PDA

View Full Version : ADSl problem



mihalis13
03-05-2014, 22:33
Λοιπον δεν βρήκα κάποιο θέμα που να λέμε τα προβλήματα μας με το internet, οπότε είπα να κάνω την αρχή :P

Εδώ και 4-5 μέρες το internet μου σερνεται (συνδεση HOL) και το πρόβλημα απ'οτι έχω δει είναι με το μTorrent που όποτε είναι ανοιχτό (κατεβάζει δεν κατεβάζει/ανεβαζει δεν κατεβαζει) με το ζόρι ανοίγω σελίδες.
Αμα τον κλείσω κομπλέ..Πάνε ολα σφαίρα.Με τα παιχνίδια κανένα πρόβλημα(πάντα ούτως ή άλλως όταν θέλω να παίξω Online το pc κλείνει)
Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το μTorrent ανοιχτό γιατί είχα βάλει Limit στο ανέβασμα και στο κατέβασμα οπότε όλα πήγαιναν ρολόι.
Σκέφτηκα μην είναι θέμα του δικού μου υπολογιστή, αλλά και του αδερφού μου και του πατέρα μου έχουν πρόβλημα με το ιντερνετ όταν είναι ανοιχτο το μTorrent(μόνο εγώ κατεβάζω στην οικογένεια)
Ξέρει κανείς έμπειρος σε αυτά τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να επανέλθω πάλι στις Normal μου ταχύτητες;;(γιατί είναι κάπως επειδή κατεβάζω να μην μπορώ να κάνω κάτι στο ιντερνετ..Παλια κατέβαζα έβλεπα βιντεακια στο youtube και streaming αγωνες και ολα πήγαιναν ρολόι)
Τι μπορεί να έχει γίνει τις 4 τελευταίες μέρες και να υπάρχει αυτό το θέμα;;

dlevel
03-05-2014, 22:47
εννοείς και κανένα torrent να μην κατεβάζεις πάλι σέρνεται; γτ αν έχεις active κάποια torrents το μυαλό μου πάει οτι επειδή στα torrents έχεις πολλά connections ταυτόχρονα το routerάκι σου δεν κάνει καλή δουλεία. για κάνε ένα speed test και πες μας τα results.

mihalis13
03-05-2014, 22:58
εννοείς και κανένα torrent να μην κατεβάζεις πάλι σέρνεται; γτ αν έχεις active κάποια torrents το μυαλό μου πάει οτι επειδή στα torrents έχεις πολλά connections ταυτόχρονα το routerάκι σου δεν κάνει καλή δουλεία. για κάνε ένα speed test και πες μας τα results.
Ναι και να μην κατεβάζω πάλι σέρνεται.Σου λέω πριν 1 βδομάδα το πολύ όλα δουλευαν ρολόι όπως δουλεύουν τα τελευταία 5+ χρόνια, κατέβαζα torrent και έκανα κανονικά τις δουλειές μου στον υπολογιστή(όπως και ο αδερφός μου και ο πατέρας μου στους δικους τους) ενω εδώ και 4 μέρες χωρίς να έχω κατεβάσει ούτε κανένα πρόγραμμα ούτε κάτι το ιδιαιτερο όταν είναι απλώς ανοιχτό το μtorrent περιμένω 2-3 λεπτά για να ανοίξει κάποια σελίδα...

Σε 2 speedtest μου βγήκαν αυτά τα αποτελέσματα(κλειστό το μTorrent) ενώ γενικά παίζω 14-16
http://www.speedtest.net/result/3478806448.png

dlevel
03-05-2014, 23:03
στο torrent client σου δεν έχεις τίποτα απολύτος; το upload σου πολύ χαμηλό

mihalis13
03-05-2014, 23:04
Είναι τελείως κλειστό..Το ξέρω πως είναι χαμηλό..

dlevel
03-05-2014, 23:06
οπότε και με το torrent client κλειστό πάλι σέρνεται. κλείσει αυτο το pc και κάνε το speedtest απο κινητό

mihalis13
03-05-2014, 23:14
Τα ίδια και με το κινητο http://img.tapatalk.com/d/14/05/04/y8e7ujah.jpg

dlevel
03-05-2014, 23:28
με κλειστά όλα τα PC? απλά το λέω για να αποκλείσουμε οτι κάνας ιός η κάτι άλλο που τραβάει τη σύνδεση. αν το αποκλείσουμε αυτό μηλάς με την HOL

Kapa
03-05-2014, 23:33
Φανταζομαι οτι ολες οι ρυθμισεις του Router ειναι σωστες και δεν εχουν αλλαξει. Παραδειγμα, τσεκαρε στα dsl settings αν εισαι adsl2+ ή adsl2.

Αν ολα ειναι οκ και δεν υπαρχουν εργασιες στη περιοχη σου, τοτε ριξε ενα reset στο router.

mihalis13
04-05-2014, 00:59
με κλειστά όλα τα PC? απλά το λέω για να αποκλείσουμε οτι κάνας ιός η κάτι άλλο που τραβάει τη σύνδεση. αν το αποκλείσουμε αυτό μηλάς με την HOL

Το δοκίμασα και με κλειστά ολα.
Ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες πιάνω...

djpar
04-05-2014, 08:08
για αρχη 6mbps επιανες και παλια? κανε ενα restart το ρουτερ μηπως και στρωσει και....ρε μαζι δεν παιζαμε πριν λιγο καιρο και κολλαγαν ολα και σου λεω κλεισε τα torrent και μου λες δεν κατεβαζω? εγω στο ειπα τοτε γιατι οταν παιζω φιφα (στο πρωταθλημα) τιποτα δεν αφηνω ανοιχτο γιαυτο τον λογο και τελικα να που εχεις θεμα.

θυμησου αν παλια επιανες 6mbps και γενικα αν μπορεις δωσε και στοιχεια του μοντεμ να δουμε και εκει τι λεει μηπως εχεις πολλα errors

Slay
04-05-2014, 09:12
Εγω θα σου ελεγα να μιλησεις με HOL, να δεις τι θα σου πουν και αυτοι.

mihalis13
04-05-2014, 11:18
Ειχα 14-16 παρη παλια.
Οταν παίζαμε φιφα ειχα κλειστό τον υπολογιστη όπως παντα και επίσης εκείνες τις μέρες δεν μου έκανε κανενα πρόβλημα και δούλευε ρολόι το Ίντερνετ.

djpar
04-05-2014, 11:30
παρε την hol και πες αυτα που λες και εδω μην αναφερεις torrent καθολου ομως...

mihalis13
04-05-2014, 21:47
Σήμερα τα πράγματα είναι καλύτερα και μπορώ ανθρώπινα να σερφαρω και να κατεβάζω ταυτόχρονα..
Δεν έχω ακόμα τις ταχύτητες που είχα πριν 5 μέρες αλλα τώρα είμαι 10mbps download Και 0.76 Mbps upload

Vicarious
04-05-2014, 22:39
υπάρχει κάποιο ρούτερ στην αγορά, με το οποίο να μπορώ να ρυθμίσω την ταχύτητα up/down για κάθε pc που συνδέεται ασύρματα?
να ρυθμίσω το bandwith για κάθε ip δλδ?

djpar
05-05-2014, 08:52
στο πλαισιο ειδα ενα tp link που εχει qos/bandwidth limiter

dlevel
05-05-2014, 15:48
δώσε μια βλάβη στη hol πάντως, μπορεί να είναι το οτιδήποτε, εγώ στο παλιό μου σπίτι είχα θέματα κ καταλήξαμε οτι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου, ήρθε ένας ηλεκτρολόγος και μου την άλλαξε και όλα μέλι-γάλα.

mihalis13
08-05-2014, 22:42
Λοιπόν σήμερα που κατάφερα και βρήκα χρόνο μίλησα με HOL μου είπαν πως όντως υπάρχει μεγάλη πτώση στην ταχύτητα και οτι είδαν και αρκετές αποσυνδέσεις.(δεν έχω παρατηρήσει εγώ παρα μόνο προχθές το βράδυ)
Λογικά μου είπαν ότι είναι λόγω εργασιών που γίνονται στην περιοχή μου και θα με καλέσουν σε 2-3 μέρες πάλι