia omos autos o antaptoras

http://www.xcm.cc/xfps_rateup_adapter_for_ps_3.htm
http://www.xcm.cc/

http://www.xcm.cc/XRA-6.jpg

konstantinos
30-01-2008, 13:22
Τελειο σε ασπρο χρωμα το Ps3.

SQP_GR
30-01-2008, 13:38
makri na mas erthi kai edw na xtipisw ena

Valkyre
30-01-2008, 14:26
poly kalo to exw ypopsi moy gia KZ2 kai Resistance 2.

Katana
30-01-2008, 15:04
Kαλο φαινεται, καμια 85αρια ευρω απο ebay...

MaRkUs_
31-01-2008, 10:53
arketa pio kali lisi apo to fragfx. 100 dolariakia omos autos o antaptoras

http://www.xcm.cc/xfps_rateup_adapter_for_ps_3.htm
http://www.xcm.cc/

http://www.xcm.cc/XRA-6.jpg
ναι αλλα δεν νομίζω καλύτερο απο το fragfx καθώς το fragfx μόλις συνυθήσες τα πλήκτρα...το μόνο που χρειάζεται είναι να κρατάς ενα mouse και ένα στικ...ενώ αυτό ολόκληρο πληκτρολόγιο......

Katana
31-01-2008, 11:03
Kαι βαλε οτι καπου πρεπει να εχεις το mousepad, γιατι πχ δεν θα πιανει στον καναπε!

Μονο αν παιζεις στο γραφειο, σε μια μεγαλη TFT.

georgios
31-01-2008, 11:04
an exis trapezi ine sigura kalitero. proton, ise pio aneta me to mouse ke deuteron, boris na valis oti pliktrologio ke mouse thes. poli kaliteris piotitas

Katana
31-01-2008, 11:13
Απο το FragFX σιγουρα εχει καλυτερη ποιοτητα, αλλα μεταξυ μας, ειναι και λιγο εκμεταλλευση 100 ευρω για ενα κομματι φθηνης ηλεκτρονικης...Στην αναγκη βεβαια.

georgios
31-01-2008, 11:36
an koliso me kanena fps (poli xlomo!), tha to paro. aksizi

MaRkUs_
01-02-2008, 00:44
εγώ είπα θα πάρω frag fx :P αν θέλω να αλλάξω Mouse όλο και κάπια πατέντα θα βρω!!!:Ρ

Katana
01-02-2008, 00:57
Aν θες λινκ απο ebay πες μου, εχει καλες τιμες.

MaRkUs_
01-02-2008, 12:56
Aν θες λινκ απο ebay πες μου, εχει καλες τιμες.
περιμένο να το ξαναφέρει το play-asia 40 ευρώ το βγένει απο εκεί!!!πάρα πολύ καλή τιμί!!!:)

Katana
01-02-2008, 13:16
σουπερ τιμη, οχι απλα καλη. :)

s33k3rgr
07-09-2008, 03:48
σχετικα με αυτο το adaptorακι το εχει δοκιμασει κανενας??
Αξίζει το λεφτα του.
Που μπορουμε να το βρουμε?

edafermosjunior
08-09-2008, 13:43
δηλαδη με αυτο το μηχανακι θα μπορουμε να παιζουμε ολα τα παιχνιδια του πσ3 ?????? και μια ερωτηση.....πως θα κανονιζουμε τα κουμπια που θεμε εμεις να βαλουμε.....μονο στο UT3 ginetai ayto......

Zeichef
08-09-2008, 20:31
An 8a einai opos sto FragFx tote 8a erxetai to adaptor mazi me software gia to pc kai kaneis tis rythmiseis apo kei kai rythmizeis opos esy 8es ta koumpia :)

edafermosjunior
09-09-2008, 15:13
α οκ ευχαριστω

s33k3rgr
09-09-2008, 16:12
An 8a einai opos sto FragFx tote 8a erxetai to adaptor mazi me software gia to pc kai kaneis tis rythmiseis apo kei kai rythmizeis opos esy 8es ta koumpia :)


Αυτο το FragFX το εχει δοκιμασει κανεις??Λεει τιποτα? Πιο θα ηταν καλυτερο για να παιζαμε τα αγαπημενα μας Shoot em up?

jammin
13-09-2008, 15:23
κανεις???

Katana
13-09-2008, 15:37
Είπαμε, εγώ. :p

jammin
13-09-2008, 16:05
Είπαμε, εγώ. :p

με μπερδεψες... τελικα δοκιμασες το xfps ή το fragfx?

Katana
13-09-2008, 16:28
Σωστά!

Το XFPS το δοκίμασε ένας φίλος μου, με παρόμοια γούστα με εμένα.

Το Frag Fx δοκίμασα εγώ και μου άφησε καλές εντυπώσεις.

jammin
13-09-2008, 16:30
ποια ειναι η γνωμη του φιλου σου για το xfps?

three_brothers1
13-09-2008, 16:31
ποια ειναι η γνωμη του φιλου σου για το xfps?
παντως εγω δεν θελω τετοια....ειναι πιο ωραια να παιζεις ξαπλωμενος fps

TopGunZ
13-09-2008, 16:39
παντως εγω δεν θελω τετοια....ειναι πιο ωραια να παιζεις ξαπλωμενος fps


You got rep.... ;)

jammin
13-09-2008, 16:39
παντως εγω δεν θελω τετοια....ειναι πιο ωραια να παιζεις ξαπλωμενος fps
οντως ειναι απολαυση

MaSt0RaS
21-09-2008, 01:03
τελικα ποιο ειναι καλυτερο το xfps h to fragfx? βοηθηστε θελω να αγορασω..!

MaSt0RaS
21-09-2008, 01:20
τελικα ποιο ειναι καλυτερο το xfps h to fragfx? βοηθηστε θελω να αγορασω..!
και απο που μπορω να το παρραγειλω??

gepe13
22-09-2008, 12:26
και απο που μπορω να το παρραγειλω??

http://www.ebw.gr/store/Default.aspx?tabid=144&productid=4346&language=el-GR

golden321
22-09-2008, 12:37
καλα φαινεται τελειο!
επειδη εγω ομως εχω το Ps3 στο σαλονι μαλλον δεν θα βοηθησει και πολυ .

j0e
23-09-2008, 13:27
to paragila simera simera apo play-asia.molis erthei prota o theos tha sas po tis entuposeis an kai pisteuo oti apo to analog stick tha einai sigoura kalutero.

three brothers nomizo oti kai me keyboard kai pontiki pali mporeis na pezeis ksaplomenos efoson sou to epitrepei o xoros sou.

gusmin
24-09-2008, 15:19
perimenoume review

j0e
07-10-2008, 18:03
Λοιπόν παίδες σήμερα μου ήρθε το xfps από play-asia και είπα να γράψω ένα πρόχειρο Review μετά από μια πρόχειρη ενασχόληση μου με αυτό.

Οσον αφορά τα διαδικαστικά η συσκευή είναι εύκολη σε χρήση και απλά το μονο που έχεις να κανεις είναι να την συνδέσεις με usb στο ps3 και πάνω να σύνδεσης με usb η τις παλιές θύρες το ποντίκι και το πληκτρολόγιο.Για πληκτρολογιο χρησιμοποίησα ένα Logitech G15 και ποντίκι το κλασικό φτηνιάρικο ποντίκι της Microsoft.Το xfps από Default έχει είδη ρυθμισμένα τα κουμπία που αντιστοιχούν σε κάθε πλήκτρο του χειριστηρίου και αυτά περιγράφονται στο φτωχό User Manual που συμπεριλαμβανόταν στην συσκευασία.Για να αλλάξεις αυτές τις ρυθμίσεις δε χρειάζεται χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή. Η διαδικασία είναι απλή και γίνετε από τη συσκευή.

Επί τις ουσίας τώρα το δοκίμασα με το WarHawk και το Battlefield.

Όσον αφορά τι λειτουργία του με το WarHawk λοιπόν και κατά τη προσωπική μου πάντα άποψη δε βρήκα τι χρήση του με το εν λόγο παιχνίδι αποδοτική. Οι κινήσεις του χαρακτήρα με το πληκτρολόγιο μπορώ να πω ότι ήταν ακριβειας και η συμπεριφορά αυτού ήταν ομοια με το χειριστήριο.
Τώρα όσον αφορά τη στόχευση με το ποντίκι εδώ υπήρχαν κάποια προβλήματα.Η στόχευση του με το ποντίκι στο εν λόγο παιχνίδι και γενικά η χρήση του δεν έχει καμια σχέση με την ακρίβεια που έχει αυτό όταν το χρησιμοποιούμε με τον υπολογιστή :notsay:.
Το xfps έχει επάνω δυο ροδέλες με τις οποιες μπορούμε να αλλάζουμε την ταχύτητα με την οποια αυτό κινείται στον άξονα X(οριζόντια) και Y(κάθετα).Παίζοντας με αυτές και τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού όσον αφορά την ταχύτητα στόχευσης τα πράγματα γίναν κάπως καλύτερα αλλα σίγουρα δε θα το άλλαζα με τίποτα με το χειριστήριο.
Το xfps σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και το χειριστήριο του ps3 κάτι που είναι πολύ χρήσιμο με το συγκεκριμένο παιχνίδι καθώς δε μπορώ να φανταστώ ότι είναι δυνατό κάποιος να οδηγήσει τα αεροπλάνα με τα βελάκια.Έτσι σκέφτηκα να αφήσω το χειρισμό στο χειριστήριο και να αφήσω το ποντίκι στη χρήση διόπτρας.Εδώ δε μπορώ να πω ότι ήταν κάτι παραπάνω απο μέτρια και δεν έπιασα την απόδοση που έχω με το χειριστήριο του ps3 :( καθώς η ακρίβεια της στόχευσης δεν έχει καμια σχέση με αυτή του υπολογιστή. Για να μη μακρηγορώ η χρήση του με το WarHawk για μένα είναι αποτυχημένη και δε θα τη συνιστούσα.Βεβαια το WarHawk δεν είναι καθαρό fps παιχνίδι.

Ας περάσουμε λοιπόν στη δοκιμη του με το Battlefield. Εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα :angry:.Η χρήση και πάλι του πληκτρολογίου ήταν ακριβειας και παρα πολύ καλή.Στο ποντίκι τώρα η ακρίβεια δυστυχώς δεν ήταν η ίδια με του υπολογιστή αλλα για μένα πάντα ήταν πολύ πιο αποδοτική από το χειριστήριο και θα το συνιστούσα για αυτούς που έχουνε μεγάλη δυσκολία να στοχεύσουν με το χειριστήριο του ps3. Τώρα μη περιμένετε να το βάλετε σε λειτουργία και να σημαδεύεται τα αφτιά και τα ματια τον αντιπαλων σας :frog: αλλα σίγουρα πιστεύω ότι ένας έμπειρος παίκτης μπορεί να στρέψει πολύ πιο γρήγορα το όπλο προς τον αντίπαλο σε σχέση με το χειριστήριο.

Συμπέρασμα? Μετά από τι μικρή εμπειρία που είχα μετά από δυο ώρες χρήσης του xfps καθώς σήμερα ξεκινάνε και τα μαθήματα στη σχολη μπορώ να πω ότι το xfps μπορεί να δώσει ένα πλεονέκτημα στον χρηστη του σε παιχνίδια όπου ο στόχος δεν lockarei αυτόματα στο target όπως στο WarHawk απεναντιας σε καθαρά fps games μπορεί να δώσει ενα καλό πλεονέκτημα.

Θα σας ξαναπώ την άποψη μου αφού το δοκιμάσω και με άλλο ποντίκι και σε αλλα games μιας και δεν είμαι ιδιαίτερος fun τον fps και αφού το λιώσω λίγο στο Battlefield και στο Call of Duty για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Ελπίζω να βοήθησα.:hide:

MaSt0RaS
07-10-2008, 20:20
και απο αυριο μεθαυριο ερχεται και το δικο μου και θα σας πω τι παιζει!

j0e
08-10-2008, 14:37
Σήμερα το δοκίμασα και με το Call of Duty και μπορώ να πω πως ήταν παρα πολύ καλο.Τόσο καλο που σκέφτομαι ότι πρέπει να το φτιάξανε με βάση αυτό το παιχνίδι.

MaSt0RaS
08-10-2008, 16:29
το δοκιμασα με GTA και ηταν μουφα τελειως θα δοκιμασω και με metal gear kai tha saσ πω..!

razorblade
11-10-2008, 10:20
ma to dokimaes me akyra paixnidia!
to pontiki kata kyrio logo einai gia fps.pws tha paikses metal gear me pontiki kai keyboard??

tsakali GR
02-02-2009, 17:32
καλησπέρα,

επειδή βλέπω τελευταίο ποστ τον Οκτώβριο του 08 κι επειδή έρχεται σύντομα το Red Alert 3 και από ότι είδα στο Xbox με το pad δεν παλεύεται, έχει βρεθεί λύση στο θέμα mouse και keyboard για το PS3 ή μένουμε στο gadgetaki που διάβασα πιο πριν;

Zeichef
04-02-2009, 22:33
Re paidia olokliro thread eixa anoiksei gia to xfps ligo parakato sti selida opou einai kai afto to thread exo toso kairo pou to eixa postarei...
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=4943

ThanosST
05-09-2011, 16:33
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Πέραν του παιξίματος, ένα οποιοδήποτε usb wireless mouse δεν είναι συμβατό για να πλοηγηθείς στο ps3?
Μόλις έβαλα το δικό μου γιατί ήθελα να δοκιμάσω κάτι στο διαδίκτυο και το ps3 κράσαρε από άποψη χειρισμού (η οθόνη είχε σήμα κανονικά και απόκριση αλλά ούτε το χειριστήριο ούτε το ποντίκι δούλευαν ) και ούτε καν έκλεινε!
Αναγκάστηκα να κρατησω το κουμπί power για 12 δεύτερα για να κλείσει.
Επίσης 'οταν πηρα τηλ στη sony στο χαλανδρι μου είπαν οτι το ps3 ΔΕΝ υποστηρίζει ποντίκια παρά μόνο ειδικά για το ps3!!! ???????????????????????? έχω δει άπειρα βίντεο στο youtube που πλοηγούνται με κοινά ποντίκια χωρίς τπτ. Τι παίζει?

Ξανατονίζω μιλάω για πλοήγηση όχι για in-game support.
Ευχαριστω

etnica12345
05-09-2011, 21:38
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Πέραν του παιξίματος, ένα οποιοδήποτε usb wireless mouse δεν είναι συμβατό για να πλοηγηθείς στο ps3?
Μόλις έβαλα το δικό μου γιατί ήθελα να δοκιμάσω κάτι στο διαδίκτυο και το ps3 κράσαρε από άποψη χειρισμού (η οθόνη είχε σήμα κανονικά και απόκριση αλλά ούτε το χειριστήριο ούτε το ποντίκι δούλευαν ) και ούτε καν έκλεινε!
Αναγκάστηκα να κρατησω το κουμπί power για 12 δεύτερα για να κλείσει.
Επίσης 'οταν πηρα τηλ στη sony στο χαλανδρι μου είπαν οτι το ps3 ΔΕΝ υποστηρίζει ποντίκια παρά μόνο ειδικά για το ps3!!! ???????????????????????? έχω δει άπειρα βίντεο στο youtube που πλοηγούνται με κοινά ποντίκια χωρίς τπτ. Τι παίζει?

Ξανατονίζω μιλάω για πλοήγηση όχι για in-game support.
Ευχαριστω


κουλο μου ακουγεται!! εγω προσωπικα οτι mouse/keyboard εχω δοκιμασει δουλευουν κανονικα. ποτε δεν ειχα προβλημα. κ παντα εχω ενα πανω για το chat. πραγματικα δε ξερω τι μπορει να φταιει. Παντως ενα ειναι σιγουρο οτι η SONY hellas σου λεει μλκιες! δοκιμασε με αλλα keyboard στην τελικη κ πες μας αν καταφερες τπτ. παντως κανονικα επρεπε να δουλευει.
μιλαω παντα για πλοηγηση!!

ThanosST
11-11-2011, 15:05
κουλο μου ακουγεται!! εγω προσωπικα οτι mouse/keyboard εχω δοκιμασει δουλευουν κανονικα. ποτε δεν ειχα προβλημα. κ παντα εχω ενα πανω για το chat. πραγματικα δε ξερω τι μπορει να φταιει. Παντως ενα ειναι σιγουρο οτι η SONY hellas σου λεει μλκιες! δοκιμασε με αλλα keyboard στην τελικη κ πες μας αν καταφερες τπτ. παντως κανονικα επρεπε να δουλευει.
μιλαω παντα για πλοηγηση!!

Little late reply αλλα με άλλα ενσύρματα μου λειτουργεί κανονικά. Θα δοκιμάσω με άλλο ασύρματο αυτές τις μέρες, το χα αμελήσει γιατί είχα κολλήσει με το λαπτοπ σε κάτι θέματα

Dinos
14-11-2011, 14:56
εχω μια απλη ερωτηση.Φιλος θελει να παιζει cod mw3 στο ps3 με το keyboard και mouse που εχει στο pc του. Μπορει να το κανει ???

modecris
14-11-2011, 20:37
εχω μια απλη ερωτηση.Φιλος θελει να παιζει cod mw3 στο ps3 με το keyboard και mouse που εχει στο pc του. Μπορει να το κανει ???

Δες στην πρώτη σελίδα του thread.

fotografass
27-11-2011, 12:10
Paidia mia alli erotisi emena den me endiaferei to keyboard gia na paixo kapoio paixnidi alla tha ithela na exo ena gia na boro na pliktrologo minyma se allous xristes grigora otan paizo little big planet.Boro na syndeso ena aplo usb keyboard i prepei na paro auto to eidiko tis sony pou prosarmozetai pano sto xeiristirio???