PDA

View Full Version : PS4 οι εντυπώσεις μας



Pages : [1] 2 3

Slay
07-12-2013, 13:14
Ανοιγω το παρον θεμα για να γραφουμε τις εντυπωσεις μας απο το PS4, μπορουν να ξεκινησουν αυτοι που το πηραν πρωτοι, ειμαι σιγουρος οτι θα ακολουθησουν πολλοι περισσοτεροι απο την επομενη Παρασκευη.

Nek_Food
07-12-2013, 13:23
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ η νέα γενιά του Playstation... Ρίξτε τώρα εντυπώσεις να γουστάρουμε.

Υ.Γ.: Λέμε και τα στραβά έτσι; Να ξέρουμε τι να περιμένουμε, δεν είναι κακό.

Nerven
07-12-2013, 14:23
Το bluetooth δεν υποστηρίζει τα turtle beach px5 που έχω. Όταν βάζω hands free απο το galaxy s4 στο DS4 η φωνή ακούγετε μόνο από το 1 ακουστικό και και όχι απο αυτό που έχει το μικρόφωνο στο καλώδιο.
Όταν διαβάζει bluray κάνει πιο πολύ θόρυβο απο το ps3. Τα μικρό κολλήματα του UI δεν τα αναφέρω καν γιατί εννοείτε ολα θα διορθωθούν.

Dragonpaul
07-12-2013, 14:36
Οταν διαβάζει BR κανει περισσότερο θόρυβο από το PS3;;;;;;;;; :blink:

sattal
07-12-2013, 15:04
Μου φαίνεται παράξενο που σου κάνει θόρυβο το BR. Εμένα δεν κάνει θόρυβο.

Dragonpaul
07-12-2013, 15:55
Γιατί σου κάνει εντύπωση;;; Αφού είναι ταχύτητας 6x έναντι 2x του PS3.

Δεν κάνει βέβαια και σαν αεροπλάνο, οπότε μην πανικοβάλλεσαι. Ούτε δουλεύει συνέχεια όπως του PS3.


Μου φαίνεται παράξενο που σου κάνει θόρυβο το BR. Εμένα δεν κάνει θόρυβο.

Γι'αυτο το ειπα... Επειδη διάβαζα τις προάλλες οτι ΔΕΝ κανει θόρυβο!!!!!!

Nerven
07-12-2013, 15:58
Όπως είπε και ο psx3 δεν κάνει σαν αεροπλάνο, απλά όσοι εχουν ps3 slim θα καταλάβουν διαφορά. Ασε που οταν γίνει install δεν ξανα ακούγετε πότε.
Στο nfs rivals όμως διαβάζει σχετικά συνέχεια και κατα την ώρα του gameplay, ίσως να μην κάνει complete install όπως κάνει το knack,killzone που έχω.

sattal
07-12-2013, 16:01
Παιδιά στο standby mode ακούτε ένα ελαφρό γουργουρητό κοντά στην κονσόλα; Είναι το ανεμιστηράκι ή ο HDD;

Νομίζω κανονικά θα έπρεπε να κλείνουν και τα 2, να μένει ανοιχτός ο ARM και να ανοίγει η APU μαζί με το ανεμιστηράκι και τον HDD όταν ξεκινάει κάποιο download.οχι δεν ακούγεται τίποτα φίλε psx3.

psx3
07-12-2013, 16:04
οχι δεν ακούγεται τίποτα φίλε psx3.
Πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου δίπλα στην κονσόλα. Δεν ακούγεται από απόσταση.

Nerven
07-12-2013, 19:11
Πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου δίπλα στην κονσόλα. Δεν ακούγεται από απόσταση.



Ακούγετε ενα σαν μικρό βουητό μέσα με κολλημένο το αυτί πάνω.

stormare
07-12-2013, 19:29
απο εξωτερικο τις πηρατε ολοι αν επιτρεπεται;btw τελικα μπορεις η δεν μπορεις να κανεις game sharing με 2 ps4 οπως στο ps3?

sattal
07-12-2013, 19:45
Ακούγετε ενα σαν μικρό βουητό μέσα με κολλημένο το αυτί πάνω.
Όντως τώρα που ήρθα σπίτι ναι όντως κάνει ένα βουητο.τι είναι όμως γνωρίζετε ;

psx3
07-12-2013, 20:07
Σχετικά με το storage management:

Ναι μεν είναι καλύτερο από του Xbone (δείτε το σχετικό νήμα για λεπτομέρειες), αλλά είναι χειρότερο από του PS3.

π.χ. για το Killzone υπάρχουν data των 39GB. Αυτά τα 39GB περιλαμβάνουν τα πάντα μέσα (install, patches, DLCs, save file). Θες π.χ. να σβήσεις ΜΟΝΟ το save file γιατί έγινε corrupt; Ατύχησες. Ή σβήνεις και τα 39GB ή δεν σβήνεις τίποτα.

Ελπίζω να διορθωθεί και αυτό, γιατί στα digital games είναι μεγάλη ταλαιπωρία να ξανακατεβάζεις τα πάντα...

edit: Άκυρο αυτό για το save file, υπάρχει ξεχωριστά. Τα patches με το install είναι σε ένα αρχείο.

psx3
07-12-2013, 21:03
Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να βάζουμε custom εικόνα στους users αντί να έχουν το PSN avatar, αλλά και custom όνομα αντί για ονοματεπώνυμο, όπως γινόταν στο PS3;

Kkritikos
07-12-2013, 21:33
Πρεπει να γινεται,καπου πηρε το ματι μου οτι μπορεις να συνδεθεις με το facebook σου κ να βαλεις τη φωτο του προφιλ σου

psx3
07-12-2013, 22:18
Εννοούσα εικόνες από USB stick, όχι από το FB.

MarVell
07-12-2013, 22:41
'Ολα τα αβαταρ που είχα αγοράσει στο PS3 δεν εμφανίζονται όταν πάω να αλλάξω το άβαταρ μου, εμφανίζονται μόνο τα στάνταρ άβαταρ που είναι δωρεάν.

Εννοείται ότι ούτε τα ψηφιακά παιχνίδια που είχα αγοράσει στο PS3 μπορούν να ξανακατεβαστούν στο PS4.

Οι μόνες αγορές από το PS3 που εμφανίζονται στο PS4 είναι οι ταινίες που είχα αγοράσει από το Playstation Store.

WolfRathmA
08-12-2013, 01:08
Όπως είπε και ο psx3 δεν κάνει σαν αεροπλάνο, απλά όσοι εχουν ps3 slim θα καταλάβουν διαφορά. Ασε που οταν γίνει install δεν ξανα ακούγετε πότε.
Στο nfs rivals όμως διαβάζει σχετικά συνέχεια και κατα την ώρα του gameplay, ίσως να μην κάνει complete install όπως κάνει το knack,killzone που έχω.

Επιλογη για full install δεν υπαρχει ξεχωριστα;

Nerven
08-12-2013, 01:22
Psx3 μήπως αυτό προκύπτει λόγο ενεργού remote play? Έτσι κάνει και το ps3 και ακόμα πιο δυνατά. Δεν έχω πειραματιστει.

MarVell
08-12-2013, 23:01
Τα trophies του PS4 έχουν μια ωραία καινοτομία. Πέρα από Bronze, Silver, Gold και Platinum είναι χωρισμένα και σε Common, Rare, Very Rare και Ultra Rare. Το σε ποιά από αυτές τις κατηγορίες ανήκει κάθε trophy εξαρτάται από το ποσοστό παιχτών που το έχουν κερδίσει και άρα μεταβάλεται δυναμικά με τον χρόνο.

Το από κάτω screenshot δείχνει μερικά από τα trophies του Resogun και την κατηγορία που ανήκε το καθένα σήμερα το βράδυ. Σε μια εβδομάδα από τώρα πιθανό κάποια trophies που είναι Rare σήμερα να έχουν γίνει Common.

3726

Το πιο σπάνιο trophy που έχω κερδίσει μέχρι στιγμής είναι το από κάτω του Resogun με ποσοστό σπανιότητας 5.9%. Κοινώς λιγότερο από ένας στους δέκα παίχτες το έχουν κερδίσει μέχρι τώρα.

3727

Και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα Ultra Rare: Killzone Shadow Fall Platinum... μόνο 0.1% το έχουν κερδίσει μέχρι αυτήν την στιγμή (εγώ εννοείται όχι!).

3728

stormare
09-12-2013, 02:36
btw τελικα μπορεις η δεν μπορεις να κανεις game sharing με 2 ps4 οπως στο ps3?

αυτο μπορει να το τσεκαρει καποιος;πχ αν εχω ενα game απο ps store θα μπορει να το κατεβασει ο αδερφος μου στο δικο του Ps4 και να παιξει με το account του;
επισης καποια πραγματα που διαβασα στο προηγουμενο ποστ μου φαινονται ψιλοαδιανοητα να μην ειναι ετοιμα απο day 1 (πχ login/out notifications).λογικα θα ερθουν με firmware upgrde.

nikon
09-12-2013, 09:41
5) Δεν υπάρχει λειτουργία backup/restore/transfer.

6) Δεν υπάρχουν notifications για φίλους που μπαίνουν/βγαίνουν.
5) Τι;!;!;!;.....και στην αλλαγή δίσκου τι κάνεις;;;:confuzed:

6) Kαλό αυτό.

psx3
09-12-2013, 12:21
5) Τι;!;!;!;.....και στην αλλαγή δίσκου τι κάνεις;;;:confuzed:
Ξανά σετάρισμα όλα από την αρχή.


6) Kαλό αυτό.
Όχι απαραίτητα. Θα προτιμούσα να υπάρχει επιλογή όπως στο XMB.

Γενικά πάντως σχεδόν όλα όσα έχω αναφέρει θα πρέπει να φτιάχνονται με firmware updates... οπότε κάνουμε υπομονή.

Nek_Food
09-12-2013, 13:25
ΟΚ, ξέρω ότι εγώ είπα να μας πείτε και τυχόν θέματα, αλλά μου φαίνεται επικεντρώσατε εκεί. Κάτι θετικό έχει (θα μου πεις δεν τα ξέρεις) ή να ακυρώσω την παραγγελία μου;

Αμ, δε :p

Lefteris_X
09-12-2013, 14:20
μήπως να αρχίσουμε να αναφερόμαστε στο περιβάλλον του PS4, ως "PDM" εκ του "Playstation Dynamic Menu" όπως είναι η ονομασία του;

για να έχουμε την "XMB" (Cross Media Bar) του PS3 και το "PDM" του PS4 και να αναφερόμαστε πιο εύκολα στο καθένα.

παντελώς άκυρες οι ελλείψεις πάντως που παρέθεσε ο psx3. Απαράδεκτες εννοώ. Όσο και αν θέλει η Sony να την "δικαιολογήσω" λόγω "νεότητας" του PS4, όχι κυρία Sony. Το να απαλείφεις feature που υπήρχαν στο PS3..........και να το ρίχνεις στη "νεότητα" ενός συστήματος, αυτά να τα πεις σε μανάβηδες. Γιατί με τόσο καιρό που είχες για να στήσεις το PDM, πολύ απλά δεν έχεις δικαιολογία, ΚΑΜΙΑ. Άλλωστε είχες χρόνο άπλετο, αφού εσύ η ίδια μας είπες πως επικεντρώθηκες στο PDM και το πως απεικονίζει/χειρίζεται τα παιχνίδια, σε τέτοιο βαθμό κιόλας αφοσίωσης, που υποτίθεται πως "δεν πέρασε από το μυαλό σου = για αυτό δεν έβαλες τα χαρακτηριστικά, όπως MP3, DLNA, κλπκλπ".

Οπότε ποια είναι η δικαιολογία σου για να λείπουν, πχ το πόση ώρα πριν βγήκε κάποιος από το PSN? ή όλα τα άλλα που λείπουν (backup/restore) κλπκλπ;

ε, καμία - για εμένα.

αρπαχτίλα του κερατά μυρίζει εδώ.

Και που πήγε η "ευκολία" προγραμματισμού σε x86 / x64 περιβάλλον του κυρίου Cerny; Σε 3.5GB PDM, τα οποία προσφέρουν ένα περιβάλλον με τραγικές ελλείψεις σε σύγκριση με το μηχάνημα που έβγαλε η εταιρεία το 2006.

Συγχαρητήρια.

psx3
09-12-2013, 14:37
Και σκέψου ότι πλέον όλο το UI είναι γραμμένο σε JavaScript: http://siliconangle.com/blog/2013/11/20/webgl-graphics-technology-powers-sony-playstation-4-ui/

Αν δεν είχε τερατώδες hardware το PS4, θα έτρεχε το ίδιο αργά με το PS store του PS3. Brute force at its finest!

Μιλάμε πάντως για απίστευτη ευκολία προγραμματισμού. Πλέον απλά χρειάζονται έναν ... web designer για να προγραμματίσει το UI. Πάνε οι εποχές που χρειάζονταν προγραμματιστή που να ξέρει assembly, ή έστω C/C++ στην χειρότερη.

Ελπίζω να το «σενιάρουν» γρηγορότερα συγκριτικά με το εξίσου φτωχό XMB του 2006-2007.

Κάτι άλλο που παρατήρησα ότι όλα τα save files είναι fixed στα 11MB ανά παιχνίδι, ενώ στο PS3 το μέγεθος ήταν μεταβλητό, ανάλογα με το μέγεθος/πολυπλοκότητα του παιχνιδιού.

GRZEUS
09-12-2013, 14:58
Έλεος και ξανά έλεος.....μην αρχίσουμε παλι........όλα θα διορθωθούν με update......... Αν δεν διορθωθούν σε 6 μηνες λέμε τώρα οκ........

psx3
09-12-2013, 15:24
Το «έλεος και ξανά έλεος» απευθύνεται σε εμένα; Το νήμα είναι για εντυπώσεις. Αν σε χαλάει, μην μπαίνεις.

Lefteris_X
09-12-2013, 16:58
μπα, πιο πολύ νομίζω πήγαινε προς εμένα :D

τέλος πάντων, άμα είναι να "προκαλεί" η κατάθεση των όποιων "λεπτομερειών" εντοπίζει ένας "ψείρας" χρήστης, τότε δεν χρειάζεται να χαλιέται κανείς από οποιαδήποτε μεριά = μπορούμε να μην γράψουμε καθόλου τα "πλην/κατά" του PDM, μέχρι να περάσουν κανα-δυό update σε διάστημα 4-5 μηνών και μετά επιστρέφουμε στο θρεντ να καταθέσουμε απόψεις.

ή από την άλλη...

μπορούν - όσοι θέλουν - να καταθέτουν την άποψη του "ψείρα" χρήστη σε ότι έχει παρατηρήσει.

ότι θέλετε! :D

sattal
09-12-2013, 17:11
Όντως ότι έχει αναφέρει ο φίλος psx3 είναι δύσκολο να περάσουν απαρατήρητα. Σύμφωνω απόλυτα και ένα μπράβο σε όλα τα παιδιά που μπαίνουν στον κόπο να μας αναφέρουν πράγματα που πρέπει να γνωρίζουν όλοι.

malias4
10-12-2013, 00:14
Μωρε γραψτε τα εσεις που μεχρι να μαζεψουμε τα λεφτα να παρουμε την κονσολα θα τα εχει διορθωσει η sony με update :)

mihalis13
10-12-2013, 02:16
Όλα αυτα που γράφουν τα παιδια εμενα δεν θα με ενοχλήσουν μιας και με ενδιαφέρει απλά να παίξω τα παιχνίδια μου,αλλα έχουν δίκιο και όντως ειναι τραγικό να μην έχουν λειτουργίες που εχει ήδη το ps3..

Nek_Food
10-12-2013, 09:48
Και για τον Νεκτάριο που ρώτησε γιατί γράφω τόσα αρνητικά, δεν τα γράφω για να ακυρώσει κανείς την προπαραγγελία του ή για να σας ξενερώσω, αλλά μπας και τα δει κανένας από την Sony (για ποιόν χτυπάει η καμπάνα; :silly:) και τα προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα... καλώς ή κακώς, οι early adopters είμαστε πάντα beta testers, θέλουμε δεν θέλουμε.
Για αυτό το θέμα έχεις δίκιο, αλλά για να βοηθήσει ο Λουκάς προς αυτή την κατεύθυνση, θα πρέπει να αναρτηθεί η λίστα αυτή στο επίσημο φόρουμ σε αντίστοιχο θέμα, όπως φυσικά έχει πει και ο ίδιος στο παρελθόν. Οπότε, τα μαζεύουμε και πάμε μία βόλτα κατά κει να τους κάνουμε στην παραλία σαματά. :p


Τα θετικά λίγο-πολύ τα ξέρουμε όλοι πιστεύω.
Ναι, αλλά θέλουμε να τα ακούμε αφενός, αφετέρου ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βρεις και κάτι νέο να μας πεις.

Sutorcen
10-12-2013, 11:26
Οι μόνες αγορές από το PS3 που εμφανίζονται στο PS4 είναι οι ταινίες που είχα αγοράσει από το Playstation Store.

Εμ πως ακριβώς το έκανες αυτό; Με proxy;

Εγώ θα αναφέρω αυτά που δεν αγγίξατε μέχρι τώρα. Ότι δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος των λειτουργιών του PS4 είναι άκυρο/μη διαθέσιμο για στην Ελλάδα, μιας και έχουν ή μάλλον δεν έχουν φροντίσει για αυτό η Sony Hellas. Τι εννοώ; Όλες οι ψηφιακές υπηρεσίες που δεν είναι διαθέσιμες σε εμάς, το περιβόητο sharing που με την κατάσταση του Ελληνικού internet δεν θα μπορέσουμε να το εκμεταλλευτούμε, εκτός αν σας ενδιαφέρει να κάνετε share screenshots μόνο ή έχετε VDSL. Αυτό είναι για μένα το πιο αρνητικό κομμάτι του PS4 μέχρι τώρα.

MarVell
10-12-2013, 11:55
Εμ πως ακριβώς το έκανες αυτό; Με proxy;

Ζω στο εξωτερικό... Σχετικά με τις διάφορες υπηρεσίες που δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα καταλαβαίνω οτι για τον Έλληνα καταναλωτή είναι σπάσιμο (αφού στο κάτω κάτω έχει πληρώσει τα ίδια λεφτά ή και περισσότερα για το PS4 του από οτι ο αντίστοιχος Αμερικάνος, Ιάπωνας, Άγγλος, Γάλλος, Γερμανός κλπ) αλλά η πραγματικότητα είναι οτι η Ελληνική αγορά είναι σχετικά πολύ μικρή και με τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούνε στην Ελλάδα, παρέχει μεγάλο επιχειρηματικό ρίσκο. Έχουμε διαβάσει για τόσες πολυεθνικές και Ελληνικές εταιρείες που έχουν φύγει από την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Η εικόνα που έχει η χώρα μας στο εξωτερικό είναι πολύ άσχημη δυστυχώς.

Το γεγονός οτι η Σόνυ θα κυκλοφορήσει το PS4 στην Ελλάδα (έστω και σε λίγα κομμάτια) απ΄την στιγμή που στην Ιαπωνία θα βγει μετά από μήνες και το γεγονός οτι παιχνίδια σαν το God of War Ascension είχαν πλήρως προσαρμοστεί για την (μικρή) Ελληνική αγορά είναι σημαντικά δείγματα νομίζω οτι η Σόνυ ενδαφέρεται για την Ελληνική αγορά.

Και πίσω στο θέμα μας, δεν βλέπω πουθενά το YouTube app στο PS4.

stormare
10-12-2013, 12:01
επειδη το εχω ψαξει το συγκεκριμενο που λες,δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση η θεση της ελλαδας και η οικονομικη της κατασταση.ειναι θεμα νομοθεσιας πνευματικων δικαιωματων και διαφημιστικων "συνορων" ο λογος που δεν εχουμε τα apps.γιαυτο και βλεπετε τελευταια και δειλα δειλα να παιρνουν μπρος και εδω spotify και τα σχετικα.μια αλφα κινητικοτητα υπαρχει παντως.πριν ηταν πληρες σκοταδι.

Sutorcen
10-12-2013, 12:06
Τα γνωρίζω όλα αυτά απλά είναι ένα από τα αρνητικά όπως και να το κάνεις.

psx3
10-12-2013, 12:16
Η Sony Hellas δεν μπορεί, ούτε έχει καμία δουλειά να φροντίσει να έχουν όλοι υπεργρήγορες συνδέσεις. Να τους κράξουμε για άλλα θέματα που άπτονται της αρμοδιότητάς τους (π.χ. εσκεμμένη καθυστέρηση 5 βδομάδων), μαζί σας, αλλά όχι για το internet.

Αυτό είναι δουλειά του κράτους/ΕΕ (βλ. αγροτικό broadband 30/4 Mbps) και των ιδιωτικών εταιριών (VDSL & FTTH 150/50 Mbps).

Εγώ πάντως έχω VDSL και δεν με καίει καθόλου το streaming. Ούτε καν twitch/ustream λογαριασμούς δεν έχω ασχοληθεί να φτιάξω, lol.

Θέλω να πιστεύω ότι για άλλους λόγους αγοράζουμε next-gen κονσόλα και ότι αυτά είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα και όχι η ίδια η τούρτα. ;)

Valkyre
10-12-2013, 12:17
Καλα θα κανουν αυτα τα ... 3.5gb ram που μου εκλεψαν να αρχισουν να τα αξιοποιουν γιατι διαβαζω απιστευτα πραγματα εδω μεσα... Σε βαθμο αηδιας εντελως...

Sutorcen
10-12-2013, 12:51
Καλα θα κανουν αυτα τα ... 3.5gb ram που μου εκλεψαν να αρχισουν να τα αξιοποιουν γιατι διαβαζω απιστευτα πραγματα εδω μεσα... Σε βαθμο αηδιας εντελως...

Δυστυχώς όντως μοιάζει για πασαλιπσατέρ OS με τα πιο πολλά features να είναι after thoughts. Όπως επίσης είναι απαράδεκτο και από μεριάς μας να λέμε έλα μωρέ θα τα διορθώσουν σε επόμενες ενημερώσεις. Αν το δούμε ψυχρά, οφείλουν πλέον να βγάζουν έτοιμα προϊόντα και όχι beta versions αυτών.

Nikoladim
10-12-2013, 13:00
Βιαστηκανε πολυ και οι 2 εταιρειες για launch. Αποτελεσμα, παπαριες παντου, απο μετρια παιχνδια μεχρι μισοφτιαγμενα OS, apps να λειπουν,features missings (αν και να πω την αληθεια γουσταρω την κονσολα μου σαν καθαρο gaming device, ουτε usb με φωτος να βαζω μεσα). κλπ. Pass απο εμενα αν και ψηνομουν να εχω first day κονσολα, περιμενω το infamous SS και βλεπουμε..

odytsak
10-12-2013, 16:13
Eντυπώσεις για την κονσόλα δεν έχω ακόμα αλλά μπορώ να σας πω εντυπώσεις από το 2ωρο καθάρισμα που έπεσε σε όλο το τραπεζάκι της τηλεόρασης
από την θέση που δημιούργησα για να μπει το PS4,
το ανάλογο καλώδιο για τον πολυκάναλο ήχο με τη μία άκρη να έχει μπει ήδη στον ενισχυτή και την άλλη να περιμένει υπομονετικά ως την Παρασκευή
και διάφορες άλλες τέτοιες μικρολεπτομέρειες. :P

Eχω μια επιπλέον κενή θέση HDMI και μια θέση στο πολύπριζο οπότε λέω να χτυπήσω κι ένα Vita TV αργότερα. :P

djpar
10-12-2013, 16:23
φιλε μου ελεγα να το κανω το ΣΚ αλλα τελικα εκανα εγκατασταση το path of exile,torchlight 2 και guild wars 2 για pc σκεπτομενος οτι μπορει να φαω ηττα και να μην παρω ps4 για χριστουγεννα. Περιμενω να φτασει η αυριανη μερα που λογικα θα ξερω τι παιζει με το ps4 ωστε να αλλαξω θεση στο ps3, για να μπει το ps4, οπως επισης και να κανω uninstall ενα απο τα 3rpg.

dlevel
10-12-2013, 16:26
djpar eisai dikos mou vlepw, dokimase to TERA

Sutorcen
10-12-2013, 17:30
Μπά GW2 και ξερό ψωμί.

djpar
10-12-2013, 23:01
δεν θελω αλλο mmo,ειδικα τωρα με το ps4!

ρε παιδια μια ερωτηση σε αυτους που εχουν το ps4, μπορω κανονικα να εχω 2 accounts ενα ελληνικο και ενα αμερικανικο και στο αμερικανικο να παιρνω απο το store οτι θελω και να τα παιζω με το ελληνικο οπως τωρα στο ps3?

psx3
10-12-2013, 23:15
ρε παιδια μια ερωτηση σε αυτους που εχουν το ps4, μπορω κανονικα να εχω 2 accounts ενα ελληνικο και ενα αμερικανικο και στο αμερικανικο να παιρνω απο το store οτι θελω και να τα παιζω με το ελληνικο οπως τωρα στο ps3?
Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά δεν έχει βρεθεί ακόμα εθελοντής να το δοκιμάσει...

djpar
10-12-2013, 23:30
...καλη τυχη,θα ειμαι ο πρωτος με το nba 2k

MarVell
10-12-2013, 23:59
Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά δεν έχει βρεθεί ακόμα εθελοντής να το δοκιμάσει...

Το έχω δοκιμάσει και γίνεται.

psx3
11-12-2013, 00:10
Το έχω δοκιμάσει και γίνεται.
Δουλεύει ΚΑΙ όταν είσαι offline (no internet/PSN) ΚΑΙ με διαφορετικό account; Εννοώ στην ίδια κονσόλα φυσικά.

Akolov
11-12-2013, 00:17
Ναι, και μιλάω έχοντας προσωπική εμπειρία το δικό μου ps4 και accounts :P (και PSN Plus εκτός από games). Κάνεις Activate την κονσόλα μέσα από τα settings και όλα γίνονται shared.


δεν θελω αλλο mmo,ειδικα τωρα με το ps4!

ρε παιδια μια ερωτηση σε αυτους που εχουν το ps4, μπορω κανονικα να εχω 2 accounts ενα ελληνικο και ενα αμερικανικο και στο αμερικανικο να παιρνω απο το store οτι θελω και να τα παιζω με το ελληνικο οπως τωρα στο ps3?

MarVell
11-12-2013, 00:20
Δουλεύει ΚΑΙ όταν είσαι offline (no internet/PSN) ΚΑΙ με διαφορετικό account; Εννοώ στην ίδια κονσόλα φυσικά.

Ναι, το δοκίμασα και αυτό. Αρκεί το account το οποίο κατέβασε τα παιχνίδια να έχει ενεργοποιηθεί ως "Primary PS4" στις ρυθμίσεις.

psx3
11-12-2013, 00:22
Ναι, το δοκίμασα και αυτό. Αρκεί το account το οποίο κατέβασε τα παιχνίδια να έχει ενεργοποιηθεί ως "Primary PS4" στις ρυθμίσεις.
Δοκίμασες επίσης να έχεις πολλαπλά accounts ενεργοποιημένα στην ίδια κονσόλα; Ή μόνο ένα account μπορεί να είναι ενεργοποιημένο ως "primary console";

MarVell
11-12-2013, 00:24
Δοκίμασες επίσης να έχεις πολλαπλά accounts ενεργοποιημένα στην ίδια κονσόλα; Ή μόνο ένα account μπορεί να είναι ενεργοποιημένο ως "primary console";

Μπορείς, εγώ έχω 2 αυτήν την στιγμή.

nickolas82
11-12-2013, 01:38
Δηλαδή αν κατεβάσω κάτι από τον ευρωπαϊκό λογαριασμό (ας πούμε το battlefield) θα μπορώ να το παίξω και με τον αμερικανικό;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Nerven
11-12-2013, 01:49
Το 2nd screen για κάποιο λόγο δεν παίζει στο playroom. Δοκίμασα και από το s4 και απο το Vita. Το μόνο που λεει 2nd screen currently not in use. Διαβάζω ότι έχουν και άλλοι το ίδιο θέμα.

MarVell
11-12-2013, 01:59
Δηλαδή αν κατεβάσω κάτι από τον ευρωπαϊκό λογαριασμό (ας πούμε το battlefield) θα μπορώ να το παίξω και με τον αμερικανικό;

Ναί, όπως και στο PS3.

djpar
11-12-2013, 09:49
Ναί, όπως και στο PS3.

κοινως μπορω να κανω πχ 2 account primary και να κατεβαζω και απο ευρωπαικο και απο αμερικανικο store

Lefteris_X
11-12-2013, 10:01
Καλημέρεν.

περί του streaming ο λόγος (του broadcast δηλαδή του παιχνιδιού που παίζεις).

Παρακολουθώ έναν τύπο στο Twitch.tv όπου συνήθως παίζει NBA2K14 (και κυρίως The Park που είναι ότι καλύτερο μετά το θρυλικό NBA JAM, και τη συνέχειά του το απίστευτο NBA Hangtime).

Ε, το παλικάρι (Αμερικάνος) έχει: απίστευτη κρυστάλλινη ποιότητα το βίντεο, σχεδόν λες και παίζει σε τηλεόραση μπροστά σου, την κάμερα PS Eye αναμμένη κι αυτή με τέλεια ποιότητα, η φωνή του ακούγεται τέλεια, και τέλος, έχει τον υπολογιστή του ανοιχτό, ώστε να διαβάζει και τα σχόλια που του γράφουμε μέσω Twitch.

οπότε δεν άντεξα, σε κάποια φάση τον ρώτησα τι σόι γραμμή έχει και πόσα πληρώνει για αυτή.

ΟΚ, πάρτε απάντηση: 120Mbit download - 20Mbit upload = 115 δολάρια τον μήνα. Μάλιστα, μου είπε ότι το σκέφτεται να πάει σε 1Gbit download (upload δεν μου είπε) στις γραμμές Google Fibre που περνάνε από την περιοχή του, ειδικής προσφοράς 30 δολάρια τον μήνα.

"good wines" :D

djpar
11-12-2013, 10:49
115...προτιμο τα δικα μας 40+€ vdsl

Leon_DiZ
11-12-2013, 11:01
ΟΚ, πάρτε απάντηση: 120Mbit download - 20Mbit upload = 115 δολάρια τον μήνα. Μάλιστα, μου είπε ότι το σκέφτεται να πάει σε 1Gbit download (upload δεν μου είπε) στις γραμμές Google Fibre που περνάνε από την περιοχή του, ειδικής προσφοράς 30 δολάρια τον μήνα.

1Gb έχει upload.

djpar
11-12-2013, 11:26
παντος σχετικα με το twitch υπαρχουν 2-3 eu servers που κανουμε steam, στο path of exile εβαλα τον γερμανικο και πηγαινε σχετικα καλα σε low quality

psx3
11-12-2013, 12:14
http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-next-gen-game-broadcasting-tech-analysis

^ Εδώ πάντως λέει ότι δεν χρειάζεται πάνω από 1.5 Mbps upload για την ανώτερη ποιότητα, η οποία τελικά δεν είναι ούτε καν HD (960x540).

Άρα είτε ADSL2+ με Annex M (2 Mbps), είτε η αργότερη VDSL2 που δίνει ο ΟΤΕ (30 Mbps/2.5 Mbps) θα πρέπει να κάνουν λογικά, με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν ρουφάει άλλος το upload (π.χ. torrents).

Όσο για τους Αμερικάνους, πραγματικά τους λυπάμαι με τις τιμές που έχουν ελέω μονοπωλιακών καταστάσεων (ακόμα χειρότερα ο Καναδάς)... πάλι καλά που υπάρχει και η Google, lol.

djpar
11-12-2013, 12:24
ανετα δηλαδη streamαρω σε low λογικα,καλα το καταλαβα στο path of exile αρκει να μην παιζω παραλληλα online...αυτο ειναι must

επισης πρεπει επειγωντος να βαλουν upload to youtube...ελεος με το facebook

Lefteris_X
11-12-2013, 12:45
ε, ναι κι εγώ διάβασα την ανάλυση του DF, αλλά με αυτά που βλέπω ως ποιότητα, δεν συνάδουν με το 1.5Mbps που υποστηρίζει.

καθώς, αν λάβω υπόψη μου το 1.5Mbit/second (ήτοι 1.5 επί 1024 και μετά δια του 8 = μόλις 192 KiloByte / second), τότε ακόμα και με την πλειοψηφία των ελληνικών aDSL με 1Mbit (128 KiloByte) για upload θα έπρεπε τουλάχιστο ποιότητα "good" (960 με 32Khz ήχο) να έπαιζε μια χαρά.

Απεναντίας, το stream του nerven, ακόμα και σε low quality (640 και 32Khz ήχος αν θυμάμαι καλά), ο "τετραγωνισμός' στα Pixel (macroblocking) πήγαινε ΣΥΝΝΕΦΟ, ενώ μετά από λίγα δευτερόλεπτα η εικόνα του stream "πάγωσε" μόνιμα σε 1 frame του παιχνιδιού. Ο ήχος πάντως, αν και άθλιος, μεταδίδονταν μια χαρά (λολ).

Τουτέστιν: ναι μεν η ομάδα του Digital Foundry μπορεί να προέβη στις μετρήσεις που έκανε και παρέθεσε τα νούμερα, όμως δε, η αληθινή απόδοση είναι τελείως διαφορετική.

ΥΓ: ρώτησα και έναν άλλο Αμερικάνο που κι αυτός έπαιζε NBA2K14 και η ποιότητά του ήταν κάκιστη (του stream) και η απάντηση ήταν ότι είχε 2Mbit (ή 4Mbit; δεν θυμάμαι) upload στην γραμμή του. Τώρα αν κατέβαζε και κανά τορρεντ ο μλκας και δεν μου το είπε ή δεν ήξερε την πραγματική ταχύτητα της γραμμής (πχ. έχει μικρότερο upload και δεν το ξέρει), δυστυχώς δεν μπορώ να το γνωρίζω.
ΥΓ2: Αλήθεια, αν έχεις ήδη ένα PS4 βρε συνονόματε, και επειδή έχεις vDSL, για δοκίμασε να stream-άρεις (και δώσε λινκ του stream), να δούμε πως θα είναι η ποιότητα.

djpar
11-12-2013, 12:46
κατι αλλο τωρα για το ps4, οταν βαζεις ενα παιχνιδι να κατεβαινει και μετα θελεις να κλεισεις την κονσολα αυτη μπαινει σε stand by αλλα μολις κατεβει και γινει install κλεινει εντελος?
Επισης για να μπορω να χειριστω εγω την κονσολα απο το ps app πχ πρεπει η κονσολα να ειναι standby ή και σβηστει μπορει να ανοιξει?

Γενικα το stand by ειναι ενα περιεργο mode

Lefteris_X
11-12-2013, 13:08
1ον - τι εστί "κλείνει εντελώς";;;;;; εννοείς shutdown? Ε, τότε δεν θα έβαζε την επιλογή "standby" και "shutdown" η Sony! Η διαδικασία όπως την έχει περιγράψει η Sony (γιατί ο ίδιος δεν την έχω κάνει, αφού ακόμα κονσόλα δεν έχω), είναι ότι "για να κατεβαίνει μια εφαρμογή και μετά να κάνει αυτόματα install, θα πρέπει η κονσόλα να είναι σε standby mode και όχι σε shutdown". Νομίζω ότι είναι σαφές 100%. Θες να συνεχίσει το download/install; Τότε η κονσόλα είναι σε standby. Τελείωσε το install? Πάλι σε standby θα είναι η κονσόλα. Σε shutdown κατάσταση, η κονσόλα........είναι αυτό που λέει "shutdown" = δεν κάνει τίποτα. Δεν ξέρω ποια λέξη έπρεπε να βάλει η Sony ώστε να γίνεται κατανοητή η ερμηνεία του shutdown, από όλους (σηκώνω τα χέρια ψηλά!).

2ον - Ακολουθώντας τα παραπάνω, αντίστοιχα λοιπόν για να "χειριστείς" το PS4, μέσω του mobile app, ΠΑΛΙ θα πρέπει η κονσόλα να είναι σε standby και όχι σε shutdown. Διότι.....σε shutdown mode, η κονσόλα είναι..........κλειστή! Πως αλλιώς να το κάνει κατανοητό η Sony; Ας προσπαθήσω κι εγώ με κάποιες άλλες λέξεις: off, operate off (παλιά λέξη από VCR/Hi-Fi), power off. Ε, η Sony επέλεξε την λέξη "shutdown". Με κονσόλα κλειστή, δεν γίνεται τίποτα - απολύτως.

το standby, όπως πολλάκις δηλώθηκε από τη Sony, είναι μια κατάσταση ημι-λειτουργίας (με κάκιστη κιόλας κατανάλωση ρεύματος, σε αντίθεση με την πολύ μικρή που μας είχε υποσχεθεί η εταιρεία) και όχι "πλήρης απενεργοποίηση της κονσόλας", που είναι το shutdown.

ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί δεν είναι καθόλου, μα καθόλου όμως, "περίεργο" το shutdown mode. Δηλαδή σε εμένα γιατί δεν είναι; Από τον Άρη είμαι; :P (ναι)


ΥΓ: υποτίθεται κιόλας, ότι η Sony επέλεξε το "shutdown" επειδή ο κοσμάκης είναι εξοικειωμένος με τις λέξεις "standby / shutdown" από τα Windows / Linux / Mac εδώ και πολλά χρόνια. Έτσι, ο περισσότερος κόσμος που ΔΕΝ χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως "σερφαντιέρα και μόνο" (έχουμε πλέον ταμπλέτες για αυτό το σκοπό!), ξέρει ότι με shutdown = όλα κλειστά, ενώ με standby = ο υπολογιστής είναι σε κατάσταση "αναμονής". Ε, στο PS4 η Sony το πάει ένα βήμα παραπέρα, λέγοντας στον χρήστη ότι "πλέον σε κατάσταση standby/αναμονής, η κονσόλα μπορεί να εκτελεί και κάποιες λειτουργίες"........όπως το λεγόμενο Power Nap του Mac OS στα τελευταία MacBook Pro. Nothing new here, moving on.

Nek_Food
11-12-2013, 13:27
Στο PS3 υπάρχει η επιλογή να συνεχίσει τα downloads και installations και μετά το πέρας τους να κάνει shut down. Επίσης, έχω την εντύπωση (δεν το έχω κάνει) ότι στους plus δίνεται η δυνατότητα ακόμη και όντας σε κατάσταση shutdown, να ανάβει μόνο του συγκεκριμένες ώρες, να κάνει upload στο cloud τα saves σου και να ελέγχει για τυχόν updates, τα κατεβάζει και τα εγκαθιστά και μετά πάλι κλείνει μόνο του εντελώς. Να υποθέσω κάτι τέτοια ρωτάει...

Lefteris_X
11-12-2013, 13:33
εμ, σόρρυ αλλά για το PS3 μιλάμε; (γιατί αυτά που λες Nek τα είχαμε συζητήσει επίσης πολλάκις πριν κάτι μήνες περί PS3 και είχαν αναλυθεί στο έπακρο)

για το PS4 αυτά που είπα (δηλαδή η Sony έχει πει) ισχύουν και όχι αυτά που ίσχυαν στο PS3.

Ας επικεντρωθούμε, σε αυτό το νήμα τουλάχιστον, αυστηρά και αποκλειστικά στο PS4 - όχι στο τι έκανε η προηγούμενη κονσόλα, πως το έκανε και γιατί αφού το έκανε αυτή, δεν το κάνει με τον ίδιο τρόπο η μεταγενέστερη. Προσοχή: δεν το λέω ως επιβολή, αλλά ως παράκληση.

tonybsg
11-12-2013, 13:35
Στο PS3 υπάρχει η επιλογή να συνεχίσει τα downloads και installations και μετά το πέρας τους να κάνει shut down. Επίσης, έχω την εντύπωση (δεν το έχω κάνει) ότι στους plus δίνεται η δυνατότητα ακόμη και όντας σε κατάσταση shutdown, να ανάβει μόνο του συγκεκριμένες ώρες, να κάνει upload στο cloud τα saves σου και να ελέγχει για τυχόν updates, τα κατεβάζει και τα εγκαθιστά και μετά πάλι κλείνει μόνο του εντελώς. Να υποθέσω κάτι τέτοια ρωτάει...

Ισχύει το bold, εξαιρετικά χρήσιμη υπηρεσία (για το PS3 μιλάω).

Slay
11-12-2013, 13:44
Ισχύει το bold, εξαιρετικά χρήσιμη υπηρεσία.
πολυ καλο νεο αυτο, γιατι το standby ετσι οπως το εχουν φτιαξει , μονο standby δεν ειναι.

MarVell
11-12-2013, 13:47
Για το standby του PS4 είναι όπως τα έγραψε ο Lefteris X. Θα δοκιμάσω απόψε να κάνω stream (έχω upload ταχύτητα λίγο πάνω από 1) και θα δούμε τα αποτελέσματα....

tonybsg
11-12-2013, 13:47
πολυ καλο νεο αυτο, γιατι το standby ετσι οπως το εχουν φτιαξει , μονο standby δεν ειναι.

Όχι όχι Slay, για το ps3 επιβεβαίωνα, ας σβηστεί το ποστ προς αποφυγήν παρερμηνειών ελεύθερα.

Μακάρι πάντως να ισχύει και στο PS4.

Nek_Food
11-12-2013, 14:31
Ας επικεντρωθούμε, σε αυτό το νήμα τουλάχιστον, αυστηρά και αποκλειστικά στο PS4 - όχι στο τι έκανε η προηγούμενη κονσόλα, πως το έκανε και γιατί αφού το έκανε αυτή, δεν το κάνει με τον ίδιο τρόπο η μεταγενέστερη. Προσοχή: δεν το λέω ως επιβολή, αλλά ως παράκληση.
Προσωπικά δεν μπορώ να μην κάνω συγκρίσεις με το τί έκανε το PS3 και τι ΔΕΝ κάνει το PS4. Αλλιώς τσάμπα γκρινιάζουμε για τα mp3/dlna/Blu ray 3D, τα όσα έγραψε ο psx3 νωρίτερα, κλπ Άλλωστε επικεντρώνουμε νομίζω συνολικά, στο τι κάνει, τι θα έπρεπε να κάνει, τι δεν κάνει, τι θα θέλαμε να κάνει, κλπ

Επίσης, το shutdown δεν σημαίνει τίποτα. Καμιά συσκευή δεν είναι απόλυτα shutdown όσο βρίσκεται στην πρίζα και λαμβάνει ρεύμα, Νομίζω ότι και το PS3 αλλά και το PS4, όντας ανενεργό (shutdown) και όχι σε αναμονή (standby) μπορεί να δεχθεί εντολή από το Vita και να εκκινήσει κανονικά. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, αλλά αυτές τις λεπτομέρειες κυνηγάμε.

Δεν κακίζω, ούτε αντιπαραβάλλομαι με τον Λευτέρη που τον εκτιμώ, αλλά προσωπικά θεωρώ αυτονόητες τις συγκρίσεις τόσο με το PS3 όσο και με τα "αντίπαλα" Xbox 360/Xbox One. Θεωρώ ότι είναι δεδομένες αυτές οι συγκρίσεις και κατά την γνώμη μου χρήσιμες. Αν διαφωνείτε καλώς, δεν επιμένω σε αναφορές στο "τρισκατάρατο" PS3. :p

Lefteris_X
11-12-2013, 14:51
α, πολύ ωραία τότε, καθώς κι εγώ συμφωνώ στην συγκριτική κριτική μεταξύ PS3 OS / PS4 OS.

μήπως όμως θα έπρεπε να έχουμε έναν πιο ορθό τίτλο του νήματος από το "εντυπώσεις" να γίνει "εντυπώσεις συνολικής εμπειρίας / σύγκριση με PS3";;;;;

γιατί για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά "την πάτησα" με τον τίτλο που έχουμε τώρα, νομίζοντας πως εδώ μιλάμε αυστηρά και μόνο για το PS4, εστιάζοντας αποκλειστικά σε αυτό.

αυτό όμως που δεν θέλω στο παρόν νήμα, είναι οι αναφορές στο Xbone γιατί θα ξεφύγει η κουβέντα από το σημείο εστίασης (PS4).

μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι άλλο: να φτιάξουμε ένα θρεντ (το οποίο συναντώ από τις αρχαίες εποχές στα fora, στον πρώτο χρόνο του PS1) του στυλ: PS4 vs Xbone vs Wii U, δηλαδή οι υπάρχουσες κονσόλες. (όπως παλιά ήταν PS1 vs Saturn vs 3DO, αργότερα PS1 vs Saturn vs Nintendo 64 κοκ PS2 vs Xbox vs GameCube <---- αυτό το νήμα μάλιστα στο παλιό και θρυλικό site/forum ονόματι gamelife.gr είχε γίνει της πουτάνας, με επιχειρήματα και κουβέντα από γνώστες του χώρου......σε επίπεδα μάλιστα αλληλομηνύσεων.....α, ρε Κώστα Φάρκωνα και τα "μεγαλεία" σου.........ουρτ - σόρρυ για το τελευταίο άσχετο σχόλιο)

lostmangr
11-12-2013, 15:48
παιδιά αν και δεν το έχω το ps4 στα χερια μου το λέω για να μην παρεξηγούμε...πήγα σήμερα στα public στο κέντρο θεσσαλονίκης και είδα το ps4 όλα ok όλα ωραία αλλα οι αναλογικοί μοχλοί του ps4 ήταν φθαρμένη μέχρι αηδίας τόσο εύκολα θα χαλάνε???μακάρι πάντως να το έκανε κάποιος με κάνα μαχαίρι γιατί άμα αυτό ήταν από την χρήση τότε ΕΛΕΟΣ...

SevenAm
11-12-2013, 15:50
παιδιά αν και δεν το έχω το ps4 στα χερια μου το λέω για να μην παρεξηγούμε...πήγα σήμερα στα public στο κέντρο θεσσαλονίκης και είδα το ps4 όλα ok όλα ωραία αλλα οι αναλογικοί μοχλοί του ps4 ήταν φθαρμένη μέχρι αηδίας τόσο εύκολα θα χαλάνε???μακάρι πάντως να το έκανε κάποιος με κάνα μαχαίρι γιατί άμα αυτό ήταν από την χρήση τότε ΕΛΕΟΣ...

Πρέπει κάπως να βγούν τα εξτρά περιφεριακά και έξοδα = κέρδη για τη sony...

Leon_DiZ
11-12-2013, 15:52
παιδιά αν και δεν το έχω το ps4 στα χερια μου το λέω για να μην παρεξηγούμε...πήγα σήμερα στα public στο κέντρο θεσσαλονίκης και είδα το ps4 όλα ok όλα ωραία αλλα οι αναλογικοί μοχλοί του ps4 ήταν φθαρμένη μέχρι αηδίας τόσο εύκολα θα χαλάνε???μακάρι πάντως να το έκανε κάποιος με κάνα μαχαίρι γιατί άμα αυτό ήταν από την χρήση τότε ΕΛΕΟΣ...

Είναι γνωστό ότι οι μοχλοί έχουν πρόβλημα και χαλάνε πολύ εύκολα. Περιμένουμε να δούμε μπας και αλλάξουν το πλαστικό κάλυμμα.

lostmangr
11-12-2013, 15:58
Ααααα τόσο καλά δηλαδή παίζουμε ps4 χαλαρά και δεν τρελαινόμαστε κατάλαβα θα τοu συμπεριφέρομαι γλυκα άμα είναι έλεος ρε παιδιά!!!δεν λέω είναι φανταστικός δέκα φορες ποιο καλός από του ps3 αλλα αυτό με χάλασε...

lostmangr
11-12-2013, 16:31
βρε σίγουρα καλά τα λες αλλα θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει!!!

sattal
11-12-2013, 16:33
Το κάλυμμα στους μοχλούς έχει μια ελαστικότητα με αποτέλεσμα να είναι πιο ξεκούραστοι στα δάχτυλα.

Nerven
11-12-2013, 16:40
Εμένα το ένα εκ τον δύο DS4 ο αριστερός μοχλός έχει αρχίσει να κάνει φθορά, οχι τίποτα τρελό αλλά δεν έχουμε κάλο ξεκίνημα. Το ds3 έχει φάει τρελό λιώσιμο και τίποτα. Και αυτό σε μια εβδομάδα με normal gaming έχει ήδη φθορές. Θα ανεβάσω και φώτο.



3740


Στην φώτο δεν φαίνεται καθαρά δεν βοηθάει και η γωνία και το φλας... αλλά έχει σαν χαρακιά (σαν σπάσιμο). Ούτε νύχια έχω ούτε τα ζορίζω τρελά.

lostmangr
11-12-2013, 17:09
παιδιά ότι και να λέτε ο νέος μοχλός του ps4 θα βγει σκάρτος στο θέμα αυτό και φυσικά στο τέλος θα το αλλάξουν...

psx3
11-12-2013, 17:16
Εμένα το ένα εκ τον δύο DS4 ο αριστερός μοχλός έχει αρχίσει να κάνει φθορά, οχι τίποτα τρελό αλλά δεν έχουμε κάλο ξεκίνημα. Το ds3 έχει φάει τρελό λιώσιμο και τίποτα. Και αυτό σε μια εβδομάδα με normal gaming έχει ήδη φθορές. Θα ανεβάσω και φώτο.



3740


Στην φώτο δεν φαίνεται καθαρά δεν βοηθάει και η γωνία και το φλας... αλλά έχει σαν χαρακιά (σαν σπάσιμο). Ούτε νύχια έχω ούτε τα ζορίζω τρελά.
Μίλησες με Amazon μήπως στείλουν replacement;

odytsak
11-12-2013, 17:19
Για να το λέει ο Γιάννης, έτσι δυστυχώς θα 'ναι.

Σε μια-δυο βδομάδες θα γνωρίζουμε όλοι από πρώτο χέρι.

Nerven
11-12-2013, 18:01
Εννοείτε πάει αμαζον χωρίς δεύτερη κουβέντα αλλά ποιος τρέχει ταχυδρομείο; θα δω αν χειροτερεψει θα το στείλω.

Dikakom
11-12-2013, 18:26
Κριμα για χαλασμενο αναλογικο να στελνεις πισω ολοκληρο ps4 αλλα στειλε τους μηνυμα μηπως και στο αντικαταστησουν. Παρολα αυτα καταλαβαινω οτι ειναι λιγο ξενερα.

Sent from my S8Q using Tapatalk

psx3
11-12-2013, 18:33
Δεν νομίζω να χρειαστεί όλη η κονσόλα...

djpar
11-12-2013, 18:37
λευτερη δεν καταλαβαινω γιατι να μην ειναι wake up on lan σαν τα pc δηλαδη να ειναι σε κατασταση shutdown και να ανοιγει αλλα τπ το κουφο δεν ειναι αυτο το κουφο ειναι οτι μετα το install δεν ξαναμπαινει σε shutdown αλλα μενει σε stand-by, ΑΥΤΟ ειναι κουφο για μενα

psx3
11-12-2013, 18:43
Δεν είναι κουφό. Ο ARM πρέπει να είναι ανοιχτός 24/7/365. Δοκίμασα να κάνω ping το PS4 από PC και απαντάει κανονικά η Ethernet.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι τι είναι αυτό το γουργουρητό που ακούγεται... ο yosp δεν απαντάει, ο PadPoet μας έχει ξεχάσει και ο Cerny δεν έχει Twitter.

Αν τυχόν βάλει κανείς κανονικό SSD (όχι hybrid HDD/SSD), ας μας πει αν ακούει αυτό το γουργουρητό με το αυτί κολλημένο στην κονσόλα, μπας και βγάλουμε συμπέρασμα (αν είναι το fan, ο HDD ή και τα 2 μαζί).

stormare
11-12-2013, 18:45
Μίλησες με Amazon μήπως στείλουν replacement;

για το κοντρολερ το εχω ακουσει κι απο αλλους.αποτι φαινεται οσοι το ζοριζουμε θα εχουμε θεμα.ηδη εκανα order αυτα http://www.amazon.com/Grip-iT-Analog-Stick-Covers-PlayStation-4/dp/B003NSLGW2

nikon
11-12-2013, 19:06
Mια καλή λύση είναι και τα γάντια μιας χρήσης, κόβεις τους 2 αντίχειρες και τους φοράς όποτε παίζεις.;)

djpar
11-12-2013, 20:00
ο arm ειναι ανοιχτος το συστημα ομως μπορει να ειναι σε shutdown παραυτα γιατι δεν ανοιγει για download και να ξανακλεισει αντι να ειναι σε standby και να δουλευει και ο κανονικος επεξεργαστης?

psx3
11-12-2013, 20:09
Κάτι δεν κατάλαβες σωστά. Ο ARM είναι ανοιχτός 24/7/365, όχι η APU. Η APU ανοίγει μόνο όταν κάνει download (γι' αυτό και ανεβαίνει η κατανάλωση από τα 10W στα 70W) και μετά κλείνει.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Cerny μας έλεγε ότι ο ARM θα αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου το downloading και έτσι υποτίθεται ότι δεν θα χρειαζόταν η APU. Βέβαια εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε τα specs (γενιά, συχνότητα) του ARM. Ποιός ξέρει τι χρέπι βάλανε...

stormare
11-12-2013, 20:32
παιδες ειναι ευκολο να μου πει καποιος το μηκος του hdmi καλωδιου το οποιο ερχεται μαζι με την κονσολα;

Gazof
11-12-2013, 20:45
παιδες ειναι ευκολο να μου πει καποιος το μηκος του hdmi καλωδιου το οποιο ερχεται μαζι με την κονσολα;
2m είναι

stormare
11-12-2013, 21:38
2m είναι

thanx =)

djpar
11-12-2013, 22:30
Κάτι δεν κατάλαβες σωστά. Ο ARM είναι ανοιχτός 24/7/365, όχι η APU. Η APU ανοίγει μόνο όταν κάνει download (γι' αυτό και ανεβαίνει η κατανάλωση από τα 10W στα 70W) και μετά κλείνει.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Cerny μας έλεγε ότι ο ARM θα αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου το downloading και έτσι υποτίθεται ότι δεν θα χρειαζόταν η APU. Βέβαια εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε τα specs (γενιά, συχνότητα) του ARM. Ποιός ξέρει τι χρέπι βάλανε...

καλα καταλαβα, απλα γιατι να μην ειναι shutdown το συστημα και να μπορει να δεχτει εντολες απο ps app εφοσον ο arm ειναι ανοιχτος (αρα το συστημα ακουει).Επισης γιατι οταν κατεβαζεις ενα παιχνιδι και κανει install μετα δεν κλεινει παρα παει stand by.

Κατι αλλο, οταν εχεις βαλει να κανει download ενα παιχνιδι αυτο θα συνεχιζει και οταν εισαι στο multiplayer ενoς αλλου παιχνιδιου.
Τελος, το firmware κατεβαινει backround οκ αλλα αν εισαι και παλι σε online κομματι ενος παιχνιδιου συνεχιζει να κατεβαινει?

psx3
11-12-2013, 22:47
Δεν έχει σχεδιαστεί να ανοίγει μια φορά κάθε 24 ώρες όπως το PS3, ούτε να κάνει shutdown μετά το download/install. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι περιορισμός hardware ή software (μάλλον το δεύτερο), αυτό που ξέρω είναι ότι είναι σχεδιασμένο να είναι always online με τον ARM. Οϋτε ο ARM μπορεί να κάνει τα πάντα μόνος του, αλλιώς δεν θα άνοιγε η APU.

Το πρόβλημά μας δεν είναι ο ARM πάντως, γιατί είναι ένα τσιπάκι χαμηλής κατανάλωσης σαν αυτά των smartphones. Ούτε φθείρεται, ούτε καίει πολύ ρεύμα. Το πρόβλημα είναι με οτιδήποτε έχει μηχανικά μέρη και λειτουργεί 24/7/365, δηλαδή το «γουργουρητό» (fan ή/και HDD) που ανέφερα πιο πάνω.

Το Wake on LAN που ανέφερες το λέει και το ίδιο το όνομα, είναι για μέσα στο LAN. Πώς θα σου στείλει η Sony το «μαγικό πακέτο» να ξυπνήσει η κονσόλα; Γι' αυτό υπάρχει ο ARM. Το PS3 βάσει χρονόμετρου ξύπναγε.

Όσο για το shutdown, ούτε το PS3 είναι εντελώς off. Το Bluetooth κύκλωμα είναι συνεχώς ανοιχτό, έτοιμο να λάβει εντολή turn on από το χειριστήριο. Το ίδιο ισχύει και στο PS4. Για 100% off, ή τραβάς το καλώδιο από την πρίζα ή βάζεις διακόπτη.

Τα άλλα 2 που λες στο τέλος δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα (δεν υπάρχει και κανά online της προκοπής για τα γούστα μου προς το παρόν).

djpar
11-12-2013, 22:53
μαλλον δεν καταλαβαινεις τι εννοω. Εστω οκ οτι προς το παρον πρεπει να ειναι stand by για να ανοιξει, οταν εχω βαλει ενα παιχνιδι να κατεβει πχ το nba 2k που ειναι 45γιγα και θα κανει 1-2 μερες και λεω μεινε σε standby δηλαδη κατεβαζε με χαμηλη καταναλωση,κανε και το install αλλα κλεισε μετα...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? Αυτο πρεπει να φτιαξει.Ερωτηση οταν ειναι standby και κατεβαζει,εφοσον δουλευει και ο επεξεργαστης, δεν πρεπει να δουλευει και λιγο το fan?

psx3
11-12-2013, 23:04
Ναι, δουλεύει το fan όταν είναι ανοιχτή η APU.

Όσο για την χαμηλή κατανάλωση, δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή όταν κατεβάζει. Το ξαναλέω: 10 watts όταν είναι ανοιχτός μόνο ο ARM και 70 watts όταν ανοιχτός ο ARM και η APU για να κάνει download/install.

Μόλις τελειώσει ό,τι έχει να κάνει, κλείνει η APU και κατεβαίνει πάλι στα 10 watts. Με άλλα λόγια δεν είναι το πρόβλημα τα 10 watts, αλλά τα 70 watts. Για 2 μέρες ανοιχτό θα κάψει γύρω στις 3,5 kWh, δηλαδή περίπου €0,35. Αν ο ARM μπορούσε να αναλάβει και το downloading, θα πλήρωνες λιγότερα στην ΔΕΗ (σε βάθος χρόνου μαζεύονται).

djpar
12-12-2013, 07:02
αρα οταν κατεβαινει κατι ανοιγει ο apu και το fan και μολις τελειωσει μπαινει σε standby mode αλλα κλεινει η apu με το fan...ωραια αυτο ακουγετε μια χαρα

slayeras
12-12-2013, 17:32
Παιδιά η κονσόλα όταν δουλεύει το led είναι άσπρο. Το λέω γιατί πήρα μια τρομάρα, νόμιζα ότι πρέπει να είναι μπλε και το έψαξα και ησύχασα

odytsak
12-12-2013, 17:54
Είσαι σίγουρος? για μπλε ξέρω κι εγώ.

slayeras
12-12-2013, 17:55
Είσαι σίγουρος? για μπλε ξέρω κι εγώ.
Ναι το λέει και εδώ
http://www.justpushstart.com/2013/11/ps4-color-changing-led-lights-color-represents/

Nerven
12-12-2013, 18:00
Άσπρο είναι όταν παίζεις και είσαι στο DMB. Όταν bootarei είναι μπλε, σε standby είναι κίτρινο.

slayeras
12-12-2013, 18:03
http://www.youtube.com/watch?v=Jeiv2QIzl_U

To λέει και εδώ, το άσπρο σημαίνει οτι δουλεύει σωστά

odytsak
12-12-2013, 18:03
Καλά ρε Γιάννη έχεις το PS4 πάνω από μια βδομάδα κι έπρεπε να μας το πει ο Araya? :P

Nek_Food
12-12-2013, 18:46
Ναι και μην τρομάξετε να το δειτε κιτρινο-πορτοκαλί (ανάλογα από που το βλέπετε έως και κόκκινο), ειναι τέτοιο χρώμα όταν ειναι στην αν;Μονή και φροντίζει το χειριστήριο.

Nerven
12-12-2013, 19:03
Καλά ρε Γιάννη έχεις το PS4 πάνω από μια βδομάδα κι έπρεπε να μας το πει ο Araya? :P



http://www.margarethamilton.co.uk/resources/I%20am%20sorry.jpg

LAZAGR76
12-12-2013, 19:20
απο το ps4 βλεπω πιοι ειναι online με ps3 και τους στελνω και μηνυμα κανονικα.απο το ps3 με βλεπουν offline ...ειναι καποια επιλογη που πρεπει να τσεκαρω η ετσι ειναι?

lostmangr
12-12-2013, 23:18
παιδια το κοκκινο ομως ειναι κακο???

Sutorcen
13-12-2013, 12:19
Πρώτες εντυπώσεις χλιαρές. Μεγάλες ελλείψεις το OS και ο σκληρός δεν προλαβαίνει να διαχειριστεί τον φόρτο εργασίας. Istallation + download + Gaming ταυτόχρονα δεν παίζει, δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει άμα κάνεις ΚΑΙ stream την ίδια ώρα. Το Nba είχε stuter με τα προαναφερθέντα. Το καλό είναι πως είναι σχεδόν αθόρυβο και το χειριστήριο είναι άψογο. Το Remote play μια χαρά τα πάει μέχρι στιγμής. Αναλυτικές εντυπώσεις μέσα στο ΣουΚου.

Συμβουλή. Να κατεβάζεται ένα ένα αυτά που θέλετε, δεν κάνει καλή διαχείριση bandwidth.

Dragonpaul
13-12-2013, 12:28
Ok, ας γραψω κι εδω αυτο που θελω, για να το δουν περισσοτεροι.
Εχω παρατηρησει δυο πραγματα και θα ηθελα να τα αναφερω, για να δω τι θα κανω.
Πρωτον, το περιβαλλον της κονσολας δεν ειναι εντελως smooth. Κανει καποια σπασιματακια καποιες φορες και δε ξερω εαν ειναι θεμα ελαττωματος ή διαχειρισης, οπως λεει και ο Βαγγελης παραπανω. Επισης, δε θα ελεγα οτι ειναι αθορυβο. Πχ, τωρα που εχω το Killzone μεσα και ειμαι σε pause φαση, ακουγεται ο ανεμιστηρας, αλλα οχι "προβληματικα" θα ελεγα. Βεβαια, οκ, μολις δεν εχει δισκακι μεσα, δεν ακουγεται σχεδον τιποτα.
Δευτερον, οταν πρωτοεβαλα το Killzone και αρχισε η εισαγωγη, ο ηχος ηταν χαλια. Οσοι το εχετε παιξει, ξερετε οτι ξεκινα με την ιστορια και μια τυπισσα να διηγειται. Ε, σε εκεινο το σημειο ο ηχος ειναι πολλα παρασιτα. Μηπως φταιει οτι ταυτοχρονα κατεβαζε και το update;;;; Μετα, που το ξεκινησα παλι, ολα οκ.

Ας μου απαντησει καποιος, για να δω τι θα κανω.

lak100
13-12-2013, 13:17
μια ερωτηση το RGB στο ayto μου ξεπλενει τα χρωματα οταν το εβαλα στο full εφυγε η θολουρα να το αφησω full? χθες κατεβαζα contrast και warframe και ολη την ωρα μου ελεγε corrupted data τα εσβησα και τα ξανακατεβασα ολα οκ

djpar
13-12-2013, 14:43
ρε παιδια 1ον δεν εχει pause στα download και 2ον εγω θελω να κατεβασω 45gb αλλα εστω οτι δεν θελω μονοκοπανια και κλεισω το μοντεμ ή κανω shutdown το ps4,θα βγαλει corrupted οπως το resogun που εκλεισα το ps4 και μετα μου εβγαλε corrupted.

Τελος να πω οτι πανε αργα τα πραγματα απο θεμα download ενω μου εβγαλε εν τελη 7.7mbps στο test το resogun εκανε 100 χρονια

MarVell
13-12-2013, 15:17
Τελος να πω οτι πανε αργα τα πραγματα απο θεμα download ενω μου εβγαλε εν τελη 7.7mbps στο test το resogun εκανε 100 χρονια

Είναι πολύς ο κόσμος που το κατεβάζει σήμερα καθώς κυκλοφόρησε ταυτόχρονα το PS4 στην τρίτη φουρνιά χωρών οπότε
λογικό τα πάντα να είναι πιο αργά.

psx3
13-12-2013, 15:30
μια ερωτηση το RGB στο ayto μου ξεπλενει τα χρωματα οταν το εβαλα στο full εφυγε η θολουρα να το αφησω full? χθες κατεβαζα contrast και warframe και ολη την ωρα μου ελεγε corrupted data τα εσβησα και τα ξανακατεβασα ολα οκ
Αναλόγως το monitor/TV. Κι εγώ full το έχω, όπως και στο PS3.

lak100
13-12-2013, 16:12
Αναλόγως το monitor/TV. Κι εγώ full το έχω, όπως και στο PS3. η τηλεοραση μου ειναι η SAMSUNG B8000

Lefteris_X
13-12-2013, 19:31
Καλά τι να λέμε τώρα.

έχω κάτσει περί τις 2 ώρες και δεν έχω φορτώσει ΚΑΝΕΝΑ game. Μόνο το Flower για 2 λεπτά, και αυτό ΜΟΝΟ για λόγους τέστ στο broadcast.

Πιο "στο πόδι" OS δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου - για κονσόλα πάντα.

Ρε Sony, κατάφερες να αποδώσεις νέα στάνταρντς στην έννοια Για Τον Πού**ο. Ειλικρινά, ή έχεις μέσα προγραμματιστές με IQ Λαγού (ξέρετε της Αυγής) ή έχετε μόνο 1 άντε 2-3 το πολύ προγραμματιστές που δεν πρόλαβαν να φτιάξουν ΤΙΠΟΤΑ της προκοπής και ότι έβαλαν μέσα το έκαναν σε στυλ αχταρμά.

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω - κάτι που δεν θα κάνω αναλυτικά γιατί θα πρέπει να γράψω ολόκληρο δοκίμιο.

μερικά άθλια σημεία, εντελώς επιγραμματικά.

- Άθλια διαχείριση των download. Τα έχετε ήδη πει, δεν χρειάζεται περαιτέρω κράξιμο.
- Άθλια διαχείριση on/off των joypad (δεν είναι πλέον 1 βήμα, τσακ άναψα το joypad, αλλά παρεμβάλλεται και 2ο βήμα, αυτό της επιλογής με πιο account θα χρησιμοποιήσεις το joypad).
- Άθλια η εργονομία ΟΛΟΥ του OS. Γιατί να υπάρχουν ΤΕΛΕΙΩΣ χύμα τα υπάρχοντα στον σκληρό παιχνίδια.......αλλά στο τέρμα δεξιά, να υπάρχει ΚΑΙ το εικονίδιο "Library" το οποίο δείχνει.......πάλι τα παιχνίδια; Σχεδιαστική εργονομία.....μπάχαλου.
- Άθλιο το γεγονός, που για να βρεις τα captures (φώτο/βίντεο) πρέπει να "χωθείς" μέσα σε αρκετά μενού, και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο: ή που ανοίγεις το προφίλ σου και μετά από εκεί το κουμπί τέρμα δεξιά (δεν το περιγράφω επακριβώς) στην καρτέλα σου που λέγεται "Captures" ή που πας στο Settings και μετά στο Storage Settings και μετά στο Captures και μετά και μετά και μετά......ε, άντε γαμήσου Σονυ, ΤΟΣΗ δυσκολία για να σβήσω τα captures από τον σκληρό; ΓΑΜΗΘΗΚΕΣ εντελώς. Και ξέρετε γιατί το λέω αυτό; Διότι είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις capture κατά λάθος, χωρίς να το θες.
- Πραγματικά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εκνευριστική η κατάσταση με τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις (notifications). Σου έστειλε κάποιος request για να γίνει φίλος; Τράβα "πακέτο" τώρα εσύ να χωθείς μέσα σε επιλογές και υποεπιλογές να βρεις το request και μετά να κάνεις αποδοχή (accept). Σου έστειλε κάποιος μήνυμα; Μια από τα ίδια. Μήπως σου έστειλαν invitation για party chat; Πάλι τα ίδια. Μέσα σε όλα αυτά, πάρε και ένα notification από το OS ότι το τάδε παιχνίδι τελείωσε το download. Του κώλου το χανείο λέμε οργάνωση και σχεδίαση OS.

θα μπορούσα όπως είπα και στην αρχή να πω πολλά. Αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω. Είναι εμφανέστατο ότι η Sony όταν έλεγε τον Φλεβάρη 2013 "θα κάνει το τάδε και το δείνα και το παραδείνα και όλα θα είναι τέλεια"........ε, όλα αυτά ήταν "αεράτα" λόγια, γιατί δεν υπήρχε OS ούτε μισό byte κώδικα. Όλα τα έλεγε ο Cerny σε στυλ Παπανδρέου Ανδρέας (ΘΑ)...δηλαδή τι ευελπιστούμε ότι ΘΑ κάνει το PS4 και όχι τι όντως θα καταφέρουμε να σας δώσουμε από την πρώτη μέρα. Α, ρε Cerny, στα πεζοδρόμια της Αθήνας έμαθες PR? Κι εμείς στα Κ. Πετράλωνα τέτοια "σώτα" ξέρουμε να λέμε από 8 ετών.

Για να μην αρχίσω να κατεβάζω όλα τα "Θεία", που όπως είχε παρατηρήσει και ο συνονόματος psx3, όταν είναι στο stanby και ταυτόχρονα κάνει download το PS4, όντως ακούγεται ένα μόνιμο γουργουρητό. Και αυτός ο ήχος μου κάνει σαν τον σκληρό δίσκο + το φαν να γυρνά με λίγες στροφές. Καλά το έλεγε ο άνθρωπος το ακούω μια χαρά το γουργουρητό - άρα δεν είναι τρελός! λολ. Έχω σπαστεί με αυτό αρκετά. Να σου χέσω και τον ARM ρε Σονυ. Ο οποίος τελικά; Τι κάνει; Τον ρόλο του μαλάκα βαράει εκεί μέσα; Α, κάτσε ξέρω. Για να κρατάει το σύστημα ανοιχτό........και μόνο αυτό. Γιατί αν θέλεις να κατεβάζεις, τότε χρησιμοποιείται ΚΑΙ η APU άρα + fan και βέβαια, χρησιμοποιείται και ο σκληρός ώστε να αποθηκεύονται τα δεδομένα. Μπράβο ρε Sony. Τι σκατά ARM έβαλες; Αυτόν που είχε το iPod το 2005; (τρόπος του λέγειν).

Όταν θα τελειώσουν τα άπειρα GB download που έχω να κατεβάσω (βασικά το DC online), θα δοκιμάσω να βάλω το μηχανάκι σε stanby να δω αν και τότε που δεν θα κατεβάζει τίποτα θα συνεχίσει να ακούγεται το περίεργο γουργουρητό.

Σιχτήρι Σόνυ. ΣΙΧΤΗΡΙ. Και δεν το λέω απαξιωτικά για το PS4. Καμία σχέση. Το μηχανάκι το γουστάρω. Αυτό που δεν γουστάρω όμως, είναι η -περίτρανη πλέον- αναπηρία της Σονυ. Όσο και να πει οτιδήποτε, όσο και να προσπαθήσει να δικαιολογήσει αυτά που είδα, σόρρυ κυρία μου, αλλά εμένα δεν θα με πείσεις με ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως κάποιον άσχετο που έχει Xbone, ναι να τον πείσεις. Εμένα και άλλους που κατέχουν κάπως το άθλημα, απλά μας φαίνεσαι οικτρή. Οικτρή λέμε. ΛΕΜΕ.

Το φελέκι μου ρε γμτ. Μα ΤΟΣΟ δύσκολο έχει καταντήσει να γράψεις κώδικα για ένα OS; Που είναι μάλιστα και σε javascript?

άντε μην αρχίσουμε τώρα τα "5 cls, 10 INPUT A$"KLASE MAS SONY" και πάθεις πλάκα με την προγραμματιστική μας δεινότητα και μας προσλάβεις να σου φτιάξουμε το OS.

Lefteris_X
13-12-2013, 19:38
από την άλλη να πω κι ένα καλό και συνάμα αναπάντεχο ευχάριστα.

το broadcasting τελικά δεν απαιτεί γραμμή Star Trek. Έκανα broadcast live το Flower σε ποιότητα "Best" και δίπλα από τον Μακ μου, είχα μπει στο Twitch να δω την ποιότητα. Άψογη - κρυστάλλινη, όπως κάποιων Αμερικάνων. Με ή χωρίς ήχο. Που και που έριχνε κάποιους στιγμιαίους λόξιγκες, αλλά ΟΚ από την μία στρημάριζα, από τον Μακ μίλαγα στο σκάιπ και ταυτόχρονα έβλεπα στο Twitch μέσω Firefox το στρημ μου. Ε, καλά είναι!

dolmas
13-12-2013, 19:43
Αυτο με το γουργουρητο και τον θορυβο οταν κανει download στο standby ισχυει. Το χει κανεις χωρις να κατεβαζει κατι, ωστε να μας πει αν κανει εστω και τον παραμικρο θορυβο?

djpar
13-12-2013, 19:56
ρε παιδια...ΕΦΟΣΟΝ δουλευει ο apu λογικο ειναι να ακουγεται κιολας ελαχιστα και ΜΟΝΟ οταν πας κοντα το αφτι σου. Εγω θα φοβομουν αν δεν ακουγοταν εφοσον δουλευε ο apu. Συγκεκριμενα εγω ειμαι διπλα στο ps4 σε standby και στο 1.5 μετρο εχω pc tower...ε το pc ακουγετε φουλ μπροστα στα ps4.

Το μενου ειναι για τα μπαζα,οχι επειδη χανεσε γιατι οκ εβγαλα ακρη ΑΛΛΑ γιατι οταν παιζεις online αυτο παραλληλα απο πισω κατεβαζει, ευχομαι τουλαχιστον να τρωει λιγα mbps γιατι αλλιως θα κολλαμε,προς το παρον δεν κολλουσα στο killzone.Επισης δεν μπορεις να κανεις pause το download?... ελεος και βασικα που ειναι τα apps? ακομα τιποτα ουτε youtube!

dolmas
13-12-2013, 19:58
Δηλαδη το ανεμιστηρακι θα δουλευει 365 μερες το χρονο? :scratch:

le_71
13-12-2013, 20:01
Καλά τι να λέμε τώρα.

έχω κάτσει περί τις 2 ώρες και δεν έχω φορτώσει ΚΑΝΕΝΑ game. Μόνο το Flower για 2 λεπτά, και αυτό ΜΟΝΟ για λόγους τέστ στο broadcast.

Πιο "στο πόδι" OS δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου - για κονσόλα πάντα.

Ρε Sony, κατάφερες να αποδώσεις νέα στάνταρντς στην έννοια Για Τον Πού**ο. Ειλικρινά, ή έχεις μέσα προγραμματιστές με IQ Λαγού (ξέρετε της Αυγής) ή έχετε μόνο 1 άντε 2-3 το πολύ προγραμματιστές που δεν πρόλαβαν να φτιάξουν ΤΙΠΟΤΑ της προκοπής και ότι έβαλαν μέσα το έκαναν σε στυλ αχταρμά.

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω - κάτι που δεν θα κάνω αναλυτικά γιατί θα πρέπει να γράψω ολόκληρο δοκίμιο.

μερικά άθλια σημεία, εντελώς επιγραμματικά.

- Άθλια διαχείριση των download. Τα έχετε ήδη πει, δεν χρειάζεται περαιτέρω κράξιμο.
- Άθλια διαχείριση on/off των joypad (δεν είναι πλέον 1 βήμα, τσακ άναψα το joypad, αλλά παρεμβάλλεται και 2ο βήμα, αυτό της επιλογής με πιο account θα χρησιμοποιήσεις το joypad).
- Άθλια η εργονομία ΟΛΟΥ του OS. Γιατί να υπάρχουν ΤΕΛΕΙΩΣ χύμα τα υπάρχοντα στον σκληρό παιχνίδια.......αλλά στο τέρμα δεξιά, να υπάρχει ΚΑΙ το εικονίδιο "Library" το οποίο δείχνει.......πάλι τα παιχνίδια; Σχεδιαστική εργονομία.....μπάχαλου.
- Άθλιο το γεγονός, που για να βρεις τα captures (φώτο/βίντεο) πρέπει να "χωθείς" μέσα σε αρκετά μενού, και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο: ή που ανοίγεις το προφίλ σου και μετά από εκεί το κουμπί τέρμα δεξιά (δεν το περιγράφω επακριβώς) στην καρτέλα σου που λέγεται "Captures" ή που πας στο Settings και μετά στο Storage Settings και μετά στο Captures και μετά και μετά και μετά......ε, άντε γαμήσου Σονυ, ΤΟΣΗ δυσκολία για να σβήσω τα captures από τον σκληρό; ΓΑΜΗΘΗΚΕΣ εντελώς. Και ξέρετε γιατί το λέω αυτό; Διότι είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις capture κατά λάθος, χωρίς να το θες.
- Πραγματικά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εκνευριστική η κατάσταση με τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις (notifications). Σου έστειλε κάποιος request για να γίνει φίλος; Τράβα "πακέτο" τώρα εσύ να χωθείς μέσα σε επιλογές και υποεπιλογές να βρεις το request και μετά να κάνεις αποδοχή (accept). Σου έστειλε κάποιος μήνυμα; Μια από τα ίδια. Μήπως σου έστειλαν invitation για party chat; Πάλι τα ίδια. Μέσα σε όλα αυτά, πάρε και ένα notification από το OS ότι το τάδε παιχνίδι τελείωσε το download. Του κώλου το χανείο λέμε οργάνωση και σχεδίαση OS.

θα μπορούσα όπως είπα και στην αρχή να πω πολλά. Αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω. Είναι εμφανέστατο ότι η Sony όταν έλεγε τον Φλεβάρη 2013 "θα κάνει το τάδε και το δείνα και το παραδείνα και όλα θα είναι τέλεια"........ε, όλα αυτά ήταν "αεράτα" λόγια, γιατί δεν υπήρχε OS ούτε μισό byte κώδικα. Όλα τα έλεγε ο Cerny σε στυλ Παπανδρέου Ανδρέας (ΘΑ)...δηλαδή τι ευελπιστούμε ότι ΘΑ κάνει το PS4 και όχι τι όντως θα καταφέρουμε να σας δώσουμε από την πρώτη μέρα. Α, ρε Cerny, στα πεζοδρόμια της Αθήνας έμαθες PR? Κι εμείς στα Κ. Πετράλωνα τέτοια "σώτα" ξέρουμε να λέμε από 8 ετών.

Για να μην αρχίσω να κατεβάζω όλα τα "Θεία", που όπως είχε παρατηρήσει και ο συνονόματος psx3, όταν είναι στο stanby και ταυτόχρονα κάνει download το PS4, όντως ακούγεται ένα μόνιμο γουργουρητό. Και αυτός ο ήχος μου κάνει σαν τον σκληρό δίσκο + το φαν να γυρνά με λίγες στροφές. Καλά το έλεγε ο άνθρωπος το ακούω μια χαρά το γουργουρητό - άρα δεν είναι τρελός! λολ. Έχω σπαστεί με αυτό αρκετά. Να σου χέσω και τον ARM ρε Σονυ. Ο οποίος τελικά; Τι κάνει; Τον ρόλο του μαλάκα βαράει εκεί μέσα; Α, κάτσε ξέρω. Για να κρατάει το σύστημα ανοιχτό........και μόνο αυτό. Γιατί αν θέλεις να κατεβάζεις, τότε χρησιμοποιείται ΚΑΙ η APU άρα + fan και βέβαια, χρησιμοποιείται και ο σκληρός ώστε να αποθηκεύονται τα δεδομένα. Μπράβο ρε Sony. Τι σκατά ARM έβαλες; Αυτόν που είχε το iPod το 2005; (τρόπος του λέγειν).

Όταν θα τελειώσουν τα άπειρα GB download που έχω να κατεβάσω (βασικά το DC online), θα δοκιμάσω να βάλω το μηχανάκι σε stanby να δω αν και τότε που δεν θα κατεβάζει τίποτα θα συνεχίσει να ακούγεται το περίεργο γουργουρητό.

Σιχτήρι Σόνυ. ΣΙΧΤΗΡΙ. Και δεν το λέω απαξιωτικά για το PS4. Καμία σχέση. Το μηχανάκι το γουστάρω. Αυτό που δεν γουστάρω όμως, είναι η -περίτρανη πλέον- αναπηρία της Σονυ. Όσο και να πει οτιδήποτε, όσο και να προσπαθήσει να δικαιολογήσει αυτά που είδα, σόρρυ κυρία μου, αλλά εμένα δεν θα με πείσεις με ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως κάποιον άσχετο που έχει Xbone, ναι να τον πείσεις. Εμένα και άλλους που κατέχουν κάπως το άθλημα, απλά μας φαίνεσαι οικτρή. Οικτρή λέμε. ΛΕΜΕ.

Το φελέκι μου ρε γμτ. Μα ΤΟΣΟ δύσκολο έχει καταντήσει να γράψεις κώδικα για ένα OS; Που είναι μάλιστα και σε javascript?

άντε μην αρχίσουμε τώρα τα "5 cls, 10 INPUT A$"KLASE MAS SONY" και πάθεις πλάκα με την προγραμματιστική μας δεινότητα και μας προσλάβεις να σου φτιάξουμε το OS.

:scratch: Μήπως πήρες κανά φεικ από το πανηγύρι της Αγιαβαρβάρας;

Lefteris_X
13-12-2013, 20:04
όχι ήπια ένα peragon με καλαμάκι μονορούφι. Παίζει ρόλο; :D

Slay
13-12-2013, 20:38
Λοιπον να πω και εγω τις πρωτες μου εντυπωσεις, βασικα για το os εχουν δικιο τα παιδια εχει πολλες ελλειψεις , αλλα.....
ΠΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑΑΑΑΑ , αψογο!!!

Τωρα πειτε με παραδοσιακο, πειτε με δεν ξερω και εγω τι, αλλα αυτο που με εχει χαλασει μεχρι στιγμης ειναι ο controller, που ακουγαμε μαλιστα τα τοσο καλα σχολια και τι δυθυραβμικες κριτικες.
Ενταξει σαν ποιοτητα κατασκευης μου αρεσει, ειδικα οι νεες σκανδαλες, αλλα πρωτον τα κουμπια share και option δεν υπηρξε μια φορα που να τα βρηκα με την μια, και να μην πατησα το touchpad, δηλαδη εαν παιζω νυχτα, θα πρεπει να πηγαινω κοντα στην τηλεοραση να φωτισει για να τα βρω.
Αλλα η μεγαλη μου απογοητευση ειναι οι αναλογικοι μοχλοι, ειναι κατα πολυ μικροτεροι του DS3, και σαν υψος αλλα και σαν επιφανεια για να βαλεις το δακτυλο σου, ο δικος μου αντιχειρας συγνωμη κιολας αλλα ουτε για πλακα δεν χωραει στο βαθουλωμα , για το μικρο μου δακτυλο το συζηταμε.
Δεν μου κανει εντυπωση που χαλαει το πλαστικο, αφου αναγκαστικα θα πιεζεται προς την εξω μερια (τουλαχιστον στα χερια μου) μονιμα.

Αυτα προς το παρον, απο παιχνιδια προς το παρον του plus και τα f2p κατεβαζω τωρα , απο εβδομαδα θα εχω στα χερια μου και killzone με knack.

Y.Γ. πολυ μου αρεσε παντως οτι ακουω ηχο απο τον controller, εαν χρησιμοποιηθει σωστα, θα δινει τρομερη αισθηση σε καποια παιχνιδια.

psx3
13-12-2013, 20:45
Y.Γ. πολυ μου αρεσε παντως οτι ακουω ηχο απο τον controller, εαν χρησιμοποιηθει σωστα, θα δινει τρομερη αισθηση σε καποια παιχνιδια.
Στο Resogun ακούγεται πολύ ωραία.

lak100
13-12-2013, 20:46
εγω εβαλα κατα λαθος την ιδια ip με το PC στο pS4 και απορουσα γιατι ειχα αποσυνδεσεις απο χθες και το πηρα τωρα χαμπαρι. εχω νεα φλασακι 64gb σε FAT32 αλλα δεν τον αναγνωριζει το PS4 για να κανω update

lostmangr
13-12-2013, 20:55
Καλά τι να λέμε τώρα.

έχω κάτσει περί τις 2 ώρες και δεν έχω φορτώσει ΚΑΝΕΝΑ game. Μόνο το Flower για 2 λεπτά, και αυτό ΜΟΝΟ για λόγους τέστ στο broadcast.

Πιο "στο πόδι" OS δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου - για κονσόλα πάντα.

Ρε Sony, κατάφερες να αποδώσεις νέα στάνταρντς στην έννοια Για Τον Πού**ο. Ειλικρινά, ή έχεις μέσα προγραμματιστές με IQ Λαγού (ξέρετε της Αυγής) ή έχετε μόνο 1 άντε 2-3 το πολύ προγραμματιστές που δεν πρόλαβαν να φτιάξουν ΤΙΠΟΤΑ της προκοπής και ότι έβαλαν μέσα το έκαναν σε στυλ αχταρμά.

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω - κάτι που δεν θα κάνω αναλυτικά γιατί θα πρέπει να γράψω ολόκληρο δοκίμιο.

μερικά άθλια σημεία, εντελώς επιγραμματικά.

- Άθλια διαχείριση των download. Τα έχετε ήδη πει, δεν χρειάζεται περαιτέρω κράξιμο.
- Άθλια διαχείριση on/off των joypad (δεν είναι πλέον 1 βήμα, τσακ άναψα το joypad, αλλά παρεμβάλλεται και 2ο βήμα, αυτό της επιλογής με πιο account θα χρησιμοποιήσεις το joypad).
- Άθλια η εργονομία ΟΛΟΥ του OS. Γιατί να υπάρχουν ΤΕΛΕΙΩΣ χύμα τα υπάρχοντα στον σκληρό παιχνίδια.......αλλά στο τέρμα δεξιά, να υπάρχει ΚΑΙ το εικονίδιο "Library" το οποίο δείχνει.......πάλι τα παιχνίδια; Σχεδιαστική εργονομία.....μπάχαλου.
- Άθλιο το γεγονός, που για να βρεις τα captures (φώτο/βίντεο) πρέπει να "χωθείς" μέσα σε αρκετά μενού, και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο: ή που ανοίγεις το προφίλ σου και μετά από εκεί το κουμπί τέρμα δεξιά (δεν το περιγράφω επακριβώς) στην καρτέλα σου που λέγεται "Captures" ή που πας στο Settings και μετά στο Storage Settings και μετά στο Captures και μετά και μετά και μετά......ε, άντε γαμήσου Σονυ, ΤΟΣΗ δυσκολία για να σβήσω τα captures από τον σκληρό; ΓΑΜΗΘΗΚΕΣ εντελώς. Και ξέρετε γιατί το λέω αυτό; Διότι είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις capture κατά λάθος, χωρίς να το θες.
- Πραγματικά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εκνευριστική η κατάσταση με τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις (notifications). Σου έστειλε κάποιος request για να γίνει φίλος; Τράβα "πακέτο" τώρα εσύ να χωθείς μέσα σε επιλογές και υποεπιλογές να βρεις το request και μετά να κάνεις αποδοχή (accept). Σου έστειλε κάποιος μήνυμα; Μια από τα ίδια. Μήπως σου έστειλαν invitation για party chat; Πάλι τα ίδια. Μέσα σε όλα αυτά, πάρε και ένα notification από το OS ότι το τάδε παιχνίδι τελείωσε το download. Του κώλου το χανείο λέμε οργάνωση και σχεδίαση OS.

θα μπορούσα όπως είπα και στην αρχή να πω πολλά. Αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω. Είναι εμφανέστατο ότι η Sony όταν έλεγε τον Φλεβάρη 2013 "θα κάνει το τάδε και το δείνα και το παραδείνα και όλα θα είναι τέλεια"........ε, όλα αυτά ήταν "αεράτα" λόγια, γιατί δεν υπήρχε OS ούτε μισό byte κώδικα. Όλα τα έλεγε ο Cerny σε στυλ Παπανδρέου Ανδρέας (ΘΑ)...δηλαδή τι ευελπιστούμε ότι ΘΑ κάνει το PS4 και όχι τι όντως θα καταφέρουμε να σας δώσουμε από την πρώτη μέρα. Α, ρε Cerny, στα πεζοδρόμια της Αθήνας έμαθες PR? Κι εμείς στα Κ. Πετράλωνα τέτοια "σώτα" ξέρουμε να λέμε από 8 ετών.

Για να μην αρχίσω να κατεβάζω όλα τα "Θεία", που όπως είχε παρατηρήσει και ο συνονόματος psx3, όταν είναι στο stanby και ταυτόχρονα κάνει download το PS4, όντως ακούγεται ένα μόνιμο γουργουρητό. Και αυτός ο ήχος μου κάνει σαν τον σκληρό δίσκο + το φαν να γυρνά με λίγες στροφές. Καλά το έλεγε ο άνθρωπος το ακούω μια χαρά το γουργουρητό - άρα δεν είναι τρελός! λολ. Έχω σπαστεί με αυτό αρκετά. Να σου χέσω και τον ARM ρε Σονυ. Ο οποίος τελικά; Τι κάνει; Τον ρόλο του μαλάκα βαράει εκεί μέσα; Α, κάτσε ξέρω. Για να κρατάει το σύστημα ανοιχτό........και μόνο αυτό. Γιατί αν θέλεις να κατεβάζεις, τότε χρησιμοποιείται ΚΑΙ η APU άρα + fan και βέβαια, χρησιμοποιείται και ο σκληρός ώστε να αποθηκεύονται τα δεδομένα. Μπράβο ρε Sony. Τι σκατά ARM έβαλες; Αυτόν που είχε το iPod το 2005; (τρόπος του λέγειν).

Όταν θα τελειώσουν τα άπειρα GB download που έχω να κατεβάσω (βασικά το DC online), θα δοκιμάσω να βάλω το μηχανάκι σε stanby να δω αν και τότε που δεν θα κατεβάζει τίποτα θα συνεχίσει να ακούγεται το περίεργο γουργουρητό.

Σιχτήρι Σόνυ. ΣΙΧΤΗΡΙ. Και δεν το λέω απαξιωτικά για το PS4. Καμία σχέση. Το μηχανάκι το γουστάρω. Αυτό που δεν γουστάρω όμως, είναι η -περίτρανη πλέον- αναπηρία της Σονυ. Όσο και να πει οτιδήποτε, όσο και να προσπαθήσει να δικαιολογήσει αυτά που είδα, σόρρυ κυρία μου, αλλά εμένα δεν θα με πείσεις με ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως κάποιον άσχετο που έχει Xbone, ναι να τον πείσεις. Εμένα και άλλους που κατέχουν κάπως το άθλημα, απλά μας φαίνεσαι οικτρή. Οικτρή λέμε. ΛΕΜΕ.

Το φελέκι μου ρε γμτ. Μα ΤΟΣΟ δύσκολο έχει καταντήσει να γράψεις κώδικα για ένα OS; Που είναι μάλιστα και σε javascript?

άντε μην αρχίσουμε τώρα τα "5 cls, 10 INPUT A$"KLASE MAS SONY" και πάθεις πλάκα με την προγραμματιστική μας δεινότητα και μας προσλάβεις να σου φτιάξουμε το OS.
τοσο χαλια ρε λευτερη???ωχ κατάλαβα μήπως τελικά να μην πάρω ps4 ρε εσύ???πάντως μπορεί να μην γουστάρουμε xbox λευτερη αλλα σε interface το xboxone το έχει φάει το ps4 και αυτό με τρελαίνει άσχημα ρε εσύ :( σίγουρα το ps4 στο τέλος θα είναι ποιο καλή κονσόλα από την μαούνα το xbox αλλα όπως και να έχει πάλι βλακείες κάνει η sony...

Slay
13-12-2013, 21:03
τοσο χαλια ρε λευτερη???ωχ κατάλαβα μήπως τελικά να μην πάρω ps4 ρε εσύ???πάντως μπορεί να μην γουστάρουμε xbox λευτερη αλλα σε interface το xboxone το έχει φάει το ps4 και αυτό με τρελαίνει άσχημα ρε εσύ :( σίγουρα το ps4 στο τέλος θα είναι ποιο καλή κονσόλα από την μαούνα το xbox αλλα όπως και να έχει πάλι βλακείες κάνει η sony...

Kαλα μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τιποτε deal braker , εκτος απο την ελλειψη DNLA, ευτυχως κρατησα το ps3 για αυτη την δουλεια.

Υ.Γ. λευτερη ΔΕΝ θα απαντησεις για το xbox σε αυτο το θεμα ΟΚ???????

Lefteris_X
13-12-2013, 21:18
θα συγκρατηθώ και όντως, δεν θα απαντήσω για το Xπορδ. Ωχ, την έκανα πάλι; :D

ΥΓ: Δεν άντεξα και πέρασα στο PS4, το theme / OS του SEGA Saturn και βρήκα την υγειά μου.

lostmangr
13-12-2013, 21:35
α συγκρατηθώ και όντως, δεν θα απαντήσω για το Xπορδ. Ωχ, την έκανα πάλι; :D

ΥΓ: Δεν άντεξα και πέρασα στο PS4, το theme / OS του SEGA Saturn και βρήκα την υγειά μου.
μα γιατι δεν θες να απαντησεις :confuzed: χπορδ κλαιω:a023:...

mihalis13
13-12-2013, 23:25
Εχει ενα μεγάλο μείον το ps4....
Αντε τωρα να παίξεις με ds3 :p :p :p

mihalis13
13-12-2013, 23:35
Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα... ΟΚ, έχει διαφορετικό κράτημα το DS3, αλλά δεν είναι και απάλευτο.

Ναι, πλάκα κανω!!Αλλα κάνανε τρομερη δουλεια στο τωρινό χειριστήριο

StevieGR
13-12-2013, 23:45
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο αρνητικά σχόλια για το interface του PS4,εγώ το λατρεύω!Κατέβαζα update για το Battlefield,έκανε install τα game data του Battlefield,κατέβαζε το Resogun,κατέβαζε το Contrast και όλα αυτά ταυτοχρόνως ενώ έπαιζα Battlefield και το παιχνίδι δεν κολλούσε καθόλου.Είναι απλό και σβέλτο.Επίσης για τα μηνύματα μια χαρά notifications βγάζει!Επίσης για τα μηνύματα για να τα βρεις που είναι δεν θέλει να σαι και ο Einstein,σίγα το δύσκολο στο να τα βρεις που είναι!Επίσης για τα party chat ισχύει το ίδιο!......Σοβαρά όμως δεν ξέρω από που προήλθε εκείνο το τόσο αρνητικό σχόλιο που διάβασα πριν από λίγο από ένα τυπά αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι με τίποτα.Το μηχάνημα πετάει,όλα τα features του είναι τέλεια.Δεν ξέρω εγώ έχω να πω μπράβο στη Sony γιατί γουστάρω να παίζω σήμερα και Battlefield και Fifa,τα οποία έχουν απίστευτα γραφικά (κυρίως το Battlefield,αλλά και το Fifa έχει πολύ ωραία και καθαρά textures).Ηρεμία,το PS4 είναι στην αγορά εδώ και ένα μήνα σε όλο τον κόσμο,σε άλλες χώρες δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη.Μέχρι που να εδραιωθεί σαν Νο 1 κονσόλα στον κόσμο θα βγούνε updates με διορθώσεις,βελτιώσεις,εφαρμογές....κτλ κτλ....

DJTaurus
13-12-2013, 23:50
Οσοι έχετε Sony TV με την παρακάτω δυνατότητα: Settings->System->Enable HDMI Device Link... με το που ανοίξεις το ps4 σε πετάει αυτόματα στο σωστό input.
http://manuals.playstation.net/document/en/ps4/settings/devicelink.html

mihalis13
13-12-2013, 23:58
Και εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτό το Interface Και είναι αρκετά σβέλτο.ναι όμως έχει ελείψεις οι οποίες εμένα προσωπικά δεν με αγγίζουν(πέραν το θέμα με τα ds αλλα οκ το συνήθισα)
Μου αρέσει που παίζω παιχνίδι βγαινω στελνω μήνυμα, κατεβάζω άλλο παιχνίδι χάζευα και ένα βιντεακι στο twitch Και μετά έκανα upload ένα γκολ στο facebook και όλα αυτά έγιναν σβέλτα.

StevieGR
14-12-2013, 00:06
Οι εναλλαγές από το παιχνίδι-στο interface-στα μηνύματα-στο twitch-στα notifications-σε άλλα apps-....κτλ κτλ κτλ γίνονται μέσα σε δευτερόλεπτα ενώ στο PS3 για να στείλω ένα μήνυμα περίμενα κανα 5 λεπτό να φορτώσει τα μηνύματα,τους PSN Friends μου...κτλ κτλ.Πόλυ πολύ πιο σβέλτο κάτι πολύ θετικό.Τα downloads γίνονται πολύ ωραία καθώς το μηχάνημα εντοπίζει και εκτελεί ότι χρειάζεται να κάνει.Το χειρηστήριο είναι τέλειο,η αίσθηση που σου δίνει είναι πολύ καλή.Κρατάει μόνο του επίσης τα τελευταία λεπτά του gameplay σου και τα αποθηκεύει.Απλά απίστευτο :)

stormare
14-12-2013, 00:08
Προσωπικά το έχω λατρέψει το interface σαν πρώτη εντύπωση

Valkyre
14-12-2013, 00:17
το χειροτερο πραγμα για εμενα περα απο τις προφανεις ελειψεις στο OS ειναι.... -και γελαστε ελευθερα- αυτο το γαμημενο το φως στο χειριστηριο που σβηνω τα φωτα και λαμπιριζω σαν πυγολαμπιδα και που κανει και αντανακλαση στην tv....

Τελικα δεν αντεξα και το καλυψα με ενα αυτοκολλητο...!!

σεριουσλη φακ δις σιτ... ελπιζω στο μελλον να σε αφηνουν να το απενεργοποιεις...!

le_71
14-12-2013, 00:27
Για όλους τους υπόλοιπους που ζαχαρώνουμε. Δώστε ένα βαθμό. Από το 1 ως το 10.

djpar
14-12-2013, 00:29
ισχυει οτι το φως αντανακλα στην tv αλλα ετσι οπως το χειριζομαι τις περισσοτερες φορες φεγγει προς τα καρω,εχει ενα καλο ομως, φωτιζει το δωματιο

Spiros20
14-12-2013, 01:05
το χειροτερο πραγμα για εμενα περα απο τις προφανεις ελειψεις στο OS ειναι.... -και γελαστε ελευθερα- αυτο το γαμημενο το φως στο χειριστηριο που σβηνω τα φωτα και λαμπιριζω σαν πυγολαμπιδα και που κανει και αντανακλαση στην tv....

Τελικα δεν αντεξα και το καλυψα με ενα αυτοκολλητο...!!

σεριουσλη φακ δις σιτ... ελπιζω στο μελλον να σε αφηνουν να το απενεργοποιεις...!

Χαχα και εγώ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν από την στιγμή που παρουσίασαν το χειριστήριο. Ήξερα ότι θα εμποδίσει τόσο πολύ αυτό το φως!

hakoo
14-12-2013, 01:41
Δεν κατάλαβες. Το γουργούρητο ακούγεται και όταν είναι κλειστή η APU (πορτοκαλί LED).

Το πρόβλημά μου ξαναλέω ΔΕΝ είναι ο θόρυβος (όντως δεν ακούγεται από μακριά), αλλά το ότι εκεί μέσα κάτι στριφογυρνάει 24/7/365, πράγμα απαράδεκτο για κονσόλα με ορίζοντα 10ετίας.

Όποιος γνωρίζει 2-3 πράγματα ξέρει ότι ο,τιδήποτε έχει μηχανικά μέρη φθείρεται... δεν είναι δυνατόν λοιπόν να δουλεύει το fan ή ο HDD για τα επόμενα 10 χρόνια σερί 24/7/365.

Ακόμα και τα laptops όταν τα βάζεις σε sleep mode, κλείνει το fan και ο HDD.

Λέω κάτι παράλογο;

Κατσε ρε μαν, κατι στριφογυρναει οταν ειναι σε stand by, ειναι δυνατον να αφηνει καποιος συνεχως την κοσνολα στο stand by για τα επομενα δεκα χρονια? Εγω πχ που κατεβασα καποια πραγματα σχεδον ολη την ημερα το ειχα stand by, ε τωρα που το εκλεισα for the day εκανα shut down την κονσολα.

Πρωτες εντυπωσεις κι απο μενα.
Απο αποψη hardware ειμαι εντυπωσιασμενος, μια πανεμορφη κονσολα, αθορυβη και ενα dualshock 4 που ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το 3. Πραγματικα για μενα το χειριστηριο ειναι το καλυτερο feature της κονσολας μεχρι στιγμης.
Το OS ειναι πολυ ομορφο και ειναι ενας συνδιασμος του XMB με ιντερνετικο interface (σαφως επηρεασμενο απο τα social media). Βεβαια εχει θεματα, εφαγα την κρυαδα μου γρηγορα γρηγορα με τα downloads και μετα γενικοτερα δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια, και τα κολληματακια του εκανε και το store ψιλοαπογοητευση, πολυ λιγα demos και γενικα ψιλοαδειο.
Απο παιχνιδια δεν ενθουσιαστηκα στην πρωτη γρηγορη επαφη που ειχα (killzone,resogun,fifa 14 demo) αλλα πραγματικα δεν επαιξα πολυ γιατι πιο πολυ την σεταρα την κονσολα σημερα και κατεβασα καποια πραγματα, δεν ειχα χρονο για κατι αλλο. Μεσα στο ΣΚ θα ασχοληθω πολυ περισσοτερο και θελω να δοκιμασω το remote play εκτενως.

Lefteris_X
14-12-2013, 02:08
@psx3

επιβεβαιώνω κι εγώ, χωρίς δισκάκι στο drive, χωρίς download να υφίστανται και χωρίς να φορτίζει το DS4, το μηχάνημα σε standby όντως "γουργουρίζει" όπως το είχε θέσει ο psx3. Υποθέτω ότι ο ήχος αυτός φέρνει προς ανεμιστηράκι (και αν ναι, τότε τι ψύχει; τον ARM που δεν χρειάζεται, καθώς το μηχάνημα δεν κατεβάζει / φορτίζει τίποτα; ).

@hakoo
μα άμα δεν το έχεις σε standby, πολλά από αυτά τα καλά στοιχεία που προσφέρει το PS4 εξαφανίζονται, όπως: τα update του συστήματος, των παιχνιδιών, το on/standby όταν αγοράζεις κάτι (ή demo) από το store μέσω υπολογιστή-ταμπλέτας-κινητού.........για αρκετούς αυτά τα στοιχεία είναι ωραία και ευχάριστα (έχω ακούσει από αρκετό κόσμο να ξενερώνει ότι θέλει να παίξει ένα παιχνίδι και ανακαλύπτει πρέπει να περιμένει για το download ενός update), οπότε το shutdown που ακυρώνει όλα τα παραπάνω, είναι κάπως δύσκολη επιλογή.

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί να ακούγεται το παραμικρό, άπαξ και ο λιλιπούτειος ARM σε κατανάλωση ενέργειας δεν απαιτεί ανεμιστηράκι.
Ρε μπας και είναι ο ήχος από το τροφοδοτικάκι, που δίνει έστω και αυτό το λίγο ρεύμα;
τι σκατά να υποθέσω - ακόμα δεν ξέρω.

anyway.....αυτά προς το παρόν.

α! και ένα τελευταίο.

Προς τον νέο συνοφορουμίτη StevieGR.

Το να με αποκαλείς "τυπά", δεν ξέρω με ποια έννοια το είπες. Αν θες μου την λες (την έννοια), για να μην την ερμηνεύσω όπως καταλαβαίνει το δικό μου μυαλό, καλύτερα να μου πεις εσύ πως την εννόησες.
Τώρα από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι ότι είσαι εξαιρετικά νέος στο φόρουμ συνεπώς είναι αδύνατο να έχεις "εικόνα" του κάθε συνφορουμίτη και των απόψεών του, αλλά πίστεψέ με δεν έχω καμία, μα καμία αρνητική στάση προς την Sony και δη το PS4. (αν είσαι πιο "παλιός" απλά δεν πόσταρες, τότε ακόμα παραπάνω λόγος να μου/μας πεις πως εννοείς τον χαρακτηρισμό "τυπάς")

Αυτά που είπα και τα εννοώ στο 100% δεν έχουν απολύτως ουδεμία σχέση με την ταχύτητα του OS, την απόκριση στις εντολές του χρήστη και την εναλλαγή μεταξύ παιχνιδιού-OS που είναι σφαίρα. Οοοοοοολα αυτά έχουν ΥΠΕΡ-αναλυθεί και στο παρελθόν, έχουν ξεσκιστεί θα έλεγα στην ανάλυση, οπότε τώρα μεταξύ του psx3 και εμένα, είπαμε έτσι στα γρήγορα να δούμε υπό την δική μας αυστηρότατη ματιά, ποιες είναι οι πρώτες ατέλειες ή αν θέλεις, μη-εργονομικός σχεδιασμός OS.

Σαφώς και κάθε άποψη σεβαστή (που σημαίνει ότι είναι σεβαστή και η δική σου), οπότε έκαστος κρίνει και καταθέτει ότι βλέπει.

κλείνοντας......σε παρακαλώ, τις λεξούλες παραπάνω που είναι υπογραμμισμένες μην ξεχάσεις να διευκρινήσεις.

Daytime Dreamer
14-12-2013, 02:10
Καλά τι να λέμε τώρα.

έχω κάτσει περί τις 2 ώρες και δεν έχω φορτώσει ΚΑΝΕΝΑ game. Μόνο το Flower για 2 λεπτά, και αυτό ΜΟΝΟ για λόγους τέστ στο broadcast.

Πιο "στο πόδι" OS δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου - για κονσόλα πάντα.

Ρε Sony, κατάφερες να αποδώσεις νέα στάνταρντς στην έννοια Για Τον Πού**ο. Ειλικρινά, ή έχεις μέσα προγραμματιστές με IQ Λαγού (ξέρετε της Αυγής) ή έχετε μόνο 1 άντε 2-3 το πολύ προγραμματιστές που δεν πρόλαβαν να φτιάξουν ΤΙΠΟΤΑ της προκοπής και ότι έβαλαν μέσα το έκαναν σε στυλ αχταρμά.

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω - κάτι που δεν θα κάνω αναλυτικά γιατί θα πρέπει να γράψω ολόκληρο δοκίμιο.

μερικά άθλια σημεία, εντελώς επιγραμματικά.

- Άθλια διαχείριση των download. Τα έχετε ήδη πει, δεν χρειάζεται περαιτέρω κράξιμο.
- Άθλια διαχείριση on/off των joypad (δεν είναι πλέον 1 βήμα, τσακ άναψα το joypad, αλλά παρεμβάλλεται και 2ο βήμα, αυτό της επιλογής με πιο account θα χρησιμοποιήσεις το joypad).
- Άθλια η εργονομία ΟΛΟΥ του OS. Γιατί να υπάρχουν ΤΕΛΕΙΩΣ χύμα τα υπάρχοντα στον σκληρό παιχνίδια.......αλλά στο τέρμα δεξιά, να υπάρχει ΚΑΙ το εικονίδιο "Library" το οποίο δείχνει.......πάλι τα παιχνίδια; Σχεδιαστική εργονομία.....μπάχαλου.
- Άθλιο το γεγονός, που για να βρεις τα captures (φώτο/βίντεο) πρέπει να "χωθείς" μέσα σε αρκετά μενού, και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο: ή που ανοίγεις το προφίλ σου και μετά από εκεί το κουμπί τέρμα δεξιά (δεν το περιγράφω επακριβώς) στην καρτέλα σου που λέγεται "Captures" ή που πας στο Settings και μετά στο Storage Settings και μετά στο Captures και μετά και μετά και μετά......ε, άντε γαμήσου Σονυ, ΤΟΣΗ δυσκολία για να σβήσω τα captures από τον σκληρό; ΓΑΜΗΘΗΚΕΣ εντελώς. Και ξέρετε γιατί το λέω αυτό; Διότι είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις capture κατά λάθος, χωρίς να το θες.
- Πραγματικά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εκνευριστική η κατάσταση με τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις (notifications). Σου έστειλε κάποιος request για να γίνει φίλος; Τράβα "πακέτο" τώρα εσύ να χωθείς μέσα σε επιλογές και υποεπιλογές να βρεις το request και μετά να κάνεις αποδοχή (accept). Σου έστειλε κάποιος μήνυμα; Μια από τα ίδια. Μήπως σου έστειλαν invitation για party chat; Πάλι τα ίδια. Μέσα σε όλα αυτά, πάρε και ένα notification από το OS ότι το τάδε παιχνίδι τελείωσε το download. Του κώλου το χανείο λέμε οργάνωση και σχεδίαση OS.

θα μπορούσα όπως είπα και στην αρχή να πω πολλά. Αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω. Είναι εμφανέστατο ότι η Sony όταν έλεγε τον Φλεβάρη 2013 "θα κάνει το τάδε και το δείνα και το παραδείνα και όλα θα είναι τέλεια"........ε, όλα αυτά ήταν "αεράτα" λόγια, γιατί δεν υπήρχε OS ούτε μισό byte κώδικα. Όλα τα έλεγε ο Cerny σε στυλ Παπανδρέου Ανδρέας (ΘΑ)...δηλαδή τι ευελπιστούμε ότι ΘΑ κάνει το PS4 και όχι τι όντως θα καταφέρουμε να σας δώσουμε από την πρώτη μέρα. Α, ρε Cerny, στα πεζοδρόμια της Αθήνας έμαθες PR? Κι εμείς στα Κ. Πετράλωνα τέτοια "σώτα" ξέρουμε να λέμε από 8 ετών.

Για να μην αρχίσω να κατεβάζω όλα τα "Θεία", που όπως είχε παρατηρήσει και ο συνονόματος psx3, όταν είναι στο stanby και ταυτόχρονα κάνει download το PS4, όντως ακούγεται ένα μόνιμο γουργουρητό. Και αυτός ο ήχος μου κάνει σαν τον σκληρό δίσκο + το φαν να γυρνά με λίγες στροφές. Καλά το έλεγε ο άνθρωπος το ακούω μια χαρά το γουργουρητό - άρα δεν είναι τρελός! λολ. Έχω σπαστεί με αυτό αρκετά. Να σου χέσω και τον ARM ρε Σονυ. Ο οποίος τελικά; Τι κάνει; Τον ρόλο του μαλάκα βαράει εκεί μέσα; Α, κάτσε ξέρω. Για να κρατάει το σύστημα ανοιχτό........και μόνο αυτό. Γιατί αν θέλεις να κατεβάζεις, τότε χρησιμοποιείται ΚΑΙ η APU άρα + fan και βέβαια, χρησιμοποιείται και ο σκληρός ώστε να αποθηκεύονται τα δεδομένα. Μπράβο ρε Sony. Τι σκατά ARM έβαλες; Αυτόν που είχε το iPod το 2005; (τρόπος του λέγειν).

Όταν θα τελειώσουν τα άπειρα GB download που έχω να κατεβάσω (βασικά το DC online), θα δοκιμάσω να βάλω το μηχανάκι σε stanby να δω αν και τότε που δεν θα κατεβάζει τίποτα θα συνεχίσει να ακούγεται το περίεργο γουργουρητό.

Σιχτήρι Σόνυ. ΣΙΧΤΗΡΙ. Και δεν το λέω απαξιωτικά για το PS4. Καμία σχέση. Το μηχανάκι το γουστάρω. Αυτό που δεν γουστάρω όμως, είναι η -περίτρανη πλέον- αναπηρία της Σονυ. Όσο και να πει οτιδήποτε, όσο και να προσπαθήσει να δικαιολογήσει αυτά που είδα, σόρρυ κυρία μου, αλλά εμένα δεν θα με πείσεις με ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως κάποιον άσχετο που έχει Xbone, ναι να τον πείσεις. Εμένα και άλλους που κατέχουν κάπως το άθλημα, απλά μας φαίνεσαι οικτρή. Οικτρή λέμε. ΛΕΜΕ.

Το φελέκι μου ρε γμτ. Μα ΤΟΣΟ δύσκολο έχει καταντήσει να γράψεις κώδικα για ένα OS; Που είναι μάλιστα και σε javascript?

άντε μην αρχίσουμε τώρα τα "5 cls, 10 INPUT A$"KLASE MAS SONY" και πάθεις πλάκα με την προγραμματιστική μας δεινότητα και μας προσλάβεις να σου φτιάξουμε το OS.

http://gifrific.com/wp-content/uploads/2012/06/Boy-That-Escalated-Quickly-Anchorman.gif

Για 'μένα ήταν μια πολύ κουραστική ημέρα. Έφαγα τόσο hate, παράπονα και κράξιμο από άτομα (facebook, youtube, κλπ) που απορώ πως κρατήθηκα.

Λευτέρη, πολλά θα βελτιωθούν στα επόμενα firmware και πολλές βελτιώσεις είναι σε αυτά που αναφέρεις.

Απλά η Sony Japan έχει ένα συγκεκριμένο πλάνο στο πως και πότε κάνει roll-out τα firmware. Παραπάνω δεν ξέρω ...

Πάω να πιω μια μπύρα ... :D

hakoo
14-12-2013, 02:24
Παιδια τα γνωριζω ολα αυτα αλλα δεν πιστευω οτι κανεις θα εχει την κονσολα μονιμα σε stand by mode.

Dragonpaul
14-12-2013, 02:31
Παιδιά, μια απορία μονο λύστε μου. Ο ανεμιστήρας της κονσόλας ακουγεται το ίδιο οταν ειστε στο περιβάλλον του PS4 με οταν παίζετε παιχνιδι;;; Το Killzone συγκεκριμένα.

Slay
14-12-2013, 02:41
Λοιπον εντυπωσεων συνεχεια...

Οντως θελει καλυτερη οργανωση το μενου, δεν ειναι δυνατον να πηγαινεις απο τα settings για να βρεις ενα capture , σε αυτα πρεπει να μπει μια κατηγορια video , phot Οπως ειχε το ps3, και να μπει πισω το DNLA μην ξεχνιομαστε.

Με εκπληξη διαπιστωσα παρα την ελληνικη μου προφορα οτι τα voice commands (απο μικροφωνο) δουλευουν παρα πολυ καλα, αλλα ειναι περιορισμενη η χρηση τους, και περα απο το να κανεις capture εικονα η video ενω παιζεις, δεν βρισκω καποια αλλη χρησιμοτητα (λειτουργια που δεν κανεις με το ds4 ποιο γρηγορα)

Ειχαμε μπει μεχρι και 7 ατομα εαν θυμαμαι καλα σε party voice chat, η ποιοτητα μου φανηκε φτωχη, αλλα οχι απαραδεκτη, επισης κατεβαζα κιολας εκεινη την ωρα οποτε σιγουρα επαιξε ρολο και αυτο, επισης εαν χρησιμοποιειτε αλλα ακουστικα οπως τα δικα μου απο το κινητο, και βαλετε ολους τους ηχους στα ακουστικα, η ποιοτητα του chat βελτιωνεται δραματικα. Βεβαια καθολη την διαρκεια που μιλαγαμε , ειχαμε μονιμα ενα echo, ξερετε σαν αυτο που βαζουν επιτηδες σε ραδιοφωνικες διαφημισεις για πανηγυρια.
Δεν ξερω τι το προκαλει, παντως το ακουγαμε ολοι το echo.


Οχι μονο δεν παιζει κανενα media περα απο τα captures και δισκακια, οχι μονο δεν υπαρχει ακομα youtube εφαρμογη, αλλα ακομα και στον browser δεν υποστηριζει flash, οποτε εαν θελετε να βγειτε να δειτε κανενα οδηγο σε video και μετα να συνεχισετε το παιχνιδι σας , απλα το ξεχνατε. Επισης πλεον ενω το start δειχνει να το εχει αντικαταστησει το R2 στο τελειωμα εισαγωγης κειμενου σε φορμα (login για παραδειγμα) στην πραγματικοτητα το R2 δουλευει σαν enter, οποτε τι επαθα εγω που προσπαθουσα να μπω στο forum απο το ps4? εφαγα για 15 λεπτα ban στην IP μου, γιατι εγραφα το ονομα, παταγα r2 και αντι να μου βγαλει κερσορα παταγε enter, οποτε για να το ξερετε, με κυκλο τελειωνετε το entry οχι με R2.

Aπο παιχνιδια μεχρι στιγμης επαιξα λιγο resogun, contrast, warframe. Αυτο που εντυπωσιαζει παροτι δεν ειναι τιποτε απαιτητικα παιχνιδια, ειναι το ποσο ομαλο ειναι το frame rate, μακαρι να εχουμε παντα τετοια. Αυτα προς το παρον, αυριο μαλλον με περισσοτερα.

Dragonpaul
14-12-2013, 02:57
Όχι. Αυξομειώνεται ανάλογα με τον φόρτο/θερμοκρασία.
Σε ευχαριστω πολυ!!!!! Ειχα αγχωθει πολυ. Οπότε, σωστα ακούω τον ανεμιστήρα πιο έντονα οταν παίζω Killzone, ετσι δεν ειναι;;;;

psx3
14-12-2013, 03:19
Σε ευχαριστω πολυ!!!!! Ειχα αγχωθει πολυ. Οπότε, σωστα ακούω τον ανεμιστήρα πιο έντονα οταν παίζω Killzone, ετσι δεν ειναι;;;;
Πολύ λογικό. Σκέψου ότι τραβάει περίπου 150 watts η κονσόλα στο KZ. Στο PDM χωρίς game θέλει λιγότερα.

Dragonpaul
14-12-2013, 03:22
Ρε συ... Και παλι thnx!!!!!!! Δε με αφήνει και για ρεπ.

StevieGR
14-12-2013, 03:26
@psx3

επιβεβαιώνω κι εγώ, χωρίς δισκάκι στο drive, χωρίς download να υφίστανται και χωρίς να φορτίζει το DS4, το μηχάνημα σε standby όντως "γουργουρίζει" όπως το είχε θέσει ο psx3. Υποθέτω ότι ο ήχος αυτός φέρνει προς ανεμιστηράκι (και αν ναι, τότε τι ψύχει; τον ARM που δεν χρειάζεται, καθώς το μηχάνημα δεν κατεβάζει / φορτίζει τίποτα; ).

@hakoo
μα άμα δεν το έχεις σε standby, πολλά από αυτά τα καλά στοιχεία που προσφέρει το PS4 εξαφανίζονται, όπως: τα update του συστήματος, των παιχνιδιών, το on/standby όταν αγοράζεις κάτι (ή demo) από το store μέσω υπολογιστή-ταμπλέτας-κινητού.........για αρκετούς αυτά τα στοιχεία είναι ωραία και ευχάριστα (έχω ακούσει από αρκετό κόσμο να ξενερώνει ότι θέλει να παίξει ένα παιχνίδι και ανακαλύπτει πρέπει να περιμένει για το download ενός update), οπότε το shutdown που ακυρώνει όλα τα παραπάνω, είναι κάπως δύσκολη επιλογή.

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί να ακούγεται το παραμικρό, άπαξ και ο λιλιπούτειος ARM σε κατανάλωση ενέργειας δεν απαιτεί ανεμιστηράκι.
Ρε μπας και είναι ο ήχος από το τροφοδοτικάκι, που δίνει έστω και αυτό το λίγο ρεύμα;
τι σκατά να υποθέσω - ακόμα δεν ξέρω.

anyway.....αυτά προς το παρόν.

α! και ένα τελευταίο.

Προς τον νέο συνοφορουμίτη StevieGR.

Το να με αποκαλείς "τυπά", δεν ξέρω με ποια έννοια το είπες. Αν θες μου την λες (την έννοια), για να μην την ερμηνεύσω όπως καταλαβαίνει το δικό μου μυαλό, καλύτερα να μου πεις εσύ πως την εννόησες.
Τώρα από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι ότι είσαι εξαιρετικά νέος στο φόρουμ συνεπώς είναι αδύνατο να έχεις "εικόνα" του κάθε συνφορουμίτη και των απόψεών του, αλλά πίστεψέ με δεν έχω καμία, μα καμία αρνητική στάση προς την Sony και δη το PS4. (αν είσαι πιο "παλιός" απλά δεν πόσταρες, τότε ακόμα παραπάνω λόγος να μου/μας πεις πως εννοείς τον χαρακτηρισμό "τυπάς")

Αυτά που είπα και τα εννοώ στο 100% δεν έχουν απολύτως ουδεμία σχέση με την ταχύτητα του OS, την απόκριση στις εντολές του χρήστη και την εναλλαγή μεταξύ παιχνιδιού-OS που είναι σφαίρα. Οοοοοοολα αυτά έχουν ΥΠΕΡ-αναλυθεί και στο παρελθόν, έχουν ξεσκιστεί θα έλεγα στην ανάλυση, οπότε τώρα μεταξύ του psx3 και εμένα, είπαμε έτσι στα γρήγορα να δούμε υπό την δική μας αυστηρότατη ματιά, ποιες είναι οι πρώτες ατέλειες ή αν θέλεις, μη-εργονομικός σχεδιασμός OS.

Σαφώς και κάθε άποψη σεβαστή (που σημαίνει ότι είναι σεβαστή και η δική σου), οπότε έκαστος κρίνει και καταθέτει ότι βλέπει.

κλείνοντας......σε παρακαλώ, τις λεξούλες παραπάνω που είναι υπογραμμισμένες μην ξεχάσεις να διευκρινήσεις.


Παρεξηγήθηκες που σε έιπα τυπά?Δεν σε είπα και καμπούρη,λολ.Απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο που από τα 10 πράγματα που έχει το PS4,τα 9.5 σου φταίγαν λολ και το τυπάς δεν είναι κακή λέξη.Ειδικά όταν μιλάμε για ένα μηχάνημα που δεν έχει κυκλοφορήσει σε όλο το κόσμο ενώ ήδη σε άλλες χώρες έχει ξεπουληθεί.Κάτσε να σταθεροποιηθεί σε όλο τον κόσμο και μετά το κρίνεις.Επαναλαμβάνω γιατί παρεξηγήθηκες χωρίς λόγο η λέξη τυπάς δεν είναι κακή,είτε σε έλεγα τυπά είτε σε έλεγα αλάνι το ίδιο θα ταν για μένα.

kostasb13
14-12-2013, 03:27
Προσπαθω ποση ωρα να κατεβασω το 1.52 firmware. Εχω προσπαθησει 5-6 φορες και καθε φορα μου διακοπτεται στη μεση.
Αν κατεβασω απο εδω το αρχειο http://uk.playstation.com/home/news/articles/detail/item663044/Update-your-PS4-system-software και το βαλω με usb θα εχω προβλημα? ειναι το σωστο firmware?

StevieGR
14-12-2013, 03:29
Άμα φτάσαμε να παρεξηγούμε και την λέξη τυπάς δεν αξίζει να μιλάμε ρε αδερφέ.

psx3
14-12-2013, 03:33
Steve εσένα μπορεί να σου φαίνεται ωραίο να κάνει 500 downloads ΚΑΙ να παίζεις ταυτόχρονα, αλλά εμένα δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση όπως έγραψα πιο πάνω...

Όταν θα φας τις πρώτες lagger-ο-σφαίρες από κάποιον «τυπά» που θα κάνει κι αυτός 500 downloads και θα παίζει BF4 ταυτόχρονα, τότε θα θυμηθείς τα λόγια μου. ;)

Valkyre
14-12-2013, 03:39
εγω δινω hardware 9/10 software 6/10

το software μπορει να εχει ενα καρο ελειψεις αλλα δειχνει οτι ειναι οι βασεις του σωστες. πιστευω οτι θα φτιαξει. σαν κονσολα παντως ειναι πανεμορφη και διαστημικη εντελως.

VoleMaulder
14-12-2013, 04:48
Πάντως, Λευτέρη, ενώ πολλά από τα σχόλιά σου είναι εύλογα και δικαιολογημένα (δεν είναι δυνατόν κονσόλα που υποτίθεται ότι τη σχεδιάζουν από το 2008 να βγαίνει τέλος του '13 με rushed OS και βασικές επιλογές/λειτουργίες να λείπουν, οι οποίες μάλιστα υπήρχαν στο PS3), το παράπονό σου σχετικά με τη θέση των κουμπιών στο χειριστήριο, που λες ότι τα ψάχνεις στο σκοτάδι, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Φαίνεται σαν να το πήρε η μπάλα μαζί με τα υπόλοιπα. Νέο χειριστήριο είναι, δώσ' του μερικές ώρες και θα το συνηθίσεις, και τότε θα μπορείς και να το κρίνεις καλύτερα και πιο δίκαια. Ειδικά αν δεν έχεις αγγίξει άλλο χειριστήριο πέρα από το Dual Shock - που με το απύθμενο μίσος που τρέφεις για την MS έτσι σε κόβω - λογικό είναι να σε ξενίσει στην αρχή.

Οσο για το γουργουρητό που λέτε, αν είναι fan δε θα μπορείτε να το καταλάβετε αν κρεμάσετε ένα χαρτομάντηλο πίσω από τα vents ή αν βρέξετε το χέρι σας και το βάλετε να δείτε αν βγαίνει αέρας; Επειδή, φαντάζομαι, αν είναι όντως fan κάτι λίγο θα βγαίνει. Πάντως παίζει να είναι βουητό από το τροφοδοτικό, όπως προείπε ήδη κάποιος. Αν πράγματι είναι fan ή σκληρός, όλοι όσοι συχνάζουν εδώ σίγουρα θα ξέρουν πότε πρόκειται να βγει το κάθε update πριν καν αυτό βγει, οπότε θα μπορείτε να το αφήνετε το PS4 στο stand by μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις και τις υπόλοιπες μέρες να το κλείνετε κανονικά. Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση θα έχουμε άλλη μια ανεξήγητη "πατάτα" στο σχεδιασμό, μετά τον ARM που δεν μπορεί να σηκώσει το downloading των updates.

psx3
14-12-2013, 04:54
Δεν είναι βουητό από το PSU. Παίζει να είναι και ο HDD πάντως.

Όσο για το standby, ποιό το νόημα να το έχεις προσωρινά; Αφού όταν ανοίξεις την κονσόλα θα σου βγάλει μήνυμα ότι θέλει νέο firmware...

Το νόημα είναι να το έχει κάνει pre-download ήδη και εσύ απλά να δώσεις το OK για το install. Βέβαια και με το standby δεν ξέρω κάθε πότε κατεβάζει (ενώ στο PS3 ήξερα) και πολλές φορές έχει τυχεί να μην κάνει download π.χ. το patch από το τάδε game.

Α, επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η εκκίνηση είναι πιο αργή συγκριτικά με το PS3, ειδικά αν είναι κλειστό (shutdown). Από standby ξεκινάει λίγο πιο γρήγορα...

VoleMaulder
14-12-2013, 07:06
Αλλο εννοούσα με αυτό που είπα για το stand by. Οτι αν ξέρεις πότε θα βγει το κάθε update, για να αποφύγεις το να ανοίξεις την κονσόλα και να περιμένεις να κατεβάσει το update και μετά να το κάνεις install, τη βάζεις στο stand by την προηγούμενη μέρα, το κατεβάζει μόλις βγει κι όταν την ανοίξεις είναι έτοιμο για εγκατάσταση. Προφανώς όχι ιδανικό σύμφωνα με το σκοπό που το σχεδιάσαν το feature, αλλά από το να έχεις το σκληρό (ή το fan) να δουλεύει 24/7 καλύτερα δε θα είναι;

nikon
14-12-2013, 08:15
Το εργαλείο σου δίνει την αίσθηση ότι πέρασες σε άλλη γένια και αυτό μετράει για αρχή, όλα τα άλλα ή θα φτιάξουν ή θα τα συνηθίσουμε.

teomal
14-12-2013, 09:42
Ρε παιδιά το software είναι το ποιο εύκολο να φτιάξει με τα update στο μέλλον ενώ το hardware είναι μόνιμο και ευτυχώς στο ps4 είναι μια χαρα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Jim P
14-12-2013, 09:57
μα άμα δεν το έχεις σε standby, πολλά από αυτά τα καλά στοιχεία που προσφέρει το PS4 εξαφανίζονται, όπως: τα update του συστήματος, των παιχνιδιών, το on/standby όταν αγοράζεις κάτι (ή demo) από το store μέσω υπολογιστή-ταμπλέτας-κινητού.........για αρκετούς αυτά τα στοιχεία είναι ωραία και ευχάριστα (έχω ακούσει από αρκετό κόσμο να ξενερώνει ότι θέλει να παίξει ένα παιχνίδι και ανακαλύπτει πρέπει να περιμένει για το download ενός update), οπότε το shutdown που ακυρώνει όλα τα παραπάνω, είναι κάπως δύσκολη επιλογή.



Θυμάμαι μία εποχή όπου και η παραμικρή υπόνοια "Always Online" κονσόλα μας προκαλούσε σύγκρυο... βρε πως αλλάζουν οι καιροί!

panos74gr
14-12-2013, 09:59
Εγώ θα το κάνω shutdown πάντως γιατί δεν νομίζω ότι τα 10watt που τρώει οταν είναι σε standby mode είναι λίγα για μια συσκευή που χρησιμοποιώ κυρίως τα ΣΚ. Εκτός αυτού έχω όλο το entertainment center, TV, consoles κλπ σε ένα διακόπτη με τηλεχειρισμό και θέλω να μην παίρνουν ρεύμα οταν δεν τα χρησιμοποιώ, δηλαδή στο 90% της βδομάδας και βάλε.

Όσο για το ps4, είναι παρα πολυ ωραίος ο σχεδιασμός, νομίζω πολυ πιο ωραίο απο όλα τα ps3 και ίσως και απο τα ps2. Το μονο που μου έλειψε είναι υποστήριξη 5ghz wifi και θα ήθελα άλλη μια Θήρα USB στο πίσω μέρος.

Το dualshock πολυ καλό, με την μια κάθισε πολυ καλά στα χέρια μου. Το μονο που με χάλασε είναι η ποιότητα των πλαστικών του ds4 που μου κάνει λίγο φτηνή. Δεν ξέρω και αν είναι λόγο χώρας κατασκευής, αλλά για μια σχετικά ακριβή συσκευή (60€ δεν έχει το ds4;) περίμενα κάτι καλύτερο.

Στο OS, όντως υπάρχουν αρκετές ελλείψεις και δεν είναι τόσο εύκολο να πας σε κάποιες σχετικά απλές επιλογές. Έχει και τα bugάκια του καθώς και τα inconsistencies του. Πχ δίνεται η δυνατότητα πληκτρολόγησης με χρήση του γυροσκοπιοου του ds4 (R3), αλλά αυτό δεν παίζει στον browser (θα μπορούσε να κινείται ο δείκτης του ποντικιού έτσι). Πάντως πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολυ με τον χρόνο. Φοβερό feature για μένα το ότι επιτρέπει πολυ γρήγορα να τρέξεις τα νεα παιχνίδια, πριν τελειώσει το πλήρες installation.

Hardware: 09/10 software: 07/10

Lefteris_X
14-12-2013, 11:17
αρχηγέ μου καλημέρα!

όχι - όχι δεν παρεξηγήθηκα, απεναντίας ήθελα εσύ να μου πεις πως το είπες, γιατί από το νετ τις περισσότερες φορές ακούω να λέει ο καθένας ότι να 'ναι.

no problem τώρα που ξηγήθηκες όλα ΟΚ.

απλά να ξέρεις κάτι: κάποια άτομα εδώ μέσα (υποτίθεται μέσα σε αυτούς κι εγώ) είμαστε οι κάπως πιο μυημένοι στα τεχνικά, και ταυτόχρονα είμαστε "ψείρες" στις αναλύσεις μας.
Ε, λοιπόν, αρχίσαμε να γράφουμε μόνο τα αρνητικά, με το σκεπτικό ότι επειδή το δικό μας μάτι τα "πιάνει" πιο εύκολα, να κάτσουμε να τα περιγράψουμε.........και όπως είδες ο επίσημος community manager της Sony που είναι στην Σονυ Αγγλίας (Daytime Dreamer), διάβασε τα ποστ και ειδικά στο για το δικό μου, είπε ότι αρκετά από αυτά που παρέθεσα / εντόπισα θα διορθωθούν. Ε, ο λόγος ήταν καθαρά να πω/πούμε τα αρνητικά: ξέρεις γιατί; διότι για τα θετικά έχω γράψει σελίδες επί σελίδων εδώ και πολύ καιρό. Αν ρωτήσεις τον οποιονδήποτε εδώ μέσα που μετρά κάποιο καιρό, "ο Λευτέρης τι είναι; Προς Σόνυ ή προς Μικροσοφτ μεριά; "........ε θα σου πουν ότι είμαι καρά-Σονυ και το καλύτερο σενάριο για εμένα θα ήταν να γκρεμιστεί τελείως όλη η Μ$.

τέλος πάντων, όλα ΟΚ, όλα μι χαρά, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλό λιώσιμο στο PS4 να έχουμε!

Σήμερα το ημερολόγιο λέει ότι γιορτάζουν οι: Αρριανός και Λεύκιος.
Ποιος ήρθε;

spyros arianara
14-12-2013, 11:18
ολα δειχνουν οτι εγιναν βιαστικα περα απο το hardware το οποιο δειχνει πολυ ποιοτικο και σωστα σχεδιασμενο.Το συμπεραινω απο το μεγεθος,απο το ποσο αθορυβο (σε σχεση με το fat που ειχα) και ποσο γρηγορα γινονται ολα σε σημειο να θυμιζει κινητο τηλεφωνο που τρεχει απλες εφαρμογες και οχι bf4.Επισης δεν ανεβαζει θερμοκρασια και νομιζω οτι θα ειναι πιο αξιοπιστο απο το 3 ελπιζω βεβαια να μην κανω λαθος


Βασικα μοιαζει σα να βγηκε το το 2011 και αυτη ειναι η slim εκδοση και ισως να ειναι καπως ετσι με την εννοια οτι δεν καναν την πρωτη εκδοση λογω κοστους, κρισης που σε κανονικες συνθηκες θα εκαναν.

Lefteris_X
14-12-2013, 11:22
Θυμάμαι μία εποχή όπου και η παραμικρή υπόνοια "Always Online" κονσόλα μας προκαλούσε σύγκρυο... βρε πως αλλάζουν οι καιροί!

φίλε μου που να δεις που εγώ θυμάμαι μια εποχή, που συζητούσαμε διάφοροι γκουρού της εποχής, "να δείτε μια μέρα, θα το γυρίσουν σε digital προιόντα, ενώ θα μας λένε κιόλας ότι θα πρέπει και για να κλάσουμε θα πρέπει να έχουμε πρόσβαση στο Ιντερνετ". Εποχή 1994-1996, και παρατσούκλια fanfaras, ssya, gullarm (αυτός είμαι εγώ). Και φαντάσου, πρωτομπήκα online τέλη 1985 - αρχές 1986, με έναν Commodore 64 και με αφορμή το έργο War Games, με τον Μάθιου Μπρόντερικ. :D:D:D:D

mihalis13
14-12-2013, 12:00
Αν ρωτήσεις τον οποιονδήποτε εδώ μέσα που μετρά κάποιο καιρό, "ο Λευτέρης τι είναι; Προς Σόνυ ή προς Μικροσοφτ μεριά; "........ε θα σου πουν ότι είμαι καρά-Σονυ και το καλύτερο σενάριο για εμένα θα ήταν να γκρεμιστεί τελείως όλη η Μ$.

Μην λες ψέματα xbot!!! :p

MPEKAS
14-12-2013, 12:07
gnorizoume auti ti stigmi pia einai ta demo paixnidia pou mporoume na katebasoume sto europaiko i amerikaniko ps store

StevieGR
14-12-2013, 12:10
αρχηγέ μου καλημέρα!

όχι - όχι δεν παρεξηγήθηκα, απεναντίας ήθελα εσύ να μου πεις πως το είπες, γιατί από το νετ τις περισσότερες φορές ακούω να λέει ο καθένας ότι να 'ναι.

no problem τώρα που ξηγήθηκες όλα ΟΚ.

απλά να ξέρεις κάτι: κάποια άτομα εδώ μέσα (υποτίθεται μέσα σε αυτούς κι εγώ) είμαστε οι κάπως πιο μυημένοι στα τεχνικά, και ταυτόχρονα είμαστε "ψείρες" στις αναλύσεις μας.
Ε, λοιπόν, αρχίσαμε να γράφουμε μόνο τα αρνητικά, με το σκεπτικό ότι επειδή το δικό μας μάτι τα "πιάνει" πιο εύκολα, να κάτσουμε να τα περιγράψουμε.........και όπως είδες ο επίσημος community manager της Sony που είναι στην Σονυ Αγγλίας (Daytime Dreamer), διάβασε τα ποστ και ειδικά στο για το δικό μου, είπε ότι αρκετά από αυτά που παρέθεσα / εντόπισα θα διορθωθούν. Ε, ο λόγος ήταν καθαρά να πω/πούμε τα αρνητικά: ξέρεις γιατί; διότι για τα θετικά έχω γράψει σελίδες επί σελίδων εδώ και πολύ καιρό. Αν ρωτήσεις τον οποιονδήποτε εδώ μέσα που μετρά κάποιο καιρό, "ο Λευτέρης τι είναι; Προς Σόνυ ή προς Μικροσοφτ μεριά; "........ε θα σου πουν ότι είμαι καρά-Σονυ και το καλύτερο σενάριο για εμένα θα ήταν να γκρεμιστεί τελείως όλη η Μ$.

τέλος πάντων, όλα ΟΚ, όλα μι χαρά, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλό λιώσιμο στο PS4 να έχουμε!

Σήμερα το ημερολόγιο λέει ότι γιορτάζουν οι: Αρριανός και Λεύκιος.
Ποιος ήρθε;

Καλημέρα φίλε.Ωραία χαίρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση και υπόσχομαι να μην ξανααναφέρω τη λεξη τυπάς! :D Σόρυ κι εγω που μίλησα έτσι λίγο απότομα,υπόσχομαι καλύτερη συμπεριφορά απο δώ και πέρα.

Lefteris_X
14-12-2013, 12:20
βρε αν την εννοείς όπως είπες, να την λες όποτε γουστάρεις, Φίμωμα στον ελεύθερο λόγο δεν θα βάλω ποτέ στην ζωή μου και σε κανέναν (είναι θέμα αρχής μου).

Και δεν υπάρχει θέμα στο ξαναλέω! Όλα κομπλέ.

MPEKAS
14-12-2013, 12:20
gnorizoume auti ti stigmi pia einai ta demo paixnidia pou mporoume na katebasoume sto europaiko i amerikaniko ps store
demos?

Lefteris_X
14-12-2013, 12:22
υπάρχει αυτή τη στιγμή στο PS Store, ΜΟΝΟ ένα demo: αυτό του FIFA 2014. Και τίποτε άλλο.

για να το βρείτε, επειδή η Σονυ έχει λίγο μπερδεψούρικο το σύστημα του Store (δεν υπάρχει η λέξη στα αριστερά demos ώστε να πας απευθείας σε αυτά), καλύτερα να πάτε στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας, στο Search και να ψάξετε το FIFA 2014.

MPEKAS
14-12-2013, 12:30
υπάρχει αυτή τη στιγμή στο PS Store, ΜΟΝΟ ένα demo: αυτό του FIFA 2014. Και τίποτε άλλο.

για να το βρείτε, επειδή η Σονυ έχει λίγο μπερδεψούρικο το σύστημα του Store (δεν υπάρχει η λέξη στα αριστερά demos ώστε να πας απευθείας σε αυτά), καλύτερα να πάτε στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας, στο Search και να ψάξετε το FIFA 2014.
thanks kai sto amerikaniko store mipos iparxoun alla demos?

Lefteris_X
14-12-2013, 12:35
εχτές είχα λιώσει να παρακολουθώ άλλους να παίζουν και δεν επισκέφτηκα το αμερικάνικο - σήμερα θα το επισκεφτώ όμως.

Για πέρνα μια βόλτα να μας πεις κι εμάς τι παίζει στο Αμέρικα, γιατί προς το παρόν δεν προλαβαίνω να το κάνω.

Allos
14-12-2013, 12:35
Παιδιά έχετε δεί να υπάρχει ρύθμιση που πχ να το εχεις standby και αμα φορτισουν τα χειριστηρια ή αμα τελειωσουν τα download να κανει shut down?

Lefteris_X
14-12-2013, 12:45
nope, δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

ή που θα είσαι standby και μέχρι εκεί ή που θα είσαι shutdown. Ένα από τα δύο.

Ωραία ε;

stormare
14-12-2013, 12:49
Παιδιά έχετε δεί να υπάρχει ρύθμιση που πχ να το εχεις standby και αμα φορτισουν τα χειριστηρια ή αμα τελειωσουν τα download να κανει shut down?
καλη φαση θα ηταν αυτο.

DJTaurus
14-12-2013, 12:50
καλη φαση θα ηταν αυτο.

Στο ps3 πάντως υπάρχει η δυνατότητα στο τέλος του download να κάνει shutdown αυτόματα.

stormare
14-12-2013, 13:00
Στο ps3 πάντως υπάρχει η δυνατότητα στο τέλος του download να κάνει shutdown αυτόματα.



αν δεν κανω λαθος το stand by του ps4 ειναι οτι το shutdown του ps3.το shutdown του ps4 ειναι σαν να εκλεινες την παροχη ρευματος με το κουμπι πισω απο το ps3.

Lefteris_X
14-12-2013, 13:08
όχι όχι: το shtudown του PS4 είναι ίδιο με το shutdown του PS3.

Το Standby του PS4 είναι ακριβώς όπως το standby των υπολογιστών.

Nek_Food
14-12-2013, 13:21
Έβγαλα την μουσική και τους ήχους γιατί τα βαρέθηκα, ειναι λίγο πιο έντονα από οτι θα ήθελα, ελπίζω κάποια στιγμή να βάλουν θέματα ώστε να αλλάζουν και οι ήχοι αν και δεν με χαλάει το μενού σε αυτές τις μπλε αποχρώσεις αφού και στο PS3 λίγο πολύ τα ίδια είχα (μπλε με κυμματισμούς). Μεγάλη αποτυχία για μένα τα dynamic themes τελικά.

Θα ήθελα κάποια μηνύματα, friends request, name request, αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία να σβήνονται αυτόματα. Κάνα δύο πραγματάκια στα μενού και τα εικονίδιο θα ήθελαν βελτίωση αλλά γενικά μου αρέσει το σύνολο ως εχει, άσχετα τις ελλείψεις φυσικά.

Στο standby το έχω τώρα και κατεβάζει, δεν ακούω τίποτα ουσιαστικά έχοντας βέβαια τους καθημερινούς θορύβους γύρω μου, θα δω για το βράδυ αν ακούγεται τίποτα.

Θα ήθελα στο video watch από τα broadcasts άλλων, να υπάρχει η δυνατότήτα επιλογής να βλέπεις μόνο των φίλων κλπ γιατί έχει ήδη γεμίσει νομίζω από πολλή σαβούρα, αφού ο καθένας ανεβάζει ό,τι σκατά του κατέβεις στην καυκάλα του. Ίσως και κατηγορίες δεν θα ήταν άσχημο, π.χ. Ανάλογα το παιχνίδι κλπ χωρίς search κλπ. Απλά το λέω βέβαια εφόσον υπάρχει σαν feature, γιατί δεν με βλέπω προσωπικά να αχολούμαι και πολύ με αυτό το θέμα.

Παρόμοιο σχόλιο θα έλεγα και για το library, να υπάρχουν κατηγορίες όπως games/arcades/DLCs/demos/apps/κλπ γιατί σε λίγο καιρό θα γίνεται το μπάχαλο εκεί μέσα. Επιπσης, θα ήθελα και δυνατότητες δικών μου κατηγοριοποιήσεων; Κάπου είδα ότι έχει κα επιλογές ανά όνομα, ημερομηνία, κλπ αλλά δε νομίζω ότι ήταν εκει μέσα (μάλλον στα βίντεο ήταν) οπότε αν δεν έχει τέτοιες επιλογες εκεί νομίζω χρειάζονται.

Θα επανέλθω... Γενικά μου αρέσει η κονσόλα πολύ, τομχειριστήριο τα σπάει (αν ειχε επιλογή να κλείσεις το λαμπάκι για εξοικονόμηση ενεργειας γιατί αν διαβασα καιει πολυυ θα ηταν τελεια), το μενού με ικανοποιεί μέσες άκρες αυτό που έχουν στο μυαλο τους, έχει σίγουρα ελλείψεις και κενά και χωράνε πολλές βελτιώσεις αλλά φυσάει από ταχύτητα και απόκριση πλην των περιπτώσεων που ζητάς κατι από το διαδίκτυο και σκαλώνει στο bandwidth (π.χ. Ανανέωση τροπαίων). Η ταχύτητα σε τρόπαια, φίλους κλπ,είναι η μέρα με την νυχτα σε σχέση με το PS3, ενώ και οι λειτουργίες για το upload των saves φυσάνε. Νομίζω όταν είσαι στο μενου για κατι αυτό ήδη ξεκινάει την διαδικασία για να κερδίσει χρόνο, άσχετα αν όλοκληρώσεις την επιλογής σου ή όχι, δεν είμαι σίγουρος αλλά είδα κάτι γκαζιές στα uploads των saves.

- - - Updated - - -

Ξέχασα...

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΕΕΕΕ!!!

Δεν θέλω μενου, κλπ αλλά να μπορώ να γράφω στα ελληνικά σαν τον άνθρωπο, είτε είναι μηνύματα είτε στον browser. Έχω σιχαθεί τα greeklish, ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!

lostmangr
14-12-2013, 13:38
Σήμερα το ημερολόγιο λέει ότι γιορτάζουν οι: Αρριανός και Λεύκιος.
Ποιος ήρθε;
λευτερη το οτι ειμαι αρη παιζει ρολο???αν ναι γιορταζω σημερα :P
στειλε κανα email στην sony να τα φτιαξουν ολα γρηγορα ρε εσυ...

odytsak
14-12-2013, 13:47
...ενώ και οι λειτουργίες για το upload των saves φυσάνε. Νομίζω όταν είσαι στο μενου για κατι αυτό ήδη ξεκινάει την διαδικασία για να κερδίσει χρόνο, άσχετα αν όλοκληρώσεις την επιλογής σου ή όχι, δεν είμαι σίγουρος αλλά είδα κάτι γκαζιές στα uploads των saves.

Μου κανε και μένα εντύπωση αυτό, πήγα να ανεβάσω το save του BF4 γιατί έχει γνωστά θέματα για να μη το χάσω
και μέχρι να το επιλέξω να φτάσω και να πατήσω τελικά upload αυτό είχε ήδη φτάσει στα 11ΜΒ από τα 19ΜΒ
και το ολοκλήρωσε έτσι πολύ γρήγορα.

Nek_Food
14-12-2013, 13:49
Ταχυτήτων συνέχεια.
θέμα Battlefield 4 upgrade
Χθες τελικά πριν του κάνω shutdown εντελώς είχε κατεβάσει τα 2 από τα 6 γίγα. Σήμερα το πρωί το άνοιξα λίγο και τσίμπησε γρήγορα τα πρώτα 200ΜΒ αλλά μετά σκάλωσε μάλλον πάλι σε ρυθμούς 1ΜΒ ανά δύο τρία δευτερα, μπορεί και πιο αργά. Το έβαλα standby και τώρα που το είδα είχε τελειώσει και τα 6 γίγα. Μετά στο ενδιάμεσο έπαιξα λίγο campaign μέχρι εκεί που βγαίνεις στα ανοιχτά και πριν το κλείσω είδα ότι έχει τσιμπήσει άλλο ενάμιση γίγα. Δείχνει να υπάρχουν ελπίδες για τις ταχύτητες αλλά προφανώς θα πρέπει να με είναι μάλλον φορτωμένοι οι σέρβερς από κόσμο που κατεβάζει το ίδιο πράγμα και η κονσόλα μάλλον κατεβάζει πιο γρήγορα στο standby αν και αυτό δεν το κρίνω τόσο σίγουρο όταν δεν παίζεις multi.

Akrida79
14-12-2013, 14:14
Καλησπερα. Μια ερωτηση, ποτε καταλαβαινουμε οτι φορτισαν πληρως τα dualshock; Και κατι ασχετο... Εχω λιωσει στο γελιο βλεποντας στο Twitch κατι καμμενους Αγγλους να παιζουν playroom μαζι με ενα παιδακι περιπου 3 - 4 ετων, το παιδακι να παιζει με τα ρομποτακια και ο πατερας να ζωγραφιζει στο tablet του και να πεταει στα ρομποτ βυζια, κ@υλι@ και οτι παει ο νους σας.... Rodfrommel λεγετε το καναλι... :)


Sent from my iPad using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Nerven
14-12-2013, 14:19
Για χαλαρώστε λίγο και γλυκαθείτε! =)


3764

nickolas82
14-12-2013, 14:21
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΕΕΕΕ!!!

Δεν θέλω μενου, κλπ αλλά να μπορώ να γράφω στα ελληνικά σαν τον άνθρωπο, είτε είναι μηνύματα είτε στον browser. Έχω σιχαθεί τα greeklish, ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!

Tip: για ανταλλαγή μηνυμάτων το ιδανικό είναι το PlayStation app του κινητού όπου και πολύ πιο γρήγορα και εύκολα γράφεις μυνήματα και τα γράφεις και στα ελληνικά ;-)

Nek_Food
14-12-2013, 14:23
Νομίζω όταν φορτίζει και δεν το χρησιμοποιείς έχει πορτοκαλί φως, λογικά θα σβηνει όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση. Όταν παίζεις ταυτόχρονα πατάς παρατεταμένα το PS button και κάτω δεξιά δείχνει την στάθμη της μπαταρίας, λογικά όταν είναι γεμάτο με όλες τις μπάρες θα έχει ολοκληρωθεί και η φόρτιση.

Ναι... Αυτό είναι και επίσημα τώρα που το είδα:
http://manuals.playstation.net/document/en/ps4/basic/usecontroller.html

ChargingWhen you connect the PS4™ system and the controller with a USB cable, the controller's battery is charged. The PS4™ system must be turned on or in standby mode. You can check the charge level of the battery on the screen that is displayed when you press and hold the PS button for at least 1 second.
While in standby mode, the light bar slowly blinks in orange. When charging is complete, the light bar turns off.


It takes approximately 2 hours to charge the controller when the battery has no remaining charge.
Charge the controller in an environment where the ambient temperature is between 10 °C and 30 °C (50 °F and 86 °F). You might not be able to efficiently charge the controller in other environments.
Even when not using the controller for a prolonged period of time, completely charge it once a year to keep it functioning.
Battery life varies depending on how you use the controller and the environment in which the controller is used and stored.
To charge while in standby mode, you must set a checkmark in http://manuals.playstation.net/document/imgps4/icon_settings.png (Settings) > [Power Save Settings] > [Set Functions Available in Standby Mode] > [Supply Power from USB Ports].




Στα settings αν θυμάμαι καλά, τέρμα επάνω έχει και το manual της κονσόλας, λογικά οι απαντήσεις στα περισσότερα θα υπάρχουν και εκεί. Ένα σωσίβιο αν δε κάνω λάθος ειναι σαν του PS Vita?

Akrida79
14-12-2013, 14:25
Σε ευχαριστω πολυ :)


Sent from my iPad using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Valkyre
14-12-2013, 15:11
Παιδια γιατι ακουω τοσα παραπονα για τις ταχυτητες κατεβασματος? ΕΜενα σφαιρα τα εκανε ολα τα update και κατεβασε και το resogun σε 10 λεπτα περιπου.

gepe13
14-12-2013, 16:00
Παιδια γιατι ακουω τοσα παραπονα για τις ταχυτητες κατεβασματος? ΕΜενα σφαιρα τα εκανε ολα τα update και κατεβασε και το resogun σε 10 λεπτα περιπου.

Και εδω ολα σφαίρα ...επισης βαλτε την ip της κονσολας σε dmz ή κάντε σωστο port forward

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Nek_Food
14-12-2013, 16:33
BF4, σε standby άλλα 16GB σε 3 περίπου ώρες. Είμαι στα 22 από τα 38GB.

mihalis13
14-12-2013, 17:12
Και εμενα μια χαρα κατεβάζει ήδη απο εχθες το απόγευμα εχω κατεβάσει FIFA 14 demo,resogun,contrast και NBA 2K14

Nek_Food
14-12-2013, 17:42
Μία ώρα μετά παίζοντας Resogun το οποίο τα σπάει σαν παιχνίδι, μόλις 1GB επιπλέον κατέβηκε από πριν, είμαι στα 23 και το βάζω standby γιατί έχω δουλειά τώρα.

Επίσης, χθες με κάποια παιδιά που μιλούσαμε μου είπαν ότι τους έβγαλε corrupted files στα downloads επειδή τα δίεκοψαν (shut down?). Εμένα το BF4 (το single των 6GB) που το κατέβασα σε 3 δόσεις (ενδιάμεσα δύο shut down αν θυμάμαι καλά) δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Δεν το έχω συναντήσει ακόμη και ελπίζω να μην το βγάλει καθόλου να πω την αλήθεια.

[στις έξι και είκοσι, σε standby έφτασε τα 31 άρα +8 γίγα σε μίαμιση ώρα περιπου]

djpar
14-12-2013, 17:46
εμενα ενω το resogun σε shutdown εβγαλε λαθος το fifa demo με shutdown επαιξε κανονικα

panos74gr
14-12-2013, 18:07
Πάντως @ακιζονται στο European PSN. Στο αμερικανικό, εχει 6 demo παιχνίδια σε ειδική κατηγορία εύκολα να τα βρεις και κάποια free to play πάλι σε ειδική κατηγορία, και οι 2 εύκολα προσβάσιμες απο τα μενού.

Στο δικό μας τίποτε, 1 μόνο demo και τα free to play χύμα όλα μαζι.

Dragonpaul
14-12-2013, 18:35
Μία ώρα μετά παίζοντας Resogun το οποίο τα σπάει σαν παιχνίδι, μόλις 1GB επιπλέον κατέβηκε από πριν, είμαι στα 23 και το βάζω standby γιατί έχω δουλειά τώρα..
Εγώ το έπαιξα λιγο, αλλα δε κατάλαβα τι πρεπει να κάνω... :P

Slay
14-12-2013, 19:02
Μερικα πραγματακια που ειδα ακομη....

Ο browser αν και βελτιωμενος, για μενα ειναι ακομα πολυ αργος, οπως ειπα δεν υποστηριζει flash και τα video απο youtube δεν παιζουν, ΑΛΛΑ εαν παιξετε youtube video το οποιο ειναι embed σε αλλο site, τοτε το παιζει κανονικα!!!!

Επισης δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν δουλευει καθολου το touchpad στον browser, εαν ειναι μια εφαρμογη που μπορει να επωφεληθει πολυ απο την λειτουργια αυτη ειναι ο browser.

Επισης μια ερωτηση, χθες που επαιζα resogun, ακουγα την γυναικα απο το ηχειο του controller ΜΟΝΟ (κατα 99% αυτο) απο σημερα που επαιζα με τις ρυθμισεις ηχου, ισως κατι πειραξα και ακουγεται και απο το HT και απο τον controller, το εχει δει κανεις αλλος αυτο?

Nek_Food
14-12-2013, 19:30
Μήπως αλλάξεις την ένταση του χειριστηρίου ή της τηλεόρασης και σου δημιουργήθηκε αυτή η αίσθηση; Εγώ να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν ακούγεται από την τηλεόραση, γιατι σε πρώτο φόντο εχω το χειριστήριο κι η ένταση της τηλεόρασης δεν το καλύπτει όταν μιλάει η γυναίκα.

Ξεχασα... Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί ή το ειχαμε όλοι στα υπόψη. Τα κουμπιά του ειναι αφής φυσικά, απλά τα χαϊδεύεις και τσουπ το δισκάκι έξω.

Innersense
14-12-2013, 21:47
Ρε παιδιά σοβαρά τώρα δεν έχει YouTube app;
OK είπαμε δεν είναι media oriented κονσόλα σαν το xboxlastone αλλά τώρα που δεν έχει ακόμα games τι θα το κάνουμε θα το κοιτάμε τι ωραίο που είναι;
Λυπάμαι επίσης που διαβάζω αρνητικά σχόλια για την εύκολη φθορά των controllers γιατί ηταν ενα απο τα δυνατότερα σημεία του ps4. Α ρε Sony...

mT4

psx3
14-12-2013, 21:51
Καλά, για την έλλειψη flash δεν υπάρχει δικαιολογία πλέον. x86 είναι η CPU, H.264 decoder έχει η GPU... ε ας τα βρουν με την Adobe πια!

Godweeder
14-12-2013, 22:13
Oπως αναφερθηκε παραπανω , και εμενα με χαλασε οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το touch του controller στο αρχικο menu ...Toσο δυσκολο ηταν να το κανουν ρε γμτ ? !!!
Επισης με τo ps plus μπερδευτικα λιγο με το 14 days trial που λεει ..Δηλαδη με το που κανω συνδρομη , θα μπουν + 14 days ??

Slay
14-12-2013, 23:43
sorry gia ta greeklish alla ontos o kodikos gia to plus pou einai?
Episis kapoios elege oti meso Amazon mporei na agorasei psifiaka ftina, apla na xerete oti tha paizei mono me usa account

psx3
14-12-2013, 23:58
sorry gia ta greeklish alla ontos o kodikos gia to plus pou einai?
Δεν έχει κωδικό. Είναι για όσους δεν είχαν ποτέ PS+ και μόνο με πιστωτική/χρεωστική.


Episis kapoios elege oti meso Amazon mporei na agorasei psifiaka ftina, apla na xerete oti tha paizei mono me usa account
Με primary console activation δεν παίζει και σε άλλα accounts;

VoleMaulder
15-12-2013, 00:09
Εχει βγάλει και το UK Amazon PS store πλέον, αλλά οι τιμές του είναι ίδιες με της Sony προς το παρόν. Ιδωμεν.

djpar
15-12-2013, 01:01
ο browser δεν θελει flash,html5 θελει γιατι το flash ΠΡΕΠΕΙ να κοπει τελος

Lefteris_X
15-12-2013, 01:26
εμένα πάντως πηγαίνοντας youtube.com μπόρεσα να κάνω search για "flower walkthrough" και έβλεπα κανονικά το βίντεο και με επιλογή για 720p όπως και ταχύτητα του playback.

μια έβλεπα το βίντεο, μια επέστρεφα στο παιχνίδι και τούμπαλιν (το παιχνίδι το είχα αγοράσει στο PS3 = οπότε μου το δίνει δωρεάν απευθείας και στο PS4).

ίσως να ήταν το συγκεκριμένο βίντεο σε html5...

και όντως η απόλυτη ξενέρα η απουσία χρήσης του touchpad για τον pointer στον browser. Αίσχος εντελώς.

patso
15-12-2013, 01:38
Για σας παίδες εχω μερικές απορίες σχετικά με το νεο μας μηχανιμα

Μπαίνω στο ψητό,
Ειναι δυνατόν οταν κανείς κανονικό Turn off να ξαναενεργοποιησεις την κονσόλα απο remote play με το vita,γιατι εγω μονο απο το standby μπορώ να το κάνω.

Και κάτι ακόμα, ειναι σχετικά με τον ήχο, έχει καταφέρει κανείς να βγάλει μέσω hdmi out σε bitstream Dolby η bitstream DTS, εχω τα Ζ5500 κ δεν μπορώ,εχω μονο στερεό ήχο.Παντος στο PS3 γινόταν, τώρα ίσως ειναι κ θέμα μελλοντικού firmware. Πάντα για HDMI OUT μιλάω κ όχι την οπτική του PS4. Παντός προτιμώ το XMB κι ας είχε πιο τεχνικούς όρους στα settings παρά το απλοποιημενο και στο ΄ποδί΄ για να προλάβουμε dynamic menu.

Slay
15-12-2013, 03:55
Με primary console activation δεν παίζει και σε άλλα accounts;

εχεις δικιο, παιζει τελικα, false alarm, Oπως ισχυε στο ps3 ,ισχυει και για το 4

Godweeder
15-12-2013, 06:35
Βασικα το touchpad θα ηταν καλη φαση να μπορεις να το χρησιμοποιησεις παντου . (Βrowser, menu κτλπ ...)
Οθονη αφης δεν υποτιθετε οτι ειναι ?? ! ...
Ελπιζω να το κανουν κατι για αυτο ..

Kkritikos
15-12-2013, 08:18
Καλημερα οποιος εχει κ αμερικανικο account, μπορει να κατεβασει διαφορα apps απο την ενοτητα tv & video κ παιζουν κανονικα.Εγω κατεβασα ign κ nba(δεν παιζουν ολα τα apps ειναι καμποσα κ θελει λιγο ψαξιμο) κ παιζουν

nikon
15-12-2013, 09:08
..... οπως ειπα δεν υποστηριζει flash και τα video απο youtube δεν παιζουν,.....Παίζει όμως video από pornhub.:fantasy_dreams:

Malawi
15-12-2013, 11:32
Χαχαχαχχαχαχαχ

Slay
15-12-2013, 11:36
To IGN το κατεβασα και εγω και παιζει, επισης κατεβασα και τα αλλα demos, τι ομορφο παιχνιδι ειναι αυτο το trine 2, και στο ps3 ετσι ομορφο και smouth ειναι?

Valkyre
15-12-2013, 11:37
Παίζει όμως video από pornhub.:fantasy_dreams:

ημουν σιγουρος οτι ηταν το πρωτο πραγμα που τσεκαρες οταν ανοιξες την κονσολα...

καλα σε λεω εγω... πορνογερο....

Dragonpaul
15-12-2013, 12:11
Ναι Jim, αλλα εχει δίκιο ο Νικος. Αυτά ειναι βασικά πράγματα... :P

donkixoths
15-12-2013, 12:26
Επισης δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν δουλευει καθολου το touchpad στον browser, εαν ειναι μια εφαρμογη που μπορει να επωφεληθει πολυ απο την λειτουργια αυτη ειναι ο browser

Κάνε το άλλο από την εφαρμογή psn στο κινητό συνδέσε την κονσόλα με το κινητό και έχει λειτουργία να κάνεις touch στην οθόνη του κινητού και να χειρίζεσαι τον browser από εκεί απλά μέχρι να συνηθίσεις να το κάνεις θα χάνεις λίγο τον κέρσορα στον browser από την ταχύτητα θέλει απαλά αγγίγματα :p



Υ.Γ Αυτό που θέλω να μπει και ελπίζω να μπει στο ps4 είναι η εφαρμογή Tunin radio ;)
Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

odytsak
15-12-2013, 15:45
Καλημερα οποιος εχει κ αμερικανικο account, μπορει να κατεβασει διαφορα apps απο την ενοτητα tv & video κ παιζουν κανονικα.Εγω κατεβασα ign κ nba(δεν παιζουν ολα τα apps ειναι καμποσα κ θελει λιγο ψαξιμο) κ παιζουν

'σ' ωραίος. :yes:

Tα κατέβασα και τα δύο και όντως παίζουν άψογα,
στα υπόλοιπα τι γράφει και δεν παίζουν? μήπως είναι συνδρομητικά?

nikon
15-12-2013, 16:09
ημουν σιγουρος οτι ηταν το πρωτο πραγμα που τσεκαρες οταν ανοιξες την κονσολα...

καλα σε λεω εγω... πορνογερο....Ενημερώνω τον κόσμο που μπορεί να μη το ξέρει ρε c κακό είναι;;;;:a045fgf:


Ναι Jim, αλλα εχει δίκιο ο Νικος. Αυτά ειναι βασικά πράγματα... :PAπό τα βασικότερα μη σου πω....το μόνο κακό δεν έχει μπρος πίσω και είσαι αναγκασμένος πολλές φορές να περιμένεις τον "πρόλογο".....άντε κυρά μου πέταξε τα και άσε το μπούρου μπούρου δεν έχω fast forward λέμε.

'σ' ωραίος. :yes:

Tα κατέβασα και τα δύο και όντως παίζουν άψογα,
στα υπόλοιπα τι γράφει και δεν παίζουν? μήπως είναι συνδρομητικά?Το κακό σε σχέση με το ps3 είναι ότι δεν παίζουν σε άλλο account.....πολύ λουκέτο έχει πέσει στο ps4.

Kapa
15-12-2013, 16:23
Επειδή αναφέρθηκε, οι ψηφιακοί κωδικοί είτε για χρήματα στο store είτε για παιχνίδια που αγοράζετε από Amazon.com λειτουργούν κανονικά σε us λογαριασμό.

Μιλάμε για τίτλους με 43 ευρό και κάτω.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

nikon
15-12-2013, 16:26
To IGN το κατεβασα και εγω και παιζει, επισης κατεβασα και τα αλλα demos, τι ομορφο παιχνιδι ειναι αυτο το trine 2, και στο ps3 ετσι ομορφο και smouth ειναι?To κατεβάζω και εγώ το demo να δω πως είναι στο 4 αλλά και στο 3 είναι από τα psn παιχνίδια που πρέπει να έχεις παίξει......πανέμορφο και με μουσική που σε ταξιδεύει όπως και το πρώτο βέβαια.

nickolas82
15-12-2013, 16:29
Επειδή αναφέρθηκε, οι ψηφιακοί κωδικοί είτε για χρήματα στο store είτε για παιχνίδια που αγοράζετε από Amazon.com λειτουργούν κανονικά σε us λογαριασμό.

Μιλάμε για τίτλους με 43 ευρό και κάτω.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Αγόρασες από amazon.com;
Μπορείς να μου πεις πως γιατί δοκίμασα και εγώ και μου ζητάει να ξαναβάλω στοιχεία κάρτας και μετά βγάζει ειδοποίηση πως είναι μόνο για όσους κατοικούν Αμερική...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

GeorgeZFR
15-12-2013, 16:39
Παιδιά κάτι προγράμματα που είναι για την μουσική tv movies δεν τα βρίσκω στο μενού δεν τα έχουμε εμείς Ευρώπη μόνο Αμερικανοί τα έχουνε? όπως επίσης εφαρμογές youtube ign κλπ. που τα βρίσκουμε ps store δεν βρήκα τίποτα για apps εκτός αν είναι κάπου και δεν το πρόσεξα.
Και τέλος από το ηχείο του ds4 μπορούμε να έχουμε κανονικά ήχο του παιχνιδιού χωρίς από την tv η από ηχοσυστημα μόνο από το ηχείο η αν βάλω ακουστικά στο ds μπορώ να έχω in game ήχο?

Αυτό με το touchpad όντως αποτυχία εγώ νόμιζα δουλεύει ο κέρσορας στον browser από κει έλεος πιστεύω αργότερα να το κάνουν δεν νομίζω να το αφήσουν ετσι.

Kapa
15-12-2013, 16:39
Αγόρασες από amazon.com;
Μπορείς να μου πεις πως γιατί δοκίμασα και εγώ και μου ζητάει να ξαναβάλω στοιχεία κάρτας και μετά βγάζει ειδοποίηση πως είναι μόνο για όσους κατοικούν Αμερική...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Πρέπει να αλλάξεις τη διεύθυνση σου με μια αμερικάνικη.Στη κάρτα δεν υπάρχει θέμα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

psx3
15-12-2013, 16:54
τι ομορφο παιχνιδι ειναι αυτο το trine 2, και στο ps3 ετσι ομορφο και smouth ειναι?
Το είχαν δώσει στο PS+. Έχει όντως πολύ ωραίο art style, αλλά δεν είναι τόσο smooth (του PS4 είναι 60fps).


Και τέλος από το ηχείο του ds4 μπορούμε να έχουμε κανονικά ήχο του παιχνιδιού χωρίς από την tv η από ηχοσυστημα μόνο από το ηχείο η αν βάλω ακουστικά στο ds μπορώ να έχω in game ήχο?
Το μεγαφωνάκι του DS4 είναι μόνο για συγκεκριμένους ήχους (π.χ. audiologs στο KZ:SF <-- αντέγραψαν το TLOU, lol) και αν δεν κάνω λάθος, όταν παίζεις με ακουστικά στο DS4 και στέλνεις όλο το game audio (όχι μόνο το chat audio) σε αυτά, τότε απενεργοποιείται.

nickolas82
15-12-2013, 17:29
Χθες επειδή έλειπα όλη την μέρα από το σπίτι λόγο δουλειάς δοκίμασα να μπω στο store από το κινητό και κατέβασα το demo του fifa που δεν ήξερα ότι υπάρχει. Μόλις γύρισα σπίτι ήταν έτοιμο στο ps4 για να παίξει. Παρά πολύ βολικό αυτό το feature τελικά.
Επίσης λόγο του ότι ήταν η πεθερά μου στο σπίτι και έβλεπε τηλεόραση το δοκίμασα στο vita μέσω remote play.
Επίσης πάρα πολύ βολικό και αυτό το feature αλλά δυσκολεύομαι πολύ με τα R2 και L2 τα οποία είτε δεν μπορούσα να τα πατήσω όταν ήθελα είτε τα πατούσα κατά λάθος όταν δεν ήθελα.....ελπίζω να υπάρχει ή να βγει κανένα περιφερειακό να βοηθάει λίγο την κατάσταση

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

nickolas82
15-12-2013, 18:50
Μια μικρή ωραία λεπτομέριες επίσης που παρατήρησα.
Αν ενεργοποιήσει κάποιος την επιλογή από τα sittings του ps4 για έλεγχο της τηλεόρασης μέσω του hdmi τότε αν είναι κλειστή η τηλεόραση και ανοίξεις το ps4 τότε ανοίγει και η τηλεόραση αυτόματα και πηγαίνει στο κανάλι του ps4 και αν είναι ανοιχτή και ενεργοποιηθεί το ps4 τότε ότι κανάλι και να βλέπεις πάει στο στο κανάλι του ps4. Μέχρι εδώ αυτό γινόταν και στο ps3 η λεπτομέρεια λοιπόν είναι ότι αν είναι κλειστή η τηλεόραση και ανοίξεις το ps4 μέσω remote play δεν ανοίγει η τηλεόραση και δίνει αμέσως εικόνα στο vita.
Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

MPEKAS
15-12-2013, 18:57
Μια μικρή ωραία λεπτομέριες επίσης που παρατήρησα.
Αν ενεργοποιήσει κάποιος την επιλογή από τα sittings του ps4 για έλεγχο της τηλεόρασης μέσω του hdmi τότε αν είναι κλειστή η τηλεόραση και ανοίξεις το ps4 τότε ανοίγει και η τηλεόραση αυτόματα και πηγαίνει στο κανάλι του ps4 και αν είναι ανοιχτή και ενεργοποιηθεί το ps4 τότε ότι κανάλι και να βλέπεις πάει στο στο κανάλι του ps4. Μέχρι εδώ αυτό γινόταν και στο ps3 η λεπτομέρεια λοιπόν είναι ότι αν είναι κλειστή η τηλεόραση και ανοίξεις το ps4 μέσω remote play δεν ανοίγει η τηλεόραση και δίνει αμέσως εικόνα στο vita.
Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
pia epilogi einai auti?

nickolas82
15-12-2013, 19:05
pia epilogi einai auti?

Στα settings του ps4 έχει μια επιλογή enable device και εκεί έχει επιλογή enable hdmi (κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι και καλά και δεν έχω το PlayStation τώρα κοντά μου να σου πω σίγουρα. Μόλις πάω πάλι κοντά θα το δω και θα σου πω ακριβώς. Μέχρι τότε παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του ps4 και νομίζω είναι και θέμα της τηλεόρασης πχ οι Samsung έχουν μια ιδιότητα που λέγετε any link και μπορείς να ελέγχεις το PlayStation και με το κομπιούτερ της τηλεόρασης).

djpar
15-12-2013, 19:52
ρε παιδια εβαλα το playstation app αλλα οταν παταω connect to ps4 δεν κανει connect και δεν ανοιγει το ps4 απο standby mode εκτος αν συνδεθω με το δικτυο τοπικο (και οχι με δεδομενα που δοκιμασα)

psx3
15-12-2013, 20:11
Έχεις κάνει port forwarding (UPnP enabled, NAT Type 2 κλπ.);

GeorgeZFR
15-12-2013, 20:11
Thanx psx άρα άμα βάλω ακουστικά θα έχω κανονικά in game ήχο αυτό εννοείς?θα το δοκιμάσω να δω τι παίζει για εφαρμογές τελικά υπάρχουνε ? youtube,ign movies,music κλπ.

@Nickolas82 καλή φάση αυτό που έκανες με το κινητό πολύ βολικό.

ps4
15-12-2013, 20:58
Καλησπερα. Μια ερωτηση, ποτε καταλαβαινουμε οτι φορτισαν πληρως τα dualshock; Και κατι ασχετο... Εχω λιωσει στο γελιο βλεποντας στο Twitch κατι καμμενους Αγγλους να παιζουν playroom μαζι με ενα παιδακι περιπου 3 - 4 ετων, το παιδακι να παιζει με τα ρομποτακια και ο πατερας να ζωγραφιζει στο tablet του και να πεταει στα ρομποτ βυζια, κ@υλι@ και οτι παει ο νους σας.... Rodfrommel λεγετε το καναλι... :)


Sent from my iPad using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Δεν μπορώ να τον βρω. Για δώσε καμιά πλεροφορια εξτρα. Ενδιαφερον πολύ. Χαχα. :)



Σταλθηκε με περιστερι απο το Tapalalk 3.

Akrida79
15-12-2013, 21:02
Δεν μπορώ να τον βρω. Για δώσε καμιά πλεροφορια εξτρα. Ενδιαφερον πολύ. Χαχα. :)



Σταλθηκε με περιστερι απο το Tapalalk 3.

Δεν τον έχω ξανά ψάξει απο χθες που τον είδα... Το όνομα παντός έτσι ήταν: Rodfrommel...


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

ps4
15-12-2013, 21:04
Ελεγα να παρω το φουλ πακετο με την κάμερα για την μικρη μου κορουλα και αυτο με τις ζωγραφιές απο ταμπλετα μοιαζει καλο. Μαλλον για το φουλ παω.

Σταλθηκε με περιστερι απο το Tapalalk 3.

LAZAGR76
15-12-2013, 21:09
Λοιπόν, μόλις δοκίμασα και το πρώτο Blu-Ray δισκάκι που δεν είναι παιχνίδι (ένα audio calibration disc της AIX Records) σε 7.1 home cinema με HDMI:

1) Έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με το in-game XMB του PS3, δηλαδή δεν σ' αφήνει να πας στο PDM. Απαράδεκτο για μηχάνημα με 8GB RAM.

2) Το audio output είναι κυριολεκτικά ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή!

Και εξηγούμαι:

α) Σε Dolby TrueHD & LPCM 7.1 ο ήχος των πίσω ηχείων βγαίνει από τα πλαϊνά.

β) Σε DTS-HD Master Audio η ένταση του ήχου είναι πάρα πολύ χαμηλή (έβαλα το volume στο max και πάλι ακούγεται ελάχιστα) και επίσης ο ήχος των πίσω ηχείων δεν βγαίνει από κανένα ηχείο!

Απαράδεκτα πράγματα, μιας και το ίδιο δισκάκι σε PS3 παίζει μια χαρά!

Κυριολεκτικά στο πόδι το φτιάξανε το OS για να έχει τόσο χοντρά θέματα... αν έχει κανείς Blu-Ray ταινίες και το κατάλληλο ηχοσύστημα, ας μας πει κι αυτός την εμπειρία του.

ΥΓ: Ελπίζω να μην πεταχτεί κανείς να τρολλάρει ότι το PS4 δεν είναι για audiophiles, μιας και ο σωστός πολυκάναλος ήχος αφορά ΚΑΙ τους gamers!
συμφωνω επρεπε να ειναι καλητερο τουλαχιστον ιδιο με το ps3 σε τετια θεματα!

odytsak
15-12-2013, 21:57
Kανένα platinum στο PS4 πήρε κανείς?
έγραψα χθες βράδυ το πρώτο στο BF4!!! :yes:

alan sirer
15-12-2013, 22:05
Kανένα platinum στο PS4 πήρε κανείς?
έγραψα χθες βράδυ το πρώτο στο BF4!!! :yes:

εχθες το βραδυ μου εδειχνε οτι επαιζες το fifa demo,λεω δεν κανω μια συγκριση τα τροπαια μας μηπως δειχνει του ps4 στο ps3 μου ? το εκανα και ειδα οτι μου εβγαζε 2 πλατινες σου στο bf4 και για το ps3 και για το ps4.

odytsak
15-12-2013, 22:14
Αποστόλη το έπαιξα στο PS3 και το πλατίναρα, προχθές που πήρα PS4 ξαναπλατίναρα την PS4 έκδοση του BF4.

Π.χ. αν πάρεις FIFA14 στο PS4 μπορείς να ξανακερδίσεις τρόπαια και πλάτινουμ αφού έχουν ξεχωριστή τροπαιολίστα.

Το fifa demo το έβαλα σε PS3 και PS4 ταυτόχρονα για να δω τις διαφορές και πίστεψέ με είναι μεγάλες.

tlg
15-12-2013, 22:28
Επειδή αναφέρθηκε, οι ψηφιακοί κωδικοί είτε για χρήματα στο store είτε για παιχνίδια που αγοράζετε από Amazon.com λειτουργούν κανονικά σε us λογαριασμό.

Μιλάμε για τίτλους με 43 ευρό και κάτω.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk


Aλλα μονον σε US account ετσι ?
δεν μπορουμε να τα παιζουμε απο τον primary που ειναι ο ελληνικος ?

ειναι τεραστια η διαφορα στις τιμες ρε μαμωτο.

MarVell
15-12-2013, 22:56
Aλλα μονον σε US account ετσι ?
δεν μπορουμε να τα παιζουμε απο τον primary που ειναι ο ελληνικος ?

ειναι τεραστια η διαφορα στις τιμες ρε μαμωτο.

Ρε παιδιά, πόσες φορές θα το πούμε; ΓΙΝΕΤΑΙ!

Παιχνίδια σε ελληνικό λογαριαμό - ΝΑΙ
PS+ συνδρομή σε ελληνικό λογαριασμό από amazon.com - ΟΧΙ

odytsak
16-12-2013, 00:23
Μarvell λίγη ψυχραιμία, ειδικά αυτές τις μέρες έχει πολλά παιδιά που μεταπηδήσανε από 360 σε PS4,
κάποια πράγματα θα χρειαστεί να τα πούμε πολλές φορές για να τα εμπεδώσουνε,
να τους βοηθήσουμε θέλουμε να προσαρμοστούν με το Playstation και το PSN γενικότερα και όχι να τους αποθαρρύνουμε.

Slay
16-12-2013, 00:47
Ρε παιδιά, πόσες φορές θα το πούμε; ΓΙΝΕΤΑΙ!

Παιχνίδια σε ελληνικό λογαριαμό - ΝΑΙ
PS+ συνδρομή σε ελληνικό λογαριασμό από amazon.com - ΟΧΙ
να διευκρινησουμε λιγο ομως το ΠΩΣ γινεται, γιατι αρκετοι θα μπερδευτουν, να πουμε λοιπον οτι για να γινει πρεπει ο λογαριασμος να κανει activate το ps4 σας σαν primary, οτι κανατε και με τον κανονικο σας "ελληνικο" λογαριασμο.

Επειδη και εγω νομισα στην αρχη οτι μπορει μονο ενας χρηστης να κανει activate μια κονσολα αυτο ΔΕΝ ισχυει, και 10 ατομα με 10 διαφορετικους λογαριασμους μπορουν να κανουν activate ΜΙΑ κονσολα, την ΙΔΙΑ , αυτο που ΔΕΝ γινεται ειναι ενας λογαριασμος να εχει δυο κυριες κονσολες. Εαν δεν κανετε activate στην κονσολα, τοτε οτι κατεβαζει ο "αμερικανος" λογαριασμος θα μπορει να το παιξει μονο αυτος και κανενας αλλος λογαριασμος, εαν γινει activate τοτε το παιζουν κανονικα ολοι οι λογαριασμοι της κονσολας.

odytsak
16-12-2013, 00:52
Σωστό, το αμερικάνικο account το έκανα κι αυτό primary
και τώρα όταν μπαίνω με το κύριο ελληνικό account μου εμφανίζει την καρτελα ΤV και μέσα έχει τις δύο εφαρμογές που έχω κατεβάσει (IGN & NBA).

Aν δεν τον έκανα primary θα έπρεπε να μπαίνω με το us account για να μου εμφανίσει τις εφαρμογές.

Kapa
16-12-2013, 00:54
να διευκρινησουμε λιγο ομως το ΠΩΣ γινεται, γιατι αρκετοι θα μπερδευτουν, να πουμε λοιπον οτι για να γινει πρεπει ο λογαριασμος να κανει activate το ps4 σας σαν primary, οτι κανατε και με τον κανονικο σας "ελληνικο" λογαριασμο.

Επειδη και εγω νομισα στην αρχη οτι μπορει μονο ενας χρηστης να κανει activate μια κονσολα αυτο ΔΕΝ ισχυει, και 10 ατομα με 10 διαφορετικους λογαριασμους μπορουν να κανουν activate ΜΙΑ κονσολα, την ΙΔΙΑ , αυτο που ΔΕΝ γινεται ειναι ενας λογαριασμος να εχει δυο κυριες κονσολες. Εαν δεν κανετε activate στην κονσολα, τοτε οτι κατεβαζει ο "αμερικανος" λογαριασμος θα μπορει να το παιξει μονο αυτος και κανενας αλλος λογαριασμος, εαν γινει activate τοτε το παιζουν κανονικα ολοι οι λογαριασμοι της κονσολας.

Η κρισιμη ερωτηση ειναι η εξης: Η συνδρομη που εχω στον αμερικανικο λογαριασμο,μοιραζεται και στον ευρωπαικο?

psx3
16-12-2013, 00:57
Η κρισιμη ερωτηση ειναι η εξης: Η συνδρομη που εχω στον αμερικανικο λογαριασμο,μοιραζεται και στον ευρωπαικο?
Ναι, εφ' όσον είναι activated σαν primary console από το US account.

Εννοείται ότι θα παίρνεις τα free games του US PS+, όχι του EU...

odytsak
16-12-2013, 00:57
Δεν μοιράζεται αν εννοείς να κατεβάζεις και τα ευρωπαικά free games,
μπορείς όμως να παίζεις τα αμερικάνικα free games και από το ευρωπαικό account ή οποιοδήποτε άλλο account στην κονσόλα.

Εννοείται πως το us account έχει δηλωθεί ως primary.

Kapa
16-12-2013, 01:03
Το ρωτάω αυτό διότι η διαφορά στις τιμές σε παιχνίδια, συνδρομές και ψηφιακό χρήμα είναι χαοτική.

Οπότε όταν ενεργοποιούμε ως primary τον αμερικάνικο, μπορούμε να παίξουμε στο ευρωπαϊκό ότι παιχνίδι έχουμε κατεβάσει από το αμερικάνικο, μπορούμε να μοιραστούμε τη συνδρομή για multiplayer.

Το έχω; οκ;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk