PDA

View Full Version : Resident Evil 7 [+VR]



Pages : [1] 2

spartan
14-10-2013, 00:17
http://img69.imageshack.us/img69/8205/x0sw.png


- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Μιας και ειναι 100%100 σιγουρο οτι θα εχουμε και 7 μερος της σειρας!!ανοιγω αυτο το θεμα.
Resident Evil 7 is in development at Capcom, if the LinkedIn resume (http://www.linkedin.com/pub/karen-brakenridge/11/859/4a3) of a costume designer is anything to by.
Karen Brakenridge worked at motion capture studio House of Moves from November 2012 to January 2013, where she was a “costume designer for the video game Resident Evil 7.
Το παιχνιδι απο οτι φαινεται δεν θα ειναι cross gen!!!αλλα καθαρα next gen τιτλος!!!μιας και βαση της παραπανω πληροφοριες που βγηκανε ,δεν θα βγει για τα τωρινα συστηματα.
Πηγη http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=695461

- - - Updated - - -

AriStos13
14-10-2013, 00:24
Παλι;;; Ελεος δηλαδη του εχουν αλλαξει τον αδοξαστο για παιχνιδι!! Εχει πεθανει το franchise!!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Dikakom
14-10-2013, 09:36
To Resident Evil 6, παρά τις όποιες αρνητικές κριτικές μπορεί να έλαβε, το τερμάτισα εξολοκλήρου πριν κάνα μήνα σε local co-op και το κατά ευχαριστήθηκα. Γενικά είμαι "φίλαθλος" της σειράς Resident Evil από την αρχή που ξεκίνησε και δεν νομίζω πως θα έπρεπε να καταστροφολογούμε όσον αφορά το RE 7. Θεωρώ ότι ακούνε το feedback εκεί στη Capcom ενώ θετικό στοιχείο αποτελεί που διατηρείται η co-op φύση του παιχνιδιού.

hakoo
14-10-2013, 16:59
Πιο πολυ απο την αλλαγη του franchise απο survival horror σε gears of war (δεν ειναι κακο, θελουν να φτιαξουν το δικο τους money making shooter η ετσι νομιζουν τουλαχιστον) ενοχλει η υποκρισια νομιζω. Διαβασα τα παραπανω πρωτα στοιχεια και λυθηκα στα γελια με το "με το 7 θα επιστρεψει η σειρα στις ριζες της". Δηλαδη ενταξει, θελετε να βγαλετε μεσω του RE κανα φραγκο για την εταιρεια που παει απο το κακο στο χειροτερο αλλα δεν χρειαζεται να γινεστε αστειοι. Το φαγαμε 1, το φαγαμε 2, το φαγαμε 3, ε ποσες θα το φαμε?
Καπου κατανταει δλδ γραφικο το ολο πραγμα.
Ενα tps με εμφαση στο multiplayer θα ειναι οπως τα προηγουμενα, το θεμα ειναι τουλαχιστον να προσπαθησουν να το κανουν καλο shooter (γιατι ακομα και ως shooter ειχε πολλα θεματα συμφωνα με τους κριτικους) και ας αφησουν τα παραμυθια για να αλιευσουν ενδιαφερον απο τους νοσταλγους.

AgentPrinny007
14-10-2013, 17:58
^^ Aυτο.

Διαβαζω οτι θα επιστρεψουν στις ριζες -survival -και οχι τοσο action και μετα βλεπω οτι θα μπορουν να παιξουν μεχρι και 4 ατομα... Μπορει να εχω αδικο αλλα δεν νομιζω οτι πανε αυτα τα δυο μαζι...

Valkyre
14-10-2013, 17:59
Εμενα με επεισε... ειμαι βεβαιος οτι το παιχνιδι θα επιστρεψει στις ριζες του....

First Person Resident Evil confirmed!!

tnf50
14-10-2013, 21:45
Και ναι ηρθε η εποχη του χρονου που στο πισω μερος του μυαλου μου σχηματιζεται η μικρη ελπιδα οτι η capcom δε θα μας βιασει τις προσδοκιες για μια ακομη φορα!!!

the master
14-10-2013, 22:00
εγω παντως εχω ηδη στηθει στα τεσσερα γιατι να σε σιγουρος οτι θα μας βιασουν...

περιμενω κατι σε στυλ
"ναι επειδη θελουμε να επεκταθουμε και στους φαν των παιχνιδιων facebook καναμε το re 7 pay to play και επισης το καναμε first person για να μπορουν να παιζουν και οι φαν του cod , α επισης εχουμε βαλει κα πολυ δραση (αγωνες με μοτοσυκλετες κλπ ) για να μην απογοητευτουν οι φανς του uncharted"

καπως ετσι

asdys
14-10-2013, 22:38
Καλά τα περί επιστροφής στις ρίζες τα έλεγαν και με το 6, ενώ στο 5 έλεγαν για "fear you can't forget". λώλ.

Το 6 πάντως τόσο αχταρμάς που ήταν ήταν πραγματικά άθλος να το τελειώσεις.

spartan
15-10-2013, 02:11
Δεν νομιζω να ξανακανουν τις μαλακιες του 6 μερους!!!αυτην την στιγμη ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος(βλεπε evil whithin)και επιπλεον πρεπει επιτελους να ακουσουν και το φανατικο κοινο της σειρας(οχι αλλο μαμημενο action).Το συγκεκριμενο μερος θα ειναι και η τελευταια τους ευκαιρια!!!τη στο καλο ταλεντο εχουν!!!γιαπωνεζοι ειναι!!αν βαλουν τον κωλο τους κατω και δουλεψουν σωστα!!θα δουμε καλα αποτελεσματα πιστευω.

grip
16-10-2013, 21:34
To 6 δεν το αγόρασα. Αν είναι σαν και αυτό το επερχόμενο 7αρι, δεν πρόκειται να το τιμήσω ούτε και αυτό. Το μόνο που τους δίνω προς το παρόν, είναι πίστωση χρόνου μέχρι το πρώτο gameplay footage.

chronohill
16-10-2013, 21:46
To 6 δεν το αγόρασα. Αν είναι σαν και αυτό το επερχόμενο 7αρι,δεν πρόκειται να το τιμήσω ούτε και αυτό. Το μόνο που τους δίνω προς το παρόν, είναι πίστωση χρόνου μέχρι το πρώτο gameplay footage.


Eγω δεν περιμενω πολλα...εχω χασει την εμπιστοσυνη μου και την υπομονη μου με την capcom...εφοσον συνεχιζει να κοντραρει τα γουστα μου-και θα βγαλει το 7ο- και αφου λεγεται οτι θα εχει ακομα co-op multi και τα συναφη δυσκολα θα με πεισει...για μενα το 6 ηταν εκτρωμα και ευτυχως δεν εδωσα δεκαρα τσακιστη που το επαιξα...

asdys
17-10-2013, 16:00
IMO καλά κάνεις και δεν περιμένεις πολλά. Αν δεν κάνω λάθος οι ίδιοι έχουν πει πως κρατούν μια συνταγή πιο κοντινή στα παλιά RE για τα φορητά (βλέπε Revelations) και πως στις οικιακές κονσόλες πάνε για πολύ πιο action καταστάσεις.

Οπότε...

Nikoladim
17-10-2013, 16:07
Προβλεπω το 7 να εχει ως easter egg μια πιστα με survival horror στοιχεια.

CrimsonKing
17-10-2013, 18:27
Δεν υπαρχει περιπτωση να αναβιωσει το survival horror με το Resident Evil 7 ουτε και καποιο αλλο Resident Evil.
Το Resident Evil ειναι νεκρο εδω και 10 χρονια και κατα την αποψη μου επαιξαν κρισιμο ρολο για το ειδος η νεες γενιες κονσολων.
Δεν ειναι καθολου απλο πραγμα να παρεις μια σειρα που αποθεωθηκε με ενα Α gameplay και controls και να κανεις επιτυχημενη μεταβαση σε ενα Β gameplay.
Για μενα αν τα survival horror games δεν επιστρεψουν σε tank controls και ακριβως ιδιο gameplay με το Resident Evil 2 Πχ,δεν προκειται να ανακαμψουν.

Μονη ελπιδα ανακαμψης ειναι να φτιαξει ο Kojima ενα Silent Hill.

hakoo
17-10-2013, 18:53
Συμφωνω, τo προβλημα δεν ειναι τα controls αλλα η shooterοφρενιτιδα που εχει καταλαβει καταναλωτες και εταιρειες ειδικα κατι Ιαπωνικες στυλ Capcom που πανε απο το κακο στο χειροτερο και θελουν να ξελασπωσουν με κακες αντιγραφες δυτικων shoooters.

Nikoladim
17-10-2013, 20:29
Ενταξει ο χειρισμος που εφερε το 4 στο franchise σιγουρα ηταν ευχαριστη αλλαγη.

siou07
10-02-2014, 14:14
An agoraso to Resident Evil 6 PS3 k balo ton disko sto PS4 pou exo.. tha paizei kanonika???

psx3
10-02-2014, 14:16
Nope!

memix
10-02-2014, 14:17
An agoraso to Resident Evil 6 PS3 k balo ton disko sto PS4 pou exo.. tha paizei kanonika???

Τα παιχνιδια του PS3 δεν παιζουν στο PS4 , μονο μερικα που τα κανεις upgrade απο PS3 σε PS4 χρειαζεται το δισκακι για να ξεκινησει το παιχνιδι στο PS4 .

spartan
25-04-2014, 01:50
Capcom Germany Teasing Something on Twitter, Resident Evil 7?



http://segmentnext.com/2014/04/23/resident-evil-7-apparently-teased-capcom-e3-announcement-rumors-afloat/


http://i1374.photobucket.com/albums/ag428/spartan30gr/RE7PromotionalPoster2014_zpsbebee01a.jpg

Και μιας και δεν υπαρχει τιποτα επισημο(ακομα)περα απο τις συγκεριμενες φημες για το καινουγιο μερος της σειρας!!παρτε και ενα βιντεακι απο το fan made remake του resident evil 2:hey:

https://www.youtube.com/watch?v=62rptEGgPLc

teras1
25-04-2014, 11:12
Μάλλον πρέπει να ξανακατεβάσω το RE2 στο Vita :p

muku
25-04-2014, 11:24
Τι παιχνιδάρα το 2. Πως κατάντησαν έτσι την σειρά πανάθεμα τους... Κάπου διάβασα ότι το Famitsu έδωσε κάποιο βράβειο στην Capcom, καλύτερος developer κι έτσι. Για πολλά γέλια.

chronohill
25-04-2014, 11:46
αυτο που ειπες muku.πως την καταντησαν την σειρα...
Τους βλεπω παντως δεν το πανε για reboot οποτε εαν δεν ειναι το 7 ανανεωμενο και επαναπροσδιοριστικο οπως το 4 δεν θα συγκινηθω...
το 6 το επαιξα και το τερματισα -αναγκαστικα- για να γραψω review αλλιως ουτε θα που θα το επαιρνα οταν επεσε η τιμη του στα ταρταρα...ηταν πραγματικα αστειο το 6 ελπιζω να το εχουν παρει το μηνυμα γιατι αποτι ειδα δεν τα πηγε και τοσο χαλια σε πωλησεις οσο θα ηθελα...

Stefanos
25-04-2014, 12:01
http://i1172.photobucket.com/albums/r572/Epiren/ShutUpAndTakeMyMoneyCard.png
Δωστε RE στο Λαο.. :')

djpar
25-04-2014, 12:51
δεν τα πηγε χαλια γιατι ηταν ενα ΓΕΜΑΤΟ παιχνιδι και 3 διαφορετικες ιστοριες!

chronohill
25-04-2014, 13:00
Hταν ενα μεγαλο παιχνιδι-κουραστικο- με 3 (ανουσιες) ιστοριες ναι...!

james9
25-04-2014, 13:25
Ηταν boooooooring!

teras1
25-04-2014, 14:18
Μπα! Εμένα μου άρεσε το 6. Είχε ενδιαφέρουσες τοποθεσίες και καλή ατμόσφαιρα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω και το επόμενο έτσι. Μισώ θανάσιμα τα πλήθη εχθρών που σε πνίγουν και τα ζόμπι που κάνουν κατοστάρια για να σε φάνε. Προτιμώ το αργό pacing με σωστό spacing στα encounters και εχθρούς που όταν τους σκοτώνεις μένουν κάτω!

Alastor
25-04-2014, 14:58
Resident Evil XI σε καποια χρονια,στα χναρια του FF

hakoo
25-04-2014, 17:11
Aπο τα 8.5 εκατομμυρια του RE5 πηγαμε στα 4.5 του 6, καλες πωλησεις αλλα σαφεστατα δειχνουν μια ταση απομακρυνσης του κοσμου.
Ξεκιναει ενας καινουριος κυκλος προωθησης σιγα σιγα, θα παρουσιαστει καποια στιγμη το καινουριο RE (e3?, tgs?) και θα αρχισουν τις πρωτες αηδιες επιστροφη στις ριζες κτλ (ηδη το εχουν αρχισει αυτο), οσο προχωραει το θεμα θα γινεται ολο και πιο shooterοκατασταση και καποια στιγμη θα κυκλοφορησει κι αυτο ως fully action τιτλος.
Προσωπικα εχω σταματησει να διαμαρτυρομαι για το καταντημα του franchise μιας και δεν εχει να κανει με την προσεγγιση που επιλεγουν μονο, εχει να κανει ξεκαθαρα με την ικανοτητα τους πια να παραξουν ενα ποιοτικο παιχνιδι. Δεν πειθει κανεναν η Capcom πια οτι μπορει να βγαλει κατι ποιοτικο, ανεξαρτητως genre. Ποιος να το ελεγε οτι η εταιρεια αυτη θα εφτανε σε τετοια σημειο, σε σημειο το τελευταιο ποιοτικο παιχνιδι που εφτιαξε μονη της για κονσολα να ειναι το Devil May Cry 4 πριν 6 χρονια. Ξερω οτι σε πολλους αρεσαν και τα RE5,RE6 και dragon's dogma αλλα μιλαω για δουλειες που ηταν κατα κοινη ομολογια καλες.

teras1
25-04-2014, 18:34
Θέλω σαν τρελός Dragon's Dogma 2 next gen only!!

spartan
06-06-2014, 03:12
http://www.psu.com/media/articles/image/ResidentEvilEnhancedVeronica.jpg

- - - Updated - - -
Resident Evil: Enhanced Veronica to be revealed at E3?


http://www.psu.com/a023505/Resident-Evil--Enhanced-Veronica-to-be-revealed-at-E3

- - - Updated - - -

Μερικες φημες λενε οτι θα ειναι full remake του παλιου τιτλου που ειχε βγει στο dreamcast,και μερικες αλλες οτι θα ειναι sequel του συγκεκριμενου επεισοδιου.Μακαρι να ειναι βγουν αληθινες οι φημες και να δουμε επιτελους, ενα survival horror resident evil απο τα παλια.
Υ.Γ Παιζει παντα και το σεναριο ολλες αυτες οι φημες που βγηκανε τις τελευταιες ωρες για τον συγκεκριμενο τιτλο!!να ειναι μπουρδες και τιποτα παραπανω.

corsaopc3071r
06-06-2014, 08:45
OOO MMM GGG

Θα κλαψουμε αν βγει κατι τετοιο σε ''μοντερνα'' παραγωγη!!!

hakoo
06-06-2014, 11:12
Η μουφα της μουφας ω μουφα φαινεται παιδια, μακαρι βεβαια...


Sent from my iPhone using Tapatalk

muku
06-06-2014, 11:16
Aν και καλύτερα θα ταίριαζε στο thread με τις φήμες το αφήνω εδώ προς το παρόν να δούμε αν θα έχουμε καμιά ανακοίνωση στην Ε3 να του φτιάξουμε ξεχωριστό thread. Ελπίζω σε ένα resident από τα παλιά!!

Edit : Άντε πάλι ο γκαντέμης ο hakoo. Μας γκαντέμιασε μια φορά, χάσαμε το Shenmue. Θα μας γκαντεμιάσει και δεύτερη θα χάσουμε και αυτό...

hakoo
06-06-2014, 11:20
Δεν μπορεις να χασεις κατι που δεν εχεις son, there there :p



Sent from my iPhone using Tapatalk

spartan
06-06-2014, 17:03
Η μουφα της μουφας ω μουφα φαινεται παιδια, μακαρι βεβαια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εσυ εισαι πολυ απαισιοδοξος παντως:a050:!!εδω εχουμε μια ενδειξη σοβαρη(σαν φημη βεβαια)που μπορει οντως να ειναι αληθινη.Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι η κραπκομ θα παει στην φετινη ε3 μονο με 3 τιτλους?Εγω πιστευω οτι σε μια απο τις 2 μεγαλες παρουσιασεις θα ειναι και αυτη μεσα.

- - - Updated - - -


Aν και καλύτερα θα ταίριαζε στο thread με τις φήμες το αφήνω εδώ προς το παρόν να δούμε αν θα έχουμε καμιά ανακοίνωση στην Ε3 να του φτιάξουμε ξεχωριστό thread. Ελπίζω σε ένα resident από τα παλιά!!

Edit : Άντε πάλι ο γκαντέμης ο hakoo. Μας γκαντέμιασε μια φορά, χάσαμε το Shenmue. Θα μας γκαντεμιάσει και δεύτερη θα χάσουμε και αυτό...
Σιγουρα!!αλλα επειδη στο συγκεκριμενο θρεντ εχω ανεβασει κατα καιρους αναλογες φημες για την σειρα!!σκεφτηκα οτι καλυτερο θα ηταν να το ποσταρω εδω.Σε περιπτωση που εχουμε επισημη ανακοινωση!!!θα αλλαξω απλα την ονομασια του τιτλου(δεν νομιζω να χρειαζεται να ανοιχτη ξανα καινουργιο θεμα)

spartan
05-08-2014, 01:36
Information about a New "Remake" Resident Evil Game coming soon, Release in 2015, Insider
New Resident Evil game in the way, According to Ahsan Rasheed “Insider”, Information about New Resident Evil coming soon “Rebirth” or “Remake”.He added that the game will release in 2015 and it will be remake and coming for the Xbox One,PS4, PS3, Xbox 360 and PC.Rasheed mentioned that for those who owned a GameCube in 2002, you will be pleased to hear this announcement, So it seems that the remake will be based on the 2002 Resident Evil game

http://www.behindgames.com/information-new-remake-resident-evil-game-coming-soon-release-2015-insider (http://www.behindgames.com/information-new-remake-resident-evil-game-coming-soon-release-2015-insider/)
Νεες φημες!!ελπιζω να μην ειναι και αυτες παπαριες,και να πανε επιτελους σε πραγματικο ριμπουτ την σειρα(το μονο που με χαλαει ειναι οτι θα ειναι κρος τζεν και αυτος ο τιτλος)

spartan
18-05-2016, 01:37
http://s2.n4g.com/news/1906836_1.jpg

Φήμη για ανακοίνωση του Resident Evil 7 στην Ε3 2016



O Dr. Serkan Toto, διευθύνων σύμβουλος της ιαπωνικής Kantan Games είχε ορισμένες ενδιαφέρουσες πληροφορίες να ανακοινώσει μέσω Twitter σχετικά με το φημολογούμενο Resident Evil 7. Συγκεκριμένα, ο Toto σημείωσε ότι ο επόμενος τίτλος της σειράς βρίσκεται ήδη υπό ανάπτυξη και πρόκειται να ανακοινωθεί στην επερχόμενη Ε3 2016. Αν και ο Serkan Toto έχει αποδειχθεί αξιόπιστη πηγή στο παρελθόν, θα πρέπει να τονίσουμε ότι δεν έχει υπάρξει επίσημη ανακοίνωση μέχρι στιγμής. Για το λόγο αυτό μόνο ως φήμη μπορούμε να εκλάβουμε τις παραπάνω πληροφορίες. - See more at: http://www.enternity.gr/Article/Games/News/%CE%A6%CE%AE%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%C F%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Resident-Evil-7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%953-2016/36915.html

https://twitter.com/serkantoto/status/732620390594314241

Viper
14-06-2016, 09:49
https://www.youtube.com/watch?v=V_Hbr9ITvc0

742543030536830976

742558503911456768

BillyFlo81
14-06-2016, 11:03
Resident Evil 7 demo out now


Courageous PS4 owners can get a taste of this new chapter of Resident Evil by downloading the “Resident Evil 7 Teaser: Beginning Hour” demo on PlayStation Store. This free demo of Resident Evil 7 is available exclusively to all PlayStation Plus subscribers at this time, and offers a sense of the intense and terrifying experience awaiting you. We don’t want to spoil your time playing Beginning Hour by offering too many details, so start your download today and prepare to face your fears.

(http://blog.us.playstation.com/2016/06/13/resident-evil-7-biohazard-on-ps4-ps-vr-january-24/)
Ps Blog (http://blog.us.playstation.com/2016/06/13/resident-evil-7-biohazard-on-ps4-ps-vr-january-24/)

chronohill
14-06-2016, 11:52
Που σκ@τα ειναι το ντεμο δεν το βρισκω

Viper
14-06-2016, 11:54
Αυτο δεν ειναι?

https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/resident-evil-7-teaser-demo-beginning-hour/cid=EP0102-CUSA04767_00-BH70000000DEMO01

Error Flynn
14-06-2016, 15:43
Πολύ συμπαθητικό το demo...
Κλισέ όσο δε πάει βέβαια από τις διάφορες ταινίες τρόμου που έχουμε δει κατά καιρούς
και πασιφανέστατα από τα The Blair Witch Project και The Texas Chainsaw Massacre (όχι πως είναι κακό πράγμα δηλαδή)
και σίγουρα θέλει να φύγει εντελώς από τη νοοτροπία των παιχνιδιών όπου αρχικά μάθαμε και αγαπήσαμε τα Resi
και στη συνέχεια μάθαμε και μισήσαμε τα Resi. Το περιμένω με ενδιαφέρον πάντως...

odytsak
14-06-2016, 16:18
Πολυ μικρο ειναι, ουτε 5 λεπτα.

christos-sonyboy
14-06-2016, 16:28
μολις τελειωσα το demo,ολα σε spoiler θα τα βαλω,γενικα εχω να πω οτι τα γραφικα του μου αρεσαν πολυ,επισης θυμιζει τρομερα silent hills pt.
γραφικα αριστα για 'μενα.τρομακτικο αν το παιζεις ειδικα με δυνατα ηχεια η ακουστικα.κατι που δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν ειχε ζομπι κ καθολου shooting,δε μ'αρεσε καθολου ομολογω αυτο,δεν εννοω φυσικα να γινει action το παιχνιδι.
απο ζομπι υπηρξε κατι τερατομορφο στο τελος σαν αυτο στο pt,επισης υπηρξε κ ενας μανιακος σχιζοφρενης whatever. τελειως διαφορετικο r.e σε σχεση με αυτα που εχουμε συνηθισει κ ελπιζω να αλλαξουν καποια πραματα μεχρι την τελικη μορφη του παιχνιδιου

Nerven
14-06-2016, 17:10
https://youtu.be/AjdjyxlP5G8

Slay
14-06-2016, 17:11
το εχω κατεβασει, αλλα θα περιμενω αργα το βραδυ οταν θα κοιμαται η μικρη για να το βαλω να το δω.

Leon_DiZ
14-06-2016, 17:48
742531816922324992

teras1
14-06-2016, 19:11
The Family is Expecting You Early 2017
Καλό ήταν :D
Αλλά τι θα γίνει με τα παραδοσιακά zombies; Τελείως καινούργια κατεύθυνση για τη σειρά;
Ήθελα να δω και λίγο gunplay να πω την αλήθεια. Αν και λέει ότι είναι teaser. Δηλαδή μπορεί να είναι μια περίπτωση P.T και να είναι διαφορετικό το τελικό παιχνίδι.

Edit: Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το καταφέρω σε VR!
Μπρρρρρρ...

Kapa
14-06-2016, 19:36
Δυο εκδοχες υπαρχουν. Ειτε το τελικο παιχνιδι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτο που ειδαμε/παιξαμε, ειτε θα ειναι ακριβως ιδιο με αυτο που παιξαμε και θα ειναι σε στυλ outlast.

Error Flynn
14-06-2016, 19:41
Καλό ήταν :D
Αλλά τι θα γίνει με τα παραδοσιακά zombies; Τελείως καινούργια κατεύθυνση για τη σειρά;
Ήθελα να δω και λίγο gunplay να πω την αλήθεια. Αν και λέει ότι είναι teaser. Δηλαδή μπορεί να είναι μια περίπτωση P.T και να είναι διαφορετικό το τελικό παιχνίδι.

Edit: Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το καταφέρω σε VR!
Μπρρρρρρ...

Πάνο, μπορεί να έχει και zombies παρακάτω το ένα δεν αναιρεί το άλλο... απλά αυτό που είδα σαν gameplay είναι πως δεν έχει καν τρέξιμο (προς το παρόν) οπότε μPιλάμε για μια πιο αργή προσέγγιση (;).
Πάντως επίσης δε πιστεύω πως θα έχει καμία σχέση με το P.T. Και κάποιος άλλος το έχει γράψει πιο πάνω και λέει πως μοιάζουν αλλά δε συμφωνώ καθόλου. Το μόνο κοινό που έχουν
είναι πως είναι πρώτου προσώπου και τα δυο :) . To P.T. έπαιζε μαζί σου σε άλλο επίπεδο... Το νέο Resi πατάει στα κλασσικά jumpscares που έτσι κι αλλιώς αυτό έκανε στα πρώτα
μέρη της σειράς... Δε το αναφέρω σαν αρνητικό, απλά υπογραμμίζω τη διαφορά... Από την άλλη εκφράζουμε άποψη μέσα από ένα μικρό ντέμο 20 λεπτών οπότε όλα είναι στον αέρα. :)

Snk
14-06-2016, 19:56
Βασίλη εχει τρέξιμο με το L3


Πολυ μου αρεσε το demo αλλα θα ηθελα να ειναι μεγαλύτερο. Δεν θα με χάλαγε καθόλου το κανονικό παιχνίδι να είναι και τελείως adventure και να μην έχει καν μάχες κλπ

chronohill
14-06-2016, 20:11
Εχει κατεβει και θα ξεκοκκαλιστει το βραδυ λογικα...
Ειδα οτι επιβεβαιωθηκε και για VR. Και αποτι βλεπω το ντεμο ειναι πρωτου προσωπου...Για εξηγηστε μου τι θα γινει γιατι εχω μπερδευτει...

teras1
14-06-2016, 20:55
Βασίλη εχει τρέξιμο με το L3


Πολυ μου αρεσε το demo αλλα θα ηθελα να ειναι μεγαλύτερο. Δεν θα με χάλαγε καθόλου το κανονικό παιχνίδι να είναι και τελείως adventure και να μην έχει καν μάχες κλπ

Στα options πάντως έχει aim assist toggle οπότε θα έχει δράση :p

PDS
14-06-2016, 23:35
742531816922324992


Που ειναι το 7?

Για να καταλαβω, αυτο ειναι το περιφημο kitchen που ελεγαν οτι τρεχει σε PSVR σε διαφορες εκθεσεις και τρομαζε ο κοσμος?

Leon_DiZ
14-06-2016, 23:40
Που ειναι το 7?

Για να καταλαβω, αυτο ειναι το περιφημο kitchen που ελεγαν οτι τρεχει σε PSVR σε διαφορες εκθεσεις και τρομαζε ο κοσμος?

Το Τ.

Ναι αυτό είναι, και το έκανε και reference το Resi στην παρουσίαση.

Leon_DiZ
15-06-2016, 00:09
The Resident Evil 7 demo currently available on PS4 for PlayStation Plus subscribers isn't actually part of the full game.

Capcom confirmed this to Eurogamer earlier today, where it was also confirmed that the full game will star a different lead character than the man in the demo.

The studio noted that Resident Evil 7 has been in development since 2014.

Link (http://www.eurogamer.net/articles/2016-06-14-resident-evil-7s-demo-isnt-part-of-the-full-game).

Snk
15-06-2016, 00:32
Τελικα οπως και το PT εχει πολλα περισσότερα πράγματα που δεν τα βλεπει κανεις με την πρωτη

spoilers (https://www.reddit.com/r/residentevil/comments/4o0mhc/spoilers_re7_demo_help_thread/?sort=new)

teras1
15-06-2016, 00:46
Θα είναι όμως πρώτου προσώπου, σωστά;

chronohill
15-06-2016, 00:50
Δεν νομιζω να βγαλουν ρεζι πρώτου προσώπου...ειχαν βγαλει κατι σπιν οφ αλλα δεν νομιζω να το γυρισουν τοσο πολυ...το οτι θα βγει και για vr δεν μπορω να καταλαβω πως θα ειναι...

obione
15-06-2016, 08:06
Σαφώς επηρεασμένο από το P.T. το παιχνίδι..χμ...

james9
15-06-2016, 09:16
Να πω το προφανες οτι αυτο δεν ειναι Resident Evil? Outlast με λιγο P.T ειναι .

Gauros7
15-06-2016, 11:07
Νομιζω το επιβεβαίωσαν οτι θα ειναι πρωτου προσωπου.

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο αυτο που ειδα, για να βρουμε πραγματικο resident evil πρεπει να παμε 15 χρονια πισω,
το οτι το 7 θα ειναι ενα survivor horror ειναι ενα πολυ θετικο βήμα για την σειρα κ ας ειναι πρωτου προσωπου δεν πειραζει.

chronohill
15-06-2016, 11:39
Ρε γκαιζ ειναι δυνατον να ειναι πρώτου προσωπου;δεν το εχω επεξεργαστεί 100% αλλα μου φαινεται αδιανοητο...δηλαδη αυτο τους πειραξε;βγαλανε τα "εκτρωματα" 5κ6 και η λυση ειναι αυτη;

Gauros7
15-06-2016, 12:11
Προσωπικά απο την στιγμη που αυτο το λιγο που ειδα κ επαιξα μ αρεσε πολυ δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν ειναι πρώτο η τρίτο πρόσωπο.
Το ποιο σημαντικό ειναι οτι η σειρα επιστρέφει σε survivor horror μονοπάτια.

chronohill
15-06-2016, 12:22
Εγω προσωπικα αυτο π ειδα το εχω δει σε αλλα 10 fps horror games και ξερω οτι μια κλασσικη σειρα horror πρεπει να εξελισσεται αλλα να κραταει και χαρακτήρα...σιγουρα το τελικο προϊόν θα μας διαφωτισει εαν οι ιαπωνες το εχουν χάσει το παιχνιδια εντελως η θα μας αφησουν αφωνους-απτις τσιριδες

Ezio
15-06-2016, 12:24
Από τη συνέντευξη που πήρε ο Keighly.

Νέα μηχανή γραφικών.
Όλο το παιχνίδι είναι σε first person.
Το VR προσθέτει πολύ στο immersion.
Μπορείς να παίξεις όλο το παιχνίδι στο VR.
Κοίταξαν στο παρελθόν για το τι δημιούργησε το resident evil ως franchise, αλλά αυτό το παιχνίδι είναι η επόμενη εξέλιξη στο horror. Κάνουν πολλά διαφορετικά πράγματα.
Υπάρχουν πράγματα για τους παλιούς fan της σειράς, όπως η ναυτία.
Στους επόμενους μήνες θα δείξουν παραπάνω.
Ο χαρακτήρας (μάλλον αναφέρονται στον πρωταγωνιστή) θα είναι ένας απλός άνθρωπος.
Θέλουν να κάνουν τον παίκτη να νιώθει πως είναι αυτός ο χαρακτήρας.
Η τοποθεσία του παιχνιδιού είναι η αμερικάνικη επαρχία.
Το αρχοντικό (mansion) θα είναι το μόνο μέρος που θα παίζεται το παιχνίδι. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.
Ο τρόμος επιστρέφει, κάνουν τα πράγματα όπως συνήθιζαν να τα κάνουν.
Το developement έγινε κυρίως στην Ιαπωνία, είναι σε developement εδώ και δύο χρόνια.
Το demo δεν έχει μόνο ένα τρόπο για να βγει.

odytsak
15-06-2016, 12:27
Το demo δεν έχει μόνο ένα τρόπο για να βγει.

Eγώ δύο βρήκα πάντως (κλειδί ή ασφάλεια), έχει κι άλλους?

Leon_DiZ
15-06-2016, 12:29
Εγώ δεν έχω καταλάβει, θα είναι reboot?

Ezio
15-06-2016, 12:33
Eγώ δύο βρήκα πάντως (κλειδί ή ασφάλεια), έχει κι άλλους?
Δεν είπε κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό ο τύπος από την Capcom, παρά μόνο ότι υπάρχουν πράγματα που θα σε βοηθήσουν και άλλα που δεν θα σε βοηθήσουν. Πιο συγκεκριμένα, είπε "there is not just one way through it".

chronohill
16-06-2016, 09:24
Resident Evil 7: Combat, Herbs, Protagonist, Etc. Polygon, Eurogamer Interviews Confirms (http://www.relyonhorror.com/latest-news/resident-evil-7-combat-herbs-protagonist-etc-polygon-eurogamer-interviews-confirms/)
ok μου λυθηκαν καποιες βασικες αποριες:
- θα ειναι πρωτου προσωπου
- θα ειναι κανονικη συνεχεια και οχι reboot
- θα εχει περιορισμενα ammo και οχι gun fest
- o πρωταγωνιστης θα ειναι ενας "απλος" ανθρωπος γιατι καταλαβαν οτι με τους superhero characters χαθηκε η μπαλα και το τρομακτικο στοιχειο..

Ειμαι πολυ περιεργος και ευχαριστημενος παραλληλα...ειναι ενα πολυ τολμηρο εγχειρημα...:k020:

mihalis13
16-06-2016, 09:46
Εγώ πάντως αυτό που είδα μου άρεσε. Δεν ήταν τόσο τρομακτικό όσο το P.T.
Πάλι καλά λέω εγώ γιατί το P.T. παρόλο που το έβαζα μεσημέρι δεν άντεχα να παίξω πολύ ώρα και δεν το τερμάτισα ποτέ.
Για εμάς τους παλιούς της σειράς είναι λίγο awkard να παίζεις Resi σε first person, αλλά τουλάχιστον εγώ είδα horror game και όχι σαν το Resi 5 που είχε γίνει action game.
Κανένα 10λεπτο έπαιξα και βγήκα από την πόρτα. Θα το ξαναδώ σήμερα για να βρω άλλους τρόπους. Πρώτον δεν ανέβηκα καν απο τις σκάλες να δω τι παίζει στον πρώτο όροφο.
Αυτό που λένε πως όλο το παιχνίδι θα παίζεται στο mansion μου φαίνεται λίγο κάπως.. Αλλά και το πρώτο Resident Evil στην ουσία στην έπαυλη παιζόταν.

chronohill
16-06-2016, 09:54
Λεει οτι εχουν παει με γνώμονα το ρεζι1 και τα καλα στοιχεία που ειχε εκεινο το παιχνιδι...
Α ρε team silent ποσο μπροστα ησουν τοτε και πεσανε να σε φάνε

Dragonpaul
16-06-2016, 12:00
Εγώ ο κρετίνος έπαιζα 40 λεπτα για να το βγάλω...

chronohill
16-06-2016, 12:04
Ε ρε Παυλο ειναι αναλογως ποσο ψάχνεις.εγω θα του κανω κιαλλο πέρασμα γιατι εχει αρκετα κρυφα...μαρεσε αυτο με την καμερα αλλα σκεφτομαι οτι θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι γιατι στο τελος δεν θα ειναι ρεζι...δηλαδη ζομπια θα έχουμε;

mihalis13
16-06-2016, 14:08
Ε ρε Παυλο ειναι αναλογως ποσο ψάχνεις.εγω θα του κανω κιαλλο πέρασμα γιατι εχει αρκετα κρυφα...μαρεσε αυτο με την καμερα αλλα σκεφτομαι οτι θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι γιατι στο τελος δεν θα ειναι ρεζι...δηλαδη ζομπια θα έχουμε;

Εγώ απο μία φορά που έπαιξα το ντέμο (γιατί διάβασα έχει 4 τέλη) κατάλαβα πως έχουμε ζόμπια. Δεν έρχεσαι αντιμέτωπος με κάποιο πάντως.
Teaser είναι απ'οτι κατάλαβα. Στην ουσία σου δείχνει τους μηχανισμούς του παιχνιδιού, τα γραφικά και το κλίμα που υπάρχει στο παιχνίδι. Θεωρώ πως αυτό που παίξαμε στο ντέμο δε θα το δούμε στο κανονικό game.

Dragonpaul
16-06-2016, 14:14
Παντως, παρόλο που το παιχνίδι οπτικά ειναι σούπερ, με στεναχώρησαν οι low textured επιφάνειες ΟΠΟΥ και να το δοκιμαζες...

chronohill
16-06-2016, 15:21
Ναι μιχαλη το πέρασα γρηγορα Τωρα θέλω να το ξεκοκκαλισω λιγο Γιατι Μολις διαβασα οτι:
Υπαρχει τροπος διαφυγης και οτι το δαχτυλο παιζει ρολο π ακομα δεν εχει βρεθει απο καποιον...στο pt μεσα στην πρωτη μερα ειχαμε ολοκληρωση του ντεμο εδω δεν εχουμε τελειωσει ακομα...μπραβο η καπκομ...

hakoo
16-06-2016, 17:01
Ειμαι ο μονος που δεν ενθουσιατηκε καθολου? Κατ' αρχας στην conference νομιζα οτι προκειται για καποιο indie horror game, απο αυτα τα first person horror που εχουν κατακλυσει την αγορα. Μετρια γραφικα, ενα setting που το εχουμε ξαναδει 1 εκ. φορες, κανενας χαρακτηρας, καθολου story, γενικα σαν να ηταν ενα horror παιχνιδι απο αυτα που βλεπουμε κατα καιρους απο μικρες ομαδες. Συνεχιζω να πιστευω οτι κατι παιζει, δεν με επεισε οτι αυτo το πραγμα θα ειναι το resident evil 7. Kαι φυσικα δεν μου αρεσε καθολου η αλλαγη προοπτικης απο 3rd σε 1st person.
Aν αυτο το πραγμα ειναι το resident evil 7 ευχαριστω δεν θα παρω, θα περιμενω να δω τι εχον κανει με το remake του 2.

spartan
16-06-2016, 17:06
Ειμαι ο μονος που δεν ενθουσιατηκε καθολου? Κατ' αρχας στην conference νομιζα οτι προκειται για καποιο indie horror game, απο αυτα τα first person horror που εχουν κατακλυσει την αγορα. Μετρια γραφικα, ενα setting που το εχουμε ξαναδει 1 εκ. φορες, κανενας χαρακτηρας, καθολου story, γενικα σαν να ηταν ενα horror παιχνιδι απο αυτα που βλεπουμε κατα καιρους απο μικρες ομαδες. Συνεχιζω να πιστευω οτι κατι παιζει, δεν με επεισε οτι αυτo το πραγμα θα ειναι το resident evil 7. Kαι φυσικα δεν μου αρεσε καθολου η αλλαγη προοπτικης απο 3rd σε 1st person.
Aν αυτο το πραγμα ειναι το resident evil 7 ευχαριστω δεν θα παρω, θα περιμενω να δω τι εχον κανει με το remake του 2.

Μαλλον ο μονος:d030:(επιπλεον αν διαβασεις τις τελευταιες ειδησεις η ιδια η capcom ανεφερε οτι το τελικο προιον δεν θα εχει καμια σχεση με το υπαρχον ντεμο)Αυτο λογικα θα συνεπαγετε σε πολλους τομεις(διαφορετικος χαρακτηρας καλυτερα γραφικα λογικα, και πολλα αλλα πραγματα πανω στο gameplay που θα τα δουμε στην τελικη εκδοση)

- - - Updated - - -


https://www.youtube.com/watch?v=j3QdgAJ5DuY

hakoo
16-06-2016, 17:11
Oποτε να ενθουσιαστω οχι απο αυτα που ειδα αλλα απο αυτα που φανταζομαι οτι θα αλλαξουν? :c055gfe:
Τι να πω, μπορει το παιχνιδι να μην εχει καμια σχεση με αυτο, αυτο που εδειξαν παντως μου ειναι εντελως αδιαφορο.

spartan
16-06-2016, 17:20
Oποτε να ενθουσιαστω οχι απο αυτα που ειδα αλλα απο αυτα που φανταζομαι οτι θα αλλαξουν? :c055gfe:
Τι να πω, μπορει το παιχνιδι να μην εχει καμια σχεση με αυτο, αυτο που εδειξαν παντως μου ειναι εντελως αδιαφορο.
Kαι εμενα με ξενισε λιγο η αλλαγη του σε first person shooter,αλλα αφου τελικως πανε να το κανουν οπως τα παλια resident evil(με το στοιχειο της επιβιωσης και του τρομου να επιστρεφουν επιτελους)εγω ειμαι μαζι τους.
Υ.Γ Το resident evil 2 απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη μπατζετ παραγωγη τους αυτην την στιγμη.

hakoo
16-06-2016, 17:35
Τι να πω ρε μαν, μακαρι. Αυτο παντως μου φανηκε λιγο σαν κακη (και φθηνη) αντιγραφη του P.T.
Μακαρι να εχουν δωσει resources για το remake.

spartan
16-06-2016, 17:48
Τι να πω ρε μαν, μακαρι. Αυτο παντως μου φανηκε λιγο σαν κακη (και φθηνη) αντιγραφη του P.T.
Μακαρι να εχουν δωσει resources για το remake.
Ενα που με ευχαριστησε επιτελους ειναι οτι ξεφυγαμε απο ζομπι που καβαλανε μηχανες και πυροβολανε με οπλα+οτι σταματαμε πια να εχουμε χαρακτηρες φουλ στην τεστοστερονη και στις νιντζα ικανοτητες.

mihalis13
16-06-2016, 17:53
Εμένα μου αρεσε παρόλο που ειναι first person.
Ειδικά απο το να δω κανένα Resi 5 ή Resi 6 ας δω αντιγραφή του P.T. (Που το ζητάει και αυτό ο κόσμος γενικα)
Που και πάλη αντιγραφή του P.T. δεν ειναι. Σαφώς ειναι επηρεασμένο (πολυ) απο το P.T. αλλα ειναι Resident Evil.
Και ζόμπι θα εχει και όπλα θα εχει (με περιορισμένα πυρομαχικά φαντάζομαι) σημασία εχει να βγει καλο παιχνιδι.
Τα πρώτα δείγματα ειναι ενθαρρυντικά, αλλα Capcom ειναι αυτή. Ποτέ δεν ξέρεις...




Sent from my iPhone using Tapatalk

teras1
16-06-2016, 23:31
Είπαν ότι το συγκεκριμένο demo δεν είναι βγαλμένο από το τελικό παιχνίδι. Είναι ένα concept teaser που εστιάζει στον τρόμο.
Για αυτό επέλεξαν το πρώτο πρόσωπο. Είναι η καλύτερη οπτική για να προκαλέσουν ένταση, αγωνία και φόβο στον παικτη. Στο τελικό παιχνίδι θα υπάρχουν και όπλα και βότανα και περιορισμένο inventory και ότι γνωρίζουμε από τη σειρά. Είναι κανονικό sequel και όχι καποιο spin-off.
Τα γραφικά δεν είναι cutting edge γιατί υποστηρίζουν κατευθείαν το PSVR. Τα βρίσκω εντυπωσιακά για VR και μια χαρά για τηλεόραση. Αν θα είναι καλύτερα ανάλογα το mode δεν το ξέρουμε, αλλά αμφιβάλλω.

Εικάζω ότι το παιχνίδι θα είναι κυριολεκτικά ένα REmake σε πρώτο πρόσωπο και μετά το αρχικό σοκ της αλλαγής και την προσαρμογή σε αυτήν, μπορεί και να θεωρηθεί κλασικό για τις επόμενες γενιές Resident Evil.

Nerven
17-06-2016, 00:04
https://youtu.be/PH5ZTVPdybw

chronohill
17-06-2016, 11:44
thanx @nerven για το βιντεακι. Ετσι οπως εχουν βαλει τις εμφανισεις των φαντασματων δεν πετυχαινεις ουτε 1 στα 7!
Λοιπον εκανα ενα περασμα ξανα του ντεμο-teaser.
Καταρχας δεν αγγιζει καθολου ψυχολογικο και παρανοικο υποβαθρο του PT. Ειναι μια καλη προσπαθεια να δημιουργησουν ατμοσφαιρα και το καταφερνουν αλλα ως εκει...
Βρηκα και το δευτερο ending και προσπαθουσα να δω τι γινεται με το κλειδωμενο συρταρι και το δαχτυλο..
Χαιρομαι που ειδαν οτι το ειχαν παρακανει με τα τελευταια παιχνιδια και θελουν να γυρισουν στον πραγματικο τρομο αλλα το resident evil δεν μπορει να γινει silent hill. Το στοιχειο της εντασης της μαχης και η αγωνια που ειχε η σειρα θελω να δω πως θα μεταφερθει σε πρωτο προσωπο...
παντως εχει τραβηξει το ενδιαφερον μου. Αν συνεχιζε οπως στα τελευταια δεν θα ασχολιομουν ουτε στο ελαχιστο...

trabakoulas
17-06-2016, 12:52
Συμφωνω απολυτως, ειχε ξεφυγει το gears of resident evil, ελπιζω με το 7 να κανει ενα reboot και να γυρισει στις παλιες καλες εποχες του πραγματικου survival horror. Οσο μπορει βεβαια αφου οι εποχες εχουν αλλαξει.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

hakoo
24-06-2016, 23:32
Συνεντευξη του παραγωγου και του σκηνοθετη



How are you feeling after the big announcement?

Kawata-san: It was a lot of work to get to this point, obviously. First of all, we’re super relieved that we’re able to talk about the game and show it to everyone. Now we’re just interested in knowing what everybody thinks and what the reaction is to the announcement we made yesterday. I’m looking forward to seeing that.

What is your development history with the RE series?

Kawata-san: I’m the producer on the game. I’ve worked on previous titles like Resident Evil 5 and [Resident Evil] Revelations. I’m going to try to use my history with the series to bring out the horror feeling out in this title. I want to bring a new kind of horror to players.

Nakanishi-san: I’ve been on the series for quite a long time. It’s been a long history of taking on new challenges. Every time we have new hardware coming out we’re putting a new Resident Evil on it and doing something different with the series. Like Kawata-san said, we’re looking forward to doing something really new for everyone on the current generation of consoles.

The full name of the game in the West is “Resident Evil 7 biohazard” and in Japan it’s “BIOHAZARD 7 resident evil”. Can you please explain this interesting new international naming convention?

Kawata-san: Obviously you can tell we wanted to merge the two titles we’ve had. As fans may know, the game has been called Biohazard ever since the beginning in Japan, and it’s been called Resident Evil in the West. We really want to have the big, impactful feeling of the series being in one place right now, and having one future it’s heading towards. To do that, we brought the two titles together into one with Resident Evil 7 biohazard. It’s the opposite in Japan, it’s BIOHAZARD 7 resident evil.

In your own words, what are the core differences between Resident Evil 7 and previous games in the series?

Nakanishi-san: The demo, just to be clear, isn’t a slice of the game. We really want to focus on what concepts we want players to understand about the game with the demo, and that’s horror. This is a tonal preview of what to expect in the game, rather than a little bit of game content you’re getting in advance. In the 20 year history of Resident Evil, you know that the key pillars of the game are fear and horror, exploration of the environment, puzzle-solving elements, resource management, and combat against enemies. Those are all in this game, but we wanted to start off with the first two – horror and exploration – and get you experiencing those two pillars up front. If you’re thinking that because those other elements aren’t in the demo, that they won’t be in the game, that’s not the case. We’re focusing up front about the message of horror coming home in this demo.

Looking back at the history of the series and thinking “How do we get people playing today to experience the same fear that they felt in 1996 with the first game? How do we bring that up to date and bring that emotion back?” That question and the answer is what led us to make the gameplay system as you see in the demo.

Why did the team decide to shift RE7 into a first-person perspective?

Kawata-san: Both myself and the director, Mr. Nakanishi, felt if we want people to experience horror and experience it in the most direct, visceral way possible, then literally putting yourself in the position of seeing what the character sees is the best way to do that and so it was our motivation for the first-person camera change.

Nakanishi-san: Of course it’s a big change, so first we got a prototype working and we put first-person in place and we wanted to see if we could make Resident Evil work in first person. As soon as we had it up and running we were really confident that this was the way to move forward. We were really happy with the way that Resident Evil feels in first person.

Resident Evil 7 is built from the ground up in Capcom’s new proprietary RE Engine. Can you share a little more about this?

Nakanishi-san: Our artists, programmers, and the whole team are just all really fussy people. We all want to get exactly what we want out of game development. If you’re using a third-party engine or one created by another company, it feels like there are places that you have to reach to scratch an itch compared to when we design an engine ourselves. We want to know exactly how to find our way around an engine. We decided the only way to make the game with the highest quality possible was to make our own engine for it that was dedicated to making this amazing experience. It’s really a sign of the team’s dedication as artists to not only make a new game but a new engine as well.

What character(s) do players control in this game?

Kawata-san: Just to confirm – it isn’t an existing character whose eyes you’re seeing through. I think one of the places we got in the series up until now is you’re kind of playing these superhero characters. They’re fully equipped, powerful people who go into these survival horror situations but they’re ready for them. They can take it on. To bring the horror experience right to the player, we thought now that you’re in first person you’ll feel like you’re there. You can’t be looking through the perspective of a macho, hero character because that’s not you at home. Or maybe you are macho, I don’t know [laughs]. It’s sort of a powerless, ordinary person you’re playing as. We’re not really talking in too much detail about who they are right now, but they’re an ordinary person stuck in an extraordinary situation. I think that really brings the horror right to the fore. You wonder if this person you’re playing as – or you – will be able to cope with this situation. That’s a real feeling of helplessness that helps the horror stand out. If you try the demo that’s out on [PlayStation 4] for [PlayStation Plus subscribers], you’ll see.

Is RE7 a reboot?

Nakanishi-san: It’s not a reboot and we’re not throwing away the series’ canonical storyline. It’s the new numbered title in the series and it’s a sequel to the existing mainline series titles. After I say that and you try the demo, you may say “Really?”, because it looks nothing like any of that, but trust me. We need to have a bit of mystery in survival horror, so we’re trying to make you wonder when you play it how could this possibly be connected? That’s part of the appeal.

Can you tell us more about the VHS aesthetic and found footage taps featured in the Resident Evil 7 Beginning Hour Teaser?

Kawata-san: Things have gotten so digital in the modern era that we wanted to bring an analogue, grungy feel to this horror. If you’ve already played the demo then you’ve seen this VHS found footage motif going on. You play them on a big, old, cathode-ray TV. There are also going to be audio cassettes appearing in the game as well. That sort of thing has a certain atmosphere. Almost like it could be set anytime, could be the ‘80s, it could be now.

RE7 is fully playable in PlayStation VR Mode. Tell us about the impact this has on the game.

Kawata-san: I think VR is a really good match for horror. When we first got it implemented we were all so excited to try it out, put on the headset, and get into the horror experience. You have to try it out for yourself to figure out how immersive it is and how you feel like you’re right there in the room.
Is the game content the same between PSVR and a regular playthrough?
Nakanishi-san: Yes, the content is the same, but of course for VR we need to optimize the experience to make it comfortable and as immersive as possible. But the game itself is the same, whether you play in PSVR Mode or play it regularly.

Is there ever a concern that the development team could make Resident Evil 7 too scary?

Nakanishi-san: [Laughs] You take responsibility if you choose to play in PSVR Mode. Whether you think you’re ready for it or not is up to you to decide. We certainly did have feelings at some points where we thought it was possible to push it too far in VR with horror.

Why did the development team decide to focus the setting of RE7 to a derelict plantation mansion?

Kawata-san: Resident Evil 6 and recent entries in the series have had this massive, global scale to the horror and the threat, and we figured if we brought it down to a more intimate, personal scale of horror that would make it easier for players to experience the fear that we want them to experience. I hope that fans will enjoy this “bringing it back to basics” feeling we have where it’s just one person in one location with a lot of fear. By not having a huge, broad scale of environments it also lets us focus on the details. [The mansion] is this one place you are [exploring], so I think Capcom has some expertise in our DNA over the years of bringing one area to life, like in the original Resident Evil. By focusing on that I think we’re able to bring our expertise to bear on this really great, singular experience. That’s not to say that this house you can see in the Beginning Hour Teaser… the game isn’t set in a series of corridors in and around this opening area. Again, I can’t go into too much detail, but there’s a little bit more to it than that.

Would you like to deliver a special message to the fans following the reveal of RE7?

Nakanishi-san: I want to give a reassuring message. I’ve seen from initial reactions of what we’ve put out that people are getting the impression that we’ve taken Resident Evil and turned it into some sort of supernatural, occult, ghost story. I think you can look at the trailer or the demo and get that impression, but don’t worry, we haven’t just thrown out Resident Evil as it exists and turned it into a ghost story. It will all make sense in the end. I know it’s frustrating holding back on what we can show fans, but this is really the best way to let you enjoy the game to the fullest when it finally comes out. We just have a trailer and a demo at this moment, but watch this space in the coming months and we hope you look forward to the game. We’re going to do our best to make the best game we can.

Kawata-san: I’ve been talking with the Capcom R&D group back in Japan, including my boss Mr. [Jun] Takeuchi – fans might know who that is [RE, RE 2, RE 5] – and we really want to be able to bring everything we can and all kinds of experiences to the Resident Evil series going forward. We hope you look forward to and enjoy what we’ve got in store for you with Resident Evil in the future.

Also I just want to say one last message: There will be no Quick Time Events in Resident Evil 7 [laughs]. I know there are a lot of people who will be relieved to hear that.
Source: http://www.capcom-unity.com/timturi/...tion-of-horror (http://www.capcom-unity.com/timturi/blog/2016/06/24/resident-evil-7-developers-discuss-the-new-evolution-of-horror)



Απολυτως καθησυχαστικοι σχετικα με το τελικο προιον, λενε ισα με 200 φορες οτι το demo αυτο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο κτλ κτλ κτλ.
Εκτος απο την προφανη ερωτηση (γιατι εδωσαν το ντεμο αυτο αν δεν ειναι καθολου αντιπροσωπευτικο?) εμενα καποια πραγματα δεν μου καθονται καλα.
Κατ'αρχας ας πουμε οτι η first person προοπτικη μπορει να φερει αλλο αερα (που δεν το νομιζω αλλα εστω οτι ισχυει), θεωρω οτι εχουν γινει πολλοι συμβιβασμοι για να τρεξει το παιχνιδι σε full VR, οπτικα ειναι μετριοτατο. Κι επειδη διαβαζω απο πολλους χρηστες οτι τα γραφικα δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο σε αυτο το genre, πραγματικα δεν θα μπορουσα να διαφωνησω περισσοτερο. Αν καποιο genre χρειαζεται το κατι παραπανω στα γραφικα, ειναι σιγουρα το συγκεκριμενο. Οσο αρτιοτερο τεχνικα ενα horror παιχνιδι, τοσο καλυτερη ατμοσφαιρα χτιζει και εν τελει σε ψηνει για την αληθοφανεια που ειναι και ο απωτερος σκοπος. Αυτο που βλεπω (σε βιντεο μιας και δεν εχω ανανεωσει ps+ εδω και μηνες) μου κανει indie game και οχι resident evil.

mihalis13
17-08-2016, 12:47
Καλό horror game φαίνεται, αλλά δεν είναι Resident Evil αυτό που βλέπω..

https://www.youtube.com/watch?v=kRDS8tUtTDM

christos-sonyboy
17-08-2016, 15:04
το ειδα αυτο κ εχω να πω οτι αυτο το κρυφτο δε μ'αρεσει καθολου κ επιτελους δλδ που ειναι τα γαμωοπλα.το βεβαιο ειναι οτι θα εχει γραφικαρες!!

mihalis13
17-08-2016, 15:44
Εμένα αυτό που βλέπω μου αρέσει, αλλά δεν είναι Resident Evil. Όσο να'ναι μια απογοήτευση υπάρχει...

PDS
17-08-2016, 18:22
Εμένα αυτό που βλέπω μου αρέσει, αλλά δεν είναι Resident Evil. Όσο να'ναι μια απογοήτευση υπάρχει...

Βεβαια Resi δεν ηταν και τα τελευταια της σειρας, οποτε προτιμω το παραπανω.

mihalis13
17-08-2016, 18:36
Βεβαια Resi δεν ηταν και τα τελευταια της σειρας, οποτε προτιμω το παραπανω.

Δεν διαφωνώ.
Απλά με ενοχλεί να βλέπω να μπαίνει ένας τίτλος σε ενα game απλά για να μπει και να πουλήσει μερικά αντίτυπα παραπάνω λογω franchise.


Sent from my iPhone using Tapatalk

PDS
17-08-2016, 18:51
Σωστα.

Δεν ειναι ντροπη να πουν οτι δημιουργουν κατι καινουριο. Ισα ισα...

mtifosi
17-08-2016, 18:58
Σίγουρα για μένα δείχνει καλύτερο από τα δυο προηγούμενα αλλα θα το προτιμούσα με αυτή την ατμόσφαιρα αλλα όπως τα προηγούμενα RE. Μακάρι να δούμε κάποια στιγμή ένα εξελιγμένο RE4 με νέους μηχανισμούς και αυτή την ατμόσφαιρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

spartan
18-08-2016, 05:06
το ειδα αυτο κ εχω να πω οτι αυτο το κρυφτο δε μ'αρεσει καθολου κ επιτελους δλδ που ειναι τα γαμωοπλα.το βεβαιο ειναι οτι θα εχει γραφικαρες!!
Θα εχει και μαχες το παιχνιδι dont worry!!!οπωτε θα εχουμε και οπλα λογικα.

christos-sonyboy
18-08-2016, 17:38
αντε να δουμε

hakoo
19-08-2016, 14:33
Kανενα resident evil vibe και λυπαμαι που θα το ξαναπω, μοιαζει σαν indie horror game απο αυτα που βγαινουν σωρηδον. Τα γραφικα τιποτα το ιδιαιτερο, προφανως εχουν γινει πολλες θυσιες για να μπορεσει να τρεξει η full εμπειρια σε VR.

spartan
19-08-2016, 17:10
Kανενα resident evil vibe και λυπαμαι που θα το ξαναπω, μοιαζει σαν indie horror game απο αυτα που βγαινουν σωρηδον. Τα γραφικα τιποτα το ιδιαιτερο, προφανως εχουν γινει πολλες θυσιες για να μπορεσει να τρεξει η full εμπειρια σε VR.
Eνταξει λογικο ειναι αφου θα τρεχει στα 60 καρε.Προσωπικα πιστευω οτι την μεγαλη παραγωγη θα την δουμε στο remake του 2.(Παλι καλα να λεμε)

PDS
19-08-2016, 17:33
Θα υπαρξει remake του 2?

Nikoladim
19-08-2016, 18:15
Θα υπαρξει remake του 2?

http://www.gamespot.com/articles/resident-evil-2-remake-confirmed/1100-6429698/

Capcom is remaking PlayStation One (http://www.gamespot.com/platform/ps/) survival-horror classic Resident Evil 2 (http://www.gamespot.com/resident-evil-2/) for modern consoles.
A video announcing the project reveals it is being headed up by Yoshiaki Hirabayashi, producer of the Resident Evil HD Remaster (http://www.gamespot.com/resident-evil/)released in January 2015, and Capcom R&D Division 1.

christos-sonyboy
27-08-2016, 02:17
https://youtu.be/qtRt2j0Mh2w

Ο χαρακτηρας σου θα ειναι ο ιθαν ο οποιος ψαχνει τη γυναικα του μεσα σ'αυτο το σπιτι. Λεει θα μπορεις να χρησιμοποιησεις διαφορα οπλα για να σκοτωσεις. Θα εχει επισης λεει cutscenes με φουλ gore.
Αν καταλαβα καλα...

aiva
28-08-2016, 00:48
Δεν ακούγεται και τόσο Resident Evil αυτο, δεν ξέρω αλλα είμαι λίγο ξενερωμένος, εγώ περίμενα αργοκίνητα ζόμπι, μουγκανητά που να παγώνουν το αίμα, λίγα πυρομαχικά, αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, ωστε να μπορεί να αμύνεται και να επιτίθεται ο χαρακτήρας, εναλλακτικές επιλογές στην πρόοδο, εξερεύνηση και γρίφους. Ζητάω πολλά; Ευτυχώς που θα βγει και το 2!

spartan
07-09-2016, 02:42
http://s2.n4g.com/news/1955220_0.jpg


Capcom: Enemies in Resident Evil 7 Aren't Just Fodder, They're Almost Always Stronger Than You
ALEXIOUS|1H AGO|NEWS|7|

Director Kōshi Nakanishi revealed that Resident Evil 7 will feature enemies that are almost always stronger than the player character.

He also explains what makes RE7 a real Resident Evil game.
Developer Koushi Nakanishi PC PlayStation VR PS4 Resident Evil VII biohazard Xbox One wccftech.com

Leon_DiZ
15-09-2016, 12:55
English Version:

https://www.youtube.com/watch?v=QFlEGZCdUZQ


Japanese Version:

https://www.youtube.com/watch?v=4XUTa0SLSrE

Ixor24
15-09-2016, 14:23
εχουν πει, θα ειναι μόνο 1ου προσώπου?

Viper
15-09-2016, 14:24
776254278813884416

Slay
16-09-2016, 09:30
χθες το βραδυ νομιζω ειδα οτι κατεβασε νεα εκδοση για το demo!!!! , δεν το εβαλα να δω εαν εχει αλλαγες, το ειδε κανεις σας?

chronohill
16-09-2016, 10:15
Nαι εχει πολλες αλλαγες πλεον το αναβαθμισμενο ντεμο!
Ανυπομονω να το δοκιμασω σημερα!

teras1
18-09-2016, 00:22
Τι αλλαγές έχει;
Ημερομηνία κυκλοφορίας του Ιουνίου έχει πάντως το demo στο store.

Nevermind τα διάβασα.
Τίποτα το συνταρακτικό.

spartan
18-09-2016, 04:44
https://abload.de/img/untitled6o1uvf.png

Tα πολυαγαπημενα μας κιβωτια ξαναεπιστρεφουν στο resident evil 7 απο οτι φαινεται.

aiva
18-09-2016, 11:58
Πάντως από ατμόσφαιρα σκίζει!!! Την πρώτη φορά που παίζεις, χρησιμοποιείς σε κάποια φάση έναν κάβουρα, μετά πρέπει να ακολουθήσεις τους άλλους δύο, αλλά εγώ τους παράτησα για λίγο και είπα να ανέβω τις σκάλες, για να δω αν βρίσκεται το εργαλείο στην θέση που ήταν πριν, όσο ανέβαινα τις σκάλες και έψαχνα στα πάνω δωμάτια μιλάμε.... τα χρειάστηκα! Από την άλλη απογοητεύτηκα που δεν υπάρχουν ζόμπι, θα ήταν τέλειο να σου επιτίθεται ένας νεκροζώντανος και συ να είσαι με άδεια χέρια! Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια αντικείμενα πέφτουν ή μετακινούνται μόνο τους, ενώ είπαν ότι δεν θα υπάρχει μεταφυσικό στοιχείο. Φαίνεται πολύ καλό, για να δούμε.

PDS
18-09-2016, 12:03
Δεν το εχω δοκιμασει καθολου ακομα, ουτε στην πρωτη εκδοση του ντεμο.
Θελω να το κανω απευθειας στο PSVR.:p

Ελπιζω να το υποστηριζει ως demo.

balabanis
18-09-2016, 12:31
Εγω δοκίμασα και τις δυο εκδόσεις του demo. Όπως το βλέπω σιγά σιγά το εξελισουν μιας και το update δίνει μια μικρή συνεχεια. Παίρνεις νέα αντικείμενα τα οποία δε μπορεις να χρησιμοποιήσεις πουθενά, προς το παρόν.
Θα υπάρξει και αλλο update σίγουρα. Ενδιαφέρον και μυστήριο στο νέο RE7!


Sent from my iPhone using Tapatalk

aiva
20-09-2016, 14:18
https://www.youtube.com/watch?v=mQiFqgYGAsE

BillyFlo81
12-10-2016, 13:27
Απο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1292561):

Resident Evil 7 details from Interview ; Saving System, Escape. Immersion, & Pursuit



Key details from the interview:
-The focus of RE7 is on the keywrods, "escape, immersion & pursuit." Your goal is to survive the terrors, you can defeat them and sometimes you'll find yourself in a tight situation, but being able to utilize your limited arsenal and either fight or flee is important.

-Here is what Capcom thinks makes a good classic Resident Evil game (as well as notes from the interviewer):
*Fear of the Unknown – Not knowing what lies behind every door. Not understanding what is happening.
*Exploration – There will be puzzles and a lot of spaces and rooms to explore. (More on this later)
*Combat – And yes, they’ve eased our biggest fear, there will be combat. They’ve even emphasized that it is core to the Resident Evil feeling as it gives you the release of tension that you need by finding a shotgun and fighting back.
*Managing Survival (Item Management) – Item Boxes! They didn’t confirm it exactly, but the presentation slide showed that to be exact. More on this below, but basically, they mentioned that you had to manage what you will be bringing to progress the game as it adds another layer to survival horror.

-Mercenaries specifically or any other online mode is not in RE7, it is exclusively a single-player game, but there are other unlockables we know (the one confirmed at this time is Madhouse Mode).
-While there is no situations where you face hordes of enemies at once, there will be scenes where you're faced with more than one enemy at a time.
-Main inspiration for RE7 is the original RE1, not the REmake. They looked and broke it down a lot when working on RE7.
-They're waiting to see how first-person works with fans for RE7 before they consider it as a possibility for future titles, but they think first-person really fits RE7 and they chose to go in this direction for the project goals.
-The game is linear and is not split into chapters like the more recent RE games, the progression is fluid.
-The game's saving system changes based on what difficulty you're playing on. Some difficulties have an auto-save system, and harder difficulty's saving system "won't be nice to you."
-One key element for RE7 is that it is a RE game, and they think this helps a lot to separate it from other first-person horrors. the game is set after RE6 and pulls a lot from the series history and mechanics, lore and and what's built-up RE's name in the last 20 years. This is the 20th anniversary celebration title, and it is a RE game through and through.
-RE7 does continue plot elements from other RE games, but they won't talk about that right now.
-There will be a third and final demo update sometime before RE7 releases, there is no firm release date but it'll happen before the end of January. It will also be coming to other platforms.
-REmake 2 is under extensive development right now, but they hope to show something from it soon.
-When asked about Outbreak HD, they say that Outbreak was a huge undertaking at the time for them, but they are listening to fans and if there's a demand for Outbreak HD or a successor to it, they're all ears.


https://www.youtube.com/watch?v=fo9UzMWV_Ro

Nikoladim
21-11-2016, 21:44
http://www.gameworld.gr/component/content/article/166-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/action/26130-resident-evil-7-collector-s-edition
9501

Με έπαυλη-μουσικό κουτί, συλλεκτικό USB και άλλα καλούδια.
Η Capcom θα κυκλοφορήσει μία συλλεκτική έκδοση για το Resident Evil 7.
Περιλαμβάνει μία έπαυλη ύψους 20 εκατοστών η οποία διαθέτει LED φωτισμό και αποτελεί στην ουσία μουσικό κουτί που παίζει μέρος από το βασικό μουσικό theme του παιχνιδιού!
Η Collector's Edition κοστίζει 180 ευρώ και περιλαμβάνει:
- Το παιχνίδι σε λευκό steelbook
- Το μουσικό κουτί-έπαυλη ύψους 20 εκατοστών
- Ένα συλλεκτικό USB stick...δάκτυλο 4GB
- Ένα κουτί στο σχήμα βιντεοκασσέτας όπου μπορείτε να βάλετε το δάκτυλο ή άλλα μικρά αντικείμενα
- Μία λιθογραφία
- Ένα ανατριχιαστικό σημείωμα
- Όλα αυτά σε ένα συλλεκτικό κουτί που στο περίβλημά του δείχνει μία σκιά να σας κοιτάει από το παράθυρο
Δυστυχώς η συλλεκτική θα πωλείται αποκλειστικά στο Gamestop για PS4 και Xbox One (πιθανότατα όχι για PC). Η πώλησή της θα ξεκινήσει στις 24 Ιανουαρίου 2017, όταν και θα κυκλοφορήσει και η τελική έκδοση του παιχνιδιού. Τον Ιανουάριο θα δούμε επίσης στους κινηματογράφους και το Resident Evil: The Final Chapter, πιθανότατα το τελευταίο μέρος της ομώνυμης σειράς.

christos-sonyboy
22-11-2016, 06:17
ναι το ξαναειδα αυτο κ εχω να πω οτι με 200 ευρω παιρνεις κονσολα με παιχνιδι.ουτε καν! βεβαια αν εισαι φαν δεν παιρνεις χαμπαρι,κατανοω ομως.

hakoo
30-11-2016, 19:55
Επειδη δεν μου αρεσει να ειμαι αδικος ομολογω οτι οσο περναει ο καιρος και βλεπουμε κι αλλα πραγματα εχω αρχισει να αλλαζω αποψη για το παιχνιδι.

https://www.youtube.com/watch?v=qy0OLonHHwQ

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως resident evil το παραπανω αλλα σιγουρα φαινεται για κανονικο game και οχι αυτος ο αχταρμας που ειδαμε στην αρχη. Εχει αρκετα στοιχεια απο το franchise, πολυ αλλαγμενα βεβαια. Τα γραφικα φαινονται βελτιωμενα και γενικα αυτη η western horror αισθητικη μεσα απο ενα ιαπωνικο φιλτρο φαινεται ενδιαφερουσα. Για μενα παραμενει ερωτηματικο η first person προοπτικη αλλα μετα το Alien Isolation (που το θεωρω απο τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας μεχρι στιγμης) νομιζω οτι αν ειναι καλο το παιχνιδι μπορει να δουλεψει μια χαρα.
Πληροφοριες και screens απο Ισπανικο περιοδικο μεταφρασμενο απο χρηστες του gaf και οχι μονο



- Main character is named Ethan, who travels to Dulvey (Louisiana) to look for her missing wife
- RE 7 is not a zombies game anymore. This time is much more focused on psychological horror
- A new type of enemy called "Holoforms"
- They saw 3 different bosses and really liked them. In one of these boss fights you have to drive a car
- Much more focused on exploration than previous RE games
- Inventory size is limited (e.g. shotgun takes two intentory blocks)
- Manual saving
- You can save as many times as you want, but once you complete the game for the first time, you unlock the "Asylum/Madhouse" difficulty, where saving is limited
- The number of ammo is quite limited, so most of the time you have to run away from enemies. Ethan can also protect himself from enemies attacks by using his arms or by binding down just before he's gonna get hit
- Confirmed weapons so far: knife (first weapon you find), handgun, shotgun, magnum, flamethrower and chainsaw
- The members of the Baker family are "bullet sponges", so you will need a huge amount of ammo to kill them. However, they can be stunned after a certain number of shots
- There are A LOT of jumpscares/scary moments
- A certain kind on insect will have a great importance/presence in one section of the game





The article also says they are aiming for a B-movie style, unlike the Hollywood style of the previous games.

- Ethan wears a watch called "codec", where you can check your health and works as main game interface
- Throughout the game we will find "cages" containing new weapons, health/weapons upgrades, etc. In order to open them, we'll have to collect coins that can be found in different scenarios (they seem to be hidden and difficult to find)
- There'll be a lot of locked doors first time we get into the Baker's house. To open them, we need to find specific keys or single-use lockpicks
- Items boxes are back
- Ethan is not particularly fast (his movement seems to be quite slow), so we have to pay attention to our environment for any enemy signal to start running away as soon as possible
- "Holoforms" are quite similar to Hunters, but slower. To kill them, we'll have to dismember them
- We'll have the option to use "psychostimulants" to find hidden items. However, they are completely optional and their duration is limited
- Puzzles will have a great presence again. However, the ones that they witnessed were quite simple (e.g. rotate an item in front of a source of light to generate a silhouette)
- We'll never see Ethan's face
- The world is filled with collectible VHS tapes that contain different "mini-games". For instance, they found one where Mia has to hide from Marguerite, and if the later finds her, you have to start over again. These tapes bring new mechanics to the table, as well as new story bits
- There are different collectibles besides VSH tapes. In the build they played, the menu indicated the presence of 32 documents, 18 old coins (currency to buy new upgrades) and 20 figures called "Mr. Everywhere", which function is unknown.
- The game seems to be in the final stages of development, as they played a build including Spanish localization


- Technically speaking, the game is not a masterpiece, but the graphics hold really well. The technical aspect they liked the most was the lighting effects
- The presence of HDR is the only technical detail confirmed so far
- There are constant references to the original Resident Evil



-The Spanish magazine played the first three hours of RE7, all the screens and info we have from this are from the first three hours of the game.
-The last name of Ethan and Mia is Winters, so Ethan Winters and Mia Winters.
-The beginning area of the game is set at the Baker Plantation and 'around it'. Some 'around' locations include a trailer and a greenhouse.
-They say those who expect this to not feel like Resident Evil will probably be pleasently surprised, it oozes with charm of the series and has a number of moments that may make old-time fans nostalgic.
-Bugs have a big presence in a certain segment of the game involving the knife, they tease.
-The keys of the Baker Family Estate are animal shaped and themed. Lots of going through previous areas and unlocking new areas.
-Apparently references to all entries of the series is huge, there's nods to everything from the original to RE6. You might be surprised how clever some of them are, and the magazine says while they can't say what they are, some of them are glorious.
-There is a section where you need a crank to work a bridge.
-Apparently saving at cassettes is manual or Normal difficulty up, EXCEPT for boss fights where they give you a a auto-save when they show up on Normal (but not Madhouse difficulty).
-Game is said to be around 14-16 hours long.
-Mention that the old woman Camille will sometimes be heard o you see her shadow coming towards you, you turn around and there's nothing there.



--The Holoforms will be hunter-esque creature but way much slower than them (Possible considering a tier2 level enemy compared to normal zombies without any relation to actual hunters)...Whats more interesting is, that to end them we will have to dismember them. Guns will most likely have no effect on them at all. Hence may be the main reason of why we have flamethrowers, dynamites, grenades and chainsaw.
Page3 :
--"The moody environment is only the first layer of the onion that is re7. As you remove layers, you will shed tears of nostalgia. at last!" (The corridor with bluish glow picture)
--"The Knife will be the first weapon that we hold, and the bugs/spiders you see in the image will have a great presence in a certain section." (Knife picture)
--A mysterious character will often call us on the phone (the lifelong fixed (?!) ), which will be key to the narrative. Rush to it when you hear the sound far away. (Telephone Picture)
Page4 :
--The codec will be a wristwatch that will show the health and that will act as interface. The screen will be clean of indicators, also ideal for virtual reality. (Wristwatch picture.)
--These cages will contain improvements (more health, higher speed of recharge, a magnum). To open them you will need coins, which will be hidden throughout the storyline. (Cage picture.)
Page 6 :
--Shadows will be hunter-esque creature but way much slower than them (Possible considering a tier2 level enemy compared to normal zombies without any relation to actual hunters)...Whats more interesting is, that to end them we will have to dismember them. Guns will most likely have no effect on them at all. Hence may be the main reason of why we have flamethrowers, dynamites, grenades and chainsaw.
--"The psychostimulants" will serve to locate the objects that are nearby by making them glow. For the purists, its use will be optional and its duration will be very limited." (Pills picture.)
--"Generate a silhouette" seems to be one of the easiest puzzles around. (Straw Doll picture.)
Page7 :
--Camille Baker will appear at certain places only to disappear when you turn back. (Camilla Baker picture.)
--Door picture one was kinda confusing, but I assume someone is baiting Ethan to get closer via lantern and unfortunately he needs to go in there to progress further.
"The idea is that humans are the most terrifying creatures of all." says the producers on last page with huge letters, which will probably be the main theme of game.
It should be also mentioned that after probably an 12 months later or so, game may be available for HTC Vive and Oculus but its not clear if that's just a guess of writer because I'm yet to see any statement confirmed.


https://i.gyazo.com/e0da51757d8499c3dd041f460b5175b1.jpg
https://i.gyazo.com/209d0783e717964849588a6e21b8c9f3.png
https://i.gyazo.com/a19e0094a02a1be7e0c3bdcdabfee1bc.png
https://i.gyazo.com/b611d58245d1d94536b868b245014976.pnghttps://i.gyazo.com/649729f3b1f8d6e3259e57ea27c66e60.pnghttps://i.gyazo.com/72bc4709e909e53451dbac94f0daec93.png
https://i.gyazo.com/3e13b6a1e0917b5eb9b7a45574bb2623.png
https://i.gyazo.com/3bcfb5466d07e43be5967b9969be880f.pnghttps://i.gyazo.com/c844edc812d3c3c35329f00cb7d33958.pnghttps://i.gyazo.com/6908ec8488abf51ba88e8cc107561278.png
https://i.gyazo.com/dc0ac1d3670a6de419b5fcc755927727.pnghttps://i.gyazo.com/b2d4c6cd5605d5b44433808d8d330bde.png

Error Flynn
30-11-2016, 20:48
Δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω να το παίξω....
Δε μπορώ, δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω να το παίξω στο VR...

teras1
30-11-2016, 21:20
Δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω να το παίξω....
Δε μπορώ, δε μπορώ, δε μπορώ να περιμένω να το παίξω στο VR...

Δεν μπορώ, δεν μπορώ, δεν μπορώ να το παίξω στο VR από το φόβο.. :p

WolfRathmA
30-11-2016, 23:31
Όσο το σκέφτομαι αυτό το παιχνίδι ότι θα το παίξω και σε VR , χεζομαι μόνο και μόνο στη ιδέα.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

captainjacko
01-12-2016, 09:51
Προσπαθω να πεισω τον κολητο μου να παιξουμε μαζι στο VR να μοιραστουμε το μαρτυριο οταν βγει με το καλο αλλα εκανα το λαθος να του βαλω το demo με το Kitchen

για να παρει μια ιδεα στα δυο λεπτα πεταξε την μασκα και μου λεει ΞΕΧΝΑ ΤΟ!!!:rip:

Το πολυ πολυ μου λεει να το βλεπω στην τηλεοραση για να νιωθεις οτι καποιος ειναι διπλα σου και πολυ σου ειναι λολ

hakoo
01-12-2016, 12:11
https://www.youtube.com/watch?v=cAfiPQWBbug&spfreload=10

Εντυπωσεις απο το gamespot βασισμενες στο preview code που εδωσε η capcom (περιπου 4 ωρες).
Μιλαει κυριως για τη δομη του παιχνιδιου που για μενα ειναι ο,τι πιο ελπιδοφορο εχω διαβασει μεχρι στιγμης. Στην ουσια λεει οτι προκειται για κατι παρομοιο με τα πρωτα RE, δλδ ενα metroidvania στυλ τυπου ειμαι σε ενα mansion/settlement που "ανοιγει" σιγα σιγα με κλειδια και puzzles. Ουτε chapters, ουτε ξεκιναω στην Αμερικη συνεχιζω στην Βενεζουελα και καταληγω στον Βορειο Πολο, ουτε γραμμικοτητες. Εισαι σε ενα twisted settlement με τους τρελους να σε κυνηγανε και καποια monsters, οι περιοχες ανοιγουν προοδευτικα και παραλληλα προχωραει η ιστορια.
Επισης λεει οτι το παιχνιδι δεν μοιαζει με το Outlast (κατι που το φοβομουν βλεποντας καποια media), το gameplay δεν ειναι μονο κρυβομαι ολη την ωρα και trial and error για να μη με πιασουν, μοιαζει πιο πολυ με το Alien isolation που ναι μεν εχεις μια μονιμη απειλη αλλα μπορεις να αμυνθεις αλλα για να προχωρησεις χρειαζεται exploration και puzzle solving.
Απο εκει που ημουν παντελως αδιαφορος εχω αρχισει να ενθουσιαζομαι με το παιχνιδι, για να δουμε. Μακαρι να βγει κατι καλο και good luck στους ps vr users :a036:

christos-sonyboy
02-12-2016, 03:49
ανυπομονω να δω κανονικο walkthrough κ οχι κομματια απο gameplay. απ'οτι καταλαβα αβοηθητος εισαι κ τα οπλα ειναι στο παιχνιδι να'χαμε να λεγαμε. ειδα τον μανιακο τυπα που τον πυροβολησε ο παιχτης καμποσες φορες αλλα αερα στα φρυδια του 'κανε. δεν ξερω αν μου αρεσει κατι τετοιο. καλα day one ετσι κ αλλιως δεν θα το επαιρνα αλλα λεμε τωρα.

captainjacko
02-12-2016, 09:29
Η Capcom ειναι η μοναδικη εταιρεια μεχρι στιγμης με αυτα που εχουμε δει που εχει παρει σοβαρα το θεμα του VR και δεν παει να εκμεταλευτει τον

καταναλωτη με ακομα ενα τιτλο αξιας 60 ευρω διαρκειας 2 ωρων και χαμηλης ποιοτητας

Με ολα αυτα που εχω δει το τελευταιο διαστημα και την εκμεταλευση που εχει γινει ειδικα στο θεμα του VR το Resident Evil ειναι ο πρωτος πραγματικος AAA τιτλος

που ερχεται για VR θα στηριξω αυτη την προσπαθεια αγοραζοντας το Day 1 γιατι μου δινει την εντυπωση η Capcom οτι πραγματικα εχει στρωθει στη δουλεια μετα απο πολυ καιρο

να βγαλει κατι πολυ καλο και να αναγενησει επιτελους αυτη την ιστορικη σειρα παιχνιδιων ρισκαρει πολυ με ολες αυτες τις αλλαγες που φερνει στο

παιχνιδι αλλα μου αρεσει γιατι παρολο που πολυς κοσμος αντεδρασε αρχικα οταν ακουσε ολες αυτες τις αλλαγες αυτοι παρεμειναν στο αρχικο τους πλανο,

αυτο μου δειχνει οτι πιστευουν πολυ σε αυτο που κανουν και εχουν στο μυαλο τους και δεν πανε απλα να φτιαξουν αλλο ενα εμπορικο Resident Evil τα οποια ειδαμε τη

καταληξη ειχαν τα τελευταια χρονια και πως καταντησε η σειρα

Απ οτι λενε η διαρκεια θα ειναι 15-20 ωρες καλο κουραγιο σε ολους και ειδικα σε οσους δοκιμασουν VR και ελπιζω μεχρι την κυκλοφορια του παιχνιδιου να εχουμε
αγορασει περισοτεροι το VR ειναι μια εμπειρια που πιστευω αξιζει

obione
02-12-2016, 19:35
Δεν έχω λόγια για το συγκεκριμένο...επιτέλους θα μπορέσω να γίνω ένα με τον εφιαλτικό αυτό κόσμο του Ρεσι..
Ps ..Πόσο cool θα ήταν να εβαζα to vr headset και να ήμουνα στο MATRIX...����..Δύο από τις επιθυμίες μου θα γινόταν πραγματικότητα

BillyFlo81
03-12-2016, 20:31
https://www.youtube.com/watch?v=tEUTGTjQ79o

cocous
04-12-2016, 02:22
Παιδιά το demo βγήκε. Αντε να δούμε τι θα γίνει σε αυτο με τα VR. Μαλλον θα κλειδωσω τις πόρτες πριν ξεκινήσω γιατί αν με σκουντησει κανενας την ώρα του παιχνιδιού με βλέπω να χρειάζομαι πάνες. Επειδή είμαι νύχτα στην δουλειά το πρωί το βαζω για κατέβασμα και μόλις ξυπνήσω θα το δοκιμάσω. Και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιαζω.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

captainjacko
04-12-2016, 03:51
Μολις γυρισα και το κατεβασα

Expect a "batsh** crazy" experience when playing in virtual reality, Sony says.
τρεμω και μονο στην ιδεα να το ξεκινησω:c082:

cocous
04-12-2016, 03:58
Μολις γυρισα και το κατεβασα

Expect a "batsh** crazy" experience when playing in virtual reality, Sony says.
τρεμω και μονο στην ιδεα να το ξεκινησω:c082:
Αντε να δούμε.... χαχαχα

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

isildur83
04-12-2016, 04:28
Το κατεβασα και το επαιξα.
Καταρχην να πω οτι εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια απο την Capcom και οπτικα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ειδαμε στο Kitchen demo,τρομερη βελτιωση!Υπαρχουν καποια extra δωματια απο το προηγουμενο demo και επισης βρισκουμε και handgun εδω!Παιδια πραγματικα,μολις το παιχνιδι κυκλοφορησει και το εχουμε στα χερια μας ολοκληρο,παιζοντας το σε VR η εμπειρια θα ειναι συγκλονιστικη.Το demo με αφησε αφωνο και πηρα μια ιδεα στο τι μας περιμενει!

PDS
04-12-2016, 04:48
Το κατεβασα και το επαιξα.
Καταρχην να πω οτι εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια απο την Capcom και οπτικα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ειδαμε στο Kitchen demo,τρομερη βελτιωση!Υπαρχουν καποια extra δωματια απο το προηγουμενο demo και επισης βρισκουμε και handgun εδω!Παιδια πραγματικα,μολις το παιχνιδι κυκλοφορησει και το εχουμε στα χερια μας ολοκληρο,παιζοντας το σε VR η εμπειρια θα ειναι συγκλονιστικη.Το demo με αφησε αφωνο και πηρα μια ιδεα στο τι μας περιμενει!

Ειναι πιο καθαρη η εικονα και στο απλο PS4, σε συγκριση παντα με το kitchen. Το εβαλα(το kitchen) αμεσως μετα αφου δοκιμασα το RE7 demo, αλλα ετσι και αλλιως θυμομουν οτι ειχε περισσοτερο aliasing το πρωτο. Λογικη η βελτιωση παντως γιατι το kitchen ειναι πολυ παλιο build.
Φανταζομαι οτι στο pro θα ειναι ακομα πιο καθαρη η εικονα.
Εκει το επαιξες Νικο ή στο απλο ps4?

Τωρα για το παιχνιδι, ξενερωσα γιατι δεν ξερω αν μπορω να το παιξω ετσι. Αν ειναι καποιος διπλα μου να μου μιλαει ισως παλευεται. Αλλα μονος μου που το ξεκινησα ειναι αστα να πανε. Το σταματησα πριν γινει κατι χοντρο χαχα.
Εκει που κατεβαινες μια σκαλα και εβρισκες τον τυπο νεκρο(με πλατη ορθιο). Οπως κατεβαινα την σκαλα πριν την κατεβω ολη γυρισα το κεφαλι για να δω τι γινεται και τον ειδα(σε εκεινο το σημειο συνειδητοποιησα ποσο προσφερει στην ατμοσφαιρα το VR). Χεστηκα γιατι ηταν ακινητος και δεν ηξερα τι με περιμενει:P.
Ενταξει οσο επαιζα καπως εξοικειώνομουν με την ατμοσφαιρα αλλα και παλι.
Φαινεται να εχουν κανει πολυ καλη δουλεια παντως. Δειχνει πολυ προσεγμενο.

ΥΓ.Προτιμησα για αρχη την καμερα που παει σπαστα γιατι η αλλη ηταν λιγοτερο ''ανετη''.

isildur83
04-12-2016, 04:57
Ειναι πιο καθαρη η εικονα και στο απλο PS4, σε συγκριση παντα με το kitchen. Το εβαλα(το kitchen) αμεσως μετα αφου δοκιμασα το RE7 demo, αλλα ετσι και αλλιως θυμομουν οτι ειχε περισσοτερο aliasing το πρωτο. Λογικη η βελτιωση παντως γιατι το kitchen ειναι πολυ παλιο build.
Φανταζομαι οτι στο pro θα ειναι ακομα πιο καθαρη η εικονα.
Εκει το επαιξες Νικο ή στο απλο ps4?

Τωρα για το παιχνιδι, ξενερωσα γιατι δεν ξερω αν μπορω να το παιξω ετσι. Αν ειναι καποιος διπλα μου να μου μιλαει ισως παλευεται. Αλλα μονος μου που το ξεκινησα ειναι αστα να πανε. Το σταματησα πριν γινει κατι χοντρο χαχα.
Ενταξει οσο επαιζα καπως εξοικειώνομουν με την ατμοσφαιρα αλλα και παλι.

Προτιμησα για αρχη την καμερα που παει σπαστα γιατι η αλλη ηταν λιγοτερο ''ανετη''.

Φαινεται να εχουν κανει πολυ καλη δουλεια παντως. Δειχνει πολυ προσεγμενο.

Σε PS4 Pro το επαιξα.
Κι εγω με την ''σπαστη'' καμερα το επαιξα,γιατι με την ελευθερη δεν αντεξα ουτε για μισο λεπτο!

PDS
04-12-2016, 05:00
Σε PS4 Pro το επαιξα.
Κι εγω με την ''σπαστη'' καμερα το επαιξα,γιατι με την ελευθερη δεν αντεξα ουτε για μισο λεπτο!

Ενταξει φαντασου οτι ειδα διαφορα στο απλο. Στο Pro θα ειναι σουπερ.

Εκανα και edit στο προηγουμενο ποστ για το σημειο που σταματησα:p
Δεν προχωρησα πολυ.

isildur83
04-12-2016, 05:05
Ενταξει φαντασου οτι ειδα διαφορα στο απλο. Στο Pro θα ειναι σουπερ.

Εκανα και edit στο προηγουμενο ποστ για το σημειο που σταματησα:p
Χαχαχα!!!Ναι μολις τωρα το ειδα.Καλα και που να φτασεις προς το τελος του demo!!!

PDS
04-12-2016, 05:05
Δεν ξερω αν θελω:P

isildur83
04-12-2016, 05:12
Εφοσον εχεις VR Headset επιβαλλεται να το δεις ολο μεχρι τελους!!!

PDS
04-12-2016, 05:20
Θα το δοκιμασω αυριο σιγα να δω τι παιζει στην συνεχεια.:)

cocous
04-12-2016, 06:04
Παιδιά ανυπομονώ και γω να το δω. Πάντως απο τα σχόλια σας πρέπει να τα σπάει. Αντε το βλέπω σίγουρα Day one και Deluxe Edition

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

captainjacko
04-12-2016, 07:55
Παιδια τι ηταν αυτο!!!:omg:

Ποιο reality δε γινεται...Μπραβο στην Capcom εκπληκτικη δουλεια και τρομερη οπτικη βελτιωση σε απλο ps4 που επαιξα

Οταν ξεκινησα λεω ενταξει ποσο να τρομαξω αφου ηδη ειχα παιξει το ντεμο 2 φορες οταν πρωτοβγηκε και το
Kitchen αργοτερα στο Vr οποτε λεω ξερεις τι σε περιμενει λολ...Αυτη τη φορα ομως ημουνα μεσα στο σπιτι και αυτο
ηταν τεραστια διαφορα ηταν σα να επαιζα αλλο παιχνιδι για πρωτη φορα
Πηγαινα ενα ενα βημα σιγα σιγα απο την τρομαρα μου μηπως γινει κατι, καλα σε καποια φαση ειπα αν εχουν προσθεσει
κατι καινουργιο και μου σκασει τιποτα που δεν το περιμενω εμεινα εδω οπως ειμαι με τη μασκα στο κεφαλι

Οσοι εχετε το Vr απλα κατεβαστε το αν ηταν αλλη εταιρεια θα το πουλαγε 30 ευρω (βλεπε The Martian 20 ευρω για 15 λεπτα)
Η μονη αμφιβολια που εχω πλεον για το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι κατα ποσο μπορει καποιος να αντεξει σε μια τετοια
ψυχωλογικη πιεση που θα εχει διαρκεια 15-20 ωρες οταν βγει το κανονικο παιχνιδι και οχι 15 μονο λεπτα που ειναι
το ντεμο....

Error Flynn
04-12-2016, 11:09
Όλο με τη μια μονορούφι...
Θέλω κι' άλλο...

ΤΕ ΛΕΙ Ο!

odytsak
04-12-2016, 13:00
Link υπαρχει για το demo?

BillyFlo81
04-12-2016, 13:04
Ουτε εγω το βρισκω. Ελπιζω να μην το εχουν κατεβασει απο το store..

cocous
04-12-2016, 13:34
Link υπαρχει για το demo?
https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/resident-evil-7-teaser-demo-beginning-hour/cid=EP0102-CUSA04767_00-BH70000000DEMO01?scope=sceapp&smcid=sceapp&psappver=4.20.5:home


Εδω είναι. Λοιπόν παιδιά απλά απίστευτο. Εντωμεταξυ όντως η κάμερα σε ζαλιζει λίγο αλλά αν βάλεις σπαστη είναι μια χαρά. Όμως δοκίμασα σε VR camera mode 10 και επειδή το look πάει γρήγορα δεν σε πειράζει τοσο. Παιδιά απο εμένα 100% αγορά.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BillyFlo81
04-12-2016, 13:41
^^
Thx, αλλα το link που εδωσες με παραπεμπει στο Begining hour, δηλαδη στο demo του περασμενου καλοκαιριου. Κοιτα να δεις πλακα που θα το χουν κατεβασει οι αλητες..-_-

teras1
04-12-2016, 13:47
^^
Thx, αλλα το link που εδωσες με παραπεμπει στο Begining hour, δηλαδη στο demo του περασμενου καλοκαιριου. Κοιτα να δεις πλακα που θα το χουν κατεβασει οι αλητες..-_-

Το Begining Hour είναι το demo Βασίλη. Έχουν ενεργοποιήσει το VR με patch χωρίς να έχουν ανανεώσει την περιγραφή στο store.

chronohill
04-12-2016, 13:48
Οποτε εμεις π το έχουμε κατεβασμένο κανει απλα απντειτ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
04-12-2016, 14:31
Οποτε εμεις π το έχουμε κατεβασμένο κανει απλα απντειτ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι.
Ίσως να χρειαστεί να το τρέξετε μια φορά για να δει ότι υπάρχει update.

Το demo έχει πάρα πολλές επιλογές για την αποφυγή ναυτίας οπότε θα χρειαστεί να πειραματιστείτε λίγο παίζοντας με τις ρυθμίσεις.
Έχετε υπ'όψιν ότι μια σημαντική ρύθμιση βρίσκεται στο display options και έχει να κάνει με το FOV (Field of View). Αυτή είναι αρχικά στο Auto και έχει να κάνει με το "μπλοκάρισμα" μέρους της περιφερειακής μας όρασης για την αποφυγή ναυτίας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μας δίνεται η εντύπωση ότι βλέπουμε τον εικονικό χώρο μέσα από κιάλια και να χάνεται λίγο το immersion. Όσοι μπορείτε βάλτε το στο None για μέγιστο FOV.
Ευτυχώς το Robinson The Journey μου έδωσε VR legs και απενεργοποιώ πλέον σχεδόν τα πάντα :)

Όσοι φοβάστε να παίξετε κάντε ότι έκανα κι εγώ:
Ξεκινήστε το demo, πηγαίνετε μέχρι την κουζίνα και μετα...








...παίξτε Pinball FX2 VR :p

chronohill
04-12-2016, 14:37
Σας ευχαριστώ μαγκες!θα ασχοληθω το βραδυ...και μενα εχει φτάσει το hype στον θεο ειναι η αληθεια...και προσέχω να μην βλεπω πολλα εννοειται...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
04-12-2016, 15:17
https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/resident-evil-7-teaser-demo-beginning-hour/cid=EP0102-CUSA04767_00-BH70000000DEMO01?scope=sceapp&smcid=sceapp&psappver=4.20.5:home
Όμως δοκίμασα σε VR camera mode 10 και επειδή το look πάει γρήγορα δεν σε πειράζει τοσο.

Kαι εγω κτλβα οτι στην γρηγορη κινηση καμερας ειναι καλυτερο εφοσον το παιξεις με free καμερα. Αλλα και παλι θελει συνηθεια. Καποιος που εχει παιξει πολλα παιχνιδια με ελευθερη καμερα θα το αντεξει περισσοτερο λογικα.

Error Flynn
04-12-2016, 16:10
Το έπαιξα για ακόμη μια φορά, σε αυτή τη προσπάθεια ανακάλυψα μερικά νέα στοιχεία αλλά δυστυχώς δε πρόλαβα να το ολοκληρώσω. Μόλις ηρεμήσω λίγο θα ξεκινήσω ξανά και αυτή τη φορά πιστεύω να το τελειώσω με τον καλύτερο δυνατό τέλος. Υπάρχουν φορές που απλά οι ανατριχίλες δίνουν και παίρνουν. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Hardcore λέμε...

cocous
04-12-2016, 16:16
Kαι εγω κτλβα οτι στην γρηγορη κινηση καμερας ειναι καλυτερο εφοσον το παιξεις με free καμερα. Αλλα και παλι θελει συνηθεια. Καποιος που εχει παιξει πολλα παιχνιδια με ελευθερη καμερα θα το αντεξει περισσοτερο λογικα.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι σε αρκετά games ζαλιζεσαι κάπως. Η free camera με ζαλισε αλλα στο 10 ήταν κάπως καλύτερα. Όμως υπήρξαν στιγμές που η ναυτια ήταν μεγάλη κσι σταματησα να ηρεμησω. Με την σπαστη πηγε αέρας χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι θα το συνηθισουμε η ετσι θα είναι πάντα?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Error Flynn
04-12-2016, 17:41
Μέχρι τώρα το έχω τελειώσει με Bad Ending και Infected Ending. Κανείς άλλος που να τα έχει καταφέρει διαφορετικά;

cocous
04-12-2016, 18:14
Μέχρι τώρα το έχω τελειώσει με Bad Ending και Infected Ending. Κανείς άλλος που να τα έχει καταφέρει διαφορετικά;
Μια από τα ίδια. Εσύ φίλε μου με ποιο mode στην κάμερα επαιξες?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
04-12-2016, 18:19
Παιδια, μπορει καποιος να μας εξηγησει τη διαφορα στις δυο καμερες;

Error Flynn
04-12-2016, 18:31
Παιδια, μπορει καποιος να μας εξηγησει τη διαφορα στις δυο καμερες;

Ναι αυτό και γω αναρωτιόμουν Παύλο. Τι εννοείς φίλε cocous?

Αν ρωτάς αν έπαιξα με ελεύθερη κίνηση η κίνηση ανά 30 μοίρες, τότε το δευτερο.

cocous
04-12-2016, 18:33
Παιδια, μπορει καποιος να μας εξηγησει τη διαφορα στις δυο καμερες;
Η free camera γυρνάει αριστερά και δεξιά οπως ενα κανονικό FPS παιχνίδι και μπορεις εσυ με το κεφάλι να κοιτας προς ολες τις μεριές.
Στην άλλη η διαφορα είναι οτι το αριστερά δεξιά δουλεύει ανάλογα πως θα το ρυθμίσεις κάνοντας κίνηση απο 30 εως και 90 μοιρες. Οπότε στρίβει διακεκομενα. Κάθε φορά που πατάς δεξιά ας πούμε κανει 30 μοίρες δεξιά και αν κάνεις παλι δεξιά κανει αλλες 30. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
Απλά ετσι δεν γυρίσει ομαλά, αλλά καρέ καρε οπότε δεν σε ζαλιζει. Το θέμα είναι αν αυτό και μιλαω γενικά μπορεί να το συνηθίσει κάποιος. Αρχίζει και με ανησυχεί διότι η καλύτερη εμπειρία ειναι να δουλεύει free mode η κάμερα. Αυτή την ναυτια όμως πώς θα την ξεπεράσουμε.?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cocous
04-12-2016, 18:34
Ναι αυτό και γω αναρωτιόμουν Παύλο. Τι εννοείς φίλε cocous?

Αν ρωτάς αν έπαιξα με ελεύθερη κίνηση η κίνηση ανά 30 μοίρες, τότε το δευτερο.
Ναι αυτό εννοούσα φίλε μου.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
04-12-2016, 18:47
Η free camera γυρνάει αριστερά και δεξιά οπως ενα κανονικό FPS παιχνίδι και μπορεις εσυ με το κεφάλι να κοιτας προς ολες τις μεριές.
Στην άλλη η διαφορα είναι οτι το αριστερά δεξιά δουλεύει ανάλογα πως θα το ρυθμίσεις κάνοντας κίνηση απο 30 εως και 90 μοιρες. Οπότε στρίβει διακεκομενα. Κάθε φορά που πατάς δεξιά ας πούμε κανει 30 μοίρες δεξιά και αν κάνεις παλι δεξιά κανει αλλες 30. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
Απλά ετσι δεν γυρίσει ομαλά, αλλά καρέ καρε οπότε δεν σε ζαλιζει. Το θέμα είναι αν αυτό και μιλαω γενικά μπορεί να το συνηθίσει κάποιος. Αρχίζει και με ανησυχεί διότι η καλύτερη εμπειρία ειναι να δουλεύει free mode η κάμερα. Αυτή την ναυτια όμως πώς θα την ξεπεράσουμε.?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απολυτα κατανοητο τωρα!
Ευχαριστω!

Error Flynn
04-12-2016, 18:55
Εμένα δε με ενοχλεί καθόλου το γυρνάω ανά 30 μοίρες. Αν μιλούσα για ένα παιχνίδι όπου θα έπρεπε να γυρνάω γρήγορα εκεί θα ήταν πρόβλημα. Σε αυτό όμως που ο ρυθμός του είναι πολύ πιο αργός κλπ δε νοιωθω να μου αφαιρεί τίποτα από την εμπειρία. Και το Robinson με τον ίδιο τρόπο το έπαιξα. Πάντως, λίγο που έπαιξα με ¨ελευθερη¨ κάμερα στην οριζόντια κίνηση δε με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Όμως, σαφέστατα και είναι πολύ πιο ξεκούραστο σχεδόν απροβλημάτιστο θα έλεγα με τη ¨σπαστή¨ κίνηση όποτε γι αυτό και το παίζω έτσι.

cocous
04-12-2016, 19:12
Εμένα δε με ενοχλεί καθόλου το γυρνάω ανά 30 μοίρες. Αν μιλούσα για ένα παιχνίδι όπου θα έπρεπε να γυρνάω γρήγορα εκεί θα ήταν πρόβλημα. Σε αυτό όμως που ο ρυθμός του είναι πολύ πιο αργός κλπ δε νοιωθω να μου αφαιρεί τίποτα από την εμπειρία. Και το Robinson με τον ίδιο τρόπο το έπαιξα. Πάντως, λίγο που έπαιξα με ¨ελευθερη¨ κάμερα στην οριζόντια κίνηση δε με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Όμως, σαφέστατα και είναι πολύ πιο ξεκούραστο σχεδόν απροβλημάτιστο θα έλεγα με τη ¨σπαστή¨ κίνηση όποτε γι αυτό και το παίζω έτσι.
Εγω ρε συ με free camera ζαλιζομαι καποιες φορές και αυτό είναι που με ανησυχεί. Είμαι ο μόνος η ειναι γενικο? Και θα μπορέσω να το συνηθισω η οχι. Γιατί όπως και να έχει η free camera είναι πιο γρήγορη αν αρχίσουν να σε κυνηγάνε διάφορα εκεί μέσα. Και πραγματικά είσαι εκεί μέσα. Στο κόσμο του RE. Επιασα τον εαυτό μου να βγαζω το κεφάλι εξω απο την πόρτα σιγά σιγά μην μου πεταχτεί κάτι. Απίστευτο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teras1
04-12-2016, 20:06
Εγω ρε συ με free camera ζαλιζομαι καποιες φορές και αυτό είναι που με ανησυχεί. Είμαι ο μόνος η ειναι γενικο? Και θα μπορέσω να το συνηθισω η οχι. Γιατί όπως και να έχει η free camera είναι πιο γρήγορη αν αρχίσουν να σε κυνηγάνε διάφορα εκεί μέσα. Και πραγματικά είσαι εκεί μέσα. Στο κόσμο του RE. Επιασα τον εαυτό μου να βγαζω το κεφάλι εξω απο την πόρτα σιγά σιγά μην μου πεταχτεί κάτι. Απίστευτο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα μπορέσεις να το συνηθίσεις με την τριβή.
Το κλειδί είναι να μην το πιέσεις. Όποτε νιώσεις "κάπως" σταματάς. Μην επιμείνεις μέχρι να νιώσεις άσχημα. Μετά από ώρες παίζεις ξανά και συνεχίζεις έτσι λίγο λίγο.
Εγώ που στην πραγματικότητα δεν τα πάω καλά με την ναυτία γενικά, (παίζει να είμαι το μοναδικό άτομο στον κόσμο που πήγε Eurodisney και δεν μπήκε σε κανένα ride, και μια φορά που έκανα το λάθος να μπω κάπου στο Allou Fun Park αρρώστησα για το υπόλοιπο της μέρας) το συνήθισα και δεν έχω θέμα ;)

cocous
04-12-2016, 20:13
Θα μπορέσεις να το συνηθίσεις με την τριβή.
Το κλειδί είναι να μην το πιέσεις. Όποτε νιώσεις "κάπως" σταματάς. Μην επιμείνεις μέχρι να νιώσεις άσχημα. Μετά από ώρες παίζεις ξανά και συνεχίζεις έτσι λίγο λίγο.
Εγώ που στην πραγματικότητα δεν τα πάω καλά με την ναυτία γενικά, (παίζει να είμαι το μοναδικό άτομο στον κόσμο που πήγε Eurodisney και δεν μπήκε σε κανένα ride, και μια φορά που έκανα το λάθος να μπω κάπου στο Allou Fun Park αρρώστησα για το υπόλοιπο της μέρας) το συνήθισα και δεν έχω θέμα ;)
Μακάρι γιατί αξίζει. Η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
04-12-2016, 22:42
Το θέμα είναι θα το συνηθισουμε η ετσι θα είναι πάντα?

Εγω βλεπω βελτιωση σε μενα στα ιδια παιχνιδια. Αλλα και στο εξωτερικο φαινεται οτι καποιοι το εχουν ξεπερασει ή το εχουν μειωσει στο ελαχιστο.
Στο Resident evil προτιμω την σπαστη καμερα αλλα παντα δοκιμαζω λιγο και την ελευθερη για να την συνηθιζω σιγα σιγα

cocous
04-12-2016, 23:12
Εγω βλεπω βελτιωση σε μενα στα ιδια παιχνιδια. Αλλα και στο εξωτερικο φαινεται οτι καποιοι το εχουν ξεπερασει ή το εχουν μειωσει στο ελαχιστο.
Στο Resident evil προτιμω την σπαστη καμερα αλλα παντα δοκιμαζω λιγο και την ελευθερη για να την συνηθιζω σιγα σιγα
Οποτε θελει εξάσκηση. Είναι όμως το ατιμο φοβερό ετσι? Φαντάζομαι τι πρόκειται να δούμε στο full game.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
04-12-2016, 23:38
Είναι όμως το ατιμο φοβερό ετσι?


Oντως.
Και με την καλη και με την κακη εννοια.:p

captainjacko
05-12-2016, 00:41
Μέχρι τώρα το έχω τελειώσει με Bad Ending και Infected Ending. Κανείς άλλος που να τα έχει καταφέρει διαφορετικά;

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα και τριτο Ending λεγεται ''True Ending" δε λεω τιποτα αλλο ψαξτε να το βρητε:a014gth:

cocous
06-12-2016, 20:29
Παιδιά μία ερώτηση. Κάποιες φορές όταν παιζω με VR το συγκεκριμένο παιχνίδι εχω παρατηρήσει οτι στιγμιαία μαυριζει κάποιες φορές η εικόνα και ανοίγει πάλι. Γίνεται ομως στιγμιαία. Γιατί όμως. Κανει refresh? φορτώνει? Σε εσάς το κάνει?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Error Flynn
06-12-2016, 20:38
Παιδιά μία ερώτηση. Κάποιες φορές όταν παιζω με VR το συγκεκριμένο παιχνίδι εχω παρατηρήσει οτι στιγμιαία μαυριζει κάποιες φορές η εικόνα και ανοίγει πάλι. Γίνεται ομως στιγμιαία. Γιατί όμως. Κανει refresh? φορτώνει? Σε εσάς το κάνει?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε μένα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...

cocous
06-12-2016, 20:41
Σε μένα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...
Γίνεται τόσο γρήγορα σαν να ανοιγοκλεινεις τα ματια


Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BillyFlo81
06-12-2016, 21:14
^^
Το ιδιο ειχα παθει κ γω οταν επαιζα Batman Arkham. Διορθωθηκε οταν εκλεισα την κονσολα, στη συνεχεια αποσυνδεσα τα καλωδια του PSVR στην μοναδα επεξεργαστη κ τα συνδεσα ξανα. Εχει περασει καιρος απο τοτε και δεν μου το εχει ξανακανει..

cocous
06-12-2016, 21:47
^^
Το ιδιο ειχα παθει κ γω οταν επαιζα Batman Arkham. Διορθωθηκε οταν εκλεισα την κονσολα, στη συνεχεια αποσυνδεσα τα καλωδια του PSVR στην μοναδα επεξεργαστη κ τα συνδεσα ξανα. Εχει περασει καιρος απο τοτε και δεν μου το εχει ξανακανει..
Μάλλον φταίει που εχω συνδεσει δύο hdmi με ανταπτορα ωστε αν θελω να παιξω στην μεγάλη tv βγαζω τον ανταπτορα και το κουμπωνω κατευθείαν στην τηλεόραση. Αλιως το κουμπωνω στον ανταπτορα που είναι συνδεμενο σε hdmi που παει σε αλλη οθονη. Κατευθείαν στην Tv δεν το πρόσεξα να το κάνει. Μάλλον αυτό θα φταίει.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
06-12-2016, 21:50
Παιδιά μία ερώτηση. Κάποιες φορές όταν παιζω με VR το συγκεκριμένο παιχνίδι εχω παρατηρήσει οτι στιγμιαία μαυριζει κάποιες φορές η εικόνα και ανοίγει πάλι. Γίνεται ομως στιγμιαία. Γιατί όμως. Κανει refresh? φορτώνει? Σε εσάς το κάνει?

Εχω την εντυπωση πως εχω διαβασει καπου οτι συμβαινει κατι αναλογο σε Pro κονσολες.

cocous
06-12-2016, 22:06
Εχω την εντυπωση πως εχω διαβασει καπου οτι συμβαινει κατι αναλογο σε Pro κονσολες.
Αν το συνδεσω κατευθείαν στην τηλεόραση οπως πρέπει δεν ειδα να το κανει
Απλά το περίεργο είναι ότι το παρατήρησα μόνο στο resident evil. Θα δοκιμάσω να αλλαξω το καλώδιο της άλλης τηλεόρασης με ενα καλύτερο διότι αυτό που εχω ειναι απο τα πρώτα hdmi. Ουτε καν 3D δεν υποστηρίζει. Οπότε συνδεω απο το mini processor το καλώδιο που δίνει σε συνδετηρα με απλό hdmi. Αν εκεί βάλω πιο γρήγορο hdmi ίσως να μην μου το κάνει. Αλλά πώς μπορεί να επηρεάζει αυτό αφού υποτίθεται οτι αν θέλεις έχεις κλειστη την τηλεόραση.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BillyFlo81
06-12-2016, 22:13
Μάλλον φταίει που εχω συνδεσει δύο hdmi με ανταπτορα ωστε αν θελω να παιξω στην μεγάλη tv βγαζω τον ανταπτορα και το κουμπωνω κατευθείαν στην τηλεόραση. Αλιως το κουμπωνω στον ανταπτορα που είναι συνδεμενο σε hdmi που παει σε αλλη οθονη. Κατευθείαν στην Tv δεν το πρόσεξα να το κάνει. Μάλλον αυτό θα φταίει.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω εχω συνδεσει ολα τα καλωδια στο ps vr. Οταν αντιμετωπισα το ιδιο περιστατικο απλα αποσυνδεσα τα hdmi out και το auxiliary απο την κεντρικη μοναδα του επεξεργαστη.


Εχω την εντυπωση πως εχω διαβασει καπου οτι συμβαινει κατι αναλογο σε Pro κονσολες.

Βαγγελη, το χε παρουσιασει κ σε μενα που δεν εχω το Pro. Ισως να ναι θεμα του καλωδιου hdmi.

Επισης καλο θα ηταν να συνεχισουμε την συζητηση (αν χρειαστει) σε topic του ps vr. :)

cocous
06-12-2016, 23:05
Ένα τελευταίο παιδιά. Γιατί να επηρεάζει όμως η σύνδεση με την TV που υποτίθεται αν θες την κλείνεις τελείως.?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
09-12-2016, 19:38
https://www.youtube.com/watch?v=9JqoS3APol0

Dinos
09-12-2016, 20:11
Το demo υπαρχει ακομα στο store για vr ?
βρισκω μονο το απλο

odytsak
09-12-2016, 20:22
Κι εγω ετσι την πατησα,
κατεβασε το απλο και αν εχεις ηδη συνδεδεμενο το vr headset σε ρωταει στην εκκινηση αν θελεις να το παιξεις εκει.

Dinos
09-12-2016, 20:26
παιζεις καθιστος ;
θελει move controllers ?

Error Flynn
09-12-2016, 20:39
https://www.youtube.com/watch?v=9JqoS3APol0

Έλα ρε Μιχάλη βραδιάτικα τι μου κάνεις...

PDS
09-12-2016, 23:24
παιζεις καθιστος ;
θελει move controllers ?

Καθιστος με dualshock κανονικα οπως θα το επαιζες και χωρις VR. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα ορθιος.

BillyFlo81
12-12-2016, 10:07
https://www.youtube.com/watch?v=78aL8aN5mK0

captainjacko
13-12-2016, 08:48
Ειμαι σε διλημα αν θα παραγγειλω την κανονικη η την Deluxe Edition η οποια απο οτι διαβαζω τα εχει Additional Content : 4 short side stories + 2 additional episodes για

το main game μεχρι στιγμης αυτο το extra υλικο ειναι διαθεσιμο μονο στην ψηφιακη εκδοση οποιος εχει περισοτερες πληροφοριες ας ποσταρει εδω

cocous
13-12-2016, 11:56
Ειμαι σε διλημα αν θα παραγγειλω την κανονικη η την Deluxe Edition η οποια απο οτι διαβαζω τα εχει Additional Content : 4 short side stories + 2 additional episodes για

το main game μεχρι στιγμης αυτο το extra υλικο ειναι διαθεσιμο μονο στην ψηφιακη εκδοση οποιος εχει περισοτερες πληροφοριες ας ποσταρει εδω
Μια από τα ίδια μιας και το παιχνίδι δείχνει φοβερό και ειδικά με vr σε βάζει κατά πολύ μέσα στην ατμόσφαιρα του. Σιγουρη αγορά αλλά πιο?

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BillyFlo81
05-01-2017, 16:49
https://www.youtube.com/watch?v=tgvRt_H_u_0&t=0s

Snk
15-01-2017, 21:21
Βγηκε στις αραβικες χωρες και αρχισαν το streaming στο twitch. Πολυ καλο φαίνεται

cocous
15-01-2017, 22:09
Το περιμένω πως και πως. Και λογο προπαραγγελιας το download θα το κάνω αν θυμάμαι καλά νωρίτερα. Όντως φαίνεται πολύ καλό. Ειδικά με VR θα τα σπάει.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

isildur83
15-01-2017, 23:40
Λιγες μερες ακομα υπομονη...το VR headset θα λιωσει πανω στο προσωπο μου :muhaha:

https://www.youtube.com/watch?v=a0afsn_W5rk&feature=youtu.be

captainjacko
17-01-2017, 03:23
Δεν αντεξα ειδα τα πρωτα 30 λεπτα απο το παιχνιδι:D………απλα εκπληκτικο!!

Το παινιδι ειναι system seller απο μονο του για VR η Κοναμι θα χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο μετα την
τεραστια πατατα που εκαναν με το P.T
Η Capcom εχει μελετησει πολυ καλα το ''φαινομενο'' P.T ειναι σαφως επηρεασμενη απο αυτο το αριστουργημα του Kojima
και ειναι σαν να εχει διαλεξει τα καλυτερα στοιχεια απο αυτο το ντεμο σαν βασικο αξονα του παιχνιδιου και με
προσθηκες δικες τις απο παλαιοτερα Resident Evil το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο!
το immersion του παιχνιδιου ειναι απιστευτο και με VR Headset χτυπαει ταβανι..
Το ξερω οτι μπορει να ακουγομαι λιγο υπερβολικος αλλα οσοι μπορεσετε να παιξετε αυτο το game με VR θα
καταλαβαιτε το λογο , θα προτεινω σε οσους δεν εχουν VR ακομα αλλα σκοπευουν να αγορασουν στο αμεσο
μελλον να μη βιαστουν να παιξουν το παιχνιδι σε 2d στην τηλεοραση
Οσοι αντεξετε να περιμενετε μεχρι να σας ερθει το VR σας υποσχομαι οτι η υπομονη σας θα
ανταμειφθει και με το παραπανω μαλιστα:hey:

teras1
17-01-2017, 10:48
Πράγματι κρίνοντας απο το demo, το VR το κάνει άλλο παιχνίδι.

Όταν το έβαλα για πρώτη φορά είχα κολλήσει στο αρχικό δωμάτιο για πολύ ώρα χαζεύοντας κάθε λεπτομέρεια στο χώρο. Πράγματα που δεν φαίνονται ή δεν τους δίνεις σημασία στο συμβατικό mode.
Η διαφορά είναι πραγματικά μεγάλη. Στο συμβατικό mode βλέπεις ένα δωμάτιο, ενώ στο VR mode βρίσκεσαι σε ένα δωμάτιο.

Το περιμένω πως και πως αλλά δεν κρύβω ότι θα πρέπει να βρω το "νεύρο" να καταφέρω να το απολαύσω στο VR :)

PDS
17-01-2017, 13:59
Δοκιμασα να το παιξω ορθιος χθες και κτλβα οτι ειναι φτιαγμενο για καναπε. Ενω σκυβεις δεν σε αφηνει να περασεις απο συγκεκριμενα σημεια(οχι οτι περιμενα πως θα σε αφησει).
Απο την αλλη αν η καμερα εχει τοποθετηθει σωστα, στο ορθιο μπορεις να εχεις αυτα τα ενα-δυο βηματα στον χωρο που δινουν αλλη αισθηση.

Εφοσον ομως ειναι και μεγαλο παιχνιδι καλυτερα αραγμα σε καρεκλα η καναπε:p




Όταν το έβαλα για πρώτη φορά είχα κολλήσει στο αρχικό δωμάτιο για πολύ ώρα χαζεύοντας κάθε λεπτομέρεια στο χώρο. Πράγματα που δεν φαίνονται ή δεν τους δίνεις σημασία στο συμβατικό mode.

πες μου οτι δεν εσκυψες στον νεροχυτι και γενικα στα πιατα της κουζινας με τα αηδιαστικα σκουληκακια.:p Εχουν κανει καλη δουλεια και στα γραφικα στις λεπτομεριες.

captainjacko
17-01-2017, 15:37
Το περιμένω πως και πως αλλά δεν κρύβω ότι θα πρέπει να βρω το "νεύρο" να καταφέρω να το απολαύσω στο VR :)

Τον ιδιο ενδοιασμο εχω και εγω θα ειναι πολυ ψυχοφθορο να τελειωσεις το συγκεκριμενο game στο VR , λιγες μερες εμειναν για να τεσταρουμε ολοι τις
αντοχες μας στο φοβο:hey:







πες μου οτι δεν εσκυψες στον νεροχυτι και γενικα στα πιατα της κουζινας με τα αηδιαστικα σκουληκακια.:p Εχουν κανει καλη δουλεια και στα γραφικα στις λεπτομεριες.

Εχουν κανει φοβερη δουλεια στα γραφικα στις λεπτομερειες κοιταζα ενα καδρο απο το πλαι οπως ηταν κρεμασμενο και μεσα απο το κενο που αφηνε απο τον τοιχο
εβλεπα την ταπετσαρια που συνεχιζε πισω απο το καδρο και σε καποιο σημειο ηταν και σκισμενη και ολη αυτη η λεπτομερεια απλα πισω απο ενα καδρο που μπορει
ποτε κανεις να μην κοιταξει η αν παιξεις στο συμβατικο mode δεν μπορεις να το δεις γιατι δεν εχεις τετοια επιλογη στην καμερα
Τι να πω μια εικονα χιλιες λεξεις πραγματικα πρωτογνωρα πραγματα απο την Capcom

PDS
17-01-2017, 15:50
captainjacko σου εφτιαξα τα quote. Δες αν θες μεσω του edit(στο ποστ σου) πως δουλευουν(για αλλη φορα).

Το πιο κουλο που εχω κανει ειναι οτι εξω απο την πορτα του σπιτιου(μετα την κασετα) φυσηξα ασυναισθητα προς τα εντομα που με ενοχλουσαν κατω απο το φως, για να φυγουν:p.

captainjacko
17-01-2017, 15:59
Ευχαριστω πολυ PDS γιατι τα εκανα σαλατα τα quote θα τεσταρω τωρα το ποστ να δω πως τα εφτιαξες

Snk
17-01-2017, 17:53
Βγηκε και η τροπαιολιστα (http://www.powerpyx.com/resident-evil-7-trophy-list-revealed/). Αυτο το τροπαιο του να τελειώσεις το παιχνιδι σε 4 ωρες δεν μου αρεσε καθόλου

Error Flynn
17-01-2017, 19:03
Βγηκε και η τροπαιολιστα (http://www.powerpyx.com/resident-evil-7-trophy-list-revealed/). Αυτο το τροπαιο του να τελειώσεις το παιχνιδι σε 4 ωρες δεν μου αρεσε καθόλου

Μην ανησυχείς θα έλεγα Μιχάλη. Έχεις δει το 1 και το 2 σε πόση ώρα έχουν καταφέρει κάποιοι να τα τελειώσουν;
Και αναφέρομαι στο 1 και 2 επειδή είναι μεγάλα παιχνίδια σε διάρκεια...

mihalis13
18-01-2017, 01:16
Καλα αυτο μην σε ανησυχεί. Ήδη 3 παιχνίδια μου έρχονται στο μυαλό με το ίδιο trophy (απλά 5-6 ωρες)
Uncharted
Evil Within
The Last Guardian

Πάντως γενικα αυτα τα trophy τα βρίσκω πολυ ανούσια...


Sent from my iPhone using Tapatalk

captainjacko
18-01-2017, 01:45
Βγηκε και η τροπαιολιστα (http://www.powerpyx.com/resident-evil-7-trophy-list-revealed/). Αυτο το τροπαιο του να τελειώσεις το παιχνιδι σε 4 ωρες δεν μου αρεσε καθόλου


Το εχουν αναφερει πολλες φορες το παιχνιδι εχει διαρκεια γυρω στις 15 ωρες οποτε καμια ανησυχια
ασε που και 4 ωρες που εβαλαν πολλες μου φαινοντε lol εδω τελειωνουν παιχνιδια στυλ Dark Souls 3 και Bloodborne
σε μολις μια ωρα :bike:

captainjacko
18-01-2017, 02:29
9624


Capcom will release Resident Evil 7: biohazard free short story scenario downloadable content “Not A Hero” this spring, the company announced. Details on the content are still unknown, but it will be a short story scenario with a different taste from Ethan’s nightmare, which is completed with the main story of Resident Evil 7.
Capcom will share more information on “Not A Hero” in the future.
Resident Evil 7: biohazard is due out for PlayStation 4, Xbox One, and PC on January 24 in North America and Europe, and January 26 in Japan.
Thanks, Famitsu (https://www.famitsu.com/news/201701/17124976.html).

Read more at http://gematsu.com/2017/01/resident-evil-7-free-not-hero-scenario-dlc-launches-spring#lmR9ROkumiEDve08.99

Και Free Dlc απο την Capcom την ανοιξη αντε να δουμε:)

christos-sonyboy
19-01-2017, 02:33
την εκανα την προπαραγγελια,αν κ ειμαι κατα των προπαραγγελιων,ε! εδω την εκανα την υπερβαση. ενα 50ρικακι με τα μεταφορικα κ την αντικαταβολη μεσα.μην ψαχνεστε στο εξωτερικο παιδια κ εδω μια χαρα τιμη εχει.

Fulgore
20-01-2017, 04:37
Καταξοδευτηκαν παλι στην Capcom με τα περιεχομενα του κουτιου.Πιο αδειο και απο κουτι σοκολατας...

https://www.youtube.com/watch?v=PCMCjxTxS0I

christos-sonyboy
20-01-2017, 04:52
θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας πουν οσοι εχουν το pro, τι ακριβως ενισχυση διακρινουν. οταν το πιασουν στα χερια τους.

WolfRathmA
21-01-2017, 11:11
Λοιπόν, έχω το παιχνίδι από χθες και είπα να σας πω λίγο τις εντυπώσεις μου.

Έπαιξα δύο με τρεις ώρες σχεδόν εχτές. Είναι πολύ ατμοσφαιρικό το παιχνίδι. Πολύ ωραία γραφικά. Και δείχνει να έχει ωραίο story. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το περίμενα (τουλάχιστον μέχρι τώρα) αλλά είναι αρκετά περιπετειώδης. Πρέπει όμως να είναι μικρό το παιχνίδι. Έχει και trophy το οποίο πρέπει να το τελειώσεις μέσα σε 4 ώρες, λογικά θα πρέπει να ξέρεις όλα τα μονοπάτια για να το τελειώσεις τόσο γρήγορα.
Σε γενικές γραμμές είναι πάντως πολύ καλό. Με VR ακόμα δεν έχω παίξει γιατί ήθελα να δω πως είναι σε 4K HDR.

nickolas82
21-01-2017, 18:28
Λοιπόν, έχω το παιχνίδι από χθες και είπα να σας πω λίγο τις εντυπώσεις μου.

Έπαιξα δύο με τρεις ώρες σχεδόν εχτές. Είναι πολύ ατμοσφαιρικό το παιχνίδι. Πολύ ωραία γραφικά. Και δείχνει να έχει ωραίο story. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το περίμενα (τουλάχιστον μέχρι τώρα) αλλά είναι αρκετά περιπετειώδης. Πρέπει όμως να είναι μικρό το παιχνίδι. Έχει και trophy το οποίο πρέπει να το τελειώσεις μέσα σε 4 ώρες, λογικά θα πρέπει να ξέρεις όλα τα μονοπάτια για να το τελειώσεις τόσο γρήγορα.
Σε γενικές γραμμές είναι πάντως πολύ καλό. Με VR ακόμα δεν έχω παίξει γιατί ήθελα να δω πως είναι σε 4K HDR.
Περιμένουμε (τουλάχιστον εγώ) και εντυπώσεις από vr και τι θυσίες γίνονται οπτικές ή τεχνικές για να τρέξει το παιχνίδι ,πόσο immersive γίνεται σε vr, ζαλάδα κ.τ. λ.

christos-sonyboy
21-01-2017, 19:13
Λοιπόν, έχω το παιχνίδι από χθες και είπα να σας πω λίγο τις εντυπώσεις μου.

Έπαιξα δύο με τρεις ώρες σχεδόν εχτές. Είναι πολύ ατμοσφαιρικό το παιχνίδι. Πολύ ωραία γραφικά. Και δείχνει να έχει ωραίο story. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το περίμενα (τουλάχιστον μέχρι τώρα) αλλά είναι αρκετά περιπετειώδης. Πρέπει όμως να είναι μικρό το παιχνίδι. Έχει και trophy το οποίο πρέπει να το τελειώσεις μέσα σε 4 ώρες, λογικά θα πρέπει να ξέρεις όλα τα μονοπάτια για να το τελειώσεις τόσο γρήγορα.
Σε γενικές γραμμές είναι πάντως πολύ καλό. Με VR ακόμα δεν έχω παίξει γιατί ήθελα να δω πως είναι σε 4K HDR.

για να υπαρχει τετοιο τροπαιο που αναφερεις και ομολογω οτι ξενερωσα λιγακι,θα υπαρχει σιγουρα κ τροπος για να γινει. μετα ομως σκεφτηκα οτι για να το τελειωσει καποιος σε 4 ωρες,θα πρεπει να ξερει τα παντα απ'εξω κ να πηγαινει τρεχοντας με μαθηματικη ακριβεια το walkthrough,θελω να πιστευω δλδ.

WolfRathmA
21-01-2017, 19:34
για να υπαρχει τετοιο τροπαιο που αναφερεις και ομολογω οτι ξενερωσα λιγακι,θα υπαρχει σιγουρα κ τροπος για να γινει. μετα ομως σκεφτηκα οτι για να το τελειωσει καποιος σε 4 ωρες,θα πρεπει να ξερει τα παντα απ'εξω κ να πηγαινει τρεχοντας με μαθηματικη ακριβεια το walkthrough,θελω να πιστευω δλδ.
Έτσι είναι. Είμαι νομίζω στις 4 ώρες τώρα κοντά και έχω κολλήσει σε ένα σημείο δεν ξέρω τι να κάνω... LOL

christos-sonyboy
21-01-2017, 19:40
^^^
παει το τροπαιο!:lol:

Error Flynn
21-01-2017, 20:12
Προσωπικά δε θα το αγγίξω το παιχνίδι με παραδοσιακό τρόπο. Θα παιχτεί όοοοολο πρώτα σε vr και μετά αν έχω διάθεση θα το παίξω και ¨συμβατικά¨.

Dragonpaul
21-01-2017, 20:17
Νομίζω, Βασίλη, πως αν έχει κανεις PSVR, επιβάλλεται να το παίξει ΜΟΝΟ εκεί αρχικά και μετα όπως αλλιώς θέλει. Προσωπικά, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, θα είχα πάρει το παιχνιδι Day 1, αλλα θα περιμένω να το πάρω όταν θα εχω PSVR. Εαν, βέβαια, δω πως δε κάθεται η αγορά, ε, θα αναγκαστώ να το παίξω συμβατικά.

captainjacko
22-01-2017, 03:25
Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο το περίμενα (τουλάχιστον μέχρι τώρα) αλλά είναι αρκετά περιπετειώδης.

Αυτή είναι και η άποψη των περισσότερων που έχουν παίξει το παιχνίδι μέχρι στιγμής σε 2d στην τηλεόραση
και το άκρως αντίθετο συμβαίνει με όσους ξεκίνησαν το παιχνίδι στο VR και νομίζω είναι κάτι που θα το
βλεπουμε συνέχεια στο μέλλον σε games που είναι συμβατά με VR , δηλαδή οι απόψεις να διίστανται μεταξύ δυο παιχτών που ενώ παίζουν το ίδιο game οι απόψεις τους είναι εντελώς διαφορετικές και είναι λογικό και ιδιαίτερα σε παιχνίδια
τρομου κάποιος να φοβηθεί πολύ παίζοντας στο VR και κάποιος που έπαιξε με το συμβατικό τρόπο να μην
καταλαβει σχεδόν τίποτα
Παιρνω παράδειγμα εμένα όταν έπαιξα πρώτη φορά το Demo του Resident Evil όπου δεν υπήρχε το VR τότε είπα οκ καλό αλλά τίποτα το ιδιαίτερο μια ακόμα αντιγραφή του PT και δεν τρόμαξα σχεδόν καθόλου καμία σχέση με την τρομάρα
που έφαγα στο PT
Όταν βγήκε το Demo με υποστήριξη VR ήταν σαν να έπαιξα ένα άλλο εντελώς διαφορετικό παιχνίδι υπήρχαν στιγμές
(για παράδειγμα όταν κατεβαίνεις τα σκαλιά να πας στο υπόγειο ) που ένιωθα την καρδιά μου να "πονάει "από τον
τρομο χωρίς να έχει συμβεί κάτι, αυτή η κλειστοφοβια και η ψυχολογία που σου βγάζει το VR σου κόβει την ανάσα
Οταν έβγαζα τη μάσκα να κάνω ένα διάλειμμα μόλις έβλεπα το παιχνίδι στην τηλεόραση ένιωθα ασφάλεια
γιατι ήταν απλά μια εικόνα στην TV μου είναι σα να βλέπεις μια φωτογραφία από ένα δωμάτιο μόνο που με το VR
εισαι μέσα σε αυτό το δωμάτιο..
Ειναι τεράστια η διαφορά του συγκεκριμένου παιχνιδιού στο VR όπως έχω πει και παλιότερα όσοι έχετε σκοπο
να αγοράσετε VR στο άμεσο μέλλον κάντε λίγο υπομονή και θα ανταμοιφθητε

2 μερουλες έμειναν ακόμη η αναμονή φτάνει στο τέλος της....

9627

teras1
22-01-2017, 03:59
Πάντως σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις στο neogaf είναι θετικές. Λένε ότι το παιχνίδι επέστρεψε στις ρίζες του και είναι ένα REmake σε πρώτο πρόσωπο.
Έχει δυνατό πρώτο και δεύτερο μέρος και ένα πιο αδύναμο τρίτο κομμάτι που γίνεται πιο γραμμικό.
Επίσης ίσως να είναι λίγο μικρότερο από ότι θα θέλαμε.
9 με 13 ώρες χονδρικά.

Error Flynn
22-01-2017, 09:00
Πάντως σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις στο neogaf είναι θετικές. Λένε ότι το παιχνίδι επέστρεψε στις ρίζες του και είναι ένα REmake σε πρώτο πρόσωπο.
Έχει δυνατό πρώτο και δεύτερο μέρος και ένα πιο αδύναμο τρίτο κομμάτι που γίνεται πιο γραμμικό.
Επίσης ίσως να είναι λίγο μικρότερο από ότι θα θέλαμε.


Μια χαρά είναι η διάρκεια... γράφουν για τις εντυπώσεις τους από το vr Πάνο;

teras1
22-01-2017, 12:23
Λίγα πράγματα για το VR μέχρι στιγμής.
Είμαστε λίγοι οι κάτοχοι βλέπεις :)
Ένας βρήκε το immersion εξαιρετικό αλλά το downgrade στα γραφικά μεγάλο για τα γούστα του.
Άλλος ένας έχει τρελαθεί με το VR στο Pro.
Κάποιος τρίτος ανέφερε ότι σε κάποιο γερμανικό review είπαν ότι το VR είναι η definitive experience του παιχνιδιού.
Αλλά νομίζω πως δεν χρειάζονται εντυπώσεις. Το demo τα λέει όλα. Diapers pre-ordered!

james9
22-01-2017, 12:29
Βρήκα εδω http://pureplaystation.com/review-resident-evil-7-ps4psvr/2017/01/ ενα review και ταιριαζει με εντυπωσεις γνωστου μου που το εχει απο προχτες. Τα πιο σημαντικα εν ταχει:

There aren’t a lot of loading screens in Resident Evil 7 but they last forever when they happen

I also brought up that the graphics were impressive, and they are. It’s just that sometimes the animations can appear a little “doughy”, though they didn’t take away from the experience at all.

The graphics took a notable hit and cutscenes were relegated to a screen in front of you. Those two things did a disservice to the virtual reality possibility here and I much preferred playing the game on a TV screen

Still, when all is said and done, the PSVR mode for Resident Evil 7 was a little bit of a disappointment. Scary as hell, but just not up there in terms of quality.

The voice actors did a phenomenal job and so did the level designers. There was never a time where I felt safe and ready to take on the next challenge. Old schools fans of the franchise will love this outing and is a perfect opportunity for new fans to hop on board. Just don't burn the midnight oil alone.

christos-sonyboy
22-01-2017, 13:31
αυτη η θεοποιηση του psvr!
αμα παιζει ο καθενας τα παιχνιδια τρομου απ'τα ηχεια της τηλεορασης,ε φυσικο ειναι να μην εχει την ιδια ενταση φοβου η κ καθολου.
για βαλτο να το παιξεις με τπτ ηχειαρες η με τα gold.με την ιδια λογικη δε θα επρεπε να παιζουμε καν παιχνιδια τρομου χωρις psvr.

Error Flynn
22-01-2017, 14:31
Δε θεοποιεί κανείς το psvr... Απλή ερώτηση... Έχεις παίξει το demo στο vr?

christos-sonyboy
22-01-2017, 14:35
Δε θεοποιεί κανείς το psvr.
το ποστ #216 κατι τετοιο μου κανει

Error Flynn
22-01-2017, 14:38
Βρήκα εδω http://pureplaystation.com/review-resident-evil-7-ps4psvr/2017/01/ ενα review και ταιριαζει με εντυπωσεις γνωστου μου που το εχει απο προχτες. Τα πιο σημαντικα εν ταχει:

There aren’t a lot of loading screens in Resident Evil 7 but they last forever when they happen

I also brought up that the graphics were impressive, and they are. It’s just that sometimes the animations can appear a little “doughy”, though they didn’t take away from the experience at all.

The graphics took a notable hit and cutscenes were relegated to a screen in front of you. Those two things did a disservice to the virtual reality possibility here and I much preferred playing the game on a TV screen

Still, when all is said and done, the PSVR mode for Resident Evil 7 was a little bit of a disappointment. Scary as hell, but just not up there in terms of quality.

The voice actors did a phenomenal job and so did the level designers. There was never a time where I felt safe and ready to take on the next challenge. Old schools fans of the franchise will love this outing and is a perfect opportunity for new fans to hop on board. Just don't burn the midnight oil alone.

Το έχω διαβάσει αυτό αλλά για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται λίγο ελλιπής σαν άποψη. Δηλαδή...
Θα ήθελα επίσης να μας πει το έπαιξε σε pro ή οχι;
Είχε δοκιμάσει το demo και του φάνηκε απογοητευτικό σε σχέση με το demo ή απλά γενικά δε του άρεσε;
Ο χειρισμός/μάχες είναι σωστές στο vr ή εχουν πρόβλημα; Νομίζω δηλαδή πως ο τυπάκος το γενικεύει λίγο το θέμα...

- - - Updated - - -


#216
τουλαχιστον αυτο το σχολιο σαν θεοποιηση μου κανει

Μιας και το έχω παίξει και σε VR και εκτός το ίδιο demo έχω μια άλφα άποψη για το συγκεκριμένο σχόλιο.
Δε μου απάντησες όμως... έχεις παίξει το demo στο VR?

james9
22-01-2017, 14:40
Να παρακαλεσω να μην γινει ΚΑΙ αυτο το θεμα psvr vs no psvr. Καποιοι αποχωρησαμε απο το νημα του vr καθως χαρακτηριστηκαμε εμπαθεις και οτι ευχομασταν να αποτυχει το εγχειρημα και σεβομενοι τους κατοχους σταματησαμε να γραφουμε.

Στα του Resi 7 , Βασιλη σου απαντω εγω οτι επαιξα το ντεμο και μαλιστα πολλες φορες. Το immersion στην αρχη απιστευτο , την δευτερη φορα οχι τοσο , την τριτη ακομα λιγοτερο κ.ο.κ. Για μενα ισχυει αυτο που εγραψε και ο τυπος στο review . Ναι εντυπωσιακο, τρομακτικο ( και πως να μην ειναι τρομακτικο οταν εχεις 360 vision ) αλλα τα φτωχα γραφικα, το τρεμουλο, το aliasing ,ειναι απαραδεκτα ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Περι ορεξεως ομως ας παιξει καθενας οπως του αρεσει.

christos-sonyboy
22-01-2017, 14:40
κατ'αρχην δεν εχω vr διοτι δεν μ'αρεσει η ολη ιδεα. τοσο πολυ χασιμο στον κοσμο των video games δεν το θελω.

christos-sonyboy
22-01-2017, 14:47
Να παρακαλεσω να μην γινει ΚΑΙ αυτο το θεμα psvr vs no psvr. Καποιοι αποχωρησαμε απο το νημα του vr καθως χαρακτηριστηκαμε εμπαθεις και οτι ευχομασταν να αποτυχει το εγχειρημα και σεβομενοι τους κατοχους σταματησαμε να γραφουμε.


δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει σ'εκεινο το θεμα διοτι δεν με ενδιεφερε κ δεν εμπαινα.αλλα οκ ,αν ειχε γινει τοσο χοντρο θεμα,το σταματαω εδω.

Error Flynn
22-01-2017, 15:09
Παιδιά ηρεμία κατ' αρχάς... απλά δε δέχομαι γνώμη η οποία δε μπορεί να είναι εμπεριστατωμένη και εξηγούμαι.
Πχ εσύ James είπες πως το έχεις παίξει και στα δυο "φορμάτ" δε σου ταιριάζει για του χι - ψι λόγους. Αποδεκτό απόλυτα.
Το έχεις δει έτσι, το έχεις δει αλλιώς και λες θέλω να το παίξω με τον τάδε τρόπο.

Όμως το να κρίνουμε και να λέμε άποψη για κάτι το οποίο δε το έχουμε δει καν δε μπορώ να το δεχτώ.
Ούτε μάχη ξεκινώ ούτε και διάθεση για κάτι τέτοιο έχω.

Από κει και πέρα επίσης κάποιοι από μας το έχουμε δει και με τους δυο τρόπους και είναι μέρα με τη νύχτα για τους δικούς μας λόγους κλπ κλπ.
Το θέμα μου δεν είναι τι του αρέσει του καθένα από εμάς. Το θέμα μου είναι πως για να εκφραστούμε θετικά ή αρνητικά για κάτι θα πρέπει τουλάχιστον να έχουμε μια άποψη από πρώτο χέρι.

james9
22-01-2017, 15:25
Παιδιά ηρεμία κατ' αρχάς... απλά δε δέχομαι γνώμη η οποία δε μπορεί να είναι εμπεριστατωμένη και εξηγούμαι.
Πχ εσύ James είπες πως το έχεις παίξει και στα δυο "φορμάτ" δε σου ταιριάζει για του χι - ψι λόγους. Αποδεκτό απόλυτα.
Το έχεις δει έτσι, το έχεις δει αλλιώς και λες θέλω να το παίξω με τον τάδε τρόπο.

Όμως το να κρίνουμε και να λέμε άποψη για κάτι το οποίο δε το έχουμε δει καν δε μπορώ να το δεχτώ.
Ούτε μάχη ξεκινώ ούτε και διάθεση για κάτι τέτοιο έχω.

Από κει και πέρα επίσης κάποιοι από μας το έχουμε δει και με τους δυο τρόπους και είναι μέρα με τη νύχτα για τους δικούς μας λόγους κλπ κλπ.
Το θέμα μου δεν είναι τι του αρέσει του καθένα από εμάς. Το θέμα μου είναι πως για να εκφραστούμε θετικά ή αρνητικά για κάτι θα πρέπει τουλάχιστον να έχουμε μια άποψη από πρώτο χέρι.

Ειναι αυτονοητο πως για να εκφρασουμε αποψη εχουμε δοκιμασει (για μενα μιλαω) . Το πρωτο που ειπα ηταν επειδη στο αντιστοιχο νημα δεν υπηρχε και μεγαλη "αποδοχη" για αρνητικες αποψεις οποτε αποχωρησαμε.

Οπως ειπα και ειπες ο καθενας οπως του αρεσει τελικα. Εσυ βαζεις πρωτα το Immersion , εγω πρωτα τον οπτικο τομεα. Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει ενας υπερμετρος ενθουσιασμος επειδη ειναι και το πρωτο "σοβαρο" , κανονικο παιχνιδι που θα δοκιμασει το vr οποτε οι κατοχοι εχουν υψηλες προσδοκιες. Θα περιμενω και τις δικες σας εντυπωσεις οταν το παιξετε μιας και εγω θα το παιξω με τον παραδοσιακο τροπο.

christos-sonyboy
22-01-2017, 15:26
anyway ok,οπως διαβασες κ ενα ποστ πριν, το κλεινω για να συνεχισει η κανονικη ροη του θεματος.

christos-sonyboy
22-01-2017, 16:03
Πάντως σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις στο neogaf είναι θετικές. Λένε ότι το παιχνίδι επέστρεψε στις ρίζες του και είναι ένα REmake σε πρώτο πρόσωπο.
Έχει δυνατό πρώτο και δεύτερο μέρος και ένα πιο αδύναμο τρίτο κομμάτι που γίνεται πιο γραμμικό.
Επίσης ίσως να είναι λίγο μικρότερο από ότι θα θέλαμε.
9 με 13 ώρες χονδρικά.

κ για να επαναφερω το θεμα μιας κ εγω το αναστατωσα.τερας αν ισχυει αυτο που λες για τις ωρες.ειναι μεγαλο ξενερωμα.μου φαινονται λιγες για resident evil! υπαρχει κανα λινκ για να ξενερωσω κ επισημα?

PDS
22-01-2017, 16:08
Να παρακαλεσω να μην γινει ΚΑΙ αυτο το θεμα psvr vs no psvr. Καποιοι αποχωρησαμε απο το νημα του vr καθως χαρακτηριστηκαμε εμπαθεις και οτι ευχομασταν να αποτυχει το εγχειρημα και σεβομενοι τους κατοχους σταματησαμε να γραφουμε.


Ελπιζω να καταφερω να ειναι η τελευταια φορα που απανταω σε τετοιο ποστ. Δεν οδηγει πουθενα ετσι και αλλιως απο οτι φαινεται.

Δεν μπορεις να παρακαλας να μην γινει VS το thread οταν εισαι απο αυτους(αν οχι ο μονος) που αρχιζει το συγκεκριμενο VS σε ΟΛΑ τα threads(ακομα και σε αυτα που ανοιγεις και δεν εχουν σχεση με το VR βλ.Virginia).

Το review που ποσταρες ικανοποιει αυτη την εμπαθεια εν τελη. Για πεταμα οι 100δες θετικες εως διθυραμβικες αποψεις, κραταμε αυτην που θελουμε. Και αν μου πεις οτι ποσταρες το review για το ιδιο παιχνιδι και οχι για το PSVR σχολιο που περιειχε, ok εγω τουλαχιστον δεν θα σε πιστεψω.

Τεσπα.


To παιχνιδι σε VR, τουλαχιστον στο demo ειναι κατ εμε 20 χρονια generation leap, τοσο απλα(μην γραφω τα ιδια, εποχη psone κτλ). Ακομα και αν η υλοποιηση του ειναι προβληματικη σε συγκριση με αλλα VR games.

Αν για καποιον λογο δεν ''δουλευει'' αυτο για καποιον gamer, ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστο. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να τον χαλαει τοσο πολυ οταν καποιος αλλος θα ενθουσιαστει με εναν καινουριο τροπο παιχνιδιου(VR) που εκεινος για Χ λογους δεν γουσταρει. Ειτε το καταλαβαινω ειτε οχι, ειναι δικα του ζητηματα αυτα που καλο ειναι να λυσει ο ιδιος και δεν αφορουν τον καθενα και το καθε thread.
Οταν καποιος ειναι ενθουσιασμενος, δεν μπορει να μειωσει τον ενθουσιασμο του για να μην χαλαστουν καποιοι επειδη....τους χαλαει να χαιρονται καποιοι αλλοι.

james9
22-01-2017, 16:17
Ποιος σου ειπε να απαντησεις? Αναφερθηκε το ονομα σου? Ποιο vs ξεκινησα και γιατι ο Βασιλης δεν "παρεξηγηθηκε" αλλα συμφωνησαμε οτι ο καθενας παιζει εχει την αποψη του αρκει να εχει επιχειρηματα? Στο νημα του vr στα εχωσε κ αλλος αλλα πεταγεσαι παντου , οπουδηποτε γραφτει αρνητικη αποψη για το vr λες και το εφτιαξες με τα χερια σου.

Το τι θα ποστερω και τι αποψη θα εκφραζω νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου και δεν χρειαζομαι την εγκριση σου , επισης το αν με πιστευεις ή οχι ειναι αδιαφορο γιατι δεν ζητησα την αποδοχη σου.

Τελος απο μενα εφαγες report , mute και negative feedback γιατι νομιζεις οτι εδω πρεπει να λεμε οτι σου αρεσει εσενα και να βαλουμε το vr στο θρονο προφανως επειδη ετσι το λες εσυ λες και οι υπολοιποι δεν εχουμε ματια.

Αυτα στο νημα του vr που εμεινες "μονος σου" γιατι οι αντιθετες φωνες δεν εχουν την ορεξη να τους χαρακτηριζουν ανωνυμοι πισω απο μια οθονη

PDS
22-01-2017, 16:56
Στα του Resi 7 , Βασιλη σου απαντω εγω οτι επαιξα το ντεμο και μαλιστα πολλες φορες. Το immersion στην αρχη απιστευτο , την δευτερη φορα οχι τοσο , την τριτη ακομα λιγοτερο κ.ο.κ. Για μενα ισχυει αυτο που εγραψε και ο τυπος στο review . Ναι εντυπωσιακο, τρομακτικο ( και πως να μην ειναι τρομακτικο οταν εχεις 360 vision ) αλλα τα φτωχα γραφικα, το τρεμουλο, το aliasing ,ειναι απαραδεκτα ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Περι ορεξεως ομως ας παιξει καθενας οπως του αρεσει.

Το immersion στην αρχη ειναι απιστευτο γιατι ειναι πρωτογνωρο να εισαι μεσα σε game(ενα σπιτι σε αυτη τη φαση). Μετα πεφτει o ενθουσιασμος γιατι οκ εισαι μεσα στο game, το ξερεις πριν βαλεις το psvr οτι σε λιγο θα εισαι εκει. Νομιζω οτι ειναι κατι φυσιολογικο. Αν την 20η φορα που εβαζες το PSVR ησουν: ''OMG ειμαι μεσα σε ενα σπιτι! OMFG!'' τοτε θα υπηρχε ψυχολογικο προβλημα φανταζομαι(Mania).
Δεν κτλβα ποτε γιατι κατι φυσιολογικο(φυση μας, πως το λενε) πρεπει να γινει αρνητικο χαρακτηριστικο του PSVR.

Για τα aliasing υπαρχει το pro, τα assets κατα τα αλλα ειναι τα ιδια. Αλλα θυμαμαι οτι δεν ησουν υπερ του PRO λογο του οτι δεν εχει νοημα να βγαινουν τετοιες κονσολες(PRO) γιατι αυτο που μετραει ειναι το gameplay και τα ιδια τα παιχνιδια, οχι το anti-aliasing κτλ.
Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο τωρα.:S
Τελικα τι ισχυει?



Ποιος σου ειπε να απαντησεις? Αναφερθηκε το ονομα σου?

Δεν με αναγκασε κανεις, εγω ειπα οτι δεν κρατιεμαι και απανταω. Δικη μου αδυναμια. Aν και σε μενα αναφερθηκες;)


οπουδηποτε γραφτει αρνητικη αποψη για το vr λες και το εφτιαξες με τα χερια σου.
Αρνητικα εχω γραψει περισσοτερα απο ολους τους κατοχους. Με ψεμματα δεν καταφερνεις κατι.


Το τι θα ποστερω και τι αποψη θα εκφραζω νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου και δεν χρειαζομαι την εγκριση σου , επισης το αν με πιστευεις ή οχι ειναι αδιαφορο γιατι δεν ζητησα την αποδοχη σου.
Που εγραψα οτι δεν εχεις αυτο το δικαιωμα?:S

James μπορεις να γραφεις οτι θελεις απλα προσπαθησε να συγκρατεις την εμπαθεια σου για το VR και να μην ξεκινας τα VS(με δηθεν ποστ ενημερωσης, καινουρια thread κτλ) επειδη πιθανον σε χαλαει που οι αλλοι διασκεδαζουν. ΦΑΙΝΕΤΑΙ που το πας! στο εχω ξαναπει. Οσο και να το καμουφλαρεις.

YΓ. Μια τελευταια φορα. Αρνητικα εχω γραψει περισσοτερα απο απο ολους τους κατοχους του PSVR ειτε σου αρεσει ειτε οχι η αληθεια. Αν εσυ δεν μπορεις γενικοτερα να την αντεξεις ειναι δικο σου θεμα. Αυτα για τον θρονο και PSVR ειναι αστεια για οποιον εχει διαβασει τα ποστ μου αλλα και τις πρωτες ΜΑΚΡΑΝ πιο μετρημενες αποψεις/εντυπωσεις απο ολους που το δοκιμασαν.

ΥΓ2. O μονος που εχει χαρακτηρισει αλλους στο θεμα του VR εισαι εσυ και αφορουσε ΟΛΟΥΣ τους κατοχους. ''Πειραματοζωα'' και οτι λυπασαι για αυτο.
Εκτος απο εσενα και και τον Val(σε ενα ποστ) δεν εχω διαπληκτιστει με ΚΑΝΕΝΑΝ στο συγκεκριμενο thread, οτι αρνητικο και αν εχει γραψει αυτος(γιατι το 99% των αρνητικων αποψεων εκει δεν εχει bias).
Ψεμματα^2.

ΥΓ3. Θα σου απαντησω με θετικο rep. Ευχαριστω.

WolfRathmA
22-01-2017, 17:43
Λείπω αρκετό καιρό από το φόρουμ και δεν ήξερα ότι γίνεται τέτοια μάχη για τα άτομα που έχουν VR η όχι. Ποιος ο λόγος να γίνεται αυτό το πράγμα; Τέλος πάντων. Πραγματικά όμως απογοητεύομαι...

Ας προχωρήσω στις εντυπώσεις μου με VR λοιπόν.

Σαφώς το παιχνίδι έχει άλλη εμπειρία έτσι. Αλλά για εμένα χρειάζεται κάθε μία με μιάμιση ώρα να παίρνεις ένα διάλειμμα.

Τα γραφικά παιδιά είναι εξαιρετικά για VR. Ναι υπάρχει aliasing αλλά δεν είναι ενοχλητικό. Η ατμόσφαιρα αποπνικτική και "στριμωχνοδες". Οι διάδρομοι στενοί και που σε γεμίζουν άγχος για το τι μπορεί να κρύβεται στη γωνία. Το exploration γίνεται ποιό απολαυστικό καθώς μπορείς να γυρίσεις το κεφάλι σου και να δεις πολύ καλύτερα το μέρος - δωμάτιο και να ψάξεις καλύτερα. Ο χειρισμός και η στόχευση με το όπλο γίνεται με το κεφάλι σου και το headshot γίνεται παιχνιδάκι (σχεδόν). Τα τέρατα δείχνουν "τεράστια" μπροστά σου και με πολύ ωραία λεπτομέρεια. Ειδικότερα όταν κάνεις headshot και είναι αρκετά κοντά σου τα "ζουμια" που πετάγονται νομίζεις ότι έρχονται στη μούρη σου.

Πολύ καλό. Πάρα πολύ καλό το παιχνίδι. Και με VR και με χωρίς VR.

Έχω κολλήσει σε ένα σημείο και δεν μπορώ να βρω τη λύση ρε παιδιά. Βοήθεια! 😂

teras1
22-01-2017, 17:46
κ για να επαναφερω το θεμα μιας κ εγω το αναστατωσα.τερας αν ισχυει αυτο που λες για τις ωρες.ειναι μεγαλο ξενερωμα.μου φαινονται λιγες για resident evil! υπαρχει κανα λινκ για να ξενερωσω κ επισημα?

Εκμαιεύω πληροφορίες από το σχετικό νήμα εντυπώσεων των ανθρώπων που πήραν νωρίτερα το παιχνίδι στο neogaf, καθώς και από το reddit.
Δεν έχει νόημα να μαζεύω links.

Δεν χρειάζεται να ξενερώνεις όμως. Ο χρόνος που θα χρειαστεί να τελειώσεις το παιχνίδι έχει να κάνει και με το πόσο γρήγορα θα κινηθείς, πόσο θα εξερευνήσεις τους χώρους και πόσο θα κολλήσεις σε κάποιο γρίφο ή αναμέτρηση.

Επίσης υπάρχει και το Madhouse Mode, στο οποίο μεγαλώνει η δυσκολία και αλλάζουν οι τοποθεσίες κάποιων εχθρών και αντικειμένων. Κανονικά ξεκλειδώνει μετά το τέλος του παιχνιδιού αλλά έρχεται ξεκλείδωτο από την αρχή για εμάς που το προπαραγγείλαμε. Καλύτερα να το αφήσεις για δεύτερο playthrough.

Τέλος θα υπάρξει και δωρεάν DLC τον Μάη καθώς και περισσότερο περιεχόμενο μέσω season pass μέσα στο χρόνο.

PDS
22-01-2017, 17:56
Ο χειρισμός και η στόχευση με το όπλο γίνεται με το κεφάλι σου και το headshot γίνεται παιχνιδάκι (σχεδόν).

Θα προτιμουσα να ειχαν εκμεταλευτει την κινηση του χειριστηριου. Να σημαδευεις κανονικα με το οπλο/DS, οπως δουλευει δλδ στο london heist. Και ας εδειχναν οτι το κρατανε και τα 2 χερια για να μη χαλαει το immersion.

spartan
23-01-2017, 02:51
κ για να επαναφερω το θεμα μιας κ εγω το αναστατωσα.τερας αν ισχυει αυτο που λες για τις ωρες.ειναι μεγαλο ξενερωμα.μου φαινονται λιγες για resident evil! υπαρχει κανα λινκ για να ξενερωσω κ επισημα? http://n4g.com/news/2008234/resident-evil-7s-story-mode-will-take-15-hours-to-complete-according-to-famitsus-review
RESIDENT EVIL 7'S STORY MODE WILL TAKE 15 HOURS TO COMPLETE ACCORDING TO FAMITSU'S REVIEW
Μια χαρα θα ειναι η διαρκεια του παιχνιδιου(οπωτε δεν υπαρχει κανενας λόγος ξενερωματος);)

Fulgore
23-01-2017, 03:26
Οταν ο τιτλος λεει (χ παιχνιδι+vr)ειναι λογικο οτι θα υπαρξει και αναφορα στο vr κομματι του,οπως αλλωστε σχολιαζονται και οποιες διαφορες υπαρχουν μεταξυ απλης εκδοσης ή ps4 pro.
Το να δινεται ομως τοσο μεγαλο βαρος στο vr κομματι του(που ουτως ή αλλως δεν εχουν πολλοι psvr κυριως λογω κοστους)και οχι στο παιχνιδι αυτο καθαυτο πραγματικα με ξεπερναει.

Πρωτα σχολια που επρεπε να γραφονται παντου ανεξαρτητως οσον αφορα το Resident Evil 7 θα επρεπε να ειναι αν το παιχνιδι αυτο καθαυτο ειναι αξιολογο ή οχι,και ποια ειναι τα δυνατα και αδυναμα σημεια. Αρα μπραβο σε οσα σχολια σχολιαζαν το παιχνιδι αυτο καθαυτο και οχι να κολλανε στα τεχνικα του ή στο psvr(προσωπικη αποψη παντα).
Γιατι να θυμισω οτι το τελευταιο Resident Evil 6 ηταν το χειροτερο σε ολη την σειρα και ειχε φαει χοντρη ξενερα αρκετος κοσμος.
Και εγω φυσικα σαν οπαδος της σειρας αυτης αυτα ειναι που περιμενω να δω κυριως(ή τι σχεση εχει με τα προηγουμενα παιχνιδια/χαρακτηρες μιας και ειναι για πρωτη φορα στα ιστορικα της εταιριας με αλλο κεντρικο χαρακτηρα)πριν ασχοληθω με το παιχνιδι.

Κατα τα αλλα προτιμαμε κονσολες γιατι ειναι plug and play και οι αναλυσεις,AA,frames ειναι για τους pc αδες....Ε ρε πως γυριζουν κωλοτουμπα ολα σε λιγοτερο απο χρονο ......

WolfRathmA
23-01-2017, 10:30
Για όσους το σκέφτονται πάντως αν αξίζει η όχι...
Αξίζει με τα μπούνια!

captainjacko
23-01-2017, 12:14
Πρωτα σχολια που επρεπε να γραφονται παντου ανεξαρτητως οσον αφορα το Resident Evil 7 θα επρεπε να ειναι αν το παιχνιδι αυτο καθαυτο ειναι αξιολογο ή οχι,και ποια ειναι τα δυνατα και αδυναμα σημεια.

Ολοι εδω για το Resident Evil 7 συζηταμε:hey:
δεν θυμαμαι κανεναν να ασχολειτε με το αν δειχνει καλυτερα σε ps4 pro η σε 4k αναλυση η αν το VR εχει περισοτερο antialiazing



Αρα μπραβο σε οσα σχολια σχολιαζαν το παιχνιδι αυτο καθαυτο και οχι να κολλανε στα τεχνικα του ή στο psvr(προσωπικη αποψη παντα).


Ολα τα σχολια αφορουν το παιχνιδι αυτο καθαυτο απλα υπαρχουν 2 τροποι για να παιξεις το συγκεκρινο παιχνιδι
Οσοι εχουν δοκιμασει και τους δυο τροπους κατα γενικη ομολογια αμφιταλαντευονται στο τι βαθμολογια να δωσουν στο παιχνιδι αυτο καθαυτο
ειναι παιχνιδι του 7 του 8 του 9 η του 10?
Αν καποιος μου πει πως το game ειναι της ταξεως του 7 θα το σεβαστω απολυτα οπως θα καταλαβω απολυτως και καποιον που θα δωσει βαθμολογια 10
αυτη η αντιθεση αποψεων που υπαρχει δεν φταινε οι παιχτες αλλα ισως η ιδια η Capcom που εχει κανει να δειχνει η μερα με τη νυχτα ο ενας τροπος σε σχεση με τον
αλλο ισως το εκαναν και επιτηδες για να δημιουργησουν αυτο το Hype
Δεν χρειαζεται να χαλαμε τις καρδιες μας , δεν κανουμε διαγωνισμο ουτε ποιος εχει καλυτερη κονσολα η ποιο καλη τηλεοραση η αν ειναι κατοχος VR η οχι εδω ημαστε για ανταλαξουμε αποψεις και να λεμε την αποψη μας ελευθερα και την εμπειρια που ειχε ο καθενας ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο
Διαβαζοντας ολα οσα εχουν γραφτει σε αυτο το Treat ο καθενας προσωπικα θα κρινει συμφωνα με τα δικα του κριτηρια πως θα απολαυσει καλυτερα το παιχνιδι
και αυτος ειναι ο σκοπος των Treat και οχι να τσακωνομαστε μεταξυ μας δεν υπαρχει λογος να γινεται αυτο κανεις δεν εχει να κερδισει κατι

Ειρηνη υμιν λολ:d055:

captainjacko
23-01-2017, 12:26
Για όσους το σκέφτονται πάντως αν αξίζει η όχι...
Αξίζει με τα μπούνια!

Εχω τον πονο μου με αυτη την αναμονη μεχρι τα μεσανυχτα που θα ειναι διαθεσιμο το παιχνιδι και εσυ το κανεις ακομα δυσκολοτερο λολ
Σταματα να ποσταρεις ποσο καλο ειναι το game χαχαχα:d055:

klark71
23-01-2017, 12:35
Εγώ πάντως "ζηλεύω" αυτούς που μπορούν να το παίξουν με VR... Σίγουρα θα είναι μοναδική εμπειρία.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
23-01-2017, 18:03
https://www.youtube.com/watch?v=X6ebvRbqIW8

PDS
23-01-2017, 18:15
^^Λεει χωρις spoilers ενω δειχνει υλικο απο τα πρωτα 45 λεπτα...
Για μενα αυτο ειναι κανονικοτατο spoiler.

Christos33
23-01-2017, 18:19
Ψήνομαι αλλά δεν ξέρω αν αντέχω για VR :D

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spartan
23-01-2017, 18:27
^^Λεει χωρις spoilers ενω δειχνει υλικο απο τα πρωτα 45 λεπτα...
Για μενα αυτο ειναι κανονικοτατο spoiler.87 μεσο ορο αυτην την στιγμη στο μετακριτικ το παιχνιδι. http://www.metacritic.com/game/playstation-4/resident-evil-7-biohazard/critic-reviews
Επιτελους η καπκομ επεστρεψε δυναμικα μετα απο το τοσο κακο 6 μερος της σειρας.

obione
23-01-2017, 18:35
Παιδια ναι... Τι χωρις σπόιλερ έκλεισα τα ματια για να ακουω μονο..
Οκ αν και θα το αγόραζα ετσι κι αλλιως λογο vr τωρα πραγματικά περιμένω να ερθει η τριτη.

nikosgnr
23-01-2017, 18:38
Πάλι σε έξοδα οι κάτοχοι VR.



http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/006597/6597603/20150421150427_pampers_baby_dry_no_4_9_20kg_41tmch .jpeg

gonzalez
23-01-2017, 18:44
Παιδια ναι... Τι χωρις σπόιλερ έκλεισα τα ματια για να ακουω μονο..
Οκ αν και θα το αγόραζα ετσι κι αλλιως λογο vr τωρα πραγματικά περιμένω να ερθει η τριτη.
Χαχα, κι εγώ είχα απλά το παράθυρο ανοιχτό και μόνο άκουγα επειδή έχω περιέργια για τη γνώμη τ...