PDA

View Full Version : Ασύρματη σύνδεση PS3 με modem/router. Πώς;



gergeo
21-12-2007, 15:25
xtes pira ena modem/router(asurmato/ensurmato)to opoio thelw na sundesw me to ps3 asurmata(to ena einai sto dwmatio kai to allo sto saloni kai den thelw na uparxoun kalwdia)..pws mporw?ti xreazomai?

NonBorn
21-12-2007, 15:46
Πρώτα απ όλα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχει μέσα το manual του router σου για να στήσεις το wireless. Από κει και πέρα θα κάνεις ένα scan από το ps3 και ανάλογα με το τι θες να κάνεις (custom ή easy) θα διαλέξεις και θα συνδεθείς. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Όλη η δουλειά αφορά το router για το ασύρματο δίκτυο και τις ρυθμίσεις του. Για όλα αυτά θα βρεις πληροφορίες στο manual του router όπως είπα πιο πάνω.

Παρόλα αυτά εμένα το wifi του ps3 δε με χει πείσει... Το δοκίμασα μερικές μέρες γιατί πήρα και εγώ ένα access point για να μοιράσω ασύρματα το internet στο σπίτι και συνεχώς έτρωγα dc με το ps3 ενώ το laptop μου που ήταν και αυτό σε wifi από το ίδιο access point ήταν μια χαρά. Ίσως να φταίνε κάποιες ρυθμίσεις δε το ψαξα και πάρα πολύ αλλά γενικά δε με έπεισε! καλωδιάκι utp 4tw :D

Ujin
21-12-2007, 16:05
Παρόλα αυτά εμένα το wifi του ps3 δε με χει πείσει... Το δοκίμασα μερικές μέρες γιατί πήρα και εγώ ένα access point για να μοιράσω ασύρματα το internet στο σπίτι και συνεχώς έτρωγα dc με το ps3 ενώ το laptop μου που ήταν και αυτό σε wifi από το ίδιο access point ήταν μια χαρά. Ίσως να φταίνε κάποιες ρυθμίσεις δε το ψαξα και πάρα πολύ αλλά γενικά δε με έπεισε! καλωδιάκι utp 4tw :D

Λογικά καθότι η κεραία του PS3 είναι εσωτερκή και φαντάζομαι μικρή, δεν έχει δυνατό σήμα.
Μια κατευθηντική κεραία, ή ίσως απλά μια μεγαλύτερη, στο access point πιθανώς θα λύσει το πρόβλημα.

TopGunZ
21-12-2007, 16:22
εγώ με λινκσυς από αυτά που δίνει η φόρθνετ είμαι τζετέ, μετά το νατ2 δεν έχω πρόβλημα.

gergeo
22-12-2007, 14:46
nonborn ektos tou modem/router xreiazete na agwrasw tipota epipleon gia to ps3 i' oxi?

NonBorn
22-12-2007, 14:50
nonborn ektos tou modem/router xreiazete na agwrasw tipota epipleon gia to ps3 i' oxi?

Όχι...

gergeo
22-12-2007, 15:10
mporw na sundesw to modem/router kai ensurmat(tous upologites)kai asurmata(ps3)i' mporei na uparxei provlima?
kai mporeis se parakalw:please2: na mou peis en suntomoia pws mporw na dimiourgisw asurmato diktuo metaxu tou router kai tou ps3?

dspug7
16-09-2008, 23:33
φιλοι βοηθεια!!πριν 3 μερες κατεβασα το demo του motorstorm και κατα το download εφαγε ενα κολλημα και αναγκαστικα να το σβησω.οταν το ξαναναψα συνεχιστηκε κανονικα το download και οσο χρεισημοποιησα το ps3 λειτουργουσε κανονικα το ιντερνετ.σημερα ομως που πηγα να συνδεθω δεν κανει τιποτα!!το wifi στο pc λειτουργει κανονικα.παρατηρησα οτι οταν γραφω το wep στο ps3 οταν παταω enter δεν εμφανιζει το συνολο τω ψηφιων που εβαλα,δλδ εγω γραφω 13 ψηφια αλλα αυτο εμφανιζει μονο τα 9.ακομα στο nat εχει -.καμια γνωμη???

nikon
17-09-2008, 10:24
φιλοι βοηθεια!!πριν 3 μερες κατεβασα το demo του motorstorm και κατα το download εφαγε ενα κολλημα και αναγκαστικα να το σβησω.οταν το ξαναναψα συνεχιστηκε κανονικα το download και οσο χρεισημοποιησα το ps3 λειτουργουσε κανονικα το ιντερνετ.σημερα ομως που πηγα να συνδεθω δεν κανει τιποτα!!το wifi στο pc λειτουργει κανονικα.παρατηρησα οτι οταν γραφω το wep στο ps3 οταν παταω enter δεν εμφανιζει το συνολο τω ψηφιων που εβαλα,δλδ εγω γραφω 13 ψηφια αλλα αυτο εμφανιζει μονο τα 9.ακομα στο nat εχει -.καμια γνωμη???
Αυτό δεν είναι πρόβλημα τόσα βγάζει στην γραμμή του wep key δεν βγάζει όσα βάλεις.

zio30
05-05-2010, 21:49
και εγώ αντιμετώπιζω πρόβλημα με τη σύνδεση wireless,τo ps3 το έχω σε άλλο δωμάτιο.Αν βάλω ενα δεύτερο router θα καταφέρω να το συνδέσω?Χρειάζονται κάποιες ''ιδιαίτερες'' ρυθμίσεις η θα το σετάρω όπως και αυτό που έχω συνδεδεμενό στο pc?

gdskate
06-05-2010, 09:51
Δεν μπορείς να βάλεις 2 router σε μια γραμμή adsl.
Κάτι έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις σου. Για κοίτα το παρακάτω:
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=287

zio30
06-05-2010, 15:20
Έτρεξα ξανά το confiquration του wireless το πρόβλημα που παραμένει ειναι : playstation network failed, obtain ip & internet connection είναι succeed.με το port forward δεν βγάζω άκρη.Το ρουτερ είναι to netfaster iad της HOL

gdskate
06-05-2010, 16:22
Στο site portforward.com το έψαξες;

zio30
08-05-2010, 02:34
δεν υπάρχει netfaster στο portforward.Καμιά ιδέα?

gdskate
08-05-2010, 09:10
Δυστυχώς εγώ δεν έχω netfaster. Αλλά εάν έχει κάποιος άλλος ίσως να σε βοηθήσει.
Επίσης για κάνε μια αναζήτηση στο google να δεις εάν βρεις κάτι.

zio30
11-05-2010, 00:24
με βλέπω για αγορά καλωδίου ethernet,και τέλος το ψάξιμο.

oboys
12-05-2010, 15:23
Γεια σας,

έχω αγοράσει πρόσφατα το playstation 3 και θέλω να το ενώσω με το ίντερντετ. Προσπαθώ να το ενώσω μέσω wireless...κάνω search, μου το βρίσκει αλλά όταν πάω να το κάνω confirm μου βγάζει obtain ip και κάτι για timeout(δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα). Στο σπίτι έχω το κομπιούτερ στο σαλόνι κι ενώνεται κανονικά με το ίντερνετ με wireless. Τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να το λύσω?

Σας ευχαριστώ πολύ.
Online http://www.greekza.de/vbnext/buttons/report.gif (http://www.thegreekz.com/forum/report.php?p=15187653) http://www.greekza.de/vbnext/misc/progress.gif http://www.greekza.de/vbnext/buttons/edit.gif (http://www.thegreekz.com/forum/editpost.php?do=editpost&p=15187653)

gatoni
16-11-2010, 20:00
Παιδια εχω το εξης προβλημα. Εχω συνδεσει το ps3 ασυρματα στο νετ και παρατηρω οτι η δυναμη του σηματος αρκετες φορες αλλαζει καθε 2 δευτερολεπτα απο 90 δηλαδη παει 85 80 85 παλι 90 ..........και τα λοιπα επισης, λιγες ειναι οι φορες που ειναι πανω απο 90 και να μεινει εκει σταθερα για μεγαλο χρονικο διαστημα.Υποπτευομαι οτι το ρουτερ τα εχει παιξει!!!!! Θα ηθελα να ρωτησω εαν παρω καινουριο modem (θα συνδεθω ενσυρματα αυτη τη φορα) θα χρειαστει να κανω καποιες ρυθμισεις στο pc η θα το βαλω και ολα καλα?

aiakos81
16-11-2010, 21:45
router μην αλλαξεις, δεν εχει τιποτα. Ολα το κανουν αυτο στην ασυρματη συνδεση..Βαλε ενσυρματη και θα πετας, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.. Το ιδιο εκανα και εγω, ασε που στην ασυρματη "τρεχει" με σχεδον τα μισα mbps..Καλωδιο και παλι καλωδιο....

spiderpo
16-11-2010, 22:03
Και εγώ θα πρότεινα καλώδιο παρ´ όλο που δεν έχω στη δικιά μου σύνδεση λόγω μεγάλης απόστασης :P Επίσης κοιτάξτε να το κλειδώσετε γιατί αρκετοί έχουν κόλλημα με το Internet του γείτονα.... Ο νοών νοείτο

gatoni
16-11-2010, 22:19
Παιδια να ρωτησω κατι αλλο πρεπει να το κλεινω το router οταν δεν το χρειαζομαι η δεν εχει προβλημα?Δεν το κλεινω σχεδον καθολου, μου ειπε ενας φιλος οτι μαλλον τα εχει παιξει για αυτο το λογο!!!Επσισης εχω παρατηρησει το εξης μετραω την ταχυτητα βγαινει 3,7 περιπου κλεινω το router το ανοιγω μετα απο λιγο και βγαινει πιο πανω( 4,4 περιου) .Ειναι λογικο αυτο? Επισης γνωριζετε εαν ειναι βλαβερο γαι τξν υγεια?

extacy
17-11-2010, 13:48
προβλημα δεν εχει...εγω τα δικα μου τα εχω ανοιχτα απο τοτε που τα πηρα και δεν εχουν παθει τιποτα...η ταχυτητα που θα συνχρονισει το ρουτερ εξαρτατε απο πολλουσ μεταβαλωμενους παραγωντες γιαυτο καθε φορα που το ανοιγεις δειχνει διαφορετικη ταχυτητα

spaik21
22-12-2010, 17:36
οπωσς αναφερει και ο extacy υπαρχουνε εξωγενεις παραγοντες που επηρεαζουν ενα router ! ειδικα αν μιλαμε για wifi

klark71
31-12-2010, 20:47
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει powerlink (σύνδεση μέσω ηλεκτρικού ρεύματος) για το internet; Αναρωτιέμαι αν το download speed είναι το ίδιο μ΄εκείνο της ενσύρματης σύνδεσης...Τραβάω 7 μέτρα καλώδιο και θα ήθελα να το αποφύγω. Όσο για το wireless, καλύτερα να μην το συζητάμε...

fistikis
01-01-2011, 00:07
Το powerlink καλυτερα να το αποφυγεις γιατι οταν το ειχα ψαξει ολοι οσοι ειχα ρωτησει σε forums , σε καταστηματα κλπ ηταν αντιθετοι λογω του κακου δυκτυου της ΔΕΗ, σκεψου οτι μια γερη αυξομοιωση τασης να γινει θα σου καψει οτι εχεις συνδεδεμενο, δλδ ps3, router και οσα pc εχεις ενσυρματα στο router πιθανοτατα.

djpar
01-01-2011, 02:44
kala k emena sto ps3 mesa mou metraei kai kala 5.6 h 6mbps omws kanonika poianw 10mbps apo pc,to ps3 leei kiolas oti oi times den eine alythines k exalou ta games den theloun mbps alla kala ping

klark71
01-01-2011, 17:41
Το powerlink καλυτερα να το αποφυγεις γιατι οταν το ειχα ψαξει ολοι οσοι ειχα ρωτησει σε forums , σε καταστηματα κλπ ηταν αντιθετοι λογω του κακου δυκτυου της ΔΕΗ, σκεψου οτι μια γερη αυξομοιωση τασης να γινει θα σου καψει οτι εχεις συνδεδεμενο, δλδ ps3, router και οσα pc εχεις ενσυρματα στο router πιθανοτατα.

Έχεις δίκιο με τη ΔΕΗ. Όμως ένα κατάλληλο πολύμπριζο προστασίας, δεν θα ήταν αρκετό;

klark71
01-01-2011, 17:48
kala k emena sto ps3 mesa mou metraei kai kala 5.6 h 6mbps omws kanonika poianw 10mbps apo pc,to ps3 leei kiolas oti oi times den eine alythines k exalou ta games den theloun mbps alla kala ping

Δηλ. είναι το ίδιο να έχεις 8 mbps, το ίδιο και 15 mbps; Τόση είναι η διαφορά που μου εμφανίζει μεταξύ ασύρματου και ενσύρματου. Τώρα, στην περίπτωση του powerlink, δεν ξέρω πόσο θα μου εμφάνιζε... Ενεργοποίησα πάντως το fast path της Forthnet και όντως βλέπω κάποια διαφορά στο χρόνο σύνδεσης με τους servers. Επίσης, μου ανέβασε λίγο και την ταχύτητα (2 mbps περίπου).

Vicarious
01-01-2011, 17:57
Έχεις δίκιο με τη ΔΕΗ. Όμως ένα κατάλληλο πολύμπριζο προστασίας, δεν θα ήταν αρκετό;

Καλύτερα ένα καλό UPS.

fistikis
01-01-2011, 18:12
Σκεψου οτι με το πολυμπριζο και με το ups θα μειωθει κιαλλο η ταχυτητα σου και θα εχεις περισσοτερους αποσυγχρονισμους, ασε που θα θελεις και 2 πολυμπριζα ενα για την εισοδο του router και ενα για την συσκευη, οποτε θα εχεις ενα αρκετα μεγαλο κοστος με μονο οφελος οτι θα εξαφανισεις τα καλωδια.

ps. Νομιζω οτι και οι κατασκευαστες των powerline συσκευων συνιστουν να συνδεεις ενα powerline σε μια πριζα οποτε παλι θα εχεις 2 πολυμπριζα στα οποια θα μπορεις να συνδεσεις ΜΟΝΟ το powerline. Γενικα αυτη η τεχνολογια αν και πολλα υποσχομενη ειναι λιγο "στον αερα" κατα την γνωμη μου.

djpar
01-01-2011, 19:03
bale ensirmati syndesi sto ps3 kai oxi wifi k gia logo lag,to oti evales fast path eine arketa kalo bravo kala ekanes

klark71
01-01-2011, 22:35
Με πείσατε βρε παιδιά, καλώδιο και πάλι καλώδιο!!! χα, χα

Devil_7
16-01-2011, 16:48
Έχω εδώ και 20 μέρες το playstation 3 και ενώ στην αρχή συνδέθηκα ασύρματα χωρίς κανένα πρόβλημα ξαφνικά πριν 3 μέρες δε συνδέεται.Βλέπει το δίκτυο αλλά δεν κάνει σύνδεση.Με καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά γιατί δε δουλεύει το ασύρματο χωρίς να πειράξω τίποτα;



Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

jk_blue_tiger
17-01-2011, 03:04
Με πείσατε βρε παιδιά, καλώδιο και πάλι καλώδιο!!! χα, χα

Sorry που θα σε βαλω σε σκεψεις, αλλα εχω το PS3 (80αρι) συνδεδεμενο εδω και 2 χρονια με powerline συσκευες και δουλευει μια χαρα στο online. Απλα θα πρεπει να παρεις επωνυμες συσκευες και να ειναι τουλαχιστον 200Mbps. Επισης θα πρεπει να ανοιξεις και τις καταλληλες πορτες στο router σου για να μην εχεις προβληματα. Τελος οι 2 μπριζες στις οποιες θα χησιμποποιηθουν τα powerplugs, θα πρεπει να ανηκουν στο ιδιο ρολοι της ΔΕΗ.

zbutsam21
28-01-2011, 01:29
Γεια κ χαρά σε όλους!
Όταν συνδέθηκα για πρώτη φορά με το δίκτυο όλα πήγαιναν ρολόϊ. Μια βδομάδα μετά προσπαθωντας να παιξω δικτυακά με το pro11 μου έγραφε μύνημα ότι πρέπει να κοιτάξω τις ρυθμίσεις του router κ για την εφαρμογή DMZ , αντιστοίχηση θύρας (που το έκανα) κ την ρύθμιση πίνακα ΝΑΤ(?)-(στο check που κανει το ps3 μου δείχνει NAT 3).
Έχει κανείς ιδέα τι τρέχει κ πως να το διωρθώσω;
Ευχαριστώ!

JSpower
05-04-2011, 22:20
Γεια σε όλους!
Εχω το ps3 συνδεδεμενο ασυρματα με ενα router της airties. Το προβλημα ειναι οτι μολις ανοιγω το ps3 κανενα pc δεν εχει ιντερνετ (κολλανε). Το κουφο ειναι οτι απενεργοποιω το wifi του ps3 και παλι ολα κολανε, μονο οταν το κλεισω εχουν ολα ιντερνετ κανονικα.
Εχω δοκιμαση και αλλο router και παλι τπτ.
Εχω ρυθμιση το router να δινει την μικροτερη ταχυτητα στο ps3 και παλι τπτ.
Eχω μπλοκαρη το ps3 να συνδεεται στο router αλλα και παλι τπτ.

Maximvs
05-04-2011, 23:44
Γεια σε όλους!
Εχω το ps3 συνδεδεμενο ασυρματα με ενα router της airties. Το προβλημα ειναι οτι μολις ανοιγω το ps3 κανενα pc δεν εχει ιντερνετ (κολλανε). Το κουφο ειναι οτι απενεργοποιω το wifi του ps3 και παλι ολα κολανε, μονο οταν το κλεισω εχουν ολα ιντερνετ κανονικα.
Εχω δοκιμαση και αλλο router και παλι τπτ.
Εχω ρυθμιση το router να δινει την μικροτερη ταχυτητα στο ps3 και παλι τπτ.
Eχω μπλοκαρη το ps3 να συνδεεται στο router αλλα και παλι τπτ.

Τι IP Address εχει το PS3 σου?..εχεις βαλει αυτοματη ή manual?

JSpower
06-04-2011, 08:30
Ολα αυτοματα τα εχω

djpar
06-04-2011, 10:55
παιρνει ip απο το αλλο pc λογικα

zapee995
02-06-2011, 15:10
Γεια σε ολους. Προσπαθησε να στησεις το ασυρματο απο την αρχη. Manual και στο pc και στο Ps3. Δωσε IP με μεγαλη διαφορα μεταξυ τους, π.χ στο PC 192.168.x.6 και στο Ps3 192.168.x.16, παντα με τις υπολοιπες επιλογες (DNS, εφεδρικο κ.α) ιδιες και στα δυο μηχανηματα.

Nathan Drake
01-11-2011, 15:27
Παιδιά, εγώ από τότε που έκανα σύνδεση στον ΟΤΕ δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ στο ίντερνετ με το PS3. Συγκεκριμένα, ο κωδικός WPA έχει 14 ψηφία, τα γράφω κανονικά αλλά όταν πατάω next μου δείχνει λιγότερες <<τελείτσες>>, Και τελικά λέει οτι δεν είναι σωστό. Ξέρω οτί δεν το διατύπωσα και πολύ καλά, αλλά HELP έχω το U3 στα χέρια μου και δεν μπορώ να το παίξω γιατί ζητάει update είμαι ένα βήμα πριν το φρενοκομείο :a010bg::a010bg::a010bg::a010bg::argue::argue::arg ue:

djpar
01-11-2011, 21:31
μπες στο μοντεμ κ βαλε WPA2/PSK(αν το λεω σωστα) και βαλε τον δικο σου κωδικο.Λογικα αυτο θα ειναι αλλιως...καλωδιο φιλε για να μην lagαρεις κιολας

george46
28-12-2011, 02:39
Συνδεοντας κεραια usb στο ps3 μπορω να βελτιωσω την ληψη σηματος του wi-fi?

tubeg
09-01-2012, 18:37
χθες ενω ημουν σε δθκτιακο παιχνιδι με πεταξε γιατι χαθηκε η συνδεσηκαι ηταν αδυνατο να ξαναμπω ενω ημουν κανονικα sign in sto PSN.
εκανα internet test και ενω περναει τα τεστ επιτυχια οταν μετραει την ταχυτα στο upload βγαζει 700 kbps δηλαδη φυσιολογικο στο download μολις 200με 500 kbps
δοκιμασα την ενσυρματη συνδεση και ολα ειναι καλα download 5Mbps
καταληγω οτι τα εχει φτυσει η κεραια του wi-fi :(

ειναι ps3 ουτε ενος μηνα!
καμια ιδεα, γνωμη, αποψη??

MajereMP44
09-01-2012, 19:03
Νομιζω αν τα ειχε φτυσει η κεραια το πιο λογικο ειναι να μην ειχες καθολου ιντερνετ και οχι "λιγο" ιντερνετ.Αρα κατι αλλο φταιει.
Γενικά απο οτι λενε οι περισσοτεροι ειναι καλυτερα το ps3 να ειναι στο ρουτερ ενσυρματα και οχι ασυρματα.
Επισης, καλο θα ηταν να μας ελεγες τι ΝΑΤ type εχεις στο ps3.
Αυτα για αρχη...και μακαρι να το λυσουμε στο τελος!

tubeg
09-01-2012, 19:19
NAT type 2

αυτοματα δεν μπαινει αυτο?

επειδη εχω κανει ιντερνετ τεστ καμια 30 φορες, σε καποιες εβγαλε faild μονο στο connection speed!!!
οταν μετραει την πολυ χαμηλη ταχυτητα στο download βγαζει και κωδικο λαθους: 80029020

αλλα η προτηνομενες λυσεις δεν βοηθησαν!

klark71
20-11-2014, 18:01
Πως μπορώ να συνδέσω ασύρματα το PS3 μέσω access point; Διαθέτω το Devolo 500 WiFi
http://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-500-WiFi
Access point δεν είναι αυτό;

klark71
20-11-2014, 22:52
'Ακυρο, μην απαντήσει κανείς!