PDA

View Full Version : Απορίες σχετικά με το PS4



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

odytsak
13-12-2013, 02:42
Εχω πολλές απορίες (και από αύριο με την επίσημη κυκλοφορία θα γίνει ένας πανικός με απορίες από πάρα πολλούς χρήστες)
οπότε για αρχή ξεκινάω με την πιο βασική...

Εβαλα να κατεβάζει το BF4 στο PS4 που είναι αρκετά χρονοβόρο, γύρω στα 40GB μέγεθος,
στο PS3 άφηνα την κονσόλα ανοιχτή και πήγαινα για ύπνο,
τώρα στο PS4 αντί να την αφήσω ανοιχτή μπορώ να την βάλω σε standby και να συνεχίζει να κατεβάζει?
αν γίνεται είναι προτιμότερο σε standby? π.χ. υπάρχει κάποιο κέρδος στην κατανάλωση ρεύματος?

Και κάτι σχετικό με το thread... μη φοβάστε να ρωτήσετε οτιδήποτε,
αν ρωτήσετε κάτι θα φανείτε μια φορά άσχετος, αν δεν ρωτήσετε θα είστε πάντα.

iou21
13-12-2013, 11:50
καλημερα σε ολους καλο gaming μια ερωτηση παιδια επειδη σημερα μου ερχεται το ps4 απο αγγλια τι καλωδιο τροφοδοτικο πρεπει να παρω?thanks!!!!!!

Dragonpaul
13-12-2013, 11:56
Μια ερωτηση κι εγώ...
Το περιβάλλον του PS4 ειναι απόλυτα απόλυτα smooth;;;; Σε μερικές περιπτώσεις, πχ, οταν αλλάζω κατηγορία και αλλάζουν στην οθονη εικόνες, κατι καποια ελάχιστα σπασιματακια.
Εχει παρατηρήσει κανεις άλλος κατι τέτοιο; Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι το περιγράφω σωστα...

Nek_Food
13-12-2013, 12:26
Δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω την κονσόλα στα χέρια μου, αλλά οι εκτιμήσεις από όσα έχω διαβάσει:

Λογικά Stand by Οδυσσέα για να κλείσει και η APU όταν τελειώσει τις δουλειές της. Νομίζω καίει και την μισή ενέργεια ή έστω αρκετό μέρος από το να είναι στο μενού;

Ένα απλό καλώδιο EU όπως έχουν οι περισσότερες συσκευές ή έναν μετατροπέα. Το καλώδιο νομίζω είναι καλύτερο από το να έχεις το αγγούρι στην πρίζα.
3756

Λογικά Παύλο σχετίζεται με το Live Menu και την ταχύτητα του internet; Επειδή ρουφάει συνέχεια για πληροφορίες και όλα αυτά τα κουτάκια είναι real time μέσω internet, με τυχόν ταυτόχρονα downloads, ίσως να μπουκώνει και η γραμμή σου.

Nek_Food
13-12-2013, 12:31
Χμ... είδα για το θέμα του Παύλου, ότι μπορεί να "μπουκώνει" και ο ίδιος ο δίσκος επειδή κάνει πολλά πράγματα μαζί (installation, download, ενημερωση life tiles)

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14455-PS4-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82?p=485831&viewfull=1#post485831

psx3
13-12-2013, 15:26
Μια ερωτηση κι εγώ...
Το περιβάλλον του PS4 ειναι απόλυτα απόλυτα smooth;;;; Σε μερικές περιπτώσεις, πχ, οταν αλλάζω κατηγορία και αλλάζουν στην οθονη εικόνες, κατι καποια ελάχιστα σπασιματακια.
Εχει παρατηρήσει κανεις άλλος κατι τέτοιο; Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι το περιγράφω σωστα...
Πολλά μπορεί να φταίνε για αυτό (WebGL, PSN κλπ).

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι σαφέστατα γρηγορότερο από το in-game XMB του PS3.

mihalis13
13-12-2013, 15:28
Παιδια όσοι το έχετε παρει σήμερα και το λειτουργείτε.
Update κάνατε απο το στικάκι ή απο το ps4;;;

Snk
13-12-2013, 15:40
Που βλέπω αν ένα παιχνίδι έχει γίνει full install ή σε τι ποσοστό βρίσκεται η εγκατάσταση του ;

Dragonpaul
13-12-2013, 15:51
Σε γενικές γραμμές πάντως είναι σαφέστατα γρηγορότερο από το in-game XMB του PS3.
Γι'αυτο ούτε λόγος!!!! Δε το συζητώ!
Πάντως, ισχύει ετσι;;; Δε συμβαίνει μονο σε εμενα.

teambody
13-12-2013, 15:55
Το update το 1.52 το κάνατε απο το USB η το κατεβάσατε...Όσοι το κατεβάσατε πόση ωρα κάνει;;;

criter
13-12-2013, 15:59
Που βλέπω αν ένα παιχνίδι έχει γίνει full install ή σε τι ποσοστό βρίσκεται η εγκατάσταση του ;

Στο Library, φαινεται ποσα παιχνιδια εχεις κανει install, ποσα κατεβαινουν και οσα ειναι να κανεις download. Κατεβαζει και δυο μαζι ταυτοχρονα... τωρα κατεβαζω contrast και resogun.

Το update 1.52 ειναι 356Mb νομιζω, το κατεβασε γρηγορα.

adok13
13-12-2013, 16:05
ξερετε αν θα υποστιριζει μελλοντικα 3d bluray;εχουν πει κατι επισημα;
επισης εχει δοκιμασει κανεις τον browser;ειναι χαλια σαν του ps3;

hakoo
13-12-2013, 16:09
Πως σκατα μπορεις να κανεις pause το download? Εβαλα πολλα στη λιστα νομιζοντας οτι μπορω να κανω pause οπως στο ps3 αλλα δεν βλεπω πουθενα επιλογη... Κατεβαζει μεν ολα αυτα ταυτοχρονα αλλα με ρυθμους χελωνας.

psx3
13-12-2013, 16:26
Πως σκατα μπορεις να κανεις pause το download? Εβαλα πολλα στη λιστα νομιζοντας οτι μπορω να κανω pause οπως στο ps3 αλλα δεν βλεπω πουθενα επιλογη... Κατεβαζει μεν ολα αυτα ταυτοχρονα αλλα με ρυθμους χελωνας.
Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή pause ακόμα...

hakoo
13-12-2013, 16:53
I learned it the hard way :silly:
Επισης δεν βλεπω πουθενα επιλογη για sign out from psn, δεν παιζει να μην υπαρχει ουτε αυτο...

psx3
13-12-2013, 16:55
Αυτό υπάρχει (στην επιλογή PSN), αλλά όπως είχα πει ζητάει πάλι κωδικό για sign in...

tsakali GR
13-12-2013, 17:21
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει upgrade τους PS3 τίτλους του προγράμματος αναβάθμισης σε PS4 digital για να μας πει ποιο είναι το κόστος;

Αναφέρομαι στα Battlefield 4, NBA2K14, Assassin's Creed 4 και Call of Duty 4. Γενικά έχει λειψυδρία τίτλων PS4 στην αγορά (χώρια ότι το κόστος των εκδόσεων PS4 είναι στο θεό) και ίσως συμφέρει να τα πάρω PS3 και να κάνω upgrade.

mihalis13
13-12-2013, 17:25
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει upgrade τους PS3 τίτλους του προγράμματος αναβάθμισης σε PS4 digital για να μας πει ποιο είναι το κόστος;

Αναφέρομαι στα Battlefield 4, NBA2K14, Assassin's Creed 4 και Call of Duty 4. Γενικά έχει λειψυδρία τίτλων PS4 στην αγορά (χώρια ότι το κόστος των εκδόσεων PS4 είναι στο θεό) και ίσως συμφέρει να τα πάρω PS3 και να κάνω upgrade.

Στο 2Κ ειναι 15 ευρω

Slay
13-12-2013, 17:31
Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή pause ακόμα...

cancel τουλαχιστον εχει? ημαρτον πια αυτη η sony

hakoo
13-12-2013, 17:35
^^Eχει delete που ειναι σαν το cancel ουσιαστικα.
Κλασσικα η Sony παντως δεν μπορει αν δεν βαλει καποιες ηλιθιες και ακατανοητες επιλογες.

nickolas82
13-12-2013, 18:04
Εγώ θέλω να ρωτήσω αν γενικά πρέπει να φοβάμαι το stand by μην καεί η κονσόλα (δηλαδή μήπως πρέπει να γίνεται shut down που και που όπως τα pc). Επίσης σε stand by επειδή δεν παρατήρησα φαίνεσαι online ή offline;

stormare
13-12-2013, 18:05
ρε παιδες ειναι φυσιολογικο το ingame install μεσα στα downloaded games?παει παρα πολυ αργα (σε αφηνει να παιξεις καποιο quick match στο 2k πχ αλλα ειναι στο 19% κανα πενταλεπτο.

criter
13-12-2013, 18:13
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει upgrade τους PS3 τίτλους του προγράμματος αναβάθμισης σε PS4 digital για να μας πει ποιο είναι το κόστος;

Αναφέρομαι στα Battlefield 4, NBA2K14, Assassin's Creed 4 και Call of Duty 4. Γενικά έχει λειψυδρία τίτλων PS4 στην αγορά (χώρια ότι το κόστος των εκδόσεων PS4 είναι στο θεό) και ίσως συμφέρει να τα πάρω PS3 και να κάνω upgrade.

Eγω τα ειχα παρει ηδη για το PS3. Τωρα να σου πω την αληθεια, δεν ξερω κατα ποσο θα τα ξαναπαιξω στο PS3 πλεον. Aναβαθμισα και αγορασα φθηνοτερα για PS4 τα NBA2K14 με 15 ευρω, το Assassins Creed 4, με 9,99 ευρω και Call of Duty:Ghosts με 9,99 ευρω. Βαζεις το reddem code στο PS Store και μετα τα αγοραζεις με την εκπτωση.

Ειναι τεραστια σε μεγεθος παντως, οποτε καλυτερα ενα-ενα να κατεβαινουν μιας και δεν υπαρχει η επιλογη pause ακομα και τα κατεβαζει ολα μαζι και αργει. Το ΝΒΑ2Κ14 ειναι 41Gb περιπου και 21GB ειναι το Assassins και 14 GB ειναι το COD.

Υποψιν θα πρεπει να υπαρχει παντα το δισκακι του παιχνιδιου για PS3, και να ειναι μεσα στο PS4 καθε φορα που θελουμε να παιξουμε. Μονο την πρωτη φορα και την ωρα που κανει download και μεχρι να γινει install , εχει μια προειδοποιηση που λεει να μην το εχεις μεσα στο PS4 μεχρι να γινει install.

odytsak
13-12-2013, 18:19
Που βλέπω αν ένα παιχνίδι έχει γίνει full install ή σε τι ποσοστό βρίσκεται η εγκατάσταση του ;

Στο BF4 που κατέβασα χρειάζεται 6GB από τα 37GB για να κάνει install,
μπαίνεις στο παιχνίδι και σου λέει campaign 100% και μπορείς να παίξεις
και για full game σου λέει π.χ. 40% και συνεχίζει και κατεβάζει χωρίς να βλέπεις από κάπου από το ΧΜΒ το ποσοστό, μόνο από το in-game menu βλέπεις το ποσοστό.

mihalis13
13-12-2013, 18:37
Αυτο με το guest/new user οταν ενεργοποιείς το 2ο χειριστήριο τι ειναι;;Γιατι δεν ειναι απλό όπως στο pa3;;υπάρχει τρόπος να ειναι όπως στο ps3;;

psx3
13-12-2013, 18:38
Αυτο με το guest/new user οταν ενεργοποιείς το 2ο χειριστήριο τι ειναι;;Γιατι δεν ειναι απλό όπως στο pa3;;υπάρχει τρόπος να ειναι όπως στο ps3;;
Όχι και συμφωνώ μαζί σου ότι είναι σπαστικό. Είναι χρήσιμο μόνο για splitscreen games (δεν υπάρχουν ακόμα τέτοια από όσο γνωρίζω).

stormare
13-12-2013, 19:08
ρε παιδες ειναι φυσιολογικο το ingame install μεσα στα downloaded games?παει παρα πολυ αργα (σε αφηνει να παιξεις καποιο quick match στο 2k πχ αλλα ειναι στο 19% κανα πενταλεπτο.
ακυρο παιδες.κατι σαν rogue download του υπολοιπου game κανει το οποιο το βλεπετε αν πατε στο game page και πατησετε options-info.
τσαμπα το διαβασμα το καιρο.παλι ψαρια ειμαστε :P

De-lee_GR
13-12-2013, 20:19
Εχω βάλει να κατέβασω FIFA και nba και απλά δεν καταλαβαίνω χριστο .
Το φιφα digital το άλλο με το discount
Ενώ λέει ότι θέλει μιάμιση ώρα το ΝΒΑ ακόμα το άλλο έχει κατέβει κομπλε ; Και αν ναι γιατί δεν παίζει κ θέλει install ? μα τον Θεό λες κ εσκασα από τα βάθη της Αφρικής νιωθω

odytsak
13-12-2013, 21:02
Αυτο με το guest/new user οταν ενεργοποιείς το 2ο χειριστήριο τι ειναι;;Γιατι δεν ειναι απλό όπως στο pa3;;υπάρχει τρόπος να ειναι όπως στο ps3;;

Εγώ από τη μεριά μου το βρήκα θετικό, μπορεί να κερδίσει trophies ο φίλος, ο αδελφός κλπ στο δικό του account,
π.χ. στο playroom αν μπουν δυο άτομα να παίξουν hockey δίνει και στους δύο το ίδιο trophy.


ακυρο παιδες.κατι σαν rogue download του υπολοιπου game κανει το οποιο το βλεπετε αν πατε στο game page και πατησετε options-info.
τσαμπα το διαβασμα το καιρο.παλι ψαρια ειμαστε :P

Settings-system storage management-applications και φαίνεται το status του παιχνιδιού, πόσο δηλαδή απομένει για το full download.

Eχουμε να μάθουμε πολλά, συνεχώς ανακαλύπτουμε καινούρια πράγματα. :P

psx3
13-12-2013, 21:36
Εγώ από τη μεριά μου το βρήκα θετικό, μπορεί να κερδίσει trophies ο φίλος, ο αδελφός κλπ στο δικό του account,
π.χ. στο playroom αν μπουν δυο άτομα να παίξουν hockey δίνει και στους δύο το ίδιο trophy.
Όπως και να' χει, πρέπει να υπάρχουν επιλογές για όλους.

Να υπάρχει και το κλασικό σύστημα του PS3, να υπάρχει και το καινούριο για τα splitscreen/local multiplayer...

LAZAGR76
13-12-2013, 22:09
ενω με τις ιδιες ρυθμισεις hdmi το ps3 μου εβγαζε 5.1 ηχο στον ενισχητη τωρα με το ps4 στα setings δεν εχει 5.1 επιλογη και δεν βγαζει 5.1 .το εχει δοκιμασει κανεις αλλος?

tsakali GR
13-12-2013, 22:58
Ρε guys έχω συνδέσει καλώδιο digital optical στην κονσόλα και έχω επιλέξει ω primary από το μενού του ήχου το digital αλλά ο ήχος παίζει και από τα ηχεία της TV και απο τα Z5500. Μόνο αν κάνω mute δεν ακούγεται. Τι κάνω λάθος;

Nek_Food
13-12-2013, 23:00
Πάντως για όποιους έψαχναν που μπορούν να κάνουν download τα παιχνίδια τους κλπ που εχουν αγοράσει από το store, ουσιαστικά την download list, πρέπει να είναι όπως το βλέπω το library τέρμα δεξιά. Εμένα όλα όσα έχω αγοράσει κα αφορούν το PS4 παιχνίδια και πρόσθετα, φαίνονται εκεί.

lak100
13-12-2013, 23:07
εχω ενα φλασακι kingston 64gb σε FAT32 αλλα δεν το αναγνωριζε το PS4 για το update μολις εβαλα ενα 2gb που εχω ολα καλα εχει κανεας να δοκιμασει να μου πει

Kkritikos
13-12-2013, 23:08
Ρε guys έχω συνδέσει καλώδιο digital optical στην κονσόλα και έχω επιλέξει ω primary από το μενού του ήχου το digital αλλά ο ήχος παίζει και από τα ηχεία της TV και απο τα Z5500. Μόνο αν κάνω mute δεν ακούγεται. Τι κάνω λάθος;
Πρεπει να εχει θεμα με το οπτικο/hdmi, κ εμενα τα ιδια μου κανει

stormare
13-12-2013, 23:21
εμενα μου εκανε στην αρχη κατι θεματακια ο ηχος στο dolby και απλα πηγα στα audio settings και επελεξα bitstream dolby απο pcm που ηταν αρχικα και εστρωσε.

VoleMaulder
14-12-2013, 04:38
Δοκίμασε κανείς το DS4 στο PS3;

jk_blue_tiger
14-12-2013, 05:03
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει upgrade τους PS3 τίτλους του προγράμματος αναβάθμισης σε PS4 digital για να μας πει ποιο είναι το κόστος;

Αναφέρομαι στα Battlefield 4, NBA2K14, Assassin's Creed 4 και Call of Duty 4. Γενικά έχει λειψυδρία τίτλων PS4 στην αγορά (χώρια ότι το κόστος των εκδόσεων PS4 είναι στο θεό) και ίσως συμφέρει να τα πάρω PS3 και να κάνω upgrade.

ΠΡΟΣΟΧΗ σε οποιον σκοπευει να αγορασει την PS3 εκδοση του NBA 2K14 και να αναβαθμισει σε αυτην του PS4.
Συγκρινοντας τις τιμες τους:
Εκδοση αναβαθμισης απο PS3 σε PS4 = 55€ Συνολο (40€ game PS3 + 15€ upgrade)
Εκδοση PS4 = 70€
επελεξα φυσικα την 1η επιλογη αλλα την πατησα.
Μεσα στο κουτακι δεν υπαρχει κωδικος για να αγορασω την αναβαθμιση!
Στο αγγλικο amazon γραφουν οτι μονο η πρωτη "φουρνια" ειχε μεσα τον κωδικο ενω αυτη που κυκλοφορει τωρα οχι.
Εαν η εκδοση που βρειτε εχει ενα στικερακι σαν το παρακατω:
http://i.ebayimg.com/t/NBA-2K14-PS3-WITH-PS4-UPGRADE-CODE-BRAND-NEW-/00/s/MTYwMFgxMjAw/z/43oAAOxyLN9SphtJ/$_12.JPG

τοτε πιθανως θα μπορεσετε να εξαργυρωσετε την αναβαθμιση.
Δαιφορετικα ξεχαστε το.
Τι να πω πια... Πρεπει να διαβαζουμε και συζητησεις στο amazon για να βρουμε τι φταιει.
Αυριο θα επικοινωνησω με το καταστημα για επιστροφη.

iou21
14-12-2013, 05:34
paidia kalimera mporo na vlepo meso video ti paizei enas filos ekeinh ti stigmi live kai pos?

teambody
14-12-2013, 09:23
Ερωτηση
Ποια είναι πιο κατάλληλη θέση όρθιο με βάση η κάτω χωρίς τη βάση;;;

djpar
14-12-2013, 10:07
ρε παιδια εχει καταλαβει κανεις πως μπορω να βγαλω βιντεο? πχ παταω διπλο share και βγαζει ενα εικονιδιο αυτο τι σημαινει, εγω νομιζα οτι αρχιζει να γραφει τελικα δεν βλεπω καποια βιντεο

Nek_Food
14-12-2013, 10:15
Εγώ πάντα ξάπλα τις εχω τις κονσόλες μου...

Για το share
http://manuals.playstation.net/document/en/ps4/share/about_share.html

djpar
14-12-2013, 10:18
ναι αρα εγω κανω ξεκινημα απο το σημειο αλλα μετα απο 5 λεπτα που βγαινω απο το παιχνιδι δεν βλεπω τιποτα...ΕΛΕΟΣ

DJTaurus
14-12-2013, 12:19
Οργάνωση των tiles παίζει?

Lefteris_X
14-12-2013, 12:33
παπάρια παίζει.

αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το Tile στο οποίο έκανες κλικ για να παίξεις τελευταία φορά, μετά εμφανίζεται πρώτο στην σειρά από αριστερά. Τελείως λε παπαριέν στήσιμο......γιατί τέρμα δεξιά έχουμε και το Library......που μας ξαναδείχνει......τα παιχνίδια και μόνο αυτά.

ένα κουλό που συνάντησα:

κλείνω εχτές το PS4, μέσω standby. Αντί να κλείσει σε 4-5 σεκς ως συνήθως......έκανε άνω των 10 σεκς.....και άρχισα να ψυλλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.
Όντως, ακούστηκε ένα τριπλό μπίπ (ίδιο με αυτό του PS3 σε αντίστοιχη περίπτωση), που σημαίνει ότι το σύστημα έκανε μπήκε σε standby με το ζόρι (forced είναι ο όρος). Επαναλαμβάνω: το ίδιο ηχητικό σήμα έκανε και το PS3 όταν το έκλεινες και το σύστημα κάπου είχε σκαλώσει και έκανε με το ζόρι shutdown.

Το αφήνω μερικά σεκς σε κατάσταση standby και μετά το άναψα πάλι. "Ξύπνησε" το σύστημα σε μερικά σεκς (δεν λέγεται αυτό boot-άρισμα, γιατί είναι "ξύπνημα" από κατάσταση αναμονής)...............και τελικά είχα δίκιο: το σύστημα από πριν μπει σε forced standby είχε φάει σκάλωμα, καθώς ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ game tile δεν μπορούσα να κάνω τίποτα: ούτε να πατήσω X ώστε να το παίξω, ούτε ΚΑΝ εμφανίζονταν από κάτω του οι επιλογές για πληροφορίες, σχόλια κλπ. Απλά τίποτα δεν μπορούσες να κάνεις.

Συνεπώς, αρχίσαμε τα κόλπα από τις εποχές των παλιών Windows: αναγκαστικό shutdown και μετά ξανά boot-άρισμα και όλα ΟΚ.
Εύγε Σονυ. Προγραμματιστάρες στο Japan για μικρά συστήματα. Τελικά αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν να προγραμματίζουν πλέον μόνο ρομπότ, τεράστια mainframe supercomputers και τεχνητές νοημοσύνες. Για μικρά consumer συστήματα την έχουν χάσει την μπάλα πιστεύω (σε τέτοια καταναλωτικά προϊόντα έχει μεγάλο πρόβλημα στο λογισμικό τους η Σονυ, αρκεί να δείτε το χάλι software που είχε αρχικά βγάλει για πανάκριβους φακούς ειδικά για χρήση σε ταμπλέτες/κινητά, να δείτε τις άθλιες ταμπλέτες που έχει από μεριάς λογισμικού κλπκλπ).

DJTaurus
14-12-2013, 12:46
Αυτό που λες ότι στα tiles δεν σου εμφάνιζε καμία επιλογή και δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα μου το έχει κάνει και εμένα... όχι σε ανάλογη περίπτωση με την δικιά αλλά σε απλή περιήγηση στο menu. "Έστρωσε" με είσοδο/έξοδο στις ρυθμίσεις.

odytsak
14-12-2013, 13:16
Ο φορτιστής μου από το HTC κινητό γράφει 5V=1000mA

και το DS4 5V=800mA

θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στην μπαταρία αν το φορτίζω από κει?

Δείχνει πάντως ότι φορτίζει κανονικά, αναβοσβήνει κίτρινο το φωτάκι.

Lefteris_X
14-12-2013, 13:20
καλό θα είναι να μην το φορτίσεις από εκεί. Δεν θα πάθει τίποτα, αλλά ενδέχεται η ροή του μεγαλύτερου φορτίου να "κουράσει" σχετικά τις κυψέλες της μπαταρίας.

PS4 σε standby ή σε κάποια πηγή με εφάμιλλα βολταμπέρ. Ιδανικά θα πρέπει να είναι τα ίδια ή έστω λιγότερα (που θα αυξήσει την ώρα πλήρους φόρτισης) - όχι όμως παραπάνω.

Καθαρά από εμπειρία αυτά, όχι ότι είναι "νόμος".

psx3
14-12-2013, 14:24
Ξέρεις κανείς πως ξεκινάμε το Toy Maker DLC (το έχω installed), όπου παίζεις με το Vita σαν ταμπλέτα;

Ενεργοποίησα χτες το second screen ενώ ήμουν στο Playroom, αλλά δεν έβγαλε κάποια επιλογή...

djpar
14-12-2013, 14:48
παπάρια παίζει.

αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το Tile στο οποίο έκανες κλικ για να παίξεις τελευταία φορά, μετά εμφανίζεται πρώτο στην σειρά από αριστερά. Τελείως λε παπαριέν στήσιμο......γιατί τέρμα δεξιά έχουμε και το Library......που μας ξαναδείχνει......τα παιχνίδια και μόνο αυτά.

ένα κουλό που συνάντησα:

κλείνω εχτές το PS4, μέσω standby. Αντί να κλείσει σε 4-5 σεκς ως συνήθως......έκανε άνω των 10 σεκς.....και άρχισα να ψυλλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.
Όντως, ακούστηκε ένα τριπλό μπίπ (ίδιο με αυτό του PS3 σε αντίστοιχη περίπτωση), που σημαίνει ότι το σύστημα έκανε μπήκε σε standby με το ζόρι (forced είναι ο όρος). Επαναλαμβάνω: το ίδιο ηχητικό σήμα έκανε και το PS3 όταν το έκλεινες και το σύστημα κάπου είχε σκαλώσει και έκανε με το ζόρι shutdown.

Το αφήνω μερικά σεκς σε κατάσταση standby και μετά το άναψα πάλι. "Ξύπνησε" το σύστημα σε μερικά σεκς (δεν λέγεται αυτό boot-άρισμα, γιατί είναι "ξύπνημα" από κατάσταση αναμονής)...............και τελικά είχα δίκιο: το σύστημα από πριν μπει σε forced standby είχε φάει σκάλωμα, καθώς ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ game tile δεν μπορούσα να κάνω τίποτα: ούτε να πατήσω X ώστε να το παίξω, ούτε ΚΑΝ εμφανίζονταν από κάτω του οι επιλογές για πληροφορίες, σχόλια κλπ. Απλά τίποτα δεν μπορούσες να κάνεις.

Συνεπώς, αρχίσαμε τα κόλπα από τις εποχές των παλιών Windows: αναγκαστικό shutdown και μετά ξανά boot-άρισμα και όλα ΟΚ.
Εύγε Σονυ. Προγραμματιστάρες στο Japan για μικρά συστήματα. Τελικά αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν να προγραμματίζουν πλέον μόνο ρομπότ, τεράστια mainframe supercomputers και τεχνητές νοημοσύνες. Για μικρά consumer συστήματα την έχουν χάσει την μπάλα πιστεύω (σε τέτοια καταναλωτικά προϊόντα έχει μεγάλο πρόβλημα στο λογισμικό τους η Σονυ, αρκεί να δείτε το χάλι software που είχε αρχικά βγάλει για πανάκριβους φακούς ειδικά για χρήση σε ταμπλέτες/κινητά, να δείτε τις άθλιες ταμπλέτες που έχει από μεριάς λογισμικού κλπκλπ).

κακος πηρες το ps4 day one,που να παιξεις δηλαδη nba 2k που κανει σπασιματα ο ηχος

tsakali GR
14-12-2013, 14:51
Ρε guys έχω συνδέσει καλώδιο digital optical στην κονσόλα και έχω επιλέξει ω primary από το μενού του ήχου το digital αλλά ο ήχος παίζει και από τα ηχεία της TV και απο τα Z5500. Μόνο αν κάνω mute δεν ακούγεται. Τι κάνω λάθος;

Επανέρχομαι με το θέμα του ήχου. Αν στα settings το αφήσω το Linear PCM τότε ακόμη και όταν μπαίνω σε παιχνίδι (π.χ. NBA2K, Killzone) βλέπω στα ηχεία Z5500 ότι δεν παίζει σε Dolby ή DTS, αλλά απλό surround. Επίσης εννοτείται φυσικά συνεχίζει και παίζει και από τα ηχεία της TV. Εάν τώρα δοκιμάσω να βάλω στα settings Bitstream DTS ή Bitstream Dolby και βάλω να παίξω, το παιχνίδι ακούγεται σε DTS/DOlby αλλά κάνει πολλά παράσιτα κατά διαστήμα και ακούγεται σαν corrupted ο ήχος. WTF?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είναι δυνατόν να έχω τα Z5500 και να μην μπορεί η κονσόλα να στείλει από Digital Optical σήμα; Ξέρεις κανείς τίποτα επ'αυτού;

djpar
14-12-2013, 15:05
εχει θεμα ο ηχος σε αρκετα παιχνιδια και εγω με hdmi και liniar pcm εχω θεμα με το nba 2k

psx3
14-12-2013, 15:15
Εγώ έχω HDMI 7.1 receiver και δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζει 7.1 LPCM... δεν βλέπω και αναλυτικές επιλογές όπως είχαμε στο PS3, ούτε στο OS, ούτε στα games.

π.χ. Τώρα παίζω KZ:SF και ο ήχος είναι αρκετά meh συγκριτικά με το KZ3 όπου πραγματικά έδινε ρέστα στον ακουστικό τομέα! Μόνο σε εμένα είναι έτσι;

tsakali GR
14-12-2013, 16:27
εχει θεμα ο ηχος σε αρκετα παιχνιδια και εγω με hdmi και liniar pcm εχω θεμα με το nba 2k


Εγώ έχω HDMI 7.1 receiver και δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζει 7.1 LPCM... δεν βλέπω και αναλυτικές επιλογές όπως είχαμε στο PS3, ούτε στο OS, ούτε στα games.

π.χ. Τώρα παίζω KZ:SF και ο ήχος είναι αρκετά meh συγκριτικά με το KZ3 όπου πραγματικά έδινε ρέστα στον ακουστικό τομέα! Μόνο σε εμένα είναι έτσι;

Το έψαξα λίγο και από όσο διαβάζω online όλοι έχουν προβλήματα με τον ήχο, ειδικά σε θέμα σύνδεσης ηχοσυστημάτων με καλώδιο optical. Δεν υπάρχει τρόπος να στείλει σήμα DTS/Dolby 5.1 χωρίς να έχει glitches και σπασίματα, άρα η μόνη λύση είναι απλό Linear PCM για να ακούς σωστά. Για τα υπόλοιπα κύριε ελέησον όταν η Sony αποφασίσει να δώσει σωστά settings για τον ήχο.

Από εκεί και πέρα αν θες ήχο 5.1 και πάνω, θέλει "πατέντες" χωρίς πάλι να είναι σίγουρο ότι θα ακούγεται σωστά.
Μόνο εάν βγει κανένα patch είτε από τη Sony για την κονσόλα, είτε από τις εκδότριες εταιρείες για το κάθε παιχνίδι.

Έλεος πάντως, αστεία και απαράδεκτα πράγματα...
Έχω σπαστεί τόσο πολύ που έχω αρχίσει να σκέφτομαι να δώσω την κονσόλα και να περιμένω κανένα χρόνο για να το πάρω...

http://uk.ign.com/wikis/playstation-4/PS4_Audio_Problems

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=725299

http://www.gamefaqs.com/boards/691087-playstation-4/68006878

psx3
14-12-2013, 16:32
Το auto-detection μας μάρανε... μια χαρά ήταν οι manual advanced ρυθμίσεις του PS3.

psx3
14-12-2013, 16:38
http://www.avsforum.com/t/1500435/ps4-linear-pcm-outputting-only-stereo-over-hdmi-on-sony-es-receiver-anyone-else

Α τέλεια... stereo only μέσω HDMI.

odytsak
14-12-2013, 16:50
Aπό την πρώτη επιλογή έχω βάλει οptical (αντί για το default hdmi)
και από την τρίτη επιλογή dts (αντί για το default pcm).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ήχο, κοψίματα κλπ διάφορα τέτοια, ο ήχος είναι τέλειος και πολυκάναλος.

- - - Updated - - -


Ξέρεις κανείς πως ξεκινάμε το Toy Maker DLC (το έχω installed), όπου παίζεις με το Vita σαν ταμπλέτα;

Ενεργοποίησα χτες το second screen ενώ ήμουν στο Playroom, αλλά δεν έβγαλε κάποια επιλογή...

Δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα, έχω πάρει και όλα τα trophies του εν λόγω dlc,
http://psnprofiles.com/trophies/2166-THE-PLAYROOM/odytsak
είσαι σίγουρος ότι έχεις κατεβάσει το dlc και ότι έχεις κάνει επανεκκίνηση την εφαρμογή αφού εγκατασταθεί?

psx3
14-12-2013, 16:52
Ναι, 2 φορές install έκανα. Στο περιστρεφόμενο menu δεν βγάζει κάτι extra...

odytsak
14-12-2013, 16:55
Mπες στο ΑR bots και άνοιξε το Vita ως second screen.

Nerven
14-12-2013, 16:58
Τα ίδια με τον Οδυσσέα έχω βάλει (ρυθμίσεις) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Καθαρό DTS.

FotisGRC
14-12-2013, 17:05
paidia kalimera mporo na vlepo meso video ti paizei enas filos ekeinh ti stigmi live kai pos?

Καλή ερώτηση.. Τελικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Να πάω δηλαδή σε ένα φίλο απο την Friendlist και να βλέπω τι παίζει εκείνη τη στιγμή.. ( Λογικά αφου το επιτρέψει εκείνος)

psx3
14-12-2013, 17:19
Μόνο αν κάνει streaming εκείνη την ώρα.

djpar
14-12-2013, 17:56
τελικα μαλλον δεν γραφει παντα οσο εμεις παιζουμε, απο οτι καταλαβα πρεπει να πατησω 2 φορες το share button και ξανα 2φορες για να αρχισει να γραφει μετα μολις ξαναπατησω 2 φορες σταματαει να γραφει σε ενα αρχειο και ξεκιναει νεο. Αν δεν πατησω share δεν εχω υλικο απο το gameplay μου

panos74gr
14-12-2013, 18:00
Επειδή δεν τραβούσε το wifi μου, το συνέδεσα σε ενα παλαιό ζεύγος powerline adapter που είχα (Ethernet πάνω απο το δίκτυο ρεύματος του σπιτιού).

Στα connection settings μου έβγαλε nat type 2. Είναι καλο αυτο; Αν όχι πως μπορω να το βελτιώσω;

Ευχαριστώ

djpar
14-12-2013, 18:01
και εγω με dmz nat 2 εχω το θεμα ειναι δεν ξερω πως δουλευει καθολου αυτο με το ρευμα

kostas1234
14-12-2013, 19:35
pataw to koumpi share giati thelw na kanw upload videos kai dn mou enevainoun sto facebook.xreiazete kapoia rithmisi na kanw?

kostas1234
14-12-2013, 19:51
παταω το κουμπι share γιατι θελβ να κανω upload βιντεο και δε μου ανεβαινουν στο facebook.χρειαζεται καποια ρυθμιση να κανω?

FotisGRC
14-12-2013, 19:52
Μόνο αν κάνει streaming εκείνη την ώρα.

Μέσω Τwitch μόνο δηλαδή?

LAZAGR76
14-12-2013, 20:03
και γω παιδευτικα πολυ με τον ηχο.με hdmi μονο στερεο!!! με οπτικη εχω 5.1. μετα απο παιδεμαρα ξαφνικα δεν εχω μεταδοση του αγωνα απο τους σπικερς του αγωνα και το εχω ψαξει αρκετα.

psx3
14-12-2013, 20:06
Μέσω Τwitch μόνο δηλαδή?
Twitch/ustream

Kapa
14-12-2013, 20:13
Σε οσους βγαζει nat 2,εχετε ανοιξει ολα τα ports?

TCP: 80, 443, 1935, 3478, 3479, 3480
UDP: 3478, 3479

nickolas82
14-12-2013, 20:26
Μια ακόμη ερώτηση. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να αγοράσω παιχνίδια digital από το amazon.com όταν δεν δέχεται την πιστωτική κάρτα (γράφει πως οι αγορές είναι μόνο για κατοίκους Αμερικής). Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος; Το έχει δοκιμάσει μήπως κανείς;

psx3
14-12-2013, 20:27
Σε οσους βγαζει nat 2,εχετε ανοιξει ολα τα ports?

TCP: 80, 443, 1935, 3478, 3479, 3480
UDP: 3478, 3479
Το NAT Type 2 είναι μια χαρά! Το 3 μόνο είναι πρόβλημα.

Kapa
14-12-2013, 20:31
Το NAT Type 2 είναι μια χαρά! Το 3 μόνο είναι πρόβλημα.

type 1(open)
type 2(moderate)
type 3(strict)

Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Kapa
14-12-2013, 20:54
Οποτε το NAT Type 2 ειναι το ιδανικο...οκ

De-lee_GR
14-12-2013, 21:17
Το ότι δεν παίζει κάνει audio cd ( δεν μιλάω για mp3 ) , το χει παρατηρήσει κανεις ;;;;

Kapa
14-12-2013, 21:25
Το ότι δεν παίζει κάνει audio cd ( δεν μιλάω για mp3 ) , το χει παρατηρήσει κανεις ;;;;

Ναι δεν υπαρχει αναπαραγωγη audio cd.....αλλα ενταξει τωρα.

Μιλαμε για audio cd.Τι ποσοστο υπαρχει σημερα που χρησιμοποιει audio cd?

Σε λιγο θα φωναζουμε οτι απουσιαζει υποστηριξη 8mb memory card.

psx3
14-12-2013, 21:30
Εφ' όσον υπάρχει το infrared laser, τότε θα πρέπει να τα διαβάζει/αναπαράγει. Δεν είναι το ίδιο με τις memory cards ή τις VHS κασέτες που έχουν άλλο form factor.

Μπορεί κάποιος να θέλει να ripάρει Audio CD στον σκληρό...

De-lee_GR
14-12-2013, 21:33
Καμία σχέση φίλε μου η σύγκριση σου ... Οπως παίζει DVD θα έπρεπε να παίζει κ audio cd ! Δεν μιλάω για mp3 λόγω δικαιωμάτων κτλ .
Σε ένα set up που κανεις στο σπίτι σου υποτίθεται πως ένα καλό μηχάνημα όπως το ps4 θα έπρεπε να το κάνει .. Θα με αναγκάσει δλδ ένα μηχάνημα των 400 ευρώ να αγοράσω και ένα ακόμα .. Για να ακούσω μουσική στο σπίτι .. Το πιο απλό πράγμα στον κόσμο δλδ απο την στιγμή που πούλησα το ps3

Kapa
14-12-2013, 21:52
Ενα παραδειγμα εδωσα για την παλαιοτητα της τεχνολογιας.

Και βεβαια θα μπορουσαν να βαλουν αναπαραγωγη cd.Οπως θα μπορουσαν να βαλουν και χιλιες δυο εφαρμογες που δεν υπαρχουν,υποστηριξη εξωτερικων δισκων,backwards compatibility,υποστηριξη wifi ac συχνοτητων.Ενα καρο μπορω να σου βρω.

Δεν μπορουν να φτιαξουν ενα μηχανημα που καλυπτει ολες τις αναγκες ολων των καταναλωτων.

tonybsg
14-12-2013, 21:56
Απίστευτο για μένα είναι και η μη αναπαραγωγή BD3D.

Από κει και πέρα, μελλοντικά, όπως είχε πει ο Yoshida αν δεν κάνω λάθος, θα προστεθεί υποστήριξη για διάφορες από τις ελλείψεις που συζητάμε.

Nek_Food
14-12-2013, 22:15
Το έχω ξαναπεί, καταχαρήκαμε όταν βγήκαν και είπαν ότι επικεντρώνονται στο gaming. Τώρα με πλάγιους τρόπους πάνε να μας ταΐσουν με το ζόρι τα music/video unlimited που δεν έχουμε καν σαν χώρα (βασικά δεν είδα καμία υπηρεσία - app). Προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ στις προηγούμενες κονσόλες μου με media δυνατότητες, ούτε μουσικής ούτε εικόνας, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχουν τα αυτονόητα διαθέσιμα και όποιος θέλει τα χρησιμοποιεί στο κάτω της γραφής. Απαράδεκτο να κάνει λιγότερα και από το PS3, που έκανε πολλά αλλά είχε και ελλείψεις. Βέβαια όλα αυτά διορθώνονται με απλά firmware updates όπως έγιναν πολλές προσθήκες και στο PS3, απλά θα πήξουμε από αυτά από ότι φαίνεται.

LAZAGR76
14-12-2013, 23:40
και γω παιδευτικα πολυ με τον ηχο.με hdmi μονο στερεο!!! με οπτικη εχω 5.1. μετα απο παιδεμαρα ξαφνικα δεν εχω μεταδοση του αγωνα απο τους σπικερς του αγωνα και το εχω ψαξει αρκετα.

τελικα το προβλημα που ειχα με το φιφα διορθωθηκε μονο με διαγραφη του παιχνιδιου απο τον σκληρο και ξαναεγκατασταση.αν το συναντηση κανενας καντε το ιδιο.

patso
15-12-2013, 02:01
Δεν καταλαβα γιατι σβηστικε το ποστ πιο πριν εχω μερικές απορίες σχετικά με το νεο μας μηχανιμα

Μπαίνω στο ψητό,
Ειναι δυνατόν οταν κανείς κανονικό Turn off να ξαναενεργοποιησεις την κονσόλα απο remote play με το vita,γιατι εγω μονο απο το standby μπορώ να το κάνω.

Και κάτι ακόμα, ειναι σχετικά με τον ήχο, έχει καταφέρει κανείς να βγάλει μέσω hdmi out σε bitstream Dolby η bitstream DTS, εχω τα Ζ5500 κ δεν μπορώ,εχω μονο στερεό ήχο.Παντος στο PS3 γινόταν, τώρα ίσως ειναι κ θέμα μελλοντικού firmware. Πάντα για HDMI OUT μιλάω κ όχι την οπτική του PS4. Παντός προτιμώ το XMB κι ας είχε πιο τεχνικούς όρους στα settings παρά το απλοποιημενο και στο ΄ποδί΄ για να προλάβουμε dynamic menu.

patso
15-12-2013, 02:05
Σορρυ για το 2πλο ποσταρισμα, μου έδειξε λάθος το tapatalk, μπορεί να διορθωθεί το σφάλμα και σορρυ πάλι

lak100
15-12-2013, 10:42
μια μαλλον χαζη ερωτηση δεδομενου οτι η λυχνια ειναι ανοκτη ολη την ωρα δεν υπαρχεθ περιπτωση να καει? τι αντοχες εχει το led? θα την βγαλει τη 6ετια που μαλλον θα ειναι ο κυκλος ζωης του PS4?

LAZAGR76
15-12-2013, 10:56
Δεν καταλαβα γιατι σβηστικε το ποστ πιο πριν εχω μερικές απορίες σχετικά με το νεο μας μηχανιμα

Μπαίνω στο ψητό,
Ειναι δυνατόν οταν κανείς κανονικό Turn off να ξαναενεργοποιησεις την κονσόλα απο remote play με το vita,γιατι εγω μονο απο το standby μπορώ να το κάνω.

Και κάτι ακόμα, ειναι σχετικά με τον ήχο, έχει καταφέρει κανείς να βγάλει μέσω hdmi out σε bitstream Dolby η bitstream DTS, εχω τα Ζ5500 κ δεν μπορώ,εχω μονο στερεό ήχο.Παντος στο PS3 γινόταν, τώρα ίσως ειναι κ θέμα μελλοντικού firmware. Πάντα για HDMI OUT μιλάω κ όχι την οπτική του PS4. Παντός προτιμώ το XMB κι ας είχε πιο τεχνικούς όρους στα settings παρά το απλοποιημενο και στο ΄ποδί΄ για να προλάβουμε dynamic menu.

γραφω και πιο πανω οτι με hdmi ξεχναμε το 5.1 προς το παρον τουλαχιστον ενω στο ps3 το εχω ετσι και εχω 5.1 κανονικα.στο ps4 για 5.1 μονο με optic.

Kkritikos
15-12-2013, 12:20
γραφω και πιο πανω οτι με hdmi ξεχναμε το 5.1 προς το παρον τουλαχιστον ενω στο ps3 το εχω ετσι και εχω 5.1 κανονικα.στο ps4 για 5.1 μονο με optic.
Με το hdmi μπορεις να βγαλεις μεχρι 7.1,ενω με οπτικη μεχρι 5.1

donkixoths
15-12-2013, 12:31
Ρε παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλά το EXT που είναι στο χειριστήριο δίπλα από την υποδοχή ακουστικών τι είναι? :confused:

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

ilias78
15-12-2013, 13:40
εχει κανεις απο τους κατοχους το nfs rivals και καποια τιμονιερα να μας πει αν δουλευουν μαζι?

tsakali GR
15-12-2013, 14:40
Aπό την πρώτη επιλογή έχω βάλει οptical (αντί για το default hdmi)
και από την τρίτη επιλογή dts (αντί για το default pcm).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ήχο, κοψίματα κλπ διάφορα τέτοια, ο ήχος είναι τέλειος και πολυκάναλος.
- -

Δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα, έχω πάρει και όλα τα trophies του εν λόγω dlc,
http://psnprofiles.com/trophies/2166-THE-PLAYROOM/odytsak
είσαι σίγουρος ότι έχεις κατεβάσει το dlc και ότι έχεις κάνει επανεκκίνηση την εφαρμογή αφού εγκατασταθεί?


Τα ίδια με τον Οδυσσέα έχω βάλει (ρυθμίσεις) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Καθαρό DTS.

Παιδιά εγώ έχω τα Z5500 της Logitech και στο PS3 έστελνα ήχο με optical και εικόνα με HDMI και παίζει άψογα το DTS.
Στο PS4 με επιλογή Optical αντί για Default HDMI και DTS ή DOLBY αντί για Default PCM, τουλάχιστον στο NBA2K14 και στο Killzone κάνει σπασίματα ο ήχος, σε σημείο και πλήρους παραμόρφωσης.

Εσείς τι παίζετε και δεν έχετε πρόβλημα;


Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμη εάν έτυχε σε κανέναν, έπαιξα το Playroom και ενώ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μου ξεκλείδωσε όλα τα trophies, μετά το sync δεν μου τα δείχνει όλα.
Συγκεκριμένα στην πρώτη οθόνη των trophies δείχνει ποσοστό 41%, όταν πατήσω να τα δω αναλυτικά μου λέει 61% και φυσικά μου λείπουν κάποια (τα δείχνει hidden) τα οποία τα είχα πάρει.
Παίζει κάποιο κόλλημα;

odytsak
15-12-2013, 15:48
Παίδες για να αλλάζουμε user-account, πρέπει να κλείνουμε το controller DS4 και να το ξανανοίγουμε? μόνο έτσι γίνεται?

NoobShyBot
15-12-2013, 17:46
Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος/κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω ώστε να κατεβάζει πιο γρήγορα;

psx3
15-12-2013, 17:48
Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος/κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω ώστε να κατεβάζει πιο γρήγορα;
Βάλε τα DNS του ISP σου. Μακριά από Google DNS/OpenDNS!

Michkal91
15-12-2013, 17:51
Παιδια, επειδη αγορασα την βαση φορτισης για το ds4. Το ένα κοντρολ δεν έχει βγει καθόλου απο την βάση. Παίζει πρόβλημα? η μολις φορτιζει σταματαει να παιρνει ρευμα?

LAZAGR76
15-12-2013, 19:14
Παιδια, επειδη αγορασα την βαση φορτισης για το ds4. Το ένα κοντρολ δεν έχει βγει καθόλου απο την βάση. Παίζει πρόβλημα? η μολις φορτιζει σταματαει να παιρνει ρευμα?

σταματαει φιλε αλλα γιατι δεν το βγαζεις και εσυ?

DJTaurus
15-12-2013, 21:24
Αν και δε νομίζω να γνωρίζει κανείς τι παίζει με το παρακάτω προβληματάκι το ποστάρω και εδώ μπας και αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο.
http://community.eu.playstation.com/t5/Υποστήριξη/Aλλαγή-Profile-Name-και-πρόβλημα-με-το-PSN-ID/m-p/20378793#M2945

LAZAGR76
15-12-2013, 21:49
η μπαταρια απο το χειριστηριο πως σας παει σχετικα με το ps3?

odytsak
15-12-2013, 21:55
To έχουμε συζητήσει στο thread για το DS4,
η μπαταρία κρατάει χοντρικά 7-8 ώρες, μία ώρα πριν τελειώσει η μπαταρία βγάζει ειδοποίηση για χαμηλή ενέργεια.

Το DS3 πήγαινε πάνω από 20 ώρες!!!

LAZAGR76
15-12-2013, 22:30
και εμενα λιγο μου φανηκε σχετικα με το ds3.

djpar
15-12-2013, 22:32
εμενα παντος δεν κραταει 7-8 ωρες με τιποτα αλλα ενταξει ακομα αρχη ειναι εξ αλλου το ds3 δεν κρατουσε με τιποτα 20 ωρες

LAZAGR76
15-12-2013, 22:35
εμενα παντος δεν κραταει 7-8 ωρες με τιποτα αλλα ενταξει ακομα αρχη ειναι εξ αλλου το ds3 δεν κρατουσε με τιποτα 20 ωρες

ετσι ειναι αλλα ειναι τουλαχιστον 2 φορες πανω η μπαταρια του ds3.

De-lee_GR
15-12-2013, 22:36
Αφήνοντας το ps4 σε stand by χωρίς να κατεβάζει κάτι κ απλά φορτιζοντας το χειριστήριο , το μηχάνημα είναι εντελώς κρύο σαν σβηστο .
Σε τι mode το αφήνετε εσείς όταν λειπετε πχ;

Nek_Food
15-12-2013, 22:39
Αν έχω κατέβασμα, το αφήσω standby, αλλιώς το κλείνω με shut down. Παρόλα αυτά ρεύμα του δίνω συνέχεια (άλλες συσκευές π.χ. τηλεοράσεις κλείνω το πολύπριζο όταν λείπω).

Dragonpaul
15-12-2013, 22:40
Εγω το κλεινω γενικως. Το αφησα μια φορα σε stand by μονο για να φορτισω το χειριστηριο.
Btw, αν και θα εχει ξανασυζητηθει, ακουτε ενα ελαφρυ "γουργουρητο" απο την κονσολα οταν ειναι σε stand by mode;

djpar
15-12-2013, 22:41
αραγε παιζει θεμα να κλεινεις την κονσολα και απο το ρευμα? εγω την εχω βαλει σε πολυμπριζα ασφαλειας που το κλεινω καθε πρωι μιας και θα λειπω σιγουρα 9 ωρες

Nek_Food
15-12-2013, 22:42
Ναι Παύλο το συζητάμε καιρό... Δεν έχει καταλήξει κανείς μας τι μπορεί να είναι. Τροφοδοσία, σκληρός, ανεμιστηράκι, καμιά μύγα, λίγο από όλα;

Δεν νομίζω Πάρη να έχει θέμα να κλείσεις το πολύπριζο, δηλαδή με μία διακοπή ρεύματος θα χαλάσει; Απλά έχε το Shutdown και όχι standby όταν θα κλείσεις το πολύπριζο φυσικά. Εγώ εχω ένα πολύπριζο 8 θέσεων, που οι μισές μένουν ενεργές και έχω τις κονσόλες επάνω, ενώ οι άλλες μισές κλείνουν από διακόπτη και έχω τηλεόραση, αποκωδικοποιητές, κλπ επάνω. Κάποιες φορές που έχει έντονη κακοκαιρία ή θα λείπω για καιρό όμως το βγάζω εντελώς από την πρίζα. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Dragonpaul
15-12-2013, 22:45
Ναι το συζητάμε καιρό... Δεν έχει καταλήξει κανείς μας τι μπορεί να είναι. Τροφοδοσία, σκληρός, ανεμιστηράκι, καμιά μύγα, λίγο από όλα;
Νεκταριε, υποθετω απαντησες σε εμενα, σωστα;
Ρε γμτ, τελευταια δε μου μενει και πολυς χρονος και δε μπορω να τα παρακολουθω ολα στο forum και γι'αυτο κανω ερωτησεις που εχουν απαντηθει ηδη.

Nek_Food
15-12-2013, 22:49
Ναι σε εσένα, στο ενδιάμεσο έγραψε και ο Πάρης, του απάντησα με edit την άποψη μου. Από μέρους μου δεν υπάρχει θέμα να συζητάμε κάτι ξανά, απλά επειδή ρώτησες αν έχει συζητηθεί σου απάντησα θετικά και σε αυτό. Ναι είναι γνωστό αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμη.

djpar
15-12-2013, 22:49
1)εμενα οταν κατεβαζει ακουγετε ο ανεμιστηρας αν δεν κατεβαζει κ ειναι απλα standby δεν ακουγετε τιποτα με το αφτι πανω στο ps.
2)επαιζα nba 2k και εκανα και broadcast σε καποια φαση ακουσα τον ανεμιστηρα αλλα μετα στα καπακια τσουπ επεσε η ενταση,γενικα βλεπω οτι ο ανεμιστηρας ανεβαζει κ κατεβαζει στροφες πολυ γρηγορα. Προς το παρον δεν εχω ακουσει πολυ δυνατα την ενταση μια χαρα!
3)Nek_Food εννοειται shutdown

Nek_Food
15-12-2013, 22:52
Το θέμα ειναι ότι και να μην εχει από εμάς κάτι εντολή να κατεβάσει, ανά περιόδους κάνει upload saves, έλεγχο για updates και download αυτών αν υπάρχουν, γενικά ακόμη και στο standby είναι σε φάση μειωμένης μεν συνεχούς δε λειτουργίας, οπότε λογικό είναι να αναβοσβήνουν διάφορα υποσυστήματα ανάλογα του τι λειτουργίες επιτελούν την δεδομένη στιγμή.

Slay
15-12-2013, 22:57
Εγω κανονικα shutdown κανω εκτος και εαν θελω να βαλω κατι να κατεβει, in other news το spining του drive μου κανει καπως, εχοντας συνηθισει απο το σχεδον αθορυβο ps3, βεβαια ειναι και 6Χ οποτε λογικο ειναι, και επιβεβαιωνω αυτο που ειπε ο λευτερης οτι εαν παιζεις ταινια blu-ray δεν μπορεις να πας στο home screen εαν δεν κανεις quit, ευτυχως κανει resume απο εκει που εμεινες να βλεπεις.

Dragonpaul
15-12-2013, 23:41
Στο PS3 ειχα το παρακατω καλωδιο και εβγαζα πολυκαναλο ηχο απο το ηχοσυστημα. Δεν υπαρχει, πλεον, αυτη η θυρα;;;;

Ακολουθούν οι εικόνες σε παρακάτω ποστ.

odytsak
16-12-2013, 00:16
Δεν εμφανίζονται οι εικόνες...

Dragonpaul
16-12-2013, 00:20
Περίεργο... Πριν λιγο εμφανιζοντουσαν κανονικα. Χμμμ.... Καλα... Θα επανέλθω.

psx3
16-12-2013, 00:25
Αν μπορούσα να δω τις εικόνες σου (βρε συ από yahoo inbox πως θα τις δούμε?), θα σου απαντούσα...

Dragonpaul
16-12-2013, 00:26
Εκ παραδρομής τις πέρασα απο το yahoo.

Να τες:

3769

3768

Dragonpaul
16-12-2013, 00:33
Οκ... Thnx, καταρχήν.
Πως μπορω να συνδέσω το PS4 με το Home Cinema και να ακούω απο εκει τον ήχο; Αυτο ειναι 5.1

psx3
16-12-2013, 00:37
Δέχεται οπτική ίνα ή HDMI το home cinema σου;

Dragonpaul
16-12-2013, 00:54
Μονο οπτική ίνα. Ειναι πολυ παλιό...

Dragonpaul
16-12-2013, 02:28
Thnx! Θα το κοιτάξω...

DJTaurus
16-12-2013, 02:37
Είναι λογικό που λάγκαρε (περιήγηση στο menu) κατά την διάρκεια του killzone install...?

nikon
16-12-2013, 09:15
Είπα να κατεβάσω ότι demo υπάρχει για να τα δω και το πρώτο που κατέβηκε ήταν το Tiny Brains αλλά όταν πατάω για να ξεκινήσει μου κάνει installing application και μένει εκεί, χωρίς να βγάζει και καμία μπάρα για να ξέρω αν πρέπει να περιμένω ή όχι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, κανονικά δεν θα έπρεπε να ξεκινάει το παιχνίδι αφού το install το έχει κάνει μόνο του;;;;

djpar
16-12-2013, 09:42
εγω βλεπω οτι οταν κανει το παιχνιδι loading στο μενου βγαινεις αλλα δεν ανοιγει τιποτα,ουτε μηνυματα ουτε τιποτα.
Θελει πολυ optimization το ps4 fw οπως το pause των download οταν παιζουμε online ή το να μην επικοινωνει για τα παντα οταν ειναι ανοιχτο (ειδικα κιολας που εγω του εχω βγαλει το auto update-download) εγω θελω χειροκινητα πραγματα

Lefteris_X
16-12-2013, 10:32
επιβεβαιώνω με πολλή ανησυχία, πως όταν είναι το PS4 σε standby και: ΔΕΝ κατεβάζει ΤΙΠΟΤΑ (ούτε update σε παιχνίδι, ούτε download τίτλων, ούτε τίποτα) και ΔΕΝ έχει συνδεδεμένο κανένα joypad για φόρτισης...............ΚΑΝΟΝΙΚΑ ακούγεται "γουργουρητό", το οποίο στα δικά μου αφτιά ακούγεται καρά-μπαμ σα να είναι μόνιμα σε ενεργή κατάσταση το spin του σκληρού δίσκου. Ενδέχεται να είναι ανοιχτός και ο ανεμιστήρας σε πολύ χαμηλές στροφές, αρά λόγω του ήχου από τον σκληρό δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω τους ήχους που ακούω. Όπως και να έχει όμως, το να είναι σε μόνιμη κατάσταση λειτουργίας spin (και ίσως μαζί με τον ανεμιστήρα), όταν είναι σε standby mode το PS4, είναι επιεικώς απαράδεκτο καθώς η φθορά / κούραση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, την στιγμή που το μηχάνημα κυριολεκτικά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αίσχος.

Αυτό που πρέπει ΑΜΕΣΑ να κάνει η Sony στο επόμενο firmware είναι να: μπορούμε να κάνουμε download κάτι (firmware, τίτλους, patches)......και όταν θέλουμε να κλείσουμε το PS4, να μας ρωτάει αν θέλουμε να συνεχίσει το download σε standby mode και όταν τελειώσει να κάνει από μόνο το πλήρες shutdown.

Αυτό δηλαδή που είχε προτείνει ο Πάρης, πριν επιβεβαιώσουμε την συνεχή λειτουργία του σκληρού + (ίσως) ανεμιστήρα στο standby ακόμα και όταν το PS4 δεν κατεβάζει τίποτα /φορτίζει joypad.

η μλκ με το OS πάει σύννεφο.

Για να μην πω τι τράβηξα όταν πάτησα κατά λάθος προχτές να φορτώσει το Resogun και σχεδόν αμέσως το έκανα quit (παρατεταμένο πάτημα του home button και επιλογή Close Application). Ε, μετά από αυτό, αντιμετώπισα πρόβλημα sync των τροπαίων με ένα μήνυμα λάθους, γύρω στο 16% του sync (ΝW-32091-5 ή κάπως έτσι). Η πλάκα είναι ότι ενώ μου εμφανίζονταν ολόκληρη η λίστα με τα τρόπαια και μάλιστα πλήρως ενημερωμένη, το PSN με ενημέρωνε με το παραπάνω μήνυμα λάθους ότι δεν μπορεί να κάνει sync. Μετά από ψάξιμο στο νετ, ανακάλυψα ότι πολύς κόσμος είχε το ίδιο πρόβλημα.........και τελικά το πρόβλημα που είναι; Στην τροπαιολίστα κάποιου παιχνιδιού, το οποίο για κάποιο λόγο (άγνωστο) δεν κατάφερε να "εγκαταστήσει" σωστά την τροπαιολίστα του στον σκληρό δίσκο, μέσα στην γενική λίστα τροπαίων του χρήστη. Ο λόγος που η τροπαιολίστα ενός τίτλου μαλακίζεται είναι ακόμα άγνωστος: σε εμένα υποθέτω ότι παρουσιάστηκε το πρόβλημα επειδή έκανα quit το παιχνίδι σε 2-3 δευτερόλεπτα από την εκκίνησή του - άλλοι χρήστες όμως που διάβασα, αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με το Resogun όπως και με άλλους τίτλους, αλλά όχι επειδή το έκαναν γρήγορα quit (διαφορετικοί λόγοι λοιπόν - άγνωστοι ακόμα). Η λύση ήταν μια, ανάμεσα σε άλλες που δοκίμασα): δημιουργία ενός guest χρήστη τον οποίο ΔΕΝ συνδέεις με PSN account, πλήρης διαγραφή του προφίλ χρήστη που είχε πρόβλημα με το sync των τροπαίων, ευτυχώς τα κατεβασμένα και installed παιχνίδια παραμένουν στον σκληρό και μετά ξανά δημιουργία του προφίλ. Τότε, όλα επανέρχονται σε κανονική λειτουργία και το sync δουλεύει κανονικά.

εμετίλα.

το PS3 OS πρώτη μέρα ήταν πολύ πιο προσεγμένο, παρόλο που δεν μπορούσες καν να έχεις πρόσβαση στην XMB μέσα από το παιχνίδι.
Αν και έχει ειπωθεί ξανά και ξανά δεν αντέχω να μην το ξαναπώ: μα είναι δυνατόν τέλη 2013 (δηλαδή πάρα κάτι μέρες = 2014), να μην μπορείς να συνδέσεις μέσω Bluetooth ένα ακουστικό;
Ντροπή, γιατί είναι κάτι που το PS3 έκανε εξ αρχής. Και γιατί το λέω, προτού πεταχτεί κάποιος και πει "τι να το κάνεις; αφού έχουμε πλέον το headset που μπαίνει στο DS4 ή αν θες βάζεις όποιο κλασικό 3.5 χιλ. ακουστικό γουστάρεις"..........ε, είναι πολύ απλό: γιατί θέλω το joypad να αντέχει περισσότερες ώρες, γλιτώνοντας την ενέργεια που ξοδεύει για να τροφοδοτεί το headset. Αλλά όμως..........δεν......γίνεται......να συνδέσεις........Bluetooth ακουστικό.......high-tech ρε φίλε με τα 1000.

Viper
16-12-2013, 10:45
Καλημερα. Ελπιζω σημερα (ή αυριο) να εχω και εγω το PS4 στα χερια μου. Καταρχας να πρωτεινω κατι, νομιζω πως τα 2 θεματα, Απορίες σχετικά με το PS4 και PS4 οι εντυπώσεις μας, πρεπει να γινει 1 θεμα καθως γραφονται σχεδον τα ιδια πραγματα. Καλο θα ηταν να τα εχουμε ολα μαζεμενα σε ενα θεμα.

Δευτερον, διαβασα οτι υπαρχει bug με την συνδεση HDMI και το ηχο που δινει (stereo αντι 5.1). Δοκιμασε κανεις με ταινια bluray? Παλι stereo δινει? Θα δοκιμασω και εγω καθως εχω συστημα 5.1 με ενισχυτη (συνδεδεμενο με HDMI στο PS3). Αλλα να κανει τετοια πατατα η Sony?

Lefteris_X
16-12-2013, 10:56
όπως είπες κι εσύ αυτά τα δύο θέματα έχουν γίνει ψιλο-αχταρμάς. Σε προηγούμενα ποστ (δεν ξέρω αν είναι εδώ ή στο άλλο θρεντ λόγω αχταρμά) έχουν γίνει ποστ περί blu-ray ταινίας και προβλημάτων ήχου (εν γένει ο ήχος είναι ΜΠΑΧΑΛΟ στο PS4 και κάνει ΚΡΑ ότι είναι ΜΟΝΟ θέμα του OS και του audio API)

spyros arianara
16-12-2013, 11:06
το ds4 φορτιζει και με ενα απλο φορτιστη απο smartphone η αν θες βαζεις το καλωδιο σε υπολογιστη ,τηλεοραση με usb και φορτιζει και εκει μια χαρα ,θα βολεψει σιγουρα καποιους αυτο με την τηλεοραση γιατι το ps4 ειναι μακρια και δε φτανει το καλωδιο να το φορτιζω απο κει που παιζω αλλα στην τηλεοραση φτανει

Malawi
16-12-2013, 11:30
Δηλαδη θα μπορουσα να το εχω να φορτιζει με ενα φορτιστη smartphone σε μια πριζα διπλα μου κ ταυτοχρονα να παιζω;;;;

δε θα παθει τιποτα το χειριστηριο ή η μπαταρια του;;;

SevenAm
16-12-2013, 11:32
Καλημέρα, ξέρει κανείς περίπου πότε θα βγεί updated έκδοση του συστήματος/κονσόλας? Πάω πολύ μπροστά αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω πχ πότε θα βγεί η νέα έκδοση της κονσόλας πχ. όπως το slim στο 3. Επειδή ακύρωσα παραγγελία ρωτάω και σκέφτομαι σοβαρά να καθυστερήσω κατά πολύ την αγορά. Ευχ.

Lefteris_X
16-12-2013, 11:41
δεν υπάρχει απολύτως καμία πληροφορία, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα στα δημοσιογραφικά πηγαδάκια (ούτε οι "άκρες" μου έχουν ακούσει κάτι) για νέα κονσόλα σε στυλ "σλιμ".


@ Malawi

έχουμε γράψει περί φόρτισης και τι είναι πιο "σωστό", σε άλλα προηγούμενα ποστ (ίσως στο παρόν ή στο άλλο θρεντ περί PS4)

σε γενικές γραμμές, προσπαθούμε να φορτίσουμε από πηγή που να είναι στα ίδια βολταμπέρ (800). Αν δεν έχουμε, τότε πηγαίνουμε σε πηγή χαμηλότερης τροφοδοσίας (πχ. 500 βολταμπέρ), με συνέπεια μεγαλύτερο χρόνο πλήρους φόρτισης. Σε καμία όμως περίπτωση ΔΕΝ πάμε ποτέ σε παραπάνω φόρτιση έστω και μικρής διαφοράς προς τα πάνω, καθώς θα "κουραστούν" πιο γρήγορα οι κυψέλες την μπαταρίας = μικρότερη η ζωή της σε βάθος χρόνου.

Malawi
16-12-2013, 11:49
Καλημερα Λευτερη!!!!

καντα μου πιο λιανα σε σχεση με την ερωτηση μου αν μπορεις γιατι δεν το κατεχω το αθλημα... :scratch:

Επαναλαμβανω απλα... :d055: Μπορω να παιζω ενω φορτιζει;;; Αυτο μπορει να γινεται σε φορτιστη smarphone σε πριζα ρευματος;;;

spyros arianara
16-12-2013, 12:12
ναι μπορεις να το κανεις αυτο

Lefteris_X
16-12-2013, 12:21
άντε πάμε πάλι :D

μπορείς να παίζεις ΚΑΙ να φορτίζει ΑΠΟ το PS4 - άφοβα.

Μην κάνεις "μόντες" όμως, με οποιαδήποτε πηγή παροχής ρεύματος.

όπως είδα σε κάποιο ποστ (δεν θυμάμαι ποιανού συνφορουμίτη) δεν σημαίνει ότι "επειδή βλέπει το μάτι μας USB θύρα, αυτόματα σημαίνει ότι το συνδέουμε όπου ταιριάζει το βυσματάκι".

Το DS4 χρειάζεται 800 μιλιαμπέρ (το γράφει επάνω του στην πίσω μεριά). Αυτό λοιπόν που ψάχνεις είναι μια πηγή (οποιαδήποτε), που να δίνει τα ίδια μιλιαμπέρ (800) ή ΛΙΓΟΤΕΡΑ. Σε καμία περίπτωση ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ! Σε απολύτως καμία! (το γιατί το είπα στο προηγούμενο ποστ)

ελπίζω τώρα να σε βοήθησα σε πιο κατανοητό βαθμό! :P

(και εννοείται ότι αν το συνδέσεις σε μια πηγή με λιγότερα μιλιαμπέρ, θα χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να φορτιστεί πλήρως, σε σχέση με τα 800 mA που προσφέρει η USB 3.0 θύρα του PS4)

spyros arianara
16-12-2013, 12:24
τα smartphones συνηθως ποσο εχουν λευτερη; γιατι απο οτι ξερω ολα το ιδιο εχουν, ελπιζω να μην εκανα καμια ζημια στο δικο μου αν και δε νομιζω να εχουν τοσα μιλιαμπερ, νομιζω λιγοτερα εχουν


Εχω εδω ενα lg που γραφει output 6,1 v=0,7A δηλαδη; αυτο κανει;

Lefteris_X
16-12-2013, 12:31
λιγότερα έχουν, οπότε είσαι ΟΚ.

η αλήθεια όμως πρέπει να ειπωθεί: η ιδανική συνθήκη φόρτισης για το DS4.......είναι το PS4 (ώστε να λάβει ο χρήστης το μάξιμουμ ζωής/αντοχής της μπαταρίας του DS4). Τουλάχιστο προς το παρόν. Τονίζω: η ιδανική συνθήκη, όχι η μοναδική (όπως εξήγησε και ο συνονόματος psx3 και εγώ σε προηγούμενα ποστ).

spyros arianara
16-12-2013, 12:42
ωραια τουλαχιστον δε το χαλασα, ρε ενα κακο συνηθειο που εχω οπου βρω τρυπα το βαζω :silly:.
Παντως στο ds3 ειχα παρει μια φτηναδουρα φορτιστη ο οποιος μου το φορτιζε πιο γρηγορα αλλα και ξεφορτιζε πιο γρηγορα σε λογικο σημειο βεβαια, επαιζα πολυ πριν ξεφορτωσει, και εχω ακομα τον πρωτο ds3 που ειχε ερθει με το ps3 και δουλευει αψογα!

Terastios
16-12-2013, 13:29
Καλημέρα δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού αλλά γίνεται να μεταφερθούν τα saves/ trophy του ps3στο ps4 η ακομα και τα dlc γιατί κατέβασα το assassins με 10 ευρω έβαλα το δισκακη να παιξει και δεν ειδε τπτ απο την σπέσιαλ εντισιον ουτε καν το U pass εκανα ενα τεστ και ξαναπερασα τους κωδικούς που είχα περασει στο plus τους δέχτηκε μου ειπε ευχαριστώ...... Αλλα δεν εχει κατι νεο να κατεβάσετε.
Αν ξερετε κατι παρακαλώ τα φωτα σας ευχαριστώ.

kwstakhs23
16-12-2013, 15:42
καλησπερα παιδια.τα κουμπια απο το ps4 για να βγει το παιχνιδι κ να κλισει η κονσολα ειναι κατι σαν αφις? πρεπει να τα κρατας λιγο πατημενα για να κλισει η κονσολα? γτ καποιες φορες πιανουν πιο πανω?

Lefteris_X
16-12-2013, 15:56
όχι "κάτι σαν"!

είναι αφής.

απλά δεν φαίνεται που αρχίζει το "κουμπί" και που τελειώνει, για αυτό και οι περισσότεροι χαϊδεύουμε την περιοχή γύρω από τα κουμπιά, λες και αυτο-εκπαιδευόμαστε στην γραφή Μπράϊγ.

kwstakhs23
16-12-2013, 16:02
χα! ευχαριστω φιλε μ απλως ειχα απορια...

Lefteris_X
16-12-2013, 16:12
άσε.......κι εγώ αρχικά νόμιζα ότι ή τυφλώθηκα και δεν βρίσκω τα κουμπιά ή έκαψα τα δάχτυλά μου και δεν νιώθουν τι ακουμπάνε!

που να δεις τα γέλια που έριξα, όντας γμσέτα χρόνια στην τεχνολογία, όταν πήγα να βάλω ένα δισκάκι μέσα. ΟΚ, ήξερα ότι είναι slot-drive (σχισμή).......έλα μου όμως ντε, που δεν την έβρισκα! Και προσπαθούσα να βάλω όπου μπαίνει το δισκάκι, σαν ταψί στον φούρνο!

είχα πεθάνει στα γέλια με τον εαυτό μου σου λέω!

StormBringer00
16-12-2013, 16:20
Να ρωτήσω κι εγώ την απορία μου:
Έβαλα 1 χρόνο PS Plus, υπάρχει πουθενά στα settings ή μέσα στο store κάποια επιλογή που να λέει πόσες μέρες έχω μέχρι να λήξει; Δεν είχα plus στο ps3.

Lefteris_X
16-12-2013, 17:42
Προς ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ έχουν πιστωτική κάρτα στο PSN και μέσω αυτής, αγόρασαν συνδρομή στο PS Plus.

ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να πάτε μέσα στις ρυθμίσεις του PSN και να πάτε στα services. Εκεί μέσα, θα βρείτε μια καταχώρηση (που δεν θυμάμαι το όνομά της), η οποία αναφέρει ΡΗΤΑ ότι αυτόματα μόλις τελειώσει η συνδρομή σας, θα ρουφήξει λεφτά από την πιστωτική ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει κανέναν (εξ ου και "αυτόματα") ώστε να ανανεωθεί ξανά η συνδρομή.

Αν θέλετε να αποφύγετε την αυτόματη ανανέωση, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την εν λόγω υπηρεσία.

(αυτό ισχύει από τότε που βγήκε το PS Plus στο PS3, απλά το αναφέρω γιατί έχουμε πολλά νέα παιδιά τόσο στο PS Plus, όσο και στην πλατφόρμα PS4 εν γένει)

SQP_GR
16-12-2013, 17:50
nai k egw tin eixa patisi k piga k digrapsa tin karta apo to acaunt

StormBringer00
16-12-2013, 17:51
Πολύ χρήσιμο αυτό Λευτέρη, θα το κοιτάξω το βράδυ + ρεπ

Slay
16-12-2013, 18:02
Kαλα εγω τα κουμπια της κονσολας δεν τα εχω αγγιξει καν, συνιθισμενος απο το ps3 ανοιγω παντα απο τον controller, και μετα shutdown βεβαια, ακομα και δισκακι με eject απο το μενου κανω.

Να σας ρωτησω ομως μια απορια που εχω, οπως ειχα γραψει σε αλλο post η μονη χρησιμοτητα που βρισκω στις φωνητικες εντολες, ειναι για να παρεις screenshot, ειτε για να γραψεις video, η αβολη θεση του κουμπιου share μαλιστα το κανει ακομα ποιο χρησιμο. Η απορια μου ειναι λοιπον ποια ειναι η εντολη εαν υπαρχει για να γραψω video, εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι, και οτι και να δοκιμασα δεν επιασε, screenshot παιρνω κανονικα παντως.

Nek_Food
16-12-2013, 18:13
Δεν υπάρχει εντολή ακόμη για βίντεο. Διπλό tap στο share button, για έναρξη εγγραφής.

GreedyDoctor
16-12-2013, 18:18
Παιδιά έχω μια απορία.Θα ήταν καλή η κίνηση μου να μεταβώ σε έναν Seagate Laptop Thin SSHD 1TB (http://www.skroutz.gr/s/3187352/Seagate-Laptop-Thin-SSHD-1TB.html) για το PS4.Μπορεί κάποιος να μου πει τα αρνητικά και τα θετικά
Ευχαριστώ πολύ.
Συγνώμη που κάνω post σε αυτό το thread αλλά έκανα σε μια άλλη κατηγορία post για αυτό το θέμα και δεν πείρα απάντηση.

Lefteris_X
16-12-2013, 18:35
κάνε ένα search στο φόρουμ, γιατί έχουμε γράψει σελίδες επί σελίδων περί HDD, SSHD και SSD. Τόσο για επιδόσεις, όσο και για τιμές.

odytsak
16-12-2013, 18:44
Να σας ρωτησω ομως μια απορια που εχω, οπως ειχα γραψει σε αλλο post η μονη χρησιμοτητα που βρισκω στις φωνητικες εντολες, ειναι για να παρεις screenshot, ειτε για να γραψεις video, η αβολη θεση του κουμπιου share μαλιστα το κανει ακομα ποιο χρησιμο. Η απορια μου ειναι λοιπον ποια ειναι η εντολη εαν υπαρχει για να γραψω video, εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι, και οτι και να δοκιμασα δεν επιασε, screenshot παιρνω κανονικα παντως.

To take screenshot είναι η μοναδική φωνητική εντολή που δεν έχω καταφέρει να κάνω το PS4 να την καταλάβει,
δοκίμασα με παχύ σ στο sh, το shot με ο προς τα α, το είπα καμμιά δεκαριά φορές με προφορά και χωρίς προφορά αλλά τίποτα,
όλα τα υπόλοιπα τα πιάνει με την πρώτη,
θα δοκιμάσω και με το headset μήπως η κάμερα έχει αλλεργία στο take screenshot. :P

Terastios
16-12-2013, 18:55
- - - Updated - - -


Καλημέρα δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού αλλά γίνεται να μεταφερθούν τα saves/ trophy του ps3στο ps4 η ακομα και τα dlc γιατί κατέβασα το assassins με 10 ευρω έβαλα το δισκακη να παιξει και δεν ειδε τπτ απο την σπέσιαλ εντισιον ουτε καν το U pass εκανα ενα τεστ και ξαναπερασα τους κωδικούς που είχα περασει στο plus τους δέχτηκε μου ειπε ευχαριστώ...... Αλλα δεν εχει κατι νεο να κατεβάσετε.
Αν ξερετε κατι παρακαλώ τα φωτα σας ευχαριστώ.
Κάποιος εδώ? Μαλλον δεν εχετε υπόψιν σας

odytsak
16-12-2013, 18:58
Tα saves σίγουρα δεν μεταφέρονται ούτε και τα trophies, στη συνέχεια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς λες.

Τα μόνα trophies που μεταφέρονται είναι του BF4 γιατί τα στατιστικά του multiplayer είναι αποθηκευμένα στους servers της EA-Dice,
με το που πατάς την πρώτη φορά multiplayer στο PS4 αρχίζει και ξερνάει όσα trophies είχες πάρει στο PS3.

donkixoths
16-12-2013, 19:26
To take screenshot είναι η μοναδική φωνητική εντολή που δεν έχω καταφέρει να κάνω το PS4 να την καταλάβει,
δοκίμασα με παχύ σ στο sh, το shot με ο προς τα α, το είπα καμμιά δεκαριά φορές με προφορά και χωρίς προφορά αλλά τίποτα,
όλα τα υπόλοιπα τα πιάνει με την πρώτη,
θα δοκιμάσω και με το headset μήπως η κάμερα έχει αλλεργία στο take screenshot. :P

Δε του βάζεις το τραγούδι φωτογραφε τράβα μια φωτογραφία? :p

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

kostas1234
16-12-2013, 19:53
καλησπερα σας παιδια θελω να ρωτησω για να παιξω ονλινε τι χρειαζεται και για να μπω επισης στο psn plus που πληρωνει συνδρομη γινεται χωρις πιστωτικη και απο ποια καταστηματα και κατι αλλο μετα απο καποιο παιχνιδι πως ψυχω το ps4 το αφηνω σε stanby η κανω κατι αλλο

Dragonpaul
16-12-2013, 20:01
Για να παιξεις on line, πλεον, χρειαζεται να εχεις συνδρομη στο plus, αντιθετα με παλαιοτερα που αυτο δεν ηταν απαραιτητο.
Για να πληρωσεις τη συνδρομη, δε χρειαζεται απαραιτητα πιστωτικη καρτα, αφου μπορεις απο καταστηματα, οπως το Πλαισιο πχ, να αγορασεις καρτα προσβασης στο plus, για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Εναλλακτικα, μπορεις να χρησιμοποιησεις και χρεωστικη καρτα (αυτη των αναληψεων).
Δε χρειαζεται να "ψυχεις" το PS4. Aπλα το κλεινεις μολις τελειωσεις το παιχνιδι, ειτε τελειως ειτε σε stand by. Αλλωστε, δε θερμαινεται τοσο που να χρειαζεται κατι μετα.

kostas1234
16-12-2013, 20:15
απο seven πουλανε η καποιο αλλο καταστημα

Dragonpaul
16-12-2013, 20:22
Δε ξερω για Seven, αλλα σε Πλαισιο θα βρεις.

kostas1234
16-12-2013, 20:42
καλησπερα θελω μια βοηθεια εχω ξεχασει τον κωδικο μου στο psn θυμαμαι το id και δεν θυμαμαι τον κωδικο γινεται να κανω αλλο acount με το ιδιο email η καποιο reset sto υπαρχων ας μου πει καποιος

nickolas82
16-12-2013, 20:43
Επειδή ακόμα ψιλοπροβληματίζομαι θέλω την άποψή σας για το αν πρέπει να αφήνω την κονσόλα στο stand by (σκοπεύω να την αφήνω συνέχεια) γιατί μετά από δοκιμές που έκανα μου αρέσει πολύ η ιδέα και το βρίσκω πάρα πολύ πρακτικό όποτε ανοίγω την κονσόλα να είναι έτοιμη για παιχνίδι με όλα τα updates είτε της κονσόλας είτε των παιχνιδιών εγκατεστημένα και να μην περιμένω τίποτα να αναβαθμιστεί όπως επίσης το να μπω από το κινητό μου όταν είμαι εκτός σπιτιού και να βρω τι θέλω στο store και μόλις είμαι σπίτι να είναι έτοιμο.
Μπήκα λοιπόν στην διαδικασία να ψάξω στο internet και να δω τι κάνει ο περισσότερος κόσμος και τι απόψεις επικρατούν για το θέμα.
Είδα ότι οι περισσότεροι το αφήνουν συνέχεια σε stand by αλλά μέσα σε όσα διάβασα είδα μια άποψη που μου έκανε εντύπωση η οποία λέει :

" I put it in stand-by. If you read about electronics, the most shock placed on a system is during the system boot-up. The heat put into the components makes it expand very quickly, which causes micro-cracking over long period of time. This is the main cause of the YLOD on PS3 hardware. Stand-by mode may cost you a little extra money every month, but it will extend the life of your system by a few years."

Επειδή δεν φτάνουν μέχρι εκεί οι γνώσεις μου και υπάρχουν πολύ καλοί γνώστες του θέματος των ηλεκτρονικών στο forum υπάρχει περίπτωση να έχει λογική βάση η παραπάνω άποψη;

Godweeder
16-12-2013, 20:48
^^ ακριβως την ιδια απορια ειχα και εγω ..

*Επισης εχω μια περιεργεια για το ποσο παραπανω θα ερθει ο λογαριασμος ρευμα, τον επομενο μηνα.(Γιατι και εγω το εχω συνεχεια σε stand-by)

Lefteris_X
16-12-2013, 20:51
το πρόβλημά μας είναι αλλού: ότι έχουμε εντοπίσει (απ' οσο θυμάμαι οι δύο μας συνονόματοι, psx3 κι εγώ) πως κατά την κατάσταση αναμονής (standby) ακούμε ένα "γουργουρητό" σα να λειτουργεί κάτι μέσα στο μηχάνημα.

προσωπική μου εκτίμηση, από όσα ακούει το αφτί μου, είναι ο σκληρός δίσκος (σπινιάρει ασταμάτητα) και ίσως, ο ανεμιστήρας σε πολύ χαμηλές στροφές.
Και αυτό το κάνει ακόμα και αν δεν κατεβάζει απολύτως τίποτα, ούτε φορτίζεις κάποιο DS4, όταν είναι σε standby.

και επειδή, ως γνωστό ότι δουλεύει 24/7/365 και είναι μηχανικό μέρος........θα πάρει τον πέουλο πολύ γρήγορα.......προσωπικά μέχρι να απαντηθεί ΡΗΤΑ και στα ΙΣΙΑ από τη Σονυ (ή κάποιος αποτολμήσει να έχει ξεβράκωτο το PS4 του και να το παρατηρεί τι κάνει σε standby)..........δεν θα το έχω σε κατάσταση αναμονής, παρόλο που όταν είχα ενημερωθεί για το εν λόγω feature είχα καταχαρεί.

shit all over.

Dragonpaul
16-12-2013, 20:52
καλησπερα θελω μια βοηθεια εχω ξεχασει τον κωδικο μου στο psn θυμαμαι το id και δεν θυμαμαι τον κωδικο γινεται να κανω αλλο acount με το ιδιο email η καποιο reset sto υπαρχων ας μου πει καποιος
Μπορεις να ζητησεις να σου σταλει εκ νεου ο κωδικος, ακολουθωντας τις σχετικες οδηγιες, βαζοντας την ημερομηνια γεννησης σου, εαν υποθεσουμε οτι την εχεις δωσει σωστα.

ababapanos
16-12-2013, 20:58
μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ανοιξω απομακρισμενα την κονσολα μου οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου και την εχω σε stand by mode? τελος γινεται αν εχω το ps vita μαζι μου και ειμαι εκτος σπιτιου καπου που υπαρχει ιντερνετ να ανοιξω το ps4 και να παιζω με remote play?

Dragonpaul
16-12-2013, 21:04
το πρόβλημά μας είναι αλλού: ότι έχουμε εντοπίσει (απ' οσο θυμάμαι οι δύο μας συνονόματοι, psx3 κι εγώ) πως κατά την κατάσταση αναμονής (standby) ακούμε ένα "γουργουρητό" σα να λειτουργεί κάτι μέσα στο μηχάνημα.

προσωπική μου εκτίμηση, από όσα ακούει το αφτί μου, είναι ο σκληρός δίσκος (σπινιάρει ασταμάτητα) και ίσως, ο ανεμιστήρας σε πολύ χαμηλές στροφές.
Και αυτό το κάνει ακόμα και αν δεν κατεβάζει απολύτως τίποτα, ούτε φορτίζεις κάποιο DS4, όταν είναι σε standby.

και επειδή, ως γνωστό ότι δουλεύει 24/7/365 και είναι μηχανικό μέρος........θα πάρει τον πέουλο πολύ γρήγορα.......προσωπικά μέχρι να απαντηθεί ΡΗΤΑ και στα ΙΣΙΑ από τη Σονυ (ή κάποιος αποτολμήσει να έχει ξεβράκωτο το PS4 του και να το παρατηρεί τι κάνει σε standby)..........δεν θα το έχω σε κατάσταση αναμονής, παρόλο που όταν είχα ενημερωθεί για το εν λόγω feature είχα καταχαρεί.

shit all over.

+1. Καπως ετσι το σκεφτομαι κι εγω. Δε πειραζει... Ας γινονται οι ενημερωσεις οταν παιζω.

nickolas82
16-12-2013, 21:09
μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ανοιξω απομακρισμενα την κονσολα μου οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου και την εχω σε stand by mode? τελος γινεται αν εχω το ps vita μαζι μου και ειμαι εκτος σπιτιου καπου που υπαρχει ιντερνετ να ανοιξω το ps4 και να παιζω με remote play?

Για το πρώτο που Ρωτάς δεν ξέρω αλλά για το δεύτερο θεωρητικά ναι και μάλιστα το έχει διαφημίσει και έτσι η Sony αλλά πρακτικά είναι πολύ δύσκολο λόγο του internet. Αν στο σπίτι έχεις πολύ καλό internet και συνδεθείς σε πολύ καλό internet μάλλον θα γίνετε (και λέω μάλλον γιατί δεν ξέρω άμα παίζει και port forwarding για να δουλέψει). Είναι ένα από τα λίγα πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει και σκοπεύω να δοκιμάσω

nickostas
16-12-2013, 21:14
Καλησπέρα, μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Στο μενού του ps4 δεν έχω τις καρτέλες TV&video,Video unlimited και music unlimited. Επίσης στο psn δεν εχω τις καρτέλες apps, movies κτλπ.. Είναι φυσιολογικό;

Kapa
16-12-2013, 21:25
Καλησπέρα, μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Στο μενού του ps4 δεν έχω τις καρτέλες TV&video,Video unlimited και music unlimited. Επίσης στο psn δεν εχω τις καρτέλες apps, movies κτλπ.. Είναι φυσιολογικό;

Εχεις συνδεσει τη κονσολα στο ιντερνετ?

nickostas
16-12-2013, 21:35
Ναι κανονικά. Έχω κατεβάσει και 2 Demo

Lefteris_X
16-12-2013, 21:36
γιατί αν την είχε συνδέσει θα τα έβλεπε;

όχι είναι η απάντηση, καθώς αυτές οι υπηρεσίες δεν διατίθενται στην Ελλάδα.

το μοναδικό που μπορεί να κάνει είναι να φτιάξει αμερικάνικο λογαριασμό και να κατεβάσει από εκεί μερικές εφαρμογές για παιζο-βλάντισμα, καθώς και πάλι πρέπει να πληρώσεις συνδρομές για να τις έχεις στο φουλ τους (πχ. ΝΒΑ).

nickostas
16-12-2013, 21:38
Αααα οκ. Ευχαριστώ πολύ..!

DJTaurus
17-12-2013, 00:45
Προς ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ έχουν πιστωτική κάρτα στο PSN και μέσω αυτής, αγόρασαν συνδρομή στο PS Plus.

ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να πάτε μέσα στις ρυθμίσεις του PSN και να πάτε στα services. Εκεί μέσα, θα βρείτε μια καταχώρηση (που δεν θυμάμαι το όνομά της), η οποία αναφέρει ΡΗΤΑ ότι αυτόματα μόλις τελειώσει η συνδρομή σας, θα ρουφήξει λεφτά από την πιστωτική ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει κανέναν (εξ ου και "αυτόματα") ώστε να ανανεωθεί ξανά η συνδρομή.

Αν θέλετε να αποφύγετε την αυτόματη ανανέωση, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την εν λόγω υπηρεσία.

(αυτό ισχύει από τότε που βγήκε το PS Plus στο PS3, απλά το αναφέρω γιατί έχουμε πολλά νέα παιδιά τόσο στο PS Plus, όσο και στην πλατφόρμα PS4 εν γένει)

Εδώ λες?

Automatically Add Funds to Renew Subscriptions or Pay for Pre-ordered Content
https://account.sonyentertainmentnetwork.com/liquid/cam/account/mywallet/view-wallet.action?displayNavigation=false

pankal6
17-12-2013, 02:29
Ρε παιδεε ρυθμιζω την εξοδο του ηχου στην οπτικη κ συνεχιζει ν μ δινει ηχο κ στο hdmi (δλδ στην τν)... παιζει καμια ρυθμιση π δεν εχω κανει?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Slay
17-12-2013, 04:01
Στο ps3 υπηρχε η ιδια επιλογη, να δινει ηχο και απο τις δυο εξοδους, στο 4 δεν ειδα επιλογη, μαλλον το κανει απο default να δινει και στις δυο πηγες.

psx3
17-12-2013, 04:19
Τελικά και το PS+ μπορεί να δουλεύει σε 2 κονσόλες ταυτόχρονα: https://twitter.com/yosp/status/412693685847867393

1η κονσόλα (primary) δουλεύει σε όλα τα accounts και 2η κονσόλα δουλεύει μόνο online και μόνο το account από το οποίο αγοράστηκε η συνδρομή.

Nek_Food
17-12-2013, 10:31
Αν κρίνω από την συμπεριφορά του δικού μου, είναι πλέον ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι τα downloads επηρεάζονται από την ταυτόχρονη χρήση της κονσόλας.

Όταν παίζω ή έστω ακόμη και να "βολτάρω" στα μενού κλπ έχει πολύ αργή ταχύτητα και δεν σχετίζεται αυτή αν είναι ένα ή πολλά πράγματα που κατεβαίνουν ταυτόχρονα. Ο ρυθμός είναι αδικαιολόγητα χαμηλός και αυτό γίνεται εμφανές όταν την βάζετε σε standby mode και διαπιστώνετε μετά από κάποιο διάστημα ότι όλα αυτά που θα έπαιρναν for ever να κατέβουν επιταχύνουν κατά πολύ και ξεμπερδεύεις σε πολύ σύντομο διάστημα, ενώ παράλληλα όταν ξεκινήσεις την κονσόλα σου διαπιστώνεις ότι έχει παράλληλα ολοκληρώσει εκτός τα downloads και τις εγκαταστάσεις των ιδίων και τυχόν updates, αλλά αυτόματα έχει ανεβάσει και τα saves από τα παιχνίδια σου που έπαιξες στο προηγούμενο gaming session. Διαπίστωσα μία εκτίναξη της ταχύτητας από μισό και κάτι γίγα (ίσως και παραπάνω δεν θυμάμαι) την ώρα όντας παίζοντας σε ένα περίπου μαγικό 16γίγα ανά τρίωρο σε 15άρα γραμμή.

Οπότε θα πρότεινα να το έχετε στα υπόψη σας, ώστε να προγραμματίζετε τα downloads σας να γίνονται όταν δεν χρησιμοποιείτε την κονσόλα για κάποιες ώρες και να τα βάζετε αυτά, λίγο πριν την κλείσετε (βάλετε σε αναμονή - standby) ώστε να μην επιβαρύνετε νωρίτερα με τυχόν επιπλέον bandwidth την διασκέδαση σας, αφού ούτως ή άλλως δεν θα κάνει και τίποτα σπουδαίο από λήψη υλικού όσο παίζετε εσείς.

djpar
17-12-2013, 13:18
δεν εισαι ο μονος που το προσεξε αυτο, εγω το καταλαβα στο nba 2k που οταν ημουν στο μενου κατεβαζα με περιπου 200kb/sec και οταν εβαλα standby και ανοιξα το πρωι εβγαλα οτι κατεβαζε κοντα στα 950-1mb/sec δηλαδη limitαρε την γραμμη.

Μια λυση βρισκω,μηπως το κανανε επιτηδες ωστε να κατεβαζει ακομα και οταν παιζεις online βεβαια το ps3 ειχε καλυτερο προγραμματισμο μιας και κατεβαζε full οταν ησουν offline (ακομα και signed in)αλλα το download σταματουσε οταν εμπαινες για multiplayer

Αυτα ειναι τα μικρα πραγματα που χρηζουν διορθωσεις, οπως και οτι αναρωτιεμαι ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ κατεβαζει οταν εγω ειμαι μεν signed-in αλλα παιζω ενα offline παιχνιδι ή ειμαι στο μενου

mihalis13
17-12-2013, 13:34
Το ps3 εγω είχα παρατηρήσει οτι αν έπαιζα ενα παιχνίδι το sp mode του αν ήμουν sign in στο psn σταμάταγε το download αν εκανα sign out κατεβαζε κανονικα

djpar
17-12-2013, 13:36
αν το παιχνιδι δεν ειχε multiplayer επαιζε κανονικα. βασικα αυτο μου βαζει ιδεες να κανω sign out ενω παιζω να δω μηπως παει πιο γρηγορα

mihalis13
17-12-2013, 13:45
αν το παιχνιδι δεν ειχε multiplayer επαιζε κανονικα. βασικα αυτο μου βαζει ιδεες να κανω sign out ενω παιζω να δω μηπως παει πιο γρηγορα

Εννοεις αν δεν ειχε καν multiplayer mode;;
Αυτο δεν το ξερω γιατι σχεδόν όλα τα παιχνίδια που εχω έχουν multiplayer(άσχετα αν δεν παίζω)
Οποτε αν ήθελα να κατέβασω εκανα sign out.

Lefteris_X
17-12-2013, 13:47
αυτό ακριβώς. Αν έπαιζες ένα παιχνίδι που δεν είχε καν mp το download στο PS3 συνέχιζε κανονικά και σε full speed.
Αν όμως το παιχνίδι είχε mp - ακόμα και αν έπαιζες single player/campaign, το download έμπαινε σε κατάσταση "pause".

ο μοναδικός τρόπος να παίζεις single σε ένα παιχνίδι που έχει ΚΑΙ mp, αλλά ταυτόχρονα να έχεις και download στο PS3, ήταν να είσαι sign-off.

Στο PS4 πάντως, το έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι όταν παίζεις, πέφτει δραματικά η ταχύτητα του download.

Προφανώς αυτό συμβαίνει επειδή ΚΑΘΕ τίτλος του PS4 "επικοινωνεί" με τους σέρβερς της Σονυ, για να τους ενημερώνει για κάθε τι που κάνεις και αυτοί με την σειρά τους, στέλνουν στους friends σου (και στους friends των friends) την εξέλιξή σου (τρόπαια, σκορ, σούρου μούρου).

θα δοκιμάσω να βάλω ένα download, να έχω sign-off το PS4 και να παίξω έναν τίτλο (οποιονδήποτε).....και να δω: θα έχω φουλ ταχύτητα κατεβάσματος ή όχι;

dlevel
17-12-2013, 13:50
εμένα δε με χαλάει όπως το έχουν, πάντως πιστεύω όλα αυτά που έχουν κάνει τα έχουν ψάξει, δλδ νομίζω χαμηλώνουν όσο χρειάζεται το download ωστε να μη σε επηρεάζει σε mp mode κλπ. αλλα να μην χρειάζεται να σταματάει κ τελείος .

MPEKAS
17-12-2013, 14:19
Εδώ λες?

Automatically Add Funds to Renew Subscriptions or Pay for Pre-ordered Content
https://account.sonyentertainmentnetwork.com/liquid/cam/account/mywallet/view-wallet.action?displayNavigation=false
telika paidia pia eimai i rithmisi pou akribos prepi na pame?

- - - Updated - - -

http://www.ps4forums.gr/vb/images/pbb/misc/quote_icon.png Originally Posted by Lefteris_X http://www.ps4forums.gr/vb/images/pbb/buttons/viewpost-right.png (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php?p=486949#post486949)
Προς ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ έχουν πιστωτική κάρτα στο PSN και μέσω αυτής, αγόρασαν συνδρομή στο PS Plus.

ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να πάτε μέσα στις ρυθμίσεις του PSN και να πάτε στα services. Εκεί μέσα, θα βρείτε μια καταχώρηση (που δεν θυμάμαι το όνομά της), η οποία αναφέρει ΡΗΤΑ ότι αυτόματα μόλις τελειώσει η συνδρομή σας, θα ρουφήξει λεφτά από την πιστωτική ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει κανέναν (εξ ου και "αυτόματα") ώστε να ανανεωθεί ξανά η συνδρομή.

Αν θέλετε να αποφύγετε την αυτόματη ανανέωση, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την εν λόγω υπηρεσία.

(αυτό ισχύει από τότε που βγήκε το PS Plus στο PS3, απλά το αναφέρω γιατί έχουμε πολλά νέα παιδιά τόσο στο PS Plus, όσο και στην πλατφόρμα PS4 εν γένει)



Εδώ λες?

Automatically Add Funds to Renew Subscriptions or Pay for Pre-ordered Content
https://account.sonyentertainmentnet...vigation=false (https://account.sonyentertainmentnetwork.com/liquid/cam/account/mywallet/view-wallet.action?displayNavigation=false)
telika paidia pia eimai i rithmisi pou akribos prepi na pame?

Lefteris_X
17-12-2013, 14:20
καλά ΟΚ, τώρα μίλαγα με Αγγλίας Sony. (σύνταξη Yoda :D)

δεν μπορώ φυσικά να σας πω τι συζητήθηκε, αλλά ένα μπορώ να σας πω, όχι επειδή καυτηριάστηκε ή επιβεβαιώθηκε (ελπίζω να καταλαβαίνετε το "δύσκολο" της θέσης μου) αλλά είναι το μοναδικό που μπορώ να ξεστομίσω: ότι είχα πει περί "στο πόδι" για το PS4 OS είχα 1.000.000% δίκιο.

βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει, και πάνω-κάτω θα υποψιαστείτε το τι περίπου συζητήθηκε - και ποιες ήταν οι προτάσεις μου.

να τονίσω για τις όποιες ερωτήσεις που μπορεί να μου κάνετε, ότι το είπα όσο πιο πλαγίως γίνεται και ως εκ τούτου, δεν θα μπορέσω να απαντήσω σε περαιτέρω ερωτήσεις.

hint: πήγα να ντυθώ trendy (Apple) και τελικά τα έκανα σκατά, διότι είμαι άσχετος από μόδα και ντύθηκα καρνάβαλος τρικολόρε (PS4 OS).

στην πορεία θα ακολουθήσουν τα ΜΕΓΙΣΤΑ firmware update.

hint 2: όταν εμείς θα λουζόμαστε στους καύσωνες, να αναμένετε και έναν "αέρα μεγάλης ανανέωσης" στην κονσόλα. Στο ενδιάμεσο θα "φυσήξουν" και μερικά αεράκια βέβαια.

τα παραπάνω, ΔΕΝ είναι "προϊόντα" της κουβέντας που είχα με τη Σονυ Αγγλίας, αλλά.....πως να το πω τώρα κρατώντας από όλες τις μεριές την ισορροπία; χμ...........ας πούμε ότι είναι "προβλέψεις" δικές μου, για να μην εκτεθώ ανεπανόρθωτα.


ΥΓ: και για άλλη μια φορά άκουσα τα εξ αμάξης για όλα τα δήθεν δημοσιογραφικά ελληνικά site τεχνολογίας, και τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ - ΨΕΜΜΑΤΑ που είπαν / και λένε ακόμα, για τον αριθμό κομματιών PS4 που ήρθαν στην Ελλάδα. Η μούφα πάει σύννεφο. Ο αριθμός είναι αυτός που δεν είπα, αλλά υπαινίχθηκα, και κανένας άλλος. Αυτά τα λέω μόνο και μόνο για να εκτιμήσουν - όσοι επισκέπτονται τα ελληνικά site τεχνολογίας - κατά πόσο αξιόπιστη πληροφόρηση προσφέρουν. Προς γνώση και συμμόρφωση (όποιος θέλει φυσικά).
ΥΓ2: υποθέτω πως ο Gazof γνωρίζει τον αριθμό (δεν είμαι 100% σίγουρος ότι τον ξέρει), όπως και κάποιος άλλος/οι εδώ μέσα που ενδέχεται να είναι στελέχη της Sony, απλά δεν "φαίνονται" στο φόρουμ, γιατί δεν συμμετέχουν ΠΟΤΕ, απλά παρακολουθούν το τι συζητάμε. Φυσικά, ουδείς δεν έχει ξεστομίσει τίποτα, ούτε πλάγια, ούτε έμμεσα, ούτε τίποτα. Δεν γνωρίζω αν τους έχει επιτρέψει η Σονυ Ισπανίας (γιατί εκεί τραβάει προσοχή η Σονυ Ελλάς) να το πουν όμως. Όπως και να έχει, αυτό κρατήστε: αυτός που ξέρει και ΔΕΝ εργάζεται στην Σονυ δεν μπορεί να το πει, αλλά το υπαινίχθηκε. Αυτός/αυτοί που εργάζονται στη Σονυ Ελλάς, το ξέρουν αλλά μάλλον δεν μπορούν να το πουν, ούτε προφανώς να το υπαινιχθούν. Αυτοί όμως ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ (παρά μόνο κοιτάζουν γυάλινη μαντική σφαίρα) ξεστομίζουν αριθμούς κατά δεκάδες χιλιάδες, όπως και ημερομηνίες "1ου, 2ου, 3ου" κύματος παραλαβών κομματιών. Σκεφτείτε λοιπόν ξανά τι και που το διαβάζετε!
ΥΓ3: σε αρκετά ελληνικά fora, όπως και στο δικό μας, αρκετά στελέχη ελληνικών αντιπροσωπειών και εταιρειών τεχνολογίας, μπαίνουν σχεδόν κάθε μέρα, αλλά δεν συμμετέχουν ποτέ. Συνεπώς μη νομίζετε ότι δεν έχουν "εικόνα" του τι συζητά ο λαός......απλά τις περισσότερες φορές ή που αδιαφορούν ή που δήθεν δεν "μπορούν" να κάνουν τίποτα για τις απαιτήσεις / παράπονά μας (βλέπε το φιάσκο πριν χρόνια με την Cometron και τα επανακατασκευασμένα PS3, την ΚΑΡΑ ΜΟΥΦΑ "εγγύηση 1 χρόνου" κλπκλπ).
ΥΓ4: Η εγγύηση για το PS3, PS4, όπως και ΚΑΘΕ ηλεκτρονική συσκευή είναι 2 (ολογράφως: δύο) χρόνια. Όταν σας λένε από τη Σονυ / Κόμετρον "1 χρόνο έχετε εγγύηση" απλά ποντάρουν στην ασχετοσύνη του Έλληνα καταναλωτή. Αν τους πείτε όμως σταράτα ότι γνωρίζετε την νομοθεσία των 2 ετών εγγύησης, και επιμείνετε ότι θα κάνετε αναφορά στο Ινστιτούτο Καταναλωτή + νομικές ενέργειες, σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο θα σας πουν να πάτε από εκεί, ώστε να σας πουν απευθείας (και όχι μέσω τηλεφώνου) ότι "ναι, έχετε 2 χρόνια εγγύηση". ¶ιντε, γιατί σε αυτή την χώρα κάποια στιγμή πρέπει να κοιτάξουμε ΚΑΙ τον λαό εμείς οι αναλυτές/δημοσιογράφοι/αρθρογράφοι, γιατί σα πολλάααααα χρόνια το παίζουμε καλοί στις εταιρείες......και τώρα που έχουμε κρίση, οι περισσότεροι έχουν γίνει ΑΚΟΜΑ πιο "καλοί" από ότι ήταν. Και επειδή προσωπικά ΠΟΤΕ δεν τα πήγαινα καλά με εταιρείες τεχνολογίας + εκδότες, αρχίζω να ξεστομίζω αλήθειες.

nickolas82
17-12-2013, 14:43
Μήπως υπήρχε καμία διευκρίνηση για το τι γίνεται στο stand by mode και τι ακούγεται σαν ανεμιστηράκι;

MPEKAS
17-12-2013, 17:37
telika paidia pia eimai i rithmisi pou akribos prepi na pame?
telika mipos gnorizi kanis na mas pi gia na min exoume problima me to na mas trabiksoun ta lefta apo tin karta argotera

- - - Updated - - -

http://www.ps4forums.gr/vb/images/pbb/misc/quote_icon.png Originally Posted by Lefteris_X http://www.ps4forums.gr/vb/images/pbb/buttons/viewpost-right.png (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php?p=486949#post486949)
Προς ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ έχουν πιστωτική κάρτα στο PSN και μέσω αυτής, αγόρασαν συνδρομή στο PS Plus.

ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να πάτε μέσα στις ρυθμίσεις του PSN και να πάτε στα services. Εκεί μέσα, θα βρείτε μια καταχώρηση (που δεν θυμάμαι το όνομά της), η οποία αναφέρει ΡΗΤΑ ότι αυτόματα μόλις τελειώσει η συνδρομή σας, θα ρουφήξει λεφτά από την πιστωτική ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει κανέναν (εξ ου και "αυτόματα") ώστε να ανανεωθεί ξανά η συνδρομή.

Αν θέλετε να αποφύγετε την αυτόματη ανανέωση, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την εν λόγω υπηρεσία.

(αυτό ισχύει από τότε που βγήκε το PS Plus στο PS3, απλά το αναφέρω γιατί έχουμε πολλά νέα παιδιά τόσο στο PS Plus, όσο και στην πλατφόρμα PS4 εν γένει)



Εδώ λες?

Automatically Add Funds to Renew Subscriptions or Pay for Pre-ordered Content
https://account.sonyentertainmentnet...vigation=false (https://account.sonyentertainmentnetwork.com/liquid/cam/account/mywallet/view-wallet.action?displayNavigation=false)
telika paidia pia eimai i rithmisi pou akribos prepi na pame?[/QUOTE]

FotisGRC
17-12-2013, 17:39
Να φανταστω οτι ουτε στο PS4 μπορουμε μεσω USB να δουμε ταινιες με υποτιτλους?

Nek_Food
17-12-2013, 17:40
Γιατί μπορείς στο PS4 να δεις ταινίες από USB και δεν το ήξερα; :p

Slay
17-12-2013, 17:54
Να φανταστω οτι ουτε στο PS4 μπορουμε μεσω USB να δουμε ταινιες με υποτιτλους?

Οχι μονο ταινιες με υποτιτλους δεν μπορεις να δεις, αλλα γενικα δεν μπορεις να δεις/ακουσεις τιποτε απο usb, ουτε ταινιες, ουτε τραγουδια, ουτε καν φωτογραφιες δεν μπορεις να δεις, φανταζομαι θα μπουν ολες αυτες οι λειτουργιες με update.

Υ.Γ. Λευτερη αντισταθηκα τελικα στο πειρασμο να πατησω promote to article στο τελευταιο σου post.

Nek_Food
17-12-2013, 17:55
telika paidia pia eimai i rithmisi pou akribos prepi na pame?
telika mipos gnorizi kanis na mas pi gia na min exoume problima me to na mas trabiksoun ta lefta apo tin karta argotera

Το πιο κοντινό στην κονσόλα σου πας:
Settings >PSN > account information > wallet >
Στο billing information αλλάζεις τα στοιχεία σου
Και στο purchase settings απενεργοποιησε το automatic fund

Το θέμα είναι ότι νομίζω έχουν αφαιρεθεί οι γνωστές επιλογές από το PS3 για remove card και για μη αυτόματη ανανέωση της συνδρομής. Θα πρέπει να το ξανακοιτάξω για 100% σιγουριά.

FotisGRC
17-12-2013, 18:03
Οχι μονο ταινιες με υποτιτλους δεν μπορεις να δεις, αλλα γενικα δεν μπορεις να δεις/ακουσεις τιποτε απο usb, ουτε ταινιες, ουτε τραγουδια, ουτε καν φωτογραφιες δεν μπορεις να δεις, φανταζομαι θα μπουν ολες αυτες οι λειτουργιες με update.

Υ.Γ. Λευτερη αντισταθηκα τελικα στο πειρασμο να πατησω promote to article στο τελευταιο σου post.

Χαχαχα... Θα πεφτω για λιγο ακομα καιρο στην παγιδα των features που αφαιρεθηκαν! Ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη σας!

ilias78
17-12-2013, 18:38
εχει κανεις απο τους κατοχους το nfs rivals και καποια τιμονιερα να μας πει αν δουλευουν μαζι?

bad news

http://www.youtube.com/watch?v=4PV-BdWPq68

Lefteris_X
17-12-2013, 19:16
@Slay

ελεήστε τον ηλίθιο! βρε συ, βοήθα λίγο (μόλις γύρισα και από το νοσοκομείο, άλλη ιστορία αυτό).......τι σημαίνει το "promote";;; και το οποίο δεν έκανες;


EDIT: "γράψε λάθος" = κατάλαβα τι εννοείς: να πάει ως άρθρο στην κεντρική σελίδα του site (εκτός του φόρουμ), σωστά; από εμένα κανένα πρόβλημα. Αλλά αν θέλεις να το κάνεις, θα ήθελα να μπει με το πλήρες ονοματεπώνυμο, καθώς δεν "κρύβομαι" από κανέναν = στα ίσια λέω ότι έχω να πω, γιατί απευθύνομαι στον κόσμο, με όποιο το κόστος στα επαγγελματικά μου (από εκδότες / εταιρείες). Συνεπώς, ΟΚ από εμένα για άρθρο, αλλά με το ΟΚ του πλήρους ονοματεπωνύμου.

ΥΓ: και όχι, δεν πήρα απάντηση γιατί ακούμε το γουργούρημα......γιατί άμα σας πω τώρα.....γιατί δεν την πήρα θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Ένα έχω να πω, κάτι που οι παλαιότεροι ίσως να θυμούνται ακόμα: η Sony διατηρεί ΑΚΟΜΑ εν έτει 2013/4 την λεγόμενη "Σαμουράι νοοτροπία" στα ΠΑΝΤΑ της. Τα κεντρικά (Ιαπωνία) αποφασίζουν τα πάντα, ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ για όλο το πλανήτη τι θέλει, τι απαιτεί (πλέον) και που έχουν φτάσει στις υπηρεσίες τους / features / hardware οι "αμερικάνικες" (MS, Apple) και εν γένει ΟΛΕΣ οι εταιρείες. Η λεγόμενη Σαμουράι νοοτροπία, η οποία καλή ήταν για τα 70ς/80ς αλλά όχι στα 2Κ10ς. Η πλάκα; Την περίοδο 1993-2002 η Σονυ είχε αλλάξει νοοτροπία ακούγοντας ΠΟΛΥ περισσότερο και αφουγκραζόμενη τις τάσεις της εποχής, κόσμου και μόδας, εξ ου και τα επιτυχή PSX, PS2. Μετά και μέχρι σήμερα, το ξαναγύρισε σε νοοτροπία αρχαίων εποχών. Και.........πάρτε τώρα στην μάπα το PS4 OS.

psx3
17-12-2013, 19:24
Εγώ πάλι είχα την εντύπωση ότι είχε εγκαταλείψει αυτήν νοοτροπία με το PS4 (βλ. φτιαγμένο από game devs για game devs κλπ). Αυτή η νοοτροπία που δεν λένε νούμερα στην Ελλάδα ή αυτό που λες εσύ πιο πολύ σε μασονία/μυστικοπάθεια μου κάνει...

Για το γουργουρητό/βουητό μπορούμε να μάθουμε πολύ εύκολα τι είναι, αρκεί να βάλει κάποιος καθαρόαιμο SSD. Αν δεν ακούει τίποτα, τότε είναι ο HDD. Αν ακούει βουητό, τότε είναι το fan.

Lefteris_X
17-12-2013, 19:44
σαφώς και δια της ατόπου επαγωγής θα ανακαλύψουμε. Αλλά ξέρεις κάτι ρε συ psx3; αν δεν βάλω το δικό μου αυτί, ε, δεν εμπιστεύομαι κανενός αλλουνού τι και πως το άκουσε, ότι άκουσε.

όμως άλλο να το ανακαλύπτεις.........και άλλο να σου λένε επίσημα. Δεν έχει διαφορά; Για εμένα έχει, καθώς με την επισημότητα, μπορείς να επιχειρη-ξεχεσε-ματολογήσεις σαν κύριος (και φυσικά δημοσίως).

Και αυτό το "δημοσίως" είναι που δεν θέλουν, οπότε δεν έχουν πει/αναγνωρίσει τίποτα και σε κανέναν, πέραν το Τόκυο/Κυότο.

psx3
17-12-2013, 19:48
Σαφώς είναι προτιμότερη μια επίσημη τοποθέτηση. Αλλά εδώ δεν μας λένε ούτε την συχνότητα της CPU... μασονία/μυστικοπάθεια στο full.

Starlord
17-12-2013, 19:49
Να σου πω, στις 24 ώρες που δούλεψε η κονσόλα μου, το μόνο που σίγουρα ακουγόταν ήταν το ανεμιστηράκι για λίγη ώρα μετά που την έβαζα στο Stanby (λογικό να δουλεύει λιγη ώρα να κρυώσει την κονσόλα πιρν σβήσει) και μετά που είχε "κρυώσει" από πολύ κοντά και σε καθεστώς νεκρικής σιγής ακουγόταν ένα ανεπαίσθητο "βζζζ" που έιναι ο χαρακτηριστικός ήχος που έχουν οι μετασχηματιστές. Αυτό ακουγόταν ακόμα και όταν η κονσόλα τα είχε παίξει (δεν ανάβει με τίποτα) και όσο ήταν στο ρεύμα. Μόλις την αποσύνδεσα για επιστροφή το πρόσεξα και ο ήχος σιγά σιγά εξασθένησε και χάθηκε - σα τροφοδοτικό / πυκνωτής που εκφορτίζει αν έχεις υπόψιν σου.

Lefteris_X
17-12-2013, 19:59
Samurai νοοτροπία, και την λέω έτσι γιατί έμαθα πολλά: ίδια νοοτροπία προς τους ξένους (άστους αυτούς τι ζητάνε, είναι foreigners δεν ασχολούμαστε και τόσο), ίδια νοοτροπία προς τα στελέχη (δεν πρόκεται να πάρεις ΠΟΤΕ προαγωγή πάνω από κάποιο επίπεδο αν η καταγωγή σου ή οι περγαμηνές σου είναι ταπεινές)........όπως στα 70ς και στα 80ς. Σκληρές αντιμετωπίσεις στα ΠΑΝΤΑ και για ΚΑΘΕ λόγο (χαρακίρια επαγγελματικά), αδιαφορία προς τις Δυτικές τάσεις.

Και ένα τελευταίο: στο εξωτερικό (όχι στην Ελλάδα και ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΛΟ) η Σονυ είναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εταιρεία για να εργάζεται κάποιος. Από την Αγγλία, κάθε λίγο και λιγάκι όλο και κάποιος παραιτείται επειδή βρήκε αλλού θέση σε άλλη εταιρεία με 20-50% παραπάνω από όσα του έδινε η Σονυ. Όλοι την χρησιμοποιούν για λίγο, ίσα-ίσα για την προυπηρεσία και μετά, σε χρόνο DT φεύγουν για κάπου καλύτερα. Ενδεικτικά αν εργαζόμουν στην Σονυ Αγγλίας, θα λάμβανα πχ. 1500 λίρες, ενώ στην MS Αγγλίας 2500-3000 λίρες για την ΙΔΙΑ θέση και με λιγότερες ευθύνες.

Ένα τελευταίο: ο Cerny, άσχετα με το τι εξέπεμψε, ΔΕΝ έχει και ΤΟΣΟ μεγάλο λόγο (μην πω σχεδόν καθόλου) για το τι κάνει το τμήμα Japan στην εξέλιξη της κονσόλας. Αυτά περί "Μεσσία". (και κάτι άλλο: δεν είχα άδικο που είπα ότι είναι φισφιρίκης. Απλά είναι μόδα στο εξωτερικό να είσαι πισωπανηγύρης με γυναίκα και παιδιά. ΛΟΛ)

Jim P
17-12-2013, 20:24
Για το γουργουρητό/βουητό μπορούμε να μάθουμε πολύ εύκολα τι είναι, αρκεί να βάλει κάποιος καθαρόαιμο SSD. Αν δεν ακούει τίποτα, τότε είναι ο HDD. Αν ακούει βουητό, τότε είναι το fan.

Κάνε ένα καλό,

Αφαίρεσε το γυαλιστερό τμήμα που τοποθετείτε ο σκληρός και βάλτο σε Standby, αν είναι ο σκληρος που προκαλεί τον θόρυβο θα είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσεις με αυτόν τον τρόπο... ¶ντε μπας και μάθουμε.

andreasklmt7
17-12-2013, 20:27
Παιδια δε μπορω να ακουσω κανενα στο voice party οι αλλοι με ακουνε κανονικα απ τη tv τους εγω δε μπορω να ακουσω κανεναν υπαρχει καποια ρυθμιση..

psx3
17-12-2013, 20:34
(και κάτι άλλο: δεν είχα άδικο που είπα ότι είναι φισφιρίκης. Απλά είναι μόδα στο εξωτερικό να είσαι πισωπανηγύρης με γυναίκα και παιδιά. ΛΟΛ)
Τώρα θα βγούμε offtopic, αλλά οι μισοί game developers και βάλε είναι «φιρφιρίκοι» (ακόμα και από γνωστά 1st party studios)... anyway, εμένα δεν με ενδιαφέρει ο σεξουαλικός προσανατολισμός κάποιου*, αρκεί να κάνει καλά την δουλειά του και να μην μας φλομώνει στην παπάτζα ωσάν Παπανδρέας όπως είπες κι εσύ, lol. Ωραίες περγαμηνές έχει ο κος Cerny (από μικρός στο κουρμπέτι του video game industry), αλλά πολύ παπά φάγαμε για το PS4/Orbis OS μέχρι τώρα!

* Δες το κι εγωιστικά αν θες: περισσότεροι gays -> περισσότερες γυναίκες διαθέσιμες για εμάς τους straight! :D Βλέπε Αγγλία όπου οι γυναίκες δεν είναι και τόσο «απαιτητικές» για ευνόητους λόγους. ;)

/offtopic

Jim P
17-12-2013, 20:39
Τώρα θα βγούμε offtopic, αλλά οι μισοί game developers και βάλε είναι «φιρφιρίκοι» (ακόμα και από γνωστά 1st party studios)...
/offtopic
ιιιιιιιιιιιιιιιιι απαπα :modecris: τον κόβουνε τον γύρο ε; και να πω δε φαινόταν..... :P ωραίο Insder αυτό Lefteri X και συνονόματε X :P

Lefteris_X
17-12-2013, 21:00
οφφτοπικ/

συμφωνώ απολύτως με το less for you more for us!

/offtopic

συμφωνώ και επαυξάνω για τον ΠαπάCerrny. Φορ δε ντικ και όχι φορ δε πλέηερς το Orbis OS (τρομάρα του που ήθελε να είναι και Orbis)

Δηλαδή ΕΛΕΟΣ το IBM OS 2 και το BeOS ήταν ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα......και είναι δεκαετιών. (για να μην πω για το QNX OS που φόρτωνε τα ΠΑΝΤΑ από μια δισκέτα των 1.44ΜΒ! Έπεφταν σαγόνια όταν το έδειχνα το 1998-9)

FotisGRC
17-12-2013, 21:00
Μια ερώτηση, προτού καν ανοίξω το PS4, γιατί λόγω υποχρεώσεων δυστυχώς αυτό θα γίνει αύριο το πρωί..

Το πρώτο πράγμα μόλις ανοίξω την κονσόλα και κάνω setup (internet connection, accounts κτλ) είναι να κάνω sign in στο PSN?
Αμέσως μετά θα γίνει λογικά το update στην 1,52 αν δεν κάνω λάθος?

Και κάτι άλλο... Βλέπω που γράφετε οτι όταν το σύστημα είναι stand by τα downloads γίνονται γρηγορότερα.. Αν κάνω sign out συνεχίζει κανονικά το download, στην ίδια ταχύτητα με το stand by?

Lefteris_X
17-12-2013, 21:07
δεν μπορείς να κάνεις sign-in αν δεν κάνεις update στο 1.52.

για το περί sign-out = καλύτερη ταχύτητα προσωπικά ακόμα δεν το έχω τεστάρει λόγω χρόνου.

odytsak
17-12-2013, 21:47
Mην κάνετε sign-out, δεν κρατάει τον κωδικό και πρέπει κάθε φορά να τον ξαναβάζετε.
Μια χαρά κατεβάζει με sign-in.

Viper
17-12-2013, 22:06
Να ρωτησω ρε παιδες. Οπως το κοιτατε, απο την δεξια πλευρα, αναμεσα στις πλακες (μεσα στην εσοχη), κανει μια κουρμπα προς τα εξω το πλαστικο?

Lefteris_X
17-12-2013, 22:46
τι να σου πω ρε συ! ρώτησα έναν φίλο την ώρα που ήμουν standby και μου είπε ότι δεν φαίνομαι online.

η παπαριά;

ότι μήνυμα έχω λάβει στο PS4 από φίλους και το έχω διαβάσει + το έχω σβήσει.........με το που ανάβω το PS3 χραααααααααααααααααααααααααάν σκάνε όλα τα ΙΔΙΑ μηνύματα σωρηδόν.

και βέβαια, όπως έμαθα σε κάποια φάση η Σονυ θα κλείσει το PS3 PSN, καθώς όπως το έχουμε καταλάβει ήδη, υπάρχουν πλέον 2 PSN, ένα για το PS4/Vita και ένα για το PS3.

Σαφέστατα η Σονυ τα έχει κάνει μπάχαλο. ΜΕΓΑΛΟ.

psx3
17-12-2013, 22:55
Ωχ, αυτό για το κλείσιμο δεν μου αρέσει καθόλου (συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ την download list?)... ελαφρώς offtopic, έμαθες ή μπορείς να μάθεις τι μέλλει γενέσθαι με τα PS3 firmware updates; Η Sony είχε πει ότι θα μας δώσει την δυνατότητα να διαλέγουμε 100 άτομα να φαίνονται πάντα στην PSN friends list του PS3.

Τώρα είναι απλά μπάχαλο/λόττο ποιόν θα πετύχεις μέσα online και ποιόν όχι...

Lefteris_X
17-12-2013, 23:01
πολύ χλωμή η κατάσταση με το PS3 firm updates.

δεν υπάρχει ούτε καν timetable, αλλά estimation, γιατί όλη η δουλειά έχει πέσει στο PS3.

και μην δίνεται ΤΟΣΗ σημασία στο τι λενε σε τουίτερ και σούρου μούρου...........τα "κεφάλια" στην Ιαπωνία, που κανονικά δουλεύουν απομονωμένοι και ΤΕΛΕΙΩΣ στην κοσμάρα τους, είναι που αποφασίζουν τι θα γίνει, πως θα γίνει και ΚΥΡΙΩΣ πότε και ΑΝ θα γίνει.......................και ας έχουν βγει άλλοι εκτός του σούπερ μύστικαλ programming room να λένε ότι θέλουν.

είπαμε: νοοτροπία σαμουράι

lak100
17-12-2013, 23:31
μου κολλαει το κουμπι L1 δηλαδη δυσκολευεται να κανει επαναφορα μπορω να το στειλω commetron για αλλαγη χειρηστηριου?

Jim P
18-12-2013, 00:07
και βέβαια, όπως έμαθα σε κάποια φάση η Σονυ θα κλείσει το PS3 PSN.


Δε ξέρω τι πηγές έχεις φίλτατε, αλλά αυτό που αναφέρεις με το να μείνει η κονσόλα χωρίς πρόσβαση στο PSN είναι απίθανο.

Λόγοι;
-Το PSP αν και νεκρή κονσόλα έχει ακόμα πρόσβαση
-Το PS Plus
-Τα παιχνίδια που παίζουν Online
-Οι κονσόλες που πουλιούνται και θα συνεχίσουν να πουλάνε σα τρελές ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ.
-Όσο Samurai Και να είναι δεν πρόκειται ποτέ μια Corporation στο εύρος της Sony να χάσει/θυσιάσει το τεράστιο Digital Revenue για κανένα λόγο.

Κοινή λογική το PS3 δε θα μείνει εκτός PSN, τώρα τι PSN... ίσως πάρει και αυτό κατα το καλοκαίρι κανα μεγάλο Update (5.00) μπαίνοντας και αυτό στο "newPSN" και φάει άκυρο το PSP...

FotisGRC
18-12-2013, 00:12
Το καλωδιο ρευματος του PS4 ειναι ιδιο με το PS3? Για να μην ξυλωνω πισω απο την TV αν δεν ειναι απαραιτητο..

FotisGRC
18-12-2013, 00:23
Σ'ευχαριστω.. Ναι με το Slim.. Μια χαρα.

Lefteris_X
18-12-2013, 01:33
δεν επιχειρηματολόγησα βρε συ Jim P, απλά είπα πλαγίως πράματα που θα συμβούν μελλοντικά.

αντιληπτοί πλήρως οι λόγοι που παρέθεσες, άλλωστε ήταν κάποιοι από αυτούς που συζήτησα και με ύφος ένστασης.

και δεν είπα πουθενά ότι θα μείνει το PS3 χωρίς PSN. Αυτό ερμήνευσες από μόνος σου.

αν θες περαιτέρω ανάλυση, που δεν χρειάζεται επί του παρόντος καθώς απέχουμε αρκετό ακόμα καιρό για αυτό που είπα, σου λέω το εξής: τώρα είναι δύο PSN και κάποια στιγμή θα γίνουν ένα. όχι ένα μόνο του PS4, αλλά δύο PSN σε ένα και για PS3/PS4.

psx3
18-12-2013, 02:01
Μακάρι να γίνει η πολυπόθητη ενοποίηση και να δούμε κάποια features του PS4 στο PS3, έστω σε περιορισμένη μορφή (π.χ. το ήδη υπάρχον voice chat του PS3 να γίνει συμβατό με το party chat των PS4/Vita, εφ' όσον φυσικά ΔΕΝ έχεις φορτώσει κάποιο παιχνίδι <-- RAM limitations).

Lefteris_X
18-12-2013, 02:24
για ψιλο-ευσεβείς πόθοι μου φαίνεται το PS3/4/Vita party chat, αλλά μπορούμε πάντα να ελπίζουμε.

προς το παρόν πάντως, το μπαχαλέν με τα δύο διαφορετικά PSN θα το φάμε στην μάπα για καιρό ακόμα.

μάλλον ήρθε η ώρα να κάνω sign-off γιατί το κρεββάτι με καλεί. :D

nickolas82
18-12-2013, 04:35
Σας έχει τύχει και εσάς να μην μπορείτε να συνδεθείτε στο psn με το ps4 ενώ με τα vita και ps3 να συνδέεται κανονικά; Μου βγάζει και κάτι κωδικούς λάθους.
Είναι θέμα psn ps4 ή router;

ProEvo
18-12-2013, 10:12
Παιδια ειναι αληθεια οτι το PS4 δεν παιζει μουσικα cd???? Αν ισχυει ειναι μεγαλο ξενερωμα :-(

De-lee_GR
18-12-2013, 10:17
Παιδια ειναι αληθεια οτι το PS4 δεν παιζει μουσικα cd???? Αν ισχυει ειναι μεγαλο ξενερωμα :-(

Αλήθεια είναι κ έμεινα χωρίς CD player σπίτι παρόλο μουσικός - ηχοληπτης .....

Nek_Food
18-12-2013, 10:27
Ξενέρωμα; Δεν ξέρω ποτέ δεν "κούραζα" τα laser των κονσολών μου με άλλες χρήσεις και παρότι το κρίνω ψιλοαπαράδεκτο το να μην υποστηρίζει πολλά και διάφορα, δεν μπορώ να πω ότι θα μου λείψει καθόλου αυτή η δυνατότητα. Πάντως από όσο ξέρω έχει τις προδιαγραφές σαν μηχάνημα, οπότε με λίγη γκρίνια και ένα νέο update θα το ενεργοποιήσουν και αυτό, μετά να δω πόσοι θα βάζετε Audio CDs στο PS4. Ωχ, τώρα έπιασα τον εαυτό μου να ακούγεται άσχημα με αυτό που είπα, καθώς είμαι υπέρμαχος στο δικαίωμα των αναγκών των λίγων ειδικά για τα αυτονόητα, ακόμη και αν μου είναι εμένα αδιάφορα. Τέλος πάντων, είπα ήδη είναι απαράδεκτο το PS4 να κάνει λιγότερα από το PS3 και να μην κάνει τα αυτονόητα, ελπίζω με ένα update σύντομα να διορθωθεί το θέμα αυτό και όλα τα υπόλοιπα (mp3s/DLNA/mp4/external HDD support/youtube/copy captures @ external drives/κλπ).

Malawi
18-12-2013, 12:51
Τωρα ειδικα που εχουμε ολοι λιγα ακομη παιχνιδια ειδικα σε δισκακι, πειραζει που βαριεμαι να το βγαζω απ το drive του ps4 αφου θα ξαναπαιξω και αυριο;;; (Το ερωτημα ειναι κατα τη λογικη , γιατι να στρωσουμε το κρεβατι αφου θα ξανακοιμηθουμε το βραδυ;;;;:a049: )

FotisGRC
18-12-2013, 12:53
Στα Video Output Settings, πρότεινετε Automatic, 1080i ή 1080p?

Viper
18-12-2013, 12:54
Εγω το εχω αφησει Automatic.

Malawi
18-12-2013, 12:55
Επισης!!!

FotisGRC
18-12-2013, 12:58
Ειστε ωραίοι! Δεν υπάρχει θέμα όταν έχω ξεκινήσει ένα download να μπω σε stand-by, ετσι? Το έκανα πριν και έκανε τα 3 "μπιπ", όπως έκανε στο PS3 όταν έτρωγε κόλλημα και πατούσες το Power παρατεταμένα για να κλείσει.

Viper
18-12-2013, 13:02
Δεν θυμαμαι για 3 μπιπ. Εβαλα για download το Resogun, μπηκα σε stand by και ολα μια χαρα. Αλλα αυτο ειναι και το νοημα του stand by.

Πρεπει να εχεις ρυθμισει στις επιλογες το internet connection σε stand by.

Malawi
18-12-2013, 13:05
Τωρα ειδικα που εχουμε ολοι λιγα ακομη παιχνιδια ειδικα σε δισκακι, πειραζει που βαριεμαι να το βγαζω απ το drive του ps4 αφου θα ξαναπαιξω και αυριο;;; (Το ερωτημα ειναι κατα τη λογικη , γιατι να στρωσουμε το κρεβατι αφου θα ξανακοιμηθουμε το βραδυ;;;;:a049: )
Καμια γνωμη πριν ξεχαστει η απορια μου;;;

Nek_Food
18-12-2013, 13:09
Κανονικά έτσι το κάνουμε, αλλά αυτό με τα 3 μπιπ είναι σφάλμα, δεν θυμάμαι να κάνει μπιπ όταν μπαίνει σε standby mode. Βέβαια μάλλον θέλει κάνα δυο update να στρώσει το μηχάνημα γιατί και εμένα μία φορά από standby που είχε μπει και είχε ξεμπερδέψει με όλα τα down/uploads αντί να κάνει quick boot όταν πάτησα το PS button, πρώτα έκλεισε εντελώς (shut-down) και μετά έκανε κανονικό boot μόνο του.

Δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις το δισκάκι μέσα Malawi, όπως δεν υπήρχε με το PS3 και με καμιά άλλη συσκευή. Τώρα άμα δεν θέλεις να παίζεις κάποιο disk game και παίζεις μόνο PSN games βγάλε το για να μην στροφάρει και σου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που το ανάβεις.

FotisGRC
18-12-2013, 13:10
Δεν θυμαμαι για 3 μπιπ. Εβαλα για download το Resogun, μπηκα σε stand by και ολα μια χαρα. Αλλα αυτο ειναι και το νοημα του stand by.
Πρεπει να εχεις ρυθμισει στις επιλογες το internet connection σε stand by.

Μου τα ξαναέκανε τα 3 μπιπ τώρα που το ξαναέκανα ρε γαμώτο..Αλλα το download συνέχισε κανονικά.. Εχει φτάσει στη μέση. Οντως αυτα τα μπιπ δείχνουν κάποιο σφάλμα. Κατεβάζω το demo του FIFA.. Θα δούμε..


Καμια γνωμη πριν ξεχαστει η απορια μου;;;

Τι να σου πω, τα τελευταία 2 χρόνια στο PS3 εγώ μέσα το άφηνα το δισκάκι, και δεν έπαθε τίποτα..

Malawi
18-12-2013, 13:13
Κ εγω παντα ετσι εκανα, αλλα ειπα μηπως στο ps3 ημουν απλα τυχερος οποτε να μη διαιωνησω το λαθος!!

psx3
18-12-2013, 13:24
Στα Video Output Settings, πρότεινετε Automatic, 1080i ή 1080p?
Manual/καρφωτό 1080p.

Ποτέ 1080i, εκτός αν έχεις καμιά παλιά CRT HDTV (σπάνιο, αλλά λέμε τώρα)...

Lefteris_X
18-12-2013, 13:28
τα 3 beep στο PS4, όπως και στο PS3, σημαίνουν "forced shutdown" = κάποια διεργασία / υπηρεσία δεν μπορούσε να κλείσει με τον προβλεπόμενο τρόπο = αναγκαστικά το σύστημα "επέβαλλε" (forced) την πλήρη απενεργοποίηση (shutdown).

συμβαίνει και στους υπολογιστές Linux /Mac OS / Win OS από την εποχή του Νώε.

τέλος, περί Blu-ray disc. Αν θέλεις να το παίξεις (το παιχνίδι ρε :P) τότε το αφήνεις μέσα στο drive. Αν όμως όχι, τότε καλό είναι να ΜΗΝ το έχεις στο drive, γιατί το συνεχές spin του σερβομηχανισμού, όπως και να έχει κουράζεται = μειωμένη διάρκεια ζωής. Όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλους τους σερβομηχανισμούς ΚΑΘΕ οπτικού drive.

FotisGRC
18-12-2013, 14:44
Sorry ρε παίδες αν έχει απαντηθεί, αλλα το googlara και άκρη δεν έβγαλα..

Τι παίζει με το Game-sharing στο PS4? Γίνεται να έχει ένας φίλος ένα παιχνίδι και να το μοιραστούμε? Γιατί με τα Primary και Secondary δεν κατάλαβα τι έλεγε..

Επισης αν το παιχνίδι ο φίλος το έχει σε δισκάκι γίνεται Sharing?

enstikto
18-12-2013, 18:35
Αν το έχει σε δισκάκι γίνετε sharing με το κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο (σου δείνει το δισκάκι :P )

Για να παίξεις παιχνίδι που έχει φίλος σου στο download list του θα πρέπει ή
Α) να το παίξεις στο δικό του account (δεν θα παίρνεις τρόπαια, στατιστικά κτλ στο δικό σου προφανώς)
Β) να θέσει ως primary ps4 του το δικό σου ps4 όπου σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το παίξεις με οποιοδήποτε account!

Σημείωση: Στην περίπτωση Β ο φιλος σου θα μπορεί να παίζει στο δικό του account κανονικά και ας είναι primary το δικό σου ps4...

Jim P
18-12-2013, 18:35
Τη σημαντικότερη ερώτηση δεν την έκανε κανένας ως τώρα, Τσιπάρετε το PS4;

:P

three_brothers1
18-12-2013, 18:40
ΑΠΟΡΙΑ..
εχω αγορασει το nba 2k14 στο ps3 απο το us account (απο το us psn store) ..το account με ονομα x3ftwx ειναι shared σε δυο ps3 κονσολες (μια δικη μου και μια σε εναν φιλο) θα μπορω εγω αυριο που θα εχω την κονσολα (ps4 δηλαδη) να κανω log in (και φυσικα να το κανω primary το account ) να το αγορασω εναντι 15$ (την next gen εκδοση) απο το us psn store και ναπαιζω κανονικα με το ελληνικο μου account..?
ενοχλει κατι στο share που εχω κανει..;θα πρεπει να γινει μια απο τις 2 κονσολες (ps3) deactivate.?
ευχαριστω..

djpar
18-12-2013, 18:51
ρε εχτες δεν σου τα ειπα,οχι δεν παιζει προβλημα κανενα

psx3
18-12-2013, 19:15
ΑΠΟΡΙΑ..
εχω αγορασει το nba 2k14 στο ps3 απο το us account (απο το us psn store) ..το account με ονομα x3ftwx ειναι shared σε δυο ps3 κονσολες (μια δικη μου και μια σε εναν φιλο) θα μπορω εγω αυριο που θα εχω την κονσολα (ps4 δηλαδη) να κανω log in (και φυσικα να το κανω primary το account ) να το αγορασω εναντι 15$ (την next gen εκδοση) απο το us psn store και ναπαιζω κανονικα με το ελληνικο μου account..?
ενοχλει κατι στο share που εχω κανει..;θα πρεπει να γινει μια απο τις 2 κονσολες (ps3) deactivate.?
ευχαριστω..
Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να έχεις μέχρι 2 activated consoles, άρα η μια θα πρέπει να απενεργοποιηθεί (αν θες να κάνεις το PS4 primary console). Εκτός αν είναι 3 τα maximum activations (2 x PS3 + 1 x PS4).

Αν όμως δεν σε πειράζει να είσαι πάντα online και να παίζεις πάντα με το US account, τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να κάνεις gamesharing και στην 3η κονσόλα.

three_brothers1
18-12-2013, 19:40
Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να έχεις μέχρι 2 activated consoles, άρα η μια θα πρέπει να απενεργοποιηθεί (αν θες να κάνεις το PS4 primary console). Εκτός αν είναι 3 τα maximum activations (2 x PS3 + 1 x PS4).

Αν όμως δεν σε πειράζει να είσαι πάντα online και να παίζεις πάντα με το US account, τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να κάνεις gamesharing και στην 3η κονσόλα.
θελω να παιζω με αλλο acount εκτος του αμερικανικου..θα κανω deactivate την μια κονσολα ps3 καλου κακου

Nek_Food
18-12-2013, 20:23
Τα activations per account έχουν ως εξής:
PS3 = 2 consoles
PS Vita = 3 devices (consoles + Vita TV)
PS4 = 1 console as primary

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10253-Μικρά-Νέα-και-φήμες-για-PSVita-All-in-One-Thread%21?p=481263#post481263
https://support.us.playstation.com/app/answers/detail/a_id/5059

Ezio
18-12-2013, 22:56
Πώς κάνω αναβάθμιση μέσω usb; πάω στο system update (ή κάπως έτσι), αλλά μου λέει να συνδεθώ στο internet. Και δεν μπορώ να συνδεθώ, γιατί ενώ βάζω τον κωδικό του wi-fi σωστά, μου λέει ότι δεν συνδέθηκε στον κατάλληλο χρόνο. Το system software είναι 1.05.

Lefteris_X
18-12-2013, 23:22
αυτό ΔΕΝ γίνεται μέσω του PS4 OS, αλλά μέσω του λεγόμενου safe mode.

έχεις κλειστό (shutdown) το PS4.

ακουμπάς με το δάχτυλο για παρατεταμένο χρόνο πάνω στο touch κουμπί on/off, όπου ακούς το πρώτο μπιπ και συνεχίζεις να το πατάς μέχρι να ακούσεις (σε 3-4 σεκς) μια ακολουθία μερικών μπιμ συνεχόμενων.

αφήνεις το δάχτυλο από το κουμπί.

και τότε μπαίνεις στο safe mode, το οποίο σε εντελώς μαύρο φόντο οθόνης, προβάλλει λίγες επιλογές.

βάζεις το USB Stick σε μια (οποιαδήποτε από τις 2 διαθέσιμες) θύρα. Μέσα στο Stick θα πρέπει να έχει φτιάξει τον φάκελο (με κεφαλαία γράμματα) PS4. Μέσα σε αυτόν έχει ήδη φιτάξει τον φάκελο UPDATE (πάλι κεφαλαία). Και μέσα σε αυτόν, έχεις βάλει το κατεβασμένο 1.52 update.

από τις επιλογές, επιλέγεις την συγκεκριμένη που είναι για firmware update.

και τσουπ, είσαι ΟΚ.

Nek_Food
18-12-2013, 23:55
Για πείτε μου παίδες. Όταν το έχετε σε standby mode είναι το φωτάκι πορτοκαλί. Καλώς ως εδώ. Έχουν τελειώσει τα updates και down/uploads και έχει ηρεμήσει από θορύβους κλπ. Φωτάκι ακόμη πορτοκαλί. Πατάτε το PS button στο χειριστήριο να πάρει μπρος και κάνει κανονικό boot; Μπλε φωτάκι, PS logo, epilepsy warning και ρωτάει account; Θα με τρελάνει το μαραφέτι. Το έβαλα standby για ένα τέταρτο επειδή είχα επίσκεψη με το Killzone στην μέση και αυτό έκανε κανονικό reboot μετά το πορτοκαλί φωτάκι και έπρεπε να τρέχω ξανά το Killzone (βέβαια δεν εχασα κάτι σοβαρό με έβγαλε σχεδον εκεί που ήμουν, στο τελευταίο checkpoint).

Τώρα άλλη βλακεία. Έβαλα το χειριστήριο να φορτίζει και το γυρίζω σε standby mode. Κανονικά και τα δύο πορτοκαλί φωτάκι. Πάω από την ταμπλέτα και το online store και χώνω τα war thunder και retribution να κατέβουν. Στο καπάκι ακούω το PS4 δίπλα μου να στροφάρει λίγο πιο δυνατά σκληρός ανεμιστηράκι και στο store γράφει downloading. Όλα καλά ως εδώ, πλην όμως αυτομάτως σταματάει να φορτίζει το χειριστήριο. Το ανάβω, βγάζει μπλε φως και στα καπάκια ποιο account θέλω να κάνω sign in, βλέπω ότι το χειριστήριο (μπλε φως) θέλει ακόμη φόρτισμα και τα παιχνίδια εχουν ήδη αρχίσει το download. Κλείσω ξανά σε standby και το χειριστήριο μπαίνει σε φόρτιση με πορτοκαλί όπως και πριν και τώρα συνεχίζει όμως.

Να δω το πρωί θα ξυπνήσει από standby ή θα μου κάνει κανονκό boot πάλι.

Nek_Food
19-12-2013, 00:07
Μάλιστα, αυτό το είχα ξεχάσει, δικαιολογεί το τι έγινε με το Killzone. Το γιατί από standby mode μου κάνει κανονικά reboot δεν ξέρουμε; Προφανώς δεν είναι η φυσιολογική του λειτουργία αυτή να υποθέσω, αλλά αυτή που με πετάει απευθείας στην επιλογή χρήστη έτσι; Ε, ρε update που θέλει για να στρώσει. :)

psx3
19-12-2013, 00:25
Μου το έχει κάνει κι εμένα αυτό μια φορά που το έβαλα σε standby χωρίς να κλείσω το παιχνίδι. Μάλλον είναι κάποιο bug.

manolissmy83
19-12-2013, 00:45
καλησπερα εχω το bluetooth απο το game act of war απο ps3 θα συνμβατο στο ps4

Dragonpaul
19-12-2013, 01:21
Κι εμενα reboot κανει μετα απο standby mode.

Viper
19-12-2013, 02:01
Μολις που εκατσε το ιδιο προβλημα


http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-4-Support/ps4-graphic-problems/m-p/42425323

Ever since I got the PS4 I have been experiencing a flickering distorted picture with snowy artifacts all over the screen.
This is apparent in dark areas of the UI and in all games.

Χθες (πρωτη μερα) οσο το σκαλιζα, δεν ειχα παρατηρησει κατι. Σημερα δοκιμαζω λιγο Fifa. Βλεπω την αρχικη εικονα (το γηπεδο) και το ματι πεφτει πανω στα artifacts. Δεν δινω σημασια. Τα βλεπω ομως και μεσα στο παιχνιδι. Κλεινω το Fifa και να τα και στο UI (στο μπλε φοντο δεν πολυφαινονται αλλα στο εικονιδιο του Playroom που εχει μαυρο φοντο φαινονται πολυ).

Κλεινω το PS4, το ανοιγω παλι, ολα πεντακαθαρα. Κανενα artifact.

Το setup ειναι το ιδιο οπως το περιγραφει στο link (ενισχυτης και TV μεσω HDMI). Τι κανω? Χαλασμενο PS4 ή θεμα firmware που λεει στο link?

Max
19-12-2013, 06:25
Μια απορία…Αν πάρω το PS4 και φτιάξω λογαριασμό με τις προπληρωμένες κάρτες που πουλάνε στα μαγαζιά στο PSN θα μπορώ τον ίδιο λογαριασμό να το χρησιμοποιώ και στο PS3 μου για να κατεβάζω και εκεί τα συμβατά δωρεάν παιχνίδια;