PDA

View Full Version : PSN Apotheon



nikon
14-05-2014, 08:36
Apotheon: Από τα ερυθρόμορφα αγγεία στο Playstation 4 (http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/apotheon_apo_ta_erythomorfa_aggeia_sto_playstation _4.2777900.html)




"Είσαι η τελευταία ελπίδα της ανθρωπότητας, καθώς η Ήρα, έχοντας εκθρονίσει τον Δία, γίνεται η αρχηγός των θεών".

Μετά από τρία χρόνια ανάπτυξης, δουλειάς και πειραματισμών μπροστά από οθόνες υπολογιστή, το Apotheon έρχεται στο Playstation 4 για να αποθεώσει την ελληνική μυθολογία.

Πρόκειται για ένα 2D side scrolling action-RPG platformer που διαδραματίζεται στην αρχαία Ελλάδα, με εκπληκτικό αρχαιοελληνικό στιλ γραφικών και με στόχο του, να κάνει τη χώρα μας αγαπημένο θέμα των ανά τον κόσμο gamers. Τα εικαστικά του άλλωστε, κάνουν τη διαφορά.

Ποιο είναι το σενάριο;
"Η Ήρα, βασίλισσα των Θεών του Ολύμπου, έχει ανατρέψει τον Δία και έχει πάρει το θρόνο του. Είναι σκληρή και αμείλικτη έναντι στους θνητούς και ξεκινάει μια αιματηρή εκστρατεία για να τους εξαφανίσει από προσώπου γης. Ως η τελευταία ελπίδα της ανθρωπότητας, πρέπει να διασχίσεις τη χώρα των νεκρών, να διεισδύσεις στον Όλυμπο και να δώσεις ένα τέλος στην ανεξέλεγκτη οργή των Θεών. Με το δόρυ, την ασπίδα και το ξίφος, θα μπεις κρυφά, θα συνωμοτήσεις, λεηλατήσεις και πολεμήσεις σκληρά μέσα σε εντυπωσιακά αρχαιοελληνικά παλάτια και ναούς, αλλά και χθόνια βάθη, καθώς αναδύεσαι προς τη θεότητα. Μόνο αν ξηλώσεις σιγά σιγά τις δυνάμεις των παλιών θεών και πάρεις τον έλεγχο των στοιχείων της φύσης θα μπορέσει η ανθρωπότητα να επιζήσει της επερχόμενης ολοκληρωτικής καταστροφής".
Αν αναρωτιέστε ποια παιχνίδια είναι σχετικά με το Apotheon, τα πιο "κοντινά" του είναι τα Limbo, Insanely Twisted Shadow Planet, και το Outland.


Παραγωγή έκανε η εταιρεία Alientrap (http://www.alientrap.org/) και είναι απορίας άξιο το γιατί δεν κρύβεται πίσω από το παιχνίδι μια ελληνική εταιρεία ανάπτυξης. Ωστόσο, από τους συντελεστές του δεν θα μπορούσε να απουσιάζει και ένας συμπατριώτης μας.
Ο Μάριος Αριστόπουλος, ο άνθρωπος που έγραψε τη μουσική για το παιχνίδι, μας μίλησε για το Apotheon και για τα μυστικά του.

http://www.youtube.com/watch?v=rOvwpj0pw9A

Dragonpaul
14-05-2014, 08:52
Καθόλου άσχημο δε φαίνεται!!!!!

Lefteris_X
14-05-2014, 09:09
γιατί δεν υπάρχει ελληνική ομάδα ανάπτυξης; άμα ανοίξω τώρα το στόμα μου, μόνο κακά λόγια θα βγάλω.

πριν κάποιες μέρες είπα σε έναν Έλληνα προγραμματιστή: αν σου δώσω ΑΠΟΛΥΤΩΣ δωρεάν, ένα PS4 dev kit και ότι άλλο χρειαστείς, πόσο καιρό θα σου πάρει να εξοικειωθείς με το μηχάνημα; Όχι για κάποιο τρελό engine, αλλά για 2D bitplane γραφικά ή έστω κάποια 3D primitives; ...................απάντηση: αποκλείεται να ασχοληθώ, πολύ αργό το ROI (λες και αυτός θα πλήρωνε), δεν πιστεύω ότι βγαίνουν λεφτά από το PS Store (αν και δήλωσε ότι είναι άσχετος από τα νούμερα των πωλήσεων, όμως άποψη είχε) και τέλος, προτιμώ να ασχολούμαι λίγο με iOS που φτιάχνω ήδη ένα project (με παιδιά από το εξωτερικό, Έλληνες μεν, αλλά στο εξωτερικό δε) και με web προγραμματισμό.

Δεν κατακρίνω επ' ουδενί, ούτε καταδικάζω, απλά σας μεταφέρω λιγάκι το κλίμα...ώστε να μην έχουμε πλέον απορίες (και ιδιαίτερα εγώ) γιατί, ω, μα γιατί, καμία ελληνική ομάδα δεν έχει βγάλει κανένα τίτλο για κονσόλα, ΟΥΤΕ ΚΑΝ σε digital μορφή που είναι σαφέστατα υποδεκαπλάσιο το κόστος σε σχέση με optical medium.

Akrida79
14-05-2014, 23:15
Δεν υπαρχει αγαπη και οραμα για το αντικειμενο, εγω αυτο καταλαβαινω και ας κανω λαθος.

muku
15-05-2014, 00:12
Δεν υπαρχει αγαπη και οραμα για το αντικειμενο, εγω αυτο καταλαβαινω και ας κανω λαθος.

Μπα, χρήματα δεν υπάρχουν. Ακόμα και για ένα indie παιχνίδι το κόστος ανάπτυξης στις κονσόλες είναι πολλαπλάσιο από ότι στα κινητά. Πρέπει να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο για να εξοικοιωθείς με τις proprietary βιβλιοθήκες και πρέπει να περάσεις από περισσότερα στάδια quality control που θα σου επιστρέψουν σίγουρα πίσω για διορθώσεις το project σου. Θα έλεγα θέλει 6-8 μήνες παραπάνω για κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει το dev kit στα χέρια του μέχρι να κυκλοφορήσει το παιχνίδι σε μια κονσόλα. Αν μια μικρή indie ομάδα έχει 4 άτομα υπολόγισε το επιπλέον budget που χρειάζεται και πόσο εύκολο είναι για κάποιον στις μέρες μας να επενδύσει σε κάτι τέτοιο.

panos74gr
15-05-2014, 08:02
Όμως και στα κινητά ένα στα 1000, ίσως και λιγότερα παιχνίδια θα πιάσουν, τα υπόλοιπα θα πουλήσουν ελάχιστα και δεν θα βγάλουν ούτε το κόστος ανάπτυξης.

Στο ps store τουλάχιστον θα έχουν την υποστήριξη και το promotion της Sony, και σίγουρα η τιμή θα ειναι πολυ υψηλότερη.

Ξέρει κανείς τι κόστος έχει ενα ps4 devkit; Τι ποσοστό επι των πωλήσεων πέρνει η Sony;

litanies
30-01-2015, 12:12
http://www.youtube.com/watch?v=u8F0syDVcho

Peteoklis
11-02-2015, 22:49
Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το παιχνίδι και σίγουρα θα το παίξω αρκετά ! Μακάρι να δούμε και κάτι το αμιγώς (πέραν της ιδέας) Ελληνικό κάποια στιγμή !

Citizen3rased
23-02-2015, 04:19
Βγήκε επιτέλους το patch.

Valkyre
10-03-2015, 10:53
Το παιχνιδι το τελειωσα. Ειναι ενα πολυ χορταστικο παιχνιδι με ωραιες ιδεες και διασκεδαστικο gameplay/progression. Ειναι και αρκετα μεγαλο (μου πηρε σιγουρα 10+ ωρες να το τελειωσω) και εχει πραγματα να ψαξεις και να βρεις.

Ειναι στην ουσια ενα God of War side scrolling game.

euromaster
11-03-2015, 15:59
βγαινει και για ps3?

Nek_Food
13-03-2015, 09:18
Όχι, σε κονσόλες από όσο ξέρω μόνο σε PS4 (για την ώρα τουλάχιστον).

mihalis13
30-01-2017, 12:15
Ασχολήθηκα εχθές με το παιχνίδι και το τερμάτισα. Ωραίο παιχνίδι και έχει πολλά πράγματα να ασχοληθείς. Όμως αφού το τερμάτισα δεν με βγάζει να συνεχίσω για να ψάξω και άλλα πράγματα.
Για όποιον έχει ασχοληθεί έτσι είναι το παιχνίδι;; Ή φταίω εγώ και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να συνεχίσω;; Πάντως όταν πατάω continue με βγάζει στην τελική μάχη...
Αν κάποιος γνωρίζει θα ήταν χρήσιμη η βοήθεια γιατί θέλω να ασχοληθώ και άλλο με το παιχνίδι, αλλά αν δεν γίνεται δεν θα το πιάσω πάλι από την αρχή.

Nek_Food
30-01-2017, 13:08
Υποτίθεται ότι κρατάει 3 autosaves για σένα και το ένα από αυτά είναι ακριβώς πριν τον τελευταίο αρχηγό. Κάνεις rollback σε αυτό και συνεχίζεις από εκεί και πέρα το "ξεκαθάρισμα" σε ό,τι σου λείπει.