PDA

View Full Version : Digital Jump - PS4



michael92
16-06-2013, 23:39
Ποιος από εσάς θα κάνει το άλμα για digital only purchases στην νέα γενιά;

Εγώ η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί τα δισκάκια και θέλω να έχω την ευκολία να πηδάω από game σε game γρήγορα πράγμα που θα είναι εφικτό με την γρηγορότερη απόκριση του PS4 OS. Πολλές φορές θέλω να παίξω ένα game που έχω να παίξω καιρό αλλά βαριέμαι να βγάζω το δισκάκι που έχω μέσα και να βάζω άλλο. Από εδώ και πέρα λοιπόν για μένα digital purchases + PS PLUS. Θα χρειαστεί να αλλάξω δίσκο βέβαια σχετικά γρήγορα αλλά νομίζω ένας 1-2TB θα με βγάλει όλη τη γενιά.

Θετικά με digital only:

- Δεν χρειάζεται να αλλάζεις το blu-ray για να παίξεις άλλο game
- Steam like library
- Έχεις τα games στο account σου, οπότε δεν έχεις ζημιά αν χάσεις, σου καταστραφούν ή σου κλαπούν τα δισκάκια, τα έχεις ψηφιακά για πάντα

Αρνητικά:

- Δεν έχεις το game, αλλά license (βέβαια έχω εμπιστοσύνη στην Sony σε αυτόν τον τομέα)
- Μέχρι στιγμής είναι πιο ακριβά αλλά πιστεύω θα αλλάξει στην νέα γενιά.
- Χάνεται η έννοια των collectibles

Ποιος θα κάνει λοιπόν την μετάβαση; :P

Leon_DiZ
16-06-2013, 23:52
Σε αυτη τη γενια (προς το τελος) και ενω δεν το περιμενα, αγορασα πολλα παιχνιδια ψηφιακα, ειχε πολυ καλες προσφορες στο store κτλ. Αν συνεχισουν ετσι λογικα θα ψωνιζω ακομα περισσοτερο ψηφιακα. Αναμεσα στα δυο ομως παντα θα προτιμω τα Blu-ray.

odytsak
16-06-2013, 23:57
Στα θετικα ειναι κι οτι δεν φθειρεται ο φακος του blu-ray.
Yπαρχουν σιγουρα αρκετοι εδω μεσα που τους χαλασε καποια στιγμη και δεν διαβαζε τα δισκακια.
Μεσα σ αυτους κι εγω...:whistle:

MajereMP44
17-06-2013, 00:01
Δισκακια και παλι δισκακια.Οσο περναει ο καιρος και εμεις τους δειχνουμε εμπιστοσυνη, θα μας την κατσουν την μπινια που τα θελουν ολα ψηφιακα και μετα τρεχα γυρευε.οχι οτι στο δισκακι εχεις απολυτη ασφαλεια και δεν μπορουν να βαλουν περιορισμους αλλα τελοσπαντων η λογικη της κονσολας ειναι εντελως αλλη για εμενα και σε αυτον τον τομεα απο τα pc.Το steam καλο ειναι ειναι αν μην επεκτεινει καμια του μορφη στις κονσολες (που δεν το βλεπω).Το store ειναι καλο για αγορες τελευταιας στιγμης.Μου καρφωθηκε ενα παιχνιδι και δεν το βρισκω αλλου ή δεν ξερω και γω τι (π.χ sharing οταν δεν σου περισσευουν τα λεφτα) αντε ας το παρω απο το store.

Αποτι καταλαβα λοιπον, το θεμα του thread εχει περισσοτερο να κανει με digital vs physical disc (εκτος απο ορισμενες εξαιρεσεις που ειπα παραπανω).Ψηφιζω λοιπον, δισκακια, ψηφιζω παραδοση:P xaxa

odytsak
17-06-2013, 01:15
Η επομενη γενια παντως εκει στο μακρινο 2020 δεν θα εχει δισκακια,
μεχρι τοτε ολα θα γινουν ψηφιακα.

MajereMP44
17-06-2013, 01:20
Να σου πω ξερεις κατι με εκεινο το 2020?εισαι απο το μελλον? wtf με αγωνεις ρε φιλε χαχαχα ξερεις ποσο θαμαστε τοτε? εμενα μαρεσει οταν μιλαω για το μελλον, να μιλαω ξερω γω, ποσο εχουμε τωρα Ιουνιο του 13? οκ μελλον για εμενα ειναι της Παναγιας, ο δεκαπενταυγουστος:P

hakoo
17-06-2013, 01:26
Απλα επειδη αισθανομαι οτι ειναι λιγο deja vu το τοπικ ας βαλω και αυτο που ειχαμε στο section του ps3, εχει γινει και εκει πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12687-Retail-%CE%AE-Digital

MajereMP44
17-06-2013, 01:36
Και καπως ετσι γιναμε ρομπα με του hakoo την ιδεα να ποσταρει το "παλιο" thread...πως αλλαζει ο ανθρωπος τελικα μεσα σενα χρονο,Τοτε ημουν καπου στο ενδιαμεσο, σημερα πηγα retail.Οκ...αυτα με τα αυστηρα drm και τα κλειδωματα κλπ με φοβιζουν ειναι η αληθεια.

Slay
17-06-2013, 02:06
Και εγω disc ψηφισα, παροτι θα εχω και παλι συνδρομη Plus , δεν ψηφισα το hybrid γιατι δεν θεωρω οτι το να σου δινουν δωρεαν ψηφιακο περιεχομενο ειναι το ιδιο με το να το αγοραζεις. Και φυσικα δεν ανεχομαι να πληρωνω την ιδια τιμη με το δισκακι στο ψηφιακο, το οποιο ειναι απαλαγμενο απο πολλα εξοδα (κατασκευη,διακινηση,μεριδιο μεταπωλητη)

TJohn
17-06-2013, 02:33
Η νέα γενιά πιστεύω θα είναι η μεταβατική από retail σε digital. Αρχικά με περισσότερο retail και λιγότερο digital, και τελικά με λιγότερο retail και περισσότερο digital περιεχόμενο. Αν και μπορεί αυτή η μεταβατική περίοδος να τελειώσει πολύ νωρίτερα από το τέλος της γενιάς... Hybrid λοιπόν!

Stefanos
17-06-2013, 03:18
Disc Only
(εξαιρείται το Plus)


- - - Updated - - -

psx3
17-06-2013, 04:33
Ψήφισα Hybrid.

Τα μόνα digital που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής:

1) PS+ games
2) Όσα δεν βγαίνουν σε δισκάκι (indies κλπ.)

Για όλα τα άλλα προτιμώ Blu-Ray.

Θέλω να έχω την δυνατότητα μεταπώλησης όταν σκάω ένα σεβαστό ποσό για κάποιο παιχνίδι. Πάνω σε αυτό, να σημειώσω ότι τα PS4 exclusives θα έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία γιατί δεν θα έχουν online pass. Η ευθύνη για το online μεταβιβάζεται στον αγοραστή, ο οποίος θα πρέπει να έχει PS+.

PS3 exclusives χωρίς pass αναγκαστικά θα τα δώσεις φτηνότερα, εκτός αν δεν ενδιαφέρεται για multiplayer ο αγοραστής...


Θα χρειαστεί να αλλάξω δίσκο βέβαια σχετικά γρήγορα αλλά νομίζω ένας 1-2TB θα με βγάλει όλη τη γενιά.
Δεδομένου ότι τα παιχνίδια θα γίνουν 5-6 φορές μεγαλύτερα (DVD9 -> BD-ROM DL), χλωμό το κόβω να σε βγάλει για όλη την γενιά, εκτός αν δεν σε πειράζει το σβήσε/γράψε.


- Μέχρι στιγμής είναι πιο ακριβά αλλά πιστεύω θα αλλάξει στην νέα γενιά.
Δύσκολα, γιατί θα στραβώσουν οι retailers.


Η επομενη γενια παντως εκει στο μακρινο 2020 δεν θα εχει δισκακια,
μεχρι τοτε ολα θα γινουν ψηφιακα.
Χμμμ, λες; Αν συνεχιστεί πάντως ο 16πλασιασμός της RAM (PSone 2MB -> PS2 32MB -> PS3 512MB -> PS4 8GB), τότε το PS5 (αν βγει ποτέ) θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 128GB (!!!) RAM. Εκεί πλέον δεν θα επαρκεί το Blu-Ray, ούτε καν το BDXL.

Οπότε ή θα δούμε τα ultraviolet δισκάκια των 500GB ή θα πάνε όλα στο cloud και στο σπίτι θα έχουμε ένα dumb box να streamάρει.

panos74gr
17-06-2013, 08:05
Και εγώ προς το παρόν, και δεν το βλέπω να αλλάζει σύντομα, θα μείνω σε disk only, κυρίως γιατί οι τιμές που παίζουν απο τα καταστήματα μετά απο 2-3 μήνες κυκλοφορίας ενός τίτλου είναι πολυ πιο χαμηλές απο το digital. Άσε που είναι και ωραία να τα βλέπεις στην συλλογή σου.

Θέλω να δω και τι θα γίνει στο μέλλον και με υπηρεσίες τύπου gaikai, πχ αυτός που έχει αγοράσει το digital uncharted 3 θα το παίζει απο gaikai με φθηνότερη τιμή απο τους άλλους που δεν το έχουν αγορασμένο;

michael92
17-06-2013, 08:30
Δεδομένου ότι τα παιχνίδια θα γίνουν 5-6 φορές μεγαλύτερα (DVD9 -> BD-ROM DL), χλωμό το κόβω να σε βγάλει για όλη την γενιά, εκτός αν δεν σε πειράζει το σβήσε/γράψε.


Τα media τα κάνω stream από το PC οπότε ο δίσκος μέσα θα έχει καθαρά games. Δεν νομίζω να δούμε games πάνω από 100GB ποτέ στο PS4 με τον μέσο όρο να είναι γύρω στα 50-70GB. Ένας δίσκος 2TB χωράει γύρω στα 25 παιχνίδια 70GB και γύρω στα 35 50GB. Nομίζω θα μου φτάσει ακόμα και με το Plus (Από το οποίο θα κρατάω ελάχιστα games). Πάντως ακόμα και ο 500GB καλύπτει digital purchases για κάνα 1.5 χρόνο.

Στην χειρότερη με βλέπω να συνδέω το PS4 με RAID lol :P

Nek_Food
17-06-2013, 09:25
Οι δίσκοι σε αποζημιώνουν με το καθαρό αίσθημα της κατοχής και συλλογής. Σταδιακά τα βρίσκεις σε χαμηλές τιμές αν έχεις υπομονή και μπορείς να τα μοιραστείς με φίλους ή να τα μεταπωλήσεις. Έχουν βέβαια και κάποια αρνητικά αλλά ως παραδοσιακός τύπος επιμένω σε αυτά και φυσικά όσο τους δίνεις χώρο (στις εταιρείες) τόσο ωθούνται στον να τον καταλάβουν όλο τις περισσότερες φορές χωρίς σημαντικά ανταλλάγματα αλλά με μόνο στόχο το κέρδος. Πάντως ψήφισα Hybrid για τον κύριο λόγο ότι στην επόμενη γενιά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να είμαι μόνιμος πελάτης του plus κυρίως για τα όσα καλά έχει να προσφέρει αυτό από την πρώτη μέρα (δωρεάν παιχνίδι Driveclub + 1 indy ανά μήνα τους 3 πρώτους μήνες). Οπότε σε αυτή την περίπτωση σαφώς και θα "υποκύψω" και στο κάλεσμα της ψηφιακής εποχής. Πλην όμως όσο περνάει από το χέρι μου θα αγοράζω μόνο Blu Ray based παιχνίδια.

Valkyre
17-06-2013, 11:58
Oτι βγαινει σε δισκακι, τοτε δισκακι ασυζητητι. Οποτε ψηφισα disc only, γιατι δεν θεωρω οτι αν αγορασω ενα παιχνιδι απο το plus που δεν βγαινει σε δισκακι, παραβαινω αυτον τον κανονα. Αλλωστε ετσι δεν εχει και νοημα η επιλογη "disc only" στο poll. Εννοειται οτι αν βγει ενα καλο παιχνιδι ΜΟΝΟ στο PSN θα το αγορασεις. Αλλα για εμενα δισκακι και παλι δισκακι.

psx3
17-06-2013, 16:18
Τα media τα κάνω stream από το PC οπότε ο δίσκος μέσα θα έχει καθαρά games. Δεν νομίζω να δούμε games πάνω από 100GB ποτέ στο PS4 με τον μέσο όρο να είναι γύρω στα 50-70GB. Ένας δίσκος 2TB χωράει γύρω στα 25 παιχνίδια 70GB και γύρω στα 35 50GB. Nομίζω θα μου φτάσει ακόμα και με το Plus (Από το οποίο θα κρατάω ελάχιστα games). Πάντως ακόμα και ο 500GB καλύπτει digital purchases για κάνα 1.5 χρόνο.

Στην χειρότερη με βλέπω να συνδέω το PS4 με RAID lol :P
Πάνω από 100GB; Αφού μέχρι 50GB δισκάκια υποστηρίζει το PS4.

Στην περίπτωσή σου, θα ήταν χρήσιμο να μπορείς να κάνεις install games/DLCs σε εξωτερικό USB 3.0 δίσκο... αυτό δεν το έχει διευκρινίσει ακόμα η Sony.

Valkyre
17-06-2013, 16:35
^^ To PS4 δεν θα υποστηριζει τα 100GB blu ray? Βλακεια αυτο. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα χρειαστει επι της ουσιας, αλλα...

personGR
17-06-2013, 16:38
Πάνω από 100GB; Αφού μέχρι 50GB δισκάκια υποστηρίζει το PS4.

Είπε η Sony κάτι παραπάνω για το drive πέρα από x6 CAV;

psx3
17-06-2013, 17:12
Είπε η Sony κάτι παραπάνω για το drive πέρα από x6 CAV;
http://www.techtv101.com/features_ps4-confirmed-to-use-blu-ray-discs-with-50gb-of-storage

Είστε σίγουροι πάντως ότι θα θέλατε παραπάνω από 2 layers; Για δείτε τι γίνεται με αρκετές κονσόλες που ζορίζονται να διαβάσουν dual-layer δισκάκια... όσο αυξάνονται τα layers, τόσο πιο δύσκολο είναι να εστιάσει το laser.

Leon_DiZ
17-06-2013, 17:17
http://www.techtv101.com/features_ps4-confirmed-to-use-blu-ray-discs-with-50gb-of-storage

Είστε σίγουροι πάντως ότι θα θέλατε παραπάνω από 2 layers; Για δείτε τι γίνεται με αρκετές κονσόλες που ζορίζονται να διαβάσουν dual-layer δισκάκια... όσο αυξάνονται τα layers, τόσο πιο δύσκολο είναι να εστιάσει το laser.

Καλα, φανταζομαι οτι θα εχει βελτιωθει η τεχνολογια αναγνωσης μετα απο τοσα χρονια.

personGR
17-06-2013, 17:23
http://www.techtv101.com/features_ps4-confirmed-to-use-blu-ray-discs-with-50gb-of-storage

Είστε σίγουροι πάντως ότι θα θέλατε παραπάνω από 2 layers; Για δείτε τι γίνεται με αρκετές κονσόλες που ζορίζονται να διαβάσουν dual-layer δισκάκια... όσο αυξάνονται τα layers, τόσο πιο δύσκολο είναι να εστιάσει το laser.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω από που βγάλαμε το συμπέρασμα για μη υποστήριξη του BDXL - ασχέτως πιθανών προβλημάτων στην ανάγνωση του δίσκου ή υψηλότερου κόστους.

psx3
17-06-2013, 17:26
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω από που βγάλαμε το συμπέρασμα για μη υποστήριξη του BDXL - ασχέτως πιθανών προβλημάτων στην ανάγνωση του δίσκου ή υψηλότερου κόστους.
Διάβασε το link.

personGR
17-06-2013, 17:32
Διάβασε το link.

Το λινκ αναφέρεται σε μια συνέντευξη του Ryan στο ign λίγο μετά το PS meeting, όταν η Sony δεν είχε δώσει τίποτα επίσημο στο κοινό πέρα από τα slides του Cerny. Ο Ryan στη συνέντευξη το μόνο που λέει είναι τα quoted του κείμενου

Μη μου δίνεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το κάθε site, επίσημη τοποθέτηση της Sony για τα φορμά που υποστηρίζει το drive υπάρχει;

psx3
17-06-2013, 17:36
Κι ένα από το Eurogamer:

http://www.eurogamer.net/articles/df-hardware-spec-analysis-playstation-4

The Blu-ray reader gets a decent enough upgrade from PS3's 2x drive, moving up to a 6x CAV (constant angular velocity) design, meaning maximum read speeds of around 27MB/s - though throughput will lower according to the area of the disc being read. The spec appears to be a very close match for the standard BD drives Sony itself currently produces, lending further evidence to the notion that we're looking at a cost-effective 50GB dual-layer unit rather than the more exotic 100GB quad-layer drives said to be coming in the future to accommodate 4K video playback.

To cost effectiveness φαίνεται να είναι προτεραιότητα για την Sony αυτή την φορά, σε αντίθεση με το launch PS3 και τα εξωτικά formats που υποστήριζε (SACD κλπ.)

- - - Updated - - -


Το λινκ αναφέρεται σε μια συνέντευξη του Ryan στο ign λίγο μετά το PS meeting, όταν η Sony δεν είχε δώσει τίποτα επίσημο στο κοινό πέρα από τα slides του Cerny. Ο Ryan στη συνέντευξη το μόνο που λέει είναι τα quoted του κείμενου

Μη μου δίνεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το κάθε site, επίσημη τοποθέτηση της Sony για τα φορμά που υποστηρίζει το drive υπάρχει;
Επίσημη τοποθέτηση από την Sony, όχι δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και για την συχνότητα της CPU.

personGR
17-06-2013, 17:52
Επίσημη τοποθέτηση από την Sony, όχι δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει και για την συχνότητα της CPU.

Ωραία, μέχρι να υπάρξει τοποθέτηση από τη Sony εγώ προπορεύομαι θεωρώντας/ελπίζοντας ότι το PS4 θα υποστηρίζει BDXL δισκάκια.

michael92
18-06-2013, 01:18
Και εγώ το ελπίζω να έχει BDXL, αλλιώς θα δούμε μερικά games με 2 δισκάκια, δεν βγαίνει αλλιώς. Εκτός αν σταματήσουν να βάζουν τεράστια 20GB cut-scenes και τα κάνουν realtime render με την μηχανή γραφικών, οπότε και θα φτάνουν τα 50GB.

psx3
18-06-2013, 01:22
Τα cutscenes πλέον θα είναι σε H.264, όχι MPEG-2. Υπάρχει άλλο παιχνίδι πλην του Uncharted 3 που να γέμισε 100% dual layer δισκάκι;

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γεμίσουν 100GB...

michael92
18-06-2013, 02:53
Ε το jump από 512mb σε 8GB RAM είναι τεράστιο :P

Η πλειοψηφία των textures ήταν 512x512 και 1024x1024 στο PS3
Στο PS4 θα είναι 2048x2048 και 4096x4096, δηλαδή 8 με 16 φορές παραπάνω το μέγεθος των textures στον δίσκο. Οι characters του Dark Sorcerer Demo έχουν 350mb textures ο καθένας πχ. Σίγουρα το H.264 θα βοηθάει πάντως στο να πιάνουν λίγο χώρο τα cutscenes. Φαντάζομαι θα χρησιμοποιήσουν και καλύτερους αλγόριθμους συμπίεσης των αρχείων.

Tilemaxx
18-06-2013, 04:08
Ψήφισα hybrid, αν και όταν με το καλό πάρω PS4 μάλλον θα αγοράζω σχεδόν αποκλειστικά Digital τίτλους. Έτσι και αλλιώς τον τελευταίο χρόνο στο PS3 παίζω αποκλειστικά digital.

Πλεονεκτήματα:

- Instant access στο παιχνίδι απο day one με ένα κλίκ.
- Μηδαμηνό stress στο BD drive, που σημαίνει γρηγορότερα loading times και πολύ μικρότερες θερμοκρασίες (υπάρχει σχετικό άρθρο στο Digital Foundry).

Μειονεκτήματα:

- Δεν υπάρχει πιθανότητα μεταπώλησης.
- Πιθανό DRM.

Το οτι δεν υπάρχει το κουτί του παιχνιδιού δεν το έβαλα σε μια απ' τις δύο κατηγορίες, γιατί για πολλούς είναι πλεονέκτημα να μην γεμίζουν με κουτιά, και για άλλους είναι μεινέκτημα, αφού προτιμούν physical cases. Εγώ δεν έχω πρόβλημα σε αυτό το θέμα, αν και ορισμένα παιχνίδια τα θέλω κουτάτα, για συλλεκτικούς λόγους. Για εμένα τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά σημαντικότερα. Είναι μεγάλη υπόθεση να μην κάνεις stress το BD drive και να κρατάς την κονσόλα όσο πιο κρύα γίνεται. Έτσι εξασφαλίζεις περισσότερο μακροζωϊα, και γρηγορότερες επιδόσεις φυσικά στα digital games.

psx3
18-06-2013, 05:30
Ελάχιστη θερμότητα παράγει το Blu-Ray drive σε σύγκριση με τις CPU/GPU. Ειδικά τα slim laptop drives των κονσόλων (εξαιρείται του XBOX360 που είναι PC desktop drive και αρκετά θορυβώδες).

GameShopper.gr
12-11-2013, 14:55
Μία από τις μεγαλύτερες retail αλυσίδες, το Amazon, ξεκίνησε να πουλάει ψηφιακά παιχνίδια (http://www.amazon.com/gp/feature.html?ie=UTF8&docId=1001625111&pf_rd_p=1656893022&pf_rd_s=merchandised-search-2&pf_rd_t=101&pf_rd_i=979455011&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1YE3HD1WVHVC57DMBM2Y&ref_=acs_ux_hsb_5s_1_DVGNov12) για PS3 / PS4 στις ΗΠΑ. Δείγμα ότι το μέλλον είναι ψηφιακό και ότι το ποτάμι μάλλον δεν γυρίζει πίσω. Το Retail θα κρατήσει όσο μπορεί αλλά είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να παραχωρήσει τη θέση του στη ψηφιακή διανομή. Εξάλλου έχουμε και πραγματικό παράδειγμα να στρέψουμε τα βλέμματά μας. Που είναι το μουσικό CD οεο!;;!

hakoo
12-11-2013, 15:20
Μονο αν παθω μαλακινση εγκεφαλου θα καταφερει να με πεισει να παρω digital υλικο πιο ακριβα απο το physical υλικο το amazon, η Sony απο το PSN κτλ.
Προς το παρον και οσο εχω σωας στας φρενας φυσικα και δεν εχω κανενα θεμα να κατεβασω ενα παιχνιδι (οπως και εχω κανει) αρκει να ειναι στην σωστη τιμη. Θες να το αγορασω digital εκαστοτε ενδιαφερομενε? Δως μου κινητρο τοτε. Βγαλε τις απωλειες που εχεις απο την διανομη και το καψιμο δισκων, συνυπολογισε οτι το digital υλικο που μου δινεις δεν ειναι μεταπωλησιμο, κανε μια σουμα και πουλησε το στην σωστη τιμη και οχι στην ληστρικη τιμη των 60 και 70 ευρω. Αντε μετα απο ολους τους υπολογισμους βαλτο και λιγο παραπανω, δεν θα ειναι deal breaker. Αυτο το πραγμα ομως που γινεται τωρα στα καινουρια παιχνιδια ειναι αστειο πραγματικα.
Εγω δεν θα ειχα κανενα προβλημα να αγορασω την digital version στην μιση τιμη, 25-30 ευρω δλδ για ενα καινουριο παιχνιδι. Ο,τιδηποτε αλλο ειναι απλα αισχροκερδεια κατα τη γνωμη μου.

psx3
12-11-2013, 15:24
Στα PS3 games υπήρχε και η δικαιολογία του gamesharing, άρα έβγαινε μισή τιμή. Πλέον δεν αξίζει digital στα 60-70 ευρώ...

GameShopper.gr
12-11-2013, 16:40
Συμφωνώ απόλυτα για τις τιμές ωστόσο υπάρχει λόγος που είναι τόσο αφύσικα ακριβές στα (νέα) ψηφιακά. Οι retail αλυσίδες έχουν βάλει βέτο στους publishers (κοινώς αν πας να με υπονομεύσεις με χαμηλότερη ψηφιακή τιμή το πετάω έξω το παιχνίδι από το ράφι). Με τον καιρό αυτό θα αλλάξει και θα κανονικοποιηθούν και οι τιμές.

konstantinos
17-11-2013, 20:40
Για μένα Blu ray+plus και ότι δώσει free το plus απο digital.

hakoo
25-11-2013, 01:19
Οι τιμες του store στα καινουρια παιχνιδια ειναι γελοιες, απλα. 60αρια και 70αρια για αερα κοπανιστο.

psx3
25-11-2013, 01:26
Μόνο το αμερικάνικο ψιλοσυμφέρει. Οι Άγγλοι φάγανε ανατιμήσεις (ίσως λόγω υποτίμησης της λίρας).

djpar
25-11-2013, 11:32
το αμερικανικο λεει αλλα θελεις καρτα αμερικανικη αλλιως δεν μπορεις να το παρεις

Kkritikos
25-11-2013, 11:53
Οι τιμες του store στα καινουρια παιχνιδια ειναι γελοιες, απλα. 60αρια και 70αρια για αερα κοπανιστο.
Ελαχιστες ειναι οι εταιρειες που πλεον σεβονται τον gamer,οποτε οι υπολοιπες σιγα-σιγα θα παιρνουν τα π@π@ρι@ μου

psx3
25-11-2013, 13:00
το αμερικανικο λεει αλλα θελεις καρτα αμερικανικη αλλιως δεν μπορεις να το παρεις
Πλέον μπορείς να αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια από το Amazon.com κανονικά με οποιαδήποτε κάρτα, παίρνεις κωδικό για redeem και το βάζεις σε US account. Παίζεις κανονικά με EU account.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν υποστηρίζεται το Remote Play σε αυτή την περίπτωση...

djpar
25-11-2013, 20:24
βρε πιο remote play...μας εφτιαξες την μερα!

muku
25-11-2013, 21:19
Πλέον μπορείς να αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια από το Amazon.com κανονικά με οποιαδήποτε κάρτα, παίρνεις κωδικό για redeem και το βάζεις σε US account. Παίζεις κανονικά με EU account.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν υποστηρίζεται το Remote Play σε αυτή την περίπτωση...

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. To amazon.com έχει αρκετά ανταγωνιστικές τιμές για καινούριους τίτλους αν θυμάμαι καλά. Το remote play γιατί λες ότι μπορεί να μην δουλεύει? Δεν έχω δει πως λειτουργεί, μέσω plus γίνεται?

Σχετικά με την digital τιμή είναι απάτη. Σήμερα που ήμουν στο super market, το ΒF4 για Xbox One είχε 48 λίρες. Υποθέτω ίδια τιμή θα έχει και για το PS4 όταν κυκλοφορήσει την Παρασκευή.

psx3
25-11-2013, 21:24
Γιατί το Vita δεν υποστηρίζει πολλά accounts.

muku
25-11-2013, 22:50
Γιατί το Vita δεν υποστηρίζει πολλά accounts.

Βλακεία καταρχήν αυτό στο vita αλλά πάμε παρακάτω. Αν παίζεις από το EU Account στο ps4, δεν μπορείς να ανοίξεις το vita στο ίδιο account και να κάνεις το remote play?

psx3
25-11-2013, 22:53
Μπορεί να θέλει US account στο Vita. Θα δείξει η νεκροψία/δοκιμή, αν βρεθεί κάποιος εθελοντής...

odytsak
25-11-2013, 22:59
Eγώ εγώ για εθελοντής, δώστε μου ένα PS4 να δοκιμάσω! :P

Stavros Spiliopoulos
27-11-2013, 17:43
καλησπερα παιδια θα παρω με τον κολητο μ 2 ps4 και λεμε να παρουμε το φιφα κ το 2κ14 ψηφιακα σε εναν λογαριασμο θα μπορουμε να παιξουμε ταυτοχρονα?

michael92
28-11-2013, 06:16
Ανέβηκαν οι τιμές στο ψηφιακό store:

59.99e όλα τα first party ps4 games

Nek_Food
28-11-2013, 10:06
Χμ... ελαφρώς φθηνότερα από τα retail και όσα ζητούσαν ακόμη και από τα PS3 παιχνίδια. Πάλι παραμένουν ολίγον τσιμπημένα κατά την γνώμη μου, αλλά λογικό. Να δούμε πόσο γρήγορα θα πέφτουν σε PS4 retail και digital και σε τι αντιστοιχία. Η Sony σε πολλούς τίτλους μετά το τρίμηνο αρχίζει ξεπούλημα σημαντικό, μέχρι και μισοτιμής αν θυμάμαι καλά, ενώ στους πιο εμπορικούς κάποιες φορές το κρατάει λίγο αλλά πάλι κάνει ένα 25% price drop τουλάχιστον.

michael92
03-12-2013, 04:36
Αγόρασα 6 κάρτες των 20Ε για να αγοράσω το Killzone και το Knack. Αγόρασα κάρτες των 20E και όχι των 50E γιατί ήταν πιο φθηνές (17.80E τις βρήκα).

Μόνο τις 5 δέχτηκε, στην 6η έβγαζε αρχικά σφάλμα να δοκιμάσω αργότερα και τώρα μου λέει ότι είναι άκυρη η κάρτα.

Το paypal δεν δουλεύει
Την χρεωστική μου κάρτα πολλές φορές δεν την δέχεται
Και τώρα κολλάνε οι κωδικοί

ΠΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ

:a122: :a122: :a122:

Πλέον που θα διατίθονται όλα και ψηφιακά δεν έχουν δικαιολογία να μην συμαζέψουν αυτό το χάλι. Θα ξαναδοκιμάσω μερικές φορές ακόμα και αν δεν μπει θα πάρω τηλέφωνο στην Sony Hellas μπας και βγάλω άκρη.

EDIT: Τελικά έκανε redeem ο κωδικός σήμερα.

Nek_Food
03-12-2013, 09:40
Ξαναδοκίμασε μετά από ένα 24ωρο και όχι μέσα από το store αλλά από το μενού του PS3 > Account > redeem codes. Αν δεν σου βγάζει συγκεκριμένο σφάλμα όπως του ότι είναι άκυρη ή χρησιμοποιημένη απλά μπορεί να έχει πρόβλημα το PSN, δοκίμασε ξανά. Επίσης, να αναφέρω ότι αν περάσετε τον κωδικό για το digital upgrade μέσω discount από παιχνίδι PS3 σε PS4, δώστε ένα 24ωρό στην υπηρεσία να "αναγνωρίσει" την συναλλαγή. Εγώ έβαλα τον κωδικό για το BF4 και δεν πέρασε άμεσα το discount στο online store (PC) αλλά σήμερα το βλέπω κανονικά στο PC μου και είμαι έτοιμος για την αγορά.

mihalis13
03-12-2013, 10:22
Retail για αγορές, digital για αυτά που θα δίνει το Psn Plus.
Και το ΝΒΑ2Κ14 που θα χρησιμοποιήσω τον κωδικό για cross buy

psx3
03-12-2013, 14:28
Αγόρασα 6 κάρτες των 20Ε για να αγοράσω το Killzone και το Knack. Αγόρασα κάρτες των 20E και όχι των 50E γιατί ήταν πιο φθηνές (17.80E τις βρήκα).

Μόνο τις 5 δέχτηκε, στην 6η έβγαζε αρχικά σφάλμα να δοκιμάσω αργότερα και τώρα μου λέει ότι είναι άκυρη η κάρτα.

Το paypal δεν δουλεύει
Την χρεωστική μου κάρτα πολλές φορές δεν την δέχεται
Και τώρα κολλάνε οι κωδικοί

ΠΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ

:a122: :a122: :a122:

Πλέον που θα διατίθονται όλα και ψηφιακά δεν έχουν δικαιολογία να μην συμαζέψουν αυτό το χάλι. Θα ξαναδοκιμάσω μερικές φορές ακόμα και αν δεν μπει θα πάρω τηλέφωνο στην Sony Hellas μπας και βγάλω άκρη.
Πώς και δεν τα αγόρασες από το αμερικάνικο;

michael92
03-12-2013, 14:44
Πώς και δεν τα αγόρασες από το αμερικάνικο;

Ε το κύριο μου account με (σχεδόν) όλα τα games είναι Ευρωπαικό :P

psx3
03-12-2013, 14:54
Μπορείς να παίζεις με το EU account σου US games.

Et3rn1tyGR
09-12-2013, 20:21
Digital αξιζει μονο αν εχεις φιλο/αδερφο να τα πληρωνετε μισα μισα...ετσι ακομα και τα day1 βγαινουν μιση τιμη...
Προσωπικα απεχθανομαι το digital only για αρκετους λογους.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk