PDA

View Full Version : PS4 Firmware Updates (Current Version 8.50)



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

odytsak
20-11-2013, 12:44
Mέχρι να έρθει στην Ελλάδα στις 13 Δεκεμβρίου θα έχουν διορθωθεί αρκετά πράγματα,
ήδη πηγαίνουμε για το 1.51 μετά το 1.50 του αμερικάνικου λανσαρίσματος.

PlayStation 4 System Software Update 1.51 Coming Soon
http://blog.us.playstation.com/2013/11/19/ps4-system-software-update-1-51-coming-soon/


PS4 Firmware Update Beta Registrations

Ευρώπη εδώ
http://community.eu.playstation.com/t5/PS4/%CE%95%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%C F%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-PS4-system-software-beta/m-p/24423762

http://beta.software.eu.playstation.com/PS4Beta

Οποιος έχει αμερικάνικο account εδώ
https://www.playstation.com/en-us/legal/playstation-4-firmware-40-beta-registration/

PS4 firmware updates history:

1.50: November 13, 2013

Sharing

Ability to record and share video clips
Ability to broadcast gameplay to Twitch or Ustream



System

Remote Play support
Support for second-screen experiences through the PlayStation mobile app
Ability to play games while they're being downloaded
Multiple users can log into the system at once
'Party' group chat functionality
Facial recognition and voice commands via PlayStation Camera
Ability to play music from Music Unlimited in the background, while using games or other applications
Online multiplayer support
Blu-ray Disc and DVD support



1.51: November 19, 2013

System

System stability has been improved.
Minor elements of the user interface have been refined.



1.52: December 11, 2013

System

System stability has been improved.



1.60: February 4, 2014

System

Eject/insert disc icons now appear in the upper right corner of the screen when a disc is ejected/inserted.
System now beeps upon eject button press.
Picture quality during DVD playback has been improved.
Wireless stereo headsets (CECHYA-0080 / CECHYA-0083 / CECHYA-0086) and a stereo headset (CECHYA-0088) are now supported.
The microphone for the PlayStation Camera can be muted.



1.61: February 18, 2014

System

Stability has been improved during the use of some system software features.



1.62: March 18, 2014

System

Image quality for some applications has been improved.



1.70: April 30, 2014

Sharing

A rich video editor called ''SHAREfactory'' is now available
[Best HD] (720p) has been added as a supported resolution for broadcasts using Ustream or Twitch
Broadcasts to Ustream or Twitch can now be saved
The screen layout for broadcasting has been improved
Notifications of new viewers and comments are displayed when streaming in full-screen mode
Ability to share video clips and screenshots while streaming
Video clips and screenshots can now be copied to USB storage
The length of video clips that will be saved can be selected. The length can be 1, 3, 5, 10, or 15 minutes.
Screenshots and video clips will not be saved when [Broadcast Gameplay] is selected in the menu for the Share feature. To save screenshots, select [Upload Screenshot] or press the triangle button. To save video clips, select [Upload Video Clip] or press the square button.
The audience on Facebook for sharing screenshots and video clips can now be set (previously a system-wide option set the same audience for all uploads)
Option to share multiple screenshots to Facebook in a single post
Music Unlimited now has 'Share' capabilities


System

HDCP can now be turned off, allowing video capture over HDMI
The DualShock 4 light bar can be set to three brightness levels: bright, medium or dim[26]
Full functionality for PlayStation Vita TV remote play with PS4 systems added (Japan only)[27][28]
PlayStation Plus icon displayed for members
Option to sort Trophies by rarity
Additional voice commands
Deep color output option within video output settings
New notification type: "From PlayStation"
The login screen no longer appears when a controller is disconnected and reconnected
Option to send crash reports automatically
Option to attached a video clip to crash reports
Option to force 5.1 audio output over HDMI, even if the system detects 7.1 channel support
Timestamps are now displayed in the "Whats New" section
'Capture Library' has been added to the home menu (a shortcut to view captured videos and screenshots)
While watching Blu-ray movies, it is now possible to go back to the PS4 main menu without closing the player entirely
Adjust microphone level settings within Audio Device Settings.


PlayStation Store

Games pre-ordered on PlayStation Store can now be pre-downloaded allowing immediate access on release date[29]
Alternative payment options for PS4 content are now available


Friends

New Friends options, making it easier to find friends, friends of friends, mutual friends, and accept friend requests more quickly



1.72: June 24, 2014

System

Stability has been improved during the use of some system software features.



1.74: July 22, 2014

System

Stability has been improved during the use of some system software features.



1.75: July 29, 2014

System

Playback of Blu-ray 3D is now supported.
Sound quality has been improved during 1.5x playback with Blu-ray Disc and DVD videos.
System messages previously displayed on the top-right corner of the screen are now displayed on the top-left corner of the screen.
[Featured Content] has been added to (Settings) > [System] > [Automatic Downloads and Uploads]. When this setting is enabled, featured content from the PlayStation Store is automatically downloaded while the PS4 system is either powered on or in standby mode.



1.76: September 2, 2014

System

Stability has been improved during the use of some system software features.



2.00: October 28, 2014

System

Players in a party can now use Share Play.
With Share Play, two PSN players in the same party can share a game screen. The host (the user who initiates Share Play) and the guest (the user who joins Share Play) can play the same game together while watching the same screen, or the guest can take the place of the host and operate the host's game screen.
To initiate Share Play, select [Share Play] from the party screen. Use of some features requires a PlayStation Plus membership.
Video clips can now be uploaded to YouTube.
You can now set themes for home screens and function screens for each user. Themes can be downloaded from PlayStation Store. Select themes in [Settings] > [Themes].
You can now play music stored on USB storage devices. Connect a USB storage device containing music files (MP3 or AAC) to the PS4 system, and then select [USB Music Player] from the content area.



Share

You can now view broadcasts from the past.
Broadcasts can now be filtered by language. With the list of broadcasts displayed, press the OPTIONS button, and then select [Language].
You can now follow your favorite channels or broadcasters.
[Featured) has been added. You can browse broadcasts such as PlayStationοŸ…-recommended broadcasts, broadcasts from Friends, and broadcasts you follow.
[Games] has been added. Broadcasts for each game are displayed.
Twitch icons can now be displayed in comments.
The following settings have been added to broadcasts. With the Share menu displayed, press the OPTIONS button, and then select [Share Settings] > [Broadcast Settings] > [Advanced Settings]
You can now display messages to spectators.
You can now include party voice chats in broadcasts. A player's voice will be included only if the setting to allow the player's voice to be broadcast is enabled in the party settings.
You can now adjust settings such as size, background, and effects of video content from the PlayStation Camera.
When you select [Upload Screenshot] from the Share menu, you can now attach a screenshot to your message.
You can now trim your video clips in [Capture Gallery].


Settings

You can now set the length of time your controller will charge while your PS4 system is in Rest Mode (formerly known as Standby Mode – see below). Set the time in [Settings] > [Power Save Settings] > [Set Functions Available in Rest Mode] > [Supply Power to USB Ports].
[View Guide] and [Commands for Voice Operation] have been added to [Settings] > [System] > [Voice Operation Settings]. You can view a list of details and hints about operating the PS4 system with your voice.
[Input Device] and [Output Device] have been added to [Settings] > [Devices] > [Audio Devices]. Also, [Output to Headphones] in [Settings] > [Sound and Screen] > [Audio Output Settings] has moved to [Settings] > [Devices] > [Audio Devices].
[Mouse] has been added to [Settings] > [Devices].


Other

Names of players you may know can now be displayed in areas such as your Friends list or under What's New. You can set whether to display your real name and profile picture to other players you may know in [Settings] > [PSN] > [Privacy Settings] > [Connecting with Friends] > [Players You May Know].
You can now search for players by entering their real names in areas such as [Friends]. You can set whether to display your real name and profile picture in other players' search results in [Settings] > [PSN] > [Privacy Settings] > [Connecting with Friends] > [Search].
You can now record a voice message by pressing the Triangle button in the [Messages] screen.
The layout of the [Party] screen has been improved.
The number of content items displayed in the content area has been changed. Content items that are not displayed can be reviewed in [Library]. You can review all content items in the content area by removing the checkmark from [Limit Number of Content Items on Home Screen] in [Settings] > [System].
[PS button] now appears in some notification messages. You can view details about a message by pressing the PS button when the message is displayed in the upper left corner of the screen.
When you connect a new device to your system, you can check the remaining battery charge in the system message that is displayed in the upper left corner of the screen.
"Standby Mode" has been renamed "Rest Mode".
Arabic language support
Pause and resume downloads.



2.01: November 5, 2014

System

System software stability has been improved when you turn on the system and when it enters rest mode.



2.02: November 11, 2014

System

System software stability during use of some features has been improved.



2.03: December 3, 2014

System

System software stability during use of some features has been improved.



2.04: February 17, 2015

System

System software stability during use of some features has been improved.



2.50: March 26, 2015


Main features in version 2.50 update



The system can now enter rest mode without closing any applications. You can adjust this setting in [Power Save Settings] > [Set Functions Available in Rest Mode].
You can now back up data stored on a PS4 system to a USB mass storage device and also restore backup data. You can adjust this setting in (Settings) > [Back Up and Restore].
[Accessibility] has been added to (Settings). You can adjust accessibility settings such as zooming and button assignments.
You can now upload video clips to Dailymotionβ„’.

Other features in version 2.50



PS4 system software can now be installed automatically. You can adjust this setting in (Settings) > [System] > [Automatic Downloads and Uploads].

Trophies



You can now delete trophies with 0% achievement progress.
[Earned Date], [Not Earned] and [Grade] have been added as sorting options for trophies. You can also sort by [Earned Date] and [Not Earned] options when comparing trophies with other players.
You can now search the Internet for details about trophies from the options menu in [Trophies].
Screenshots of scenes when you earn trophies are now saved automatically. You can view saved screenshots in (Capture Gallery).
You can now share trophy details and screenshots. Select the trophy you want to share details about in [Trophy] and then press the SHARE button.

Share Play



You can now test the host’s connection speed when starting Share Play.
You can now enjoy Share Play at 60 fps. A host in a party can adjust the setting in [Party Settings] > [Video Quality for Share Play] > [Frame Rate].

Other



Users who are your Facebook friends can now be displayed in [Players You May Know].
You can now send real-name requests in addition to Friend requests to users who are currently not on your Friends list.
You can now apply a shadow style for text in [Themes].
You can now enter up to 140 characters for your self-introduction.
You can now use the touch pad to operate playback of videos on discs.
You can now upgrade a sub account to a master account.
[Discover] has been added to introduce users to PS4 system features. You can view information about features in [Notifications] > [Discover].



2.51: April 22, 2015


System software stability during use of some features has been improved.
Operation quality during use of some applications has been improved.



2.55: July 1, 2015


System software stability during use of some features has been improved.



2.57: July 22, 2015


System software stability during use of some features has been improved.

Nek_Food
20-11-2013, 12:52
3.00: September 30, 2015
Main features in version 3.00 update



(Events) has been added to the function items. All events associated with PlayStation� are now brought together, enabling you to discover, participate in and watch these events in a centralised area.
(Communities) has been added to (Friends). (Communities) is a feature that enables you to find players who have similar tastes and interests. You can join an existing community or create your own community. You can also play games, join parties or talk about shared interests with members in the community.
You can now go to (Now Playing) to see what games or parties members of the community are enjoying right now. You can also easily start a game, join a party or send a request to watch a member’s gameplay in (Now Playing). You can access (Now Playing) from What’s New, (Friends), (Communities), the message screen in (Messages) or Profile.
The layout of the message screen in (Messages) has been improved. From the message screen, you can now select (Now Playing) or easily start a party. You can also add your favourite groups to [Favourite Groups] in (Friends).
You can now broadcast your gameplay on YouTubeβ„’.
You can now upload video clips to Twitter (10-second limitation).

Other features in version 3.00

Share



The layout of (Live from PlayStation) has been improved. In addition to broadcasts, you can now view video clips and screenshots.

Settings



You can now change the speed for automatic text scrolling in (Settings) > [Accessibility] > [Auto-Scroll Speed].
[Community], [Requests to Watch Gameplay], [Events] and [Current Song] have been added to (Settings) > [Notifications] > [Display Pop-Up Notifications].

Other



You can now post your comments for activity feeds in What’s New.
You can now enjoy fun conversations with your Friends using (Stickers) in (Messages).
(PlayStation�Plus) has been added to the function items. You can now see all of your PlayStation�Plus benefits, such as free monthly games, exclusive discounts, news and more, in one place.
You can now easily log in as a guest using PlayStation�App available on smartphones and tablets. To log in as a guest, simply use the camera on your device to scan the numbers shown on the TV.
Accessibility features are now available when playing Blu-ray Discβ„’ or DVD content. Application of these features has also been expanded.
You can now restrict the use of games while looking at age level information and rating icons. (This feature may not be available in some countries or regions.)
You can now create a sub account for a minor by selecting [New User] in the screen for selecting a user.
You can now adjust settings for Web filtering services from (Settings) > [Parental Controls]. You can use the service to block objectionable websites from being displayed in the Internet Browser. (Additional fees may apply for use of the service.)



3.10: October 20, 2015


You can now follow verified accounts of game studios and developers in Profile, What’s New and (Friends). When you follow the accounts, you can keep track of their activities in What’s New.
New stickers have been added to (Messages).



3.11: November 9, 2015


System software stability during use of some features has been improved.



3.15: January 13, 2016


This system software update improves the quality of the system performance.



3.50: April 6, 2016
Main features in version 3.50 update



You can now create events. Select (Events) > [Create Event], set the date and time, number of players who can join and other details, and then send invitations to players you want to play with. You can also create events in (Messages).
(Play Together) has been added to (Party). For online multiplayer games that support the Play Together feature, you can automatically invite other players and start game sessions immediately.
Notification messages are now displayed when Friends go online. You can change the setting in (Settings) > [Notifications] > [When Friends Go Online].
You can now change your online status to offline, even if you are actually online. When you log in to the PS4β„’ system, select [Log In With Online Status [Appear Offline]] from the options menu. You can also change your status from your profile screen or the quick menu.
You can now use Remote Play on a computer (Windows� or Mac) that has (PS4 Remote Play) installed. Download (PS4 Remote Play) from the following website, install it and then connect to your PS4ℒ system.
https://remoteplay.dl.playstation.net/remoteplay/
You can now broadcast gameplay on dailymotion.

Other features in version 3.50



You can now send event or party invitations to groups or communities.
You can now share other players’ activities. In [What’s New], for example, select an activity to share and then select (Share Activity).
When uploading screenshots or video clips, players can now tag others they’ve played games with. To choose who can tag you, select (Settings) > [PlayStationβ„’Network/Account Management] > [Privacy Settings] > [Sharing Your Experience] > [Tags].
Depending on the content, verified accounts are now displayed on the content info screen so that you can follow the accounts more easily.
PlayStationβ„’Network service status can now be checked by selecting (Settings) > [Network] > [View Status of PlayStationβ„’Network Services].
Notification messages are no longer displayed when Friends join parties. You can change the setting in (Settings) > [Notifications] > [When Friends Join a Party].
Users of a certain age can now create sub accounts without waiting for a master account holder to sign in to PlayStationβ„’Network. For sub account users to be able to access network features, the master account holder must sign in and provide approval. The master account holder can also set parental controls in (Settings) > [Parental Controls].
More features now support accessibility.



3.55: June 21, 2016


This system software update improves the quality of the system performance.



4.00: September 14, 2016
General



The following system screens have been redesigned and usability has been improved:

[What’s New]
Content info screens
The Share menu
(Library)
Player profiles


You can now access various features more easily by using the quick menu that appears when you press and hold the PS button. Here are some of the things you can now do from the quick menu:

Create a party for players who are gaming with you or send messages to them.
View trophies for the game you are currently playing.
Check if your Friends are online.
Start Share Play or start a broadcast of your gameplay.
Control music playback.You can now access various features more easily by using the quick menu that appears when you press and hold the PS button. Here are some of the things you can now do from the quick menu:
Customise the quick menu by selecting which items are displayed. To choose items, select [Customise] from the quick menu.


You can now choose a cover image for your profile. On the profile screen, select (Options) > [Change Cover Image].
Create folders to arrange your games and applications. On the home screen, focus on a game or application, press the OPTIONS button and then select [Add to Folder].
You can now transfer all your games, saved data, captures and settings from one PS4 to another. This is useful if you’re replacing your PS4 with a new one. Select (Settings) > [System] > [Transfer Data from Another PS4].
In (Live from PlayStation), you can now let players know you like their screenshots and video clips by commenting on them or selecting (Like).
In (Messages), the number of messages that are saved has increased. Also, if you start messaging and then add more players to your group, those players will now be able to see the group’s previous messages.
The following features have been added to (Trophies):

You can now see details for hidden trophies. Go to the details screen for a trophy and then press the square button.
You can now view trophies that are saved on your PS4, even if the PS4 has no network connection.
The rarity indication for trophies has been improved.


Privacy settings are now available for each of your games. You can hide your activities and trophies on a per-game basis. Select (Settings) > [PlayStation Network/Account Management] > [Privacy Settings] > [Sharing Your Experience] > [Hidden Games].
(Communities) is now displayed on the function screen. Also, the following Community features have been added:

You can now reply to original posts on the Community wall.
Use the Share menu to post screenshots directly to a Community wall. From the Share menu, select [Screenshot] > [Communities].





Other features in version 4.00



If you need to enter text while using Remote Play, you can now use the connected computer’s or device’s keyboard.
YouTubeβ„’, Twitchβ„’ and dailymotionβ„’* now support broadcasts in 720p (at 60 fps).
A notification message now appears to let you know that your Friend request has been accepted.
In (Notifications), it is now easier to manage your downloads. Items are listed in the order they will be downloaded. If you want to quickly start downloading an item in the list, select it and then select [Download Now].
When you report inappropriate content, you can now add a comment about it.



4.01: October 3, 2016



This system software update improves the quality of the system performance.



4.05: October 25, 2016


This system software update improves the quality of the system performance.



4.06: November 21, 2016


This system software update improves the quality of the system performance.



4.07: December 18, 2016


This system software update improves the quality of the system performance.



4.50: March 9, 2017
Main features in version 4.50 update



You can now use a USB storage device to install applications or move applications from your PS4’s system storage. The following USB storage devices can be used. Select (Settings) > [Devices] > [USB Storage Devices], select the connected USB storage device and then format it for use as extended storage.

External hard disk drive
USB 3.0 or later
250 GB minimum, 8 TB maximum capacity


The quick menu is now more user-friendly. Creating, joining and other party features are even easier to access.
(Notifications) has been redesigned. All notifications now appear in a single list.
When using Remote Play on a Windows PC, Mac, Xperia Smartphone or Xperia Tablet, you can now use your device’s microphone for voice chat in games or in parties.
You can now use screenshots to customise the background of your home screen and function screen. Select (Settings) > [Themes] > [Select Theme] > [Custom].
You can now post screenshots directly to activities, such as those shown in [What’s New]. Press the SHARE button, select [Screenshot] and then select [Activities] as the upload destination. Also, you can now tag games and fellow players.
You can now post animated GIFs to activities and social applications.
Your status is now visible as (Mobile) when you sign in to an application such as (PlayStation App), even when you are away from your PS4 system. This means you are available to communicate with Friends.
You can now make a party public or private, even after the party has been created. Select (Party) > [Party Settings] > [Party Privacy].
PlayStation VR now supports Blu-ray 3D content.

Other features in version 4.50



The PS4 system you use to sign in to PlayStation Network for the first time is now automatically activated as your primary PS4 system.
As a parent or guardian, you can now easily create sub accounts for your children when creating your master account.
You can now upload or download saved data directly from the home screen. Press the OPTIONS button and then select [Upload/Download Saved Data].
You now have the option to share screenshots on PlayStation Network. When sharing, you can also adjust privacy settings.
You can now launch (SHAREfactory) directly from (Capture Gallery). Press the OPTIONS button while viewing (Capture Gallery) and then select [Edit in SHAREfactory].
You can now change the colour of your profile screen to match the cover image. On your profile screen, select (Options) > [Change Cover Image] > [Change Background Colour].
When reporting inappropriate content, you can now preview your report before sending.
The design of (PS4 Remote Play) for Xperia has been updated.
When you receive a party invitation, you can now respond from (Messages) or (PS Messages) with a quick reply.
Your profile screen cover image on your PS4 system is now displayed in (PS Messages).
Cinematic mode image quality on PlayStation VR has been improved.



4.55: April 12, 2017


This system software update improves the quality of the system performance.



4.00: September 14, 2016
General



The following system screens have been redesigned and usability has been improved:

[What’s New]
Content info screens
The Share menu
(Library)
Player profiles


You can now access various features more easily by using the quick menu that appears when you press and hold the PS button. Here are some of the things you can now do from the quick menu:

Create a party for players who are gaming with you or send messages to them.
View trophies for the game you are currently playing.
Check if your Friends are online.
Start Share Play or start a broadcast of your gameplay.
Control music playback.You can now access various features more easily by using the quick menu that appears when you press and hold the PS button. Here are some of the things you can now do from the quick menu:
Customise the quick menu by selecting which items are displayed. To choose items, select [Customise] from the quick menu.


You can now choose a cover image for your profile. On the profile screen, select (Options) > [Change Cover Image].
Create folders to arrange your games and applications. On the home screen, focus on a game or application, press the OPTIONS button and then select [Add to Folder].
You can now transfer all your games, saved data, captures and settings from one PS4 to another. This is useful if you’re replacing your PS4 with a new one. Select (Settings) > [System] > [Transfer Data from Another PS4].
In (Live from PlayStation), you can now let players know you like their screenshots and video clips by commenting on them or selecting (Like).
In (Messages), the number of messages that are saved has increased. Also, if you start messaging and then add more players to your group, those players will now be able to see the group’s previous messages.
The following features have been added to (Trophies):

You can now see details for hidden trophies. Go to the details screen for a trophy and then press the square button.
You can now view trophies that are saved on your PS4, even if the PS4 has no network connection.
The rarity indication for trophies has been improved.


Privacy settings are now available for each of your games. You can hide your activities and trophies on a per-game basis. Select (Settings) > [PlayStation Network/Account Management] > [Privacy Settings] > [Sharing Your Experience] > [Hidden Games].
(Communities) is now displayed on the function screen. Also, the following Community features have been added:

You can now reply to original posts on the Community wall.
Use the Share menu to post screenshots directly to a Community wall. From the Share menu, select [Screenshot] > [Communities].





Other features in version 4.00



If you need to enter text while using Remote Play, you can now use the connected computer’s or device’s keyboard.
YouTubeβ„’, Twitchβ„’ and dailymotionβ„’* now support broadcasts in 720p (at 60 fps).
A notification message now appears to let you know that your Friend request has been accepted.
In (Notifications), it is now easier to manage your downloads. Items are listed in the order they will be downloaded. If you want to quickly start downloading an item in the list, select it and then select [Download Now].
When you report inappropriate content, you can now add a comment about it.



4.01: October 3, 2016



This system software update improves the quality of the system performance.



4.70: May 31, 2017


In tournaments, you can now view match results for each player.
This system software update improves system performance.



4.71: June 23, 2017


This system software update improves system performance.



4.72: July 11, 2017


This system software update improves system performance.



4.74: September 15, 2017


This system software update improves system performance.



5.00: October 6, 2017
Main features in version 5.00 update



You can now add users of your PS4 as family members. This makes it easy to manage your child’s account information and to restrict PS4 features. To add family members, select (Settings) > [Parental Controls/Family Management].

As the family manager, you can set up your family.
Up to seven family members (including you) can be in your family and use online features.
Multiple adults can be in your family. The family manager can make other adults in the family parents or guardians. The family manager and family members who are parents or guardians can adjust parental controls for the children in your family.
You can configure parental control settings for each child. Using parental controls, you can restrict use of online features and communication with other players, set restrictions for games, restrict use of the Internet browser and set spending limits for PlayStation Store.
You can configure parental controls at any time from your PC or smartphone.


You can now follow anyone, not just verified accounts. Select (Follow) on a person’s profile screen and their activities and broadcasts will appear in [What’s New]. You automatically follow your Friends, but you have the option to unfollow them.

Recommendations for who to follow are now offered based on the games you play. Select (Friends) > (Follow).
You can now choose who can follow you and who can see your follow lists. Select (Settings) > [Account Management] > [Privacy Settings] and then configure each setting.


(Custom Lists) has been added to (Friends). Create custom lists to easily organise your Friends and choose players to send messages or game invitations to.
For certain broadcasts, (Communities) now appears on the (Live from PlayStation) viewing screen. To access the broadcaster’s community, select (Communities).
You can now view (Notifications) on the quick menu.
The following languages have been added as system languages:

Czech, Indonesian, Hungarian, Romanian, Vietnamese, Greek, Thai


When broadcasting PlayStation VR gameplay, you can now see spectator comments on your VR headset screen.

Other features in version 5.00



For (Messages), the screen layout has been improved and the following features have been added:

You can now receive music that has been shared with you as a message. Select the message to play the music.
Messages containing a URL now display a preview.


The following features have been added to the quick menu:

You can now select [Leave This Party] to leave the party.
You can now see albums and playlists for songs playing in Spotify.
A clock has been added.


The following features have been added to (Settings) > [Notifications]:

You can now disable pop-up notifications during video playback.
You can now choose the colour of pop-up notifications.
You can now choose to show or hide message details in notifications.


You can now choose to broadcast in 1080p (60 fps) when using Twitch on your PlayStation 4 Pro.
You can now enjoy Blu-ray Discβ„’ and DVD content in virtual surround sound when you connect headphones to PlayStation VR.



5.01: October 25, 2017


This system software update improves system performance.



5.50: March 8, 2018
Main features in version 5.50 update



As a family manager, parent or guardian, you can now monitor your child’s time played (the amount of time they’ve spent logged in to the PS4) and set restrictions accordingly. To manage play time settings for each child, select (Settings) > [Parental Controls/Family Management] > [Family Management].

You can view your child’s total time played for the day.
You can limit how long your child plays per day and set playable hours to prevent play late at night or at other unwanted times. Restrictions can be set for each day of the week.
When the set play time ends, a pop-up notification appears repeatedly on the screen to let your child know that they’re out of play time. If you choose, the PS4 can automatically log your child out when play time ends.
You can also extend or shorten your child’s play time on the day they play.
You can view and manage your child’s play time at any time from your PC or smartphone using the (PlayStation App) or by visiting this website. https://www.playstation.com/acct/family


The following features have been added to (Library):

[PlayStation Plus] will now appear if you were ever a PlayStation Plus subscriber. You can keep track of all your free PS Plus games.
You can now hide games and applications you no longer need from [Purchased]. Highlight a game or application, press the OPTIONS button and then select [Do Not Show Content Item in [Purchased]].


Other features in version 5.50



[Supersampling Mode] has been added to (Settings) > [Sound and Screen] > [Video Output Settings]. Enable this mode to improve image quality in some games when your PlayStation 4 Pro is connected to a TV with 2K resolution or lower. This setting is only available on PlayStation 4 Pro.
You can now customise logos and backgrounds with your favourite images. On the image selection screen, select image files from a USB storage device. Customise any of the following:

Team logo
Team cover image
Background image for the home screen
Image for the message group


On the quick menu, (Online Friends) has been changed to (Friends). From here, you can view online Friends and custom lists.
Music playback functions on the quick menu have been improved.
You can now create events from the team profile screen. On the screen, select [Events] > [Create Event for This Team].
Easily find games that can be played on PlayStation VR from the home screen or (Library). (PS VR) appears next to supported games.
You can now delete notifications. Select (Notifications) to display the notifications list, press the OPTIONS button and then select [Delete].
You can now choose who can view the list of players you follow and who can view the list of your followers separately. Select (Settings) > [Account Management] > [Privacy Settings] > [Friends | Connections].



5.53: April 12, 2018


This system software update improves system performance.



5.55: May 17, 2018


This system software update improves system performance.



5.56: August 31, 2018


This system software update improves system performance.



6.00: September 13, 2018


This system software update improves system performance.



6.02: October 17, 2018


This system software update improves system performance.



6.10 (Beta): November 6, 2018


You can now change your online ID. Select (Settings) > [Account Management] > [Account Information] > [Profile].
You can change your online ID as many times as you like. The first time is free, but there is a fee for subsequent changes.
For 30 days after changing to a new online ID, you can have your old online ID appear on your profile.



6.20: December 12, 2018


This system software update improves system performance.



6.50: March 7, 2019


You can now enjoy Remote Play on iOS devices. You can use (PS4 Remote Play) to connect to your PS4 system from devices such as smartphones and tablets. Download (PS4 Remote Play) from the App Store.
You can now choose 720p when you broadcast using Niconico Live. This service is only available in certain countries and regions.
You can now change the button assignment to perform β€œEnter” operations from the (circle) button to the (cross) button.
Select (Settings) > [System] and then select the checkbox for [Use (cross) Button for Enter]. This option is only available for specific countries and regions.



6.70: May 31, 2019


This system software update improves system performance.



6.71: June 8, 2019


This system software update improves system performance.



7.01: December 11, 2019


This system software update improves system performance.



7.02: December 19, 2019


This system software update improves system performance.

djpar
20-11-2013, 12:54
σαν να μου πηγαινει πιο αργα ρε γαμωτο με το 1.51


:e040fdd:

Nek_Food
20-11-2013, 13:07
Άλλος πάλι κάτοχος του PS4? Πιο κοντά από τον person? Αγόρι μου εδώ είμαστε... δεν μου λες που ακριβώς είσαι να το εξετάσουμε αυτό το θέμα της ταχύτητας παρέα; Ξέρεις πάντα δύο μάτια/αυτιά/χέρια... σόρυ τέσσερα χέρια είναι πάντα καλύτερα από τα μισά.

Να βάζαμε κάπου (π.χ. στο αρχικό post) τί περιλαμβάνει το κάθε update, wikipedia στυλ ένα πράγμα;

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_system_software

djpar
20-11-2013, 13:10
ρε πλακα κανω γιαυτο εβαλα και emoticon

Nek_Food
20-11-2013, 13:14
Α, να χαθείς... παίζεις μαζί μας; :ban: him...

psx3
20-11-2013, 13:16
Ορίστε και τα links για το 1.51:

Update file (308MB):

http://dus01.ps4.update.playstation.net/update/ps4/image/2013_1117/sys_ed49d42a08a0927f0692a2372d9e9e6e/PS4UPDATE.PUP

md5 hash: ed49d42a08a0927f0692a2372d9e9e6e

Recovery file (859MB):

http://dus01.ps4.update.playstation.net/update/ps4/image/2013_1117/rec_818a99ff70ce3193aeab3e95160379d6/PS4UPDATE.PUP

md5 hash: 818a99ff70ce3193aeab3e95160379d6

Enjoy!

Nerven
20-11-2013, 13:23
Είχα κατεβάσει 1.50 recovery όταν για την αλλαγή του δίσκου. Ξανά κατέβασμα τώρα, δεν πειράζει όμως 1 το έχουμε!

odytsak
20-11-2013, 13:32
Γιάννη έχεις κανένα 10ήμερο μέχρι να σου έρθει από amazon οπότε ίσως χρειαστεί να ξανακατεβάσεις μέχρι τότε. :P

psx3
20-11-2013, 13:36
Δεν πειράζει, δεν κατεβάζουμε από 3G να μετράμε τα megabytes. :P Καλύτερα να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο...

odytsak
20-11-2013, 13:42
Toν πειράζω ρε τον Γιάννη, ζηλεύω που θα έχει την κονσόλα δύο εβδομάδες πριν. :P
ή και παραπάνω με τον Κωτσόβολα που έχω μπλέξει...

pgp69
11-12-2013, 09:58
https://pbs.twimg.com/profile_images/378800000704796580/12d8fe60b1eaf5363f06f93e43b55971_normal.pngPlaySta tion ‏@PlayStation (https://twitter.com/PlayStation)4ώ (https://twitter.com/PlayStation/status/410619983555592193)
PS4 system update 1.52 coming soon, improves system software stability. Protip: Enable Auto Downloads and leave your PS4 in standby mode!

odytsak
11-12-2013, 10:00
Aντε ωραία μια και καλή να ξεμπερδεύουμε την Παρασκευή. :yes:

djpar
11-12-2013, 10:25
αυτα ειναι...αντε και με περισσοτερα features τα νεα updates

Malawi
21-12-2013, 14:07
1.52

http://gr.playstation.com/ps4initialise/

Nek_Food
21-12-2013, 16:57
Νομίζω εμένα το έχει κάνει ήδη αυτό, από τις 13 που το παραλάβαμε, αυτό δεν ήταν;

Malawi
21-12-2013, 17:57
Αυτο ηταν... Απλα το εβαλα να το εχουμε κ εδω σαν αρχειο κ για οποιον θελει να κανει αλλαγη δισκου

odytsak
02-01-2014, 12:09
Aντε μπήκε κι ο Ιανουάριος να έρθει σιγά-σιγά update firmware
γιατί κάθε μέρα ανακαλύπτω ότι λείπουν πάρα πολλά χαρακτηριστικά που είτε υπάρχουν σε PS3 ή Vita
είτε ήταν αυτονόητα να υπάρχουν εξ'αρχής.

Τα βασικά που λείπουν είναι τα παρακάτω αλλά θα μπορούσα να γράφω για ώρες για απλά και αυτονόητα πράγματα που απουσιάζουν.

http://imgur.com/487i2bB.png

Terastios
02-01-2014, 12:14
Aντε μπήκε κι ο Ιανουάριος να έρθει σιγά-σιγά update firmware
γιατί κάθε μέρα ανακαλύπτω ότι λείπουν πάρα πολλά χαρακτηριστικά που είτε υπάρχουν σε PS3 ή Vita
είτε ήταν αυτονόητα να υπάρχουν εξ'αρχής.

Τα βασικά που λείπουν είναι τα παρακάτω αλλά θα μπορούσα να γράφω για ώρες για απλά και αυτονόητα πράγματα που απουσιάζουν.

http://imgur.com/487i2bB.png


Ε ναι ρε γαμοτο μεγάλη βλακεια να έχεις δωσει 100/180 ευρώ για το headset Sony και να μην το υποστηρίζει... Έλεος αυτη η SONY....

odytsak
02-01-2014, 13:34
Για τα official headsets δεν τίθεται θέμα, έχουν δεσμευτεί πως θα δουλεύουν,
oι μικρές προσθήκες και βελτιώσεις είναι το θέμα που δεν ξέρουμε αν ποτέ γίνουν,
π.χ. σε άλλο thread γράφεις δεν κρατάνε τα χειριστήρια, ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν στις ρυθμίσεις ένα on/off για το light bar του DS4?

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει στα settings μια επιλογή οn/off για το μικρόφωνο της κάμερας,
φαντάζομαι πολλοί που δεν θέλουν να κάνουν chat τραβάνε το καλώδιο όταν παίζουν multiplayer.
Στο Vita π.χ. είναι κάτι απλό, κρατάς πατημένο το PS button, μπαίνεις στο γρήγορο μενού και κάνεις disable το μικρόφωνο.

Στο Vita μπορώ να παίζω και ταυτόχρονα ν'ακούω mp3, ούτε καν CD δεν υποστηρίζει το PS4.

To touch pad είναι ανεκμετάλευτο στον internet browser
όταν το War Thunder το υποστηρίζει μια χαρά για πλοήγηση στα μενού του παιχνιδιού σαν να χειρίζεσαι ποντίκι.
Αν υποστήριζε και flash ο browser θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Tις προάλλες που είχε πέσει το PSN στο PS4 δεν μπορούσα να δω τα trophies!!!
έπαιζα παιχνίδι και δεν είχα πρόσβαση να δω τι μου λείπει και τι πήρα,
στα PS3 και Vita υπήρχε εξ'αρχής η δυνατότητα να βλέπεις τα τρόπαια ενώ είσαι offline.

Πας να κατεβάσεις 2-3 αρχεία και τα κατεβάζει όλα ταυτόχρονα, έλεος ρε Sony να μην υπάρχει επιλογή για pause στα downloads
όταν υπάρχει ήδη στα PS3 και Vita.

Eίναι κι άλλα πολλά αλλά τα θυμάμαι όταν τα συναντώ στο PS4 και εκνευρίζομαι. :P

Terastios
02-01-2014, 13:39
Και εδω η SONY θα έλεγε πολύ ωραίες ερωτήσεις.... Παμε παρακάτω.... Χαχα Χαχα

pgp69
02-01-2014, 18:58
Καλή Χρονιά με Υγεία και Ευτυχία!!!

Και εγώ αυτό το update περιμένω, το έχω αφήσει το multi λόγο ακουστικών και ιδιαίτερα το BF4, άντε να δούμε.

odytsak
11-01-2014, 15:36
Περνάνε οι μέρες Παντελή και firmware δεν βλέπουμε, έχουν πιάσει σκόνη τα pulse και γενικώς τα official wireless headsets.

Bάζω και μια φωτό με όλα τα καλούδια που έχω από κονσόλες, χειριστήρια, pulse headset μέχρι κούπα playstation που την έχω παρακαλώ από το 1996,
είχα πάρει δύο όταν δούλευα Λευκωσία (μαζί με το πρώτο playstation) αλλά η μία έσπασε επειδή τις μεταχειριζόμουν κι έπινα τα καφεδάκια μου,
οπότε η δεύτερη για να μην ξαναγίνει κανένα ατύχημα έχει μείνει πλέον μόνο για ντεκόρ. :P

http://s6.postimg.org/mlt92cla9/DSC03339crop.jpg (http://postimg.org/image/a76h20trx/full/)

pgp69
11-01-2014, 16:33
Με τρόμαξες Οδυσσέα, είδα ανανέωση στο θέμα και λέω "Οπππ να το το update έρχεται" αλλά δεν, σε αναμονή τι να κάνουμε...
μακάρι να είναι πλούσιο σε πολλούς τομής.

lak100
11-01-2014, 17:58
θυμαμαι τον πρωτο καιρο στο PS3 εβγαιναν updates ολη την ωρα εδω τιποτα

djpar
11-01-2014, 19:56
ρε trollαρετε...και εγω λεω ωπ να'το το update

nikosarg
12-01-2014, 10:11
Πλακα στην πλακα, το λειτουργικο εχει παρα πολλες ελλειψεις και δεν ειναι τοσο intuitive. Μαλλον η Sony δουλευει στο infrastructure και το cloud αυτη την εποχη, για αυτο το firmware εχει μεινει ιδιο. DLNA, mp3, streaming, αφαντα.

manolissmy83
12-01-2014, 11:56
πιστευω να φτιαχνουν κανενα ολοκληρομενο update και ναμην τα δωσουν σταγονα σταγονα και το καλητερο να δουλευουν σωστα μην κανουν update στο update

Lefteris_X
12-01-2014, 12:28
σταγόνα σταγόνα θα πάει, με τις καλύτερες προοπτικές (όπως είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ) το μεγάαααααλο update να έρθει (αόριστα) κάπου μέσα στο ερχόμενο καλοκαίρι.

hakoo
28-01-2014, 15:34
Σε θεματα OS, περιφερειακων και υποστηριξης γενικοτερα ειναι για φαπες. Δεν μπορει να κυκλοφορει κονσολα με το OS σε μορφη beta, ειναι γελοιο.
Για μενα οσο καλα τα εχει παει στο hardware η Sony τοσο τα εχει σκατωσει αναφορικα με αυτα που ειπα παραπανω.
Δεν ειναι δυνατον να παιζω ps3 με το wireless headset και ps4 με τα ηχεια της τηλεορασης.

spartan
28-01-2014, 17:08
Σε θεματα OS, περιφερειακων και υποστηριξης γενικοτερα ειναι για φαπες. Δεν μπορει να κυκλοφορει κονσολα με το OS σε μορφη beta, ειναι γελοιο.
Για μενα οσο καλα τα εχει παει στο hardware η Sony τοσο τα εχει σκατωσει αναφορικα με αυτα που ειπα παραπανω.
Δεν ειναι δυνατον να παιζω ps3 με το wireless headset και ps4 με τα ηχεια της τηλεορασης.
+10000000000

Kapa
31-01-2014, 20:03
PS4 Update 1.6 Delayed To Coincide With JP PS4 Launch

Well it seems recently from inside sources that the update we are anticipating has a date. PS4 update 1.6 to be released on FEB 22, 2014 alongside the plan debut of Playstation 4 in Japan. There will be talk about the headset soon but the update was pushed to the 22nd, I hope this little but of information helps everyone out.

http://www.igameresponsibly.com/2014/01/31/ps4-update-1-6-delayed-coincide-jp-ps4-launch/

odytsak
31-01-2014, 20:25
Είδα update 1.6 και χάρηκα (λόγω pulse headset), μετά είδα το delayed...

Nek_Food
31-01-2014, 20:41
Δεν πειράζει, τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πότε είναι να βγει ένα επόμενο update. Αυτό είναι καλό νομίζω. ;)

Viper
31-01-2014, 20:53
Ελπιζω να τους κοψει και να δωσουν το update 2-3 μερες ΠΡΙΝ το λανσαρισμα στην Ιαπωνια.

lak100
01-02-2014, 00:52
και γιατι πρεπει να συμπεσει το update με τον λανσαρισμα αφου παλι την 1.6 θα κατεβασουν οι Ιαπωνες τι κουλα ειναι αυτα θα κλεισουμε 2 μηνες χωρις βελτιωση στο OS

Snk
03-02-2014, 16:33
Και πολύ άργησε


PS4 firmware update 1.6 scheduled for Europe tomorrow

Despite rumours that the latest PlayStation 4 firmware update was to be pushed back to February 22 to coincide with the Japanese PS4 launch, English Community Manager of PlayStation Europe, Chris Owen, has confirmed via Twitter that the update is in fact due tomorrow.


The update (version 1.60) grants gamers the ability to mute the PlayStation camera as well as general stability improvements and the much-touted support for Pulse headsets.

Sony Europe’s blog has also released a more detailed explanation of what this update contains, and that can be found here (http://blog.eu.playstation.com/2014/02/03/new-wireless-stereo-playstation-4-headset-revealed-ps4-system-update-1-60-detailed/).


It’s unclear whether or not the North American update’s due for release tomorrow, but we’re sure it won’t be fair behind its European counterpart.


http://www.psu.com/a022378/PS4-firmware-update-16-scheduled-for-Europe-tomorrow

Daytime Dreamer
03-02-2014, 16:41
Καλησπέρα στην οικογένεια του PlayStation. Ανακοινώνουμε σήμερα το νέο PlayStation 4 headset και λεπτομέρειες γύρω από την ενημέρωση συστήματος 1.6 του PS4 που κυκλοφορεί αύριο, 4 Φεβρουαρίου. Η ενημέρωση συστήματος 1.6 φέρνει επίσης υποστήριξη συμβατότητας για τα PULSE ασύρματα στερεοφωνικά ακουστικά στο PS4 (συμπεριλαμβανομένων και αυτών της GTA V έκδοσης). Για την αναλυτική ανακοίνωση δείτε το παρακάτω link ---> http://bit.ly/1aW4Ebk (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fbit.ly%2F1aW4Ebk&h=oAQFMjzoL&s=1) #4ThePlayers (https://www.facebook.com/hashtag/4theplayers) #PS4 (https://www.facebook.com/hashtag/ps4)

http://farm6.staticflickr.com/5532/12284917954_ce512b8675.jpg

psx3
03-02-2014, 16:44
Γιατί αναφέρουν μόνο τα Pulse; Ελπίζω να υποστηριχθεί και το πρώτο μοντέλο...

tsakali GR
03-02-2014, 16:46
^^..."καθώς και για τα αυθεντικά ασύρματα στερεοφωνικά ακουστικά ." Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι θα είναι και για το πρώτο μοντέλο. Λάθος;

psx3
03-02-2014, 16:49
Σωστός. Απλά είδα την σύνοψη του PadPoet που έλεγε μόνο για τα Pulse και την GTA έκδοση.

Επίσης, τα νέα ακουστικά βλέπω ότι είναι φθηνότερα από τα Pulse, οπότε να υποθέσω ότι δεν έχουν την ίδια ποιότητα μπάσου...

FotisGRC
03-02-2014, 16:54
Περίμενα και τίποτα παραπάνω εκτός απο την υποστήριξη των ακουστικών..

psx3
03-02-2014, 16:59
Έχει λέει και mute για την κάμερα, αλλά λείπουν ακόμα πολλά βασικά/απλά πραγματάκια όπως pause/resume downloads, save password για το sign out/sign in και πολλά ακόμα... με ρυθμό χελώνας θα τα πατσάρουν.

tzimis
03-02-2014, 17:20
Με τα αλλα ακουστικα θα υπαρξει υποστηριξη τα bluetooth handsfree κι ετσι?? για το chat εννοω η θα μεινουμε με το ακουστικο με το καλωδιο

odytsak
03-02-2014, 17:45
Τα bluetooth ακουστικά ξέχασέ τα στο PS4.

Viper
03-02-2014, 17:46
Περίμενα και τίποτα παραπάνω εκτός απο την υποστήριξη των ακουστικών..


Έχει λέει και mute για την κάμερα, αλλά λείπουν ακόμα πολλά βασικά/απλά πραγματάκια όπως pause/resume downloads, save password για το sign out/sign in και πολλά ακόμα... με ρυθμό χελώνας θα τα πατσάρουν.

Κανετε πλακα ετσι?:blink: Μονο αυτα τα 2 θα φτιαξουν στο update?

psx3
03-02-2014, 17:46
Γιατί να τα ξεχάσει; Είναι τεχνικά ανέφικτο να βάλουν BT headset support;

odytsak
03-02-2014, 17:50
Aν τελικώς τα υποστηρίξει θα μιλάμε για κωλοτούμπα της Sony, άλλα έλεγε πριν κυκλοφορήσει το PS4.

psx3
03-02-2014, 17:52
Δεν νομίζω ότι έχει να χάσει τίποτα. Μέχρι και BT 4.0 υποστηρίζει το chip.

tzimis
03-02-2014, 17:56
οοοχ γτ κολοτουμπα ?? τοσο δυσκολο ειναι να το κανουν ? :computerlamp:

djpar
03-02-2014, 18:17
τελικα το share θα φτιαχτει padpoet (αν βλεπεις βεβαια)

Spiros20
03-02-2014, 18:42
Παιδιά τι είναι το sound modes? Ποιος κατάλαβε;

odytsak
03-02-2014, 21:20
Παιδιά τι είναι το sound modes? Ποιος κατάλαβε;

Για να μην τα ξαναλέω, ευχαριστώ για την κατανόηση.
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12772-Official-Playstation-Pulse-Wireless-Stereo-Headset?p=466590&viewfull=1#post466590

odytsak
04-02-2014, 00:18
Μήπως σήμερα είναι ένα ωραίο βράδυ για να αφήσουμε την κονσόλα σε standby αντί για off?:d030:

Λογικά θα βρούμε αύριο κατεβασμένο το 1.60 firmware και απλά θα αποδεχθούμε τους όρους για να ξεκινήσει η εγκατάσταση.

psx3
04-02-2014, 00:21
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ώρα βγαίνει το update, αλλά ούτε τι ώρα ακριβώς ανοίγει το PS4 (για το PS3 ξέρουμε μέσα από τις ρυθμίσεις).

odytsak
04-02-2014, 00:31
Τα firmware updates συνήθως βγαίνουν στις 4 με 6 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας (εμπειρικά από τα PS3 και Vita το λέω).

djpar
04-02-2014, 06:28
αν το εχεις standby τοτε αυτο με το που βγει το update θα το κατεβασει, εχει ανοιχτη επικοινωνια με τον update server απο οτι εβλεπα οταν ειχα κανει proxy

odytsak
04-02-2014, 11:10
Eχει ανέβει, είναι 336ΜΒ.

Με το που ανοίξετε την κονσόλα αυτομάτως αρχίζει να κατεβάζει,
θα το καταλάβετε γιατί όταν πάτε να το κατεβάσετε θα δείτε την μπάρα να λέει π.χ. 120ΜΒ κατεβασμένα από 336ΜΒ.

odytsak
04-02-2014, 11:46
https://pbs.twimg.com/media/BfnpzUQIIAApHad.jpg:large

H ειδοποίηση πάνω δεξιά όταν ενεργοποιούμε τα official wireless headsets

https://pbs.twimg.com/media/BfnqvzzIIAAArdc.jpg:large

H επιλογή για σίγαση του μικροφώνου της κάμερας από τα settings,
για πιο γρήγορη πρόσβαση κρατήστε πατημένο το PS button και κάντε σίγαση από το quick menu.

https://pbs.twimg.com/media/BfnptniIYAAu4Ce.jpg:large

djpar
04-02-2014, 11:59
Μακάρι να φτιάξανε το share εχτές έβαλα μια γκολαρα κ τελικά είχε σώσει τον προηγούμενο αγώνα

FotisGRC
04-02-2014, 12:05
Το ειχα αφησει σε standby αλλα δεν το κατεβασε. Οταν το ανοιξα μου εβγαλε ειδοποιηση και τοτε αρχισε να κατεβαζει.

Επισης εκει που γραφει τι περιεχει το update εγραφε μονο για το DVD playback quality και την υποστηριξη των headset. Τα υπολοιπα (mute camera κτλ) δεν θα επρεπε να τα γραφουν να ξερουμε τι μας γινεται?

Sent from my Galaxy S4

djpar
04-02-2014, 12:28
δεν κατεβηκε...αρα στο proxy γιατι φαινοτανε συνεχεια η επικοινωνια με τον update server...χμμμμ
πρεπει να τα φτιαξουν και αυτα

FotisGRC
04-02-2014, 12:39
^ Στο πόδι το γράψανε το changelog...

Mα πραγματικά ρε συ.. Ανοιγει ενα ξεμπαρκο παραθυράκι με μια πρόταση μέσα.. Βαρέθηκαν να γράψουν μέχρι και το κλασσικό "Improved System Stability"..

Lefteris_X
04-02-2014, 12:45
επιστρέψαμε στο κυνήγι μαγισσών = πρώτα χρόνια του PS3.

τότε, που σε κάθε firmware update, μια από τις "χαρές" του ήταν η ανακάλυψη όλων των νέων features, καθώς λιγοστά αναφέρονταν στην επίσημη ενημέρωση. Κάτι σαν Adventure/point 'n' click firmware. Ψάχνεις = ανακαλύπτεις τι και που άλλαξε κάτι στο PS3 σου......και με χαρά ( ; ) ανακάλυπτες ότι δεν σου είχε πει η Sony από μόνη της...

ε, μια από τα ίδια και στο PS4, καθώς είναι στην αρχή.

τι είχα πει σε προηγούμενες σελίδες ότι θα εκδίδουν τα PS4 firmware update σταγόνα-σταγόνα, ενώ το καλοκαίρι (αόριστα) θα λάβουμε μια πλήρη ανανέωση;

ε, ας λάβουμε τώρα την 1η σταγόνα. Έπεται 2η σε 1,5 με 2 μήνες. Στο περίπου πάντα...

odytsak
04-02-2014, 12:49
H ιστορία από το Vita έδειξε ότι χρειάστηκε πάνω από χρόνο για να βγει ένα ωραίο, λειτουργικό, με πολλά χαρακτηριστικά, συντομεύσεις κλπ firmware,
απλά υπομονή, εξάλλου αυτή είναι και η χαρά όταν βγαίνει ένα καινούριο firmware.

psx3
04-02-2014, 13:18
δεν κατεβηκε...αρα στο proxy γιατι φαινοτανε συνεχεια η επικοινωνια με τον update server...χμμμμ
πρεπει να τα φτιαξουν και αυτα
Γιατί όπως είπα δεν ξέρουμε τι ώρα ανοίγει αυτόματα το PS4 για downloading.

π.χ. αν το PS4 άνοιξε 5 το πρωί και το fw update βγήκε 11 το πρωί, τότε είναι λογικό να μην κατέβηκε.

Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή για ρύθμιση ώρας ούτε στο PS4, ούτε στο Vita. Στο PS3 που υπάρχει και ξέρουμε ότι βγαίνει 6 το πρωί ώρα Ελλάδος (στο περίπου), το έχω ρυθμίσει 6:00-8:00.

djpar
04-02-2014, 13:22
Μαλακια γιατί σου λέω κρατάει ανοιχτή σύνδεση με update server

psx3
04-02-2014, 13:29
Ο ARM μένει ανοιχτός για να λαμβάνει πακέτα. π.χ. όταν μπεις στο PS store μέσω PC και βάλεις κάτι να κατεβαίνει ή όταν ανοίξεις Remote Play μέσω internet, τότε το PSN στέλνει «σήμα» στην κονσόλα να βγει από τον λήθαργο.

Το αντίθετο (να κάνει polling ο ARM στο PSN συνεχώς) προφανώς δεν γίνεται και ορθώς, γιατί υπάρχουν εκατομμύρια κονσόλες και θα ήταν τσάμπα traffic όταν βγαίνει firmware μια φορά στους 2 μήνες.

Γι' αυτό το σωστό θα ήταν να μας δοθεί επιλογή στο Automatic Update να ρυθμίζουμε την ώρα (όπως στο PS3) που θα ανοίγουν οι APU/HDD/fan μια φορά ανά 24 ώρες για να ξεκινήσουν τα downloads (αν υπάρχουν) και έτσι να μην χρειάζεται και το standby mode (εκτός αν κάποιος θέλει Remote Play ή real-time downloads μέσω του PC PS store).

Snk
04-02-2014, 13:30
Από οτι είδα πλέον μπορείς να κλείσεις το ds4 χωρίς να σε κάνει log out. Εκτός αν γινόταν και πριν και δεν το είχα πάρει χαμπάρι :a068:

Lefteris_X
04-02-2014, 13:46
αν ήσουν ήδη σε party chat, ναι το έκανε και πιο πριν = έκλεινες/άνοιγες το DS4, χωρίς να επιλέξεις account.

αν δεν ήσουν όμως σε party chat, και το DS4 έκλεισε/άναψε χωρίς επιλογή για account, τότε είναι νέο "feature".

αν ισχύει το 2ο τότε, ανεπίσημα το κυνήγι μαγισσών ξεκίνησε επιτυχώς. Βρήκαμε την πρώτη (μάγισσα)...

djpar
04-02-2014, 13:51
Λευτέρη το ξέρω ότι γουστάρεις αυτά τα πράγματα, σώπα κ ψάξε για νέα features.εγώ θα δοκιμάζω συνέχεια αν έφτιαξε το share.

odytsak
04-02-2014, 13:54
αν ισχύει το 2ο τότε, ανεπίσημα το κυνήγι μαγισσών ξεκίνησε επιτυχώς. Βρήκαμε την πρώτη (μάγισσα)...

Aυτά είναι τα ωραία, αν μας δίνουν το πλήρες changelog το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να μας στερήσουν τη χαρά της ανακάλυψης. :a050:

Lefteris_X
04-02-2014, 13:58
@djpar

λολ, όντως τα γουστάρω αυτά, αλλά το στομάχι με καλεί να το γεμίσω προς το παρόν. Ίσως λίγο αργότερα με βλέπω να ξεψαχνίζω το PDM μπας και βρω καμιά κρυμμένη μάγισσα/λαβράκι.

@odytsak

εμ, είδες πόσο μας προσέχει η Sony; Μας κρατά σε εγρήγορση όπως στις αρχές του PS3. Ψάχνεις - βρίσκεις - χαίρεσαι (τρίπτυχο). Σαν το For - The - Players (επίσης τρίπτυχο). ή εναλλακτικά FTP = Φορ Δε Πουτσεν.

hakoo
04-02-2014, 14:37
τότε, που σε κάθε firmware update, μια από τις "χαρές" του ήταν η ανακάλυψη όλων των νέων features, καθώς λιγοστά αναφέρονταν στην επίσημη ενημέρωση. Κάτι σαν Adventure/point 'n' click firmware. Ψάχνεις = ανακαλύπτεις τι και που άλλαξε κάτι στο PS3 σου......και με χαρά ( ; ) ανακάλυπτες ότι δεν σου είχε πει η Sony από μόνη της...





Aκριβως, LOL!

milicacy
04-02-2014, 15:03
Μάγκες στο web browser δουλεύει το flash player Kai playing ya flash video Kai Allah player

odytsak
04-02-2014, 15:10
Δεν μπορώ να καταλάβω αν ρωτάς ή αν επιβεβαιώνεις πως δουλεύουν...:scratch:

milicacy
04-02-2014, 15:12
Ύπουλος

- - - Updated - - -

Δουλεύει λέμε μια χαρά

odytsak
04-02-2014, 15:14
Δουλεύει λέμε μια χαρά
Α ωραία, βρήκαμε λοιπόν τη δεύτερη μάγισσα που λέει κι ο Λευτέρης. :a050:

Αντε να δούμε τι άλλο έχει αλλάξει και δεν μας το λένε.

FotisGRC
04-02-2014, 15:18
Flash player e?? δλδ σε όλα τα site πλεον θα μπορούμε να δούμε video? Αν ισχύει τότε για μένα είναι τρομερό update! :D

Kriμα που δεν μπορώ να το δοκιμάσω φεύγω δουλειά!

corsaopc3071r
04-02-2014, 15:37
Με το που εκανα το update μου εβγαζε συνεχεια ειδοποιηση για το τελευταιο notification.... απανωτα σαν να μετρας δευτερολεπτα. Καποια στιγμη σταματησε πατωντας το ps button 2-3 φορες!

memix
04-02-2014, 15:46
Flash player e?? δλδ σε όλα τα site πλεον θα μπορούμε να δούμε video? Αν ισχύει τότε για μένα είναι τρομερό update! :D

Kriμα που δεν μπορώ να το δοκιμάσω φεύγω δουλειά!

Το ειδα και εγω και χαρηκα αλλα ακυρο μαλλον καποιο λαθος κανει , δεν παιζουν το δοκιμασα σε youtube και σε αλλα site με flash videos

odytsak
04-02-2014, 15:47
Σοβαρά Μιχάλη? πάλι από το αθάνατο PS3 θα βλέπω live streaming τα ματσάκια.

nikon
04-02-2014, 15:55
Μάγκες στο web browser δουλεύει το flash player Kai playing ya flash video Kai Allah player


Το ειδα και εγω και χαρηκα αλλα ακυρο μαλλον καποιο λαθος κανει , δεν παιζουν το δοκιμασα σε youtube και σε αλλα site με flash videosΠοιος από τους 2 λέει ψέματα;;;:a122:

memix
04-02-2014, 15:59
Το ξαναδοκιμασα και στο los movies μπας και κανω λαθος αλλα τιποτα , τα html5 τα παιζει κανονικα οπως και πριν ( αν μεγαλωνε και η εικονα fullscreen θα ηταν τελεια )

Μακαρι να ελεγα εγω ψέματα :)

Slay
04-02-2014, 17:57
Δυστηχως ο Memix εχει δικιο, δεν υπαρχει ακομα (εαν υπαρξει ποτε) υποστηριξη για flash.

Kapa
04-02-2014, 18:02
Εχει προσπαθησει κανενας σας να συνδεθει σε party μετα το update?

Δεν φευγει καν το invitation...

Εχω κανει restart σε ρουτερ, σε ps4.

Τα γραπτα/προφορικα μηνυματα φευγουν και ερχονται κανονικα.



Edit: Επρεπε να κλεισω τα notifications και να τα ξαναανοιξω.

Lefteris_X
04-02-2014, 18:10
αφού ρε παιδιά επίσημα η Adobe έκοψε το Flash σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ πλην των desktop. Από ταμπλέτες και τηλέφωνα επίσημα "γιοκ". Αν θυμάμαι καλά και από Smart TV (για flash πάντα).

Ε, οπότε; Τι περιμένετε; Να κάνει ειδική εξαίρεση η Adobe ειδικά για το PS4; Γιατί το θέμα είναι της Adobe πλέον, και όχι του εκάστοτε browser. Όπου "πλέον" = εδώ και 2 χρόνια.

Μην αναμένετε αυτό που δεν προβλέπεται.

Κάτι σαν την ανάκαμψη της Ελλάδας ένα πράμα......η οποία έχει έρθει, αλλά εμείς (οι περισσότεροι, όχι οι λιγότεροι) δεν την "βλέπουμε". Υπό αυτή την έννοια, ναι, έχουμε Flash. Υπό την πραγματική/ουσιαστική, όχι, δεν έχουμε και κατά πάσα πιθανότητα (99,9%) δεν θα λάβουμε ever. Και δεν μας νοιάζει στην τελική. Ας στρώσει τον κώλο της η εταιρεία BETA-Queen που λέγεται Google να κάνει convert όλα τα flash video σε html5 video. ΕΛΕΟΣ δηλαδή: το 2014 να ασχολούμεθα με το πιο οικτρό δείγμα λογισμικού= Flash. Μέτριο ήταν για το 2001, κακό για το 2006, κάκιστο για το 2010. Για το 2014 είναι απλώς παρελθόν. Μόνο κάτι σελίδες του ass (βλέπε: Verge) το χρησιμοποιούν για ΟΛΟ το site και για κάθε μικρο-πραγματάκι που έχουν μέσα τους. Old and bad software, time to go home. ET call home. Άει γαμήσου Flash.

sfortis
04-02-2014, 18:33
epic trollιά αυτό με το flash λεμε!!!

Johnny
04-02-2014, 18:35
αφού ρε παιδιά επίσημα η Adobe έκοψε το Flash σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ πλην των desktop. Από ταμπλέτες και τηλέφωνα επίσημα "γιοκ". Αν θυμάμαι καλά και από Smart TV (για flash πάντα).

Ε, οπότε; Τι περιμένετε; Να κάνει ειδική εξαίρεση η Adobe ειδικά για το PS4; Γιατί το θέμα είναι της Adobe πλέον, και όχι του εκάστοτε browser. Όπου "πλέον" = εδώ και 2 χρόνια.

Μην αναμένετε αυτό που δεν προβλέπεται.

Κάτι σαν την ανάκαμψη της Ελλάδας ένα πράμα......η οποία έχει έρθει, αλλά εμείς (οι περισσότεροι, όχι οι λιγότεροι) δεν την "βλέπουμε". Υπό αυτή την έννοια, ναι, έχουμε Flash. Υπό την πραγματική/ουσιαστική, όχι, δεν έχουμε και κατά πάσα πιθανότητα (99,9%) δεν θα λάβουμε ever. Και δεν μας νοιάζει στην τελική. Ας στρώσει τον κώλο της η εταιρεία BETA-Queen που λέγεται Google να κάνει convert όλα τα flash video σε html5 video. ΕΛΕΟΣ δηλαδή: το 2014 να ασχολούμεθα με το πιο οικτρό δείγμα λογισμικού= Flash. Μέτριο ήταν για το 2001, κακό για το 2006, κάκιστο για το 2010. Για το 2014 είναι απλώς παρελθόν. Μόνο κάτι σελίδες του ass (βλέπε: Verge) το χρησιμοποιούν για ΟΛΟ το site και για κάθε μικρο-πραγματάκι που έχουν μέσα τους. Old and bad software, time to go home. ET call home. Άει γαμήσου Flash.

ΚΛΑΙΩ... Συμφωνω απολυτα φιλε.Η apple στο iphone ηταν η πρωτη που εριξε επισημα πορτα στην Adobe που μεχρι τοτε ειχε το πανω χερι στις προβολες.

Dragonpaul
04-02-2014, 19:08
Ρε παιδιά, εμενα γιατι δε μου κατέβασε το update;;; Κάθομαι τωρα, σαν ηλίθιος, και το κατεβαζω. Και ναι, ολα όσα πρεπει να ειναι enabled για να γίνει αυτο, ειναι. Γμτ...

Lefteris_X
04-02-2014, 19:17
διάβασε την προηγούμενη σελίδα και, γελώντας παράλληλα, θα καταλάβεις γιατί δεν στο κατέβασε, παρά πρέπει να το κατεβάσεις μόνος σου.

Dragonpaul
04-02-2014, 19:45
Σημερα επηξα στη δουλειά και δεν εχω διαβάσει τίποτα σχεδόν. Θα το διαβάσω.
Thnx, Λ!

odytsak
05-02-2014, 00:57
Mια μάγισσα ακόμη...

Οταν κάνετε streaming δεν εμφανίζεται πλέον στο stream το μήνυμα πτώσης της μπαταρίας (το γνωστό "YOUR NAME's dualshock battery is low")
όπου εκθέτει στο κοινό το όνομά σας και όχι το psn id σας.

Stefanos
05-02-2014, 05:54
Δοκιμασε να μπει κανεις στο Store μετα το Update? γιατι εγω δε μπορω να μπω και απ' οτι ειδα εχουν και αλλοι (http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-4-Support/PS-store-quot-this-service-is-not-available-in-your-country/td-p/42880683) θεμα.

VoleMaulder
05-02-2014, 06:40
Μου το έκανε κι εμένα αυτό, αλλά τώρα λειτουργεί.

Amvrosios Alimonos
05-02-2014, 10:24
μετα το update 1.6 αν επιλεξεις ηχο για chat only απο στρερεοφωνικα ακουστηκα,ακους ηχο μονο απο το ενα ακουστηκο.για να ακους και απο τα δυο πρεπει να εχεις βαλει και τον ηχο του παιχνιδιου για να ακους και απο τα δυο.τραγικο.γενικα η κονσολα εχει πολλα θεματα για αρχη

WolfRathmA
05-02-2014, 10:27
Απορώ δηλαδή, γιατι βαζω ώρες ώρες τη κονσόλα σε Stand by. Δηλαδή ειναι άχρηστο. Δε κανει απολύτως τίποτα. Ουτε updates απο παιχνίδια κατεβάζει ούτε χρησιμεύει σε κατι, παρα μονο να φορτίσει το χειριστήριο. Δηλαδή πια η χρησιμότητά του;

odytsak
05-02-2014, 10:30
μετα το update 1.6 αν επιλεξεις ηχο για chat only απο στρερεοφωνικα ακουστηκα,ακους ηχο μονο απο το ενα ακουστηκο.για να ακους και απο τα δυο πρεπει να εχεις βαλει και τον ηχο του παιχνιδιου για να ακους και απο τα δυο.τραγικο.γενικα η κονσολα εχει πολλα θεματα για αρχη

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν το δοκίμασες πριν το update 1.60

Amvrosios Alimonos
05-02-2014, 10:42
το ειχα δοκιμασε φιλε μου και ακουγα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σε παρτυ τσατ και απο το δυο ακουστηκα με τον ηχο του παιχνιδιου απο την τηλεοραση.αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Nek_Food
05-02-2014, 10:44
Απορώ δηλαδή, γιατι βαζω ώρες ώρες τη κονσόλα σε Stand by. Δηλαδή ειναι άχρηστο. Δε κανει απολύτως τίποτα. Ουτε updates απο παιχνίδια κατεβάζει ούτε χρησιμεύει σε κατι, παρα μονο να φορτίσει το χειριστήριο. Δηλαδή πια η χρησιμότητά του;
Εγώ το βάζω μόνο αν έχω να κατεβάσω πολύ πράγμα και η πλάκα είναι ότι τις μισές φορές, τελειώνει ό,τι είναι να κάνει και μετά παρότι συνεχίζει να ανάβει το πορτοκαλί led κάνει shutdown ουσιαστικά, αφού δεν ακούγεται κανένας θόρυβος και όταν το ανοίξω από το χειριστήριο κάνει κανονικό boot. Βέβαια τα βρίσκω όλα έτοιμα, παιχνίδια κατεβασμένα και εγκατεστημένα μαζί με τα τυχόν patches τους και τα saves ανεβασμένα στο plus. Εμένα δεν με καίει τόσο να το βάζω συνέχεια σε stand-by προτιμώ πάντα το shut-down, απλά ΟΚ είναι περίεργο να μην λειτουργεί 100% όπως θα έπρεπε ή περιγράφεται ότι θα έπρεπε να λειτουργεί.

odytsak
05-02-2014, 11:09
το ειχα δοκιμασε φιλε μου και ακουγα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σε παρτυ τσατ και απο το δυο ακουστηκα με τον ηχο του παιχνιδιου απο την τηλεοραση.αυτο ειναι το μονο σιγουροΜακάρι να είχες δίκιο, αυτό θα θέλαμε οι περισσότεροι...
anyway... είναι μια συζήτηση που την έχουμε εξαντλήσει σε πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ,
π.χ. ένα πρόχειρο ποστ από συμφορουμίτη...

Προσπάθησα να βάλω τα hands free απο το galaxy s4 και ενώ δούλεψαν οκ είχα ήχο μόνο από το ένα ακουστικό δηλαδή όπως είναι με το standard που έρχεται το ps4.
Ελπίζω να διορθωθεί αυτο με το bluetooth συμβατότητα.
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14388-3-5mm-headsets-for-PS4?p=483491&viewfull=1#post483491

Nek_Food
05-02-2014, 11:28
Ποιο το νόημα άμα φοράς διπλά ακουστικά να θέλεις να ακούς τον ήχο από την τηλεόραση; Γιατί εγώ το βρίσκω φυσιολογικό να ακούς και τον ήχο του παιχνιδιού αλλά και της ομάδας σου (chat) από τα ίδια ακουστικά, απλά προφανώς ανάλογα τα ακουστικά ή την επιλογή τέλος πάντων, να μπορείς να δώσεις λίγη ένταση - έμφαση στον ήχο του chat over game;

odytsak
05-02-2014, 11:54
Σωστό κι αυτό που λες Νεκτάριε,
απλά όταν ο ήχος πηγαίνει και στα δύο ακουστικά έχεις EΣΥ την επιλογή αν θέλεις να βάλεις στα αυτιά σου μόνο το ένα ή και τα δύο ακουστικά.

Gunman
07-02-2014, 14:19
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής (αν δεν επιτρέπεται η συζήτηση για hack και τέτοια παρακαλώ σβήστε το post μου)
άνοιξα σήμερα για πρώτη φορά το ps4 και είχα και το tomb raider.
Αν κατάλαβα καλά για να με αφήσει να παίξω απαιτεί να εγκαταστήσω την 1.52
Η κοσνόλα μου είναι στην 1.05 και αν είναι δυνατόν θα ήθελα να την κρατήσω εκεί σε περίπτωση που hackαρουν μία από τις πρώτες εκδόσεις. (στο ps3 την πάτησα και είχα κάνει update στην 3.60)
εσείς τί γνώμη έχετε γι αυτό?? αναγκαστηκά πρέπει να βάλω την 1.52 για να παίξω το tomb raider?

Γιώργος

psx3
07-02-2014, 15:29
Εμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις ΔΕΥΤΕΡΗ κονσόλα αν ψήνεσαι για CFW μελλοντικά (δεν ξέρουμε αν και πότε θα βγει) και να έχεις και την πρώτη κονσόλα fully updated για νόμιμη χρήση (PS+, online gaming κλπ.)

Εφ' όσον το TR ζητάει υποχρεωτικά 1.52 (υπάρχει μέσα στο δισκάκι το firmware), τότε δεν υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις. Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς από τώρα. Μέχρι να φτάσουμε στο αντίστοιχο "3.55" έχουμε πολύυυυυ δρόμο ακόμα.

Gunman
07-02-2014, 15:31
Εμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις ΔΕΥΤΕΡΗ κονσόλα αν ψήνεσαι για CFW μελλοντικά (δεν ξέρουμε αν και πότε θα βγει) και να έχεις και την πρώτη κονσόλα fully updated για νόμιμη χρήση (PS+, online gaming κλπ.)

Εφ' όσον το TR ζητάει υποχρεωτικά 1.52 (υπάρχει μέσα στο δισκάκι το firmware), τότε δεν υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις. Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς από τώρα. Μέχρι να φτάσουμε στο αντίστοιχο "3.55" έχουμε πολύυυυυ δρόμο ακόμα.

Μμμμ.. πρέπει να το σκεφτώ... από την 1.05 μέχρι την 1.52 λες να έχουν πειράξει και θέματα ασφαλείας?? ποιος ξέρει ε...?

Nek_Food
08-02-2014, 10:25
Προφανώς σε κάθε firmware update και κλείνουν τρύπες, κάποιες όμως ειναι αδύνατον να κλείσουν απλά με ένα firmware και θέλουν και hardware revision.

Από την άλλη σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο μίας πειραγμενης κονσόλας στην εποχή μας. Παλιά με το πρώτο και δεύτερο playstation τα πράγματα ήταν πολυ πιο απλά. Το "έσπαγες" και είχες την δυνατότητα να παίξεις όσα αντιγραμμένα παιχνίδια ήθελες. Η ουσία βέβαια ειναι ότι τότε το online δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένο και τα παιχνίδια επικέντρωναν στο single players campaign, αλλά και πάλι κατέληγες να έχεις ξοδέψει ένα σημαντικό ποσό σε αντιγραφές και να παίζεις τελικά ελάχιστα καλά παιχνίδια (και από αυτά να λιώσεις με ακόμη λιγοτερα). Σήμερα, τα κλειδώματα θεωρητικά είναι καλύτερα (αν βγάλουμε εκτός την παράμετρο θέληση εταιρείας να χακαριστεί η κονσόλα σαν κερασάκι), το online είναι μεγάλο μέρος της κονσόλας και τα firmware revisions συχνά και υποχρεωτικά από τους νέους τίτλους, ενώ στο PS4 με συνδρομή Plus έχεις και ένα σωρό δωρεάν περιεχόμενο. Δεν νομίζω οτι ειναι εύκολο όπως παλιά ή οτι αξίζει κιόλας πια να πειράζεις τις κονσόλες. Παίρνεις μία, αγοράζεις μεταχείρες και προσφορές, έχεις και το plus και πορεύεσαι όμορφα με αυτά. Νέος φίλος που έκανα στο PSN μέσω του ΚΖ είπε ότι βαρέθηκε το πειραγμένο PS3 και την συνεχή ταλαιπωρία που του πρόσφερε και έρχεται στην νέα γενιά clean πλέον, για να απολαύσει το παιχνίδι.

Κατά τα άλλα, βιάστηκες πολύ αν πήρες νεας γενιάς κονσόλα για το modding, θέλουν λίγο χρόνο συνήθως. Η μόνη λύση ειναι είτε ξεχνάς το πείραμα και απολαμβάνεις την κονσόλα και ΑΝ σπάσει κάποτε, την αλλάζεις ή παίρνεις καινούργια, είτε την χώνεις από τώρα σε ένα κουτί και την κρατάς εκεί μέχρι να βγει (ΑΝ) κάτι κάποια στιγμή.

mihalis13
08-02-2014, 10:39
Εγω μόνο στο πρωτο playstation είχα αντιγραφές και έπαιρνα ό,τι παιχνίδι να'ναι.
Το θέμα ειναι αυτο που λεει ο Νεκτάριος πως χάλασα πολλα λεφτα σε σαβουροπαίχνιδα και τελικα λίγα ήταν τα καλά.
Στις επόμενες γενιές μόνο αυθεντικά και τα ευχαριστήθηκα και πιο πολυ.Πλεον και με το plus δεν προλαβαίνω να παίζω!
Αν θες τωρα αντιγραμμένα ή κατεβασμένα πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο γιατι θα περιμένεις πολυυυ καιρο(λογικα)
Το ps3 αν δεν κανω λάθος έκανε 2-3 χρονια να χακαριστεί.

dismal
08-02-2014, 11:34
Ε εντάξει στα πρώτα playstation δεν υπήρχαν DEMO δεν υπήρχαν βιντεακια στο ίντερνετ, πήγαινες κ αγοραζες κάτι που η απο όνομα η απο κάνα gamepro το ήξερες και θα μπορούσε να είναι πατάτα και ουσιαστικά χαλούσες λεφτά για αυθεντικά σαβουροπαιχνιδα! Καλά μη θυμηθώ πιο παλιά, ΣΝΕΣ που κοιτούσα το κουτάκι απο πίσω κ αν μου άρεσε έβαζα το μπαμπά να μου το πάρει!

mihalis13
08-02-2014, 11:37
Demo υπήρχαν απο το playstation magazine.
Θυμάμαι το αγόραζα καθε μήνα μέχρι να τσιπαρω το playstation.

Lefteris_X
08-02-2014, 12:52
αυτά ήταν τα καλά της εποχής, όταν είσουν εσύ ο ίδιος πειρατής (:D) είχες υλικό τσαμπέησον. Εναλλακτικά, όποιος είχε φίλους πειρατές (:D) είχε ακόμη περισσότερο υλικό.

Ακόμα πιο εναλλακτικά, νοίκιαζες ένα παιχνίδι, το αντέγραφες και ήσουν έτοιμος. Μάλιστα, η αρρώστειά μου είχε φτάσει στο σημείο, να δανείζομαι από το Teleclub Καλλιθέας το αυθεντικό, ώστε να πάω στο ακριβώς διπλανό φωτοτυπείο για να κοπιάρω το εξώφυλλο: έτσι, είχα εξωτερικά αυθεντικό, εσωτερικά...THAT'S CD-R, λολ. Τόννοι από PSX CD και PS2 CD/DVD. Και ειλικρινά, δεν με ενδιέφερε να λιώνω σε games (αυτό μέχρι εποχή 1990, Amiga), παρά να συνεχίζω την "συνήθεια" από τα 8-bit, να "χτίζω" βιβλιοθήκη. Παλιάς κοπής "κόλλημα", το οποίο με χάλασε κάπως όταν το έχασα, όταν οι κονσόλες έφτασαν στην PS3 γενιά.

anyway, back to topic.

Gunman
09-02-2014, 15:42
πήγα στην 1.60 τελικά και βλέπουμε... :)

επόμενο αναγκαστικό update στο witcher 3 με βλέπω xD

Nerven
10-02-2014, 14:39
1.60



Eject button blinking on upper right corner when you press eject

djpar
10-02-2014, 14:51
Εγώ το έγραψα ως πείραμα, νόμιζα οτι δεν θα το ποστάρε, πάραυτα ισχυει

djpar
13-02-2014, 09:15
στο 1.6 δεν φτιαξανε το share αλλα βρηκα και αλλο ενα νεο προβλημα, σου δειχνει φιλους online που δεν ειναι και το καταλαβαινεις οταν οι μισοι φιλοι ειναι μεσα ενω ποτε σε μενα δεν εχουν ξεπερασει το 1/4 πχ μου δειχνει 41-43 ενω κανονικα εχω 10 αντε 20-25 το πολυ. Επισης οταν γινεται αυτο αργει να ενημερωσει το τι γινεται στους αλλους φιλους πχ μπορει να επαιζε πριν kz και μετα να παιζει bf ε θα πει οτι επαιζε kz και θα κολλησει εκει

odytsak
13-02-2014, 09:18
To παρατήρησα κι εγώ χθες βράδυ, 64 online έλεγε, λέω σιγά να μην είναι τόσοι πολλοί, μπαίνω στους φίλους και μου βγάζει 23. :a050:

nuntius
13-02-2014, 09:44
Εγώ το είδα από την πρώτη μέρα αλλά λέω θα είναι κόλλημα του PSN... από UI μου δείχνει τύπου 35 άτομα online... λέω δεν παίζει γιατί οι μισοί τρώνε παντόφλα από τις γυναίκες τα βράδια αν μπουν...και μπαίνω παιχνίδι και βλέπω 12 online, ιδού ;) :P

panos74gr
13-02-2014, 09:52
Νομίζω ειναι θεμα του PSN μου το κάνει και στο app

pgp69
13-02-2014, 14:12
Ναι και μένα το κάνει και από το psvita, δείχνει ένα κατεβατό online και σε μερικές περιπτώσεις και το ίδιο όνομα 2 φορές.

psx3
13-02-2014, 15:16
Αυτά είναι τα κακά της web-based friends list. Αυτό που βλέπετε δηλαδή είναι η λίστα που υπάρχει σε κάποιον server της Sony, δεν είναι φορτωμένη στην RAM. Το ίδιο και για το messaging app. Δεν είχαμε τέτοια προβλήματα στο PS3.

Λογικό βέβαια όταν υπάρχουν εκατομμύρια PS4 συνδεδεμένα στους servers ανά πάσα στιγμή... μάλλον πρέπει να αυξήσει τους servers η Sony.

Lefteris_X
13-02-2014, 15:42
μάλλον πρέπει να αυξήσει τους servers ΚΑΙ να ξαναγράψει εξ αρχής νέο OS, άρτιο, σωστό, αξιόπιστο ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ γλώσσα προγραμματισμού και όχι "στο πόδι" + web based. Να πεις ότι δεν υπάρχουν γλώσσες (υπάρχουν) ; Να πεις ότι η Sony δεν έχει προγραμματιστές (έχει, αλλά τους βάζει να ξύνονται) ; Να πεις ότι είναι δύσκολο; (δεν είναι...και αν της sony της φαίνεται δύσκολο, ας ξαναπροσλάβει τα μαστόρια που είχε στα 80s/90s και που απέλυσε, να της προγραμματίσουν για το PS4 OS)

Απ' όπου και να το "πιάσω" το θέμα PS4 OS, χωλαίνει και μπάζει νερά από παντού. Η Sony πολύ απλά, δεν έχει ουδεμία δικαιολογία. Και ναι, εδώ και αρκετές μέρες παρατηρώ την friend list μου να παρουσιάζει μυθικά νούμερα online χρηστών, αλλά δεν το ανέφερα γιατί ειλικρινά, με κούρασε η απαραδεκτίλα της Sony όσο αφορά το PS4 OS. Ξεκίνησα να χαλιέμαι πριν μήνες, όταν μάθαμε ότι θυσιάστηκαν 3,5GB RAM για το OS, ξενέρωσα απίστευτα όταν είδα το ΧΑΛΙ του OS στις 13 Δεκεμβρίου και πλέον, έχω μια απόλυτη αηδία με όλα αυτά που συμβαίνουν, όπως DNS, friends list, stand-by που δεν δουλεύει 9 στις 10 φορές, downloads που δεν γίνονται pause, Bluetooth ακουστικά που συνδέονταν το 2007 στο PS3 αλλά όχι στο PS4 του 2014 κλπκλπ). Καλά είχα πει "κυρία Sony, να σου δώσω 100 ευρώ τώρα και να πάρω το PS4 όπως είναι και όσο θα το κάνεις update, ώστε να φτάσει να κάνει όσα μας υποσχέθηκες + να λειτουργεί άψογα, όπως προβλέπεται άλλωστε από ένα προϊόν, θα σου δίνω 30-50 ευρώ και κάάάάάάάάάάάάποια στιγμή θα φτάσουμε τα 400 ευρώ - όταν θα μας έχεις δώσει το πλήρες PS4".........

le_71
13-02-2014, 15:54
^^
Χώσε.
Επειδή πουλήσανε 4.2 M κομμάτια, νομίζουνε θα μας πιάσουν κορόιδα οι πουθενάδες.

psx3
13-02-2014, 15:59
Μα μας πιάσανε κορόιδα (όσον αφορά το λογισμικό). Τα πήραν τα ωραία μας τα λεφτουδάκια και τώρα το γλεντάνε (σαμπάνιες/αστακοί/τζακούζια κλπ. <-- μιλάω για τους high-tier executives).

Οπότε όσο και να γκρινιάζουμε κατόπιν εορτής, στου κουφού την πόρτα... θα φάμε άλλα 2-3 χρόνια beta testing στην μάπα και ακόμα θα λείπουν κάποια πράγματα. Εδώ στο PS3 μετά από τόσα χρόνια δεν υπάρχει ούτε καν μια επιλογή alphabetical sorting για τα digital games (πόσο δύσκολο να είναι προγραμματιστικά αυτό άραγε; ρητορική ερώτηση).

le_71
13-02-2014, 16:03
^^
Δεν τα πήραν. Τα έδωσες.

psx3
13-02-2014, 16:04
Τα δώσαμε και τα πήραν. Εκεί κόλλησες εσύ;

corsaopc3071r
13-02-2014, 16:06
To κακο ειναι οτι χαλιεσαι να βλεπεις τετοια προβληματα σε αυτη τη γενια οταν στη προηγουμενη απλα ολα δουλευανε ρολοϊ σε απλα θεματα friend list!

le_71
13-02-2014, 16:07
Δεν αξίζει τα λεφτά της η κονσόλα;

psx3
13-02-2014, 16:14
http://share.blog.us.playstation.com/

^ Πάντως κάποτε κοιτούσαν αυτό το site (πρωτοβουλία της SCEA είναι) και ο κόσμος αποφάσιζε δημοκρατικά με την ψήφο του τι τον ενδιαφέρει να υλοποιηθεί ή όχι... φυσικά δεν υλοποιήθηκαν τα πάντα (τον τελικό λόγο τον έχει η Sony Japan), αλλά πολλά έγιναν με το feedback των χρηστών.

Πλέον το εν λόγω site είναι παρατημένο εδώ και 2+ χρόνια (δείτε ημερομηνία στο FAQ και κάτω δεξιά που διαφημίζει ακόμα το 4.11 PS3 firmware update).

- - - Updated - - -


Δεν αξίζει τα λεφτά της η κονσόλα;
Μην παρεξηγηθώ, τα αξίζει για το hardware (με εξαίρεση τον ARM) και το future potential της κονσόλας γενικά (exclusives κλπ). Γι' αυτό αγόρασαν PS4 οι περισσότεροι, όχι γιατί έχει κανένα τρελό launch line up.

Το software όμως δεν αξίζει ούτε μισή δραχμή.

corsaopc3071r
13-02-2014, 16:17
Δεν αξίζει τα λεφτά της η κονσόλα;H κονσολα τα σπαει φιλε... Ειναι οτι πρεπει να θελει καποιος απο μια παιχνιδοκονσολα...Ειναι παιχνιδοκονσολα, τελος! Απλα θελει τα συμαζεματα της τα οποια θα επρεπε να ειναι ηδη ετοιμα!

le_71
13-02-2014, 16:24
Μην παρεξηγηθώ, τα αξίζει για το hardware (με εξαίρεση τον ARM) και το future potential της κονσόλας γενικά (exclusives κλπ). Γι' αυτό αγόρασαν PS4 οι περισσότεροι, όχι γιατί έχει κανένα τρελό launch line up.

Το software όμως δεν αξίζει ούτε μισή δραχμή.

To software ανανεώνεται και πάντα ελπίζεις. Επένδυσες σε δυνατό hardware με πιθανότητα να σου λείπουν ορισμένες ανέσεις δευτερευούσης σημασίας. Το διακύβευμα είναι ασήμαντο.

GRZEUS
13-02-2014, 17:04
Πιθανών ειναι στους server..... Το είχα αυτό το θέμα με τους φιλους πριν δυο εβδομαδες........ Εδώ και 2-3 μέρες βλέπω οτι δεν το κανει ξανά....

sfortis
13-02-2014, 17:37
βασικά δεν χαλιέμαι και πολυ για το OS... το μόνο που κάνω τόσα χρόνια με το PS3 ειναι να την ανοίγω, να πατάω το δισκάκι να ξεκινήσει το παιχνίδι και να στέλνω κανα μήνυμα / party request. ΑΥΤΑ!

και στο PS4 δεν κάνω κατι διαφορετικό... τώρα bugάκια σαν την friendlist θα λυθούν με τον καιρό, μην βιάζεστε, αυτά ειναι λεπτομέρειες. ΑΛΛΑ ειναι τα σημαντικά...(πχ να μην χρειαστεί να δώσεις αλλα 400€ σε ένα ενάμιση χρόνο που θα δεις ένα κόκκινο φωτάκι να αναβοσβήνει).

teras1
18-02-2014, 00:17
Μα μας πιάσανε κορόιδα (όσον αφορά το λογισμικό). Τα πήραν τα ωραία μας τα λεφτουδάκια και τώρα το γλεντάνε (σαμπάνιες/αστακοί/τζακούζια κλπ. <-- μιλάω για τους high-tier executives).

Οπότε όσο και να γκρινιάζουμε κατόπιν εορτής, στου κουφού την πόρτα... θα φάμε άλλα 2-3 χρόνια beta testing στην μάπα και ακόμα θα λείπουν κάποια πράγματα. Εδώ στο PS3 μετά από τόσα χρόνια δεν υπάρχει ούτε καν μια επιλογή alphabetical sorting για τα digital games (πόσο δύσκολο να είναι προγραμματιστικά αυτό άραγε; ρητορική ερώτηση).
Το άλλο με το sorting στη download list πόσο δύσκολο είναι πια να γίνει;
Να έχεις τρείς πλατφόρμες (PS3, PS4, Vita) και να μην υπάρχει ένα φίλτρο για να κάνεις αναζήτηση στο περιεχόμενο που έχεις αγοράσει. Δεν μπορώ να τους καταλάβω!

pgp69
18-02-2014, 11:35
Μόλις άνοιξα και μου κάνει update το PS4 σε 1.61 336mb

Viper
18-02-2014, 12:02
PS4 firmware v1.61 is now live (mandatory) and provides general enhancements to the PS4 system’s stability. (https://twitter.com/Envisager_/status/435700406212370432)

BillyFlo81
18-02-2014, 12:04
Λιγο πολλα δεν ειναι τα 336 Mb ρε παιδια? Ποσο χωρο θα χρειαστουμε και για τα μελλοντικα updates..

corsaopc3071r
18-02-2014, 12:08
Καινουργιο ειναι παλι αυτο? Ελπιζω να εχουνε φτιαξει τα notifications!!!

odytsak
18-02-2014, 12:28
Μόλις άνοιξα και μου κάνει update το PS4 σε 1.61 336mb

Ωραίος Παντελή! :yes: άνοιξα το PS4 και το εγκατέστησα, είμαστε πλέον πανέτοιμοι χωρίς χρονοτριβές για το Second Assault.

Valkyre
18-02-2014, 12:29
Λιγο πολλα δεν ειναι τα 336 Mb ρε παιδια? Ποσο χωρο θα χρειαστουμε και για τα μελλοντικα updates..

Tα καινουργια updates που κατεβαζεις αντικαθιστουν το παλιο, δεν πιανουν περισσοτερο χωρο στο σκληρο σου καθε φορα που βγαινει firmware update.

corsaopc3071r
18-02-2014, 12:34
Παντως δειχνει οτι καποιοι δουλευουν για την αξιοπιστια της κονσολας και σιγουρα για να διορθωσουν καποια πραγματα.

Παιζει να βρουμε το log με τις αλλαγες?

dlevel
18-02-2014, 13:47
Sony has not yet issued an official changelog but according to Chris Owen, English Community Manager at PlayStation Europe, PS4 firmware 1.61 provides general enhancements to system's stability.

corsaopc3071r
18-02-2014, 14:37
Aυτα γραφει στα detailes~!Picture quality during DVD playback has been improved.
Wireless stereo headsets (0080-0083-0086) and a stereo headset (0088) are now supported.
You can now mute the microphone for Playstation Camera.
System software stability during use of some features has been improved.

Kapa
18-02-2014, 14:41
Aυτα γραφει στα detailes~!Picture quality during DVD playback has been improved.
Wireless stereo headsets (0080-0083-0086) and a stereo headset (0088) are now supported.
You can now mute the microphone for Playstation Camera.
System software stability during use of some features has been improved.

Ηρεμα εσυ...

Αυτα ειναι logs απο το προηγουμενο update.

corsaopc3071r
18-02-2014, 14:43
πριν κανω το update αυτα μου ελεγε παλι... 1,60/1,61 Τεσπα, αυτα τα εφνιδια update τα γουσταρω πολυ!

psx3
18-02-2014, 15:22
Λιγο πολλα δεν ειναι τα 336 Mb ρε παιδια? Ποσο χωρο θα χρειαστουμε και για τα μελλοντικα updates..
Πολλά; Μάλλον δεν έχεις δει τα updates του Wii U...

Του Xbone ξέρει κανείς πόσο είναι;

BillyFlo81
18-02-2014, 15:51
^^^
Στο νετ ειδα οτι φτανει τα 1.4gb.....

Lefteris_X
18-02-2014, 19:44
εμ με τρία Windows 8 μέσα, τι περιμένατε; μήπως κανά .zip των 100ΜΒ;


ουαχαχααοχοχοχοαοαχιχιχιιχαιχαιχιαχοαχοαχοιαχοαιχο αοχ

Nerven
19-02-2014, 08:54
Stability has been improved during the use of some system software features.


Klain on the line.

Μην περιμένετε σημαντικό update πριν το καλοκαίρι, μακάρι να κάνω λάθος και να έρθουν νωρίτερα.

djpar
19-02-2014, 08:57
μεσα στο γενικο stability ειναι να φτιαξουν και το share που για μενα ειναι μεγαλο update,τελικα εφτιαξε στο 1.61? ο καιρος θα δειξει

odytsak
19-02-2014, 09:11
Καλά μου δούλεψε χθες το share σ'ένα βιντεάκι που έσωσα,
θα δοκιμάσω βέβαια και το γνωστό πρόβλημα που σώζεις για δεύτερη φορά μετά από αρκετή ώρα και σώζει από τη συνέχεια του πρώτου αντί για τα τελευταία 15 λεπτά.

sfortis
19-02-2014, 11:01
το share μπορείς να το καταλάβεις πως δουλεύει μόνο έπειτα απο 4 ώρες βαθύ διαλογισμό, εκεί που ο εγκέφαλός σου αρχίζει να συγχρονίζει στα 1.6GHz της APU και η assembly κατανοητή σαν την κυρίως γλώσσα σου. :p

Nerven
20-02-2014, 09:03
To share το μόνο που κάνει σωστά είναι να βγάζει screenshot και κανένα broadcast, video capture είναι θέμα τύχης πως θα σου κάτσει ΛΟΛ. Θέλει πολύ δουλειά.

djpar
20-02-2014, 09:10
ακομα να φτιαξει παντος σωστα το share, η μονη λυση ειναι πριν καθε αγωνα-ματς-οτιδηποτε θελουμε να σωσουμε, να παταμε 2 φορες το share ωστε να σβηνει το προηγουμενο βιντεο.

dlevel
20-02-2014, 10:32
αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι σώζει τα τελευταία 15 λεπτά πάντα, οπότε αν βάλω την γκολάρα ας πούμε το κάνω upload μετά τον αγώνα και είμαι οκ.

odytsak
20-02-2014, 10:46
ακομα να φτιαξει παντος σωστα το share, η μονη λυση ειναι πριν καθε αγωνα-ματς-οτιδηποτε θελουμε να σωσουμε, να παταμε 2 φορες το share ωστε να σβηνει το προηγουμενο βιντεο.
Aυτός είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος αλλά πρέπει συνέχεια να το θυμάσαι, πράγμα δύσκολο όταν παίζεις και ξεχνιέσαι. :P

psx3
13-03-2014, 20:24
Ελπίζω ο Yoshida να διαβάζει το παρακάτω thread:

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=784119

odytsak
13-03-2014, 20:48
Ωραία λίστα, εκτιμώ τα περισσότερα θα γίνουν αλλά σε πολύ μακρινό χρονικό ορίζοντα.

BillyFlo81
18-03-2014, 11:54
PlayStation 4 System Update 1.62 Released
Sony Computer Entertainment just released a new system software update for the PS4, which is now available for download on your console.

The update weighs 336 megabytes and the patch notes are most definitely brief:

Operation quality during use of some PlayStation 4 software has been improved.
Upon installation no change was visible on the console’s UI, confirming that we’re looking at one of the usual small “tweaking” patches released to improve performance here and there. No details on the specifics were provided by Sony Computer Entertainment.

corsaopc3071r
18-03-2014, 12:00
Καποια στιγμη πρεπει να φτιαξουν και τα αναμενομενα ομως...

odytsak
18-03-2014, 12:07
Δεν πρέπει να είναι υποχρεωτικό, κατεβάζει ενώ είναι ήδη συνδεδεμένο στο psn.

djpar
18-03-2014, 13:29
Να δοκιμάσει κάποιος το NBA2k αν έφτιαξε

odytsak
18-03-2014, 13:41
Tα details μέσα από το PS4.

https://pbs.twimg.com/media/BjAJF1sIUAA4nSb.jpg:orig

Viper
18-03-2014, 13:46
Κουραστηκα να διαβαζω τοσες αλλαγες...

odytsak
18-03-2014, 13:49
Δεν αλλάζει κάτι στα μενού οπότε είτε το εγκαταστήσει κάποιος είτε όχι δεν θα καταλάβει τίποτα.

corsaopc3071r
18-03-2014, 13:50
Κουραστηκα να διαβαζω τοσες αλλαγες...

Εμενα με μπερδευει που δεν εχουν παραγραφους! :P

Valkyre
18-03-2014, 13:55
Tα details μέσα από το PS4.

https://pbs.twimg.com/media/BjAJF1sIUAA4nSb.jpg:orig

Wall of text crits you for 9,000 dmg...

KOUROS-7-
18-03-2014, 14:14
Τι έχει update;

Στάλθηκε από (300)x_GReeKouRoS_x7x

Nerven
18-03-2014, 14:15
Στο τέλος το xbone θα έχει πολύ καλύτερο UI έτσι όπως το πάει η κυρα sony. Πρέπει να μας δίνει και κανένα major update].

odytsak
18-03-2014, 14:19
Τι έχει update;

Δεν είναι υποχρεωτικό, όποτε θέλεις και αν θέλεις το κάνεις.

KOUROS-7-
18-03-2014, 14:22
Δεν είναι υποχρεωτικό, όποτε θέλεις και αν θέλεις το κάνεις.

Ναι τώρα το είδα, λογικά μόνο για τη σταθερότητα του συστήματος πρέπει να είναι

Στάλθηκε από (300)x_GReeKouRoS_x7x

corsaopc3071r
18-03-2014, 14:28
Μου θυμισε αυτο φιλε... οποιος εχει υπομονη ας το δει!!!

Το βιωνω καθε μερα στη δουλεια μου επειδη δεν εχω πτυχιο! :D

https://www.youtube.com/watch?v=RqAUiUDyFlY

mihalis13
18-03-2014, 14:29
Μπας και διορθώθηκε το θέμα του ήχου στο 2Κ14;;Θα τσεκάρω το απόγευμα που θα γυρίσω από τη δουλεια.

panos08
18-03-2014, 16:39
Μπας και διορθώθηκε το θέμα του ήχου στο 2Κ14;;Θα τσεκάρω το απόγευμα που θα γυρίσω από τη δουλεια.
Εμενα με το update κολλησε πεντε εξι φορες κατα την διαρκεια παιχνιδιου στο single player myteam.Σε αλλους πως δουλευει?

alan sirer
19-03-2014, 17:09
New PS4 update to add SHARE enhancements and HDCP Off http://blog.eu.playstation.com/2014/03/19/new-ps4-update-add-share-enhancements-hdcp/

dlevel
19-03-2014, 17:10
Τhis upcoming update will add a rich video editor with a simple tool to personalise your video clips, and you’ll also be able to export to and save the videos and screenshots you create by pressing the SHARE button to a USB drive.


OOOOOOOOOOOOOOOOOOΛΕ

psx3
19-03-2014, 17:21
Καιρός ήταν να δούμε και κάτι καινούριο πέρα από "stability fixes"... ωραίες προσθήκες!

FotisGRC
19-03-2014, 17:24
Χωρίς πλάκα.. Ωραία πραγματάκια! Αυτό με το USB το ζητούσαν αρκετοί.. Και νέος video editor δεν θα μας χαλάσει

Αυτο με το HDCP off τι ειναι??

psx3
19-03-2014, 17:26
Απενεργοποιεί την κρυπτογράφηση στο σήμα του HDMI. Κανονικά θα έπρεπε να το βάλουν και στο PS3 (γίνεται μόνο με custom firmware).

djpar
19-03-2014, 17:29
ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Viper
19-03-2014, 17:31
Πολυ ωραια!

odytsak
19-03-2014, 18:34
Ο video editor υπάρχει ήδη στο xbone (όπως και το HDCP off), εκτός κι αν το trim στο PS4 το θεωρεί κανείς editor. :P

djpar
19-03-2014, 20:10
πλεον οταν στελνεις μηνυμα δεν λεει οτι εσταλει δεν λεει τιποτα,επιτελους

Slay
19-03-2014, 20:47
επιτελους αρχιζουν και μπαινουν τα αυτονοητα.

Leon_DiZ
19-03-2014, 21:02
http://imgur.com/BxWuDkm.png


Most of these features were leaked on the 5th so we should be getting light bar dimming too.

http://www.avforums.com/threads/ps4-...#post-20421942 (http://www.avforums.com/threads/ps4-firmware-update-1-61.1855953/page-5#post-20421942)

http://imgur.com/C6qFuIm.png

odytsak
20-03-2014, 00:52
Λεωνίδα μετέφερα εδώ το post σου γιατί μάλλον μπερδεύτηκες και το πόσταρες στον Μορφέα.

Ενδιαφέρον ότι ίσως να χαμηλώνει ο φωτισμός του light bar, εμένα μ'αρέσει αλλά έχει κόσμο που τον ενοχλεί,
προσωπικά μ'άρεσε η υλοποίηση στο Tomb Raider που όταν πυροβολάς αναβοσβήνει έντονα σε κάθε σφαίρα, σαν να δημιουργεί λάμψη το όπλο
και που όταν κρατάς πυρσό βγάζει κιτρινοκόκκινο φως εμβαθύντας το immersion.

Leon_DiZ
20-03-2014, 01:59
Δεν ξέρω αν είναι μόνο back-end update του store ή θέλει και νέο firmware.. το βάζω εδώ

Sucker Punch: “Pre-loading Games on PS4 Will not Happen Until April” (http://www.playstationlifestyle.net/2014/03/19/sucker-punch-pre-loading-games-on-ps4-will-not-happen-until-april/)

KOUROS-7-
20-03-2014, 13:32
Για κάντε λιανά τι θα περιλαμβάνει το update

Στάλθηκε από (300)x_GReeKouRoS_x7x

memix
20-03-2014, 15:23
Στο περίπου από αυτά που είπαν εως τωρα :

1. Αφαίρεση του HDCP
2. Δυνατότητα αποθήκευσης των video-photo του share σε usb flash - HD
3. Δυνατότητα dim στο φως του controller ( ; )
4. Καινούργιος media editor
5. Τα stream στο twich θα ειναι σε μεγαλυτερη αναλυση 720p ( οπως και xbone )
6. Δυνατότητα να αποθηκέυονται τα stream στο twitch ( αρχειο ) .

Και άλλα που θα ανακοινώσουν , πιο πολύ όμως αυτο το update έχει να κάνει με το stream των παιχνιδιών μεσω twitch ή με capture card ( αφαιρεση του HDCP )

BillyFlo81
20-03-2014, 20:01
DS4 lightbar can be turned off in future PS4 firmware!

https://twitter.com/geoffkeighley/status/446702608581787649

DJTaurus
20-03-2014, 20:02
Ebay τέλος :P

http://i.imgur.com/pdC0vQ2.png

Leon_DiZ
20-03-2014, 20:03
Το πρόλαβαν από το GAF

http://i.imgur.com/pdC0vQ2.png


Οπότε ισχύουν όλα που έχουν μπει περαπάνω. Καλή φάση!

edit: με προλαβε ο Σακης

20:01
20:02
20:03

psx3
20-03-2014, 20:05
DS4 lightbar can be turned off in future PS4 firmware!

https://twitter.com/geoffkeighley/status/446702608581787649
Επιτέλους... κατά τα άλλα ο Mr. Yoshida έλεγε ότι δεν γίνεται*! :P

* http://www.gametrailers.com/news-post/68721/dual-shock-4-lightbar-wont-turn-off-ever-in-future-updates

sfortis
20-03-2014, 20:20
το καλο ειναι τουλάχιστον οτι η sony πλεον ακούει τους πελάτες της... στα πρωτα χρονια του PS3 ήταν στο αλλο ακρο.

Leon_DiZ
20-03-2014, 20:27
το καλο ειναι τουλάχιστον οτι η sony πλεον ακούει τους πελάτες της... στα πρωτα χρονια του PS3 ήταν στο αλλο ακρο.

Τώρα ακούει, τότε τα άκουγε. :P

Leon_DiZ
20-03-2014, 20:52
meh...


Update: Yoshida clarified on Twitter that the firmware update will only dim the DualShock 4's light bar, not disable it entirely.

psx3
20-03-2014, 21:10
Έστω. Τουλάχιστον να μπορούμε να το κάνουμε dim από 1% μέχρι 100%.

Dragonpaul
20-03-2014, 21:51
Πρεπει να ειμαι ο μοναδικός που το αρεσει το light στο controller... Ειναι κάπως space και μ'αρεσει. Βεβαια οταν η μπαταρία τελειώνει μετα απο δυο "συνεδρίες" εκνευριζομαι, αλλα οκ. :P

psx3
21-03-2014, 00:32
Έστω. Τουλάχιστον να μπορούμε να το κάνουμε dim από 1% μέχρι 100%.
Μάλλον κάτι ξέρει ο Dorito Pope:

https://twitter.com/geoffkeighley/status/446736960673964032

sfortis
21-03-2014, 08:19
Πρεπει να ειμαι ο μοναδικός που το αρεσει το light στο controller... Ειναι κάπως space και μ'αρεσει. Βεβαια οταν η μπαταρία τελειώνει μετα απο δυο "συνεδρίες" εκνευριζομαι, αλλα οκ. :P

δεν εισαι! και εμένα μου αρέσει! το ρευμα που τρωει δεν μου αρέσει :D

aopanos72
21-03-2014, 10:01
Ωραία είδηση. Ο Yoshida ειπε οτι του είπαν οι συνεργάτες του. Μάλλον αυτό που του είπαν το έβγαλαν απο το κεφάλι τούς :P χωρίς να ρωτήσουν τούς προγραμμματιστες του os της Sony.....

στάλθηκε απο το S8Q και το auto correct τον παιρνει :P

Leon_DiZ
25-03-2014, 01:26
Delta updates coming to the PS4 (https://forums.station.sony.com/dcuo/index.php?threads/creative-director-jens-andersen-reveals-dcuos-next-dlc-pack-amazon-fury-part-i.196943/page-38#post-2416394)



“It's something to do with the way the PS4 updates or something like that is what I thought they said. I hope its in the works because I'm waiting to buy my PS4 until that gets fixed. I don't feel like waiting 2 days before I can play each month.”
In the next major PS4 firmware update (Version 1.7) we should see reasonable update sizes on the new console. Right now, you're basically re-downloading every update each time we release a Game Update or Hotfix. So, regardless of how small the change we're introducing, you'll see a large download. If all goes to plan, we should see better patching in ~3 months.

psx3
25-03-2014, 01:28
^ 403 forbidden στο link.

Leon_DiZ
25-03-2014, 01:30
^ 403 forbidden στο link.

Ειναι από το forum της Sony, τελευταία σελίδα στο gaf στο thread για το update νομιζω (ειμαι από ipad τώρα)


Sent using Tapatalk, one of the most overrated and useless apps since the original iPhone

EDIT: Εμένα κανονικά μου το ανοίγει, δεν χρειάζεται να είσαι μέλος ή κάτι τέτοιο.

KOUROS-7-
15-04-2014, 10:59
http://mp1st.com/2014/04/14/ps4-lots-playstation-news-happening-week-firmware-1-7-release-around-corner/ Ετοιμαστείτε έρχεται

Στάλθηκε από (300)x_GReeKouRoS_x7x

KOUROS-7-
16-04-2014, 08:40
*Συντήρηση στο Playstation Network θα πραγματοποιήσει τη Δευτέρα του Πάσχα η Sony. Η συντήρηση θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 21 Απριλίου στις 18:00 (ώρα Ελλάδος) και θα διαρκέσει περίπου έως τα ξημερώματα της Τρίτης 22 Απριλίου στις 06:00 (ώρα Ελλάδος).

*Κατά τη διάρκεια της συντήρησης υπηρεσίες όπως τα Playstation Store, Playstation Home και Account Management δεν θα είναι διαθέσιμες. Ωστόσο, όσοι παίκτες είναι συνδεδεμένοι την στιγμή που θα ξεκινήσει η συντήρηση θα μπορούν να συνεχίζουν να παίζουν διαδικτυακά κανονικά.

Στάλθηκε από (300)x_GReeKouRoS_x7x

Viper
16-04-2014, 09:13
Rumor: PSN Name Change Option in the Works; Upcoming PS4 Update Made With the Help of Sony Vegas Devs (http://www.dualshockers.com/2014/04/15/rumor-psn-name-change-option-in-the-works-upcoming-ps4-update-made-with-the-help-of-sony-vegas-devs/)

Kapa
17-04-2014, 00:09
New PS4 Update Dated April 30th by Sony Japan; New PS4/Vita AR Tech to be Demonstrated on the 26th
http://www.dualshockers.com/2014/04/16/new-ps4-update-dated-april-30th-by-sony-japan-new-ps4vita-ar-tech-to-be-demonstrated-on-the-26th/


At the booth there will be corners for you to experience the new features that allows to broadcast to the popular Nico Nico service from PS4, that will be implemented in the update coming on Wednesday, April 30th.

odytsak
17-04-2014, 00:12
Tι είναι πάλι αυτό το nico nico και το kosta kosta?

youtube όπως βλέπω δεν έχουν σκοπό να βάλουνε.

Kapa
17-04-2014, 00:17
Tι είναι πάλι αυτό το nico nico και το kosta kosta?

youtube όπως βλέπω δεν έχουν σκοπό να βάλουνε.

Το costa costa νομιζω ειναι ιταλικο franchise καφε. :yes:

Οσο για το youtube, εχουν μαθει και αυτοι τον τροπο με το downvids μαλλον και δεν εχουν ορεξη για προσθηκες.

Nek_Food
17-04-2014, 00:21
Για το Νίκο Νίκο δεν έχω κατι υπόψη, αλλά για το Κώστα Κώστα, αν είναι αυτό που νομίζω θα είναι γ@μw τις προσθήκες στο PS4.



http://www.youtube.com/watch?v=v_axVapQOoQ


Άντε να δούμε τι θα δούμε πάλι.

kostasb13
17-04-2014, 01:52
Για το Νίκο Νίκο δεν έχω κατι υπόψη, αλλά για το Κώστα Κώστα, αν είναι αυτό που νομίζω θα είναι γ@μw τις προσθήκες στο PS4.



http://www.youtube.com/watch?v=v_axVapQOoQ


Άντε να δούμε τι θα δούμε πάλι.

:a050:

Kapa
17-04-2014, 10:28
New features coming to PS4 in system software update 1.70: Rich video editing via the new SHAREfactory app, the ability to switch off HDCP for HDMI video capture, USB export for screenshots and videos, and more.

https://www.facebook.com/PlayStation?fref=ts

james9
17-04-2014, 10:37
Ότι εχει σχεση με ποζερια και σοσιαλ μιντια δηλαδη. Οι gamers στο πεος σας. Οκ keep on.

Kapa
17-04-2014, 10:41
Πιο αναλυτικα εδω: http://blog.us.playstation.com/2014/04/16/ps4-update-1-70-coming-soon-introducing-sharefactory/#sf2616106

odytsak
17-04-2014, 10:54
USB export for screenshots and videos

Επιτέλους, ν'ανεβάζουμε τα video στο youtube χωρίς αλχημείες μέσω Facebook.

corsaopc3071r
17-04-2014, 11:02
Θα ηταν καλο οταν κερδιζεις ενα trophy για οσο μενει η ενδειξη πατωντας το PS Button να σε μεταφερει αυτοματα στα trophy για να δεις τι εκανες.

Τετοια απλα πραγματα μου λειπουν πιο πολυ νομιζω! Επισης το ποιος μπαινει online.

Καλο ειναι παντως να μπαινει σε σειρα σιγα σιγα!

Viper
17-04-2014, 11:04
will add some exciting new features that many of you have been asking for
including features that were incorporated as a result of your great feedback

Ναι ναι μας επεισες κυρα Sony. Ειμαι σιγουρος οτι ολοι ζητουσαν εναν video editor.

odytsak
17-04-2014, 11:11
Ναι ναι μας επεισες κυρα Sony. Ειμαι σιγουρος οτι ολοι ζητουσαν εναν video editor.

Το ότι έχει από day1 το xbone καθιστούσε επιτακτική την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Viper
17-04-2014, 11:22
USB export for screenshots and videos

Επιτέλους, ν'ανεβάζουμε τα video στο youtube χωρίς αλχημείες μέσω Facebook.

Once you’re done with your masterpiece, you can easily share your SHAREfactory videos to Facebook, or export them to an external USB storage device to upload them elsewhere

Γαιτι μου δινει την εντυπωση οτι ΜΟΝΟ τα βιντεο του SHAREfactory θα μπορουν να μεταφερθουν σε USB?

Kapa
17-04-2014, 11:26
Once you’re done with your masterpiece, you can easily share your SHAREfactory videos to Facebook, or export them to an external USB storage device to upload them elsewhere

Γαιτι μου δινει την εντυπωση οτι ΜΟΝΟ τα βιντεο του SHAREfactory θα μπορουν να μεταφερθουν σε USB?

Το λεει καθαρα οτι ειναι και για τα screenshots.


USB export for screenshots and videos

Επιτέλους, ν'ανεβάζουμε τα video στο youtube χωρίς αλχημείες μέσω Facebook.

...και χωρις video compression(?)

Viper
17-04-2014, 11:31
Δεν το εθεσα καλα. Τραβαω ενα βιντεο με το κουμπι share. Μπορω να το μεταφερω σε USB ή ΠΡΕΠΕΙ να το περασω πρωτα απο την εφαρμογη SHAREfactory?

Kapa
17-04-2014, 11:38
Δεν το εθεσα καλα. Τραβαω ενα βιντεο με το κουμπι share. Μπορω να το μεταφερω σε USB ή ΠΡΕΠΕΙ να το περασω πρωτα απο την εφαρμογη SHAREfactory?

Απο τη στιγμη που τα screenshots θα αποθηκευονται αμεσως στο usb, πιστευω οτι το ιδιο θα γινεται και με τα video.

By the way χρειαζοταν αυτη η εφαρμογη. Οχι οτι ειμαι fan του video capture/editing, απλα αν καποια στιγμη θελησω να φτιαξω ενα βιντεακι με 10 στιγμες απο ολα τα βιντεο μου τοτε θα μπορω.

Viper
17-04-2014, 13:12
First PS4 1.7 Firmware Update Screenshots Released; Show HD Streaming, HDCP Off Option and More (http://www.dualshockers.com/2014/04/17/first-ps4-1-7-firmware-update-screenshots-released-show-hd-streaming-hdcp-off-option-and-more/)

Rumor: Music (MP3?) File Playback Could Come Soon to PS4 (http://www.dualshockers.com/2014/04/17/rumor-music-mp3-file-playback-could-come-soon-to-ps4/)

odytsak
17-04-2014, 13:38
Λογικό ακούγεται το mp3, δεν βλέπω πως αλλιώς θα προσθέτουμε μουσική στα κλιπάκια που θα φτιάχνουμε με το SHAREfactory.

Kapa
17-04-2014, 13:40
Λογικό ακούγεται το mp3, δεν βλέπω πως αλλιώς θα προσθέτουμε μουσική στα κλιπάκια που θα φτιάχνουμε με το SHAREfactory.

Music Unlimited? NOT

Daytime Dreamer
17-04-2014, 13:46
Ελληνική μετάφραση και ακόμα περισσότερες εικόνες θα βρείτε εδώ (ακολουθεί το ποστ όπως το έχω προωθήσει)

PS4 Firmware 1.70 και εισαγωγή στο SHAREfactory (http://community.eu.playstation.com/t5/PS4-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/PS4-Firmware-1-70-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-SHAREfactory/td-p/21218731)

Christos33
17-04-2014, 14:39
Tι είναι πάλι αυτό το nico nico και το kosta kosta?

youtube όπως βλέπω δεν έχουν σκοπό να βάλουνε.
Μπορει να μην υπαρχει σε app αλλα παιζει απο browser απλα αντι σκετο youtube βαλε https://www.youtube.com/tv και καλυτερα πατα full screen νομιζω με το τετραγωνο (τωρα βλεπει η κορη μου peppa απο εκει ) :)

odytsak
17-04-2014, 15:28
Μπορει να μην υπαρχει σε app αλλα παιζει απο browser απλα αντι σκετο youtube βαλε https://www.youtube.com/tv και καλυτερα πατα full screen νομιζω με το τετραγωνο (τωρα βλεπει η κορη μου peppa απο εκει ) :)

Aυτό που λες το έχω ποστάρει πριν κανένα τετράμηνο,
για ανέβασμα στο youtube μιλάω απ'ευθείας από την κονσόλα όπως στο xbone.

djpar
17-04-2014, 15:52
Ελληνική μετάφραση και ακόμα περισσότερες εικόνες θα βρείτε εδώ (ακολουθεί το ποστ όπως το έχω προωθήσει)

To “SHAREfactory”, η νέα εφαρμογή “video editor” για το PS4, δίνει νέες δυνατότητες στην επεξεργασία των αγαπημένων σας gameplay videos και θα είναι διαθέσιμο με το System Software Update 1.7 που αναμένεται στις 30/4! Περισσότερες λεπτομέρειες και screenshot της εφαρμογής εδώ: http://bit.ly/1kCHbxt (http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fbit.ly%2F1kCHbxt&h=GAQH8nom_&s=1) #4ThePlayers (https://www.facebook.com/hashtag/4theplayers)

το θεμα ειναι να φτιαξει και το share γιατι αν ειναι να παταω και να σωζει αυτα που εγιναν πριν 30 λεπτα αστο

Kapa
18-04-2014, 00:36
PS4 video uploads to extend beyond Facebook this month -- rumor
http://www.psu.com/a023076/PS4-video-uploads-to-extend-beyond-Facebook-this-month----rumor



Originally Posted by Interfectum


I'd like to see a future where Facebook wasn't the only way to share content directly from a PS4.



then you will be happy by the end of April.

FotisGRC
18-04-2014, 00:59
μπορει να προσθέσουν και το MySpace.

Kapa
18-04-2014, 01:21
PlayStation App 1.70 Update Also Coming; Brings Ability To Upload Your Profile Picture from Mobile
http://www.dualshockers.com/2014/04/17/playstation-app-1-70-update-also-coming-brings-ability-to-upload-your-profile-picture-from-mobile/
http://cdn.dualshockers.com/wp-content/uploads/2014/04/10256720_10202955462183715_3992299888538801568_o-670x376.jpg

Christos33
18-04-2014, 01:28
Aυτό που λες το έχω ποστάρει πριν κανένα τετράμηνο,
για ανέβασμα στο youtube μιλάω απ'ευθείας από την κονσόλα όπως στο xbone.

Το καλαβα μετα οτι δεν υπηρχε να μην το ηξερες :a050:.....οσο για το αλλο θα βολευε απιστευτα, αλλα καποιος λακος υπαρχει εδω κατι θελουν να προωθήσουν (ετσι πιστευω εγω).....καλη η συνδεση με το FB αλλα σαν το youtube δεν υπαρχει καλυτερο.
Οσο για το sharefactory αυτο επρεπε να υπηρχε απο την αρχη δεν ειναι δυνατον να πρεπει να ανεβασεις 15 λεπτα βιντεο και μετα να το κατεβασεις στο pc να το επεξεργαστης και να το ανεβασεις μετα οπως θες......βεβαια αν ποτε μπορεσεις να παρεις το βιντεο που θες γιατι δεν δουλευει ποτε σωστα (το πατας τωρα και βγαζει βιντεο 3 ωρες πριν).

odytsak
18-04-2014, 03:14
Εφ'όσον θα παίρνουμε με USB το βίντεο πλέον έχει λυθεί το θέμα,
το ανεβάζουμε στο youtube από το pc και μάλιστα χωρίς την παραιτέρω συμπίεση του Facebook όπως πολύ σωστά έθεσε ο Kapa.

Lefteris_X
18-04-2014, 09:34
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. (υγεία πάνω απ' όλα)

απ' όσο είδα στο video, πλέον θα μπορείς να το ανεβάσεις στο youtube απευθείας μέσω PS4, και όχι μέσω FaceBook ---> και από εκεί στο YT όπως το κάναμε μέχρι σήμερα.

Παράλληλα, όσοι δεν καλύπτονται από τις editing διεργασίες που θα προσφέρει το sharefactory, θα μπορούν να αντιγράψουν το βίντεο σε ένα USB εξωτερικό stick/σκληρό δίσκο, ώστε να το μεταφέρουν σε PC/Mac/Linux και να χρησιμοποιήσουν όποιο εργαλείο editing επιθυμούν.

αν και θα έπρεπε εξ αρχής να τα είχαμε αυτά (είπαμε και πριν μήνες: το Playstation Dynamic Menu / PDM το λάβαμε σε beta μορφή)..........κάλλιο αργά παρά ποτέ.

odytsak
18-04-2014, 11:28
απ' όσο είδα στο video, πλέον θα μπορείς να το ανεβάσεις στο youtube απευθείας μέσω PS4, και όχι μέσω FaceBook

Προσπαθώ ρε θηρίο να εντοπίσω στο video αυτό που λες αλλά δεν τα καταφέρνω. :P


https://www.youtube.com/watch?v=MxsdLYIYsH8

Lefteris_X
18-04-2014, 12:04
λολ έχεις απόλυτο δίκιο Οδυσσέα, μάλλον το πρωινό ξύπνημα σε συνδυασμό με το ξενύχτι μετέτρεψε τα αληθινά στοιχεία, σε όνειρα Ανοιξιάτικου πρωινού :D

δεν το λέει ευθέως η Sony "όχι, δεν θα ανεβάζετε οι χρήστες απευθείας στο youtube", αλλά το λέει πλαγίως (από το επίσημο αμερικάνικο) "Once you’re done with your masterpiece, you can easily share your SHAREfactory videos to Facebook, or export them to an external USB storage device to upload them elsewhere"......άρα, δυστυχώς το youtube απευθείας μένει εκτός, αλλά επιτέλους μπορούμε να έχουμε το βίντεο σε stick ώστε να το κάνουμε ότι θέλουμε.

πάντως........αν είναι "έξυπνη" η Sony (δυσκολάκι βέβαια), θα μπορούσαμε με το SHAREfactory να κάναμε ότι edit θέλαμε (και μετά save as πχ. test_1.mp4 στον σκληρό του PS4)........και κατόπιν, μέσω του browser να πηγαίναμε στο youtube και από εκεί να το ανεβάζαμε - αφού ήδη υφίσταται ως mp4 στον σκληρό (όπως το κάνουμε δηλαδή με τους browser στους υπολογιστές).

wishful thinking ίσως........αλλά εδώ που τα λέμε, άνετα θα μπορούσε να το υποστηρίξει αυτό η Sony. ΑΝΕΤΑ (από πλευράς λογισμικού).

odytsak
18-04-2014, 12:57
Kαι να υπήρχε αυτή η επιλογή είναι τόσο ο χάλια ο browser του PS4 που πάλι από το PC θα καταλήγαμε για ανέβασμα στο youtube. :P

Lefteris_X
18-04-2014, 14:50
ναι όντως, ο browser του PS4 για τα σημερινά δεδομένα θεωρείται μέτριος έως κακός. Αν συνυπολογίσουμε κιόλας την έλλειψη υποστήριξης του trackpad για την κίνηση του pointer, ουσιαστικά περιορίζοντάς την μόνο μέσω του joystick στο DS4, τότε θα έλεγα ότι ο browser και η χρηστικότητά του είναι ένα άθλιο κατασκεύασμα. Βάζω και το κερασάκι στην τούρτα: ενώ μπορεί ο browser να "δει" (codepage) κανονικά χαρακτήρες ελληνικών, παρά ταύτα να γράψουμε με ελληνικά δεν γίνεται (σε ποστ κλπ)..........


ΥΓ: Ας μην αναφερθώ στο χιλιοειπωμένο από εποχές PS3 (και στα @@ της η Sony Japan), που είναι η υποστήριξη ελληνικής γραμματοσειράς στο virtual keyboard (ή και σε USB keyboard) στο PS4 PDM. Προσοχή, ξαναλέω για να μην μπερδευτεί κανείς: όχι να μεταφραστεί το PDM στα ελληνικά πχ. "Κατάστημα, Ειδοποιήσεις, Μηνύματα, Φίλοι, Συζητήσεις κλπκλπ", αλλά το πληκτρολόγιο που εμφανίζεται όταν θέλεις να στείλεις ένα PSN μήνυμα ή όταν θες να γράψεις σχόλια στο PSN ID σου ή όταν ποστάρεις κάτι στον browser, να έχει επιλογή να αλλάζει μεταξύ αγγλικών/ελληνικών. Τεχνικά ήδη υποστηρίζεται, αφού ο browser (από εποχές PS3) προβάλλει ελληνικά μια χαρά, το "γιατί;" όμως ακόμα δεν μπορούμε να γράψουμε, ουδείς γνωρίζει. Ελπίζω αυτός ο άκρατος στ@@δισμός να σταματήσει κάποια στιγμή, διότι επαναλαμβάνω: τεχνικά είναι ήδη σχεδόν έτοιμο, έναν προγραμματισμό κάποιων εργατοωρών χρειάζεται (αμελητέος για τα resources της Sony Japan) και τίποτε άλλο.

odytsak
18-04-2014, 15:24
Συνεχίζεις βλέπω τα όνειρα Ανοιξιάτικου πρωινού :D

djpar
18-04-2014, 16:52
ο browser ειναι μια χαρα για την χρηση που του κανω, περιμενω να μπω σε αγωνα στο kz και τσουπ μπαινω και λιγο forum ας πουμε, στην τελικη περισσοτερες πωλήσεις εχουν τα κινητα με τους browser να ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση.
Οσο για το να σωζει mp4 αν σου το εκανε αυτο θα μπορουσες εσυ να βλεπεις κατεβασμενες ταινιες ευκολα και προς το παρον cinavia δεν εχουν βαλει ΑΡΑ λεω μηπως γιαυτο δεν το κανει ακομα?

Nek_Food
18-04-2014, 19:35
Για τον browser...

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ = IT'S WORTHLESS

odytsak
18-04-2014, 19:45
Nα ήταν μόνο αυτό στο browser του PS4 καλά θα ήτανε. :P

djpar
18-04-2014, 19:59
κραζετε αλλα δεν απαντατε σε αυτο που λεω, εχετε/εχουμε ολοι κινητα android-iphone κτλ αλλα δεν σας πειραζει που ο browser ειναι αθλιος τοσα χρονια.
ο browser ειναι μια χαρα δεν βλεπω κατι να του λειπει

Leon_DiZ
18-04-2014, 20:52
κραζετε αλλα δεν απαντατε σε αυτο που λεω, εχετε/εχουμε ολοι κινητα android-iphone κτλ αλλα δεν σας πειραζει που ο browser ειναι αθλιος τοσα χρονια.
ο browser ειναι μια χαρα δεν βλεπω κατι να του λειπει

Αναλόγως το κινητό, και τα δυο λογισμικά έχουν καλούς browsers χρόνια τώρα.

djpar
18-04-2014, 21:46
o dolphin που θεωρειται ο καλυτερος για android τραβαει αρκετα κολληματα και δεν ειναι τοσο καλος οσο ο browser του ps4 και στην τελικη το να εχει καλο browser το κινητο ειναι must ενω το ps4 δεν ειναι και τοσο

james9
18-04-2014, 23:09
Εξαρτάται κ το κινητό. Ο Chrome στο note 2 δεν έχει κολλήσει ποτέ κ είναι μακράν καλύτερος από τον browser του ps4

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Starlord
18-04-2014, 23:25
Συμφωνώ και μάλιστα μέχρι και ο Firefox για κινητά είναι πολύ καλός.

Kapa
19-04-2014, 01:41
Προσωπικά χρησιμοποιώ chrome και είναι άριστος.

Προσωπικά δεν έχω παράπονο από τον browser του ps4, γιατί δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Kkritikos
19-04-2014, 07:09
http://www.behindgames.com/ps4-dev-kit-system-screenshots-update-1-72/#