PDA

View Full Version : Cruis'n Wii vs. Cruis'n N64! Μας δουλεύει η Nintendo?



NonBorn
16-12-2007, 13:29
"From N64 cars to Wii bikinis, how has the series evolved?"

28956

desperate_gamer
16-12-2007, 15:58
Τι άλλες βλακείες θα δουν τα ματάκια μας... Εντωμεταξύ σε κάποια σημεία, αν δεν είχε από κάτω ποιό είναι το wii και ποιό το N64, άνετα τα μπερδεύεις (οκ, ίσως υπερβάλω αλλά τα γραφικά του Wii είναι μακράν χειρότερα από οποιοδήποτε GT στο PS2!! Έλεος!)

vasses
17-12-2007, 01:52
Ayto to wii einai o viasmos tou gaming pio kakogousto mixanima den exei vgei opos kai ta proigoumena tis nintendo sto idio epipedo , oso gia tis poliseis ta morakia pou to agorazoune apoteloune ena sevasto meros tis agoras , poios sovaros gamer asxoleitai me tin nintendo mono ilikies mexri 12 eton to 90% ton games tou einai gia prosxolikes ilikies

desperate_gamer
17-12-2007, 15:25
Δυστυχώς ξεχνάς τους casual gamers που βλέπουν motion sensor και νομίζουν ότι είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Έχει και τα χαζούλικα παιχνιδάκια και χαίρονται οι γιαγιάδες και οι παππούδες που παίζουν με τα παιδιά τους κάτι απλό και "cool". Είναι και πολύ φτηνό. Γενικά η Nintendo ανοίχτηκε σε μια ολοκαίνουργια αγορά, εξού και η επιτυχία του Wii.

Ίσως κρίμα για τη Sony γιατί κι αυτή όταν είχε βγάλει το PSOne άνοιξε καινούργιους δρόμους στην αγορά του gaming. Πιστεύω με παιχνίδια σαν το Uncharted, το μυστηριώδες Africa αλλά και το Home, μπορεί να το καταφέρει αυτό και με το PS3. Κρίμα που δεν αναγνωρίζονται τόσο τα επιτεύγματά της.

tasioskis
17-12-2007, 15:36
μπα εγω ειδα μια μικρη διαφορα στις γυναικες, η μια ειναι 25 και η αλλη 35, μπορει να εχουν χρισημοποιησει τις ιδιες, κανεις δεν ξερει.

hakoo
17-12-2007, 22:29
Το wii προσωπικα μου προκαλει γελιο. Και δεν εχω ιχνος προκαταληψης εναντιον της Nintendo. Eχω απολαυσει Ν64 και σεβομαι πολυ ορισμενα πραγματα που εχει κανει, επισης αναγνωριζω την προσφορα της στον χωρο.
Φυσικα ο δρομος που εχει παρει δεν μπορει παρα να προκαλει θλιψη σε ολους τους hardcore gamers (ημαρτον τωρα υπαρχουν και οι casual :notsay:), ειτε ειναι φιλοι της nintendo ειτε οχι.
Πολλοι εκφραζουν αποψη για το wii χωρις καν να το εχουν δει/δοκιμασει. Εχω περασει αρκετη ωρα με το wii ενος φιλου, ειλικρινα ηταν απο τις πιο βαρετες gaming στιγμες που εχω περασει.
Το οτι η Nintendo εχει εξελιχθει σε μια απο τις πιο κερδοσκοπικες εταιριες του χωρου ειναι προφανες, το δειχνουν τα παντελως αδιαφορα παιχνιδια που κυκλοφορει σωρηδον (απο αθλια ports του ps2 μεχρι το παιχνιδι που ειδαμε παραπανω στο videaki), με σπανιες αναλαμπες τυπου mario galaxy, που παρεπιπτοντως αν και ποιοτικο παιχνιδι δεν με απασχολει.
Πιστευω πως το wii συνολικα σαν εγχειρημα δεν απασχολει τους περισσοτερους hardcore gamers και πολυ περισσοτερο οσους τυγχανουν να ειναι και ενηλικες, αν και καποιοι ισως ενοχληθουν με αυτο το σχολιο.

vasses
17-12-2007, 22:39
Hakoo exeis dikio poios sovaros gamer apo 15 eton kai pano pairnei wii an valeis ta games tou na ta dei kapoios pou den einai sxetikos me to gaming tha se parei me tis lemonokoupes kai tha se korodeyei , aporo pos tolmane na diafimisoune auto to ektroma kai na to sugkrinoune me to ps3 kai malista na to parousiazoune mia xathia kai to ps3 mia xontri telika exoune poli thrasos merikoi.
:fryingpan::fryingpan::fryingpan::fryingpan::fryin gpan::fryingpan::fryingpan::fryingpan:

gepe13
17-12-2007, 22:51
εχει πιο ωραια γραφικα το checkpoint στην εκδοση για wii :)

georgios
18-12-2007, 12:31
posoi apo sas exun wii? i apantisi ine profanis. pedia i nintendo exi kani poli sosta kapia pramata. sto parakato thread ta anafero. giati i sizitisi gia ena metrio pexnidi den exi kamia sxesi me tin konsola genikotera

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=27496#post27496

gepe13
18-12-2007, 14:46
Γιωργο εχω εγω wii και το τρωει η σκονη τα μονα παιχνιδια που αξιζαν ηταν το mario galaxy και το metroid τιποτα αλλο ...δεν μετανιωσα που το πηρα αλλα ενα ειναι σιγουρο δεν το πηρα για κονσολα νεας γενιας το πηρα για τρια τεσσερα συγκεκριμενα παιχνιδια ...το μηχανημα δεν πρεπει να συκρινετεται με τις νεες κονσολες ειναι 2 γενιες πισω και ο χειρισμος δεν ειναι αυτο που διατυμπανιζει η nintendo εχει πολλα προβληματα εχεις παιξει και το ξερεις ....
για μενα παει καλα σε πωλησεις γιατι ειναι φθηνο και μπορει ο καθενας να το αποκτησει και να λεει οτι εχει κονσολα νεας γενιας αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας το wii δεν προσφερει συγκινησεις(ουτε σαν μηχανημα ουτε για τον χερισμο του) , δεν σε γεμιζει σαν gaming εμπειρια ειναι πολυ λιγο ...

georgios
18-12-2007, 14:57
Γιωργο εχω εγω wii και το τρωει η σκονη τα μονα παιχνιδια που αξιζαν ηταν το mario galaxy και το metroid τιποτα αλλο ...δεν μετανιωσα που το πηρα αλλα ενα ειναι σιγουρο δεν το πηρα για κονσολα νεας γενιας το πηρα για τρια τεσσερα συγκεκριμενα παιχνιδια ...το μηχανημα δεν πρεπει να συκρινετεται με τις νεες κονσολες ειναι 2 γενιες πισω και ο χειρισμος δεν ειναι αυτο που διατυμπανιζει η nintendo εχει πολλα προβληματα εχεις παιξει και το ξερεις ....
για μενα παει καλα σε πωλησεις γιατι ειναι φθηνο και μπορει ο καθενας να το αποκτησει και να λεει οτι εχει κονσολα νεας γενιας αλλα μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας το wii δεν προσφερει συγκινησεις(ουτε σαν μηχανημα ουτε για τον χερισμο του) , δεν σε γεμιζει σαν gaming εμπειρια ειναι πολυ λιγο ...

o xirismos sta shooter parola ta provlimata tu ine poli kaliteros apo ta pad. o back to basics xirismos xoris kubia se kapia pexnidia ine foveros. ksekinisame me 1 kubi sto atari ke tora exume ftasi sta 12 sto ps3 mazi me tus moxlus pu patiunte.

leme oti to wii exi mono 2 pexnidia. posa pexnidia aksizun pragmatika sto ps3? ena to motorstorm meta to xaos. shooter me pad pernun ena megalo X. ta pezo otan den exo kati alo ala den ta theoro kati aksiologo

PDS
18-12-2007, 15:02
shooter me pad pernun ena megalo X. ta pezo otan den exo kati alo ala den ta theoro kati aksiologo

Για σενα.
Και ανηκεις σιγουρα την μειοψηφια των ps3 users oσον αφορα την αποψη σου για τον χειρισμο με pad.Οποτε δεν περνουν Χ τα ps3 shooters για τους περισσοτερους:)

TopGunZ
18-12-2007, 15:09
Το έχω κι εγώ ρε Γιώργο αλλά πέρα από Paper Mario, Galaxy & Metroid (Zelda άθλιο) όλα τα άλλα είναι μετριότητες και πίστεψέ με έχω παίξει αρκετά. Το μηχάνημα είναι φοβερό για παρέα αλλά ως εκεί, λίγα πράγματα θα σε κάνουν να γυρνάς ξανά και ξανά. Α ναι το VC είναι όντως όλα τα λεφτά :P

gepe13
18-12-2007, 15:21
o xirismos sta shooter parola ta provlimata tu ine poli kaliteros apo ta pad. o back to basics xirismos xoris kubia se kapia pexnidia ine foveros. ksekinisame me 1 kubi sto atari ke tora exume ftasi sta 12 sto ps3 mazi me tus moxlus pu patiunte.

leme oti to wii exi mono 2 pexnidia. posa pexnidia aksizun pragmatika sto ps3? ena to motorstorm meta to xaos. shooter me pad pernun ena megalo X. ta pezo otan den exo kati alo ala den ta theoro kati aksiologo

Ενα κουμπι στο atari με δυο γραμμες και ενα κυκλο για γραφικα ειναι λιγο αστοχη η συγκριση με τα σημερινα δεδομενα και παιχνιδια ...μονο το motostorm αξιζει στο ps3 ? warhawk ,uncharted,unreal και παιχνιδια στο store πολυ πιο φρεσκα απο την virtual console που αν και ξυπναει αναμνησεις ειναι μια απο τα ιδια και ειναι και πανακριβα ....αυτο το gaming προσφερει η nintendo που εχει μεινει πισω δυστυχως για οσους ασχολουνται καιρο με το αθλημα ...για μενα θα επρεπε να μπει σε διαφορετικη κατηγορια αυτη η κονσολα

ακομα και το mario galaxy θα ηταν πιο καλο με κλασικο pad παρα με το wii mote

TopGunZ
18-12-2007, 15:24
εγώ πάλι σούτερ αν δεν έχω μοχλάκι....δεν μπορώ...το μετρόιντ κάτι πάει να κάνει...

georgios
18-12-2007, 16:19
sigura exis to wii? mipos den exis to mario galaxy?


ακομα και το mario galaxy θα ηταν πιο καλο με κλασικο pad παρα με το wii mote

gepe13
18-12-2007, 16:32
Γιωργο θα με τρελανεις ? θα βαλω μαυρο σωβρακο θα παρω αγκαλια το wii μολις παω σπιτι και θα σου στειλω φωτογραφιες (αφου με περνας για φαντασμενο δωδεκαχρονο).....θελεις να μου πεις πως ηταν απαραιτητο το wii mote για το mario? γιατι ? για να μαζευω τα αστερακια απο την οθονη ? για να πηδαει και να στριφογυριζει ο mario ? για να πεταω απο πλανητη σε πλανητη ? για να ταιζω τα αστερακια ? ή για τα mini games ? ολα αυτα δεν γινονται με το pad και πιο συγκροτημενα ? αναγκαστηκαν να βαλουν καποιες λειτουργιες του wii mote για να δικαιολογησουν την υπαρξη του μη τρελαθουμε ...

georgios
18-12-2007, 18:01
simfono apolita. ala ke etsi opos ine duleui apsoga. den nomizo oti xani sto paramikro. auto ithela na po. ase pu sto i voithia tu deuteru pexti sto coop me to wiimote ine poli xrisimi merikes fores

gepe13
18-12-2007, 18:44
Γιωργο συμφωνουμε σου ειπα και πριν δεν εχω μετανιωσει που το πηρα αλλα για μενα το wii ειναι κατι σαν το αλλατοπιπερο απλα συμπληρωνει το φαγητο

hakoo
18-12-2007, 19:43
Παιδια, επειδη ακουω συνεχως το επιχειρημα VC, απλα μια παρατηρηση. Δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιειται σαν λογος αγορας μιας next-gen κονσολας. Tα παιζεις ανετα σε emulator, δεν χρειαζεται να αγορασεις wii. Τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για το ps store, με καποιες διαφορες προς το καλυτερο φυσικα.
Σχετικα με τον χειρισμο, ειναι εντελως υποκειμενικο. Εμενα δεν με εχει ενοχλησει ποτε το sixaxis ειτε παιζω shooters, ειτε πχ oblivion, που ειναι κατ' εξοχιν rpg για pc. Ισα ισα, πιστευω οτι ειναι καλυτερη εμπειρια.

georgios
18-12-2007, 21:35
ke mena den me endiaferi katholu to VC. ego sigura den to exo anaferi pote. ipa arketa ala omos.

oso gia to xirismo, i diafora ine sti stoxeusi. fisika den tha dis diafora se racing ke rpg. sti stoxeusi omos apla ine xiroteros me pad. tha gini emfanes sto unreal. oloi tha organothun me keyboard mouse


Παιδια, επειδη ακουω συνεχως το επιχειρημα VC, απλα μια παρατηρηση. Δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιειται σαν λογος αγορας μιας next-gen κονσολας. Tα παιζεις ανετα σε emulator, δεν χρειαζεται να αγορασεις wii. Τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για το ps store, με καποιες διαφορες προς το καλυτερο φυσικα.
Σχετικα με τον χειρισμο, ειναι εντελως υποκειμενικο. Εμενα δεν με εχει ενοχλησει ποτε το sixaxis ειτε παιζω shooters, ειτε πχ oblivion, που ειναι κατ' εξοχιν rpg για pc. Ισα ισα, πιστευω οτι ειναι καλυτερη εμπειρια.

TopGunZ
20-12-2007, 09:54
Εγώ πάλι θεωρώ το VC από τα καλύτερα στοιχεία του Wii, μια χαρούλα παίζαμε τις προάλλες διπλό Street Fighter 2 Hyper Turbo στη 32άρα :P

NonBorn
20-12-2007, 13:17
Εγώ πάλι θεωρώ το VC από τα καλύτερα στοιχεία του Wii, μια χαρούλα παίζαμε τις προάλλες διπλό Street Fighter 2 Hyper Turbo στη 32άρα :P

Μη μου τα λες αυτά γιατί ακόμα περιμένω το street fighter στο PSN! :banghead::banghead::banghead:

TopGunZ
20-12-2007, 15:33
Χαντόοοοκεν!!!!......Σόνικ μπουμ!!!