PDA

View Full Version : Divx δεν καταφερα να παιξω........



ps4
21-12-2007, 13:26
Παιδια χτες εφτιαξα μια ταινια με κωδικοποιηση divx και καταληξη .avi αλλα το play δεν το παιζει. Το εβαλα και στον φακελο VIDEO αλλα τιποτα.

Εφτιαξα μια αλλη με καταληξη .mp4 και το παιζει. Δεν ξερω αν ηταν divx ή οχι.

Τι παιζει ακριβως δεν εχω καταλαβει........:banghead:

Katana
21-12-2007, 13:56
Το αρχειο .avi το βλεπει ομως?

ps4
21-12-2007, 14:08
To βλεπει αλλα δεν μπορει να το παιξει.

NonBorn
21-12-2007, 14:10
Με τα .avi formats από ότι διαβάζω έχουμε μερικά πρόβλημα...

ps4
21-12-2007, 14:17
δηλαδη αυτη η αναβαθμιση οσον αφορα τα βιντεο τι διαλο ηταν............;;;;

τεσπα, οντως υπαρχει προβλημα και ελπιζω να το παρουν χαμπαρι γρηγορα.

MaRkUs_
21-12-2007, 14:24
σωστά ....τι την έκαναν??:ρ για τα μάτια του κόσμου ??:ρ

NonBorn
21-12-2007, 14:34
δηλαδη αυτη η αναβαθμιση οσον αφορα τα βιντεο τι διαλο ηταν............;;;;

τεσπα, οντως υπαρχει προβλημα και ελπιζω να το παρουν χαμπαρι γρηγορα.

Η αναβάθμιση ήταν τα dvix και τα xvid... :p Και τα WMV! Εγώ χτες είδα prison break xvid, πέρασα μικρά videos dvix (:p) και όλα έπαιζαν μια χαρά! ;) Μερικά δεν παίζουν ακόμα... Ίσως αργότερα να γίνει και αυτο :D Μαζί με τα .srt :p

Ujin
21-12-2007, 14:35
Εμένα πάντως *.avi αρχεία συμπιεσμένα με Xvid μια χαρά τα παίζει.

ps4
21-12-2007, 14:55
Αν μπορει καποιος ρε παιδια να πει το προγραμμα που εχει για μετατροπη και τις ρυθμισεις σε εναν πολυ μικρο οδηγο.

Θα ειναι πολυ χρησιμο. Απο την στιγμη που δεν ειναι 100% λειτουργικο το συγκεκριμενο update στα βιντεο.

NonBorn
21-12-2007, 15:02
Αν μπορει καποιος ρε παιδια να πει το προγραμμα που εχει για μετατροπη και τις ρυθμισεις σε εναν πολυ μικρο οδηγο.

Θα ειναι πολυ χρησιμο. Απο την στιγμη που δεν ειναι 100% λειτουργικο το συγκεκριμενο update στα βιντεο.

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα είναι μεγάλο λόγω των πολλών αλγόριθμων που κυκλοφορούν, των διαρκών updates που γίνονται σε αυτούς τους αλγόρiθμους κλπ! Η κατάληξη του αρχείου (.avi,mpg, Κλπ) πολλές φορές δε λέει κάτι σημαντικό! Το θέμα είναι ο αλγόριθμος συμπίεσης, δηλαδή divx, xvid, vc1 κλπ.

Το να συμπεριληφθούν όλοι οι αλγόριθμοι και να παίζουν όλοι χωρίς προβλήματα ούτε στο pc δε γινόταν μέχρι πρόσφατα (μέχρι που ήρθαν μερικά codec packs και το ffdshow). Πολλές φορές ακόμα και σε pc έχει τύχει να μη μπορώ να δω video ή να το βλέπω με τον ήχο μετατοπισμένο αλλού για αλλού. Ή να μη μπορώ να διαβάσω σωστά τους υπότιτλους.... Είμαι σίγουρος ότι και εσείς το 'χετε ζήσει. Γιατί στο ps3 να είναι διαφορετικά τα πράγματα?

Θέλει λίγη υπομονή και λίγη προσοχή μέχρι να διορθωθούν (τα μεγάλα ή μικρά) προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τα αρχεία.

Προς το παρόν όλα τα dvix εκτός από τα 3.11 από ότι διαβάζω παίζουν όπως επίσης και τα xvid. Επίσης και τα .wmv (έπαιξα εγώ τέτοιο χτες βράδυ). Για να δεις λεπτομέριες για την συμπίεση κάθε αρχείου πας στα properties.

Edit:

Μόλις βρεθεί ένας μπούσουλας ps4 να σαι σίγουρος θα φτιάξω ένα thread με τα αρχεία που υποστηρίζονται αναλυτικά! ;)
To σίγουρο είναι ότι η αναπαραγωγή από το ps3 είναι σίγουρα καλύτερη από τους περισσότερους stand alone dvd players της αγοράς που υποστηρίζουν dvix.

ps4
21-12-2007, 15:28
Ναι συμφωνω μαζι σου. Ετσι ειναι στα πισι.

Τωρα κανω μια συμπιεση απο dvd σε XVID με καταληξη .avi οχι DIVX, να δω αν παιζει.

Ειδωμεν......


Edit: Οκ οποτε μπορεις, ριξε ενα ποστακι. Οσο για τα standalone dvd players θα συμφωνησω και παλι.