PDA

View Full Version : Αλλαγή Παρόχου



ProEvo
13-12-2007, 14:25
Παλιότερα είχε γίνει κάποιο αντίστοιχο thread αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Αν θέλουν και μπορούν οι mod ας το μεταφέρουν εκεί.

Λοιπόν, για να περάσω στο θέμα μου, νομίζω ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξω πάροχο. Καλός ο ΟΤΕ και η 1000άρα γραμμή αλλά 90 και 100€ το δίμηνο έιναι πολλά για τα προσφερόμενα. Έχω καταλήξει στο Double Play της Forthnet που πλέον έβαλε στο όλο ελκυστικό πακέτο και τις δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό. Θα ήθελα να μάθω από εμπειρίες σας το διάστημα που κινδυνεύω να μείνω χωρίς τηλέφωνο, την εξυπηρέτηση της εταιρείας γενικότερα και αν η τιμή είναι ακριβώς αυτή που λέει (39,90 € / μήνα) χωρίς καμιά επιπλέον χρέωση.

Επίσης αν έχετε από προσωπική σας εμπειρία κάποιον άλλο πάροχο να προτείνετε θα ήταν καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

BillyFlo81
13-12-2007, 14:37
Η τιμη ειναι ακριβως αυτη που λεει!Εγω προσωπικα δεν εχει καποιο μεγαλο
προβλημα και ουτε κανα τρελο παραπονο απ τη forthnet!Η τηλεφωνικη της
υποστιριξη ειναι μια τελεια, μια χαλια(αναλογως που θα πεσεις)...!Γενικα
προβληματα θα αντιμετωπισεις με ολες τις εταιριες...!Πιστευω και απο
μαρτυριες αλλων που χω ακουσει οτι η forthnet μαζι με την hellas on line,
ειναι ενταξει εταιρειες!Το 2play συμφερει, γιατι ξερεις οτι βρεξει χιονισει, θα
σκας 80 ευρω, απο το να περιμενεις τον λογαριασμο(εκπληξη) του ΟΤΕ!Δεν
ξερω, πιστευω πως συμφερει το 2play!Μη περιμενεις ομως οτι θα καταβαζεις
σιγουρα με 12mbs, αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια αυτο....!

nikon
13-12-2007, 14:44
ProEvo θα ακούσεις πολλά και διάφορα.Εγώ έχω on telecoms (32 ευρώ τον μήνα) και είμαι ευχαριστημένος.Εκτός κάποια μικροπροβλήματα γενικά είναι ok.Άλλοι θα πουν είναι χάλια.Δες και εδώ www.adslgr.com (http://www.adslgr.com) αλλά μπορεί να σε μπερδέψουν πιο πολύ.

BillyFlo81
13-12-2007, 14:47
Οντως, μη σε μπερδεψουμε!Προτεινω παντως να ξεφορτωθεις τον ΟΤΕ!Η αποφαση ειναι δικη σου!Και γω με 2play, δεν εχω προβλημα...!

ProEvo
13-12-2007, 14:50
Οντως, μη σε μπερδεψουμε!Προτεινω παντως να ξεφορτωθεις τον ΟΤΕ!Η αποφαση ειναι δικη σου!Και γω με 2play, δεν εχω προβλημα...!

Ναι, σίγουρα! και πολύ κράτησα τον ΟΤΕ. Θα αναγκαστούν και αυτοί να αλλάξουν πολιτική κάποια στιγμή αλλά δεν μπορώ να τους περιμένω :)
Για το διάστημα που θα μείνω χωρίς τηλέφωνο και χωρίς Ιντερνετ τι λέτε; Πόσο θα χρειαστεί να περιμένω;

BillyFlo81
13-12-2007, 14:55
γυρω στον μηνα πιστευω!θα εχεις τηλεφωνο κανονικα, δεν στο κοβουν
μεχρι να ενεργοποιησουν την συνδεση...!για κανα δυορο το χαν κοψει
σε μενα!

ProEvo
13-12-2007, 14:59
γυρω στον μηνα πιστευω!θα εχεις τηλεφωνο κανονικα, δεν στο κοβουν
μεχρι να ενεργοποιησουν την συνδεση...!για κανα δυορο το χαν κοψει
σε μενα!

Τηλέφωνο και Ιντερνετ δηλαδή δε θα έχω για 2 ώρες μόνο; Άρα μικρό το κακό... Τώρα για τον ένα μήνα που θα πάρει να γίνει η σύνδεση οκ, ένας μήνας αναμονή παραπάνω. Ελπίζω να κατάλαβα καλά :hide:

BillyFlo81
13-12-2007, 15:01
αν δεις παντως οτι σε καθυστερουν πολυ, πιεζε τους λιγο!
συνυθως πιανει....!(σε ολες τις εταιριες)

Akolov
13-12-2007, 15:09
Έχω βιβόντι 2 mb , και έχω κάνει αίτηση στα 4 mb . Anyway , αν θέλω να πάω σε ένα ιδιόκτητο πχ φορθνετ , πού κάνω αίτηση ? Και στην βιβόντι και στον ΟΤΕ και στην Φορθνετ ??

ProEvo
13-12-2007, 15:14
Έχω βιβόντι 2 mb , και έχω κάνει αίτηση στα 4 mb . Anyway , αν θέλω να πάω σε ένα ιδιόκτητο πχ φορθνετ , πού κάνω αίτηση ? Και στην βιβόντι και στον ΟΤΕ και στην Φορθνετ ??

Όχι, μόνο στον πάροχο που θες να πας και οι άλλοι τα κανονίζουν μόνοι τους...:)

mails
13-12-2007, 15:18
Παιδιά βάλτε ότι internet θέλετε, αλλά τηλέφωνο προς το παρόν μόνο ΟΤΕ. Όλα τα double play και λοιπά νέα κόλπα είναι VOIP οπότε μην περιμένετε να έχετε την ποιότητα τηλεφωνικής γραμμής που δίνει ο ΟΤΕ. Επειδή πολλά μπορεί να ειπωθούν και επάνω στο θέμα, αλλα και για εμένα προσωπικά, απλά να τονίσω ότι προσπαθώ να εκφράσω μια αντικειμενική άποψη. Δεν παίρνω το μέρος του ΟΤΕ, απλά το VOIP εδώ πέρα ακόμα υπολειτουργεί. Μπορεί πολλοί να μην έχουν πρόβλημα με το VOIP, αλλά οι περισσότεροι έχουν, στατιστικά μιλώντας.
Τώρα για το πόσο θα περιμένεις, εφόσον πας σε εναλλακτικό πάροχο είναι το ελάχιστο 25 μέρες. Μπορεί κα παραπάνω, είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα τύχης.

BillyFlo81
13-12-2007, 15:36
Παιδιά βάλτε ότι internet θέλετε, αλλά τηλέφωνο προς το παρόν μόνο ΟΤΕ. Όλα τα double play και λοιπά νέα κόλπα είναι VOIP οπότε μην περιμένετε να έχετε την ποιότητα τηλεφωνικής γραμμής που δίνει ο ΟΤΕ. Επειδή πολλά μπορεί να ειπωθούν και επάνω στο θέμα, αλλα και για εμένα προσωπικά, απλά να τονίσω ότι προσπαθώ να εκφράσω μια αντικειμενική άποψη. Δεν παίρνω το μέρος του ΟΤΕ, απλά το VOIP εδώ πέρα ακόμα υπολειτουργεί. Μπορεί πολλοί να μην έχουν πρόβλημα με το VOIP, αλλά οι περισσότεροι έχουν, στατιστικά μιλώντας.
Τώρα για το πόσο θα περιμένεις, εφόσον πας σε εναλλακτικό πάροχο είναι το ελάχιστο 25 μέρες. Μπορεί κα παραπάνω, είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα τύχης.

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα εγω ειχα πολλα προβληματα με τον ΟΤΕ στο
παρελθον, οπως και πολυς κοσμος ανα διαστηματα που δεν ηξερε τι του
χρεωναν!Ενας λογος προσωπικα που ειμαι ευχαριστημενος, ειναι οτι
απαλαχθηκα απο τον ΟΤΕ!

mappas
13-12-2007, 15:41
Παιδία εγώ έχω 2playαπό την forthnetκαι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Η τηλεφωνική γραμμή είναι μία χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα και με το internet.:)

touristas
13-12-2007, 15:51
re paidia ego stin agglis exo 8mbps kai dorean aperioristes klisis se ola ta stathera se olo ton kosmo kai plirono 5 lires extra gi auto mono epeidi o paroxos internet einai o idios me ton paroxo tou kinitou mou.stin ellada mas koroideuoun olous

georgios
13-12-2007, 16:29
pragmati provlimata iparxun me to tilefono tis forthnet se merikes perioxes. emena me akune oloi siga. tis kopelas mu duleui mia xara. parola auta den me enoxli. pisteuo oti oi perisoteroi apo mas thelun kala ping ke na min plironun petamena lefta. opote kalitera voip ki as ine xiroteri i piotita.


Παιδιά βάλτε ότι internet θέλετε, αλλά τηλέφωνο προς το παρόν μόνο ΟΤΕ. Όλα τα double play και λοιπά νέα κόλπα είναι VOIP οπότε μην περιμένετε να έχετε την ποιότητα τηλεφωνικής γραμμής που δίνει ο ΟΤΕ. Επειδή πολλά μπορεί να ειπωθούν και επάνω στο θέμα, αλλα και για εμένα προσωπικά, απλά να τονίσω ότι προσπαθώ να εκφράσω μια αντικειμενική άποψη. Δεν παίρνω το μέρος του ΟΤΕ, απλά το VOIP εδώ πέρα ακόμα υπολειτουργεί. Μπορεί πολλοί να μην έχουν πρόβλημα με το VOIP, αλλά οι περισσότεροι έχουν, στατιστικά μιλώντας.

X-NEC
13-12-2007, 16:56
Τα είχα ξαναπεί για την Forthnet ας τα πω άλλη μια! Ήμουν μέχρι τέλη Οκτωβρίου για ένα χρόνο στα 768 της και είχα όλο προβλήματα. Μονο για περίπου 2 μήνες δεν έχει πρόβλημα. Κάθε μέρα κοβόταν. Aλλες φορες για καμια ώρα και άλλες για αρκετές. Και η τεχνική υποστήριξη τι να σας πω όσο περνούσε ο καιρός τόσο πιο πολύ περίμενα! Μέχρι και 45' περίμενα τις τελευταίες φορες που τους πήρα. Και βεβαια όταν αντιμετώπιζα σοβαρό πρόβλημα (μια βδομάδα χωρίς internet) τους έστειλα 2 e-mails και με γράψανε. Ακόμη και στις διαδικασίες <<ελευθέρωσης>> μου τα κάνανε σαλάτα χασομερώντας 10 μέρες την Altec στην ενεργοποίηση της νέας μου σύνδεσης (1 MB - RAM) Το ποσο χάρηκα που έφυγα από αυτούς δεν λέγεται!:p Το απίστευτο όμως είναι ότι εδώ και 2 βδομάδες που είμαι στην Altec ούτε μια φορα δεν κόπηκε η σύνδεση. Και έχουν και πολύ καλή εξυπηρέτηση 10' max. Και αν στο επόμενο διάστημα δεν παρουσιαστεί κάποια διακοπή θα είναι φανερό πως το πρόβλημα ήταν της Forthnet και όχι της γραμμής η του Οτε που μου έλεγαν αυτοί. Μετά αν η Altec αξιωθεί και βγάλει καμια προσφορα τις προκοπης θα μείνω σε αυτήν αλλιώς σφαίρα στην HOL για double play.

teddy
13-12-2007, 17:07
προσωπικη εμπειρια...χτες εκανα αιτηση στην 4νετ και θα περιμενω μεχρι τελος ιανουαριου...η πλακα ειναι οτι δουλευει μια φιλη μου εκει και θα γλυτωσω την αναμονη της αιτησης(περιπου 1 εβδομαδα).
ο πιο κοντινος κομβος ειναι στο καλαμακι και εκει ο Π-ΟΤΕ δεν δινει πορτες και γενικα εχουν προβληματα οσοι ειμαστε στο π.φαληρο..

απ'οτι ακουω γενικα η 4νετ δεν εχει πολλα προβληματα,αλλα περιμενεις αρκετη ωρα στην τεχν.εξυπ. μεχρι να μιλησεις...
χτες για παραδειγμα ειχε πεσει το συστημα της και οι τεχνικοι απαντουσαν''το ξερουμε ,θα φτιαχτει''

οσο για τις ταχυτητες,24 mbit δεν πιανεις ακομα και να εισαι μεσα στο dslam νομιζω οτι ανα χλμ αποστασης χανεις και 4 mbit(χοντρικα)
το διαβασα χτες στο adsl.gr

WolfRathmA
13-12-2007, 17:19
Ενα θα σου πω εγω!!! Οτι πληρωνεις περνεις!!!

Οποτε μην περιμενεις με 40 ευρω το μηνα να τα εχεις ολα στην εντελια!

Μακρια απο 4net! Χαλια τεχνικη υποστοριξη. Μην ακουτε 24Mbit και ξεμυαλιζεσται!

georgios
13-12-2007, 17:32
eso ti protinis wolf?


Ενα θα σου πω εγω!!! Οτι πληρωνεις περνεις!!!

Οποτε μην περιμενεις με 40 ευρω το μηνα να τα εχεις ολα στην εντελια!

Μακρια απο 4net! Χαλια τεχνικη υποστοριξη. Μην ακουτε 24Mbit και ξεμυαλιζεσται!

muku
13-12-2007, 17:40
Εγώ έχω forthnet εδώ και 3 χρόνια. Ξεκίνησα με 384, μετά πήγα στα 2048 και τώρα είμαι στο double play. Ποτέ δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε όλο αυτό το διάστημα. Ελάχιστες φορές μου είχε κοπεί η σύνδεση και ποτέ πάνω από 2-3 ώρες. Το τηλεφωνικό κέντρο είναι χάλια, αυτό είναι αλήθεια. Όσο για το τηλέφωνο κι εμένα ακούγεται λίγο πιο σιγά, αλλά εντάξει, είναι θέμα συνήθειας. Νομίζω βέβαια ότι στις ασύρματες συσκευές συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, μπορεί να είναι και η ιδέα μου βέβαια. Α επίσης μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν 1mbit μέσω του δικτύου ΟΤΕ μέχρι να περιμένεις να ενεργοποιηθεί το double play. Αυτό δεν το λέω με 100% σιγουριά, απλά μου το είπε ένας γνωστός μου, μπορεί να είναι και μούφα. Δεν χάνεις τίποτα να το ρωτήσεις όμως. Εγώ πάντως επειδή είχα ήδη σύνδεση forthnet δεν μου κόπηκε καθόλου μέχρι να ενεργοποιηθεί το double play.

Για μένα ή forthnet ή hol αξίζει, για όλους τους άλλους παρόχους έχω ακούσει αρκετά προβλήματα που μπορεί να έχει ο καθένας. Εγώ θα σου πρότεινα forthnet μιας και εδώ και 3 χρόνια έχω σχηματίσει μια α' γνώμη για την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει σαν εταιρεία.... Θεωρώ δε, ότι έχει αρκετά καλές δικτυακές υποδομές και νιώθεις μια αξιοπιστία ότι είναι δύσκολο να υπερφορτωθεί το δίκτυο της από νέους πελάτες και να έχεις μειωμένες ταχύτητες μέχρι να αναβαθμιστεί.

desperate_gamer
13-12-2007, 18:26
Αυτό που με ενοχλεί σε όλα αυτά είναι ότι άλλος κατηγορεί μια εταιρία και άλλος την εκθιάζει.

Τώρα για το πόσο χρόνο θα πάρει για να ενεργοποιηθεί το 2play από τότε που κάνεις την αίτηση, εγώ όσους ξέρω μου είπαν 5μηνο μες στο νερό. Ρωτήστε και τον Stavtag που έχει κάνει αίτηση από το Μάιο :P

Αλλά επειδή θέλω κι εγώ να αλλάξω παροχέα, σκέφτομαι το On ή το Cable TV της Vivodi που έχουν και υπηρεσίες τηλεόρασης. Ξέρεις κανείς τίποτα για αυτές;

badboyfriend
14-12-2007, 00:46
Εγώ με NetOne εδώ και ένα μήνα δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση, κατεβάζω από παντού συνέχεια με 1.7KB/s, το τηλέφωνο είναι άψογο (δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ ούτε οι συνομιλητές διαφορά από του οτε) και τεχνική υποστήτιξη μία φορά που χρειάστηκα απάντησαν σε λιγότερο από λεπτό (και ευγενέστατοι). 14 εργάσιμες για ενεργοποίηση εγώ. Μηδενικό downtime (κόπηκε το νετ απο οτε, σύνδεσα το router της netone και όλα δούλεψαν ρολόι).

Έχει προσφορά αυτές τις μέρες για τις αιτήσεις δώρο τα 3 πρώτα πάγια (113 ευρώ νομίζω?).

Φίλε desperate_gamer από γνωστό που έχει on ποτέ δε δούλεψαν και τα 3 του tripleplay μαζί, μόνο 2 κλαθε φορά (τηλ-νετ, τηλ-τβ, νετ-τβ). Επίσης του κόβεται συχνά το τηλέφωνο ενώ μιλάει. Προς Θεού δεν το γενικεύω αλλά είναι ο μόνος που ξέρω να έχει on.

Τέλος, λέγεται ότι η νετονε θα προσφέρει και τηλεόραση από αρχές 2008.

ΥΓ. Για τη forthnet δε θα μιλήσω καν..

mails
14-12-2007, 00:49
Άρχισε η κλασική αμπελοφιλοσοφία. Λοιπόν παιδιά, πάρτε χαμπάρι ότι η κατάσταση δεν είναι απλή. Ο ΟΤΕ για τους δικούς του πελάτες σκίζετε και για μια νέα τηλεφωνική σύνδεση θα χρειαστεί καμιά εβδομάδα το πολύ. Αν εσείς φύγετε απο ΟΤΕ/πάρετε καινούρια γραμμή απο κάποιον εναλλακτικό πάροχο η καθυστέρηση είναι RANDOM. Γιατί ο ΟΤΕ δεν νοιάζεται καθόλου για τους συνδρομητές εναλλακτικών παρόχων, δυστυχώς. Γιατί οι συνδρομητές που πάνε σε εναλλακτικούς παρόχους είναι επιχειρησιακή ζημιά για τον ΟΤΕ. Στον αντίποδα όμως έρχεται να κολλήσει "το ότι πληρώνεις παίρνεις" που είπε και ο wolfrathma. Κατα τη δική μου γνώμη η συγκεκριμένη φράση είναι αισχρή, αλλά έχει μια ισχύ. Και εξηγούμαι:

Οι εναλλακτικοί πάροχοι έχουν ώς κύρια πηγή εσόδων μισθωμένες γραμμές, οι οποίες είναι πανάκριβες, υψηλής ποιότητας, χωρίς αποκλίσεις και τις αγοράζουν συνήθως μόνο επιχειρήσεις και άλλοι μεγάλοι οργανισμοί. Τα οικιακά πακέτα, οι εναλλακτικοί πάροχοι τα "βγάζουν" επειδή αναγκάζονται απο το νόμο ευρυζωνικότητας. Τα έσοδα απο οικιακούς πελάτες είναι πολύ λιγότερα απο τα έσοδα που προέρχονται απο μισθωμένες γραμμές. Οπότε πέρα απο το "κόλλημα" του ΟΤΕ να περάσετε εσείς σε έναν εναλλακτικό πάροχο, υπάρχει και κόλλημα απο τους εναλλακτικούς παρόχους που βγάζουν ένα πακέτο σχετικά ανταγωνιστικό, χωρίς να έχουν προβλέψει τη ζήτηση που θα προκύψει. Οπότε οι αναμονές είναι ατέλειωτες και τα προβλήματα άλυτα κλπ κλπ.

Δεν θα βγεί καταληκτικό συμπέρασμα όσο και να συζητήσουμε επι του θέματος, γιατί αφενός όλα ξεκινούν απο το marketing των εταιρειών το οποίο δεν λαμβάνει υπόψιν του την ΟΤΕ-λληνική πραγματικότητα και τάζει λαγούς με πετραχύλια και αφετέρου γιατί ο ΟΤΕ κάνει ότι ναναι όσον αφορά τη δικτύωση στην Ελλάδα. Και μόνο που για να πας σε άλλο πάροχο πρέπει τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει την αλλαγή απο το δικό του μηχάνημα (switch/modem) μέσα στο DSLAM/MSAN χωρίς να υπάρχει έλεγχος απο τεχνικό του άλλου παρόχου για το αν μπαίνει στο σωστό port στο μηχάνημα του εναλλακτικού παρόχου. Και το χειρότερο είναι το εξής: Ότι για να αλλάξει κάτι στην παρούσα φάση, πρέπει να φύγουν πολλά εκατομύρια συνδρομητές ακόμα απο τον ΟΤΕ για να αρχίσει να ιδρώνει το αυτί του.

WolfRathmA
14-12-2007, 02:46
eso ti protinis wolf?

Εγω δεν προτεινω τιποτα. Ο οτε τωρα θα κανει διπλασιασμο στις ταχυτητες παλι. Εγω εχω 2 και μετα θα παω στα 4. (ας ελπιζουμε οτι θα γινει αυτo :p) Εχω οτενετ συνδεση ειμαι ευχαριστημενος γιατι δουλευω στην τεχνικη υποστιριξη και ξερω τι μου γινεται και παρόλα αυτα εχουμε παρει και το βραβειο καλυτερης τεχνικης υποστιριξης και αποκαταστασεις βλαβων σε γρηγορο χρονικο διαστημα.

Αυτα απο εμενα. Δεν με τρελενουν τα 24 και τα 80 mbit γιατι πολυ απλα δε τα χρειαζομαι. Μονο το upload να διορθωσουν και ημαστε οκ. Σταθερα παντα....

zeus gr
14-12-2007, 10:44
παιδια εγω γυρναω παλι στον οτε διοτι με τα προβληματα που ειχα με ολους του υπολοιπους δεν αντεχω
η τελευταια ηταν η ον που πρεπει να την κανουν Off

φιλικα

georgios
14-12-2007, 11:18
pragmatika, to upload tu ote ine apelpistika ligo. i megali diafora omos ine stin piotita tis gramis. kaname dokimi me to video chat tu ps3 2 fores. o monos povider pu estelne kabana ikona germania itan i forthnet. ote ke On itan xalia i ikona. gia opius den to kserun to video chat stelni piotita video analogi me ti grami. ap oti fenete ute auto to ligo upload den to piani o ote

bori ta 24 na ine axrista. etsi ki alios den ta piani kanis ala gia online pexnidia thes stathero ke dinato upload.

pragmatika, gia na piasis grami sti forthnet perimenis 1+ ora pia. i alithia ine omos oti apaks ke stisis ti sindesi su ke pezi den tha tus ksanaxriastis. ego ime apo to 97 me ti forthnet


Εγω δεν προτεινω τιποτα. Ο οτε τωρα θα κανει διπλασιασμο στις ταχυτητες παλι. Εγω εχω 2 και μετα θα παω στα 4. (ας ελπιζουμε οτι θα γινει αυτo :p) Εχω οτενετ συνδεση ειμαι ευχαριστημενος γιατι δουλευω στην τεχνικη υποστιριξη και ξερω τι μου γινεται και παρόλα αυτα εχουμε παρει και το βραβειο καλυτερης τεχνικης υποστιριξης και αποκαταστασεις βλαβων σε γρηγορο χρονικο διαστημα.

Αυτα απο εμενα. Δεν με τρελενουν τα 24 και τα 80 mbit γιατι πολυ απλα δε τα χρειαζομαι. Μονο το upload να διορθωσουν και ημαστε οκ. Σταθερα παντα....

ps4
14-12-2007, 11:51
μπορεις να κρατησεις τον οτε και να κανεις αιτηση για συνδεση στον παροχο που θες και μολις σε παρουν τηλ να επικοινωνησεις με τον οτε και να κανεις διακοπη. παιρνει 10 μερες μονο και μολις σε διαγραψουν απο τα κιταπια τους (οτε) τοτε μπαινεις στο καινουργιο και δεν μενεις εκτος ιντερνετ ουτε 1 δευτερολεπτο.

ρωτησα χτες επειδη ειχε κοπει η γραμμη μου ανευ λογου και αιτιας και ειχα φρικαρει και επαιρνα αλλους παροχους για ενημερωση.

desperate_gamer
14-12-2007, 13:58
Εγώ με NetOne εδώ και ένα μήνα δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση, κατεβάζω από παντού συνέχεια με 1.7KB/s, το τηλέφωνο είναι άψογο (δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ ούτε οι συνομιλητές διαφορά από του οτε) και τεχνική υποστήτιξη μία φορά που χρειάστηκα απάντησαν σε λιγότερο από λεπτό (και ευγενέστατοι). 14 εργάσιμες για ενεργοποίηση εγώ. Μηδενικό downtime (κόπηκε το νετ απο οτε, σύνδεσα το router της netone και όλα δούλεψαν ρολόι).

Έχει προσφορά αυτές τις μέρες για τις αιτήσεις δώρο τα 3 πρώτα πάγια (113 ευρώ νομίζω?).

Φίλε desperate_gamer από γνωστό που έχει on ποτέ δε δούλεψαν και τα 3 του tripleplay μαζί, μόνο 2 κλαθε φορά (τηλ-νετ, τηλ-τβ, νετ-τβ). Επίσης του κόβεται συχνά το τηλέφωνο ενώ μιλάει. Προς Θεού δεν το γενικεύω αλλά είναι ο μόνος που ξέρω να έχει on.

Τέλος, λέγεται ότι η νετονε θα προσφέρει και τηλεόραση από αρχές 2008.

ΥΓ. Για τη forthnet δε θα μιλήσω καν..

Ενδιαφέρον γιατί ξέρω κι ένα άλλο παιδί που έχει ΝετOne και είναι πολύ ευχαριστημένος. Κρίμα που όμως λένε ότι προς το παρόν είναι διαθέσιμο μόνο για Αθήνα. Όταν πάει και Θεσσαλονίκι το ξανασκέφτομαι.

Απ' ότι βλέπω όμως, τελικά ας κάτσω με την Οτενετ γιατί με τους άλλους παρόχους είναι λίγο Τζόκερ τα πράγματα.

georgios
14-12-2007, 14:35
oson afora tin netone ke ales paromies mikres eteries. apo analites tis agoras exo diavasi oti se merika xronia oi paroxoi pu tha minun tha ine 3-4. sigura tha mini o ote ke i forthnet. isos ke i hol. otenet ote ke isos ke on tha ginun ena. genika arketes eteries etimazonte gia na pulithun, opos vodafone ke on. oi mikroi tha klisun. opote den ine kali idea na blextite. akoma ke an dinun kali ipiresia tora.

oson afora taxitita. teleutea fora pu dokimasa na kano download, katevaza stathera me 9Mbps. fantastiki taxitita, ala liga site dinun tetita taxitita. den boro na thimitho pio site itan. kapius drivers katevaza nomizo


tora, gia osa les mails. ta perigrafis poli dramatika. ta provlimata den ine tosa pola. den ine tixeo oti prosfata figan 250xiliades sindesis apo ote forthnet

i pragmatiki usia ine mia omos. parolo pu pernane mesa apo ote parexun poli kaliteri piotita internet apo ton ote, oson afora taxitites ke upload. auto to tsekarame


Άρχισε η κλασική αμπελοφιλοσοφία. Λοιπόν παιδιά, πάρτε χαμπάρι ότι η κατάσταση δεν είναι απλή. Ο ΟΤΕ για τους δικούς του πελάτες σκίζετε και για μια νέα τηλεφωνική σύνδεση θα χρειαστεί καμιά εβδομάδα το πολύ. Αν εσείς φύγετε απο ΟΤΕ/πάρετε καινούρια γραμμή απο κάποιον εναλλακτικό πάροχο η καθυστέρηση είναι RANDOM. Γιατί ο ΟΤΕ δεν νοιάζεται καθόλου για τους συνδρομητές εναλλακτικών παρόχων, δυστυχώς. Γιατί οι συνδρομητές που πάνε σε εναλλακτικούς παρόχους είναι επιχειρησιακή ζημιά για τον ΟΤΕ. Στον αντίποδα όμως έρχεται να κολλήσει "το ότι πληρώνεις παίρνεις" που είπε και ο wolfrathma. Κατα τη δική μου γνώμη η συγκεκριμένη φράση είναι αισχρή, αλλά έχει μια ισχύ. Και εξηγούμαι:

Οι εναλλακτικοί πάροχοι έχουν ώς κύρια πηγή εσόδων μισθωμένες γραμμές, οι οποίες είναι πανάκριβες, υψηλής ποιότητας, χωρίς αποκλίσεις και τις αγοράζουν συνήθως μόνο επιχειρήσεις και άλλοι μεγάλοι οργανισμοί. Τα οικιακά πακέτα, οι εναλλακτικοί πάροχοι τα "βγάζουν" επειδή αναγκάζονται απο το νόμο ευρυζωνικότητας. Τα έσοδα απο οικιακούς πελάτες είναι πολύ λιγότερα απο τα έσοδα που προέρχονται απο μισθωμένες γραμμές. Οπότε πέρα απο το "κόλλημα" του ΟΤΕ να περάσετε εσείς σε έναν εναλλακτικό πάροχο, υπάρχει και κόλλημα απο τους εναλλακτικούς παρόχους που βγάζουν ένα πακέτο σχετικά ανταγωνιστικό, χωρίς να έχουν προβλέψει τη ζήτηση που θα προκύψει. Οπότε οι αναμονές είναι ατέλειωτες και τα προβλήματα άλυτα κλπ κλπ.

Δεν θα βγεί καταληκτικό συμπέρασμα όσο και να συζητήσουμε επι του θέματος, γιατί αφενός όλα ξεκινούν απο το marketing των εταιρειών το οποίο δεν λαμβάνει υπόψιν του την ΟΤΕ-λληνική πραγματικότητα και τάζει λαγούς με πετραχύλια και αφετέρου γιατί ο ΟΤΕ κάνει ότι ναναι όσον αφορά τη δικτύωση στην Ελλάδα. Και μόνο που για να πας σε άλλο πάροχο πρέπει τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει την αλλαγή απο το δικό του μηχάνημα (switch/modem) μέσα στο DSLAM/MSAN χωρίς να υπάρχει έλεγχος απο τεχνικό του άλλου παρόχου για το αν μπαίνει στο σωστό port στο μηχάνημα του εναλλακτικού παρόχου. Και το χειρότερο είναι το εξής: Ότι για να αλλάξει κάτι στην παρούσα φάση, πρέπει να φύγουν πολλά εκατομύρια συνδρομητές ακόμα απο τον ΟΤΕ για να αρχίσει να ιδρώνει το αυτί του.

mails
14-12-2007, 16:56
Τι να πω πορεία στο σύνταγμα μας βλέπω αν δεν γίνει κάτι. Αν μπείτε στην ΕΕΤΤ και ψάξετε λίγο το site θα καταλάβετε τι παίζει. Δεν προσπαθώ να τραγικοποιήσω κάτι, αυτό που μου συμβαίνει λέω και όχι σαν συνδρομητής, αλλά σαν εργαζόμενος στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης εναλλακτικού πάροχου.

antonis
15-12-2007, 13:31
Καλημέρα. Ανακοινώθηκαν νέες τιμές απο οτε για dsl. δείτε εδώ:http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/15/1452408.htm

NonBorn
15-12-2007, 14:01
Καλημέρα. Ανακοινώθηκαν νέες τιμές απο οτε για dsl. δείτε εδώ:http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/15/1452408.htm

24mbps από τον OTE... με 39 ευρώ. Καλά μου φαίνονται αν οι ταχύτητες είναι εκεί που πρέπει!!! Ο πάροχος πόσο θέλει για μια τέτοια γραμμή ή έστω 8άρα γιατί σκέφτομαι για αναβάθμιση! Μάλλον θα πάω σε otenet και εγώ γιατί βαρέθηκα τα εφαπαξ τέλη της forhtnet και ας έρχονται όλα μαζί με τη γραμμή τηλεφώνου.

antonis
15-12-2007, 14:10
Είχα 8αρα απο οτε παλιότερα και κατέβαζα με 880Kb.Λόγω προβλήματος στη γραμμή πήγα στα 4 και κατεβάζει με 470kb. Οι ταχύτητες είναι πολυ καλές, αν κάνει ουσιώδη αναβάθμιση στα dslam και διορθώσει προβλήματα θορύβου της γραμμής τότε θα ακυρώσω με τη μια την αίτηση που έκανα στην netone.. Απο Δευτέρα θα ξέρουμε περισσότερα :)

greekteo
15-12-2007, 14:57
Ποπο ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ????? :Thud: Αρε οτε..

desperate_gamer
15-12-2007, 16:58
Τέλειες τιμές! Δεν το συζητώ. Μένω otenet τελικά :P Με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω που πληρώνω τώρα θα μπορώ να έχω 4mbps ταχύτητα; Yupie!!!

georgios
15-12-2007, 19:36
upload na dume

jimbrav
15-12-2007, 19:52
κατι ακουσα για 768...

WolfRathmA
16-12-2007, 01:05
Αντε γεια ειναι η τιμες του ΟΤΕ. Και να φανταστείτε οτι ειναι του ΟΤΕ!!!! Στην ΟΤΕnet θα ειναι ακομα ποιο φθηνα! Τι περιμενατε; Πως θα μείνει ετσι ο ΟΤΕ;

georgios
16-12-2007, 04:28
apla exi mia diafora fasis enos xronu. panta oi idiotikes tha ine ena vima pio brosta. ase pu tha exi sigura pola provlimata stin arxi me tis nees grames. to kovo

WolfRathmA
16-12-2007, 05:29
apla exi mia diafora fasis enos xronu. panta oi idiotikes tha ine ena vima pio brosta. ase pu tha exi sigura pola provlimata stin arxi me tis nees grames. to kovo

Ναι, γιατι οι αλλες εταιριες δεν εχουν προβληματα. Μας δουλευεις;

Παντα ο ΟΤΕ ειναι πισω για τον λογο οτι του απογορευει η ΕΕΤΤ. Τα καθυστεροι ποιο πολυ τα προιοντα του για να μπορεσουν να εξελιχθουν ποιο πολυ η μικρο εταιριες ιδιωτικου δικτυου.

Αν τα εβγαζε ολα ο ΟΤΕ απο την πρωτη στιγμη ολοι οι αλλοι θα ηταν παρελθον. Γιατι ολοι "βιαζοντε" απο οτι βλεπεις και δεν περιμενουν να δουν ολες τις εκδοχες. Ας κατσουν τωρα καποιοι επανω στο αγγουρι που καθε 5 λεπτα δεν εχουν τηλεφωνο η καθε 5 λεπτα εχουν αποσυνδεσεις απο το ιντερνετ.

mails
16-12-2007, 05:46
Πότε θα περαστούν στο site της OTENET οι νέες τιμές? Γιατί προς το παρόν έχει τις παλιές.

WolfRathmA
16-12-2007, 08:28
Πότε θα περαστούν στο site της OTENET οι νέες τιμές? Γιατί προς το παρόν έχει τις παλιές.


Προς το παρον πρεπει να βγουν οι τιμες και οι νεες ταχυτητες απο τον οτε για το conn-x και επειτα απο καμια εβδομαδα περιπου και στην otenet.
Φυσικα θα ειναι ποιο φθηνοτερα!!!

nikon
16-12-2007, 10:29
19,5 (μια μεσαία ταχύτητα)+16,5 (το πάγιο του οτε)+15-20 (τα τηλέφωνα)=51-56 ευρώ τον μήνα.αν δεν κάνω κάπου λάθος δεν μου φαίνονται τόσο φτηνές οι τιμές;τα έχω αυτά με 32 ευρώ τον μήνα.

georgios
16-12-2007, 14:00
pios exi perisotera provlimata ine poli diskolo na dieukrinisume. kanis den exi sigekrimena stixia.

pantos, den ksero ti kani to EETT ston ote ke kathisteri ala ksero oti ine kathisterimenos apo monos tu etsi ki alios. ap tus teleuteus stin europi pirame DSL stin elada. ta ksexasate auta? pios ftei gia auto? na min pume gia to pote pige i DSL eparxia ke pote tha pai i DSL 2 se oli tin elada


Ναι, γιατι οι αλλες εταιριες δεν εχουν προβληματα. Μας δουλευεις;

Παντα ο ΟΤΕ ειναι πισω για τον λογο οτι του απογορευει η ΕΕΤΤ. Τα καθυστεροι ποιο πολυ τα προιοντα του για να μπορεσουν να εξελιχθουν ποιο πολυ η μικρο εταιριες ιδιωτικου δικτυου.

Αν τα εβγαζε ολα ο ΟΤΕ απο την πρωτη στιγμη ολοι οι αλλοι θα ηταν παρελθον. Γιατι ολοι "βιαζοντε" απο οτι βλεπεις και δεν περιμενουν να δουν ολες τις εκδοχες. Ας κατσουν τωρα καποιοι επανω στο αγγουρι που καθε 5 λεπτα δεν εχουν τηλεφωνο η καθε 5 λεπτα εχουν αποσυνδεσεις απο το ιντερνετ.

WolfRathmA
16-12-2007, 18:06
pios exi perisotera provlimata ine poli diskolo na dieukrinisume. kanis den exi sigekrimena stixia.

pantos, den ksero ti kani to EETT ston ote ke kathisteri ala ksero oti ine kathisterimenos apo monos tu etsi ki alios. ap tus teleuteus stin europi pirame DSL stin elada. ta ksexasate auta? pios ftei gia auto? na min pume gia to pote pige i DSL eparxia ke pote tha pai i DSL 2 se oli tin elada

Σε αυτο που λες εχεις δικαιο. Εγω απλα μιλαω για αποκλειστικα στην Ελλαδα! :p

desperate_gamer
17-12-2007, 23:07
οι νέες διαφημίσεις του οτε πάντως είναι πολύ αστείες.

"φταίει ο οτε!" Lol!

teddy
17-12-2007, 23:59
''αυτη η καφετιερα,δεν φτιαχνει καφε''
''ναι αλλα δεν εχει παγιο οτε''

''ναι αλλα κανει μονο φασαρια,και απο καφε τιποτα''
''ναι αλλα δεν εχει παγιο οτε''

mails
22-12-2007, 04:40
Κάτι που είχα πει σε σχέση με το VOIP και τον ΟΤΕ, που όμως δεν είχα χρόνο να δώσω background information.
http://en.wikipedia.org/wiki/Plain_old_telephone_service
While POTS provides limited features, low bandwidth (http://en.wikipedia.org/wiki/Bandwidth) and no mobile capabilities, it does provide greater reliability than other telephony systems (mobile phone, VoIP, etc.). Many telephone service providers attempt to achieve "dial-tone availability" more than 99.999% (http://en.wikipedia.org/wiki/Five_nines) of the time the telephone is taken off-hook (http://en.wikipedia.org/wiki/Off-hook). This is equivalent to having no dial-tone available less than five minutes each year, and was an often-cited benchmark in marketing and systems engineering comparisons, the so-called "five nines (http://en.wikipedia.org/wiki/Five_nines)" reliability standard.

mails
28-12-2007, 13:28
τίποτα νεότερο σχετικά με τις τιμές της Otenet?

MaRkUs_
28-12-2007, 14:02
στα 30 ευρώ είναι η 24/1 mbs για το connx για ondsl kit απ'ότι μου είπαν απο τον ιανουάριο.

ps4
28-12-2007, 14:59
''αυτη η καφετιερα,δεν φτιαχνει καφε''
''ναι αλλα δεν εχει παγιο οτε''

''ναι αλλα κανει μονο φασαρια,και απο καφε τιποτα''
''ναι αλλα δεν εχει παγιο οτε''

Eχει γινει αν δεν κανω λαθος καταγγελια ή πως διαλο το λενε απο forthnet και λοιπες στην αρμοδια αρχη για τις συγκεκριμενες διαφημισεις.

Εχουν ζητησει να αλλαξει το ''φταιει ο οτε'' με κατι αλλο μεχρι τις 28 δεκεμβριου. Δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει.

WolfRathmA
28-12-2007, 18:31
O Ote θα κανει οτι γουσταρει. παρτε το χαμπαρι. δε καταλαβαινει απο μηνυσεις και τετοια. η διαφημισει τα λεει ολα. και οσο κανουν αυτοι καταγγελιες τοτε ποιο πολυ μετα ο οτε θα καθυστερη την φορητοτητα γραμμης σε τριτα δικτυα...

teddy
28-12-2007, 18:36
ναι ρε γμτ,ο οτε ειναι κυριαρχια,αλλα εμεις τι φταιμε να περιμενουμε 2-3 μηνες για να παρουμε εναν εναλλακτικο παροχο?

(ρητορικη ερωτηση)!

ps4
28-12-2007, 19:44
ο οτε καλα θα κανει να συμορφωθει με τους κανονες τις ευρωπαικης ενωσης. νομιζω θα του κανει καλο.

αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι εβγαλε διαφημιση για εναλλακτικους παροχους τωρα............

χανει πελατες και το ξερει, γιαυτο........

για να μην παρεξηγηθω οτε εχω, απλα δεν μου αρεσει ο τσαμπουκας με τα λεφτα μας. πληρωνουμε για να εχουμε υπηρεσιες τριτοκοσμικων χωρων.........

SQP_GR
28-12-2007, 20:18
Pali Kala Pu Egine Kai To Thauma Ton Imeron Na Lete

WolfRathmA
29-12-2007, 14:04
ο οτε καλα θα κανει να συμορφωθει με τους κανονες τις ευρωπαικης ενωσης. νομιζω θα του κανει καλο.

αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι εβγαλε διαφημιση για εναλλακτικους παροχους τωρα............

χανει πελατες και το ξερει, γιαυτο........

για να μην παρεξηγηθω οτε εχω, απλα δεν μου αρεσει ο τσαμπουκας με τα λεφτα μας. πληρωνουμε για να εχουμε υπηρεσιες τριτοκοσμικων χωρων.........

Η διαφημιση εγω πιστευω οτι παει οχι επειδη φευγουν οι πελατες. Αλλα για την τεχνικη υποστιριξη που εχουν οι υπολοιπες εταιριες και δεν τους καλυπτουν σωστα του καταναλωτες τους, ετσι ωστε να φευγουν απο την εταιρια που εχουν παει και να ξαναγυρνανε στον οτε. (ναι πααααααρα πολυ ειναι αυτοι που το εχουν κανει)
Αν εχεις κανενα προβλημα στην γραμμουλα σου, τοτε κανεις τον σταυρο σου. Γιατι τα ιδιόκτητα δίκτυα εχουν προσβασει μονο στο δικο τους dslam και οχι του οτε. Τις γραμμες δεν μπορουν να τις αγγιξουν με τιποτα.
Ειδου και η διαφημιση "Δεν εχει παγιο οτε" και την θεωρω πολυ σωστη. Εγω ειμαι με το μερος του οτε :p LoL :bgrin2: