PDA

View Full Version : το Ps3 μου κάνει χιόνι!



desperate_gamer
13-12-2007, 11:51
Χμμ, τις τελευταίες μέρες έχω ένα περίεργο "προβληματάκι".

Το PS3 το έχω συνδεδεμένο με HDMI σε μια KDL-32U2000. Στην αρχή, κάθε φορά που άλλαζα ανάλυση από 720p σε 1080i κτλ, είχε ένα κλασσικό παραδοσιακό "τρεμουλάκι", κάτι που βλέπουμε και στις οθόνες του υπολογιστή όταν αλλάζουμε ανάλυση. Τίποτα το ανησυχητικό.

Τις τελευταίες μέρες όμως, για κάποιο λόγο άντι για το τρέμουλο, μου βγάζει για λίγα δευτερόλεπτα χιόνι με ένα (τρομακτικό τη πρώτη φορά) ήχο. Μετά συνεχίζει ακάθεκτο με πολύ καλή HD εικόνα. Πραγματικά καμιά άλλη διαφορά εκτός από αυτά τα δευτερόλεπτα που μάλιστα γίνεται λίγο πριν επιλέξω accounts για να μπω στο PS3 και αφού κλέισω ένα παιχνίδι.

http://www.ps3forums.com/showthread.php?t=113924
Εδώ βλέπω ότι το έχουν και άλλοι το πρόβλημα και είναι κυρίως θέμα τηλεόρασης, αλλά όλοι μιλάνε για Samsung τηλεοράσεις, ενώ εγώ έχω Sony.

Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μήπως φταίει το καλώδιο τελικά; Γιατί στην αρχή δεν μου το έκανε. Έχετε να προτείνεται κάτι; Δεν είναι κάποιο μεγάλο πρόβλημα, αλλά λίγο ενοχλητικό σχετικά με την όλη εμπειρία του PS3.

(Συγγνώμη αν αυτό το θέμα έχει ξαναθιχτεί. Έβαλα στο search τη λέξη "χιόνι" αλλά δεν μου έβγαλε κάποιο σχετικό thread.)

NonBorn
13-12-2007, 12:09
Χμμ, τις τελευταίες μέρες έχω ένα περίεργο "προβληματάκι".

Το PS3 το έχω συνδεδεμένο με HDMI σε μια KDL-32U2000. Στην αρχή, κάθε φορά που άλλαζα ανάλυση από 720p σε 1080i κτλ, είχε ένα κλασσικό παραδοσιακό "τρεμουλάκι", κάτι που βλέπουμε και στις οθόνες του υπολογιστή όταν αλλάζουμε ανάλυση. Τίποτα το ανησυχητικό.

Τις τελευταίες μέρες όμως, για κάποιο λόγο άντι για το τρέμουλο, μου βγάζει για λίγα δευτερόλεπτα χιόνι με ένα (τρομακτικό τη πρώτη φορά) ήχο. Μετά συνεχίζει ακάθεκτο με πολύ καλή HD εικόνα. Πραγματικά καμιά άλλη διαφορά εκτός από αυτά τα δευτερόλεπτα που μάλιστα γίνεται λίγο πριν επιλέξω accounts για να μπω στο PS3 και αφού κλέισω ένα παιχνίδι.

http://www.ps3forums.com/showthread.php?t=113924
Εδώ βλέπω ότι το έχουν και άλλοι το πρόβλημα και είναι κυρίως θέμα τηλεόρασης, αλλά όλοι μιλάνε για Samsung τηλεοράσεις, ενώ εγώ έχω Sony.

Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Μήπως φταίει το καλώδιο τελικά; Γιατί στην αρχή δεν μου το έκανε. Έχετε να προτείνεται κάτι; Δεν είναι κάποιο μεγάλο πρόβλημα, αλλά λίγο ενοχλητικό σχετικά με την όλη εμπειρία του PS3.

(Συγγνώμη αν αυτό το θέμα έχει ξαναθιχτεί. Έβαλα στο search τη λέξη "χιόνι" αλλά δεν μου έβγαλε κάποιο σχετικό thread.)

Και μένα το ίδιο "χιόνι" δείχνει. Είχα διαβάσει κάπου νομίζω ότι δεν είναι τίποτα. Το κάνει λογικά όταν αλλάζει αναλύσεις ή κάτι τέτοιο?! Δε ξέρω ακριβώς τι είναι... Όποιος ξέρει ας μας πει! Πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, νομίζω!

ProEvo
13-12-2007, 12:10
και εμένα μου συμβαίνει κάποιες φορές. δεν με ανυσηχεί ιδιαίτερα πάντως.

seven77
13-12-2007, 12:24
eixa diavasei kapou oti stis tft thleoraseis an 8es na dior8oseis kapoio xalasmeno h kameno pixel prepei na to valeis se ena kanali pou kanei xionia.
mhpos einai kapoia me8odos gia na syntonizetai sthn alagh ths analyshs?
.....mhpos leo m@#@kies????

gepe13
13-12-2007, 14:05
μηπως ερχονται χριστουγεννα και σου κανει χιονι ?

περα απο την πλακα και εμενα μου το κανει οταν παει να ξεκινησει ενα παχνιδι

seven77
13-12-2007, 14:07
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!!!!!!!

greekteo
13-12-2007, 17:51
και εμενα μου το κανει αυτο, σε ολους συμβαινει..
ευτυχισμενοσ ο καινουργιοσ χρονοσ!!!!!!

TopGunZ
13-12-2007, 18:02
κι εμένα όταν ξεκινάω παιχνίδι. δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αντιαισθητικό...

ευτυχισμένος ο καινούριος έτος :p

desperate_gamer
13-12-2007, 18:18
Ο τίτλος του thread στην αρχή έλεγα να ήταν "Δεν χιονίζει εξώ, αλλά στο PS3" :P

Εμένα μου είναι κάπως ενοχλητικό λίγο. Εντάξει δεν χαλάει τίποτα, αλλά γιατί στην αρχή δεν το έκανε; Αν κρατήσω πατημένο το reset για να κάνει "μπιπ μπιπ" λέτε να φτιάξει τίποτα;

NonBorn
13-12-2007, 18:57
Ο τίτλος του thread στην αρχή έλεγα να ήταν "Δεν χιονίζει εξώ, αλλά στο PS3" :P

Εμένα μου είναι κάπως ενοχλητικό λίγο. Εντάξει δεν χαλάει τίποτα, αλλά γιατί στην αρχή δεν το έκανε; Αν κρατήσω πατημένο το reset για να κάνει "μπιπ μπιπ" λέτε να φτιάξει τίποτα;

Όχι δε θα φτιάξει... Θα το ψάξω να σου πω τι ακριβώς είναι... Και μένα στο παλιό μου monitor δεν το έκανε... Και μόλις έβαλα HDMI το είδα για πρώτη φορά... Ίσως κάτι τέτοιο να είναι και για σένα. Νεότερα τις επόμενες μέρες,ελπίζω να βρω κάτι ;)

EDIT:

Αααα... Ξέχασα... Καλά χριστούγεννα :D :D :D

X-NEC
13-12-2007, 19:33
Και εμενα μου δείχνει καμια φορα χιονια για 1-2 secs μονο όταν από κάποιο κανάλι πάω στο HDMI που είναι το PS3 πχ με το κουμπί Program- του χειριστηρίου της TV.

modecris
13-12-2007, 19:55
Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό,και εδώ στην Πάτρα το Παναχαϊκό έχει σήμερα λίγο χιόνι.Δεν λέω ψέματα ,μάρτυς μου ο slay.
PS:Χρόνια πολλά και από εμένα...μπορώ να διαλέξω το δώρο μου;Αρκεί να βάλετε όλοι από 1€ :frog:.

NonBorn
13-12-2007, 19:58
Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό,και εδώ στην Πάτρα το Παναχαϊκό έχει σήμερα λίγο χιόνι.Δεν λέω ψέματα ,μάρτυς μου ο slay.
PS:Χρόνια πολλά και από εμένα...μπορώ να διαλέξω το δώρο μου;Αρκεί να βάλετε όλοι από 1€ :frog:.

1€ από τα ενεργά μέλη ή από όλα??? ;)

Πάντως αυτό με την tv όντως δε πρέπει να ναι κάτι... Νομίζω πάει πακέτο με το hdmi :p

modecris
13-12-2007, 20:03
1€ από τα ενεργά μέλη ή από όλα??? ;)


Χμμ,μάλλον θα χρειαστεί από όλα,αλλά οκ...κάθε βοήθεια δεκτή!

cocous
13-12-2007, 20:18
αυτο παιδια πρεπει να ειναι θεμα τηλεορασης που το κανει για κλασματα δευτερολεπτου μεχρι να συντονιστει με τις αναλυσεις του hdmi.αυτο το λεω γιατι εγω ανοιγω πρωτα το ps3 και μετα παω στην επιλογη hdmi της τηλεορασης διοτι δεν μου επιτρεπει αλιως να παω αν δεν υπαρχει ενεργη συνδεση. ετσι με το που το γυρναω σε hdmi ενω το ps3 το εχω ειδη ανοιχτο μου κανει και μενα λιγα χιονια για κλασματα δευτερολεπτου. μετα ολα καλα

desperate_gamer
13-12-2007, 23:09
Περιέργως πριν λίγο που το άνοιξα να δοκιμάσω το Uncharted δεν μου έκανε το "Χριστουγεννιάτικό" :P

Αλλά παιδιά δεν λέω για το τυπικό "χιονάκι" που είναι σαν να σαρώνει την οθόνη σε κλάσματα δευτερολέπτου και εξαφανίζεται. Είναι αυτό το static (το χιόνι που βλέπαμε παλιά σε ΕΡΤ και δεν συμμαζεύεται :P) για ένα δευτερόλεπτο (δηλαδή προλαβαίνει το μάτι να το αντιληφθεί) και έχει και ένα χαρακτηριστικό ήχο.

Τι να πω. Αν είναι να φτιάχνεται μόνο του έχει καλώς :P

TopGunZ
14-12-2007, 09:55
ήχο σε μένα δεν έχει, πάντως σκέτο βίντεοκλιπ για το χιτ "χιόνια στο καμπαναριό" γίνεται. αλλά είναι τόσο σύντομο που δε θεώρησα ποτέ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο. ειδικά από τη στιγμή που δε μου έχει κάνει κανά μπαμ και παίζει μια χαρά...

pinturicchio
15-12-2007, 21:59
Εχεις δοκιμασει καποιο αλλο καλωδιο Hdmi? To ιδιο παθαινα οταν ειχα συνδεσει το pc με τη τηλεοραση και χρησιμοποιουσα ενα μετριο καλωδιο των 5 μετρων.Μολις αλλαξα το προβλημα λυθηκε.(Να πω οτι και 200euro να εχει το καλωδιο δεν σημαινει οτι δεν θα παρουσιασει προβλημα ποτε)
Αν εχει αλλη hdmi εισοδο η tv σου δοκιμασε να κανεις τραμπα.Εχουν παρουσιαστει πολλες περιπτωσεις που με το χρονο τα pinακια φθειρονται.

desperate_gamer
16-12-2007, 21:51
ευχαριστώ για την απάντηση! έχω ένα Hdmi καλώδιο που έκανε 15 ευρώ. μια χαρά δουλεύει όμωςη αλήθεια είναι ότι εκτός από 1-2 φορές, δεν μου το κάνει πια. τι να πω... μπορεί να είχε βγει λιγάκι το καλώδιο...