PDA

View Full Version : PSN Valiant Hearts: The Great War



AgentPrinny007
10-09-2013, 23:51
Κατι επαθε η Ubisoft , δεν μπορει!

Valiant Hearts: The Great War

puzzle 2D side scroller game. Πρωτος παγκοσμιος πολεμος και η ιστορια 5 χαρακτηρων που τους συνδεει ενας σκυλος.


http://www.youtube.com/watch?v=UjWrQlmUy4g

ign (http://uk.ign.com/articles/2013/09/10/valiant-hearts-the-great-war-ubisofts-world-war-i-love-story)

PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360 and PC in 2014

Desmond
11-09-2013, 00:26
:a038-1:
Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο!

personGR
11-09-2013, 00:43
Θα ήταν τόσο υπέροχο αν έβαζαν και τις ιστορίες του Μυριβήλη κάπου εκεί μέσα, αλλά μίλησαν για Western Front, οπότε πήγε χαμένη η ευκαιρία :S

Ακόμα και έτσι, φαίνεται πολύ όμορφο.

muku
11-09-2013, 01:06
Ωραίο concept και πολύ όμορφο στα γραφικά. Η Ubi τι λέει? Δεν την εμπιστεύομαι και πολύ. Θα της δώσω όμως μια ευκαιρία με το Watch Dogs.

hakoo
11-09-2013, 03:54
Καταπληκτικο, απλα.
Η Ubiart ειναι on fire η μου φαινεται?

Kane
09-05-2014, 13:41
Καινούργιο trailer


https://www.youtube.com/watch?v=TNmxLje9wes

Viper
24-06-2014, 23:58
Valiant Hearts: The Great War review (http://www.eurogamer.net/articles/2014-06-25-valiant-hearts-the-great-war-review)

Viper
25-06-2014, 15:45
Gamespot - 8/10 (http://www.gamespot.com/reviews/valiant-hearts-the-great-war-review/1900-6415800/)


The game's storytelling isn't always as cohesive as it should be. There's a jarring disconnect between the French-accented voice we hear Emile use during gameplay and the British-accented voice that speaks for him during between-level cutscenes. Freddie's storyline fits too neatly into the familiar narrative trope of a man out for revenge against the person responsible for the death of the woman he loved, making his arc feel more like something out of a generic action movie than a proper tale of war. And on multiple occasions, the game leads you to think a dire fate has befallen one or more characters, only to reveal, like the bad resolution of a TV cliff-hanger, that this wasn't the case. But these are minor blemishes on a visually beautiful game that deftly moves between moments of joy and moments of tragedy, and ultimately doesn't shy away from the fact that "great" is just about the last thing any war should be called.

IGN - 7.7/10 (http://ca.ign.com/articles/2014/06/24/valiant-hearts-the-great-war-review)


Valiant Hearts focusses on how lives are torn apart, how strangers become saviours, and how madness thrives. It’s a small-scale human perspective of the war, which tries to salvage those little acts of love and heroism from a world overwhelmed by violence. There’s not much of a challenge or a reason to revisit once you’ve finished, but the story alone is worth experiencing. Ultimately, it’s a game about warfare that’s more interested in the people and their experiences, than bullets and their targets. I could’ve done without some of the footnotes and heavy-handed narration, but it remains a beautiful, harrowing experience nevertheless.

Destructoid - 9/10 (http://www.destructoid.com/review-valiant-hearts-the-great-war-277017.phtml)


I don't want to give too much away, but Valiant Hearts: The Great War is significant in many ways. It not only gives us a rewarding and engaging way to see the horrors of war as it pertains to this particular likable cast of characters, but it also educates us on one of the most significant events in history. Ubisoft Montpellier could have just delivered a good game and called it a day, but they went above and beyond the call of duty to add context to the proceedings, and that is quite the commendable effort.

criter
28-06-2014, 18:18
Ωραιο παιχνιδι, παρα πολυ ομορφο και πολυ ευχαριστο, το τερματισα ηδη αφου δεν ειναι πολυ μεγαλο 4-5 ωρες περιπου μου πηρε. Ειναι σχετικα ευκολο και παιζεις με διαφορους χαρακτηρες, εχει πολυ ωραια και συγκινητικη ιστορια στον πολεμο, οπου κανεις διαφορα, ψαχνεις να βρεις αντικειμενα ωστε να τα χρησιμοποιειες αναλογα και με τον καθε χαρακτηρα που εχεις θα πρεπει να κανεις πολλα και διαφορα για να προχωρησεις. Δεν ειναι καθολου δυσκολο αλλα μπορει και να μην καταλαβεις αμεσως τι θα πρεπει να κανεις και γιαυτο εχει και καποια hints που μπορεις να παρεις για να σε βοηθησουν, αν και δεν χρειαστηκα βοηθεια, στο τελευταιο chapter δυσκολεψε λιγο παραπανω και αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω hint για να βρω ενα συνδυασμο. Οι γριφοι παντως εξυπνοι και σχετικα ευκολοι.

djpar
29-06-2014, 21:46
εγω το εκοψα στο live from ps και το περιμενω να μπει σε κανα 2μηνο στο ps+

extralife.gr
15-07-2014, 14:10
η αποψη μας για το παιχνιδι.
<font color="#696969">
https://www.youtube.com/watch?v=_jqNwiESgx8&amp;list=UUqoB-piFgOxwb3G2-2MUf1A

euromaster
31-08-2014, 01:01
Ενα θα πω γι αυτο το παιχνιδι, αλλο ενα επος που δεν θα γινει ευρεως γνωστο και επιτυχια, μιας που δεν ειναι εμπορικο, ουτε εχει πιστολιδια και τις π@παριες που θελουν οι περισσοτεροι, ασχετοι απο ποιοτικο gaming παιχτες.
Καταφεραν με μικιο Project, αλλα πολυ φαντασια και βοβερο σεναριο να φτιαξουν μια παιχνιδαρα.
Να τα βλεπουν καποιοι αυτα και να παραδειγματιζονται.
Χανει οποιος δεν ασχοληθει...

Nikoladim
09-01-2015, 14:16
http://www.gazzetta.gr/panoutsos-daily/article/688038/paihnidi-tis-hronias-2014-valliant-hearts παιχνιδι της χρονιας για τον Πανουτσο!

Citizen3rased
09-01-2015, 14:43
Το κατέβασα για την κοπέλα μου και δεν έλεγε να ξεκολλήσει.

Πολύ έξυπνο αλλά και επιμορφωτικό για τον Α' παγκόσμιο.Ελπίζω να βγάλουν και για τον Β'.

Desmond
09-01-2015, 17:36
Όντως οι μικρές επιμορφωτικές πληροφορίες που παίρνεις για τον Α' ΠΠ το καθιστούν ακόμα πιο απολαυστικό.Δυστυχώς όμως η όποια επιτυχία των Valiant Hearts k Child of Light δεν αρκούν για να αποτρέψουν την Ubisoft απ'τον δρόμο της υπέρμετρης απληστίας.

Slay
13-01-2015, 16:02
Το τελειωσα το παιχνιδι, και ηταν ισως τα καλυτερα 5€ που εχω ξοδεψει ποτε για παιχνιδι. Πολυ καλο αρτιστικα, πολυ καλη μουσικη, ενδιαφερον gameplay και μια ωραια ιστορια 5 χαρακτηρων, μεσα στην κολαση του πρωτου παγκοσμιου πολεμου. Το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναπαιξω, για να βρω ολα τα artifacts. Το συνιστω ανεπιφυλακτα , η προσφορα νομιζω θα ισχυει μεχρι τις 22 Ιανουαριου.

enstikto
13-01-2015, 16:05
Το τελειωσα το παιχνιδι, και ηταν ισως τα καλυτερα 5€ που εχω ξοδεψει ποτε για παιχνιδι. Πολυ καλο αρτιστικα, πολυ καλη μουσικη, ενδιαφερον gameplay και μια ωραια ιστορια 5 χαρακτηρων, μεσα στην κολαση του πρωτου παγκοσμιου πολεμου. Το ποιο πιθανο ειναι να το ξαναπαιξω, για να βρω ολα τα artifacts. Το συνιστω ανεπιφυλακτα , η προσφορα νομιζω θα ισχυει μεχρι τις 22 Ιανουαριου.

Και εγώ το έπαιξα το σουκου! Μονορούφι το έβγαλα :D
Θα δούμε άραγε Valiant Hearts - WW2?

odytsak
25-01-2015, 15:07
Eβγαλα το πρώτο chapter (από τα 4 αν κατάλαβα καλά) και ήδη το παιχνίδι τα έχει βγάλει τα λεφτά του (5 ευρώ με το January Sales),
ωραίο και έξυπνο gameplay με puzzle, ειδικά που βάζεις τον σκύλο να σου φέρνει ή να κάνει πράγματα για να λυθούν οι γρίφοι.

Συγκινητική ιστορία, όμορφη μουσική και έντονα αντιπολεμικά μηνύματα.

Kapa
08-03-2015, 21:02
Μιλαμε για ΕΠΟΣ!

Τρομακτικο Story Telling που ζηλευουν ΑΑΑ παιχνιδια.

Gameplay που σιγουρα θα γινει οδηγος για επομενα παιχνιδια του ειδους.

Soundtrack που δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο κινηματογραφικες ταινιες οπως το Intouchables.

Περναει μηνυματα που ελαχιστα παιχνιδια μπορουν να περασουν.

Ευχαριστω το PS Plus που μου εδωσε την ευκαιρια να παιζω αυτο το ΔΙΑΜΑΝΤΙ!

Συγχαρητηρια στην Ubisoft Montpellier για την εξαιρετικη δουλεια της. Χρειαζομαστε κι αλλα τετοια παιχνιδια. Παιχνιδια που αφηνουν το στιγμα τους και χαριζουν μια μοναδικη εμπειρια.

odytsak
08-03-2015, 21:32
Εγω το ειπα Γιωργο οταν γκρινιαζαν καποιοι στο plus thread οτι το συγκεκριμενο θα το ψηφιζα και για καλυτερο παιχνιδι του 2014.
Χαιρομαι που το πληρωσα, εστω και στις προσφορες και στηριξα τους devs.

Slay
08-03-2015, 21:41
θα συμφωνησω και με τους δυο σας, και εγω το πηρα 5€ στις προσφορες , και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη, ακομα και τωρα που το εδωσε δωρεαν το plus.

Viper
09-03-2015, 09:59
Καταπληκτικο παιχνιδι. Το ξεκινησα το ΣΚ και δεν μπορω να το αφησω. Μπραβο στο studio που μας εδωσε αυτο το διαμαντακι.

james9
09-03-2015, 11:42
Απορω πως μου ειχε ξεφυγει τοσο καιρο . Καταπληκτικο παιχνιδι , αλλο ενα παρακλαδι της ubi που κανει καλη δουλεια μετα το επισης αψογο child of light. H μαμα ubisoft ειναι για κλωτσιες αλλα τι να κανουμε.

BillyFlo81
09-03-2015, 21:01
Εκπληκτικο απλα το Valiant Hearts! Με εξυπνους γριφους, απλους χωρις να κουραζουν, που μου εδιναν διαθεση να θελω να συνεχισω για να δω την ιστορια που αφηγειται το παιχνιδι αυτο με τοσο ξεχωριστο τροπο. Και η μουσικη ειναι απλα απιστευτη (αξιζει να ακουσετε και το κομματι που παιζει στα Credits).

Η Ubisoft Monpelier δημιουργησε την Ubiart Engine και οτι εχει χτιστει πανω της ειναι απλα επος! (Rayman, Child Of Light και Valiant Hearts)

nikon
10-03-2015, 09:19
Εκπληκτικο απλα το Valiant Hearts! Με εξυπνους γριφους, απλους χωρις να κουραζουν, που μου εδιναν διαθεση να θελω να συνεχισω για να δω την ιστορια που αφηγειται το παιχνιδι αυτο με τοσο ξεχωριστο τροπο. Και η μουσικη ειναι απλα απιστευτη (αξιζει να ακουσετε και το κομματι που παιζει στα Credits).Συμφωνώ σε όλα αλλά πιο πολύ στο bold, γρίφοι που και να κολλήσεις έχεις βοήθεια από το παιχνίδι όχι από το youtube.

Viper
10-03-2015, 10:23
Το τελειωσα χθες. ΤΡΟΜΕΡΟ!!


Και η μουσικη ειναι απλα απιστευτη (αξιζει να ακουσετε και το κομματι που παιζει στα Credits).



Θα συμφωνησω αλλα εμενα μ'αρεσε πιο πολυ το κομματι που παιζει στο τελος (οχι στα Credits), εκει που ο Emile οδευει σιγα σιγα προς το θανατο του...οτι και να πω ειναι λιγο.

christos-sonyboy
10-03-2015, 11:42
τοσο καλες κριτικες πια!!! κατσε να το κατεβασω.

AriStos13
10-03-2015, 11:49
τοσο καλες κριτικες πια!!! κατσε να το κατεβασω.

Και εχεις αργησει κιολλας!! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

FotisGRC
20-03-2015, 20:28
Ενα μικρό αριστούργημα.. Χωρίς υπερβολή, θα έχει μια θέση στην καρδιά μου πολύ κοντά στο Last Of Us.

Τα παλικάρια έβαλαν αγάπη στο παιχνίδι, με πολλές λεπτομέρειες και σωστά μηνύματα. Δεν το περίμενα ποτέ απο ενα τέτοιο παιχνιδάκι, αλλα ακόμα και η μουσική ειναι σε απίστευτα επίπεδα.

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια των 60 -70 ευρώ που δεν σου προσφέρουν ούτε τα μισά σε σχέση με το Valiant Hearts. Το μόνο που λυπάμαι ειναι οτι το πήρα Free, γιατί τέτοιες προσπάθειες αξίζουν επιβράβευση.

jk_blue_tiger
20-03-2015, 21:09
Ενα μικρό αριστούργημα.. Χωρίς υπερβολή, θα έχει μια θέση στην καρδιά μου πολύ κοντά στο Last Of Us.

Τα παλικάρια έβαλαν αγάπη στο παιχνίδι, με πολλές λεπτομέρειες και σωστά μηνύματα. Δεν το περίμενα ποτέ απο ενα τέτοιο παιχνιδάκι, αλλα ακόμα και η μουσική ειναι σε απίστευτα επίπεδα.

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια των 60 -70 ευρώ που δεν σου προσφέρουν ούτε τα μισά σε σχέση με το Valiant Hearts. Το μόνο που λυπάμαι ειναι οτι το πήρα Free, γιατί τέτοιες προσπάθειες αξίζουν επιβράβευση.


Δυστυχως παιχνιδια με τετοια μηνυματα σπανιζουν στις ημερες μας και ουτε εκθειαζονται οσο θα επρεπε.

Δεν μετανιωσα στιγμη που το πληρωσα και μακαρι να βγουν και αλλα παρομοια παιχνιδια,

οπως ακομα ηταν τα Brothers: A Tale of 2 Sons, Walking Dead S1+S2.

greenstation
28-03-2015, 18:53
Και εγώ το είχα πληρώσει..πολύ emotional :) όπως και το never alone που εχω αφήσει στην μέση

sfortis
28-03-2015, 19:29
Το μονο δωρεάν του plus μέχρι τώρα που κολλησα. Το παιχνίδι ειναι τρομερό! Όπως επίσης και το soundtrack.

djpar
29-03-2015, 12:21
απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει...μιλαμε για επος πραγματικα!

Godweeder
13-04-2015, 22:16
ΑΨΟΓΟ μαγκες !!
Το τερματισα σε 2 session .
Gameplay απλο , αλλα διασκεδαστικο και εξυπνο !!
Πολλα + και στην μουσικη ..Απιστευτη !!!

Σεναριο που περναει πολλα αντι-πολεμικα μυνηματα , και γενικα μαθαινεις και ιστορικα γεγονοτα..
Απο τα καλυτερα top 3 plus που εχουν δωσει για μενα , αλλα και γενικα απο τα καλυτερα που εχω παιξει γενικα στην φαση του .
Μπραβο .

Xtipimenos
16-04-2015, 01:34
Οτι καλύτερο έχω παίξει μέχρι τώρα στο PS4. Τρομερό story, αναπάντεχα επιμορφωτικό, έξυπνο και ατμοσφαιρικό. To adveture συναντά το PS4, εξαιρετική δουλεία.

5/5

zhmia
22-04-2015, 11:33
Εκπληκτικό soundtrack!
Λίγο εύκολοι οι γρίφοι, αλλά όλα τα άλλα είναι στο άριστο!
+ το οτι έχει σε κάθε cut-scene πληροφορίες για τον 1ο παγκόσμιο πόλεμο.