PDA

View Full Version : PS4 και HD Ready TV - τι χάνω;



Tilemaxx
14-02-2014, 20:48
Επειδή λεφτά ΚΑΙ για αναβάθμιση τηλεόρασης δεν υπάρχουν, αν αγοραστεί το PS4 κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα μπεί αναγκαστικά σε HD Ready τηλεόραση (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό).


Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω ακριβώς τι χάνω σε ποιότητα απεικόνισης σε σχέση με μια Full HD TV, δεδομένου του οτι τα περισσότερα παιχνίδια απο εδώ και πέρα θα τρέχουν σε 1080p. Θα υπάρξει τόσο σημαντικό "bottleneck", έτσι ώστε η διαφορά ποιότητας στην ανάλυση σε σχέση με μια FullHD να είναι αισθητή; Ή η διαφορά θα είναι σε λογικά επίπεδα και δεν θα φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά on-screen;

phoenix7
14-02-2014, 20:58
Καλησπέρα, καταρχήν ποια τηλεόραση έχεις;

Tilemaxx
14-02-2014, 21:02
LG 32LC56

Giannis1979
14-02-2014, 21:30
θα εχεις πολυ σημαντικη διαφορα οχι για το 720-1080 αλλα για το οτι στο 1080p panel απεικονιζεται πολυ καλυτερα και το 720p.το ιδιο ακριβως θεμα εχει και ενας φιλος μου.μερα με τη νυχτα η αποδοση native 720p απο hd ready se full hd.

odytsak
14-02-2014, 21:38
Τα 1080p (1920x1080) είναι υπερδιπλάσια του 720p (1280x720),
κάνεις ένα απλό πολλαπλασιασμό και βλέπεις πόσα (πάνω από εκατομμύριο) εικονοστοιχεία (pixels) χάνεις.

Tilemaxx
14-02-2014, 21:46
Άλλο οι αριθμοί και άλλο η πράξη. Αυτό θέλω να τεκμηριώσω... Και διαφορά στο native 720p μεταξύ FullHD-HD ready τηλεόρασης δεν έχω δεί, γιατί και εγώ το έχω τσεκάρει. Δηλαδή παιχνίδι PS3 να τρέχει κανονικά στη δική μου, και στην Full HD ενός γνωστού. Διαφορά δεν είδα, παρα μόνο σε χρώματα και contrast.

psx3
14-02-2014, 21:54
Το θέμα είναι να βρεις PS3 game που να παίζει σε 1080p native (π.χ. Rayman). Αν σε ικανοποιεί η ποιότητα στην δικιά σου, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με τα PS4 games.

Τώρα από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια σενάρια χρήσης όπου κάποιος έχει αβαντάζ με 1080p, π.χ. σε κάποιο MP game αν παίζεις με sniper και ζουμάρεις, τότε έχεις καλύτερη οπτική με 1080p και συνεπώς καλύτερη στόχευση από κάποιον αντίπαλο που έχει 720p.

Βέβαια όλα είναι θέμα συνήθειας. Ξέρω κόσμο που έπαιζε/παίζει PS3 games σε SDTV με SCART/Composite.

tonybsg
14-02-2014, 22:06
Εγώ που έκανα upgrade πέρυσι είδα μεγάλη διαφορά από την 32άρα HDReady στην 40άρα FullHD 3D. Για PS3 μιλάω βέβαια.

Δεν μιλάω με τεχνικούς όρους (δεν το κατέχω άλλωστε), πολύ πρακτικά, και στα παιχνίδια αλλά και στις ταινίες BD, αυτό που βλέπω είναι αρκετά πιο εντυπωσιακό. Φαντάζομαι στο PS4 θα ήταν ακόμη πιο εμφανής η διαφορά.

Gazof
14-02-2014, 22:08
Να σου πω την αλήθεια, σε HD ready που έχω στο σπίτι και την οποία την θεωρώ πολυ καλή τηλεόραση σε όλα της (χρώματα, μεγάλη γωνία θέασης, ελάχιστο input lag), εκτός από το μαύρο της, περίμενα όταν έβαλα το PS4 να χάνει πολύ σε σχέση με αυτό που είχα δει σε 1080p. Διαφορά στην πράξη, ok υπάρχει (παίζοντας Killzone), αλλά προσωπικά δεν είδα να είναι τόσο μεγάλη για να πω, "πω τι είναι αυτό, πρέπει να πάω σε 1080p".

Tilemaxx
14-02-2014, 22:11
Δεν έχω συγκρίνει κάποιο παιχνίδι native 1080p, αλλά όσα 720p δοκίμασα σε Full HD's και καπάκι τα είδα στη δική μου, μου φάνηκαν το ίδιο. Μάλιστα εν συγκρίσει 32" με 42" εικόνα, στην 32άρα δική μου φαινόταν πιο crispy η απεικόνιση, και ας είναι 720p το panel.

Εντάξει, έχω δεί και εγώ κόσμο να παίζει με SCART PS3, αλλά αυτά είναι ακρότητες. Έχω ένα ξάδερφο μου που πήρε τώρα το GTA V και με scart που το παίζει φαίνεται σαν PS2 game...

Gazof
14-02-2014, 22:15
Μπορεί σε τηλεοράσεις μεγέθους 32", να είναι ακόμα λιγότερο εμφανής η διαφορά. Αν ο ξάδερφός σου έχει κάποια πιο παλιά τηλεόραση, SDTV όπως λέει ο psx3, πες του να συνδέσει εκεί το PS3 να παίζει ανθρώπινα, με scart σε HDTV είναι χάλι μαύρο.

Tilemaxx
14-02-2014, 22:20
32άρα LCD έχει αλλά παλιάς γενιάς, χωρίς HDMI, αν και μπορεί να το συνδέσει με component 6 πηνίων (βέβαια μαζί με τον μικρό του αδερφό είναι casual gamers, κάνα Mπρό, κάνα ραλάκι, δεν τους πειράζει που παίζουν σε SD).

psx3
14-02-2014, 22:37
Δεν έχω συγκρίνει κάποιο παιχνίδι native 1080p, αλλά όσα 720p δοκίμασα σε Full HD's και καπάκι τα είδα στη δική μου, μου φάνηκαν το ίδιο. Μάλιστα εν συγκρίσει 32" με 42" εικόνα, στην 32άρα δική μου φαινόταν πιο crispy η απεικόνιση, και ας είναι 720p το panel.
Μα πως να δεις διαφορά σε 720p game; Λογικό είναι αυτό. Σαν να μου λες ότι βάζεις 1080p PS4 game σε Full HD TV και 4K TV και δεν βλέπεις διαφορά. Λογικότατο.


Εντάξει, έχω δεί και εγώ κόσμο να παίζει με SCART PS3, αλλά αυτά είναι ακρότητες. Έχω ένα ξάδερφο μου που πήρε τώρα το GTA V και με scart που το παίζει φαίνεται σαν PS2 game...
Όπως μπορεί ο καθένας, ανάλογα με το βαλάντιο του. Μερικοί παίζουν PS3 MP games σε 14" SDTV και με δυσκολία διακρίνουν τα γράμματα στην οθόνη... εσύ δεν πιστεύω να είσαι τόσο χάλια με την HD ready.


32άρα LCD έχει αλλά παλιάς γενιάς, χωρίς HDMI, αν και μπορεί να το συνδέσει με component 6 πηνίων (βέβαια μαζί με τον μικρό του αδερφό είναι casual gamers, κάνα Mπρό, κάνα ραλάκι, δεν τους πειράζει που παίζουν σε SD).
Καλά, αυτό είναι έγκλημα προς τον εαυτό του και τα μάτια του.

Με λιγότερο από €2 μπορεί να δει το φως του και να γλιτώσει την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο: http://www.ebay.com/itm/NEW-HD-Component-AV-Video-Audio-Cable-Cord-For-PS2-PS3-Slim-/310619619503?pt=AU_Video_Game_Accessories&hash=item48525f40af

Nek_Food
14-02-2014, 22:44
Την ίδια τηλεόραση έχω και εγώ και όλο λέω να αναβαθμιστώ και όλο το αφήνω (ελλείψη ρευστού). Όσο δεν ξέρουμε τι χάνουμε σε απόλυτη οπτική αντίληψη και συγκριση δεν θα έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα, τόσο τα παιχνίδια όσο και η κονσόλα δείχνουν την διαφορά τους και την ποιότητα τους ακόμη και σε αυτό το μάλλον παλιό και μέτριο πάνελ. Το θέμα είναι όταν θα κάνεις το λάθος να δεις το ίδιο πράγμα σε άλλη τηλεόραση ανώτερη και όχι στιγμιαία φυσικά αλλά να αφιερώσεις λίγο χρόνο. Μετά θα βλέπεις σίγουρα την δικιά σου με άλλο μάτι (μισό μάτι), είναι γεγονός. Επί του παρόντος δεν χρίζει νομίζω άμεση και επιτακτική ανάγκη αναβάθμισης, αλλά στο μέλλον με νέα καλύτερα παιχνίδια σε μεγαλυτερες αναλυσεις με περισσότερα fps μάλλον θα είναι απαραίτητο και δεν μιλάω μόνο για ποιότητα εικόνας, όσο και απόκριση του πάνελ κλπ όμορφα.

Πιστεύω ότι η αναβάθμιση που θα γίνει και για τους δυο μας, για το ίδιο φυσικό μέγεθος τηλεόρασης (εξωτερικές διαστάσεις) συνολικά θα πρέπει λογικά να μας οδηγήσει σε τουλάχιστον 42" (ή φυσικά αν υπάρχει χώρος και μεγαλύτερη) με λεπτότερα πλαίσια πια που θα είναι συνολική αναβάθμιση ποιότητας, μεγέθους και κυρίως απόλαυσης. Το θέμα είναι ακόμη και αν αποφασίσουμε τις ίντσες, να καταλλήξουμε σε ποια, με τι δυνατότητες επιπλέον (smart? 3D? active/passive?) τι μοντέλο και εταιρεία και πόσα να δώσουμε. Νομίζω ότι η αγορά κονσόλας τελικά ήταν απλή υπόθεση, η αγορά τηλεόρασης όμως είναι πιο περίπλοκη από όλες τις πλευρές.

Ξέχασα, επειδή αρχικά το Xbox 360 το έπαιζα σε 32" CRT, η μετάβαση στην 32" LCD δεν μου φάνηκε τόσο έντονη αρχικά. Μετά παρατήρησα σταδιακά τις διαφορές που είχαν βγει και καινουργια σαφως καλυτερα παιχνίδια κλπ και όταν πήγα να ξαναβάλω το δεύτερο 360 που είχα στην CRT μετά από χρόνια επάνω στη LCD κατάλαβα τις διαφορές οι οποίες δεν ήταν απλά οφθαλμοφανείς αλλά και έγκλημα απ΄εναντι στον εαυτό μου και το gaming. Έτσι νομίζω ότι και η αρχική μετάβαση σε καλύτερο πάνελ μπορει να μην σου κάνει απαραίτητα μπαμ στην αρχή, αλλά μετά από λίγο καιρό δε θα ανέχεται να δεις το ίδιο περιεχόμενο στην παλιά τηλεόραση.

odytsak
14-02-2014, 23:03
Άλλο οι αριθμοί και άλλο η πράξη. Αυτό θέλω να τεκμηριώσω...

Οι αριθμοί κάνουν την πράξη,
έχω 55άρα κι έβαλα για δοκιμή το PS4 να βγάζει 720p σήμα για να δω πως παίζουν στο xbone τα cod και bf,
η διαφορά με τα 1080p είναι τεράστια, στα 720p η εικόνα έχει θόρυβο,
ίσως να φταίει ότι έχω τεράστια τηλεόραση κι έχω τον καναπέ στα δύο μέτρα,
σε μικρότερες ίντσες ίσως να μην γίνεται αντιληπτή η τόσο μεγάλη διαφορά στην εικόνα λόγω των υπερδιπλάσιων pixels.

dlevel
14-02-2014, 23:06
Καλύτερα επένδυσε αυτα τα 500 ευρώ σε μια full HD TV ( ίσως και παραπάνω inches δε ξέρω σε τι απόσταση παίζεις ) και θα χαρείς πολύ παραπάνω το PS3 για αρχή, και κατα δεύτερον δεν έχει τόσα games το PS4 ακόμα, οπότε όσοι το πήραμε θέλαμε αυτό το wowwww απο αυτά τα 2-3 games ( killzone/bf4/ac4 κλπ. ) που δε θα το έχεις με την 720p TV σου.

Οπότε γνώμη μου 500-600 ευρώ για μιά καλoυτσικη TV και όταν μπορείς PS4.

Kapa
14-02-2014, 23:45
Εγω θα σου προτεινω να αγορασεις ενα PS4 και για αγορα τηλεορασης να περιμενεις λιγο.

Με την εισοδο των UHD-4K που γινεται τωρα, σε ενα χρονο βλεπω τις τιμες των FullHD να πεφτουν κατακορυφα.

Το PS4 αμφιβαλω αν πεσει 50 ευρο σε ενα χρονο.


Τωρα περι αναλυσεων και τεχνικων θεματων υπαρχουν αλλα παιδια που εχουν κανει συγκρισεις και ευχαριστως να πουν τη γνωμη τους.

Tilemaxx
15-02-2014, 00:15
Oι γνώμες διίστανται απ' οτι βλέπω. Σίγουρα δεν υπάρχουν ακόμα παιχνίδια στο PS4 που να με κάνουν να θέλω να το αγοράσω όπωσδηποτε, αλλά αν δεν υπήρχε ο βραχνάς της τηλεόρασης ίσως θα το είχα κάνει ήδη. Το θέμα μου είναι κυρίως η τηλεόραση.

Nek, προσωπικά αν προβώ σε αγορά θα πάω σίγουρα σε 42" γιατί η 32άρα θεωρείται μικρή για το σαλόνι που την έχω. Δεν με πειράζει να είναι Smart, 3D κτλ , για την ακρίβεια αδιαφορώ για τέτοιου είδους δυνατότητες, άσε που οι τιμές μετά ανεβαίνουν κατακόρυφα.

Μια τέτοια π.χ θα ήταν οτι πρέπει για μένα:

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/117572-lg-42ln5400

odytsak
15-02-2014, 00:30
Kαι κλείνοντας γιατί δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση που γίνεται, είναι σαν να συγκρίνουμε τη μέρα με τη νύχτα.

1080p είναι 2.073.000 pixels

720p είναι 921.600 pixels, ούτε τα μισά του 1080p δηλαδή.

Αν κάποιος δεν βλέπει διαφορά το λιγότερο που έχει να κάνει είναι να πάει σε οφθαλμίατρο.

Tilemaxx
15-02-2014, 00:36
Αυτό που εξηγούν παραπάνω είναι οτι σε μικρότερες ίντσες ίσως να μην είναι ΤΟΣΟ οφθαλμοφανής η διαφορά...

Kapa
15-02-2014, 02:12
Kαι κλείνοντας γιατί δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση που γίνεται, είναι σαν να συγκρίνουμε τη μέρα με τη νύχτα.

1080p είναι 2.073.000 pixels

720p είναι 921.600 pixels, ούτε τα μισά του 1080p δηλαδή.

Αν κάποιος δεν βλέπει διαφορά το λιγότερο που έχει να κάνει είναι να πάει σε οφθαλμίατρο.

Βασικα θα παει σε μαθηματικο και οχι οφθαλμιατρο. :a050:

Anyway σε μικρες ιντσες δεν υπαρχει αυτη η διαφορα διοτι το ματι δεν μπορει να την αντιληφθει.

odytsak
15-02-2014, 02:22
Δεν φταίω εγώ ρε Γιώργο αν παίζετε μέσα από κλειδαρότρυπες. :a050:

Σε 55 ίντσες που παίζω η διαφορά είναι τεράστια.

Kapa
15-02-2014, 02:33
Ε ειναι αναλογα το budget και το setup του καθενος αν μπορει να εχει μια 55" στο χωρο του.

Προσωπικα αν εβαζα μια 55" με το setup που εχω, στο τελος δεν θα εβλεπα διαφορα γιατι θα ειχα τυφλωθει.

Το σιγουρο ειναι οτι αν θες να πας σε fullHD τοτε ξεχνας τις 32 και ανεβαινεις.

Tilemaxx
15-02-2014, 05:18
Στις 55" χαίρω πολύ, εδώ μιλάμε για 32" το ΠΟΛΥ 42"...

Nek_Food
15-02-2014, 10:08
Εγώ είμαι φαν της LG αλλά όπως αυτή που έχεις βάλει, σε αυτή την κατηγορία έχουν χαμηλές συχνότητες ανανέωσης και δεν πιάνουν καλά σκορ σε ταχύτητες (ms) του ίδιου του πάνελ. Μην σε ξεγελάσει τα 100MCI (και τα αντίστοιχα CMR της Samsung) νομίζω αντιστοιχούν στα 50HZ, ενώ αν υποθέσουμε ότι θα την θέλουμε με κύριο στόχο το gaming, νομίζω θα πρέπει να πάρουμε τηλεοράσεις που αποδίδουν στα 100HZ (200-400MCI/CMR) για να έχουμε την μέγιστη σωστή απόδοση των 60HZ των βίντεοπαιχνιδιών, ενώ παράλληλα είπαμε πρεπει να πάρουμε και γρήγορο πάνελ σε απόκριση (ms). Δεν είμαι ειδικός και δεν το κατέχω τόσο πολύ το θέμα, αλλά το θεωρώ σαν επένδυση μάλλον αυτονόητο. Τα παιδιά που είναι γνώστες θα μας πουν καλύτερα.

Επίσης, περιμένουμε γιατί όχι σαν gamers να δούμε και τι θα λένε οι νέες 2014 Bravia που θα έχουν ενσωματωμένο το Playstation Now και όλα αυτά και ακόμη περισσότερα μας κάνουν το μυαλό κιμά. Θα μου πεις, όπως και να έχει δεν θα είναι μία αναβάθμιση από την τρέχουσα τηλεοραση σε όλα τα επίπεδα; Ναι, και εγώ κατά καιρούς γλυκοκοιτάζω τέτοιας κατηγορίας τηλεοράσεις, αλλά το καθυστερώ γιατί θεωρώ ότι είναι μάλλον καλύτερο να δώσω κάποια στιγμή παραπάνω λεφτά (και τα διπλά άμα γίνεται) για να πάρω κάτι καλύτερο μιας και το θέλω εγώ αποκλειστικά για χρήση gaming. Βέβαια εκεί πέφτω στην παγίδα ότι εγώ παίζω σε ξεχωριστό χώρο και στο σαλόνι έχω μία παλία CRT 32" οπότε διχάζομαι μήπως πρέπει να αναβαθμιστεί αυτός ο χώρος σε προτεραιότητα (μην φάμε και καμιά παντόφλα) οπότε λόγω κακής συγκυρίας από οικονομικής άποψης, επέλεξα να κάνω την αγορά του PS4 (στα 344€ από Κωτσόβολο, αλλιώς ούτε αυτό πιθανόν θα είχα αγοράσει) και σηκώνω τα χέρια ψηλά για την ώρα στο θέμα της τηλεόρασης.

Για μένα ήταν καθαρά θέμα προτεραιοτήτων. Το ίδιο και για σένα νομίζω. Απλά όπως είπαμε ήδη, σε ένα χρόνο το PS4 θα είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα πιο φτηνό. Οι τηλεοράσεις σε ένα χρόνο θα ειναι ακόμη καλυτερες και πολύ φθηνότερες. Για το PS3 όπως είσαι, είσαι νομίζω καλυμμένος. Του χρόνου λοιπόν που θα πάρεις το PS4 όπως νομίζω ότι λες, παίρνεις πακέτο και μία καλή τηλεόραση.

memix
15-02-2014, 10:28
Best gaming TVs for PS4What is PlayStation 4 has put together a guide containing the Best gaming TVs for PS4.

Πετυχα ένα αρθρο για τηλεοράσεις για PS4

http://whatisplaystation4.com/best-gaming-tvs-for-ps4/

odytsak
15-02-2014, 10:29
Τουλάχιστον καταλάβαμε γιατί κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά ανάλυσης ανάμεσα στο PS4 και στο xbone.

djpar
15-02-2014, 10:33
εδω υπαρχει διαφορα απο τηλεοραση σε τηλεοραση 1080p.
Αν φιλε μου ομως δεν εχεις την ανεση τοτε ηρεμησε, παρε ps4 να γουσταρεις και οποτε κατσουν λεφτα δωσε για να παρεις καλη τηλεοραση που θα κρατησεις κ για το μελλον μην τρελαινεσε με πραξεις,αναλυσεις κτλ απλα να ξερεις οτι οταν παρεις καλη τηλεοραση 1080 θα δεις μεγαλη διαφορα

Kkritikos
15-02-2014, 10:54
Η μπορει να παρει το χ1, που τα περισσοτερα games τα τρεχει 720p native κ μενει με την tv που εχει κ γλυτωνει κ φραγκα...

odytsak
15-02-2014, 11:09
Σωστό κι αυτό. :a050:

manos13
15-02-2014, 11:26
Από προσωπική εμπειρια ειχα μια SONY 32ara HD ready οπου έπαιζα μεχρι περυση PS3 κτλ πριν από 9 μηνες αγόρασα μια Samsung 47αρα full hd 200Hz smart κτλ αν και δεν είναι 400Ηz αλλα 200Hz Όταν εβαλα πανω το PS3 έτριβα τα ματια μου απλα καμια απολυτος σχεση με την Sοny που Ειχα. Για να συνδεσεις PS4 σε hd ready καλητερα να μην το κανεις χάνεις ολη την ουσια .

Nek_Food
15-02-2014, 13:47
OK, από 32" HD ready σε 47" Full HD θα ήσουν Xbox fanboy να μην δεις διαφορά. :p

Καλά τώρα με τα πολλά παιχνίδια που έχει το PS4 και αυτά σε cross gen, δεν χάνεις και πολλά. Προφανώς ακόμη και η όποια μικρή αναβάθμιση είναι είτε άμεσα είτε με τον καιρό ορατή. Ξέρεις όπως είπα μπορεί να μην καταλάβεις άμεσα το πλήρες νόημα της μετάβασης / αναβάθμισης, όσο όταν συνηθίσεις στην νέα εικόνα και μετά πας να γυρίσεις στην παλιά, τότε καταλαβαίνεις τι είχες και τι έχεις (επειδή αναφέρθηκε κιόλας, εκεί είναι και η παγίδα που πέφτουν οι οπαδοί του Xbox One περί αναλύσεων κλπ). Τώρα με PS3 σε HDMI δεν νομίζω ότι επείγεται να δώσει 350€ για μία μέτρια τηλεόραση HD που και εκεί σαφώς θα δει διαφορά, απλά γνώμη μου καλύτερα να περιμένει λίγο αφού δεν καίγεται και να πάει σε κάτι καλύτερο και θα έλεγα να ανεβάσει και λίγο το budget.

Έτσι έχω πείσει τον εαυτό μου εγώ για την ώρα, ελπίζω οι επόμενες εκπτώσεις να είναι το σωστό timing. :)

dlevel
15-02-2014, 13:55
απλά αυτο που λέω εγώ είναι οτι δεν έχει δει καν το full potential του ps3 με την TV που είναι τώρα, πόσο μάλλον με το ps4 που ξαναλέω το πήραμε για το ουαααου 2-3 παιχνιδιών, το οποίο δε θα το καταλάβει. TV για εμένα all the way.

obione
15-02-2014, 14:19
file Tilemaxx gia na les to polu 42 mallon se periorizei o xoros perissotero apo to oikonomiko? genika na protimiseis oso megalytero panel mporeis sta 1080p kai nai fysika xtypa tv prwta!(des kai se plasma)

mihalis13
15-02-2014, 18:06
Λοιπόν, εγώ για τα 2 πρώτα χρόνια που είχα το PS3 έπαιζα σε 29" CRT...Δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ ώσπου πήρα μια 24" για τον υπολογιστή και είπα να δω πως φαίνεται σε Full Hd το ps3 ε μέχρι να πάρουμε(2011) 46" στο σαλόνι έπαιζα στην στη 24αρα γιατι δεν μπορούσα με τίποτα να αντέξω την CRT..
Το θέμα δηλαδή είναι που θα έχεις συνηθίσει.Άμα δοκιμάσεις κάτι καλύτερο τότε λες πως άντεχα και έπαιζα τόσο καιρό;;
Για σένα Τηλέμαχε νομίζω θα φανεί ακόμα μικρότερη η διαφορά μιας και έχεις τουλάχιστον HD Ready, οπότε πιστεύω θα ευχαριστιέσαι μια χαρά την κονσόλα σου.Βέβαια όταν έρθει η στιγμή να πάρεις μια Full HD τότε δοκίμασε να παίξεις στην HD Ready και όντως δεν θα αντέχουν τα μάτια σου..
Για μένα πάρε το Ps4 αν αυτό θες περισσότερο.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω..

Tilemaxx
15-02-2014, 19:02
file Tilemaxx gia na les to polu 42 mallon se periorizei o xoros perissotero apo to oikonomiko? genika na protimiseis oso megalytero panel mporeis sta 1080p kai nai fysika xtypa tv prwta!(des kai se plasma)

Δεν είναι θέμα χώρου, είναι θέμα τιμής. Έτσι κι αλλιώς μια 42" με καλύπτει προσωπικά, άααντε το πολύ 47".





Επίσης, περιμένουμε γιατί όχι σαν gamers να δούμε και τι θα λένε οι νέες 2014 Bravia που θα έχουν ενσωματωμένο το Playstation Now και όλα αυτά και ακόμη περισσότερα μας κάνουν το μυαλό κιμά. Θα μου πεις, όπως και να έχει δεν θα είναι μία αναβάθμιση από την τρέχουσα τηλεοραση σε όλα τα επίπεδα; Ναι, και εγώ κατά καιρούς γλυκοκοιτάζω τέτοιας κατηγορίας τηλεοράσεις, αλλά το καθυστερώ γιατί θεωρώ ότι είναι μάλλον καλύτερο να δώσω κάποια στιγμή παραπάνω λεφτά (και τα διπλά άμα γίνεται) για να πάρω κάτι καλύτερο μιας και το θέλω εγώ αποκλειστικά για χρήση gaming. Βέβαια εκεί πέφτω στην παγίδα ότι εγώ παίζω σε ξεχωριστό χώρο και στο σαλόνι έχω μία παλία CRT 32" οπότε διχάζομαι μήπως πρέπει να αναβαθμιστεί αυτός ο χώρος σε προτεραιότητα (μην φάμε και καμιά παντόφλα) οπότε λόγω κακής συγκυρίας από οικονομικής άποψης, επέλεξα να κάνω την αγορά του PS4 (στα 344€ από Κωτσόβολο, αλλιώς ούτε αυτό πιθανόν θα είχα αγοράσει) και σηκώνω τα χέρια ψηλά για την ώρα στο θέμα της τηλεόρασης.
.

Οι 2014 Βravia θα είναι κορυφαίες λογικά, αλλά βόμβα οικονομικά. Ίδωμεν. Πάντως δεν νομίζω να τίθεται θέμα απεικόνισης των 60hz ακόμα και στα πιο φθηνά μοντέλα. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι.. ο,τι πληρώσεις παίρνεις, αλλά να μην ξεφύγουμε και απο θέμα μπάτζετ.

obione
16-02-2014, 17:14
tote to kalytero einai na pareis mia tv prota!arxise na mazeueis leftakia kai an opws les den se endiaferei 3D kai 'smart mprourditses" na agoraseis prwta ena megalo Panel full hd !to ps4 to perneis kai apo septemvri pou tha arxizei na vgenei kati 'aksiologo"!

na thymsai 1080p apo 47kai panw.... opws episis tha to eyxaristitheis perissotero genika to megalo panel!! kane search tha vreis arketa kales times me molis 100 euro parapanw apo ayth pou aneferes!!filika!!

sfortis
16-02-2014, 17:25
αυτές ειναι οι καλύτερες τηλεοράσεις για PS4

http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag

η σειρά 905 της Sony ειναι οτι καλύτερο υπάρχει σε LCD καθώς και σε input lag... Αν καποιος δεν εχει η δεν θέλει -panasonic- plasma (οπου ειναι η απόλυτες tv για gaming) ,τοτε η δεύτερη επιλογή αυτή την εποχη ειναι οι 905's...

djpar
17-02-2014, 09:22
εχει και την δικια μου μεσα 31ms μια χαρουλα!

nikon
17-02-2014, 09:31
αυτές ειναι οι καλύτερες τηλεοράσεις για PS4

http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag

η σειρά 905 της Sony ειναι οτι καλύτερο υπάρχει σε LCD καθώς και σε input lag... Αν καποιος δεν εχει η δεν θέλει -panasonic- plasma (οπου ειναι η απόλυτες tv για gaming) ,τοτε η δεύτερη επιλογή αυτή την εποχη ειναι οι 905's...905 8ms, 653-805A 6ms....το λιγότερο δεν είναι καλύτερο;;;

mihalis13
17-02-2014, 13:21
Λοιπόν πήγα το ps4 σπίτι ενός φίλου μου που εχει hdready tv 42" παίξαμε FIFA και NBA2K εγω εχω μια 46" Led Full HD
Λοιπόν, παιζεις άνετα πιστεύω δηλαδη και εγω προσωπικα δεν κουράστηκα, αλλα επειδή εχω συνηθίσει στα 1080 πλεον μου φάνηκε κάπως.
Γιατι κανω στον φίλο μου η τηλεόραση σου δεν ειναι 1080;; Και μου κανει οχι ειναι 720.
Υπάρχει διάφορα αλλα πιστεύω αν εχει δει το καλυτερο θα την προσέξεις.
Βέβαια σε μεγάλες οθόνες δεν γίνεται να παίξεις με 720..

sfortis
17-02-2014, 14:09
905 8ms, 653-805A 6ms....το λιγότερο δεν είναι καλύτερο;;;

ναι, λιγότερο = καλύτερο, αν και 2 msec ειναι αμελητέα διαφορά. Ομως δεν αρκεί μονο αυτό ,η 905 ειναι και μια απο τις κορυφαίες LCd και σε απόδοση αυτή τη στιγμή!

dlevel
17-02-2014, 14:45
γενικότερα νομίζω οτιδήποτε κάτω απο 40ms είναι αποδεκτό και παίζεις άνετα. ( 31 έχει η δική μου η main TV Samsung 55ES8000 και παίζω μια χαρά )

djpar
17-02-2014, 14:46
31 και η δικη μου και την θεωρω αμεσοτατη

dlevel
17-02-2014, 14:50
ε ναι το παρατηρείς και με τα PC Monitors ( που έχουv 2-8 συνήθως ) και πραγματικά δε βλέπω κάποια διαφορά ( έχω βάλει και το PC πάνω στην TV ) ειτε παίζω στο monitor είτε στην TV

sfortis
17-02-2014, 15:10
κιόμως, οι hardcore FPS'αδες παίζουν όλοι με monitors γιατί αυτά τα 20-30 msec που κερδίζουν ειναι αρκετά για να προλάβουν να σου φυτέψουν μια σφαίρα! Ειδικά στο COD που τρέχει κλειδωμένο στα 60FPS και οι αντίπαλοι πε΄φτουν με 2-3 σφαίρες κατω.

Στο Killzone τι 8 τι 50msec lag εχει δεν θα καταλάβεις τίποτα :whistle:

djpar
17-02-2014, 15:16
καλα σε offline τουρνουα στο twitch θελουν 5ms αλλα online με το lag που εχουμει ηδη οτι και να κανεις το ιδιο και το αυτο

sfortis
17-02-2014, 19:45
καλα σε offline τουρνουα στο twitch θελουν 5ms αλλα online με το lag που εχουμει ηδη οτι και να κανεις το ιδιο και το αυτο

δεν εχει σημασία, το lag είναι αθροιστικό. input lag + processing lag + network lag = (total lag)

Και online να παίζει, πάλι θα έχει καποια msec avantage σε σχέση με τον συμπαίκτη στην ιδια χωρα του που παιζει σε tv με 40msec lag.

memix
17-02-2014, 19:50
Γιαυτο παρτε plasma που δεν εχουν lag :)
Ασχετο τα καλα pc monitor ειναι πια στο 1ms-2ms .
Στο δικο μου monitor LG 27 που ειναι 5ms σε αποτομες (δεξια - αριστερα )κινησεις βλεπεις λιγο lag.

dlevel
17-02-2014, 21:03
αν βλέπεις lag σε 5ms monitor έχεις super powers :P. φιλίκα!

sfortis
17-02-2014, 22:28
Γιαυτο παρτε plasma που δεν εχουν lag :)
Ασχετο τα καλα pc monitor ειναι πια στο 1ms-2ms .
Στο δικο μου monitor LG 27 που ειναι 5ms σε αποτομες (δεξια - αριστερα )κινησεις βλεπεις λιγο lag.

ωπα! μπερδεύεις τα lag! αυτό που λες ειναι το response time. Το lag λεμε πιο πανω ειναι ο χρόνος που χρειάζεται η τηλεόραση να μετατρέψει τα data που έρχονται απο την hdmi θυρα της σε εικόνα. Ο χρόνος αυτός εχει να κανει με την εσωτερική επεξεργασία που κανει η τηλεόραση (scaling ,color - gamma correction κτλ κτλ).

Για αυτό το λόγο υπάρχει το GAME MODE το οποιο απενεργοποιεί πολλά κυκλώματα επεξεργασίας ωστε να εχουμε το μικρότερο δυνατό input lag.

Οσον αφορά τις plasma ,εχουν σχεδόν μηδαμινό response time με αποτέλεσμα στα γρήγορα παναρίσματα να μην θωλόνει η εικόνα. Φυσικά αυτό ειναι πολύ σημαντικό στα γρήγορα παιχνίδια ;)

Tilemaxx
19-02-2014, 01:17
Λοιπόν πήγα το ps4 σπίτι ενός φίλου μου που εχει hdready tv 42" παίξαμε FIFA και NBA2K εγω εχω μια 46" Led Full HD
Λοιπόν, παιζεις άνετα πιστεύω δηλαδη και εγω προσωπικα δεν κουράστηκα, αλλα επειδή εχω συνηθίσει στα 1080 πλεον μου φάνηκε κάπως.
Γιατι κανω στον φίλο μου η τηλεόραση σου δεν ειναι 1080;; Και μου κανει οχι ειναι 720.
Υπάρχει διάφορα αλλα πιστεύω αν εχει δει το καλυτερο θα την προσέξεις.
Βέβαια σε μεγάλες οθόνες δεν γίνεται να παίξεις με 720..

Ωραίος, πόσο μάλλον που η δική μου TV είναι και 32άρα και η διαφορά θα είναι ακόμα μικρότερη ελπίζω.

Daytime Dreamer
23-03-2014, 13:41
Δοκιμάσαμε να βάλουμε ένα PS4 Test Unit σε μια 720p του γραφείου (παλιά Sony TV) γιατί δεν είχαμε άλλη εύκαιρη και η εικόνα είναι ψιλο-εμετός. Don't do it Tilemaxx!

psx3
23-03-2014, 19:41
Δοκιμάσαμε να βάλουμε ένα PS4 Test Unit σε μια 720p του γραφείου (παλιά Sony TV) γιατί δεν είχαμε άλλη εύκαιρη και η εικόνα είναι ψιλο-εμετός. Don't do it Tilemaxx!
Τόσο χάλια ο scaler; Κανονικά θα έπρεπε να ήταν ΟΚ, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι σαν να έχει free AA...

nuntius
23-03-2014, 19:58
Πάντως εγώ που παίζω σε lg 22le3300 μια χαρά είμαι και από χρώματα και από απόλριση... μόνο που την ταίζω να πάρει κανά 10ιντσο ακόμα!!! Αχαχαχα

Daytime Dreamer
23-03-2014, 21:15
Τόσο χάλια ο scaler; Κανονικά θα έπρεπε να ήταν ΟΚ, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι σαν να έχει free AA...

Δεν είναι θέμα scaler. Είναι θέμα του ότι η TV είναι 46άρα και είναι HD Ready. Παρατημένη σε μια γωνιά ήταν, ούτε και εγώ ξέρω πόσο παλιά ήταν!

720p σε 46 ίντσες ... ε, πόσο καλά να βγει.

Tilemaxx
23-03-2014, 22:41
Άλλο 46 ίντσες και άλλο 32 όπως η δική μου, φαντάζομαι...

FotisGRC
23-03-2014, 22:55
Άλλο 46 ίντσες και άλλο 32 όπως η δική μου, φαντάζομαι...

Ε λογικά ναι.. Εγώ εχω μια 37' Full HD και έχω φέρει τις τελευταίες μέρες το PS4 στο σπίτι της κοπελιάς που έχει μια 32 HD ready.. Οπως είπε και ο Μιχάλης ,αν έχεις δει το καλύτερο καταλαβαίνεις μια μικρή διαφορά, αλλα σε τέτοια μεγέθη δεν αποτελεί πρόβλημα..

Tilemaxx
24-03-2014, 02:33
Anyway, σε λίγους μήνες θα είναι η ώρα της αλήθειας οπότε θα το δώ και στην πράξη. Λογικά αφού ποτέ μου δεν είχα μακροχρόνια εμπειρία με 1080p panel δεν θα δώ τεράστια διαφορά παρα μόνο όταν αγοράσω κάποια άλλη FullHD τηλεόραση.

Την παρούσα στιγμή με συμφέρει περισσότερο να αγοράσω πρώτα PS4, αφού όσο περνάει ο καιρός τόσο πέφτουν οι τιμές των Full HD και το PS4 δεν αναμένεται να πέσει για τουλάχιστον 1-1μιση χρόνο ακόμη.

Daytime Dreamer
24-03-2014, 04:02
ωπα! μπερδεύεις τα lag! αυτό που λες ειναι το response time. Το lag λεμε πιο πανω ειναι ο χρόνος που χρειάζεται η τηλεόραση να μετατρέψει τα data που έρχονται απο την hdmi θυρα της σε εικόνα. Ο χρόνος αυτός εχει να κανει με την εσωτερική επεξεργασία που κανει η τηλεόραση (scaling ,color - gamma correction κτλ κτλ).

Για αυτό το λόγο υπάρχει το GAME MODE το οποιο απενεργοποιεί πολλά κυκλώματα επεξεργασίας ωστε να εχουμε το μικρότερο δυνατό input lag.

Οσον αφορά τις plasma ,εχουν σχεδόν μηδαμινό response time με αποτέλεσμα στα γρήγορα παναρίσματα να μην θωλόνει η εικόνα. Φυσικά αυτό ειναι πολύ σημαντικό στα γρήγορα παιχνίδια ;)

Δείτε και εδώ όπου τα εξηγώ αναλυτικά - Το είχα γράψει καιρό πριν αλλά είναι πάντα επίκαιρο I guess :P

Input Lag: Τι είναι και τι πρέπει να ξέρουμε (http://www.community.eu.playstation.com/t5/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CE%BF%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85/Input-Lag-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5/td-p/14725273)

AriStos13
19-08-2015, 12:30
ποσταρω εδω την απορια μου για να μην ανοιγω αλλο θεμα..
εω μια sony bravia kdl-32w5500 και θα ηθελα να βαλω οσο το δυνατοτερο καλυτερες ρυθμισεις για το ps4 αλλα δεν ειμαι γνωστης.. υπαρχει καποιο site η καποιος οδηγος που μπορω να ακολουθησω?

Ezio
19-08-2015, 13:10
ποσταρω εδω την απορια μου για να μην ανοιγω αλλο θεμα..
εω μια sony bravia kdl-32w5500 και θα ηθελα να βαλω οσο το δυνατοτερο καλυτερες ρυθμισεις για το ps4 αλλα δεν ειμαι γνωστης.. υπαρχει καποιο site η καποιος οδηγος που μπορω να ακολουθησω?
http://www.avsforum.com/forum/166-lcd-flat-panel-displays/1182339-official-sony-bravia-kdl-xxw5100-w5500-owners-calibration-thread.html#post17242723
http://www.cnet.com/forums/discussions/sony-kdl-46w5100-picture-settings-357618/

Κοίταξα λίγο και το μοντέλο w5100 είναι μάλλον το ίδιο με το W5500.

Παίξε πάντως με τις ρυθμίσεις την ώρα που έχεις κάποιο βιντεοπαιχνίδι να παίζει, και πιστεύω θα τα καταφέρεις.

andapo
12-01-2016, 22:50
Είχα διαβάσει αυτό το thread πριν πάρω το ps4 μιας και έχω HR Ready 32''. Δυστυχώς το Full HD είναι must. Χάνει παιδιά ακόμα και σε HD Ready.

volyros
26-01-2016, 18:53
Και εγω εχω μια sony bravia kdl-32w5500 FULL HD 32αρα LCD και με την επικειμενη αγορα ps4 που προγραμματιζω ηθελα να ρωτησω αν θα μαι οκ η να παρω μια καινουρια?Τα ποσα hz ειναι μια tv παιζουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ρολο στην εμπειρια gaming η οχι?Η δικη μου ας πουμε ειναι 100hz αν παρω μια 900hz θα δω μεγαλη διαφορα?Γιατι ζαχαρωνω αυτην εδω http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-LED-TV-43UF6407-43-4Κ-Ultra-HD-Smart.htm αλλα δεν ξερω αν ειναι και τοσο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η αγορα της.Παρακαλω τα φωτα σας!!

andapo
26-01-2016, 21:04
Και εγω εχω μια sony bravia kdl-32w5500 FULL HD 32αρα LCD και με την επικειμενη αγορα ps4 που προγραμματιζω ηθελα να ρωτησω αν θα μαι οκ η να παρω μια καινουρια?Τα ποσα hz ειναι μια tv παιζουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ρολο στην εμπειρια gaming η οχι?Η δικη μου ας πουμε ειναι 100hz αν παρω μια 900hz θα δω μεγαλη διαφορα?Γιατι ζαχαρωνω αυτην εδω http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-LED-TV-43UF6407-43-4Κ-Ultra-HD-Smart.htm αλλα δεν ξερω αν ειναι και τοσο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η αγορα της.Παρακαλω τα φωτα σας!!

Δεν έχεις λόγο να πας σε 4Κ μόνο για το PS (Full HD θες και αυτή που έχεις σε καλύπτει. Προσωπικά αποφάσισα να περιμένω λίγο ακόμα ώστε να πέσουν οι τιμές στις 4Κ και να κάνω μετά την μετάβαση εκεί.