PDA

View Full Version : Metro Redux



WolfRathmA
22-05-2014, 19:33
https://www.youtube.com/watch?v=eoMqW_9sj-Y


Δε βρισκω το thread για το Redux (αν υπαρχει), ας το συγχωνεύσει καποιος αν είναι.

PDS
22-05-2014, 19:38
Kαποιες πληροφοριες απο gaf.



- Summer 2014
- Metro 2033
- Metro: Last Light
- Includes all DLC from the Season Pass

Pricing
- $49.99 / €39.99 / £34.99 (physical) for both games
- $24.99 / €19.99 / £15.99 (digital) for Metro 2033
- $24.99 / €19.99 / £15.99 (digital) for Metro: Last Light

Resolution and framerate
- PS4 1080p at 60 fps [confirmed]
- XB1 unknown resolution at 60 fps
- PC resolution and framerate depend on your hardware configuration

Visuals
- Metro 2033 has been rebuilt in the latest and greatest iteration of the 4A Engine,
- advanced lighting
- dynamic weather
- more detailed characters with improved animation
- more dynamic destruction and improved smoke, fire and particle effects

Improved Gameplay
- advanced enemy AI
- improved combat and stealth mechanics
- superior weapon handling
- more responsive, intuitive controls
- signature features from Last Light such as the atmospheric ‘mask wipe’ mechanic, weapon customization, and silent kills and takedowns

Viper
23-05-2014, 13:17
Metro: Redux vs Metro 2033 and Metro: Last Light on Playstation 3 (http://www.gamepur.com/feature/14760-metro-redux-ps4-vs-metro-last-light-ps3-comparison-screens-show-startling-d.html)

Metro: Redux PS4 vs Metro: Last Light Comparison Screenshot 1

https://farm6.staticflickr.com/5240/14226908926_a26d7e251b_o.jpg

https://farm3.staticflickr.com/2918/14226912466_613204e868_o.jpg

Metro: Redux PS4 vs Metro: Last Light Comparison Screenshot 3

https://farm6.staticflickr.com/5480/14063200858_2487125ddf_o.png

https://farm3.staticflickr.com/2905/14063230499_186878b141_o.png

FotisGRC
24-06-2014, 22:55
Στις 29 Αυγούστου το Metro Redux στο PS4. (http://psaddict.gr/%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%C E%AF%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-metro-redux/)

DJTaurus
08-08-2014, 17:20
https://www.youtube.com/watch?v=XkjwylwJjUY&list=UU6XGqPhLktO4equS99J2ENw

Viper
26-08-2014, 15:19
Our PS4 videos of Metro Redux (http://www.gamersyde.com/news_our_ps4_videos_of_metro_redux-15775_en.html)

konstantinos
26-08-2014, 16:33
Μακάρι να ήταν cross save να φορτώσω το save του Last Light και να πάρω όλα τα trophy αλλά δεν νομίζω να γίνετε αυτό.Είναι ωραίο παιχνίδι πάντως και αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω με το παιχνίδι το τελειώνεις γρήγορα για όποιον δεν το έχει παίξει είναι μια καλή ευκαιρία να παίξει και το Metro 2033 με καλύτερα γραφικά.

chronohill
26-08-2014, 22:33
εγω εχω προβληματιστει γιατι εχω το last light δωρεαν απτο plus αλλα δεν εχω παιξει το πρωτο...τι να κανω ρε γμτ να περιμενω να τα παιξω στο ps4?Το πρωτο αξιζει οσο λεγεται?

konstantinos
26-08-2014, 22:50
Το Metro 2033 δεν το έχω παίξει καθώς βγήκε μόνο στο 360 αλλά στο Last Light θέλει 2 playthrough και αν πας για 100% με τα dlcs θα φας λίγο πίκρα γιατί είναι σπαστικά πολύ.

Viper
27-08-2014, 12:14
Metro Redux: what it's really like to develop for PS4 and Xbox One (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-metro-redux-what-its-really-like-to-make-a-multi-platform-game)


Frank discussion with 4A Games about the new wave of consoles.

Digital Foundry: Xbox 360 and PS3 were highly ambitious designs for the 2006/7 era. Xbox One and PS4 are much more budget conscious - have they got what it takes to last as long as their predecessors?


Oles Shishkovstov: Well obviously they aren't packing the bleeding edge hardware you can buy for PC (albeit for insane amounts of money) today. But they are relatively well-balanced pieces of hardware that are well above what most people have right now, performance-wise. And let's not forget that programming close to the metal will usually mean that we can get 2x performance gain over the equivalent PC spec. Practically achieving that performance takes some time, though!

Digital Foundry: We are essentially looking at smartly integrated versions of existing PC components. For the first time we have parity in the architectures of all major platforms - how important is that for you?


Oles Shishkovstov: Well, similar GPU architecture is a good thing, really. The reason is that modern GPUs are really complex devices with not-so-obvious performance cliffs. You can't say anymore: 'Here we are ALU limited or ROP limited or texture addressing limited or texture filtering limited or occupancy limited.' There is no correct and simple answer at all. We could be somewhat limited by ALU and somewhat limited by texture addressing and somewhat limited by bandwidth - all at the same time... Mastering that takes some time.

As for the CPU - it doesn't really matter at all, as long as performance is enough. As for RAM hierarchy and its performance - it is different between platforms anyway.

Digital Foundry: Xbox One's lower compute unit count, memory bandwidth and ESRAM issues are well documented. Resolution differences in multi-platform games are commonplace and in some titles we're even looking at 720p vs 1080p. What's your take on the differences between Xbox One and PlayStation 4?


Oles Shishkovstov: Well, you kind of answered your own question - PS4 is just a bit more powerful. You forgot to mention the ROP count, it's important too - and let's not forget that both CPU and GPU share bandwidth to DRAM [on both consoles]. I've seen a lot of cases while profiling Xbox One when the GPU could perform fast enough but only when the CPU is basically idle. Unfortunately I've even seen the other way round, when the CPU does perform as expected but only under idle GPU, even if it (the CPU) is supposed to get prioritised memory access. That is why Microsoft's decision to boost the clocks just before the launch was a sensible thing to do with the design set in stone.

Counting pixel output probably isn't the best way to measure the difference between them though. There are plenty of other (and more important factors) that affect image quality besides resolution. We may push 40 per cent more pixels per frame on PS4, but it's not 40 per cent better as a result... your own eyes can tell you that.

Digital Foundry: DirectX 11 vs GNMX vs GNM - what's your take on the strengths and weakness of the APIs available to developers with Xbox One and PlayStation 4? Closer to launch there were some complaints about XO driver performance and CPU overhead on GNMX.


Oles Shishkovstov: Let's put it that way - we have seen scenarios where a single CPU core was fully loaded just by issuing draw-calls on Xbox One (and that's surely on the 'mono' driver with several fast-path calls utilised). Then, the same scenario on PS4, it was actually difficult to find those draw-calls in the profile graphs, because they are using almost no time and are barely visible as a result.

In general - I don't really get why they choose DX11 as a starting point for the console. It's a console! Why care about some legacy stuff at all? On PS4, most GPU commands are just a few DWORDs written into the command buffer, let's say just a few CPU clock cycles. On Xbox One it easily could be one million times slower because of all the bookkeeping the API does.

But Microsoft is not sleeping, really. Each XDK that has been released both before and after the Xbox One launch has brought faster and faster draw-calls to the table. They added tons of features just to work around limitations of the DX11 API model. They even made a DX12/GNM style do-it-yourself API available - although we didn't ship with it on Redux due to time constraints.

Ειναι μεγαλη η συνεντευξη. Μπορειτε να πατε στο link να την διαβασετε ολη.

Lefteris_X
27-08-2014, 13:07
ένα από τα σημαντικότερα, γιατί όλα αυτά που λένε οι απαντήσεις είναι πάνω-κάτω γνωστά για όποιον γνωρίζει, βρίσκεται σε μια ερώτηση (που δεν είναι στο παραπάνω ποστ, αλλά στο πλήρες άρθρο) : το γεγονός, πως πλέον, η MS παρέχει τη δυνατότητα να αγνοήσεις το DirectX 12 και να πας κατευθείαν να "χτυπήσεις μέταλλο". Διφορούμενη κάπως ερώτηση, καθώς δεν γνωρίζουμε τι εστί "μέταλλο" κατά την MS, εντούτοις έστω και η δυνατότητα παράκαμψης του πιο άθλιου API (στα χρονικά της βιομηχανίας) είναι σημαντική, για μια εταιρεία και τις πρακτικές της, όπως η MS.

αν μη τι άλλο, μπορώ να πω ένα χλιαρό "μπράβο" στην MS, η οποία αναγνωρίζοντας την τεχνική κατωτερότητα της κονσόλας της, προσπαθεί με νύχια και δόντια να της "προσδώσει" με κάθε τρόπο παραπάνω απόδοση (αύξηση χρονισμού CPU, λίγοι έξτρα πώροι λόγω αφαίρεσης Kinect, παράκαμψη των DirectX).

Σε πλήρως αντίθετη πια θέση, βρίσκεται η Sony. Ναι το λέω ευθέως, η Sony είναι ότι πιο άθλιο υπάρχει στην ανάπτυξη λογισμικού, ακόμα και για τα ίδια τα προϊόντα της, εν προκειμένω το PS4. Σε τέτοιο βαθμό κιόλας, που άνετα θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί, πως ότι προέβαλλε 1,5 χρόνο πριν (Φλεβάρης 2013), όταν παρουσίασε το PS4 και τις δυνατότητές του (τόσο από πλευράς hardware, όσο και OS/software)............ήταν ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΤΗ, αφού ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει υλοποιηθεί ΑΚΟΜΑ. Suspend/resume, share play, full connected environment (mobile app, PS4, PS Vita), ενώ όσο αφορά την ανταπόκριση στις απαιτήσεις των καταναλωτών (media playback, DLNA, notification online/offline κλπ), και πάλι άνετα θα μπορούσαμε να πούμε ότι η Sony είναι, από κουφή έως αδιάφορη, σε σκανδαλώδες επίπεδο. Κατά τα άλλα, 50άρικο για PSN+.

Valkyre
28-08-2014, 16:02
Τι ειδους FPS ειναι αυτο? Το ακουγα καιρο αλλα δεν εδινα και τοσο σημασια.

Ειναι στυλ pew pew pew die muthafakka ή ειναι αργο, μεθοδικο, με ποικιλο gameplay? Mε λιγα λογια οι σφαιρες πεφτουν βροχη ή ειναι πιο σοβαρο FPS? Το στορυ λεει τιποτα?

Αν σε ολα αυτα λαβω τις απαντησεις που θελω, το σκφετομαι να το παρω γιατι βλεπω οτι εχει πολυ χαμηλη τιμη (36 ευρω το βρισκω) και δινει 2 παιχνιδια + DLC...

WolfRathmA
28-08-2014, 16:37
Τι ειδους FPS ειναι αυτο? Το ακουγα καιρο αλλα δεν εδινα και τοσο σημασια.

Ειναι στυλ pew pew pew die muthafakka ή ειναι αργο, μεθοδικο, με ποικιλο gameplay? Mε λιγα λογια οι σφαιρες πεφτουν βροχη ή ειναι πιο σοβαρο FPS? Το στορυ λεει τιποτα?

Αν σε ολα αυτα λαβω τις απαντησεις που θελω, το σκφετομαι να το παρω γιατι βλεπω οτι εχει πολυ χαμηλη τιμη (36 ευρω το βρισκω) και δινει 2 παιχνιδια + DLC...

Δε το εχω παιξει αρκετη ωρα, αλλα απο το λιγο που επαιξα οταν ειχε βγει, εχει ποικιλο gameplay, γιατι οπως λες δεν ειναι μονο pew pew... Φορας μασκα με οξυγόνο, οπου πρεπει να ελεγχεις ποση ωρα οξυγόνου εχεις και αλλα πολλα... Τα λεφτα που εχει αξιζει πιστευω η αγορα του. Και εγω θα το αγορασω μολις πληρωθω σιγουρα.

BigBOSS
28-08-2014, 16:40
τα έπαιξα στο pc, δεν μου άρεσαν και πολύ, τα βρήκα λιγο βαρετά. Το δευτερο νομιζω ειναι καλύτερο.

δεν τερματησα κανένα.

teras1
28-08-2014, 16:49
Τι ειδους FPS ειναι αυτο? Το ακουγα καιρο αλλα δεν εδινα και τοσο σημασια.

Ειναι στυλ pew pew pew die muthafakka ή ειναι αργο, μεθοδικο, με ποικιλο gameplay? Mε λιγα λογια οι σφαιρες πεφτουν βροχη ή ειναι πιο σοβαρο FPS? Το στορυ λεει τιποτα?

Αν σε ολα αυτα λαβω τις απαντησεις που θελω, το σκφετομαι να το παρω γιατι βλεπω οτι εχει πολυ χαμηλη τιμη (36 ευρω το βρισκω) και δινει 2 παιχνιδια + DLC...

Το Last Light που έπαιξα στο PS3 είναι από τα καλύτερα FPS που έχω παίξει.
Είναι αυτό που θέλεις. Έχει story, ατμόσφαιρα, εξερεύνηση και stealth. Για το 2033 δεν είχα ακούσει τα καλύτερα, αλλά το έχουν φτιάξει πολύ στο redux.
Ψήνομαι να τα πάρω πάντως.

WolfRathmA
28-08-2014, 17:09
Και εγω μιλουσα για το Last Light! Ξεχασα να το πω... Πιο πολυ για το 2 θα το παρω.

Valkyre
28-08-2014, 17:27
Χμμ ενδιαφερον... θα το ψαξω λιγο παραπανω και νθα το εχω στα υποψιν... ευχαριστω για τις απαντησεις!

teras1
31-08-2014, 17:58
Δεν κρατήθηκα και το πήρα. Η καλύτερη απόφαση!
Το Metro 2033 είναι super. Πλέον μοιάζει πάρα πολύ με το Last Light βέβαια γιατί έχει πάρει όλες του τις βελτιώσεις σε UI, stealth, AI και γραφικά, κάτι που μόνο κακό δεν είναι.
Το μόνο του ελάττωμα είναι ότι δεν σου εξηγεί καθόλου τους μηχανισμούς του, σαν να υπέθεσαν οι Devs ότι όλοι έχουν παίξει το Last Light.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν έχουν παίξει κανένα από τα δύο αλλά και σε αυτούς που έχουν τελειώσει το Last Light last gen. Πρόκειται για δύο από τα καλύτερα survival FPS που έχουν βγεί. Ατμόσφαιρα, μυστήριο, καλό story, λίγα πυρομαχικά ακόμα και στο Normal και πολλά επίπεδα δυσκολίας για όλα τα γούστα.

Leon_DiZ
31-08-2014, 18:09
Diamonds in the rough indeed..

chronohill
31-08-2014, 19:59
Μαλλον δν θα παιξω το Last light για να παιξω και το πρωτο στο ps4...

Valkyre
01-09-2014, 11:48
Aγορασα το παιχνιδι. Αυτην την στιγμη παιζω το 2033 Redux, το LL δεν το εχω αγγιξει ακομα.

Οποτε οσον αφορα το Metro 2033 , το παιχνιδι ειναι πολυ ατμοσφαιρικο και με ενδιαφερον σεναριο/κοσμο/συμπαν, ομως εχει καποια σοβαροτατα gameplay issues. Το σκηνικο με την μασκα, ναι μεν ειναι αρκετα ενδιαφερον και immersive και οντως πρεπει να υπαρχει στο παιχνιδι, ομως ο τροπος που υλοποιειται σχεδιαστικα, καταστρεφει σε μεγαλο βαθμο το παιχνιδι... αν δεν εχεις φιλτρα αερα και δεν βρισκεις πουθενα, απλα το παιχνιδι σου λεει fuck you και εσυ πρεπει να καθεσαι και να μαθαινεις την πιστα απεξω και ανακατωτα για να μην πεθανεις. Οποιαδηποτε εννοια exploration παει περιπατο. Ολα αυτα που ειπα παντα υπο την προυποθεση οτι καποια στιγμη εμεινες απο φιλτρα και δεν βρισκεις τιποτα γυρω σου στην μεση της αποστολης. Αν δε εχεις πεσει και σε autosave την στιγμη που στην ουσια σου μενουν 10 δευτερολεπτα αερα, ε τοτε απλα πρεπει να ξαναξεκινησεις ολο το chapter απο την αρχη.... μεγιστη μλκια αυτο... απορρω πως δεν το φτιαξανε με καποιο τροπο. Τοσοι τροποι υπαρχουν , ωστε ναι μεν ο παιχτης να εχει την εννοια του στον αερα (που ειναι το βασικο της υποθεσης) αλλα ταυτοχρονα να μην μπλοκαρεις και την προοδο του παιχνιδιου ετσι.

Επισης το παιχνιδι εχει πολλα glitch, ή τουλαχιστον εμενα μου ετυχαν αρκετα.

Το voice acting ειναι τραγικο... το γυρισα στα Ρωσικα οπου ηταν τελειο και εντελως immerssive, ομως καποιος θεος εκει στην 4Α αποφασισε οτι δεν θα βαλει υποτιτλους στις random συζητησεις που γινονται στις διαφορες πολεις που περνας και θα βαλει υποτιτλους μονο για τους βασικους διαλογους.... /fail. Την δευτερη φορα παντως θα το βαλω ρωσικα.

Επισης ο χειρισμος ειναι ολιγον αχρειαστα δυσκολος. Και ναι υπαρχουν στιγμες που ορδες τερατων ερχονται... και το κακο ειναι οτι ειναι γρηγοροι σαν πουστιδες και πραγματικα αν σε περικυκλωσουν τον π***λο.

Ναι εγραψα αρκετα αρνητικα, αλλα το στορυ με κραταει, τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα, η ατμοσφαιρα ειναι ξεχωριστη.

Ισως το Last Light να εχει διορθωσει τα παραπονα που ανεφερα πιο πανω και να ειναι ενα πραγματκο διαμαντι.

teras1
01-09-2014, 14:56
Δώστου λίγο χρονο και θα το συνηθίσεις. Το exploration σε ανοικτούς χώρους με τη μάσκα είναι κάτι που τις περισσότερες φορές το ρυθμίζεις εσύ.
Όσο έχεις αέρα και εξερευνείς συνήθως (στο Normal) βρίσκεις και άλλο αέρα από πτώματα.
Επίσης μπορείς να αγοράζεις φίλτρα ώστε να είσαι στοκαρισμένος. Βέβαια δεν μπορείς να είσαι τελείως χαλαρός.
Αυτό το άγχος με τον αέρα είναι που θα σε κάνει να σκεφτείς "να πεταχτώ μέχρι εκεί να δω τι έχει ή να προχωρήσω γιατί τελειώνει ο αέρας;"!

Tips:
Όταν φοράς μάσκα και αυτή λερώνεται από νερά, αίμα κλπ, μπορείς να την καθαρίσεις πατώντας L1 (tap).
Οι μάσκες μπορούν να σπάσουν στη μάχη.
Ο αναπτήρας καίει τους ιστούς αράχνης.
Μην πέσεις σε τρύπες στο έδαφος μέσα στα tunnels.
Τα χρηματοκιβώτια ξεκλειδώνουν με κλειδιά που πρέπει να βρείς εκεί κοντά.
Όσο πιο φορτισμένη είναι η μπαταρία του φακού τόσο πιο έντονα φωτίζει.
Όταν μαζεύεις πυρομαχικά από εχθρούς παίρνεις πυρομαχικά και από το πτώμα αλλά και από τα πεσμένα όπλα τους πατώντας απλά το τετράγωνο. Αν το κρατήσεις πατημένο παίρνεις το όπλο.

Happy hunting comrade!

Valkyre
01-09-2014, 15:11
^^ Δεν λεω οχι, αλλα να μου κανει save checkpoint ενω ειμαι με 20 δευτερολεπτα αερα και να με αναγκαζει να κανω reload ολο το chapter ειναι πολυ βλακεια...

Valkyre
09-09-2014, 14:19
Λοιπον, το Metro 2033 μου φανηκε συνολικα μετριο... σιγουρα πολυ ατμοσφαιρικο, ξεχωριστο και με ενδιαφερον στορυ, αλλα το gameplay πασχει σημαντικα σε πολλους τομεις. Το stealth system μου φανηκε ψιλοbroken. Και αυτο με χαλασε πολυ.

Γενικα εδειξε οτι ειναι παιχνιδι το οποιο εχει ενα σπουδαιο οραμα, αλλα υλοποιηθηκε καπως ατσουμπαλα. Οι εχρθοι ειναι λιγο εκνευριστικοι, και ο τροπος που σε πρικυκλωνουν μου μοιαζει εντελως cheap και αδικο. Ειδικα αν παιζεις σε μεγαλες δυσκολιες, το παιχνιδι γινεται εκνευριστικο. Τα φιλτρα για την μασκα ειναι επισης λιγο οτι ναναι, με αποτελεσμα εαν τυχει και ξεμεινεις να πρεπει να ξαναρχισεις ολοκληρο chapter απο την αρχη, γιατι το save system ειναι γτπ.

Παρολαυτα με κρατησε το στορυ του και το συμπαν του.

Και περναμε στο Metro: Last Light, το οποιο ακομα δεν εχω τελειωσει αλλα κοντευω.

Εχω λοιπον να πω οτι το Last Light ειναι ενα πολυ μα πολυ καλυτερο παιχνιδι. Πολυ βελτιωμενο σε ολους τους τομεις, ειδικα στο stealth κομματι αλλα και αυτο με τα φιλτρα οπου επιτελους μπορεις να παρεις τα φιλτρα και τις μασκες των αλλων. (στο 2033 επαιρνες μοναχα απο οσους γουσταρε το παιχνιδι, εδω -οπως ειναι λογικο- μπορεις να παρεις το φιλτρο απο ολους, καθοτι ολοι κουβαλανε)

Το στορυ εξακολουθει να ειναι ενδιαφερον και το level design εχει μεγαλυτερη ποικιλια και σχεδιασμο. Το pacing επισης ειναι πολυ καλυτερο με level Που προσφερουν ξεχωριστες εμπειριες, και ιδιως καποια προχωρημενα επιπεδα ειναι φανταστικα απο αποψη ατμοσφαιρας και σχεδιασμου.

All in all το Last Light ειναι ενα παιχνιδι που το γουσταρω πολυ.

Μονο "αρνητικο" του πακετου ειναι οτι με τοση μεγαλη δοση post apocalyptic καταστασης, εχει αρχισει και με πιανει η ψυχη μου. Τα παιχνιδια εχουν πολυ καταθληπτικη ατμοσφαιρα (λογικο) αλλα οσο ναναι καπου αρχιζει και με πιανει κι εμενα καταθλιψη λολ!

alan sirer
02-06-2015, 20:40
Huge free trials for Metro Redux hit PS4 today
Play through 9 chapters of each Metro game without opening your wallet

http://blog.eu.playstation.com/2015/06/02/huge-free-trials-for-metro-redux-hit-ps4-today/?emcid=social_20150602_46836916&adbid=605766842066419713&adbpl=tw&adbpr=36969785

darko__77
24-03-2016, 09:26
Τα φιλτρα για την μασκα ειναι επισης λιγο οτι ναναι, με αποτελεσμα εαν τυχει και ξεμεινεις να πρεπει να ξαναρχισεις ολοκληρο chapter απο την αρχη, γιατι το save system ειναι γτπ.



Το ίδιο ακριβώς θέμα αντιμετωπίζω και εγώ στο 2033 στο Depository, με βλέπω να κάνω το chapter απ την αρχή. Κατά τ' άλλα ωραίο παιχνίδι.

mihalis13
20-08-2016, 20:13
Τελείωσα το Metro 2003 σήμερα το όποιο μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάω καπάκια στο Last Night ή να κάνω ένα διάλειμμα με το Got της Telltale.
Μου άρεσε όλο το post apocalyptic σκηνικό και το story του παιχνιδιού. Είδα οτι βασίζεται σε βιβλίο. Το βιβλίο για όποιον το έχει διαβάσει αφορά μόνο το πρώτο παιχνίδι ή και τα 2; Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.

teras1
21-08-2016, 04:26
Τελείωσα το Metro 2003 σήμερα το όποιο μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάω καπάκια στο Last Night ή να κάνω ένα διάλειμμα με το Got της Telltale.
Μου άρεσε όλο το post apocalyptic σκηνικό και το story του παιχνιδιού. Είδα οτι βασίζεται σε βιβλίο. Το βιβλίο για όποιον το έχει διαβάσει αφορά μόνο το πρώτο παιχνίδι ή και τα 2; Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.

Δεν ξέρω ποια παιχνίδια είναι τα Metro 2003 και το Last Night (σαν τραγούδια της Θώδη στα αγγλικά ακούγονται) αλλά το βιβλίο έχει να κάνει μόνο με το Metro 2033 από όσο ξέρω. Υπάρχει και η συνέχειά του, το Metro 2034 που δεν έχει σχέση με το Last Light.

:p :p :D

ntsmrtz
21-08-2016, 20:36
Σκέφτομαι να το πάρα κάποια στιγμή και να το διαβάσω.

Και πολύ καλά θα κάνεις. Τόσο το 2033 όσο και το 2034.
Ερχεται και το 2035 σε λίγο καιρό και πλέον αρχίζει και μυρίζει άρμεγμα αν και θεωρητικά μπορούν να γραφτούν πολλά...

mihalis13
03-09-2016, 02:46
Μόλις τελείωσα το Last Light.
Τι να πω για αυτό το έπος;; Παιχνιδάρα απλά!
Η ατμόσφαιρα, η ιστορία, το πως δένεσαι με τον Artyum. Πραγματικά απίστευτο παιχνίδι. Επίσης εκπληκτικό soundtrack.
Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Όποιος δεν το έχει παίξει καλά θα κάνει να του ρίξει μια ματιά. Σειρά έχουν τα βιβλία τώρα.

johnnyman25
03-09-2019, 20:58
Παιδιά να το αγοράσω στα 13 ευρώ ψηφιακη μορφή η στα 20 δισκάκι μαζί με τα μεταφορικά διότι είμαι Θεσσαλονίκη.
Τι λέτε?
Ευχαριστώ.

May the Ps4 Pro Power be with you

Dimitris_
03-09-2019, 22:18
Τον τελευταίο χρόνο, το έχει βάλει 4-5 φορές ψηφιακά έως 8¤. Το παρακολουθώ και εγώ, αλλά όλο ασχολούμαι με κάτι άλλο και όλο το αφήνω.
Αν έχεις κάβα παιχνίδια, παίξε κάτι άλλο και περίμενε το, θα το ξαναβάλει πιστεύω αρκετά φθηνότερα και αρκετά σύντομα.

johnnyman25
03-09-2019, 22:27
Τον τελευταίο χρόνο, το έχει βάλει 4-5 φορές ψηφιακά έως 8¤. Το παρακολουθώ και εγώ, αλλά όλο ασχολούμαι με κάτι άλλο και όλο το αφήνω.
Αν έχεις κάβα παιχνίδια, παίξε κάτι άλλο και περίμενε το, θα το ξαναβάλει πιστεύω αρκετά φθηνότερα και αρκετά σύντομα.Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχω κατεβάσει τα trial από τα 2 redux ξεχωριστά.
¶μα τα προχωρήσω θα δουλεύουν τα saves στο πλήρες παιχνίδι που τα έχει πακέτο?

May the Ps4 Pro Power be with you

Dimitris_
03-09-2019, 22:31
Δεν το γνωρίζω, και δεν βλέπω να το γράφει στο store.