PDA

View Full Version : PS3, η ζωή του μετά το PS4 ( θα το κρατήσετε; )



dlevel
16-12-2013, 11:07
Καλημέρα,

το παρόν thread το δημιουργώ γιατί έχω στο μυαλό μου από εχτές που πήρα το PS4, αν χρειάζεται να κρατήσουμε το PS3... τα κριτήρια είναι τα εξής:

να το κρατήσω:

) PS plus απο την αρχή του, πολλά games, και ακόμα περισσότερα θα έρθουν ( γιατί θα συνεχίσουμε να είμαστε Plus με το PS4 )
) Games που δεν έχουμε τελειώσει, και περιορισμένος αριθμός games στο PS4.
) PES 14 ( είμαι fan και δε θα βγεί στο PS4 για 1 χρόνο )
) Friends ... στη παρέα μου έχουν 2 φίλοι PS3 και ακόμα δεν έχουν πάρει το PS4 οπότε ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ παίζουμε κάνα online ( σπανιότατα )
) 100-150 ευρώ με τα περιφερειακά που θα βγάλουμε... δεν λένε και πολλά, 1 DS4 κ 1 game παίρνεις ίσα ίσα...
) είμαι άνθρωπος που παρόλο που δεν έχω τόσο χρόνο για gaming τώρα πια, θέλω να τα έχω όλα, νιώθω καλύτερα, και το PC upgraded, Και τα games στα playstation για να δοκιμάζω καινούρια, οπότε με το Plus θα καλύπτω και αυτό το κόλλημα μου

να μην το κρατήσω:

) είμαι 30 ετών, δουλεύω 10 ώρες τη μέρα, κοπέλα, υποχρεώσεις κλπ. οπότε ο χρόνος είναι περιορισμένος για gaming και μετά απο χτες που έπαιξα PS4 σκέφτομαι οτι μήπως δε χρειάζομαι το 3?
) το Fifa με κάλυψε που έπαιξα το Demo οπότε δε χρειάζομαι PES.
) οκ τα 100-150 δεν σωθήκαμε, αλλά 1-2 games και 1 DS4 δεν είναι άσχημα ( γιατί όταν μαζεύεται η παρέα θες 3-4 DS4 ).
) να τα έχω όλα μαζεμένα, αλλιώς 4 DS3, 4 DS4, Games PS3, Games PS4... χαμός.


θα σκεφτώ και άλλα, αυτά για να ξεκινήσουμε το thread και να πούμε τις γνώμες μας.

enstikto
16-12-2013, 11:13
Για μένα δεν τίθετε καν θέμα.... Εννοείτε πως θα το κρατήσω γιατί:
α) έχω ένα κάρο παιχνίδια στο ps3. Αν το "στείλω" που θα τα παίξω/παίζω όλα αυτά;
β) Προς το παρόν το 3 έχει λειτουργίες που το 4 (χωρίς λόγο) δεν έχει. Παίζει mp3, videos, 3d blu-rays κτλ....
γ) Τα λεφτά που θα βγάλεις πουλώντας το είναι ελάχιστα....
δ) Στην τελική σιγά τον πολύ χώρο που καταλαμβάνει....

Lefteris_X
16-12-2013, 11:24
τώρα που έχω στο PS3, το remake του θρυλικού The Great Gianna Sisters (το οποίο είχα λιώσει στην Amiga που ήταν και η καλύτερη έκδοση, γύρω στο 1987; )..........δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να αφήσω το PS3. (το πήρα λόγω συνδρομής στο PS Plus)

χώρια που δεν έχω τελειώσει το GTA V ακόμα (και θα μου πάρει αρκετό καιρό ακόμα, καθώς το παίζω σα να παρακολουθώ εβδομαδιαία σειρά = 1 ώρα την εβδομάδα περίπου λολ)

muku
16-12-2013, 12:37
Για μένα πάλι το γεγονός ότι υπάρχουν μερικά παιχνίδια που θέλω να παίξω στο ps3 και ταυτόχρονα η έλλειψη τίτλων στα γούστα μου στο ps4 οδηγούν στο να μην αγοράζω ps4 στο άμεσο μέλλον. Βασικά το μόνο παιχνίδι που με ενδιαφέρει στο ps4 αλλά δυστυχώς δεν είναι system seller είναι το Resogun. Οπότε εγώ θα έχω το ps3 για αρκετό καιρό ακόμα. Με βλέπω να αγοράζω ps4 μαζί με το Metal Gear όταν βγει. Αν αναλογιστούμε ότι θέλω να παίξω ακόμα 4 JRPG στο ps3 και το GTA V τότε το ps3 δεν φεύγει από το γραφείο ακόμα και αν κολλήσει δίπλα του το ps4. Δεν παίζει να βγει και emulator για pc στο άμεσο μέλλον οπότε θα με στοιχειώσει αυτή η κονσόλα :)

Slay
16-12-2013, 12:46
Και εγω μια απο τα ιδια με τον enstikto, εχω αρκετα παιχνιδια του Plus που δεν εχω παιξει, και επισης το σημαντικοτερο ειναι να μπορουμε να βλεπουμε καμια ταινια/σειρα με streaming απο το PC, αλλωστε για αυτον ακριβως τον λογο το gigabit ethernet ειναι συνδεδεμενο στο ps3 Και οχι στο ps4 το οποιο εχω με wifi.

odytsak
16-12-2013, 12:52
Θα κρατήσω το PS3 για να βλέπω βιντεάκια στο youtube. :P

Terastios
16-12-2013, 13:05
Εννοείται οτι θα το κρατήσω μονο και μονο γιατί δεν παίζουν 530+300 digital games που εχω και για να μην μου χαλάσει το 60αρι μου πηρα κ ενα 320 μεσα στα παιδια τωρα που ειναι φτηνά και θα παίζουν σ αυτό.

mihalis13
16-12-2013, 13:28
Εννοείται πως θα το κρατήσω!Εχω ακομα παιχνίδια να παίξω αν και μόνο το DLC του The Last Of Us που περιμένουμε αρκεί για να εχω το μηχανηματακι μου ενεργό δίπλα απο το ps4

Προσωπικα όλες τις κονσολες μου τις κρατάω.
Δεν ειμαι συλλέκτης αλλα απο όλα τα αντικείμενα που εχω αποκτήσει με τις κονσολες μόνο νοιωθω τέτοιο "δέσιμο"

psx3
16-12-2013, 15:49
Κι εγώ θα το κρατήσω.

Βλέπω πάντως ότι έχουν γεμίσει PS3 οι αγγελίες και σκέφτομαι ότι αρκετοί από αυτούς θα το μετανιώσουν (ειδικά τώρα που λόγω μεγάλης προσφοράς/μικρής ζήτησης δεν φεύγουν με τίποτα και αναγκαστικά θα τα «σκοτώσουν») και θα ξαναπάρουν PS3 στο μέλλον, άσχετα αν τώρα καίγονται να τσοντάρουν κανά φράγκο για το PS4...

Valkyre
16-12-2013, 15:53
Εγω θα απαντησω λεγοντας το εξης:

το ps4 δεν πηρε στο επιπλο μoυ την θεση του ps3 , το ps4 πηρε την θεση που καταλαμβανε το 360.

Το θεωρω το λιγοτερο ιεροσυλια και επιπολαιο εντελως, να φυγει απο την μεση το Ps3 που μου εχει χαρισει τοσες ωρες διασκεδασης και που ακομα εχει αρκετες να μου προσφερει. (για την ακριβεια περισσοτερα παιχνιδια θα εχει το PS3 παρα το PS4 μεχρι και τον φεβρουαριο του 2014...)

Οταν περασουν 2-3 χρονια τοτε μπορει να αλλαξουν οι θεσεις, ομως τωρα η κατασταση με το PS4 εχει καπως ετσι: "ωραιος ειναι ο νεος, αλλα ο παλιος ειναι αλλιως!"

Σαν το στρατο δηλαδη... το PS4 ειναι ψαρακας εντελως... στρατοκαυλος μεν, αλλα ψαρακας δε... και το PS3 ειναι ο κλασσικος experienced βυσματιας που πλεον ουτε σκοπιες βαραει ουτε τιποτα, μιας και τα εχει κανει ολα πολλες φορες και μπορει να εχει κουραστει απο την ολη ιστορια και να μετραει τον χρονο για να απολυθει, αλλα ακομα εχει μπολικη θητεια!

Snk
16-12-2013, 16:21
Προς το παρόν θα το κρατήσω το ps3 για τα παιχνίδια του plus, το Castlevania 2 και τα JRPG που έρχονται. Πάντως όπως το υπολογίζω σε 1 με 1,5 χρόνο θα πάει για πούλημα γιατί θα μου είναι άχρηστο τότε

spartan
16-12-2013, 16:30
Ενοειτε οτι θα το κρατησω!!διοτι στην συλογη μου εχω διαμαντια τιτλους που θα μεινουν και αυτοι στην ιστορια.

Dragonpaul
16-12-2013, 16:43
Δεν έχουμε κι άλλο παρόμοιο νήμα;

Lefteris_X
16-12-2013, 16:52
Εγω θα απαντησω λεγοντας το εξης:

το ps4 δεν πηρε στο επιπλο μoυ την θεση του ps3 , το ps4 πηρε την θεση που καταλαμβανε το 360.

Το θεωρω το λιγοτερο ιεροσυλια και επιπολαιο εντελως, να φυγει απο την μεση το Ps3 που μου εχει χαρισει τοσες ωρες διασκεδασης και που ακομα εχει αρκετες να μου προσφερει. (για την ακριβεια περισσοτερα παιχνιδια θα εχει το PS3 παρα το PS4 μεχρι και τον φεβρουαριο του 2014...)

Οταν περασουν 2-3 χρονια τοτε μπορει να αλλαξουν οι θεσεις, ομως τωρα η κατασταση με το PS4 εχει καπως ετσι: "ωραιος ειναι ο νεος, αλλα ο παλιος ειναι αλλιως!"

Σαν το στρατο δηλαδη... το PS4 ειναι ψαρακας εντελως... στρατοκαυλος μεν, αλλα ψαρακας δε... και το PS3 ειναι ο κλασσικος experienced βυσματιας που πλεον ουτε σκοπιες βαραει ουτε τιποτα, μιας και τα εχει κανει ολα πολλες φορες και μπορει να εχει κουραστει απο την ολη ιστορια και να μετραει τον χρονο για να απολυθει, αλλα ακομα εχει μπολικη θητεια!

με λίγα λόγια λοιπόν το PS3 βρίσκεται στον μήνα "Δέκατος-έφτασε" (17ος - πεζικό) ή στον "Εικοστό Αιώνα" (20ς μήνας - αεροπορία)

λολ (α! ξέχασα, τώρα στο "ξενοδοχείο" γιατί τέτοιο είναι πια, λένε "είμαι παλιός" και μετράνε 6 μήνες ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧ πόσο άκυροι!)


ΥΓ: Προς όποιον σπεύσει να παρεξηγηθεί: καθαρά για να γελάσουμε το έγραψα, όχι ότι ήμασταν μάγκες εμείς που χάναμε 2 χρόνια από την ζωή μας, έστω με χαβαλέ αλλά δεν κάναμε τίποτα θετικό για την ζωή μας......και οι νεότεροι που σπαταλούν πολύ λιγότερο και πολύτιμο χρόνο είναι "πιο λίγοι". Καμία σχέση. Μακάρι ο στρατός να ήταν 1 μήνα και πολύ είπα. Καθαρή σπατάλη χρόνου. Ας πάμε παρακάτω. Ιεροσυλία στρατός και PS3 στο ίδιο ποστ!

dlevel
16-12-2013, 16:56
είχα πάνω στο φυλάκειο ps1 πάντως και λιώναμε στο pro :P

g10rg0s
16-12-2013, 17:02
Εγω θα το κρατησω το ps3 γιατι δεν εχω ακομα το ps4 ...

toninio
17-12-2013, 04:10
Δε κατάφερα να πάρω ακόμα το 4, αλλά και να το είχα, και να μην επρόκειτο να ξαναπαίξω στο 3, θα το κρατούσα. Όπως είπε κι ένας φίλος πιο πάνω, δεν είμαι συλλέκτης, αλλά δεν αξίζει να το πουλήσουμε. Έπαιξα λίγα, αλλά καλά παιχνίδια (και φυσικά έχω και άλλα που περιμένουν), και έχει γίνει μέρος της gaming ζωής μου. Θέλω να το έχω, και ας κάθεται ακίνητο σε μία γωνία.......

nikon
17-12-2013, 06:51
Δεν έχουμε κι άλλο παρόμοιο νήμα;http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14070-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-PS3-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-PS4-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5

SevenAm
17-12-2013, 16:20
Ακύρωσα (Uk) το 4 για να παίξω με ασφάλεια τοw 17 τιτλους που μου εχουν απομείνει στο 3. Μόλις βγεί το 4 με update σε hardware τοτε μαλλον θα κινηθώ προς τα εκει. Παντως όπως ειχα πεί και παλιά, το 3 δεν φεύγει επ ουδενει λόγο.

edit: 17 τιτλοι... μαλλον θα το πάρω στην release date του 5.

Tilemaxx
17-12-2013, 20:11
Για μένα μόνο και μόνο για το DLNA δεν αξίζει να αφήσει κάποιος το PS3. Επίσης τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα θα βγούν πολύ καλά παιχνίδια σε αυτό.

Nek_Food
18-12-2013, 09:22
Το PS3 έχει να μου δώσει αρκετά ακόμη από πλευράς gaming, μόνο το Plus να βάλουμε και την έλλειψη ρευστού για αγορά νέων και ακριβών τίτλων αυτή την περίοδο για το PS4. ΟΚ, κάναμε την αρχή με δυο τρεις καλούς και περιμένουμε κάνα δυο ακόμη στο Plus, αλλά προβλέπεται ξηρασία, ενώ στο PS3 έχω πολλές και ανοιχτές εκκρεμότητες. Τα δύο Xbox 360 που είχα ενεργά σκέφτομαι να μαζέψω κυρίως γιατί οι τίτλοι που έχω σε εκκρεμότητα πια είναι ελάχιστοι έως μηδενικοί (κάνα Mass Effect3 που δεν αξιώθηκα ακόμη, πότε πότε κανένα Forza για ξελαμπικάρισμα, ίσως και κανένα... χμ, κανένα νέο exclusive;). Τέλος πάντων, όσο δεν χρειάζομαι την πρίζα και την είσοδο εικόνας στην τηλεόραση, δεν βλέπω τον λόγο να το μαζέψω αυτό. Βέβαια το ένα είναι ας πούμε "custom" και σε περιόδους κρίσης προσφέρεται πιο ανέξοδα για gaming. Πάντως το PS3, δεν έχω σκοπό να το μαζέψω, ούτε καν το μετακίνησα από την θέση του, μόνο το ένα Xbox 360 έφυγε για το σαλόνι (αν και εκεί δεν πρόκειται να ασχοληθώ ιδιαίτερα).

DrB
18-05-2015, 15:09
Έχω το Ps3 slim με όλα τα περιφερειακά κάμερα Move κλπ και γύρω στα 20 παιχνίδια εκ των οποίων όσα είναι single player τα έχω τερματίσει. Σκέφτομαι να πάω για Ps4 αξίζει λέτε? και απλώς επειδή οικονομικά δεν είμαι κ τόσο άνετα θα πρέπει να δώσω το 3 αναγκαστικά αν πάω για 4 το θέμα είναι οτι θα τα καταφέρω να το πουλήσω? δεν είμαι πολύ σχετική με το τι παίζει γι αυτό ρωτάω και δεν ξέρω αν είμαι και οφ τοπικ

odytsak
18-05-2015, 15:18
Εν έτει 2015 αξίζει και με το παραπάνω το PS4, έχουνε κυκλοφορήσει παιχνιδάρες για όλα τα γούστα.

Το ιδανικό θα ήταν να κρατήσεις το PS3 αλλά αφού υπάρχει οικονομικό πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς,
θα μπορέσεις σίγουρα να τα πουλήσεις, δεν τίθεται τέτοιο θέμα εφ'όσον βέβαια οι τιμές που θα βάλεις είναι ρεαλιστικές.

Slay
18-05-2015, 15:50
Πουλησε προσφατα φιλος μου, στον αδερφο μου το slim 320, με δευτερο DS3, Και καμια 15-αρια παιχνιδια (ολα τα assassin, ολα τα god of war, buzz με χειριστηρια, SFIV κ.α.) στα 150€

DrB
18-05-2015, 16:39
για το slim 320 με 2 χειριστηρια 2 Ps move ps camera buzz με 4 buzzers και πάνω απο 15 παιχνίδια gta v Last of us κλπ best sellers games πόσο θα ήταν καλή τιμή?

Slay
18-05-2015, 20:36
Μονο λογω GTAV και LoU θα ελεγα maximum 200, μανι μανι εβγαλες τα μισα λεφτα του Ps4.

odytsak
18-05-2015, 20:56
Eκτός από μια τιμή για όλα πακέτο μπορείς να βάλεις και ξεχωριστά τιμές στο καθένα.

DrB
18-05-2015, 21:31
Ναι απλα φοβαμαι οτι αν το σπασω θα μου μεινουν πραγματα που δε θα τα θελει κανεις. μεταχειρισμενο ps4 λετε ειναι επιφοβο?

- - - Updated - - -

αν σας εχω πρηξει ή αν ειμαι οφ τοπικ μου το λετε! απλα ειμαι ασχετη και με βοηθατε πολυ

Lefteris_X
18-05-2015, 22:15
Ωπ. Είδα μια μαγική λέξη! :D

DrB
18-05-2015, 22:22
η οποια ειναι?????

gonzalez
18-05-2015, 22:40
Μέχρι να βγει το Gran Turismo 7 το ps3 θα ζει και θα βασιλεύει... Έστω για μια φορά την εβομάδα, τις υπόλοιπες ps4, έστω και αυτό αρκεί για να το κρατήσει στη ζωή... :c025:

Lefteris_X
18-05-2015, 23:27
η οποια ειναι?????

Για να ακριβολογήσω, βρήκα ένα μαγικό γράμμα στο τέλος μιας συγκεκριμένης λέξης...

Και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με PS3/4, παιχνίδια και τιμές!

:a068:

DrB
18-05-2015, 23:44
εχω μια υπονοια οτι το μαγικο γραμμα κρυβεται στη λεξη ασχετη προς το τελος!! :P

Lefteris_X
19-05-2015, 10:21
You got it! (το -η)

Cheers.

:a055:

DrB
19-05-2015, 12:41
και γιατι ειναι μαγικο αυτο?? ειμαι μειοψηφια ε?

Lefteris_X
19-05-2015, 13:32
Εσύ τι λες;

Μαγεία σου λέω, believe me!

DrB
19-05-2015, 21:20
Σε όλους κάπως φαίνεται 24χρονων κοπέλα να παίζω video games! :a052:

Lefteris_X
19-05-2015, 23:13
Μια χαρά είσαι, που να σου πω άλλα "παραδείγματα ηλικιών" που φαίνονται φουλ "κάπως". :D

Συνέχισε ακάθεκτη. Αλλά να πηγαίνουμε και σε καμιά παραλία όμως, όχι μπροστά στην οθόνη/TV πολλή ώρα!

Daytime Dreamer
19-05-2015, 23:43
Μην κάνετε βλακείες και πουλάτε τα PS3 σας. Μπορεί ναι μην το PS2 να έχει ίσως την πιο μεγάλη βιβλιοθήκη παιχνιδιών αλλά το PS3 έχει και τεράστια και πάρα πολλά διαμάντια. Άμα αρχίσω να τα απαριθμώ δεν θα τελειώσουμε ούτε μεθαύριο.

DrB
20-05-2015, 19:50
θα το δωσω να παω για το 4 το πηρα αποφαση!