PDA

View Full Version : Υπότιτλοι .srt & PS3



akibaba
19-12-2007, 21:08
Καλησπερα ! Χτες κατεβασα το νεο firmware 2.10 και ανακαληψα οτι ενω παιζανε ολα τα divx που ειχα (εχω ενα σκληρω 400 γεματο ταινιες ! ) δεν επαιζε υποτιτλους !! Εχει κανεις καμια ιδεα ? :please2:
ή πρεπει να ενσωματωσω σε ολα τα εργα μου τους υποτιτλους ?(πραγμα πολυ χρονοβορο και ανουσιο ):fryingpan::banghead:

Katana
19-12-2007, 21:23
Αν το ξερω σωστα, πρεπει να τους ενσωματωσεις, αφου δεν υπαρχει καπου η επιλογη ''load subtitles''.

Xωρις να εχω καμια προθεση να χαλασω το τοπικ του φιλου, εχω και εγω μια απορια.

Γεμισα ενα stickακι με .avi αρχεια ταινιας και δεν διαβαζει τπτ το PS3.Γιατι?Τα .avi σε divX δεν ειναι?

NonBorn
19-12-2007, 21:30
Αν το ξερω σωστα, πρεπει να τους ενσωματωσεις, αφου δεν υπαρχει καπου η επιλογη ''load subtitles''.

Xωρις να εχω καμια προθεση να χαλασω το τοπικ του φιλου, εχω και εγω μια απορια.

Γεμισα ενα stickακι με .avi αρχεια ταινιας και δεν διαβαζει τπτ το PS3.Γιατι?Τα .avi σε divX δεν ειναι?

Tα χεις σε φάκελο μέσα VIDEO ? :p

geodlord7
19-12-2007, 22:32
Δεν χρειαζεται...πατας τριγωνο και display all...και τα δειχνει ολα...akibaba δυστηχως δεν παιζει αλλα η sony υποσχεται στο επομενο μικρο firmware θα την βαλει αυτην την λειτουργια...οποτε απλα περιμενουμε...

Katana
19-12-2007, 22:55
Tα χεις σε φάκελο μέσα VIDEO ? :p

1 απο τις 2 φορες ναι, αλλα με μικρα γραμματα.Οποτε θα δοκιμασω και αυτο!Να'σαι καλα.:angry:

akibaba
19-12-2007, 23:05
Δεν χρειαζεται...πατας τριγωνο και display all...και τα δειχνει ολα...akibaba δυστηχως δεν παιζει αλλα η sony υποσχεται στο επομενο μικρο firmware θα την βαλει αυτην την λειτουργια...οποτε απλα περιμενουμε...

Μακαρι !! θα με γλιτωσει απο ωρες ταλαιποριας !!! :)

ps4
20-12-2007, 00:33
το 2.10 δεν υποστιριζει υποτιτλους νομιζω. πρεπει να ειναι ενσωματωμενοι.

WolfRathmA
20-12-2007, 01:30
Στους βγαζει στα κινεζικα η δε σου τους παιζει καθολου; Οντως αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο λαθος. Ας ελπισουμε οταν το φτιαξουνε να αναγνωριζει τους Ελληνικους υποτιτλους και οχι να τα βγαζει κινεζικα οπως στο browser...

akibaba
20-12-2007, 11:39
Στους βγαζει στα κινεζικα η δε σου τους παιζει καθολου; Οντως αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο λαθος. Ας ελπισουμε οταν το φτιαξουνε να αναγνωριζει τους Ελληνικους υποτιτλους και οχι να τα βγαζει κινεζικα οπως στο browser...

Οχι δεν τους παιζει καθολου !! Ουτε εχει επιλογη να τους βαλεις !! :banghead:

MaRkUs_
20-12-2007, 11:40
εντάξει ρε παιδιά:ρ κατεβάστε τα έργα με ενσωματομένους:ρ

BillyFlo81
20-12-2007, 13:00
Με το προγραμματακι converxtodvd, εχω φτιαξει κατι ταινιουλες
και τους υποτιτλους μου τους δειχνει στο play σε μαυρο χρωμα!
Τωρα, ψαξε βρες.....!Πιστευω οτι θα το διορθωσουν και αυτο....!

Katana
20-12-2007, 17:05
Δοκιμασα την μετονομασια του φακελου που μου προτεινε ο φιλος Nonborn, αλλα τελικα μονο με το Show all δουλεψε...

grscream
20-12-2007, 17:36
υπάρχει ένα προγραμματάκι που ενσωματώνει υπότιτλους σε avi,xvid και divx μέσα σε 5 λεπτά!

δεν θυμάμαι όνομα,θα το ψάξω και θα σας πω.

desperate_gamer
20-12-2007, 17:54
Δεν χρειαζεται...πατας τριγωνο και display all...και τα δειχνει ολα...akibaba δυστηχως δεν παιζει αλλα η sony υποσχεται στο επομενο μικρο firmware θα την βαλει αυτην την λειτουργια...οποτε απλα περιμενουμε...

Έχεις κάποιο λινκ γι' αυτό; Μακάρι να το έχει πει η Sony! Μέχρι και email τους έστειλα από το playstation blog για να πάρουν χαμπάρι ότι τη θέλουμε τη λειουργία.

antonis
20-12-2007, 18:18
υπάρχει ένα προγραμματάκι που ενσωματώνει υπότιτλους σε avi,xvid και divx μέσα σε 5 λεπτά!

δεν θυμάμαι όνομα,θα το ψάξω και θα σας πω.

Μήπως λες για το addSubsToDivx? Με αυτό το πρόγραμμα ενσωματώνεις τους υπότιτλους σε 1 λεπτό!

grsaint13
20-12-2007, 19:04
Όποιος έχει κάποιο πρόγραμμα που κάνει τέτοιες δουλειές,ας δώσει ένα link και κάποιες σχετικές οδηγίες.

Είχα κι εγώ ένα κάπου,θα το ψάξω και θα επανέλθω άμα είναι...

antonis
20-12-2007, 21:24
http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

NonBorn
21-12-2007, 15:31
http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

To συγκεκριμένο αν και πολλά υποσχόμενα δε κατάφερε να με πείσει. Δοκίμασα να κάνω μερικά avi σε dvix με τους υπότιτλους αλλά δεν βγάζει καθόλου υπότιτλους. Έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

urquattros
21-12-2007, 15:48
kai se emena ta idia tipota den ginete.. (avi pros dvix)
NONBORN san megalos tou foroum bres lisi
mono esy mporeis to leo kai to pisteuvo.

gepe13
21-12-2007, 16:22
http://www.trustfm.net/divx/SoftwareAviSubDownload.html
δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν το κανει καποιος ας μας πει

cocous
21-12-2007, 16:28
παιδες παρτε αυτο και καντε την δουλεια σας ευκολα και γρηγορα.
http://rapidshare.com/files/34117141/AVIAddXSubs.zip
σημειωση: το προγραμμα δεν θελει εγκατασταση. το μονο που χρειαζεται ειναι να διαλεξετε την ταινια που θελετε να βαλετε υποτιτλους και να πατησετε εναρξη.
Προσοχη: η ταινια με τους υποτιτλους να ειναι στον ιδιο φακελο

συγνωμη παιδια που εγραψα παλι για το ιδιο προγραμμα αλλα δεν ειχα δει τα παραπανω που εγραψε ο Antonis.παντως σε μενα δουλευει μια χαρα.

NonBorn
21-12-2007, 16:47
παιδες παρτε αυτο και καντε την δουλεια σας ευκολα και γρηγορα.
http://rapidshare.com/files/34117141/AVIAddXSubs.zip
σημειωση: το προγραμμα δεν θελει εγκατασταση. το μονο που χρειαζεται ειναι να διαλεξετε την ταινια που θελετε να βαλετε υποτιτλους και να πατησετε εναρξη.
Προσοχη: η ταινια με τους υποτιτλους να ειναι στον ιδιο φακελο

Αυτό νομίζω χρησιμοποίησα πριν και δε το κανε... τι ρυθμίσεις βάζεις?

cocous
21-12-2007, 16:51
δεν βαζω τιποτα απο ρυθμισεις απλα εχω την ταινια μαζι με τους υποτιλους στον ιδιο φακελο, κανω αναζητηση ταινιας απο το προγραμα, παταω start και τελος.

NonBorn
21-12-2007, 16:54
δεν βαζω τιποτα απο ρυθμισεις απλα εχω την ταινια μαζι με τους υποτιλους στον ιδιο φακελο, κανω αναζητηση ταινιας απο το προγραμα, παταω start και τελος.

Και εμένα γιατί δε μου τους ενσωματώνει ? :(

cocous
21-12-2007, 16:57
κατεβασε το απο εκει που λεω και δοκιμασε το. κανε το rar αρχειο αποσυμπιεση σε εναν φακελο και προσπαθησε χωρις να διαγραψεις κατι απο την αποσυμπιεση. σε μενα δουλευει αψογα ακι εκτος αυτου μπορεις να διαλεξεις γαμματοσειρα και μεγεθος υποτιτλων

gepe13
21-12-2007, 17:01
Αυτό νομίζω χρησιμοποίησα πριν και δε το κανε... τι ρυθμίσεις βάζεις?

καπου εχει ρυθμισεις για vertical position των γραμματων στην οθονη παιξε λιγο με αυτο

cocous
21-12-2007, 17:07
οι ρυθμισεις ειναι στο configuration - στο subtitles text τσεκαρε το - στο align βαλε center - vertical position βαλε 546

NonBorn
21-12-2007, 17:10
οι ρυθμισεις ειναι στο configuration - στο subtitles text τσεκαρε το - στο align βαλε center - vertical position βαλε 546

Cocous ευχαριστώ πολύ!! Σε λιγότερο απο 5 λεπτά παίρνεις dvix με subs!! Φοβερό πρόγραμμα χωρίς να κάνει κάτι στο αρχικό video!! ++ Rep

Τώρα μένει να βάλουν και .mkv για να δω και trasnformers σε HD! Πολλά θέλω ε?

kleidaras
21-12-2007, 17:12
Και εμένα γιατί δε μου τους ενσωματώνει ? :(

Αυτο το προγραμμα δεν τους κολαει πανω στην ταινια. στο ps3 δεν δουλευει σιγουρα, για τον υπολογιστη ομως ειναι μια χαρα. για να τους δεις ομως πρεπει να τους επιλεξεις απο το προγραμμα που βλεπεις το divx.

cocous
21-12-2007, 17:12
να σε καλα εσυ και μην ευχαριστεις. εσυ προσωπικα με εχεις βοηθησει σε πολλα θεματα.εγω ευχαριστω.

cocous
21-12-2007, 17:28
kleidara εισαι σιγουρος γι αυτο που λες; γιατι εγω ακομα δεν εχω βαλει καποια ταινια στο ps3 να δω. απλα βλεπω οτι σε πολυ γρηγορο χρονο παιρνεις ενα αρχειο dvx με ενσωματωμενους υποτιτλους. απο την στιγμη που το ps3 υποστιριζει dvx λογικα θα το παιξει.

NonBorn
21-12-2007, 17:36
kleidara εισαι σιγουρος γι αυτο που λες; γιατι εγω ακομα δεν εχω βαλει καποια ταινια στο ps3 να δω. απλα βλεπω οτι σε πολυ γρηγορο χρονο παιρνεις ενα αρχειο dvx με ενσωματωμενους υποτιτλους. απο την στιγμη που το ps3 υποστιριζει dvx λογικα θα το παιξει.

Δυστυχώς ναι... Δε τα παίζει. Το νέο .dvix αρχείο χρειάζεται το srt για τους υπότιτλους. Το ps3 δεν διαβάζει srt ... Άρα γιοκ το εγχείρημα. Ελπίζω να χουμε κάποια λύση άμεσα από την Sony!

cocous
21-12-2007, 17:40
πωρε γαμ.......το και σας ξεσηκωσα. κακως που δεν το δοκιμασα και στο ps3. θα κοιταξω μπας και βρω καποιο αλλο. sorry!

TopGunZ
21-12-2007, 18:13
έχω ένα φιλαράκι που ασχολείται αρκετά με αυτά, θα τον ρωτήσω, κατεβάζω κι εγώ κανά δυο προγραματακια να ελέγξω. το αργότερο αύριο πιστεύω θα έχω νέα.

kleidaras
21-12-2007, 18:24
Αυτό το πρόγραμμα δίνει αρχεία Ultra Certified(DMF)... το DMF είναι DivX Media Format υποστηρίζει δηλαδή menus, chapters, xsubs (όπως έχουν τα DVD), κλπ αλλά για να τους δεις είναι θέμα μηχανήματος. για να καταλάβετε τα ποιο παλιά dvd players δεν τους υποστηρίζουν. εμείς θέλουμε ενα πρόγραμμα που να τους κολλάει πάνω στην ταινία. αυτό γίνεται αλλά θα είναι χρονοβόρο. Το Σάββατο θα πειραματιστώ.

grscream
21-12-2007, 19:12
το πρόγραμμα όντως τους κολλάει αλλά πρέπει να τους επιλέξεις στο τηλεκοντρόλ για να εμφανιστούν,έτσι γίνεται με τα επιτραπέζια dvd και δουλεύει μια χαρά.

στο ps3 μπορείς πάλι μέσω του blue-ray τηλεκοντρόλ να το επιλέξεις αλλά δεν τους εμφανίζει..

ps4
21-12-2007, 20:42
το πρόγραμμα όντως τους κολλάει αλλά πρέπει να τους επιλέξεις στο τηλεκοντρόλ για να εμφανιστούν,έτσι γίνεται με τα επιτραπέζια dvd και δουλεύει μια χαρά.

στο ps3 μπορείς πάλι μέσω του blue-ray τηλεκοντρόλ να το επιλέξεις αλλά δεν τους εμφανίζει..

ακριβως αυτο συμβαινει και εδω.

akibaba
22-12-2007, 01:02
παιδια βρηκα ενα προγραμματακι που κανει καλη δουλεια !!!!!! ειναι μικρο αλλα δεν ξερω πως να το ανεβασω !!! ?? αν θελει και μπορει καποιος να του το στειλω !!! το προγραμμα λεγετε : VirtualDub μπορειτς να το κατεβασατε απο google eιναι free !!! ή εδω h**p://virtualdub.en.softonic.com/ (http://virtualdub.en.softonic.com/)
εκτος αυτου χρειαζετε και το το vobsub που πρεπει να εχετε install ηδη !! μπορω να δωσω οδηγιες πιο αναλητικα αλλα πρεπει να βρω τροπο να ανεβασω το προγραμμα με το plugins (για ελληνικους υποτιτλους που προσθεσα ) :(( αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο upload ?? :prayer:

NonBorn
22-12-2007, 02:06
παιδια βρηκα ενα προγραμματακι που κανει καλη δουλεια !!!!!! ειναι μικρο αλλα δεν ξερω πως να το ανεβασω !!! ?? αν θελει και μπορει καποιος να του το στειλω !!! το προγραμμα λεγετε : VirtualDub μπορειτς να το κατεβασατε απο google eιναι free !!! ή εδω h**p://virtualdub.en.softonic.com/ (http://virtualdub.en.softonic.com/)
εκτος αυτου χρειαζετε και το το vobsub που πρεπει να εχετε install ηδη !! μπορω να δωσω οδηγιες πιο αναλητικα αλλα πρεπει να βρω τροπο να ανεβασω το προγραμμα με το plugins (για ελληνικους υποτιτλους που προσθεσα ) :(( αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο upload ?? :prayer:

Έπαιξες δηλαδή subbed dvix χωρίς να κάνεις re-encode το video για να "κάψεις" πάνω στην εικόνα τους υπότιτλους?

cocous
22-12-2007, 02:09
Nonborn αυτη την στιγμη μετατρεπω ενα Avi στο να εχει υποτιτλους με καποιο προγραμμα που κατεβασα. αν δω οτι δουλευει θα δωσω την διευθυνση. το μονο σιγουρο ειναι οτι γινονται μονιμοι επανω στην ταινια. αλλα κανει περιπου 25 λεπτα. βλεπω αποτελεσματα και πραττω αναλογα.

NonBorn
22-12-2007, 02:14
Nonborn αυτη την στιγμη μετατρεπω ενα Avi στο να εχει υποτιτλους με καποιο προγραμμα που κατεβασα. αν δω οτι δουλευει θα δωσω την διευθυνση. το μονο σιγουρο ειναι οτι γινονται μονιμοι επανω στην ταινια. αλλα κανει περιπου 25 λεπτα. βλεπω αποτελεσματα και πραττω αναλογα.

Δεν είναι πολύ αλλά δεν είναι και λίγο... Για αν καταλάβεις πήγα να κάνω ένα mkv σε mp4 με υπότιτλους στο πανάρχαιο pc μου και ήθελε 11 ώρες!! :confused:

cocous
22-12-2007, 02:19
μπορει να κανει και λιγοτερο αλλα δεν μπορω να υπολογισω σωστα γιατι ταυτοχρονα δημιουργω ενα dvd με το pinacle. πανω απολα ειναι να δουλευει και να μην ειναι μουφα οπως το προηγουμενο

akibaba
22-12-2007, 02:31
Έπαιξες δηλαδή subbed dvix χωρίς να κάνεις re-encode το video για να "κάψεις" πάνω στην εικόνα τους υπότιτλους?
ΜΜΜ ακειρο !!! κανει καμια ωριτσα στην ταινια !! αλλα τα ενσωματονει κανονικα και παιζει μια χαρα στο ps3 !!!! δηλαδη κανει re-enconde !!:banghead:

cocous
22-12-2007, 02:39
φιλαρακο παιζει τελεια τους ενσωματωνει κανονικοτατα και τους βλεπεις αψογα. ασε που εχει ρυθμισεις γα....τες. η διευθυνση ειναι http://rapidshare.com/files/26806323/PocketDivx_Greek-fun.rar

badboyfriend
22-12-2007, 02:50
Το να ενσωματώσεις υπότιτλους σε αρχείο video λέγεται muxing απ'ο τα λίγα που ξέρω για το θέμα. Αυτό μπορείς να το κάνεις εύκολα με το SubMux που περνίεται με το install του VobSub, ΑΛΛΑ χρειάζεται το DirectVobSub για να εμφανιστούν (soft subs). Δηλαδή το μόνο που κάνει είναι να πάρει τα δύο αρχεία (video και υπότιτλοι) και να τα κάνει ένα. Άρα τέτοια προγράμματα δεν έχουν χρησιμότητα για την δουλειά που θέλετε.

Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω για να ενσωματώσεις υπότιτλους σε βίντεο χωρίς να χρειάζεται μετά codec για να εμφανιστούν (hard subs) είναι να κάνεις re-encode το αρχείο video με ένα πρόγραμμα όπως το VirtualDub. Ο χρόνος που θα κάνει το re-encode ποικίλει ανάλογα με την υπολογιστική δύναμη της cpu, από μισή-μία ώρα στους πολύς δυνατούς υπολογιστές έως και πολλές ώρες σε παλιότερους.
Just my two cents, αλλά ψάξτε το κιόλας γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα. Μπορεί να υπάρχουν εξελίξεις ή απλά να μην το είχα ανακαλύψει εγώ αν γίνεται αλλιώς.

cocous
22-12-2007, 02:53
φιλαρακο αυτο που δινω δουλευει αψογα κανει περιπου 20 με 25 λεπτα και πριν λιγο το δοκιμασα και σε ps3 ειναι αυτο που ζητουσαμε. και το καλο ειναι οτι το αποτελεσμα το διαλεγεις εσυ π.χ phone, hdtv, pc, ipod κ.τ.λ

badboyfriend
22-12-2007, 03:01
Απ'ότι βλέπω και αυτό το πρόγραμμα που είπες re-encode κάνει οπότε και σε αυτό εξαρτάται από την ισχύ του επεξεργαστή η ώρα που θα κάνει. Ας το δοκιμάσει και ο Nonborn που έχει παλιό υπολογιστή να μας πει.

cocous
22-12-2007, 03:04
κοιταξε να δεις δεν εχω και κανα κτηνος; Amd Atlhlon 3500+

badboyfriend
22-12-2007, 03:11
Κι εγώ Athlon 64 3700+ έχω και που έβαλα δοκιμαστικά μια ταινία 100 λεπτών μου έβγαλε 23 λεπτά ότι θα κάνει. Αλλά δεν είναι θέμα μόνο χρόνου. Όταν κάνεις re-encode χάνεις και σε ποιότητα εικόνας και ήχου, γιατί τόσο το divx όσο και το mp3 δεν είναι lossless codecs.

ps4
22-12-2007, 03:15
cocous μπραβο φιλε. πολυ ευκολο προγραμμα. εμενα με amd sempron 2.6, παλιο δηλαδη, για να μην πω αρχαιο, κανει 40 λεπτα.

αν τελικα γινει, θα ειναι μαγεια......:bgrin2::bgrin2::tiphat:


edit: βαλε μια ωρα και βλεπουμε. ειναι πλασματικο το νουμερο. τεσπα.

cocous
22-12-2007, 03:18
την ποιοητα την διαλεγεις και το αποτελεσμα που ειδα ειναι τελειο. μιλαμε για πολυ καλη φαση. δοκιμασε το και θα καταλαβεις. στην τελικη δεν υπαρχει αλλη λυση. το προγραμμα αυτο κανει δουλεια και μαλιστα πολυ καλη. παιδια σας λεω οτι δουλευει τελεια .υπομονη λιγο αλλα το αποτελεσμα μετραει. μου αρεσε πολυ η επιλογη που εχει ωστε να το κανεις να παιζει fullscreen

NonBorn
22-12-2007, 04:31
Επίσης πολύ καλό πρόγραμμα για την ίδια δουλειά είναι αυτό εδώ: http://www.winnydows.com/xvid4psp.html

Αλλά όπως είπε και ο φίλος badboyfriend πιο πάνω το θέμα με το re-encoding είναι ότι χάνεις σε ποιότητα... Και όταν μιλάμε για dvix των 700mb εντάξει δε θα χάσεις και πολύ, θα φαίνεται και δε θα φαίνεται. Αλλά σε HD ταινία σίγουρα θα χάσεις...Και ίσως είναι αρκετό αυτό. Anyway, θα το δοκιμάσω να δω και πόσο αποδοτικό είναι το πρόγραμμα και την ποιότητα που θα πάρω και θα σας γράψω αποτελέσματα!

Ευχαριστούμε cocous!

cocous
22-12-2007, 10:18
να στε καλα ολοι σας.

ps4
22-12-2007, 10:25
Τελικα ολα καλα.

Βαζει υποτιτλους μαζι κανονικοτατα και η ποιοτητα ειναι ιδια μην σας πω και καλυτερη. Πραγματικα πολυ καλο προγραμμα.

+rep cocous

cocous
22-12-2007, 11:24
αυτο ειναι που απορησα και γω. πως τα καταφερνει σε τετοιο αποτελεσμα. αλλα δεν μας χαλαει καθολου. τουλαχιστον μεχρι να υποστηριξει υποτιτλους τοps3 ειναι οτι πρεπει.

grscream
22-12-2007, 13:24
το xvid4psp είναι τέλειο αλλά αργεί στην ενσωμάτωση υποτίτλων,κατά τα άλλα έχει άπειρες επιλογές παραμετροποίησης και φοβερό αποτέλεσμα,διαχειρίζεται όλα σχεδόν τα αρχεία video και είναι σταθερό χωρίς bugs.