PDA

View Full Version : MGS Noobie



geogoku
31-08-2013, 01:09
Εδω και καιρο σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω την σειρα μιας κ τοσα χρονια , εκτος απο το ps1 που το ειχα δοκιμασει λιγακι τοτε χωρις ιδιαιτερη επιτυχια , δεν εχω ασχοληθει καθολου.
Ξερω πολλοι θα πειτε πως ειναι δυνατον κτλπ αλλα παντα το απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι γιατι δεν μπορουσα να το "πιασω" ποτε.μου εχει μεινει ψυχολογικο καπως με την εννοια πως δεν θα ξερω να το παιξω.to περιεργο ειναι πως δεν ειχα προβλημα με αλλα stealth games οπως το tenchu(αγαπημενο) ή το splinter cell ή ακομα το deus ex human revolution(επισης αγαπημενο) batman arkham series κτλπ.σαν πιο ωριμος gamer πλεον απο τοτε κ αφου εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα genres ειπα να κανω αυτη την προσπαθεια μιας κ ειδα πως το legacy collection που βγαινει σε λιγο , θεωρω πως αξιζει να τα δοκιμασω κ να προσπαθησω να ακολουθησω το story.ελπιζω να με βοηθησετε με συμβουλες ή οτι αλλο μπορειτε.

thanks in advance

Nikoladim
31-08-2013, 12:20
Μου φαινεται πως απο τη στιγμη που βγηκε το Legacy, ολα τα MGS μαζι εκτος απο το remake του 1, ειναι ιδανικη ευκαιρια να ξεκινησεις την σειρα στο Ps4, αφου σε ενα μπλου ρει τα εχεις ολα οργανωμενα. Καπως ετσι και εγω το πηγα, δηλαδη ξεκινησα το 2013 να τα τελειωσω ολα, λογω των HD remakes. Ειχα τερματησειι καποτε στο Game Cube το remake του 1, αλλα ποτε δεν καταφερα να συνεχισω τη σειρα, επειδη στο PC τοτε ειχε βγει μονο το 2 και σιγουρα δεν παιζοταν με τπτ με πληκτρολογιο! Αυτο που μπορεις να κανεις ιδανικα, ειναι να ξεκινησεις ενα εξαμηνο πριν βγει το Phantom Pain (τον νεο sequel-prequel της σειρας), ωστε να τα τελειωσεις ολα πλεον τρενακι. Επειδη το timeline ειναι τρομερα μπερδεμενο, θα ακουσεις διαφορες αποψεις. Η δικια μου ειναι, να μην τα παιξεις οχι με τη σειρα που βγηκανε αλλα με τη σειρα που διαδραματιζονται. Επειδη βλεπω πως σου αρεσουν τα jap rpgs, προφανως θα σου αρεσει και ιαπωνεζικη κουλτουρα η οποια βρισκεται με τα τσουβαλια στα παιχνιδια. Το μονο ομως που πρεπει να κανεις, παλι κατα τη γνωμη μου, ειναι να του δωσεις λιγο χρονο στην αρχη γιατι ο χειρισμος ειναι λιγο ιδιομορφος. Μολις ομως τον συνηθισεις, ολα θα πανε καλα.

Τελος φημολογειται πως ο Κοτζιμα ψαχνει στουντιο για να ξανακανει remake το MGS1 (παγκοσμια πρωτοτυπια 2 φορες remake το ιδιο παιχνιδι...), αλλα αυτο θα τραβηξει αρκετα.

stavros88
31-08-2013, 12:39
Η δικια μου γνωμη ειναι να τα παιξεις ετσι οπως βγηκαν.Επισης υπαρχουν και τα metal gear 1 Και 2 που αξιζει τουλαχιστον να διαβασεις την ιστορια τους.

geogoku
31-08-2013, 15:28
Μου φαινεται πως απο τη στιγμη που βγηκε το Legacy, ολα τα MGS μαζι εκτος απο το remake του 1, ειναι ιδανικη ευκαιρια να ξεκινησεις την σειρα στο Ps4, αφου σε ενα μπλου ρει τα εχεις ολα οργανωμενα. Καπως ετσι και εγω το πηγα, δηλαδη ξεκινησα το 2013 να τα τελειωσω ολα, λογω των HD remakes. Ειχα τερματησειι καποτε στο Game Cube το remake του 1, αλλα ποτε δεν καταφερα να συνεχισω τη σειρα, επειδη στο PC τοτε ειχε βγει μονο το 2 και σιγουρα δεν παιζοταν με τπτ με πληκτρολογιο! Αυτο που μπορεις να κανεις ιδανικα, ειναι να ξεκινησεις ενα εξαμηνο πριν βγει το Phantom Pain (τον νεο sequel-prequel της σειρας), ωστε να τα τελειωσεις ολα πλεον τρενακι. Επειδη το timeline ειναι τρομερα μπερδεμενο, θα ακουσεις διαφορες αποψεις. Η δικια μου ειναι, να μην τα παιξεις οχι με τη σειρα που βγηκανε αλλα με τη σειρα που διαδραματιζονται. Επειδη βλεπω πως σου αρεσουν τα jap rpgs, προφανως θα σου αρεσει και ιαπωνεζικη κουλτουρα η οποια βρισκεται με τα τσουβαλια στα παιχνιδια. Το μονο ομως που πρεπει να κανεις, παλι κατα τη γνωμη μου, ειναι να του δωσεις λιγο χρονο στην αρχη γιατι ο χειρισμος ειναι λιγο ιδιομορφος. Μολις ομως τον συνηθισεις, ολα θα πανε καλα.

Τελος φημολογειται πως ο Κοτζιμα ψαχνει στουντιο για να ξανακανει remake το MGS1 (παγκοσμια πρωτοτυπια 2 φορες remake το ιδιο παιχνιδι...), αλλα αυτο θα τραβηξει αρκετα.

ισως την ψαχνει για HD remake που δεν ηταν δλδ του gamecube.κ εγω πιστευω πως καλυτερα ειναι να τα αρχισω με βαση το timeline του παιχνιδιου κ οχι με την σειρα που βγηκαν.να συμβουλευτω το wikipedia για το timeline?


Η δικια μου γνωμη ειναι να τα παιξεις ετσι οπως βγηκαν.Επισης υπαρχουν και τα metal gear 1 Και 2 που αξιζει τουλαχιστον να διαβασεις την ιστορια τους.

αυτο ειναι αλλο ενα θεμα που σκεφτομαι.δλδ να τα παιξω τα του NES ή να δω τα Novels ή να κανω και τα δυο??

Nikoladim
31-08-2013, 16:18
Πιστευω πως πλεον του Nes δεν παιζονται για κανενα λογο, για MGS1 ψαχνεται για remake με την νεα fox engine.
Tελος, το timeline παει ως εξης:

1.Snake eater
2.Peace Walker
3.Phantom Pain
4.MG1
5.MG2
6.Metal gear Solid
7.Metal gear Solid 2
8.Metal gear Solid 4
9.Revengeance (αν ψηνεις να το παιξεις και αυτο)

Γενικοτερα θα σου προτεινα για αρχη να αποφυγεις wikipedia και τα ρεστα για θα εχει αρκετα σποιλερς.

geogoku
31-08-2013, 17:24
wikipedia θα εμπαινα μονο για το timeline, για κανενα αλλο λογο, αλλα αφου με βοηθησες δεν εχω πλεον λογο.αναιρω κ την αρχη του πρωτου μου ποστ καθως θυμηθηκα πως το mgs 3 ηταν το τελευταιο που επαιξα κ μου φανηκε παλουκι.επαιξα 15 λεπτα κ το εβγαλα απο το ps2.ελεγα απο μεσα μου "πως παιζεται αυτο??" .

Nikoladim
31-08-2013, 17:30
Ακριβως αυτο που σου ειπα, πρεπει να εχεις υπομονη μετα πανω κατω ολα πανω στην ιδια φιλοσοφια παιζονται

JerryMoore
01-09-2013, 18:41
κ εγω πιστευω πως καλυτερα ειναι να τα αρχισω με βαση το timeline του παιχνιδιου κ οχι με την σειρα που βγηκαν.

Σαν fan της σειράς απο το πρώτο MGS θα σου πρότεινα να τα παίξεις με την σειρα που βγήκανε και όχι με το timeline.
Για 2 λόγους στο λέω αυτό. Πρώτον για να δεις την εξέλιξη της σειράς στο τεχνικό τομέα αλλά και στο gameplay. Και δευτερον και πιο σημαντικός λογος, για να απολαύσεις την ιστορία όπως πρεπει, χωρίς τα spoiler και τα στοιχεία που δίνουν τα prequel που δεν θα βγάζουν νόημα αμα τα παιξεις πρωτα.

geogoku
01-09-2013, 21:05
Σαν fan της σειράς απο το πρώτο MGS θα σου πρότεινα να τα παίξεις με την σειρα που βγήκανε και όχι με το timeline.
Για 2 λόγους στο λέω αυτό. Πρώτον για να δεις την εξέλιξη της σειράς στο τεχνικό τομέα αλλά και στο gameplay. Και δευτερον και πιο σημαντικός λογος, για να απολαύσεις την ιστορία όπως πρεπει, χωρίς τα spoiler και τα στοιχεία που δίνουν τα prequel που δεν θα βγάζουν νόημα αμα τα παιξεις πρωτα.

απο την μια εχεις δικιο σε αυτο που λες δλδ να δω την εξελιξη σε τεχνικα ζητηματα κτλπ απο την αλλη ομως επειδη πιστευω πως θα εχει πολυ δυσκολο στορυ φοβαμαι μην "χαθω".

Dragonpaul
01-09-2013, 21:18
Νομίζω οτι ενα άτομο ειναι απόλυτα αρμόδιο να δώσει απαντήσεις. Θα περιμένω κι εγώ να γράψει, γιατι θα ήθελα να μάθω κι εγώ καποια πραγματα.

stavros88
01-09-2013, 21:21
απο την μια εχεις δικιο σε αυτο που λες δλδ να δω την εξελιξη σε τεχνικα ζητηματα κτλπ απο την αλλη ομως επειδη πιστευω πως θα εχει πολυ δυσκολο στορυ φοβαμαι μην "χαθω".

Θα χαθεις αν τα παιξεις με το timeline της σειρας.Χωρια που αν παιξεις πρωτα το 3 μετα αντε να παιξεις το 1,θα σου φανει παλουκι το gameplay

FotisGRC
01-09-2013, 22:58
Επιβεβαιώνω κι εγώ που τα έχω πολύ φρέσκα καθώς τα τερμάτισα όλα πριν 1 μήνα περίπου.. Να τα παίξεις με την σειρά που βγήκαν.. Θα καταλάβεις πάνω κάτω τι παίζει με την ιστορία, αν και λογικό είναι σε κάποια σημεία να χαθείς..

Μην αγχώνεσαι όμως.. Απλά είναι απο τα παιχνίδια που πρέπει να τα παρακολουθείς σαν μία καλή ταινία..

geogoku
02-09-2013, 09:24
ευχαριστω παιδια.αποφασισα να το χτυπησω απο αμερικη μιας κ με συμφερει περισσοτερο λογω δολλαριου.Ελπιζω να βγαλω αυτη την "ντροπη" του να μην εχω εχω ενα απο τα μεγαλυτερα franchise ολων των εποχων.κ θελω να λεγομαι και φιλοιαπωνας παναθεμα με...

geogoku
08-10-2013, 10:58
Λοιπον μολις χθες μου ηρθε απο εξωτερικο η Legacy Edition και χωρις να χανω χρονο κατεβασα το Metal gear Solid ωστε να αρχισω και εγω να μπαινω στο Universe του franchise.Αποφασισα να το παιξω στο ps vita μιας και ειναι σε μορφη DLC και εχω αυτη την δυνατοτητα αφου δεν ηθελα να παιξω παιχνιδι που δεν ειναι HD σε 40'' τηλεοραση μιας κ θα μου χαλαγε την ολη εικονα.να σημειωσω καπου εδω πως προτιμησα την ευρωπαικη εκδοση γιατι δεν ειχα αμερικανικο λογαριασμο και βαριομουν να κανω για να κατεβασω το MGS.αφου ειδα την εισαγωγη αρχιζω το παιχνιδι...

για μενα στην αρχη ηταν σαν να επαιζα Demon Souls! μεχρι να καταλαβω τον χειρισμο κ τον τροπο που πρεπει να παιξω εχανα για πλακα κ κυριως απο την βιασυνη μιας κ αντι να το παιξω με τον τροπο που πρεπει το επαιζα commando...για να μην τα πολυλογω εφτασα αμεσως μετα τον Revolver Ocelot.πολυ καλες εντυπωσεις μεχρι στιγμης και φυσικα μου εκανε τρομερη εντυπωση το Voice Acting που ειναι απιστευτο δεδομενου της εποχης του.δεν κρυβω πως πλεον μου εχει φυγει το αισθημα "δεν μπορω να παιζω MGS" και ανυπομονω να τα παιξω ολα κ να δω πως εξελλισεται η ιστορια αλλα και η παραγωγη αυτης της σειρας!επισης μιας κ το παιζω χωρις οδηγο για να εχω καλυτερη εμπειρια, οποιος εχει συμβουλες αλλα κ "πραγματακια" που πρεπει να δω οπως easter eggs, ας με βοηθησει!

JerryMoore
08-10-2013, 16:54
Εγω το μόνο που θα σου πρότεινα προς το παρών ειναι να διαβασεις τα 2 κειμενα που εχει το παιχνιδι στα extras. Τα συγκεκριμενα κειμενα περιγραφουν τα γεγονοτα που εγιναν στα 2 πρωτα παιχνιδια Metal Gear που βγηκαν στο MSX. Αυτο για να παρεις μια γενική ιδέα για το γιατι γινονται ολα αυτα που γινονται στο παιχνιδι.

FotisGRC
08-10-2013, 19:15
Σωστός.. Εγώ θυμάμαι είχα μπει wikipedia και διάβασα πάνω κάτω τι έγινε στα πρώτα 2 παιχνίδια.. 10-15 λεπτά υπόθεση είναι. Για να δεις περίπου τι ρόλο βαράει ο κάθε χαρακτήρας.

geogoku
10-10-2013, 10:27
θα το κανω παιδια μιας κ δυσκολα θα κατσω να τα παιξω για τους προφανεις λογους κ ας τα εχει μεσα στο πακετο τα παιχνιδια του msx.καλο θα ειναι να τα ξερω μιας κ αρχισα.τωρα ειμαι ακριβως μετα τον νιντζα.δλδ οτι τον παλεψα ως αρχηγο.

εχω αρχισει να συνηθιζω τον χειρισμο κ τον τροπο παιχνιδιου αν κ οι γκελες δεν λειπουν απο την βιασυνη μου...

FotisGRC
10-10-2013, 14:06
Kαι οι γκέλες μέσα στο κόλπο είναι.. ;) Νομίζω πάντως οτι το Metal Gear του Playstation 1 είναι ένα απο τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχω παίξει.. Εχει μερικά πράγματα που πρέπει να κάνεις που ποτέ δεν πάει το μυαλό σου! Ισως λίγο αργότερα να χρειαστεί να συμβουλευτείς το google.. ;)

chronohill
10-10-2013, 22:55
Ρε παιδια αυτο το msx που αναφερετε και αναφερεται οτι εχει και μεσα η λεγκασι τι ειναι;παντως ειναι στο στοχαστρο μ η συγκεκριμενη συλλεκτικη.θα παιξω και το 1 φυσικα μετα απο...14 χρονια.holy f@ck τι ξεστομισα μολις!ετσι κιαλλιως το ps4 θα περιμενει..

FotisGRC
10-10-2013, 23:02
To παιχνίδι που βγήκε στο PS1 ήταν το Metal Gear Solid. Βγήκε το 1998. Πριν απο αυτό είχαν κυκλοφορήσει κι άλλα.. Το Metal Gear το 1987 και το Metal Gear 2 το 1990. Αν δεν κάνω λάθος για το MSX2 (Ανάθεμα με κι αν την ήξερα αυτή την κονσόλα! :P )

Αξίζουν μια ματιά στο Youtube γιατί καταλαβαίνεις 2-3 πράγματα για την ιστορία.. Εχει γεγονότα που έγιναν πριν το Metal Gear Solid.

chronohill
10-10-2013, 23:11
To παιχνίδι που βγήκε στο PS1 ήταν το Metal Gear Solid. Βγήκε το 1998. Πριν απο αυτό είχαν κυκλοφορήσει κι άλλα.. Το Metal Gear το 1987 και το Metal Gear 2 το 1990. Αν δεν κάνω λάθος για το MSX2 (Ανάθεμα με κι αν την ήξερα αυτή την κονσόλα! :P )

Αξίζουν μια ματιά στο Youtube γιατί καταλαβαίνεις 2-3 πράγματα για την ιστορία.. Εχει γεγονότα που έγιναν πριν το Metal Gear Solid.

Ουαου σωπα ρε συ δεν το ηξερα αυτο!το 87????????????????σοκ....μαλιστα!δηλαδη για να "πιασω" το ολο συμπαν της σειρας πρεπει να σταματησω τις κοινωνικες εκδηλωσεις να παρω καμια 5θημερη αδεια και να έχω τον κοτζιμα σε ανοιχτη επικοινωνια στο twitter....Bring it on!

Καλα οταν τα ξεκινησω ετοιμαστειτε για σουπερ πρηξιμο!!!!ελπιζω να μην με μπαναρετε!

FotisGRC
10-10-2013, 23:30
Χαχαχα.. Οπως τα λες! Το συμπαν του MGS είναι λίγο αχανές.. Οτι θέλεις εδώ είμαστε! Πάντως πιστεύω οτι αν δεν τελειώσει κάποιος τουλάχιστον 2 φορές όλη τη σειρα απο την αρχή δεν έχει πιάσει τα πάντα..

CrimsonKing
11-10-2013, 00:00
Εγω αν δεν παιξω τη σειρα και ειδικα το MGS1 2 φορες το χρονο δε μου πηγαινει καλα η χρονια πλακα κανετε?
Χρειαζεται τουλαχιστον 3 φορες playthrough ολοκληρη η σειρα για να καταλαβει καποιος πληρως το story.
Να προσθεσω οτι προσφατα τον Ιουλιο επιασα και τα 2 πρωτα MG για το MSX2,τα τερματισα και πραγματικα αξιζουν.Ειδικα το MG2:Solid Snake μοιαζει πολυ με το MGS1.

chronohill
11-10-2013, 01:29
εεεεεεε εχετε τρελλαθει προφανως!!!!!!!!!!!!!!!θελετε με αυτα που λετε να με πεισετε να μην την ξεκινησω την σειρα ετσι?!!

geogoku
14-10-2013, 10:47
υπηρξε κ metal gear 2 snake's revenge το οποιο ηταν ασχετο με την σειρα κ δεν ειχε καμια σχεση ο κοτζιμα με το προτζεκτ κ μετα εβγαλε την κανονικη συνεχεια ο κοτζιμα προς αποφυγη παρεξηγησεων...

geogoku
15-10-2013, 10:21
παιδια καμια συμβουλη για psycho mantis πριν σπασω το χειριστηριο????οτι βιντεο εχω δει σε youtube δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν...επισης εχω κανει μια μαλακια κ δεν εχω παρει τα thermal googles οταν επρεπε....

JerryMoore
15-10-2013, 11:26
παιδια καμια συμβουλη για psycho mantis πριν σπασω το χειριστηριο????οτι βιντεο εχω δει σε youtube δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν...επισης εχω κανει μια μαλακια κ δεν εχω παρει τα thermal googles οταν επρεπε....

Κράτα πατημένο το PS button και άλλαξε το χειριστήριο απο πρώτο σε δεύτερο. Μπορεις να τον δεις και χωρις τα thermal goggles, απλα είναι λίγο πιο δύσκολο έτσι και θέλει παρατηρητικότητα

geogoku
15-10-2013, 12:56
Κράτα πατημένο το PS button και άλλαξε το χειριστήριο απο πρώτο σε δεύτερο. Μπορεις να τον δεις και χωρις τα thermal goggles, απλα είναι λίγο πιο δύσκολο έτσι και θέλει παρατηρητικότητα

αυτο το γνωριζω απλα τυχαινει να εχω μονο 2 ration κ γενικα μεχρι την μεση τον φτανω.απο εκει κ περα χανω συνεχως.ξερω τι παιζει με τα controllers αλλα δεν βρισκω καποια συγκεκριμενη τακτικη για να τον νικησω.

stavros88
15-10-2013, 13:34
Καθε φορα που μετακινει καποιο αντικειμενο πρεπει να πεφτεις κατω και να περιμενεις να τελειωσει.Μετα τον πυροβολας οσο μπορεις και παλι κατω.Δεν εχει κατι αλλο.

geogoku
16-10-2013, 09:50
δυστυχως παιδια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα δεν μπορω να το περασω με τπτ.παιζω στο normal , με το αρχιζει η μαχη καταφερνω κ του τρωω το 1/3 της ζωης του , με βαζει να ξαναλλαξω controller και απο εκει κ περα αρχιζουν τα ζορια....αποφευγει τους πυροβολισμους με τριπλες οπως επισης κ τα melee.σπανιως θα του ριξω καμια φαπια ή οποια θα του "φαει" το 1/20 απο την ζωη που θα του εχει μεινει.αρχιζω κ μπαινω σε σκεψεις μηπως υπαρχει καποιο bug στο save μου κτλπ.

δλδ αν ειμαι τοσο ατυχος τι να πω...πανω που πηρα αποφαση να αρχισω την σειρα να μου κανει τετοια???

stavros88
16-10-2013, 12:03
Δοκιμασε και τον δευτερο τροπο.Code calls στον colonel μεχρι να σου πει να καταστρεψεις τα δυο αγαλματα στο δωματιο.

geogoku
16-10-2013, 12:36
ευχαριστω φιλε μου.θα το δοκιμασω το απογευματακι με το που γυρισω σπιτι

geogoku
31-10-2013, 11:40
αν κ αργησα να ενημερωσω τελικα το περασα.η λυση ηταν χαζη απλα...στη δευτερη φορα που πρεπει να αλλαξεις ports στο χειριστηριο και αρχιζει τα teleports πρεπει να ξανααλλαξεις port στο χειριστηριο ωστε να μην κανει teleport.αυτη την στιγμη το ειμαι μετα απο sniper wolf.το εχω αφησει λιγακι αλλα θα το ξαναπιασω συντομα.βλεπω το phantom pain κ ανυπομονω να φτασω μεχρι το 5.

geogoku
07-11-2013, 12:07
χθες τελειωσα το mgs...επιτελους γιατι δεν επαιζα κ πολλες ωρες την ημερα απο τοτε που το εχω αρχισει.ακρως θετικα στοιχεια το soundtrack, τα easter eggs (αν αναλογιστουμε κ την εποχη που φτιαχτηκε) και φυσικα το story με τα παρα πολλα twist του...για εμενα το μονο που με χαλασε ηταν καπως ο χειρισμος του αν και ενθυμουμενος αντιστοιχα παιχνιδια εκεινης της εποχης ηταν απλα αστεια σε αυτο τον τομεα οποτε οσο να ναι για την εποχη του δεν θεωρουται τοσο χαλια...το ποιο annoying σημειο για μενα ηταν

η μαχη σωμα με σωμα με τον liquid...πραγματικα μου εσπασε τα νευρα.ενω τον εφτανα στο τελος δεν μπορουσα με τπτ να τον ριξω απο κατω.


αρχισα κ λιγακι το MGS 2 HD κ παρατηρω τεραστιες αλλαγες στα παντα...ειναι λες κ παιζω αλλο τελειως παιχνιδι.παντως τρελο κ αυτο με καποια στοιχεια που εβλεπα οπως οτι φτερνιζοταν ο snake κ με ακουγαν ή παρατηρουσαν τις πατημασιες μου κτλπ.πολυ μπροστα για την εποχη του κ αυτο.