PDA

View Full Version : PlayStation 4 FAQ



odytsak
26-10-2013, 12:40
edit:
PS4: The Ultimate FAQ - Το Απόλυτο FAQ (http://bit.ly/Hfiwiy)

Στα Ελληνικά! Μεταφρασμένο ... όλο! Μόνο στα Αγγλικά και στα Ελληνικά υπάρχει προς το παρόν! Enjoy! ;)

djpar
27-10-2013, 11:41
βεβαια δεν λενε οτι πρεπει να εισαι sign in για να παιξεις τα παιχνιδια αν τα παιζεις απο αλλη κονσολα...

WolfRathmA
31-10-2013, 01:35
Μπορώ να ακούσω CD ήχου χρησιμοποιώντας το PS4 σύστημα;
Όχι, το σύστημα PS4 δεν υποστηρίζει CD ήχου.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το PS4 σύστημα για αναπαραγωγή MP3 αρχείων?
Όχι.


DA FUCK??? WHY?

michael92
31-10-2013, 01:46
Επίσης τέλος και στους media servers. Βέβαια με τα κλειδώματα τύπου cinavia το streaming ήταν ανάπηρο οπότε δεν θα μας λείψει. Μόνο DLNA.

WolfRathmA
31-10-2013, 01:49
Ουτε DLNA υποστηρίζει!

Kkritikos
31-10-2013, 08:17
Καλημερα,ξερουμε τι γινεται με τα dlc?δλδ εαν τα αγορασουν δυο ατομα στο account του ενος,θα μπορει κ ο αλλος απο το δικο του account(εφοσον εχει το account του πρωτου στην κονσολα του και τα εχει κατεβασει κ αυτος) να τα παιζει online?

Slay
31-10-2013, 09:42
Tι ανοησιες ειναι παλι αυτες? ακου εκει δεν παιζει mp3 και δεν εχει dnla, παλι καλα που δεν σκοπευα να πουλησω το ps3.

hakoo
31-10-2013, 12:46
Aυτο που δεν εχω δει/διαβασει πουθενα (ουτε σε αυτο το mega FAQ) ειναι τι ακριβως ισχυει με τα video captures και τα screengrabs που μπορεις να παρεις απο το ps4. Mπορεις να τα αποθηκευσεις στον σκληρο η σου δινει μονο την δυνατοτητα να τα κανεις share σε social media και αυτο ηταν?
Sorry αν εχει απαντηθει καπου και δεν το εχω παρει χαμπαρι.

Lefteris_X
31-10-2013, 12:56
όχι, ευτυχώς, έχει αναφερθεί πιο παλιά, από επίσημα χείλη (Yoshida νομίζω ή Cerny) ότι θα μπορείς να τα κάνεις export (εικόνες / βίντεο) για επεξεργασία πχ. με photoshop / premiere / Final Cut προγράμματα.

Εκτός και αν αποφάσισαν με stealth τρόπο να το ακυρώσουν και αυτό, απλά δεν μας το έχουν πει ακόμα. Τι άλλο να πω πια; Κοινώς χάνω σιγά-σιγά την εμπιστοσύνη μου σε κάθε τι που ξεστομίζεται από επίσημα στόματα.

hakoo
31-10-2013, 13:19
Δεν απανταει ξεκαθαρα βεβαια αν μπορεις τουλαχιστον να το σωζεις στον σκληρο του ps4, κατι μου λεει οτι ουτε καν αυτο δεν θα σε αφηνει να κανεις.
Δεν θυμαμαι παντως παιδια να ειχαν επιβεβαιωσει ποτε κατι σε σχεση με αυτο το θεμα, προσωπικα απο την αρχη που αρχισαν με το facebook το ειχα μυριστει οτι αυτη η λειτουργια του share θα ειναι για τα social media και το τζερτζελο που θα αυξησει την αναγνωρισιμοτητα του brand και θα ενισχυσει την κοινοτητα των online gamers παρα για τον ιδιο το χρηστη να εχει το υλικο του τουλαχιστον στον σκληρο του.
Κοινως να φαινεται στο facebook και στα social media το ps4 απο δω κι απο κει, αυτο τους ενδιαφερει.
Aν επιβεβαιωθει οτι ουτε στον σκληρο δεν μπορεις να τα αποθηκευσεις μιλαμε για μεγαλη γελοιοτητα, μια αχρηστη λειτουργια στην ουσια.

Slay
31-10-2013, 13:20
Κωλοτούμπα ή μου φαίνεται; Γιατί κι εγώ άλλα θυμάμαι ότι μας έλεγαν παλιότερα, εκτός αν με γελάει η μνήμη μου...

μαλλον σε γελαει η μνημη σου, το συγκεκριμενο ηταν απο τις ερωτησεις που ειχα υποβαλει στο θεμα που ειχε ανοιξει ο λουκας για τις ερωτησεις στον Cerny, που τελικα δεν ειδαμε ποτε, επισης εαν διαβαζω καλα ακομα και το sharing που λεει για το Facebook, θα ειναι διαθεσιμο αργοτερα.... κριμα πολυ θα ηθελα να μπορουμε να κανουμε video reviews , ισως και να το κανουν επιτηδες ετσι για να μην στερησουν το πλεονεκτημα απο τα μεγαλα sites.

Lefteris_X
31-10-2013, 13:23
ΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; άντε γαμηθείτε.

ρε συ psx3, κι εμένα η μνήμη μου θυμάται χαρακτηριστικότατα, πως από επίσημα στόματα δηλώθηκε αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ.

Τώρα όπως πολύ σωστά καυτηριάζεις, έχουμε άλλη μια κωλοτούμπα. ΤΕΡΑΣΤΙΑ μάλιστα. Αλλά με δικαίωμα "έφεσης" = θα προσθέσουμε αυτή τη δυνατότητα σε μελλοντικό system update.

Ε, λοιπόν κυρία Sony σου έχω μια πρόταση: επειδή με έπεισες πριν μήνες να σκάσω 400 ευρώ για ΟΛΑ όσα δήλωσες ότι κάνει το PS4..........αλλά τελικά η αλήθεια είναι ότι ΘΑ τα κάνει (και ίσως κιόλας, όχι στα σίγουρα), ενώ κάποιες άλλες δυνατότητες λείπουν..........τότε κι εγώ να σου δώσω 250/300 ευρώ ΜΟΝΟ και όταν θυμηθείς / φιλοτιμηθείς να δώσεις ΟΛΑ όσα υποσχέθηκες σαν στάνταρντ, τότε να σου δώσω κι εγώ τα υπόλοιπα 100-150 ευρώ.

Δίκαιο δεν είναι;

¶ σιχτήρι για άλλη μια φορά.

Nek_Food
31-10-2013, 13:26
Καλά μην ανησυχείτε και πολύ... Νιώθω ότι και αυτών το μάτι έχει φοβηθεί με τις αντιδράσεις του κόσμου και το έχουν δείξει. Νομίζω ότι αμφότερες προσπαθούν να κρατήσουν όσο το δυνατόν πιο ευχαριστημένο γίνεται τον κόσμο, ίσως να φοβούνται ότι ακόμη και το παραμικρό θα κοστίσει σε τεράστιες απώλειες και ενδεχομένως ο χαμένος αυτού του launch παραθύρου να χάσει τελείως το παιχνίδι. Οι οικονομίες πάνε χάλια και πλέον ξέρουν ότι ο κόσμος δεν μπορεί να επενδύσει σε δύο ή τρεις κονσόλες όπως την προηγούμενη γενιά, οπότε όποιος μένει απέξω από νωρίς (βλ. Wii U) μάλλον θα τον τρώει η μαρμάγκα εντελώς. Κάποιοι περιορισμοί λογικά θα αρθούν και θα γίνει σχετικά άμεσα με κάποιο update. Οπότε θεωρώ ότι οι άμεσες και έντονες αντιδράσεις από μέρους μας, όσο υπερβολικές και να φαίνονται δείχνουν ότι θα έχουν αποτελέσματα.

djpar
31-10-2013, 14:21
Κάτσε ρε εγώ που θέλω να ανεβάσω gameplay στο youtube τι γίνεται...μόνο στο fb κάνει share;

Slay
31-10-2013, 18:44
Μαλλον ενθαρυντικα νεα, αλλαξαν το blog (τουλαχιστον στα αγγλικα που το κοιταξα) και πλεον λεει τα εξης:

Will I be able to play MP3s on the PS4 system? No.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities

Will the PS4 system support media servers or DLNA support in order to stream videos or movies from a home PC?
The PS4 system does not support client functionality for media servers.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities

Daytime Dreamer
31-10-2013, 19:05
Μαλλον ενθαρυντικα νεα, αλλαξαν το blog (τουλαχιστον στα αγγλικα που το κοιταξα) και πλεον λεει τα εξης:

Will I be able to play MP3s on the PS4 system? No.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities

Will the PS4 system support media servers or DLNA support in order to stream videos or movies from a home PC?
The PS4 system does not support client functionality for media servers.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities

¶λλες αλλαγές υπάρχουν να ανανεώσω και εγώ το Ελληνικό?

Δουλεύει το video upload στο Facebook, το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Slay
31-10-2013, 19:31
δεν προσεξα αλλες αλλαγες λουκα, μονο στα θεματα που καινε σημερα.

Daytime Dreamer
31-10-2013, 19:35
δεν προσεξα αλλες αλλαγες λουκα, μονο στα θεματα που καινε σημερα.


Τις έκανα και εγώ thanks :)

michael92
31-10-2013, 21:03
Ποιος το χέζει το facebook; Θέλουμε youtube/twitch άκου εκεί facebook -_-

Επίσης άμα δεν έχουμε πρόσβαση στο RAW αρχείο, δεν έχει νόημα καν να υπάρχει video recording.

psx3
31-10-2013, 21:16
Όταν λες RAW εννοείς uncompressed; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι μιλάμε για H.264 video... RAW μου φαίνεται too much, δεδομένου ότι το bandwidth του σκληρού είναι περιορισμένο.

Προσωπικά θα ήθελα την επιλογή να απενεργοποιώ το recording. Αν δεν έχω σκοπό να ανεβάσω video, τσάμπα θα κουράζεται ο σκληρός...

Nek_Food
31-10-2013, 21:42
Βασικά δεν γραφει συνέχεια, αλλά μόνο όταν το επιλέξεις εσύ. Έχουν ήδη πει ότι το πλήκτρα share εχει τριπλή λειτουργία, απλό πάτημα για φωτογραφία, διπλό για βίντεο και παρατεταμένο για τις επιλογές - μενού share. Όλα τα αυτά σαν επιλογές ειναι customizable ανάλογα τις προτιμήσεις σας. Επίσης, δεν θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις share οποιοδήποτε σημείο στο παιχνίδι αλλά μόνο όσα οι ίδιοι οι devs επιτρέπουν, προφανώς για αποφυγή spoiler κλπ.

Lefteris_X
31-10-2013, 21:44
όχι αποκλείεται να εννοεί raw ασυμπίεστο, καθώς για 1-2 λεπτά 1080p@60 θα χρειάζονταν τουλάχιστον 1-2GB σκληρού δίσκου, χώρια ότι το transfer rate κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επαρκεί, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις.

Μάλλον ως "raw" εννοεί, αυτό που είχε πει η Sony πριν μήνες, και καλά κάνουμε και το θυμόμαστε αμφότεροι psx3, ότι δηλαδή το βίντεο recording που θα κάνει το PS4, να μπορείς να το κάνεις export αναλλοίωτο για εξωτερική επεξεργασία / upload όπου θες.

Ε, μετά τις τελευταίες σκατοκαλύψεις, εχμ σόρρυ αποκαλύψεις / διευκρινήσεις, όχι δεν θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Dikakom
31-10-2013, 21:45
Όσον αφορά το twitch αν και στην αρχή είχαν αναφέρει το ustream στην Ε3 είπανε και για twitch, αλλα στη παρούσα φάση εχω μπερδευτεί με το το ισχύει και τι οχι. Δυστυχως θα έπρεπε να μπορούμε να επεξεργαστούμε το αρχείο βίντεο και θα συμφωνήσω με τον Slay πως τα video reviews θα γινόταν περισσότερο προσιτά.


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

psx3
31-10-2013, 21:58
Βασικά δεν γραφει συνέχεια, αλλά μόνο όταν το επιλέξεις εσύ. Έχουν ήδη πει ότι το πλήκτρα share εχει τριπλή λειτουργία, απλό πάτημα για φωτογραφία, διπλό για βίντεο και παρατεταμένο για τις επιλογές - μενού share. Όλα τα αυτά σαν επιλογές ειναι customizable ανάλογα τις προτιμήσεις σας. Επίσης, δεν θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις share οποιοδήποτε σημείο στο παιχνίδι αλλά μόνο όσα οι ίδιοι οι devs επιτρέπουν, προφανώς για αποφυγή spoiler κλπ.
Αυτό που έχω καταλάβει από το FAQ είναι ότι θα γράφει πάντα τα τελευταία 15 λεπτά gameplay στον σκληρό, είτε θες να κάνεις upload, είτε όχι. Με το share θα κάνεις upload σε social media.

Όπως και να' χει, χρειάζεται περισσότερη παραμετροποίηση. Όχι μόνο επιλογή on/off, αλλά και video recording άνω των 15 λεπτών για όσους ασχολούνται με video reviews.

Lefteris_X
31-10-2013, 22:14
ακριβώς, αυτό κι εγώ διάβασα, ξεκάθαρα το έλεγε.

Η εγγραφή γίνεται ασταμάτητα (για την ακρίβεια, δεν λέει ότι το καταγράφει στον σκληρό, για αυτό και πάει το μυαλό μου ότι το recording μάλλον τρώει αρκετή RAM από τα 3,5BGB για το OS).......απλώς όταν πατάς το κουμπί, ξεκινά η καταγραφή των επόμενων 15 λεπτών (άλλο εγγραφή στην RAM άλλο καταγραφή στον σκληρό). Βέβαια, υπάρχει και κάτι άλλο τώρα που σκέφτηκα: το πάτημα του κουμπιού, ξεκινά την καταγραφή στον σκληρό των 15 λεπτών που θα ακολουθήσουν ή απλώς σου δίνει πρόσβαση στα ήδη καταγεγραμμένα 15 λεπτά που πέρασαν;

ΡΕ ΣΟΝΥ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΦΩΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.

εμετός κατάντησε αυτή η παπαροεπικοινωνία.

MajereMP44
31-10-2013, 22:17
Αν κανεις share ενα βιντεο στο facebook/youtube δεν μπορεις να το κατεβασεις μετα στο Pc σου απο εκει?Σιγουρα με απωλειες πολλες αλλα γινεται.

psx3
31-10-2013, 22:19
Η εγγραφή γίνεται ασταμάτητα (για την ακρίβεια, δεν λέει ότι το καταγράφει στον σκληρό, για αυτό και πάει το μυαλό μου ότι το recording μάλλον τρώει αρκετή RAM από τα 3,5BGB για το OS).......απλώς όταν πατάς το κουμπί, ξεκινά η καταγραφή των επόμενων 15 λεπτών (άλλο εγγραφή στην RAM άλλο καταγραφή στον σκληρό). Βέβαια, υπάρχει και κάτι άλλο τώρα που σκέφτηκα: το πάτημα του κουμπιού, ξεκινά την καταγραφή στον σκληρό των 15 λεπτών που θα ακολουθήσουν ή απλώς σου δίνει πρόσβαση στα ήδη καταγεγραμμένα 15 λεπτά που πέρασαν;
Ωχ, μην λες τέτοια, γιατί μετά θα έχει δίκιο ο Valkyre να τους κράζει για το OS memory footprint! :D

Σοβαρά τώρα, καταλαβαίνω γιατί θα μπορούσε να ισχύει αυτό (λιγότερη φθορά του σκληρού, εφ' όσον μιλάμε για non-stop recording), αλλά από την άλλη δεν θα ήταν καλύτερα να είχαμε μια επιλογή on/off και να μην τρώει πολύτιμη RAM που θα χρειαστεί για τα PS4 games του 2016-2017;

Lefteris_X
31-10-2013, 22:49
κάτι μου λέει ότι αυτό θα γίνει μελλοντικά......το on/off θεωρώ.
Αλλά το ότι θα χρησιμοποιείται η μνήμη για caching, το είχα υποπτευθεί και παλαιότερα (και το είχα καταθέσει), σκεπτόμενος ότι η Sony θα φοβήθηκε μάλλον τα bad blocks από τα συνεχή και ασταμάτητα γράψε/σβήσε, ή μάλλον καλύτερα, θα φοβήθηκε μήπως το σύστημα αρχιζε να γονατίζει με τη συνεχή πρόσβαση στον σκληρό (απασχολημένη κεφαλή/ες συνεχώς), ενώ την ίδια στιγμή το εκάστοτε game θα απαιτεί την χρήση της κεφαλής-ων για το συνεχές φόρτωμα του τίτλου από τον σκληρό.

Έτσι, με εγγραφή απευθείας στην RAM, έχει η Σονυ το κεφάλι της ήσυχο, τόσο όσο αφορά την συνολική "ροή" του συστήματος, όσο και των πιθανών bad block στον σκληρό, τουλάχιστον όχι για τον 1ο χρόνο κυκλοφορίας του PS4.

Nek_Food
31-10-2013, 22:54
Χμ... Όντως γραφει για συνεχή εγγραφή των τελευταίων 15 λεπτών. Οπότε με το κουμπί το περνάει στον δίσκο για αποθήκευση και επεξεργασία. Αν με ρωτάτε το θεωρώ άχρηστο feature για την πλειοψηφία και κυρίως για μένα και κρίμα να σπαταλούν πόρους για αυτό αν όντως φταίει (που προφανώς θα συμμετέχει) για τα 3,5GB reserved από την μνήμη για άσχετες βλακείες.

Roy
31-10-2013, 23:28
Διαβασα οτι υποστηριζει twitch. Αλλα δε μπορεις να παρεις το αποθηκευμενο αρχειο και να το βαλεις σε σκληρο δισκο, ωστε να το κανεις edit. Μαλακιες του κωλου δηλαδη.

Sorry που μιλαω ασχημα, αλλα η Sony εχει αρχισει και γινεται Microsoft, τελευταια ολο ακουω τι ΔΕΝ μπορω να κανω με το PS4. Και το video editing ειναι το πλεον βασικο. Ο καθε καημενος ανεβαζει gameplay στο youtube. Ελπιζω @Daytime Dreamer να μεταφερθουν ολα τα παραπανω στη Sony. Λογικα απο ολο τον πλανητη θα το ακουν

WolfRathmA
01-11-2013, 03:45
Μαλλον ενθαρυντικα νεα, αλλαξαν το blog (τουλαχιστον στα αγγλικα που το κοιταξα) και πλεον λεει τα εξης:

Will I be able to play MP3s on the PS4 system? No.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities

Will the PS4 system support media servers or DLNA support in order to stream videos or movies from a home PC?
The PS4 system does not support client functionality for media servers.
*We appreciate your feedback and are exploring possibilities


Μου αρεσει που σκεφτομασταν να εχουμε το PS4 και σαν Media Player και ευχομασταν να διαβαζει και mkv αρχεια! Εδω περα δε μπορει να διαβασει τα ΒΑΣΙΚΑ! Θελουμε και mkv παναθεμα με! ΑΧΑΧΑ!!!:silly:

michael92
01-11-2013, 05:52
όχι αποκλείεται να εννοεί raw ασυμπίεστο, καθώς για 1-2 λεπτά 1080p@60 θα χρειάζονταν τουλάχιστον 1-2GB σκληρού δίσκου, χώρια ότι το transfer rate κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επαρκεί, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις.

Μάλλον ως "raw" εννοεί, αυτό που είχε πει η Sony πριν μήνες, και καλά κάνουμε και το θυμόμαστε αμφότεροι psx3, ότι δηλαδή το βίντεο recording που θα κάνει το PS4, να μπορείς να το κάνεις export αναλλοίωτο για εξωτερική επεξεργασία / upload όπου θες.

Ε, μετά τις τελευταίες σκατοκαλύψεις, εχμ σόρρυ αποκαλύψεις / διευκρινήσεις, όχι δεν θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Ναι sorry το έθεσα λάθος, δεν εννοώ uncompressed αλλά το αρχικό τέλος πάντων αρχείο καθώς όπου και να το ανεβάσεις γίνεται τρελό compression, ειδικά στο youtube. Αλλά και compression να μην γινόταν το βρίσκω ηλίθιο να πρέπει να κατεβάζω το αρχείο από το facebook/youtube για να το βάλω στον υπολογιστή μου.

Πάντως όσο πάει ξενερώνω όλο και περισσότερο με το PS4. Με βλέπω να το χρησιμοποιώ μόνο για τα Sony exclusives και για όλα τα άλλα το PC. Δεν ξέρω μου κακοφαίνεται που το PS3 πρόσθετε συνέχεια features και το PS4 δεν κάνει ούτε τα βασικά.

Games παίζει; Ή θέλει και για αυτό update;

Tilemaxx
01-11-2013, 06:16
Αυτό που μπορεί να γίνεται, είναι η RAM να καταγράφει συντεταγμένες και δεδομένα των τελευταίων 15 λεπτών (και όχι raw real-time υλικό), και να τα κάνει εκ των υστέρων render όλα μαζί το σύστημα, εφ' όσον αποφασίσεις να κάνεις upload το footage.

Δεν ξέρω το κατα πόσο στέκει αυτό που είπα, αλλά κάπως έτσι καταγράφονται τα replay του Gran Turismo παραδοσιακά, αφού το αποθηκευμένο data replay αρχείο δεν ξεπερνά τα 300-400 KB. Ίσως πλέον έχουν βρεί τρόπο να χρησιμοποιούν αυτή την τεχνική και σε άλλου είδους παιχνίδια, απλά μια σκέψη.

Nek_Food
01-11-2013, 09:59
Πόσο χαρά κάναμε στην πρώτη παρουσίαση αλλά και μετά που λέγανε ότι η κονσόλα είναι σχεδιασμένη με κύριο στόχο το gaming!!! :D
Που να ξέραμε ότι εννοούσαν ανάμεσα στα άλλα ότι όλα τα media features που είχαμε συνηθίσει θα είναι disabled!!! :P

Lefteris_X
01-11-2013, 10:15
όχι ουδεμία σχέση.

1ον - δεν υφίσταται "render" στο αποθηκευμένο βίντεο εντός RAM. Κατάλαβα τι θες να πεις βέβαια και ότι χρησιμοποίησες τον όρο έτσι γενικά, εντούτοις αν θες διάβασε παρακάτω. Render, είναι ο όρος που χρησιμοποιείται για να υπολογίσουν τα τσιπ και να δημιουργήσουν τον πλήρη κόσμο γραφικών, τον οποίο συνθέτουν από τα πολύγωνα (objects / backgrounds), τις υφές, hard σκιές, φωτισμό και εφφέ. Το συνολικό "δέσιμο" όλων αυτών, σε μια τελική απεικόνιση, είναι το render.

2ον - το GTurismo, δεν έκανε save "βίντεο", αλλά συντεταγμένες όπως είπες. Ε, αυτές οι συντεταγμένες από που προκύπτουν; Από το engine του GT, επειδή ακριβώς το τι μπορεί να συμβεί στο παιχνίδι είναι πολύ συγκεκριμένο (τα μοναδικά κινούμενα μέρη είναι τα αυτοκίνητα, οπότε καταγράφονται με μαθηματικό μοντέλο μόνο οι κινήσεις αυτών). Η συγκεκριμένη τεχνική, δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα τα παιχνίδια, χώρια κιόλας ότι είναι στην προγραμματιστική ευχέρεια / δεινότητα της εκάστοτε ομάδας να το πετύχει. Η Sony όμως, θέλει ΟΛΟΙ οι τίτλοι, ανεξαρτήτως προγραμματιστικών δυνατοτήτων της εκάστοτε ομάδας, το PS4 να καταγράφει 15 λεπτά βίντεο ανά πάσα στιγμή.

3ον - " (και όχι raw real-time υλικό) " . Λοιπόν. Κάθε σύλληψη βίντεο (γιατί περί αυτού πρόκειται) γίνεται πάντα σε real-time (πραγματικός χρόνος). Τα δεδομένα της εγγραφής πρώτα θες-δεν θες πάνε στην RAM και κατόπιν, πάνε στον σκληρό όπου αποθηκεύονται για πάντα. Το πόσα λεπτά βίντεο χωρούν στην RAM ποικίλλει, ανάλογα το μέγεθος της RAM όπως είναι λογικό και ανάλογα τον αλγόριθμο που χρησιμοποιείται για την συμπίεση του βίντεο. Για raw ασυμπίεστο βίντεο, απλά τίθεται εκτός κουβέντας με την μια, καθώς για 15 λεπτά θα χρειάζονταν τουλάχιστον 15GB RAM! Έτσι, το πασιφανές είναι ότι η Sony θα χρησιμοποιεί τον εσωτερικό ARM επεξεργαστή, μονίμως να κάνει capture το βίντεο, καπάκι να το κωδικοποιεί κατά h.264 και να το περνά στην RAM. Την στιγμή που ο χρήστης θα πατάει το κουμπάκι share, τότε όλο το βίντεο (διάρκειας 15 λεπτών) θα αποθηκεύεται (dump) στον σκληρό δίσκο.

ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί η σκέψη σου δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

Slay
01-11-2013, 12:36
θα μπορουσε βεβαια να χρησιμοποιει ενα ξεχωριστο partition για αυτη την δουλεια.

Valkyre
01-11-2013, 12:51
Kαλα λεω εγω.... OS - σκουπιδι... 3,5 GB για να κανω record... αναλογια χρησιμοτητα του feature με πορους που καταναλωνει = σκατε ολε.

Για ονομα...

psx3
01-11-2013, 13:06
Αυτό που μπορεί να γίνεται, είναι η RAM να καταγράφει συντεταγμένες και δεδομένα των τελευταίων 15 λεπτών (και όχι raw real-time υλικό), και να τα κάνει εκ των υστέρων render όλα μαζί το σύστημα, εφ' όσον αποφασίσεις να κάνεις upload το footage.

Δεν ξέρω το κατα πόσο στέκει αυτό που είπα, αλλά κάπως έτσι καταγράφονται τα replay του Gran Turismo παραδοσιακά, αφού το αποθηκευμένο data replay αρχείο δεν ξεπερνά τα 300-400 KB. Ίσως πλέον έχουν βρεί τρόπο να χρησιμοποιούν αυτή την τεχνική και σε άλλου είδους παιχνίδια, απλά μια σκέψη.
Αυτό που λες γίνεται στο Uncharted cinema mode, αλλά καμία σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ πέρα.

Κάτι τέτοιο απαιτεί ξεχωριστό κώδικα για κάθε παιχνίδι, ενώ το video capturing είναι κάτι που μπορεί να γίνει για όλα αυτομάτως χωρίς extra coding.

christos_13
01-11-2013, 15:14
τωρα κατι που σκεφτηκα,
στα τελευταια COD αποθηκευονται τα τελευταια 10 νομιζω games που εχεις παιξει(μπορει να ειναι κ παραπανω αλλα τεσπα).
Θα ειναι κατι αναλογο και τωρα αλλα με extra δυνατοτητες ?(share κτλ κτλ)

Daytime Dreamer
01-11-2013, 15:15
Γράφει συνέχεια στην μνήμη τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού. Μόλις επιλέξεις να σώσεις το βίντεο πάει στην μνήμη, "τραβάει" τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού και τα σώζει σαν αρχείο.

Ένας από τους λόγους που έχει 8GB Ram :)

Valkyre ---> Σκουπίδι για εσένα ... ξέρεις ΠΟΣΟΙ ήθελαν να γράφουνε gameplay video και είχανε αναγκαστεί να αγοράσουν εξωτερικούς εγγραφείς κλπ? Το είχε ζητήσει μεγάλο μέρος του κοινού.

Είναι ακόμα πολύ νωρίς. Αποψη μου είναι οτι θα γινει μεγαλο tweaking στο OS στην πορεία και μεγάλες αλλαγές. Απλά συγκρίνετε το με PS3 όταν βγήκε που το XMB ήταν απλά LOL.

hakoo
01-11-2013, 15:25
Γράφει συνέχεια στην μνήμη τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού. Μόλις επιλέξεις να σώσεις το βίντεο πάει στην μνήμη, "τραβάει" τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού και τα σώζει σαν αρχείο.


Τα σωζει που σαν αρχειο?


Valkyre ---> Σκουπίδι για εσένα ... ξέρεις ΠΟΣΟΙ ήθελαν να γράφουνε gameplay video και είχανε αναγκαστεί να αγοράσουν εξωτερικούς εγγραφείς κλπ?


Οι οποιοι εξωτερικοι εγγραφεις υποθετω σε αφηνουν να κανεις ο,τι γουσταρεις με το video που εχεις κανει capture και δεν σε αναγκαζουν να το βαλεις στο facebook η στο ustream αλλιως παπαλα.

Valkyre
01-11-2013, 15:35
Γράφει συνέχεια στην μνήμη τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού. Μόλις επιλέξεις να σώσεις το βίντεο πάει στην μνήμη, "τραβάει" τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού και τα σώζει σαν αρχείο.


Ένας από τους λόγους που έχει 8GB Ram


Valkyre ---> Σκουπίδι για εσένα ... ξέρεις ΠΟΣΟΙ ήθελαν να γράφουνε gameplay video και είχανε αναγκαστεί να αγοράσουν εξωτερικούς εγγραφείς κλπ? Το είχε ζητήσει μεγάλο μέρος του κοινού.


Είναι ακόμα πολύ νωρίς. Αποψη μου είναι οτι θα γινει μεγαλο tweaking στο OS στην πορεία και μεγάλες αλλαγές. Απλά συγκρίνετε το με PS3 όταν βγήκε που το XMB ήταν απλά LOL.


Διαφωνω. Ειναι κοροιδια για μενα. Οπως ειπε και ο PSX3 αλλα μας ελεγε ο Cerny οταν εβαζε 8 gb gddr5.


Ας κανει ενα poll η Σονυ να δει ποσοι ειναι διατεθιμενοι να θυσιασουν 3,5 GB ram που θα βοηθουσε στην μακροβιοτητα της κονσολας και τα παιχνιδια, για να κανουν record gameplay και να ποσταρουν στο facebook.... γιατι ειπαμε youtube δεν εχει...


Ειναι αηδια αυτο το πραγμα...


Οσο για το tweaking... αν το OS ειναι στα 300ΜΒ οπως εχει ακουστει... τοτε πες μου σε παρακαλω τι θα κουτσουρεψουν ακριβως απο τα 300 αυτα ΜΒ? Οτι και να κουτσουρεψουν λιγο θα ειναι... το θεμα ειναι τι γινεται με τα υπολοιπα 3.2 gb? Αυτα για το record? Τι σοι tweak θα παρουν απο αυτα και πως θα επιστρεψουν την χαμενη μνημη πισω?


Αυτα που προσφερει το feature σε σχεση με αυτα που αφαιρει ειναι -για εμενα και πιστευω τους περισσοτερους- εξωφρενικα δυσαναλογα σε αξια. Το να πεταω την μιση μνημη του μηχανηματος μου για να μπορω να κανω το playstation.... VCR... μου ακουγεται ηλιθιο εντελως.

djpar
01-11-2013, 16:43
Εγώ πιστεύω ότι εν καιρό με τα παιχνίδια να ζητάνε πολλά θα έχει επιλογή

Slay
01-11-2013, 17:51
Γράφει συνέχεια στην μνήμη τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού. Μόλις επιλέξεις να σώσεις το βίντεο πάει στην μνήμη, "τραβάει" τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού και τα σώζει σαν αρχείο.

Μαλιστα, γιαυτο λοιπον δεσμευει τοσο πολυ μνημη το λειτουργικο, θα συμφωνησω με τα παιδια, δειχνει να ειναι μεγαλη σπαταλη μνημης μονο για αυτο, απο την στιγμη μαλιστα που δεν σε αφηνει καν να παρεις το αρχειο που σωζει και να το επεξεργαστεις.

djpar
25-11-2013, 12:35
λοιπον εχω την εξης ερωτηση,
εχω τωρα 2 ps3 (εγω και ο αδελφος) με το account ας πουμε νουμερο 2 που το χρησιμοποιει βασικα ο αδελφος και εγω το εχω στο ps3 μου για να εχω το nba 2k14.
Στο ps4 λεει οτι αν μπω στο store και εχω αγορασει για το ps3 το nba 2k14 δινωντας 15 ευρω θα το παρω στο ps4.
O φιλος kkritikos μου ειπε εχτες οτι το sharing αλλαξε και οντως μπηκα σε σκεψεις.
Εγω στο μυαλο μου ειχα φανταστει οτι εφοσον στο ps4 ο account νουμερο 2 δεν θα εχει μπει πουθενα αλλου εκτος απο το ps4 μου τοτε θα εχω τον βασικο μου λογαριασμο που χρησιμοποιω και τωρα ως βασικο και 2ο account αυτον του αδελφου ωστε να παιζω nba 2k.
Το θεμα ειναι το εξης, θα πρεπει εγω να παιξω nba2k να ειμαι online παντα με το account ή εφοσον μονο σε 1 ps4 θα κατεβει και θα υπαρχει το account δεν υπαρχει προβλημα να το τρεχω το παιχνιδι και offline και online (με το δικο μου account ομως το βασικο)

le_71
03-12-2013, 09:46
Δηλαδή όλα τα τσιμπράγκαλα, ασύρματα μιρόφωνα για το SingStar, ασύρματα Buzzers για το Buzz Quiz, τέλος;

geogoku
03-12-2013, 13:38
Δηλαδή όλα τα τσιμπράγκαλα, ασύρματα μιρόφωνα για το SingStar, ασύρματα Buzzers για το Buzz Quiz, τέλος;

αυτα τα games πρεπει να τα τσεκαρουν οπωσδηποτε.στο singstar εχω πανω απο 150 songs κ αν μου πει να τα ξαναγορασω θα φανε το κραξιμο του αιωνα...

Malawi
03-12-2013, 17:00
με το move τι γινεται;;;; θα τους φαμε τους μοχλους;;;

Nek_Food
03-12-2013, 17:55
Το move controller είναι συμβατό, το έχουν ήδη ανακοινώσει. Για το navigation controller δεν νομίζω να έχουν πει κάτι, αλλά θα ήταν χαζό να μην υποστηρίζεται και αυτό σαν πακέτο. Θα μου πεις αν δεν βγουν παιχνίδια συμβατά δεν κρίνεται ανάγκη για αυτό, οπότε δεν θα υπάρχει και λόγος υποστήριξης του στην τελική.

nuntius
03-12-2013, 18:02
Ναι μεν δεν υπάρχει region lock, όμως ξέρουμε τίποτα για lock σε παιχνίδια;;; nfs rivals με καίει βασικά!