PDA

View Full Version : Ποιο Playstation 2;



Heatspreader
25-03-2014, 20:39
Είμαι κάτοχος Playstation 1, Playstation 2, Playstation 3 και πρόσφατα έγινα και κάτοχος Playstation 4.
Όλα δουλεύουν άψογα. Το πρώτο και το δεύτερο έχουν τσιπάκι.

Το πρόβλημα μου είναι πως σε όλα εκτός από το Playstation 2, έχω τις FAT εκδόσεις και θα ήθελα να έχω και στο Playstation 2 στην πρώτη έκδοση του. Δυστυχώς τότε το πούλησα για να πάρω το Slim. Δεν ξέρω πως μου ήρθε. Κατά καιρούς κάνω κάποια λάθη όπως το ότι πούλησα το Sega Dreamcast.

Κάποιες εκδόσεις για Playstation 2, ξέρω πως δεν είναι και τόσο αξιόπιστες. Ξέρουμε ποιες είναι και ποιες όχι; Θυμάμαι που έπαιζε ρόλο το model number, για παράδειγμα "model no SCPH-39004".

Θέλω με λίγα λόγια να πουλήσω ή να ανταλλάξω αυτό που έχω με κάποιο fat, αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω να μπλέξω και να μου βγει προβληματικό.

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει, ευπρόσδεκτος.
Ευχαριστώ. :)

Tilemaxx
26-03-2014, 14:30
Οι αρχικές εκδόσεις PS2 fat ήταν και οι πιο προβληματικές, όπου η πλειοψηφία των προβλημάτων παρουσιάζονταν στο DVD drive. Προσωπικά είχα αλλάξει 2 fat λόγω βλάβης. Αργότερα με τα καινούργια revisions διορθώθηκε η κατάσταση. Θα ξεχωρίσεις τα μεταγενέστερα fat απ' την απουσία Firewire θύρας δίπλα απ' τα USB ports (που ουσιαστικά μόνο σε ελάχιστα παιχνίδια χρησιμοποιήθηκε, π.χ στο GT3 για σύνδεση 2 PS2 και vs. races).

Mr.Dododi
27-03-2014, 12:12
Συμφωνώ με τον Tilemaxx. Εγώ το είχα ατσιπάριστο και όλα τα games καινούργια και όχι μεταχειρισμένα. Και μια μέρα αποφάσισε να μη μου παίζει cutscenes, να κάνει περίεργους ήχους και γενικά να ζορίζεται. Αγόρασα το μοντέλο silver slim και ήμουν comple. Βέβαια και αυτό μου κάνει κάτι κουλά τώρα (έχουν περάσει 6 χρόνια βέβαια με κάψιμο ωρών στο άπειρο :-P) αλλά τουλάχιστον βρήκα μια προσωρινή πατέντα και λειτουργεί κανονικότατα.

mihalis13
27-03-2014, 15:27
Εμένα πάντως το ps2(fat, όλα μου τα Playstation σε fat τα έχω) μέχρι και πριν 2 χρόνια περίπου που χαζοέπαιζα κανενα παλιό μου παιχνίδι δούλευε μια χαρά(ατσιπάριστο) τώρα τι μοντέλο είναι δεν θυμάμαι αλλά το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά το 2002